پایان لشگرکشی برای تغییر قانون و حفظ یک نفر/ دوباره آزمون انتخاب شهردار/ یک توصیه به اعضای شورا

گروه اجتماعی الف،   3970813187 ۱۷ نظر، ۲ در صف انتشار و ۲ تکراری یا غیرقابل انتشار
پایان لشگرکشی برای تغییر قانون و حفظ یک نفر/ دوباره آزمون انتخاب شهردار/ یک توصیه به اعضای شورا

با رای دیروز کمیسیون های شورا و اجتماعی عملاً آخرین امیدها برای ماندن محمدعلی افشانی در کرسی شهرداری تهران به پایان رسید. حال نوبت شورای شهر تهران است برای بار سوم شهردار تهران را انتخاب کند. این در حالی است که تهران تا کنون دو سرپرست نیز داشته است.

به گزارش الف، ظاهراً ماراتن عجیب و غریب برای حفظ افشانی در بهشت به پایان رسید. حالا شورای شهر تهران و اصلاح طلبان باید به فکر انتخاب گزینه جدید باشند. دیروز در آخرین تلاش برای حفظ شهردار فعلی تهران در منصبش، دو کمیسیون شورا و اجتماعی به بررسی استفساریه ای برای استثنا کردن شهردار تهران از قانون منع بکارگیری بازنشستگان پرداختند و هر دو کمیسیون آن را رد کردند. این در حالی است که فوریت این طرح هم قبلاً در مجلس شورای اسلامی تصویب نشده بود اما بلافاصله در دستور کار دو کمیسیون مجلس قرار گرفته بود.

بنا به گفته های رئیس کمیسیون اجتماعی، بررسی استفساریه مربوط به مستثنی شدن شهرداران از قانون منع به کارگیری بازنشستگان در این کمیسیون با 17 مخالف از 20 نماینده رد شد.

در کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی نیز که به عنوان کمیسیون فرعی اقدام به بررسی طرح کرده بود این استفساریه سرانجامی به جز مخالفت نداشت و نمایندگان این کمیسیون، شهردار تهران را هم ردیف معاونان رئیس‌جمهور ندانستند. بنابراین افشانی تا 26 آبان فرصت دارد در شهرداری تهران باقی بماند.

اما در این مدت تلاش های سنگین و عجیبی و غریبی از طرف اصلاح طلبان و برخی اعضای شورای شهر تهران جهت حفظ افشانی در منصب شهرداری با وجود تصویب قانون منع بکارگیری بازنشستگان صورت گرفت. اقداماتی که اگر قرار بر گفتن باشد حدیث مفصلی خواهد شد. اما به صورت اجمالی و خلاصه برای توصیف تلاش های شبانه روزی برای حفظ افشانی می توان به توییت دیروز محمود صادقی، عضو فراکسیون امید و از اصلاح طلبان مجلس شورای اسلامی اشاره کرد. در این باره صادقی در توییتر نوشت: از ظهر امروز{منظور دیروز و پیش از بررسی استفساریه در کمیسیون های مجلس شورای اسلامی} شاهد صحنه‌های عجیب و زننده‌ای در راهروهای مجلس هستیم؛ نوعی لشگرکشی خویشاوندی و قومیتی برای لابی با نمایندگان جهت استثنای شهردار تهران از قانون منع بکارگیری بازنشستگان!

البته نماینده تهران تلاش های صورت گرفته را صرفاً به لشگرکشی قومیتی و خویشاوندی تقلیل داده و گرنه هر فردی که اخبار هفته های اخیر را در حد ناچیزی  مطالعه کرده باشد نقش پررنگ برخی اعضای فراکسیون امید را نمی تواند ندیده باشد که سردمدار هدایت حفظ شهردار تهران بودند.

این در حالی است که به گفته سید فرید موسوی، نماینده تهران در اردیبهشت ماه و هنگام انتخاب افشانی برای شهرداری تهران به شوراهای شهر گفته شده بود که از انتخاب افراد بازنشسته اجتناب شود.

دوباره شورای شهر تهران و انتخاب شهردار

به نظر می رسد با اتفاقی که دیروز در کمیسیون های مجلس شورای اسلامی رخ داد اعضای شورای شهر تهران چاره ای جز انتخاب دوباره شهردار ندارند. چنان چه حجت نظری، عضو جوان شورای شهر تهران و هم حزب محمدعلی افشانی یعنی حزب اعتماد ملی به این موضوع اشاره می کند. نظری در توییتر در این باره نوشت: استفساریه قانون منع بکارگیری بازنشستگان مورد موافقت نمایندگان کمیسیون‌های مجلس شورای اسلامی قرار نگرفت. هرچند معتقدم این مصوبه کاهش بخشی دیگر از اختیارات محدود شوراهاست، اما همواره مطیع قانون هستم و به عنوان نماینده مردم تهران در شورای شهر به رای نمایندگان مجلس احترام می‌نهم.

علی اعطا، سخنگوی شورای شهر هم با اشاره به رای منفی کمیسیون اجتماعی مجلس به استفساریه استثناء شدن شهردار تهران از قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان، گفت: با توجه به رای منفی ... کمیسیون اجتماعی مجلس به استفساریه، شورای شهر طبق زمان‌بندی‌ای که قبلا اعلام کرده بود، روز سه‌شنبه (۱۵ آبان) فرآیند انتخاب شهردار را از سر خواهد گرفت. وی افزود: سه‌شنبه، ۱۵ آبان در صحن علنی از لیست بلندی که تهیه شده است، رای‌گیری می‌شود و ۵ گزینه تصدی پست شهرداری تهران معرفی خواهند شد تا جهت ارائه برنامه در صحن شورا حضور پیدا کنند.

بنا به گزارش رسانه ها لیست اولیه ای که توسط اعضای شورای شهر تهران تهیه شده مبتنی بر این افراد است: محسن هاشمی، علی اوسط هاشمی، سید کامل تقوی نژاد، الهه کولایی، سمیع الله حسینی مکارم، علی مقدس زاده، علی ربیعی، مناف هاشمی، سید محسن پورسیدآقایی، معصومه ابتکار، حجت الله میرزایی، رضا اردکانیان، عباس آخوندی، مصطفی سلیمی، نصرالله جهانگرد، شهیندخت مولاوردی، مصطفی موسوی لاری، ایرج معزی، مصطفی سالاری، جواد امام، حمید امامی، غلامرضا انصاری، رسول کشت پور، ابراهیم شیخ، صادق خرازی، محمد ابراهیم انصاری لاری، پیروز حناچی، محمدرضا واعظ‌مهدوی، محمودرضا خواجه نصیر و علی اصغر احمدی.

البته با توجه به صف بندی های سیاسی در شورای شهر احتمال اینکه دوباره رقابت های جناحی موجب شود سرپرست برای شهر تهران انتخاب شود وجود دارد.

در این بین یکی از گزینه هایی که برخی از اعضای شورا( بیشتر طرفداران حزب اتحاد ملت) بدنبال واگذاری کرسی شهرداری به آن هستند عباس آخوندی است. وزیری که بعد از پنج سال وزارت از دولت کناره گیری کرد اما متاسفانه طبق عادت برخی مسئولان به جای پاسخگویی درباره عملکرد ضعیف خود، این روزها در قالب چهره ای طلبکار جلوه گر شده است. وزیر سابقی که اتفاقاً این روزها درباره مسائل و افراد مختلف هم اظهارنظر می کند اما در دوران وزارتش کمترین تحمل را نسبت به ارزیابی و نقد داشت.

بیشتر بخوانید:

آیا آخوندی گزینه مناسبی برای شهرداری تهران است؟/ ۱۶۷نماینده مجلس از کدام عملکرد وزیر مستعفی تقدیر کردند!

از این رو باید گفت شورای شهر تهران بعد از انتخاب دو سرپرست و دو شهردار در معرضی آزمونی مهم قرار گرفته است. بدون شک شورای شهر زمانی در انتخاب گزینه مناسب برای شهرداری تهران موفق خواهد بود که چهره ای پاسخگو، معقول، منطقی و متخصص در حوزه شهری که دارای مقبولیت و توانایی رایزنی با نهادهای مختلف باشد انتخاب کند. اگر غیر از این باشد به احتمال قریب به یقین می باید مدتی دیگر به فکر انتخاب گزینه دیگری باشند.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۶۲۲۷۳۶۰۹:۰۹:۵۷ ۱۳۹۷/۸/۱۴
تو اوج مشکلات معیشتی ، لیست امید بسیج شده تو مجلس برای تصویب قانون بقای افشانی !!
ناشناس۶۲۳۴۷۷۱۶:۰۸:۴۶ ۱۳۹۷/۸/۱۴
این اوضاع غم انگیز ، تنها بخشی از نتیجه ی رای بدون مطالعه است. ____________ در ۳ سال آتی ، خیلی بیشتر از اینها از این جماعت خواهیم دید.
ناشناس۶۲۳۸۸۲۲۰:۵۳:۳۷ ۱۳۹۷/۸/۱۴
این همه لشکر در شورای شهر به عشق شهرت همراه با غارت امده
ناشناس۶۲۲۷۴۱۰۹:۱۵:۱۱ ۱۳۹۷/۸/۱۴
کاش نمایندگان مجلس ، همیشه برای دفاع از قانون و مردم و کشور به این شکل موضع گیری نمایند نه فقط به وقت مصلحت.
حميد۶۲۲۷۴۳۰۹:۱۶:۵۶ ۱۳۹۷/۸/۱۴
سلام شورای شهر از طرف مردم انتخاب میشند پس شهردار بصورت غیر مستقیم توسط مردم انتخاب میشه اگر دمکراسی رو قبول داشته باشید این قانون نباید شامل شهردارها کل کشور بشود
ناشناس۶۲۲۸۰۷۱۰:۱۰:۵۲ ۱۳۹۷/۸/۱۴
چه شواری کارنکنی.
ناشناس۶۲۲۸۶۱۱۰:۴۲:۱۹ ۱۳۹۷/۸/۱۴
این قضیه مانند مرام شوالیه هااست که می گویند همه برای یکی و‌یکی برای همه که یکی برای همه برای آقایان چکش زن مهم تر است
ناشناس۶۲۲۹۱۱۱۱:۰۱:۲۰ ۱۳۹۷/۸/۱۴
بده خدا افشانی ، هنوز نتونسته بار خودش را ببنده ، برای همین برای ادامه کار ، تلاش میکنه.
ناشناس۶۲۲۹۹۱۱۱:۲۵:۵۴ ۱۳۹۷/۸/۱۴
ترا به خدا سر شهردارشدن با هم دعوا نکنید . یادتون باشه هر که مسئولیتش بیشتر باشه در پیشگاه خدا جوابگو تر خواهد بود . از طرفی شما که با هم فرقی ندارید یک نفر انتخاب کنید با هم تقسیم کنید مردم را هم الاف نکنید .
ناشناس۶۲۳۱۱۲۱۲:۰۶:۲۱ ۱۳۹۷/۸/۱۴
بخورو بخواب کارتونه خدا نگهدارتونه
م۶۲۳۱۶۶۱۲:۳۶:۳۹ ۱۳۹۷/۸/۱۴
واقعا حیف این استعداد درخشان بود از شهرداری برود مملکت به بن بست انسان های بزرگ رسیده است کمی از سابقه این استعداد قرن برای مردم بنویسید؟؟؟؟
حمید۶۲۳۴۸۵۱۶:۱۶:۱۶ ۱۳۹۷/۸/۱۴
لازم نیست کسی بنویسه سوابق مدیریتی طولانی مدت و موفق ایشون و‌می تونید تو اینترنت سرچ کنید چرا بی دلیل سیاه نمایی می کنید
ناشناس۶۲۳۳۰۹۱۴:۰۵:۱۵ ۱۳۹۷/۸/۱۴
شهرداران باید از این قانون مستثنی شوند چون برای انتخاب شدن آرای اهالی یک شهر البته مع الواسطه نیاز است. اما نباید شامل شهردارهای مناطق شود که انتصابی هستند.
ناشناس۶۲۳۵۰۰۱۶:۲۶:۳۱ ۱۳۹۷/۸/۱۴
محمود صادقی با این توییت میخواد بگه که مخالف استثنا شدن شهردار بوده!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! بابا این ها که میگی همه هم حزبی ها و هم کیش های شماهستند
سید۶۲۳۷۵۱۱۹:۲۶:۲۴ ۱۳۹۷/۸/۱۴
اتفاقا چون شهرداران کار اجرایی سنگین دارن نباید بازنشسته باشند
ناشناس۶۲۳۸۹۱۲۱:۰۲:۳۲ ۱۳۹۷/۸/۱۴
شورای شهرباید از سیاسی بازیها بیرون برود و تک تک اعضایش هدفشان خدمت به مردم باشد .
محمد۶۲۴۱۸۶۰۶:۵۸:۱۸ ۱۳۹۷/۸/۱۵
اقای افشانی اگر مناف شخصی یا گروهی نداشت اینقدر خودش وابسته به کرسی شهرداری نمی کرد خیلی زودتر این پست را رها می کرد برای آیندگان مثال زدنی خواهد شد

پربحث‌های امروز

 1. علی کریمی در مراسم سالگرد ناصر حجازی/ عکس  

 2. احتمال رگبار بهاری در برخی استان‌ها/ افزایش دما در کشور

 3. شروط جدید صادرات محصولات کشاورزی/صادرات فقط با کارت بازرگانی 

 4. ظریف با وزیر خارجه پاکستان دیدار و گفتگو کرد

 5. نفت ایران، برگ برنده چین در مقابله با آمریکا

 6. مانع اصلی حضور تیام در استقلال چیست؟/ زمان انتخاب سرمربی خارجی مشخص شد

 7. افزایش نرخ کرایه تاکسی در ۶۰ خط پایتخت بین ۵ تا ۱۰ درصد

 8. همتی: ارز نیمایی حذف نمی‌شود/ فعالیت بازار متشکل ارزی در مرحله پایلوت قرار دارد

 9. علی شمخانی: ۴۰سال است جنگ اقتصادی را با فرهنگ خرمشهر به پیروزی تبدیل کرده‌ایم

 10. نامه اساتید دانشگاه به رئیس جمهور درباره عدم تشکیل جلسات شورا

 11. مارچلو لیپی دوباره سرمربی تیم ملی فوتبال چین شد

 12. ترامپ: شاید درباره هوآوی با چین توافق کردیم

 13. هانی‌زاده: آمریکایی‌ها فهمیدن تهدیدات نظامی علیه ایران کارساز نیست/ عربستان به دنبال ائتلاف ضدایرانی در منطقه است/ ترامپ می‌خواهد معادله قرن را تا ماه آینده عملیاتی کند/

 14. خسارات طوفان در آمریکا  

 15. یورش وحشیانه صهیونیست‌ها به کرانه باختری

 16. اهتزار پرچم 20 متری ایران بر فراز آب‌های خلیج فارس

 17. پلوسی خواستار وساطت خانواده ترامپ در حل اختلاف با دموکرات‌ها شد

 18. چرا پس از فتح خرمشهر جنگ تمام نشد؟

 19. ساختمان های کره شمالی‎  

 20. زاکانی: هیچ رئیس‌جمهوری به اندازه روحانی اختیارات ویژه نداشته است

 21. ۶۰ ماهواره اینترنتی بالاخره به مدار زمین رفتند

 22. پیش‌بینی ۲۰۰ هزار میلیارد تومان برای تأمین کالای ضروری مردم در مجلس

 23. کشف دو جمجمه انسان در دربند

 24. آمریکا ۱۷ اتهام تازه‌ را علیه آسانژ به دادگاه ارائه کرد

 25. هشدار وزارت بهداشت؛ پرتوهای خورشید را جدی بگیرید

پربحث‌های دیروز

 1. صدای خاموش تجرد قطعی

 2. ظریف: ما پای میز مذاکره هستیم؛ آمریکا میز مذاکره را ترک کرده

 3. مرگ غم انگیز مادر و پسر در شب چهلم

 4. کیهان به اروپا: 365 روز گذشته چه غلطی کردید که 120 روز دیگر مهلت می‌خواهید؟!

 5. بی‌توجهی به پیام‌های تصویری که می‌فرستیم

 6. سلیمی‌نمین: احمدی‌نژادی‌ها درمانده شده‌اند

 7. روزنامه دولت: ریزش قیمت خودرو آغاز شده است

 8. دستگیری 2 زورگیر که گوش طعمه‌هایشان را می‌بریدند

 9. گزینه‌های روحانی برای سخنگویی دولت

 10. ماجراهای تاسف بار و دردناک زن 48 ساله: شوهرم می خواهد طلاقم دهد

 11. اگر حسین هدایتی پرسپولیس را خریده بود، الان این تیم چه وضعی داشت؟

 12. نسخه عضو جبهه پایداری برای خروج از برجام

 13. راهکار مجلس برای مدیریت بازار مسکن

 14. ادعای وزیر دفاع موقت آمریکا درباره جنگ با ایران

 15. پمپئو هم از تندروی بولتون نگران شد

 16. بیانیه جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی به مناسبت سالروز فتح خرمشهر

 17. بشار رسن برای ماندن چه‌قدر می‌خواهد؟

 18. دستگیری سارق خیر نما

 19. پیشنهاد سه ساله باشگاه استقلال به سرمربی ایتالیایی سابق اینترمیلان

 20. واشنگتن: درباره وقوع حمله شیمیایی در سوریه به جمع‌بندی نرسیده‌ایم

 21. واکنش جواد زرینچه به سرمربی‌گری مجیدی در استقلال

 22. تردد ماشین‌های سنگین در شب‌های لیلالی قدر ممنوع شد

 23. استقبال «برنی سندرز» از ایده استیضاح ترامپ

 24. سقوط مرگبار ۴ کارگر در چاه

 25. کاهش نرخ رشد اقتصادی عربستان در سال جاری

پربحث‌های هفته

 1. کشتیم که کشتیم دیه‌شو میدیم! / نظر شما درباره‌ی این فیلم چیست؟!

 2. آیا دوچرخه سواری بانوان جرم است؟

 3. لفاظی تازه ترامپ علیه ایران: هرگز دوباره آمریکا را تهدید نکنید

 4. محکومیت «یاسین رامین» در پرونده شیرخشک‌های آلوده وارداتی به ۱۷ سال حبس

 5. برجام؛ ترامپ و توافق جدید

 6. عابربانک پرسپولیس و وزیر سابق کجا شلاق می‌خورند؟

 7. فرار از جنگ صلح به بار نمی‌‌آورد

 8. واکنش‌ها به درخواست روحانی برای اختیارات ویژه/ تاکتیک دو سر برد رئیس جمهور/ بگوید در چه مواردی محدودیت دارد/ خیری ندیده ایم از این اختیارها

 9. صدای خاموش تجرد قطعی

 10. توضیح نماینده خرمشهر درباره انتشار عکسی افطاری وی در فضای مجازی

 11. محسنی اژه‌ای: از بی‌عفتی فیلم بگیرید و برای ما بفرستید/ روحانی چه اختیار ویژه‌ای می‌خواهد؟/ رضایت اصحاب رسانه از جلسه با رئیسی

 12. تخریب ویلاهای خاص با قاطعیت دستگاه قضا/ از ویلای داماد شمخانی تا دختر وزیر سابق

 13. اوباما همزمان لبخند می‌زد و تحریم می‌کرد/ روحانی و جهانگیری چه وعده‌های به ملت دادند؛ جوابگو باشند/ اصلاح‌طلبان بعد از رای آوردن بجای پاسخگویی می‌گویند اختیار نداشتیم

 14. هشدار شديد دهقان به روسای قوا؛ دستورالعمل چپاول اموال مردم را لغو كنيد

 15. چراغ‌های روشن به هنگام سحر  

 16. پاسخ به چند شبهه پرتکرار در موضوع حجاب

 17. اژه‌ای:‌ دشمن به دنبال رواج بی‌عفتی و بی‌اخلاقی در جامعه است/ چرا فیلم قانون‌گریزی‌ها را برای مقامات قضایی نمی‌فرستید؟

 18. روحانی: قیمت ارز ۱۳ هزار تومان و حتی ۸ هزار تومان نیست / بنگاه‌های دولتی باید واگذار شود

 19. آموزش فریب دادن زنان متاهل در سریال نمایش خانگی!

 20. رفتار عجیب نمایندگان برای تعویق کنکور/ موافقت 81 نفر به رغم فریادی های 150 نماینده

 21. دولت فعّال يا قوّال

 22. آدرس را اشتباه نرویم!

 23. صالحی امیری: با هر دولتی به‌جز دولت روحانی، شرایط بدتر می‌شد/ قیمت خودرو در انتظار تصمیم شورای رقابت/ بعد از سرافراز، اصلاح ساختار صدا و سیما منتفی شد

 24. پوتین درباره ایران دقیقا چه گفت؟

 25. شریعتمداری: علیرغم تلاش دولت همچنان مردم در شرایط مطلوبی به سر نمی‌برند

پربحث‌های هفته

 1. کشتیم که کشتیم دیه‌شو میدیم! / نظر شما درباره‌ی این فیلم چیست؟!

 2. آیا دوچرخه سواری بانوان جرم است؟

 3. محکومیت «یاسین رامین» در پرونده شیرخشک‌های آلوده وارداتی به ۱۷ سال حبس

 4. عابربانک پرسپولیس و وزیر سابق کجا شلاق می‌خورند؟

 5. صدای خاموش تجرد قطعی

 6. تخریب ویلاهای خاص با قاطعیت دستگاه قضا/ از ویلای داماد شمخانی تا دختر وزیر سابق

 7. اژه‌ای:‌ دشمن به دنبال رواج بی‌عفتی و بی‌اخلاقی در جامعه است/ چرا فیلم قانون‌گریزی‌ها را برای مقامات قضایی نمی‌فرستید؟

 8. حکم حسین هدایتی اعلام شد

 9. هادی رضوی در دادگاه: من مفسد اقتصادی نیستم/ از سرمایه‌گذاری با پول معلمان برای خرید خودروهای لوکس تا سفر به ۵۰ کشور

 10. هادی رضوی در دادگاه: اروپاگردی در کار نبوده، من کاسب و بازرگان بودم

 11. حقوق شهردار تهران چقدر است؟ + جدول

 12. رئیس قوه قضائیه: در رسیدگی به پرونده‌های مفاسد اقتصادی تفاوتی بین دانه درشت‌ها و ریز‌ها نیست

 13. فیلترینگ اینستاگرام؛ آری یا خیر؟

 14. کاهش پخش یک تبلیغ تلویزیونی در پی درخواست‌های مردمی

 15. تجملات لاکچری‌پسند ازدواج؛ از خواستگاری خانم بازیگر در زیر آب تا پرواز عروس هنگام عقد

 16. آخرین وضعیت جمعیتی ایران تا سال ۱۴۳۰ / کشوری سالخورده می‌شویم!

 17. قدیمی‌ترین سکونتگاه انسان در ایران کجاست؟

 18. رئیس قوه قضائیه: افزایش اعتماد مردم به نظام موجب اقتدار ملی خواهد شد

 19. امضای طومار برای برخورد با مسبب ناآرامی‌های دانشگاه تهران

 20. پلنگ لوچ، ایرانی نیست

 21. ۳۵۰۰ زندانی مهریه داریم

 22. توضیحات وزیر آموزش و پرورش درباره تحصیل دانش‌آموزان افغان در مدارس

 23. تخریب ویلای دختر وزیر سابق به کجا رسید؟ + فیلم

 24. پیامدهای فرار دختران از خانه/ مهم‌ترین عواملی که موجب فرار می‌شود چیست؟

 25. لاکچری بازهای خیابانگرد نقره داغ می‌شوند؟

آخرین عناوین