در ۱۳ آبان ۵۸ چه گذشت؟ روزی که امام خمینی (ره) آن را انقلاب دوم نامید/ تنها نامه بدون «بسم‌الله» از امام

گروه سیاسی الف،   3970813024 ۶۸ نظر، ۱۴ در صف انتشار و ۳۸ تکراری یا غیرقابل انتشار
روزی که امام خمینی (ره) آن را انقلاب دوم نامید/ تنها نامه بدون «بسم‌الله» از امام

صحبت از روزی است که دانشجویان به سال‌ها دخالت‌های آشکار و پنهان آمریکا در ایران پایان داده و انقلاب دومی را رقم زدند. بی‌شک بررسی این واقعه تاریخی زوایای جدیدی از این رخداد به یادماندنی را بر ما نمایان خواهد کرد. در اینجا به بازخوانی این واقعه تاریخی پرداخته و یوم‌الله ۱۳ آبان و مبارزه با استکبار جهانی و در راس آن‌ها آمریکا از دیدگاه امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب را مرور خواهیم کرد.

به گزارش الف، اینکه در طول تاریخ کشور عزیزمان ایران رخدادهای بسیاری به وقوع پیوسته که هر کدام به تنهایی سرفصل مهم و سرنوشت سازی در تاریخ انقلاب و مبارزات ملت ایران علیه استبداد و استعمار بوده است، ‌بر کسی پوشیده نبوده و نخواهد بود اما در میان این وقایع، تسخیر سفارت آمریکا و بازداشت جاسوسان آمریکایی به مدت ۴۴۴ روز را میتوان اوج آگاهی و بیداری مردم ایران در مبارزه با استکبار جهانی ارزیابی کرد. مبارزه‌ای که ناشی از درک عمیق و احساس مسئولیت اسلامی بود.

این رخداد عظیم که نمادی از استعمار ستیزی ملت ایران و نفی سلطه قدرت‌های استکباری جهان بود، به سرعت ابعاد گسترده‌ای به خود گرفته و بازتاب بسیاری داشت، به طوری که حضرت امام خمینی (ره) آن را "انقلاب دوم" نامیده و مهر تائیدی بر این حرکت دانشجویان زدند.

در اهمیت یوم‌الله ۱۳ آبان ۵۸ که با فاصله نه چندان دوری نسبت به پیروزی انقلاب اسلامی ایران اتفاق افتاد، همین بس که نه تنها توطئه های بعدی علیه انقلاب اسلامی با شکست مواجه و خنثی شده، بلکه ضربه سختی بر اقدامات ضد مردمی و عملیات جاسوسی آمریکا خبیث به ویژه در منطقه خاورمیانه وارد آمد و ابهت پوشالی و ساختگی این کشور در دنیا در هم شکسته شد. به مناسبت چنین روزی، ۱۳ آبان در تاریخ کشورمان بنام روز مبارزه با استکبار جهانی نام گرفت.

در ادامه اتفاقات و آنچه که منجر به تصرف سفارت آمریکا در تهران شد را مرور میکنیم و می‌خوانید:

روز دهم آبان ۱۳۵۸ حضرت امام خمینی (س)، رهبر کبیر انقلاب طی سخنرانی قاطعی خواستار استرداد شاه مخلوع از دولت آمریکا شد و فرمودند: بر دانش آموزان، دانشگاهیان و محصلین علوم دینیه است که با قدرت تمام، آمریکا را وادار به استرداد این شاه مخلوع جنایتکار نمایند.

حضرت روح‌الله در بخش دیگیری از پیام خود آورده بود: روز ۱۳ آبان، روز هجوم وحشیانه رژیم منحوس به دانشگاه و کشتار دسته جمعی دانشجویان عزیز ماست. اکنون که سالروز حمله به دانشگاه است، برای پیوستگی بیشتر لازم است روحانیون عزیز قم و تهران و سایر شهرستان های نزدیک به تهران در مراسمی که در دانشگاه تهران است، شرکت نمایند و همچنین روحانیون تمام شهرهای ایران در دانشگاه هر نقطه از ایران که بدین مناسبت مجلس بزرگداشتی برقرار کرده‌‏اند، شرکت نمایند و با حضور در دانشگاه های سراسر ایران و پیوستن به دانش آموزان و دانشجویان و استادان عزیز، توطئه‏ های جدایی افکنانه بین این دو نیروی مترقی را خنثی کنند. دشمنان ما در هر فرصت خصوصا در این روز، از هیچ توطئه ‏ای دست بردار نیستند و با هر وسیله ممکن می‏خواهند آرامش را از ملت عزیز سلب کنند.

دانشجویان پیرو خط امام پس از سخنرانی امام خمینی، به منظور وادار ساختن آمریکا به استرداد محمدرضا شاه و نیز دریافت اموال بلوکه شده ایران که در دست دولت آمریکا بوده است، تصمیم به ایجاد یک راهپیمایی گسترده گرفتند. به دنبال این تصمیم، عده ای از دانشجویان، متشکل از دانشگاه تهران، پلی تکنیک، شریف و ملی (شهید بهشتی کنونی) در یک راهپیمایی گسترده به سمت دانشگاه تهران حرکت کردند، در این بین عده ای از دانشجویان به سوی سفارت و ورودی‌های آن رفته و با گذر از دیوارهای آن، سفارتخانه را به تسخیر خود در آوردند. در همان ابتدا ۶۳ آمریکایی حاضر در این سفارت‌خانه به گروگان گرفته شده و اسنادی از جاسوسی آن‌ها به دست دانشجویان افتاد. پس از این واقعه گروه ها و احزاب سیاسی در کشور، مواضع مختلفی در برابر آن اتخاذ کردند اما حضرت امام خمینی (س) آن را انقلابی بزرگتر از انقلاب اول خواندند.

واکنش اولیه امام خمینی (ره)

به دنبال اعلام خبر تسخیر سفارت، حضرت امام خمینی با حضور فرزند خود جهت اطلاع از اهداف و دیدگاه های دانشجویان در سفارت آمریکا موافقت می‌کند. مرحوم حاج احمد آقا هم پس از گفتگو با دانشجویان و بررسی وضعیت داخلی سفارت در همان روز، به اقامتگاه امام در قم باز می گردند تا امام را از جزییات این حرکت آگاه سازد.

دیدار سید احمد خمینی با دانشجویان

ساعت پانزده و چهل دقیقه روز چهاردهم آبان ماه ۱۳۵۸، حجت الاسلام حاج سید احمد خمینی، فرزند امام خمینی (س) وارد محوطه سفارت آمریکا شد و مورد استقبال دانشجویان قرار گرفت. دانشجویان پیرو خط امام که از روز گذشته سفارت امریکا را تصرف کرده بودند در اعلامیه شماره ۹ خود از حجت الاسلام والمسلمین حاج سید احمد خمینی دعوت کردند تا برای آگاهی از چگونگی اوضاع داخل سفارت به دانشجویان بپیوندند. سید احمد خمینی هم این دعوت را پذیرفت و عصر همان روز وارد سفارت آمریکا شد. 

مرحوم حاج سید احمد خمینی سپس در یک مصاحبه مطبوعاتی که در همانجا برگزار شد شرکت کرده گفت: من به دعوت برادران پیرو خط امام به اینجا آمده ام اما هنوز با آنها گفتگویی انجام نداده ام.

وقتی درباره پیام امام برای دانشجویان سوال شد فرزند امام گفت: تمام مردم ایران از این عمل پشتیبانی می کنند.

مرحوم حاج سید احمد آقا درباره اقدام دانشجویان پیرو خط امام نیز گفت: به نظر من اقدام دانشجویان، اشغال سفارت آمریکا محسوب نمی شود بلکه جوانان دلیر ما لانه جاسوسی را تصرف کرده اند تا اشغال گران را بیرون رانند.

اعلان مواضع حضرت امام خمینی

در آن شرایط همه نگاه ها به سوی قم دوخته شده بود. آشکار شدن مواضع امام در قبال اشغال لانه جاسوسی آمریکا در تهران و ماجرای اسارت کارکنان سفارت آمریکا، آینده آن را رقم میزد. سرانجام امام پس از اطلاع گیری از وضعیت سفارت و انگیزه دانشجویان، یک روز پس از تسخیر لانه جاسوسی در میان یکی از سخنرانی هایشان به این حادثه اشاره کرده و می‌فرمایند: آن مرکزی هم که جوان های ما رفتند گرفتند، مرکز جاسوسی و مرکز توطئه بوده است. آمریکا توقع دارد که شاه را ببرد به آنجا مشغول توطئه، پایگاهی هم اینجا برای توطئه درست کنند، و جوان های ما بنشینند و تماشا کنند. باز ریشه‏ های فاسد به فعالیت افتاده بودند که ما هم دخالتی بکنیم و جوان ها را بگوییم که شما بیرون بیایید از آنجایی که رفتند. جوان ها یک کاری کردند برای اینکه دیدند، آخر ناراحت کردند این جوان ها را. یک شاهی که در طول پنجاه سال این مملکت را به غارت کشیده است و به چپاول برده است و داده است و داده خوردند و خودش خورده است، و بالاتر از این، این قدر قتل نفس کرده است، کشتار عمومی کرده است.  

حضرت امام در بخش دیگری از بیانات خود میفرمایند: توقع دارند که یک کسی که پنجاه سال به این ملت آن طور کرده است و حالا آمریکا با یک بهانه بیخود او را برده است نگه داشته در پناه خودش، و برایش وسائل آرامش تهیه کرده است، و به اسم مریض بودن یا به واقع مریض بودن- فرقی نمی ‏کند- او را برده در آنجا و نگه داشته، و جوانهای ما که آنجا اظهار مخالفت می‏ کنند، آنها را یا متفرق می‏ کنند یا حبس می‏ کنند. به همین دو، سه روز که در آن مجسمه آزادی- که یک دروغ شاخداری است در امریکا، آزادی- جوانهای ما رفتند به آنجا متوسل شدند و یک پارچه بستند به آنجا که شاه را باید بدهید. پلیس رفته و آنها را متفرق کرده و چند نفر از آنها را گرفته است. توقع این هست که جانیِ دستِ اول ما را ببرند آنجا نگه دارند و حمایت از او بکنند، و اینجا هم مرکز توطئه درست کنند، و مرکز پخش چیزهایی که توطئه‏ گری است درست بکنند، نمی‏ دانم، همه چیزهایی که می‏ خواهند بکنند، بکنند و ملت ما و جوانهای ما و جوانهای دانشگاهی ما و جوانهای روحانی ما بنشینند تماشا کنند..

امام خمینی با بیان اینکه ملت ما همان طوری که تا حالا پیش آمده، از اینجا به بعد هم باید پیش برود و قطع کند دست اینها را می‌گوید: چنانچه اینها آدم نشوند و شاه را که خزاین ما را برده است و در بانک ها مقادیر بسیار زیادی- که ما حالا شاید بعضی از آن را مطلع باشیم- در بانک ها سپرده است و همه مال ملت است، تا این را برنگرداند، و اگر این را برنگردانند، ما طوری دیگری با آنها رفتار می‏کنیم. با انگلستان هم طوری دیگر رفتار می‏کنیم. آنها خیال نکنند که ما هم همین طور نشسته ایم گوش می‏کنیم که هر غلطی اینها می‏خواهند بکنند. نخیر، اینطور نیست. مسئله، باز انقلاب است. یک انقلابِ زیادتر از انقلاب اول خواهد شد. باید سر جای خودشان بنشینند و این خائن را او برگرداند. و آن خائن، بختیار خائن را هم او برگرداند. نه اینکه بختیار خائن را ببرند آنجا و بنشیند و توطئه کند.

پس از تایید امام از این حرکت دانشجویی، مردم به حمایت گسترده از دانشجویان پیرو خط امام پرداختند و با راهپیمایی های گسترده و شبانه روزی در اطراف سفارت حمایت خود را از آنان اعلام کردند. به تناسب این حمایت مردمی، کلیه گروه های سیاسی در کشور نیز مجبور به واکنش و اعلام حمایت شدند.

ابتکار حضرت امام

پس از چندی به ابتکار امام خمینی (س) زنان و سیاهپوستانی که در میان گروگان ها بودند آزاد و بقیه که ارکان لانه جاسوسی آمریکا در تهران بودند به عنوان گروگان باقی ماندند.

در پیام حضرت امام که سیزده روز پس از تصرف سفارت و در روز ۲۶ آبان ۱۳۵۸ صادر شد، آمده است: مرکز توطئه و جاسوسی به اسم «سفارت امریکا» و اشخاصی که در آن بر ضد نهضت اسلامی ما توطئه نموده‌‏اند، از احترام سیاسی بین المللی برخوردار نیستند. تهدیدات و تبلیغات دامنه‏دار دولت امریکا به قدر پشیزی نزد ملت ما ارزش ندارد. نه تهدید نظامیِ او عاقلانه است و نه تهدید اقتصادی او واجد اهمیت. و کارتر یک اشتباه دارد، و آن اینکه گمان می‏کند همه دولت ها چشم بسته به خدمت او ایستاده‌‏اند. و این اشتباه بزرگ بزودی برای خودش هم روشن خواهد شد و طلیعه آن نیز مشهود است. ملت ایران بپا خاسته که نگذارد این لانه‏ های جاسوسی در ایران به عمل ننگین خود ادامه دهند، و تا استرداد محمدرضا پهلوی، برای محاکمه و استرداد آنچه به یغما برده است، این لانه جاسوسی و آن جاسوسان حرفه‌‏ای به حال خود باقی خواهند ماند. لکن برای آنکه اسلام برای زن ها حقوق ویژه‏ای قائل است، و سیاهپوستان، که عمری را تحت فشار و ظلم امریکا به سر برده‏اند، و شاید به‏ طور الزام به ایران آمده باشند، نسبت به آنان، در صورتی که جاسوسی آنها ثابت نشده باشد، تخفیف دهید. دانشجویان عزیز، سیاهپوستان و زنانی که جاسوسی آنان معلوم نیست، به وزارت امور خارجه تحویل دهید، که فورا آنها را از ایران خارج نمایند. ملت شریف ایران اجازه آزادی بقیه را نمیدهد. لذا دیگران در بازداشت هستند، تا دولت آمریکا به خواست ملت عمل کند.

در پی اعلام پیام امام، یک روز بعد دانشجویان پیرو خط امام که در داخل سفارت مستقر بودند، پس از آماده کردن لیست ۱۳ گروگان زن و سیاهپوست طی نامه ای از مرحوم حجت الاسلام سید احمد خمینی می خواهند که برای مراقبت و نظارت در امر نقل و انتقال گروگان ها به سفارت بیایند تا هنگام آزادی آنان را تا محل وزارت خارجه و از آن جا به فرودگاه مهر آباد همراهی نمایند.

تنها نامه بدون «بسم الله» از امام خمینی

هنگامی که مقامات بلند پایه آمریکا در کنار فعالیت های زیرزمینی خود به دنبال راه حل سیاسی برای جاسوسان در اسارت خود بودند، تصمیم می گیرند تا از طریق اعزام نمایندگانی به ایران و ملاقات خصوصی با حضرت امام خمینی این ماجرا را خاتمه بدهند. جیمی کارتر رئیس جمهوری امریکا احتمالًا با هماهنگی عوامل داخلی و بخصوص چند عضو کابینه دولت موقت "رمزی کلارک" و "ویلیام میلر" را برای ملاقات با امام خمینی به ایران اعزام داشت. نمایندگان اعزامی در حالیکه به ترکیه رسیده بودند و خود را برای سفر به ایران آماده میکردند، پیام فوق الذکر حضرت امام صادر شد و آنان بدون اخذ نتیجه به آمریکا بازگشتند. پیام کوتاه حضرت امام بلافاصله در جهان و رسانه‏ های گروهی بین المللی انعکاس گسترده ای یافت.

یادگار حضرت امام سید احمد خمینی در این باره تصریح میکنند: "حضرت امام به محض اطلاع اعلامیه‏ای صادر فرمودند و درآن اطلاعیه هیات امریکایی را نپذیرفتند و به همه اعضای شورای انقلاب، هیات دولت موقت و سایر مسئولین تذکر دادند که هیچ کس حق ملاقات با این هیات امریکایی را ندارد. نکته قابل توجه در این اعلامیه آن است که این تنها اعلامیه حضرت امام است که بدون "بسم اللَّه الرحمن الرحیم " است همانند سوره برائت در قرآن کریم ". 

** زمان: ۱۶ آبان ۱۳۵۸
مکان: قم
مخاطب: شورای انقلاب اسلامی و مسئولان دولتی

از قرار اطلاع نمایندگان ویژه کارتر در راه ایران هستند و تصمیم دارند به قم آمده و با اینجانب ملاقات نمایند. لهذا لازم می‏دانم متذکر شوم دولت آمریکا که با نگهداری شاه، اعلام مخالفت آشکار با ایران را نموده است و از طرفی دیگر آنطور که گفته شده است سفارت آمریکا در ایران محل جاسوسی دشمنان ما علیه نهضت مقدس اسلامی است، لذا ملاقات با من به هیچ وجه برای نمایندگان ویژه ممکن نیست و علاوه بر این:

۱- اعضای شورای انقلاب اسلامی به هیچ وجه نباید با آنان ملاقات نمایند.
۲- هیچ یک از مقامات مسئول حق ملاقات با آنان را ندارند.
۳- اگر چنانچه امریکا، شاه مخلوع- این دشمن شماره یک ملت عزیز ما- را به ایران تحویل دهد و دست از جاسوسی بر ضد نهضت ما بردارد، راه مذاکره در موضوع بعضی از روابطی که به نفع ملت است باز میباشد.

روح اللَّه الموسوی الخمینی 

با تسخیر سفارت و افشای اسرار و فعالیت های جاسوسی علیه ایران، زحمات سی ساله دولت آمریکا و سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا در نفوذ به اعماق جامعه ایرانی و استخدام نیرو برای بهره برداری در زمان مطلوب به هدر رفت. از سوی دیگر این رخداد مهم بسیاری از اسرار و ارتباطات سازمان های جاسوسی و شگردهای خاص آنها را بر ملا کرد.

بنابراین انقلاب اسلامی به صحنه مبارزه رو در رو و مستقیم با آمریکا کشیده شد و با مقاومت و ایستادگی و خنثی کردن همه توطئه ها و ترفند های آمریکا، رسوایی بزرگی برای سیاست مداران آمریکا و به خصوص دولت کارتر فراهم آورد. دولتی که هنوز از زیر ضربه ناگهانی و مهلک از دست دادن وابسته خود (شاه) بیرون نیامده بود و هنوز برای سئوال "چه کسی ایران را از دست داد؟" پاسخی نیافته بود، ناگهان ضربه دیگری مهلکتر از ضربه اول دریافت کرد.

آمریکا ناامید از راه حل سیاسی، تصمیم به اجرای طرح نجات و براندازی نظام جمهوری اسلامی گرفت و با یک برنامه از پیش تنظیم شده، در تاریخ ۱۵ اردیبهشت ۵۹ با هشت فروند هلیکوپتر و یک هواپیما به خاک ایران حمله کرد؛ اما این عملیات به شکست انجامید و با نه نفر کشته، شکست مفتضحانه ای بر شکست های قبلی دولت آمریکا در ارتباط با انقلاب اسلامی ایران افزوده شد.

تردیدی نیست که شکست آمریکا در طبس یک "معجزه" بود و تنها امدادها و نصرت الهی در دل تاریکی شب به یاری ملت ایران شتافت و شن های روان با ماموریت الهی پیچیده ترین سیستم تکنولوژی آمریکا را از کار انداخت.

گزیده بیانات امام راحل و رهبری درخصوص یوم‌الله ۱۳ آبان

در ادامه گزیده‌ای از بیانات امام خمینی و آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای، مقام معظم رهبری درباره یوم‌الله ۱۳ آبان گردآوری شده که به شرح زیر است:

بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی (ره):

* ما شعار مرگ بر آمریکا را در عمل جوانان پرشور و قهرمان و مسلمان در تسخیر لانه فساد وجاسوسی آمریکا تماشا کرده ایم.

* دانشجویان مسلمان و مبارزی که لانه جاسوسی را اشغال کردند, ملت را سرافراز کردند.

* هرچه فریاد دارید بر سر آمریکا بکشید.

* آن روزی که آمریکا از ما تعریف کند باید عزا گرفت.

* من با اطمینان می گویم اسلام ابرقدرتها را به خاک مذلت می نشاند.

* آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند.

* آمریکا را زیر پا می گذاریم.

* ملت بزرگ ایران مثل یک صاعقه بر سر آمریکا فرودآمده است.

ولی امر مسلمین، حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای «مدظله العالی»

* تا ذهن مردم از شعار مرگ بر آمریکا پر است تسلط دوباره آمریکا بر این کشور ممکن نیست.

* شعار مبارزه با استکبار برای ایران اسلامی یک مسئله اساسی محسوب می شود.

* ملت و دولت ایران در کنار یکدیگر از هیچ یک از قدرتهای استکباری واهمه ندارد.

* سیزده آبان روز تجلی دوباره آزادگی و شجاعت و غیرت انقلابی در ملت مسلمان ماست.

* وحدت ، مقاومت و اراده ملت رمز پیروزی در برابر آمریکاست.

* ما حتی برای یک لحظه با آمریکا کنار نخواهیم آمد.

* سیاست ما سیاست آشتی ناپذیری با آمریکاست .

* ملت ما اولین ملتی بود که ثابت کرد آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند.

* مبارزه با استکبار، که امروز هم مظهر استکبار، دولت و رژیم آمریکاست، جزو ذات این انقلاب است.

* ملت ایران کاری کرده است که قدرتی مثل قدرت آمریکا و دستگاه استکباری، درمانده است.

* انقلاب اسلامی یک ضربه بر پیکر آمریکا بود.

* اوّلین مضمون سیزده آبان عبارت است از رویارویی رژیم امریکا با نهضت اسلامی و بیداری اسلامی.

* سیزدهِ آبان، اینهاست؛ یعنی مقابله با زورگویی، دسیسه و استکبار.

* جوانان در هر برهه‏ای از تاریخ کشورها و ملتها، می‏توانند یکی از مهمترین مراکز سعادت یک ملت باشند.

* در میان ایام الله انقلاب سیزدهم آبان دارای ابعادی متنوعتر و پیامهایی عمیقتر و بنیانیتر است .

* زمره ی دلباخته و پرشور دانشجویان ، لانه ی توطئه گران و جاسوسان را زندان آنان کردند و آشتی ناپذیری اسلام نجات بخش را با کفر ستم پیشه ، به دنیا نشان دادند.

* تسخیر لانه ی توطئه و جاسوسی که با الهام از فرمان حضرت امام خطاب به دانشجویان و دانش آموزان درباره ی گسترش اعتراضات انجام گرفت جهادی ابتدایی بود علیه استکبار و علامتی از فرا رسیدن نوبت سر برکشیدن جبهه ی حق و به هم خوردن موازنه های استعماری و در هم شکستن صولت آمریکا و بطلان تلقینات دهها ساله آنان برای مرعوب کردن ملتها.

* خدا را شکر می گوییم که ملت ایران با گوش حق نیوش و چشم حق بین ، درسهای بزرگ زندگی را ازانقلاب بزرگ و رهبر حکیم خود آموخت و روز به روز با تحقق وعده های الهی ایمانش به حقانیت این راه عمیقتر شد.

* در جمهوری اسلامی اگر کسانی تصور کنند که با امتیاز دادن به آمریکا و دیگران خواهند توانست به مقاصد و اهداف نظام اسلامی برسند، سخت در اشتباهند.

* ۱۳ آبان روز تجلی آزادگی ، شجاعت و غیرت انقلابی ملت ایران است.
 

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

اسدی۶۲۰۸۸۹۰۸:۵۶:۳۱ ۱۳۹۷/۸/۱۳
تسخیر سفارت و گروگانگیری اشتباه بود.
ناشناس۶۲۰۹۲۵۰۹:۱۷:۲۱ ۱۳۹۷/۸/۱۳
انقدر تیپ روشنفکری نگیرید خوبه کارهای امریکا رو می بینید باید بلاهایی بیشتر از اینا سر امریکا اورد اینا این همه جنایت کردند علیه ایران
ناشناس۶۲۱۰۲۷۱۰:۱۷:۰۷ ۱۳۹۷/۸/۱۳
مسئله تریپ روشنفکری نیست ، مسئله وضعیت اسف بار کنونی کشور و مردم بخاطر اقدام انقلابی عده ای جوان پرشور است.
ناشناس۶۲۱۱۷۵۱۱:۲۲:۱۷ ۱۳۹۷/۸/۱۳
جوانان پرشوری که بعضا خودشان یا فرزندانشان به آمریکا مهاجرت کرده اند و این میراث را برای ما گذاشتند.
ناشناس۶۲۱۰۶۵۱۰:۳۴:۵۱ ۱۳۹۷/۸/۱۳
در شقاوت امریکا و خباثت آن شکی نیست ولی به جای بالا رفتن از در و دیوار سفارتها آنها را اخراج می کردند. دو تا سنگ سمت سفارتهای م در اروپا پرتاب می کنند زمین و زمان را بهم می ریزیم. باب بالا رفتن از در و دیوار سفارت ها در کشور باید بسته شود
ناشناس۶۲۰۹۴۰۰۹:۳۴:۲۴ ۱۳۹۷/۸/۱۳
به هیچ وجه اشتباه نبود من به عنوان یک استاد دانشگاه دولتی اگر آمریکا و انگلیس خبیث بخواهد لانه جاسوسی داشته باشد بازهمان کار را خواهم کرد که دانشجویان سالهای پیش انجام داده اند
ناشناس۶۲۱۰۱۰۱۰:۰۸:۲۵ ۱۳۹۷/۸/۱۳
البته بهتر بود می گفتی استاد سهمیه ای دانشگاه دولتی
ناشناس۶۲۱۰۳۳۱۰:۲۰:۴۹ ۱۳۹۷/۸/۱۳
هیچ سهمیه ای در دانشگاه دولتی برای جذب هیات علمی نیست. من دانشیار هستم. و انقلابی
ناشناس۶۲۱۱۹۵۱۱:۳۱:۵۰ ۱۳۹۷/۸/۱۳
اگر استاد هستید، پس می دونید که لزومی نداره نظرتون رو به زور در حلق دیگران کنید
ناشناس۶۲۱۴۱۲۱۲:۴۹:۰۹ ۱۳۹۷/۸/۱۳
یکی به میخ میزنی یکی به نعل ، خودتون چطور ؟ تمام همتتون هست که افکار رو تو حلق مردم کنید #برجام
ناشناس۶۲۱۷۴۱۱۵:۱۰:۲۸ ۱۳۹۷/۸/۱۳
جوش نزن ناشناس می تونی نظرشون رو نخونی کار سختی نیست
نیکو۶۲۱۵۹۱۱۳:۴۳:۵۷ ۱۳۹۷/۸/۱۳
استاد بزرگوار طبق معاهدات بین المللی که از قضا ما هم به آن پیوستیم و متعهد به اجرای آن بودیم ، در صورت هرگونه تخلف دیپلمات ها فقط میتوان آنها را اخراج کرد.همچنان که انگلستان چند سال قبل کل دیپلمات های مارو ظرف 48 ساعت از خاک خود اخراج و عملا سفارتخانه ایران در انگلستان بسته شد.
نیما۶۲۲۰۷۵۱۸:۱۲:۵۷ ۱۳۹۷/۸/۱۳
اره خوب از سهمیه دارها نیستی ، ژن خوبی !
ناشناس۶۲۱۰۶۰۱۰:۳۴:۰۰ ۱۳۹۷/۸/۱۳
چرا در نظر دادن اقدام به انتشار مقام خود می کنید! اینجا کسی شما را نمی شناسد و تنها چیزی که برای سایر خوانندگان اهمیت دارد عمق نگاه و دیدگاه شما نسبت به موضوع خبر است!
ناشناس۶۲۱۱۱۰۱۱:۰۰:۰۹ ۱۳۹۷/۸/۱۳
باید جامعه بداند که این نظرات افراد معمولی نیستند که از روی بیفکری نظر بدهند.
ناشناس۶۲۱۲۲۲۱۱:۴۳:۳۳ ۱۳۹۷/۸/۱۳
الان اون نظر از روی فکر و تعقله واقعا ؟؟؟
ناشناس۶۲۱۷۵۳۱۵:۱۳:۱۷ ۱۳۹۷/۸/۱۳
خوب اشکالش چیه؟ حالا مقام شما چیست؟
ناشناس۶۲۱۲۷۲۱۲:۰۲:۴۷ ۱۳۹۷/۸/۱۳
متاسفم برای دانشگاهی که استادش تو باشی
ناشناس۶۲۱۷۵۷۱۵:۱۴:۳۰ ۱۳۹۷/۸/۱۳
برای خودت متاسف باش که هیچی نیستی خخخخ
ناشناس۶۲۲۳۴۵۲۲:۰۲:۵۳ ۱۳۹۷/۸/۱۳
شما فعلا یک دیپلم بگیر . دانشگاه و افسوس برای دانشجویانش ارزونیت .
ناشناس۶۲۱۷۴۸۱۵:۱۲:۰۵ ۱۳۹۷/۸/۱۳
زنده باشی استاد
ناشناس۶۲۲۳۷۰۲۲:۲۷:۰۴ ۱۳۹۷/۸/۱۳
شما استاد در چی هستید ؟!
ناشناس۶۲۰۹۴۳۰۹:۳۷:۳۹ ۱۳۹۷/۸/۱۳
از نظر ترسوهای غربگرا هرچیزی که به ضرر آمریکا باشد اشتباه است. پس نه میگذاشتیم تو اون جاسوسخونه هر غلطی که می خوان بکنن؟
ناشناس۶۲۱۰۸۴۱۰:۴۳:۵۳ ۱۳۹۷/۸/۱۳
میتوانستیم روابط دیپلماتیک را قطع کنیم. گروگانگیر دیپلمات ها غلط بود
ناشناس۶۲۱۷۷۸۱۵:۱۹:۱۴ ۱۳۹۷/۸/۱۳
باید دولت موقت این کار رو انجام می داد که البته خودش از دوستداران امریکا بود
ناشناس۶۲۲۲۴۹۲۰:۳۹:۲۱ ۱۳۹۷/۸/۱۳
خوب دولت رو برکنار میکردین بجای اشغال سفارت
ناشناس۶۲۲۴۶۹۲۳:۵۲:۵۴ ۱۳۹۷/۸/۱۳
لطفا بروید خاطرات سیاستمداران آن روزگار و مصاحبه های دکتر دهباشی را با دانشجویان آن روز ببینید تا واقعیت را متوجه شوید.
ناشناس۶۲۲۳۶۲۲۲:۱۸:۰۷ ۱۳۹۷/۸/۱۳
اولا... میتوانستیم نه ، میتوانستند دوما . میتوانستیم مال الانه، که امثال بعضی از شماها اهلش نیستند چرا؟ چون مانند بچه های دهه شصت اهل ایثار نیستند .
ناشناس۶۲۱۰۹۱۱۰:۴۸:۵۲ ۱۳۹۷/۸/۱۳
اونجا سفارت نبود لانه جاسوسی بود
ناشناس۶۲۱۴۰۰۱۲:۴۳:۳۲ ۱۳۹۷/۸/۱۳
عزیز جان همه سفرتخونه ها در همه جای دنیا اینکارو میکنند
ناشناس۶۲۱۵۰۸۱۳:۲۱:۰۸ ۱۳۹۷/۸/۱۳
برا گروکان گیرها خوب شد از معصومه ابتکار جویا بشید
ناشناس۶۲۱۶۲۳۱۴:۱۰:۵۰ ۱۳۹۷/۸/۱۳
اونا دنبال براندازی بودنند
ناشناس۶۲۰۸۹۸۰۹:۰۲:۳۰ ۱۳۹۷/۸/۱۳
همچنان هیچ غلطی نمی توانند بکنند. این دفعه هم نتوانستند تحریم های خود را کامل کنند. این تحریم ها آخرین سلاح شان است که با رای نیاوردن ترامپ ترک میخوره
علی۶۲۰۹۵۳۰۹:۴۲:۵۳ ۱۳۹۷/۸/۱۳
شب درازه اخوی تازه روز اوله صبر کن و زیاد ذوق زده نشو و کمتر اخبار ۲۰۳۰ ببین . دود این لجبازی ها فقط تو چشم مردم میره و اکثر مسولین چه بسا به نفعشون هم هست
ناشناس۶۲۱۷۲۸۱۵:۰۶:۰۹ ۱۳۹۷/۸/۱۳
دود رو حسن روحانی و دوستان اش به چشم مردم کردند یه عده رم نون دادند که اینور و اونور بشینند گوش مردم از این جور حرفها پر کنند وگرنه چهل ساله انقلاب بدون وابستگی به آمریکا درحال پیشرفت است
ناشناس۶۲۰۹۰۹۰۹:۰۷:۵۲ ۱۳۹۷/۸/۱۳
انقلابیون میتونستند خیلی راحت به سفارت امریکا تذکر بدن و اگه رعایت نکرد سفیر و کارکنان اونو از ایران اخراج کنند . چیزی که تو دنیا مرسومه و بوده . اما نکته ای که وجود داره اینکه چرا فرزندان کسانی که این کارو کردن یا خودشون الان تو امریکا در س میخونن یا زندگی میکنن؟؟
ناشناس۶۲۰۹۲۱۰۹:۱۲:۳۳ ۱۳۹۷/۸/۱۳
من که فکر می کنم در نهایت به ضرر مردم شد
ناشناس۶۲۲۱۹۰۱۹:۴۷:۰۰ ۱۳۹۷/۸/۱۳
یعنی الان اینهمه آمریکا با ما بده بخاطر یه سفارته!!!؟؟!!! کشته عمق تفکرتم بابا، تو سطحی نگاه کنی چی میشه!
علی۶۲۰۹۲۷۰۹:۲۱:۲۹ ۱۳۹۷/۸/۱۳
حمله کردن به سفارت هر کشوری اشتباه است. همان طور که ما مایل نیستیم به سفارت ما در هر جای دنیا تجاوز شود.
ناشناس۶۲۰۹۹۱۱۰:۰۱:۲۶ ۱۳۹۷/۸/۱۳
سفارتخانه نه جاسوسخانه
ناشناس۶۲۱۰۶۸۱۰:۳۷:۳۱ ۱۳۹۷/۸/۱۳
هر کسی دیگری غلط میکند جاسوسی و خرابکاری و عملیات براندازی را در پوشش سفارتخانه انجام دهد. در مقابل اعمال غلط و اشتباه فوق الذکر عکس العمل در خور و مقابله به مثل را در بر خواهد داشت.
ناشناس۶۲۱۱۲۲۱۱:۰۴:۱۱ ۱۳۹۷/۸/۱۳
دوران فحش دادن و بد و بیراه گفتن قرنهاست که گذشته توی محل هم دعوا می شه جز لمپن ها کسی فحش نمی ده چون ممکنه به جرم فحاشی دادگاهی بشه جای تعقل و تفکر و رفتار سیاستمدارانه کجاست این وسط ؟ جاسوس بودن با مدارک و شواهد اقدام قانونی می کردیم
ناشناس۶۲۰۹۲۹۰۹:۲۲:۱۰ ۱۳۹۷/۸/۱۳
تسخیر سفارت آمریکا بزرگترین اشتباهی بود که صورت گرفت و هیچ کس مسولیت آن را بر عهده نمی گیرد.
ناشناس۶۲۰۹۹۳۱۰:۰۲:۵۹ ۱۳۹۷/۸/۱۳
به هیج وجه اشتباه نبود. و چه کسی گفته به گردن نمیگیرد دانشجویان انقلابی و مسئولان انقلابی وقت.
ناشناس۶۲۱۰۳۸۱۰:۲۲:۲۴ ۱۳۹۷/۸/۱۳
اون دانشجویان الان کجا هستند ؟ بچه هاشون کجا هستند ؟ اوضاع مملکت و ملت چطوره ؟؟
ناشناس۶۲۱۱۱۹۱۱:۰۳:۳۵ ۱۳۹۷/۸/۱۳
مسئولان انقلابی مثل رهبر عزیز و امام و .... تکلیف فرزندان آنها مشخص است. بقه رو برو تحقیق کن. بهرحال آن موقع کار بزرگی کردند و ممکن است فرد دچار استحاله شود و این به خودش برمیگردد.
ققنوس۶۲۰۹۳۲۰۹:۲۴:۳۵ ۱۳۹۷/۸/۱۳
شاه که خودش مریض بود و همش از این کشور به اون کشور در حال رفت و امد بود و نذاشتن که شاه در امریکا بمونه اخر هم که در مصر موند چگونه امریکا باید شاه تحویل ایران میداد؟
ناشناس۶۲۲۲۰۱۱۹:۵۲:۴۸ ۱۳۹۷/۸/۱۳
استاد چگونه ندارد که! شما الان دارید اقتدار سیاسی آمریکا رو زیر سوال می بری! بزرگوار کودتای 28 مرداد رو کی انجام داد؟! آخی نازی آمریکا چقدر تو خوبی!
شاهرخ۶۲۰۹۳۸۰۹:۳۲:۰۵ ۱۳۹۷/۸/۱۳
حتی در جنگ نیز قوانین انسانی و پروتکل های انسانی وجود داره که که کشورها ملزم به رعایت آن هستن.....سفارت هر کشور جز خاک آن کشور محسوب میشه و اشغال آن با هر دلیل و برهانی خارج از قواعد و اصول هست و به هیچ وجه قابل دفاع نیست!!!!!!!!!! کما اینکه طالبان سفارت مارو اشغال کرد و عزیزانه مارو به شهادت رساند....پس اگه ما به اشغال سفارت مشروعیت بدیم و برهان بیاوریم با همین منطق طالبان هم مشروعیت در جنایت پیدا می کنن و برهان میاورند....
ناشناس۶۲۰۹۹۹۱۰:۰۴:۲۱ ۱۳۹۷/۸/۱۳
تیپ روشنفکران مغلطه است و بس.
ناشناس۶۲۱۰۴۰۱۰:۲۴:۳۱ ۱۳۹۷/۸/۱۳
شماها خوبین ! فقط یه نگاه به اعتبار پاسپورت ایرانی و اوضاع اقتصاد مملکت بکن داداش
ناشناس۶۲۲۲۰۴۱۹:۵۵:۱۲ ۱۳۹۷/۸/۱۳
نه عزیزم تو معرکه ای، دولت 4 درصدی می خواست عزت رو به پاسپورت ایرانی برگردونه چی شد؟ قر دادنا تموم نشده! دلار هزارتومنی!
ناشناس۶۲۰۹۹۵۱۰:۰۳:۳۴ ۱۳۹۷/۸/۱۳
این اقدام اوج بی تدبیری و برخورد احساسی جامعه ما بود که باعث خسارات فراوانی برای کشور شد
ناشناس۶۲۰۹۹۸۱۰:۰۴:۱۸ ۱۳۹۷/۸/۱۳
اشتباه محض
ناشناس۶۲۱۰۱۱۱۰:۰۸:۴۵ ۱۳۹۷/۸/۱۳
این همه کارای امریکا براتون درس عبرت نشد که بازم از امریکا طرفداری م یکنید. هواپیمای ایرانی رو سرنگون کردند کلی هموطنمون رو کشتن جنگ تحمیی عراق چرا نمیخواید چشماتو باز کنید بابا
ناشناس۶۲۱۳۹۹۱۲:۴۳:۱۴ ۱۳۹۷/۸/۱۳
دوست من بحث بر سر طرفداری نیست. سخن این است که هر کاری راهی دارد.
ناشناس۶۲۱۸۷۱۱۶:۰۱:۲۰ ۱۳۹۷/۸/۱۳
جنگ رو صدام شروع کرد
ناشناس۶۲۱۰۲۹۱۰:۱۸:۲۲ ۱۳۹۷/۸/۱۳
در نهایت به ضرر مردم شد ، فرزندان سیاسیون از همه طیف ها در امریکا مشغول به تحصیل و زندگی هستند. فقط گویا مردم عادی ایران هستند که هدف تحریم ها و انزوای از جهان قرار گرفته اند/
ناشناس۶۲۱۰۵۲۱۰:۳۱:۰۵ ۱۳۹۷/۸/۱۳
سالهاست تلاش می شود این دیدگاه در اذهان جا بیفتد که تسخیر لانه جاسوسی اشتباه بوده است. در حالی که اگر مرکز فتنه ویران نمی شد کودتای خونبار و جنایات بیشتری علیه ملت ما صورت می گرفت. تسخیر لانه فساد باعث شد در نقشه هایشان درنگ کنند چون هر اقدامی مرگ گروگان ها را می توانست بدنبال داشته باشد.
ناشناس۶۲۱۶۲۸۱۴:۱۳:۰۴ ۱۳۹۷/۸/۱۳
خو باید اخراجشون میکردن نه که گروگان بگیرن
ناشناس۶۲۱۱۲۹۱۱:۰۷:۳۸ ۱۳۹۷/۸/۱۳
تمام پوست خربزه های اساسی علیه انقلاب به دست کسانی انجام شد که امروزه خود را اصلاح طلب میدانند !
ناشناس۶۲۱۲۸۳۱۲:۰۵:۴۹ ۱۳۹۷/۸/۱۳
سفارت هر کشوری خاک اون کشور این کار از ابتدا اشتباه بوده
ناشناس۶۲۱۳۹۵۱۲:۴۰:۳۲ ۱۳۹۷/۸/۱۳
گروگانگیری بر مبنای رنگ پوست؟!
ناشناس۶۲۱۶۱۳۱۴:۰۵:۵۸ ۱۳۹۷/۸/۱۳
اونایی که سفارتو گرفتن الان بچه هاشون کجان مثلا خانم ابتکار بچش اونجا چیکار می کنه اصلا چطوری fbi check رو رد کرده یا خودش چطور ویزا می گیره میره اونور میاد؟
ناشناس۶۲۲۱۷۱۱۹:۳۵:۵۳ ۱۳۹۷/۸/۱۳
چرا کسی به این سوال پاسخ نمی دهد؟
ناشناس۶۲۲۲۱۸۲۰:۰۶:۳۵ ۱۳۹۷/۸/۱۳
از اصلاحطلبایی مثل اکبر پونز بپرس یا اونهایی که میخواستن دو دانشگاه دیوار کشی کنند، برو ببین کی جلوی این دیوارکشها وایساد!!!!! هر چی آتیشه از ..... این اصلاحات بلند میشه
رسول مشهدي۶۲۱۷۶۳۱۵:۱۶:۳۴ ۱۳۹۷/۸/۱۳
بزرگترین و خبط ترین کار ممکن بالا رفتن از دیوار یک سفارتخانه است.
ناشناس۶۲۲۰۱۶۱۷:۲۶:۲۴ ۱۳۹۷/۸/۱۳
و مکروا و مکر الله والله خیر الماکرین

پربحث‌های امروز

 1. نظام انتخاباتی مطلوب برای انتخاب نمایندگان مجلس شورای اسلامی

 2. چرا دیپلماسی نفتی آمریکا شکست خورد؟/ ۳ شرط اصلی را برای معافیت از تحریم

 3. چرا سامان قدوس در بازی با ترینیدادوتوباگو غایب بود؟

 4. کابینه نتانیاهو سقوط کرد

 5. آمریکا اروپا را تهدید کرد

 6. مایک پنس: پیشرفت بزرگی در مساله کره شمالی به دست آمده

 7. اخبار ضد و نقیض درباره وخامت حال رئیس‌جمهوری مستعفی یمن

 8. عمار حکیم: آمریکا به دنبال شکستن اراده جمهوری اسلامی است

 9. حضور ناو هواپیمابر آمریکا در آبهای مدیترانه

 10. عرضه نفت خام در بورس ادامه دارد

 11. برف و باران در 16 استان کشور

 12. حال این روزهای صرافی‌ها

 13. کردهای سوریه در دیرالزور به دنبال ابوبکر بغدادی

 14. برای جولیان آسانژ در آمریکا کیفرخواست محرمانه صادر شده

 15. ۸ توصیه برای افزایش طول عمر دوربین عکاسی

 16. اینترنت پُرسرعت جان صدها پرنده را در هلند گرفت+ فیلم

 17. ترزا می احتمال استعفایش را رد کرد

 18. مرگ سالانه ده‌ها هزار آفریقایی به دلیل مصرف داروهای تقلبی

 19. زلزله 6.6 ریشتری در جزایر سلیمان

 20. بارش سنگین برف در گردنه‌های لرستان

 21. پوتین: از نفت ۷۰ دلاری راضی‌ام

 22. طلای جهانی گران‌تر شد

 23. هفته گذشته آمریکا در دیرالزور سوریه 44 کودک را کشت

 24. امروز تمام دنیا با نگاه صدق و امانت به جمهوری اسلامی نگاه می کنند

 25. قیمت نفت بازهم افزایش یافت

پربحث‌های دیروز

 1. واکنش کیهان به اعدام سلطان سکه  

 2. درگذشت نوربخش مدیرعامل تامین اجتماعی و معاونش در حادثه رانندگی/ جزئیات حادثه برای همراهان وزیر کار در گلستان+تصاویر

 3. ماجرای زندگی مولتی میلیاردری که شهید شد + عکس

 4. دلار وارد کانال ۱۱ هزار تومان شد

 5. بازگشت اثر تحریم ها و وعده های تمام نشدنی اروپایی ها/ راه حل جایگزین چیست؟

 6. دستمزد کارگران و کارمندان در سال آینده چقدر باید افزیش یابد؟

 7. کشورهای غربی، محمدبن سلمان را چگونه نجات می دهند؟

 8. میوه‌ای که سرخوشتان می‌کند

 9. ترامپ یک مقام کاخ سفید را با توصیه همسرش برکنار کرد

 10. همدردی ایران با مردم آمریکا

 11. کاهش ۶۸۰هزار تومانی قیمت سکه در یک هفته/قیمت دلار ۸درصد ارزان شد

 12. سبدهای معیشتی جای ترمیم ریالی مزد را نمی‌گیرند

 13. توصیه محمود صادقی به صداوسیما

 14. اضافه‌وزن؛ افسردگی به بار می‌آورد

 15. چگونه بهبود زخم‌ها را سرعت بخشیم؟

 16. سرماخوردگی کهنه را از طریق این داروی گیاهی درمان کنید

 17. مرگ یک یوزپلنگ در اثر برخورد با یک دستگاه خودرو

 18. عصبانیت سعودی‌ها از معافیت تحریمی آمریکا به مشتری‌های نفت ایران

 19. تیراندازی در مراسم عزاداری در شادگان

 20. زاهدی: اوراق مشارکت هم کارگشا بدهی دولت نیست

 21. دیوید میلیبند: سکوت جامعه بین‌المللی در برابر فاجعه یمن شرم‌آور است

 22. انحراف اتوبوس در کاشان ۲۷ مصدوم برجای گذاشت

 23. حمله توئیتری ترامپ به «فیس‌بوک»، «گوگل» و «توئیتر»

 24. حفاظت از 23 میلیون هکتار از مراتع به مردم واگذار شد

 25. شرکت روس: بعد از کاهش قطعات آمریکایی تحویل هواپیما به ایران را بررسی می‌کنیم

پربحث‌های هفته

 1. سلطان سکه اعدام شد

 2. ادامه تخریب آیت‌الله یزدی با انتشار تصویری از نوه

 3. تهمت بزرگ وزیر خارجه‌مان به نظام؛ آقای ظریف اگر مدرکی دارید، چرا به قوه قضائیه ارائه نمی‌دهید؟/ پولشویی کجا انجام می‌شود؟

 4. سوت و کف به افتخار ظریف

 5. روحانی: تحریم‌های ۱۳ آبان هیچ تاثیری در روند اقتصادی کشور نداشت/ اولین بسته حمایت غذایی آبان داده می‌شود/ برای حقوق پیش‌بینی‌هایی شده تا مشکلات اقتصادی تا حدی جبران شود

 6. تیتر روزنامه استقلال بعد از نایب قهرمانی پرسپولیس در آسیا  

 7. این فیلم را ببینید؛ از احمد شیرزاد تا محمدجواد ظریف

 8. آخوندی: کار درستی کردم که حتی ۱ واحد مسکن مهر افتتاح نکردم

 9. دولت بداند سال آینده تورم بیشتری در اقتصاد ایران بروز خواهد کرد/ دفاع از توزیع کوپن در واکنش به اتهامات کوپونیسم و کمونیسم/ ۱۷ سیاست و بسته پیشنهادی برای خروج از بحران

 10. آقای ظریف! مردم چرا باید برای این سطح ناشی گری دیپلماتیک هزینه دهند؟

 11. جهانگیری: تصمیم گرفتیم تا کسی سرِ گرسنه بر زمین نگذارد/ ارزش روز سهام عدالت ۱۳ میلیون تومان شده است

 12. جزئیات جدید افزایش ۵۰ درصدی حقوق کارکنان سازمان مالیاتی + سند

 13. حضور دختران برانکو، علی پروین و محمود خوردبین در استادیوم آزادی + تصاویر  

 14. به این مسئول چه می‌توان گفت؟  

 15. دفاع رئیس اتحادیه آجیل از قیمت ۲۰۰ هزار تومانی پسته

 16. پیروز حناچی شهردار تهران شد؛ صندلی بهشت به آخوندی نرسید + جزئیات

 17. فاتحه تهران را بخوانیم

 18. ظریف باید اسامی پولشویی کنندگان را نام ببرد وگرنه استیضاح می شود

 19. مردم بدانند این جماعت نسبتی با انقلاب اسلامی و ولایت فقیه ندارند

 20. آخوندی لواسان‌نشین است و خوی اشرافی‌گری دارد

 21. جریان اصلاح طلبی باید پاسخگوی ناکارآمدی دولت کنونی باشد/ اصلاح طلبی را در پای آنها که اصلاح طلب نبودند ذبح کردند/ دو جریان اصلی برای‌‌ نجات خود باید پوست اندازی کنند

 22. اندر حکایت شهرداری تهران / چرا مردم باید هزینه دعواهای سیاسی اصلاح‌طلبان را بدهند؟

 23. آیا حناچی همان فرشته نجات تهران است؟

 24. آقایان! عذرخواهی کنید

 25. افزایش حقوق کارمندان ۲ دستگاه دولتی مجدد به جریان افتاد +سند

پربحث‌های دیروز

 1. واکنش کیهان به اعدام سلطان سکه  

 2. همدردی ایران با مردم آمریکا

 3. توصیه محمود صادقی به صداوسیما

 4. طی پیامی؛ روحانی درگذشت رئیس و معاون سازمان تامین اجتماعی راتسلیت گفت

 5. سرلشکر موسوی: رژیم صهیونیستی از دسترسی جبهه مقاومت به مناطق اشغالی هراسناک است

 6. سردار شریف: اطلاعات آزادی مرزبانان را طرف پاکستانی داده است

 7. پوتین: با ترامپ درباره ایران صحبت کردم

 8. امیرآبادی: در زمینه برخورد با فساد با هیچکسی رودربایستی نداریم

 9. نظر ۶ نماینده مجلس درباره اظهارات اخیر ظریف

 10. حسین شریعتمداری خطاب به ظریف: چرا خودتان به دست دشمن بهانه می‌دهید؟!

 11. روحانی با استعفای مسعود نیلی موافقت کرد

 12. سرلشگر جعفری: پنج نفر از مرزبانان میرجاوه آزاد شدند

 13. کیهان: چرا 3 کشور اروپایی عضو برجام میزبانی کانال مبادلات مالی را نمی‌پذیرند؟

 14. گمانه زنی ها درباره تغییرات جدید در کابینه/ احتمال تغییر آرایش دولت چقدر است؟

 15. کره‌جنوبی روزانه ۲۰۰ هزار بشکه نفت می‌تواند از ایران خریداری کند

 16. سردار حاجی‌زاده: قدرت ایران را از زبان ترامپ بشنوید

 17. ایران هیچ تعهدی برای افشا اطلاعات بانکی خود به وزارت خزانه داری آمریکا نداده است

 18. شایعه فروش نفت در برابر غذا صحت ندارد

 19. آخرین عناوین روزنامه‌های سیاسی

پربحث‌های هفته

 1. ادامه تخریب آیت‌الله یزدی با انتشار تصویری از نوه

 2. تهمت بزرگ وزیر خارجه‌مان به نظام؛ آقای ظریف اگر مدرکی دارید، چرا به قوه قضائیه ارائه نمی‌دهید؟/ پولشویی کجا انجام می‌شود؟

 3. سوت و کف به افتخار ظریف

 4. روحانی: تحریم‌های ۱۳ آبان هیچ تاثیری در روند اقتصادی کشور نداشت/ اولین بسته حمایت غذایی آبان داده می‌شود/ برای حقوق پیش‌بینی‌هایی شده تا مشکلات اقتصادی تا حدی جبران شود

 5. این فیلم را ببینید؛ از احمد شیرزاد تا محمدجواد ظریف

 6. آقای ظریف! مردم چرا باید برای این سطح ناشی گری دیپلماتیک هزینه دهند؟

 7. جهانگیری: تصمیم گرفتیم تا کسی سرِ گرسنه بر زمین نگذارد/ ارزش روز سهام عدالت ۱۳ میلیون تومان شده است

 8. به این مسئول چه می‌توان گفت؟  

 9. ظریف باید اسامی پولشویی کنندگان را نام ببرد وگرنه استیضاح می شود

 10. مردم بدانند این جماعت نسبتی با انقلاب اسلامی و ولایت فقیه ندارند

 11. آخوندی لواسان‌نشین است و خوی اشرافی‌گری دارد

 12. جریان اصلاح طلبی باید پاسخگوی ناکارآمدی دولت کنونی باشد/ اصلاح طلبی را در پای آنها که اصلاح طلب نبودند ذبح کردند/ دو جریان اصلی برای‌‌ نجات خود باید پوست اندازی کنند

 13. اندر حکایت شهرداری تهران / چرا مردم باید هزینه دعواهای سیاسی اصلاح‌طلبان را بدهند؟

 14. آیا حناچی همان فرشته نجات تهران است؟

 15. آقایان! عذرخواهی کنید

 16. توکلی: حرف ظریف درباره پولشویی خطا بود

 17. واکنش کیهان به اعدام سلطان سکه  

 18. دوره آموزشی عراقچی برای دیپلمات‌های جوان افغانستانی+ عکس

 19. تاملی بر یک مصاحبه

 20. امیرآبادی: ادعای ظریف درباره پولشویی گسترده تهمتی بزرگ به نظام است

 21. برای برجام مدعی خزانه خالی بودند حالا برای CFT از پولشویی گسترده سخن می گویند

 22. ظریف به مجلس احضار شد

 23. جهانگیری: راهکارهایی برای کاهش فشار اقتصادی و آثار تحریم داریم

 24. پسر "علی مطهری" پُست گرفت

 25. چهار هزار و 500 زندانی مهریه در پی افزایش قیمت سکه/مجلس به دنبال کاهش آمار زندانیان

آخرین عناوین