آقای مطهری! این ادعاها بدون استدلال پذیرفتنی نیست

محمدعلی حبیبی،   3970913143 ۵۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۸ تکراری یا غیرقابل انتشار
آقای مطهری! این ادعاها بدون استدلال پذیرفتنی نیست

تکرار یک ادعا باعث صحت آن ادعا نمی‌شود. این گزاره برای ما توضیح می‌دهد که یک ادعا هرچند بارها و بارها از جانب افراد مختلف مطرح شود باعث نمی‌شود آن ادعا با واقعیت منطبق باشد؛ تازمانی‌که برای آن ادعا دلیلی اقامه شود. با مطرح‌شدن استدلال می‌توان صحت آن را سنجید.

مثلا اگر کسی مدعی شود فردی عملکرد ضعیفی در یک سازمان داشته است، برای اثبات سخنش باید داده‌های دقیق و صحیح از عملکرد آن فرد ارائه کند. در غیر این‌صورت نمی‌توان ادعایش را پذیرفت.

یا اگر کسی مدعی شود اتفاق الف باعث اتفاق ب شده است، باید برای ارتباط این دو اتفاق، دلیل بیاورد و به مخاطب نشان دهد چگونه این دو پدیده با هم مرتبط‌‌‌اند.

پس به‌جای تکرار ادعا باید برای آن ادعا دلیل اقامه کرد وگرنه آن ادعا قابل بررسی نیست و نمی‌توان آن را واقعی پنداشت.

متاسفانه این رفتار در سیاستمداران کشور ما رایج است و ما در اینجا به دو مورد متاخر آن می‌پردازیم:

بهزاد نبوی و قدرت اندک دولت

آقای بهزاد نبوی در گفت‌وگویی با روزنامه سازندگی مدعی شده است دولت، در صورتی که نهادهای دیگر در مقابلش نباشند، حداکثر ۱۵ درصد قدرت را در اختیار دارد و تجربه دولت خاتمی این را به ما نشان می‌دهد.

متاسفانه نبوی استدلالی برای ادعایش اقامه نمی‌کند و اشاره کوتاهی به تجربه دولت خاتمی استدلالی برای این ادعا نیست. درحالی‌که باید به‌طور دقیق به مخاطب نشان دهد چگونه نقش دولت و به‌خصوص دولت خاتمی را در ساختار قدرت این‌قدر کم می‌داند.

این ادعا با رفتار سیاسی افراد و گروه‌ها در زمان انتخابات ریاست‌جمهوری هیچ سازگاری ندارد. تمام افراد و گروه‌های سیاسی در زمان انتخابات ریاست‌جمهوری همه تلاششان را برای کسب کرسی ریاست‌جمهوری به کار می‌بندند و مهم‌تر از آن وعده‌های مختلفی به مردم می‌دهند.

حدود ۱۵ ماه پیش، انتخابات ریاست‌جمهوری در کشور برگزار شد و همه ما تلاش همه‌جانبه فعالان سیاسی، به‌خصوص اصلاح‌طلبان برای پیروزی نامزد مورد نظرشان در انتخابات را به یاد داریم. به‌علاوه شعارهای رنگارنگ نامزدها در خاطر همه ما هست. آیا همه گروه‌های سیاسی کشور برای ۱۵ درصد قدرت اینگونه خود را به آب و آتش می‌زنند؟ آقای نبوی انتخابات سال ۸۴ را هم فراموش کرده‌اند که نامزد مورد حمایتشان شعارهای مختلفی را مطرح می‌کردند؟

نکته دیگر اینکه آیا نبوی تبعات منطقی ادعایش را می‌پذیرد؟ اگر ادعای نبوی را بپذیریم کارنامه دولت‌ها آنچنان قابلیت بررسی ندارد. مثلا این روزها خیلی از فعالان اصلاح‌طلب از اوضاع اقتصاد در دولت خاتمی به نیکی یاد می‌کنند و مدام از ۸ سال دولت احمدی‌نژاد به ۸ سال ویرانی و نابسامانی تعبیر می‌کنند. با پذیرش ادعای نبوی، نه دولت خاتمی نقشی در بهبود اوضاع اقتصادی کشور در آن زمان داشته و نه دولت احمدی‌نژاد ارتباطی با نابسامانی‌های کشور داشته است. آیا هیچ اصلاح‌طلبی این دو گزاره را می‌پذیرد؟

متاسفانه مشابه ادعای نبوی با بیانات مختلف توسط برخی دیگر از سیاستمداران تکرار شده است. به‌خصوص از جانب روسای جمهور و نزدیکانشان در سال‌های پایانی دور دوم ریاست‌جمهوری ادعاهای مشابهی مطرح شده است. اما تاکنون هیچ استدلال دقیقی برای این ادعا مطرح نشده است.

علی مطهری، برجام و کارشکنی‌های داخلی

آقایعلی مطهری که این روزها در کرسی نایب‌رئیسی مجلس تکیه زده است چندین و چند بار مدعی شده است برخی در داخل کشور به‌دنبال این بودند که برجام اجرا نشود و این باعث شد سرمایه‌گذاری خارجی انجام نشود و ترامپ بتواند به‌راحتی از برجام خارج شود.

برای اثبات این ادعا آقای مطهری باید نشان دهد چه ارتباطی بین اجرای برجام، سرمایه‌گذاری خارجی و آزمایش موشکی کشورمان وجود دارد. برجام متنی است که تعهداتی را بر عهده ایران گذاشته است. در سه سالی که از اجرای برجام می‌گذرد طبق گزارشات آژانس انرژی اتمی، ایران به تمامی تعهداتش پایبند بوده است. پس به‌نظر مطهری کدام بخش از برجام اجرا نشده است؟ و مهم‌تر از آن، اجرا نشدن آن بخش از برجام چه ارتباطی با سرمایه‌گذاری خارجی و خروج ترامپ از برجام دارد؟ ضمن آنکه در برجام هیچ بحثی درباره فعالیتهای موشکی ایران وجود ندارد که به دوام یا تضعیف برجام بیانجامد.

متاسفانه مطهری استدلالی برای این ادعا اقامه نمی‌کند و فقط آن را در مصاحبه‌ها و سخنرانی‌های مختلف، تکرار می‌کند؛ بدون اینکه به عواقب حقوقی گفته‌هایش توجه کند.
اینقدر اظهارات مطهری از واقعیت به دور است که صدای خبرنگار بی‌بی‌سی را هم درآورده است. بهمن کلباسی خبرنگار بی‌بی‌سی در توییتی نوشت:

مشابه این ادعا توسط حسن روحانی در مناظره‌های انتخاباتی مطرح شد. اما باز هم متاسفانه نه مطهری و نه روحانی استدلالی برای این ادعا مطرح نکرده‌اند.

آنچه مایه تاسف است این است که این دوستان گمان می‌کنند تکرار یک ادعا باعث صحت آن ادعا می‌شود و مدام این ادعای غلط را تکرار می‌کنند و بدتر اینکه هیچ رسانه‌ای، صحت این ادعاها را بررسی نمی‌کند.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۶۶۳۸۵۴۱۵:۳۵:۰۴ ۱۳۹۷/۹/۱۴
مطهری خوار چشم دلواپسها
ناشناس۶۶۳۹۹۸۱۶:۴۴:۲۲ ۱۳۹۷/۹/۱۴
دکتر احمدی نژاد پیشنهاد چند برابر کردن یارانه ها رو داده و دختر ذخیره نظام (صفدر حسینی) گفته این حرف مغایر منافع ملی است !!!!! و باید عرض کنم آنچه مغایر منافع ملی است برجام و لوایح استعماری مثل FATF است نه افزایش یارانه ها !!!!
ناشناس۶۶۴۰۰۱۱۶:۴۵:۴۵ ۱۳۹۷/۹/۱۴
چقدر ایشون و رفقاش باسوادن . فرق خوار رو با خار نمیفهمن بعد میخوان مملکت داری کنن . الف هم کم کم داره میشه کودکستان .
علی۶۶۴۲۹۵۲۱:۳۳:۳۱ ۱۳۹۷/۹/۱۴
بعنوان یک‌ پزشک عرض میکنم ایشان و اکثر مسئولین خصوصا مجلسیها باید بدلیل اختلال شخصیتی دوقطبی به متخصص اعصاب و روان مراجعه کنند
ناشناس۶۶۴۵۰۷۰۱:۳۷:۱۴ ۱۳۹۷/۹/۱۵
مفهوم جمله مهم است نه اشتباه یک جمله اقای دلواپس
ناشناس۶۶۴۰۰۳۱۶:۴۶:۴۶ ۱۳۹۷/۹/۱۴
کلاس چندمی کوچولو ؟
ناشناس۶۶۴۰۱۹۱۶:۵۵:۰۷ ۱۳۹۷/۹/۱۴
مطهری چون صندلی مجلس را با رای امثال شمای مرفه وبی درد بدست آورده حالا برای رضایت دل شما وبه امید بدست آوردن صندلی بعدی نعل وارونه زده وبه هرچه که به ضرر ملت و احکام شرعه روی آورده است که انشاءالله با همت اکثریت مردم این خوابش محقق نخواهد شد
ناشناس۶۶۴۰۲۵۱۷:۰۱:۲۷ ۱۳۹۷/۹/۱۴
تمام صحبت های دلواپسان درباره غیرقابل اعتماد بودن شیطان بزرگ درست از آب درآمد و برجامیون روسیاه شدند.
علی۶۶۴۰۸۶۱۸:۰۲:۲۲ ۱۳۹۷/۹/۱۴
داداشی ! اصلا متوجه شدی چی گفت؟؟ وکی جوابشو داد؟؟!
گل آقا۶۶۴۱۰۰۱۸:۱۲:۰۲ ۱۳۹۷/۹/۱۴
انصافا تا الان نظری کارشناسی درمورد "برجام" "cft و "fatf" شنیدید؟!؟! مثلا بگه دقیقا این بند با فلان هدف ومنافع ملی مطابقت داره که ما بپذیریم
ناشناس۶۶۴۲۰۸۲۰:۰۶:۳۲ ۱۳۹۷/۹/۱۴
علی آقا مثل اشراف دیگه ، دغدغه ی تهیه ی مایحتاج و بیکاری و آبرمندی نداره. خیلی سیره
ناشناس۶۶۳۸۵۸۱۵:۳۵:۴۰ ۱۳۹۷/۹/۱۴
خوشبحال مطهری موقع خریدن رب گوجه فرنگی ماتم نمیگیره
ناشناس۶۶۳۸۷۳۱۵:۴۱:۱۸ ۱۳۹۷/۹/۱۴
هدف امریکایی ها از برجام تخریب و بتن ریزی صنعت هسته ای ایران بود که به آن نائل شدند و حالا برای فشار بیشتر به ما و محدود کردن اقتدار موشکی و منطقه ای ایران باید از برجام خارج می شدند و تحریمها را تشدید می کردند که کردند.
حسین۶۶۴۳۷۱۲۲:۳۲:۲۸ ۱۳۹۷/۹/۱۴
صنعت هسته ای چه مشکلی از مردم رو حل کرده ؟؟ اخه کیلو واتی چند ؟؟
ناشناس۶۶۳۸۷۹۱۵:۴۴:۲۰ ۱۳۹۷/۹/۱۴
در واقع برجام این درس بد را به دشمن داد که با زور میتوان از ایران امتیاز گرفت و همین باعث زیاده خواهی دشمنان در بحث موشکی و خروج آنان از برجام برای امتیازگیری بیشتر شد.
ناشناس۶۶۴۱۰۴۱۸:۱۴:۳۹ ۱۳۹۷/۹/۱۴
منتهی تا وقتی که سردمداران مملکت و زی نفوذان از جنس اصلاحات باشند
ناشناس۶۶۳۸۸۰۱۵:۴۴:۳۷ ۱۳۹۷/۹/۱۴
برجامشون تو زرد در اومده ، بهانه گیری می کنند...
سبحان۶۶۴۰۹۵۱۸:۰۸:۱۱ ۱۳۹۷/۹/۱۴
غیر از این هست بگید بابا انصاف هم خوب چیزی مگر روحانی نگفت ترک تحریم ها رو هیچ بند زنی نمی تونه بند بزنه پس چی شد؟ جهت اطلاع از کارآمدی برجام به صف نانوایی و قیمت خودرو و رب گوجه و....مراجعه فرمایید ضمنا به رای دهندگانی روحانی که نمی خوان از قبول اشتباه بفرمایند قیمت سکه وارز را هم می گوییم بقیه رونگفتم تا تتمه آبرویی باشه
ناشناس۶۶۳۸۸۵۱۵:۴۶:۲۶ ۱۳۹۷/۹/۱۴
اقازاده جناب مطهری در شهرداری پست گرفتن... ایشون هم برای تشکر و راضی کردن طیف تندرو اصلاحات ، مواضع تند می گیرن...
ناشناس۶۶۴۰۳۰۱۷:۱۰:۴۱ ۱۳۹۷/۹/۱۴
اقازاده حداد عادل هم در صدا و سیما پست گرفته
ناشناس۶۶۴۲۳۲۲۰:۲۸:۵۱ ۱۳۹۷/۹/۱۴
با سلام آقا چه ربطی داره. تهمت بیخود نزنین.
ناشناس۶۶۳۸۸۸۱۵:۴۸:۲۲ ۱۳۹۷/۹/۱۴
قول روحانی به موگرینی برای ماندن در برجام باعث شد ترامپ با خیالی آسوده از برجام خارج شود.
ناشناس۶۶۳۸۸۹۱۵:۴۹:۲۲ ۱۳۹۷/۹/۱۴
جناب! چه استدلالی بالاتر از حمله به همین آقای مظهری در فرودگاه شیراز
عدالت۶۶۳۸۹۲۱۵:۵۱:۱۰ ۱۳۹۷/۹/۱۴
چیزی که عیان است چه حاجت به بیان است.
ناشناس۶۶۳۹۱۳۱۶:۰۲:۱۴ ۱۳۹۷/۹/۱۴
برا برجام و موارد مهم همه پرسی بذارید
ناشناس۶۶۴۲۶۰۲۱:۱۱:۴۰ ۱۳۹۷/۹/۱۴
مگر خود آمریکا برا برجام و موارد مهمتر از آن همه پرسی گذاشت؟!
ناشناس۶۶۳۹۱۴۱۶:۰۲:۱۷ ۱۳۹۷/۹/۱۴
مطهری راست میگه .
ناشناس۶۶۴۱۴۶۱۹:۰۰:۰۰ ۱۳۹۷/۹/۱۴
در مورد چی راست میگه؟!!!
ن.د۶۶۳۹۲۲۱۶:۰۶:۰۴ ۱۳۹۷/۹/۱۴
به نظرم حرف مطهری درسته.چه دلیلی داره بعد از امضای توافق موشکی آزمایش بشه که به زبان عبری روش نوشته شود"اسرائیل باید از بین برود"؟ اسرائیل از نظر ما کشوری نامشروع است ولی از نظر دنیا اینجور نیست و به عنوان یک کشور شناخته می شود.حالا ما وقتی روی موشک می نویسیم"اسرائیل باید از بین برود" در واقع داریم موجودیت کشوری را به بدترین شکل ممکن تهدید میکنیم.
ناشناس۶۶۳۹۳۸۱۶:۱۲:۴۴ ۱۳۹۷/۹/۱۴
اگه گذاشتن امریکا وشرکت های امریکایی در ایران سرمایه گذاری کنند به همین راحتی ترامپ نمی توانست از برجام خارج شود
ناشناس۶۶۳۹۵۰۱۶:۱۶:۲۴ ۱۳۹۷/۹/۱۴
حرف نبوی از منظر سیاسی کاملا درست است و همه مردم هم میدونند. ولی از منظر اقتصادی نه ! بالاترین مقام تصمیم گیرنده اقتصادی کشور همان دولت است. اگر گفته شود دولت در اقتصاد هم قدرت ندارد معنای ان فقط فساد ریشه دار عمیق است که در وجوهات سیاسی هم نفوذ کرده است وگرنه چرا باید دولت قادر نباشد تصمیمات اقتصادی بگیرد و انجام دهد؟
ناشناس۶۶۳۹۵۹۱۶:۲۲:۵۲ ۱۳۹۷/۹/۱۴
ان شخصی که بر ادامه خصومت با امریکا اصرار میکند مسبب اصلی فقر وفلاکت مردم است
ناشناس۶۶۴۲۹۸۲۱:۳۵:۰۴ ۱۳۹۷/۹/۱۴
امریکا با مردم ایران خصومت دارد زیرا یانکی ها کلا"با کشورهای استقلال طلب مشکل دارند.
ناشناس۶۶۳۹۶۳۱۶:۲۵:۴۹ ۱۳۹۷/۹/۱۴
مطهری ادم ساده لویی است..................
ناشناس۶۶۴۵۲۰۰۲:۰۸:۱۲ ۱۳۹۷/۹/۱۵
تو خوبی!
ناشناس۶۶۳۹۷۰۱۶:۲۹:۳۹ ۱۳۹۷/۹/۱۴
ببخشید برادران محترم همین شما با این افکارتان باعث شدید هی برید با امریکا صحبت کنید برجام رو تصویب کردید چه شد چه دست ا‌وردی داشته اقای مطهری یادشا ن رفته حمله داعش به مجلس رو چه کسانی جلوی داعش را گرفتند ما موشک نداشته باشیم مثل هسته ای چطور از خود دفاع کنیم که مارو کار عراق وسوریه و لیبی وافغانستان ویمن نیافتد التماس تفکر .
ناشناس۶۶۳۹۸۸۱۶:۳۹:۰۲ ۱۳۹۷/۹/۱۴
یعنی واقعا واقعا و واقعا اگر مطهری دلیل روشن بیاره شما زیر بار می روید ؟!
dayani۶۶۴۰۴۶۱۷:۳۵:۰۴ ۱۳۹۷/۹/۱۴
آقباس مطهری چیزی را میگوید که همه روزه آنرا با گفته ها و رفتارهای مخالفان دولت می شنویم و مشاهده می کنیم. صفحات روزنامه کیهان و همسویان با این روزنا مه بهترین مستندات در این زمینه را به نمایش می گذارد.
ناشناس۶۶۴۰۶۰۱۷:۴۶:۱۲ ۱۳۹۷/۹/۱۴
روحانی برخلاف داخل که وعده توخالی میده به وعده های خارجیش کاملا پایبنده، از جمله اینکه وعده ماندن در برجام بهرقیمتی، ترامپ جون هم که به میزان تعهد شیخ ما ایمان داشت با خیال راحت خارج شد، جناب مطهریم که شما فکر می کنید متوهمه، در واقع زیرکه، توجه بفرمایید به پست گرفتن آقازاده این آقازاده در شهرداری!!!
رضا۶۶۴۱۶۴۱۹:۲۰:۳۴ ۱۳۹۷/۹/۱۴
نویسنده با یک تیر دو نشانه را هدف گرفت. اخلاق حکم می کند و بقول حضرت علی ع با بیان یک کلمه حق ، باطلی را به خورد مردم ندهیم.طرح سخن بهزاد نبوی، کار شایسته ای نبود.
ناشناس۶۶۴۲۱۵۲۰:۱۳:۲۶ ۱۳۹۷/۹/۱۴
قماش تکرارچی برای فرار از بحران مشروعیت هرچیزی رو به زبون می یارن
ناشناس۶۶۴۲۲۶۲۰:۲۴:۴۸ ۱۳۹۷/۹/۱۴
بالاخره از ظرفیت رفراندم می توان بهره برد یا حرام است
هاج و واج۶۶۴۲۲۸۲۰:۲۵:۳۵ ۱۳۹۷/۹/۱۴
همه رو ول کنید فقط آیت الله بهمن کلباسی رو بچسبید که در رسانه بی بی سی از جمهوری اسلامی دفاع می کنه !!!!!!!!!!
ناشناس۶۶۴۲۶۳۲۱:۱۴:۴۵ ۱۳۹۷/۹/۱۴
اصلا وظیفه اصلی مطهری چیست؟! وضع قوانین برای رفاه مردم یا حاشیه سازی!
خانم۶۶۴۲۷۹۲۱:۲۵:۳۳ ۱۳۹۷/۹/۱۴
با سلام نویسنده بازیرکی جمله اصلی اقای مطهری را ننوشته. ایشان گفتن نوشتن جمله اسراییل نابود گردد رو موشک عملی بود که باعث تحریک غربیها شد. نه پرتاب موشک.لطفا این را بگذارید.
ناشناس۶۶۴۳۰۶۲۱:۴۰:۰۱ ۱۳۹۷/۹/۱۴
موشک پرانی بلافاصله بعد از تفاهم برجام با سروصدای زیاد و تهدید اسرائیل با نوشته روی آن، سازمان ملل و شورای امنیت را مجاب به صدور قطعنامه هم نکرد. ولی همکاران صاحبان این رفتار در واشنگتن پیام را دریافت کردند.
ناشناس۶۶۴۳۴۸۲۲:۱۲:۲۱ ۱۳۹۷/۹/۱۴
اقای مطهری شما در دوران دفاع مقدس مشغول جمع آوری آثار شهید مطهری بودید الا ن هم با این اظهار نظر ها به دشمن این جسارت را می دهید که با پا فشاری صنعت موشکی را محدود و در نهایت مانند عراق به ما حمله کنند مطمئا هستیم درآن زمان یا ایران نیستید یا مشغول ......الف خواهشا منتشر کن واقعیت است.
حسین۶۶۴۳۷۳۲۲:۳۳:۰۱ ۱۳۹۷/۹/۱۴
لطفا بفرمایید سودی که از برجام نصیب امریکا شد چی بود ؟ تعدادی از کشورهای اروپایی در ایران سرمایه گذاری کردند اما امریکا اجازه این کار را پیدا نکرد ایا اگر ما به جای امریکا بودیم در برجام میماندیم !!! درود بر مطهری
ناشناس۶۶۴۵۸۱۰۸:۱۵:۱۴ ۱۳۹۷/۹/۱۵
دراداره مطلوب یک کشور حلقه های متصل به هم شامل: سیاست، اقتصاد،قضا وحقوق شهروندی، ارتباط داخلی وخارجی،اظهارات واعمال بجا ونابجاوبسیاری دیگر عوامل زنجر وار متصل اند.
ناشناس۶۶۴۶۱۱۰۸:۵۹:۲۱ ۱۳۹۷/۹/۱۵
"آنچه مایه تاسف است این است که این دوستان گمان می‌کنند تکرار یک ادعا باعث صحت آن ادعا می‌شود و مدام این ادعای غلط را تکرار می‌کنند و بدتر اینکه هیچ رسانه‌ای، صحت این ادعاها را بررسی نمی‌کند." با این جمله موافقم ولی متاسفانه این امر فرهنگ رایج همه مسئولان ما در همه سطوح شده است، مثل دشمنی آمریکا، مثل معایب FATF و ...
ناشناس۶۶۴۶۱۳۰۹:۰۱:۰۵ ۱۳۹۷/۹/۱۵
حیف که چنین آدمی از شهید مطهری بر جامانده است.

پربحث‌های اخیر

 1. قوه قضائیه درباره قتل علیرضا شیرمحمدعلی شفاف سازی کند+ اطلاعیه سازمان زندان‌ها

 2. اطلاعیه سازمان زندان‌ها درباره جزئیات قتل شیرمحمدعلی در زندان فشافویه

 3. با این سوابق حسینی چه کنیم؟

 4. بازهم‌ مساله‌ دستمزدهای‌ نجومی‌ ستاره‌های‌ سینما خبرسازشد

 5. سخنگوی قوه قضاییه خبر داد: دستور رئیسی برای بررسی قصور احتمالی در مورد قتل اخیر در زندان تهران بزرگ

 6. واکنش دولت آلمان به اظهارات سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران

 7. اروپا در برجام اقدامی نکند، خروج از NPT در دستور کار قرار می‌گیرد

 8. یکی از ضاربان خرس تلف شده در سوادکوه، دستگیر شد

 9. روحانی: فرصت اروپا برای جبران کوتاه است/ از بین رفتن برجام به نفع منطقه و جهان نیست

 10. کواکبیان: مردم ایران حواسشان به پیروی انگلیس از آمریکا است

 11. نمایندگان مجلس از وضعیت مسکن خود در تهران می گویند/ نمایندگان توان اجاره منزل را ندارند

 12. ورود آقازاده‌ها و سلبریتی‌ها به بهانه خرید زمین در گیلان برای ساخت ویلا

 13. آیا امسال در خوزستان خاموشی نداریم؟  

 14. واکنش آذری جهرمی به دریافت کارت زرد از مجلس+ عکس

 15. سردار رحیمی: به هیچ وجه در بحث امنیت اخلاقی کوتاه نمی‌آییم

 16. ترامپ رئیس ستاد کارکنان کاخ سفید را به دلیل «سرفه» از دفترش بیرون کرد+ فیلم

 17. آزار پسر چهار ساله در اردستان

 18. مسابقه رالی خودروهای قدیمی   

 19. مجلسی این‌چنینم آرزوست

 20. تخصیص ارز دولتی به واردات کاغذ سیگار؛ بی‌اطلاعی یا دست‌های پنهان!؟

 21. پورابراهیمی: قیمت دلار با کاهش اثرات روانی واقعی می‌شود

 22. سازمان‌ملل: ایران تعهدات خود تحت برجام را ادامه دهد

 23. بایدن: ترامپ را در ایالت‌های جنوبی جمهوری‌خواه شکست خواهم داد

 24. سردار سلیمانی: شما آمریکایی‌ها ریاض و عربستان را زیر آتش قرار دادید+ فیلم

 25. علی علیزاده: اگر نابغه‌ای همچون امام خمینی نبود انقلاب اسلامی یکساله نمی‌شد

پربحث‌های دیروز

 1. آیا به افراد مشهور و سلبریتی‌ها بدهکاریم؟

 2. قوه قضائیه درباره قتل علیرضا شیرمحمدعلی شفاف سازی کند+ اطلاعیه سازمان زندان‌ها

 3. خانه‌های خالی بلای بازار مسکن/ قانونی که اجرا نمی‌شود!

 4. جزئیات تغییر ساعت کاری ادارات

 5. شمارش معکوس برای تصمیم مهم ارزی سران قوا

 6. تصویری دیده نشده از بشار اسد  

 7. چگونگی عملکرد پلیس راهور در مواجهه با کشف حجاب در خودرو

 8. واکنش سرخپوشان به خبر جدایی برانکو از پرسپولیس

 9. چرا در کوچه‌ها و پارک‌ها درخت میوه نمی‌کاریم؟   

 10. معجزه افزایش ۴۰ میلیاردی ذخایر ارزی بدون فروش نفت

 11. حاشیه های یک پرواز با هفت ساعت و 45 دقیقه تاخیر/از مریض بدحال و انتقال به بیمارستان تا عدم پرداخت خسارت به مسافران

 12. در جلسه رییس بانک مرکزی با فعالان اقتصادی تبریز چه گذشت ؟

 13. مبلغ قرارداد برانکو با الاهلی عربستان فاش شد

 14. پیشنهاد عجیب تراکتورسازی به ۳ بازیکن سرباز ذوب‌آهن!

 15. اطلاعیه سازمان زندان‌ها درباره جزئیات قتل شیرمحمدعلی در زندان فشافویه

 16. با این سوابق حسینی چه کنیم؟

 17. بازهم‌ مساله‌ دستمزدهای‌ نجومی‌ ستاره‌های‌ سینما خبرسازشد

 18. بیانیه‌ای برای ترامپ! / نسخه ضد ایرانی تسلیم

 19. کمالوندی در پاسخ به الف: اگر لازم باشد غنی سازی بیشتر از ۲۰ درصد را هم انجام می‌دهیم/ تا ۶ تیر از سقف ۳۰۰کیلو اورانیوم غنی‌شده عبور می‌کنیم

 20. واگذاری ۳۰۰۰ ملک شهرداری به افراد غیر/ شهرداری جدیتی برای پس گرفتن املاک ندارد

 21. حکم استفاده از اموال دولتی توسط کارمندان

 22. سخنگوی قوه قضاییه خبر داد: دستور رئیسی برای بررسی قصور احتمالی در مورد قتل اخیر در زندان تهران بزرگ

 23. واکنش دولت آلمان به اظهارات سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران

 24. اروپا در برجام اقدامی نکند، خروج از NPT در دستور کار قرار می‌گیرد

 25. یکی از ضاربان خرس تلف شده در سوادکوه، دستگیر شد

پربحث‌های هفته

 1. less for less چیست و چرا ظریف عصبانی شد؟

 2. بررسی ابعاد حقوقی تذکر راننده اسنپ و اقدام مسافر در هتک حیثیت راننده/ خودرو حریم شخصی و خصوصی نیست

 3. شناسايي ضاربان بانوي آمر به معروف در رشت  

 4. روزی که ژاپنی‌ها به ایرانی‌ها حسرت زیادی خوردند!

 5. ادعای وطن‌دوستی رامبد با سفر به کانادا برای تولد فرزند!

 6. رئیس انجمن خودروسازان: قیمت تمام شده پراید ۳۹ میلیون‌تومان است

 7. پرستو یا آشیانه!؟

 8. واکنش کاربران توییتر به اظهارات جنجالی وزیر نیرو درباره مردم ایران و چین/ از فیش حقوقی مدیران تا مبارزه با فساد مسئولان نالایق به سبک چینی‌ها

 9. آمريكا ديگر چيز چنداني در چنته ندارد كه تاكنون نشان نداده باشد

 10. آقای روحانی، حالا وقت تعویض طلایی است

 11. روحانی: فشار آمریکا علیه ملت ایران، تخلیه خواهد شد/ ملت نسبت به یکسال گذشته آرامش بیشتری دارد/ بدخواهان را مجبور می‌کنیم اشتباه خود را بپذیرند

 12. رهبر انقلاب: ترامپ را شایسته مبادله پیام نمی‌دانم و با آمریکا مذاکره نخواهیم کرد/ ترامپ بعد از بازگشت از ژاپن، پتروشیمی ایران را تحریم کرد آیا این پیام صداقت است؟

 13. آلمان: سقوط برجام به منزله بازگشت همه تحریم‎ها است

 14. قالیباف در پیامی به جوانان: اگر به میدان انتخابات نیایید، در برهمان پاشنه خواهد چرخید/ نباید منتظر دستور از بالا به پایین باشیم

 15. مسافر جنجالی اسنپ : با میل خودم توییت عذرخواهی را زدم

 16. آیا به افراد مشهور و سلبریتی‌ها بدهکاریم؟

 17. سفر نوبخت به آمریکا برای دیدار با فرزندانش، انتخابات کمیسیون بهداشت را به تعویق انداخت/ پیام آقای نماینده از آن‌سوی دنیا

 18. چرا برخی فکر می‌کنند زبان دیپلماتیک یعنی انفعال ؟ / آقای ظریف مچکریم!

 19. آگهی هم‌خانه خانم مجرد!  

 20. دیدار رهبری و نخست‌وزیر ژاپن؛ ۶ درخواست و ۶ پاسخ

 21. تجمع دانشجویان مقابل سفارت انگلیس   

 22. شعار انتخاباتی قالیباف/ علی مطهری و فریب مردم/ روایت باهنر از افطاری با حضور احمدی نژاد و ناطق نوری

 23. آقای نخست‌وزیر! چطور به جنایتکار جنگی اعتماد می‌کنید؟

 24. ۹ روز تا حذف طرح «زوج‌ وفرد» در پایتخت/ همه‌ چیز در مورد طرح جایگزین

 25. نشریه آلمانی دی ولت‌ آلمان :جنگ با ایران، دیوانگی خواهد بود/ ترامپ فردی لاف زن است

پربحث‌های اخیر

 1. قوه قضائیه درباره قتل علیرضا شیرمحمدعلی شفاف سازی کند+ اطلاعیه سازمان زندان‌ها

 2. با این سوابق حسینی چه کنیم؟

 3. اروپا در برجام اقدامی نکند، خروج از NPT در دستور کار قرار می‌گیرد

 4. روحانی: فرصت اروپا برای جبران کوتاه است/ از بین رفتن برجام به نفع منطقه و جهان نیست

 5. کواکبیان: مردم ایران حواسشان به پیروی انگلیس از آمریکا است

 6. نمایندگان مجلس از وضعیت مسکن خود در تهران می گویند/ نمایندگان توان اجاره منزل را ندارند

 7. واکنش آذری جهرمی به دریافت کارت زرد از مجلس+ عکس

 8. مجلسی این‌چنینم آرزوست

 9. سردار سلیمانی: شما آمریکایی‌ها ریاض و عربستان را زیر آتش قرار دادید+ فیلم

 10. علی علیزاده: اگر نابغه‌ای همچون امام خمینی نبود انقلاب اسلامی یکساله نمی‌شد

 11. جلیلی: از بین بردن فشار اقتصادی آمریکا با مقاومت حاصل می‌شود

 12. انتشار تصاویر دیده نشده از عملیات لیله‌القدر سپاه علیه داعش برای نخستین بار  

 13. روایتی از یک دورهمی سیاسی با حضور چهره های اصولگرا و اصلاح طلب

 14. اعلام زمان برگزاری اجلاسیه خبرگان

 15. جوابیه علی مطهری به الف/ پیگیری قتل شیرمحمدعلی در قوه قضاییه/ انتقاد از سفر خانوادگی معاون وزیر به آمریکا در پوشش سفر کاری

 16. فرمانده کل ارتش: توجه به امر آموزش در نیروهای مسلح یک فریضه است

 17. آیا در رآکتور اراک سیمان ریخته‌اند؟  

 18. قدردانی نمایندگان مجلس از مواضع اخیر رهبر انقلاب در برابر آمریکا

 19. شمخانی : بزودی مستندات کشف و نابودی یکی از پیچیده ترین شبکه های سایبری و جاسوسی سازمان سیا را منتشر می‌کنیم

 20. ذوالنور: اروپا در برجام اقدامی نکند، خروج از NPT در دستور کار قرار می‌گیرد

 21. سه فقره شکایت زنگنه از نماینده مجلس/ خادمی: اسناد و مدارک تخلفات زنگنه را منتشر می‌کنم

 22. امیدی‌ها و اصلاح‌طلبان موفق در آبستراکسیون، ناموفق در توجیه افکار عمومی

 23. کانون وکلا یا پیاده‌نظام دشمنان ایران؟!

 24. تکلیف مجلس به دولت برای ارائه گزارش سالیانه به پارلمان

 25. «مقاومت» یا «سازش»؛ کدام‌یک به جنگ منتهی می‌شود؟

پربحث‌های دیروز

 1. قوه قضائیه درباره قتل علیرضا شیرمحمدعلی شفاف سازی کند+ اطلاعیه سازمان زندان‌ها

 2. با این سوابق حسینی چه کنیم؟

 3. بیانیه‌ای برای ترامپ! / نسخه ضد ایرانی تسلیم

 4. کمالوندی در پاسخ به الف: اگر لازم باشد غنی سازی بیشتر از ۲۰ درصد را هم انجام می‌دهیم/ تا ۶ تیر از سقف ۳۰۰کیلو اورانیوم غنی‌شده عبور می‌کنیم

 5. اروپا در برجام اقدامی نکند، خروج از NPT در دستور کار قرار می‌گیرد

 6. روحانی: فرصت اروپا برای جبران کوتاه است/ از بین رفتن برجام به نفع منطقه و جهان نیست

 7. کواکبیان: مردم ایران حواسشان به پیروی انگلیس از آمریکا است

 8. نمایندگان مجلس از وضعیت مسکن خود در تهران می گویند/ نمایندگان توان اجاره منزل را ندارند

 9. واکنش آذری جهرمی به دریافت کارت زرد از مجلس+ عکس

 10. موسوی: انفجار نفتکش‌های ژاپنی می‌تواند کار تیم B باشد/ پس از ۶۰ روز گام بعدی محکم‌تر خواهد بود

 11. انتشار تصاویر دیده نشده از عملیات لیله‌القدر سپاه علیه داعش برای نخستین بار  

 12. روایتی از یک دورهمی سیاسی با حضور چهره های اصولگرا و اصلاح طلب

 13. اعلام زمان برگزاری اجلاسیه خبرگان

 14. جوابیه علی مطهری به الف/ پیگیری قتل شیرمحمدعلی در قوه قضاییه/ انتقاد از سفر خانوادگی معاون وزیر به آمریکا در پوشش سفر کاری

 15. فرمانده کل ارتش: توجه به امر آموزش در نیروهای مسلح یک فریضه است

 16. آیا در رآکتور اراک سیمان ریخته‌اند؟  

 17. قدردانی نمایندگان مجلس از مواضع اخیر رهبر انقلاب در برابر آمریکا

 18. شمخانی : بزودی مستندات کشف و نابودی یکی از پیچیده ترین شبکه های سایبری و جاسوسی سازمان سیا را منتشر می‌کنیم

 19. ذوالنور: اروپا در برجام اقدامی نکند، خروج از NPT در دستور کار قرار می‌گیرد

 20. سه فقره شکایت زنگنه از نماینده مجلس/ خادمی: اسناد و مدارک تخلفات زنگنه را منتشر می‌کنم

 21. امیدی‌ها و اصلاح‌طلبان موفق در آبستراکسیون، ناموفق در توجیه افکار عمومی

 22. کانون وکلا یا پیاده‌نظام دشمنان ایران؟!

 23. تکلیف مجلس به دولت برای ارائه گزارش سالیانه به پارلمان

 24. «مقاومت» یا «سازش»؛ کدام‌یک به جنگ منتهی می‌شود؟

 25. واکنش سردار باقری به حادثه اخیر نفتکش‌ها در دریای عمان: اگر کار ایران بود با شجاعت قبول می‌کردیم

پربحث‌های هفته

 1. less for less چیست و چرا ظریف عصبانی شد؟

 2. روزی که ژاپنی‌ها به ایرانی‌ها حسرت زیادی خوردند!

 3. واکنش کاربران توییتر به اظهارات جنجالی وزیر نیرو درباره مردم ایران و چین/ از فیش حقوقی مدیران تا مبارزه با فساد مسئولان نالایق به سبک چینی‌ها

 4. روحانی: فشار آمریکا علیه ملت ایران، تخلیه خواهد شد/ ملت نسبت به یکسال گذشته آرامش بیشتری دارد/ بدخواهان را مجبور می‌کنیم اشتباه خود را بپذیرند

 5. رهبر انقلاب: ترامپ را شایسته مبادله پیام نمی‌دانم و با آمریکا مذاکره نخواهیم کرد/ ترامپ بعد از بازگشت از ژاپن، پتروشیمی ایران را تحریم کرد آیا این پیام صداقت است؟

 6. قالیباف در پیامی به جوانان: اگر به میدان انتخابات نیایید، در برهمان پاشنه خواهد چرخید/ نباید منتظر دستور از بالا به پایین باشیم

 7. سفر نوبخت به آمریکا برای دیدار با فرزندانش، انتخابات کمیسیون بهداشت را به تعویق انداخت/ پیام آقای نماینده از آن‌سوی دنیا

 8. چرا برخی فکر می‌کنند زبان دیپلماتیک یعنی انفعال ؟ / آقای ظریف مچکریم!

 9. دیدار رهبری و نخست‌وزیر ژاپن؛ ۶ درخواست و ۶ پاسخ

 10. شعار انتخاباتی قالیباف/ علی مطهری و فریب مردم/ روایت باهنر از افطاری با حضور احمدی نژاد و ناطق نوری

 11. قوه قضائیه درباره قتل علیرضا شیرمحمدعلی شفاف سازی کند+ اطلاعیه سازمان زندان‌ها

 12. احیای ظرفیت ضدفساد با اجرای قانون «از کجا آورده‌ای؟»

 13. باز هم نتیجه معکوس/ هدف آمریکا از آتش‌سوزی نفتکش‌ها چیست؟

 14. مشکل گزارش مردمی بی‌حجابی به روایت عباس عبدی/ نحوه نظارت مجلس خبرگان بر عملکرد رهبری/ ضرغامی: هیچ وقت با قدم زدن ظریف با کری کنار نمی‌آیم

 15. خبرخوش درباره افزایش حقوق کارمندان

 16. درباره معادله دروغینی به اسم «یا جنگ یا مذاکره»

 17. کامنت‌های برتر مخاطبان الف: از راننده اسنپ، سوپرمن نسازید/ تناقض در حرف و عمل رامبد جوان/ آقای وزیر نیرو، نمک به زخم مردم نپاشید

 18. افشاگری درباره عامل انفجار نفتکش‌ها +تصاویر

 19. ضرغامی: آقای روحانی شما در فرماندهی خودت در دولت مشکل داری/ رئیس جمهور حاضر به استفاده از تجربیات دیگران نیست

 20. توضیحات وزیر نیرو درباره مصاحبه جنجالی‌اش: نگفتم ایرانی‌ها باید روزی یک وعده غذا بخورند

 21. راز یک شعف

 22. چه کسانی برای ملکه بریتانیا در ایران تولد گرفتند؟ +عکس

 23. ناگفته‌هایی جدید از زندگی نجفی؛ میترا استاد همه تماس‌های نجفی را کنترل می‌کرد/ نجفی گفت می‌خواهد برای همیشه کنار استاد زندگی کند!

 24. واکنش کاربران توییتر به سخنان وزیر امور خارجه آلمان در تهران/ ماس؛ ما سیب زمینی هستیم/ آلمان و ژاپن به دنبال میانجیگری نیستند/ ایران ساکت نمی‌ماند

 25. جهانگیری و شعار مبارزه با فساد/ کمیسیون بهداشت، معطل سفر علی نوبخت به آمریکا/ چرا کیفرخواست نجفی چندروزه صادر شد؟

آخرین عناوین