شورای شهر تهران تقصیری ندارد؟/ مسعود نیلی و ساده‌سازی اقتصاد/ احمدی‌نژاد بازتولید می‌شود؟

گروه سیاسی الف،   3970813121 ۹ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲ تکراری یا غیرقابل انتشار
شورای شهر تهران تقصیری ندارد؟/ مسعود نیلی و ساده‌سازی اقتصاد/ احمدی‌نژاد بازتولید می‌شود؟

هر روز اخبار مهمی در رسانه ها در حوزه های مختلف منتشر می شود. بعضاً این اخبار توسط خبرگزاری ها و رسانه ها مورد توجه قرار می گیرد و تحلیل می شود اما ممکن است برخی از اخبار چندان دیده نشود. الف در نظر دارد بسته خبری ویژه ای را منتشر نماید که اخبار مهم آن روز به صورت خلاصه جمع آوری شده و مخاطبان می توانند برای اطلاع کامل تر درباره آن موضوع به اصل خبر مراجعه کنند.

شورای شهر تهران تقصیری ندارد؟

احمد شیرزاد، سیاستمدار اصلاح‌طلب گفت‌وگویی با روزنامه آفتاب یزد داشته است. شیرزاد در بخشی از این گفت‌وگو می‌گوید: «چه در انتخاب وزرا، چه در انتخاب شهردار و ... محدودیت‌های وحشتناکی وجود دارد. در برخی استان‌ها حتی اگر همه شرایط برای یک مدیر فراهم باشد ، باز هم برای حضور آن فرد از برخی از آقایان یا نهادها اجازه ویژه گرفته می‌شود یعنی شرایطی بدتر از برخی نظارت‌ها در این زمینه وجود دارد. همین الان نیز چنین مسائلی در بالاترین حد از مدیریت وجود دارد. حتی یک وزیر برای انتخاب معاونانش باید کسانی را راضی نگه دارد که خیلی عجیب است. بعد از دوران احمدی‌نژاد انتخاب مدیران با محدودیت‌های بسیاری روبه‌رو شد. این محدودیت‌ها درباره همه مدیران است، شهردار نیز از همین دسته است. این درست که شهردار تهران در شورای شهری تماما اصلاح طلب انتخاب می‌شود، اما اتفاقی که برای نجفی شهردارسابق رخ داد، یک پیام جدی به شورای شهر بود که شما هر شهرداری که می‌خواهید را نمی توانید انتخاب کنید، این بدین معناست که دست شورای شهر در انتخاب شهردار باز نیست. الان هم شنیدم کسانی که برای انتخاب شهردار آتی نامشان آمده از قبل هماهنگی‌هایی با برخی نهادها کرده‌اند.این یک واقعیت است که وجود دارد. بنابراین نباید در مسائل شهردار، شورای شهر تهران را مقصر دانست....

به هر حال شورای شهر در انتخاب شهردار نیز وظایفش را انجام داد، اما در ارتباط با نجفی دیدیم که چه شد و در آن اتفاقات شورا نقش نداشت، در ارتباط با افشانی نیز شورا بی‌تقصیر است. ناگهان قانونی با عنوان منع به کارگیری بازنشستگان تصویب شد که پیش از این شورا از آن اطلاع نداشت.»

به‌نظر می‌رسد آقای شیرزاد در هفته اخیر رسانه‌ها را پیگیری نکرده‌اند. در این مدت همسر دوم آقای نجفی با مصاحبه و انتشار عکس، از ازدواج دوم آقای نجفی در اردیبهشت ۹۷ خبر داد. با انتشار این خبر، علت اصلی استعفای آقای نجفی بر همگان مشخص شد.

درباره آقای افشانی و قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان باید گفته‌های سیدفرید موسوی نماینده اصلاح‌طلب تهران را یادآور شد. موسوی در مصاحبه با رسانه‌ها گفت که در زمان بررسی گزینه‌های شهرداری تهران، شورای شهر را در جریان بررسی این قانون قرار داده و به آن‌ها هشدار داده که فردی بازنشسته را به شهرداری انتخاب نکنند.

توجه به این نکات، روشن می‌سازد که شورای شهر تهران حتما مقصر است.

از طرف دیگر اگر حقیقتا تا این اندازه اختیار ندارند، شرافت اقتضا می‌کند استعفا دهند و عطای «قدرت بدون اختیار» را به لقای آن ببخشند.

متاسفانه یکی از عادت‌های بدی که در کشور ما رایج است همین اظهار عدم اختیار بعد از بروز ناکارآمدی است. در کشور ما افرادی که در دوره‌ای مسئولیتی داشته‌اند بعد از ناکارآمدی در انجام مسئولیت، مدام از این دم می‌زنند که «اختیار نداشتیم» و «برخی نهادها نمی‌گذارند»

سوال اینجاست که اگر برخی نهادها نمی‌گذارند و اختیار ندارید چرا برای کسب قدرت این‌همه تلاش می‌کنید؟ و چرا بعد از آگاهی از عدم اختیار، در قدرت باقی ماندید؟

طبیعتا پاسخ قانع‌کننده‌ای برای این سوالات ندارند و این‌گونه اظهارات، فقط برای توجیه ناکارآمدی است.

***

شورای نگهبان لایحه CFT را رد کرد

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان از ایرادات آن شورا به لایحه CFT و بازگشت لایحه به مجلس خبر داد.

شورای نگهبان به لایحه الحاق به CFT ایراد گرفت

شورای نگهبان و CFT؛ مهمترین لایحه ‌FATF چگونه تعیین تکلیف می‌شود؟

طبیعتا این لایحه به کمیسیون امنیت ملی مجلس ارجاع می‌شود و در صورت اصرار آن کمیسیون و صحن مجلس، این لایحه به مجمع تشخیص مصلحت می‌رود. باید منتظر باشیم و ببینیم عاقبت این لایحه در نظام قانون‌گذاری کشور چه می‌شود.

***

مسعود نیلی و ساده‌سازی اقتصاد

مسعود نیلی مشاور اقتصادی رئیس‌جمهور چند هفته پیش با انتشار مقاله‌ای در روزنامه دنیای اقتصاد از نظرات خویش در برابر انتقادات اقتصاددانان نهادگرا دفاع کرد. غلامحسین حسن‌تاش، کارشناس اقتصاد انرژی، یادداشتی درباره مدعیات نیلی در روزنامه شرق منتشر کرد.

حسن‌تاش در بخشی از این یادداشت می‌نویسد: «جناب دکتر نیلی در قسمت پایانی و جمع‌بندی، اقتصاددانان نهادگرا را بدون ارائه هیچ مستندی به نظراتی متهم کرده‌اند که اغلب هیچ ارتباطی با آنها ندارد و شاید دوستان دیگری به آن بپردازند، اما اشاره بسیار جالب و درعین‌حال حیرت‌آوری دارند به اینکه سیاست‌مداران شیفته نظرات نهادگراها یا به تعبیر ایشان مدعیان نهادگرایی هستند. آنچه تاریخ 30‌ساله گذشته و دوران بعد از جنگ به‌وضوح نشان می‌دهد، دقیقا عکس آن چیزی است که ایشان فرموده‌اند.

در این 30 سال کسانی که نگاه علوم دقیقه و نگاه مهندسی و مکانیکی به اقتصاد نداشته‌اند، روزبه‌روز بیشتر طرد و منزوی شده‌اند و در دوره‌ انزوای سیاسی و انزوای از تاثیرگذاری بر سیستم تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری اقتصادی، از نعمت واگذاری پروژه‌های مطالعاتی بزرگ و جذاب نیز برخوردار نبوده‌اند! شواهد نشان می‌دهد مدیرانی که کشش تحلیل‌های پیچیده را ندارند و به‌ویژه مدیران مهندس، شیفته ساده‌سازی اقتصاد و برقراری روابط مکانیکی و اهرمی و ساده‌انگارانه میان پدیده‌های مرتبط با انسان و جامعه بوده‌اند،  بنابراین همواره کلاسیک‌ها و نئوکلاسیک‌ها را در صدر نشانده‌اند.»

بیشتر بخوانید:

شیفتگان ساده‌سازی اقتصاد

***

احمدی‌نژاد بازتولید می‌شود؟

ناصر ایمانی فعال سیاسی اصولگرا چند روز پیش در مصاحبه‌ای از خطر بازتولید احمدی‌نژاد سخن گفته بود. ایمانی گفته بود: «واقعیت این است که اگر مردم مجموعا از شرایط یک دولت ناراضی باشند معلوم نیست که چه فردی در انتخابات بعدی از صندوق آرا بیرون بیاید. ممکن است فردی کاندیدا شود که با یک حرکت هیجانی بتواند آرا مردم را جذب کند که به هیچ وجه به نفع کشور نیست بنابراین امکان بازتولید احمدی نژاد وجود دارد... برای حفظ انسجام باید همراهی بیشتری بین دولت و اصلاح طلبان وجود داشته باشد تا در انتخابات ریاست جمهوری آینده شاهد این اتفاق نباشیم.»

ناصر ایمانی :شاهد جنگ اصلاح طلبان هستیم/امکان بازتولید احمدی نژاد وجود دارد

علی تاجرنیا، فعال سیاسی اصلاح‌طلب در همین‌زمینه یادداشتی در روزنامه آرمان منتشر کرد. تاجرنیا در بخشی از این یادداشت نوشته است: « امروز یکی از پرچالش‌ترین بحث‌ها، مساله کارآمدی است. اگر بخشی از اصلاح‌طلبان به دولت انتقاد می‌کنند، این انتقادات عمدتا در جهت پویا شدن و موفقیت دولت است. رسالت جریان‌ها و اشخاص سیاسی این است که اگر می‌بینند در جایی و در بخشی نقصی وجود دارد، ضمن تذکر، در رفع آن نقایص هم کوشا باشند. بنابراین می‌توان با طیف عقلانی اصولگرایان مبنی بر امکان ظهور فردی مانند رئیس دولت‌های نهم و دهم همراه بود، اما علت را بیشتر در ناکارآمدی دولت باید جست‌وجو کرد که می‌تواند زمینه شعارهای پوپولیستی یک احمدی‌نژاد دیگر را فراهم آورد... باید توجه داشت که در شرایط فعلی کشور، الزاما افکار عمومی از نیروهای سیاسی تبعیت نمی‌کنند و متاسفانه شکاف بین ملت و دولت از یک سو و مردم و جریانات سیاسی از طرف دیگر عمیق شده و باید همه جناح‌های سیاسی کشور به سمت اعتمادسازی حرکت کنند که این اعتمادسازی هم از درون کارآمدی دولت بیرون خواهد آمد. بنابراین همه باید به کارآمدی و موفقیت دولت روحانی کمک کنند تا همه از منافع این کارآمدی بهره‌مند شوند.»

تاکید ایشان بر کارآمدی دولت بسیار پسندیده است به‌شرط آنکه اصلاح‌طلبان تلاش نکنند با حمله به دولت و جدا کردن خود از آن از ناکارآمدی دولت برای انتخابات آینده برای خود بهره‌برداری کنند؛ از این نمد برای ایشان کلاهی بافته نخواهد شد.

***

آخوندی، مرد همیشه در صحنه

عباس آخوندی حتی پس از استعفا از وزارت راه دوست دارد در صحنه حاضر باشد. اکبر ترکان دیروز در گفت‌وگویی با ایلنا درباره آخوندی گفته بود: «نظرات آقای آخوندی در اقتصاد کلان بر مبنای اقتصاد آزاد و رقابت کامل است در حالی که جامعه ما شرایط رقابت کامل ندارد. اگر همه چیز را به بازار بسپاریم و فکر کنیم که دست نامرئی قیمت بازارها را می‌تواند متعادل کند این تفکر و اقدامات مبنی بر آن، موجب از دست رفتن اقشار ضعیف کشور می‌شود.»

اکبر ترکان: نظریه‌های آخوندی به نابودی اقشار ضعیف منجر می‌شد

اظهار نظر ترکان با واکنش آخوندی مواجه شد. آخوندی در کانال تلگرامش نوشت: «دوستی اخیرا گفته‌است: اگر همه چیز را به بازار بسپاریم و فکر کنیم که دست نامرئی قیمت بازارها را می‌تواند متعادل کند این تفکر و اقدامات مبنی بر آن، موجب از دست رفتن اقشار ضعیف کشور می‌شود. البته این سخن جدید نیست و هر روزه از سوی کسان زیادی برای توجیه سیاست‌های صدها بار شکست‌خورده در توزیع بی‌حاصل منابع عمومی بیان می‌شود. کسان دیگری نیز کمی آن طرف‌تر همین سخنان را البته با هدف جنگ مقدس با لیبرالیزم بیان می‌کنند. رسانه و ضدرسانه زنجیره‌ای نیز این ماموریت بزرگ را لحظه‌ای از یاد نمی‌برند و مرتب به با بوق و کرنا به آن می‌پردازند. چه ارتباطی بین این دو وجه وجود دارد؟ البته مرحوم والد فرموده‌اند که هیچ ارتباطی نیست!»

پاسخ آخوندی به ترکان با حمله به سیاست‌ اقتصادی دولت

عجیب است که فردی پس از پنج سال وزارت، به‌جای پاسخگویی درباره عملکرد ضعیفش اینچنین با زبان‌درازی از همگان طلبکار باشد. چندماه پیش یک سازمان مردم‌نهاد به‌دلیل اهمال در انجام یکی از وظایف از آخوندی شکایت کرده بود، اگر قوه قضائیه در این چند ماه به این شکایت رسیدگی می‌کرد امروز آخوندی سودای شهرداری تهران در سرش نمی‌بود و چنین حرف‌هایی نمی‌زد.

بد نیست یک نفر به این بزرگوار بفهماند در کشورهای لیبرال که قبله شماست مسئولان باید پاسخگوی عملکرد خویش در برابر افکار عمومی باشند و اگر کوتاهی کرده باشند محاکمه می‌شوند نه‌اینکه اینگونه طلبکار باشند.

***

قانون جدید مطبوعات در راه مجلس

«حسین انتظامی» دستیار ارشد وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در روزنامه ایران در  یادداشتی با عنوان «لایحه جدید قانون مطبوعات و خبر گزاری ها در راه مجلس» منتشر کرد. انتظامی در این یادداشت خبر از نهایی شدن لایحه قانون جدید مطبوعات داده است. 

لایحه جدید قانون مطبوعات و خبرگزاری‌ها در راه مجلس

اگر این لایحه باعث شود اندکی دست مطبوعات برای بررسی موضوعات و کمک به مبارزه با مفاسد باز شود حقیقتا به صلاح کشور خواهد بود.

عناوین مرتبط

۲۹ خرداد ۱۳۹۸حاشیه‌های مناظره زاکانی و تاجزاده/فردی که قرار بود جانشین زنگنه شود/چرا دادگاه محمدرضا خاتمی به صورت کامل از تلویزیون پخش نمی شود؟
۲۸ خرداد ۱۳۹۸واکنش اصلاح‌طلبان به فراخوان قالیباف/ برکناری ۶۰ قاضی و یک پرسش از محسنی اژه‌ای/ نمره مردودی اصلاح‌طلبان در ماجرای نجفی
۲۷ خرداد ۱۳۹۸جوابیه علی مطهری به الف/ پیگیری قتل شیرمحمدعلی در قوه قضاییه/ انتقاد از سفر خانوادگی معاون وزیر به آمریکا در پوشش سفر کاری
۲۶ خرداد ۱۳۹۸شعار انتخاباتی قالیباف/ علی مطهری و فریب مردم/ روایت باهنر از افطاری با حضور احمدی نژاد و ناطق نوری
۲۵ خرداد ۱۳۹۸علی لاریجانی در نقش هاشمی رفسنجانی/ اصلاح‌طلبان، پرستو و توهم توطئه/ رئیسی و تلاش برای استفاده از فضای مجازی
۲۲ خرداد ۱۳۹۸مشکل گزارش مردمی بی‌حجابی به روایت عباس عبدی/ نحوه نظارت مجلس خبرگان بر عملکرد رهبری/ ضرغامی: هیچ وقت با قدم زدن ظریف با کری کنار نمی‌آیم
۲۱ خرداد ۱۳۹۸جهانگیری و شعار مبارزه با فساد/ کمیسیون بهداشت، معطل سفر علی نوبخت به آمریکا/ چرا کیفرخواست نجفی چندروزه صادر شد؟

دیدگاه کاربران

ناشناس۶۲۲۲۵۶۲۰:۴۱:۵۶ ۱۳۹۷/۸/۱۳
احمد شیرزاد: در انتخاب شهردار محدودیت وجود دارد و دست شوراها باز نیست!!! بازم همون بهانه های همیشگی اصلاح طلبکاران.. بله ! پدر خوانده های بیرونی تون دست شورا رو بسته
مرتضی@۶۲۲۳۶۳۲۲:۱۹:۵۴ ۱۳۹۷/۸/۱۳
واقعا ایقد ترس بعضی مسوولین از دوباره برگشتن احمدی نژاد چیه ؟؟ شماها که میگین هیچکی اونو عددی حساب نمیکنه؟؟پس چرا نگرانید وااقعا ؟؟؟
ناشناس۶۲۲۴۳۳۲۳:۱۳:۰۰ ۱۳۹۷/۸/۱۳
دولت آنچنان بلایی بر سر اقتصاد و معیشت مردم آورده که حتی همه بدنبال کفش کهنه دکتر احمدی نژاد می گردند .
میراث مسموم احمدی نژاد!۶۲۲۵۰۳۰۰:۵۸:۲۹ ۱۳۹۷/۸/۱۴
احمدی نژاد عدم اهمیت به قانون را در فرهنگ و مدیران نهادینه کرد و هرچه واحد نظارتی بود را ازبین برد و خساراتی که زد غیرقابل جبران است متاسفانه هر دولتی هم که بیاد نمیتواند هزینه آوار برداری را بدهد و توی این گرداب هولناک غرق میشود.
ناشناس۶۲۲۵۷۳۰۵:۴۶:۰۲ ۱۳۹۷/۸/۱۴
حرف منطقیه
ناشناس۶۲۲۵۳۶۰۲:۵۵:۳۳ ۱۳۹۷/۸/۱۴
اسلاحتلبان صلاحیت سیاسی ندارن
ناشناس۶۲۲۶۰۱۰۶:۵۰:۳۸ ۱۳۹۷/۸/۱۴
گندی که مدعیان اصااح طلب و اشراف گرهای ایران زدنندخودشان هم آزار می دهد باید از احمدی نزاد وسایه انها هم بترسند
ناشناس۶۲۲۶۴۸۰۸:۰۳:۰۲ ۱۳۹۷/۸/۱۴
آخوندی برای خدمت آماده است . فقط کافی بهش خبر بدین
ناشناس۶۲۳۱۵۶۱۲:۳۲:۳۰ ۱۳۹۷/۸/۱۴
باز تولید احمدی نژاد؟!!!!! ایشون اگه نگران منافع ملی هستندبهتره که نگران باز تولید روحانی باشی چون ضربه ای که این بابا زد عمرا احمدی نژاد نزد. احتمالا نگرانی این جناب از باز تولید احمدی نژاد بیشتر نگرانی از منافع شخصیشون هستند تا منافع ملی

پربحث‌های اخیر

 1. می‌شود برجام را با روسیه و چین ادامه داد؟

 2. شبهات امنیتی قانون اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی و مردان خارجی

 3. نفس مستاجران به شماره افتاد/ آیا دست دولت برای تنظیم بازار اجاره بسته است؟

 4. ناگفته‌های مداح مشهور از نوحه جنجالی‌اش/ خانمی در کانادا آغازگر این ماجرا بود

 5. پاسخ الف به جوابیه علی مطهری با ارجاع به مشروح مذاکرات مجلس/ ادعای غلط خود را اصلاح کنید+ سند

 6. نوبخت: اگر نمایندگان مجلس فرمول بهتری برای افزایش حقوق کارمندان ارائه کنند اجرا می کنیم

 7. قراردادهای مالی خانگی را ثبت کنید تا جرائم کمتر شود

 8. جدیدترین صحنه‌سازی آمریکا علیه ایران در حادثه نفتکش‌ها

 9. تاج: لیگ برتر را برگزار نمی‎‌کنیم

 10. آلمان به پیروی از آمریکا ایران را در حادثه دریای عمان متهم کرد

 11. حاشیه‌های مناظره زاکانی و تاجزاده/فردی که قرار بود جانشین زنگنه شود/چرا دادگاه محمدرضا خاتمی به صورت کامل از تلویزیون پخش نمی شود؟

 12. دادستان: مردم از قوه قضائیه انتظار اجرای عدالت دارند/ از ماه آینده شاهد تحولات بزرگی در فضای مجازی خواهیم بود

 13. سازمان امور مالیاتی: فقط خریداران سکه از بانک مرکزی مالیات می‌دهند

 14. سخنان مادر و وکیل علیرضا شیرمحمدعلی درباره مرگ این زندانی

 15. اسلامی خبر داد: طرح دولت برای خانه‌دار کردن کارمندان جوان

 16. افزایش چراغ خاموش قیمت فرآوده‌های لبنی/ تولیدکنندگان باز گران کردند

 17. «همسرکُشی» و «آقازاده‌ها» حال مردم را بد می‌کنند یا امر به معروف؟

 18. ترامپ: می‌دانم حملات ۱۱ سپتامبر کار چه کسی بود/حضور نظامی در خاورمیانه وحشتناک بود

 19. احتمال سفر وزرای خارجه سه کشور اروپایی به ایران برای نجات برجام

 20. چین: روابط تجاری معمول ما با ایران نباید مخدوش شود

 21. روحانی: توقف برخی اقدامات در برجام، حداقل اقدام است/ توسعه روابط بانکی با دنیا بدون تصویب دو لایحه‌ در مجمع تشخیص، حاصل نمی‌شود/ دعوت به مذاکره با اعمال فشار به معنای تسلیم است

 22. تغییر نام یکی از خیابان‌های تهران به نام مرحوم حجازی

 23. هینن: مردم ایران فوق‌العاده بودند/ اعتراضم به ناامنی بود

 24. مدیر مالی وزارت نفت در حین خروج از کشور دستگیر شد

 25. لوازم خانگی ایرانی جایگزین کره‌ای‌ها می‌شود

پربحث‌های دیروز

 1. می‌شود برجام را با روسیه و چین ادامه داد؟

 2. شبهات امنیتی قانون اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی و مردان خارجی

 3. نفس مستاجران به شماره افتاد/ آیا دست دولت برای تنظیم بازار اجاره بسته است؟

 4. ناگفته‌های مداح مشهور از نوحه جنجالی‌اش/ خانمی در کانادا آغازگر این ماجرا بود

 5. پاسخ الف به جوابیه علی مطهری با ارجاع به مشروح مذاکرات مجلس/ ادعای غلط خود را اصلاح کنید+ سند

 6. نوبخت: اگر نمایندگان مجلس فرمول بهتری برای افزایش حقوق کارمندان ارائه کنند اجرا می کنیم

 7. قراردادهای مالی خانگی را ثبت کنید تا جرائم کمتر شود

 8. جدیدترین صحنه‌سازی آمریکا علیه ایران در حادثه نفتکش‌ها

 9. تاج: لیگ برتر را برگزار نمی‎‌کنیم

 10. آلمان به پیروی از آمریکا ایران را در حادثه دریای عمان متهم کرد

 11. ترامپ: ببینیم درباره ایران چه پیش می‌آید

 12. چرا عقب‌نشینی؟ چرخش موضع بن‌سلمان مقابل ایران؛ از ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹

 13. حاشیه‌های مناظره زاکانی و تاجزاده/فردی که قرار بود جانشین زنگنه شود/چرا دادگاه محمدرضا خاتمی به صورت کامل از تلویزیون پخش نمی شود؟

 14. ابهام جدید در ماجرای افزایش حقوق ۹۸/ تایید مصوبه دولت از طرف هیئت تطبیق قوانین مجلس

 15. دادستان: مردم از قوه قضائیه انتظار اجرای عدالت دارند/ از ماه آینده شاهد تحولات بزرگی در فضای مجازی خواهیم بود

 16. سازمان امور مالیاتی: فقط خریداران سکه از بانک مرکزی مالیات می‌دهند

 17. سخنان مادر و وکیل علیرضا شیرمحمدعلی درباره مرگ این زندانی

 18. اسلامی خبر داد: طرح دولت برای خانه‌دار کردن کارمندان جوان

 19. افزایش چراغ خاموش قیمت فرآوده‌های لبنی/ تولیدکنندگان باز گران کردند

 20. «همسرکُشی» و «آقازاده‌ها» حال مردم را بد می‌کنند یا امر به معروف؟

 21. ترامپ: می‌دانم حملات ۱۱ سپتامبر کار چه کسی بود/حضور نظامی در خاورمیانه وحشتناک بود

 22. احتمال سفر وزرای خارجه سه کشور اروپایی به ایران برای نجات برجام

 23. پرواز مخترع سوئیسی با «جت بال» برفراز کوه‌های شرق ایتالیا  

 24. چین: روابط تجاری معمول ما با ایران نباید مخدوش شود

 25. روحانی: توقف برخی اقدامات در برجام، حداقل اقدام است/ توسعه روابط بانکی با دنیا بدون تصویب دو لایحه‌ در مجمع تشخیص، حاصل نمی‌شود/ دعوت به مذاکره با اعمال فشار به معنای تسلیم است

پربحث‌های هفته

 1. شناسايي ضاربان بانوي آمر به معروف در رشت  

 2. روزی که ژاپنی‌ها به ایرانی‌ها حسرت زیادی خوردند!

 3. رئیس انجمن خودروسازان: قیمت تمام شده پراید ۳۹ میلیون‌تومان است

 4. می‌شود برجام را با روسیه و چین ادامه داد؟

 5. آمريكا ديگر چيز چنداني در چنته ندارد كه تاكنون نشان نداده باشد

 6. آقای روحانی، حالا وقت تعویض طلایی است

 7. آیا به افراد مشهور و سلبریتی‌ها بدهکاریم؟

 8. رهبر انقلاب: ترامپ را شایسته مبادله پیام نمی‌دانم و با آمریکا مذاکره نخواهیم کرد/ ترامپ بعد از بازگشت از ژاپن، پتروشیمی ایران را تحریم کرد آیا این پیام صداقت است؟

 9. قالیباف در پیامی به جوانان: اگر به میدان انتخابات نیایید، در برهمان پاشنه خواهد چرخید/ نباید منتظر دستور از بالا به پایین باشیم

 10. مسافر جنجالی اسنپ : با میل خودم توییت عذرخواهی را زدم

 11. شبهات امنیتی قانون اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی و مردان خارجی

 12. قوه قضائیه درباره قتل علیرضا شیرمحمدعلی شفاف سازی کند+ اطلاعیه سازمان زندان‌ها

 13. مجلسی این‌چنینم آرزوست

 14. نگاهی به مرگ محمد مرسی

 15. دیدار رهبری و نخست‌وزیر ژاپن؛ ۶ درخواست و ۶ پاسخ

 16. تجمع دانشجویان مقابل سفارت انگلیس   

 17. چگونگی عملکرد پلیس راهور در مواجهه با کشف حجاب در خودرو

 18. شعار انتخاباتی قالیباف/ علی مطهری و فریب مردم/ روایت باهنر از افطاری با حضور احمدی نژاد و ناطق نوری

 19. تصویری دیده نشده از بشار اسد  

 20. نشریه آلمانی دی ولت‌ آلمان :جنگ با ایران، دیوانگی خواهد بود/ ترامپ فردی لاف زن است

 21. اقدام جالب شهردار ارومیه/ لهستانی ها شهروند افتخاری شدند!+ عکس

 22. حضور بانوان در تماشای مسابقات والیبال ایران و کانادا  

 23. اعتراف صادقانه وزیر صنعت؛ حتی در پراید و سمند هم کامل خودکفا نیستیم

 24. محمد مُرسی رئیس جمهور برکنارشده مصر فوت کرد

 25. جزئیات تغییر ساعت کاری ادارات

پربحث‌های اخیر

 1. می‌شود برجام را با روسیه و چین ادامه داد؟

 2. پاسخ الف به جوابیه علی مطهری با ارجاع به مشروح مذاکرات مجلس/ ادعای غلط خود را اصلاح کنید+ سند

 3. حاشیه‌های مناظره زاکانی و تاجزاده/فردی که قرار بود جانشین زنگنه شود/چرا دادگاه محمدرضا خاتمی به صورت کامل از تلویزیون پخش نمی شود؟

 4. «همسرکُشی» و «آقازاده‌ها» حال مردم را بد می‌کنند یا امر به معروف؟

 5. احتمال سفر وزرای خارجه سه کشور اروپایی به ایران برای نجات برجام

 6. روحانی: توقف برخی اقدامات در برجام، حداقل اقدام است/ توسعه روابط بانکی با دنیا بدون تصویب دو لایحه‌ در مجمع تشخیص، حاصل نمی‌شود/ دعوت به مذاکره با اعمال فشار به معنای تسلیم است

 7. ربیعی: سفر گردشگران به ایران از این پس بدون ثبت در پاسپورت خواهد بود

 8. تهدید نماینده آمل در صورت واردات برنج در فصل برداشت/با وزرا بی حساب و کتاب نمی مانیم

 9. جهانگیری: مدیران ارشد باید تا پای عزل مدیری که صرفه جویی نمی کند، پیش بروند

 10. سخنگوی هیأت رئیسه: مجلس اموال و دارایی نمایندگان را شفاف اعلام می‌کند

 11. هدیه‌ رهبر انقلاب به دکتر شریعتی +عکس

 12. بیژن مقدم: شرط پویایی جریان‌های سیاسی بیان سخن نو و عبور از چهر‌ه‌های کهنه است

 13. انتقاد ضرغامی از وضعیت زندان‌ها بعد از کشته شدن یک زندانی سیاسی  

 14. تأکید ایران و ونزوئلا بر تشکیل جبهه سیاسی بین‌المللی برای حمایت از دولت قانونی مادورو

 15. اولتیماتوم به بدعهدان برجام از قلب راکتور آب سنگین اراک

 16. مجلس در نامه‌‌ای اعلام کرد: تخلف دوباره سازمان خصوصی‌‌سازی در واگذاری «کشت‌وصنعت مغان»

 17. آیت‌الله جنتی: موضع رهبر معظم انقلاب، دولت آمريكا را تحقير كرد

 18. سران قوا روز پنجشنبه جلسه‌ای ندارند

 19. ۵۰ مدیر قید پست دولتی را برای مجلس زدند

 20. تاثیر شهید چمران در صنایع ساخت زیردریایی

 21. آملی لاریجانی: پاسخ عزتمندانه رهبر انقلاب به نخست وزیر ژاپن فصل الخطاب دیپلماسی کشور است

 22. شریعتی سرمایه ای اجتماعی

 23. سخنگوی وزارت خارجه: وزیر خارجه ترکیه پنجشنبه به اصفهان می‌رود

 24. شمخانی: تصمیم برجامی ایران مرحله به مرحله و با جدیت ادامه می‌یابد

 25. شمخانی: ایران به کاهش تعهدات هسته‌ای ادامه می‌دهد/ دومین نشست همسایگان افغانستان در تهران

پربحث‌های دیروز

 1. می‌شود برجام را با روسیه و چین ادامه داد؟

 2. پاسخ الف به جوابیه علی مطهری با ارجاع به مشروح مذاکرات مجلس/ ادعای غلط خود را اصلاح کنید+ سند

 3. حاشیه‌های مناظره زاکانی و تاجزاده/فردی که قرار بود جانشین زنگنه شود/چرا دادگاه محمدرضا خاتمی به صورت کامل از تلویزیون پخش نمی شود؟

 4. «همسرکُشی» و «آقازاده‌ها» حال مردم را بد می‌کنند یا امر به معروف؟

 5. احتمال سفر وزرای خارجه سه کشور اروپایی به ایران برای نجات برجام

 6. روحانی: توقف برخی اقدامات در برجام، حداقل اقدام است/ توسعه روابط بانکی با دنیا بدون تصویب دو لایحه‌ در مجمع تشخیص، حاصل نمی‌شود/ دعوت به مذاکره با اعمال فشار به معنای تسلیم است

 7. ربیعی: سفر گردشگران به ایران از این پس بدون ثبت در پاسپورت خواهد بود

 8. تهدید نماینده آمل در صورت واردات برنج در فصل برداشت/با وزرا بی حساب و کتاب نمی مانیم

 9. جهانگیری: مدیران ارشد باید تا پای عزل مدیری که صرفه جویی نمی کند، پیش بروند

 10. سخنگوی هیأت رئیسه: مجلس اموال و دارایی نمایندگان را شفاف اعلام می‌کند

 11. هدیه‌ رهبر انقلاب به دکتر شریعتی +عکس

 12. بیژن مقدم: شرط پویایی جریان‌های سیاسی بیان سخن نو و عبور از چهر‌ه‌های کهنه است

 13. انتقاد ضرغامی از وضعیت زندان‌ها بعد از کشته شدن یک زندانی سیاسی  

 14. تأکید ایران و ونزوئلا بر تشکیل جبهه سیاسی بین‌المللی برای حمایت از دولت قانونی مادورو

 15. اولتیماتوم به بدعهدان برجام از قلب راکتور آب سنگین اراک

 16. مجلس در نامه‌‌ای اعلام کرد: تخلف دوباره سازمان خصوصی‌‌سازی در واگذاری «کشت‌وصنعت مغان»

 17. آیت‌الله جنتی: موضع رهبر معظم انقلاب، دولت آمريكا را تحقير كرد

 18. ۵۰ مدیر قید پست دولتی را برای مجلس زدند

 19. تاثیر شهید چمران در صنایع ساخت زیردریایی

 20. آملی لاریجانی: پاسخ عزتمندانه رهبر انقلاب به نخست وزیر ژاپن فصل الخطاب دیپلماسی کشور است

 21. شریعتی سرمایه ای اجتماعی

 22. سخنگوی وزارت خارجه: وزیر خارجه ترکیه پنجشنبه به اصفهان می‌رود

 23. شمخانی: تصمیم برجامی ایران مرحله به مرحله و با جدیت ادامه می‌یابد

 24. شمخانی: ایران به کاهش تعهدات هسته‌ای ادامه می‌دهد/ دومین نشست همسایگان افغانستان در تهران

 25. توضیح بعیدی‌نژاد درباره توافق وزارت خزانه‌داری انگلیس با بانک ملت ایران برای پرداخت جریمه

پربحث‌های هفته

 1. روزی که ژاپنی‌ها به ایرانی‌ها حسرت زیادی خوردند!

 2. می‌شود برجام را با روسیه و چین ادامه داد؟

 3. رهبر انقلاب: ترامپ را شایسته مبادله پیام نمی‌دانم و با آمریکا مذاکره نخواهیم کرد/ ترامپ بعد از بازگشت از ژاپن، پتروشیمی ایران را تحریم کرد آیا این پیام صداقت است؟

 4. قالیباف در پیامی به جوانان: اگر به میدان انتخابات نیایید، در برهمان پاشنه خواهد چرخید/ نباید منتظر دستور از بالا به پایین باشیم

 5. قوه قضائیه درباره قتل علیرضا شیرمحمدعلی شفاف سازی کند+ اطلاعیه سازمان زندان‌ها

 6. مجلسی این‌چنینم آرزوست

 7. دیدار رهبری و نخست‌وزیر ژاپن؛ ۶ درخواست و ۶ پاسخ

 8. شعار انتخاباتی قالیباف/ علی مطهری و فریب مردم/ روایت باهنر از افطاری با حضور احمدی نژاد و ناطق نوری

 9. باز هم نتیجه معکوس/ هدف آمریکا از آتش‌سوزی نفتکش‌ها چیست؟

 10. درباره معادله دروغینی به اسم «یا جنگ یا مذاکره»

 11. کامنت‌های برتر مخاطبان الف: از راننده اسنپ، سوپرمن نسازید/ تناقض در حرف و عمل رامبد جوان/ آقای وزیر نیرو، نمک به زخم مردم نپاشید

 12. افشاگری درباره عامل انفجار نفتکش‌ها +تصاویر

 13. راز یک شعف

 14. چه کسانی برای ملکه بریتانیا در ایران تولد گرفتند؟ +عکس

 15. جایگاه «پرستو» در فقه اسلامی چیست؟

 16. جهانگیری: دولت برای مقاومت در برابر فشارها برنامه دارد

 17. علی علیزاده: اگر نابغه‌ای همچون امام خمینی نبود انقلاب اسلامی یکساله نمی‌شد

 18. پاسخ الف به جوابیه علی مطهری با ارجاع به مشروح مذاکرات مجلس/ ادعای غلط خود را اصلاح کنید+ سند

 19. اهداف«گروه بی» از تنش آفرینی در بزرگترین آبراهه جهان

 20. دو روایت اصلاح‌طلبان از ماجرای شهردار شدن نجفی و قتل میترا استاد

 21. جوابیه علی مطهری به الف/ پیگیری قتل شیرمحمدعلی در قوه قضاییه/ انتقاد از سفر خانوادگی معاون وزیر به آمریکا در پوشش سفر کاری

 22. سرانجام مذاکره احتمالی با آمریکا

 23. سفر نخست‌وزیر ژاپن به ایران و انتقال پیام رئیس جمهور آمریکا/ پاسخ قاطع به درخواست ترامپ

 24. در سومین مناظره با تاجزاده/ زاکانی: هرگاه آمریکا به انسداد خورده، دوستان تاج‌زاده راه را باز کرده‌اند/ برادران خاتمی اول به توافق برسند، بعد سر مردم کلاه بگذارند

 25. سردار سلیمانی: شما آمریکایی‌ها ریاض و عربستان را زیر آتش قرار دادید+ فیلم

آخرین عناوین