بحران اقتصادی و گره‌زدن اقتصاد به برجام/ چه کسی مسوول وضعیت کنونی اقتصادی کشور است؟

گروه اقتصادی الف،   3970921069 ۲۵ نظر، ۶ در صف انتشار و ۱۳ تکراری یا غیرقابل انتشار
بحران اقتصادی و گره‌زدن اقتصاد به برجام/ چه کسی مسوول وضعیت کنونی اقتصادی کشور است؟

رییس‌جمهوری کشور است و کلیددار این روزهای پاستور، اول به برجام امید‌بسته بود و حال به FATF، مانند برخی نمایندگان حامی‌اش خروج ترامپ از برجام را هم بر گردن منتقدان توافق هسته‌ای می‌اندازد و همچنان به برجام امید دارد؛ آن‌هم در شرایطی که نتیجه اقتصاد برجامی و مشکلات معیشتی مردم قابل مشاهده است.

دوشنبه ۱۹ ‌آذرماه بود که حجت‌الاسلام حسن روحانی، رییس‌جمهوری ایران در نشست وزیر و مدیران وزارت راه‌و‌شهرسازی گفت که «عده‌ای شعار می‌دهند و هزینه‌ها را از جیب مردم می‌پردازند. اینکه برجام باشد یا نباشد باید برای مردم ترجمه شود که بودن آن چه قدر سود دارد و نبودنش چقدر می‌تواند ضرر داشته باشد. پذیرفتنی نیست که یک نفر در ارگان و نهادی شعار دهد و آثار این شعار برای مردم ترجمه نشود.»؛ این سخنان رییس‌جمهوری در حالی است که پیش از این هم در کارزار انتخاباتی‌اش گفته بود: «‌روی موشک مرگ بر اسرائیل نوشتید برجام خراب شد!» حالا هم مشکلات اقتصادی کشور را بر گردن منتقدان توافق هسته‌ای می‌داند و گفته که منتقدان باید پاسخگوی شرایط اقتصادی کنونی باشند.

برخی از حامیان دولت مانند آقای علی مطهری نیز اجرایی نشدن برجام را نه گردن آمریکا بلکه گردن نظام انداخت و در اظهار‌نظری عجیب مدعی شد که بخشی از نظام نمی‌خواست برجام اجرا شود و اگر سرمایه‌گذار خارجی به ایران می‌آمد آمریکا نمی‌توانست زیر توافق بزند!

این اظهارات روحانی درحالی است که از سال‌۹۲  تا ۹۴تمام انرژی دولت صرف توافق هسته‌ای شد و دولت برنامه‌ای برای اداره اقتصاد نداشت. درواقع دولت منتظر سرمایه‌های خارجی بود تا از آن طریق بتواند رونق اقتصادی ایجاد کند و برخلاف تاکیدات رهبر معظم انقلاب اقتصاد مقاومتی رها شد. از سال‌ ۹۴ به بعد هم همه منتظر این نتیجه اقتصاد برجامی بودند که به قول رییس‌جمهوری این نوزاد بزرگ شود، اما این اتفاق هرگز نیفتاد؛ اما نه به‌خاطر انتقادات دلسوزانه داخلی‌ها بلکه به‌خاطر توافق ناقصی که جلوی بدعهدی‌های طرف‌های مقابل را نمی‌گرفت، چنان‌که آمریکا به‌راحتی و بدون هیچ بازخواستی از این توافق خارج شد. حال امروز رییس‌جمهوری به جای پاسخگویی در برابر عملکرد اقتصادی پنج ‌ساله‌اش باز هم به دنبال مقصر خارج از دولت می‌گردد.   

وضعیت کنونی نتیجه گره‌زدن اقتصاد به برجام است
آقای احسان سلطانی، پژوهشگر و کارشناس اقتصادی و از اقتصاددانانی که نامه به رییس‌جمهوری نوشته است، ناکارآمدی دولت و گره‌زدن اقتصاد با برجام را دلیل وضعیت کنونی اقتصاد دانست و گفت: تنها دغدغه  آقای روحانی اتمام چهار‌سال اول ریاست‌جمهوری‌اش به‌نحو رضایتمدانه بود تا بتواند برای بار دوم هم در انتخابات رای مردم را کسب کند؛ اما بعد از پیروزی در انتخابات‌96  کارهای مثبت‌شان ادامه پیدا نکرد، بنده در سال‌93 چندین مقاله نوشتم که بعد از برجام چه می‌شود و برجام چه تاثیری خواهد داشت. در همان زمان با اعداد و ارقام سال‌های‌91 و 92 نشان دادم که برجام تاثیر چندانی بر اقتصاد ندارد و مشکلات اقتصادی نه برای تحریم‌ها بلکه برای این است که اقتصاد به بن‌بست رسیده بود. هزینه‌ها و درآمدها جور نبود.

وی ادامه داد: آقای روحانی در پنج ‌سال گذشته مشکلات اساسی را حل نکرد و برنامه‌ای برای بهبود شرایط نداشت بلکه دقیقاً بر اساس همان انتقادات خودش از آقای احمدی‌نژاد عمل کرد و پا جاپای او گذاشت، در دولت یازدهم روحانی بیشتر از دولت قبل پول در اختیار داشت و در همان اثنا قیمت‌های کالاهای جهانی کاهش پیدا کرد اما رییس‌جمهوری اقتصاد را به شیوه سابق مدیریت کرد.

سلطانی  تاکید کرد: در بخش پولی و بانکی هم دولت قدمی برای اصلاح امور بر نداشت و روند گذشته را ادامه داد و حتی با صدور مجوز خلق پول و استقراض از بانک مرکزی نقدینگی را بالا بردند که مضرات این کار افزایش بی‌رویه قیمت دلار و نابسامانی‌های بازار ارز و کاهش ارزش پول ملی است. مشکلات کنونی اقتصاد کشور به‌دلیل سیاست‌های پوپولیستی مدیران اقتصادی است چراکه برای انتخابات بعدی نیازی به رای مردم ندارد.

در دولت یازدهم نقدینگی خلق شد
این پژوهشگر و کارشناس اقتصادی تاکید کرد: دولت یازدهم به‌دنبال اصلاح ساختار نبود و تلاش کرد تا بحران‌ها را برای چهار سال خفه کند تا بتوانند در انتخابات‌96  رای بیاورند، حتی اندک اقدامات مثبت در دولت یازدهم  استحکام کافی نداشت؛ به همین دلیل هم از بین رفت، برجام هم به همین دلیل محکم نبود. در دولت یازدهم دو سوم نقدینگی خلق شد و به جای حل مشکلات بانک‌ها و منحل کردن بانک‌های متخلف اجازه دادند که وام‌های کلان بگیرند و سپرده‌ها را گرفتند و کار خود را انجام دادند؛ همان افرادی که نسخه‌پیچی کردند و نقدینگی‌ها را درست کردند حالا به‌دنبال چاره‌اندیشی برای حل مشکلات اقتصادی هستند.

وی ادامه داد: بالا رفتن نرخ ارز و مشکلات بانکی ربطی به برجام و آمریکا نداشت، این مردم هستند که اقتصاد را راه می‌اندازند و اگر با هم مبادله کنند اقتصاد می‌چرخد.
سلطانی تاکید کرد: رهبرمعظم انقلاب در کار اقتصادی دولت‌ها دخالتی ندارند، از سویی دیگر منتقدان برجام در پایان انتقادات خود را کنار گذاشته و با دولت برای رسیدن به اهدافش همراهی کردند؛ اما دولت سخنان اقتصاددانان منتقد را نشنید.
 
برجام کاتالیزور بحران بود
آقای  ابراهیم رزاقی، کارشناس مسائل اقتصادی هم درباره سخنان رییس‌جمهوری مبنی‌بر لزوم پاسخگویی منتقدان برجام گفت: روحانی و نگاهش به مسائل دلایل مشکلات کنونی است.

وی ادامه داد: روحانی تلاش کرد تا حقوق‌ها را تثبیت کند، با بالا رفتن تورم حقوق‌ها بالا نرفت، همچنین در دولت روحانی با فضاسازی کاری کردند که تورم مشاهده نشود و اخیراً این تورم به اوج رسیده است.

این کارشناس اقتصادی تاکید کرد: در این پنج ‌سال فکری در فضای اقتصادی رشد پیدا کرده که اعتقاد دارد اگر آزادی عمل در بازار وجود داشته باشد خود بازار خواهد توانست به یک تعادل و ثبات در طول زمان برسد که مساله شغل و درآمد را به‌صورت خودکار حل خواهد کرد. البته این فکر نه از دوره روحانی که یادگاری آقای هاشمی رفسنجانی است که دولت به دولت از خود آقای هاشمی با آن سیاست‌های تعدیل ساختاری سرمایه‌داری به دولت آقای خاتمی بعد احمدی‌نژاد و بعد هم روحانی منتقل شده است. در سایه این سیاست‌های اقتصادی ما رقمی نزدیک به 1500‌میلیارد دلار کالا و خدمات به کشور وارد کرده‌ایم؛ اما در آن سو تنها 12‌میلیون فرصت شغلی را ایجاد کرده‌ایم. در صورتی که این رقم باید عددی نزدیک به 75‌میلیون فرصت شغلی باشد.این اعداد به راحتی ماحصل نوع نگاه دولتمردان را در اقتصاد کشور نشان می‌دهد؛ اقتصادی که هیچ تلاشی برای مقاومت و ایستادگی در مقابل برخی زیاده‌خواهی‌های بیرونی و داخلی ندارد.

وی افزود: فقر و ناامیدی به‌وجود آمده تنها در اثر سیاست‌های دولت بوده است، آن‌ها خود را مشغول امضای برجام کردند و توجهی به تقویت تولید ملی، اصلاح مالیات‌ها و... نکردند و تنها تلاش خود را بر امضای برجام گذاشتند. با بی‌توجهی به اقتصاد و  آزاد گذاشتن عرضه و تقاضای داخلی و خارجی، واردات بی‌رویه و ... سبب ورشکستگی بسیاری از تولیدکنندگان و آشفتگی‌ها در بازار ارز شد.

مقصر اصلی شرایط اقتصادی دولت است، دولت با در اختیار داشتن بودجه و درآمد ناشی از فروش نفت و پتروشیمی سرمایه عظیمی را در اختیار دارد که به‌راحتی می‌تواند شرایط را کنترل و مدیریت کند. در این وضعیت که در فضای سیاست بین‌الملل هم وجود دارد لازم است که دولت جهادی و انقلابی تصمیم گرفته و عمل کند.

رزاقی با تاکید بر اینکه اقتصاد کنونی امروز از نتایج اقتصاد برجامی است، گفت: وضعیت وخیم‌تر شده است به‌دلیل این که این سیاست‌ها به مرور زمان در طول این تقریباً 30سال حضور این دولت‌ها در امر اقتصاد، مشکلات روی هم انباشته شده و امروز به شکل بحران خود را یکجا نشان می‌دهد. برجام مسکن نبود، بلکه کاتالیزور بحران بود. اگر در گذشته این اقتصاد توانسته بود کمی از سیاست‌های سرمایه‌سالارانه برخی اشخاص که منافات جدی هم با قانون اساسی دارد، فاصله بگیرد یقیناً امروز حال و روز اقتصاد و معیشت ایران این گونه نبود.

 

 

منبع: صبح نو

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۶۷۲۸۶۲۱۱:۱۱:۱۸ ۱۳۹۷/۹/۲۱
تک تک مسولین باید جوابگو باشن اما مردم چه جوری باید حق خودشونو بگیرین چرا عزت و احترام نمیزارن به مردم ایران با همه بی مدیریتی و نالایقی مسولین ساختن بسه همه با هم متحد بشن حزب بازی رو بزارن کار تشنه قدرت نباشن
ناشناس۶۷۳۱۴۴۱۳:۱۷:۳۹ ۱۳۹۷/۹/۲۱
من ماندم این دولت با چه رویی تا حالا مانده و نمیرود
ناشناس۶۷۳۵۳۶۱۵:۱۹:۱۷ ۱۳۹۷/۹/۲۱
این سه تا میم یعنی مرکل و ماکرون و می در مورد خروج ترامپ از برجام موضع کاملا مخالفی گرفتند. به نظر شما اتفاقی است که هر سه انها با بحرانی ترین دوران حیات سیاسی خود روبرو هستند و به بند مویی وصل هستند. حالا جالب است که مسئولان سیاست خارجی همه امیدشان به سوار شدن بر همان وسیله نقلیه ویژه (spv)ایست که این کمک رانندگان و شاگرد شوفران ترامپ هدایت ان را بر عهده دارند!
ناشناس۶۷۲۸۶۵۱۱:۱۲:۳۴ ۱۳۹۷/۹/۲۱
آنها که فکر کردند و فکر میکنند تحریمها ورق پاره است.
ناشناس۶۷۳۳۹۰۱۴:۳۰:۵۰ ۱۳۹۷/۹/۲۱
آنها که فکر میکنند کدخدا با وفاست
ناشناس۶۷۲۹۰۷۱۱:۳۷:۱۲ ۱۳۹۷/۹/۲۱
افزایش بیش از 4 برابری حجم نقدینگی در 5 سال گذشته که از رقم 400 هزار میلیارد تومان در سال 92 به رقم 1700 هزار میلیارد تومان در سال 97 و هجوم این نقدینگی به بازارهای مختلف از جمله ارز و سکه و خودرو و مسکن باعث تورم شدید شد و این نتیجه مستقیم سوء مدیریت دولت است و به تحریمها و خروج امریکا از برجام مربوط نیست .
ناشناس۶۷۴۴۰۷۰۷:۴۶:۲۲ ۱۳۹۷/۹/۲۲
موسسات مالی و اعتباری غیر مجاز بخشی از افزایش نقدینگی بوده اند
شایان۶۷۲۹۳۵۱۱:۴۹:۱۹ ۱۳۹۷/۹/۲۱
انتظار سازی توهمی از یک قرارداد ناقص ، تقریبا یکطفه و بدون ضمانت اجرایی فقط سیاسی کاری برای جلب محبوبیت بود نه یک اقدام کارشناسی اقتصادی. بهمین دلیل ناگهان با خروج آسان ترامپ از برجام همه انتظارات فروریخت و وضع اقتصادی کشور اینگونه شد. این بود ادعای بلد بودن زبان مذاکره با دنیا؟
ناشناس۶۷۳۹۸۳۱۹:۱۰:۴۱ ۱۳۹۷/۹/۲۱
شما واقعا فکر می کنی آمریکا اگر قرار بود تعهدی در قبال برجام بدهد اصلا حاضر به مذاکره می شد ؟ نه هرگز حاضر نمی شد اما در آن مقطع ایران به دلیل تحریمهای همه جانبه از طرف تمام دنیا به حدی تحت فشار بود که نمی توانست برای راضی شدن آمریکا به دادن تضمین معطل بماند ! ظاهرا گشایشهای کوتاه مدت بعد از برجام باعث شده بعضی ها فشارهای اقتصادی شدید سالهای آخر دولت دهم را فراموش کنند واین طور وانمودکنند که همه چیز گل وبلبل بود وبرجام نابودش کرد !!
ناشناس۶۷۲۹۴۲۱۱:۵۲:۰۸ ۱۳۹۷/۹/۲۱
بحران اقتصادی کتونی سبب نادانی وناتوانی دولت است
ناشناس۶۷۲۹۴۷۱۱:۵۲:۴۷ ۱۳۹۷/۹/۲۱
مردم علت =عدم صرفه جویی ‌رفاه طلبی
سلیم۶۷۲۹۶۱۱۱:۵۹:۲۳ ۱۳۹۷/۹/۲۱
وقتی استبداد رای و عدم توجه به نظر منتقدان و کارشناسان وجود داشته باشد نتیجه کار بهتر از این نمیشود
صمصام۶۷۲۹۸۸۱۲:۰۹:۱۳ ۱۳۹۷/۹/۲۱
وقتی منابع مالی و نقدینگی کشور به سمت فعالیتهای 100% غیر مولد و تولیدی میرود نتیجه همین است ! دولت کوچکترین قدرتی برای حمایت از قشر آسیب پذیر ندارد .سلطان سکه که هیچ ،اگر همه سلاطین مفاسد اقتصادی هم اعدام شوند باز هم همین آش و همین کاسه است چون فساد همچنان پابرجاست... چون ریشه و تفکر اصلی فساد همچنان سر جای خودش است
ناشناس۶۷۳۰۱۶۱۲:۲۳:۴۶ ۱۳۹۷/۹/۲۱
فکر روحانی از فکر همه شما ها بهتره منتها خیلی چوب لای چرخش می‌گذارید
ناشناس۶۷۳۳۴۸۱۴:۲۱:۱۱ ۱۳۹۷/۹/۲۱
چیطورری ژن خوب
ناشناس۶۷۳۹۹۵۱۹:۱۹:۵۹ ۱۳۹۷/۹/۲۱
ایرانی ها همگی ژنشون خوبه !
ناشناس۶۷۳۳۹۶۱۴:۳۲:۲۰ ۱۳۹۷/۹/۲۱
جوک قشنگی بود
ناشناس۶۷۳۰۲۲۱۲:۲۶:۴۴ ۱۳۹۷/۹/۲۱
گرانی 200 درصدی با برجام و وعده ارزانی 20 درصدی با FATF !!!!!
امیر۶۷۳۰۷۹۱۲:۵۰:۳۲ ۱۳۹۷/۹/۲۱
آنهایی که زمان پیروزی در انتخابات به خیابانها ریختند و رقصیدند امروز بیایند جوابگو باشند .
ناشناس۶۷۳۱۸۲۱۳:۳۰:۰۲ ۱۳۹۷/۹/۲۱
اصولگراها مسئول هستن که میکفتن تحریم ها بی اثر
ناشناس۶۷۴۰۴۶۱۹:۵۶:۱۶ ۱۳۹۷/۹/۲۱
آنهایی که میگفتن با برجام تحریمها بالمره لغو می شود و حتی مشکل آب خوردن مردم حل می شود باید پاسخگو باشند.
ناشناس۶۷۳۴۵۶۱۴:۵۱:۳۵ ۱۳۹۷/۹/۲۱
تحریم باشه یا نباشه . cft ,... باشه یا نباشه . فرقی نمیکنه بهر حال چیزی رو بوجود می اورند و مطرح می کنند تا به خواسته شان برسند . حالا خواستشان چیست باید فکر کرد .
پورامینی۶۷۳۵۶۴۱۵:۳۳:۳۰ ۱۳۹۷/۹/۲۱
از نظریات اقای سلطانی چنین در یافت می شود که برجام در اقتصاد تاثیر حداقلی داشته است وانچه نقش تعیین کننده وحداکثری دارد استفاده از ظرفیتهای داخلی و ارتقا بنیه صنعتی ونهادینه کردن تولید ملی است در این صورت بنا برعقیده ای نمی توان تاثیر ولزوم برجام را صد در صد منتفی دانست
ناشناس۶۷۳۹۷۹۱۹:۰۸:۳۱ ۱۳۹۷/۹/۲۱
اعتماد کردن مردم عادی و نداشتن ایمان - بیرحمی و سواستفاده اکثر از مسئولین اوضاع مملکت رو به این روز انداخته
ناشناس۶۷۴۴۴۸۰۸:۴۰:۴۶ ۱۳۹۷/۹/۲۲
همیشه بحران اقتصادی داشتیم، دشمن در داخل است.

پربحث‌های امروز

 1. سوختن سیم‌کارت در صورت استفاده از فیلترشکن!  

 2. آقای روحانی! اینجا که واتیکان نیست!

 3. افزایش 60 هزار تومانی حق مسکن کارگران/مذاکرات مزد 98 از هفته آینده آغاز می شود

 4. بیرانوند مغلوب دروازه‌بان عربستان شد + عکس

 5. کاهش ۳۰ درصدی قیمت ساخت مسکن در سال آینده

 6. جنگ یمن چه تاثیری بر آینده جهان خواهد داشت

 7. زمان حال را غنیمت بشمار  

 8. ظریف: به شما اطمینان می‌دهم آمریکا نمی‌تواند از برجام خارج شود!   

 9. پوری‌حسینی: ممنوع‌الخروجی برای من مجازات نیست

 10. دریافت عوارض در تونل‌های شهری تهران منتفی شد

 11. به جای کوکب خانم و پترس فداکار و چوپان دروغگو، بیرانوند را قصه کتابهای درسی کنید

 12. چرا موسوی خوئینی‌ها علیه هاشمی سخن گفت؟

 13. چرا گوشت گوسفندی حکم طلا را پیدا کرده؟

 14. لابی سنگین برای لغو مالیات پزشکان

 15. نتانیاهو: ایران قدرتمندترین نیروی اسلامی است

 16. افزایش ۶۰ هزار تومانی حق مسکن کارگران

 17. چرا کرباسچی دیروز چند ساعت بازداشت و سپس آزاد شد؟

 18. پیش‌بینی رییس اتحادیه از اوضاع بازار مسکن در سال آینده

 19. ۳عامل موثر در موشک پرانی‌های نتانیاهو

 20. خدا یک صبری به نمایندگان بدهد با این هیئت رئیسه!

 21. تصدی‌گری دولت در صنعت خودرو خاتمه می‌یابد

 22. عضو هیات نظارت بر رفتار نمایندگان: اصالت صوت منتشر شده علیه «سلمان خدادادی» در حال پیگیری است

 23. فاجعه ای به اسم خصوصی‌سازی/ وقتی بازرس ارزیاب و کارشناس قیمت‌گذاری همگی همان خریدار بوده‌اند!

 24. زن شکاک شوهرش را آتش زد

 25. ماجرای تلخ خواب ابدی زوج جوان و فرزند ۱۳ ساله

پربحث‌های دیروز

 1. تشدید اختلافات ایران و اروپا، احتمال تحریم‌های جدید و فروپاشی برجام

 2. اسماعیل بخشی دستگیر شد

 3. روحانی از احمدی‌نژاد هم پایین‌تر است

 4. روحانی: ما نمی‌توانیم با خواست عمومی مردم مبارزه کنیم، این نه قانونی است و نه شرعی/ اولین کسی که رادیو را ممنوع کرد پهلوی اول بود/ روزانه اگر فیلترشکن آمد چه خواهیم کرد؟

 5. فقط ۳۰ ثانیه تا موفقیت

 6. ساختمان های خالی دانشگاه آزاد را به کسب و کارها بدهید، نه دانشجویان پولی

 7. پرواز هواپیماهای ماهان ایر به آلمان ممنوع شد

 8. نصب بنر بانوی معترض در مقابل مجمع تشخیص برای رد لوایح fatf   

 9. کرباسچی به زندان رفت + جزئیات

 10. واکنش سازمان بازرسی به افزایش ناگهانی قیمت محصولات سایپا و ایران‌خودرو: اگر مجوزی نداشته باشند، اقدام می‌کنیم!

 11. چهار ماه کفاره برای یک نفر، چهار سال برای یک ملت

 12. روحانی و فیلترینگ؛ چه کسی خواستار برخورد با فیلتر‌شکن‌ها بود؟

 13. همتی اعلام کرد: آغاز واردات نفت از ایران توسط ژاپن از امروز/ بازار ارز و صرافی‌ها خلوت است؛ بانک مرکزی جور تقاضای ارز را هم می‌کشد

 14. موگرینی: در نشست ورشو حضور نخواهم داشت

 15. مردم خواهان اجباری شدن نصب کارتخوان در مطب‌ها شدند/ درآمد یک پزشک یک میلیون تومان است!

 16. راغفر: ما به‌تدریج شاهد فرسایش شدید آرمان‌ها و ارزش‌های انقلاب اسلامی مثل عدالت اجتماعی شدیم

 17. روحانی در واکنش به گزارش تخلف دارویی: ان‌شاءالله که صحت ندارد

 18. نظرسنجی AFC بین بیرانوند و دروازه‌بان عربستان + لینک

 19. خط فقر در تهران ۴ میلیون و ۵۹۲ هزار تومان است

 20. جزئیات دستگیری اسماعیل بخشی؛ وی از صبح روز گذشته متواری شده بود

 21. پوری حسینی: به من نگفته‌اند ممنوع‌الخروجم

 22. افشای لیست موسسات فرهنگی که کمک دریافت کرده‌اند  

 23. ۴۰ سال پس از پیش‌بینی درست کارتر

 24. رانندگی خوب مردم و کسری بودجه دولت!

 25. آصفی: شکست نشست ضد ایرانی لهستان حتمی است/ آمریکا با اجرای شو ورشو چه می‌خواهد؟/ مردم با اصل نظام مشکل ندارند؛ اما...

پربحث‌های هفته

 1. همسر شهید حججی ازدواج کرد؟

 2. غیرت برای زنان کجا رفته؟

 3. تشدید اختلافات ایران و اروپا، احتمال تحریم‌های جدید و فروپاشی برجام

 4. اروپا به ایران: نمی‌توانیم برنامه موشکی‌تان را تحمل کنیم/ لغزش اروپا به سمت ترامپ

 5. بازداشت خبرنگار پرس‌تی‌وی در آمریکا

 6. موشک ماهواره‌بر حامل «پیام» نشد!

 7. تاج و داورزنی کنارخواننده معروف لس آنجلسی   

 8. اسماعیل بخشی دستگیر شد

 9. توزیع دو کیلو گوشت یخ‌زده با کارت ملی!/ برای گرفتن گوشت منجمد، منجمد شوید!

 10. جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام با حضور ظریف و احمدی‌نژاد  

 11. کدامیک به برجام محتاج ترند، ایران یا اروپا؟

 12. روحانی از احمدی‌نژاد هم پایین‌تر است

 13. روحانی: ما نمی‌توانیم با خواست عمومی مردم مبارزه کنیم، این نه قانونی است و نه شرعی/ اولین کسی که رادیو را ممنوع کرد پهلوی اول بود/ روزانه اگر فیلترشکن آمد چه خواهیم کرد؟

 14. چرا پراید ۲۱ میلیون تومانی یک هفته‌ای ۳۶ میلیون تومان شد؟

 15. فقط ۳۰ ثانیه تا موفقیت

 16. ویدئو/ آقای مترجم کار دست کی‌روش و خیابانی داد  

 17. فیلم اعترافات اسماعیل بخشی و همدستانش   

 18. جدال اصلاح طلبان و دولت اعتدال/ خبری از حال و روز مردم دارند؟

 19. توکلی: سه قوه با تبانی برخورد با حقوق‌های نجومی را بر زمین گذاشتند

 20. فرشته نجات تنها سرنشین زنده مانده حادثه بوئینگ ۷۰۷

 21. آذری جهرمی: هزینه ساخت ماهواره پیام ۱.۲ میلیون یورو بود

 22. عسگراولادی: بعد از ۶۴سال، دو ماه است صادراتم را متوقف کردم

 23. یارانه نقدی ۳۳۰ هزار میلیارد تومان را بلعید!

 24. امام جمعه اسالم؛ تلگرام را رفع فیلتر کنید

 25. کور هستید؛ برجام را هنوز اجرا می‌کنیم؛ دم از مذاکره می‌زنید/ نه سانتریفوژ می‌چرخد و نه چرخ زندگی مردم/ خودروی که تماما در ایران تولیدمی‌شود، نیازی به ارز ندارد!/معنی موفقیت را نفهمیدیم

پربحث‌های اخیر

 1. افزایش 60 هزار تومانی حق مسکن کارگران/مذاکرات مزد 98 از هفته آینده آغاز می شود

 2. کاهش ۳۰ درصدی قیمت ساخت مسکن در سال آینده

 3. تورم قیمت مصرف‌کننده ۳۹.۶ درصد شد

 4. افزایش بهای سکه و ارز + جدول

 5. پوری‌حسینی: ممنوع‌الخروجی برای من مجازات نیست

 6. چرا گوشت گوسفندی حکم طلا را پیدا کرده؟

 7. افزایش ۶۰ هزار تومانی حق مسکن کارگران

 8. پیش‌بینی رییس اتحادیه از اوضاع بازار مسکن در سال آینده

 9. تصدی‌گری دولت در صنعت خودرو خاتمه می‌یابد

 10. فاجعه ای به اسم خصوصی‌سازی/ وقتی بازرس ارزیاب و کارشناس قیمت‌گذاری همگی همان خریدار بوده‌اند!

 11. سهم حقوق کارمندان و بازنشستگان از بودجه ۹۸ + جدول

 12. دژپسند: خصوصی‌سازی باید آسیب‌شناسی شود

 13. نرخ جدید بنزین هواپیما اعلام شد

 14. جدیدترین قیمت FOB بنزین و فرآورده‌های نفتی اصلی + جدول

 15. افتتاح کارخانه ۲.۵ میلیون تنی گندله سازی بوتیای ایرانیان

 16. رشد ۶ درصدی شاخص بورس در دیماه امسال

 17. کارگران ساعتی و پاره‌وقت چقدر عیدی می‌گیرند؟

 18. آخرین قیمت نفت در بازار جهانی

 19. چرا پزشکان مثل دیگران مالیات نمی دهند؟

 20. بنز CLA۴۵ فول ۲۰۱۶ را بشناسید

 21. پرونده‌ی قاچاق گوشی بسته شد

 22. قابل توجه کارگرانی که سبد کالا نگرفتند

 23. آخرین عناوین روزنامه‌های اقتصادی

 24. فقدان راهکار برای اشتغال مولد و تثبیت آن در لایحه بودجه ۹۸

 25. ساماندهی تراکنش‌های بانکی تیری بر پیکر سوداگران

پربحث‌های دیروز

 1. واکنش سازمان بازرسی به افزایش ناگهانی قیمت محصولات سایپا و ایران‌خودرو: اگر مجوزی نداشته باشند، اقدام می‌کنیم!

 2. همتی اعلام کرد: آغاز واردات نفت از ایران توسط ژاپن از امروز/ بازار ارز و صرافی‌ها خلوت است؛ بانک مرکزی جور تقاضای ارز را هم می‌کشد

 3. راغفر: ما به‌تدریج شاهد فرسایش شدید آرمان‌ها و ارزش‌های انقلاب اسلامی مثل عدالت اجتماعی شدیم

 4. خط فقر در تهران ۴ میلیون و ۵۹۲ هزار تومان است

 5. پوری حسینی: به من نگفته‌اند ممنوع‌الخروجم

 6. سکه ۴ میلیون و ۶۸ هزار تومان شد/ دلار ۱۱۶۵۰ تومان

 7. تورم قیمت مصرف‌کننده ۳۹.۶ درصد شد

 8. خصوصی‌سازی یا مین‌گذاری در اقتصاد و جامعه ایرانی/ دولت نگاه به واگذاری‌‌ها را تغییر دهد؛ آب در هاون نکوبد

 9. افزایش بهای سکه و ارز + جدول

 10. قیمت امروز دلار در بانک‌ها

 11. ۱۱ هزار شعبه بانکی تعطیل می‌شوند؟

 12. مجلس با کلیات طرح ساماندهی بازار خودرو موافقت کرد

 13. تصمیمی درباره سهمیه‌بندی بنزین گرفته نشده است

 14. سومین محموله نفت خام در بورس انرژی همچنان بدون مشتری

 15. وزیر راه و شهرسازی: شورای مسکن در استانها احیاء شد

 16. جلسه ویژه بررسی وضعیت ارز با حضور «همتی، دژپسند و رحمانی» در مجلس

 17. حرکت نخستین محموله نفتی ایران به مقصد ژاپن

 18. رزرو بهترین هتل های مشهد با مناسب ترین قیمت

 19. سود سپرده‌های کوتاه‌مدت ماه‌شمار شد

 20. بازار کار ایران،سال آینده چه کسانی را سر کار می گذارد؟

 21. مهلت یک ماهه قاضی‌پور به وزارت نیرو

 22. پای نظافت چی، معتاد و کارتن خواب در اختلاس های بانک سرمایه   

 23. آغاز ثبت نام مرحله دوم وام ضروری بازنشستگان کشوری

 24. قطع جریان آب انتقالی از سرشاخه‌های دز به قم

 25. انسداد کارت بانکی مهاجران بدون اطلاع قبلی

پربحث‌های هفته

 1. توزیع دو کیلو گوشت یخ‌زده با کارت ملی!/ برای گرفتن گوشت منجمد، منجمد شوید!

 2. چرا پراید ۲۱ میلیون تومانی یک هفته‌ای ۳۶ میلیون تومان شد؟

 3. آذری جهرمی: هزینه ساخت ماهواره پیام ۱.۲ میلیون یورو بود

 4. عسگراولادی: بعد از ۶۴سال، دو ماه است صادراتم را متوقف کردم

 5. یارانه نقدی ۳۳۰ هزار میلیارد تومان را بلعید!

 6. سروش: سهم سایپا از فروش هر پراید ۲۰۰۰ دلار است/ پراید تولیدی امروز با پراید قبلی متفاوت است

 7. «یک» بدعت خطرناک در لایحه بودجه/ مورادی که در بودجه مورد توجه نیست/ سرنوشت بودجه عمرانی و استان‌ها چیست؟

 8. فرمان قیمت در بازار خودرو و چند ابهام

 9. اعتیاد اقتصاد ایران به بوی نفت و بازگشت دوباره رشد اقتصادی به زیر صفر/ رکود تورمی تشدید خواهد شد؟

 10. قیمت محصولات سایپا دوباره افزایش یافت

 11. نوبخت: درآمد برخی خانواده ها از محل یارانه هاست/به پرداخت یارانه ها افتخار می کنم

 12. مردم در تنگنا هستند

 13. واکنش سازمان بازرسی به افزایش ناگهانی قیمت محصولات سایپا و ایران‌خودرو: اگر مجوزی نداشته باشند، اقدام می‌کنیم!

 14. بی‌قانونی سایپا در افزایش قیمت محصولات/ تخلف قیمت هر محصول چقدر است؟+ جدول

 15. نوبخت: در حوزه صادرات نفتی مشکل داریم

 16. نگاه برخی مدیران؛ رشد اقتصاد ایران و بزرگ‌ترین خیانت به اقتصاد مقاومتی

 17. افزایش ۳ برابری بودجه نهاد ریاست جمهوری

 18. مدیرعامل سایپا تغییر کرد

 19. خودروسازی؛ صنعتی که چرخش به نفع خریدار نمی‌چرخد/ چرا شفاف نیستند؟

 20. رئیس کل بانک مرکزی با ترخیص خودروهای وارداتی مخالفت کرد

 21. رحمانی: مردم از نوسان قیمت‌ها ناراضی هستند/ همه ما باید نظرات سازمان حمایت را بپذیریم

 22. همتی اعلام کرد: آغاز واردات نفت از ایران توسط ژاپن از امروز/ بازار ارز و صرافی‌ها خلوت است؛ بانک مرکزی جور تقاضای ارز را هم می‌کشد

 23. واکنش رحمانی به تغییر مدیرعامل سایپا/ اگر پراید صرفه ندارد محصول دیگری تولید کنند

 24. جزئیات طرح نمایندگان برای اختصاص سهمیه بنزین به ازای هر ایرانی

 25. مهم‌ترین مصوبه مالیاتی کمیسیون تلفیق با لابی پزشکان حذف می‌شود؟

آخرین عناوین