ضوابط FATF هیچ تاثیری در پیشگیری یا کشف بزرگ‌ترین پولشویی تاریخ نداشت

گروه اقتصادی الف،   3970904005 ۱ نظر، ۴ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

طی هفته گذشته وزیر امور خارجه کشورمان گفت که پشت انتقادات جدی که نسبت به پیوستن ایران به FATF وجود دارد، هزاران میلیارد تومان منافع باندهای پولشویی نهفته است و عملا از پولشویی‌های با حجم حتی ۳۰ هزار میلیارد تومان در ایران خبر داد.

فارس نوشت: محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان هفته گذشته طی مصاحبه‌ای با یکی از رسانه‌های حامی دولت از وقوع پولشویی‌های با حجم چند ده‌هزار میلیارد تومانی در ایران سخن گفت.

وی در مصاحبه خود درباره انتقادات جدی موجود نسبت به پیوستن ایران به FATF، گروه ویژه اقدام مالی برای مبارزه با پولشویی، گفت: برخی از این نگرانی‌ها صادقانه است، یعنی دوستانمان نگرانی صادقانه دارند، اما فکر می‌کنم پشت برخی از این فضاسازی‌های نگرانی هم منافع اقتصادی است. 

ظریف گفت: بالاخره پولشویی یک واقعیتی است در کشور ما و از پولشویی خیلی‌ها منفعت می‌برند.

*ظریف از هزاران میلیارد پولشویی پرده برمی‌دارد

وزیر امور خارجه ایران با بیان اینکه نمی‌تواند به صورت علنی درباره جزئیات این ادعا صحبت کند، ادامه داد: در حال حاضر کدهای زیادی درباره میزان پولشویی که در کشور صورت می‌گیرد، وجود دارد، نمی‌خواهم این پولشویی را به هیچ جایی نسبت بدهم، ولی آن جاهایی که هزاران میلیارد پولشویی انجام می‌دهند، حتما آنقدر توان مالی دارند که ده‌ها میلیارد یا صدها میلیارد تومان هزینه تبلیغات کنند، هزینه فضاسازی کنند و فضا در کشور ایجاد بکنند.

این مقام ارشد ایرانی با اشاره به اینکه مجموع کل بودجه وزارت امور خارجه ۱۱۰۰ میلیارد تومان در سال است، مدعی شد: ما با چنین بودجه‌ای نمی‌توانیم با چنین فضاسازی مقابله کنیم. یک فضایی درست کرده‌اند کسانی که در یک قلم معامله‌شان ممکن است ۳۰ هزار میلیارد تومان منفعت‌ جابجا بشود. اینکه کل بودجه وزارت خارجه را هزینه یک قلم تبلیغات خود کنند و یا فضاسازی کنند. من هیچ دستگاهی را متهم به این کار نمی‌کنم. من کسانی را که در این زمینه منافع دارند، فکر می‌کنم پشت القاء این تصورات هستند. 

درواقع ظریف در سخنان خود به طور ضمنی راهکار مقابله با پولشویی را پیوستن ایران به FATF و اجرای الزامات آن دانست و نگرانی‌های موجود را حتی نگرانی‌هایی را که صادقانه خطاب کرد را بیهوده دانست. کارشناسان بر این باورند که این اظهارات ظریف در پلنری‌های آتی FATF به شدت به ضرر کشورمان تمام خواهد شد.

*در ابر پولشویی بزرگ‌ترین بانک دانمارک چه اتفاقی افتاد که دنیا را تکان داد؟

حال می‌پردازیم به اتفاقی که طی روزهای گذشته نظام مالی جهانی را تکان داد و مقامات مالی و قضایی کشورهای مختلف از آمریکا گرفته تا اروپا و دانمارک را درگیر خود کرده است.

هاوارد بیل‌کینسون، کارمند سابق دانسک‌بانک دانمارک ،به عنوان بزرگ‌ترین بانک این کشور، دو روز پیش در برابر پارلمان این کشور نسبت به وقوع یک پولشویی عظیم و بلندمدت در این بانک شهادت داد.

وی که پیشتر مدیر مبادلات این بانک دانمارکی در حوزه دریای بالتیک بوده است، اعلام کرد که در مبادلات مشکوک انجام شده بین سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۴ مجموع ۲۰۰ میلیارد یورو معادل ۲۲۷ میلیارد دلار پولشویی در این بانک رخ داده است.

درواقع به اذعان رویترز، این پولشویی بزرگ‌ترین پولشویی تاریخ محسوب می‌شود برای انجام آنها از پوشش شرکت‌های مختلف نظیر شرکت های نفت شیل استفاده شده است.

ویل کینسون که این پولشویی را افشا کرده است می‌گوید: چندین بار به مقامات بلندپایه دانسک بانک نسبت به وقوع پولشویی هشدار داده است، اما این مسئله مورد توجه آنها قرار نگرفته است. افشای این ابر پولشویی باعث شد تا توماس بورگن مدیرعامل دانسک بانک و اوله اندرسن رئیس سابق هیات مدیره این باک از سمت خود استعفا داده و برکنار شوند.

این حجم پولشویی بین سال‌های ۲۰۰۷ و ۲۰۱۴ رخ داده و در شعب این بانک در انگلیس، قبرس، لاتویا، روسیه و استونی پول‌های کثیف شسته می‌شدند.

در حال حاضر سازمان‌های رده بالای نظارت بر فعالیت‌های مالی در آمریکا، اتحادیه اروپا و دانمارک دست به کار شده و تحقیقاتی را در این زمینه به جریان انداخته‌اند. مقصد پول‌های شسته شده نیز انگلیس، ترکیه، چین، استونی، لاتویا، سوئیس و ۱۵۰ کشور دیگر بوده‌اند.

*7 عضو از 37 عضو اصلی FATF درگیر بزرگترین پولشویی تاریخ

نکته‌ای که باید به آن اشاره کرد این است که خود دانمارک به همراه ترکیه، چین، روسیه، سوئیس، اتحادیه اروپا و انگلیس همگی جزو اعضای اصلی FATF هستند. بنا بر این در ابر پولشویی 200 میلیارد یورویی دانسک بانک ۷ عضو اصلی FATF درگیر هستند. دانمارک از سال ۱۹۹۱ عضو FATF است و برخلاف بسیاری از کشورها که همکار FATF محسوب می‌شوند، این کشور جزو ۳۵ کشور اصلی عضو کارگروه ویژه اقدام مالی محسوب می‌شود.

FATF یک نهاد بین‌الدولی است که در سال ۱۹۸۹ برای مبارزه با پولشویی در جهان شکل گرفت. این سازمان در سال ۲۰۰۱ به جنگ برای مبارزه با تامین مالی تروریسم پیوست.

*FATF هیچ نقشی در کشف ابرپولشویی نداشت

بزرگ‌ترین نکته‌ای که باید در شکل گیری این پولشویی به آن توجه کرد این است که علی رغم اینکه ۲۷ سال است دانمارک عضو اصلی (و نه همکار) FATF است و به طور حتم فعالیت‌های مالی در این کشور به صورت منظم به FATF گزارش می‌شده است، اما این سازمان هیچ نقش یا کمکی در کشف این پولشویی عظیم نداشته است و همان گونه که اشاره شد، یکی از مدیران میانی دانسک بانک اقدام به افشای این پولشویی‌ها کرده است.

از طرف دیگر در گزارش کامل رسانه‌های خارجی از جمله رویترز درباره جزئیات پولشویی عظیم در دانمارک حتی یکبار هم نامی از FATF برده نشده است.

*اجرای درست قوانین داخلی به جای تاکید موکد بر مفاد کنوانسیون‌های بین المللی

این روند نشان می دهد اجرای مفاد کنوانسیون‌های بین المللی از این دست تاثیر زیادی بر مقابله با فعالیت‌هایی نظیر پولشویی نداشته و عملا قوانین داخلی می‌توانند بسیار تاثیرگذارتر عمل کنند.

منتقدان FATF بر این باورند که دلیل اصلی اصرار اروپا و آمریکا و به خصوص وزارت خزانه‌داری این کشور به اجرای سخت‌گیرانه مفاد FATF در ایران دسترسی به اطلاعات مالی برای فراهم کردن امکان اعمال تحریم‌های سخت‌تر علیه کشورمان از طریق دریافت‌ اطلاعات دقیق از تراکنش‌های مالی، فعالیت‌های اقتصادی و همکاری‌های اقتصادی بین‌المللی است، چنانکه آدام زوبین، یکی از مقامات وزارت خزانه‌داری آمریکا در جلسه استماع کنگره این کشور صراحتا اعلام کرده است گام بعدی مهار ایران و اعمال تحریم‌ها علیه این کشور از مسیر اجرای مفاد FATF عبور خواهد کرد.

*‌اجرای FATF مسیر اعمال تحریم‌ سخت‌تر علیه ایران را هموار می‌کند

پس طرف‌های غربی چه اروپا و چه آمریکا از محل اصرار خود برای پیوستن ایران به FATF تنها به دنبال دریافت اطلاعات دقیق از نحوه اداره ایران در شرایط تحریم‌های شدید است تا بتوانند از این طریق راه‌های گریز ایران از تحریم‌ها را به دست آورده و در هر گونه تعاملات یا تقابلات تحریمی احتمالی در آینده از آن بر علیه ایران و کشورهای دیگر نظیر روسیه و حتی چین و ترکیه استفاده کنند.

*رئیس FATF  مقام ارشد وزارت خزانه‌داری آمریکاست

نکته حائز اهمیت این است که مارشال بیلینگسلی که هم اکنون در دفتر تروریسم و اطلاعات مالی وزارت خزانه‌داری آمریکا به عنوان یکی از تاثیرگذارترین افراد فعالیت می‌کند، به طور همزمان مامور اعمال تحریم‌های آمریکا علیه ایران شده است.

وی به مدت یک سال تا ماه ژوئن ۲۰۱۹ به عنوان رئیس FATF منصوب شده است. از این اتفاق می‌توان نتیجه گرفت که چقدر اطلاعات FATF می‌تواند برای وزارت خزانه‌داری آمریکا هم به راحتی در دسترس بوده و هم با اهمیت باشد.

بررسی مواضع بیلینگسلی نشان می‌دهد وی به عنوان رئیس FATF ایران را بدترین حامی تروریسم در جهان می‌داند و معتقد است ایران تهدیدی مستقیم علیه آمریکا دیگر متحدان این کشور در ناتو است.

وی حتی در قالب هیات آمریکایی که در سفر دوره‌ای به کشورهایی نظیر ترکیه، چین و هند به دنبال ترغیب کشورها برای قطع واردات نفت از ایران بودند نیز حضور داشته است.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۶۴۸۸۳۷۰۵:۰۷:۲۲ ۱۳۹۷/۹/۴
در سیستم آنها فساد آشکار می شود بدون توجیهات....

پربحث‌های امروز

 1. آقای ظریف این هم بجا نبود

 2. در دیدار رییس جمهور چه گفتیم چه شنیدیم؟/ از اختیاراتی که داریم تا اختیارات ویژه‌ای که می‌خواهیم!

 3. لاریجانی برای دوازدهمین سال متوالی رئیس مجلس شد/ مطهری از نایب رئیسی بازماند!

 4. مداح هتاک به بزرگان اهل سنت به دادسرا احضار شد

 5. بازیگرانی که باید پول‌های مشکوک را پس بدهند + جدول اسامی

 6. بازار مسکن و افزایش شدید قیمت اجاره‌ها؛ وعده‌هایی که محقق نشد/ دولت برنامه‌ای برای مسکن ندارد!

 7. توضیحات وزارت اطلاعات درباره کارتخوان‌های دفتر وزیر نفت

 8. وقتی «دختران انقلاب» فراموش می‌شوند و «دخترکان ضدانقلاب» جای آنها را می‌گیرند!

 9. فریادهای نمایندگان در حمایت از لاریجانی؛ «شیر است!»

 10. خیز فراکسیون‌ها برای کرسی‌های هیئت رئیسه/ رقابت دوباره عارف و لاریجانی

 11. چهارمین جلسه محاکمه داماد وزیر کار/ متهم دلاویز:‌ هادی رضوی فردی تندخو، و عصبی‌مزاج است

 12. قاچاق بنزین از اوپک ایران  

 13. تهیه‌کننده و مدیر و ناظر برنامه موهن شبکه پنج اخراج شدند/ مدیر شبکه توبیخ شد

 14. حقایقی که از اقتصاد ونزوئلا نمی‌دانید!

 15. تا زمانی که سعودی‌ها و اماراتی‌ها دوشیده می‌شوند؛ جنگ چرا؟

 16. اتفاقی عجیب در کشتی آزاد جام ساساری/ گرمکن ورزشی طلای یخکشی را بر باد داد!

 17. ترکیب اعضای هیات رئیسه مجلس؛ ۵ ولایی، ۴ امیدی + جدول

 18. ژست‌های «هادی رضوی» در دادگاه  

 19. اقدام وحشیانه با دو مرد بی‌خانمان  

 20. ظریف: سخن گفتن کافی نیست، اروپایی‌ها باید اقدام عملی کنند/ توافق هسته‌ای را نقض نکردیم

 21. (تصاویر +16) مردگانی که هرگز دفن نمی‌شوند  

 22. چرا سازمان هواشناسی طوفان تهران را پیش‌بینی نکرده بود؟

 23. مصاحبه ظریف با شبکه سی ان ان  

 24. لاریجانی: امیدواریم بتوانیم مشکلات مردم را برطرف کنیم

 25. مدیر شبکه پنج سیما برکنار شد

پربحث‌های دیروز

 1. چرا خرمشهر، خرّم‌شهر نشد؟! / چه خوب که ممد نیست...

 2. انبارلویی: تعجب می‌کنم آقای ظریف به چه دلیل دوباره مذاکره کرده/برجام را اجرایی نکنند، با آمریکایی‌ها حرفی نداریم

 3. کشف طلا، دلار و ۳ کارت‌خوان با گردش مالی ده میلیاردی در دفتر زنگنه

 4. اولین زن یهودی در سنای آمریکا و میزبان ظریف کیست؟ + تصاویر

 5. خدمات یک مدرسه غیرانتفاعی لاکچری در تهران/ ۸۵ میلیون تومان برای اردوی سوئد و فرانسه؛ ۵ میلیون هم اردوی شیراز!

 6. زاکانی:‌ کسی که دو رئیس قوه را بیچاره کرده و دچار مشکل و مایه بدنامی قوه قضائیه شده را باید کنار گذاشت

 7. انتقاد رییس سازمان نظام پزشکی از تمسخر پزشکان در رسانه ملی

 8. «کسی که دو رئیس قوه را بیچاره کرده» کیست؟/ انتصاب معاون دفتر وزیر با مدرک راهنمایی/ نقد عطریانفر بر عملکرد اصلاح‌طلبان در سال ۸۸

 9. علمای شيعه، یکی از پاسداران زبان فارسی

 10. نقوی‌حسینی: ظریف باید درباره محتوای دیدار با سناتور آمریکایی توضیح دهد

 11. احمد توکلی: اگرچه آمریکا در منطقه حضور دارد، اما جنگ رخ نمی‌دهد/ باید از فساد جلوگیری شود

 12. چرا مذاکره با آمریکا سم است؟

 13. مراسم افطاری‌ای که هیچ‌گاه از خاطر روحانی پاک نخواهد شد

 14. روحانی: اگر قانون اساسی اجرا شود، دولت اختیارات کافی دارد/ از رنج و مشکلات مردم خبر دارم

 15. راغفر: اگر امروز دلار ۸۰۰۰ تومان شود مردم از ذوق به همین دولت رای می‌دهند!

 16. هنر تغییر محاسبات

 17. کشف ۹۶ بسته ۱۰۰ دلاری از خانه یک روستایی!

 18. دولت حزب اللهي و جوان

 19. خودکشی نافرجام ۲دختر در مشهد  

 20. خانه سبز  

 21. دستیار ویژه وزیر صنعت: ۱۰۰ هزار خودرو به بازار می‌آید

 22. مرعشی: مسیر انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ از ۹۸ می‌گذرد/ اصلاح‌طلبان از ضعف‌های دولت آسیب دیده‌اند

 23. کوتاه کردن دست دلالان از بازار خودرو موجب کاهش قیمت می‌شود

 24. جانشین فرمانده کل سپاه: ناو‌های آمریکایی کاملا تحت کنترل ما هستند

 25. مانتو، شلوار و لباس تولید خیرآباد ورامین با مارک های خارجی در بازار

پربحث‌های هفته

 1. کشتیم که کشتیم دیه‌شو میدیم! / نظر شما درباره‌ی این فیلم چیست؟!

 2. آقای ظریف این هم بجا نبود

 3. صدای خاموش تجرد قطعی

 4. لفاظی تازه ترامپ علیه ایران: هرگز دوباره آمریکا را تهدید نکنید

 5. محکومیت «یاسین رامین» در پرونده شیرخشک‌های آلوده وارداتی به ۱۷ سال حبس

 6. چرا خرمشهر، خرّم‌شهر نشد؟! / چه خوب که ممد نیست...

 7. انبارلویی: تعجب می‌کنم آقای ظریف به چه دلیل دوباره مذاکره کرده/برجام را اجرایی نکنند، با آمریکایی‌ها حرفی نداریم

 8. برجام؛ ترامپ و توافق جدید

 9. عابربانک پرسپولیس و وزیر سابق کجا شلاق می‌خورند؟

 10. کشف طلا، دلار و ۳ کارت‌خوان با گردش مالی ده میلیاردی در دفتر زنگنه

 11. فرار از جنگ صلح به بار نمی‌‌آورد

 12. واکنش‌ها به درخواست روحانی برای اختیارات ویژه/ تاکتیک دو سر برد رئیس جمهور/ بگوید در چه مواردی محدودیت دارد/ خیری ندیده ایم از این اختیارها

 13. توضیح نماینده خرمشهر درباره انتشار عکسی افطاری وی در فضای مجازی

 14. در دیدار رییس جمهور چه گفتیم چه شنیدیم؟/ از اختیاراتی که داریم تا اختیارات ویژه‌ای که می‌خواهیم!

 15. اولین زن یهودی در سنای آمریکا و میزبان ظریف کیست؟ + تصاویر

 16. محسنی اژه‌ای: از بی‌عفتی فیلم بگیرید و برای ما بفرستید/ روحانی چه اختیار ویژه‌ای می‌خواهد؟/ رضایت اصحاب رسانه از جلسه با رئیسی

 17. تخریب ویلاهای خاص با قاطعیت دستگاه قضا/ از ویلای داماد شمخانی تا دختر وزیر سابق

 18. علی شمخانی: ۴۰سال است جنگ اقتصادی را با فرهنگ خرمشهر به پیروزی تبدیل کرده‌ایم

 19. هشدار شديد دهقان به روسای قوا؛ دستورالعمل چپاول اموال مردم را لغو كنيد

 20. چراغ‌های روشن به هنگام سحر  

 21. لاریجانی برای دوازدهمین سال متوالی رئیس مجلس شد/ مطهری از نایب رئیسی بازماند!

 22. خدمات یک مدرسه غیرانتفاعی لاکچری در تهران/ ۸۵ میلیون تومان برای اردوی سوئد و فرانسه؛ ۵ میلیون هم اردوی شیراز!

 23. زاکانی:‌ کسی که دو رئیس قوه را بیچاره کرده و دچار مشکل و مایه بدنامی قوه قضائیه شده را باید کنار گذاشت

 24. ساختمان های کره شمالی‎  

 25. پراید ۱۸.۵ میلیونی در صورت مالی سالیانه شرکت سایپا

پربحث‌های امروز

 1. بازار مسکن و افزایش شدید قیمت اجاره‌ها؛ وعده‌هایی که محقق نشد/ دولت برنامه‌ای برای مسکن ندارد!

 2. توضیحات وزارت اطلاعات درباره کارتخوان‌های دفتر وزیر نفت

 3. دلار در کانال ۱۳ هزار تومان

 4. ارزان‌ترین وگران‌ترین قیمت بنزین در جهان + جدول

 5. رکود سنگین در انتظار بازار مسکن

 6. نرخ اجاره مسکن در تهران  

 7. جلسه ویژه کمیسیون عمران برای ساماندهی بازار مسکن با حضور اسلامی

 8. ‌استاندارد خودروهای داخلی در سراشیبی پرپیچ و خم کیفیت؛ وقتی کیفیت فدای مصلحت می‌شود

 9. جزییات تازه از ۲۶۴ فقره ثبت سفارش جعلی خودرو/ دستور تعیین ارزش فوری خودروهای وارده با ثبت سفارش فاقد اعتبار+ سند

 10. وزیر کشور: مرزهای افغانستان تنها به قاچاق سوخت و مواد مخدر اختصاص نداشته باشد

 11. شمارش معکوس برای جنگ تجاری جدید

 12. حاجی بابایی: اصلاح حقوق دانشجو معلمان ابلاغ شد

 13. مهلت ۱۱ روزه متقاضیان شرکت در انتخابات مجلس برای استعفا

 14. مالیات بر عواید سرمایه مشکلات مسکن را رفع می‌کند

 15. تصویب آئین نامه اجرایی قانون بودجه ۹۸ با رویکرد ایجاد و تثبیت اشتغال

 16. چرا خودرو ارزان شد؟

 17. اگر پول نفت را به مردم بدهند، نفری چقدر می‌رسد؟

 18. جهش بورس در پی رشد فروش شرکت‌ها

 19. آشنایی با مقاصد محبوب گردشگران

 20. کاهش ۱۰۵ تومانی نرخ دلار/ سکه ۴ میلیون و ۸۱۵ هزار تومان + جدول

 21. برای دریافت رمز دوم پویا، اطلاعات کارت خود را در اختیار دیگران قرار ندهید

 22. هزاران میلیارد ریال سرمایه‌گذاری سالانه برای تولید محتوای غنی در شرکت‌های خدمات ارزش افزوده

 23. واردات ۷۷ هزار دلاری مانکن خیاطی!

 24. خودروی حمل گوشت وارداتی واژگون شد!

 25. قیمت سکه کاهش یافت / دلار: ۱۳۸۵۰ تومان

پربحث‌های دیروز

 1. کشف طلا، دلار و ۳ کارت‌خوان با گردش مالی ده میلیاردی در دفتر زنگنه

 2. مراسم افطاری‌ای که هیچ‌گاه از خاطر روحانی پاک نخواهد شد

 3. راغفر: اگر امروز دلار ۸۰۰۰ تومان شود مردم از ذوق به همین دولت رای می‌دهند!

 4. دستیار ویژه وزیر صنعت: ۱۰۰ هزار خودرو به بازار می‌آید

 5. کوتاه کردن دست دلالان از بازار خودرو موجب کاهش قیمت می‌شود

 6. رئیس سازمان حمایت: مسئول قیمت گذاری خودرو ما هستیم/ ما به قیمت ۶۰ میلیونی پراید رضایت ندادیم

 7. فروش فوری پژو ۲۰۷ و پژو ۲۰۶ توسط ایران خودرو/ جزییات شرایط

 8. اعتراض شدید به اکران یک فیلم غیراخلاقی در جشنواره کن

 9. دلیل کسر مبالغ میلیونی از حقوق اردیبهشت فرهنگیان

 10. پیش بینی قیمت مسکن در تابستان ۹۸

 11. ساخت ۱۶ بند برای مقابله با سیل در شهرستان قلعه گنج

 12. چند نفر از دهه شصتی‌ها بیکارند؟ + جدول

 13. کیفیت خودروهای داخلی در فروردین اعلام شد + جدول

 14. معاون وزیر کشاورزی: مردم کالای گران نخرند!

 15. بودجه کاهش فقر به ۸ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان افزایش داد

 16. ۸۲ میلیارد جریمه یک شرکت پتروشیمی وصول شد

 17. گواهی سپرده طلای آب شده عرضه می‌شود

 18. شکر را بیشتر از 3500 تومان نخرید!

 19. آموزش و پرورش: 400 هزار تومان پس از اعمال افزایش حقوق فرهنگیان کسر شد

 20. جنبش ضدآیفونی چینی ها آغاز شد/ نگرانی اپل از کاهش سود

 21. اعمال تعرفه‌های جدید برق برای تهرانی‌ها

 22. شاخص کل بورس تهران کاهش یافت + جدول

 23. افزایش دوباره قیمت سکه در بازار + آخرین قیمت دلار

 24. قیمت امروز خرید دلار در بانک‌ها

 25. دستورالعمل پرداخت مالیات پزشکان ابلاغ شد

پربحث‌های هفته

 1. کشف طلا، دلار و ۳ کارت‌خوان با گردش مالی ده میلیاردی در دفتر زنگنه

 2. هشدار شديد دهقان به روسای قوا؛ دستورالعمل چپاول اموال مردم را لغو كنيد

 3. پراید ۱۸.۵ میلیونی در صورت مالی سالیانه شرکت سایپا

 4. روحانی: قیمت ارز ۱۳ هزار تومان و حتی ۸ هزار تومان نیست / بنگاه‌های دولتی باید واگذار شود

 5. شریعتمداری: علیرغم تلاش دولت همچنان مردم در شرایط مطلوبی به سر نمی‌برند

 6. بازار مسکن و افزایش شدید قیمت اجاره‌ها؛ وعده‌هایی که محقق نشد/ دولت برنامه‌ای برای مسکن ندارد!

 7. ارز ۴۲۰۰ تومانی را حذف کنید، یارانه نقدی بدهید

 8. گرانی و بازار مسکن/ وام‌هایی که دیگر کارایی ندارد!

 9. اختیارات و تصمیمات اقتصادی که معطل اجراست

 10. ارز ۴۲۰۰ تومانی را تمام کنید!

 11. افزایش شدید اجاره بها به نحو عجیبی آغاز شده است

 12. رونق تولید از مسیر فناوری اطلاعات

 13. مراسم افطاری‌ای که هیچ‌گاه از خاطر روحانی پاک نخواهد شد

 14. رئیس کل بانک مرکزی : مردم دربازار ارز سرمایه گذاری نکنند/ کاهش۲هزارتومانی دلار

 15. توضیحات وزارت اطلاعات درباره کارتخوان‌های دفتر وزیر نفت

 16. ادامه کاهش قیمت‌ خودرو در بازار + جدول

 17. دریافت ۸میلیون دلار ارز دولتی توسط یک خیریه/ تحقیق و تفحص از ارز ۴۲۰۰تومانی

 18. بازار مسکن یا تونل وحشت؟!

 19. راغفر: اگر امروز دلار ۸۰۰۰ تومان شود مردم از ذوق به همین دولت رای می‌دهند!

 20. چه کسانی خودرو را گران کردند؟

 21. خجسته: ما توانستیم «ریگی» را از هواپیما به زمین بیاوریم چگونه نمی‌توانیم اخلالگران بازار را دستگیر کنیم

 22. وزیر راه: با افزایش تولید مسکن، قیمت آن را کاهش می‌دهیم

 23. احتمال تغییر ساعت کاری ادارات

 24. واردات خودروی هیبریدی همچنان ممنوع است

 25. شورای رقابت دوباره قیمت‌گذار خودرو شد

آخرین عناوین