آیا ترکیه به کردها در شرق فرات حمله می‌کند؟

گروه جهان الف،   3970827184

منطقه شرق فرات که تحت کنترل گروههای مورد حمایت آمریکاست؛ یکی از مناطقی است که سخت مورد توجه بازیگران مختلف در سوریه است.

به گزارش مهر، شرق فرات دارای مهمترین و بزرگترین میادین نفتی از حیث مساحت و تولید است به ویژه که میدان نفتی «العمر» قبل از سال ۲۰۱۱ حدود ۳۰۰ بشکه در روز نفت تولید می کرد.

الرقه به تنهایی ۷۰ درصد از منابع آبی سوریه را در خود دارد و این منطقه همچنین دارای زمین های حاصلخیز و محل کشت مهم محصولات کشاورزی سوریه است. مساحت منطقه راهبردی شرق فرات حدود یک سوم اراضی سوریه است و سبد غذایی و اقتصادی سوریه محسوب می شود.

این منطقه ۹۰ درصد از درآمدهای نفتی و گازی سوریه و بیش از نیمی از گندم و پنبه سوریه را در خود دارد. استان دیرالزور در شرق فرات دومین استان سوریه از حیث مساحت(حدود ۳۳ هزار کیلومتر مربع) محسوب می شود. بیشتر تولید نفت سوریه در این مناطق است و غنی ترین منابع گازی سوریه را داراست.

پس از اینکه ارتش سوریه تروریستها را در مناطق مختلف این کشور به ویژه در حومه دمشق و جنوب این کشور درهم کوبید و در حال حاضر نیز در عمق صحرای السویدا پیشروی های گسترده ای به دست آورده است؛ دو منطقه هنوز خارج از سیطره دمشق است یکی استان ادلب که با توافق پوتین-اردوغان درباره منطقه عاری از سلاح با وجود حملاتی که تروریستها به مواضع ارتش سوریه انجام می دهند اما فعلا ارتش سوریه خویشتنداری می کند اما آنگونه که برخی کارشناسان نظامی سوریه از جمله سرتیپ مرعی حمدان گفته اند بزودی ارتش سوریه ادلب را به آغوش سوریه باز خواهد گردانید.

سرتیپ «مرعی حمدان» کارشناس نظامی سوری با اشاره به ادامه تحرکات گروههای تروریستی علیه ارتش سوریه در استان ادلب و اطراف حلب و حماه آنرا عاملی برای پیچیدن طومار این تروریستها از طریق عملیات نظامی ارتش سوریه دانست و افزود: کشته شدن ۱۸ سرباز سوری در نتیجه حملات گروههای تروریستی که آتش بس را نقض کرده اند و عدم توان کشورهای ضامن برای توافق این تحرکات مفهومش این است که لحظه عملیات نهایی به سرعت در حال نزدیک شدن است.

این کارشناس نظامی سوری گفت: ارتش سوریه همانطور که ما بارها گفته ایم در راستای خویشتنداری حرکت می کند اما به نظر می رسد که هدف این تحرکات کشاندن همه طرفها به جنگ در ادلب است خواه با هدف بهره برداری از تحرکات نظامی ارتش سوریه از نظر سیاسی یا با هدف نظامی با هدف وارد کردن تلفات بیشتر به ارتش سوریه.

مرعی حمدان بیان کرد: هدف تحرکات روسیه طی هفته های باقیمانده تا سال جدید میلادی کسب حمایت بین المللی بیشتر از مناطق کاهش تنش است که آغازی بر پایان تحرکات روزانه تروریستها خواهد بود. تنها راه این است که همه به مسئولیت خود عمل کنند. به مفهوم واضح تر باید تحریک کنندگان در تنگنا قرار گیرند و از بازی خارج شوند.

وی ضمن نشانه رفتن انگشت اتهام به سوی آمریکا تاکید کرد: آمریکا تنها طرفی است که از این اقدامات تروریستها در ادلب سود می برد و بزرگترین کشور حامی این تروریستهاست و به دنبال شکست کشاندن پیروزی های نظامی ارتش سوریه و دستاوردهای سیاسی دمشق است.

نگاه ویژه بازیگران امور سوریه به شرق فرات

اما منطقه دیگر شرق فرات است که همه بازیگران امور سوریه به آن نگاه ویژه ای دارند. این منطقه داستان خاص خود را دارد. «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه روز گذشته در اظهاراتی ضمن هشدار به آمریکایی ها اعلام کرد: به کسانی که می خواهند ترکیه را تبدیل به حیاط خلوت خود کنند، پاسخ لازم را داده‌ایم.

این در حالی است که قبلا خلوصی آکار وزیر دفاع ترکیه که برای شرکت در نشست بین‌المللی امنیتی «هالیفاکس» در کانادا به سر می بَرد در دیدار با سناتورهای آمریکایی، ضمن ابراز ناراحتی از به انتشار عکس نیروهای آمریکایی با اعضای گروه های کُردی مورد حمایت واشنگتن اعلام کرد: از آمریکا انتظار داریم به وعده‌ خود مبنی بر قطع رابطه با ی‌پ‌گ عمل کند.

وزیر دفاع ترکیه در ادامه تاکید کرد: «تصاویر نیروهای آمریکا با تروریست‌های ی‌پ‌گ در رسانه‌های ما بازتاب گسترده‌ای داشته و باعث ناراحتی آنکارا شده است. ارسال سلاح و مهمات توسط آمریکا به گروه تروریستی ی‌پ‌گ در حالی که گروه تروریستی داعش از پای درآمده، غیر قابل قبول است. به هیچ وجه اجازه تشکیل یک کریدور تروریستی در مرز جنوبی مان را نخواهیم داد».

با توجه به این به نظر می رسد شمال شرق سوریه آبستن تحولات جدید خواهد بود که این همان جایی است که کردهای مورد حمایت آمریکا در آن حضور دارند و آنکارا تهدید به دخالت نظامی در این منطقه کرده و این در حالی است که دمشق اعلام کرده است که پس از آزادسازی ادلب، نیروهای سوری رهسپار شرق فرات خواهند شد.

روزنامه الوطن سوریه به نقل از منابع معارضان سوری آورده است: «ترکیه قصد حمله به نیروهای کرد(قسد) یا همان نیروهای سوریه دموکراتیک در تل ابیض را دارد که در مرز جنوبی ترکیه قرار دارد و این کردها مورد حمایت آمریکا هستند.

ترکیه به گروههای مسلح در ادلب و حومه غربی وشمال حلب اعلام کرده است که آماده حرکت به سوی شرق فرات شوند تا با نیروهای کُردی قسد که بر این منطقه سیطره دارند، مقابله کنند
ترکیه به گروههای مسلح در ادلب و حومه غربی و شمال حلب اعلام کرده است که آماده حرکت به سوی شرق فرات شوند تا با نیروهای کُردی قسد که بر این منطقه سیطره دارند، مقابله کنند. اردوغان به دنبال یورش به عین العرب است تا از آن به عنوان نقطه شروع برای حرکت به سوی دیگر مناطق شرق فرات برای سیطره بر مناطق مرزی در مرحله دوم استفاده کند».

ارتش ترکیه در ماه اکتبر گذشته مواضع کردها را در شرق فرات گلوله باران کرد و این همزمان با اظهار نظر رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه مبنی بر عزم کشورش برای غلبه بر نیروهای کُرد در شرق فرات بود.

این در شرایطی رخ داد که نیروهای آمریکایی حامی کردها در شمال سوریه وارد عمل شدند و گشت زنی هایی انجام دادند که رجب طیب اردوغان به شدت به این اقدام آمریکایی ها حمله کرد و آنرا غیرقابل قبول دانست و گفت: «از دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا انتظار دارم که گشت زنی های مشترک با نیروهای سوریه دموکراتیک در مرز ترکیه با سوریه را متوقف کند».

موضع محور روسی-سوری-ایرانی

این در حالی است که دمشق حضور نظامی آمریکا و ترکیه در اراضی سوریه را نامشروع می داند و ارتش سوریه اعلام کرده است که مسیر بعدی پس از آزادسازی ادلب، شرق فرات خواهد بود و این رویارویی میان ارتش سوریه و نیروهای قسد مورد حمایت آمریکا در صورتی که مناطق شرق فرات تحویل دولت سوریه داده نشود، را به دنبال خواهد داشت.

بشار اسد رئیس جمهور سوریه تاکید کرد که در برابر کردها در شمال سوریه دو گزینه است؛ یا به آغوش حاکمیت سوریه بازگردند یا با آنها با زور برخورد خواهد شد.

وی افزود: «ما با قسد(نیروهای سوریه دموکراتیک) با دو گزینه رفتار خواهیم کرد؛ نخست آن است که ما کانال های گفتگو را شروع کرده ایم زیرا بیشتر این نیروها سوری هستند و کشورشان را دوست دارند و نمی خواهند که بازیچه دست بیگانگان شوند و اساس کار ما این است. همه ما به آمریکایی از مدتها قبل اعتمادی نداریم نه به سبب جنگ بلکه به این دلیل که آنها خلاف گفته های خود عمل می کنند. آنها مدام دروغ می گویند. اما گزینه دوم؛ اگر با گفتگو راه به جایی نبردیم استفاده از زور است ما گزینه های دیگری نداریم».

از سوی دیگر مسکو اقدامات آمریکا در شرق فرات را تلاشی برای ایجاد منطقه جدا از سوریه قلمداد می کند و آنرا غیرقابل قبول می داند. سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه در ۱۲ اکتبر گذشته گفت: «در شرق فرات اوضاع به گونه ای است که اقدامات غیرقابلی در آن جریان دارد و آمریکا به دنبال بهره برداری از این اراضی از طریق متحدان سوری خود به ویژه کردها برای ایجاد منطقه ای شبیه کشور در آنجاست».

اما ایران همواره اعلام کرده است که حضور امریکا در شرق فرات اشغالگری است و حسن روحانی رئیس جمهور ایران در جریان نشست تهران مرحله پس از ادلب در برابر ارتش سوریه را محلی که نیروهای آمریکایی در آن قرار دارند یعنی شرق فرات دانست.

عناوین مرتبط

۲۴ آذر ۱۳۹۷واعظی: از گسترش همکاری‌های فعالان اقتصادی ایران و ترکیه حمایت می‌کنیم
۲۴ آذر ۱۳۹۷واعظی: توسعه روابط و همکاری‌های ایران و ترکیه به نفع دو ملت است
۲۳ آذر ۱۳۹۷روزنامه ترکیه‌ای: عربستان و امارات آشکارا علیه ترکیه اعلان جنگ کرده‌اند
۱۹ آذر ۱۳۹۷اردوغان: دیگر کسی حق ندارد به ما درس دموکراسی و حقوق‌بشر بدهد
۱۱ آذر ۱۳۹۷اردوغان: رنج مردم یمن باید هر چه زودتر پایان یابد
۱۱ آذر ۱۳۹۷انتقاد اردوغان از سعودی‌ها و آمریکا در پایان نشست گروه ۲۰
۱۰ آذر ۱۳۹۷دیدار اردوغان با سران آمریکا، چین و هلند
۹ آذر ۱۳۹۷ترک‌ها تحریم‌های آمریکا علیه ایران را قبول ندارند
۳۰ آبان ۱۳۹۷آنکارا: ترامپ می‌خواهد بر قتل «خاشقجی» سرپوش بگذارد
۳۰ آبان ۱۳۹۷ترکیه خواستار اصلاحات در شورای‌امنیت سازمان‌ملل شد
۳۰ آبان ۱۳۹۷ترکیه از احتمال درخواست برای تحقیق سازمان ملل در پرونده خاشقچی خبر داد
۲۹ آبان ۱۳۹۷واکنش ترکیه به درخواست دادگاه حقوق‌بشر اروپا درباره «دمیرتاش»

پربحث‌های امروز

 1. چرا نباید حقوق کارمندان افزایش یابد؟

 2. نوبخت در پاسخ به احمدی‌نژاد: امکان افزایش یارانه‌ها وجود ندارد/ فعلا باید بدهی‌های دولت قبل را بپردازیم

 3. واکنش واعظی به پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی از سوی احمدی‌نژاد

 4. چرا کانال مالی اروپا شکل نمی گیرد؟

 5. ردپای افغانی ها در گرانی آجیل شب یلدا

 6. مظلومی که داستان ندارد

 7. روحانی استاد فرافکنی در تحمیل FATF است/ FATF هم مانند برجام چرخ زندگی مردم را نمی‌چرخاند

 8. سعید جلیلی: باید نشان دهیم می‌شود ایستاد، پیروز شد، پیشرفت کرد و تکثیر شد

 9. وقتی اقوام حسن روحانی در دولت پست می‌گیرند + جدول

 10. نمایندگان مجلس از ظریف به قوه قضائیه شکایت می‌کنند

 11. محمود عزیزی: «قلاده‌های طلا» در تاریخ سینمای ایران می‌ماند   

 12. باهنر: دولت فعلی دولت پیرمردهاست/ مردم گرفتارند دلمان میسوزد

 13. چرا با کاهش قیمت دلار، نرخ اجناس کم نمی‌شود؟  

 14. خاک ایران همچنان قاچاق می‌شود

 15. ترکان: در شرایط اقتصادی امروز، گروه‌های فقیر بیشتر شده‌اند

 16. اقتصاد جهانی منهای آمریکا

 17. حاجی‌بابایی: اعتماد کردن مجدد به آمریکا اشتباه محض است

 18. اگر برجام نباشد چه می‌شود؟

 19. ۶ هزار خودروی خارجی در گمرکات خاک می‌خورد/ بلاتکلیفی ۲۲.۸ میلیون یورو ارز دولتی + سند

 20. فلاحت‌پیشه: بنده نشنیده‌ام که تاکنون کسی بگوید با FATF اسلام زیر سوال می‌رود

 21. دوره کاری «بانوی صورتی» در تلویزیون کره شمالی پایان یافت

 22. دلار ۴۲۰۰ تومانی و کی بود کی بود من نبودم!  

 23. میناوند: کی‌روش از پیروانی خواست علیه برانکو مصاحبه کند/ مربیان تیم ملی به دنبال شریک جرم برای ناکامی در جام ملت‌ها هستند

 24. لیدرهای یک شبکه مبتذل در شیراز دستگیر شدند

 25. سرنوشت شراکت آمریکا و عربستان به کجا ختم می‌شود؟

پربحث‌های دیروز

 1. ازغدی: انتقاد را سرکوب نکنید/ نماز جمعه تریبون تکرار و کلی گویی بی فایده نیست/ رهبری هم باید پاسخگوی اختیارات خودش باشد/نهادهای حکومت در سه قوه و منصوب، باید شفاف و مسئولیت پذیر باشند

 2. ۵ سناریو برای «بنزین»؛ از پیشنهاد یارانه ۶۰ هزارتومانی تا توزیع کوپن سوخت

 3. دادستان قم: وحید صیادی نصیری به دلیل بیماری کبد فوت کرد

 4. ظریف: بدون مردم ما هیچ هستیم

 5. صادق خرازی: تجربه سال ۸۴ را تکرار نخواهیم کرد

 6. اقلامی که اروپایی‌ها وارداتش را به ایران فراهم خواهند کرد

 7. تاکید آیت الله صدیقی در نماز جمعه به مساله ازدواج جوانان

 8. رمز پیروزی

 9. پیش بینی احمد توکلی از وضعیت تورم در سال آینده

 10. مصرف برق ایران در مرحله‌ انفجار

 11. کره شمالی: مذاکرات هسته ای با آمریکا به بن بست رسید

 12. شگردهایت را تغییر بده رامبد

 13. کارخانه‌های اپل به آمریکا منتقل می‌شوند

 14. کارگران در نقاط مختلف چقدر حقوق می‌گیرند؟

 15. ۱۰ خبر پربازدید هفته/ از سخنرانی رئیسی در دانشگاه و درخواست پرداخت حقوق کارگران به جای حقوق مدیران تا نظر مردم درباره افزایش قیمت خودرو و پنج اشتباه درباره دختران خیابان انقلاب

 16. طلا در مسیر کاهش چشمگیر قیمت

 17. بانک مرکزی ارز خارج از کشور صادرکنندگان را می‌خرد

 18. نسخه‌ای برای پیشگیری از کابوس‌های شبانه/ چگونه بختک را به زانو در بیاوریم؟

 19. ترامپ خطاب به نزدیکانش: نگران تهدید دموکرات‌ها به استیضاح هستم

 20. قیمت‌گذاری خودرو در شرایط انحصار و تشدید تضییع حقوق مردم

 21. تشویق ۷۰ هزار نفری کاشیما در تبریز

 22. کی‌روش به مربیان داخلی: عذرخواهی‌ام را پذیرا باشید

 23. شش پاسخ موسویان به ادعاهای مایک پمپئو علیه توان موشکی و دفاعی ایران

 24. رییس اتاق بازرگانی: تا توانستیم به پای فعالان اقتصادی بند بستیم

 25. شریعتمداری اعلام کرد: استعفای مدیران دو شغله سازمان ها وصندوق های تابعه وزارت کار

پربحث‌های هفته

 1. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 2. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 3. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 4. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 5. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 6. برای این عکس شما تیتر بزنید  

 7. نگاهی به هزینه و فایده برجام

 8. از تزریق به ایرانیان در فرودگاه تفلیس تا دیپورت آنها به بهانه‌های واهی + عکس

 9. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 10. ضعیف‌ترین دوران وزارت خارجه ایران  

 11. مثل «لیلا حاتمی» نباشیم!

 12. چرا نباید حقوق کارمندان افزایش یابد؟

 13. وعده ارزانی ۲۰ درصدی با FATF، پس از گرانی ۲۰۰ درصدی با برجام!

 14. کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!

 15. مشاور نوبخت: مشکلات اقتصاد ایران، داخلی است نه سیاست خارجی/ باید از نفت فاصله بگیریم و پایه‌های مالیاتی را افزایش دهیم/ چون می‌دانند وابسته‌ایم، تحریم می‌کنند

 16. برایان هوک: موضوع فرزندان مقامات ایران را بررسی می‌کنیم

 17. فرزندان مقامات ایران از آمریکا اخراج می‌شوند؟/ انتقاد از روحانی در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی/ پایان اصولگرایی و اصلاح‌طلبی

 18. به بهانه شاپرک شجری‌زاده؛ پنج اشتباه درباره دختر خیابان انقلاب

 19. تست موشک بالستیک تائید شد/ پاسخ سردار حاجی‌زاده به واکنش آمریکایی‌ها

 20. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

 21. روحانی: سال آینده به دلیل تحریم‌ها با مشکلاتی روبه رو خواهیم شد/ اشکال ما این است که فرصت‌ها را می‌سوزانیم

 22. حرف های یک مهندس برق مملکت

 23. چرا همیشه کارگران، یک بار هم به مدیران و مسئولان حقوق ندهید

 24. نوبخت در پاسخ به احمدی‌نژاد: امکان افزایش یارانه‌ها وجود ندارد/ فعلا باید بدهی‌های دولت قبل را بپردازیم

 25. واکنش واعظی به پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی از سوی احمدی‌نژاد

پربحث‌های اخیر

 1. مظلومی که داستان ندارد

 2. اقتصاد جهانی منهای آمریکا

 3. دوره کاری «بانوی صورتی» در تلویزیون کره شمالی پایان یافت

 4. سرنوشت شراکت آمریکا و عربستان به کجا ختم می‌شود؟

 5. بیدار بمان آقای فوکویاما

 6. آغاز «پنجمین شنبه سیاه» فرانسه؛ مردم به خیابان‌ها آمدند + عکس

 7. سناتور آمریکایی: اگر سعودی‌ها نفت نفروشند از گرسنگی خواهند مُرد

 8. ترامپ: آمریکا برای مذاکره هسته‌ای با کره شمالی عجله‌ای ندارد

 9. تازه‌ترین فرافکنی‌های نیکی هیلی علیه ایران

 10. واکنش اتحادیه عرب به اقدام استرالیا درباره قدس

 11. ظریف و همتای قطری روند روابط دوجانبه و تحولات منطقه را بررسی کردند  

 12. از بزرگترین بحران انسانی قرن حاضر چه می‌دانید  

 13. گردهمایی گروهک تروریستی منافقین در اروپا و آمریکا

 14. راز کثیف صنعت نفت آمریکا برملا شد

 15. کره شمالی همچنان تحریم‌ها را دور می‌زند

 16. دیدار محرمانه رئیس ارتش اسرائیل با ولیعهد ابوظبی

 17. استرالیا، قدس را به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی به رسمیت شناخت

 18. پمپئو: چین شهروندان کانادایی‌ بازداشت شده را آزاد کند

 19. معاون وزیر خارجه روسیه با بشار اسد دیدار کرد

 20. طرح گروهی از نمایندگان کنگره آمریکا برای تشدید تحریم‌ها علیه نظام بانکی ایران

 21. ترامپ برای «جان کلی» جایگزین موقت معرفی کرد

 22. مایکل کوهن: ترامپ می‌دانست پرداخت حق‌السکوت اشتباه است

 23. چین افزایش تعرفه واردات بر کالاهای آمریکایی را به تعویق انداخت

 24. اسپوتنیک: عربستان صادرات نفت به آمریکا را کاهش می‌دهد

پربحث‌های دیروز

 1. کره شمالی: مذاکرات هسته ای با آمریکا به بن بست رسید

 2. ترامپ خطاب به نزدیکانش: نگران تهدید دموکرات‌ها به استیضاح هستم

 3. افزایش اعتراض ها در اردن، دستور پادشاه در عفو هزاران زندانی

 4. مجلس نمایندگان آمریکا، میانمار را به "نسل کشی" علیه روهینگیا متهم کرد

 5. اردوغان: قاتل خاشقجی را می‌شناسم

 6. هنیه: صفحه جدیدی از درگیری با اسرائیل را آغشته به خون گشوده‌ایم

 7. گرجستان از مردم ایران عذرخواهی کند

 8. روسیه 12 بلوک نیروگاه هسته ای در هند می سازد

 9. انفجار از درون؛ آیا این اتفاق به دیگر اعضای اتحادیه اروپا نیز سرایت خواهد کرد؟

 10. الحوثی: فرزندان خاشقجی بخواهند، جسد پدرشان را جست‌وجو می‌کنیم

 11. شورای امنیت درباره حزب‌الله نشست برگزار می‌کند

 12. غزه آماده مشارکت در سی‌وهشتمین جمعه راهپیمایی بازگشت

 13. بن سلمان درصدد دیدار با نتانیاهو و ترامپ

 14. چهارشنبه انتشار جزئیات توافق اروپا برای برگزیت

 15. درصورت خروج آمریکا از پیمان موشکی روسیه به آن پایبند نمی ماند

 16. هند و روسیه از پایگاه های نظامی یکدیگر استفاده می کنند

 17. چین به دانشمندان خود در سفر به آمریکا هشدار داد

 18. روسیه وچین تصمیم شورای امنیت برای ارسال کمک به مخالفان سوری را وتو کردند

 19. افزایش فروش نفت عربستان به چین

 20. استقبال حزب‌الله از عملیات‌های شهادت‌طلبانه در قدس و رام‌الله

 21. طرح عدم اعتماد به دولت مکرون رای نیاورد

 22. اسد: بازسازی اقتصاد سوریه 250 تا 400 میلیارد دلار هزینه دارد

 23. اتحادیه اروپا تحریم ها علیه روسیه را برای 6ماه دیگر تمدید کرد

 24. آمریکا دو پایگاه جدید در شمال سوریه احداث کرد

 25. تغییرات در حلقه نزدیکان به ولیعهد سعودی

پربحث‌های هفته

 1. برایان هوک: موضوع فرزندان مقامات ایران را بررسی می‌کنیم

 2. نحوه برخورد گرجستانی‌ها با مسافران ایرانی از زبان یک مسافر   

 3. مظلومی که داستان ندارد

 4. رونمایی از کانال مالی اروپا برای ارتباط با ایران/ آیا اس پی وی کارآمد خواهد بود؟

 5. چرا ترامپ خود را به دیوانگی می‌زند؟

 6. گراهام: آمریکا نبود، ظرف یک هفته همه در عربستان فارسی حرف می‌زدند

 7. سفیر روسیه در ایران: اروپایی‌ها اهل حرفند نه عمل و هیچ چیزی به نفع ایران عملیاتی نخواهد شد

 8. ناکامی حامی بزرگ و آغاز روند نابودی و زوال اسرائیل

 9. میامی هرالد: اعزام ناوگروه ایران به ونزوئلا "مادر همه تحریکات" خواهد بود

 10. متن فایل صوتی لحظات آخر زندگی خاشقچی منتشر شد

 11. اقتصاد جهانی منهای آمریکا

 12. جزئیات تازه‌ای از نقش بن‌سلمان در قتل خاشقچی/ پای انگلیس هم به ماجرا باز شد

 13. عبور آرام دولت ایران از فرانسه ناآرام

 14. کره شمالی: مذاکرات هسته ای با آمریکا به بن بست رسید

 15. پایان شنبه سیاه در فرانسه با ۱۴۰۰ بازداشتی و ۱۴۰ مجروح

 16. سقوط یک قبیله!

 17. موگرینی: حمایت از برجام باعث نمی‌شود از مسائل دیگر چشم‌پوشی کنیم

 18. ترامپ با فحاشی از خجالت تیلرسون درآمد

 19. دوره کاری «بانوی صورتی» در تلویزیون کره شمالی پایان یافت

 20. ترامپ: معترضان فرانسوی شعار می‌دهند ترامپ را می‌خواهیم!

 21. ترامپ خطاب به نزدیکانش: نگران تهدید دموکرات‌ها به استیضاح هستم

 22. ترامپ برای اروپا شمشیر را از رو بسته است

 23. تکرار صحنه‌های ۸۸ ایران در فرانسه  

 24. سرنوشت شراکت آمریکا و عربستان به کجا ختم می‌شود؟

 25. بیدار بمان آقای فوکویاما

آخرین عناوین