نظر مخاطبان الف در مورد افزایش قیمت خودرو/ انحصار و نبود رقابت در بازار/ سپاه و ارتش خودرو تولید کنند/ خودرو برای تحویل نداشتند؛ پس تحویل فوری چیه؟/ تحویل تکنولوژی ۳۰سال قبل به مردم

گروه اقتصادی الف،   3970919083 ۲۶ نظر، ۱۲ در صف انتشار و ۸ تکراری یا غیرقابل انتشار
نظر مخاطبان الف در مورد افزایش قیمت خودرو/ انحصار و نبود رقابت در بازار/ سپاه و ارتش خودرو تولید کنند/ خودرو برای تحویل نداشتند؛ پس تحویل فوری چیه؟/ تحویل تکنولوژی ۳۰سال قبل به مردم

مخاطبان الف در واکنش به افزایش قیمت خودرو اعلام کردند: راهکار برای صنعت خودرو واگذاری خودروسازان به بخش خصوصی واقعی است و برای رشد باید شرایط رقابتی ایجاد شود البته عنوان شد که حدود ۵ تا ۱۰ سال فقط باید حمایت دولتی باشد و با آزادسازی واردات به مرور شاهد رشد صنعت خودرو و جهانی شدن هستیم.

به گزارش الف، بازار خودرو بعد افزایش نرخ ارز، با مشکلات بسیاری مواجه شده است و خودروسازان پس از نوسانات نرخ دلار، خواستار افزایش قیمت شدند و پیشنهادشان افزایش قیمت به ۵ درصد حاشیه بازار است که ظاهرا برای آن مجوز گرفته‌اند اما دیروز در گزارش با عنوان « نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟» از مخاطبان خواستیم نظر و راهکار خود را در مورد صنعت خودروسازی ارائه دهند. کاربران نوشته بودند: انحصار در بازار و نتیجه‌ای بهتر از این نمی‌تواند داشته باشد و تکنولوژی خودرو سخت‌تر از موشک نطقه زدن یا هواپیمای آذرخش است؟؛ همچنین نوشته بودند این دولت باید این صنعت را به بخش خصوصی واگذار و فضای رقابتی ایجاد کند. 

کاربران نوشته بودند نیازمند کار جهادی هستیم و باید سپاه و ارتش با توجه به توانمندی‌های خود خودرو تولید کنند. البته برخی هم افزایش قیمت ارز  توجیه افزایش قیمت ارز می‌دانند و برخی هم به مزیت صنعت قطعه سازی اشاره کردند. به همین منظور، الف از بین نظرات مخاطبان برگزیده و گزیده‌ای را در ادامه آورده است که مشاهده می‌کنید:

 

کاربری  نوشته است: حل مشکل ساده است، دولت هر نوع دخالت در صنعت رو متوقف کند؛ چه مثبت چه منفی دولت سهامش را در شرکت‌های دولتی واگذارد کند و قیمت بنزین هم بالاتر از سطح جهانی تنظیم شود.

حبیب اله کاربری دیگر عنوان کرده است: در شرایطی که دنیا خودرو الکتریکی تولید می‌کند، و عده‌ای هم از ناآگاهی مردم سواستفاده می‌کنند و خودروی بی ارزش ۳۵ ساله را  به قیمت گزاف به این مردم می فروشند، به نظر من هم به نفع صنعت هم مردم و هم دولت است که تعرفه گمرکی رو حذف شود و این تابو خودساخته رو بشکند.
 
یکی از مخاطبان نوشته است:  لطفا پیگیری کنید چرا با وجود تحویل فوری خودرو در ۱۵ روز که نشان دهنده وجود خودرو می‌باشد، ایران خودرو تعهدات پیش فروش خود را که چندین ماه هم از آنها می‌گذرد و به ما اعلام شده به علت کمبود قطعات است، را انجام نداده و تحویل نمی‌دهد.
 
کاربری با نام بنده خدا هم پیشنهاد خصوصی سازی واقعی خودروسازان و واردات آزاد با تعرفه گمرکی خیلی پایین را پیشنهاد داده بود و یکی از مخاطبان الف نوشت: نخریدن مردم، تحریم خودرو داخلی و واردات خودروهای خارجی ارزان و با کیفیت؛ که این راهکار این مخاطب بود.
 
کاربری هم عنوان کرد: قیمت‌ها را آزاد کنید، ولی به شرطی که تعرفه واردات را صفر شود آن وقت ببیند چه اتفاقی رخ می‌دهد..
 
رضا نوشت: خبر دارم ۱۶۰۰۰ دستگاه از این خودرو آماده تحویل دارند و فقط منتظر افزایش قیمت هستند. کسی نیست رسیدگی کند. مبلغ پرداختی شما بیش از کل قیمت تمام شده آن موقع این اتومبیل بوده است.
 
کاربری دیگری نوشت: در تمام دنیا قیمت کالا را مشتری تعیین می‌کند؛ چگونه؟ با میزان تقاضای خرید. پس بدانید که مقصر خودروساز نیست بلکه مردم هستند. بنده هم اگر کالایی داشته باشم و تقاضای فراوان برای خرید باشد قطعا با قیمت گزافی می‌فروشم؛ هر چند کیفت بدی هم داشته باشد. اما نگران نباشید چون با سطح درآمد پایین مردم در کوتاه مدت هم دلالان و هم خودروسازان به نابودی و ورشکستگی مبتلا می‌شوند.
 
اسدی هم آورده است: صفر کردن تعرفه ورود خودروهای خارجی با مصرف زیر ۶ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر.
 
مخاطبی با نام عدالت نوشته استاگر مردم محصولات اینها (خودروسازان) را نخرند، مطمئن باشید، قیمت‌ها می‌شکند، ولی متاسفانه رقابتی که برای کسب سود بیشتر از طریق دلالی بین خیلی از مردم وجود دارد؛ مانع از نخریدن خودرو می‌شود، هرچند همین سودهای اندک باعث ضررهای عظیمی برای کشور در آینده نزدیک خواهد شد.
 
دکتر کریمیان، استادیار دانشگاه نوشت: افزایش قیمت خودرو در حالی که با بازار بسته و انحصاری خودرو روبرو هستیم، هم ظلم به مشتریان و مردم است و هم ظلم به خودرو ساز ظلم به خریداران است. چون قدرت انتخابی ندارند و مجبورند خودروهای بی کیفیت داخلی را با قیمتی معادل خودروهای روز دنیا خریداری کنند از طرف دیگر ظلم به خودرو سازان است چون این کار ادامه حمایت‌های چشم بسته که با وضع تعرفه و ممنوعیت واردات خودروسازان همچون مشتری دست به نقد برای همین خودروهای بی کیفیت داشته اند و دلیلی نمی‌بینند که کیفیت کارشان را بالا ببرند در نتیجه صنعت خودروی ما که روزی همگام با کره ای ها استارت کار را زدند، روز به روز دچار پسرفت می شود. پس بهترین راهکار آزادسازی واردات خودرو همزمان با آزادسازی قیمت خودرو برای خودروسازان داخلی است که نتیجه آن اگر چه در ابتدا برای خودروسازان سخت خواهد بود ولی به مرور باعث رشد صنعت خودرو و جهانی شدن آن می شود.
 
مجید از مخاطبان الف نوشت: اگرواقعاً رئیس جمهور فکر مردم هستند ورود خودرو تا ظرفیت 1800سی سی را با تعرفه گمرکی پایین وارد کنند آن وقت قیمت خودرو دربازار را آزاد ب‌گذارند. مردم قدرت تصمیم گیری داشته باشند آن وقت می توانیم خودرو با هر قیمت واقعی و رقابتی را خرید کنیم.
 
یک کاربر دیگری نوشت: اول تعریف صنعت را یاد بگیریم تولید و ساختن یک محصول در طولانی مدت ‌بدون تحول کارگاه و کارخانه داری است مانند سایر محصولات کلمه صنعت به امری اتلاق می‌شود که محصول در گذر زمان با ارتقا. ‌دانش وتکنولوژی متحول شده باشد مانند تمام خودروسازهای بنام جهان.
 
علی یکی از کابران نوشت: این دو قول خودروسازی ارز دولتی می‌گیریند و خودرو با قیمت آزاد خوردو به مردم می‌فروشند و میگن ضرر کردیم که دروغ است زیرا نصف بیشتر قیمت کارخانه سود است.
 
مخاطبی عنوان کرده است:... اینکه انحصار ایجاد کنید و به خودرو ساز اجازه بدهید خودش بازار را تشنه کند وخودش قیمت را بالا ببرد و جالب اینکه نماینده سازمان حمایت هم بیاید تلویزیون از خودروساز حمایت کند... . وقتی واردات آزاد شود خوروساز خود را در رقابت با شرکت‌های بزرگ می بیند و آن وقت چاره ای جز افزایش کیفیت محصول و کاهش هزینه‌های تولید و کنترل قیمت برای حضور در بازار ندارد.
 
کاربری نوشت: کم شدن تولید و تحریم باعث زیان خودروسازان شده و قطعه سازان هم قطعه را به قیمت دلار به کارخانه می فروشند، چون قیمت مواد اولیه چند برابر شده، پس با توجه به پرداخت حقوق کارگران در سه شیفت زیان از کجا باید تامین شود. صدها شرکت تولیدی زنجیر وار به این صنعت متصل هستند، پس نگوییم این کارخانه ها تعطیل کنیم، چه بسا شما هم که این نظر را دارید کارتان را از دست بدهید.
 
کاربری نخریدن را پیشنهاد و نوشت: برای خرید پراید ۴0میلیونی نقشه می‌ریزند.
 
ابراهیم نوشته است: مافیای بزرگی پشت صنعت خودرو هست؛ به عبارتی همه را خریدن و هر کاری دل‌شان می‌خواد می‌کنند. وقتی جناب روحانی آقای نعمت زاده‌ی وزیر را برای قرارداد به فرانسه برد. اوج فساد در صنعت نمایان شد.
 
مخاطبی نوشت: علاج گرانفروشی نخریدن است وبس؛ ولی حیف که فردا مردم برای خرید صف خواهند کشید.
 
حامد با اشاره به قدرت خریدش نوشته است: من که پول ندارم خودرو بخرم. حقوق من سه میلیونه ...حالا این‌ها نجومی بگیر یا کاسب یا...... نمی‌دانم پول از کجا می آورند...
 
کاربری نوشت: گران کردن خودروهای انحصاری که با پول بیت المال و حمایت تمام دولت به مردم قالب می‌شوند، ظلم مضاعف به مردم است.
 
مخاطبی هم عنوان کرده است که بهتر نیست به جای تولید خودرو، صنعت قطعه سازی را گسترش داد.. به نظر من، ایران در این صنعت توانمنده..و حتی می‌تواند به صادرات گسترده فکر کند. .برای پیشرفت در صنعت خودرو دیر شده، اما قطعه سازی همیشه نیاز است.
 
کاربری با نام هموطن نوشت: افزایش قیمت همه چی مجاز است، بجز حقوق کارمند و کارگر! این است حقوق شهروندی؟!
 
مخاطبی نوشته: اگر ایران خودرو با مشکل تامین قطعات روبرو هست. پس این فروش ۱۵ روزه محصولات چه معنی می‌دهد؟!!....
 
شاهین نوشت: سپاه و ارتش با توجه به توانمندی‌هاشون خودرو تولید کنند.
 
علیرضا نوشت: اینها که خودرو نداشتند؛ پس تحویل فوری چیه ؟؟ یادم نمیره ۳ سال پیش پرایدی را از نمایندگی گرفتم که پخش نداشت و زمان تحویل برای حتی ۱۰۰ هزار تومان از پول خودرو کم کردند و ماشین را تحویلم دادند. چند وقت پیش انبوهی از خودروها را در حضور نماینده تعزیرات در پارکینگ کارخانه نشان می دادند که به بهانه نداشتن قطعه ( نداشتن ضبط !!!!) از تحویل آنها به بازار امتناع می کردند. انحصار نتیجه ای بهتر از این نمی تواند داشته باشد.
 
محمد آورده است: ۲۰ تا ۳۰ درصد قیمت نسبت به سال قبل کارخانه افزایش پیدا کند تا خودرو ساز بهانه تورم نداشته باشند. از طرف دیگر قول تولید 2 برابری از خودروساز بگیرند و درصورت عدم انجام کل مدیران اصلی و میانی عوض کنند.
 
حیدری نوشت: مگر تکنولوژی خودرو سخت‌تر از موشک نطقه زدن یا زیردریایی یا هواپیمای آذرخش است. مگر بچه‌های تبریز که درود یه غیرتشان لامبورگی را با مهندسی معکوس نساختند یا اصلا پهباد بگو تا این تیم هست، وضع همین است. باید فکر عوض شود؛ کار جهادی انجام شود؛ در غیر این صورت مثل دیگر کشور درها باز شود و وضعیت رقابتی.
 
محمد طالبی با درخواست محاکمه مدیران خودروسازی نوشه است: اول باید مدیران نالایق فعلی عزل و محاکمه شوند و بعد واردات خودرو کاملا آزاد شود ت تا رقابت سالم بین خودرو ساز داخلی و خارجی برقرار شود.
 
مرداد هم با اشاره به خصوصی سازی صنعت خودروسازی نوشته: همه مدیران مرتبط با این صنعت را اخراج و هر دو کارخانه را ۱۰۰ درصد خصوصی کنند، شاید این جوری ۸۰ درصد مسیر را در کارآمد کردن و به روز کردن و قیمت واقعی خودرو را رفته‌ایم.
 
حسین نوشت: هیئت مدیره کم شود، چون اکثر مسولین جزو آن هستند و حقوق می‌خواهند.
 
حبیب هم آورده است: واگذاری ایران خودرو و سایپا به بخش خصوصی و پذیرش نمایندگی در کلانشهر از شرکتهای خارجی تا رقابت سالم صورت گیرد و مردم حق انتخاب داشته باشند و تا زمانی که مدیران این دو شرکت توسط وزارت صمت انتخاب می‌شوند و جلسات تصمیم گیری این دو شرکت در ضیافت‌های صبحانه و ناهار و شام مشترک برگزار می شود، وضعیت خودرو بدین صورت خواهد بود.
 
مخاطبی عنوان کرده است: حاشیه بازار دست خود خودروسازهاست و از این به بعد هروقت بخواند خودرو را گران کنند، عرضه رو کم می‌کنند تا قیمت بازار بالا برود و بعد اونها قیمت خودرو را می‌برند بالا.
 
کاربری با نام الف ر نوشته است: مشکلات اساسی صنعت خودرو غیر رقابتی بودن این خودرو با خودروهای همتراز خودشان است و ضعف و ناتوانی مدیران و رانتهای که مسئولان از آن استفاده می‌کنند، مانند اشتغال سفارشی‌ها که بیش از مورد نیاز است و همه این هزینه روی دوش مصرف کننده است. همین فردا اگر این صنعت بشکل درست و با قیمت واقعی واگذار بشه هم دیر است.
 
مخاطبی عنوان کرد: افزایش قیمت خودرو یک سیاست تکراری است قدم اول: خودرو را احتکار کنیم یعنی با بهانه کمبود قطعه، انبار می کنیم و به تبع آن خود بخود قیمتهای بازار بالا خواهد رفت و قدم دوم: لابی ها با این تحلیل که تفاوت سود قیمت کارخانه و بازار به جیب دلال ها می رود، دولت و مجلس را متقاعد می‌کنند که مردم با قیمت‌های بازاری خریدارند و باید این سود به جیب خودروساز برود پس افزایش قیمت، سیاستی صحیح است و هر چند سال این سیکل تکرار می شود.
 
کاربری نوشت: خودروسازهای محترم بالاخره موفق شدن با استفاده از احتکار و عرضه قطره چکانی به بهانه تحریم، قیمت خودروهاشون را با دلار آزاد حساب کنند. نمونه بارزش سایپا- سیتروئن هست که از اول امسال کلی قطعه با دلار ۴۲۰۰ تومانی وارد کرده بود و خودروهای پیش فروش شده را که حتی تعدادی را پارسال ساخته به بهانه‌های عجیب و غریب از جمله نداشتن صندلی (سرم رو به کدوم دیوار بکوبم!!!! ) به خریدار ها تحویل ندادن و حالا که قیمت ها آزاد شده می‌خوان تحویل بدهند.
 
مخاطبی آورده است: چرا از بند ۴ آیین نامه اجرایی قانون حمایت از مصرف کننده، حرفی زده نمی‌شه؟ قانون هر موقع به نفع‌شان است اجرا میشه؟!؟!؟
 
امیر حامد نوشته است: سود بازار خورو باید به خودروساز برسد. دلالان به قدر کافی این صنعت و سایر صنایع را تاراج کرده‌اند. از صنایع داخلی باید به هرقیمتی حمایت کرد. موضوع کیفیت نیز در میان مدت می‌تواند بهبود یابد. البته  کاربری در جواب امیر حامد نوشته است: این صنعت با انحصار خودروساز نمی‌شود، تنها در یک رقابت عادلانه و منصفانه است که رشد می کند. بازار خودرو کشور الان انحصاری است و همین موضوع باعث شرایط کنونی شده است. مخاطبی دیگر هم در مورد کیفت در پاسخ به امیر حامد نوشت: میان مدت یعنی چند سال؟؟
 
مخاطبی نوشت: در تمام دنیا ۵ تا ۱۰ سال از یک صنعت حمایت می‌شود و ...  الآن می‌توانند با جهان رقابت کنند؟ تکنولوژی ۳۰ سال قبل تحویل مردم می دهند و طلبکار هم هستند
 
سعادتی نوشته است: یک زمان یورو ۱۰۰۰ تومان بود که تندر ۷ هزار یورویی را به مردم به جای ۷ میلیون تومان ۱۲ میلیون فروختند؛ همچنین ۲۰۶،  ۸هزار دلاری را با دلار هشت‌صد تومانی باید ۷میلیون می فروختند که ۱۰ میلیون فروختند... الان موضوع برعکس شده  پژو ۲۰۶ تیپ دو باید با دلار ۹ هزار تومانی ۷۲ میلیون بعلاوه ۱۰ درصد مالیات ارزش افزوده باشد که مجبورند ۳۶ میلیون بدهند.....در خصوص کیا سراتو اوضاع بدتر از این‌هاست خودرو ۱۲ هزار دلاری که ۱۰۰میلیون فروخته می‌شد....یعنی باید یک کمیته تشکیل شود و قیمت خورد را با سود عادله معین کند و مابه اتفاوت با بازار به حساب بیت المال واریز شود تا قیمت ها به تعادل برسد.
 
کاربری با توجه به پیش فروش خودرو نوشته است:  ثبت نامی‌های قدیم چرا باید جور گرانی‌های جدید را بکشند و از کجا بیاورند.
 
مخاطبی آورده است: وقتی قیمت رب که ماده اولیه آن گوجه فرنگی است ۴ برابر شده، واقعا انتظار دارید که قیمت خودرو ثابت بماند؟
 
کاربری هم نوشت: به غیر از دلالان، مردم نیز در گرانی خودرو مقصرند.. وقتی مردم به راحتی با قیمت دلالی خودرو کنار میان، شرکت‌های خودرو‌سازی میگن چرا ما گران نکنیم...در ضمن اگر فاصله دلالی با کارخانه زیاد باشه..یک عده سود کلان می‌برند..پس تنها راه این است که دست دلال کوتاه شود ..باید کاری که با دلالان ارز و طلا انجام دادند با دلالان خودرو هم انجام ذهند...
 
محمد یکی از کاربران الف نوشته است: تمامی مشکلات از جانب دولت می‌باشد. دولت نرخ دلار را بالا برد و بعد شرکت‌های تابعه مثل فولاد و مس قیمت را بالا بردن و بعد قطعه سازان با توجه به قیمت دلار و گران شدن فولاد مس، غیره درخواست افزایش قیمت کردن و بعد هم خودروسازان؛ یعنی در راس همه این‌ها دولت محترم می‌باشد و .... باید دولتی‌ها رو هم محاکمه کنند، اینها بیشترین ضربه را به ملت زدند.
 
مخاطبی به عنوان hdsh نوشت: خیلی شیک و مجلسی ماشین‌ها را انبار کردن بعد افزایش قیمت و فوری تحویل می‌دهند.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۶۷۰۳۳۸۱۶:۲۶:۲۵ ۱۳۹۷/۹/۱۹
سپاه و ارتش خودرو تولید کنند ؟
ناشناس۶۷۰۳۴۶۱۶:۳۰:۲۶ ۱۳۹۷/۹/۱۹
خیلی خوب میشه اگر بسپرند به نهادهای نظامی
ناشناس۶۷۰۹۱۷۰۱:۴۳:۴۷ ۱۳۹۷/۹/۲۰
نمیشه چون گرونتر در میاد . شما نمیدونی موشک چند تموم میشه
ناشناس۶۷۱۱۵۹۰۹:۵۵:۰۷ ۱۳۹۷/۹/۲۰
باید خصوصی سازی بشه نه نظامی سازی! وظیفه نیروی نظامی چیز دیگری است... ضمنا باید با وزیر و مدیر ان مربوطه هم بشدت برخورد بشه که نتونستند در این سالها این صنایع رو اصلاح کنند
ناشناس۶۷۰۳۷۶۱۶:۴۵:۱۹ ۱۳۹۷/۹/۱۹
عجیب این است که هیچ یک از مقامات و مجلس چنین حقایقی را بر زبان جاری نمی کنند.
ناشناس۶۷۰۹۷۵۰۷:۱۵:۴۳ ۱۳۹۷/۹/۲۰
دولت و مجلسی که با دلالها و دلالی پیوند خورده از این بهتر نمیشه
ناشناس۶۷۰۳۸۱۱۶:۴۷:۲۹ ۱۳۹۷/۹/۱۹
همه کشورها خط تولید خودرو در داخل کشور خودشان راه اندازی می کنند که هم اشتغال ایجاد کنند و هم اینکه خودرو ارزانتر به دست مصرف کننده داخلی برسد. در کشور ما برعکس است!!!، خودرو تولیدی گرانتر از قیمت خود تولید کننده اصلی دست مصرف کننده می رسد. تا کی باید مردم، هزینه عشق و حال مدیران بی کفایت این صنعت و اقا زاده هاشون رو بدن. این مافیا به این راحتی دست از منافع خود بر نمی دارند.
ناشناس۶۷۰۹۷۶۰۷:۱۷:۵۰ ۱۳۹۷/۹/۲۰
اگر مردم خرج تفریح بچه مسئولین دولتی و مجلسی و شوراها و ... رو توی امریکا و کانادا و اروپا و استرالیا و ... ندن ، پس کی بده ؟ وقتی یارو علنا مصاحبه میکنه و میگه ژن من خوبه ، هیچکس هم نمیزنه توی دهنش ، همین میشه !
ناشناس۶۷۰۳۸۸۱۶:۴۹:۲۷ ۱۳۹۷/۹/۱۹
جالب بود
ناشناس۶۷۰۴۸۹۱۸:۰۴:۴۲ ۱۳۹۷/۹/۱۹
دیگر در شهرها جای سورن انداختن نیست. بالا رفتن قیمت خودرو باعث کاهش فروش آن شده و ماشین کمتری به شهرها اضافه می شود. باید هزینه خرید و نگهداری خودرو افزایش یابد. باید کارخانه های اتومبیل سازی بجای سواری ، بر روی تولید بیشتر و چند برابری اتوبوس و کامیون سرمایه گذاری کنند.
ناشناس۶۷۰۵۰۷۱۸:۱۷:۳۵ ۱۳۹۷/۹/۱۹
تا وقتی خودروساز به بهانه اخراج کارگر به دولت فشار میاره تا افزایش نرخ داشته باشه اوضاع همینه ولی مرگ یکبار شیون هم یکبار اگه اینبار دولت فشار بیاره تا خودروساز تعهداتش انجام بشه و قیمتش پایین بیاد یک کاری شده ضمن اینکه مصرف بنزین با این قیمت کم خودش دلیلی برای افزایش روزافزون خودرو هست و اینکه این قیمت پایین که دولت بهش سوبسید میده باید منطقی بشه و سوبسیدش به افراد فقیر یا حتی افراد بدون خودرو پرداخت بشه
خسته۶۷۰۵۲۵۱۸:۳۷:۴۲ ۱۳۹۷/۹/۱۹
خون مردم رو مثه زالو میمکن دولتی که نتونه یه قیمت ماشین رو نهایی کنه باید اتیشش زد
ناشناس۶۷۰۹۷۷۰۷:۱۸:۵۷ ۱۳۹۷/۹/۲۰
برعکسه . یعنی خود دولت قیمت خونه و ماشین رو چند برابر کرده !!!
ناشناس۶۷۰۵۴۰۱۸:۴۳:۳۲ ۱۳۹۷/۹/۱۹
خودرو سازی یک مدیر توانمند انقلابی می خواهد که اگر اینطور شود پنج ساله از خودروسازی های کره ای هم جلو می زنیم.
الف ر۶۷۰۵۴۹۱۸:۵۱:۱۱ ۱۳۹۷/۹/۱۹
حقش این است این خودرو هارا باید کیلوئی بفروشند مثلا پژو 405 را کیلوئی 10تا12 هزار تومن منصفانه است
ناشناس۶۷۰۵۵۷۱۸:۵۶:۰۳ ۱۳۹۷/۹/۱۹
این شرکتها خودروساز اگر توان تحویل خودرو را نداشتن به چه جهت خودرو را پیش فروش کردن مردم زمان که دلار ازاد ۶ الی ۷ هزار تومان بود خودرو خریدن حالا. که دلار شده ۱۱ هزار تومان کی باید ما به التفاوت قیمت را جبران کنند تویی که عرضه نداری بیخود میکنی بفروشی بعد دولت به اینها دستور پیش فروش داده بود خودش هم جورش را بکشد
جلال۶۷۰۵۵۹۱۸:۵۶:۱۴ ۱۳۹۷/۹/۱۹
اگر دو شرکت محترم خودرو ساز تعطیل کنند و بجاش پرورش قارچ بزنند بهتر است ..... خودرو و قطعات از چین میاید ما تولید داخل نداریم
ناشناس۶۷۰۵۶۵۱۸:۵۸:۲۳ ۱۳۹۷/۹/۱۹
نظر همه محترم وبجا...ولی اینکه این صنعت به بخش خصوصی برسه وبعداز اون 5 تا10سال از اون حمایت دولتی بشه یه کم عجیب؟؟؟؟الان 50سال از این صنعت حمایت شده این نتیجه اش مطمئن باشید اونموقع هم هیچ اتفاقی نمی افته ..به نظر بنده این صنعت لوس وننر مونتاژ کاری رو توایران جمع کنند و اتوموبیل وارد کنند مردم کمتر ضرر میکنند
ناشناس۶۷۰۶۸۵۲۰:۵۰:۳۰ ۱۳۹۷/۹/۱۹
مگه تا الان صنایع دست سپاه نبوده.فدراسیونها نبوده.کارخانه ها نبوده.واردات نبوده..
سعید۶۷۰۷۷۲۲۲:۱۵:۳۵ ۱۳۹۷/۹/۱۹
ایول به hdshدمت گرم گل گفتی اره به بخدا دقیقا همین کار کردن
hdsh۶۷۰۷۸۵۲۲:۲۹:۱۸ ۱۳۹۷/۹/۱۹
همه جای دنیا شرکت های بزرگ خودرو سازی در حال کسب رضایت مشتری هستند و اما در ایران به دنبال تولید بیشتر (حالا هر چی شدفقط بشه اسمشو خودرو گذاشت)والبته مهم نیست چی تولید میکنند.دولت هم که قوربونش برم کاری نمیتونه بکنه چون همین دوتا داداشن دیگه( داش سایپا و داش ایران خودرو) باید هواشونو داشته باشه اخه نمیشه که
اکبر۶۷۰۸۳۶۲۳:۱۵:۱۸ ۱۳۹۷/۹/۱۹
یقین بدانیدپارتی خودروسازان خیلی قوی است انهاازاول راه را روی ماشین خارجی بستندوهرقیمتی خواستنددادندالان هم ماشین دارندبایدآنراگران کننددولت مسولیت پذیری ست
ناشناس۶۷۰۸۴۶۲۳:۲۸:۴۷ ۱۳۹۷/۹/۱۹
طبقات متوسط جامعه دیگر توان خرید ندارند فکری کنید
ناشناس۶۷۰۹۹۶۰۷:۴۲:۳۰ ۱۳۹۷/۹/۲۰
الف جان راستش رو بگو در این مملکت " مردم و مخاطبان " کیلو چند ؟!!
بنده خدا۶۷۱۰۲۸۰۸:۱۴:۵۴ ۱۳۹۷/۹/۲۰
هزینه سربار خودرو را کم کنند حقوق مدیران را زیر 80000000ریا ل بدهند پاداشهای مدیران را ندهند خارج رفتن ها خذف کنند .گزارش حسابرسی را دقیقا بررسی نمایند قیمت تمام شده خودرا متحصص ویا حسابدار ارشد به دور از سیاسی بررسی شود .
مصلح۶۷۱۰۸۴۰۹:۰۳:۲۴ ۱۳۹۷/۹/۲۰
راه حل اقتصاد ایران:رقابت ، شفافیت ، خصوصی سازی

پربحث‌های اخیر

 1. رئیس جمهور بجای دستور تلفنی در مناطق سیل زده حضور یابد

 2. روحانی: قدم اول تخلیه آب از شهرها است/تشکر از ارتش، سپاه و وزیر کشور

 3. چرا حوادث جاده‌ای برای مسئولانمان عادی شده است؟

 4. دستور پیگیری رئیس قوه قضاییه به سازمان بازرسی کل کشور و مسئولان قضایی استان‌های سیل زده

 5. می‌توانیم گوشت را کیلویی ۵۰ هزار تومان به دست مردم برسانیم

 6. تهران در وضعیت هشدار

 7. سیل در ایران/ تهران در وضعیت هشدار/ جاری‌شدن دوباره سیلاب در شیراز/ سطح آب کارون بالا آمده است

 8. چرا ترامپ بازنده قضیه جولان خواهد بود؟

 9. انتقال پیکر ۱۸ هم‌وطن جان باخته در حادثه سیل شیراز به پزشکی قانونی + اسامی

 10. سراج: پرونده حادثه شیراز به صورت دقیق و ویژه رسیدگی می‌شود/ برخورد با مسببان در صورت احراز قصور

 11. امدادرسانی نفربرهای ارتش به مردم سیل‌زده  

 12. بزرگراه امام علی مسدود شد/ تکمیلی: توضیح پلیس راهور درباره انسداد بزرگراه امام علی(ع)

 13. بالا آمدن سطح آب کارون  

 14. پیام رهبر انقلاب در پی حادثه سیل در شیراز

 15. سیل در محله سعدیه شیراز  

 16. خیال "محال" در حوادث طبیعی

 17. سیلاب دوباره به شیراز رسید  

 18. آمادگی هلال‌احمر و آتش‌نشانی تهران برای امدادرسانی در صورت بروز سیلاب

 19. درخواست وزیر کشور از مراجع قضایی درباره حواشی سیل

 20. بارش برف نوروزی در اردبیل

 21. خزانه‌داری آمریکا ۹ فرد و ۱۴ نهاد مرتبط با ایران را تحریم کرد

 22. اعزام نفربرهای ارتش به منطقه سعدیه شیراز/ اسکان بیش از ۱۱۰۰ نفر از مردم در مراکز ارتش

 23. مسدود شدن دروازه قرآن تا اطلاع ثانوی/انسداد انشعابات میدان ابوالکلام، چهل مقام و بلوار دلشگا

 24. سد کرج ۹۰ میلیون متر مکعب ظرفیت خالی دارد/روستاهای اطراف چالوس را خطری تهدید نمی کند

 25. نماینگان پارلمان انگلیس کنترل روند بریگزیت را بدست گرفتند

پربحث‌های دیروز

 1. رئیس جمهور بجای دستور تلفنی در مناطق سیل زده حضور یابد

 2. پیام روحانی درباره سیل اخیر: تسلیت به خانواده قربانیان بویژه در شیراز/ دستور به وزیر کشور برای رسیدگی سریع حادثه شیراز

 3. اوج مهمان‌نوازی شیرازی‌ها از مسافران؛ کمپین «مهمان من» راه‌اندازی شد

 4. رقبای ترامپ در انتخابات آینده ریاست جمهوری آمریکا/ پیروز نهایی چه کسی خواهد بود؟

 5. روحانی: قدم اول تخلیه آب از شهرها است/تشکر از ارتش، سپاه و وزیر کشور

 6. آثار تاریخی شیراز پس از سیل + تصاویر

 7. چرا حوادث جاده‌ای برای مسئولانمان عادی شده است؟

 8. دستور پیگیری رئیس قوه قضاییه به سازمان بازرسی کل کشور و مسئولان قضایی استان‌های سیل زده

 9. می‌توانیم گوشت را کیلویی ۵۰ هزار تومان به دست مردم برسانیم

 10. تهران در وضعیت هشدار

 11. یگان‌های ارتش در دروازه قرآن شیراز مستقر شدند/ همه امکانات نزاجا در شیراز آماده کمک‌رسانی هستند

 12. سیل در ایران/ تهران در وضعیت هشدار/ جاری‌شدن دوباره سیلاب در شیراز/ سطح آب کارون بالا آمده است

 13. چرا ترامپ بازنده قضیه جولان خواهد بود؟

 14. انتقال پیکر ۱۸ هم‌وطن جان باخته در حادثه سیل شیراز به پزشکی قانونی + اسامی

 15. تعطیلی ۴۸ ساعته واحدهای صنفی در شمال تهران

 16. امدادرسانی نفربرهای ارتش به مردم سیل‌زده  

 17. بزرگراه امام علی مسدود شد/ تکمیلی: توضیح پلیس راهور درباره انسداد بزرگراه امام علی(ع)

 18. بالا آمدن سطح آب کارون  

 19. نوبخت و نمکی به شیراز سفر کردند

 20. پیام رهبر انقلاب در پی حادثه سیل در شیراز

 21. سیل در محله سعدیه شیراز  

 22. خیال "محال" در حوادث طبیعی

 23. سیلاب دوباره به شیراز رسید  

 24. آمادگی هلال‌احمر و آتش‌نشانی تهران برای امدادرسانی در صورت بروز سیلاب

 25. درخواست وزیر کشور از مراجع قضایی درباره حواشی سیل

پربحث‌های هفته

 1. رئیس‌جمهور در قشم، مردم در سیل

 2. رئیس جمهور بجای دستور تلفنی در مناطق سیل زده حضور یابد

 3. علی ربیعی: هرکس غیر روحانی رئیس‌جمهور بود، شرایط بدتری داشتیم

 4. برایان هوک: کارمان با ایران تازه شروع شده!

 5. استاندار گلستان برکنار شد/دستور فرمانده معظم کل قوا به رئیس ستاد کل نیروهای مسلح/خطر درکمین گلستان،سدبندها پرشدند/ آق‌قلا زیر آب رفت

 6. استاندار سابق گلستان: سرباز نظام هستم و به دستورات دولت عمل می‌کنم

 7. روایت محسن رضایی از «انفجار امید» در آق‌قلا  

 8. سیل در ایران/ سیلاب به شیراز و لرستان هم رسید/ احتمال سیلابی‌شدن رودخانه‌های استان تهران/ بیش از ۹۰ درصد منازل آق‌قلا از آب تخلیه شد

 9. توضیح وزیر کشور در مورد سفر خارجی استاندار گلستان/ از یک ماه پیش درخواست داده بودند  

 10. طغیان مسیل در دروازه قرآن شیراز بیش از ۲۰۰ خودرو را با خود برد/ تکمیلی: شمار کشته‌ها به ۱۸ تن رسید/ اسامی مصدومان و کشته‌شدگان

 11. مخفی کاری دولت در واگذاری جزیره کیش به چینی ها؟/ سکوت مدیران ارشد

 12. سیل به دروازه قرآن شیراز رسید  

 13. احمدی نژاد: اصلاح طلبان بر سر ریاست جمهوری علی لاریجانی معامله سیاسی کرده‌اند

 14. جهانگیری: مدیری که نمی تواند از خود بگذرد نباید مسئولیت قبول کند

 15. مسئولیت پذیرش اینس‌تکس و FATF با کدام نهاد است؟

 16. استاندار گلستان: برای درمان جراحات ناشی از بمب شیمیایی به خارج رفته بودم

 17. واعظ آشتیانی: اصلاح‌طلبان با دست پس می‌زنند و با پا پیش می‌کشند و در شرایط اقتصادی به وجود آمده شریک دولت هستند/ مردم به دنبال افرادی هستند که حافظ منافع ملی و انقلابی باشند

 18. درباره سال رونق تولید

 19. کنایه جناب‌خان به روحانی  

 20. ظهره‌وند در گفتگو با الف: دولتمردان متوجه شدند که نگاه به غرب به کشور لطمه می‌زند/ چرا از ظرفیت ایران در منطقه استفاده نمی‌کنیم؟/ درسی که امضای جان کری و اوباما به برخی از سیاسیون داد

 21. رئیس‌جمهور قشم را به مقصد تهران ترک کرد

 22. نقوی‌حسینی در گفتگو با الف: متاسفانه برخی از نمایندگان در مجلس حافظ منافع دولت هستند نه مردم/ مجلس در سال گذشته موثر عمل نکرد و وظیفه خود را انجام نداد/ ویژگی یک نماینده خوب چیست؟

 23. پاسخ به سه سوال درباره رابطه رونق تولید و معیشت مردم

 24. میرسلیم در گفتگو با الف: متاسفانه دولت خط‌مشی خود را تغییر نداده است/ اشتباه دولت در سیاست ارزی موجب تشدید رکود، تورم و گرانی شد

 25. پیام روحانی درباره سیل اخیر: تسلیت به خانواده قربانیان بویژه در شیراز/ دستور به وزیر کشور برای رسیدگی سریع حادثه شیراز

پربحث‌های هفته

 1. مخفی کاری دولت در واگذاری جزیره کیش به چینی ها؟/ سکوت مدیران ارشد

 2. درباره سال رونق تولید

 3. کنایه جناب‌خان به روحانی  

 4. پاسخ به سه سوال درباره رابطه رونق تولید و معیشت مردم

 5. آقای همتی گرانی دلار کار خودتان است؟/دغدغه من رفاه مردم است

 6. گرانی های ۹۷ چه غذاهایی را به سفره مردم آورد؟

 7. اول سفره مردم را تامین کنید بعد فکر صادرات باشید!

 8. تورم سال ۹۷ حدود ۲۷ درصد/ تورم نقطه‌به‌نقطه اسفند ۴۷.۵ درصد شد

 9. افق تورمی در سال 98/تورم سال آینده به 36 درصد می رسد

 10. شکستن رکورد تاریخی مصرف بنزین در ایران

 11. بازار آجیل و شیرینی در واپسین روز اسفند/حباب ۲۰ درصدی قیمت پسته به قوت خود باقی است

 12. چرا پیاز در نوروز گران شد؟

 13. چرا نمی گذارند گوشت ارزان شود؟/قیمت واقعی زیر 70 تومن  

 14. چرا حوادث جاده‌ای برای مسئولانمان عادی شده است؟

 15. می‌توانیم گوشت را کیلویی ۵۰ هزار تومان به دست مردم برسانیم

 16. سنگین‌ترین سقوط ارزش حقوق کارگران در سال ۹۷ رقم خورد+نمودار

 17. از چین تا آلمان؛ کدام کشورها مشتری اجناس ایرانی هستند؟

 18. تقصیر صادرات است که مایحتاج مردم گران شد!

 19. کاهش قیمت گوشت در راه است/ قیمت هر کیلو دام زنده

 20. همتی: اگر مردم ارز نخرند به سرعت ارزان می‌شود

 21. فراوانی در بازار میوه با قیمت‌های عجیب و غریب

 22. مسئولیت بانک مرکزی و نظام بانکی مضاعف شد

 23. ۸۸ درصد ایرانی ها امسال آجیل کمتری خریدند  

 24. سال ۹۷ چه بر سر تولید آمد؟

 25. گرانی سال ۹۷ کدام خوردنی‌ها را از مردم گرفت؟

آخرین عناوین