روزنامه لبنانی البناء: تحریم‌ ایران و آخرین دیوار نظام تک قطبی جهان/ آیا نقشه آمریکا موفق است؟

گروه جهان الف،   3970817008 ۸ نظر، ۱ در صف انتشار و ۵ تکراری یا غیرقابل انتشار
تحریم‌ ایران و آخرین دیوار نظام تک قطبی جهان/ آیا نقشه آمریکا موفق است؟

روزنامه لبنانی تحریم‌های آمریکا علیه ایران را آخرین تلاش مذبوحانه آمریکا برای توقف فروپاشی نظام تک قطبی در جهان توصیف کرد و گفت، ایران با کمک چین و روسیه بر تحریم‌ها فائق آمده و رویای ترامپ را بر باد می‌دهد.

 روزنامه لبنانی «البناء» در یادداشتی به قلم «وفیق ابراهیم»، تحلیگر سیاسی برجسته این کشور با عنوان «آخرین دیوار نظام تک قطبی آمریکا از ادلب به تهران»، تقلای سردمداران کاخ سفید برای توقف افول هژمونی آمریکا بر منطقه و جهان را شکست خورده توصیف کرد.

 در این یادداشت آمده است: جنگ‌های آمریکا علیه ایران و مشرق عربی با عناوین تخیلی مختلف خود یک هدف را دنبال می‌کند و جغرافیای این جنگ‌ها تنها چندین کیلومتر از هم فاصله دارند، درحالی که با یک پروژه عمیق درارتباطند.

به نوشته البناء، از حدود نیم دهه گذشته تاکنون با افول نقش آمریکا در منطقه پهناور مملو از ثروت در غرب آسیا، امپراطوری آمریکا تلاش‌های فوق العاده ای برای توقف روند افول خود در پیش گرفته است از همین رو دربلافاصله صدد ایجاد یک دیوار محکم راهبردی برآمد که مرزهای سیاسی بیش از یک کشور را درنوردیده و ادلب را به شرق فرات در سوریه متصل کرده و از آنجا با عبور از عراق حلقه بزرگی اطراف ایران  درست می‌کند.

این روزنامه لبنانی افزود: در این مسیر آمریکایی‌ها تنها این نیست که از قدرت نظامی خود و تلاش های تروریسم، ترفندهای ترکیه، خصومت اسرائیل و انحطاط آل سعود  بهره می‌برند بلکه همه ظرفیت‌های راهبردی، سیاسی، تاریخی و نظامی امپراطوری خود و ائتلاف‌ها را برای تحت فشار قرار دادن ایران و از بین بردن نقش تاریخی سوریه به کار بستند.

البناء در ادامه این سوال را مطرح کرد که، اما چه دلایلی آمریکا را وادار می‌کند همه قوای خود را وارد نبردی در چارچوب منطقه کند؟

این روزنامه لبنانی در پاسخ به سوال خود گفت، آمریکایی‌ها می‌دانند که این نبرد بسیار سرنوشت ساز است، چون خلاص شدن سوریه از نقشه‌های تجزیه طلبانه مترادف با ارتباط این کشور با عراق و ایران در راهبردهای بزرگ و ارتباط با روسیه و چین است به گونه ای که دیدار مقامات سوریه و عراق به پروژه ای چند ملیتی و چند بعدی برای سرنگونی نظام تک قطبی آمریکا بر جهان و منزوی کردن آن در منطقه ای دور افتاده بین اقیانوس اطلس دریای ظلمات و اقیانوس آرام دریای تبعیدگاه های دور مبدل می‌شود.  
البناء ادامه داد: آنچه که آمریکا را از این سرنوشت سیاه به شدت نگران کرده است، گرایش اروپا به خروج از زیر سلطه آمریکا و حرکت به سمت غرب آسیا است، جایی که ثروت هایش تمام شدنی نیست.

این روزنامه در ادامه با طرح سوالی دیگر ادامه داد: بنابراین آیا خط دفاعی آمریکا می‌تواند افول امپراطوری این کشور را متوقف کند و هژمونی نظام تک قطبی آن بر دنیا را نجات دهد؟

در جواب این سوال هم البناء نوشت: واشنگتن ظرفیت‌های  عظیمی دارد که همزمان بر امکانات ده‌ها کشور روی هم و در هر سطحی فزونی دارد، چون برتری نظامی، اقتصادی، فرهنگی و ژئوفیزیکی را یکجا در خود جمع کرده است اما برای نخستین بار است که آمریکا با ائتلافی در شرف تشکیل مرکب  از کشورهای نخبه‌ای روبرو شده که برای خود برنامه‌هایی دارند.

نویسنده تاکید کرد: چین، اقتصاد آمریکا و متحدان آن را به چالش کشیده است اما روسیه هم از مرزهای سیاسی نفوذ آمریکا عبور کرده و تسلیحات منحصر به فرد آن گوی سبقت را در دنیا ربوده است، روسیه همچنین برنامه‌ای برای بازگشت به دایره تصمیم‌گیری‌های بین المللی آن هم از خاستگاه سوریه دارد و نفوذ خود را با مشارکت در جنگ‌های گهگاه منطقه‌ای و یا از طریق مذاکرات بیشتر می کند برای همین است که اگرچه لاوروف بیشتر اوقات فقط از شرکا سخن می‌گوید اما در بیشتر جبهه‌ها با آنها مبارزه می‌کند.

البناء، ایران را نقطه اتصال پیشرفت چین، بین المللی شدن نقش روسیه و مقاومت سوریه خواند و گفت: اگر مسکو و پکن  قدرت‌های کاندید برای نفوذ بین المللی هستند تهران به نوبه خود در شرایط دشوار تحریم‌های آمریکا، اروپا، کشورهای عربی حاشیه خلیج(فارس) و اسرائیل موفق به ایجاد ائتلاف‌هایی در قلب جهان اسلامی شده که تسلیم نفوذ آمریکا و وهابیت است.

به نوشته البناء، این توسعه روسیه، چین، ایران و سوریه منجر به زاده شدن تلاش‌های سریع آمریکا برای متوقف ساختن تمایل این چهار کشور به سمت همپیمانی است از همین رو چین با تحریم‌های تجاری و اقتصادی روبرو شد و روسیه نیز با تحریم های ظالمانه ترامپ برای اثبات نقش آمریکا روبرو شد و واشنگتن به سرعت نقشه «از ادلب به ایران» را وضع کرد تا ارتباط دریایی از مدیترانه به روسیه و چین و ارتباط خشکی ادلب، شرق فرات، عراق و در نهایت ایران را قطع کند.

به عقیده نویسنده، از لحاظ میدانی آمریکایی‌ها در وادار کردن غربی‌ها به مقابله با تکمیل پیروزی سوریه از طریق عملیات آزاد سازی ادلب موفق عمل کردند و آن را به نبردی علیه تروریسم در دو بخش داعش و متحد ترکیه  به تعبیر خود برای دفاع از غیرنظامیان ادلب در برابر حملات احتمالی ارتش سوریه مبدل کردند؛ اما آنها به حمایت از تروریست‌های این منطقه ادامه داده و هر آنچه می‌خواهند دراختیارشان قرار می‌دهند و خطوط تماسی بین تروریست‌ها با شرق فرات باز کردند که تحت نظارت آمریکا و ترکیه قرار دارد.

البناء افزود: آمریکایی‌ها شرق فرات را هم به خطوط نبرد کُردها با سوریه و کُردها با داعش تبدیل کردند و از بالا بر آنها نظارت می‌کند، به گونه‌ای که از متخلف حمایت و به پیروز نهیب می‌دهد و بدین ترتیب مناطق شرق فرات را به جبهه‌های جنگ بازی مبدل کرده که به واشنگتن اطمینان می‌دهد بحران سوریه از ادلب تا بوکمال تحت پوشش آمریکا ادامه پیدا می‌کند، جنگی که بهانه‌ای توجیهی برای بقای ارتش آمریکا و متحدان بین المللی آن در آنجا شده است.

این روزنامه فرامنطقه ای آورده است: از سوی دیگر آمریکایی‌ها به منظور تکمیل خطوط تنش بار دیگر بحران‌های سیاسی در عراق را شعله ور کردند که همان تکمیل تشکیل دولت در آنجا بود و این به تنهایی برای ایجاد شکاف های سیاسی در داخل یک حزب و تجزیه عراق به سه منطقه کافی است چگونه شکاف یک حزب باسابقه به ده‌ها گرایش ضد و نقیض را درک کنیم، کُردها، اهل تسنن و شیعیان هر کدام چند دسته هستند و اقلیت‌ها هم خود چند پاره‌اند؛ این در کنار وجود ده ها پایگاه آمریکایی است که نهادهایی راهبردی در داخل عراق را تحت کنترل دارد و مانع بازگشایی مرزهای بین سوریه و عراق می شود.

به عقیده نویسنده، آمریکایی‌ها برای تکمیل آخرین دیوار نظام تک قطبی خود شروع به محاصره اقتصادی، سیاسی، راهبردی و نظامی ایران کردند و دراین مسیر ابزارهای جهانی، منطقه ای و داخلی را بکار گرفتند ابزاری که آن را برای مقابله با بزرگی ایران در منطقه ضروری می‌دانند.

البناء آورده است: واشنگتن گمان می‌کند در ایجاد این دیوار موفق بوده دیواری که موقتا نقش بازدارنده در تکمیل ساخت حاکمیت سوریه، پیشرفت چین و بازگشت روسیه به دنیا را دارد و این به معنای به تعویق انداختن موعد فروپاشی امپراطوری و ممانعت از تشکیل ائتلاف چند قطبی بین المللی است.

البناء ادامه داد: بنابراین آیا این نقشه آمریکا موفق است؟

این روزنامه در جواب به سوال بالا نوشت: روس‌ها معتقدند موفقیت ایران در گریز از زیر فشارهای آمریکا به معنای نابودی هژمونی نظام تک قطبی آن بر دنیا است بنابراین ابایی در بیان صریح این قضیه ندارند که با همه راه‌های اقتصادی مطلوب و با سطوح دیگر موازی نقشه آمریکا به نبرد دفاع از ایران ورود کرده‌اند.

البناء افزود: چین هم می‌داند که مبارزه ایران، مبارزه حفاظت از بازار اقتصادی خود است بنابراین هرگز خود را ملزم به تصمیم ضد ایرانی آمریکا نمی‌کند تا مقدمه اعلام ائتلافی متناسب با میزان خصومت آمریکا علیه ایران باشد.

به عقیده نویسنده، اما درباره ادلب احتمالا پکن و مسکو معتقدند که ادلب بحرانی برای آمریکایی‌هاست بیشتر از اینکه مشکلی برای آنها باشد، چون حمایت از تروریسم موضوعی خسته کننده است و می‌تواند برای مدت محدودی از آن استفاده برد اما بعد از آن آمریکا چه باید بکند هنگامی که تیر حمایت از تروریسم به سمت آمریکا و حامیان تروریسم در ترکیه کمانه می‌کند؟

البناء نوشت: در اینجا باید از کسانی که کارشناس امور منطقه خلیج فارس و ترکیه هستند بپرسید چگونه آمریکا در ایجاد دیواری پیروز می‌شود که بر اساس اختلافات «کُردها با ترکیه»، «کُردها با داعش» و «کُردها، تروریست‌ها و ترکیه با دولت سوریه و متحدانش» و اختلاف بین «سوریه و آمریکا» شکل گرفت  علاوه بر اینکه ایران موفق شده بیشتر متحدانش در عراق را با نخست وزیر جدید گرد هم آورد.

اما نویسنده در پایان یادداشت آورده است: در نهایت معلوم می‌شود که پروژه دیوار، واقعی است اما سیل‌های سوریه، روسیه و ایران به زودی برای فروریختن این دیوار به راه خواهد افتاد که همان پافشاری بر حفظ حاکمیت سوریه، نقش منطقه ای ایران و پروژه‌های سرنگونی نظام تک قطبی آمریکا بر جهان است.

 

منبع: فارس

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

امید۶۲۶۶۰۵۰۸:۱۳:۲۷ ۱۳۹۷/۸/۱۷
جالب بود
ناشناس۶۲۶۶۲۴۰۹:۲۲:۲۹ ۱۳۹۷/۸/۱۷
ایران بعد از روسیه و چین سومین قدرت بزرگی است که هژمونی آمریکا را به چالش کشیده است، البته اتحاد استراتژیک ایران و روسیه و چین نیز در این روند بی تاثیر نبوده است. اما ایران یک نقطه ضعف عمده دارد که باعث میشود کمی دست پایین داشته باشد و آن هسته ایی نبودن ایران است.
ناشناس۶۲۷۲۹۰۲۲:۲۸:۱۰ ۱۳۹۷/۸/۱۷
به نظرم وضعت توپه و دنبال دردسری.
ناشناس۶۲۶۷۸۴۱۲:۳۵:۲۲ ۱۳۹۷/۸/۱۷
ادامه ..با این اوضاع واحوال دست روی دست گذاشته اید ومنتشر هم نمیکنید شما مسولید
ناشناس۶۲۷۲۹۵۲۲:۳۴:۰۲ ۱۳۹۷/۸/۱۷
به نظر من این جور مقالات و نتیجه گیری ها از سوی آمریکا و شرکاست. قبلا جهان اسلام عمدتا تک قطبی بود. الان (همزمان با محو شوروی) اما غرب و اسرائیل به این نتیجه رسیده اند که جهان اسلام باید حداقل دو یا سه قطبی با توان برابر باشند. بنابراین نقشه خاورمیانه هم به آرامی در حال تغییر است.
ناشناس۶۲۷۲۹۶۲۲:۳۵:۵۰ ۱۳۹۷/۸/۱۷
مرگ بر آمریکا مرگ بر اسرائیل مرگ بر انگلیس مرگ بر آل سعود
ناشناس۶۲۷۳۲۵۲۳:۱۶:۵۵ ۱۳۹۷/۸/۱۷
بازهم داریم خواب های خوب خوب می بینیم. تا وقتی اقتصاد مقامتی درست درمون نداشته باشیم و رانت بازی دولت و مسئولین از بین نرود می توانید با همین مقاله ها دل مردم را خوش کنید
ناشناس۶۲۷۶۱۸۱۱:۳۵:۳۵ ۱۳۹۷/۸/۱۸
وقتی جمهوری اسلامی درسوریه وارد شد انجا نه حزب الله بود ونه روسیه ونقش جهان چند قطبی هم برجسته نبود درواقع میشود گفت کشورما خالق جهان چند قطبی است ویکی از قطبها خود ایران است به زودی این واقعیت به امریکا تحمیل خواهد شد

پربحث‌های امروز

 1. کتاب نویسنده ایرانی در آمریکا بار دیگر جنجال‌ساز شد

 2. علی کریمی در مراسم سالگرد ناصر حجازی/ عکس  

 3. احتمال رگبار بهاری در برخی استان‌ها/ افزایش دما در کشور

 4. شروط جدید صادرات محصولات کشاورزی/صادرات فقط با کارت بازرگانی 

 5. ظریف با وزیر خارجه پاکستان دیدار و گفتگو کرد

 6. نفت ایران، برگ برنده چین در مقابله با آمریکا

 7. مانع اصلی حضور تیام در استقلال چیست؟/ زمان انتخاب سرمربی خارجی مشخص شد

 8. افزایش نرخ کرایه تاکسی در ۶۰ خط پایتخت بین ۵ تا ۱۰ درصد

 9. همتی: ارز نیمایی حذف نمی‌شود/ فعالیت بازار متشکل ارزی در مرحله پایلوت قرار دارد

 10. علی شمخانی: ۴۰سال است جنگ اقتصادی را با فرهنگ خرمشهر به پیروزی تبدیل کرده‌ایم

 11. نامه اساتید دانشگاه به رئیس جمهور درباره عدم تشکیل جلسات شورا

 12. مارچلو لیپی دوباره سرمربی تیم ملی فوتبال چین شد

 13. ترامپ: شاید درباره هوآوی با چین توافق کردیم

 14. هانی‌زاده: آمریکایی‌ها فهمیدن تهدیدات نظامی علیه ایران کارساز نیست/ عربستان به دنبال ائتلاف ضدایرانی در منطقه است/ ترامپ می‌خواهد معادله قرن را تا ماه آینده عملیاتی کند/

 15. خسارات طوفان در آمریکا  

 16. یورش وحشیانه صهیونیست‌ها به کرانه باختری

 17. اهتزار پرچم 20 متری ایران بر فراز آب‌های خلیج فارس

 18. پلوسی خواستار وساطت خانواده ترامپ در حل اختلاف با دموکرات‌ها شد

 19. چرا پس از فتح خرمشهر جنگ تمام نشد؟

 20. ساختمان های کره شمالی‎  

 21. زاکانی: هیچ رئیس‌جمهوری به اندازه روحانی اختیارات ویژه نداشته است

 22. ۶۰ ماهواره اینترنتی بالاخره به مدار زمین رفتند

 23. پیش‌بینی ۲۰۰ هزار میلیارد تومان برای تأمین کالای ضروری مردم در مجلس

 24. کشف دو جمجمه انسان در دربند

 25. آمریکا ۱۷ اتهام تازه‌ را علیه آسانژ به دادگاه ارائه کرد

پربحث‌های دیروز

 1. صدای خاموش تجرد قطعی

 2. ظریف: ما پای میز مذاکره هستیم؛ آمریکا میز مذاکره را ترک کرده

 3. مرگ غم انگیز مادر و پسر در شب چهلم

 4. کیهان به اروپا: 365 روز گذشته چه غلطی کردید که 120 روز دیگر مهلت می‌خواهید؟!

 5. بی‌توجهی به پیام‌های تصویری که می‌فرستیم

 6. سلیمی‌نمین: احمدی‌نژادی‌ها درمانده شده‌اند

 7. روزنامه دولت: ریزش قیمت خودرو آغاز شده است

 8. دستگیری 2 زورگیر که گوش طعمه‌هایشان را می‌بریدند

 9. گزینه‌های روحانی برای سخنگویی دولت

 10. ماجراهای تاسف بار و دردناک زن 48 ساله: شوهرم می خواهد طلاقم دهد

 11. اگر حسین هدایتی پرسپولیس را خریده بود، الان این تیم چه وضعی داشت؟

 12. نسخه عضو جبهه پایداری برای خروج از برجام

 13. راهکار مجلس برای مدیریت بازار مسکن

 14. ادعای وزیر دفاع موقت آمریکا درباره جنگ با ایران

 15. پمپئو هم از تندروی بولتون نگران شد

 16. بیانیه جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی به مناسبت سالروز فتح خرمشهر

 17. بشار رسن برای ماندن چه‌قدر می‌خواهد؟

 18. دستگیری سارق خیر نما

 19. پیشنهاد سه ساله باشگاه استقلال به سرمربی ایتالیایی سابق اینترمیلان

 20. واشنگتن: درباره وقوع حمله شیمیایی در سوریه به جمع‌بندی نرسیده‌ایم

 21. واکنش جواد زرینچه به سرمربی‌گری مجیدی در استقلال

 22. تردد ماشین‌های سنگین در شب‌های لیلالی قدر ممنوع شد

 23. استقبال «برنی سندرز» از ایده استیضاح ترامپ

 24. سقوط مرگبار ۴ کارگر در چاه

 25. کاهش نرخ رشد اقتصادی عربستان در سال جاری

پربحث‌های هفته

 1. کشتیم که کشتیم دیه‌شو میدیم! / نظر شما درباره‌ی این فیلم چیست؟!

 2. آیا دوچرخه سواری بانوان جرم است؟

 3. لفاظی تازه ترامپ علیه ایران: هرگز دوباره آمریکا را تهدید نکنید

 4. محکومیت «یاسین رامین» در پرونده شیرخشک‌های آلوده وارداتی به ۱۷ سال حبس

 5. برجام؛ ترامپ و توافق جدید

 6. عابربانک پرسپولیس و وزیر سابق کجا شلاق می‌خورند؟

 7. فرار از جنگ صلح به بار نمی‌‌آورد

 8. واکنش‌ها به درخواست روحانی برای اختیارات ویژه/ تاکتیک دو سر برد رئیس جمهور/ بگوید در چه مواردی محدودیت دارد/ خیری ندیده ایم از این اختیارها

 9. صدای خاموش تجرد قطعی

 10. توضیح نماینده خرمشهر درباره انتشار عکسی افطاری وی در فضای مجازی

 11. محسنی اژه‌ای: از بی‌عفتی فیلم بگیرید و برای ما بفرستید/ روحانی چه اختیار ویژه‌ای می‌خواهد؟/ رضایت اصحاب رسانه از جلسه با رئیسی

 12. تخریب ویلاهای خاص با قاطعیت دستگاه قضا/ از ویلای داماد شمخانی تا دختر وزیر سابق

 13. اوباما همزمان لبخند می‌زد و تحریم می‌کرد/ روحانی و جهانگیری چه وعده‌های به ملت دادند؛ جوابگو باشند/ اصلاح‌طلبان بعد از رای آوردن بجای پاسخگویی می‌گویند اختیار نداشتیم

 14. هشدار شديد دهقان به روسای قوا؛ دستورالعمل چپاول اموال مردم را لغو كنيد

 15. چراغ‌های روشن به هنگام سحر  

 16. پاسخ به چند شبهه پرتکرار در موضوع حجاب

 17. اژه‌ای:‌ دشمن به دنبال رواج بی‌عفتی و بی‌اخلاقی در جامعه است/ چرا فیلم قانون‌گریزی‌ها را برای مقامات قضایی نمی‌فرستید؟

 18. روحانی: قیمت ارز ۱۳ هزار تومان و حتی ۸ هزار تومان نیست / بنگاه‌های دولتی باید واگذار شود

 19. آموزش فریب دادن زنان متاهل در سریال نمایش خانگی!

 20. رفتار عجیب نمایندگان برای تعویق کنکور/ موافقت 81 نفر به رغم فریادی های 150 نماینده

 21. دولت فعّال يا قوّال

 22. آدرس را اشتباه نرویم!

 23. صالحی امیری: با هر دولتی به‌جز دولت روحانی، شرایط بدتر می‌شد/ قیمت خودرو در انتظار تصمیم شورای رقابت/ بعد از سرافراز، اصلاح ساختار صدا و سیما منتفی شد

 24. پوتین درباره ایران دقیقا چه گفت؟

 25. شریعتمداری: علیرغم تلاش دولت همچنان مردم در شرایط مطلوبی به سر نمی‌برند

پربحث‌های اخیر

 1. ظریف با وزیر خارجه پاکستان دیدار و گفتگو کرد

 2. ترامپ: شاید درباره هوآوی با چین توافق کردیم

 3. هانی‌زاده: آمریکایی‌ها فهمیدن تهدیدات نظامی علیه ایران کارساز نیست/ عربستان به دنبال ائتلاف ضدایرانی در منطقه است/ ترامپ می‌خواهد معادله قرن را تا ماه آینده عملیاتی کند/

 4. یورش وحشیانه صهیونیست‌ها به کرانه باختری

 5. پلوسی خواستار وساطت خانواده ترامپ در حل اختلاف با دموکرات‌ها شد

 6. آمریکا ۱۷ اتهام تازه‌ را علیه آسانژ به دادگاه ارائه کرد

 7. سناتور آمریکایی خواهان مداخله نظامی در ونزوئلا شد

 8. پشت پرده طرح عربستان برای حمله به قطر در سال ۲۰۱۷

 9. تخت روانچی: اظهارات سخیف ترامپ گواه خصومتش با ملت ایران است

 10. کاخ سفید:استیضاحی در کار نیست/ ترامپ با دموکرات‌ها گفتگویی نداشته است

 11. چرا عربستان برای اجرای معامله قرن مثل اسفند روی آتش است؟

 12. آمریکا بنیانگذار ویکی‌لیکس را به ۱۷ اتهام جدید متهم کرد

 13. پاسخ سخنگوی دفتر نمایندگی ایران به خبر دیدار ظریف با سناتور آمریکایی

 14. آمریکا: پیام محرمانه به ایران ارسال نکردیم

 15. جهاد اسلامی: آماده مقابله با حملات رژیم صهیونیستی هستیم

 16. ترامپ: نیازی به اعزام نیرو به خاورمیانه نیست

 17. واشنگتن: درباره وقوع حمله شیمیایی در سوریه به جمع‌بندی نرسیده‌ایم

 18. استقبال «برنی سندرز» از ایده استیضاح ترامپ

 19. کاهش نرخ رشد اقتصادی عربستان در سال جاری

 20. اظهار نظر وزیر دفاع موقت آمریکا درباره اعزام نیرو به غرب آسیا

 21. رایزنی وزیران خارجه عمان و انگلیس در مورد ایران

 22. ظریف: تحریم ها علیه ایران نظم بین المللی را نشانه گرفته است

 23. قطر مبادلات تجاری با ایران را محدود کرد

 24. امیرعبداللهیان: تداوم وعده‌های اروپا به خروج ایران از برجام منجر خواهد شد

 25. دادگاه فرانسوی با استرداد مهندس ایرانی به آمریکا موافقت کرد

پربحث‌های دیروز

 1. ادعای وزیر دفاع موقت آمریکا درباره جنگ با ایران

 2. پمپئو هم از تندروی بولتون نگران شد

 3. واشنگتن: درباره وقوع حمله شیمیایی در سوریه به جمع‌بندی نرسیده‌ایم

 4. استقبال «برنی سندرز» از ایده استیضاح ترامپ

 5. کاهش نرخ رشد اقتصادی عربستان در سال جاری

 6. اظهار نظر وزیر دفاع موقت آمریکا درباره اعزام نیرو به غرب آسیا

 7. رایزنی وزیران خارجه عمان و انگلیس در مورد ایران

 8. ظریف: تحریم ها علیه ایران نظم بین المللی را نشانه گرفته است

 9. قطر مبادلات تجاری با ایران را محدود کرد

 10. امیرعبداللهیان: تداوم وعده‌های اروپا به خروج ایران از برجام منجر خواهد شد

 11. دادگاه فرانسوی با استرداد مهندس ایرانی به آمریکا موافقت کرد

 12. هشدار روسیه به آمریکا در خصوص برجام

 13. مقام دولت بوش: هیچ‌کدام از اهداف ترامپ علیه ایران محقق نمی‌شوند

 14. ظریف عازم پاکستان شد

 15. رئیس مجلس نمایندگان آمریکا: استیضاح ترامپ در حال حاضر ناپخته است

 16. پیتر جنکینز: طرف‌های برجام باید برای رفع نارضایتی‌های ایران چاره‌جویی کنند

 17. پنج کشور در تلاش برای کاهش تنش بین ایران و آمریکا هستند

 18. وزارت خارجه رژیم صهیونیستی در وضعیت نیمه تعطیل قرار گرفت!

 19. ۶۰ درصد از آمریکایی‌ها ترامپ را شایسته انتخاب مجدد نمی‌دانند

 20. ترامپ: تیلرسون احمق است

 21. انتقاد سخنگوی وزارت خارجه چین از اقدام تحریک آمیز واشنگتن

 22. دفاع پامپئو از سیاست‌های ترامپ علیه ایران علی‌رغم حملات دموکرات‌ها

 23. رای‌گیری برای انتخاب اعضای پارلمان اروپا آغاز شد

 24. ارتش سوریه درباره آغاز نبرد بزرگ هشدار داد

 25. عراقچی با تأکید بر پایان خویشتنداری ایران، تعهدات اروپا در برجام را یادآور شد

پربحث‌های هفته

 1. لفاظی تازه ترامپ علیه ایران: هرگز دوباره آمریکا را تهدید نکنید

 2. پوتین درباره ایران دقیقا چه گفت؟

 3. ترامپ: کسی نیستم که با ایران وارد جنگ شوم/ جنگ به اقتصاد ضربه می‌زند

 4. اخبار ضدونقیض درباره وضعیت همسر بشار اسد

 5. خطوط وساطت آمریکا با ایران...

 6. ترامپ: اگر ایران آماده مذاکره نیست، تماس نگیرد

 7. همراهی دوباره انگلیس با دروغ‌پردازی‎های آمریکا علیه ایران

 8. فرانسه: هیچ ضرب‌الاجلی را برای اجرای برجام نمی‌پذیریم

 9. عضو فعال تیم ب جا زد

 10. ادعای ترامپ: ایران هر وقت آماده باشد با ما تماس خواهد گرفت

 11. چرا ترامپ از سناریوی جنگ طلبان علیه ایران عقب نشینی کرد؟

 12. چند سال دیگر باقی مانده؟!

 13. «سهامداران جنگ» و حادثه بغداد

 14. نامزد خاشقچی در آغوش نانسی پلوسی  

 15. قنادباشی: کشورهای مرتجع عربی دنبال ایجاد صف‌بندی جدیدی علیه ایران هستند/ ایران هیچ‌گاه به دنبال جنگ نبوده و نیست/ پشت چهره برخی مقامات عربی ترس و نگرانی وجود دارد

 16. ادامه مواضع ضدونقیض ترامپ همزمان با درخواست مکرر برای مذاکره با ایران

 17. عقب‌نشینی ترامپ از لفاظی علیه ایران

 18. تاکيد روسیه، آلمان و فرانسه بر حفظ برجام و همکاری‌های اقتصادی

 19. عربستان و اجماع سازی شکست‌ خورده علیه ایران

 20. رئیس‌جمهور عراق: در سختی‌ها در کنار ایرانی‌ها خواهیم ایستاد

 21. ظریف: با عهدشکنان مذاکره نمی‌کنیم  

 22. ظریف: وقت آن است ترامپ لجنزار را بخشکاند

 23. سندرز: باید به رژیم مستبد و قاتل سعودی بگوییم با ایران مذاکره کند

 24. شاناهان: حضور نیروهای آمریکایی در منطقه برای جنگ با ایران نیست

 25. نامه نمایندگان کنگره به مایک پمپئو درباره ایران

آخرین عناوین