از آخرین تحولات مربوط به FATF در مجلس و سازوکار مالی ویژه اتحادیه اروپا

گروه سیاسی الف،   3970918016

اخبار و تحولات مربوط به اقدامات خصمانه‌ آمریکا علیه ایران، آخرین تحولات در حوزه‌ سازوکار مالی ویژه اتحادیه اروپا همچنین آخرین تحولات مربوط به FATF در مجلس در بسته خبری این هفته آمده است.

 فارس نوشت: در گزارش این هفته، به اظهارات رئیس‌جمهور در مورد تحریم‌های آمریکا، اخبار و تحولات مربوط به اقدامات خصمانه‌ آمریکا علیه ایران، آخرین تحولات در حوزه‌ سازوکار مالی ویژه اتحادیه اروپا و دیگر اخبار حوزه برجام و تحریم پرداخته خواهد شد. همچنین آخرین تحولات مربوط به FATF در مجلس شورای اسلامی نیز  در بسته خبری این هفته آمده است. اخبار مربوط به سیاست‌های اقتصادی و ارزی نیز شامل دستورالعمل بانک مرکزی به منظور جلوگیری از سوء استفاده دلالان ارز و ابلاغ  دستورالعمل خرید و فروش ارز در شبکه صرافی های مجاز  توسط بانک مرکزی می شود.

*تحریم، برجام و مذاکرات

رئیس جمهور: آمریکا بداند نفت‌مان را می‌فروشیم و آنها قادر نیستند و نمی‌توانند جلوی فروش نفت ایران را بگیرند.

حسن روحانی، رئیس جمهور روز سه شنبه در جمع مردم شاهرود در مورد تحریم‌های آمریکا اظهار داشت: «آمریکا خواست و اعلام کرد که ایران را از صادرات نفت محروم و از تبادل تجاری با دنیا باز داشته و ایران را در منطقه و جهان منزوی و به اهدافی که در منطقه دارد، دست خواهد یافت اما ملت بزرگ ایران در تمام  این صحنه‌ها ثابت کرده و خواهد کرد که پیروزی نهایی این نبرد است».

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه آمریکا بداند نفت‌مان را می‌فروشیم و آنها قادر نیستند و نمی‌توانند جلوی فروش نفت ایران را بگیرند، گفت: «اگر آمریکا بخواهد روزی جلوی فروش نفت ایران را بگیرد، نفتی از خلیج فارس صادر نمی‌شود». روحانی با بیان اینکه آمریکا به دنبال تضعیف رابطه ایران با دیگر کشورهای جهان است، گفت: «امروز بیشتر و بهتر از هر زمان دیگر رابطه ما با همسایگان‌مان در غرب، شرق، شمال و جنوب کشور است و ما با همه دوستان‌مان روابطی صمیمی داریم و خواهیم داشت و آمریکا قادر نیست رابطه ما را با ملت‌هایی که در طول قرن‌ها دوستان عزیزمان بودند، برهم بزند». رئیس جمهور ادامه داد: «آمریکا قادر نیست، روابط تجاری ما با منطقه و جهان را قطع کند و باید بداند در سراسر این سرزمین، ملت ایران روابط فرهنگی، سیاسی و اقتصادی خود را با کشورهای منطقه و جهان حفظ خواهد کرد». 

*غرب با راه‌انداختن جریان رسانه‌ای و دیپلماتیک، تلاش کرد مسئله‌ موشکی ایران را به شورای امنیت ببرد

روز جمعه 9 آذر ماه، برایان هوک، نماینده‌ی ویژه آمریکا در امور ایران که ماموریت هماهنگی کمپین فشار سیاسی و دیپلماتیک به ایران را دارد، در ادامه‌ نشست‌های رسانه‌ای قبلی خود، این‌بار در حضور خبرنگاران و نمایندگان کشورهای کره‌ی جنوبی، ژاپن، انگلیس، فرانسه، آلمان، هلند، ایتالیا، بحرین، امارات، یمن، افغانستان و رژیم جعلی صهیونیستی، با راه انداختن نمایش رسانه‌ای از ماکت موشک‌های ایران اقدام به عملیات دیپلماتیک و رسانه‌ای علیه کشورمان نمود.

به دنبال نمایش رسانه‌ای و سیاسی برایان هوک، 10 آذر ماه مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا ایران ادعا نمود آزمایش موشکی ایران نقض قطعنامه 2231 شورای امنیت است چرا که ایران موشک بالستیک میان بردی را آزمایش نموده که قابلیت حمل سلاح هسته‌ای دارد. 

همراه با آمریکا، در 13 آذر ماه نمایندگان فرانسه و انگلیس در سازمان ملل درخواست کردند که جلسات مشورتی شورای امنیت سازمان ملل در رابطه با آزمایش‌های موشکی ایران برقرار شود. 

جلسه مشورتی شورای امنیت به درخواست آمریکا، انگلیس و فرانسه با موضوع آزمایش موشکی ایران تشکیل شد و نمایندگان روسیه در این جلسه تاکید کردند که به جای تهدید و تحریم، دو طرف باید به سمت گفت‌وگوهای کامل و همراه با احترام متقابل آورند. دیپلمات روس شرکت کننده در جلسه گفت: «ما معتقد نیستیم که ایران با انجام آزمایشات موشکی، قطعنامه شماره 2231 شورای امنیت را نقض نکرده است. برای اینکه این سند خواستار توقف آزمایشات موشکی در ایران شده بود و آنها را ممنوع اعلام نکرده،  آنطور که شرکای غربی ما ادعا می کنند.»

این دیپلمات روس گفت: «انگلیس و فرانسه خواستار برگزاری نشست شورای امنیت به خاطر اخبار منتشره درباره آزمایش موشک‌های بالستیک در ایران شدند، در حالی که هیچ دلیل و مدرکی برای نقض قطعنامه شورای امنیت از سوی مقامات تهران ارائه نکردند.» 

در پاسخ به مانور سیاسی و رسانه‌ای غرب، سردار ابوالفضل شکارچی، سخنگوی ارشد نیروهای مسلح گفت: «تست موشک‌ها و توان دفاعی جمهوری اسلامی برای دفاع و در راستای بازدارندگی کشور ما است و این کار ادامه پیدا خواهد کرد». اظهارت سردار شکارچی بازتاب فراوانی در رسانه‌های جهانی داشت.

ظریف در واکنش به تحرکات اروپا و آمریکا در خصوص آزمایش موشکی ایران گفت: «خود آمریکایی‌ها هم اعتراف کردند هم در دولت گذشته و هم در این دولت که نه برجام و نه قطعنامه 2231 فعالیت موشکی ایران را ممنوع نمی‌کند». ظریف با اشاره به اینکه آمریکا ناقض تعهداتش در قطعنامه شورای امنیت و خود برجام است، خاطرنشان کرد: «آمریکایی ها ناچارند برای اینکه پوششی برای نقض های خود دست و پا کنند ادعاهایی کنند اما همانطور که دیدیم دیروز شورای امنیت حاضر نشد این ادعاهای بیجا را بررسی کند». ظریف همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا در قبال کشورهایی که با سیاست های آمریکا همراهی می کنند از سوی جمهوری اسلامی تجدید نظری صورت خواهد گرفت یا نه؟ گفت: ما هیچگاه هیچ کشوری را مجبور نکردیم که بر خلاف منافع خود اقدامی کند، کشورها منافعی دارند اما منفعت بزرگتری همه کشورها دارند و آن اینکه قوانین بین المللی را دستخوش یک ادعا یا یک فشار از سوی یکی از قدرت ها قرار ندهند، این تصمیمی است که کشورها باید بگیرند. 

جهانگیری، معاون اول دولت نیز در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری کیودو درباره برنامه موشکی ایران و اتهامات آمریکا تبیین کرد: «ملت ایران تجربه تلخی از جنگ هشت ساله‌ با صدام دارد. در آن جنگ اکثر شهرها از جمله تهران پایتخت ما، مرتب با موشک هایی که از طرف رژیم عراق شلیک می شد، مورد حمله قرار می‌گرفت و ما به هر جای دنیا مراجعه می‌کردیم که بتوانیم حتی یک موشک بگیریم تا مقابله یا حداقل تهدید به مقابله کنیم، هیچ کس به ما موشک نمی داد. بنابراین ما برای دفاع از ملت خودمان به سمت ساخت موشک رفتیم و این موشک ها صرفاً یک سلاح دفاعی و بازدارنده هستند. از هیچ کس نیز برای تعیین بُرد موشکهایمان اجازه نمی‌گیریم، با هر چیزی که احساس می‌کنیم تهدید علیه ما است، مقابله خواهیم کرد و متناسب با نیاز دفاعی کشورمان موشک می سازیم».  

*تصویب طرح جدید برای تحریم ایران در کنگره آمریکا

گروهی از نمایندگان کنگره آمریکا طرحی را با هدف مقابله با حضور ایران در عراق به تصویب رساندند. این طرح که تحت عنوان قانون جلوگیری از بی‌ثبات‌سازی عراق 2018 به تصویب رسید، در رابطه با ایرانی‌هایی که صلح و ثبات عراق یا دولت عراق را تهدید می‌کنند، تحریم اعمال می نماید.

 برایان هوک: با اروپا بر سر توافق مکمل برجام به توافق رسیده بودم

برایان هوک، نماینده‌‌ی ویژه آمریکا در امور ایران در تاریخ 13 آذرماه در کنفرانس خبری وزارت امور خارجه آمریکا با اذعان به اینکه آمریکا و اروپا بر سر مسائل موشکی، منطقه‌ای و رژیم بازرسی قوی‌تر در بهار سال کنونی به توافق رسیده بودند، گفت: «در طی مذاکرات به دنبال توافق تکمیلی برای در نظر گرفتن سه نقص برجام که رئیس جمهور مشخص کرده بود- یعنی رژیم بازرسی قوی‌تر، موشک‌های بالستیک و لغو بندهای غروب برجام بودیم. این سه محور مورد توجه بود. رئیس جمهور هم‌چنین خواسته بود در صورتی که کمک کننده باشد، محور مسئله‌ی منطقه‌ای و دیگر تهدیدها را در نظر بگیریم که ما در مورد این تهدیدها صحبت کردیم. ما نصف روز را در مورد بخش هسته‌ای و بقیه روز را در مورد تهدیدهای غیر هسته‌ای بحث کردیم. و این چیزی است که مدت‌هاست گفته‌ایم: ارزیابی ما در مورد تهدیدهای ایران یکسان است. یک اختلاف عقیده در مورد توافق هسته‌ای وجود دارد... ما نتوانستیم بر سر بند غروب برجام به توافق برسیم و برای همین از برجام خارج شدیم».

*پمپئو: آمریکا به دنبال تشکیل نظم جدید لیبرال برای توقف روسیه، چین و ایران است

پمپئو، وزیر امور خارجه‌ی آمریکا در نشست با دیپلمات‌ها اعلام نمود که رئیس جمهور آمریکا نظم جهانی لیبرال جدیدی را شکل خواهد داد که در آن واشنگتن توافق‌های بین‌المللی را با توجه به موثر بودن در توقف بازیگران بدی مانند روسیه، چین و ایران تقویت و یا برهم بزند.

SPV در مرحله‌ی تکمیلی قرار دارد

وزیر امور خارجه در خصوص تصمیمات جدید اتحادیه اروپا برای برجام گفت: «هفته گذشته که در ژنو بودیم و دوستانی که در بروکسل بودند خبر این است که توافق های نهایی انجام شده و در آینده نزدیک شاهد ثبت SPV خواهیم بود، البته با توجه به اینکه امریکایی ها به محض اطلاع پیدا کردن از هر تحولی تلاش می کنند با فشار مانع آن شوند، اروپایی ها می خواهند این مرحله را در حالت محرمانه دنبال کنند تا به نتیجه برسند لذا این حرکت را خود آنها ادامه خواهند داد تا زمان مورد نظر اعلام کنند».

علی‌اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی نیز در این خصوص گفت: «اروپایی ها مدتی است متعهد شده اند تا برای جبران خلا به وجود آمده در برجام، مکانیسمی را ایجاد کنند تا بهره مندی ایران از شرایط اقتصادی برجام محقق بشود. یکی از طرحهای آنها مطرح کردن spv بوده است که این پیشنهاد به گفته مقامات اروپایی در حال نهایی شدن است».

*سفیر اتریش در ایران: تحریم‌های آمریکا نقل و انتقالات با بانک های ایرانی را دشوار کرده است

سفیر اتریش در ایران با بیان اینکه اروپا به دنبال تسهیل ارتباطات بانکی با ایران است، گفت:« نقل و انتقالات مالی در حال حاضر بزرگترین معضل ماست و کشورهای اروپایی به صورت فشرده به دنبال رفع این مشکل هستند، البته استثناهای بشردوستانه برای دارو و غذا در این حوزه وجود دارد» . شولتس بیان کرد: «در این ‌هفته با بانک‌های ایرانی مذاکراتی داشتیم که نقل و انتقالات مالی را ایجاد کنیم، البته فائق آمدن بر چالشی که تحریم‌های آمریکا ایجاد کرده مشکل است زیرا نقل و انتقالات مالی میان ایران و سایر دولت‌ها بر خلاف و بر ضد تحریم هایی است که آمریکا اعمال کرده و این امر کار نقل و انتقالات را دشوار کرده است» . وی گفت: «قطع به یقین بخش نقل و انتقال ارز سخت‌ترین بخش کار است، ولی همانگونه که مطلع هستید اروپا شدیدا به دنبال برقراری یک کانال مطمئن در این خصوص است که در این راستا باید اقدامات لازم پیگیری شود، امیدواریم هرچه زودتر بتوانیم نتایج ملموس این اقدامات را به طرف ایرانی منتقل کنیم».

*ایران و هند توافق تهاتر کالا با نفت امضا کردند

رویترز به نقل از یک منبع  آگاه در بخش صنعت در دهلی نو خبر داد که ایران و هند در 2 نوامبر توافق کردند که پرداخت پول صادرات ایران به هند بر اساس مکانیسم روپیه باشد و 50 در صد آن از طریق واردات کالا صورت بگیرد. طبق این اظهارات بانک دولتی UCO هند قرار است کم‌تر از 10 روز دیگر اجرای مکانیسم روپیه را اعلام نماید.

*جهانگیری: امیدواریم ژاپن در آینده با روش‌های خاص خریدار اصلی نفت ایران باشد

جهانگیری در مصاحبه با خبرگزاری کیودو ژاپن در مورد رابطه تجاری اقتصادی ایران و ژاپن  تاکید کرد: «ما به روابط اقتصادی پایدار با ژاپن، چه در زمینه فروش نفت و چه در سایر زمینه‌ها، فکر می‌کنیم. به محاسبات فعلی توجه زیادی نداریم. شرایط آینده دو کشور در دو منطقه مهم برای ما بسیار پراهمیت و تعیین‌کننده است. دولت ژاپن معمولاً در چنین موقعیت‌هایی روش‌های خاص خود را برای عبور از فشارهای آمریکا به‌کارگرفته است و ما امیدار هستیم که در آینده نیز از روش‌های خاص خود استفاده کند و بتوانند خریدار اصلی نفت ایران باشد. ما آمادگی داریم با دولت ژاپن و کمپانی‌های ژاپنی مذاکره کنیم و راه‌های جدیدی بیابیم که بتوانیم از طریق آن راه‌ها، مبادلات تجاری بین دو کشور را بدون دخالت آمریکا ادامه دهیم».

*مدیر مالی شرکت هواوی به اتهام نقض تحریم‌های آمریکا علیه ایران بازداشت شد

به گزارش نیویورک تایمز، خانم وانزو مدیر مالی شرکت هواویی چین و هم‌چنین دختر موسس شرکت هواوی، توسط پلیس کانادا به درخواست آمریکا بازداشت شد. بازداشت مدیر ارشد یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های فناوری ارتباطات چین در حال صورت گرفت که چین و آمریکا بر سر جنگ تجاری تازه به توافق صلح رسیده بودند. 

*تحولات مربوط به گروه ویژه اقدام مالی (FATF)

لاریجانی: سازوکار مالی اروپا زیاد ربطی به تصویب FATF ندارد

رئیس مجلس در نشست خبری  اظهار کرد: «به من گفتند که سازوکار مالی اروپا تقریبا نهایی شده است.سازوکار مالی اروپا زیاد ربطی به تصویب FATF ندارد. اما بانک های اروپایی این شرط را گذاشتند و گفته اند باید FATF توسط ایران پذیرفته شود تا مبادلات بانکی انجام شود. به رفراندوم گذاشتن FATF کار سختی است چون این مسائل ظرافت های فنی و حقوقی دارد.یکی از لوایح FATF تصویب شد و شورای نگهبان هم موافق کرده و ابلاغ هم شده است .»

نمایندگان مجلس شورای اسلامی لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم (CFT) را جهت تامین نظر شورای نگهبان اصلاح کردند

نمایندگان مجلس شورای اسلامی لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم (CFT) را جهت تامین نظر شورای نگهبان اصلاح کردند. بر اساس حق شرطهای 7گانه که مجلس در مصوبه روز چهارشنبه هفته گذشته، مورخ 14 آذر، ملاحظه نموده است، دولت موظف است ۶ ماه پس از تودیع سند الحاق این کنوانسیون نزد امین اسناد، وضعیت تعامل با گروه ویژه اقدام مالی به ویژه مساله‌ خارج شدن قطعی ایران از لیست دول غیر همکار را ارزیابی کرده و در صورت تعلل و عدم اقدام اعضای این گروه، عضویت در کنوانسیون را مورد تجدید نظر قرار دهد. مجلس همچنین در حق شرط دوم خود آورده است: ایران « تایید مجدد حق تعیین سرنوشت همه مردمان با توجه ویژه به مردمان تحت سلطه؛ استعماری و هر نوع سلطه بیگانه و یا اشغال خارجی» را مورد تاکید قرار می‌دهد. شورای عالی امنیت ملی ایران مصادیق افراد، گروهها و سازمانهای تروریستی مندرج در جزء ب بند ۱ ماده ۲ کنوانسیون را تعیین نموده و جهت اجرا به مراجع قانونی کشور ابلاغ خواهد کرد. مفاد ماده ۶ کنوانسیون نمی‌تواند این حق مصرح در مقدمه کنوانسیون را محدود کند. 

*تحولات اقتصادی و ارزی

دستورالعمل بانک مرکزی به منظور جلوگیری از سوء استفاده دلالان ارز

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، این بانک در راستای تمهیدات لازم به منظور برگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی کشور از  صادرکنندگانی که به موجب دستورالعمل صادره مجاز به برگشت و فروش ارز حاصل از صادرات به صورت اسکناس یا حواله به نرخ بازار شده‌اند خواست ارز حاصل از صادرات خود را در بانک ها و صرافی های مجاز عرضه کنند و در این خصوص تمام بانک‌ها، صرافی‌های بانکی و سایر صرافی‌های مجاز، آماده خرید ارز صادراتی آنها هستند.

 بانک مرکزی دستورالعمل خرید و فروش ارز در شبکه صرافی های مجاز را ابلاغ کرد

بانک مرکزی به منظور تسهیل بازگشت ارز از حاصل صادرات به چرخه اقتصاد کشور، «دستورالعمل خرید و فروش ارز در شبکه صرافی های مجاز» را به تمام شرکت‌های صرافی دارای مجوز معتبر از بانک مرکزی ابلاغ کرد. به موجب این دستورالعمل، صرافی‌های مجاز معتبر می‌توانند ارز حاصل از صادرات را تا سقف یک میلیون یورو یا معادل آن به سایر ارزها با ثبت در "سامانه نظارت ارز (سنا)" به صورت اسکناس یا حواله به نرخ بازار خریداری کنند.

عناوین مرتبط

پربحث‌های امروز

 1. تكمله اي بر حرف و حديث هاي گاندو/ لطفا حكم كلي صادر نکنید!

 2. اولین تصاویر از جاسوسان بازداشت‌شده "سیا" در ایران  

 3. فردوسی‌پور و صداوسیما در چالش شفافیت؛ چند سوال درباره درآمدهای برنامه ۹۰

 4. پرداخت حقوق بالای ۱۲ میلیون تومان در دولت ممنوع شد

 5. کدخدایی: شورای نگهبان مصلحت سنجی ندارد/ برابری دیه زن و مرد ایراد شرعی دارد

 6. كبيری كه صغير شد

 7. واکنش عربستان به توقیف نفتکش انگلیسی توسط ایران

 8. روایتی از خانواده‌ای که ۱۲۵ هزار خودرو را با رانت وارد کشور کرد

 9. فایننشال تایمز: لندن به تنهایی حریف تهران نیست

 10. یوکیا آمانو درگذشت

 11. صحبت‌های عجیب نماینده تربت جام در مجلس   

 12. برندگان و بازندگان بازی بانک‌ها چه کسانی هستند؟

 13. جنگ نفتکش‌ها و نقشه تیم بی برای نخست وزیر جدید انگلیس

 14. دولت مدیون صداوسیماست/ضرورت اصلاح دستور رئیس جمهور درباره بودجه

 15. مشروح آخرین جلسه محاکمه شهردار اسبق/ نجفی: مقصرم و امیدوارم مورد رحمت الهی قرار بگیرم

 16. همتی: بانک‌ها به دلیل فشارهای تحریمی و حجم نقدینگی مشکلات جدی دارند

 17. کاهش ارزبری ۲۰ میلیون یورویی صنعت خودرو به لطف تحریم‌ها

 18. پسر میترا استاد راز دکمه‌های پیراهن محل قتل را فاش کرد

 19. نظر پورازغدی درباره توقیف نفتکش انگلیس

 20. وکیل نجفی: موکلم به قتل شبه‌عمد اعتراف کرده نه عمد

 21. جزئیات شناسایی و انهدام شبکه جاسوسی CIA در ایران

 22. فعالیت یکی از قوی‌ترین مافیاها در حوزه دارو/ سرکوب صنعت دارو توسط مافیا

 23. روسیه درخصوص حادثه نفتکش ها حق را به ایران داد

 24. سوالات قاضی دادگاه از نجفی درباره ادعاهای وکیلش

 25. فروش اعتباری ۳ محصول ایران‌خودرو از اول مرداد

پربحث‌های دیروز

 1. واکنش احتمالی انگلیس به توقیف نفتکش: مصادره دارایی‌ها و تحریم ایران

 2. ورود برق آسا تکاوران سپاه به نفتکش انگلیسی  

 3. چرا قیمت دلار در اوج خصومت غرب با ایران پایین آمد؟

 4. آقای رییس جمهور؛ اعداد همه واقعیت‌ها را نمی‌گویند

 5. ادعای یک مقام پنتاگون: «طرح عبور آزاد و باز» در تنگه هرمز به زودی عملیاتی می‌شود

 6. تلافی‌که تعارف ندارد!

 7. تظاهرات گسترده مخالفان پوتین در مسکو   

 8. چند نکته درباره حکم دادگاه یکی از اعضای شورای شهر اصفهان

 9. کدام یگان سپاه نفتکش انگلیسی را توقیف کرد؟ + عکس

 10. زندگی در باستی هیلز لواسان جرم است؟

 11. اتهام شیرمحمدعلی و انگیزه قاتلین او/ روایت زیباکلام از علل انفعال آمریکا در برابر ایران/ توصیه عباس عبدی به جهانگیری

 12. مرگ مسعود رجوی تایید شد + عکس

 13. وزیر اقتصاد: زورم نمی‌رسد پوری‌حسینی را بردارم  

 14. محسن رضایی: عمر تهدیدات ترامپ دی ماه به سر می‌آید

 15. تاملی بر یک تفسیر اشتباه از شأن امام جمعه و روحانیت

 16. کوچ آهسته از تلگرام به واتس اپ

 17. عبدی: دولت با وضع فعلی‌اش نیازی به برانداز ندارد/ اگر جهانگیری در دولت کارایی ندارد؛  بگوید کار نمی‌کنم

 18. معاون دادستان: فیلترینگ به جای جنبه مردمی، جنبه حاکمیتی دارد/ جدیدترین فیلترشکن‌ها در دست کودکان است

 19. وعده «وزیر صنعت» برای کاهش چشمگیر قیمت کالاهای وارداتی

 20. افزایش قیمت سکه در بازار / آخرین قیمت دلار + جدول

 21. تخلفات جدید معاون وزیرآموزش و پرورش+ اسناد

 22. صالحی: نیروگاه بوشهر معادل ۱۱ میلیون بشکه نفت صرفه‌جویی می‌کند

 23. هیجان خطرناک در اتوبان‌های تبریز  

 24. انتشار مکالمات رادیویی عملیات توقیف نفتکش انگلیسی از سوی بی‌بی‌سی

 25. گمانه‌زنی درباره یک عکس ظریف در ونزوئلا

پربحث‌های هفته

 1. روحانی بودجه صداوسیما را قطع کرد

 2. تحريم صداوسيما به دليل گاندو؛ دولت كوتاه آمد يا تغيير تاكتيك داد؟

 3. ضرب شستی به گستاخی‌های تاریخی انگلیس

 4. تكمله اي بر حرف و حديث هاي گاندو/ لطفا حكم كلي صادر نکنید!

 5. واکنش احتمالی انگلیس به توقیف نفتکش: مصادره دارایی‌ها و تحریم ایران

 6. جنگنده کوثر، نتیجه‌ تحریم‌های جهانی علیه ایران+ تصاویر

 7. واکنش کاربران فضای مجازی به توقیف نفتکش انگلیسی: هنوز مانده تا با هم بی حساب شویم!  

 8. ادعای ترامپ درباره رویارویی کشتی آمریکایی و پهپاد ایرانی

 9. جنگنده قاهر ۳۱۳، یک پنهانکار از نوع ایرانی+ تصاویر

 10. حمایت احمدی‌نژاد از مذاکره با ترامپ!/ واکنش ابطحی به توقیف نفتکش انگلیسی/ چرا نمایندگان اصلاح‌طلب به دهقان رای دادند؟

 11. تصاویر دیده نشده از داخل ناو یو اس اس باکسر آمریکا  

 12. تسخیرکنندگان شهرک "باستی هیلز" را اعلام کنید

 13. واقعیت‌های دهشتناک جنگ با ایران از نگاه نشریه کنگره آمریکا/ هرگونه جنگ احتمالی برای منافع آمریکا ویرانگر خواهد بود

 14. روحانی: میزان اجاره‌بها در تهران به طور متوسط ۳۰ درصد افزایش یافته/ این رقم امیدوارکننده است

 15. توقیف یک فروند نفتکش انگلیسی در تنگه هرمز توسط نیروی دریایی سپاه

 16. ورود برق آسا تکاوران سپاه به نفتکش انگلیسی  

 17. فرمانده نیروی انتظامی: خودرو حریم خصوصی نیست و کشف حجاب در آن جرم است

 18. توانا بود هرکه با ما بود!

 19. دستور رئیس جمهور برای بودجه صداوسیما غیر قانونی است

 20. غلامی: قطع بودجه صداوسیما به خاطر یک سریال رفتاری قجری است

 21. بودجه صدا و سیما قطع شد/ حمایت سعید جلیلی از وزیر دولت/ عباس عبدی: چرا خبر خودکشی نجفی منتشر نشد؟

 22. خط و نشان پلیس برای سلبریتی‌های بد حجاب در فضای مجازی

 23. چرا قیمت دلار در اوج خصومت غرب با ایران پایین آمد؟

 24. جلسه اضطراری دولت انگلیس پس از توقیف نفتکش این کشور

 25. پرسش‌های خود را از رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور با «الف» در میان بگذارید

پربحث‌های امروز

 1. کدخدایی: شورای نگهبان مصلحت سنجی ندارد/ برابری دیه زن و مرد ایراد شرعی دارد

 2. كبيری كه صغير شد

 3. دولت مدیون صداوسیماست/ضرورت اصلاح دستور رئیس جمهور درباره بودجه

 4. نظر پورازغدی درباره توقیف نفتکش انگلیس

 5. جزئیات شناسایی و انهدام شبکه جاسوسی CIA در ایران

 6. جاسوس‌های بازداشت شده CIA ایرانی هستند

 7. رهبر انقلاب رؤسای بنیاد مستضعفان و کمیته امداد را منصوب کردند

 8. عراقچی: کار حرفه‌ای آمانو به بسته شدن کامل "PMD " انجامید

 9. تخلیه مجازی؛ توطئه جدید منافقین + عکس

 10. برگزاری اولین جلسه شورای سیاستگذاری باشگاه تحریمی‌ها

 11. آیت‌الله مصباح: ده میلیون انقلابی در کشور داریم

 12. رهبر انقلاب: موضوع فلسطین قطعاً به نفع دنیای اسلام تمام خواهد شد/ از مواضع خود در قبال فلسطین کوتاه نمی‌آییم

 13. مرور ۱۰ روایت تلخ تاریخی و طعم شیرین این روزها

 14. ۱۷۰ نماینده مجلس به رئیس‌جمهور نامه نوشتند

 15. مشاور ظریف: در خلیج فارس، دیگر ساعت‌ها به وقت انگلیس تنظیم نمی‌شود  

 16. گفت‌وگوی داغ سخنگوی شورای نگهبان با دانشجویان و طلاب

 17. موافقت مجلس با اصلاح بخشی از بودجه ۹۸

 18. بررسی طرح تشکیل وزارت بازرگانی از دستور کار مجلس خارج شد

 19. جزئیات دیدار سردار رشید و شمخانی

 20. ظریف: با تروریست‌ها مذاکره نمی‌کنیم

 21. لاریجانی: مالک تامین اجتماعی کارگران هستند؛ نه دولت

 22. ظریف: ایران و نیکاراگوئه در برابر سیاست‌های توسعه‌طلبانه پیروز شده‌اند

 23. بررسی گزارش حادثه آتش‌سوزی مدرسه زاهدان در مجلس

 24. سفر «ظریف» به نیکاراگوئه

 25. آخرین عناوین روزنامه‌های سیاسی

پربحث‌های دیروز

 1. آقای رییس جمهور؛ اعداد همه واقعیت‌ها را نمی‌گویند

 2. تلافی‌که تعارف ندارد!

 3. چند نکته درباره حکم دادگاه یکی از اعضای شورای شهر اصفهان

 4. کدام یگان سپاه نفتکش انگلیسی را توقیف کرد؟ + عکس

 5. اتهام شیرمحمدعلی و انگیزه قاتلین او/ روایت زیباکلام از علل انفعال آمریکا در برابر ایران/ توصیه عباس عبدی به جهانگیری

 6. مرگ مسعود رجوی تایید شد + عکس

 7. محسن رضایی: عمر تهدیدات ترامپ دی ماه به سر می‌آید

 8. تاملی بر یک تفسیر اشتباه از شأن امام جمعه و روحانیت

 9. عبدی: دولت با وضع فعلی‌اش نیازی به برانداز ندارد/ اگر جهانگیری در دولت کارایی ندارد؛  بگوید کار نمی‌کنم

 10. گمانه‌زنی درباره یک عکس ظریف در ونزوئلا

 11. اقدام قانونی ایران در برابر انگلیس

 12. سردار سلیمانی: همه ایران بسیجی‌اند

 13. عملکرد پوری‌حسینی، دژپسند را به مجلس کشاند

 14. بعیدی‌نژاد: با قدرت برای روبه‌رو شدن با سناریوهای مختلف آماده‌ایم

 15. کواکبیان: انگلیس هر چه زودتر نفتکش توقیف شده ما را آزاد کند

 16. ضعف در دیپلماسی سلامت برای نجات جان شیخ زکزاکی

 17. رئیس سازمان بسیج: وظیفه بسیج امت‌سازی در راستای بیانیه گام دوم انقلاب است

 18. رئیس کمیته سیاست خارجی کمیسیون امنیت مجلس انتخاب شد

 19. اظهارات منتسب به قاضی پرونده قتل علیرضا شیرمحمدی تکذیب شد

 20. ابوترابی: برگزاری انتخابات شورایاری‌ها غیرقانونی است

 21. لاریجانی: نمایندگان توقعات غیرقابل اجرا نکنند

 22. آوینی؛ پاسدار رؤیای انقلاب اسلا‌می بود

 23. توضیحات موسوی در خصوص نفتکش و یک مصدوم ایرانی کشتی ساویز

 24. پخش مستندی از شناسایی و دستگیری جاسوسان آمریکایی توسط وزارت اطلاعات

 25. ماه آینده بتن‌ریزی فاز دوم نیروگاه بوشهر انجام می‌شود

پربحث‌های هفته

 1. تحريم صداوسيما به دليل گاندو؛ دولت كوتاه آمد يا تغيير تاكتيك داد؟

 2. ضرب شستی به گستاخی‌های تاریخی انگلیس

 3. جنگنده کوثر، نتیجه‌ تحریم‌های جهانی علیه ایران+ تصاویر

 4. واکنش کاربران فضای مجازی به توقیف نفتکش انگلیسی: هنوز مانده تا با هم بی حساب شویم!  

 5. جنگنده قاهر ۳۱۳، یک پنهانکار از نوع ایرانی+ تصاویر

 6. حمایت احمدی‌نژاد از مذاکره با ترامپ!/ واکنش ابطحی به توقیف نفتکش انگلیسی/ چرا نمایندگان اصلاح‌طلب به دهقان رای دادند؟

 7. روحانی: میزان اجاره‌بها در تهران به طور متوسط ۳۰ درصد افزایش یافته/ این رقم امیدوارکننده است

 8. توانا بود هرکه با ما بود!

 9. دستور رئیس جمهور برای بودجه صداوسیما غیر قانونی است

 10. بودجه صدا و سیما قطع شد/ حمایت سعید جلیلی از وزیر دولت/ عباس عبدی: چرا خبر خودکشی نجفی منتشر نشد؟

 11. آقای رییس جمهور؛ اعداد همه واقعیت‌ها را نمی‌گویند

 12. جهانگیری: هنر دیپلماسی ما آن بود که به توافقی بزرگ دست یافتیم تا دولت بعدی آمریکا بگوید که کلاه بر سرشان رفته است

 13. تردیدافکنی‌های رسانه‌ای در اجماع سیاسی علیه آمریکا

 14. قناری نیست گنجشک رنگ شده است!

 15. چرا محافظان ظریف همراه او به نیویورک نرفتند؟

 16. دستور عجیب رئیس جمهور به نوبخت/ تخصیص بودجه صدا و سیما در صورت صلاحدید نمایندگان دولت

 17. آقای ترامپ نتوانستید بزنید

 18. اعاده اموال نامشروع مسئولان باعث تقویت نظام سیاسی می شود

 19. ظریف: ایران آماده مقابله با ترامپ طی شش سال آینده است

 20. پاسخ دادستانی ارکان انذارم به مقامات قضایی را مخدوش نکرد

 21. تلافی‌که تعارف ندارد!

 22. پروژه نفوذ در ایران بسیار پررنگ تر از گذشته دنبال مي شود / سریال گاندو مثل یک شوک برای جامعه بود

 23. کامنت‌های برتر مخاطبان الف: دولت اگر جوابی به سریال گاندو دارد، اسنادش را ارائه کند/ انتظار این بود که دادستان عذرخواهی کند/ هرچه تحریم‌ها بیشتر شود، تاثیرش کمتر می‌شود

 24. توقیف یک کشتی ‌خارجی حامل سوخت قاچاق توسط سپاه پاسداران

 25. سپاه: ادعاي ساقط كردن پهباد ايراني دروغ است، بزودي اثبات مي كنيم

آخرین عناوین