روزنامه لبنانی البناء: تحریم‌ ایران و آخرین دیوار نظام تک قطبی جهان/ آیا نقشه آمریکا موفق است؟

گروه جهان الف،   3970817008 ۸ نظر، ۱ در صف انتشار و ۵ تکراری یا غیرقابل انتشار
تحریم‌ ایران و آخرین دیوار نظام تک قطبی جهان/ آیا نقشه آمریکا موفق است؟

روزنامه لبنانی تحریم‌های آمریکا علیه ایران را آخرین تلاش مذبوحانه آمریکا برای توقف فروپاشی نظام تک قطبی در جهان توصیف کرد و گفت، ایران با کمک چین و روسیه بر تحریم‌ها فائق آمده و رویای ترامپ را بر باد می‌دهد.

 روزنامه لبنانی «البناء» در یادداشتی به قلم «وفیق ابراهیم»، تحلیگر سیاسی برجسته این کشور با عنوان «آخرین دیوار نظام تک قطبی آمریکا از ادلب به تهران»، تقلای سردمداران کاخ سفید برای توقف افول هژمونی آمریکا بر منطقه و جهان را شکست خورده توصیف کرد.

 در این یادداشت آمده است: جنگ‌های آمریکا علیه ایران و مشرق عربی با عناوین تخیلی مختلف خود یک هدف را دنبال می‌کند و جغرافیای این جنگ‌ها تنها چندین کیلومتر از هم فاصله دارند، درحالی که با یک پروژه عمیق درارتباطند.

به نوشته البناء، از حدود نیم دهه گذشته تاکنون با افول نقش آمریکا در منطقه پهناور مملو از ثروت در غرب آسیا، امپراطوری آمریکا تلاش‌های فوق العاده ای برای توقف روند افول خود در پیش گرفته است از همین رو دربلافاصله صدد ایجاد یک دیوار محکم راهبردی برآمد که مرزهای سیاسی بیش از یک کشور را درنوردیده و ادلب را به شرق فرات در سوریه متصل کرده و از آنجا با عبور از عراق حلقه بزرگی اطراف ایران  درست می‌کند.

این روزنامه لبنانی افزود: در این مسیر آمریکایی‌ها تنها این نیست که از قدرت نظامی خود و تلاش های تروریسم، ترفندهای ترکیه، خصومت اسرائیل و انحطاط آل سعود  بهره می‌برند بلکه همه ظرفیت‌های راهبردی، سیاسی، تاریخی و نظامی امپراطوری خود و ائتلاف‌ها را برای تحت فشار قرار دادن ایران و از بین بردن نقش تاریخی سوریه به کار بستند.

البناء در ادامه این سوال را مطرح کرد که، اما چه دلایلی آمریکا را وادار می‌کند همه قوای خود را وارد نبردی در چارچوب منطقه کند؟

این روزنامه لبنانی در پاسخ به سوال خود گفت، آمریکایی‌ها می‌دانند که این نبرد بسیار سرنوشت ساز است، چون خلاص شدن سوریه از نقشه‌های تجزیه طلبانه مترادف با ارتباط این کشور با عراق و ایران در راهبردهای بزرگ و ارتباط با روسیه و چین است به گونه ای که دیدار مقامات سوریه و عراق به پروژه ای چند ملیتی و چند بعدی برای سرنگونی نظام تک قطبی آمریکا بر جهان و منزوی کردن آن در منطقه ای دور افتاده بین اقیانوس اطلس دریای ظلمات و اقیانوس آرام دریای تبعیدگاه های دور مبدل می‌شود.  
البناء ادامه داد: آنچه که آمریکا را از این سرنوشت سیاه به شدت نگران کرده است، گرایش اروپا به خروج از زیر سلطه آمریکا و حرکت به سمت غرب آسیا است، جایی که ثروت هایش تمام شدنی نیست.

این روزنامه در ادامه با طرح سوالی دیگر ادامه داد: بنابراین آیا خط دفاعی آمریکا می‌تواند افول امپراطوری این کشور را متوقف کند و هژمونی نظام تک قطبی آن بر دنیا را نجات دهد؟

در جواب این سوال هم البناء نوشت: واشنگتن ظرفیت‌های  عظیمی دارد که همزمان بر امکانات ده‌ها کشور روی هم و در هر سطحی فزونی دارد، چون برتری نظامی، اقتصادی، فرهنگی و ژئوفیزیکی را یکجا در خود جمع کرده است اما برای نخستین بار است که آمریکا با ائتلافی در شرف تشکیل مرکب  از کشورهای نخبه‌ای روبرو شده که برای خود برنامه‌هایی دارند.

نویسنده تاکید کرد: چین، اقتصاد آمریکا و متحدان آن را به چالش کشیده است اما روسیه هم از مرزهای سیاسی نفوذ آمریکا عبور کرده و تسلیحات منحصر به فرد آن گوی سبقت را در دنیا ربوده است، روسیه همچنین برنامه‌ای برای بازگشت به دایره تصمیم‌گیری‌های بین المللی آن هم از خاستگاه سوریه دارد و نفوذ خود را با مشارکت در جنگ‌های گهگاه منطقه‌ای و یا از طریق مذاکرات بیشتر می کند برای همین است که اگرچه لاوروف بیشتر اوقات فقط از شرکا سخن می‌گوید اما در بیشتر جبهه‌ها با آنها مبارزه می‌کند.

البناء، ایران را نقطه اتصال پیشرفت چین، بین المللی شدن نقش روسیه و مقاومت سوریه خواند و گفت: اگر مسکو و پکن  قدرت‌های کاندید برای نفوذ بین المللی هستند تهران به نوبه خود در شرایط دشوار تحریم‌های آمریکا، اروپا، کشورهای عربی حاشیه خلیج(فارس) و اسرائیل موفق به ایجاد ائتلاف‌هایی در قلب جهان اسلامی شده که تسلیم نفوذ آمریکا و وهابیت است.

به نوشته البناء، این توسعه روسیه، چین، ایران و سوریه منجر به زاده شدن تلاش‌های سریع آمریکا برای متوقف ساختن تمایل این چهار کشور به سمت همپیمانی است از همین رو چین با تحریم‌های تجاری و اقتصادی روبرو شد و روسیه نیز با تحریم های ظالمانه ترامپ برای اثبات نقش آمریکا روبرو شد و واشنگتن به سرعت نقشه «از ادلب به ایران» را وضع کرد تا ارتباط دریایی از مدیترانه به روسیه و چین و ارتباط خشکی ادلب، شرق فرات، عراق و در نهایت ایران را قطع کند.

به عقیده نویسنده، از لحاظ میدانی آمریکایی‌ها در وادار کردن غربی‌ها به مقابله با تکمیل پیروزی سوریه از طریق عملیات آزاد سازی ادلب موفق عمل کردند و آن را به نبردی علیه تروریسم در دو بخش داعش و متحد ترکیه  به تعبیر خود برای دفاع از غیرنظامیان ادلب در برابر حملات احتمالی ارتش سوریه مبدل کردند؛ اما آنها به حمایت از تروریست‌های این منطقه ادامه داده و هر آنچه می‌خواهند دراختیارشان قرار می‌دهند و خطوط تماسی بین تروریست‌ها با شرق فرات باز کردند که تحت نظارت آمریکا و ترکیه قرار دارد.

البناء افزود: آمریکایی‌ها شرق فرات را هم به خطوط نبرد کُردها با سوریه و کُردها با داعش تبدیل کردند و از بالا بر آنها نظارت می‌کند، به گونه‌ای که از متخلف حمایت و به پیروز نهیب می‌دهد و بدین ترتیب مناطق شرق فرات را به جبهه‌های جنگ بازی مبدل کرده که به واشنگتن اطمینان می‌دهد بحران سوریه از ادلب تا بوکمال تحت پوشش آمریکا ادامه پیدا می‌کند، جنگی که بهانه‌ای توجیهی برای بقای ارتش آمریکا و متحدان بین المللی آن در آنجا شده است.

این روزنامه فرامنطقه ای آورده است: از سوی دیگر آمریکایی‌ها به منظور تکمیل خطوط تنش بار دیگر بحران‌های سیاسی در عراق را شعله ور کردند که همان تکمیل تشکیل دولت در آنجا بود و این به تنهایی برای ایجاد شکاف های سیاسی در داخل یک حزب و تجزیه عراق به سه منطقه کافی است چگونه شکاف یک حزب باسابقه به ده‌ها گرایش ضد و نقیض را درک کنیم، کُردها، اهل تسنن و شیعیان هر کدام چند دسته هستند و اقلیت‌ها هم خود چند پاره‌اند؛ این در کنار وجود ده ها پایگاه آمریکایی است که نهادهایی راهبردی در داخل عراق را تحت کنترل دارد و مانع بازگشایی مرزهای بین سوریه و عراق می شود.

به عقیده نویسنده، آمریکایی‌ها برای تکمیل آخرین دیوار نظام تک قطبی خود شروع به محاصره اقتصادی، سیاسی، راهبردی و نظامی ایران کردند و دراین مسیر ابزارهای جهانی، منطقه ای و داخلی را بکار گرفتند ابزاری که آن را برای مقابله با بزرگی ایران در منطقه ضروری می‌دانند.

البناء آورده است: واشنگتن گمان می‌کند در ایجاد این دیوار موفق بوده دیواری که موقتا نقش بازدارنده در تکمیل ساخت حاکمیت سوریه، پیشرفت چین و بازگشت روسیه به دنیا را دارد و این به معنای به تعویق انداختن موعد فروپاشی امپراطوری و ممانعت از تشکیل ائتلاف چند قطبی بین المللی است.

البناء ادامه داد: بنابراین آیا این نقشه آمریکا موفق است؟

این روزنامه در جواب به سوال بالا نوشت: روس‌ها معتقدند موفقیت ایران در گریز از زیر فشارهای آمریکا به معنای نابودی هژمونی نظام تک قطبی آن بر دنیا است بنابراین ابایی در بیان صریح این قضیه ندارند که با همه راه‌های اقتصادی مطلوب و با سطوح دیگر موازی نقشه آمریکا به نبرد دفاع از ایران ورود کرده‌اند.

البناء افزود: چین هم می‌داند که مبارزه ایران، مبارزه حفاظت از بازار اقتصادی خود است بنابراین هرگز خود را ملزم به تصمیم ضد ایرانی آمریکا نمی‌کند تا مقدمه اعلام ائتلافی متناسب با میزان خصومت آمریکا علیه ایران باشد.

به عقیده نویسنده، اما درباره ادلب احتمالا پکن و مسکو معتقدند که ادلب بحرانی برای آمریکایی‌هاست بیشتر از اینکه مشکلی برای آنها باشد، چون حمایت از تروریسم موضوعی خسته کننده است و می‌تواند برای مدت محدودی از آن استفاده برد اما بعد از آن آمریکا چه باید بکند هنگامی که تیر حمایت از تروریسم به سمت آمریکا و حامیان تروریسم در ترکیه کمانه می‌کند؟

البناء نوشت: در اینجا باید از کسانی که کارشناس امور منطقه خلیج فارس و ترکیه هستند بپرسید چگونه آمریکا در ایجاد دیواری پیروز می‌شود که بر اساس اختلافات «کُردها با ترکیه»، «کُردها با داعش» و «کُردها، تروریست‌ها و ترکیه با دولت سوریه و متحدانش» و اختلاف بین «سوریه و آمریکا» شکل گرفت  علاوه بر اینکه ایران موفق شده بیشتر متحدانش در عراق را با نخست وزیر جدید گرد هم آورد.

اما نویسنده در پایان یادداشت آورده است: در نهایت معلوم می‌شود که پروژه دیوار، واقعی است اما سیل‌های سوریه، روسیه و ایران به زودی برای فروریختن این دیوار به راه خواهد افتاد که همان پافشاری بر حفظ حاکمیت سوریه، نقش منطقه ای ایران و پروژه‌های سرنگونی نظام تک قطبی آمریکا بر جهان است.

 

منبع: فارس

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

امید۶۲۶۶۰۵۰۸:۱۳:۲۷ ۱۳۹۷/۸/۱۷
جالب بود
ناشناس۶۲۶۶۲۴۰۹:۲۲:۲۹ ۱۳۹۷/۸/۱۷
ایران بعد از روسیه و چین سومین قدرت بزرگی است که هژمونی آمریکا را به چالش کشیده است، البته اتحاد استراتژیک ایران و روسیه و چین نیز در این روند بی تاثیر نبوده است. اما ایران یک نقطه ضعف عمده دارد که باعث میشود کمی دست پایین داشته باشد و آن هسته ایی نبودن ایران است.
ناشناس۶۲۷۲۹۰۲۲:۲۸:۱۰ ۱۳۹۷/۸/۱۷
به نظرم وضعت توپه و دنبال دردسری.
ناشناس۶۲۶۷۸۴۱۲:۳۵:۲۲ ۱۳۹۷/۸/۱۷
ادامه ..با این اوضاع واحوال دست روی دست گذاشته اید ومنتشر هم نمیکنید شما مسولید
ناشناس۶۲۷۲۹۵۲۲:۳۴:۰۲ ۱۳۹۷/۸/۱۷
به نظر من این جور مقالات و نتیجه گیری ها از سوی آمریکا و شرکاست. قبلا جهان اسلام عمدتا تک قطبی بود. الان (همزمان با محو شوروی) اما غرب و اسرائیل به این نتیجه رسیده اند که جهان اسلام باید حداقل دو یا سه قطبی با توان برابر باشند. بنابراین نقشه خاورمیانه هم به آرامی در حال تغییر است.
ناشناس۶۲۷۲۹۶۲۲:۳۵:۵۰ ۱۳۹۷/۸/۱۷
مرگ بر آمریکا مرگ بر اسرائیل مرگ بر انگلیس مرگ بر آل سعود
ناشناس۶۲۷۳۲۵۲۳:۱۶:۵۵ ۱۳۹۷/۸/۱۷
بازهم داریم خواب های خوب خوب می بینیم. تا وقتی اقتصاد مقامتی درست درمون نداشته باشیم و رانت بازی دولت و مسئولین از بین نرود می توانید با همین مقاله ها دل مردم را خوش کنید
ناشناس۶۲۷۶۱۸۱۱:۳۵:۳۵ ۱۳۹۷/۸/۱۸
وقتی جمهوری اسلامی درسوریه وارد شد انجا نه حزب الله بود ونه روسیه ونقش جهان چند قطبی هم برجسته نبود درواقع میشود گفت کشورما خالق جهان چند قطبی است ویکی از قطبها خود ایران است به زودی این واقعیت به امریکا تحمیل خواهد شد

پربحث‌های امروز

 1. مورادی که در بودجه مورد توجه نیست/ «یک» اختراع خطرناک در لایحه/ سونوشت بودجه عمرانی و استان‌ها چیست؟

 2. کوه اژد‌ها کجاست؟

 3. جزئیات ۹۰۰ هزار میلیارد یارانه پنهان/ تدوین بسته اصلاح قیمت حامل‌ها

 4. آخرین تصمیمات مجلس برای تعیین تکلیف قیمت بنزین در سال ۹۸

 5. آشنایی با تیم عمان

 6. آخرین اخبار از پرونده واردات خودرو/ بازداشت ۱۰ دلال و ۴ کارمند وزارت صمت

 7. نقدینگی چطور هدایت می شود؟

 8. پلاسکو و عبرت های مدیریتی

 9. آخرین تمرین تیم ملی فوتبال ایران پیش از بازی مقابل عمان  

 10. دادگاه بعدی مرضیه هاشمی چهارشنبه آینده برگزار می‌شود

 11. کدامیک به برجام محتاج ترند، ایران یا اروپا؟

 12. سرقت مسلحانه در رشت  

 13. بی‌قانونی سایپا در افزایش قیمت محصولات/ تخلف قیمت هر محصول چقدر است؟+ جدول

 14. چرا فتنه ۸۸ عامل وضع مهم‌ترین تحریم‌های اقتصادی شد؟+ جدول

 15. پایان عصر اپ‌های ۳۲ بیتی نزدیک است/ گوگل توسعه دهندگان اندروید را مجبور به ساخت نرم افزار‌های ۶۴ بیتی می‌کند!

 16. سریال آزمون‌های استخدامی؛ پایانی خوش برای اشتغال جوانان وجود دارد؟

 17. چرا کابوس قتل خاشقجی بن سلمان را رها نمی‌کند؟

 18. دولت برنامه گریز

 19. ۳۰ دی ۱۳۵۷؛ شروط امام برای ملاقات با رئیس شورای سلطنت+ عکس

 20. با بزرگترین هواپیمای جهان آشنا شوید  

 21. فرار از دست پلیس در شرایط سخت!  

 22. هزینه نیم میلیون دلاری سعودی‌ها برای فرار از تبعات قتل خاشقچی

 23. گام‌هایی که برای تولید تانک در ایران برداشته شد+ عکس و فیلم

 24. مهاجرانی: عمان گرسنه موفقیت است/ باید به تیم ملی آرامش بدهیم

 25. فیلم اعترافات اسماعیل بخشی و همدستانش   

پربحث‌های دیروز

 1. غیرت برای زنان کجا رفته؟

 2. اروپا به ایران: نمی‌توانیم برنامه موشکی‌تان را تحمل کنیم/ لغزش اروپا به سمت ترامپ

 3. جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام با حضور ظریف و احمدی‌نژاد  

 4. چرا پراید ۲۱ میلیون تومانی یک هفته‌ای ۳۶ میلیون تومان شد؟

 5. فرمان قیمت در بازار خودرو و چند ابهام

 6. آذری جهرمی: هزینه ساخت ماهواره پیام ۱.۲ میلیون یورو بود

 7. تغییر موضع ۱۸۰ درجه‌ای افشین پیروانی درباره کی‌روش

 8. اعترافات اسماعیل بخشی / گروه کمونیستی گام در هفت تپه چه می‌کرد؟  

 9. آیت‌الله مکارم شیرازی: فضای مجازی برای همه تریبون درست کرده است

 10. ترامپ به استعفا یا استیضاح نزدیک‌تر می‌شود

 11. حضور رئیسی در جایگاه سران قوا در جلسه امروز مجمع تشخیص  

 12. نگذاریم «داعش» را بدزدند!

 13. در جلسه عراقچی با نمایندگان اروپایی چه گذشت؟/ مدافع تحریم‌ها در شورای شهر تهران/ فرزند کروبی یکی از دلایل تداوم حصر است

 14. توضیحات نماینده ماهشهر برای انتشار عکس سوار شدن بر ماشین برقی

 15. اولتیماتوم وزیر صنعت به خودروسازان

 16. عصبانیت مردم در مواجهه با آقازاده‌ها بخاطر چیست؟

 17. سعید جلیلی: می‌خواهند «آلزایمر سیاسی» را به ملت تحمیل کنند تا حافظه تاریخی‌اش از بین برود

 18. دستمزد ۲میلیاردی بازیگر در دولتی که سرمایه وزیرش ۱۰۰۰ میلیارد است، عجیب نیست!   

 19. بررسی حقوقی واقعه حمله سگ به دختر ده ساله در لواسان/ مجازات صاحب سگ چیست؟

 20. خوش و بش احمدی‌نژاد و قالیباف در جلسه امروز مجمع تشخیص  

 21. حاجی‌بابایی: نرخ ارز هنوز حباب دارد

 22. سایه جنگ را توان دفاعی دور کرد نه برجام/ زیاد توییت کردن نشانه فقدان پشتوانه سیاسی است

 23. غایبان جشن ۴۰ سالگی انقلاب

 24. نقدی بر یک آمار قابل تامل از حوزه فرهنگی کشور

 25. خودروسازی؛ صنعتی که چرخش به نفع خریدار نمی‌چرخد/ چرا شفاف نیستند؟

پربحث‌های هفته

 1. همسر شهید حججی ازدواج کرد؟

 2. درباره زائری‌ها و آقامیری‌ها

 3. غیرت برای زنان کجا رفته؟

 4. بازداشت خبرنگار پرس‌تی‌وی در آمریکا

 5. موشک ماهواره‌بر حامل «پیام» نشد!

 6. اروپا به ایران: نمی‌توانیم برنامه موشکی‌تان را تحمل کنیم/ لغزش اروپا به سمت ترامپ

 7. سقوط هواپیما حوالی صفادشت تهران/بوئینگ ۷۰۷ باری ارتش در فرودگاه فتح دچار سانحه شد/هواپیما 16 سرنشین داشت/15 کشته و یک مصدوم تا این لحظه/ اسامی کامل جانباختگان+تصاویر  

 8. تاج و داورزنی کنارخواننده معروف لس آنجلسی   

 9. قبول کنیم خودروساز کامل نشدیم؛ مونتاژکار خوبی هستیم/ کمک ۱۵ هزار میلیارد تومانی دولت به خودروسازان/ آغز فروش فوری و نقدی سایپا از امروز

 10. مدیرعامل ایران خودرو: اگر قیمت خودرو زودتر گران می‎شد، به تعهدات عمل می‎کردیم

 11. جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام با حضور ظریف و احمدی‌نژاد  

 12. آیا ایراد از مسلمانی ما است؟

 13. ویدئو/ آقای مترجم کار دست کی‌روش و خیابانی داد  

 14. چرا پراید ۲۱ میلیون تومانی یک هفته‌ای ۳۶ میلیون تومان شد؟

 15. جدال اصلاح طلبان و دولت اعتدال/ خبری از حال و روز مردم دارند؟

 16. توکلی: سه قوه با تبانی برخورد با حقوق‌های نجومی را بر زمین گذاشتند

 17. فرشته نجات تنها سرنشین زنده مانده حادثه بوئینگ ۷۰۷

 18. اصلاح‌طلبان برای انتخابات ۹۸ چه خواهند کرد؟/ روحانی و بهره‌برداری سیاسی از هاشمی/ CFT به مجمع می‌رود

 19. عسگراولادی: بعد از ۶۴سال، دو ماه است صادراتم را متوقف کردم

 20. واکنش پزشکیان به حاشیه‌های پیش آمده برای یکی از نمایندگان مجلس/ اتهام نماینده ملکان آشکار شود، غیرقابل گذشت است

 21. رییس کل بانک مرکزی: مردم هشیار باشند/ آغاز دور جدیدی از جنگ روانی آمریکا علیه ایران/ تامین ارز از طریق هند، کره جنوبی و چین شتاب گرفته است

 22. یارانه نقدی ۳۳۰ هزار میلیارد تومان را بلعید!

 23. امام جمعه اسالم؛ تلگرام را رفع فیلتر کنید

 24. کور هستید؛ برجام را هنوز اجرا می‌کنیم؛ دم از مذاکره می‌زنید/ نه سانتریفوژ می‌چرخد و نه چرخ زندگی مردم/ خودروی که تماما در ایران تولیدمی‌شود، نیازی به ارز ندارد!/معنی موفقیت را نفهمیدیم

 25. آن‌گاه که مرگ فرا رسد...  

پربحث‌های اخیر

 1. ترامپ به استعفا یا استیضاح نزدیک‌تر می‌شود

 2. ترامپ: ما داعش را برای چه کسانی می‌کشیم؟

 3. سندرز: جامعه‌جهانی رژیم مستبد سعودی را مسئول جنایت‌هایش خطاب کند

 4. زندانی سعودی بر اثر شکنجه فوت کرد

 5. از ملانی فرانکلین تا مرضیه هاشمی

 6. چرا کابوس قتل خاشقجی بن سلمان را رها نمی‌کند؟

 7. هزینه نیم میلیون دلاری سعودی‌ها برای فرار از تبعات قتل خاشقچی

 8. کنفرانس ضد ایرانی ورشو؛ شکستی دیگر که ترامپ می‌خورد

 9. افشای جزییات بیشتری از برنامه تسلیحات هسته‌ای رژیم صهیونیستی

 10. ترامپ مقابل دمکرات ها کوتاه می آید؟

 11. واکنش ایران به ادعاهایی مبنی بر دستگیری یک تبعه آلمانی - افغان به اتهام جاسوسی برای ایران

 12. پاسخ کاربران توییتر به وزیرخارجه آمریکا؛ خلیج فارس را ترک کنید و برگردید به خلیج خوک‌ها

 13. کشته شدن خبرنگار آسوشیتدپرس در درگیری های پایتخت لیبی

 14. تظاهرات نیم میلیون نفری در هند علیه «ناراندرا مودی»

 15. حماس: تصمیم آمریکا باج‌خواهی است

 16. همدردی ایران با مردم و دولت مکزیک

 17. تروریست‌های الشباب ۶۰ کودک را در سومالی ربودند

 18. گراهام: روابط عربستان و آمریکا پیشرفتی نخواهد داشت

 19. جبلی: طرف پیگیر پرونده مرضیه هاشمی دولت آمریکا است/ هر لحظه ادامه زندان او خلاف قانون است

 20. ادامه حضور نماینده آمریکا در پاکستان برای دیدار با طالبان

 21. مکان نشست بعدی ترامپ با اون انتخاب شد

 22. آمریکا چند پایگاه در الانبار عراق دارد؟

 23. دموکرات‌ها هفته آینده درباره بودجه امنیت مرزها رای‌گیری می‌کنند

 24. جریمه‌ای سنگین در انتظار فیس‌بوک

 25. تلاش برهم صالح برای معافیت از تحریم‌های ضد ایرانی

پربحث‌های دیروز

 1. اروپا به ایران: نمی‌توانیم برنامه موشکی‌تان را تحمل کنیم/ لغزش اروپا به سمت ترامپ

 2. ترامپ به استعفا یا استیضاح نزدیک‌تر می‌شود

 3. ضرورت حمایت از موضع مستقل مالزی در برابر اسرائیل

 4. آمریکا بازداشت بدون اتهام مجری پرس تی‌وی را تایید کرد

 5. ترامپ: ما داعش را برای چه کسانی می‌کشیم؟

 6. سندرز: جامعه‌جهانی رژیم مستبد سعودی را مسئول جنایت‌هایش خطاب کند

 7. زندانی سعودی بر اثر شکنجه فوت کرد

 8. از ملانی فرانکلین تا مرضیه هاشمی

 9. قدردانی «اسماعیل هنیه» از نخست‌وزیر مالزی

 10. اسنادی از فعالیت «ربات‌های برانداز» علیه ایران در توئیتر+ تصاویر

 11. افشای جزییات بیشتری از برنامه تسلیحات هسته‌ای رژیم صهیونیستی

 12. ترامپ مقابل دمکرات ها کوتاه می آید؟

 13. واکنش ایران به ادعاهایی مبنی بر دستگیری یک تبعه آلمانی - افغان به اتهام جاسوسی برای ایران

 14. پاسخ کاربران توییتر به وزیرخارجه آمریکا؛ خلیج فارس را ترک کنید و برگردید به خلیج خوک‌ها

 15. کشته شدن خبرنگار آسوشیتدپرس در درگیری های پایتخت لیبی

 16. تظاهرات نیم میلیون نفری در هند علیه «ناراندرا مودی»

 17. حماس: تصمیم آمریکا باج‌خواهی است

 18. همدردی ایران با مردم و دولت مکزیک

 19. تروریست‌های الشباب ۶۰ کودک را در سومالی ربودند

 20. گراهام: روابط عربستان و آمریکا پیشرفتی نخواهد داشت

 21. جبلی: طرف پیگیر پرونده مرضیه هاشمی دولت آمریکا است/ هر لحظه ادامه زندان او خلاف قانون است

 22. ادامه حضور نماینده آمریکا در پاکستان برای دیدار با طالبان

 23. مکان نشست بعدی ترامپ با اون انتخاب شد

 24. آمریکا چند پایگاه در الانبار عراق دارد؟

 25. دموکرات‌ها هفته آینده درباره بودجه امنیت مرزها رای‌گیری می‌کنند

پربحث‌های هفته

 1. اروپا به ایران: نمی‌توانیم برنامه موشکی‌تان را تحمل کنیم/ لغزش اروپا به سمت ترامپ

 2. پیام‌ برگزاری نشست ضدایرانی در لهستان

 3. تکلیف ما و اروپای در حال گذار

 4. دونالد ترامپ و حنایی که دیگر رنگی ندارد/ آیا سال ۲۰۱۸ نقطه اوج سقوط آمریکا بود؟

 5. ترامپ: کاری که با ایران کردم، معجزه‌آسا بود

 6. ظریف: بازداشت خبرنگار پرس‌تی‌وی نقض آزادی بیان است

 7. ترامپ به پرتاب ماهواره‌بر ایرانی واکنش نشان داد

 8. واکنش لهستان به احضار کاردار: حق داریم هر کنفرانسی می‌خواهیم برگزار کنیم

 9. فرزندان مجری بازداشت‌شده پرس‌تی‌وی به دادگاه آمریکا احضار شده‌اند

 10. ترامپ به استعفا یا استیضاح نزدیک‌تر می‌شود

 11. روسیه: مذاکره درباره برنامه موشکی ایران تحت فشار آمریکا نشدنی است

 12. ائتلاف شوم عربستان و امارات برای شکست قطر

 13. ظریف: اجازه نمی‌دهیم کسی در روابط ایران و عراق دخالت کند

 14. موگرینی در نشست ضد ایرانی لهستان شرکت نمی‌کند

 15. آمادگی افغانستان برای تامین نیاز کارخانجات ایران

 16. ضرورت حمایت از موضع مستقل مالزی در برابر اسرائیل

 17. سرانجام مبهم برگزیت و بحران در دولت انگیس/ جدال کوربین و ترزا می به کجا خواهد انجامید

 18. آمریکا: تا خروج ایران جلوی کمک‌ها برای بازسازی سوریه را می‌گیریم

 19. لاوروف: نشست ضدایرانی ورشو غیرسازنده است

 20. پمپئو پرتاب ماهواره پیام را تهدیدی برای خاورمیانه خواند

 21. یک سوم از کارمندان سازمان ملل می‌گویند آزار جنسی دیده‌اند

 22. دانشجویان ایرانی برای رئیس‌جمهور فرانسه بسته حمایتی فرستادند  

 23. آمریکا بازداشت بدون اتهام مجری پرس تی‌وی را تایید کرد

 24. وزیر خارجه چین خواستار دستیابی فوری به توافق تجاری با آمریکا شد

 25. فلاحت‌پیشه: نداشتن رایزن اقتصادی در سوریه جای گریه دارد

آخرین عناوین