چرا مهناز افشار مسئولیت‌ حرفش را نمی‌پذیرد؟

گروه فرهنگی الف،   3970916077 ۲۴ نظر، ۲ در صف انتشار و ۹ تکراری یا غیرقابل انتشار

ماجرای تبلیغ یک آمپول توسط مهناز افشار سر و صدای بسیاری در رسانه‌ها به پا کرد که در این گزارش موضوع مذکور را از زوایایی دیگر مورد بررسی قرار می‌دهیم.

در روزهای گذشته سخنان یک سلبریتی در فضای مجازی واکنش‌ بسیاری را برانگیخت. مهناز افشار که این بار با تبلیغ یک آمپول برای پیشگیری از اعتیاد در یک ویدئو ظاهر شد، سخنانی را بر زبان آورد که بار دیگر حاشیه ساز شده و واکنش‌های منفی بسیاری را به‌همراه داشته است.

این بازیگر در کلیپی درباره آمپولی به نام نالوکسان حرف می‌زند که می‌تواند از سوء‌مصرف موادمخدر جلوگیری کند. آمپولی که مردم می‌توانند بدون نسخه پزشک از داروخانه‌ها تهیه کنند. بلافاصله پس از این ماجرا، بسیاری از کاربران توییتر به این ویدیو واکنش نشان دادند و از خانم افشار خواستند که در این حوزه دخالت نکند.

هر چند مهناز افشار در توییتی تلاش کرد پای خود را از این ماجرا بیرون بکشد و با اصطلاح پزشک هم پزشک‌های قدیم سعی کرد کمی از فشارها بکاهد با این حال دامنه واکنش های مجازی آن‌قدر بالا گرفت که روز گذشته وزارت بهداشت به تزریق این آمپول واکنش نشان داد و اعلام کرد استفاده این داروبدون تجویز پزشک خطرناک است و بهتر است سلبریتی‌ها دارو و درمان را به اهلش واگذار کنند.

سلبریتی‌بازی با جان آدم‌ها/ چرا مهناز افشار مسوولیت حرفش را نمی‌پذیرد؟

در همین رابطه سخنگوی سازمان غذا و دارو  در واکنش به اظهارنظر مهناز افشار مبنی بر مصرف داروی نالوکسان برای جلوگیری از مرگ ناشی از سوء‌مصرف مواد، گفت: سراسر این اظهارات اشتباه است و داروی نالوکسان دارویی است که حتما باید با تجویز پزشک تهیه شود. سخنگوی سازمان غذا و دارو با بیان اینکه کاملا این اظهارات را تکذیب می‌کنیم، گفت: این اظهارات اشتباه است و دخالت در امر درمان محسوب می‌شود. این خانم بازیگر هیچ تخصصی در این زمینه ندارد و سراسر اظهارات‌شان اشتباه است که می‌تواند منجر به سرگردانی و عوارض ناگوار برای مردم شود.

در همین رابطه  یک جامعه شناس؛ و یک دارو ساز نظرات آنها را درباره تبعات اجتماعی چنین اظهارنظرهایی جویا شد.

من به عنوان یک پزشک هیچ وقت جرات نمی کنم این آمپول را بدون انجام آزمایش تجویز کنم

یک داروساز از بعد پزشکی مسئله را مورد بررسی قرار داد و اظهار داشت: پزشکان برای تجویز درست یک دارو برای بیمار، باید ابتدا تشخیص درستی از بیماری او به دست آورند. این یک اصل ساده اما اساسی کار ماست. تشخیص اینکه به فرض شخص اوردوز کرده یا دچار حالتی شبیه اوردوز شده است. در مورد تجویز همین آمپول نالوکسان خیلی مهم است که تشخیص‌مان درباره نوع ماده مصرفی توسط شخص درست باشد. تشخیص اینکه او مخدر مصرف کرده، آمفتامین زده یا مثلا قرص روانگردان استفاده کرده است. پس از طرق بالینی و آزمایشگاهی اول تلاش می‌کنیم نوع مسمومیت را تشخیص دهیم.

وحید نقدی ادامه می‌دهد: چرا باید تشخیص پزشک دقیق باشد چون این آمپول بیشتر برای مخدرها تجویز می‌شود. از سویی ما در جامعه باورهای غلطی درباره برخی بیماری‌ها داریم. برای مثال بسیاری مردم فکر می کنند کسی که دیابت دارد و از حال رفته به علت بالا رفتن قند خون باشد در صورتی‌که برعکسش شاید رخ داده و دلیل این از حال رفتن افت قند خونشان باشد. خب اگر در چنین شرایطی تشخیص درست صورت نگیرد وبه طرف انسولین بزنند بسیار خطرناک است. این مثال را گفتم تا اهمیت تشخیص را برای تان بازگو کرده باشم. این داروساز ادامه می دهد: یا مثلا استفاده بی‌رویه همین نالوکسان می تواند منجر به ایست قلبی شود. از سویی تشخیص دوزبندی دارو برای بیماران مبتلا به اعتیاد از سوی پزشک بسیار مهم است. اینکه دوز مصرفی این شخصی که مثلا اوردوز کرده چقدر بوده است؟ در دنیا هیچ آمپولی بدون تجویز پزشک مصرف نمی‌شود.

همچنین این دارو، دارویی است که معمولا در اورژانس و اتاق عمل با تجویز پزشک و تحت یک شرایط خاص استفاده می شود.

این دارو ساز با بیان اینکه این ها را گفتم که اهمیت موضوع را دریابید، افزود: من خودم که داروساز هستم هیچ وقت جرات اینکه بخواهم آمپولی مانند نالوکسان را برای کسی تجویز کنم را به خود نمی‌دهم چرا که مسئله بسیار حساس و خطرناک و پای جان آدمی وسط است.

ترس از عدم بازخواست عمومی سلبریتی ها را بی مسئولیت بار آورده است

امان‌الله قرایی‌مقدم جامعه‌شناس درباره چنین تبلیغی از سوی یک سلبریتی اظهار داشت: گفته های این بازیگر نشان و المانی است از یک پدیده حاد اجتماعی که باید به صورت جد این پدیده مورد بررسی جامعه شناسان قرار گیرد. در سال‌های اخیر شاهد اتفاقی منحصر به فرد در فضای سیاسی و اجتماعی کشور بوده‌ایم به نحوی که افراد مشهور اعم از وزرشکاران، هنر‍پیشگان و.... در امور غیرتخصصی دخالت می‌کنند و برای مردم نسخه می‌پیچند. واقعیت این است که تجربه زیست و نهاد آموزش جامعه به ما یاد نداده در اموری که نسبت به آن بی‌اطلاعیم اظهار فضل نکنیم و این پدیده نابه‌هنجار متاسفانه در بطن جامعه ما ریشه دوانده است. این می شود که به اصطلاح قصاب توهم می زند که لباس پزشکی بر تن دارد و کشتی‌گیرها فکر می‌کنند می‌توانند نماینده مجلس شوند و مشکلات شهری را فتیله پیچ کنند. حالا یک بازیگری که نه معنی اوردوز را می‌داند و نه در علم پزشکی سرشته دارد به راحتی می آید و راجع به چنین مسئله حیاتی که با جان انسان ها سرو کار دارد، اظهار نظر می کند.

قرایی‌مقدم با بیان اینکه اظهارات و اقداماتی از این دست احتمالا نشانه‌هایی از یک پدیده نابه‌هنجار اجتماعی است، ادامه داد: آنچه توجه به اظهارنظر سلبریتی‌ها در مورد مسائل مختلف از جمله محیط زیست و درمان را واجد اهمیت می‌کند، نه هیاهویی زرد و جنجال‌سازی و حاشیه سازی های مختص فضای مجازی که ضرورت بررسی و آسیب شناسی وجود پدیده‌ای عمومی و ریشه دوانده در بطن اجتماع است؛ پدیده ای که گسترده است و ابعاد مختلفی دارد.

این جامعه شناس گفت: بگذارید مسئله را باز کنم. در انتخابات‌ها شاهدیم که کاندیداهای مختلف برای کسب رای بیشتر دست به دامن سلبریتی‌ها می‌شوند. در این اینجا مکانیزیمی تحت عنوان «تلقین وجه» (اصطلاحی در روانشناسی اجتماعی) به شکلی ناخودآگاه انجام می‌پذیرد. در اینجا باید توجه داشته باشیم که تلقین با تقلید متفاوت است. تلقین عملی نیندیشده شده و ناآگاهانه است. در حالی که در ساختار تقلید آگاهی وجود دارد. پس در تلقین ما با القا و آگاهی کاذب مواجه‌ایم. حالا همه این مولفه‌ها را در یک گستره اجتماعی باید مورد بررسی قرار داد؛ به عبارت دیگر باید سوال را این گونه مطرح کرد؛ دامنه القای آگاهی کاذب از زبان یک سلبریتی مشهور و احتمالا محبوب در جامعه چه میزان است و تبعات این تلقین عمومی تا چه حد می تواند گسترده باشد.

از این جامعه‌شناس می‌پرسم چرا سلبریتی‌که پیش تر در حوزه‌های دیگر مثل محیط زیست نیز اظهارنظر می‌کرد، حالا به خود اجازه می‌دهد در حوزه‌ای حساس مثل درمان و پزشکی ورود کند، پاسخ می‌دهد: دلیل چنین اظهار نظرهای بی محابایی این است که طرف می‌داند هر تبلیغی در هر زمینه ای انجام دهد در نهایت بازخواست نمی‌شود این در حالی است که در جوامع غربی اگر شما ادعایی کنید در زمان مناسب مورد بازخواست عمومی قرار خواهید گرفت و افکار عمومی شما را به محکمه خواهد کشاند.

در واقع در همه جای دنیا این بهره‌برداری نادرست از وجه سلبریتی‌ها انجام می‌شود به دلایل مختلفی چون کسب قدرت و سود بیشتر! با این حال در برخی کشورها به علت وجود نهادهای مدنی قدرتمند، مولفه «محکمه‌عمومی» و به تبع آن بازخواست افراد، عنصر مسئولیت‌پذیری و تعهد را قوام می‌بخشند و در برخی دیگر از کشورها به علت نبود این مولفه وضعیت تا حدود زیادی متفاوت است. در چنین جامعه‌ای همه خود را پزشک، سیاستمدار، خلبان و ... می‌دانند و همه می‌توانند در هر حوزه‌ای ایده‌پردازی کنند. از سویی شاهدیم که برخی افراد مشهور همین جامعه همزمان که خود را فعال حقوق حیوانات، فعال اجتماعی و حقوق زنان و محیط زیست می‌دانند، تاکید می‌کنند «درست است که سیاسی نیستند اما مشکلات طبقات محروم را درک می کنند و در تلویزیون اشعار مولانا را تحلیل می‌کنند.» به عبارتی بهتر آنها فعال حقوق زنان هستند بی‌آنکه چیزی از جنبش زنان خوانده باشند، در چنین شرایطی آنها پروپاگاندای پخش آگاهی کاذب می‌شوند.

قرایی مقدم با بیان اینکه تبلیغ این بازیگر سینما دو بعد شخصی و عمومی دارد بیان داشت در بعد شخصی می‌توان آن را بی تعهدی و بی مسئولیتی نامید و در بعد اجتماعی می توان آن را تحت پدیده‌ای نابه‌هنجار و نهادینه شده در بطن اجتماع ایرانی مورد بررسی کنکاش قرار داد.
این جامعه شناس گفت وگوی خود را با این سوال خاتمه داد اینکه چرا جامعه ما بازخواست نمی‌کند؟ چرا از خانم افشار نمی‌خواهد مسئولیت حرفش را بر عهده بگیرد؟

منبع:مشرق

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۶۶۵۵۲۲۱۲:۰۲:۴۴ ۱۳۹۷/۹/۱۶
هدف شما مثل 20:30 کوبیدن چهره های محبوب ! این بازی ها قدیمی شده
ناشناس۶۶۵۵۳۴۱۲:۲۵:۵۳ ۱۳۹۷/۹/۱۶
کوبیدن چهره محبوب!! خوبی تو الان..؟؟
ناشناس۶۶۵۶۰۲۱۳:۱۰:۱۵ ۱۳۹۷/۹/۱۶
نه تو خوبی
ناشناس۶۶۵۶۴۲۱۳:۴۷:۱۴ ۱۳۹۷/۹/۱۶
روزی نیست که در سایت های خبری داخلی ادعاهایی در مورد فواید دارویی فلان گیاه و فلان عصاره گیاهی و دمنوش و... درج نشود و در آن مردم را به خوردن آنها تشویق کنند. این در حالی است که هیچ رفرانس معتبری ارائه نمی شود و چه بسی اثرات منفی جبران ناپذیری بر بدن داشته باشند. باید قوانینی در مورد توصیه و تشویق به خوردن عنواع دارو وضع گردد.
ناشناس۶۶۵۷۰۵۱۴:۵۴:۵۱ ۱۳۹۷/۹/۱۶
فعل معکوسه، برا همین علامت تعجب زده
ناشناس۶۶۵۹۶۷۲۰:۰۹:۰۸ ۱۳۹۷/۹/۱۶
مگر تنها مهناز افشار است که در جایگاه خودش نباید سخن گوید؟؟ یک نگاه به وسایل ارتباط جمعی کنید ببینید چند ده نفر در طول روز در حوزه ای که در آنها تخصصی ندارند اظهار نظر و بلکه تصمیم گیری هم می کنند.
ناشناس۶۶۵۵۵۷۱۲:۴۶:۲۳ ۱۳۹۷/۹/۱۶
چی قدیمی شده ؟ اگه پاسخگویی در مقابل اعمال و گفتار وجود داشت هر کسی چنین مداخله ای نمی کرد هر کسی هم هر پستی رو اشغال نمی کرد اشغال می کنند چون مسئولی پاسخگوی عواقب تصمیمات و کارایی که میکنه نیست
رسول۶۶۵۵۶۷۱۲:۵۰:۵۸ ۱۳۹۷/۹/۱۶
لطفا بس کنید شما امثال شما ها باعث شدید اونها درباره هر چه نظر بدهند -بنده اصلا نارحت تبلیغ این دارو نیستم چون برخلاف حرف ایشان تو دارو خانه های سطح شهر این دارو را نمیفروشند که کسی بخواهد انرا بگیرد
ناشناس۶۶۵۷۲۰۱۵:۰۶:۵۶ ۱۳۹۷/۹/۱۶
سلامت جامعه مطرح نه سیاسی کاری میفهمی یا نه؟
ناشناس۶۶۶۰۲۲۲۱:۲۵:۵۶ ۱۳۹۷/۹/۱۶
چهره محبوب؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟لیاقت امثال تو همین بیسوادهای بی مسئولیته ..خلایق هر چه لایق
ناشناس۶۶۵۵۴۰۱۲:۳۱:۰۰ ۱۳۹۷/۹/۱۶
من داروسازم هیچ دارویی رو کسی نمیتونه برای تامین منافع مادی تبلیغ کنه اینجا باید وزارت بهداشت ورود پیدا کنه واعلام جرم علیه این بازیگر بشه
ناشناس۶۶۵۵۴۶۱۲:۳۵:۰۳ ۱۳۹۷/۹/۱۶
فقط بازیگرا باید تو حوزه خودشون اظهار نظر کنن؟؟؟؟؟ بقیه چی؟؟؟؟؟؟
ناشناس۶۶۵۶۰۸۱۳:۱۵:۳۵ ۱۳۹۷/۹/۱۶
دقیقا افردادی در مورد سیاست و اقتصاد حرف میزنند هیچ مطالعه از انها نداشتن
ناشناس۶۶۵۶۷۰۱۴:۰۹:۴۳ ۱۳۹۷/۹/۱۶
فعلا که بازیگرا و ورزشکارها جور همه رو میکشن و جایی برای بقیه باقی نمیذارن
ناشناس۶۶۵۵۵۰۱۲:۴۳:۲۰ ۱۳۹۷/۹/۱۶
بخاطر اینکه مملکت قانون ندارد که اگر داشت هرکس عواقب حرفهایش را باید میپذیرفت
ناشناس۶۶۵۶۴۴۱۳:۴۷:۵۰ ۱۳۹۷/۹/۱۶
اگه این خانم چندتا حرف که به مذاق بعضی یا خوش نمیاد تو صفحه اینستاگرامش نمی زد الان هیچ کاری باهاش نداشتن.
ناشناس۶۶۵۷۱۳۱۵:۰۰:۲۰ ۱۳۹۷/۹/۱۶
به هر حال سطح تحصیلات این هنرمندنما دیپلمه انتظار بیشتری ازش نیست
ناشناس۶۶۵۷۳۱۱۵:۲۲:۵۸ ۱۳۹۷/۹/۱۶
این ها خودشون رو در همه زمینه ها صاحب نظر می دانند ورزش سیاست پزشکی و .....
اكبر۶۶۵۷۳۴۱۵:۲۸:۰۱ ۱۳۹۷/۹/۱۶
البته یک نکته را فراموش نکنید. سلبریتی کسی است که به خودش رسیده حالا یا قیافه داره یا حرکات بدنی را درست انجام میده من و شما کار میکنیم خسته که میشیم همین سلبریتی میاد خستکی را ازتن ما در میاره.ماهم یک وجهی بهش میدیم.حالا این سلبریتی هم اب و نون میخواد.در کارخونه که کار نمیکنه، تولید که بلد نیست، کشاورزی که نمیدونه، برنامه نویسی هم بلد نیست خلاصه نمیتونه با کارکردن مخارجش را تامین کنه بنابراین میاد حرف میزنه حرفی که تازه مال خودش نیست خوب شنونده باید عاقل باشه وکرنه اون بدبخت که تقصیری نداره. بد میکم؟
ناشناس۶۶۵۷۸۱۱۶:۵۳:۲۵ ۱۳۹۷/۹/۱۶
ایشون کیه و با چه مراکز قدرت در ارتباط است که همیشه در صدر اخبار است ؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!
ناشناس۶۶۵۹۹۳۲۰:۴۴:۵۷ ۱۳۹۷/۹/۱۶
ایشون عروس اقای محمد علی رامین هست و در ضمن فرزند خود را هم در خارج از ایران به دنیا اورده و همسر ایشون هم به جرم قاچاق دارو پروندها دارند .
ناشناس۶۶۵۸۵۱۱۸:۰۴:۱۰ ۱۳۹۷/۹/۱۶
هدف شما شخص مهناز افشاره وگرنه موضوع صحبتش بعید میدونم تو اولویت های شما باشه. چون مهناز افشار گفته و مهناز افشار قبلا حرفهایی زده ک شما خوشتون نمیاد وظیفه کوبیدنشو دارید اگه همین حرفو سحر قریشی زده بود اصلا زحمت پیگیری هم به خودتون نمیدادید که اصلا چیه این دارو
ناشناس۶۶۵۸۹۷۱۹:۰۸:۳۶ ۱۳۹۷/۹/۱۶
مهناز افشار کاری را کرد که وزارت بهداشت خودش باید به او پول می داد و آن را انجام می داد. انقدر بهش گیر ندید.
ناشناس۶۶۵۹۲۴۱۹:۳۳:۴۰ ۱۳۹۷/۹/۱۶
احتمالا به عنوان یک تبلیغ برای یک شرکت دارویی وارد عمل شده و مبلغ دریافت کرده. به نظرم تبلیغ برای یک کالا جرم نیست.ولی ممکنه برای دارو چون عوارض داره ممنوع باشه. وزارت بهداشت خوبه که یک اعلام عمومی در خصوص ممنوعیت تبلیغ مصرف داروهای تخصصی را بکند.

پربحث‌های امروز

 1. مردم از فقر و تبعیض ناراحت اند، با برجام، FATF و بازی سیاسی شما کار ندارند

 2. طمع همایونِ رضا پهلوی‎

 3. ۲ راهکار مهم برای فروش نفت در زمان تحریم‌ها/ پیش‌بینی فروش نفت در رسانه‌های خارجی حدس و گمان است!

 4. اشتباه داوران فوتبال، سهوی یا فساد سیستماتیک؟!/ VAR در فوتبال ایران رویا یا واقعیت؟

 5. معاون وزیر صنعت عنوان کرد: وعده معاون وزیر برای کمک به خودروسازان در عمل به تعهدات/ بسته حمایتی مشکلات را حل می‌کند

 6. انتقاد کامیابی‌نیا از فهرست ۳۵ نفره کی‌روش/ هرکسی سرش به کار تیم خودش باشد بهتر است

 7. چین: طالبان به روند صلح بپیوندد

 8. اینفوگرافی/ وضعیت سفرهای خارجی ایرانی‌ها  

 9. تعداد یارانه‌بگیران کم نشد که هیچ، بیشتر هم شد!

 10. نیم‌فصل نخست لیگ برتر فوتبال به روایت آمار/ پیشتازی سپاهان در اعداد و ارقام و پرسپولیس صدرنشین بازی‌های خانگی

 11. چه کسانی بر تبلیغات تلویزیون نظارت می‌کنند؟

 12. مواد غذایی مفید در برابر آلودگی هوا  

 13. توافق ‌نامه پاریس مهم است یا زندگی مردم؟  

 14. جذاب‌ترین اکتشافات باستان‌شناسی سال ۲۰۱۸

 15. گل 3 امتیازی پورعلی گنجی برای یوپن

 16. بلاتکلیفی جاماندگان دریافت بسته حمایتی دولت/ خانواده‌هایی که مشمول بسته حمایتی نشده‌اند، چه کنند؟

 17. حاجی دلیگانی: مخالف افزایش قیمت بنزین هستیم

 18. خلاصه دیدار یوونتوس - تورینو   

 19. لیورپول - منچستریونایتد؛ بزرگترین نبرد «همیشه و هنوز» لیگ برتر جزیره

 20. ابزار‌های نظارتی مجلس کارآمدتر می‌شود

 21. اتاق تعاون: فعالیت شرکت‎های تعاونی سهام عدالت ادامه دارد

 22. بازار آجیل شب یلدا   

 23. گفت‌وگو با زنی که از بهائیت به اسلام پناه آورد/ عقاید بهاییان با بت‌پرستی هیچ فرقی ندارد   

 24. آمده‌ایم سَر بدهیم  

 25. خواب‌‌آلودگی راننده کامیون و ورود به وسط میدان!   

پربحث‌های دیروز

 1. چرا نباید حقوق کارمندان افزایش یابد؟

 2. نوبخت در پاسخ به احمدی‌نژاد: امکان افزایش یارانه‌ها وجود ندارد/ فعلا باید بدهی‌های دولت قبل را بپردازیم

 3. واکنش واعظی به پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی از سوی احمدی‌نژاد

 4. چرا کانال مالی اروپا شکل نمی گیرد؟

 5. واکنش‌ها به انتصاب داماد رئیس‌جمهوری به معاونت وزیر؛ کلید روحانی قفل شاه داماد را باز کرد

 6. ردپای افغانی ها در گرانی آجیل شب یلدا

 7. مظلومی که داستان ندارد

 8. روحانی استاد فرافکنی در تحمیل FATF است/ FATF هم مانند برجام چرخ زندگی مردم را نمی‌چرخاند

 9. سعید جلیلی: باید نشان دهیم می‌شود ایستاد، پیروز شد، پیشرفت کرد و تکثیر شد

 10. وقتی اقوام حسن روحانی در دولت پست می‌گیرند + جدول

 11. نمایندگان مجلس از ظریف به قوه قضائیه شکایت می‌کنند

 12. محمود عزیزی: «قلاده‌های طلا» در تاریخ سینمای ایران می‌ماند   

 13. باهنر: دولت فعلی دولت پیرمردهاست/ مردم گرفتارند دلمان میسوزد

 14. چرا با کاهش قیمت دلار، نرخ اجناس کم نمی‌شود؟  

 15. خاک ایران همچنان قاچاق می‌شود

 16. ترکان: در شرایط اقتصادی امروز، گروه‌های فقیر بیشتر شده‌اند

 17. اقتصاد جهانی منهای آمریکا

 18. درباره وظایف ذاتی وزارت خارجه؛ دیپلماسی کوبیدن به در و دیوار؟!

 19. ظریف: ایران هنر گریز از تحریم‌ها را به دیگران هم آموزش خواهد داد

 20. حاجی‌بابایی: اعتماد کردن مجدد به آمریکا اشتباه محض است

 21. اگر برجام نباشد چه می‌شود؟

 22. خداوند از علما، عهد و پیمان گرفته که در برابر شکم‌بارگی ستم‌گران و گرسنگی مظلومان سکوت نکنند  

 23. ۶ هزار خودروی خارجی در گمرکات خاک می‌خورد/ بلاتکلیفی ۲۲.۸ میلیون یورو ارز دولتی + سند

 24. فلاحت‌پیشه: بنده نشنیده‌ام که تاکنون کسی بگوید با FATF اسلام زیر سوال می‌رود

 25. دوره کاری «بانوی صورتی» در تلویزیون کره شمالی پایان یافت

پربحث‌های هفته

 1. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 2. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 3. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 4. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 5. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 6. برای این عکس شما تیتر بزنید  

 7. نگاهی به هزینه و فایده برجام

 8. از تزریق به ایرانیان در فرودگاه تفلیس تا دیپورت آنها به بهانه‌های واهی + عکس

 9. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 10. ضعیف‌ترین دوران وزارت خارجه ایران  

 11. مثل «لیلا حاتمی» نباشیم!

 12. چرا نباید حقوق کارمندان افزایش یابد؟

 13. وعده ارزانی ۲۰ درصدی با FATF، پس از گرانی ۲۰۰ درصدی با برجام!

 14. کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!

 15. برایان هوک: موضوع فرزندان مقامات ایران را بررسی می‌کنیم

 16. فرزندان مقامات ایران از آمریکا اخراج می‌شوند؟/ انتقاد از روحانی در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی/ پایان اصولگرایی و اصلاح‌طلبی

 17. به بهانه شاپرک شجری‌زاده؛ پنج اشتباه درباره دختر خیابان انقلاب

 18. تست موشک بالستیک تائید شد/ پاسخ سردار حاجی‌زاده به واکنش آمریکایی‌ها

 19. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

 20. روحانی: سال آینده به دلیل تحریم‌ها با مشکلاتی روبه رو خواهیم شد/ اشکال ما این است که فرصت‌ها را می‌سوزانیم

 21. چرا همیشه کارگران، یک بار هم به مدیران و مسئولان حقوق ندهید

 22. نوبخت در پاسخ به احمدی‌نژاد: امکان افزایش یارانه‌ها وجود ندارد/ فعلا باید بدهی‌های دولت قبل را بپردازیم

 23. واکنش واعظی به پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی از سوی احمدی‌نژاد

 24. درخواست بی‌شرمانه پسر ۹ ساله از یک زن

 25. چرا کانال مالی اروپا شکل نمی گیرد؟

پربحث‌های هفته

 1. خداوند از علما، عهد و پیمان گرفته که در برابر شکم‌بارگی ستم‌گران و گرسنگی مظلومان سکوت نکنند  

 2. شگردهایت را تغییر بده رامبد

 3. انتقاد شدید آیت‌الله سبحانی به اجرای تئاتر بازیگران زن با کلاه گیس

 4. واکنش عجیب مهناز افشار به خبر احضارش  

 5. توضیح فریبرز عرب‌نیا درباره زندگی‌اش در کانادا/ راننده بیماران هستم!

 6. رئیس سازمان صداوسیما: اینترنت مخرب هویت جوامع اخلاق‌گرا شده است

 7. مهناز افشار به دادسرا احضار شد

 8. اداره سانسور چین فیلم لانتوری را بخاطر دینی بودن ممنوع کرد

 9. بدترین کسی که روی زمین گام برمی‌دارد...  

 10. حکم مدیر جدید شبکه افق صادر شد

 11. بیماری ناشناخته، مجید خراطها را گرفتار کرد  

 12. مراسم تشییع پیکر پیام صابری

 13. دعوای فراستی و ظلی‌پور جعلی بود!

 14. صفر تا صد هزینه تولید یک فیلم سینمایی در ایران + جدول

 15. «محب اهری» از بیمارستان مرخص شد

 16. مهناز افشار امروز باید خود را به دادسرای رسانه معرفی کند

 17. چه کسانی بر تبلیغات تلویزیون نظارت می‌کنند؟

 18. حاشیه‌سازی ۲ خواننده جهانی؛ از فرار مالیاتی تا محکومیت به زندان

 19. بازیگر سرشناس دوباره بستری شد/ تشنج سر صحنه فیلمبرداری

 20. «ن.خ» سعید آقاخانی کلید خورد

 21. سینمای مقاومت و نسبت آن با دستگاه دیپلماسی

 22. اعتراض کاربران فضای مجازی به صحنه‌های رکیک یک فیلم

 23. بازگشت «تهران ۲۰» به تلویزیون با اجرای دلاوری

 24. صداوسیما آنتن خود را به چه مبلغی به کلاس‌های کنکور اجاره می‌دهد؟

 25. فردا آخرین مهلت ثبت‌نام آزمون کارشناسی ارشد

آخرین عناوین