مرگ سالانه ۲ هزار بیمار سوخته در کشور

گروه سلامت الف،   3970925110
مرگ سالانه ۲ هزار بیمار سوخته در کشور

معاون اجتماعی وزیر بهداشت ضمن اشاره به اقداماتی که در راستای پیشگیری از سوختگی انجام شده، گفت: سالیانه ۱۸۰ هزار نفر در کشور دچار سوختگی می‌شوند و ارقام قابل توجهی برای درمان آنها هزینه می‌شود؛ درحالی که با پیشگیری می‌توان جلوی بسیاری از این حوادث و هزینه‌ها را گرفت.

به گزارش ایسنا، دکتر سید محمدهادی ایازی در نشست خبری که به بهانه روز ملی پیشگیری از سوختگی برگزار شد، گفت: ما به عنوان مدیران نظام سلامت معتقدیم ۲۵ درصد از حوزه سلامت در اختیار ماست و ۷۵ درصد آن در اختیار مردم و دیگر ارگان‌ها است. به همین دلیل رویکرد اجتماعی در حوزه سلامت را انتخاب کردیم؛  چرا که ۷۵ درصد در این حوزه مغفول مانده بود.  

وی افزود: یکی از حوزه‌های حائز اهمیت در سلامت، مسئله سوختگی است. سوختگی از ابتدا بیماری نیست و به واسطه حوادث و اتفاقات معطوف به شخص رخ می‌دهد و منجر به بیماری‌های سخت و دردناک می‌شود؛  به نحوی که سالانه در کشور ۱۸۰ هزار نفر دچار سوختگی می‌شوند و هر درصد سوختگی به طور متوسط هزینه ۵ میلیون تومانی را برای نظام سلامت به وجود می‌آورد.

سالی ۲۸هزار بستری در بیمارستان‌ها به دلیل سوختگی / مرگ سالانه ۲هزار بیمار سوخته

وی ادامه داد: بسیاری  از افرادی که در سال می‌سوزند، بعد از مدتی به دلیل هزینه‌های بالای سوختگی فقیر می‌شوند و اگر بتوانیم از سوختگی پیشگیری کنیم به نفع نظام سلامت است. سالیانه در اثر سوختگی ۲۸ هزار نفر در بیمارستان‌ها بستری می‌شوند و ۲ هزار نفر جان خود را از دست می‌دهند.

ایازی گفت: ما به عنوان حوزه اجتماعی وزارت بهداشت تمام تلاش‌مان معطوف به این است که بتوانیم اقداماتی را انجام دهیم تا حادثه‌ای رخ ندهد. طی دو سه سال اخیر حوادثی مانند پلاسکو،  عسلویه و منابع سوختی رخ داده است که می‌توان از بسیاری از آنها جلوگیری کرد. فرض اینکه ۱۸۰ هزار نفر در سال می‌سوزند و هر سوختگی هزینه متوسط ۵ میلیون تومانی به همراه دارد، ارقام قابل توجهی بار مالی برای نظام سلامت به وجود می‌آورد؛ در حالی که می‌توان جلوی این هزینه‌ها را گرفت.

چه کسانی بیشتر در معرض سوختگی هستند؟

وی با بیان اینکه دو گروه سنی بیشتر در معرض سوختگی قرار دارند، گفت: گروه اول کودکان و نوجوانان هستند که به واسطه تحرک بیش از اندازه‌ای که دارند و اقدامات ایمنی‌بخشی که خانواده‌ها رعایت نمی‌کنند، در معرض خطر حوادث سوختگی هستند. سالمندان نیز گروه دیگری هستند که به واسطه کم تحرکی نمی‌توانند در برابر حوادث از خودشان مقاومت نشان دهند. بر همین اساس و برای پیشگیری از سوختگی در این گروه‌های سنی باید سازوکاری را فراهم کنیم که کمترین اتفاق رخ دهد.

معاون اجتماعی وزیر بهداشت افزود: نکته مهم دیگری که در پیشگیری از سوختگی اهمیت دارد، فرهنگ سازی است. دستگاه‌هایی که متولی مباحث فرهنگی هستند مانند شورای فرهنگ عمومی، وزارت‌خانه‌ها ارشاد و آموزش و پرورش، صداوسیما، رسانه‌ها و غیره به اعتقاد ما می‌توانند در فرهنگ‌سازی نقش بسیاری را ایفا کنند و اگر این دستگاه‌های فرهنگی وظایف خود را به خوبی انجام دهند، شاهد کاهش حوادث ناشی از سوختگی خواهیم بود. رسانه‌ها نیز نقش بی‌بدیلی در این موضوع خواهند داشت.

ایازی درباره کمیته ملی پیشگیری از سوختگی گفت: این کمیته زیرمجموعه دبیرخانه شواری عالی سلامت و امنیت غذایی است که وظیفه دارد نقش هر دستگاه را به آن اعلام کند و هر یک از دستگاه‌ها موظف هستند در چارچوپ تعیین شده،  اقدامات خود را انجام دهند و گزارش عملکرد خود را به شورای عالی سلامت و امنیت غذایی ارایه دهند. در همین راستا آموزش و پرورش، شهرداری و آتش نشانی اقدامات خوبی را انجام داده‌اند.

سوختگی‌های الکتریکی و خطر قطع عضو

وی با بیان اینکه سوختگی فقط به واسطه حریق نیست، گفت:سوختگی الکتریکی مسئله مهمی در کشور ما است.  بسیاری از قطع عضوها به واسطه همین موضوع رخ می‌دهد. طبق آمار، در سال حدود ۱۳۰۰ نفر به واسطه برق گرفتی دچار قطع عضو می‌شوند. متاسفانه جامعه کارگری عمدتا در معرض این آسیب هستند که رسالت مهم ارگان‌های ذیربط مانند وزارت نیرو و وزارت کار در پیشگیری از این نوع حادثه است.

ایازی درباره روز ملی پیشگیری از سوختگی گفت: پیشنهادی در کمیته ملی پیشگیری از سوختگی مطرح شد مبنی بر اینکه روز اول دی ماه به عنوان روز ملی پیشگیری از سوختگی نامگذاری شود. این پیشنهاد برای شورای فرهنگ عمومی نیز ارسال شده است و در سال گذشته دانشگاه‌ها به عنوان مقدمه برای این روز فعالیت‌هایی را انجام دادند. ما نیز امیدواریم شورای فرهنگی عمومی و در نهایت شورای انقلاب فرهنگی این موضوع را به تصویب برساند؛ چرا که سوختگی یک موضوع فرهنگی است و اصلاح رفتار و سبک زندگی در پیشگیری از آن نقش بسزایی دارد و اگر برای پیشگیری از سوختگی یک روز نام‌گذاری شود، در پیشگیری از این حادثه نقش بسزایی دارد؛ چرا که اطلاع رسانی‌ها و  فرهنگ‌سازی به آن کمک می‌کند.

دبیر کمیته ملی پیشگیری از سوختگی افزود: شورای فرهنگ عمومی، سند ارتقای فرهنگ سلامت را امسال به تصویب رساند که بر مبنای  آن در حوزه پیشگیری از سوختگی نیز سازمان‌ها وظایف مهمی دارند. آموزش و پرورش یکی از نهادهایی است که نقش مهمی را ایفا می‌کند.

کتاب "بهداشت عمومی" برای پایه دوازدهم مدارس

وی افزود: امسال کتاب "بهداشت عمومی" برای کلاس ۱۲ به چاپ رسید که یکی از متون موظفی دانش آموزان است و برای آنها تدریس می‌شود. دیگر راهکار مناسب گوشزد خطرات و عوامل ایجاد حوادث به دانش آموزان است. همچنین نقش دانش آموزان به عنوان سفیر سلامت در خانواده در پیشگیری از سوختگی مهم است.

ایازی درباره مراکز درمان سوختگی در کشور نیز گفت: در حال حاضر چندین مرکز سوختگی در کشور وجود دارد. برای مثال در تهران بیمارستان شهید مطهری و بیمارستان حضرت فاطمه (س) از مراکز سوختگی هستند. همچنین بعضی از بیمارستان‌ها بخشی مربوط به سوختگی دارند. در همین راستا یک بیمارستان نیز توسط دانشگاه علوم پزشکی ایران در منطقه ۵ تهران در حال ساخت است که به دلیل کمبود اعتبارات، مراحل آن به کندی پیش می‌رود و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نیز با همکاری سازمان اوقاف در حال ساخت مرکزی در خیابان شهید مطهری است. همچنین بیمارستان‌ها و مراکز سوختگی در سراسر کشور ساخته شده است. در دانشگاه علوم پزشکی شیراز و در اهواز مراکز سوختگی خوبی بهره‌برداری شد. امیدواریم با ساخت و بهره‌برداری از مراکز در حال ساخت، بخشی از نیازهای مردم در این حوزه برطرف شود.

عناوین مرتبط

پربحث‌های امروز

 1. کودتا در ونزوئلا علیه مادورو/ کاراکاس دیپلمات‌های آمریکایی را اخراج کرد/ گوآیدو: نروید!/ حمایت چین، روسیه و ایران از دولت و ملت ونزوئلا

 2. ونزوئلا روابط دیپلماتیک با آمریکا را قطع کرد/مادورو: تسلیم نمی‌شوم

 3. «مرضیه هاشمی» بعد از ۱۱ روز بازداشت در آمریکا آزاد شد

 4. واکنش‌ها به سخنان روحانی درباره حجاب و فیلترینگ؛ طرح مسائل حاشیه‌ای برای انحراف از ناکارآمدی اقتصادی/ مشاور رئیس دولت اصلاحات: سخنان روحانی شوخی بود

 5. روسیه و حملات رژیم صهیونیستی به مواضع ایران در سوریه

 6. آشوب در ونزوئلا‎  

 7. فشار نظام پزشکی برای اجرا نشدن قانون مالیات

 8. نماینده مجلس: سهمیه‌بندی روزی یک لیتر بنزین برای هر فرد زیبنده ملت ایران نیست

 9. اصطلاحاتی که فقط سربازها می‌دانند!

 10. طعنه جهانگیری به احمدی نژاد  

 11. اشتباه رسانه‌ها در انتشار تصویر همسر شاهزاده سعودی+ عکس

 12. عشوه‌های مجری مسابقه تلویزیونی!

 13. دلار کاهشی شد

 14. عامل انتحاری پمپ بنزینی در لنگرود فاقد سلامت روان بوده است

 15. فساد آمریکا از این سیستماتیک‌تر؟!

 16. ترامپ برابر کنگره کوتاه آمد

 17. راه‌آهن تهران - مشهد کی برقی می‌شود؟

 18. تناقض مسئولان درباره مشمولان بسته حمایتی

 19. مشروعیت‌زدایی به سبک اینستاگرام!

 20. بیشتر چه نوع کالاهایی از روسیه وارد ایران می‌شود؟

 21. گام پنجم ایران برای قهرمانی در آسیا با طعم انتقام ۱۵ ساله/ شکست چین به لذت یک ضربه «چیپ»

 22. ابراز تمایل فیلیپ ششم برای سفر به ایران

 23. واکنش کشورهای آمریکایی به اعلام ریاست‌جمهوری گوآیدو در ونزوئلا

 24. سه شهر برتر کشور در نزاع و دعوا کدامند؟

 25. قیمت گوشت، مرغ و برنج در بازار

پربحث‌های دیروز

 1. از بازداشت یا گروگان‌کِشی مرضیه هاشمی تا مجمسه آزادی!

 2. آیت‌الله مکارم‌شیرازی: وام‌ قرض الحسنه بانک‌ها رباخواری آشکار و خلاف شرع است

 3. مدیرعامل سابق سایپا: پراید گران نیست/ وزیر صنعت طرفدار افزایش قیمت خودروهای داخلی است

 4. رهبر مخالفان ونزوئلا خود را رئیس جمهور خواند/ ترامپ به رسمیت شناخت

 5. تاجزاده: مردم از اعتراف گیری بخشی راضی نیستند/ زاکانی: صریحا بگوئید آمریکا را دشمن می‌دانید یا خیر؟

 6. نماینده مجلس: مالیات پزشکان ۷۲۰۰ میلیارد تومان است

 7. مجمع تشخیص جلوی این گروگان‌گیری و راهزنی را بگیرد

 8. حکم دادگاه یاشار سلطانی صادر شد

 9. پورابراهیمی: سال ۹۸ سخت، اما قابل مدیریت است

 10. شایعه قومیتی جدید با انتشار تصویر بازیگر زن عرب  

 11. انتقاد آیت الله مکارم شیرازی از سخنان روحانی: رئیس جمهور باید به قسم خود پایبند باشد

 12. پیشنهاد بانک‌ها برای جلوگیری از خروج سپرده‌ها

 13. نقاط قوت ایران در برابر آمریکا از نگاه یک نشریه عربی/ تحریم‌ها علیه ایران به شکست می‌خورد و احتمال جنگ بسیار ضعیف است

 14. جهانگیری: در صورت فینالیست شدن تیم ملی به امارات می‌روم

 15. دژپسند خطاب به پوری‌حسینی: به دنبال کار برای خودت باش، در تیم من جایی نداری!

 16. اضافه کار و رفاهیات کارمندان در سال ۹۸ چقدر پیش‌بینی شد + جدول

 17. آیت‌الله جنتی: مدتی است گرانی‌ کالاهای اساسی ذهنم را مشغول کرده است

 18. بخشی در روزهای بازداشت: دوست داشتم مشهور شوم!

 19. چه کسی نمی‌گذارد حقوق مدیران شفاف شود؟/ نگرانی آیت‌الله جنتی درباره گرانی/ سرمایه اجتماعی روحانی افت کرده است

 20. کانال مالی ایران و سوئیس آماده راه‌اندازی شد

 21. فرانسه: کانال ویژه مالی با ایران احتمالاً ظرف روزهای آینده راه‌اندازی می‌شود

 22. پاسخ تامین اجتماعی به برخی اعتراضات و پرسش‌ها درباره «بسته حمایتی»

 23. قیمت بلیت هواپیما برای تعطیلات ۲۲ بهمن میلیونی شد+ عکس

 24. بطحایی: تنها راه نجات آموزش و پرورش بازنگری کلی مسیر است

 25. نوبخت: عیدی کارمندان و بازنشستگان با حقوق بهمن واریز می‌شود

پربحث‌های هفته

 1. نظر شما در مورد فرار مالیاتی پزشکان و عدم نصب کارتخوان در مطب‌ها چیست؟

 2. غیرت برای زنان کجا رفته؟

 3. از بازداشت یا گروگان‌کِشی مرضیه هاشمی تا مجمسه آزادی!

 4. تشدید اختلافات ایران و اروپا، احتمال تحریم‌های جدید و فروپاشی برجام

 5. اروپا به ایران: نمی‌توانیم برنامه موشکی‌تان را تحمل کنیم/ لغزش اروپا به سمت ترامپ

 6. الف منتشر کرد: طرح مجلس برای بنزین؛ اختصاص سهمیه به هر ایرانی ۲۴ لیتر در ماه/ قیمت بنزین خارج از سهمیه برمبنای ۹۰ درصد فوب خلیج فارس

 7. جهانگیری: ما برای برون رفت از مشکلات برنامه داریم/ نظام اسلامی را از رانت و فساد پاک می‌کنیم

 8. تاج و داورزنی کنارخواننده معروف لس آنجلسی   

 9. اسماعیل بخشی دستگیر شد

 10. توزیع دو کیلو گوشت یخ‌زده با کارت ملی!/ برای گرفتن گوشت منجمد، منجمد شوید!

 11. کودتا در ونزوئلا علیه مادورو/ کاراکاس دیپلمات‌های آمریکایی را اخراج کرد/ گوآیدو: نروید!/ حمایت چین، روسیه و ایران از دولت و ملت ونزوئلا

 12. جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام با حضور ظریف و احمدی‌نژاد  

 13. کدامیک به برجام محتاج ترند، ایران یا اروپا؟

 14. روحانی از احمدی‌نژاد هم پایین‌تر است

 15. روحانی: ما نمی‌توانیم با خواست عمومی مردم مبارزه کنیم، این نه قانونی است و نه شرعی/ اولین کسی که رادیو را ممنوع کرد پهلوی اول بود/ روزانه اگر فیلترشکن آمد چه خواهیم کرد؟

 16. چرا پراید ۲۱ میلیون تومانی یک هفته‌ای ۳۶ میلیون تومان شد؟

 17. به جای کوکب خانم و پترس فداکار و چوپان دروغگو، بیرانوند را قصه کتابهای درسی کنید

 18. فقط ۳۰ ثانیه تا موفقیت

 19. ویدئو/ آقای مترجم کار دست کی‌روش و خیابانی داد  

 20. فیلم اعترافات اسماعیل بخشی و همدستانش   

 21. آیت‌الله مکارم‌شیرازی: وام‌ قرض الحسنه بانک‌ها رباخواری آشکار و خلاف شرع است

 22. سوختن سیم‌کارت در صورت استفاده از فیلترشکن!  

 23. مدیرعامل سابق سایپا: پراید گران نیست/ وزیر صنعت طرفدار افزایش قیمت خودروهای داخلی است

 24. آذری جهرمی: هزینه ساخت ماهواره پیام ۱.۲ میلیون یورو بود

 25. آقای روحانی! اینجا که واتیکان نیست!

پربحث‌های هفته

 1. این مواد غذایی را خام نخورید

 2. شیر و ماست کم چرب بهتر است یا پر چرب؟

 3. رئیس سازمان غذا و دارو: داروهای خارجی کیفیت مناسبی ندارند

 4. سرپرست وزارت بهداشت: قیمت دارو باید اصلاح شود

 5. طرح «پزشک خانواده شهری» در کل کشور اجرایی می‌شود

 6. عناب یک غذای سالم برای بدن

 7. فواید صبح زود بیدار شدن و سحرخیز بودن را بشناسید

 8. ساخت 20 سلامت کده طب سنتی در بیست نقطه کشور

 9. بر اساس گروه خونی چه غذا‌هایی بخوریم؟

 10. بیماری های عامل چاقی را بشناسید

 11. خواب مورد نیاز کودکان در هر سنی چقدر است

 12. تاثیر ورزش در درمان مبتلایان ام.اس

 13. افراد سازگار، سلامت روان بهتری دارند

 14. فریب تبلیغات شیر شتر را نخورید

 15. ویتامین‌های ضروری برای پوست

 16. اشتباهاتی از جنس رژیم غذایی

 17. اگر خستگی مداوم دارید، حتما بخوانید

 18. خوراکی‌هایی برای تقویت سلامت کلیه‌ها

 19. تاثیر بیماری‌ لثه در خطر ابتلا به آلزایمر

 20. استعمال عطر این عوارض را دارد!

 21. آیا رژیم‌های سم‌زدا واقعاً مفیدند؟

 22. ۲۱ غذای رژیمی برای کاهش وزن در سرما

 23. ۱۰ علامت اختلال در غده تیروئید

 24. خطر خواب طولانی مدت در دوره بارداری

 25. محمد قوچانی و خزان لیبرالیسم اروپایی

آخرین عناوین