استانی شدن انتخابات؛ وقتی مجلس راه حل درستی برای مشکلات ندارد

امیرحسین رحمانی،   3970826214 ۱ نظر، ۹ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار
استانی شدن انتخابات؛ وقتی مجلس راه حل درستی برای مشکلات ندارد

نمایندگان به سیاق دوره‌های گذشته مجلس، طرح استانی شدن انتخابات را دوباره در دستور کار قرار داده اند؛ طرحی که قرار است با اجرای آن، مجلس کارآمدتری ایجاد شود، اما پیشنهاد نمایندگان ایرادات جدی دارد و بسیار بعید هم است موجب بهبود عملکرد مجلس شود.

به گزارش الف، معمولاً در چند دوره اخیر مجلس شورای اسلامی، نمایندگان اواخر زمان چهار ساله که می رسد به فکر انجام اصلاحات اساسی در ساختار نظام انتخاباتی می افتند. در واقع به نظر می رسد نمایندگان بعد از گذشت سال های اولیه از جایگاه و کارآمدی نه چندان مناسب مجلس شورای اسلامی آگاه می شوند و به همین دلیل به فکر تصویب قانون یا قوانینی برای ارتقای نقش مجلس می شوند.

از آن جا که چنین طرح هایی به طور بنیادی سازوکار انتخاب نمایندگان و تشکیل مجلس را تغییر می دهد نیازمند تامل و دقت بیشتری هستند و به هیچ وجه آخر دوره، زمان مناسبی برای بررسی چنین مسائلی نیست. به خصوص این که از چند هفته دیگر، دستور کار مجلس شورای اسلامی نیز تماماً بررسی بودجه سالیانه است و به همین دلیل فرصت لازم و کافی برای پرداختن به چنین مسائل مهمی وجود ندارد.

مشکلات طرح استانی شدن انتخابات

یکی از این طرح هایی که از دوره پنجم مجلس شورای تقریباً در هر دوره بررسی شده، طرح استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی است که در دوره دهم مجلس شورای اسلامی نیز چنین طرحی در قالب " طرح یک فوریتی اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی" با ۱۲۱ امضا در دستور کار قرار گرفته است{لینک}.

در مقدمه طرح آمده:" علی رغم اینکه مجلس شورای اسلامی قوانین متعددی در زمینه برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی منعقد نموده ولی در دو دهه اخیر با اصلاحات بی شماری مواجه شده است که این مهم نشان از این دارد که قانون مربوط می تواند دارای ایراداتی باشد و اصلاح آن می تواند زمینه حضور مردم در عرصه انتخابات را پررنگ تر نماید از طرفی استانی شدن انتخابات نیز دغدغه بسیاری از مسوولان نظام می باشد".

نمایندگان بر اساس این صورت مسئله پیشنهاد داده اند که استانی شدن می تواند زمینه رفع ایرادات قانون انتخابات مجلس، مشارکت بیشتر مردم و رفع دغدغه مسئولان نظام را فراهم نماید. اما از همین جملات مشخص است ساختار بندی مسئله و مشکل توسط نمایندگان به درستی صورت نگرفته است.

اول اینکه آیا اصلاح متعدد قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی نشانگر این است که می باید این قانون در راستای استانی شدن تغییر یابد؟. کدام مطالعه و پژوهشی به چنین نتیجه ای رسیده است؟ شاید این تغییر محتمل نیز همانند تغییرات قبلی نمایندگان به بدتر شدن قانون منجر شود.

دوم اینکه نمایندگان طراح به استانی شدن انتخابات در راستای حضور پررنگ تر مردم تاکید کرده اند. علاوه بر این که ایراد اول به این مورد نیز وارد است می توان گفت تا کنون درصد مشارکت مردم در انتخابات مجلس، حد قابل قبولی داشته و این میزان مشارکت کننده در بسیاری از کشورهای غربی که مدعی دموکراسی هم هستند بیشتر است(اتفاقاً بسیاری بر این عقیده هستند استانی شدن موجب کاهش مشارکت مردم خواهد شد که در ادامه به آن اشاره می شود).

سوم این که عبارت "رفع دغدغه مسئولان نظام" ابهام دارد و مشخص نیست دقیقاً به چه مسئولانی اشاره دارد و آیا این مسئولان دقیقا بر تغییر ساختار انتخابات و استانی شدن تاکید داشته اند!؟

ایراداتی بر جزئیات طرح استانی شدن

نگاهی به مواد طرح نیز نشان دهنده این است با چنین تغییراتی بعید است کارآمدتر شدن مجلس شورای اسلامی حاصل آید. بر اساس دو ماده«3» و «4» قرار است رای دهندگان هم به صورت حوزه ای و هم استانی رای دهند. به عبارتی بهتر، از هر حوزه انتخابیه موجود در استان نامزد یا نامزدهایی که حداقل بیست درصد ( 20 %) آرای صحیح ماخوذه حوزه انتخابیه را کسب کنند و بالاترین رای را در کل استان به دست آورده اند، نماینده یا نمایندگان استان از آن حوزه انتخابیه محسوب می شوند.

در تبصره ماده«4» هم آمده در صورتی که حد نصاب در این ماده، برای یک یا چند کرسی به دست نیاید، نامزد یا نامزدهایی که بیشترین رای را نسبت به سایر نامزدهای آن حوزه انتخابیه در سطح استان کسب کرده باشند به عنوان نماینده یا نمایندگان استان از آن حوزه انتخابیه به مجلس راه می یابند.

درباره جزئیات طرح نیز می توان به موارد زیر اشاره کرد:

در بند اول سیاست های کلی انتخابات تاکید شده " تعیین حوزه‌های انتخاباتی مجلس شورای اسلامی و شوراهای اسلامی بر مبنای جمعیت و مقتضیات اجتناب‌ناپذیر به‌گونه‌ای که حداکثر عدالت انتخاباتی و همچنین شناخت مردم از نامزدها فراهم گردد"، اما مشخص است با گسترده شدن حوزه های انتخابیه و استانی شدن آن، شناخت مردم از نامزدهای انتخاباتی به حداقل خواهد رسید. در این صورت احتمالاً مردم یا در انتخابات مشارکت نمی کنند چون نمی توانند به طور دقیق نامزدها را بشناسند و قرابت های فکری و سیاسی را تشخیص دهند یا اینکه چهره های مشهور و یا افرادی که وعده های بزرگ و غیر ممکن می دهند رای خواهند آورد.

همچنین با توجه به اینکه نامزدها باید در سطح استان رای بالایی بدست آورند به طور منطقی بر روی شهرهای پرجمعیت تاکید خواهد شد و از نقاط حاشیه ای و کم جمعیت تعمداً غفلت می شود. بدون شک چنین امری با ارزش های نظام که توجه به مردم محروم و نیازهای آنها است مغایرت دارد.

بر اساس ماده (8) طرح پیشنهادی مدت فعالیت تبلیغات انتخاباتی برای نامزدهای نمایندگی مجلس شورای اسلامی دوهفته خواهد بود. اما واضح است نامزدها نمی توانند در طول این مدت به تمام شهرهای یک استان سفر کند و با مردم دیدار داشته باشد. همچنین بدلیل گسترده شدن حوزه انتخابیه، احتمالاً هزینه نامزدهابه شدت افزایش پیدا خواهد کرد. بر این اساس نقش پول و افراد متمول در انتخابات پررنگ تر از وضعیت فعلی خواهد شد.

چه باید کرد؟

تقریباً در اینکه مجلس شورای اسلامی کارآمد نیست و به مسائل اساسی و مشکلات جامعه کمتر می پردازد اجماع عمومی وجود دارد. اما با استانی شدن نیز بسیار بعید است از مشکلات فعلی مجلس کاسته شود. به نظر می رسد استانی شدن زمانی با موفقیت همراه خواهد که با دو مولفه دیگر همراه شود.

اول اینکه موضوعات و مشکلات محلی در سطح محل به آن پرداخته و رسیدگی شود و مجلس صرفاً به مسائل ملی بپردازد. دوم اینکه در فقدان سیستم حزبی جدی در ایران نباید انتظار داشت مجلس شورای اسلامی بهتر از وضعیت فعلی عمل کند؛ چرا که خط و خطوط مجلس اصلاً واضح و مشخص نیست و البته پاسخگویی و قبول مسئولیت در قبال عملکرد مجلس نیز توسط جریانات و گروه های سیاسی وجود ندارد.

در این بین نباید صرفاً ارتقای جایگاه مجلس را در استانی شدن دید چرا که از طریق روش های دیگر نیز می شد به بهبود عملکرد مجلس کمک کرد. مثلاً یکی از اتفاقاتی که می توانست موجب افزایش بحث های کارشناسی و کارآمدی مجلس شود، شفافیت آراء و عملکرد نمایندگان مجلس شورای اسلامی بود که متاسفانه نمایندگان با آن مخالفت کرده اند.

در نهایت، با این تفاسیر باید گفت وقتی برخی نمایندگان نمی توانند راه حل درست و جامعی برای کارآمدتر شدن خود مجلس ارائه دهند چگونه می توان انتظار داشت تصمیمات صحیحی برای حل مشکلات کشور اتخاذ نمایند.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۶۴۰۳۹۰۱۳:۲۱:۳۶ ۱۳۹۷/۸/۲۷
انتخابات استانی مناسب نظام های دو مجلسی است که مثلا یک مجلس به مسائل ملی و قانونگذاری بپردازد و مجلس دوم به امور منطقه ای بپردازد و البته با اختیار استیضاح مقامات محلی

پربحث‌های امروز

 1. اولین تصویر داماد حسن روحانی در سمت جدیدش  

 2. سرانجام قیمت بنزین و سناریوهای مختلف برای آن

 3. تصمیم جدید نمایندگان مستعفی استان اصفهان

 4. دولت زیر بار فرمول خودروسازان رفت؛ خودرو گران شد/ حواله کاهش قیمت به آینده‌ای نامعلوم/ پراید ۳۳میلیون و ۷۰۰ هزار تومان؟

 5. توضیحات سید احمد خاتمی درباره انتصاب دامادش در دولت روحانی + عکس

 6. جانبازان ۵۰ درصد از ممنوعیت به‌کارگیری بازنشسته‌ها مستثنی شدند

 7. تصویری از بچه‌های پایگاه بسیج شانزه‌لیزه  

 8. هاشمی‌طبا: اصلاح‌طلبان در انتخابات بعدی رای ندارند/ دولت روحانی به دنبال "لیبرالیسم کاذب" است

 9. «سردار مریم» تنها زن سردار ایرانی + عکس

 10. هر کیلو آجیل شب یلدا 60 تا 100 هزار تومان/ سرمازدگی تولید پسته، فندق و گردو را کاهش داد

 11. نهضت آموزش حقوق برای پیشگیری از جرم

 12. یادداشت حسین شریعتمداری/ بعد از فروش پس گرفته نمی‌شود

 13. فواید شگفت‌انگیز مصرف یک موز در روز

 14. نحوه برخورد با همسر عصبی

 15. بطحائی خبرداد: احتمال ادغام دو معاونت در وزارت آموزش و پرورش

 16. آلودگی هوا، سکته‌های قلبی و مغزی را افزایش می‌دهد

 17. نامه اعتراضی کمیسیون امنیت‌ملی به دولت درباره بودجه دفاعی سال آینده

 18. افت ۲۸ درصدی تولید انرژی کشور درصورت پیوستن به توافق پاریس

 19. علل بیدار شدن با استرس

 20. گاردین: کشورها در اجرای توافق پاریس تجدیدنظر کنند/ پیروزی معترضان و شکست توافق پاریس در گام نخست

 21. «روحانی» و «احمد خاتمی» نسبت به انتصاب دامادهایشان اعلام برائت کنند  

 22. واریز بسته حمایتی کارگران از امروز

 23. در چنین روزی ایران کره را شش تایی کرد

 24. از مصرف «نمک دریا» خودداری کنید

 25. بزرگترین لیوان چای جهان در ایران رونمایی شد

پربحث‌های دیروز

 1. ایمانی در گفتگو با الف:خطر بازگشت پوپولیسم جدی است / احمدی‌نژاد به دنبال بهره‌برداری به نفع خود است

 2. طمع همایونِ رضا پهلوی‎

 3. واکنش روحانی به حکم معاونت دامادش در وزارت صنعت

 4. حراج اطلاعات کشور، با چه قیمتی

 5. چرا پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی مردود است؟

 6. عضو فراکسیون امید: وزیر صنعت با انتصاب داماد روحانی به لبه تیغ استیضاح نزدیک شد/ نمی‌توانم باور کنم روحانی در جریان این انتصاب نبوده/ سرمایه اجتماعی روحانی بازهم کاهش پیدا خواهد کرد

 7. جهانگیری: هدف از تحریم این بوده که اقتصاد کشور با فروپاشی مواجه و مردم به تنگ بیایند

 8. بازار آجیل شب یلدا   

 9. افزایش شکاف بین اصلاح طلبان و اعتدالی ها/ تعارض منافع؛ این بار در سازمان محیط زیست/ حاشیه‌های ادامه‌دار انتصاب داماد رئیس‌جمهور

 10. صحنه وحشتناکی که کارمند تنها در شرکت با آن مواجه شد  

 11. مردم از فقر و تبعیض ناراحت اند، با برجام، FATF و بازی سیاسی شما کار ندارند

 12. عرضه خودرو ۵ درصد زیر نرخ بازار/تفاوت نرخ باکارخانه درجیب خودروساز

 13. یکی از نشانه‌های وقاحت در برخی مسئولان  

 14. محکومیت‌های «اسفندیار رحیم مشایی» تایید شد

 15. حاجی دلیگانی: مخالف افزایش قیمت بنزین هستیم

 16. بازنشستگان و ناکارآمدی نظام‌های اجرایی و تصمیم‌گیری

 17. دوروف  چگونه به تلگرام طلایی شما پیام فرستاد؟

 18. پیشنهاد جدید مجلس برای سهمیه‎بندی بنزین در سال ۹۸

 19. سفره کارگران چیده می‌شود

 20. وحید صیادی نصیری که بود و چگونه درگذشت؟/ جزئیات فعالیت های یک گروهک تروریستی

 21. زمان بازنشستگی «زیباکلام» از دانشگاه تهران مشخص شد

 22. پرداخت هزار و 100 میلیارد تومان حقوق مازاد در طول سال به کارکنان ایران‌خودرو و سایپا

 23. خوب بد زشت سخنان ظریف

 24. تجمع نمایندگان اصفهان در دفتر آیت‌الله طباطبایی‌نژاد

 25. نرخ رشد علمی ایران ۱۱ برابر نرخ رشد میانگین جهانی

پربحث‌های هفته

 1. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 2. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 3. برای این عکس شما تیتر بزنید  

 4. ایمانی در گفتگو با الف:خطر بازگشت پوپولیسم جدی است / احمدی‌نژاد به دنبال بهره‌برداری به نفع خود است

 5. طمع همایونِ رضا پهلوی‎

 6. نگاهی به هزینه و فایده برجام

 7. چرا نباید حقوق کارمندان افزایش یابد؟

 8. از تزریق به ایرانیان در فرودگاه تفلیس تا دیپورت آنها به بهانه‌های واهی + عکس

 9. واکنش روحانی به حکم معاونت دامادش در وزارت صنعت

 10. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 11. ضعیف‌ترین دوران وزارت خارجه ایران  

 12. نوبخت در پاسخ به احمدی‌نژاد: امکان افزایش یارانه‌ها وجود ندارد/ فعلا باید بدهی‌های دولت قبل را بپردازیم

 13. وعده ارزانی ۲۰ درصدی با FATF، پس از گرانی ۲۰۰ درصدی با برجام!

 14. وقتی اقوام حسن روحانی در دولت پست می‌گیرند + جدول

 15. کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!

 16. واکنش‌ها به انتصاب داماد رئیس‌جمهوری به معاونت وزیر؛ کلید روحانی قفل شاه داماد را باز کرد

 17. واکنش واعظی به پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی از سوی احمدی‌نژاد

 18. برایان هوک: موضوع فرزندان مقامات ایران را بررسی می‌کنیم

 19. فرزندان مقامات ایران از آمریکا اخراج می‌شوند؟/ انتقاد از روحانی در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی/ پایان اصولگرایی و اصلاح‌طلبی

 20. به بهانه شاپرک شجری‌زاده؛ پنج اشتباه درباره دختر خیابان انقلاب

 21. تست موشک بالستیک تائید شد/ پاسخ سردار حاجی‌زاده به واکنش آمریکایی‌ها

 22. روحانی: سال آینده به دلیل تحریم‌ها با مشکلاتی روبه رو خواهیم شد/ اشکال ما این است که فرصت‌ها را می‌سوزانیم

 23. چرا همیشه کارگران، یک بار هم به مدیران و مسئولان حقوق ندهید

 24. چرا کانال مالی اروپا شکل نمی گیرد؟

 25. درخواست بی‌شرمانه پسر ۹ ساله از یک زن

پربحث‌های اخیر

 1. اولین تصویر داماد حسن روحانی در سمت جدیدش  

 2. تصمیم جدید نمایندگان مستعفی استان اصفهان

 3. افزایش شکاف بین اصلاح طلبان و اعتدالی ها/ تعارض منافع؛ این بار در سازمان محیط زیست/ حاشیه‌های ادامه‌دار انتصاب داماد رئیس‌جمهور

 4. توضیحات سید احمد خاتمی درباره انتصاب دامادش در دولت روحانی + عکس

 5. محکومیت‌های «اسفندیار رحیم مشایی» تایید شد

 6. جانبازان ۵۰ درصد از ممنوعیت به‌کارگیری بازنشسته‌ها مستثنی شدند

 7. هاشمی‌طبا: اصلاح‌طلبان در انتخابات بعدی رای ندارند/ دولت روحانی به دنبال "لیبرالیسم کاذب" است

 8. «سردار مریم» تنها زن سردار ایرانی + عکس

 9. یادداشت حسین شریعتمداری/ بعد از فروش پس گرفته نمی‌شود

 10. نامه اعتراضی کمیسیون امنیت‌ملی به دولت درباره بودجه دفاعی سال آینده

 11. «روحانی» و «احمد خاتمی» نسبت به انتصاب دامادهایشان اعلام برائت کنند  

 12. پیکر فرمانده قرارگاه ثامن الائمه(ع) تشییع شد

 13. سخنگوی وزارت خارجه: کانال مالی اروپا صرفا برای دارو و غذا طراحی نشده است

 14. واکنش وزیر صنعت به انتصاب داماد رئیس‌جمهور؛ هرکس سوابق داماد روحانی را دید، تبریک گفت

 15. کمال خرازی: انتظار است اروپا در موضوع سازوکار مالی گام‌های عملی بردارد

 16. ایران به سراغ ساخت زیردریایی‌ ۳۲۰۰ تُنی می‌رود + جزئیات و عکس

 17. بازرگانی اصلاح‌طلبان از نام «مهندس بازرگان»

 18. پای استعفایتان بمانید

 19. بررسی توانمندی‌های هسته‌ای کشور در ۲ بازه زمانی پیش از مرداد ۹۲ و بعد از ۱۳ آبان ۹۷

 20. احضار وزیر صنعت به فراکسیون امید بابت انتصاب‌های اخیر/ اگر نمایندگان مجلس واقعا نماینده ملت باشند، استیضاح وزیر صنعت را باید در برنامه قرار دهند

 21. واکنش محمود صادقی به خبر انتصاب داماد روحانی  

 22. چرا مشکل CFT با حق شرط رفع نمی شود؟

 23. سهیلا جلودارزاده: آقای روحانی اعصاب ندارد/ عملکرد روحانی در برخی موارد باعث فقیرتر شدن مردم شد

 24. فلاحت‌پیشه: احتمال تصویب لوایح پالرمو و CFT زیاد است

 25. نوروزی: مشاورانی در کمیسیون‌های مجلس اجرای قوانین را پیگیری کنند

پربحث‌های دیروز

 1. ایمانی در گفتگو با الف:خطر بازگشت پوپولیسم جدی است / احمدی‌نژاد به دنبال بهره‌برداری به نفع خود است

 2. واکنش روحانی به حکم معاونت دامادش در وزارت صنعت

 3. حراج اطلاعات کشور، با چه قیمتی

 4. عضو فراکسیون امید: وزیر صنعت با انتصاب داماد روحانی به لبه تیغ استیضاح نزدیک شد/ نمی‌توانم باور کنم روحانی در جریان این انتصاب نبوده/ سرمایه اجتماعی روحانی بازهم کاهش پیدا خواهد کرد

 5. جهانگیری: هدف از تحریم این بوده که اقتصاد کشور با فروپاشی مواجه و مردم به تنگ بیایند

 6. افزایش شکاف بین اصلاح طلبان و اعتدالی ها/ تعارض منافع؛ این بار در سازمان محیط زیست/ حاشیه‌های ادامه‌دار انتصاب داماد رئیس‌جمهور

 7. یکی از نشانه‌های وقاحت در برخی مسئولان  

 8. محکومیت‌های «اسفندیار رحیم مشایی» تایید شد

 9. وحید صیادی نصیری که بود و چگونه درگذشت؟/ جزئیات فعالیت های یک گروهک تروریستی

 10. خوب بد زشت سخنان ظریف

 11. تجمع نمایندگان اصفهان در دفتر آیت‌الله طباطبایی‌نژاد

 12. نرخ رشد علمی ایران ۱۱ برابر نرخ رشد میانگین جهانی

 13. همسر «مهندس بازرگان» درگذشت

 14. یادداشت مطهری درباره بدعت مجمع تشخیص مصلحت نظام!

 15. فرمانده قرارگاه ثامن‌الائمه(ع) سپاه به لقاء‌الله پیوست

 16. کار تراشی معاون روحانی برای شرکتی که از آن سهم می‌برد + سند

 17. وزیر دفاع: بخش دفاعی کشور نگاه به بیرون ندارد/ اتخاذ تدابیر صحیح رهبری موجب شکست آمریکایی‌ها شد

 18. توضیحات یک مقام آگاه درباره پرونده «وحید صیادی نصیری»

 19. نعمتی: بودجه ۹۸ باید واقعی بسته شود/ ارائه بودجه به مجلس طی ۱۰ روز آینده

 20. صحبت‌های لاریجانی درباره استعفای نمایندگان اصفهان

 21. پزشکیان: از نامه اصلاح‌طلب‌ها به رهبری برای برگزاری همه‌پرسی اطلاعی ندارم

 22. مواد منفجره حادثه چابهار چگونه به کشور وارد شد؟

 23. فرمانده ارتش: تدابیر رهبر انقلاب قطب‌نمایی برای پیشرفت است

 24. مطهری و صادقی کجاء مجلس نشسته‌اند؟  

 25. جلسه غیرعلنی تمام شد؛ آغاز جلسه علنی مجلس

پربحث‌های هفته

 1. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 2. ایمانی در گفتگو با الف:خطر بازگشت پوپولیسم جدی است / احمدی‌نژاد به دنبال بهره‌برداری به نفع خود است

 3. نگاهی به هزینه و فایده برجام

 4. از تزریق به ایرانیان در فرودگاه تفلیس تا دیپورت آنها به بهانه‌های واهی + عکس

 5. واکنش روحانی به حکم معاونت دامادش در وزارت صنعت

 6. ضعیف‌ترین دوران وزارت خارجه ایران  

 7. وعده ارزانی ۲۰ درصدی با FATF، پس از گرانی ۲۰۰ درصدی با برجام!

 8. وقتی اقوام حسن روحانی در دولت پست می‌گیرند + جدول

 9. واکنش‌ها به انتصاب داماد رئیس‌جمهوری به معاونت وزیر؛ کلید روحانی قفل شاه داماد را باز کرد

 10. واکنش واعظی به پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی از سوی احمدی‌نژاد

 11. فرزندان مقامات ایران از آمریکا اخراج می‌شوند؟/ انتقاد از روحانی در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی/ پایان اصولگرایی و اصلاح‌طلبی

 12. به بهانه شاپرک شجری‌زاده؛ پنج اشتباه درباره دختر خیابان انقلاب

 13. تست موشک بالستیک تائید شد/ پاسخ سردار حاجی‌زاده به واکنش آمریکایی‌ها

 14. روحانی: سال آینده به دلیل تحریم‌ها با مشکلاتی روبه رو خواهیم شد/ اشکال ما این است که فرصت‌ها را می‌سوزانیم

 15. ازغدی: انتقاد را سرکوب نکنید/ نماز جمعه تریبون تکرار و کلی گویی بی فایده نیست/ رهبری هم باید پاسخگوی اختیارات خودش باشد/نهادهای حکومت در سه قوه و منصوب، باید شفاف و مسئولیت پذیر باشند

 16. اولین تصویر داماد حسن روحانی در سمت جدیدش  

 17. حراج اطلاعات کشور، با چه قیمتی

 18. حجاریان؛ از پراگماتیسم تا اپورتونیسم

 19. صادق زیباکلام: به‌خاطر دفاع از روحانی شرمنده‌ایم

 20. تصمیم جدید نمایندگان مستعفی استان اصفهان

 21. مظلومی که داستان ندارد

 22. روحانی استاد فرافکنی در تحمیل FATF است/ FATF هم مانند برجام چرخ زندگی مردم را نمی‌چرخاند

 23. عضو فراکسیون امید: وزیر صنعت با انتصاب داماد روحانی به لبه تیغ استیضاح نزدیک شد/ نمی‌توانم باور کنم روحانی در جریان این انتصاب نبوده/ سرمایه اجتماعی روحانی بازهم کاهش پیدا خواهد کرد

 24. جهانگیری: هدف از تحریم این بوده که اقتصاد کشور با فروپاشی مواجه و مردم به تنگ بیایند

 25. دادستان قم: وحید صیادی نصیری به دلیل بیماری کبد فوت کرد

آخرین عناوین