آتلیه‌ای برای عکس‌ های یادگاری! و آش شور تصمیم‌گیری‌های سران گروه ۲۰

گروه جهان الف،   3970911098 ۲ نظر، ۲ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
آتلیه‌ای برای عکس‌ های یادگاری! و آش شور تصمیم‌گیری‌های سران گروه ۲۰
اجلاس 20 کشور صنعتی دنیا در آرژانتین روز گذشته در حالی به پایان رسید که معضلات اقتصادی دنیا نه‌تنها از این طریق کاهش نیافت، بلکه افزایش نیز پیداکرده است. آش تصمیم‌گیری‌های سران گروه 20 آن‌قدر شور است که هرساله پیش و در حین برگزاری آن، اجتماعات و اعتراضات قابل‌توجهی در سراسر جهان کلید می‌خورد.
 
سال گذشته ده‌ها هزار نفر در هامبورگ آلمان دست به تظاهرات زدند و امسال هم اعتراضات چشمگیر جلیقه زردهای فرانسه، مثل بمب خبری منفجر شد.
 
نشست‌هایی مانند گروه 20 همیشه با چالش‌هایی با شدت و ضعف‌های سینوسی روبرو بوده است اما علت این سطح از برخوردهای تند و اعتراضات شدید جامعه جهانی به آن، عمدتاً ناشی از تحولات درصحنه متزلزل جهانی است که درنتیجه عملکرد اعضای این گروه، صدای معترضین را طی تقریباً ربع قرن گذشته درآورده است.
 
به‌بیان‌دیگر، طرح‌هایی که قدرت‌های بزرگ اقتصادی تحت لوای جهانی‌سازی در حال انجام آن هستند، تحریک افکار عمومی را در طول سالیان گذشته در پی داشته است، لذا اعتراضات شکل‌گرفته در سال‌های اخیر، هم طبیعی است و هم ناشی از تحولات در عرصه متلاطم جهانی است.
 
ازاین‌رو، گروه 20، گروه 8، بریکس، اتحادیه اروپا، ناتو، بانک جهانی، سازمان تجارت جهانی، برخی از نهادها و سازمان‌های وابسته به سازمان ملل و ... در به وجود آمدن معضلات جهانی مقصرند و به‌گونه‌ای رفتار کرده‌اند که افزون بر اعتراضات عمومی، حتی کارشناسان فن نیز نسبت به خروجی این اجلاس امیدی ندارند.

یکی از نکات مهم نشست جی 20 این است که هیچ‌کدام از دستاوردهای آن برای کشورها الزام‌آور نیست؛ به این مفهوم که این کشورها از طریق نشست‌وبرخاست خود در این اجلاس نمی‌توانند تصمیماتشان را به سایر کشورهای جهان دیکته کنند. ضمن اینکه در میان حاضرین گروه 20، اختلافات عمیقی وجود دارد. به نمونه‌های ذیل از فشل بودن و ناکارآمدی این نشست دقت کنید.

1. 19 کشور از اعضای این گروه، اتفاق‌نظر دارند که توافق اقلیمی پاریس را اجرایی کنند ولی آمریکا به رهبری ترامپ زیر بار اجرای آن نمی‌رود. این اختلاف آن‌قدر بالا گرفت که به نوشته خبرگزاری آسوشیتدپرس، جمع‌بندی بر سر بیانیه پایانی را با مشکل مواجه کرده بود.
 
شورش‌های کم‌سابقه اخیر فرانسه نیز مرتبط با اجرای توافقنامه اقلیمی پاریس است و مکرون هم گفته است که در همین راستا، یک گام هم به عقب بازنخواهد گشت و از طریق افزایش قیمت سوخت به دنبال کاهش آلاینده‌های محیطی و جایگزین شدن انرژی‌های نوین است.
 
بااینکه ظاهر این سخنان زیباست اما به دلیل اینکه نتیجه چنین تصمیمی به افزایش قیمت‌ها، تعطیلی کارخانه‌ها و فشار بر قشر ضعیف و متوسط در اروپا منتهی می‌شود، اعتراضات گسترده‌ای را سبب شده است، چراکه نقشه راه مناسبی برای عملیاتی کردن بدون دردسر این توافق وجود ندارد. از طرفی، آمریکا هم به دنبال بهره‌برداری‌های خود از عدم پذیرش این معاهده است و آن را ترمزی برای اقتصاد خود می‌داند.

2. نمونه دیگر، بحث مهاجرین است. مشکلاتی که تحت عنوان بحران مهاجرتی در چند سال اخیر به وجود آمده عمدتاً ناشی از تلاش بازیگران عرصه بین‌الملل برای تسلط بیشتر ژئوپولتیک و هژمونیک بعد از بحران سوریه است. بحران مهاجرت، بحرانی تصنعی و ساختگی است که به دلیل اغراض سیاسی تشدید شده و نتیجه آن، گرفتاری بیش از 50 میلیون آواره و پناه‌جو در سراسردنیا  است.
 
آمریکا و اروپا با حمایت از گروه‌های تروریستی و تکفیری، بزرگ‌ترین مسببان این بحران بین‌المللی هستند اما تاکنون هیچ راه‌حل جدی و دائمی برای حل این معضل که به‌طور مستقیم با اقتصاد جهانی در ارتباط است برنداشته‌اند و امسال هم مثل سال گذشته، هیچ نتیجه ملموسی برای رفع آن به دست نیامد.
 
جالب اینکه آمریکا معتقد است اجلاس گروه 20 اساساً ذات و بن‌مایه‌ای اقتصادی دارد لذا طرح چنین مسائلی خارج از دستور کار نشست این گروه است و نباید به آن پرداخته شود! ترامپ که کشورش ازجمله عاملان اصلی بحران مهاجرت است، این روزها در مرزهای خود با مکزیک با مهاجرین دست‌به‌گریبان است و به خاطر جداسازی کودکان مهاجر از والدینشان تحت‌فشار قرار دارد.
 
وی برای توجیه این اقدام ضد انسانی و ضد حقوق بشری خود به مردم کشورش گفته است که مشکل اروپا در حل بحران مهاجران را ببینید! آمریکا نمی‌خواهد تجربه اروپا را تکرار کند.

3. اختلاف بعدی اعضای نشست گروه 20 به سازوکار تجارت جهانی بازمی‌گردد. آمریکا با شروع جنگ تجاری با چین، درصدد رفع‌ورجوع مشکلات اقتصادی خود برآمده و به‌طور یک‌جانبه و بدون در نظر گرفتن قواعد تجارت بین‌المللی، بر واردات کالاهای چینی تعرفه وضع کرده است. ترامپ بنا دارد که تعرفه‌های گمرکی بر ۲۶۷ میلیارد دلار محصولات چینی را از ۱۰ درصد به ۲۵ درصد افزایش دهد.
 
این رویایی از زمانی آغاز شد که رئیس‌جمهور آمریکا چین را به «سیاست‌های تجاری غیرمنصفانه» متهم کرد و خواستار اصلاح روابط تجاری با این کشور شد. رئیس‌جمهور آمریکا حتی تهدید کرده بود که سازمان تجارت جهانی را به سبب مخالفت با سیاست‌های تجاری و تعرفه‌ای واشنگتن ترک خواهد کرد.
 
وی در مصاحبه با بلومبرگ گفته بود: «اگر آن‌ها کار خود را بهبود نبخشند، من سازمان تجارت جهانی را ترک می‌کنم... آن‌ها سالهاست که خیلی بد با آمریکا برخورد می‌کنند، این سازمان باید روش خود را تغییر دهد.» از طرفی، آمریکا ساز مخالفت با متحدین اروپایی خود را هم کوک کرده است و عرصه را تا جایی بر کشورهای قاره سبز تنگ کرده که برای اولین بار پس از جنگ جهانی دوم، از لزوم استقلال از واشنگتن سخن به میان آورده‌اند.

4. افزون بر این، کشورهای عضو این نشست، نه‌تنها در تحقق اهداف جهانی بلکه در بهبود اوضاع اقتصاد خود نیز ناکام مانده‌اند. آژانس اعتبارسنجی مودیز در ابتدای سال گذشته میلادی پیش‌بینی کرده بود که تولید ناخالص ملی کشورهای گروه 20 در سال 2018 به میزان 3.3 درصد و در سال 2019 به 3.1 درصد رشد خواهد رسید. این در حالی است که آمار و ارقام سال جاری صحت این پیش‌بینی را نشان می‌دهد و حاکی از آن است که اوضاع این کشورهای مدعی برای سال آتی بدتر خواهد شد.

5. نکته پایانی اینکه به نظر می‌رسد نشست‌های سالانه گروه 20 بیش از آنکه به نفع اقتصاد بین‌المللی باشد، به عرصه‌ای برای تسویه‌حساب‌های شخصی و گروکشی از یکدیگر بدل شده است، چراکه تنش‌های مختلف بر سر مسائل ارزی، از دیگر موارد مناقشه اجلاس گروه ۲۰ بود.
 
این تنش‌ها پس‌ازآن افزایش یافت که ترامپ در توئیتی نوشت: «آمریکا باید از حق خود برای احقاق چیزی که در این مدت از طریق دست‌کاری غیرقانونی در نرخ ارز و توافقات تجاری با چین و اتحادیه اروپا ازدست‌داده است عقب‌نشینی نکند. چین، اتحادیه اروپا و دیگران نرخ بهره و پول خود را دست‌کاری کرده‌اند درحالی‌که روزبه‌روز از رقابت‌پذیری صنایع ما کاسته می‌شود.»
 
و بالاخره اینکه افزایش اعتراضات جهانی، بدتر شدن اوضاع اقتصاد دنیا پس از برگزاری این اجلاس، لاینحل باقی ماندن معضلات بین‌المللی مثل بحران مهاجرت و بهره‌برداری‌های سیاسی از آن، نشست گروه 20 را به آتلیه‌ای برای عکس گرفتن  سران جهان تبدیل کرده است تا محلی برای رفع‌ورجوع مشکلات جهانی.
 
منبع: حمایت

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

جعفری۶۵۸۸۵۸۱۳:۵۰:۵۵ ۱۳۹۷/۹/۱۱
اینا بیشتر از 20 نماینده هستند مگر عضو افتخاری هم دارد؟
ناشناس۶۵۸۹۷۶۱۴:۴۲:۴۵ ۱۳۹۷/۹/۱۱
راستی چرا ما با این همه منابع جز اینها نیستیم ایراد از کجاست

پربحث‌های امروز

 1. چرا نباید حقوق کارمندان افزایش یابد؟

 2. نوبخت در پاسخ به احمدی‌نژاد: امکان افزایش یارانه‌ها وجود ندارد/ فعلا باید بدهی‌های دولت قبل را بپردازیم

 3. واکنش واعظی به پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی از سوی احمدی‌نژاد

 4. چرا کانال مالی اروپا شکل نمی گیرد؟

 5. ردپای افغانی ها در گرانی آجیل شب یلدا

 6. مظلومی که داستان ندارد

 7. روحانی استاد فرافکنی در تحمیل FATF است/ FATF هم مانند برجام چرخ زندگی مردم را نمی‌چرخاند

 8. سعید جلیلی: باید نشان دهیم می‌شود ایستاد، پیروز شد، پیشرفت کرد و تکثیر شد

 9. وقتی اقوام حسن روحانی در دولت پست می‌گیرند + جدول

 10. نمایندگان مجلس از ظریف به قوه قضائیه شکایت می‌کنند

 11. محمود عزیزی: «قلاده‌های طلا» در تاریخ سینمای ایران می‌ماند   

 12. واکنش‌ها به انتصاب داماد رئیس‌جمهوری به معاونت وزیر؛ کلید روحانی قفل شاه داماد را باز کرد

 13. باهنر: دولت فعلی دولت پیرمردهاست/ مردم گرفتارند دلمان میسوزد

 14. چرا با کاهش قیمت دلار، نرخ اجناس کم نمی‌شود؟  

 15. خاک ایران همچنان قاچاق می‌شود

 16. ترکان: در شرایط اقتصادی امروز، گروه‌های فقیر بیشتر شده‌اند

 17. اقتصاد جهانی منهای آمریکا

 18. درباره وظایف ذاتی وزارت خارجه؛ دیپلماسی کوبیدن به در و دیوار؟!

 19. حاجی‌بابایی: اعتماد کردن مجدد به آمریکا اشتباه محض است

 20. اگر برجام نباشد چه می‌شود؟

 21. ۶ هزار خودروی خارجی در گمرکات خاک می‌خورد/ بلاتکلیفی ۲۲.۸ میلیون یورو ارز دولتی + سند

 22. فلاحت‌پیشه: بنده نشنیده‌ام که تاکنون کسی بگوید با FATF اسلام زیر سوال می‌رود

 23. دوره کاری «بانوی صورتی» در تلویزیون کره شمالی پایان یافت

 24. دلار ۴۲۰۰ تومانی و کی بود کی بود من نبودم!  

 25. میناوند: کی‌روش از پیروانی خواست علیه برانکو مصاحبه کند/ مربیان تیم ملی به دنبال شریک جرم برای ناکامی در جام ملت‌ها هستند

پربحث‌های دیروز

 1. ازغدی: انتقاد را سرکوب نکنید/ نماز جمعه تریبون تکرار و کلی گویی بی فایده نیست/ رهبری هم باید پاسخگوی اختیارات خودش باشد/نهادهای حکومت در سه قوه و منصوب، باید شفاف و مسئولیت پذیر باشند

 2. ۵ سناریو برای «بنزین»؛ از پیشنهاد یارانه ۶۰ هزارتومانی تا توزیع کوپن سوخت

 3. دادستان قم: وحید صیادی نصیری به دلیل بیماری کبد فوت کرد

 4. ظریف: بدون مردم ما هیچ هستیم

 5. صادق خرازی: تجربه سال ۸۴ را تکرار نخواهیم کرد

 6. اقلامی که اروپایی‌ها وارداتش را به ایران فراهم خواهند کرد

 7. تاکید آیت الله صدیقی در نماز جمعه به مساله ازدواج جوانان

 8. رمز پیروزی

 9. پیش بینی احمد توکلی از وضعیت تورم در سال آینده

 10. مصرف برق ایران در مرحله‌ انفجار

 11. کره شمالی: مذاکرات هسته ای با آمریکا به بن بست رسید

 12. شگردهایت را تغییر بده رامبد

 13. کارخانه‌های اپل به آمریکا منتقل می‌شوند

 14. کارگران در نقاط مختلف چقدر حقوق می‌گیرند؟

 15. ۱۰ خبر پربازدید هفته/ از سخنرانی رئیسی در دانشگاه و درخواست پرداخت حقوق کارگران به جای حقوق مدیران تا نظر مردم درباره افزایش قیمت خودرو و پنج اشتباه درباره دختران خیابان انقلاب

 16. طلا در مسیر کاهش چشمگیر قیمت

 17. بانک مرکزی ارز خارج از کشور صادرکنندگان را می‌خرد

 18. نسخه‌ای برای پیشگیری از کابوس‌های شبانه/ چگونه بختک را به زانو در بیاوریم؟

 19. ترامپ خطاب به نزدیکانش: نگران تهدید دموکرات‌ها به استیضاح هستم

 20. قیمت‌گذاری خودرو در شرایط انحصار و تشدید تضییع حقوق مردم

 21. تشویق ۷۰ هزار نفری کاشیما در تبریز

 22. کی‌روش به مربیان داخلی: عذرخواهی‌ام را پذیرا باشید

 23. شش پاسخ موسویان به ادعاهای مایک پمپئو علیه توان موشکی و دفاعی ایران

 24. رییس اتاق بازرگانی: تا توانستیم به پای فعالان اقتصادی بند بستیم

 25. شریعتمداری اعلام کرد: استعفای مدیران دو شغله سازمان ها وصندوق های تابعه وزارت کار

پربحث‌های هفته

 1. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 2. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 3. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 4. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 5. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 6. برای این عکس شما تیتر بزنید  

 7. نگاهی به هزینه و فایده برجام

 8. از تزریق به ایرانیان در فرودگاه تفلیس تا دیپورت آنها به بهانه‌های واهی + عکس

 9. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 10. ضعیف‌ترین دوران وزارت خارجه ایران  

 11. مثل «لیلا حاتمی» نباشیم!

 12. چرا نباید حقوق کارمندان افزایش یابد؟

 13. وعده ارزانی ۲۰ درصدی با FATF، پس از گرانی ۲۰۰ درصدی با برجام!

 14. کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!

 15. مشاور نوبخت: مشکلات اقتصاد ایران، داخلی است نه سیاست خارجی/ باید از نفت فاصله بگیریم و پایه‌های مالیاتی را افزایش دهیم/ چون می‌دانند وابسته‌ایم، تحریم می‌کنند

 16. برایان هوک: موضوع فرزندان مقامات ایران را بررسی می‌کنیم

 17. فرزندان مقامات ایران از آمریکا اخراج می‌شوند؟/ انتقاد از روحانی در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی/ پایان اصولگرایی و اصلاح‌طلبی

 18. به بهانه شاپرک شجری‌زاده؛ پنج اشتباه درباره دختر خیابان انقلاب

 19. تست موشک بالستیک تائید شد/ پاسخ سردار حاجی‌زاده به واکنش آمریکایی‌ها

 20. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

 21. روحانی: سال آینده به دلیل تحریم‌ها با مشکلاتی روبه رو خواهیم شد/ اشکال ما این است که فرصت‌ها را می‌سوزانیم

 22. حرف های یک مهندس برق مملکت

 23. چرا همیشه کارگران، یک بار هم به مدیران و مسئولان حقوق ندهید

 24. نوبخت در پاسخ به احمدی‌نژاد: امکان افزایش یارانه‌ها وجود ندارد/ فعلا باید بدهی‌های دولت قبل را بپردازیم

 25. واکنش واعظی به پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی از سوی احمدی‌نژاد

پربحث‌های امروز

 1. مظلومی که داستان ندارد

 2. اقتصاد جهانی منهای آمریکا

 3. دوره کاری «بانوی صورتی» در تلویزیون کره شمالی پایان یافت

 4. بحران در روابط آمریکا با عربستان/ توصیه های اندیشکده واشنگتن به ترامپ برای اصلاح ارتباطات با ریاض

 5. بیدار بمان آقای فوکویاما

 6. آغاز «پنجمین شنبه سیاه» فرانسه؛ مردم به خیابان‌ها آمدند + عکس

 7. سناتور آمریکایی: اگر سعودی‌ها نفت نفروشند از گرسنگی خواهند مُرد

 8. ترامپ: آمریکا برای مذاکره هسته‌ای با کره شمالی عجله‌ای ندارد

 9. تازه‌ترین فرافکنی‌های نیکی هیلی علیه ایران

 10. هشدار موگرینی به آنکارا درباره عملیات احتمالی در سوریه

 11. پسر نتانیاهو: امیدوارم مسلمانان از اسرائیل بروند!

 12. الحوثی: موعد آتش‌بس در الحدیده مشخص شد

 13. قول نمایندگان پاکستان برای آزادی مرزبانان ایرانی

 14. مقام خودخوانده طالبان در افغانستان کشته شد

 15. ترکیه: برای عملیات جدید در سوریه با روسیه و آمریکا هماهنگ می‌کنیم

 16. نشست مشترک اتحادیه‌اروپا با کشورهای حاشیه خلیج‌فارس

 17. کویت مذاکره برای میزبانی از پایگاه نظامی انگلیس را تکذیب کرد

 18. لیندسی‌گراهام، پاشنه آشیل سعودی‌ها را آشکار کرد

 19. بن سلمان آمریکایی‌ها را با حرکت دست به چالش طلبید  

 20. آنکارا بر ادامه عملیات‌هایش در شمال عراق تاکید کرد

 21. درخواست شبه نظامیان کرد از دمشق در برابر ترکیه

 22. کابل امروز آلوده‌ترین شهر جهان بود!

 23. وزیر خارجه قطر: شورای همکاری شورایی بی‌دندان است

 24. ترامپ وزیر کشور آمریکا را اخراج کرد

 25. واکنش اتحادیه عرب به اقدام استرالیا درباره قدس

پربحث‌های دیروز

 1. کره شمالی: مذاکرات هسته ای با آمریکا به بن بست رسید

 2. ترامپ خطاب به نزدیکانش: نگران تهدید دموکرات‌ها به استیضاح هستم

 3. افزایش اعتراض ها در اردن، دستور پادشاه در عفو هزاران زندانی

 4. مجلس نمایندگان آمریکا، میانمار را به "نسل کشی" علیه روهینگیا متهم کرد

 5. اردوغان: قاتل خاشقجی را می‌شناسم

 6. هنیه: صفحه جدیدی از درگیری با اسرائیل را آغشته به خون گشوده‌ایم

 7. گرجستان از مردم ایران عذرخواهی کند

 8. روسیه 12 بلوک نیروگاه هسته ای در هند می سازد

 9. انفجار از درون؛ آیا این اتفاق به دیگر اعضای اتحادیه اروپا نیز سرایت خواهد کرد؟

 10. الحوثی: فرزندان خاشقجی بخواهند، جسد پدرشان را جست‌وجو می‌کنیم

 11. شورای امنیت درباره حزب‌الله نشست برگزار می‌کند

 12. غزه آماده مشارکت در سی‌وهشتمین جمعه راهپیمایی بازگشت

 13. بن سلمان درصدد دیدار با نتانیاهو و ترامپ

 14. چهارشنبه انتشار جزئیات توافق اروپا برای برگزیت

 15. درصورت خروج آمریکا از پیمان موشکی روسیه به آن پایبند نمی ماند

 16. هند و روسیه از پایگاه های نظامی یکدیگر استفاده می کنند

 17. چین به دانشمندان خود در سفر به آمریکا هشدار داد

 18. روسیه وچین تصمیم شورای امنیت برای ارسال کمک به مخالفان سوری را وتو کردند

 19. افزایش فروش نفت عربستان به چین

 20. استقبال حزب‌الله از عملیات‌های شهادت‌طلبانه در قدس و رام‌الله

 21. طرح عدم اعتماد به دولت مکرون رای نیاورد

 22. اسد: بازسازی اقتصاد سوریه 250 تا 400 میلیارد دلار هزینه دارد

 23. اتحادیه اروپا تحریم ها علیه روسیه را برای 6ماه دیگر تمدید کرد

 24. آمریکا دو پایگاه جدید در شمال سوریه احداث کرد

 25. تغییرات در حلقه نزدیکان به ولیعهد سعودی

پربحث‌های هفته

 1. برایان هوک: موضوع فرزندان مقامات ایران را بررسی می‌کنیم

 2. نحوه برخورد گرجستانی‌ها با مسافران ایرانی از زبان یک مسافر   

 3. مظلومی که داستان ندارد

 4. رونمایی از کانال مالی اروپا برای ارتباط با ایران/ آیا اس پی وی کارآمد خواهد بود؟

 5. چرا ترامپ خود را به دیوانگی می‌زند؟

 6. گراهام: آمریکا نبود، ظرف یک هفته همه در عربستان فارسی حرف می‌زدند

 7. سفیر روسیه در ایران: اروپایی‌ها اهل حرفند نه عمل و هیچ چیزی به نفع ایران عملیاتی نخواهد شد

 8. ناکامی حامی بزرگ و آغاز روند نابودی و زوال اسرائیل

 9. میامی هرالد: اعزام ناوگروه ایران به ونزوئلا "مادر همه تحریکات" خواهد بود

 10. متن فایل صوتی لحظات آخر زندگی خاشقچی منتشر شد

 11. اقتصاد جهانی منهای آمریکا

 12. جزئیات تازه‌ای از نقش بن‌سلمان در قتل خاشقچی/ پای انگلیس هم به ماجرا باز شد

 13. عبور آرام دولت ایران از فرانسه ناآرام

 14. کره شمالی: مذاکرات هسته ای با آمریکا به بن بست رسید

 15. پایان شنبه سیاه در فرانسه با ۱۴۰۰ بازداشتی و ۱۴۰ مجروح

 16. سقوط یک قبیله!

 17. موگرینی: حمایت از برجام باعث نمی‌شود از مسائل دیگر چشم‌پوشی کنیم

 18. ترامپ با فحاشی از خجالت تیلرسون درآمد

 19. دوره کاری «بانوی صورتی» در تلویزیون کره شمالی پایان یافت

 20. ترامپ: معترضان فرانسوی شعار می‌دهند ترامپ را می‌خواهیم!

 21. ترامپ خطاب به نزدیکانش: نگران تهدید دموکرات‌ها به استیضاح هستم

 22. ترامپ برای اروپا شمشیر را از رو بسته است

 23. تکرار صحنه‌های ۸۸ ایران در فرانسه  

 24. بحران در روابط آمریکا با عربستان/ توصیه های اندیشکده واشنگتن به ترامپ برای اصلاح ارتباطات با ریاض

 25. بیدار بمان آقای فوکویاما

آخرین عناوین