راغفر: نرخ ارز را دولت افزایش داد نه تحریم‌ها/ تاثیر تحریم از فردا کم می‌شود

گروه اقتصادی الف،   3970812165 ۱۹ نظر، ۴ در صف انتشار و ۴ تکراری یا غیرقابل انتشار
راغفر: نرخ ارز را دولت افزایش داد نه تحریم‌ها/ تاثیر تحریم از فردا کم می‌شود

مهم تر از هر چیزی مساله سیاست های داخلی است که چگونه می تواند روی آثار تحریم ها بر کشور تعیین کننده باشد. آنچه من متوجه می شوم این است متاسفانه آسیب هایی که بر اثر افزایش دستوری نرخ ارز در کشور صورت گرفته و در حال گرفتن است خودش بسیار بسیار هولناک تر از آثار تحریم ها است.

 

«حسین راغفر» اقتصاددان 65 ساله، استاد اقتصاد دانشگاه الزهرا و دانش آموخته دانشگاهی در انگلستان است. نگاهی به کارنامه او نشان می دهد که راغفر بیشتر مسئولیت های اقتصادی اش را در دولت اصلاحات بر عهده داشته است. این استاد دانشگاه  که به عنوان پژوهشگر فقر شناخته می‌شود و در حوزه رفاه اجتماعی تالیفاتی دارد. هرچند او به عنوان یکی از سرسخت ترین منتقدان اقتصادی دولت تدبیر و امید شناخته می شود و اوج این موضوع را می توان در واکنش های او در مساله افزایش نرخ ارز مشاهده کرد.

به گزارش «تابناک»، به دنبال بروز آشفتگی در بازار ارز طی ماه های ابتدایی سال جاری او از بالا رفتن بی رویه و رسیدن قیمت دلار به نرخ های باور نکردنی سخن گفت. «حسین راغفر» همچنین در یک برنامه زنده تلویزیونی حضور یافت و اعلام کرد ک«ه بالا رفتن چشمگیر و نا باورانه نرخ ارز یک کودتایی بیش نیست.» او همچنین گفته «سخت شگفت زده شده که چرا مقامات امنیتی کشور از وقوع یک کودتای نرم اقتصادی که بازار ارز ایران را هدف گرفته غافل مانده‌اند. جای تاسف تاسف است که دختری به نشانه اعتراض روسری خود را در میدان انقلاب تهران روی چوب برده به زندان برده می‌شود، ولی سوداگران و کسانی که در فساد چشمگیر دولتی نقش داشته‌اند همچنان آزاد هستند و کسی به دنبال دستگیری طمع کاران و فاسدین نیست.»

این گفت و گو با این اقتصاد دان به بهانه فرارسیدن چهارم نوامبر (13 آبان ماه) موعد اجرای تحریم های ظالمانه و ثانویه آمریکایی ها علیه جمهوری اسلامی ایران پس از خروج یکجانبه آنها از برجام انجام شده است. راغفر در این گفت و گو ابراز عقیده کرده است که بیشتر مشکلات ما در اثر عدم اقدام کردن ها و بی عملی در داخل کشور است تا تحریم ها؛ او همچنین ابراز عقیده کرده است که «افزایش نرخ ارز کاری است توسط خود دولت انجام شده و ربطی به بازگشت تحریم ها از سوی آمریکایی ها ندارد.»

آنچه در ادامه می خوانید مشروخ گفت و گوی خبرنگار «تابناک» با «حسین راغفر» اقتصاد دان و استاد دانشگاه پیرامون اجرای تحریم های ثانویه است که از فردا اجرایی خواهد شد.

* آقای راغفر از فردا دور دوم تحریم های آمریکا علیه ایران پس از خروج آنها از برجام اجرا خواهد شد؛ موضوعی که به اجرای تحریم های ثانویه مشهور است، این مساله چه تاثیر بر اقتصاد کشور خواهد گذاشت؟

- مهم تر از هر چیزی مساله سیاست های داخلی است که چگونه می تواند روی آثار تحریم ها بر کشور تعیین کننده باشد. آنچه من متوجه می شوم این است متاسفانه آسیب هایی که بر اثر افزایش دستوری نرخ ارز در کشور صورت گرفته و در حال گرفتن است خودش بسیار بسیار هولناک تر از آثار تحریم ها است.

البته که در جریان تحریم های آمریکا علیه ایران، مساله تحریم های ثانویه که عملا مشمول شرکت هایی است که اگر تحریم های آمریکا را نقض بکنند، تحت این اقدام قرار می گیرد، یک اقدام بسیار خطرناکی به جهات مختلف است. این موضوع مصوبه کنگره آمریکا است و عملا معنای دیگرش این است که کنگره آمریکا با این اقدام تبدیل می شود به کنگره جهان و مصوبات آن برای همه کشورهای دنیا لازم الاجراست.

راغفر: نرخ ارز را دولت افزایش داد نه تحریم‌ها/ تاثیر تحریم از فردا کم می‌شود/ دولت بیشتر در خدمت محافل قدرت و ثروت است تا مردم/ یک کمیته غیردولتی و غیرحکومتی برای مقابله با تحریم‌ها تشکیل شود

اگر کشوری به این مصوبات و تحریم ها بی توجه باشد، با تنبیهات آمریکایی ها مواجه خواهد شد. این موضوع پیامدهای گسترده ای دارد و فقط روی ایران نیست، بلکه کشورهای دیگر دنیا را تحت تاثیر قرار می دهد و تحت تاثیر هم قرار داده است. شاید یکی از دلایل اصلی مساله همکاری های اروپا با ایران و تلاشش برای نوعی استقلال از سیاست های آمریکا و تاثیری که سیاست های کنگره بر روی وضعیت اقتصادی اروپا می گذارد، همین موضوع است.

اگر شما نگاهی به رابطه تجاری با سایر کشورهای دنیا داشته باشید بر اساس آماری که از رابطه تجاری آمریکا با دیگر کشورهای دنیا در سال 2017 منتشر شده بود، تنها کشوری که رابطه تجاری مثبتی با آمریکایی ها داشته بریتانیا است و مابقی کشورها رابطه تجاری منفی با آمریکا دارند که البته این موضوع حتما اتفاقی نیست، بلکه برنامه ریزی شده است؛ چون بر همین اساس کشورهای دنیا در یک وضعیت وابستگی به آمریکا به سر می برند که انها را تابع سیاست ها و برنامه ریزی های این کشور می کند.این موضوع نشان می دهد که چگونه کنگره آمریکا می تواند تبدیل به یک کنگره جهانی بشود، علت اصلی اش همین مساله ای است که از آن یاد کردیم.

در شرایط کنونی تحریم ها در مورد ایران عملا چند ماهی می شود که اجرا شده است. به عنوان مثال یکی از اقدامات قرار بوده این باشد که کشورهایی که بر مبنای پول ملی خودشان هم با ما مبادله می کنند، شامل تحریم بشوند. خوب ما الان با چینی ها و هندی ها تعدادی از قراردادهای مان به صورت دوجانبه بوده، منتهی آمریکایی ها حتی کشورهایی که با پول ملی و بانک هایی که با پول ملی شان با ما تجارت کنند را تحریم کرده است که آنها نتوانند در صورت چنین اقدامی مبادلات دلاری داشته باشند.

به تعبیر دیگر اینکه تحریم های ثانویه آثار تعیین کننده ای روی رفتار کشورهای دیگر در انجام مبادلات اقتصادی با ایران گذاشته است که متاسفانه این موضوعات آثارش را در اقتصاد ما نشان خواهد داد. اما متاسفانه باید بگویم در ایران مشکل ما  بیشتر داخلی است. ببنید، آنهایی که در آمریکا برای اثربخشی تحریم ها، ابزارها و سیاست های تحریمی کار می کنند، یک گروه بسیار منسجم در بالاترین سطوح اجرایی و سیاست گذاری این کشور هستند. یک تیم بسیار گسترده است، تلاش شبانه روزی دارند و مطالعات روزمره ای را از حتی موضع گیری مسئولان در ایران دارند و این مسائل را تجزیه تحلیل می کنند؛ در حالی که ما هیچکدام از اینها را نداریم.

* ما برای مقابله با این اقدامات خصمانه چه باید بکنیم؟

- یک صدم از تلاشی که علیه ما در آمریکا صورت می گیرد را در ایران برای خنثی سازی این اقدامات خصمانه نداریم به همین دلیل است که ما به شدت متاثر از این دسته از سیاست های خارجی هستیم. ما در داخل انسجام لازم و برنامه ریزی کافی برای مقابله با موضوعاتی نظیر تحریم را نداریم، بنابراین اگر اتفاقی می افتد به نظر من بیش از هرچیزی محصول کم کاری و بی عملی ما است تا چیزهای دیگر... ما سالیان سال است که تحریم هستیم اما اقدامی عملی برای مقابله با این موضوع نکرده ایم.

رئیس جمهور آمریکا همین اخیرا اعلام کرده که تمامی تحریم ها علیه ایران به وضعیت قبل از برجام بازخواهد گشت. عملا در این مدت ما همه این تحریم ها را داشته ایم فقط موضوع مربوط به سیاست های تحریم های ثانویه که نقش کشورهای دیگر در ارتباط با ایران را تعیین می کرد، موضوع مهمی بود که انها نیز از این موضوع تاثیر خواهند پذیرفت؛ ولی در سایر موارد موضوع جدیدی را شاهد نخواهیم بود.

* ساز و کاری که اتحادیه اروپا وعده اش را داده بود برای جلوگیری از این سیطره آمریکایی هاست،  این موضوع چقدر در خنثی ساختن اقدامات تحریمی آمریکا علیه کشورمان تاثیر خواهد گذاشت؟

 فشارهای کنونی آمریکا علیرغم تهمیداتی که ظاهرا اروپا در آن برای ادامه همکاری با ایران در چارچوب برجام مصمم است، ادامه خواهد یافت و به نظر می رسد این موضوع حتی همین کشورها را کماکان تحت تاثیر قرار خواهد داد. پس به این شکل نیست که ما بتوانیم از این تنگناها عبور کنیم، مگر اینکه ما برنامه های منسجمی از پیش می داشتیم؛ حتی اعتقاد دارم در شرایط کنونی هم گروهی در ایران برای مقابله با تحریم ها و آثار آن باید تشکیل شود، یک کار مستمر انجام بدهد و ما را از این کلی گویی هایی که عمدتا دستگاه های برنامه ریزی کشور دارند، خارج کند تا به یک وضعیت فعال در ارتباط با تحریم ها و آثار آن برسیم؛ در غیر اینصورت باید منتظر باشیم و هر فشار بین المللی را به همراه همه آثارش پذیرا باشیم.

اقداماتی که دولت برای افزایش نرخ ارز در کشور داشته خودش بیشترین آسیب را به اقتصاد و جامعه زده است و همه هدف هایی که دولت ترامپ به دنبالش بوده را عملا محقق کرده است و بنده بر این عقیده ام که با توجه به این شرایط از حالا به بعد هزینه ها سنگین تر نخواهد شد.

* شما معتقدید که افزایش وحشتناک نرخ ارز در کشور متاثر از تحریم ها جدید نبوده و کاری است که دولت آن را انجام داده است؟

- دقیقا همین طور است.

* هدف از چنین افزایش نرخی توسط دولت چه بوده؟

- هدف در واقع جبران سیاست های غلط دولت ها و به ویژه همین سیاست های غلط اقتصادی در 5 سال گذشته است. دولت در ایران تا چندی پیش چیزی بالغ بر 500 هزار میلیارد تومان بدهی داشته است که امروز این رقم به شدت بیشتر شده، ضمن اینکه مشکلات عدیده ناشی از اجرای سیاست های غلط در 5 سال گذشته هم امروز خود را بروز داده که یکی از آنها افزایش نقدینگی است که در اختیار بانک های خصوصی و ناشی از سیاست های خود دولت است.

دولت وقتی در سال 92 عهده دار مسئولیت قوه اجرایی شد، کل نقدینگی کشور رقمی حدود 460 یا 470 هزار میلیارد تومان بود. الان این رقم بیش از 1600 میلیارد تومان است و پیش بینی می شود تا پایان سال این رقم به بالای 2 هزار میلیارد تومان برسد. اینها محصول سیاست های همین دولت است، ضمن اینکه در اثر اهمال بانک مرکزی و سیاست های غلط دولت، صورت وضعیت مالی بانک ها به شدت بدتر شده و دولت برای تامین منابع سپرده های مردم نزد بانک ها نیازمند منابعی است که از آنها برای جبران نابه سامانی ها در نظام بانکی بهره بگیرد، برای همین دست به افزایش نرخ ارز زده است.

*  وضعیت بهتر خواهد شد یا بدتر؟

- اینکه وضعیت بهتر بشود یا بدتر بسته به این است که چگونه با این موضوع مواجه شویم. عرض کردم که ما هیچ برنامه ای برای مواجهه با ابزارها و سیاست های تحریمی نداشته ایم و همواره بسیار منفعل در قبال آن عمل کرده ایم و به نظر من خطر اصلی که کشور را تهدید می کند، این مساله است. این انفعالی که سیاست های بخش عمومی در کشور ما با آن مواجه بوده است مشکل بزرگی است.

اینکه نتیجه چه خواهد شد، شرایط بدتر می شود یا بهتر؛ بستگی به این دارد که دولت تا چه حدی واقعا آمادگی داشته باشد برای مواجهه با این موضوع. متاسفانه تا جایی هم که من اطلاع دارم، هیچ نوع آمادگی برای این موضوع وجود ندارد. ولی یک جای کار جای خوشبختی دارد.

* خیلی ها می گویند، تا الان هر اتفاقی قرار بود بر اثر تحریم ها بیافتد، افتاده و با رسیدن موعد اجرای تحریم ها اتفاقا بار روانی این مساله کم می شود و شرایط رو به بهبود خواهد رفت؛ شما هم به این موضوع اعتقاد دارید؟

- بله، همینطور که شما هم اشاره کردید، بخش قابل توجهی از این تحریم ها آثار خودش را گذاشته و از این به بعد، تاثیر چندانی نخواهد داشت. این تاثیرات البته و متاسفانه می تواند یک ابزاری باشد برای دولت و یا جریان هایی که دولت از آنها دفاع می کند!

* منظورتان چه جریان هایی است؟

- همین مافیاهای قدرت ثروت، مثل بنگاه های شبه دولتی و بنگاه های شبه خصوصی؛ مثل اتاق های بازرگانی، پتروشیمی ها و فولادی ها و امثال اینها که دولت عملا و به تعبیر بهتر کارگزار آنهاست. الان دولت متاسفانه بیشتر به دنبال پاسخگویی به نیازهایی اینهاست تا نیازهای مردم. به همین دلیل دولت بسیار منفعل عمل کرده و نشسته تا ببیند چه اتفاقی در جاهای دیگر می افتد. پس اگر مشکلی در اثر تحریم ها و آثار مخرب آن می بینم به نظر بیشتر به دلیل آثار سوء تدبیر داخلی است تا هر چیز دیگری.

* راهکار اصلاح این شرایط چیست، آیا راهکار همان تعیین کمیته ای برای مقابله با آثار تحریم است یا ابزار دیگری را هم در این راه می توان مورد استفاده قرار داد؟

- قطعا لازم است یک کمیته برای مقابله با تحریم ها و آثار آن مرکب از تخصص های مختلف غیر حکومتی تشکیل بشود. چون آنهایی که در دستگاه های دولتی و حکومتی هستند با کمال تاسف بسیار منفعلند و یک نگاه کاملا اداری به چنین مسائلی دارند؛ در حالی که به نظرم می رسد در چنین جایی ما به یک شور ملی نیاز داریم، آدمایی که درد و آلام مردم را درد و آلام خود بدانند؛ نه اینکه به عنوان یک وظیفه اداری بنشینند چیزهایی در بیاورند که به درد هیچکس و هیچ جا نمی خورد.

از طرفی باید یک بازنگری جدی در نظام و ساختار اداری کشور و به خصوص در نظام تصمیم گیری های اقتصادی به وجود بیاید تا بتواند به مشکلات کنونی پاسخ بدهد؛ در غیر اینصورت ما متاسفانه هر روز وضع مان بدتر می شود. قطعا یکی از عواملی که باز در این مساله لازم است تغییر کارکرد اقتصاد کشور است. کشور با این ظرفیت های بزرگ اقتصادی که دارد، متاسفانه از ظرفیت هایش استفاده نمی کند و هر روز هم این سیاست های ارزی وضع اقتصاد کشور را به طور منفی تحت تاثیر قرار داده است.

راغفر: نرخ ارز را دولت افزایش داد نه تحریم‌ها/ تاثیر تحریم از فردا کم می‌شود/ دولت بیشتر در خدمت محافل قدرت و ثروت است تا مردم/ یک کمیته غیردولتی و غیرحکومتی برای مقابله با تحریم‌ها تشکیل شود

همین مسائل دست به دست هم داده تا تولید در کشور ما بیش از هر زمان دیگری مهجور واقع شود. مادامی که این مساله یعنی تولید و تقویت آن در محور سیاست های کنونی قرار نگیرد، مشکلات ادامه خواهد داشت. البته این خودش نیازمند یک بازنگری جدی در ارتباط با نقش دولت است. دولت متاسفانه یک نقش بسیار منفعلانه به خود گرفته است و این موضع گیری های غیر علمی و غیر کارشناسی که همه چیز را واگذار کنیم به بازار باید مورد تجدیدنظر قرار بگیرد؛ چون شرایط کشور، یک شرایط اضطراری است و باید سیاست هایی که متناسب با این شرایط است در کشور انجام و اجرا بشود.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

mostafa.kamali95@yahoo.com۶۲۰۰۶۶۱۷:۱۳:۴۱ ۱۳۹۷/۸/۱۲
دولت با گرفتن ماهی از اب گل الود تحریم ها به منظور پوشش کسری و هزینه های خود و جلوگیری از ورشکستگی بانک ها برای انکه مشابه انچه برای موسسات پیش امد برای بانکوها بوجود نیاید با دستکاری ترخ ارز تمامی کسری ها خود و زیان بانک ها را کل مردم کشور سر شکن کرد
سنائی۶۲۰۵۱۱۲۲:۰۲:۵۵ ۱۳۹۷/۸/۱۲
کل مردم نفرمائید !!. مردم عادی و مردمی که قسم های حضرت عباس دولت را پذیرفتند هزینه ها را پرداخت کردند. آنهائیکه داخل دولت در سطوح بالا و میانی بودند و وابستگان آنها و مافیا ثروت و رانت خورها از جمله وارد کنندگان اتومبیل و موبایل و سایر اقلام وارداتی و صرافی ها و بانکها و و و . . . . . . . نه تنها چیزی نپرداختند بلکه ثروتشان ناگهان 5 برابر شد.!! .
ناشناس۶۲۰۶۵۱۰۰:۲۱:۰۷ ۱۳۹۷/۸/۱۳
اگر حتی همینطور باشه از نظرم دولت دیر یا زود باید اینکار رو میکرد..بالاخره بیخود نیست که در قرآن آمده است "ربا" جنگ با خداست وقتی 99 درصد ما ماهی دو درصد ربا میگیریم نباید بیش از این هم از اقتصاد کشور انتظار داشته باشیم .. هر 8 سال باید ارز ملی یک چهارم گردد تا کشور سقوط نکند.(میانگین تا 2 برابر همان سود بانکی).
ناشناس۶۲۰۰۸۷۱۷:۲۹:۴۹ ۱۳۹۷/۸/۱۲
قتصاد به شدت دولتی که به شدت خودخواسته است و کسی جرات خصوصی کردن آن را ندارد و شاید اجازه آن را نداشته باشد قطعا به همین مصیبت ختم می شود؟اقتصاد خصوصی ملت را بسیار کمتر نیازمند دولت میکند. در این نوع اقتصاد دولت در خدمت مردم است نه مردم در خدمت دولت. آیا دولت این را موافق است؟آیا سیاست این است که مردم همیشه محتاج دولت باشند و بدون پول نفت و... نتوانند خود را اداره کنند؟واگذاری اقتصاد چه ترس بزرگی دارد که دولتها از انجام آن خودداری میکنند؟آیا در اقتصاد دولتی بهتر میتوان جیب ها را پر کرد؟
ناشناس۶۲۰۱۰۱۱۷:۳۶:۵۷ ۱۳۹۷/۸/۱۲
دانشگاهی در انگلیس...کدوم دانشگاه؟؟؟؟!!!پیام نور انگلیس؟؟؟؟ ایشان متناقض حرف می زنند بالاخره کودتای ارزی بوده یا اینکه افزایش قیمت دلار دولت است؟؟؟؟؟!!!!
ناشناس۶۲۰۱۲۶۱۷:۵۰:۴۳ ۱۳۹۷/۸/۱۲
گرونی خودرو ، مسکن ، ارز ، سکه ، و همه چی حتی رب گوجه فرنگی ، توسط دولت و دلالهای دور و برش اتفاق میفته
استاد۶۲۰۱۷۷۱۸:۱۸:۵۸ ۱۳۹۷/۸/۱۲
به موضوع اصلی یعنی صرفه جویی ارزی تا انتخاب بعدی امریکا اشاره نشده است.
ناشناس۶۲۰۱۸۶۱۸:۲۴:۱۳ ۱۳۹۷/۸/۱۲
وقتی یه اسلاحتلب این حرفارو می زنه دیگه حرفی برای گفتن نمی مونه
ناشناس۶۲۰۴۰۲۲۰:۳۹:۱۳ ۱۳۹۷/۸/۱۲
اثلاهتلبها را واقعا باید اسلاه کرد
ناشناس۶۲۰۶۴۹۰۰:۱۸:۲۴ ۱۳۹۷/۸/۱۳
ایشون اصولگرا هستند.
ناشناس۶۲۰۱۹۰۱۸:۲۶:۲۴ ۱۳۹۷/۸/۱۲
دوست و دشمن در این مسئله اشتراک نظر دارند که تغییرات افزایشی قیمت ارز کار خود دولتها است و عوامل بیرونی تا ۲۰ درصد اثر گذار است.آنهم به دلیل ساختار دولتی اقتصاد بانک صنعت پتروشیمی نفت....ایران است،فرقی هم بین احمدی نژاد و روحانی نیست
ناشناس۶۲۰۲۳۴۱۹:۰۰:۰۶ ۱۳۹۷/۸/۱۲
چرا انقدر این اقتصا دانان حرف می زنند دولت توجهی نمی کند منظور دولت وبعصی از مسولین از این همه بی توجهی چیست چرا جواب ملت رانمی دهند.
ناشناس۶۲۰۲۵۵۱۹:۱۱:۰۸ ۱۳۹۷/۸/۱۲
دیدگاه این استاد کاملا درست است و به نظر می رسد هدف نفوذی ها زمینه چینی برای برجامهای شماره دار است.
رضا باذوق۶۲۰۵۱۲۲۲:۰۵:۳۸ ۱۳۹۷/۸/۱۲
کاش زمان احمدی نژاد که این اتفاق افتاد یک مرد هم از اصولگرایان اقدامات آن دولت را مانند ایشان مستدل نقد میکرد. البته اعتراض شد ولی نقد علمی نبود.
ناشناس۶۲۰۶۹۲۰۱:۵۶:۱۶ ۱۳۹۷/۸/۱۳
اره زمان احمدی نژاد هم که دلار و تورم 400% شد نفوذی ها دنبال برجام بودن :))
امین۶۲۰۴۷۹۲۱:۳۱:۲۷ ۱۳۹۷/۸/۱۲
جناب راغفر بگو راه داره قیمت دلارو بیارن پایین چون چیزی نداریم از دست بدیم.
ناشناس۶۲۰۴۹۲۲۱:۴۴:۰۹ ۱۳۹۷/۸/۱۲
دولتمردان درست زمانی که امریکا مار اتهدید به تحریم می کرد در ظلم به ملت از امریکا پیشی گرفتند وتحریم علیه مردم را اجرا کردند واقعا تحریمهای داخلی کمر مردم را شکست وگرنه ملت ما از بعد انقلاب تحریم بوده این چنین فشاری به مردم بخصوص قشر محروم بی سابقه بوده هرکس به طریقی دل ما می شکند روحانی جدا ترامپ جدا می شکند اون ترامپ اگر می شکند حرفی نیست روحانی بگوید که چرا می شکند
ناشناس۶۲۰۶۸۶۰۱:۵۰:۱۲ ۱۳۹۷/۸/۱۳
دولت مگر عقلش کم شده که محبوبیت خود را کم کند و صبح و شب از مردم فحش بخورد ؟ شما اصلا میدونی تحریم چی ؟
ناشناس۶۲۰۶۸۹۰۱:۵۵:۱۸ ۱۳۹۷/۸/۱۳
هیجان تحریم ها باعث حمله مردم به دلار شد و این حجم زیاد از خرید در توان دولت نبود و ارز را برای شرایط سخت تر ذخیره کرد . کار دولت کاملا درست و اقتصادی بوده

پربحث‌های امروز

 1. کاهش ۳۰ درصدی هزینه قبوض برق برای کم‌مصرف‌ها

 2. جزئیات سفر مخفیانه ترامپ به عراق از زبان «محمد علی الحیکم»

 3. کتاب نویسنده ایرانی در آمریکا بار دیگر جنجال‌ساز شد

 4. علی کریمی در مراسم سالگرد ناصر حجازی/ عکس  

 5. احتمال رگبار بهاری در برخی استان‌ها/ افزایش دما در کشور

 6. شروط جدید صادرات محصولات کشاورزی/صادرات فقط با کارت بازرگانی 

 7. ظریف با وزیر خارجه پاکستان دیدار و گفتگو کرد

 8. نفت ایران، برگ برنده چین در مقابله با آمریکا

 9. مانع اصلی حضور تیام در استقلال چیست؟/ زمان انتخاب سرمربی خارجی مشخص شد

 10. افزایش نرخ کرایه تاکسی در ۶۰ خط پایتخت بین ۵ تا ۱۰ درصد

 11. همتی: ارز نیمایی حذف نمی‌شود/ فعالیت بازار متشکل ارزی در مرحله پایلوت قرار دارد

 12. علی شمخانی: ۴۰سال است جنگ اقتصادی را با فرهنگ خرمشهر به پیروزی تبدیل کرده‌ایم

 13. نامه اساتید دانشگاه به رئیس جمهور درباره عدم تشکیل جلسات شورا

 14. مارچلو لیپی دوباره سرمربی تیم ملی فوتبال چین شد

 15. ترامپ: شاید درباره هوآوی با چین توافق کردیم

 16. هانی‌زاده: آمریکایی‌ها فهمیدن تهدیدات نظامی علیه ایران کارساز نیست/ عربستان به دنبال ائتلاف ضدایرانی در منطقه است/ ترامپ می‌خواهد معادله قرن را تا ماه آینده عملیاتی کند

 17. خسارات طوفان در آمریکا  

 18. یورش وحشیانه صهیونیست‌ها به کرانه باختری

 19. اهتزار پرچم 20 متری ایران بر فراز آب‌های خلیج فارس

 20. پلوسی خواستار وساطت خانواده ترامپ در حل اختلاف با دموکرات‌ها شد

 21. چرا پس از فتح خرمشهر جنگ تمام نشد؟

 22. ساختمان های کره شمالی‎  

 23. زاکانی: هیچ رئیس‌جمهوری به اندازه روحانی اختیارات ویژه نداشته است

 24. ۶۰ ماهواره اینترنتی بالاخره به مدار زمین رفتند

 25. پیش‌بینی ۲۰۰ هزار میلیارد تومان برای تأمین کالای ضروری مردم در مجلس

پربحث‌های دیروز

 1. صدای خاموش تجرد قطعی

 2. ظریف: ما پای میز مذاکره هستیم؛ آمریکا میز مذاکره را ترک کرده

 3. مرگ غم انگیز مادر و پسر در شب چهلم

 4. کیهان به اروپا: 365 روز گذشته چه غلطی کردید که 120 روز دیگر مهلت می‌خواهید؟!

 5. بی‌توجهی به پیام‌های تصویری که می‌فرستیم

 6. سلیمی‌نمین: احمدی‌نژادی‌ها درمانده شده‌اند

 7. روزنامه دولت: ریزش قیمت خودرو آغاز شده است

 8. دستگیری 2 زورگیر که گوش طعمه‌هایشان را می‌بریدند

 9. گزینه‌های روحانی برای سخنگویی دولت

 10. ماجراهای تاسف بار و دردناک زن 48 ساله: شوهرم می خواهد طلاقم دهد

 11. اگر حسین هدایتی پرسپولیس را خریده بود، الان این تیم چه وضعی داشت؟

 12. نسخه عضو جبهه پایداری برای خروج از برجام

 13. راهکار مجلس برای مدیریت بازار مسکن

 14. ادعای وزیر دفاع موقت آمریکا درباره جنگ با ایران

 15. پمپئو هم از تندروی بولتون نگران شد

 16. بیانیه جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی به مناسبت سالروز فتح خرمشهر

 17. بشار رسن برای ماندن چه‌قدر می‌خواهد؟

 18. دستگیری سارق خیر نما

 19. پیشنهاد سه ساله باشگاه استقلال به سرمربی ایتالیایی سابق اینترمیلان

 20. واشنگتن: درباره وقوع حمله شیمیایی در سوریه به جمع‌بندی نرسیده‌ایم

 21. واکنش جواد زرینچه به سرمربی‌گری مجیدی در استقلال

 22. تردد ماشین‌های سنگین در شب‌های لیلالی قدر ممنوع شد

 23. استقبال «برنی سندرز» از ایده استیضاح ترامپ

 24. سقوط مرگبار ۴ کارگر در چاه

 25. کاهش نرخ رشد اقتصادی عربستان در سال جاری

پربحث‌های هفته

 1. کشتیم که کشتیم دیه‌شو میدیم! / نظر شما درباره‌ی این فیلم چیست؟!

 2. آیا دوچرخه سواری بانوان جرم است؟

 3. لفاظی تازه ترامپ علیه ایران: هرگز دوباره آمریکا را تهدید نکنید

 4. محکومیت «یاسین رامین» در پرونده شیرخشک‌های آلوده وارداتی به ۱۷ سال حبس

 5. برجام؛ ترامپ و توافق جدید

 6. عابربانک پرسپولیس و وزیر سابق کجا شلاق می‌خورند؟

 7. فرار از جنگ صلح به بار نمی‌‌آورد

 8. واکنش‌ها به درخواست روحانی برای اختیارات ویژه/ تاکتیک دو سر برد رئیس جمهور/ بگوید در چه مواردی محدودیت دارد/ خیری ندیده ایم از این اختیارها

 9. صدای خاموش تجرد قطعی

 10. توضیح نماینده خرمشهر درباره انتشار عکسی افطاری وی در فضای مجازی

 11. محسنی اژه‌ای: از بی‌عفتی فیلم بگیرید و برای ما بفرستید/ روحانی چه اختیار ویژه‌ای می‌خواهد؟/ رضایت اصحاب رسانه از جلسه با رئیسی

 12. تخریب ویلاهای خاص با قاطعیت دستگاه قضا/ از ویلای داماد شمخانی تا دختر وزیر سابق

 13. اوباما همزمان لبخند می‌زد و تحریم می‌کرد/ روحانی و جهانگیری چه وعده‌های به ملت دادند؛ جوابگو باشند/ اصلاح‌طلبان بعد از رای آوردن بجای پاسخگویی می‌گویند اختیار نداشتیم

 14. هشدار شديد دهقان به روسای قوا؛ دستورالعمل چپاول اموال مردم را لغو كنيد

 15. چراغ‌های روشن به هنگام سحر  

 16. پاسخ به چند شبهه پرتکرار در موضوع حجاب

 17. اژه‌ای:‌ دشمن به دنبال رواج بی‌عفتی و بی‌اخلاقی در جامعه است/ چرا فیلم قانون‌گریزی‌ها را برای مقامات قضایی نمی‌فرستید؟

 18. روحانی: قیمت ارز ۱۳ هزار تومان و حتی ۸ هزار تومان نیست / بنگاه‌های دولتی باید واگذار شود

 19. آموزش فریب دادن زنان متاهل در سریال نمایش خانگی!

 20. رفتار عجیب نمایندگان برای تعویق کنکور/ موافقت 81 نفر به رغم فریادی های 150 نماینده

 21. دولت فعّال يا قوّال

 22. آدرس را اشتباه نرویم!

 23. صالحی امیری: با هر دولتی به‌جز دولت روحانی، شرایط بدتر می‌شد/ قیمت خودرو در انتظار تصمیم شورای رقابت/ بعد از سرافراز، اصلاح ساختار صدا و سیما منتفی شد

 24. پوتین درباره ایران دقیقا چه گفت؟

 25. شریعتمداری: علیرغم تلاش دولت همچنان مردم در شرایط مطلوبی به سر نمی‌برند

پربحث‌های اخیر

 1. کاهش ۳۰ درصدی هزینه قبوض برق برای کم‌مصرف‌ها

 2. شروط جدید صادرات محصولات کشاورزی/صادرات فقط با کارت بازرگانی 

 3. نفت ایران، برگ برنده چین در مقابله با آمریکا

 4. افزایش نرخ کرایه تاکسی در ۶۰ خط پایتخت بین ۵ تا ۱۰ درصد

 5. همتی: ارز نیمایی حذف نمی‌شود/ فعالیت بازار متشکل ارزی در مرحله پایلوت قرار دارد

 6. پیش‌بینی ۲۰۰ هزار میلیارد تومان برای تأمین کالای ضروری مردم در مجلس

 7. پیشرفت چشمگیر وزارت ارتباطات در گسترش شبکه ملی اطلاعات طی ۲ سال اخیر/ متولیان لایه‌های خدمات و محتوای شبکه ملی اطلاعات ضرورت مساله را باور نکرده‌اند

 8. ‌قطار تهران _آنکارا راه اندازی می‌شود

 9. سبحانی‌فر: طرح ساماندهی بازار خودرو در بلند مدت در مدیریت بازار موثر خواهد بود

 10. تکذیب اظهارات متهم نفتی در دادگاه

 11. کوچک ترین اشتباه آمریکا نفت را به ۲۰۰ دلار می رساند

 12. ثبت نام ۷۵درصدی لیسانسه ها برای طرح کارورزی

 13. مسیر دولت در اصلاح ساختار بودجه شفاف نیست/ ۵ اشکال اساسی در نظام بودجه‌ریزی ایران

 14. فتح‌الفتوح امروز در «رونق توليد» است/ دولت از بی‌خيالی خارج شود

 15. پاسخ متکبرانه رئیس سازمان خصوصی سازی به مطالبه دانشجویی

 16. صادرات پیاز و سیب‌زمینی آزاد شد

 17. چرا ۴۰۰ هزار تومان از حقوق اردیبهشت فرهنگیان کم شد؟

 18. آمار برآوردهای غلط در مورد خسارات در سیل اخیر

پربحث‌های دیروز

 1. روزنامه دولت: ریزش قیمت خودرو آغاز شده است

 2. راهکار مجلس برای مدیریت بازار مسکن

 3. پاسخ متکبرانه رئیس سازمان خصوصی سازی به مطالبه دانشجویی

 4. صادرات پیاز و سیب‌زمینی آزاد شد

 5. چرا ۴۰۰ هزار تومان از حقوق اردیبهشت فرهنگیان کم شد؟

 6. آمار برآوردهای غلط در مورد خسارات در سیل اخیر

 7. مسیر دریایی هندوستان- قشم افتتاح شد

 8. نماینده مجلس: افزایش حقوق کارمندان شفاف سازی شود

 9. ظریف ازمسیر دریایی بین بنادر شهید کلانتری و شهید بهشتی بازدید کرد

 10. نماینده مجلس: مـردم مایلند واردات خـودرو آزاد شود

 11. چرا طلا از چشم هندی‌ها افتاد؟

 12. مهم‌ترین اولویت اوپک پلاس چیست؟

 13. رهاسازی بازار خودرو پایان می یابد؟

 14. ثروتمندترین افراد تاریخ کدامند؟

 15. اختیارات و تصمیمات اقتصادی که معطل اجراست

 16. تغییر فاز مسکن از تابستان؟

 17. دادگاه به متهمان پرونده شرکت پدیده مهلت داد

 18. پراید ۱۸.۵ میلیونی در صورت مالی سالیانه شرکت سایپا

 19. چه کسانی خودرو را گران کردند؟

 20. چرا نباید یارانه نقدی داد؟

 21. آخرین قیمت خودروهای داخلی در بازار

 22. برترین کشورهای جهان برای کارکنان خارجی

 23. نمی‌گوییم چقدر حقوق می‌گیریم!

 24. موقعیت جدید معامله‌گران دلار

 25. تورم ۲۰ تا ۱۳۶ درصدی کالا و خوارکی‌ها

پربحث‌های هفته

 1. هشدار شديد دهقان به روسای قوا؛ دستورالعمل چپاول اموال مردم را لغو كنيد

 2. روحانی: قیمت ارز ۱۳ هزار تومان و حتی ۸ هزار تومان نیست / بنگاه‌های دولتی باید واگذار شود

 3. آدرس را اشتباه نرویم!

 4. شریعتمداری: علیرغم تلاش دولت همچنان مردم در شرایط مطلوبی به سر نمی‌برند

 5. ارز ۴۲۰۰ تومانی را حذف کنید، یارانه نقدی بدهید

 6. گرانی و بازار مسکن/ وام‌هایی که دیگر کارایی ندارد!

 7. ارز ۴۲۰۰ تومانی را تمام کنید!

 8. افزایش شدید اجاره بها به نحو عجیبی آغاز شده است

 9. رونق تولید از مسیر فناوری اطلاعات

 10. رئیس کل بانک مرکزی : مردم دربازار ارز سرمایه گذاری نکنند/ کاهش۲هزارتومانی دلار

 11. ادامه کاهش قیمت‌ خودرو در بازار + جدول

 12. دریافت ۸میلیون دلار ارز دولتی توسط یک خیریه/ تحقیق و تفحص از ارز ۴۲۰۰تومانی

 13. بازار مسکن یا تونل وحشت؟!

 14. خجسته: ما توانستیم «ریگی» را از هواپیما به زمین بیاوریم چگونه نمی‌توانیم اخلالگران بازار را دستگیر کنیم

 15. وزیر راه: با افزایش تولید مسکن، قیمت آن را کاهش می‌دهیم

 16. احتمال تغییر ساعت کاری ادارات

 17. واردات خودروی هیبریدی همچنان ممنوع است

 18. شورای رقابت دوباره قیمت‌گذار خودرو شد

 19. قرار جلب پوری حسینی به دادرسی صادر شد

 20. باز هم گرانی خودرو، باز هم سکوت سازمان حمایت/ انفعال در برابر خودروسازان تا کی ادامه دارد!؟

 21. واردات غذای سگ و گربه به کشور ۵ برابر شد+ سند

 22. کاهش ۹ میلیونی قیمت پراید در بازار

 23. واکنش خودروسازان به مصوبه مجلس؛ شورای رقابت را نمی‌پذیریم

 24. گذر از خام‌فروشی نفت و رونق صنعت پالایشی معطل تصمیم بهارستان/ آیا مجلس به کنگره آمریکا پاسخ قاطع می‌دهد؟

 25. همتی به ادعای نامه‌نگاری هادی رضوی با بانک مرکزی پاسخ داد

آخرین عناوین