نبرد با یک حکمرانی دقیق و متعهد / تفاوت ما و آمریکا

سید احسان خاندوزی*، گروه سیاسی الف،   3970815071 ۱۷ نظر، ۴ در صف انتشار و ۴ تکراری یا غیرقابل انتشار
نبرد با یک حکمرانی دقیق و متعهد / تفاوت ما و آمریکا

فوکویاما در کتاب اخیرش یعنی «نظم و زوال سیاسی» در شرایطی صحبت از زوال بروکراسی و ماشین اجرای سیاستهای آمریکا می کند که ملاک و میزانش کارآمدی بخش بازار، بیزینس و فناوری آمریکاست. انصاف این است که در مقایسه با بسیاری از بروکراسی ها (غیر از الگوهای پیشرو مانند آلمان و ژاپن)، دولت ایالات متحده یک سروگردن دقیق تر و متعهدتر است و مقاومت در برابر چنین خصمی، نیازمند دقت و تعهد حکمرانی ایران است. اجازه دهید منظور از دقت و تعهد را با یک مثال اخیر بیان کنم.

یک ساعت بعد از سخنرانی ترامپ برای خروج از برجام در 18 اردیبهشت 1397، خزانه داری آمریکا سند مفصل و دقیقی از تحریم هایی که در 90 روز و 180 روز بعد کلید می خورد، ارائه کرد که حاکی از هفته ها تلاش کارشناسان دولت ایالات متحده برای آماده کردن اسناد پشتیبان سخنرانی ترامپ بود. از همان زمان رایزنی های غیررسمی و گسترده آمریکایی ها برای منصرف ساختن شرکای تجاری، مالی  و ارزی ایران شروع شد، به نحوی که پیش از 90 روز، سختی دسترسی ما به ارز و اعلام انصراف شرکتهای خوروسازی و غیره شروع شد.

کاهش خرید نفت نیز چند هفته قبل از مهلت 180 روزه آغاز شد. اگر هم کشورهایی به هر دلیل امکان پیروی از تحریمهای نفتی در نیمه آبان را نداشتند، رسما به آنها معافیت موقت داده شد تا حریم مصوبات آمریکا خدشه نبیند و قبح تمکین نکردن به قوانین آمریکا شکسته نشود (این درس مهمی برای حاکمیت قانون است).

پس از غروب 180 امین روز و در اولین ساعت کاری 5 نوامبر در غرب آمریکا (ساعت 17 به وقت تهران در 14 آبان 1397) اسناد جدید خزانه داری آمریکا حاوی صدها شرکت، نهاد و بانک تحریمی که وارد لیست SDN شده اند، روی سایت خزانه داری قرار گرفت. فهرستی که گرچه دو سه اشتباه دارد اما این حجم از اطلاعات ریز به تفکیک انواع برچسب (تگ) قانونی، از جدیت نظام حکمرانی آنها حکایت دارد. سیستمی که با اغراق می توان گفت مثل ساعت یا موتور، دقیق کار می کند و اگر شش ماه قبل وعده ای می دهد، در اولین ساعت کاری روز موعود به آن وفا می کند.

این روند را مقایسه فرمایید با اینکه رئیس جمهور محترم ما دقایقی بعد از خروج آمریکا از برجام در تلویزیون حاضر شد و چند هفته به اروپا فرصت داد تا با دیپلماتهای ایرانی، برنامه ی تداوم منافع اقتصادی ایران از برجام را تدوین نمایند. بگذریم از اینکه چنانچه یک سوم این انرژی برای شرکای منطقه ای و آسیایی صرف می شد و اگر یک سوم دیگر نیز برای برنامه داخلی ضدتحریم هزینه می شد، احتمالا دستاورد، چشمگیرتر در پی داشت.

به هر حال وقتی به جای چند هفته، دوره 180 روزه تحریم ها رو به پایان رفت و جز اظهارات دیپلماتیک مثبت، گام عملی جدی از اروپا محقق نشد، خبری منتشر شد که SPV یا کانال خاص ارتباط مالی ایران و اروپا، گرچه در مهلت 180 روز آغاز به کار نمی کند اما به نحو نمادین پیش از 14 آبان افتتاح خواهد شد. 14 آبان هم گذشت، نه از افتتاح نمادین  با اروپا و نه از شروع واقعی با روسیه و چین و ترکیه خبری نشد و البته کارگران مشغول کارند.

طی این شش ماه مجلس قانون دقیقی در نحوه مواجهه با تحریم ها تصویب نکرده و دولت نیز سندی همتراز اسناد تحریمی خزانه داری منتشر ننموده، تنها سازمان برنامه و بودجه به کمک دستگاه ها، 12 برنامه مقابله با تحریم تدوین کرده که به صورت محرمانه نزد مقامات کشور باقی مانده است و مشخص نیست با چه درصدی از جدیت، تحقق می یابد یا تنها متن سیاهی روی کاغذ سپید باقی می ماند؟ شاید الان منظور از دقت و تعهد حکمرانی را بهتر دریافته باشید.  

تصریح کنم که غرض از این نوشتار نه بزرگنمایی دشمن ملت یعنی آمریکاست و نه تضعیف روحیه دوستان داخلی و بدبینی در خصوص نتایج تحریمها، بلکه توجه دادن به نقاط اصلاح است در لایه حکمرانی. هماوردی با حریف پولادپنجه، شیوه خودش را می طلبد و البته پس از تمام کوشش در مسیر این تدابیر است که به یمن نیات پاک، باید توکل و چشم امید به امدادهای حق داشت. اما زهی خیال باطل اگر توکل، بدون کاربست نظام اسباب و علل باشد!

واقعیت آن است که بهترین سیاستهای پولی و تجاری و ارزی اگر در حکمرانی بی کیفیتی اتخاذ شود، اثربخشی نخواهد داشت. کیفیت حکمرانی بویژه در شرایط نبرد اقتصادی باید به گونه ای باشد که فعالان اقتصادی و جامعه، پیام جدی بودن، تعهد، قابل پیش بینی بودن، نفوذناپذیری و انضباط آهنین دریافت کنند. برای این هدف لازم است هر قانون یا تعهدی در لایه حکمرانی، اولا توام با کارشناسی دقیق و دوراندیشی پیشینی باشد و ثانیا زمانی که به صورت رسمی بیان یا تصویب شد، با قطعیت جامه عمل بپوشد.

ترکیب دوراندیشی نظری و قاطعیت عملی است که به کامیابی سیاستها منجر می شود چنانکه رسول اکرم فرمود: الظفر بالحزم و الجزم.(پیروزی با دور اندیشی و اراده استوار به دست می آید).

در مقابل تحریم کنندگانی که چون ساعت، دقیق و جدی کار می کنند، از دولت و مجلس توقع «برگرداندن حیثیت برباد رفته مصوبات» و «حاکمیت قانون» است، نه صرفا لفاظی جسورانه و شعار و لحن قاطعانه. این مهم زمانی حاصل می شود که به جای ملاکهای فاسد و جناحی، معیار ارزیابی مجلس و رئیس دولت از عملکرد وزراء و سازمان برنامه، روسای بانکهای دولتی و بانک مرکزی، مدیران عامل شرکتهای دولتی و سایر مقامات اقتصادی، عمل به قوانین مقاومتی و تکالیف ضدتحریمی باشد.

اگر چنین خط کشی بر سر حکمرانی باشد، مسئولان به مرور می آموزند که تنها عملکرد دقیق، منضبط و متعهد به قانون است که بقاء و ارتقاء آنها را تضمین می کند. چقدر از این تصویر، دوریم و چقدر به آن، محتاج.

 *عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبائی

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۶۲۴۵۸۱۱۱:۰۶:۳۴ ۱۳۹۷/۸/۱۵
اولین بار بود که یه مقاله درست و حسابی و بر اساس واقعیت امروز جامعه خوندم
ناشناس۶۲۵۶۹۵۲۳:۴۲:۲۰ ۱۳۹۷/۸/۱۵
وقتی رییس دولت از درست شدن آب خوردن می گوید، دیگر زیر دستانش چه خواهند کرد؟
رضا۶۲۴۶۴۰۱۱:۲۵:۴۳ ۱۳۹۷/۸/۱۵
عالی بودسپاس ازاستادگرانقدری که نویسنده این متن است. فقط کوگوش شنوا
سعید تمر۶۲۴۶۴۳۱۱:۲۶:۵۳ ۱۳۹۷/۸/۱۵
حکمرانی دقیق یعنی چی؟ نفهمیدم حکمرانی متعهدانه یعنی چی؟ مگر حکمرانی می تواند بی تعهد باشد؟
ناشناس۶۲۴۹۱۴۱۳:۲۶:۲۹ ۱۳۹۷/۸/۱۵
الان جمهوری اسلامی چه تعهداتی در مقابل مردم دارد؟ و چه برنامه ریزی و تلاشی در خصوص انها در پیش گرفته؟!؟؟
ناشناس۶۲۴۶۷۵۱۱:۴۰:۲۶ ۱۳۹۷/۸/۱۵
مقاله خوبی بود، بهتر است به جای رجز خوانی های بیهوده و تمسخر دشمن با واقعیات مواجه شویم
ناشناس۶۲۴۶۹۴۱۱:۵۱:۵۲ ۱۳۹۷/۸/۱۵
احسنت
ناشناس۶۲۴۷۱۰۱۱:۵۸:۲۴ ۱۳۹۷/۸/۱۵
صحبت ها جالب بود. اما باید بدانیم که قوانینی مشروعیت پیدا می کنند که مورد تایید اکثریت جامعه باشند. در کشور ما چنین نیست...
سارا۶۲۴۷۲۷۱۲:۱۱:۲۴ ۱۳۹۷/۸/۱۵
بسیار مقاله زیبایی بود .
ناشناس۶۲۵۱۲۹۱۵:۰۷:۵۹ ۱۳۹۷/۸/۱۵
خوب اگه مدیریت و برنامه ریزیِ درست بود که اساساً نه تحریمی بود نه مشکل دیگه ای.
ناشناس۶۲۵۱۹۱۱۵:۳۷:۳۸ ۱۳۹۷/۸/۱۵
شما شک نکن اگه ما همچین دولت خرد گرایی داشتیم از سالها پیش ، نه امروز در این نقطه بودیم نه اساسا تحریمی الان وجود داشت
ناشناس۶۲۵۲۳۷۱۶:۰۰:۰۷ ۱۳۹۷/۸/۱۵
در این کشور مسئولین به زیر دستان خود دستور می دهند که چه بکنید و چکار کنید تا برسد به دربان اداره. تا فرمان به دربان اداره برسد مسئله ای جدید و دستوری جدید در دستور کار قرار می گیرد.
ناشناس۶۲۵۲۶۲۱۶:۱۷:۰۷ ۱۳۹۷/۸/۱۵
آفزین مقاله خوبی بود. این یک واقعیتی است‌. علیرغم تمام دیوانگی ترامپ امریکا یک کشور بسیار کارآمد است وگرنه نمیتونست دنیا را قبضه کند. دیسیپلین و نظام و تبعیت قانون بسیار مهم است. و اینها در امریکا بسیار امور مهمی است‌ البته درست است نوک پیکان حمله به سوی روحانی است و خدا وکیلی ایشان نشان داد که ادم مناسبی برای ریاست جمهوری نیست و فقط حرف توخالی میزند بدون عمل. شاید اصلا از اولش هم بنای عمل نداشت خدا میداند. ولی در رابطه با این مقاله فقط رییس جمهور ما که نیست‌ بلکه ما در صحنه بین المللی دیپلماسی همیشه فقط حرف می زنیم و از عمل هم خبری نیست.
ناشناس۶۲۵۳۰۶۱۶:۵۳:۴۶ ۱۳۹۷/۸/۱۵
مقاله بسیار دقیق وتوام با منطق است اما اگر در کشور با جدیت وبدون اغماض از بعضی ها با فساد اقتصادی ورشوه وقاچاق وبا حقوق بگیرهای بالاتراز بیست میلیون با جدیت مبارزه نشود. تمام کارها آب در هاون کوبیدن است. موضوع بعدی این است نهادهای نظارتی باید چهار چشمی مواظب نفوذی ها وخایین باشند که به زیر بنای اقتصاد کشور ضربه نزنند چون دشمن ساکت ننشسته دلار ها عربستان توسط آمریکا حتما در این باره خرج میشود
ناشناس۶۲۵۳۱۱۱۶:۵۷:۰۹ ۱۳۹۷/۸/۱۵
حرف شما کاملا درسته البته به این نکته هم باید توجه کرد راهبرد مقابله با سیاستهای شفاف و مدون آمریکا الزاما ارائه سیاستهای شفاف و مدون نیست چرا که راهکارهای مقابله با تحریمها اگر شفاف گفته شوند توسط دشمن رصد شده و شکسته می شوند. وقتی ابزار کافی برای مقابله کلاسیک با حملات دشمن را نداریم راه حل ، جنگ چریکی و پارتیزانی و حملات منقطع و غیرشفاف است. البته در مجموعه دولت اراده و توانی برای اینکار وجود ندارد ولی ظرفیت نظام ما بالاتر است.
فرهنگی بازنشسته۶۲۵۳۳۴۱۷:۱۴:۱۴ ۱۳۹۷/۸/۱۵
مقاله های خوب خواننده گان خاص خودش راداردامیداست که سایت الف به این رویه ادامه دهد وسپاسگزارازتهیه کننده این مطلب.
ناشناس۶۲۵۵۱۶۲۰:۰۴:۰۳ ۱۳۹۷/۸/۱۵
اساسا اگر نظم و انضباطی و تخصصی در کار ما بود ما با این همه منابع و نیروی جوان و تحصیلکرده اینجا نبودیم

پربحث‌های امروز

 1. آخرین تصمیمات مجلس برای تعیین تکلیف قیمت بنزین در سال ۹۸

 2. آشنایی با تیم عمان

 3. آخرین اخبار از پرونده واردات خودرو/ بازداشت ۱۰ دلال و ۴ کارمند وزارت صمت

 4. نقدینگی چطور هدایت می شود؟

 5. پلاسکو و عبرت های مدیریتی

 6. آخرین تمرین تیم ملی فوتبال ایران پیش از بازی مقابل عمان  

 7. دادگاه بعدی مرضیه هاشمی چهارشنبه آینده برگزار می‌شود

 8. کدامیک به برجام محتاج ترند، ایران یا اروپا؟

 9. سرقت مسلحانه در رشت  

 10. بی‌قانونی سایپا در افزایش قیمت محصولات/ تخلف قیمت هر محصول چقدر است؟+ جدول

 11. چرا فتنه ۸۸ عامل وضع مهم‌ترین تحریم‌های اقتصادی شد؟+ جدول

 12. پایان عصر اپ‌های ۳۲ بیتی نزدیک است/ گوگل توسعه دهندگان اندروید را مجبور به ساخت نرم افزار‌های ۶۴ بیتی می‌کند!

 13. سریال آزمون‌های استخدامی؛ پایانی خوش برای اشتغال جوانان وجود دارد؟

 14. چرا کابوس قتل خاشقجی بن سلمان را رها نمی‌کند؟

 15. دولت برنامه گریز

 16. ۳۰ دی ۱۳۵۷؛ شروط امام برای ملاقات با رئیس شورای سلطنت+ عکس

 17. با بزرگترین هواپیمای جهان آشنا شوید  

 18. فرار از دست پلیس در شرایط سخت!  

 19. هزینه نیم میلیون دلاری سعودی‌ها برای فرار از تبعات قتل خاشقچی

 20. گام‌هایی که برای تولید تانک در ایران برداشته شد+ عکس و فیلم

 21. مهاجرانی: عمان گرسنه موفقیت است/ باید به تیم ملی آرامش بدهیم

 22. فیلم اعترافات اسماعیل بخشی و همدستانش   

 23. کنفرانس ضد ایرانی ورشو؛ شکستی دیگر که ترامپ می‌خورد

 24. حمله جنگجویان خلیج‌ فارس به دریای عمان برای رسیدن به ساحل آرزو‌ها

 25. هزینه سیاست‌های شکست خورده از جیب اقساط مسکن مهر؟

پربحث‌های دیروز

 1. غیرت برای زنان کجا رفته؟

 2. اروپا به ایران: نمی‌توانیم برنامه موشکی‌تان را تحمل کنیم/ لغزش اروپا به سمت ترامپ

 3. جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام با حضور ظریف و احمدی‌نژاد  

 4. چرا پراید ۲۱ میلیون تومانی یک هفته‌ای ۳۶ میلیون تومان شد؟

 5. فرمان قیمت در بازار خودرو و چند ابهام

 6. آذری جهرمی: هزینه ساخت ماهواره پیام ۱.۲ میلیون یورو بود

 7. تغییر موضع ۱۸۰ درجه‌ای افشین پیروانی درباره کی‌روش

 8. اعترافات اسماعیل بخشی / گروه کمونیستی گام در هفت تپه چه می‌کرد؟  

 9. ترامپ به استعفا یا استیضاح نزدیک‌تر می‌شود

 10. نگذاریم «داعش» را بدزدند!

 11. در جلسه عراقچی با نمایندگان اروپایی چه گذشت؟/ مدافع تحریم‌ها در شورای شهر تهران/ فرزند کروبی یکی از دلایل تداوم حصر است

 12. توضیحات نماینده ماهشهر برای انتشار عکس سوار شدن بر ماشین برقی

 13. اولتیماتوم وزیر صنعت به خودروسازان

 14. سعید جلیلی: می‌خواهند «آلزایمر سیاسی» را به ملت تحمیل کنند تا حافظه تاریخی‌اش از بین برود

 15. دستمزد ۲میلیاردی بازیگر در دولتی که سرمایه وزیرش ۱۰۰۰ میلیارد است، عجیب نیست!   

 16. بررسی حقوقی واقعه حمله سگ به دختر ده ساله در لواسان/ مجازات صاحب سگ چیست؟

 17. خوش و بش احمدی‌نژاد و قالیباف در جلسه امروز مجمع تشخیص  

 18. حاجی‌بابایی: نرخ ارز هنوز حباب دارد

 19. آیت‌الله مکارم شیرازی: فضای مجازی برای همه تریبون درست کرده است

 20. سایه جنگ را توان دفاعی دور کرد نه برجام/ زیاد توییت کردن نشانه فقدان پشتوانه سیاسی است

 21. غایبان جشن ۴۰ سالگی انقلاب

 22. نقدی بر یک آمار قابل تامل از حوزه فرهنگی کشور

 23. خودروسازی؛ صنعتی که چرخش به نفع خریدار نمی‌چرخد/ چرا شفاف نیستند؟

 24. واکنش کی‌روش به اتفاقات اخیر: حرف‌هایی در دهان من می‌گذارند تا ذهن مردم را گمراه کنند

 25. طرح «خرید خدمات آموزشی»، ذبح کیفیت برای کاهش هزینه

پربحث‌های هفته

 1. همسر شهید حججی ازدواج کرد؟

 2. درباره زائری‌ها و آقامیری‌ها

 3. غیرت برای زنان کجا رفته؟

 4. بازداشت خبرنگار پرس‌تی‌وی در آمریکا

 5. موشک ماهواره‌بر حامل «پیام» نشد!

 6. اروپا به ایران: نمی‌توانیم برنامه موشکی‌تان را تحمل کنیم/ لغزش اروپا به سمت ترامپ

 7. سقوط هواپیما حوالی صفادشت تهران/بوئینگ ۷۰۷ باری ارتش در فرودگاه فتح دچار سانحه شد/هواپیما 16 سرنشین داشت/15 کشته و یک مصدوم تا این لحظه/ اسامی کامل جانباختگان+تصاویر  

 8. تاج و داورزنی کنارخواننده معروف لس آنجلسی   

 9. قبول کنیم خودروساز کامل نشدیم؛ مونتاژکار خوبی هستیم/ کمک ۱۵ هزار میلیارد تومانی دولت به خودروسازان/ آغز فروش فوری و نقدی سایپا از امروز

 10. مدیرعامل ایران خودرو: اگر قیمت خودرو زودتر گران می‎شد، به تعهدات عمل می‎کردیم

 11. آیا ایراد از مسلمانی ما است؟

 12. جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام با حضور ظریف و احمدی‌نژاد  

 13. ویدئو/ آقای مترجم کار دست کی‌روش و خیابانی داد  

 14. جدال اصلاح طلبان و دولت اعتدال/ خبری از حال و روز مردم دارند؟

 15. توکلی: سه قوه با تبانی برخورد با حقوق‌های نجومی را بر زمین گذاشتند

 16. فرشته نجات تنها سرنشین زنده مانده حادثه بوئینگ ۷۰۷

 17. اصلاح‌طلبان برای انتخابات ۹۸ چه خواهند کرد؟/ روحانی و بهره‌برداری سیاسی از هاشمی/ CFT به مجمع می‌رود

 18. عسگراولادی: بعد از ۶۴سال، دو ماه است صادراتم را متوقف کردم

 19. واکنش پزشکیان به حاشیه‌های پیش آمده برای یکی از نمایندگان مجلس/ اتهام نماینده ملکان آشکار شود، غیرقابل گذشت است

 20. رییس کل بانک مرکزی: مردم هشیار باشند/ آغاز دور جدیدی از جنگ روانی آمریکا علیه ایران/ تامین ارز از طریق هند، کره جنوبی و چین شتاب گرفته است

 21. یارانه نقدی ۳۳۰ هزار میلیارد تومان را بلعید!

 22. چرا پراید ۲۱ میلیون تومانی یک هفته‌ای ۳۶ میلیون تومان شد؟

 23. امام جمعه اسالم؛ تلگرام را رفع فیلتر کنید

 24. کور هستید؛ برجام را هنوز اجرا می‌کنیم؛ دم از مذاکره می‌زنید/ نه سانتریفوژ می‌چرخد و نه چرخ زندگی مردم/ خودروی که تماما در ایران تولیدمی‌شود، نیازی به ارز ندارد!/معنی موفقیت را نفهمیدیم

 25. آن‌گاه که مرگ فرا رسد...  

پربحث‌های اخیر

 1. در جلسه عراقچی با نمایندگان اروپایی چه گذشت؟/ مدافع تحریم‌ها در شورای شهر تهران/ فرزند کروبی یکی از دلایل تداوم حصر است

 2. توضیحات نماینده ماهشهر برای انتشار عکس سوار شدن بر ماشین برقی

 3. عصبانیت مردم در مواجهه با آقازاده‌ها بخاطر چیست؟

 4. مجید توکلی مجرم امنیتی در جلسه شورای شهر چه می‌کند!

 5. توضیحات رئیسی درباره وضعیت شرکت‌های زیان‌ده آستان قدس  

 6. بیم ها و امیدهای SPV

 7. سرلشکر رحیم صفوی درگذشت احمد فضائلی را تسلیت گفت

 8. دادگاه بعدی مرضیه هاشمی چهارشنبه آینده برگزار می‌شود

 9. چرا فتنه ۸۸ عامل وضع مهم‌ترین تحریم‌های اقتصادی شد؟+ جدول

 10. ۳۰ دی ۱۳۵۷؛ شروط امام برای ملاقات با رئیس شورای سلطنت+ عکس

 11. گام‌هایی که برای تولید تانک در ایران برداشته شد+ عکس و فیلم

 12. حاجی دلیگانی: راه ورود مستضعفان به مجلس را نبندید

 13. اطلاعیه‌ وزارت کشور: دخالتی در تعیین محل اقامت اجباری محکومین نداریم

 14. جهانگیری: ایران خواهان روابط صمیمانه و دوستانه با همه کشور‌های همسایه است

 15. نوباوه: برخورد آمریکا با یک خبرنگار، نشانه موفقیت آرمان ماست

 16. تعطیلی بحث برانگیز ادارات دولتی در یک شهرستان

 17. نماینده مجلس: بعضی‌ها با استانی کردن انتخابات به دنبال حذف رقبای انتخاباتی‌شان هستند

 18. مراسم تشییع پیکر سردار احمد فضائلی صبح فردا برگزار می‌شود

 19. قاسمی: هرگونه مداخله خارجی در امور داخلی ونزوئلا غیرسازنده است

 20. تشکیل بیش از 100 پرونده زمین خواری در کمیسیون اصل 90 مجلس

 21. شورای عالی انقلاب فرهنگی نهادی فراقوه ای است

 22. عطریانفر: جهانگیری به اندازه دولت یازدهم اختیارات دارد

 23. برخی آتش به اختیارها، آتش به فرمان‌اند  

 24. کدخدایی: شایسته گزینی، شفافیت و نظارت بر عملکرد نمایندگان به ارتقا جایگاه مجلس می‌انجامد

 25. کمال خرازی: شکست برجام، امنیت اروپا را نیز تحت الشعاع قرار خواهد داد/ اگر اروپایی‌ها نفوذی بر شرکت‌هایشان ندارند چرا با ایران مذاکره کردند؟

پربحث‌های دیروز

 1. نگذاریم «داعش» را بدزدند!

 2. در جلسه عراقچی با نمایندگان اروپایی چه گذشت؟/ مدافع تحریم‌ها در شورای شهر تهران/ فرزند کروبی یکی از دلایل تداوم حصر است

 3. توضیحات نماینده ماهشهر برای انتشار عکس سوار شدن بر ماشین برقی

 4. سعید جلیلی: می‌خواهند «آلزایمر سیاسی» را به ملت تحمیل کنند تا حافظه تاریخی‌اش از بین برود

 5. خوش و بش احمدی‌نژاد و قالیباف در جلسه امروز مجمع تشخیص  

 6. سایه جنگ را توان دفاعی دور کرد نه برجام/ زیاد توییت کردن نشانه فقدان پشتوانه سیاسی است

 7. غایبان جشن ۴۰ سالگی انقلاب

 8. عصبانیت مردم در مواجهه با آقازاده‌ها بخاطر چیست؟

 9. آیت‌الله نوری همدانی: کنوانسیون پالرمو برای کشور مفید نیست/ ما نمی‌توانیم سکوت کنیم

 10. سعید مرتضوی کجاست؟ نجف یا زندان؟

 11. واکنش مهدی چمران به اظهارات اخیر موسوی خوئینی‌ها علیه شهید چمران و امام موسی صدر

 12. مجید توکلی مجرم امنیتی در جلسه شورای شهر چه می‌کند!

 13. توضیحات رئیسی درباره وضعیت شرکت‌های زیان‌ده آستان قدس  

 14. حضور رئیسی در جایگاه سران قوا در جلسه امروز مجمع تشخیص  

 15. ناگفته‌های میرسلیم از آخرین جلسه با مرحوم هاشمی در روز آخر حیات/ نامزدی جهانگیری ظاهرسازی بود

 16. آشنا: برجام نه ورسای است نه ویتنام

 17. بیم ها و امیدهای SPV

 18. سرلشکر رحیم صفوی درگذشت احمد فضائلی را تسلیت گفت

 19. احمد توکلی: برای بررسی «پالرمو» جلسه فوق‌العاده تشکیل خواهد شد

 20. حاجی دلیگانی: راه ورود مستضعفان به مجلس را نبندید

 21. اطلاعیه‌ وزارت کشور: دخالتی در تعیین محل اقامت اجباری محکومین نداریم

 22. جهانگیری: ایران خواهان روابط صمیمانه و دوستانه با همه کشور‌های همسایه است

 23. نوباوه: برخورد آمریکا با یک خبرنگار، نشانه موفقیت آرمان ماست

 24. تعطیلی بحث برانگیز ادارات دولتی در یک شهرستان

 25. نماینده مجلس: بعضی‌ها با استانی کردن انتخابات به دنبال حذف رقبای انتخاباتی‌شان هستند

پربحث‌های هفته

 1. درباره زائری‌ها و آقامیری‌ها

 2. بازداشت خبرنگار پرس‌تی‌وی در آمریکا

 3. موشک ماهواره‌بر حامل «پیام» نشد!

 4. جدال اصلاح طلبان و دولت اعتدال/ خبری از حال و روز مردم دارند؟

 5. توکلی: سه قوه با تبانی برخورد با حقوق‌های نجومی را بر زمین گذاشتند

 6. اصلاح‌طلبان برای انتخابات ۹۸ چه خواهند کرد؟/ روحانی و بهره‌برداری سیاسی از هاشمی/ CFT به مجمع می‌رود

 7. واکنش پزشکیان به حاشیه‌های پیش آمده برای یکی از نمایندگان مجلس/ اتهام نماینده ملکان آشکار شود، غیرقابل گذشت است

 8. کور هستید؛ برجام را هنوز اجرا می‌کنیم؛ دم از مذاکره می‌زنید/ نه سانتریفوژ می‌چرخد و نه چرخ زندگی مردم/ خودروی که تماما در ایران تولیدمی‌شود، نیازی به ارز ندارد!/معنی موفقیت را نفهمیدیم

 9. جدال دیپلماتیک ایران و آمریکا در عراق/ معنای سفر ظریف و پمپئو به بغداد چیست؟

 10. از خلع لباس تا خلع اعتماد

 11. روحانی: کشور در شرایط سخت قرار دارد/ نمی توان مشکلات را صفر کرد

 12. عارف: اگر مصمم باشیم تحریم‌ها اثری نخواهد داشت

 13. مفتح در نشست خبری: رشد ۲۰ درصدی حقوق و دستمزد‌ها در بودجه ۹۸

 14. اختلاف هاشمی و رهبری درباره مشارکت مردم در انتخابات/ پاسخ داماد روحانی به اصلاح‌طلبان/ تغییر شرایط حصر موسوی و کروبی

 15. عراقچی: برجام نشان داد آمریکا چقدر غیرقابل اطمینان است

 16. واکنش روزنامه شرق به افشاگری موسوی خویینی‌ها درباره هاشمی رفسنجانی؛ شما هم رادیکال بودید!

 17. اسماعیل کوثری: فساد برخی افراد و مسئولین به معنی فراگیری فساد در جامعه نیست

 18. روحانی: ملّت قدرشناس ایران در ۲۲ بهمن پاسخ قاطعی به دشمنان خواهد داد

 19. سفرهای ظریف و تغییر نگاه در دستگاه دیپلماسی/ همزیستی با همسایگان؛ خوب یا بد؟

 20. برجام سه ساله شد/ خروج آمریکا از توافق و تعلل بی پایان اروپایی‌ها/ احتمال ارائه یک پیشنهاد ضعیف به ایران وجود دارد

 21. چالش اصلاح‌طلبان با روحانی و فرصت طلبی برای انتخابات۹۸ و ۱۴۰۰

 22. افشاگری بی‌سابقه موسوی‌خویینی‌ها/رهبری به‌دنبال مشارکت بیشتر ولی هاشمی به‌دنبال مهندسی انتخابات بود

 23. چرا ظریف باید بماند؟

 24. ۴ وزیر و ۴۱ مشاور

 25. مهم‌ترین مصوبه مالیاتی کمیسیون تلفیق با لابی پزشکان حذف می‌شود؟

آخرین عناوین