نبرد با یک حکمرانی دقیق و متعهد / تفاوت ما و آمریکا

سید احسان خاندوزی*، گروه سیاسی الف،   3970815071 ۱۷ نظر، ۴ در صف انتشار و ۴ تکراری یا غیرقابل انتشار
نبرد با یک حکمرانی دقیق و متعهد / تفاوت ما و آمریکا

فوکویاما در کتاب اخیرش یعنی «نظم و زوال سیاسی» در شرایطی صحبت از زوال بروکراسی و ماشین اجرای سیاستهای آمریکا می کند که ملاک و میزانش کارآمدی بخش بازار، بیزینس و فناوری آمریکاست. انصاف این است که در مقایسه با بسیاری از بروکراسی ها (غیر از الگوهای پیشرو مانند آلمان و ژاپن)، دولت ایالات متحده یک سروگردن دقیق تر و متعهدتر است و مقاومت در برابر چنین خصمی، نیازمند دقت و تعهد حکمرانی ایران است. اجازه دهید منظور از دقت و تعهد را با یک مثال اخیر بیان کنم.

یک ساعت بعد از سخنرانی ترامپ برای خروج از برجام در 18 اردیبهشت 1397، خزانه داری آمریکا سند مفصل و دقیقی از تحریم هایی که در 90 روز و 180 روز بعد کلید می خورد، ارائه کرد که حاکی از هفته ها تلاش کارشناسان دولت ایالات متحده برای آماده کردن اسناد پشتیبان سخنرانی ترامپ بود. از همان زمان رایزنی های غیررسمی و گسترده آمریکایی ها برای منصرف ساختن شرکای تجاری، مالی  و ارزی ایران شروع شد، به نحوی که پیش از 90 روز، سختی دسترسی ما به ارز و اعلام انصراف شرکتهای خوروسازی و غیره شروع شد.

کاهش خرید نفت نیز چند هفته قبل از مهلت 180 روزه آغاز شد. اگر هم کشورهایی به هر دلیل امکان پیروی از تحریمهای نفتی در نیمه آبان را نداشتند، رسما به آنها معافیت موقت داده شد تا حریم مصوبات آمریکا خدشه نبیند و قبح تمکین نکردن به قوانین آمریکا شکسته نشود (این درس مهمی برای حاکمیت قانون است).

پس از غروب 180 امین روز و در اولین ساعت کاری 5 نوامبر در غرب آمریکا (ساعت 17 به وقت تهران در 14 آبان 1397) اسناد جدید خزانه داری آمریکا حاوی صدها شرکت، نهاد و بانک تحریمی که وارد لیست SDN شده اند، روی سایت خزانه داری قرار گرفت. فهرستی که گرچه دو سه اشتباه دارد اما این حجم از اطلاعات ریز به تفکیک انواع برچسب (تگ) قانونی، از جدیت نظام حکمرانی آنها حکایت دارد. سیستمی که با اغراق می توان گفت مثل ساعت یا موتور، دقیق کار می کند و اگر شش ماه قبل وعده ای می دهد، در اولین ساعت کاری روز موعود به آن وفا می کند.

این روند را مقایسه فرمایید با اینکه رئیس جمهور محترم ما دقایقی بعد از خروج آمریکا از برجام در تلویزیون حاضر شد و چند هفته به اروپا فرصت داد تا با دیپلماتهای ایرانی، برنامه ی تداوم منافع اقتصادی ایران از برجام را تدوین نمایند. بگذریم از اینکه چنانچه یک سوم این انرژی برای شرکای منطقه ای و آسیایی صرف می شد و اگر یک سوم دیگر نیز برای برنامه داخلی ضدتحریم هزینه می شد، احتمالا دستاورد، چشمگیرتر در پی داشت.

به هر حال وقتی به جای چند هفته، دوره 180 روزه تحریم ها رو به پایان رفت و جز اظهارات دیپلماتیک مثبت، گام عملی جدی از اروپا محقق نشد، خبری منتشر شد که SPV یا کانال خاص ارتباط مالی ایران و اروپا، گرچه در مهلت 180 روز آغاز به کار نمی کند اما به نحو نمادین پیش از 14 آبان افتتاح خواهد شد. 14 آبان هم گذشت، نه از افتتاح نمادین  با اروپا و نه از شروع واقعی با روسیه و چین و ترکیه خبری نشد و البته کارگران مشغول کارند.

طی این شش ماه مجلس قانون دقیقی در نحوه مواجهه با تحریم ها تصویب نکرده و دولت نیز سندی همتراز اسناد تحریمی خزانه داری منتشر ننموده، تنها سازمان برنامه و بودجه به کمک دستگاه ها، 12 برنامه مقابله با تحریم تدوین کرده که به صورت محرمانه نزد مقامات کشور باقی مانده است و مشخص نیست با چه درصدی از جدیت، تحقق می یابد یا تنها متن سیاهی روی کاغذ سپید باقی می ماند؟ شاید الان منظور از دقت و تعهد حکمرانی را بهتر دریافته باشید.  

تصریح کنم که غرض از این نوشتار نه بزرگنمایی دشمن ملت یعنی آمریکاست و نه تضعیف روحیه دوستان داخلی و بدبینی در خصوص نتایج تحریمها، بلکه توجه دادن به نقاط اصلاح است در لایه حکمرانی. هماوردی با حریف پولادپنجه، شیوه خودش را می طلبد و البته پس از تمام کوشش در مسیر این تدابیر است که به یمن نیات پاک، باید توکل و چشم امید به امدادهای حق داشت. اما زهی خیال باطل اگر توکل، بدون کاربست نظام اسباب و علل باشد!

واقعیت آن است که بهترین سیاستهای پولی و تجاری و ارزی اگر در حکمرانی بی کیفیتی اتخاذ شود، اثربخشی نخواهد داشت. کیفیت حکمرانی بویژه در شرایط نبرد اقتصادی باید به گونه ای باشد که فعالان اقتصادی و جامعه، پیام جدی بودن، تعهد، قابل پیش بینی بودن، نفوذناپذیری و انضباط آهنین دریافت کنند. برای این هدف لازم است هر قانون یا تعهدی در لایه حکمرانی، اولا توام با کارشناسی دقیق و دوراندیشی پیشینی باشد و ثانیا زمانی که به صورت رسمی بیان یا تصویب شد، با قطعیت جامه عمل بپوشد.

ترکیب دوراندیشی نظری و قاطعیت عملی است که به کامیابی سیاستها منجر می شود چنانکه رسول اکرم فرمود: الظفر بالحزم و الجزم.(پیروزی با دور اندیشی و اراده استوار به دست می آید).

در مقابل تحریم کنندگانی که چون ساعت، دقیق و جدی کار می کنند، از دولت و مجلس توقع «برگرداندن حیثیت برباد رفته مصوبات» و «حاکمیت قانون» است، نه صرفا لفاظی جسورانه و شعار و لحن قاطعانه. این مهم زمانی حاصل می شود که به جای ملاکهای فاسد و جناحی، معیار ارزیابی مجلس و رئیس دولت از عملکرد وزراء و سازمان برنامه، روسای بانکهای دولتی و بانک مرکزی، مدیران عامل شرکتهای دولتی و سایر مقامات اقتصادی، عمل به قوانین مقاومتی و تکالیف ضدتحریمی باشد.

اگر چنین خط کشی بر سر حکمرانی باشد، مسئولان به مرور می آموزند که تنها عملکرد دقیق، منضبط و متعهد به قانون است که بقاء و ارتقاء آنها را تضمین می کند. چقدر از این تصویر، دوریم و چقدر به آن، محتاج.

 *عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبائی

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۶۲۴۵۸۱۱۱:۰۶:۳۴ ۱۳۹۷/۸/۱۵
اولین بار بود که یه مقاله درست و حسابی و بر اساس واقعیت امروز جامعه خوندم
ناشناس۶۲۵۶۹۵۲۳:۴۲:۲۰ ۱۳۹۷/۸/۱۵
وقتی رییس دولت از درست شدن آب خوردن می گوید، دیگر زیر دستانش چه خواهند کرد؟
رضا۶۲۴۶۴۰۱۱:۲۵:۴۳ ۱۳۹۷/۸/۱۵
عالی بودسپاس ازاستادگرانقدری که نویسنده این متن است. فقط کوگوش شنوا
سعید تمر۶۲۴۶۴۳۱۱:۲۶:۵۳ ۱۳۹۷/۸/۱۵
حکمرانی دقیق یعنی چی؟ نفهمیدم حکمرانی متعهدانه یعنی چی؟ مگر حکمرانی می تواند بی تعهد باشد؟
ناشناس۶۲۴۹۱۴۱۳:۲۶:۲۹ ۱۳۹۷/۸/۱۵
الان جمهوری اسلامی چه تعهداتی در مقابل مردم دارد؟ و چه برنامه ریزی و تلاشی در خصوص انها در پیش گرفته؟!؟؟
ناشناس۶۲۴۶۷۵۱۱:۴۰:۲۶ ۱۳۹۷/۸/۱۵
مقاله خوبی بود، بهتر است به جای رجز خوانی های بیهوده و تمسخر دشمن با واقعیات مواجه شویم
ناشناس۶۲۴۶۹۴۱۱:۵۱:۵۲ ۱۳۹۷/۸/۱۵
احسنت
ناشناس۶۲۴۷۱۰۱۱:۵۸:۲۴ ۱۳۹۷/۸/۱۵
صحبت ها جالب بود. اما باید بدانیم که قوانینی مشروعیت پیدا می کنند که مورد تایید اکثریت جامعه باشند. در کشور ما چنین نیست...
سارا۶۲۴۷۲۷۱۲:۱۱:۲۴ ۱۳۹۷/۸/۱۵
بسیار مقاله زیبایی بود .
ناشناس۶۲۵۱۲۹۱۵:۰۷:۵۹ ۱۳۹۷/۸/۱۵
خوب اگه مدیریت و برنامه ریزیِ درست بود که اساساً نه تحریمی بود نه مشکل دیگه ای.
ناشناس۶۲۵۱۹۱۱۵:۳۷:۳۸ ۱۳۹۷/۸/۱۵
شما شک نکن اگه ما همچین دولت خرد گرایی داشتیم از سالها پیش ، نه امروز در این نقطه بودیم نه اساسا تحریمی الان وجود داشت
ناشناس۶۲۵۲۳۷۱۶:۰۰:۰۷ ۱۳۹۷/۸/۱۵
در این کشور مسئولین به زیر دستان خود دستور می دهند که چه بکنید و چکار کنید تا برسد به دربان اداره. تا فرمان به دربان اداره برسد مسئله ای جدید و دستوری جدید در دستور کار قرار می گیرد.
ناشناس۶۲۵۲۶۲۱۶:۱۷:۰۷ ۱۳۹۷/۸/۱۵
آفزین مقاله خوبی بود. این یک واقعیتی است‌. علیرغم تمام دیوانگی ترامپ امریکا یک کشور بسیار کارآمد است وگرنه نمیتونست دنیا را قبضه کند. دیسیپلین و نظام و تبعیت قانون بسیار مهم است. و اینها در امریکا بسیار امور مهمی است‌ البته درست است نوک پیکان حمله به سوی روحانی است و خدا وکیلی ایشان نشان داد که ادم مناسبی برای ریاست جمهوری نیست و فقط حرف توخالی میزند بدون عمل. شاید اصلا از اولش هم بنای عمل نداشت خدا میداند. ولی در رابطه با این مقاله فقط رییس جمهور ما که نیست‌ بلکه ما در صحنه بین المللی دیپلماسی همیشه فقط حرف می زنیم و از عمل هم خبری نیست.
ناشناس۶۲۵۳۰۶۱۶:۵۳:۴۶ ۱۳۹۷/۸/۱۵
مقاله بسیار دقیق وتوام با منطق است اما اگر در کشور با جدیت وبدون اغماض از بعضی ها با فساد اقتصادی ورشوه وقاچاق وبا حقوق بگیرهای بالاتراز بیست میلیون با جدیت مبارزه نشود. تمام کارها آب در هاون کوبیدن است. موضوع بعدی این است نهادهای نظارتی باید چهار چشمی مواظب نفوذی ها وخایین باشند که به زیر بنای اقتصاد کشور ضربه نزنند چون دشمن ساکت ننشسته دلار ها عربستان توسط آمریکا حتما در این باره خرج میشود
ناشناس۶۲۵۳۱۱۱۶:۵۷:۰۹ ۱۳۹۷/۸/۱۵
حرف شما کاملا درسته البته به این نکته هم باید توجه کرد راهبرد مقابله با سیاستهای شفاف و مدون آمریکا الزاما ارائه سیاستهای شفاف و مدون نیست چرا که راهکارهای مقابله با تحریمها اگر شفاف گفته شوند توسط دشمن رصد شده و شکسته می شوند. وقتی ابزار کافی برای مقابله کلاسیک با حملات دشمن را نداریم راه حل ، جنگ چریکی و پارتیزانی و حملات منقطع و غیرشفاف است. البته در مجموعه دولت اراده و توانی برای اینکار وجود ندارد ولی ظرفیت نظام ما بالاتر است.
فرهنگی بازنشسته۶۲۵۳۳۴۱۷:۱۴:۱۴ ۱۳۹۷/۸/۱۵
مقاله های خوب خواننده گان خاص خودش راداردامیداست که سایت الف به این رویه ادامه دهد وسپاسگزارازتهیه کننده این مطلب.
ناشناس۶۲۵۵۱۶۲۰:۰۴:۰۳ ۱۳۹۷/۸/۱۵
اساسا اگر نظم و انضباطی و تخصصی در کار ما بود ما با این همه منابع و نیروی جوان و تحصیلکرده اینجا نبودیم

پربحث‌های امروز

 1. احتمال رگبار بهاری در برخی استان‌ها/ افزایش دما در کشور

 2. شروط جدید صادرات محصولات کشاورزی/صادرات فقط با کارت بازرگانی 

 3. ظریف با وزیر خارجه پاکستان دیدار و گفتگو کرد

 4. نفت ایران، برگ برنده چین در مقابله با آمریکا

 5. مانع اصلی حضور تیام در استقلال چیست؟/ زمان انتخاب سرمربی خارجی مشخص شد

 6. افزایش نرخ کرایه تاکسی در ۶۰ خط پایتخت بین ۵ تا ۱۰ درصد

 7. همتی: ارز نیمایی حذف نمی‌شود/ فعالیت بازار متشکل ارزی در مرحله پایلوت قرار دارد

 8. علی شمخانی: ۴۰سال است جنگ اقتصادی را با فرهنگ خرمشهر به پیروزی تبدیل کرده‌ایم

 9. نامه اساتید دانشگاه به رئیس جمهور درباره عدم تشکیل جلسات شورا

 10. مارچلو لیپی دوباره سرمربی تیم ملی فوتبال چین شد

 11. ترامپ: شاید درباره هوآوی با چین توافق کردیم

 12. هانی‌زاده: آمریکایی‌ها فهمیدن تهدیدات نظامی علیه ایران کارساز نیست/ عربستان به دنبال ائتلاف ضدایرانی در منطقه است/ ترامپ می‌خواهد معادله قرن را تا ماه آینده عملیاتی کند/

 13. خسارات طوفان در آمریکا  

 14. یورش وحشیانه صهیونیست‌ها به کرانه باختری

 15. اهتزار پرچم 20 متری ایران بر فراز آب‌های خلیج فارس

 16. پلوسی خواستار وساطت خانواده ترامپ در حل اختلاف با دموکرات‌ها شد

 17. چرا پس از فتح خرمشهر جنگ تمام نشد؟

 18. ساختمان های کره شمالی‎  

 19. زاکانی: هیچ رئیس‌جمهوری به اندازه روحانی اختیارات ویژه نداشته است

 20. ۶۰ ماهواره اینترنتی بالاخره به مدار زمین رفتند

 21. پیش‌بینی ۲۰۰ هزار میلیارد تومان برای تأمین کالای ضروری مردم در مجلس

 22. کشف دو جمجمه انسان در دربند

 23. آمریکا ۱۷ اتهام تازه‌ را علیه آسانژ به دادگاه ارائه کرد

 24. هشدار وزارت بهداشت؛ پرتوهای خورشید را جدی بگیرید

 25. پیشرفت چشمگیر وزارت ارتباطات در گسترش شبکه ملی اطلاعات طی ۲ سال اخیر/ متولیان لایه‌های خدمات و محتوای شبکه ملی اطلاعات ضرورت مساله را باور نکرده‌اند

پربحث‌های دیروز

 1. صدای خاموش تجرد قطعی

 2. ظریف: ما پای میز مذاکره هستیم؛ آمریکا میز مذاکره را ترک کرده

 3. مرگ غم انگیز مادر و پسر در شب چهلم

 4. کیهان به اروپا: 365 روز گذشته چه غلطی کردید که 120 روز دیگر مهلت می‌خواهید؟!

 5. بی‌توجهی به پیام‌های تصویری که می‌فرستیم

 6. سلیمی‌نمین: احمدی‌نژادی‌ها درمانده شده‌اند

 7. روزنامه دولت: ریزش قیمت خودرو آغاز شده است

 8. دستگیری 2 زورگیر که گوش طعمه‌هایشان را می‌بریدند

 9. گزینه‌های روحانی برای سخنگویی دولت

 10. ماجراهای تاسف بار و دردناک زن 48 ساله: شوهرم می خواهد طلاقم دهد

 11. اگر حسین هدایتی پرسپولیس را خریده بود، الان این تیم چه وضعی داشت؟

 12. نسخه عضو جبهه پایداری برای خروج از برجام

 13. راهکار مجلس برای مدیریت بازار مسکن

 14. ادعای وزیر دفاع موقت آمریکا درباره جنگ با ایران

 15. پمپئو هم از تندروی بولتون نگران شد

 16. بیانیه جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی به مناسبت سالروز فتح خرمشهر

 17. بشار رسن برای ماندن چه‌قدر می‌خواهد؟

 18. دستگیری سارق خیر نما

 19. پیشنهاد سه ساله باشگاه استقلال به سرمربی ایتالیایی سابق اینترمیلان

 20. واشنگتن: درباره وقوع حمله شیمیایی در سوریه به جمع‌بندی نرسیده‌ایم

 21. واکنش جواد زرینچه به سرمربی‌گری مجیدی در استقلال

 22. تردد ماشین‌های سنگین در شب‌های لیلالی قدر ممنوع شد

 23. استقبال «برنی سندرز» از ایده استیضاح ترامپ

 24. سقوط مرگبار ۴ کارگر در چاه

 25. کاهش نرخ رشد اقتصادی عربستان در سال جاری

پربحث‌های هفته

 1. کشتیم که کشتیم دیه‌شو میدیم! / نظر شما درباره‌ی این فیلم چیست؟!

 2. آیا دوچرخه سواری بانوان جرم است؟

 3. لفاظی تازه ترامپ علیه ایران: هرگز دوباره آمریکا را تهدید نکنید

 4. محکومیت «یاسین رامین» در پرونده شیرخشک‌های آلوده وارداتی به ۱۷ سال حبس

 5. برجام؛ ترامپ و توافق جدید

 6. عابربانک پرسپولیس و وزیر سابق کجا شلاق می‌خورند؟

 7. فرار از جنگ صلح به بار نمی‌‌آورد

 8. واکنش‌ها به درخواست روحانی برای اختیارات ویژه/ تاکتیک دو سر برد رئیس جمهور/ بگوید در چه مواردی محدودیت دارد/ خیری ندیده ایم از این اختیارها

 9. صدای خاموش تجرد قطعی

 10. توضیح نماینده خرمشهر درباره انتشار عکسی افطاری وی در فضای مجازی

 11. محسنی اژه‌ای: از بی‌عفتی فیلم بگیرید و برای ما بفرستید/ روحانی چه اختیار ویژه‌ای می‌خواهد؟/ رضایت اصحاب رسانه از جلسه با رئیسی

 12. تخریب ویلاهای خاص با قاطعیت دستگاه قضا/ از ویلای داماد شمخانی تا دختر وزیر سابق

 13. اوباما همزمان لبخند می‌زد و تحریم می‌کرد/ روحانی و جهانگیری چه وعده‌های به ملت دادند؛ جوابگو باشند/ اصلاح‌طلبان بعد از رای آوردن بجای پاسخگویی می‌گویند اختیار نداشتیم

 14. هشدار شديد دهقان به روسای قوا؛ دستورالعمل چپاول اموال مردم را لغو كنيد

 15. چراغ‌های روشن به هنگام سحر  

 16. پاسخ به چند شبهه پرتکرار در موضوع حجاب

 17. اژه‌ای:‌ دشمن به دنبال رواج بی‌عفتی و بی‌اخلاقی در جامعه است/ چرا فیلم قانون‌گریزی‌ها را برای مقامات قضایی نمی‌فرستید؟

 18. روحانی: قیمت ارز ۱۳ هزار تومان و حتی ۸ هزار تومان نیست / بنگاه‌های دولتی باید واگذار شود

 19. آموزش فریب دادن زنان متاهل در سریال نمایش خانگی!

 20. رفتار عجیب نمایندگان برای تعویق کنکور/ موافقت 81 نفر به رغم فریادی های 150 نماینده

 21. دولت فعّال يا قوّال

 22. آدرس را اشتباه نرویم!

 23. صالحی امیری: با هر دولتی به‌جز دولت روحانی، شرایط بدتر می‌شد/ قیمت خودرو در انتظار تصمیم شورای رقابت/ بعد از سرافراز، اصلاح ساختار صدا و سیما منتفی شد

 24. پوتین درباره ایران دقیقا چه گفت؟

 25. شریعتمداری: علیرغم تلاش دولت همچنان مردم در شرایط مطلوبی به سر نمی‌برند

پربحث‌های اخیر

 1. علی شمخانی: ۴۰سال است جنگ اقتصادی را با فرهنگ خرمشهر به پیروزی تبدیل کرده‌ایم

 2. نامه اساتید دانشگاه به رئیس جمهور درباره عدم تشکیل جلسات شورا

 3. اهتزار پرچم 20 متری ایران بر فراز آب‌های خلیج فارس

 4. چرا پس از فتح خرمشهر جنگ تمام نشد؟

 5. زاکانی: هیچ رئیس‌جمهوری به اندازه روحانی اختیارات ویژه نداشته است

 6. انتقاد مطهری از یک رویه غلط در برابر تذکرات رهبری

 7. نوای آزادی خرمشهر در گوش زمان ماندگار شد

 8. ظریف: منطقه شرایط بسیار دشواری را می‌گذراند

 9. فتح‌الفتوح امروز در «رونق توليد» است/ دولت از بی‌خيالی خارج شود

 10. سخنگوی شورای عالی امنیت ملی: به هیچ وجه مذاکره‌ با آمریکا در کار نخواهد بود

 11. بیانیه جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی به مناسبت سالروز فتح خرمشهر

 12. روحانی: ملت ایران بار دیگر دشمنان را در جنگ اقتصادی پشیمان خواهد کرد

 13. روحانی از برگزیدگان دوازدهمین کنگره ملی تجلیل از ایثار تقدیر کرد

 14. آیت الله جنتی: آمریکا دست به حماقت جنگ با ایران نمی‌زند

 15. بازخواني دفتر برجام

 16. حدادعادل: اول از همه دولت باید امر به معروف شود

 17. امام جمعه اصفهان: قضات بر روی یک شمشیر دولبه حرکت می‌کنند

پربحث‌های دیروز

 1. ظریف: ما پای میز مذاکره هستیم؛ آمریکا میز مذاکره را ترک کرده

 2. کیهان به اروپا: 365 روز گذشته چه غلطی کردید که 120 روز دیگر مهلت می‌خواهید؟!

 3. سلیمی‌نمین: احمدی‌نژادی‌ها درمانده شده‌اند

 4. گزینه‌های روحانی برای سخنگویی دولت

 5. نسخه عضو جبهه پایداری برای خروج از برجام

 6. بیانیه جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی به مناسبت سالروز فتح خرمشهر

 7. روحانی: ملت ایران بار دیگر دشمنان را در جنگ اقتصادی پشیمان خواهد کرد

 8. روحانی از برگزیدگان دوازدهمین کنگره ملی تجلیل از ایثار تقدیر کرد

 9. آیت الله جنتی: آمریکا دست به حماقت جنگ با ایران نمی‌زند

 10. بازخواني دفتر برجام

 11. حدادعادل: اول از همه دولت باید امر به معروف شود

 12. امام جمعه اصفهان: قضات بر روی یک شمشیر دولبه حرکت می‌کنند

 13. عارف: باید انگیزه های ارزشی را در جامعه پررنگ کنیم

 14. صوفی: اظهارات روحانی برای «اختیار ویژه» توجیه ضعف‌های خودش است

 15. ظریف: چابهار می تواند به امنیت و ثبات در افغانستان، پاکستان و ایران کمک زیادی کند

 16. دادگاه به متهمان پرونده شرکت پدیده مهلت داد

 17. چراغ طبقه هشتم ساختمان کوثر تا ۱۴۰۰ خاموش می‌ماند؟

 18. دلیل سفر غیرمنتظره دیپلمات‌ها به ایران

 19. حاشیه های افطاری رئیس جمهور با فعالان اقتصادی

 20. روزنامه اصلاح طلب: حکم شهردار برای استاندار معزول بی اعتبار کردن دولت بود

 21. زمان نشست خبری روحانی با اصحاب رسانه

 22. دریادار فدوی:‌ آمریکا با همه دشمنی‌اش، جرأت نکرده تیری به سوی ایران شلیک کند

 23. نظر عارف درباره رقابت با لاریجانی

 24. عمان: هرگونه نزاع میان آمریکا و ایران برای کل منطقه خطرناک است

 25. حماسه دوم خرداد

پربحث‌های هفته

 1. محکومیت «یاسین رامین» در پرونده شیرخشک‌های آلوده وارداتی به ۱۷ سال حبس

 2. برجام؛ ترامپ و توافق جدید

 3. فرار از جنگ صلح به بار نمی‌‌آورد

 4. واکنش‌ها به درخواست روحانی برای اختیارات ویژه/ تاکتیک دو سر برد رئیس جمهور/ بگوید در چه مواردی محدودیت دارد/ خیری ندیده ایم از این اختیارها

 5. توضیح نماینده خرمشهر درباره انتشار عکسی افطاری وی در فضای مجازی

 6. محسنی اژه‌ای: از بی‌عفتی فیلم بگیرید و برای ما بفرستید/ روحانی چه اختیار ویژه‌ای می‌خواهد؟/ رضایت اصحاب رسانه از جلسه با رئیسی

 7. تخریب ویلاهای خاص با قاطعیت دستگاه قضا/ از ویلای داماد شمخانی تا دختر وزیر سابق

 8. اوباما همزمان لبخند می‌زد و تحریم می‌کرد/ روحانی و جهانگیری چه وعده‌های به ملت دادند؛ جوابگو باشند/ اصلاح‌طلبان بعد از رای آوردن بجای پاسخگویی می‌گویند اختیار نداشتیم

 9. هشدار شديد دهقان به روسای قوا؛ دستورالعمل چپاول اموال مردم را لغو كنيد

 10. پاسخ به چند شبهه پرتکرار در موضوع حجاب

 11. اژه‌ای:‌ دشمن به دنبال رواج بی‌عفتی و بی‌اخلاقی در جامعه است/ چرا فیلم قانون‌گریزی‌ها را برای مقامات قضایی نمی‌فرستید؟

 12. رفتار عجیب نمایندگان برای تعویق کنکور/ موافقت 81 نفر به رغم فریادی های 150 نماینده

 13. دولت فعّال يا قوّال

 14. صالحی امیری: با هر دولتی به‌جز دولت روحانی، شرایط بدتر می‌شد/ قیمت خودرو در انتظار تصمیم شورای رقابت/ بعد از سرافراز، اصلاح ساختار صدا و سیما منتفی شد

 15. سفرهای عجیب و غریب اعضای شورای شهر به کشورهای اروپایی/ نظر عباس عبدی درباره خاطرات هاشمی رفسنجانی/ جزئیات ماجرای جنجالی تصادف پورشه با پراید در اصفهان

 16. دوچرخه‌سواری برای بانوان به موجب قانون منع نشده/ محکومیت حسین هدایتی به حبس و شلاق/ پرونده سیف به دادگاه ارسال شد

 17. حکم حسین هدایتی اعلام شد

 18. رهبر انقلاب: راجع به زبان فارسی نگرانم؛ نگذارید فرسوده و ویران شود/ از صداوسیما گله‌مندم؛ بجای زبان معیار گاهی تعابیر غلط و فرنگی را ترویج می‌کنند

 19. نظر زیباکلام درباره حمایت مردم از نظام/ اصولگرایان مجلس بر سر دوراهی: لاریجانی یا عارف؟/ انتقاد روزنامه اصلاح طلب از عباس عبدی

 20. آیت‌الله علم‌الهدی: افزایش قیمت خرما هم مربوط به آمریکاست؟

 21. شورای عالی انقلاب فرهنگی در بن بست

 22. ضرغامی: جلسات شورایعالی انقلاب فرهنگی به دلیل لج‌بازی برگزار نمی‌شود/ ماجرای تذکر به روحانی

 23. فتاح: حسرت تلفن زدن به دل ترامپ خواهد ماند/ ما تحت فشار هستیم اما آنها بیشتر تحت فشار هستند

 24. استیضاح زنگنه کلید خورد + متن طرح

 25. آقای روحانی، پست گرفتن آقازاده‌ها در دولت شما به راه افتاد

آخرین عناوین