نمایش تحریم در دوره افول تحریم‌ها

امیرحسین یزدان‌پناه،   3970815059 ۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
نمایش تحریم در دوره افول تحریم‌ها

شاید کمتر کسی مخالف این باشد که تحریم ها اساسا تاثیر منفی  بر اقتصاد و زندگی مردم خواهدداشت اما آن چه اکنون و پس از اعلام دور جدید تحریم های آمریکا علیه کشورمان  به ویژه از سوی برخی  رسانه ها و دولتمردان واشنگتن تصویر می شود، کاریکاتوری بسیار غیرواقعی از این موضوع است . گرچه کارزار تحریم های آمریکا علیه ایران  به گفته تحلیل گران و رسانه های این کشور «فروپاشیده» است و کاخ سفید ناچار شده در نخستین گام به هشت خریدار بزرگ نفت ایران که حدود 70 درصد نفت کشورمان را می خرند، معافیت های جدی تحریمی بدهد اما واشنگتن تلاش کرده در حوزه دیپلماسی عمومی و فضاسازی رسانه ای، با جنگ روانی و رسانه ای همین تحریم فروپاشیده را بیش از آن چه هست به افکار عمومی دنیا و ایران عرضه کند. واقعیت این است که به گفته کارشناسان اقتصادی و روابط بین الملل اثرگذاری تحریم ها از نقطه بهینه آن عبور کرده و به سرازیری افول رسیده است. این نکته نه یک برداشت توسط سیاستمداران ایرانی بلکه تحلیل عده ای از کارشناسان زبده اقتصادی و روابط بین المللی که ماه قبل در یک نشست تخصصی در لاهه بیان کردند.

این کارشناسان معتقدند عمده فشار و اثرگذاری تحریم های آمریکا در فاصله بین خرداد و شهریور 97 بوده و دوره کنونی دوره تزلزل و کاهش آثار این تحریم هاست. به همین دلیل آمریکا تلاش کرده است با اتکا به برخی تاکتیک های رسانه ای و دیپلماسی عمومی،  گیوتین تحریم هایش را بُرَنده و اثرگذار نشان دهد. تحریم هایی که در عالم واقع به آن شکلی که آمریکا نشان می دهد، نیست و شرکت ها و بانک هایی که طرف تعامل مالی و پولی با ایران هستند و نیز مشتریان نفت ایران طی شش ماه اخیر برای در امان بودن از مجازات های خودسرانه آمریکا محدودیت های لازم را اعمال کرده و تقریبا دیگر محدودیتی نیست که بشود بر تهدیدها و تحریم های آمریکا علیه ایران افزود.

حتی با اعلام تحریم ها برخی کشورها از اجرای تحریم های ایران معاف شده اند که کشورهای مطرح و اثرگذاری در حوزه خرید نفت ایران هستند. همزمان اقدامات حقوقی نظیر رای دیوان لاهه در محکومیت تحریم های ثانویه آمریکا سبب شده برخی شرکت ها و بانک هایی که وابستگی به آمریکا ندارند، علیه این تحریم ها اقدام حقوقی کنند. به عنوان نمونه، چندی قبل دادگاه عالی انگلیس-ولز رایی را برای یک شرکت بیمه صادر کرد که براساس آن این شرکت از اجرای تحریم های آمریکا منع و تاکید شده بود که باید به تعهداتش در قبال ایران عمل کند.

مسئله ای که ممکن است حتی به یک اجماع علیه تحریم های یک جانبه آمریکا منجر شود. به این ترتیب در برخی کشورها نظیر چین و هند حتی شاهد جابه جایی برخی بانک ها و شرکت های طرف حساب با ایران  هستیم تا بدون تاثیرپذیری از تحریم های آمریکا به مراوده با ایران ادامه دهند. این درحالی است که در اروپا نیز سازوکاری برای مقابله با تحریم بانکی ایران تدوین شده که البته انتظار این بود همزمان با روز اعمال تحریم ها، سازوکار اروپا موسوم به «SPV» نیز آغاز به کار کند اما تا همین جا هم اجماع جهانی علیه تحریم های آمریکا، آن ها را به شدت ناراحت کرده تاجایی که شب گذشته «گوردون ساندلند» سفیر آمریکا در اتحادیه اروپا در این باره گفت: «برای من شوکه آور است... از پاسخ اروپا به تحریم‌های ضدایرانی مایوس شده‌ایم.» به دلیل همین یاس آمریکا تلاش کرده تا در حوزه روانی و رسانه ای، ضعف تحریم هایش را جبران کند و در این زمینه به دو اقدام روی آورده است:

1- فهرست سازی تحریمی

آمریکایی ها در دور جدید تحریم ها، صنعت نفت و انرژی و نیز سیستم بانکی و هوایی ایران را تحریم کرده اند. با این حال برای آن که فهرست تحریمی شان پر طمطراق به نظر برسد، نام همه بانک ها و اشخاص مرتبط با این حوزه ها را نیز به عنوان تحریم جدید اعلام کرده اند. مثلا هرچند شرکت نفت ایران تحریم شده اما تعداد زیادی از مدیران این شرکت نیز در فهرست 700 نفره نام شان آمده است. در حالی که برخی از این افراد سال ها پیش بازنشسته شده اند و اکنون دیگر کاره ای نیستند اما برای آمریکا کارایی دارند چون نامشان فهرست را پُرتر می کند. کاخ سفید حتی برای آن که این فهرست را پُرتر کند، مشخصات و شماره ثبت تعداد زیادی هواپیما را هم در فهرست خود آورده است. حتی شماره ثبت و نام تعداد زیادی کشتی هم به این فهرست اضافه شده تا بزرگ تر به نظر برسد. جالب است که در میان این کشتی ها حتی کشتی ایرانی «سانچی» که سال گذشته در اثر تصادف دریایی، غرق شد نیز وجود دارد. حتی مثلا بانک «تات» که سال هاست دیگر نامش تغییر کرده نیز در فهرست آمده است! این البته مربوط به فهرست جدید نیست و در ماه های اخیر این اقدام تکرار شده تا مثلا این کشور ژست سنگین کردن تحریم ها را بگیرد. مثلا درحالی که براساس تحریم هایی که در 15 مردادماه توسط آمریکا علیه ایران اعمال شد، «فروش، عرضه و تامین گرافیت، فلزات مثل آلومینیوم و فولاد و صادرات یا نرم‌افزار فرایندهای صنعتی به ایران» تحریم شده است، اما دو هفته پیش آمریکا، شرکت فولاد مبارکه اصفهان را تحریم کرد! به بیان دیگر وقتی از نیمه مرداد ایران در زمینه «فروش، عرضه و تامین  فلزات مثل فولاد» تحریم است، یعنی محصولات و مواد اولیه فولاد مبارکه اصفهان هم تحریم است و دلیلی ندارد که تک تک شرکت های تولید کننده فولاد مجدد تحریم شوند! زمانی که این اتفاق می افتد و نام یک شرکت تولید کننده فولاد در فهرست تحریم ها می آید، یعنی آمریکا عملا شرکتی را تحریم کرده که قبلا تحریم شده است. چرا؟ چون فهرست تحریم را بزرگ تر و ترسناک تر می کند ولی هیچ کارکرد اقتصادی جدیدی که قبلا اعمال کرده ندارد.

2- دیپلماسی عمومی

مقامات آمریکا در این مدت تلاش کرده اند تا به روش های مختلف افکار عمومی مردم جهان و ایران و نیز طرف های تجاری و مالی ایران را تحت تاثیر قرار دهند. نشست های خبری متعدد پمپئو وزیر خارجه این کشور، توئیت ها و سخنرانی های ترامپ، سفر هیئت های مالی و دیپلماتیک آمریکا به چندین کشور طرف تعامل مالی با ایران و حتی نصب روزشمار بازگشت تحریم های ایران در وب سایت وزارت خارجه آمریکا و ... از جمله تاکتیک های این کشور برای بزرگ نشان دادن این تحریم هاست.

به نظر می رسد کاخ سفید در دو عرصه نیاز دارد تا تحریم هایش را خیلی سنگین تر و جدی تر از آن چه هست به مردم دنیا و ایران نشان دهد:

- عرصه اول: ادامه تقویت تلاش ها برای براندازی نظام و پشتیبانی از گروهک های تجزیه طلب تروریستی همچون منافقان برای ایجاد ناامنی و اغتشاش در کشور.

- عرصه دوم: جلوگیری از کم اثرشدن تصمیم های اقتصادی آمریکا در سطح جهان و پیشگیری از افول قدرت اقتصادی واشنگتن درتحریم دیگر کشورها.

از این رو آمریکا در دوره «افول تحریم ها»  به دنبال «نمایش تحریم» است تا ذهن و روان مردم ایران و شرکت ها و بانک های طرف حساب ایران را تخدیر کند.  تاکتیکی که برای مردم ایران بیش از گذشته آشکار است اما به طراحی هدفمند و هوشمندانه دیپلماسی عمومی  و رسانه ای برای مقابله نیاز دارد تا هم در داخل کارایی این تاکتیک دشمن بی اثر شود و هم برای طرف های تجاری ایران ابعاد واقعی تحریم ها روشن شود.

منبع: خراسان

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۶۲۴۶۸۷۱۱:۴۷:۲۱ ۱۳۹۷/۸/۱۵
از ابتدای انقلاب جریان تاریخ به سمتی می رود که هرچه آمریکا به تحریم ها و تهدید ها اضافه کرده و با تمام فشارهایی که به مردم مقاوم و مظلوم ایران وارد شده نتیجه اش توسعه نفوذ منطقه ای و منطق سیاسی ایران شده است تا جایی که آمریکا و صهیونیست و آل سعود در یک سو و باقی ملل در سوی ایران می باشند و امید است که در این مرحله با راه اندازی پیمان های پولی و سوئیف یورویی شاهد افت سلطه گری دلار و افول قدرت ظالمانه آمریکا هم باشیم

پربحث‌های اخیر

 1. چرا پراید ۲۱ میلیون تومانی یک هفته‌ای ۳۶ میلیون تومان شد؟

 2. آذری جهرمی: هزینه ساخت ماهواره پیام ۱.۲ میلیون یورو بود

 3. اعترافات اسماعیل بخشی / گروه کمونیستی گام در هفت تپه چه می‌کرد؟  

 4. ترامپ به استعفا یا استیضاح نزدیک‌تر می‌شود

 5. توضیحات نماینده ماهشهر برای انتشار عکس سوار شدن بر ماشین برقی

 6. اولتیماتوم وزیر صنعت به خودروسازان

 7. واکنش کی‌روش به اتفاقات اخیر: حرف‌هایی در دهان من می‌گذارند تا ذهن مردم را گمراه کنند

 8. طرح «خرید خدمات آموزشی»، ذبح کیفیت برای کاهش هزینه

 9. عصبانیت مردم در مواجهه با آقازاده‌ها بخاطر چیست؟

 10. کاپیتان عمان: ایران، برزیل نیست که از آن بترسیم

 11. تناسب نقد و مسئولیت، شرط زیبایی کلام است!

 12. خودروسازی؛ صنعتی که چرخش به نفع خریدار نمی‌چرخد/ چرا شفاف نیستند؟

 13. آیا شرط بندی یک طرفه حرام است؟  

 14. مدارسی که فردا تعطیل است

 15. رشد 52 درصدی بودجه شرکت‌های دولتی در سال آینده

 16. دادستان تهران: گرانی با گرانفروشی فرق دارد

 17. ۶۱۸ کیلوگرم هروئین پیش از ارسال به اروپا کشف و ضبط شد

 18. قیمت طلا، سکه و نرخ ارز امروز

 19. مجید توکلی مجرم امنیتی در جلسه شورای شهر چه می‌کند!

 20. دلار ارزان شد

 21. خاص‌ترین BMW ایران  

 22. توضیحات رئیسی درباره وضعیت شرکت‌های زیان‌ده آستان قدس  

 23. ترامپ: ما داعش را برای چه کسانی می‌کشیم؟

 24. سندرز: جامعه‌جهانی رژیم مستبد سعودی را مسئول جنایت‌هایش خطاب کند

 25. روایت یک خبرنگار از مصاحبه جنجالی کی‌روش

پربحث‌های دیروز

 1. غیرت برای زنان کجا رفته؟

 2. اروپا به ایران: نمی‌توانیم برنامه موشکی‌تان را تحمل کنیم/ لغزش اروپا به سمت ترامپ

 3. جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام با حضور ظریف و احمدی‌نژاد  

 4. چرا پراید ۲۱ میلیون تومانی یک هفته‌ای ۳۶ میلیون تومان شد؟

 5. فرمان قیمت در بازار خودرو و چند ابهام

 6. آذری جهرمی: هزینه ساخت ماهواره پیام ۱.۲ میلیون یورو بود

 7. تغییر موضع ۱۸۰ درجه‌ای افشین پیروانی درباره کی‌روش

 8. اعترافات اسماعیل بخشی / گروه کمونیستی گام در هفت تپه چه می‌کرد؟  

 9. ترامپ به استعفا یا استیضاح نزدیک‌تر می‌شود

 10. نگذاریم «داعش» را بدزدند!

 11. توضیحات نماینده ماهشهر برای انتشار عکس سوار شدن بر ماشین برقی

 12. اولتیماتوم وزیر صنعت به خودروسازان

 13. سعید جلیلی: می‌خواهند «آلزایمر سیاسی» را به ملت تحمیل کنند تا حافظه تاریخی‌اش از بین برود

 14. دستمزد ۲میلیاردی بازیگر در دولتی که سرمایه وزیرش ۱۰۰۰ میلیارد است، عجیب نیست!   

 15. خوش و بش احمدی‌نژاد و قالیباف در جلسه امروز مجمع تشخیص  

 16. حاجی‌بابایی: نرخ ارز هنوز حباب دارد

 17. آیت‌الله مکارم شیرازی: فضای مجازی برای همه تریبون درست کرده است

 18. سایه جنگ را توان دفاعی دور کرد نه برجام/ زیاد توییت کردن نشانه فقدان پشتوانه سیاسی است

 19. غایبان جشن ۴۰ سالگی انقلاب

 20. نقدی بر یک آمار قابل تامل از حوزه فرهنگی کشور

 21. واکنش کی‌روش به اتفاقات اخیر: حرف‌هایی در دهان من می‌گذارند تا ذهن مردم را گمراه کنند

 22. طرح «خرید خدمات آموزشی»، ذبح کیفیت برای کاهش هزینه

 23. عصبانیت مردم در مواجهه با آقازاده‌ها بخاطر چیست؟

 24. ضرورت حمایت از موضع مستقل مالزی در برابر اسرائیل

 25. پرونده بوی بد در تهران بدون اعلام نتیجه مختومه شد

پربحث‌های هفته

 1. همسر شهید حججی ازدواج کرد؟

 2. درباره زائری‌ها و آقامیری‌ها

 3. غیرت برای زنان کجا رفته؟

 4. بازداشت خبرنگار پرس‌تی‌وی در آمریکا

 5. موشک ماهواره‌بر حامل «پیام» نشد!

 6. اروپا به ایران: نمی‌توانیم برنامه موشکی‌تان را تحمل کنیم/ لغزش اروپا به سمت ترامپ

 7. سقوط هواپیما حوالی صفادشت تهران/بوئینگ ۷۰۷ باری ارتش در فرودگاه فتح دچار سانحه شد/هواپیما 16 سرنشین داشت/15 کشته و یک مصدوم تا این لحظه/ اسامی کامل جانباختگان+تصاویر  

 8. تاج و داورزنی کنارخواننده معروف لس آنجلسی   

 9. قبول کنیم خودروساز کامل نشدیم؛ مونتاژکار خوبی هستیم/ کمک ۱۵ هزار میلیارد تومانی دولت به خودروسازان/ آغز فروش فوری و نقدی سایپا از امروز

 10. مدیرعامل ایران خودرو: اگر قیمت خودرو زودتر گران می‎شد، به تعهدات عمل می‎کردیم

 11. آیا ایراد از مسلمانی ما است؟

 12. جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام با حضور ظریف و احمدی‌نژاد  

 13. ویدئو/ آقای مترجم کار دست کی‌روش و خیابانی داد  

 14. جدال اصلاح طلبان و دولت اعتدال/ خبری از حال و روز مردم دارند؟

 15. توکلی: سه قوه با تبانی برخورد با حقوق‌های نجومی را بر زمین گذاشتند

 16. فرشته نجات تنها سرنشین زنده مانده حادثه بوئینگ ۷۰۷

 17. اصلاح‌طلبان برای انتخابات ۹۸ چه خواهند کرد؟/ روحانی و بهره‌برداری سیاسی از هاشمی/ CFT به مجمع می‌رود

 18. عسگراولادی: بعد از ۶۴سال، دو ماه است صادراتم را متوقف کردم

 19. واکنش پزشکیان به حاشیه‌های پیش آمده برای یکی از نمایندگان مجلس/ اتهام نماینده ملکان آشکار شود، غیرقابل گذشت است

 20. رییس کل بانک مرکزی: مردم هشیار باشند/ آغاز دور جدیدی از جنگ روانی آمریکا علیه ایران/ تامین ارز از طریق هند، کره جنوبی و چین شتاب گرفته است

 21. یارانه نقدی ۳۳۰ هزار میلیارد تومان را بلعید!

 22. چرا پراید ۲۱ میلیون تومانی یک هفته‌ای ۳۶ میلیون تومان شد؟

 23. امام جمعه اسالم؛ تلگرام را رفع فیلتر کنید

 24. کور هستید؛ برجام را هنوز اجرا می‌کنیم؛ دم از مذاکره می‌زنید/ نه سانتریفوژ می‌چرخد و نه چرخ زندگی مردم/ خودروی که تماما در ایران تولیدمی‌شود، نیازی به ارز ندارد!/معنی موفقیت را نفهمیدیم

 25. آن‌گاه که مرگ فرا رسد...  

پربحث‌های اخیر

 1. ترامپ به استعفا یا استیضاح نزدیک‌تر می‌شود

 2. ترامپ: ما داعش را برای چه کسانی می‌کشیم؟

 3. سندرز: جامعه‌جهانی رژیم مستبد سعودی را مسئول جنایت‌هایش خطاب کند

 4. زندانی سعودی بر اثر شکنجه فوت کرد

 5. از ملانی فرانکلین تا مرضیه هاشمی

 6. قدردانی «اسماعیل هنیه» از نخست‌وزیر مالزی

 7. چرا کابوس قتل خاشقجی بن سلمان را رها نمی‌کند؟

 8. هزینه نیم میلیون دلاری سعودی‌ها برای فرار از تبعات قتل خاشقچی

 9. کنفرانس ضد ایرانی ورشو؛ شکستی دیگر که ترامپ می‌خورد

 10. افشای جزییات بیشتری از برنامه تسلیحات هسته‌ای رژیم صهیونیستی

 11. ترامپ مقابل دمکرات ها کوتاه می آید؟

 12. واکنش ایران به ادعاهایی مبنی بر دستگیری یک تبعه آلمانی - افغان به اتهام جاسوسی برای ایران

 13. پاسخ کاربران توییتر به وزیرخارجه آمریکا؛ خلیج فارس را ترک کنید و برگردید به خلیج خوک‌ها

 14. کشته شدن خبرنگار آسوشیتدپرس در درگیری های پایتخت لیبی

 15. تظاهرات نیم میلیون نفری در هند علیه «ناراندرا مودی»

 16. حماس: تصمیم آمریکا باج‌خواهی است

 17. همدردی ایران با مردم و دولت مکزیک

 18. تروریست‌های الشباب ۶۰ کودک را در سومالی ربودند

 19. گراهام: روابط عربستان و آمریکا پیشرفتی نخواهد داشت

 20. جبلی: طرف پیگیر پرونده مرضیه هاشمی دولت آمریکا است/ هر لحظه ادامه زندان او خلاف قانون است

 21. ادامه حضور نماینده آمریکا در پاکستان برای دیدار با طالبان

 22. مکان نشست بعدی ترامپ با اون انتخاب شد

 23. آمریکا چند پایگاه در الانبار عراق دارد؟

 24. دموکرات‌ها هفته آینده درباره بودجه امنیت مرزها رای‌گیری می‌کنند

 25. جریمه‌ای سنگین در انتظار فیس‌بوک

پربحث‌های دیروز

 1. اروپا به ایران: نمی‌توانیم برنامه موشکی‌تان را تحمل کنیم/ لغزش اروپا به سمت ترامپ

 2. ترامپ به استعفا یا استیضاح نزدیک‌تر می‌شود

 3. ضرورت حمایت از موضع مستقل مالزی در برابر اسرائیل

 4. آمریکا بازداشت بدون اتهام مجری پرس تی‌وی را تایید کرد

 5. ترامپ: ما داعش را برای چه کسانی می‌کشیم؟

 6. سندرز: جامعه‌جهانی رژیم مستبد سعودی را مسئول جنایت‌هایش خطاب کند

 7. زندانی سعودی بر اثر شکنجه فوت کرد

 8. از ملانی فرانکلین تا مرضیه هاشمی

 9. قدردانی «اسماعیل هنیه» از نخست‌وزیر مالزی

 10. اسنادی از فعالیت «ربات‌های برانداز» علیه ایران در توئیتر+ تصاویر

 11. افشای جزییات بیشتری از برنامه تسلیحات هسته‌ای رژیم صهیونیستی

 12. ترامپ مقابل دمکرات ها کوتاه می آید؟

 13. واکنش ایران به ادعاهایی مبنی بر دستگیری یک تبعه آلمانی - افغان به اتهام جاسوسی برای ایران

 14. پاسخ کاربران توییتر به وزیرخارجه آمریکا؛ خلیج فارس را ترک کنید و برگردید به خلیج خوک‌ها

 15. کشته شدن خبرنگار آسوشیتدپرس در درگیری های پایتخت لیبی

 16. تظاهرات نیم میلیون نفری در هند علیه «ناراندرا مودی»

 17. حماس: تصمیم آمریکا باج‌خواهی است

 18. همدردی ایران با مردم و دولت مکزیک

 19. تروریست‌های الشباب ۶۰ کودک را در سومالی ربودند

 20. گراهام: روابط عربستان و آمریکا پیشرفتی نخواهد داشت

 21. جبلی: طرف پیگیر پرونده مرضیه هاشمی دولت آمریکا است/ هر لحظه ادامه زندان او خلاف قانون است

 22. ادامه حضور نماینده آمریکا در پاکستان برای دیدار با طالبان

 23. مکان نشست بعدی ترامپ با اون انتخاب شد

 24. آمریکا چند پایگاه در الانبار عراق دارد؟

 25. دموکرات‌ها هفته آینده درباره بودجه امنیت مرزها رای‌گیری می‌کنند

پربحث‌های هفته

 1. اروپا به ایران: نمی‌توانیم برنامه موشکی‌تان را تحمل کنیم/ لغزش اروپا به سمت ترامپ

 2. پیام‌ برگزاری نشست ضدایرانی در لهستان

 3. تکلیف ما و اروپای در حال گذار

 4. دونالد ترامپ و حنایی که دیگر رنگی ندارد/ آیا سال ۲۰۱۸ نقطه اوج سقوط آمریکا بود؟

 5. ترامپ: کاری که با ایران کردم، معجزه‌آسا بود

 6. ظریف: بازداشت خبرنگار پرس‌تی‌وی نقض آزادی بیان است

 7. ترامپ به پرتاب ماهواره‌بر ایرانی واکنش نشان داد

 8. واکنش لهستان به احضار کاردار: حق داریم هر کنفرانسی می‌خواهیم برگزار کنیم

 9. فرزندان مجری بازداشت‌شده پرس‌تی‌وی به دادگاه آمریکا احضار شده‌اند

 10. ترامپ به استعفا یا استیضاح نزدیک‌تر می‌شود

 11. روسیه: مذاکره درباره برنامه موشکی ایران تحت فشار آمریکا نشدنی است

 12. ائتلاف شوم عربستان و امارات برای شکست قطر

 13. ظریف: اجازه نمی‌دهیم کسی در روابط ایران و عراق دخالت کند

 14. موگرینی در نشست ضد ایرانی لهستان شرکت نمی‌کند

 15. آمادگی افغانستان برای تامین نیاز کارخانجات ایران

 16. ضرورت حمایت از موضع مستقل مالزی در برابر اسرائیل

 17. سرانجام مبهم برگزیت و بحران در دولت انگیس/ جدال کوربین و ترزا می به کجا خواهد انجامید

 18. آمریکا: تا خروج ایران جلوی کمک‌ها برای بازسازی سوریه را می‌گیریم

 19. لاوروف: نشست ضدایرانی ورشو غیرسازنده است

 20. پمپئو پرتاب ماهواره پیام را تهدیدی برای خاورمیانه خواند

 21. یک سوم از کارمندان سازمان ملل می‌گویند آزار جنسی دیده‌اند

 22. دانشجویان ایرانی برای رئیس‌جمهور فرانسه بسته حمایتی فرستادند  

 23. آمریکا بازداشت بدون اتهام مجری پرس تی‌وی را تایید کرد

 24. وزیر خارجه چین خواستار دستیابی فوری به توافق تجاری با آمریکا شد

 25. فلاحت‌پیشه: نداشتن رایزن اقتصادی در سوریه جای گریه دارد

آخرین عناوین