روزنامه لبنانی البناء: تحریم‌ ایران و آخرین دیوار نظام تک قطبی جهان/ آیا نقشه آمریکا موفق است؟

گروه جهان الف،   3970817008 ۸ نظر، ۱ در صف انتشار و ۵ تکراری یا غیرقابل انتشار
تحریم‌ ایران و آخرین دیوار نظام تک قطبی جهان/ آیا نقشه آمریکا موفق است؟

روزنامه لبنانی تحریم‌های آمریکا علیه ایران را آخرین تلاش مذبوحانه آمریکا برای توقف فروپاشی نظام تک قطبی در جهان توصیف کرد و گفت، ایران با کمک چین و روسیه بر تحریم‌ها فائق آمده و رویای ترامپ را بر باد می‌دهد.

 روزنامه لبنانی «البناء» در یادداشتی به قلم «وفیق ابراهیم»، تحلیگر سیاسی برجسته این کشور با عنوان «آخرین دیوار نظام تک قطبی آمریکا از ادلب به تهران»، تقلای سردمداران کاخ سفید برای توقف افول هژمونی آمریکا بر منطقه و جهان را شکست خورده توصیف کرد.

 در این یادداشت آمده است: جنگ‌های آمریکا علیه ایران و مشرق عربی با عناوین تخیلی مختلف خود یک هدف را دنبال می‌کند و جغرافیای این جنگ‌ها تنها چندین کیلومتر از هم فاصله دارند، درحالی که با یک پروژه عمیق درارتباطند.

به نوشته البناء، از حدود نیم دهه گذشته تاکنون با افول نقش آمریکا در منطقه پهناور مملو از ثروت در غرب آسیا، امپراطوری آمریکا تلاش‌های فوق العاده ای برای توقف روند افول خود در پیش گرفته است از همین رو دربلافاصله صدد ایجاد یک دیوار محکم راهبردی برآمد که مرزهای سیاسی بیش از یک کشور را درنوردیده و ادلب را به شرق فرات در سوریه متصل کرده و از آنجا با عبور از عراق حلقه بزرگی اطراف ایران  درست می‌کند.

این روزنامه لبنانی افزود: در این مسیر آمریکایی‌ها تنها این نیست که از قدرت نظامی خود و تلاش های تروریسم، ترفندهای ترکیه، خصومت اسرائیل و انحطاط آل سعود  بهره می‌برند بلکه همه ظرفیت‌های راهبردی، سیاسی، تاریخی و نظامی امپراطوری خود و ائتلاف‌ها را برای تحت فشار قرار دادن ایران و از بین بردن نقش تاریخی سوریه به کار بستند.

البناء در ادامه این سوال را مطرح کرد که، اما چه دلایلی آمریکا را وادار می‌کند همه قوای خود را وارد نبردی در چارچوب منطقه کند؟

این روزنامه لبنانی در پاسخ به سوال خود گفت، آمریکایی‌ها می‌دانند که این نبرد بسیار سرنوشت ساز است، چون خلاص شدن سوریه از نقشه‌های تجزیه طلبانه مترادف با ارتباط این کشور با عراق و ایران در راهبردهای بزرگ و ارتباط با روسیه و چین است به گونه ای که دیدار مقامات سوریه و عراق به پروژه ای چند ملیتی و چند بعدی برای سرنگونی نظام تک قطبی آمریکا بر جهان و منزوی کردن آن در منطقه ای دور افتاده بین اقیانوس اطلس دریای ظلمات و اقیانوس آرام دریای تبعیدگاه های دور مبدل می‌شود.  
البناء ادامه داد: آنچه که آمریکا را از این سرنوشت سیاه به شدت نگران کرده است، گرایش اروپا به خروج از زیر سلطه آمریکا و حرکت به سمت غرب آسیا است، جایی که ثروت هایش تمام شدنی نیست.

این روزنامه در ادامه با طرح سوالی دیگر ادامه داد: بنابراین آیا خط دفاعی آمریکا می‌تواند افول امپراطوری این کشور را متوقف کند و هژمونی نظام تک قطبی آن بر دنیا را نجات دهد؟

در جواب این سوال هم البناء نوشت: واشنگتن ظرفیت‌های  عظیمی دارد که همزمان بر امکانات ده‌ها کشور روی هم و در هر سطحی فزونی دارد، چون برتری نظامی، اقتصادی، فرهنگی و ژئوفیزیکی را یکجا در خود جمع کرده است اما برای نخستین بار است که آمریکا با ائتلافی در شرف تشکیل مرکب  از کشورهای نخبه‌ای روبرو شده که برای خود برنامه‌هایی دارند.

نویسنده تاکید کرد: چین، اقتصاد آمریکا و متحدان آن را به چالش کشیده است اما روسیه هم از مرزهای سیاسی نفوذ آمریکا عبور کرده و تسلیحات منحصر به فرد آن گوی سبقت را در دنیا ربوده است، روسیه همچنین برنامه‌ای برای بازگشت به دایره تصمیم‌گیری‌های بین المللی آن هم از خاستگاه سوریه دارد و نفوذ خود را با مشارکت در جنگ‌های گهگاه منطقه‌ای و یا از طریق مذاکرات بیشتر می کند برای همین است که اگرچه لاوروف بیشتر اوقات فقط از شرکا سخن می‌گوید اما در بیشتر جبهه‌ها با آنها مبارزه می‌کند.

البناء، ایران را نقطه اتصال پیشرفت چین، بین المللی شدن نقش روسیه و مقاومت سوریه خواند و گفت: اگر مسکو و پکن  قدرت‌های کاندید برای نفوذ بین المللی هستند تهران به نوبه خود در شرایط دشوار تحریم‌های آمریکا، اروپا، کشورهای عربی حاشیه خلیج(فارس) و اسرائیل موفق به ایجاد ائتلاف‌هایی در قلب جهان اسلامی شده که تسلیم نفوذ آمریکا و وهابیت است.

به نوشته البناء، این توسعه روسیه، چین، ایران و سوریه منجر به زاده شدن تلاش‌های سریع آمریکا برای متوقف ساختن تمایل این چهار کشور به سمت همپیمانی است از همین رو چین با تحریم‌های تجاری و اقتصادی روبرو شد و روسیه نیز با تحریم های ظالمانه ترامپ برای اثبات نقش آمریکا روبرو شد و واشنگتن به سرعت نقشه «از ادلب به ایران» را وضع کرد تا ارتباط دریایی از مدیترانه به روسیه و چین و ارتباط خشکی ادلب، شرق فرات، عراق و در نهایت ایران را قطع کند.

به عقیده نویسنده، از لحاظ میدانی آمریکایی‌ها در وادار کردن غربی‌ها به مقابله با تکمیل پیروزی سوریه از طریق عملیات آزاد سازی ادلب موفق عمل کردند و آن را به نبردی علیه تروریسم در دو بخش داعش و متحد ترکیه  به تعبیر خود برای دفاع از غیرنظامیان ادلب در برابر حملات احتمالی ارتش سوریه مبدل کردند؛ اما آنها به حمایت از تروریست‌های این منطقه ادامه داده و هر آنچه می‌خواهند دراختیارشان قرار می‌دهند و خطوط تماسی بین تروریست‌ها با شرق فرات باز کردند که تحت نظارت آمریکا و ترکیه قرار دارد.

البناء افزود: آمریکایی‌ها شرق فرات را هم به خطوط نبرد کُردها با سوریه و کُردها با داعش تبدیل کردند و از بالا بر آنها نظارت می‌کند، به گونه‌ای که از متخلف حمایت و به پیروز نهیب می‌دهد و بدین ترتیب مناطق شرق فرات را به جبهه‌های جنگ بازی مبدل کرده که به واشنگتن اطمینان می‌دهد بحران سوریه از ادلب تا بوکمال تحت پوشش آمریکا ادامه پیدا می‌کند، جنگی که بهانه‌ای توجیهی برای بقای ارتش آمریکا و متحدان بین المللی آن در آنجا شده است.

این روزنامه فرامنطقه ای آورده است: از سوی دیگر آمریکایی‌ها به منظور تکمیل خطوط تنش بار دیگر بحران‌های سیاسی در عراق را شعله ور کردند که همان تکمیل تشکیل دولت در آنجا بود و این به تنهایی برای ایجاد شکاف های سیاسی در داخل یک حزب و تجزیه عراق به سه منطقه کافی است چگونه شکاف یک حزب باسابقه به ده‌ها گرایش ضد و نقیض را درک کنیم، کُردها، اهل تسنن و شیعیان هر کدام چند دسته هستند و اقلیت‌ها هم خود چند پاره‌اند؛ این در کنار وجود ده ها پایگاه آمریکایی است که نهادهایی راهبردی در داخل عراق را تحت کنترل دارد و مانع بازگشایی مرزهای بین سوریه و عراق می شود.

به عقیده نویسنده، آمریکایی‌ها برای تکمیل آخرین دیوار نظام تک قطبی خود شروع به محاصره اقتصادی، سیاسی، راهبردی و نظامی ایران کردند و دراین مسیر ابزارهای جهانی، منطقه ای و داخلی را بکار گرفتند ابزاری که آن را برای مقابله با بزرگی ایران در منطقه ضروری می‌دانند.

البناء آورده است: واشنگتن گمان می‌کند در ایجاد این دیوار موفق بوده دیواری که موقتا نقش بازدارنده در تکمیل ساخت حاکمیت سوریه، پیشرفت چین و بازگشت روسیه به دنیا را دارد و این به معنای به تعویق انداختن موعد فروپاشی امپراطوری و ممانعت از تشکیل ائتلاف چند قطبی بین المللی است.

البناء ادامه داد: بنابراین آیا این نقشه آمریکا موفق است؟

این روزنامه در جواب به سوال بالا نوشت: روس‌ها معتقدند موفقیت ایران در گریز از زیر فشارهای آمریکا به معنای نابودی هژمونی نظام تک قطبی آن بر دنیا است بنابراین ابایی در بیان صریح این قضیه ندارند که با همه راه‌های اقتصادی مطلوب و با سطوح دیگر موازی نقشه آمریکا به نبرد دفاع از ایران ورود کرده‌اند.

البناء افزود: چین هم می‌داند که مبارزه ایران، مبارزه حفاظت از بازار اقتصادی خود است بنابراین هرگز خود را ملزم به تصمیم ضد ایرانی آمریکا نمی‌کند تا مقدمه اعلام ائتلافی متناسب با میزان خصومت آمریکا علیه ایران باشد.

به عقیده نویسنده، اما درباره ادلب احتمالا پکن و مسکو معتقدند که ادلب بحرانی برای آمریکایی‌هاست بیشتر از اینکه مشکلی برای آنها باشد، چون حمایت از تروریسم موضوعی خسته کننده است و می‌تواند برای مدت محدودی از آن استفاده برد اما بعد از آن آمریکا چه باید بکند هنگامی که تیر حمایت از تروریسم به سمت آمریکا و حامیان تروریسم در ترکیه کمانه می‌کند؟

البناء نوشت: در اینجا باید از کسانی که کارشناس امور منطقه خلیج فارس و ترکیه هستند بپرسید چگونه آمریکا در ایجاد دیواری پیروز می‌شود که بر اساس اختلافات «کُردها با ترکیه»، «کُردها با داعش» و «کُردها، تروریست‌ها و ترکیه با دولت سوریه و متحدانش» و اختلاف بین «سوریه و آمریکا» شکل گرفت  علاوه بر اینکه ایران موفق شده بیشتر متحدانش در عراق را با نخست وزیر جدید گرد هم آورد.

اما نویسنده در پایان یادداشت آورده است: در نهایت معلوم می‌شود که پروژه دیوار، واقعی است اما سیل‌های سوریه، روسیه و ایران به زودی برای فروریختن این دیوار به راه خواهد افتاد که همان پافشاری بر حفظ حاکمیت سوریه، نقش منطقه ای ایران و پروژه‌های سرنگونی نظام تک قطبی آمریکا بر جهان است.

 

منبع: فارس

عناوین مرتبط

۲۵ آبان ۱۳۹۷گزارش IMF از ۱۳ شاخص‌ اقتصاد ایران در سایه تحریم‌/ذخایر ارز ۱۰۰ میلیارد دلار
۲۵ آبان ۱۳۹۷پامپئو: آمریکا همچنان به تحقیقات درباره قتل خاشقجی ادامه می‌دهد
۲۵ آبان ۱۳۹۷نقوی‌حسینی: عربستان به نیابت از آمریکا به دنبال ایجاد ناامنی در ایران است
۲۵ آبان ۱۳۹۷آمریکا 17 مقام سعودی را در ارتباط با قتل خاشقجی تحریم کرد
۲۵ آبان ۱۳۹۷چرا دیپلماسی نفتی آمریکا شکست خورد؟/ ۳ شرط اصلی را برای معافیت از تحریم
۲۴ آبان ۱۳۹۷سردار سلامی: دورریز غذای ایرانی‌ها‌ 50 میلیون گرسنه آمریکایی را سیر می‌کند/ طرح صفر کردن صادرات نفت ایران شکست خورد
۲۴ آبان ۱۳۹۷هشدار آمریکا به بانک‌ها و شرکت‌های اروپایی درباره مبادله با ایران
۲۴ آبان ۱۳۹۷برایان هوک: مجبور بودیم برخی از کشورها را از تحریم‌ها ضد ایران معاف کنیم
۲۴ آبان ۱۳۹۷وزیر خارجه آمریکا با ولیعهد بحرین درباره ایران و یمن گفت‌وگو کرد
۲۳ آبان ۱۳۹۷آمریکا پسر سیدحسن نصرالله را تحریم کرد
۲۳ آبان ۱۳۹۷آمریکا عملا واردات غذا و دارو را نیز تحریم کرده است
۲۳ آبان ۱۳۹۷واشنگتن: انتظار تحقیقی سریع، دقیق و مجازات عاملان قتل خاشقچی را داریم

دیدگاه کاربران

امید۶۲۶۶۰۵۰۸:۱۳:۲۷ ۱۳۹۷/۸/۱۷
جالب بود
ناشناس۶۲۶۶۲۴۰۹:۲۲:۲۹ ۱۳۹۷/۸/۱۷
ایران بعد از روسیه و چین سومین قدرت بزرگی است که هژمونی آمریکا را به چالش کشیده است، البته اتحاد استراتژیک ایران و روسیه و چین نیز در این روند بی تاثیر نبوده است. اما ایران یک نقطه ضعف عمده دارد که باعث میشود کمی دست پایین داشته باشد و آن هسته ایی نبودن ایران است.
ناشناس۶۲۷۲۹۰۲۲:۲۸:۱۰ ۱۳۹۷/۸/۱۷
به نظرم وضعت توپه و دنبال دردسری.
ناشناس۶۲۶۷۸۴۱۲:۳۵:۲۲ ۱۳۹۷/۸/۱۷
ادامه ..با این اوضاع واحوال دست روی دست گذاشته اید ومنتشر هم نمیکنید شما مسولید
ناشناس۶۲۷۲۹۵۲۲:۳۴:۰۲ ۱۳۹۷/۸/۱۷
به نظر من این جور مقالات و نتیجه گیری ها از سوی آمریکا و شرکاست. قبلا جهان اسلام عمدتا تک قطبی بود. الان (همزمان با محو شوروی) اما غرب و اسرائیل به این نتیجه رسیده اند که جهان اسلام باید حداقل دو یا سه قطبی با توان برابر باشند. بنابراین نقشه خاورمیانه هم به آرامی در حال تغییر است.
ناشناس۶۲۷۲۹۶۲۲:۳۵:۵۰ ۱۳۹۷/۸/۱۷
مرگ بر آمریکا مرگ بر اسرائیل مرگ بر انگلیس مرگ بر آل سعود
ناشناس۶۲۷۳۲۵۲۳:۱۶:۵۵ ۱۳۹۷/۸/۱۷
بازهم داریم خواب های خوب خوب می بینیم. تا وقتی اقتصاد مقامتی درست درمون نداشته باشیم و رانت بازی دولت و مسئولین از بین نرود می توانید با همین مقاله ها دل مردم را خوش کنید
ناشناس۶۲۷۶۱۸۱۱:۳۵:۳۵ ۱۳۹۷/۸/۱۸
وقتی جمهوری اسلامی درسوریه وارد شد انجا نه حزب الله بود ونه روسیه ونقش جهان چند قطبی هم برجسته نبود درواقع میشود گفت کشورما خالق جهان چند قطبی است ویکی از قطبها خود ایران است به زودی این واقعیت به امریکا تحمیل خواهد شد

پربحث‌های اخیر

 1. چرا دیپلماسی نفتی آمریکا شکست خورد؟/ ۳ شرط اصلی را برای معافیت از تحریم

 2. علت تصادف خودرو همراهان وزیر کار مشخص شد

 3. نظام انتخاباتی مطلوب برای انتخاب نمایندگان مجلس شورای اسلامی

 4. واگذاری معادن سودده به افراد خاص

 5. دیگر دلیلی برای پرداخت یارانه‌ به افراد پردرآمد وجود ندارد

 6. پوتین: از نفت ۷۰ دلاری راضی‌ام

 7. عرضه تخم‌مرغ تنظیم بازاری در تهران

 8. مراسم تشییع مدیرعامل و معاون سازمان تامین اجتماعی امروز برگزار می‌شود

 9. افراد "درون‌گرا" و "برون‌گرا" چه ویژگی‌هایی دارند؟

 10. کره شمالی یک "سلاح تاکتیکی فوق مدرن" آزمایش کرد

 11. بخشنامه بودجه سال ۱۳۹۸ ابلاغ شد + متن

 12. چرا بیکاری یک استان ۸ و استان همجوارش ۲۰ درصد است

 13. برای اطلاع از تعداد سیم کارت هایتان استعلام بگیرید

 14. واکنش کره جنوبی به آزمایش یک سلاح جدید در کره شمالی

 15. برای ترمیم ورزشگاه آزادی ۲۰۰ میلیارد تومان نیاز است

 16. آبه و پوتین نسبت به حل مناقشات منطقه ای توافق کردند

 17. «نوبخت» در حزب اعتدال و توسعه ابقا شد

 18. اکبر میثاقیان سرمربی تیم فوتبال خونه‌به‌خونه شد

 19. رنو فرانسه از پیدا کردن بازار جایگزین ایران عاجز ماند

 20. پیشنهاد افزایش ۲۰درصدی حقوق کارگران در سال ۹۸

 21. سعد حریری از موضع عربستان درباره خاشاقچی حمایت کرد

 22. رئیسی: وارد کردن مردم در عرصه‌های اقتصادی و اجتماعی گره‌گشاه است

 23. ۵ استان ایران نیاز به خون دارند

 24. کره شمالی شهروند آمریکایی را دیپورت می‌کند

 25. پایان جنگ تجاری آمریکا و چین بعید است

پربحث‌های دیروز

 1. چرا دیپلماسی نفتی آمریکا شکست خورد؟/ ۳ شرط اصلی را برای معافیت از تحریم

 2. علت تصادف خودرو همراهان وزیر کار مشخص شد

 3. نظام انتخاباتی مطلوب برای انتخاب نمایندگان مجلس شورای اسلامی

 4. واگذاری معادن سودده به افراد خاص

 5. دیگر دلیلی برای پرداخت یارانه‌ به افراد پردرآمد وجود ندارد

 6. پوتین: از نفت ۷۰ دلاری راضی‌ام

 7. عرضه تخم‌مرغ تنظیم بازاری در تهران

 8. مراسم تشییع مدیرعامل و معاون سازمان تامین اجتماعی امروز برگزار می‌شود

 9. افراد "درون‌گرا" و "برون‌گرا" چه ویژگی‌هایی دارند؟

 10. کره شمالی یک "سلاح تاکتیکی فوق مدرن" آزمایش کرد

 11. بخشنامه بودجه سال ۱۳۹۸ ابلاغ شد + متن

 12. چرا بیکاری یک استان ۸ و استان همجوارش ۲۰ درصد است

 13. برای اطلاع از تعداد سیم کارت هایتان استعلام بگیرید

 14. واکنش کره جنوبی به آزمایش یک سلاح جدید در کره شمالی

 15. برای ترمیم ورزشگاه آزادی ۲۰۰ میلیارد تومان نیاز است

 16. آبه و پوتین نسبت به حل مناقشات منطقه ای توافق کردند

 17. «نوبخت» در حزب اعتدال و توسعه ابقا شد

 18. اکبر میثاقیان سرمربی تیم فوتبال خونه‌به‌خونه شد

 19. رنو فرانسه از پیدا کردن بازار جایگزین ایران عاجز ماند

 20. پیشنهاد افزایش ۲۰درصدی حقوق کارگران در سال ۹۸

 21. سعد حریری از موضع عربستان درباره خاشاقچی حمایت کرد

 22. رئیسی: وارد کردن مردم در عرصه‌های اقتصادی و اجتماعی گره‌گشاه است

 23. ۵ استان ایران نیاز به خون دارند

 24. کره شمالی شهروند آمریکایی را دیپورت می‌کند

 25. پایان جنگ تجاری آمریکا و چین بعید است

پربحث‌های هفته

 1. سلطان سکه اعدام شد

 2. ادامه تخریب آیت‌الله یزدی با انتشار تصویری از نوه

 3. تهمت بزرگ وزیر خارجه‌مان به نظام؛ آقای ظریف اگر مدرکی دارید، چرا به قوه قضائیه ارائه نمی‌دهید؟/ پولشویی کجا انجام می‌شود؟

 4. سوت و کف به افتخار ظریف

 5. روحانی: تحریم‌های ۱۳ آبان هیچ تاثیری در روند اقتصادی کشور نداشت/ اولین بسته حمایت غذایی آبان داده می‌شود/ برای حقوق پیش‌بینی‌هایی شده تا مشکلات اقتصادی تا حدی جبران شود

 6. تیتر روزنامه استقلال بعد از نایب قهرمانی پرسپولیس در آسیا  

 7. این فیلم را ببینید؛ از احمد شیرزاد تا محمدجواد ظریف

 8. آخوندی: کار درستی کردم که حتی ۱ واحد مسکن مهر افتتاح نکردم

 9. دولت بداند سال آینده تورم بیشتری در اقتصاد ایران بروز خواهد کرد/ دفاع از توزیع کوپن در واکنش به اتهامات کوپونیسم و کمونیسم/ ۱۷ سیاست و بسته پیشنهادی برای خروج از بحران

 10. آقای ظریف! مردم چرا باید برای این سطح ناشی گری دیپلماتیک هزینه دهند؟

 11. جهانگیری: تصمیم گرفتیم تا کسی سرِ گرسنه بر زمین نگذارد/ ارزش روز سهام عدالت ۱۳ میلیون تومان شده است

 12. جزئیات جدید افزایش ۵۰ درصدی حقوق کارکنان سازمان مالیاتی + سند

 13. حضور دختران برانکو، علی پروین و محمود خوردبین در استادیوم آزادی + تصاویر  

 14. به این مسئول چه می‌توان گفت؟  

 15. دفاع رئیس اتحادیه آجیل از قیمت ۲۰۰ هزار تومانی پسته

 16. پیروز حناچی شهردار تهران شد؛ صندلی بهشت به آخوندی نرسید + جزئیات

 17. فاتحه تهران را بخوانیم

 18. ظریف باید اسامی پولشویی کنندگان را نام ببرد وگرنه استیضاح می شود

 19. مردم بدانند این جماعت نسبتی با انقلاب اسلامی و ولایت فقیه ندارند

 20. آخوندی لواسان‌نشین است و خوی اشرافی‌گری دارد

 21. جریان اصلاح طلبی باید پاسخگوی ناکارآمدی دولت کنونی باشد/ اصلاح طلبی را در پای آنها که اصلاح طلب نبودند ذبح کردند/ دو جریان اصلی برای‌‌ نجات خود باید پوست اندازی کنند

 22. اندر حکایت شهرداری تهران / چرا مردم باید هزینه دعواهای سیاسی اصلاح‌طلبان را بدهند؟

 23. آیا حناچی همان فرشته نجات تهران است؟

 24. آقایان! عذرخواهی کنید

 25. افزایش حقوق کارمندان ۲ دستگاه دولتی مجدد به جریان افتاد +سند

پربحث‌های اخیر

 1. کره شمالی یک "سلاح تاکتیکی فوق مدرن" آزمایش کرد

 2. آبه و پوتین نسبت به حل مناقشات منطقه ای توافق کردند

 3. سعد حریری از موضع عربستان درباره خاشاقچی حمایت کرد

 4. رئیسی: وارد کردن مردم در عرصه‌های اقتصادی و اجتماعی گره‌گشاه است

 5. کره شمالی شهروند آمریکایی را دیپورت می‌کند

 6. توصیه پلیس اسرائیل برای محاکمه نتانیاهو به اتهام فساد

 7. فتح الله گولن طراح ترور سفیر سابق روسیه در ترکیه معرفی شد

 8. صدای تلویزیون الاقصی خاموش شدنی نیست

 9. نماز میت غیابی برای خاشقجی در استانبول

 10. رئیس‌جمهور عراق شنبه به تهران می‌آید

 11. لیبرمن: قدرت حماس ظرف یک سال در حد حزب‌الله می‌شود

 12. فایل صوتی دوم درباره قتل خاشقجی پیدا شد

 13. حمله شیمیایی سال 2017 ادلب سوریه تایید شد

 14. اتحادیه اروپا آماده منتفی شدن بریگزیت و ماندن انگلیس است

 15. کابینه نتانیاهو سقوط کرد

 16. آمریکا اروپا را تهدید کرد

 17. مایک پنس: پیشرفت بزرگی در مساله کره شمالی به دست آمده

 18. اخبار ضد و نقیض درباره وخامت حال رئیس‌جمهوری مستعفی یمن

 19. حضور ناو هواپیمابر آمریکا در آبهای مدیترانه

 20. کردهای سوریه در دیرالزور به دنبال ابوبکر بغدادی

 21. برای جولیان آسانژ در آمریکا کیفرخواست محرمانه صادر شده

 22. ترزا می احتمال استعفایش را رد کرد

 23. هفته گذشته آمریکا در دیرالزور سوریه 44 کودک را کشت

 24. بحرین 912 میلیون دلار بالگرد تهاجمی از آمریکا می‌خرد

 25. گوترش خواهان مجازات عاملان قتل خاشقجی شد

پربحث‌های دیروز

 1. کره شمالی یک "سلاح تاکتیکی فوق مدرن" آزمایش کرد

 2. آبه و پوتین نسبت به حل مناقشات منطقه ای توافق کردند

 3. سعد حریری از موضع عربستان درباره خاشاقچی حمایت کرد

 4. رئیسی: وارد کردن مردم در عرصه‌های اقتصادی و اجتماعی گره‌گشاه است

 5. کره شمالی شهروند آمریکایی را دیپورت می‌کند

 6. توصیه پلیس اسرائیل برای محاکمه نتانیاهو به اتهام فساد

 7. فتح الله گولن طراح ترور سفیر سابق روسیه در ترکیه معرفی شد

 8. صدای تلویزیون الاقصی خاموش شدنی نیست

 9. نماز میت غیابی برای خاشقجی در استانبول

 10. رئیس‌جمهور عراق شنبه به تهران می‌آید

 11. لیبرمن: قدرت حماس ظرف یک سال در حد حزب‌الله می‌شود

 12. فایل صوتی دوم درباره قتل خاشقجی پیدا شد

 13. حمله شیمیایی سال 2017 ادلب سوریه تایید شد

 14. اتحادیه اروپا آماده منتفی شدن بریگزیت و ماندن انگلیس است

 15. کابینه نتانیاهو سقوط کرد

 16. آمریکا اروپا را تهدید کرد

 17. مایک پنس: پیشرفت بزرگی در مساله کره شمالی به دست آمده

 18. اخبار ضد و نقیض درباره وخامت حال رئیس‌جمهوری مستعفی یمن

 19. حضور ناو هواپیمابر آمریکا در آبهای مدیترانه

 20. کردهای سوریه در دیرالزور به دنبال ابوبکر بغدادی

 21. برای جولیان آسانژ در آمریکا کیفرخواست محرمانه صادر شده

 22. ترزا می احتمال استعفایش را رد کرد

 23. هفته گذشته آمریکا در دیرالزور سوریه 44 کودک را کشت

 24. بحرین 912 میلیون دلار بالگرد تهاجمی از آمریکا می‌خرد

 25. گوترش خواهان مجازات عاملان قتل خاشقجی شد

پربحث‌های هفته

 1. پاسخ بی‌شرمانه پمپئو به توئیت «ظریف»

 2. علت اصلی مشکلات اقتصادی ایران چیست؟/ بسیار بعید است تحریم‌ها باعث مشکلی حاد برای ایران شود

 3. ماجرای زندگی مولتی میلیاردری که شهید شد + عکس

 4. اولین پرواز اردوغان با هواپیمای اهدایی امیر قطر+عکس

 5. بازگشت اثر تحریم ها و وعده های تمام نشدنی اروپایی ها/ راه حل جایگزین چیست؟

 6. اگر رای دادن چیزی را تغییر می داد، این کار را غیرقانونی می‌کردند

 7. ظریف: علیرغم تلاش‌های آمریکا به پیشرفت خود ادامه می‌دهیم

 8. آیا پاکستان میزبان جت نتانیاهو شده است؟ + تصاویر

 9. خرازی: تاکنون صبوری به خرج داده و در برجام مانده‌ایم/ مدارک علیه زاغری، باقر و سیامک نمازی‌ علنی می‌شود

 10. تهران طی دو هفته آینده درباره اروپا تصمیم بگیرد

 11. توطئه عربستان برای پیروزی در جنگ یمن و شکست انصارالله

 12. قدرت شلیک حزب‌الله بیش از ۹۵ درصد ارتش‌های جهان است

 13. لودریان خطاب به ظریف: باید راهی برای معامله با ایران پیدا کنیم

 14. واکنش سفیر ایران در لندن به شروط 12گانه آمریکا

 15. طرح سعودی‌ها برای ترور دشمنان ایرانی و برگزاری نشستی در ریاض برای بررسی امکان ترور سردار سلیمانی

 16. مرکل: یمن شاهد بدترین فاجعه انسانی در کره‌زمین است

 17. وزیر انرژی سابق آمریکا: هیچ حمایت بین‌المللی از تحریم‌های آمریکا علیه ایران وجود ندارد

 18. کشورهای غربی، محمدبن سلمان را چگونه نجات می دهند؟

 19. رژیم صهیونیستی ساختمان شبکه الاقصی را با خاک یکسان کرد/ حزب‌الله: تجاوز اسرائیل اقدام تروریستی وحشیانه است

 20. ترامپ: کشورهای ثروتمند باید به آمریکا پول بدهند

 21. آخرین حرف‌های خاشقچی قبل از کشته شدنش؛ "دارم خفه می‌شم"

 22. ترامپ: ایده ماکرون برای ایجاد ارتش اروپایی بسیار توهین‌آمیز است

 23. بولتون: امکان اعمال تحریم‌های بیشتر علیه ایران وجود دارد

 24. آمانو: ضروری است ایران اجرای تعهداتش در برجام را ادامه دهد

 25. ترامپ یک مقام کاخ سفید را با توصیه همسرش برکنار کرد

آخرین عناوین