نمایش تحریم در دوره افول تحریم‌ها

امیرحسین یزدان‌پناه،   3970815059 ۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
نمایش تحریم در دوره افول تحریم‌ها

شاید کمتر کسی مخالف این باشد که تحریم ها اساسا تاثیر منفی  بر اقتصاد و زندگی مردم خواهدداشت اما آن چه اکنون و پس از اعلام دور جدید تحریم های آمریکا علیه کشورمان  به ویژه از سوی برخی  رسانه ها و دولتمردان واشنگتن تصویر می شود، کاریکاتوری بسیار غیرواقعی از این موضوع است . گرچه کارزار تحریم های آمریکا علیه ایران  به گفته تحلیل گران و رسانه های این کشور «فروپاشیده» است و کاخ سفید ناچار شده در نخستین گام به هشت خریدار بزرگ نفت ایران که حدود 70 درصد نفت کشورمان را می خرند، معافیت های جدی تحریمی بدهد اما واشنگتن تلاش کرده در حوزه دیپلماسی عمومی و فضاسازی رسانه ای، با جنگ روانی و رسانه ای همین تحریم فروپاشیده را بیش از آن چه هست به افکار عمومی دنیا و ایران عرضه کند. واقعیت این است که به گفته کارشناسان اقتصادی و روابط بین الملل اثرگذاری تحریم ها از نقطه بهینه آن عبور کرده و به سرازیری افول رسیده است. این نکته نه یک برداشت توسط سیاستمداران ایرانی بلکه تحلیل عده ای از کارشناسان زبده اقتصادی و روابط بین المللی که ماه قبل در یک نشست تخصصی در لاهه بیان کردند.

این کارشناسان معتقدند عمده فشار و اثرگذاری تحریم های آمریکا در فاصله بین خرداد و شهریور 97 بوده و دوره کنونی دوره تزلزل و کاهش آثار این تحریم هاست. به همین دلیل آمریکا تلاش کرده است با اتکا به برخی تاکتیک های رسانه ای و دیپلماسی عمومی،  گیوتین تحریم هایش را بُرَنده و اثرگذار نشان دهد. تحریم هایی که در عالم واقع به آن شکلی که آمریکا نشان می دهد، نیست و شرکت ها و بانک هایی که طرف تعامل مالی و پولی با ایران هستند و نیز مشتریان نفت ایران طی شش ماه اخیر برای در امان بودن از مجازات های خودسرانه آمریکا محدودیت های لازم را اعمال کرده و تقریبا دیگر محدودیتی نیست که بشود بر تهدیدها و تحریم های آمریکا علیه ایران افزود.

حتی با اعلام تحریم ها برخی کشورها از اجرای تحریم های ایران معاف شده اند که کشورهای مطرح و اثرگذاری در حوزه خرید نفت ایران هستند. همزمان اقدامات حقوقی نظیر رای دیوان لاهه در محکومیت تحریم های ثانویه آمریکا سبب شده برخی شرکت ها و بانک هایی که وابستگی به آمریکا ندارند، علیه این تحریم ها اقدام حقوقی کنند. به عنوان نمونه، چندی قبل دادگاه عالی انگلیس-ولز رایی را برای یک شرکت بیمه صادر کرد که براساس آن این شرکت از اجرای تحریم های آمریکا منع و تاکید شده بود که باید به تعهداتش در قبال ایران عمل کند.

مسئله ای که ممکن است حتی به یک اجماع علیه تحریم های یک جانبه آمریکا منجر شود. به این ترتیب در برخی کشورها نظیر چین و هند حتی شاهد جابه جایی برخی بانک ها و شرکت های طرف حساب با ایران  هستیم تا بدون تاثیرپذیری از تحریم های آمریکا به مراوده با ایران ادامه دهند. این درحالی است که در اروپا نیز سازوکاری برای مقابله با تحریم بانکی ایران تدوین شده که البته انتظار این بود همزمان با روز اعمال تحریم ها، سازوکار اروپا موسوم به «SPV» نیز آغاز به کار کند اما تا همین جا هم اجماع جهانی علیه تحریم های آمریکا، آن ها را به شدت ناراحت کرده تاجایی که شب گذشته «گوردون ساندلند» سفیر آمریکا در اتحادیه اروپا در این باره گفت: «برای من شوکه آور است... از پاسخ اروپا به تحریم‌های ضدایرانی مایوس شده‌ایم.» به دلیل همین یاس آمریکا تلاش کرده تا در حوزه روانی و رسانه ای، ضعف تحریم هایش را جبران کند و در این زمینه به دو اقدام روی آورده است:

1- فهرست سازی تحریمی

آمریکایی ها در دور جدید تحریم ها، صنعت نفت و انرژی و نیز سیستم بانکی و هوایی ایران را تحریم کرده اند. با این حال برای آن که فهرست تحریمی شان پر طمطراق به نظر برسد، نام همه بانک ها و اشخاص مرتبط با این حوزه ها را نیز به عنوان تحریم جدید اعلام کرده اند. مثلا هرچند شرکت نفت ایران تحریم شده اما تعداد زیادی از مدیران این شرکت نیز در فهرست 700 نفره نام شان آمده است. در حالی که برخی از این افراد سال ها پیش بازنشسته شده اند و اکنون دیگر کاره ای نیستند اما برای آمریکا کارایی دارند چون نامشان فهرست را پُرتر می کند. کاخ سفید حتی برای آن که این فهرست را پُرتر کند، مشخصات و شماره ثبت تعداد زیادی هواپیما را هم در فهرست خود آورده است. حتی شماره ثبت و نام تعداد زیادی کشتی هم به این فهرست اضافه شده تا بزرگ تر به نظر برسد. جالب است که در میان این کشتی ها حتی کشتی ایرانی «سانچی» که سال گذشته در اثر تصادف دریایی، غرق شد نیز وجود دارد. حتی مثلا بانک «تات» که سال هاست دیگر نامش تغییر کرده نیز در فهرست آمده است! این البته مربوط به فهرست جدید نیست و در ماه های اخیر این اقدام تکرار شده تا مثلا این کشور ژست سنگین کردن تحریم ها را بگیرد. مثلا درحالی که براساس تحریم هایی که در 15 مردادماه توسط آمریکا علیه ایران اعمال شد، «فروش، عرضه و تامین گرافیت، فلزات مثل آلومینیوم و فولاد و صادرات یا نرم‌افزار فرایندهای صنعتی به ایران» تحریم شده است، اما دو هفته پیش آمریکا، شرکت فولاد مبارکه اصفهان را تحریم کرد! به بیان دیگر وقتی از نیمه مرداد ایران در زمینه «فروش، عرضه و تامین  فلزات مثل فولاد» تحریم است، یعنی محصولات و مواد اولیه فولاد مبارکه اصفهان هم تحریم است و دلیلی ندارد که تک تک شرکت های تولید کننده فولاد مجدد تحریم شوند! زمانی که این اتفاق می افتد و نام یک شرکت تولید کننده فولاد در فهرست تحریم ها می آید، یعنی آمریکا عملا شرکتی را تحریم کرده که قبلا تحریم شده است. چرا؟ چون فهرست تحریم را بزرگ تر و ترسناک تر می کند ولی هیچ کارکرد اقتصادی جدیدی که قبلا اعمال کرده ندارد.

2- دیپلماسی عمومی

مقامات آمریکا در این مدت تلاش کرده اند تا به روش های مختلف افکار عمومی مردم جهان و ایران و نیز طرف های تجاری و مالی ایران را تحت تاثیر قرار دهند. نشست های خبری متعدد پمپئو وزیر خارجه این کشور، توئیت ها و سخنرانی های ترامپ، سفر هیئت های مالی و دیپلماتیک آمریکا به چندین کشور طرف تعامل مالی با ایران و حتی نصب روزشمار بازگشت تحریم های ایران در وب سایت وزارت خارجه آمریکا و ... از جمله تاکتیک های این کشور برای بزرگ نشان دادن این تحریم هاست.

به نظر می رسد کاخ سفید در دو عرصه نیاز دارد تا تحریم هایش را خیلی سنگین تر و جدی تر از آن چه هست به مردم دنیا و ایران نشان دهد:

- عرصه اول: ادامه تقویت تلاش ها برای براندازی نظام و پشتیبانی از گروهک های تجزیه طلب تروریستی همچون منافقان برای ایجاد ناامنی و اغتشاش در کشور.

- عرصه دوم: جلوگیری از کم اثرشدن تصمیم های اقتصادی آمریکا در سطح جهان و پیشگیری از افول قدرت اقتصادی واشنگتن درتحریم دیگر کشورها.

از این رو آمریکا در دوره «افول تحریم ها»  به دنبال «نمایش تحریم» است تا ذهن و روان مردم ایران و شرکت ها و بانک های طرف حساب ایران را تخدیر کند.  تاکتیکی که برای مردم ایران بیش از گذشته آشکار است اما به طراحی هدفمند و هوشمندانه دیپلماسی عمومی  و رسانه ای برای مقابله نیاز دارد تا هم در داخل کارایی این تاکتیک دشمن بی اثر شود و هم برای طرف های تجاری ایران ابعاد واقعی تحریم ها روشن شود.

منبع: خراسان

عناوین مرتبط

۲۵ آبان ۱۳۹۷پامپئو: آمریکا همچنان به تحقیقات درباره قتل خاشقجی ادامه می‌دهد
۲۵ آبان ۱۳۹۷نقوی‌حسینی: عربستان به نیابت از آمریکا به دنبال ایجاد ناامنی در ایران است
۲۵ آبان ۱۳۹۷آمریکا 17 مقام سعودی را در ارتباط با قتل خاشقجی تحریم کرد
۲۴ آبان ۱۳۹۷العربی الجدید: سفیر جدید آمریکا در عراق، سفیر جنگ با ایران است
۲۴ آبان ۱۳۹۷وزیر خارجه آمریکا با ولیعهد بحرین درباره ایران و یمن گفت‌وگو کرد
۲۳ آبان ۱۳۹۷ترکیه: برای کاهش تاثیر تحریم‌های ایران با آمریکا و اتحادیه اروپا همکاری می‌کینم
۲۳ آبان ۱۳۹۷روحانی: راه انتخابی آمریکایی‌ها غلط است و حتماً شکست می‌خورند/ جوان‌ها باید مدیریت‌ها را برعهده بگیرند
۲۳ آبان ۱۳۹۷تحریم‌های آمریکا علیه ایران را اجرا می‌کنیم
۲۳ آبان ۱۳۹۷در حمله موشکی به اتاق جلسات گروهک تروریستی نماینده رژیم صهیونیستی نیز به هلاکت رسید
۲۳ آبان ۱۳۹۷ببر کاغذی اروپا برای حمایت از ایران در برابر تحریم‌های آمریکا
۲۳ آبان ۱۳۹۷آمریکا پسر سیدحسن نصرالله را تحریم کرد
۲۳ آبان ۱۳۹۷آمریکا عملا واردات غذا و دارو را نیز تحریم کرده است

دیدگاه کاربران

ناشناس۶۲۴۶۸۷۱۱:۴۷:۲۱ ۱۳۹۷/۸/۱۵
از ابتدای انقلاب جریان تاریخ به سمتی می رود که هرچه آمریکا به تحریم ها و تهدید ها اضافه کرده و با تمام فشارهایی که به مردم مقاوم و مظلوم ایران وارد شده نتیجه اش توسعه نفوذ منطقه ای و منطق سیاسی ایران شده است تا جایی که آمریکا و صهیونیست و آل سعود در یک سو و باقی ملل در سوی ایران می باشند و امید است که در این مرحله با راه اندازی پیمان های پولی و سوئیف یورویی شاهد افت سلطه گری دلار و افول قدرت ظالمانه آمریکا هم باشیم

پربحث‌های امروز

 1. چرا سامان قدوس در بازی با ترینیدادوتوباگو غایب بود؟

 2. کابینه نتانیاهو سقوط کرد

 3. آمریکا اروپا را تهدید کرد

 4. مایک پنس: پیشرفت بزرگی در مساله کره شمالی به دست آمده

 5. اخبار ضد و نقیض درباره وخامت حال رئیس‌جمهوری مستعفی یمن

 6. عمار حکیم: آمریکا به دنبال شکستن اراده جمهوری اسلامی است

 7. حضور ناو هواپیمابر آمریکا در آبهای مدیترانه

 8. عرضه نفت خام در بورس ادامه دارد

 9. برف و باران در 16 استان کشور

 10. حال این روزهای صرافی‌ها

 11. کردهای سوریه در دیرالزور به دنبال ابوبکر بغدادی

 12. برای جولیان آسانژ در آمریکا کیفرخواست محرمانه صادر شده

 13. ۸ توصیه برای افزایش طول عمر دوربین عکاسی

 14. اینترنت پُرسرعت جان صدها پرنده را در هلند گرفت+ فیلم

 15. ترزا می احتمال استعفایش را رد کرد

 16. مرگ سالانه ده‌ها هزار آفریقایی به دلیل مصرف داروهای تقلبی

 17. زلزله 6.6 ریشتری در جزایر سلیمان

 18. بارش سنگین برف در گردنه‌های لرستان

 19. پوتین: از نفت ۷۰ دلاری راضی‌ام

 20. طلای جهانی گران‌تر شد

 21. هفته گذشته آمریکا در دیرالزور سوریه 44 کودک را کشت

 22. امروز تمام دنیا با نگاه صدق و امانت به جمهوری اسلامی نگاه می کنند

 23. قیمت نفت بازهم افزایش یافت

 24. واگذاری معادن سودده به افراد خاص

 25. راه روسیه از اوپک جدا می‌شود؟

پربحث‌های دیروز

 1. واکنش کیهان به اعدام سلطان سکه  

 2. درگذشت نوربخش مدیرعامل تامین اجتماعی و معاونش در حادثه رانندگی/ جزئیات حادثه برای همراهان وزیر کار در گلستان+تصاویر

 3. ماجرای زندگی مولتی میلیاردری که شهید شد + عکس

 4. دلار وارد کانال ۱۱ هزار تومان شد

 5. بازگشت اثر تحریم ها و وعده های تمام نشدنی اروپایی ها/ راه حل جایگزین چیست؟

 6. دستمزد کارگران و کارمندان در سال آینده چقدر باید افزیش یابد؟

 7. کشورهای غربی، محمدبن سلمان را چگونه نجات می دهند؟

 8. میوه‌ای که سرخوشتان می‌کند

 9. ترامپ یک مقام کاخ سفید را با توصیه همسرش برکنار کرد

 10. همدردی ایران با مردم آمریکا

 11. کاهش ۶۸۰هزار تومانی قیمت سکه در یک هفته/قیمت دلار ۸درصد ارزان شد

 12. سبدهای معیشتی جای ترمیم ریالی مزد را نمی‌گیرند

 13. توصیه محمود صادقی به صداوسیما

 14. اضافه‌وزن؛ افسردگی به بار می‌آورد

 15. چگونه بهبود زخم‌ها را سرعت بخشیم؟

 16. سرماخوردگی کهنه را از طریق این داروی گیاهی درمان کنید

 17. مرگ یک یوزپلنگ در اثر برخورد با یک دستگاه خودرو

 18. عصبانیت سعودی‌ها از معافیت تحریمی آمریکا به مشتری‌های نفت ایران

 19. تیراندازی در مراسم عزاداری در شادگان

 20. زاهدی: اوراق مشارکت هم کارگشا بدهی دولت نیست

 21. دیوید میلیبند: سکوت جامعه بین‌المللی در برابر فاجعه یمن شرم‌آور است

 22. انحراف اتوبوس در کاشان ۲۷ مصدوم برجای گذاشت

 23. حمله توئیتری ترامپ به «فیس‌بوک»، «گوگل» و «توئیتر»

 24. حفاظت از 23 میلیون هکتار از مراتع به مردم واگذار شد

 25. شرکت روس: بعد از کاهش قطعات آمریکایی تحویل هواپیما به ایران را بررسی می‌کنیم

پربحث‌های هفته

 1. سلطان سکه اعدام شد

 2. ادامه تخریب آیت‌الله یزدی با انتشار تصویری از نوه

 3. تهمت بزرگ وزیر خارجه‌مان به نظام؛ آقای ظریف اگر مدرکی دارید، چرا به قوه قضائیه ارائه نمی‌دهید؟/ پولشویی کجا انجام می‌شود؟

 4. سوت و کف به افتخار ظریف

 5. روحانی: تحریم‌های ۱۳ آبان هیچ تاثیری در روند اقتصادی کشور نداشت/ اولین بسته حمایت غذایی آبان داده می‌شود/ برای حقوق پیش‌بینی‌هایی شده تا مشکلات اقتصادی تا حدی جبران شود

 6. تیتر روزنامه استقلال بعد از نایب قهرمانی پرسپولیس در آسیا  

 7. این فیلم را ببینید؛ از احمد شیرزاد تا محمدجواد ظریف

 8. آخوندی: کار درستی کردم که حتی ۱ واحد مسکن مهر افتتاح نکردم

 9. دولت بداند سال آینده تورم بیشتری در اقتصاد ایران بروز خواهد کرد/ دفاع از توزیع کوپن در واکنش به اتهامات کوپونیسم و کمونیسم/ ۱۷ سیاست و بسته پیشنهادی برای خروج از بحران

 10. آقای ظریف! مردم چرا باید برای این سطح ناشی گری دیپلماتیک هزینه دهند؟

 11. جهانگیری: تصمیم گرفتیم تا کسی سرِ گرسنه بر زمین نگذارد/ ارزش روز سهام عدالت ۱۳ میلیون تومان شده است

 12. جزئیات جدید افزایش ۵۰ درصدی حقوق کارکنان سازمان مالیاتی + سند

 13. حضور دختران برانکو، علی پروین و محمود خوردبین در استادیوم آزادی + تصاویر  

 14. به این مسئول چه می‌توان گفت؟  

 15. دفاع رئیس اتحادیه آجیل از قیمت ۲۰۰ هزار تومانی پسته

 16. پیروز حناچی شهردار تهران شد؛ صندلی بهشت به آخوندی نرسید + جزئیات

 17. فاتحه تهران را بخوانیم

 18. ظریف باید اسامی پولشویی کنندگان را نام ببرد وگرنه استیضاح می شود

 19. مردم بدانند این جماعت نسبتی با انقلاب اسلامی و ولایت فقیه ندارند

 20. آخوندی لواسان‌نشین است و خوی اشرافی‌گری دارد

 21. جریان اصلاح طلبی باید پاسخگوی ناکارآمدی دولت کنونی باشد/ اصلاح طلبی را در پای آنها که اصلاح طلب نبودند ذبح کردند/ دو جریان اصلی برای‌‌ نجات خود باید پوست اندازی کنند

 22. اندر حکایت شهرداری تهران / چرا مردم باید هزینه دعواهای سیاسی اصلاح‌طلبان را بدهند؟

 23. آیا حناچی همان فرشته نجات تهران است؟

 24. آقایان! عذرخواهی کنید

 25. افزایش حقوق کارمندان ۲ دستگاه دولتی مجدد به جریان افتاد +سند

پربحث‌های امروز

 1. کابینه نتانیاهو سقوط کرد

 2. آمریکا اروپا را تهدید کرد

 3. مایک پنس: پیشرفت بزرگی در مساله کره شمالی به دست آمده

 4. اخبار ضد و نقیض درباره وخامت حال رئیس‌جمهوری مستعفی یمن

 5. حضور ناو هواپیمابر آمریکا در آبهای مدیترانه

 6. کردهای سوریه در دیرالزور به دنبال ابوبکر بغدادی

 7. برای جولیان آسانژ در آمریکا کیفرخواست محرمانه صادر شده

 8. ترزا می احتمال استعفایش را رد کرد

 9. هفته گذشته آمریکا در دیرالزور سوریه 44 کودک را کشت

 10. بحرین 912 میلیون دلار بالگرد تهاجمی از آمریکا می‌خرد

 11. گوترش خواهان مجازات عاملان قتل خاشقجی شد

 12. انتقاد واتیکان از تحریم های امریکا علیه ایران

 13. کردستان عراق واردات از ایران را تکذیب کرد

 14. رای مثبت سازمان ملل به قطعنامه حمایت از حق تعیین سرنوشت ملت فلسطین

 15. عفو بین الملل: نتایج تحقیقات دادستان عربستان نامعتبر است

 16. کره شمالی یک "سلاح تاکتیکی فوق مدرن" آزمایش کرد

 17. آخرین رهبران خمرهای سرخ به حبس ابد محکوم شدند

 18. بالا گرفتن جنگ لفظی استرالیا و مالزی بر سر طرح انتقال سفارت استرالیا به قدس

 19. آمریکا علیه حاکمیت ارضی سوریه بر جولان رای می دهد

 20. ارتش آمریکا برخلاف ترامپ مهاجران را دشمن نمی بیند

 21. اسرائیلی‌ها خواهان استعفای نتانیاهو شدند

 22. ۵۵ درصد کره‌ای‌ها مالک مسکن هستند

 23. پامپئو: آمریکا همچنان به تحقیقات درباره قتل خاشقجی ادامه می‌دهد

 24. الجبیر: سیاسی کردن پرونده خاشقجی و دخالت در امور عربستان را نمی‌پذیریم

 25. هر زن آفریقایی روزی 6 کیلومتر برای تهیه آب شرب راه می‌رود

پربحث‌های دیروز

 1. ماجرای زندگی مولتی میلیاردری که شهید شد + عکس

 2. بازگشت اثر تحریم ها و وعده های تمام نشدنی اروپایی ها/ راه حل جایگزین چیست؟

 3. کشورهای غربی، محمدبن سلمان را چگونه نجات می دهند؟

 4. ترامپ یک مقام کاخ سفید را با توصیه همسرش برکنار کرد

 5. همدردی ایران با مردم آمریکا

 6. عصبانیت سعودی‌ها از معافیت تحریمی آمریکا به مشتری‌های نفت ایران

 7. دیوید میلیبند: سکوت جامعه بین‌المللی در برابر فاجعه یمن شرم‌آور است

 8. حمله توئیتری ترامپ به «فیس‌بوک»، «گوگل» و «توئیتر»

 9. شرکت روس: بعد از کاهش قطعات آمریکایی تحویل هواپیما به ایران را بررسی می‌کنیم

 10. رئیس جمهور عراق شنبه به ایران سفر می‌کند

 11. سنای آمریکا به قطعنامه «قطع فروش سلاح به بحرین» رای نداد

 12. سردار سلامی: دورریز غذای ایرانی‌ها‌ 50 میلیون گرسنه آمریکایی را سیر می‌کند/ طرح صفر کردن صادرات نفت ایران شکست خورد

 13. کاخ سفید استرداد «فتح‌الله گولن» را بررسی می‌کند

 14. عفو بین‌الملل: تحقیقات عربستان سعودی در مورد قتل خاشقچی فاقد اعتبار است

 15. هشدار آمریکا به بانک‌ها و شرکت‌های اروپایی درباره مبادله با ایران

 16. دوما، توافق منطقه آزاد تجاری بین ایران و اتحادیه اوراسیا را تصویب کرد

 17. اتحادیه اروپا و آفریقای جنوبی در بیانیه مشترک، از برجام حمایت کردند

 18. واکنش دادستان کل ترکیه به اظهارات وزیر خارجه سعودی

 19. پاکستان: ۵ مرزبان آزادشده میرجاوه به ایران تحویل داده شدند

 20. عراقچی: از اتحادیه اروپا انتظار داریم به تعهدات اقتصادی خود در برجام عمل کند/ اقدامات هنوز به راه حل عملی منجر نشده است

 21. خزانه‌داری آمریکا ۱۷ سعودی را به دلیل قتل خاشقچی تحریم می‌کند

 22. الجبیر: مخالف سیاسی کردن قضیه قتل خاشقچی هستیم

 23. در دیدار هیئت سوری با امیرعبداللهیان چه گذشت؟

 24. نشست چهارجانبه آمریکا، انگلیس، عربستان و امارات درباره یمن

 25. ولخرجی عجیب شاهزاده بحرینی برای دیدار با ستاره‌های بالیوود

پربحث‌های هفته

 1. پاسخ بی‌شرمانه پمپئو به توئیت «ظریف»

 2. علت اصلی مشکلات اقتصادی ایران چیست؟/ بسیار بعید است تحریم‌ها باعث مشکلی حاد برای ایران شود

 3. ماجرای زندگی مولتی میلیاردری که شهید شد + عکس

 4. اولین پرواز اردوغان با هواپیمای اهدایی امیر قطر+عکس

 5. بازگشت اثر تحریم ها و وعده های تمام نشدنی اروپایی ها/ راه حل جایگزین چیست؟

 6. افشاگری خبرنگار گاردین: قتل خاشقچی به‌دلیل افشای حمایت بن‌سلمان از ایران‌اینترنشنال/ خطر تهدید جانی خبرنگار گاردین/ واکنش سفیر ایران

 7. اگر رای دادن چیزی را تغییر می داد، این کار را غیرقانونی می‌کردند

 8. ظریف: علیرغم تلاش‌های آمریکا به پیشرفت خود ادامه می‌دهیم

 9. آیا پاکستان میزبان جت نتانیاهو شده است؟ + تصاویر

 10. بن‌سلمان: پرونده «خاشقچی» نباید جهان را از ایران غافل کند!

 11. خرازی: تاکنون صبوری به خرج داده و در برجام مانده‌ایم/ مدارک علیه زاغری، باقر و سیامک نمازی‌ علنی می‌شود

 12. تهران طی دو هفته آینده درباره اروپا تصمیم بگیرد

 13. توطئه عربستان برای پیروزی در جنگ یمن و شکست انصارالله

 14. قدرت شلیک حزب‌الله بیش از ۹۵ درصد ارتش‌های جهان است

 15. لودریان خطاب به ظریف: باید راهی برای معامله با ایران پیدا کنیم

 16. واکنش سفیر ایران در لندن به شروط 12گانه آمریکا

 17. طرح سعودی‌ها برای ترور دشمنان ایرانی و برگزاری نشستی در ریاض برای بررسی امکان ترور سردار سلیمانی

 18. مرکل: یمن شاهد بدترین فاجعه انسانی در کره‌زمین است

 19. وزیر انرژی سابق آمریکا: هیچ حمایت بین‌المللی از تحریم‌های آمریکا علیه ایران وجود ندارد

 20. کشورهای غربی، محمدبن سلمان را چگونه نجات می دهند؟

 21. رژیم صهیونیستی ساختمان شبکه الاقصی را با خاک یکسان کرد/ حزب‌الله: تجاوز اسرائیل اقدام تروریستی وحشیانه است

 22. ترامپ: کشورهای ثروتمند باید به آمریکا پول بدهند

 23. آخرین حرف‌های خاشقچی قبل از کشته شدنش؛ "دارم خفه می‌شم"

 24. ترامپ: ایده ماکرون برای ایجاد ارتش اروپایی بسیار توهین‌آمیز است

 25. بولتون: امکان اعمال تحریم‌های بیشتر علیه ایران وجود دارد

آخرین عناوین