راغفر: نرخ ارز را دولت افزایش داد نه تحریم‌ها/ تاثیر تحریم از فردا کم می‌شود

گروه اقتصادی الف،   3970812165 ۱۹ نظر، ۴ در صف انتشار و ۴ تکراری یا غیرقابل انتشار
راغفر: نرخ ارز را دولت افزایش داد نه تحریم‌ها/ تاثیر تحریم از فردا کم می‌شود

مهم تر از هر چیزی مساله سیاست های داخلی است که چگونه می تواند روی آثار تحریم ها بر کشور تعیین کننده باشد. آنچه من متوجه می شوم این است متاسفانه آسیب هایی که بر اثر افزایش دستوری نرخ ارز در کشور صورت گرفته و در حال گرفتن است خودش بسیار بسیار هولناک تر از آثار تحریم ها است.

 

«حسین راغفر» اقتصاددان 65 ساله، استاد اقتصاد دانشگاه الزهرا و دانش آموخته دانشگاهی در انگلستان است. نگاهی به کارنامه او نشان می دهد که راغفر بیشتر مسئولیت های اقتصادی اش را در دولت اصلاحات بر عهده داشته است. این استاد دانشگاه  که به عنوان پژوهشگر فقر شناخته می‌شود و در حوزه رفاه اجتماعی تالیفاتی دارد. هرچند او به عنوان یکی از سرسخت ترین منتقدان اقتصادی دولت تدبیر و امید شناخته می شود و اوج این موضوع را می توان در واکنش های او در مساله افزایش نرخ ارز مشاهده کرد.

به گزارش «تابناک»، به دنبال بروز آشفتگی در بازار ارز طی ماه های ابتدایی سال جاری او از بالا رفتن بی رویه و رسیدن قیمت دلار به نرخ های باور نکردنی سخن گفت. «حسین راغفر» همچنین در یک برنامه زنده تلویزیونی حضور یافت و اعلام کرد ک«ه بالا رفتن چشمگیر و نا باورانه نرخ ارز یک کودتایی بیش نیست.» او همچنین گفته «سخت شگفت زده شده که چرا مقامات امنیتی کشور از وقوع یک کودتای نرم اقتصادی که بازار ارز ایران را هدف گرفته غافل مانده‌اند. جای تاسف تاسف است که دختری به نشانه اعتراض روسری خود را در میدان انقلاب تهران روی چوب برده به زندان برده می‌شود، ولی سوداگران و کسانی که در فساد چشمگیر دولتی نقش داشته‌اند همچنان آزاد هستند و کسی به دنبال دستگیری طمع کاران و فاسدین نیست.»

این گفت و گو با این اقتصاد دان به بهانه فرارسیدن چهارم نوامبر (13 آبان ماه) موعد اجرای تحریم های ظالمانه و ثانویه آمریکایی ها علیه جمهوری اسلامی ایران پس از خروج یکجانبه آنها از برجام انجام شده است. راغفر در این گفت و گو ابراز عقیده کرده است که بیشتر مشکلات ما در اثر عدم اقدام کردن ها و بی عملی در داخل کشور است تا تحریم ها؛ او همچنین ابراز عقیده کرده است که «افزایش نرخ ارز کاری است توسط خود دولت انجام شده و ربطی به بازگشت تحریم ها از سوی آمریکایی ها ندارد.»

آنچه در ادامه می خوانید مشروخ گفت و گوی خبرنگار «تابناک» با «حسین راغفر» اقتصاد دان و استاد دانشگاه پیرامون اجرای تحریم های ثانویه است که از فردا اجرایی خواهد شد.

* آقای راغفر از فردا دور دوم تحریم های آمریکا علیه ایران پس از خروج آنها از برجام اجرا خواهد شد؛ موضوعی که به اجرای تحریم های ثانویه مشهور است، این مساله چه تاثیر بر اقتصاد کشور خواهد گذاشت؟

- مهم تر از هر چیزی مساله سیاست های داخلی است که چگونه می تواند روی آثار تحریم ها بر کشور تعیین کننده باشد. آنچه من متوجه می شوم این است متاسفانه آسیب هایی که بر اثر افزایش دستوری نرخ ارز در کشور صورت گرفته و در حال گرفتن است خودش بسیار بسیار هولناک تر از آثار تحریم ها است.

البته که در جریان تحریم های آمریکا علیه ایران، مساله تحریم های ثانویه که عملا مشمول شرکت هایی است که اگر تحریم های آمریکا را نقض بکنند، تحت این اقدام قرار می گیرد، یک اقدام بسیار خطرناکی به جهات مختلف است. این موضوع مصوبه کنگره آمریکا است و عملا معنای دیگرش این است که کنگره آمریکا با این اقدام تبدیل می شود به کنگره جهان و مصوبات آن برای همه کشورهای دنیا لازم الاجراست.

راغفر: نرخ ارز را دولت افزایش داد نه تحریم‌ها/ تاثیر تحریم از فردا کم می‌شود/ دولت بیشتر در خدمت محافل قدرت و ثروت است تا مردم/ یک کمیته غیردولتی و غیرحکومتی برای مقابله با تحریم‌ها تشکیل شود

اگر کشوری به این مصوبات و تحریم ها بی توجه باشد، با تنبیهات آمریکایی ها مواجه خواهد شد. این موضوع پیامدهای گسترده ای دارد و فقط روی ایران نیست، بلکه کشورهای دیگر دنیا را تحت تاثیر قرار می دهد و تحت تاثیر هم قرار داده است. شاید یکی از دلایل اصلی مساله همکاری های اروپا با ایران و تلاشش برای نوعی استقلال از سیاست های آمریکا و تاثیری که سیاست های کنگره بر روی وضعیت اقتصادی اروپا می گذارد، همین موضوع است.

اگر شما نگاهی به رابطه تجاری با سایر کشورهای دنیا داشته باشید بر اساس آماری که از رابطه تجاری آمریکا با دیگر کشورهای دنیا در سال 2017 منتشر شده بود، تنها کشوری که رابطه تجاری مثبتی با آمریکایی ها داشته بریتانیا است و مابقی کشورها رابطه تجاری منفی با آمریکا دارند که البته این موضوع حتما اتفاقی نیست، بلکه برنامه ریزی شده است؛ چون بر همین اساس کشورهای دنیا در یک وضعیت وابستگی به آمریکا به سر می برند که انها را تابع سیاست ها و برنامه ریزی های این کشور می کند.این موضوع نشان می دهد که چگونه کنگره آمریکا می تواند تبدیل به یک کنگره جهانی بشود، علت اصلی اش همین مساله ای است که از آن یاد کردیم.

در شرایط کنونی تحریم ها در مورد ایران عملا چند ماهی می شود که اجرا شده است. به عنوان مثال یکی از اقدامات قرار بوده این باشد که کشورهایی که بر مبنای پول ملی خودشان هم با ما مبادله می کنند، شامل تحریم بشوند. خوب ما الان با چینی ها و هندی ها تعدادی از قراردادهای مان به صورت دوجانبه بوده، منتهی آمریکایی ها حتی کشورهایی که با پول ملی و بانک هایی که با پول ملی شان با ما تجارت کنند را تحریم کرده است که آنها نتوانند در صورت چنین اقدامی مبادلات دلاری داشته باشند.

به تعبیر دیگر اینکه تحریم های ثانویه آثار تعیین کننده ای روی رفتار کشورهای دیگر در انجام مبادلات اقتصادی با ایران گذاشته است که متاسفانه این موضوعات آثارش را در اقتصاد ما نشان خواهد داد. اما متاسفانه باید بگویم در ایران مشکل ما  بیشتر داخلی است. ببنید، آنهایی که در آمریکا برای اثربخشی تحریم ها، ابزارها و سیاست های تحریمی کار می کنند، یک گروه بسیار منسجم در بالاترین سطوح اجرایی و سیاست گذاری این کشور هستند. یک تیم بسیار گسترده است، تلاش شبانه روزی دارند و مطالعات روزمره ای را از حتی موضع گیری مسئولان در ایران دارند و این مسائل را تجزیه تحلیل می کنند؛ در حالی که ما هیچکدام از اینها را نداریم.

* ما برای مقابله با این اقدامات خصمانه چه باید بکنیم؟

- یک صدم از تلاشی که علیه ما در آمریکا صورت می گیرد را در ایران برای خنثی سازی این اقدامات خصمانه نداریم به همین دلیل است که ما به شدت متاثر از این دسته از سیاست های خارجی هستیم. ما در داخل انسجام لازم و برنامه ریزی کافی برای مقابله با موضوعاتی نظیر تحریم را نداریم، بنابراین اگر اتفاقی می افتد به نظر من بیش از هرچیزی محصول کم کاری و بی عملی ما است تا چیزهای دیگر... ما سالیان سال است که تحریم هستیم اما اقدامی عملی برای مقابله با این موضوع نکرده ایم.

رئیس جمهور آمریکا همین اخیرا اعلام کرده که تمامی تحریم ها علیه ایران به وضعیت قبل از برجام بازخواهد گشت. عملا در این مدت ما همه این تحریم ها را داشته ایم فقط موضوع مربوط به سیاست های تحریم های ثانویه که نقش کشورهای دیگر در ارتباط با ایران را تعیین می کرد، موضوع مهمی بود که انها نیز از این موضوع تاثیر خواهند پذیرفت؛ ولی در سایر موارد موضوع جدیدی را شاهد نخواهیم بود.

* ساز و کاری که اتحادیه اروپا وعده اش را داده بود برای جلوگیری از این سیطره آمریکایی هاست،  این موضوع چقدر در خنثی ساختن اقدامات تحریمی آمریکا علیه کشورمان تاثیر خواهد گذاشت؟

 فشارهای کنونی آمریکا علیرغم تهمیداتی که ظاهرا اروپا در آن برای ادامه همکاری با ایران در چارچوب برجام مصمم است، ادامه خواهد یافت و به نظر می رسد این موضوع حتی همین کشورها را کماکان تحت تاثیر قرار خواهد داد. پس به این شکل نیست که ما بتوانیم از این تنگناها عبور کنیم، مگر اینکه ما برنامه های منسجمی از پیش می داشتیم؛ حتی اعتقاد دارم در شرایط کنونی هم گروهی در ایران برای مقابله با تحریم ها و آثار آن باید تشکیل شود، یک کار مستمر انجام بدهد و ما را از این کلی گویی هایی که عمدتا دستگاه های برنامه ریزی کشور دارند، خارج کند تا به یک وضعیت فعال در ارتباط با تحریم ها و آثار آن برسیم؛ در غیر اینصورت باید منتظر باشیم و هر فشار بین المللی را به همراه همه آثارش پذیرا باشیم.

اقداماتی که دولت برای افزایش نرخ ارز در کشور داشته خودش بیشترین آسیب را به اقتصاد و جامعه زده است و همه هدف هایی که دولت ترامپ به دنبالش بوده را عملا محقق کرده است و بنده بر این عقیده ام که با توجه به این شرایط از حالا به بعد هزینه ها سنگین تر نخواهد شد.

* شما معتقدید که افزایش وحشتناک نرخ ارز در کشور متاثر از تحریم ها جدید نبوده و کاری است که دولت آن را انجام داده است؟

- دقیقا همین طور است.

* هدف از چنین افزایش نرخی توسط دولت چه بوده؟

- هدف در واقع جبران سیاست های غلط دولت ها و به ویژه همین سیاست های غلط اقتصادی در 5 سال گذشته است. دولت در ایران تا چندی پیش چیزی بالغ بر 500 هزار میلیارد تومان بدهی داشته است که امروز این رقم به شدت بیشتر شده، ضمن اینکه مشکلات عدیده ناشی از اجرای سیاست های غلط در 5 سال گذشته هم امروز خود را بروز داده که یکی از آنها افزایش نقدینگی است که در اختیار بانک های خصوصی و ناشی از سیاست های خود دولت است.

دولت وقتی در سال 92 عهده دار مسئولیت قوه اجرایی شد، کل نقدینگی کشور رقمی حدود 460 یا 470 هزار میلیارد تومان بود. الان این رقم بیش از 1600 میلیارد تومان است و پیش بینی می شود تا پایان سال این رقم به بالای 2 هزار میلیارد تومان برسد. اینها محصول سیاست های همین دولت است، ضمن اینکه در اثر اهمال بانک مرکزی و سیاست های غلط دولت، صورت وضعیت مالی بانک ها به شدت بدتر شده و دولت برای تامین منابع سپرده های مردم نزد بانک ها نیازمند منابعی است که از آنها برای جبران نابه سامانی ها در نظام بانکی بهره بگیرد، برای همین دست به افزایش نرخ ارز زده است.

*  وضعیت بهتر خواهد شد یا بدتر؟

- اینکه وضعیت بهتر بشود یا بدتر بسته به این است که چگونه با این موضوع مواجه شویم. عرض کردم که ما هیچ برنامه ای برای مواجهه با ابزارها و سیاست های تحریمی نداشته ایم و همواره بسیار منفعل در قبال آن عمل کرده ایم و به نظر من خطر اصلی که کشور را تهدید می کند، این مساله است. این انفعالی که سیاست های بخش عمومی در کشور ما با آن مواجه بوده است مشکل بزرگی است.

اینکه نتیجه چه خواهد شد، شرایط بدتر می شود یا بهتر؛ بستگی به این دارد که دولت تا چه حدی واقعا آمادگی داشته باشد برای مواجهه با این موضوع. متاسفانه تا جایی هم که من اطلاع دارم، هیچ نوع آمادگی برای این موضوع وجود ندارد. ولی یک جای کار جای خوشبختی دارد.

* خیلی ها می گویند، تا الان هر اتفاقی قرار بود بر اثر تحریم ها بیافتد، افتاده و با رسیدن موعد اجرای تحریم ها اتفاقا بار روانی این مساله کم می شود و شرایط رو به بهبود خواهد رفت؛ شما هم به این موضوع اعتقاد دارید؟

- بله، همینطور که شما هم اشاره کردید، بخش قابل توجهی از این تحریم ها آثار خودش را گذاشته و از این به بعد، تاثیر چندانی نخواهد داشت. این تاثیرات البته و متاسفانه می تواند یک ابزاری باشد برای دولت و یا جریان هایی که دولت از آنها دفاع می کند!

* منظورتان چه جریان هایی است؟

- همین مافیاهای قدرت ثروت، مثل بنگاه های شبه دولتی و بنگاه های شبه خصوصی؛ مثل اتاق های بازرگانی، پتروشیمی ها و فولادی ها و امثال اینها که دولت عملا و به تعبیر بهتر کارگزار آنهاست. الان دولت متاسفانه بیشتر به دنبال پاسخگویی به نیازهایی اینهاست تا نیازهای مردم. به همین دلیل دولت بسیار منفعل عمل کرده و نشسته تا ببیند چه اتفاقی در جاهای دیگر می افتد. پس اگر مشکلی در اثر تحریم ها و آثار مخرب آن می بینم به نظر بیشتر به دلیل آثار سوء تدبیر داخلی است تا هر چیز دیگری.

* راهکار اصلاح این شرایط چیست، آیا راهکار همان تعیین کمیته ای برای مقابله با آثار تحریم است یا ابزار دیگری را هم در این راه می توان مورد استفاده قرار داد؟

- قطعا لازم است یک کمیته برای مقابله با تحریم ها و آثار آن مرکب از تخصص های مختلف غیر حکومتی تشکیل بشود. چون آنهایی که در دستگاه های دولتی و حکومتی هستند با کمال تاسف بسیار منفعلند و یک نگاه کاملا اداری به چنین مسائلی دارند؛ در حالی که به نظرم می رسد در چنین جایی ما به یک شور ملی نیاز داریم، آدمایی که درد و آلام مردم را درد و آلام خود بدانند؛ نه اینکه به عنوان یک وظیفه اداری بنشینند چیزهایی در بیاورند که به درد هیچکس و هیچ جا نمی خورد.

از طرفی باید یک بازنگری جدی در نظام و ساختار اداری کشور و به خصوص در نظام تصمیم گیری های اقتصادی به وجود بیاید تا بتواند به مشکلات کنونی پاسخ بدهد؛ در غیر اینصورت ما متاسفانه هر روز وضع مان بدتر می شود. قطعا یکی از عواملی که باز در این مساله لازم است تغییر کارکرد اقتصاد کشور است. کشور با این ظرفیت های بزرگ اقتصادی که دارد، متاسفانه از ظرفیت هایش استفاده نمی کند و هر روز هم این سیاست های ارزی وضع اقتصاد کشور را به طور منفی تحت تاثیر قرار داده است.

راغفر: نرخ ارز را دولت افزایش داد نه تحریم‌ها/ تاثیر تحریم از فردا کم می‌شود/ دولت بیشتر در خدمت محافل قدرت و ثروت است تا مردم/ یک کمیته غیردولتی و غیرحکومتی برای مقابله با تحریم‌ها تشکیل شود

همین مسائل دست به دست هم داده تا تولید در کشور ما بیش از هر زمان دیگری مهجور واقع شود. مادامی که این مساله یعنی تولید و تقویت آن در محور سیاست های کنونی قرار نگیرد، مشکلات ادامه خواهد داشت. البته این خودش نیازمند یک بازنگری جدی در ارتباط با نقش دولت است. دولت متاسفانه یک نقش بسیار منفعلانه به خود گرفته است و این موضع گیری های غیر علمی و غیر کارشناسی که همه چیز را واگذار کنیم به بازار باید مورد تجدیدنظر قرار بگیرد؛ چون شرایط کشور، یک شرایط اضطراری است و باید سیاست هایی که متناسب با این شرایط است در کشور انجام و اجرا بشود.

عناوین مرتبط

۲۷ مهر ۱۳۹۷انتقاد حسین راغفر از تصمیم‌های اقتصادی دولت
۲۵ مهر ۱۳۹۷دو اقتصاددان: مسئولیت همه پیامدها متوجه سیاست‌گذاران است/ کمبود عرضه عامل اصلی در جهت افزایش قیمت‌ها است
۲۴ مهر ۱۳۹۷بازار ارز آبان‌ماه به کدام سو می‌رود؟
۲۰ مهر ۱۳۹۷اقتصاد آزاد ابزاری برای مهار کشورهای در حال توسعه است
۲۰ مهر ۱۳۹۷محمود بهمنی: FATF را نمی‌توان به دلار وصل کرد/ با مدیریت عرضه و تقاضا قیمت دلار را بر روی ۲۹۰۰ تا ۳۰۰۰ تومان نگه داشتیم
۱۸ مهر ۱۳۹۷چگونه دلار کشورها را استعمار کرد/ راه علاج این درد چیست  
۱۶ مهر ۱۳۹۷هفت خوان حذف رانت
۱۶ مهر ۱۳۹۷یک خطای راهبردی در قضیه FATF
۱۴ مهر ۱۳۹۷چه کسانی از ارزان شدن نرخ ارز ناراحت و عصبانی هستند  
۱۴ مهر ۱۳۹۷راغفر هشدار داد: خواسته‌های FATF تمامی نخواهد داشت/ نخستین پولشویی دنیا در خود آمریکا انجام شد
۱۴ مهر ۱۳۹۷واکنش راغفر به سخنان رییس جمهور که گفته بود دولت از گرانی ارز منتفع نمی‌شود  
۱۱ مهر ۱۳۹۷در دو روز گذشته چه دلایلی باعث کاهش قیمت ارز در ایران شده است  

دیدگاه کاربران

mostafa.kamali95@yahoo.com۶۲۰۰۶۶۱۷:۱۳:۴۱ ۱۳۹۷/۸/۱۲
دولت با گرفتن ماهی از اب گل الود تحریم ها به منظور پوشش کسری و هزینه های خود و جلوگیری از ورشکستگی بانک ها برای انکه مشابه انچه برای موسسات پیش امد برای بانکوها بوجود نیاید با دستکاری ترخ ارز تمامی کسری ها خود و زیان بانک ها را کل مردم کشور سر شکن کرد
سنائی۶۲۰۵۱۱۲۲:۰۲:۵۵ ۱۳۹۷/۸/۱۲
کل مردم نفرمائید !!. مردم عادی و مردمی که قسم های حضرت عباس دولت را پذیرفتند هزینه ها را پرداخت کردند. آنهائیکه داخل دولت در سطوح بالا و میانی بودند و وابستگان آنها و مافیا ثروت و رانت خورها از جمله وارد کنندگان اتومبیل و موبایل و سایر اقلام وارداتی و صرافی ها و بانکها و و و . . . . . . . نه تنها چیزی نپرداختند بلکه ثروتشان ناگهان 5 برابر شد.!! .
ناشناس۶۲۰۶۵۱۰۰:۲۱:۰۷ ۱۳۹۷/۸/۱۳
اگر حتی همینطور باشه از نظرم دولت دیر یا زود باید اینکار رو میکرد..بالاخره بیخود نیست که در قرآن آمده است "ربا" جنگ با خداست وقتی 99 درصد ما ماهی دو درصد ربا میگیریم نباید بیش از این هم از اقتصاد کشور انتظار داشته باشیم .. هر 8 سال باید ارز ملی یک چهارم گردد تا کشور سقوط نکند.(میانگین تا 2 برابر همان سود بانکی).
ناشناس۶۲۰۰۸۷۱۷:۲۹:۴۹ ۱۳۹۷/۸/۱۲
قتصاد به شدت دولتی که به شدت خودخواسته است و کسی جرات خصوصی کردن آن را ندارد و شاید اجازه آن را نداشته باشد قطعا به همین مصیبت ختم می شود؟اقتصاد خصوصی ملت را بسیار کمتر نیازمند دولت میکند. در این نوع اقتصاد دولت در خدمت مردم است نه مردم در خدمت دولت. آیا دولت این را موافق است؟آیا سیاست این است که مردم همیشه محتاج دولت باشند و بدون پول نفت و... نتوانند خود را اداره کنند؟واگذاری اقتصاد چه ترس بزرگی دارد که دولتها از انجام آن خودداری میکنند؟آیا در اقتصاد دولتی بهتر میتوان جیب ها را پر کرد؟
ناشناس۶۲۰۱۰۱۱۷:۳۶:۵۷ ۱۳۹۷/۸/۱۲
دانشگاهی در انگلیس...کدوم دانشگاه؟؟؟؟!!!پیام نور انگلیس؟؟؟؟ ایشان متناقض حرف می زنند بالاخره کودتای ارزی بوده یا اینکه افزایش قیمت دلار دولت است؟؟؟؟؟!!!!
ناشناس۶۲۰۱۲۶۱۷:۵۰:۴۳ ۱۳۹۷/۸/۱۲
گرونی خودرو ، مسکن ، ارز ، سکه ، و همه چی حتی رب گوجه فرنگی ، توسط دولت و دلالهای دور و برش اتفاق میفته
استاد۶۲۰۱۷۷۱۸:۱۸:۵۸ ۱۳۹۷/۸/۱۲
به موضوع اصلی یعنی صرفه جویی ارزی تا انتخاب بعدی امریکا اشاره نشده است.
ناشناس۶۲۰۱۸۶۱۸:۲۴:۱۳ ۱۳۹۷/۸/۱۲
وقتی یه اسلاحتلب این حرفارو می زنه دیگه حرفی برای گفتن نمی مونه
ناشناس۶۲۰۴۰۲۲۰:۳۹:۱۳ ۱۳۹۷/۸/۱۲
اثلاهتلبها را واقعا باید اسلاه کرد
ناشناس۶۲۰۶۴۹۰۰:۱۸:۲۴ ۱۳۹۷/۸/۱۳
ایشون اصولگرا هستند.
ناشناس۶۲۰۱۹۰۱۸:۲۶:۲۴ ۱۳۹۷/۸/۱۲
دوست و دشمن در این مسئله اشتراک نظر دارند که تغییرات افزایشی قیمت ارز کار خود دولتها است و عوامل بیرونی تا ۲۰ درصد اثر گذار است.آنهم به دلیل ساختار دولتی اقتصاد بانک صنعت پتروشیمی نفت....ایران است،فرقی هم بین احمدی نژاد و روحانی نیست
ناشناس۶۲۰۲۳۴۱۹:۰۰:۰۶ ۱۳۹۷/۸/۱۲
چرا انقدر این اقتصا دانان حرف می زنند دولت توجهی نمی کند منظور دولت وبعصی از مسولین از این همه بی توجهی چیست چرا جواب ملت رانمی دهند.
ناشناس۶۲۰۲۵۵۱۹:۱۱:۰۸ ۱۳۹۷/۸/۱۲
دیدگاه این استاد کاملا درست است و به نظر می رسد هدف نفوذی ها زمینه چینی برای برجامهای شماره دار است.
رضا باذوق۶۲۰۵۱۲۲۲:۰۵:۳۸ ۱۳۹۷/۸/۱۲
کاش زمان احمدی نژاد که این اتفاق افتاد یک مرد هم از اصولگرایان اقدامات آن دولت را مانند ایشان مستدل نقد میکرد. البته اعتراض شد ولی نقد علمی نبود.
ناشناس۶۲۰۶۹۲۰۱:۵۶:۱۶ ۱۳۹۷/۸/۱۳
اره زمان احمدی نژاد هم که دلار و تورم 400% شد نفوذی ها دنبال برجام بودن :))
امین۶۲۰۴۷۹۲۱:۳۱:۲۷ ۱۳۹۷/۸/۱۲
جناب راغفر بگو راه داره قیمت دلارو بیارن پایین چون چیزی نداریم از دست بدیم.
ناشناس۶۲۰۴۹۲۲۱:۴۴:۰۹ ۱۳۹۷/۸/۱۲
دولتمردان درست زمانی که امریکا مار اتهدید به تحریم می کرد در ظلم به ملت از امریکا پیشی گرفتند وتحریم علیه مردم را اجرا کردند واقعا تحریمهای داخلی کمر مردم را شکست وگرنه ملت ما از بعد انقلاب تحریم بوده این چنین فشاری به مردم بخصوص قشر محروم بی سابقه بوده هرکس به طریقی دل ما می شکند روحانی جدا ترامپ جدا می شکند اون ترامپ اگر می شکند حرفی نیست روحانی بگوید که چرا می شکند
ناشناس۶۲۰۶۸۶۰۱:۵۰:۱۲ ۱۳۹۷/۸/۱۳
دولت مگر عقلش کم شده که محبوبیت خود را کم کند و صبح و شب از مردم فحش بخورد ؟ شما اصلا میدونی تحریم چی ؟
ناشناس۶۲۰۶۸۹۰۱:۵۵:۱۸ ۱۳۹۷/۸/۱۳
هیجان تحریم ها باعث حمله مردم به دلار شد و این حجم زیاد از خرید در توان دولت نبود و ارز را برای شرایط سخت تر ذخیره کرد . کار دولت کاملا درست و اقتصادی بوده

پربحث‌های امروز

 1. چرا دیپلماسی نفتی آمریکا شکست خورد؟/ ۳ شرط اصلی را برای معافیت از تحریم

 2. علت تصادف خودرو همراهان وزیر کار مشخص شد

 3. نظام انتخاباتی مطلوب برای انتخاب نمایندگان مجلس شورای اسلامی

 4. واگذاری معادن سودده به افراد خاص

 5. دیگر دلیلی برای پرداخت یارانه‌ به افراد پردرآمد وجود ندارد

 6. پوتین: از نفت ۷۰ دلاری راضی‌ام

 7. عرضه تخم‌مرغ تنظیم بازاری در تهران

 8. مراسم تشییع مدیرعامل و معاون سازمان تامین اجتماعی امروز برگزار می‌شود

 9. افراد "درون‌گرا" و "برون‌گرا" چه ویژگی‌هایی دارند؟

 10. کره شمالی یک "سلاح تاکتیکی فوق مدرن" آزمایش کرد

 11. بخشنامه بودجه سال ۱۳۹۸ ابلاغ شد + متن

 12. چرا بیکاری یک استان ۸ و استان همجوارش ۲۰ درصد است

 13. برای اطلاع از تعداد سیم کارت هایتان استعلام بگیرید

 14. نماز میت غیابی برای خاشقجی در استانبول

 15. لیگ برتر فوتبال بانوان به تعویق افتاد

 16. احیای دریاچه ارومیه با شکست مواجه شده؟

 17. رئیس‌جمهور عراق شنبه به تهران می‌آید

 18. لیبرمن: قدرت حماس ظرف یک سال در حد حزب‌الله می‌شود

 19. فایل صوتی دوم درباره قتل خاشقجی پیدا شد

 20. خانه‌های جدید ساخته شده در کرمانشاه مقاوم‌اند

 21. حمله شیمیایی سال 2017 ادلب سوریه تایید شد

 22. پیش‌بینی روند بازار مسکن سخت شد

 23. اتحادیه اروپا آماده منتفی شدن بریگزیت و ماندن انگلیس است

 24. کره جنوبی در مورد کنار گذاشتن نفت ایران جدی است؟

 25. چرا سامان قدوس در بازی با ترینیدادوتوباگو غایب بود؟

پربحث‌های دیروز

 1. واکنش کیهان به اعدام سلطان سکه  

 2. درگذشت نوربخش مدیرعامل تامین اجتماعی و معاونش در حادثه رانندگی/ جزئیات حادثه برای همراهان وزیر کار در گلستان+تصاویر

 3. ماجرای زندگی مولتی میلیاردری که شهید شد + عکس

 4. دلار وارد کانال ۱۱ هزار تومان شد

 5. بازگشت اثر تحریم ها و وعده های تمام نشدنی اروپایی ها/ راه حل جایگزین چیست؟

 6. دستمزد کارگران و کارمندان در سال آینده چقدر باید افزیش یابد؟

 7. کشورهای غربی، محمدبن سلمان را چگونه نجات می دهند؟

 8. سردار حاجی‌زاده: قدرت ایران را از زبان ترامپ بشنوید

 9. میوه‌ای که سرخوشتان می‌کند

 10. ترامپ یک مقام کاخ سفید را با توصیه همسرش برکنار کرد

 11. همدردی ایران با مردم آمریکا

 12. کاهش ۶۸۰هزار تومانی قیمت سکه در یک هفته/قیمت دلار ۸درصد ارزان شد

 13. سبدهای معیشتی جای ترمیم ریالی مزد را نمی‌گیرند

 14. توصیه محمود صادقی به صداوسیما

 15. اضافه‌وزن؛ افسردگی به بار می‌آورد

 16. چگونه بهبود زخم‌ها را سرعت بخشیم؟

 17. سرماخوردگی کهنه را از طریق این داروی گیاهی درمان کنید

 18. مرگ یک یوزپلنگ در اثر برخورد با یک دستگاه خودرو

 19. عصبانیت سعودی‌ها از معافیت تحریمی آمریکا به مشتری‌های نفت ایران

 20. تیراندازی در مراسم عزاداری در شادگان

 21. زاهدی: اوراق مشارکت هم کارگشا بدهی دولت نیست

 22. دیوید میلیبند: سکوت جامعه بین‌المللی در برابر فاجعه یمن شرم‌آور است

 23. انحراف اتوبوس در کاشان ۲۷ مصدوم برجای گذاشت

 24. حمله توئیتری ترامپ به «فیس‌بوک»، «گوگل» و «توئیتر»

 25. حفاظت از 23 میلیون هکتار از مراتع به مردم واگذار شد

پربحث‌های هفته

 1. سلطان سکه اعدام شد

 2. ادامه تخریب آیت‌الله یزدی با انتشار تصویری از نوه

 3. تهمت بزرگ وزیر خارجه‌مان به نظام؛ آقای ظریف اگر مدرکی دارید، چرا به قوه قضائیه ارائه نمی‌دهید؟/ پولشویی کجا انجام می‌شود؟

 4. سوت و کف به افتخار ظریف

 5. روحانی: تحریم‌های ۱۳ آبان هیچ تاثیری در روند اقتصادی کشور نداشت/ اولین بسته حمایت غذایی آبان داده می‌شود/ برای حقوق پیش‌بینی‌هایی شده تا مشکلات اقتصادی تا حدی جبران شود

 6. تیتر روزنامه استقلال بعد از نایب قهرمانی پرسپولیس در آسیا  

 7. این فیلم را ببینید؛ از احمد شیرزاد تا محمدجواد ظریف

 8. آخوندی: کار درستی کردم که حتی ۱ واحد مسکن مهر افتتاح نکردم

 9. دولت بداند سال آینده تورم بیشتری در اقتصاد ایران بروز خواهد کرد/ دفاع از توزیع کوپن در واکنش به اتهامات کوپونیسم و کمونیسم/ ۱۷ سیاست و بسته پیشنهادی برای خروج از بحران

 10. آقای ظریف! مردم چرا باید برای این سطح ناشی گری دیپلماتیک هزینه دهند؟

 11. جهانگیری: تصمیم گرفتیم تا کسی سرِ گرسنه بر زمین نگذارد/ ارزش روز سهام عدالت ۱۳ میلیون تومان شده است

 12. جزئیات جدید افزایش ۵۰ درصدی حقوق کارکنان سازمان مالیاتی + سند

 13. حضور دختران برانکو، علی پروین و محمود خوردبین در استادیوم آزادی + تصاویر  

 14. به این مسئول چه می‌توان گفت؟  

 15. دفاع رئیس اتحادیه آجیل از قیمت ۲۰۰ هزار تومانی پسته

 16. پیروز حناچی شهردار تهران شد؛ صندلی بهشت به آخوندی نرسید + جزئیات

 17. فاتحه تهران را بخوانیم

 18. ظریف باید اسامی پولشویی کنندگان را نام ببرد وگرنه استیضاح می شود

 19. مردم بدانند این جماعت نسبتی با انقلاب اسلامی و ولایت فقیه ندارند

 20. آخوندی لواسان‌نشین است و خوی اشرافی‌گری دارد

 21. جریان اصلاح طلبی باید پاسخگوی ناکارآمدی دولت کنونی باشد/ اصلاح طلبی را در پای آنها که اصلاح طلب نبودند ذبح کردند/ دو جریان اصلی برای‌‌ نجات خود باید پوست اندازی کنند

 22. اندر حکایت شهرداری تهران / چرا مردم باید هزینه دعواهای سیاسی اصلاح‌طلبان را بدهند؟

 23. آیا حناچی همان فرشته نجات تهران است؟

 24. آقایان! عذرخواهی کنید

 25. افزایش حقوق کارمندان ۲ دستگاه دولتی مجدد به جریان افتاد +سند

پربحث‌های اخیر

 1. چرا دیپلماسی نفتی آمریکا شکست خورد؟/ ۳ شرط اصلی را برای معافیت از تحریم

 2. واگذاری معادن سودده به افراد خاص

 3. دیگر دلیلی برای پرداخت یارانه‌ به افراد پردرآمد وجود ندارد

 4. پوتین: از نفت ۷۰ دلاری راضی‌ام

 5. عرضه تخم‌مرغ تنظیم بازاری در تهران

 6. بخشنامه بودجه سال ۱۳۹۸ ابلاغ شد + متن

 7. چرا بیکاری یک استان ۸ و استان همجوارش ۲۰ درصد است

 8. برای اطلاع از تعداد سیم کارت هایتان استعلام بگیرید

 9. پیش‌بینی روند بازار مسکن سخت شد

 10. کره جنوبی در مورد کنار گذاشتن نفت ایران جدی است؟

 11. عرضه نفت خام در بورس ادامه دارد

 12. برف و باران در 16 استان کشور

 13. حال این روزهای صرافی‌ها

 14. طلای جهانی گران‌تر شد

 15. قیمت نفت بازهم افزایش یافت

 16. راه روسیه از اوپک جدا می‌شود؟

 17. آیا بحران نفتی سال ۲۰۱۴ تکرار می‌شود؟

 18. اختلاس 500 میلیون تومانی یک مسئول در مانه و سملقان

 19. کره جنوبی در مورد کنار گذاشتن نفت ایران جدی است؟

 20. گزارش IMF از ۱۳ شاخص‌ اقتصاد ایران در سایه تحریم‌/ذخایر ارز ۱۰۰ میلیارد دلار

 21. عرضه تخم‌مرغ تنظیم بازاری در تهران

 22. موضع ایران درباره کاهش تولید نفت اوپک

 23. دریافت غذا از عراق به جای پول گاز دروغ است

پربحث‌های دیروز

 1. دلار وارد کانال ۱۱ هزار تومان شد

 2. دستمزد کارگران و کارمندان در سال آینده چقدر باید افزیش یابد؟

 3. کاهش ۶۸۰هزار تومانی قیمت سکه در یک هفته/قیمت دلار ۸درصد ارزان شد

 4. سبدهای معیشتی جای ترمیم ریالی مزد را نمی‌گیرند

 5. زاهدی: اوراق مشارکت هم کارگشا بدهی دولت نیست

 6. قیمت نفت با احتمال کاهش عرضه در بازار افزایش یافت

 7. مذاکرات اوپک برای کاهش تولید بیش از یک میلیون بشکه نفت

 8. ایران ۶۰ هزار تن برنج از هند خریداری می‌کند

 9. شرکت رکورددار تاخیر‌های پروازی مهرماه

 10. دلار باید این تهدید را جدی بگیرد!

 11. آیا ارزهای دیجیتال رسمی می شوند؟

 12. جزئیات بیکاری در ۳۱ استان در ۸ سال گذشته

 13. استرس نفتی در بورس تهران

 14. شکست مرز روانی دلار و سکه

 15. آیا ریزش قیمت در بازار مسکن در راه است؟

 16. روحانی با استعفای مسعود نیلی موافقت کرد

 17. قیمت نفت با ابهامات تحریم‌های ایران وفق می‌یابد

 18. توکلی: امسال بیشتر بر قاچاق، گمرک و بانک تمرکز می‌کنیم/ واکنش نسبت به اعدام سلطان سکه

 19. کره‌جنوبی روزانه ۲۰۰ هزار بشکه نفت می‌تواند از ایران خریداری کند

 20. قیمت آپارتمان در نقاط مختلف تهران

 21. قیمت ها در بازار خودرو آرام است، جز این چند مورد

 22. نباید از طیب‌نیا انتطار معجزه داشت/ بانک مرکزی بدهی خود از سیستم بانکی را طلب کند

 23. دلیل کاهش نرخ ارز مسایل اقتصادی نیست

 24. ایران هیچ تعهدی برای افشا اطلاعات بانکی خود به وزارت خزانه داری آمریکا نداده است

 25. آخرین عناوین روزنامه‌های اقتصادی

پربحث‌های هفته

 1. آخوندی: کار درستی کردم که حتی ۱ واحد مسکن مهر افتتاح نکردم

 2. دولت بداند سال آینده تورم بیشتری در اقتصاد ایران بروز خواهد کرد/ دفاع از توزیع کوپن در واکنش به اتهامات کوپونیسم و کمونیسم/ ۱۷ سیاست و بسته پیشنهادی برای خروج از بحران

 3. جزئیات جدید افزایش ۵۰ درصدی حقوق کارکنان سازمان مالیاتی + سند

 4. دفاع رئیس اتحادیه آجیل از قیمت ۲۰۰ هزار تومانی پسته

 5. افزایش حقوق کارمندان ۲ دستگاه دولتی مجدد به جریان افتاد +سند

 6. بخشنامه عجیب سایپا به مشتریان!

 7. اسامی نهادهای معاف از مالیات اعلام شد

 8. ۱۰۰ نفر با مدرک غیرمرتبط در شستا/ از تعارض منافع تا ژن‌های خوب در شرکت‌های زیر مجموعه وزارت کار را بشناسیم

 9. بازگشت تحریم‌ها و افراد خوش باور به غرب/ چرا از اشتباهات گذشته درس نمی‌گیریم؟

 10. نعمتی: واقعیت این است که تحریم‌ها اثر چندانی نخواهد داشت

 11. سقوط قیمت دلار به مرز ۱۲ هزار تومان

 12. جزئیات مرحله اول طرح حمایتی از اقشار کم درآمد تا ۳۰۰ هزار تومان/ گوشت و مرغ و برنج در سبد

 13. روسیه: فروش سوخو به ایران منوط به صدور مجوز آمریکاست/ چین گزینه قطعی برای خرید هواپیما نیست

 14. بازار شیر تو شیر قیمت شیر/ قیمت‌ها روزانه بالا می‌رود!

 15. ساندرو‌های مخفی در انبار به امید گرانی!

 16. سوئیفت بانک ملی امروز قطع می‌شود + سند

 17. دلار وارد کانال ۱۱ هزار تومان شد

 18. وزیر اقتصاد: در مقابله با تحریم‌ها کارکشته شده‌ایم

 19. اقامت در ایران برای خارجی‌ها «مفت» شده است/ قیمت اتاق هتل ۳ستاره ایرانی اندازه همبرگر اروپایی!؟

 20. بانک مرکزی: سوئیفت نقشی در نگهداری حساب‌ها و تسویه ارزی ندارد /خللی در مبادلات ارزی ایجاد نمی شود

 21. تصاویر منتشر شده از لحظاتی قبل از اعدام سلطان سکه  

 22. پولشویی در ایران؛ واقعیت چیست؟

 23. چرا دیپلماسی نفتی آمریکا شکست خورد؟/ ۳ شرط اصلی را برای معافیت از تحریم

 24. دستمزد کارگران و کارمندان در سال آینده چقدر باید افزیش یابد؟

 25. افزایش دستمزد کارگران بی نتیجه ماند/کمیته مزد هفته آینده تشکیل می شود

آخرین عناوین