چرا کانال مالی اروپا شکل نمی گیرد؟

محمدرضا فرهادی، گروه تعاملی الف،   3970924027 ۳۷ نظر، ۶ در صف انتشار و ۴ تکراری یا غیرقابل انتشار
چرا کانال مالی اروپا شکل نمی گیرد؟

اتحادیه اروپا از چند ماه پیش اعلام کرده بود برای مقابله با تحریم‌های آمریکا علیه ایران، قصد دارد یک کانال ویژه پرداخت مالی ایجاد کند که امکان ادامه همکاری اقتصادی با ایران را فراهم می‌کند. بنا بر ادعای اروپایی‌ها ساز و کار فعالیت کانال ویژه مالی به این صورت بوده که از یک نظام اعتباری برای مبادله کالا میان ایران و کشورهای اروپایی استفاده می‌کند. کشورهای اروپایی ادعا می‌کنند از این طریق می‌توانند بدون نیاز به بانک‌های اروپایی یا پرداخت پول به ایران با این کشور تجارت کنند.

در ابتدای مطرح شدن این موضوع، مسئولان وزارت خارجه و بانک مرکزی با ذوق زدگی خاصی خبر از ارائه شدن مکانیسم مالی اروپا طی چند هفته و مدت زمانی محدود می‌دادند! در یکی از جلسات وزرای خارجه ایران و ۱+۴ که مهرماه ۱۳۹۷ در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک برگزار شد، تمام طرف‌ها با صدور بیانیه‌ای بر لزوم تهیه ساز و کار ویژه مالی با ایران تاکید کردند. اما امروز و با روشن شدن سیاست تعلل اروپایی‌ها، وضعیت تغییر کرده و مقامات وزارت خارجه بدون قید زمان مشخصی از اعلام مکانیسم ویژه مالی اروپا، صرفا به بیان این مطلب که روند تهیه مکانیزم مالی اروپا در جریان است اکتفا می‌کنند. اکنون به دنبال پاسخ گویی به این سوالات هستیم که چرا اروپا در ایجاد کانال مالی تعلل می کند؟ اتحادیه اروپا چه آمال و اهدافی را در سر می پروراند؟ آیا اروپا از ترس تحریم های آمریکا تعلل می کند؟

SPVچیست؟
SPVکه مخفف عبارت Special Purpose Vehicle است، سیستمی است که با هدف ادامه همکاری تجاری اتحادیه اروپا با ایران حتی با وجود تحریم های آمریکا طراحی شده است بدین صورت که کشورهای اروپایی با استفاده از این کانال مالی در ازای خرید نفت ایران، هزینه‌های فروش و صادرات کالاهای خود به ایران را دریافت می‌کنند. به عبارت دیگر، SPV همچون یک شرکت برای تسویه مالی تجارت با ایران به دور از حلقه های مالی متداول است. به عنوان نمونه در این ساختار ایران می تواند به اسپانیا نفت بفروشد و اعتبار مالی لازم برای پرداخت به یک شرکت آلمانی را که به ایران کالا یا خدمات داده است تامین کند و پول از طریق خاک اروپا بین دو شرکت مبادله شود.

وابستگی اروپا به آمریکا
بعد از جنگ جهانی دوم که کشورهای اروپایی خسارت های فراوانی در زمینه های مختلف متحمل شده بودند، به دنبال راهکاری در جهت خسارت های تحمیل شده به خود بودند. اروپایی ها استفاده از توانایی ها و ابزارهای خارج از قاره سبز را اتخاذ کردند. در واقع وابستگی به یک منبع خارجی برای جبران خسارت های خود. به همین منظور اروپایی ها تمایل به سمت آمریکا پیدا کردند و واشنگتن براساس طرح مارشال کمک های خود را به اروپا روانه کرد. طرح مارشال به عنوان موفقیت‌آمیزترین پروژه سیاست خارجی ایالات متحده آمریکا پس از جنگ جهانی دوم است، این طرح به بسیاری از کشورهای اروپای غربی کمک کرد تا اقتصاد خود را پس از جنگ بازسازی کنند.
این طرح یک برنامه‌ریزی بلند مدت برای خلق یک بازار توانمند برای خرید محصولات آمریکایی بود که عملاً از تسلط کمونیسم در اروپا جلوگیری می‌کرد. در مقابل این طرح در اروپای غربی اتحاد جماهیر شوروی که عملاً مانع بهره‌مندی بلوک شرق از این کمک‌ها شده بود دست به ابتکار عمل زد و در سال ۱۹۴۷ سازمانی بین‌المللی را تحت عنوان کمکان با هدف مبارزه با طرح مارشال تشکیل داد. در واقع اجرای طرح مارشال به منزله وابستگی کامل اروپا به آمریکا و عملا اقتصاد کشورهای اتحادیه اروپا به آمریکا گره زده شد.

ناتوانی اروپا در ایجادکانال مالی
اکنون به سوال مطرح شده در ابتدای موضوع باید بپردازیم که چرا اروپا در ایجاد سازوکار مالی تعلل می کنند، پشت پرده ماجرا چیست؟
1- اروپا وابستگی خاصی به اقتصاد آمریکا دارد و اقتصاد این دو از هم جدا نیست. چه در سطح واردات و صادرات و چه در سطح تبادلات بانکی. مطابق آخرین آماری که مرکز آمار اتحادیه اروپا منتشر کرده، در سال 2016 م ، صادرات کالای کشورهای عضو اتحادیه اروپا به آمریکا۳۶۲ میلیارد یورو بوده است.

2- بزرگترین بانک های اروپایی وابسته به امریکا هستند و هرگونه تبادل بانکی از سوی بانک های اروپایی توسط آمریکا رهگیری می شود؛ به گونه ای که در هر بانک اروپایی و هیئت مدیره آن، یک شخص از سوی آمریکایی ها گماشته شده است و در واقع این فرد نماینده دولت آمریکا محسوب می شود. بنابراین براساس اصل ماشه و همچنین تحریم های آمریکا همچونs 722، دولت آمریکا این توانایی را دارد که کشورهای اروپایی را براساس رویکردهای تحریمی دچار مشکل کند. از آنجایی که منافع اقتصادی اروپا توسط آمریکا در بحث تجارت و خدمات برآورده می شود و یک نوع درهم تنیدگی میان اروپا و آمریکا وجود دارد، سخت است اروپا تجارت با ایران را به شرط تحریم به آمریکا ترجیح دهد.

اهداف اروپا از تاخیر در تاسیس کانال مالی

همان گونه که مطرح شد کانال مالی اروپا یا سازوکار مالی قبل از 13 ابان باید اجرایی می شد، اما در مقام عمل، اروپا از اجرای آن سرباز زده است. در بحث چرایی این تاخیر و اینکه چه اهدافی در پشت پرده این مساله وجود دارد، چند نکته قابل تامل است:
1- صرف نظر از وابستگی اروپا به آمریکا و ذکر مسایل فوق، اروپا اهداف مختلفی را در سر می پروراند؛ به گونه ای که اروپا به دنبال همان اهداف آمریکا در تسری مذاکرات چندجانبه به مسایل موشکی و منطقه ای است. یعنی اروپا در ازای تاسیس کانال مالی، امتیازهای مختلفی از ایران می خواهد که یکی از آنها مذاکره در رابطه با مسایل موشکی و منطقه ای و تصویب لایحهFATF به طور کامل در ایران است. سند این موضوع نیز در سخنان ماکرون طی چند ماه گذشته است. «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه، مهر ۹۷، در مصاحبه با فرانس ۲۴ گفته بود: «احاطه کردن ایران با یک سیاست الزام‌آور، همان چیزی است که من همواره بر آن تاکید دارم. برای من راهبرد با ایران بر چهار مبنا است؛ حفظ توافق هسته‌ای، توان مدیریت فعالیت هسته‌ای ایران پس از سال ۲۰۲۵ (پایان برجام)، کنترل فعالیت موشک‌های بالستیکی ایران و توان مقابله با نفوذ ایران در منطقه. من هیچ‌گاه دربرابر ایران ساده‌لوح و زودباور نبودم اختلاف نظر ما با آمریکا بر سر شیوه رفتاری ماست».
2- اتحادیه اروپا به دنبال سیاست وقت کشی و گرفتن امتیاز از ایران است. سیاست اروپا در این مقطع، پیگیری همان سیاست آمریکا است. یعنی کانال مالی و ایجاد سازوکار مالی به بعد از تحریم ها موکول شد، به گونه ای که ایران در قبال فشارهای تحریمی آمریکا، مجبور به حداقل امتیازها شود. این حداقل امتیازها نیز برخواسته از تحمیل اراده اروپا بر ایران خواهد بود. به گونه ای که در برخی از منابع خبری از حذف نفت از مبادلات تجاری ایران و اروپا در کانال مالی خبر دادند. این در حالی است که بنیاد و ریشه این سازوکار مالی برای فروش نفت ایران اعلام شده است.
3- با توجه به معافیت تحریمی 8 کشور از خرید نفت ایران، اتحادیه اروپا به خوبی پی برده که در شرایط فعلی تبیین سازوکار مالی، به منزله سوختن برگ های برنده بازی در مقابل ایران خواهد بود. دلیل این ادعا نیز عدم تقبل کشوری خاص در میزبانی از کانال مالی است. در نتیجه اروپا به دنبال کِش دادن تاسیس سازوکار و مالی بعد از معافیت های تحریمی 6 ماهه آمریکا به 8 کشور است.؛ زیرا از نظر اروپایی ها در این مقطع، با توجه به فشارهای اقتصادی به ایران، تهران رویکردی براساس دادن امتیازهای بیشتر در قبال کسب حداقل امتیازها خواهد داشت.
4- اکنون که نه میزبان کارگروه مشخص شده و نه سازوکار خاصی برای آن تبیین شده، اروپایی ها به دنبال فشار بر ایران برای تصویب قوانینی همچونFATF هستند. کشورهای اتحادیه اروپا این گونه اذعان کرده اند که با توجه به قرار گرفتن ایران در لیست سیاه کشورهای موسوم به پولشویی، بانکهای اروپایی به ریسک مبادله با ایران تن نخواهند داد و برای تسهیل در این ماجرا باید قوانین چهارگانه مبارزه با پولشویی که قوانین تروریسم هم زیر مجموعه آن است، در ایران تصویب شود. در نتیجه اروپا در این مقطع با امتیازگیری از ایران، شرایط را برای تحریم های گسترده تر به هر بهانه شفافیت در تبادلات بانکی ایران اتخاذ کرده است.

ارزیابی نهایی
کانال مالی اروپا با ایران که با هدف دسترسی ایران به منافع اقتصادی باید ایجاد می شد، اکنون در مرحله ای است که تبدیل به یک تهدید برای کشور شده است. زیرا دولت مردان کشور به جای تمرکز بر مسایل و مشکلات موجود، عملا درگیر برجام اروپایی شده اند. یعنی مذاکراتی با اروپا در چارچوب مذاکرات گذشته که عملا تسلسل دور محسوب می شود و خرداد97 بود که رهبر انقلاب به یک نکته بسیار کلیدی و راهبردی اشاره داشته و فرمودند: «اقتصاد کشور را از راه برجام اروپایی نمی توان جلو برد».

دیدگاه کاربران

ناشناس۶۷۶۰۹۵۰۷:۳۸:۱۷ ۱۳۹۷/۹/۲۴
شما جماعت انگار بند ناف شما جماعت به نه و نمیشه وصله خب راهکار جایگزین چیه ؟! چرا هیچ پیشنهادی نمیدین ؟! اگه ایران هم از برجام خارج شه تحریمهای سازمان ملل دوباره برنمی گرده ؟! دوباره زیر فصل هفت نمیریم ؟!
ناشناس۶۷۶۱۷۴۰۸:۵۵:۳۲ ۱۳۹۷/۹/۲۴
همین امروز اعلام شد که نمایندگان مجلس امریکا طرحی را برا تشدید تحریم بانکی ایران ارائه دادند که اگر به قانون تبدیل شود دیگر این کانال مالی احتمالی اروپا حتی در صورت اغاز به کار بی اثر می شه .این در واقع یک گروکشی از اروپا ست تا اروپا و البته ایران را تهدید کنند که قید آن کانال مالی را بزند. اگر اروپا اصرار کند و آن کانال مالی افتتاح شود تصویب این طرح با حمایت هر دو حزب امریکا قطعی است چون دیگر آن کانال فقط در مورد ایران و برجام نیست بلکه مقابله با آن به یک سیاست حاکمیتی امریکا تبدیل می شود.
ناشناس۶۷۶۲۲۷۰۹:۳۵:۰۸ ۱۳۹۷/۹/۲۴
چرا شما نمی خواین باور کنید که برجام عملا مرده و جنازه ان روی دست حامیانش مونده! تحریمهای فعلی چه تفاوتی با تحریمهای تحت فصل هفت شورای امنیت داره؟مثلا چه تحریمهای دیگه مونده که انجام نداده باشند ، نفت که تحریم شده و با این روند به صفر میرسه بانکها هم که با ما کار نمیکنند شرکتهای خارجی هم که از ایران رفتند،فکر میکنی با خروج از برجام چه اتفاق دیگهای ممکنه بیفته؟
پگاه۶۷۶۲۴۲۰۹:۴۷:۰۵ ۱۳۹۷/۹/۲۴
محمدجواد ظریف : دنیا عوض شده و دوران قدرقدرتی در جهان تمام شده خیال نکنیم هر اتفاقی در دنیا یک سرش در آمریکاست. خب چرا 6 سال سرکار گذاشتید مردم را؟
ناشناس۶۷۶۴۱۹۱۱:۰۷:۲۸ ۱۳۹۷/۹/۲۴
ظریف الان هم که ندامتنامه خواند (حرف 6سال قبل منتقدان راتکرارکرد) بازهم منتقدان را مقصر دانست که مرکز عالم را غرب میدانند !!!!!!
ناشناس۶۷۶۲۵۸۱۰:۰۰:۱۰ ۱۳۹۷/۹/۲۴
شما هم فقط دنبال جایگرینی؟ خب مثل قبل برجام که دلار 3200 بود
ناشناس۶۷۶۳۲۰۱۰:۲۸:۳۴ ۱۳۹۷/۹/۲۴
ناشناس محارم شما با وجود این همه شواهد بدعهدی چرا اینقدر خوش خیالی هنوز؟ ما چشم داریم میبینیم
محمد۶۷۶۳۳۴۱۰:۳۴:۱۰ ۱۳۹۷/۹/۲۴
آخه بنده خدا ما باید چه کار کنیم این دوستان همه کار کردن نشد این تجربه رو چرا نادیده میگریم مگه با حرف دنیا تغییر میکنه راهکار تغییر ماهیت دیپلماسی از نگاه به غرب و آمریکا به نگاه به تعامل و به کار گیری ظرفیت های علمی و فرهنگی در سراسر جهانه نه چاپلوسی غرب
ناشناس۶۷۶۴۰۵۱۱:۰۲:۲۰ ۱۳۹۷/۹/۲۴
بالاتر از سیاهی رنگی نیست تحریمهایی که اکنون برای ایران اعمال شده شدیدترین تحریمهاست بیخود مردم را از تحریمهای سازمان ملل نترسانید در ضمن قطعنامه 2231 که پیوست برجامه تحت فصل هفت منشور سازمان ملل است .
ناشناس۶۷۶۶۸۴۱۳:۳۳:۰۹ ۱۳۹۷/۹/۲۴
برجام راهکاری بود برای از بین بردن صنعت هسته ای ایران و دیگر هیچ .
ناشناس۶۷۶۷۷۰۱۴:۰۷:۵۸ ۱۳۹۷/۹/۲۴
شما برو طرح "توافق واقعی" که توسط دکتر مجید شاکری و تیمشون برای جایگزین کردن با این سیستم هست رو ببین بعد بگو هیچ جایگزینی ارائه نشده ،این طرح همزمان با طرح spv که از طرف کرایسس گروپ منتشر شد برای پر کردن خلاء های اون طرح به وزارت امور خارجه پیشنهاد شد ولی حتی دریغ از کوچکترین توجه.
ناشناس۶۷۶۰۹۶۰۷:۴۰:۴۶ ۱۳۹۷/۹/۲۴
چون از اول هم قرار نبود کانال مالی ایجاد بشه . آمریکا از برجام خارج شد و اروپا هزینه این عمل آمریکا رو پایین آورد. به صورت عامیانه این میشه که داداچ سرکاریم.
ناشناس۶۷۶۱۰۵۰۷:۴۸:۴۷ ۱۳۹۷/۹/۲۴
شرکت دولتی نفت چین هم کاملا از پارس جنوبی خارج شد.مقام چینی گفته است:«رابطه با آمریکا برای چین از هر چیز دیگری مهم‌تر است.! پس حتما تصور کردید که به خاطر 7 میلیارد دلار صادرات به ایران چین حاضر است صادرات 600 میلیارد دلاری خود را به امریکا از دست بدهد. اگر می بینید که چین توانسته 30 سال رشد دو رقمی داشته باشد و تورم زیر دو درصد و میزان فقر مردم 1.4 میلیارد نفری چین از 90 درصد به زیر 4 درصد کاهش یافته به خاطر این است که با واقعیت دنیا روبرو شدند و ان را انجوری که هست پذیرفتند نه ان جوری که اروز و امال انها دوست داره باشه. انها قبول کردند تا قدرت جهانی نشدند در برابر امریکا و غرب سکوت استراتژیک و همزیستی داشته باشند و وقتی به اندازه کافی خود را قوی کردند شروع به پیگیری ارمانها کنند. روسیه هم که دیدیم از روزی که تحریم نفت ایران کلید خورد تولید و صادرات خود را 600 هزار بشکه افزایش داد. همه دنبال منافع واقعی خود هستند ولی ما منافع خود را در عوض نکردن حرف خود می دانیم
ناشناس۶۷۶۳۷۴۱۰:۴۹:۲۲ ۱۳۹۷/۹/۲۴
عالی گفتی هموطن
ناشناس۶۷۶۶۲۳۱۳:۰۷:۴۰ ۱۳۹۷/۹/۲۴
همین چین حتی روزهای تعطیل هم کار می کنند. رابطه با آمریکا دلیل پیشرفت نیست کار کردن هست! این همه کشور داغون که با آمریکا رابطه دارند ولی خب داغون هم هستند.
ناشناس۶۷۶۱۱۱۰۷:۵۵:۲۵ ۱۳۹۷/۹/۲۴
شرکت ال ایتالیا هم که یکی از قدیمیترین شرکتهای هوایی اروپایی است که دهها سال است به ایران پرواز دارد و حتی در زمان جنگ تحمیلی و دور قبل تحریمها از ایران خارج نشد اعلام کرد که از دهم دی ماه دیگر به ایران پرواز نخواهد کرد. جالبش این است که شرکت الیتالیا دولتی است و دولت ایتالیا ظاهرا برای واردات نفت از ایران معافیت از امریکا گرفته ولی شرکتی انی ایتالیا که مسئولیت واردات نفت ایتالیا را دارد اعلام کرده که علاقه ای به استفاده از این معافیت به خاطر مشکلات جانبی و بانکی معامله با ایران ندارد. شاید اقای ظریف از خانم موگرینی که وزیر خارجه ایتالیا هم بوده بتواند بپرسد دیگر الیتالیا و انی چرا؟! به هر حال الان تنها شرکت اروپایی که به ایران پرواز دارد لوفت هانزا است که باید دید انها چه اندازه دوام می اورند ولی احتمالا تا زمانی که ایران در برجام باقی بماند شرکت لوفت هانزا برای سهولت امر بازرسی بازرسان اژانس اتمی از ایران از وین به پروازهای خود به ایران با نظر مثبت امریکا ادامه خواهد داد!
ناشناس۶۷۶۱۲۱۰۸:۰۱:۱۶ ۱۳۹۷/۹/۲۴
جناب ظریف معتقد هست که اقتصاد کشور را با برجام اروپایی . میتوان پیشبرد . البته جناب ظریف هیچ دلیل عقلی .منطقی . سیاسی و علمی برای موضوع فوق نداشته و ندارد . فقط و فقط معتقد هست .
ناشناس۶۷۶۱۲۲۰۸:۰۹:۱۲ ۱۳۹۷/۹/۲۴
قبل از برجام می گفتند باید دم کدخدا را دید. بعد از شکست برجام ژنرال ها میگویند مگر دنیا فقط امریکاست؟!
مهران از برلين۶۷۶۱۲۳۰۸:۱۰:۲۹ ۱۳۹۷/۹/۲۴
امریکاها در انتهای جنگ جهانی دوم، یعنی سال ۱۹۴۵ تمامی غرب اروپا را تسخیر نظامی کردنده بودنند، سربازان امریکایی برای ازادسازی اروپا از سلطه نازی ها بیش از چهار ملیون کشته دادنند، اروپای غربی بون پشتیبانی مالی، اقتصادی و نظامی امریکا هیچ وقت به این نقطه امروز از نظر رفاه اقتصادی نمی رسیدنند. امریکا کماکان بیش از چهار پاگاه نظامی فعال و بیش از ۷۰ هزار سرباز امریکایی مستقر در المان دارد نخبگان اروپایی بخصوص المانی از رابطه تنگاتنگ اقتصادی،مالی و فرهنگی خود با امریکا بسیار راضی هستند، البته که در المان هم تفکر نگاه به شرق وجود دارد!
ناشناس۶۷۶۱۲۵۰۸:۱۳:۱۹ ۱۳۹۷/۹/۲۴
اروپا از ترس فوقش برای شما نفت در برابر غذا را انجام خواهد نه بیشتر و بقیه حرف ها دروغ است باور نکنید
ناشناس۶۷۶۱۲۶۰۸:۱۳:۲۹ ۱۳۹۷/۹/۲۴
آدم انتظار همچین مقاله ای رو توی یه روزنامه اسراییلی داره. توقع داشتید وزارت امور خارجه بیاد بگه هیچ امیدی نیست؟ باید تلاش کرد و آرامش مردم رو حفظ کرد. دشمن به دنبال ایجاد اضطراب و نا امیدی توی مردم هست تا بازار ارز و اقتصاد به هم بریزه اما حداقل در داخل باید کنار هم بایستیم تا بتوانیم از این دوره هم عبور کنیم.
ناشناس۶۷۶۱۲۷۰۸:۱۵:۰۳ ۱۳۹۷/۹/۲۴
این عروس و داماد را بهم برسونید تا کارها حل بشه
ناشناس۶۷۶۱۳۳۰۸:۱۹:۵۴ ۱۳۹۷/۹/۲۴
با نگاهی به تاریخ گذشته می توان فهیمد که اروپایی ها در بد عهدی کم از امریکایی های یانکی نیستند
ناشناس۶۷۶۱۳۵۰۸:۲۰:۵۱ ۱۳۹۷/۹/۲۴
چون دولت ایران نمیخواهد . اهداف اصلاح طلبان در ارمان زدایی از این انقلاب جز با گروگان گرفتن اقتصاد و معیشت مردم که منجر به اعتراضهای سراسری بشود محقق نخواهد شد. مطمئن باشید بعد از این قوانین جنجالی نوبت به برنامه موشکی خواهد رسید
ناشناس۶۷۶۱۵۸۰۸:۴۵:۳۹ ۱۳۹۷/۹/۲۴
نقل و نبات بپاشید رو سبزه اب بپاشید
علی یانگ۶۷۶۱۷۷۰۹:۰۰:۳۵ ۱۳۹۷/۹/۲۴
اروپا در ظاهر با ما و در خفا با امریکاست.حسابی سر کاریم
ناشناس۶۷۶۲۷۵۱۰:۱۵:۳۶ ۱۳۹۷/۹/۲۴
نباید وقت کشی کرد با رومی روم یا زنگی زنگ دیگه از این بد تر نمیشه باید از برجام خارج بشیم و راه خودمان را برویم تا دنیا بفهمد بازی کردن با زندگی دیگر ملل می تواند حیات همه را به خطر بیندازد
ناشناس۶۷۶۲۸۲۱۰:۱۷:۵۷ ۱۳۹۷/۹/۲۴
ما سال هاست داریم برا امنیت اروپا هزینه می کنیم و با قاچاق و مواد و ...میجنگیم الان وقتشه که مرزها را باز کنیم تا قاچاق چی ها به جای پخش مواد در بازار ایران راحت موادشون رو به اروپا برسونند تا اون وقت مزه ی بر جام رو بهتر بچشند
ناشناس۶۷۶۳۰۲۱۰:۲۳:۰۲ ۱۳۹۷/۹/۲۴
تا اوباش غربطلب در سیستم سیاسی کشور زیست می کنن این روزها خفت بار ادامه خواهد داشت
ناشناس۶۷۶۵۰۱۱۱:۵۱:۰۴ ۱۳۹۷/۹/۲۴
تنها راه نجات ما جنگ تمام عیار با امریکا است یا شهادت یا پیروزی
امید۶۷۶۵۱۹۱۲:۰۰:۴۹ ۱۳۹۷/۹/۲۴
بسم الله الرحمن الرحیم لطفا به اروپائیها توهین نکنید و نگویید بد عهد چون روحانی و ظریف شدیدا ناراحت می شوند و امکان دارد شما را ..‌‌. بخوانند . کاری که روحانی با اقتصاد کشور انجام داد حتی دشمن ترین افراد هم با نظام نمی توانستند این کار را انجام دهند.
ناشناس۶۷۶۵۴۸۱۲:۱۶:۲۱ ۱۳۹۷/۹/۲۴
ما تا کجا و چه زمان می خواهیم خلاف جهت آب شنا کنیم...
مجتبی سرفرازی۶۷۶۵۶۳۱۲:۲۲:۱۹ ۱۳۹۷/۹/۲۴
با این تحریمها ذخایرنفتی ما برای ایندگان این مملکت بیشتر حفظ میشه
ناشناس۶۷۶۶۷۱۱۳:۲۷:۵۳ ۱۳۹۷/۹/۲۴
چون اساسا از همون اولش هم قرار نبود شکل بگیرد.
ناشناس۶۷۶۹۷۳۱۵:۵۸:۵۶ ۱۳۹۷/۹/۲۴
شما ازکجا میدونی این کانال مالی برقرار نشده ؟ شما چه کاره ای که می خواهی جزئیات رو بدونی ؟ وضعت آرامش نصبی بوجود آمده دراقتصاد نشانه باز بودن این کانال است.
ناشناس۶۷۷۱۱۲۱۷:۲۱:۵۶ ۱۳۹۷/۹/۲۴
کدوم آرامش نسبی؟
ناشناس۶۷۷۳۶۷۲۰:۲۵:۰۰ ۱۳۹۷/۹/۲۴
تخمه ژاپنی شب یلدای ما را هم نمیتوانند بخورند .

پربحث‌های اخیر

 1. تاجزاده: مردم از اعتراف گیری بخشی راضی نیستند/ زاکانی: صریحا بگوئید آمریکا را دشمن می‌دانید یا خیر؟

 2. نقاط قوت ایران در برابر آمریکا از نگاه یک نشریه عربی/ تحریم‌ها علیه ایران به شکست می‌خورد و احتمال جنگ بسیار ضعیف است

 3. پیشنهاد بانک‌ها برای جلوگیری از خروج سپرده‌ها

 4. چه کسی نمی‌گذارد حقوق مدیران شفاف شود؟/ نگرانی آیت‌الله جنتی درباره گرانی/ سرمایه اجتماعی روحانی افت کرده است

 5. شایعه قومیتی جدید با انتشار تصویر بازیگر زن عرب  

 6. کانال مالی ایران و سوئیس آماده راه‌اندازی شد

 7. رهبر مخالفان ونزوئلا خود را رئیس جمهور خواند/ ترامپ به رسمیت شناخت

 8. نوبخت: عیدی کارمندان و بازنشستگان با حقوق بهمن واریز می‌شود

 9. مطهری در گفتگو با الف : موافق سهمیه بندی و 2 نرخی شدن بنزین هستم

 10. عرضه گوشت سگ در مشهد تکذیب شد

 11. فرانسه: کانال ویژه مالی با ایران احتمالاً ظرف روزهای آینده راه‌اندازی می‌شود

 12. بطحایی: تنها راه نجات آموزش و پرورش بازنگری کلی مسیر است

 13. جزئیات تغییرات تورم یکساله ۱۰دهک جامعه/افزایش فاصله تورمی دهک‌ها

 14. معاون برون مرزی صداوسیما: آمریکا می‌خواهد فشار روانی روی مرضیه هاشمی وارد کند

 15. «رزمایش قطع اینترنت» لغو شد  

 16. روحانی: آمریکایی‌ها هرگز نمی‌توانند به خواسته‌هایشان برسند/ با افتخار تحریم‌های آمریکا را دور می‌زنیم

 17. واعظی: رهبر انقلاب پاسخ نامه وزرا درباره لوایح FATF را داده‌اند/ افکار عمومی دنیا را برای آزادی «مرضیه هاشمی» بسیج می‌کنیم

 18. اطلاعیه دفتر رئیس جمهور در خصوص سخنان اخیر دکتر روحانی در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات

 19. جعفری دولت آبادی: دادستانی نمی‌تواند در رابطه با تولید و قیمت‌گذاری کالاها ورود زیادی داشته باشد

 20. با برجام چه باید کرد؟

 21. تهران - تل‌آویو، هفت دقیقه  

 22. وحشت صهیونیستها از تهدید بشار الجعفری علیه تل آویو

 23. عیدی ۹۷ چقدر است؟

 24. تجمع اعتراضی مردم در حمایت از «مرضیه هاشمی»  

 25. حضور سردار سلیمانی در حرم رضوی  

پربحث‌های دیروز

 1. از بازداشت یا گروگان‌کِشی مرضیه هاشمی تا مجمسه آزادی!

 2. آیت‌الله مکارم‌شیرازی: وام‌ قرض الحسنه بانک‌ها رباخواری آشکار و خلاف شرع است

 3. مدیرعامل سابق سایپا: پراید گران نیست/ وزیر صنعت طرفدار افزایش قیمت خودروهای داخلی است

 4. تاجزاده: مردم از اعتراف گیری بخشی راضی نیستند/ زاکانی: صریحا بگوئید آمریکا را دشمن می‌دانید یا خیر؟

 5. نماینده مجلس: مالیات پزشکان ۷۲۰۰ میلیارد تومان است

 6. مجمع تشخیص جلوی این گروگان‌گیری و راهزنی را بگیرد

 7. حکم دادگاه یاشار سلطانی صادر شد

 8. پورابراهیمی: سال ۹۸ سخت، اما قابل مدیریت است

 9. انتقاد آیت الله مکارم شیرازی از سخنان روحانی: رئیس جمهور باید به قسم خود پایبند باشد

 10. نقاط قوت ایران در برابر آمریکا از نگاه یک نشریه عربی/ تحریم‌ها علیه ایران به شکست می‌خورد و احتمال جنگ بسیار ضعیف است

 11. جهانگیری: در صورت فینالیست شدن تیم ملی به امارات می‌روم

 12. دژپسند خطاب به پوری‌حسینی: به دنبال کار برای خودت باش، در تیم من جایی نداری!

 13. پیشنهاد بانک‌ها برای جلوگیری از خروج سپرده‌ها

 14. اضافه کار و رفاهیات کارمندان در سال ۹۸ چقدر پیش‌بینی شد + جدول

 15. آیت‌الله جنتی: مدتی است گرانی‌ کالاهای اساسی ذهنم را مشغول کرده است

 16. بخشی در روزهای بازداشت: دوست داشتم مشهور شوم!

 17. چه کسی نمی‌گذارد حقوق مدیران شفاف شود؟/ نگرانی آیت‌الله جنتی درباره گرانی/ سرمایه اجتماعی روحانی افت کرده است

 18. شایعه قومیتی جدید با انتشار تصویر بازیگر زن عرب  

 19. کانال مالی ایران و سوئیس آماده راه‌اندازی شد

 20. رهبر مخالفان ونزوئلا خود را رئیس جمهور خواند/ ترامپ به رسمیت شناخت

 21. پاسخ تامین اجتماعی به برخی اعتراضات و پرسش‌ها درباره «بسته حمایتی»

 22. قیمت بلیت هواپیما برای تعطیلات ۲۲ بهمن میلیونی شد+ عکس

 23. نوبخت: عیدی کارمندان و بازنشستگان با حقوق بهمن واریز می‌شود

 24. بررسی عملکرد قرض‌الحسنه بانک‌ها

 25. حدادعادل: سیاسیون عدالت را به حاشیه بردند/ یکی از مهمترین مشکلات اقتصاد ما بانک‌ها هستند

پربحث‌های هفته

 1. نظر شما در مورد فرار مالیاتی پزشکان و عدم نصب کارتخوان در مطب‌ها چیست؟

 2. غیرت برای زنان کجا رفته؟

 3. از بازداشت یا گروگان‌کِشی مرضیه هاشمی تا مجمسه آزادی!

 4. تشدید اختلافات ایران و اروپا، احتمال تحریم‌های جدید و فروپاشی برجام

 5. اروپا به ایران: نمی‌توانیم برنامه موشکی‌تان را تحمل کنیم/ لغزش اروپا به سمت ترامپ

 6. الف منتشر کرد: طرح مجلس برای بنزین؛ اختصاص سهمیه به هر ایرانی ۲۴ لیتر در ماه/ قیمت بنزین خارج از سهمیه برمبنای ۹۰ درصد فوب خلیج فارس

 7. جهانگیری: ما برای برون رفت از مشکلات برنامه داریم/ نظام اسلامی را از رانت و فساد پاک می‌کنیم

 8. تاج و داورزنی کنارخواننده معروف لس آنجلسی   

 9. اسماعیل بخشی دستگیر شد

 10. توزیع دو کیلو گوشت یخ‌زده با کارت ملی!/ برای گرفتن گوشت منجمد، منجمد شوید!

 11. جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام با حضور ظریف و احمدی‌نژاد  

 12. کدامیک به برجام محتاج ترند، ایران یا اروپا؟

 13. روحانی از احمدی‌نژاد هم پایین‌تر است

 14. روحانی: ما نمی‌توانیم با خواست عمومی مردم مبارزه کنیم، این نه قانونی است و نه شرعی/ اولین کسی که رادیو را ممنوع کرد پهلوی اول بود/ روزانه اگر فیلترشکن آمد چه خواهیم کرد؟

 15. چرا پراید ۲۱ میلیون تومانی یک هفته‌ای ۳۶ میلیون تومان شد؟

 16. به جای کوکب خانم و پترس فداکار و چوپان دروغگو، بیرانوند را قصه کتابهای درسی کنید

 17. فقط ۳۰ ثانیه تا موفقیت

 18. ویدئو/ آقای مترجم کار دست کی‌روش و خیابانی داد  

 19. فیلم اعترافات اسماعیل بخشی و همدستانش   

 20. آیت‌الله مکارم‌شیرازی: وام‌ قرض الحسنه بانک‌ها رباخواری آشکار و خلاف شرع است

 21. سوختن سیم‌کارت در صورت استفاده از فیلترشکن!  

 22. مدیرعامل سابق سایپا: پراید گران نیست/ وزیر صنعت طرفدار افزایش قیمت خودروهای داخلی است

 23. آذری جهرمی: هزینه ساخت ماهواره پیام ۱.۲ میلیون یورو بود

 24. آقای روحانی! اینجا که واتیکان نیست!

 25. یارانه نقدی ۳۳۰ هزار میلیارد تومان را بلعید!

آخرین عناوین