اختیارات دولت کم است؟ پاسخ کرباسچی به صفایی فراهانی/ کلاف سر در گم شهرداری تهران؛ تهرانی‌ها چه گناهی کرده‌اند؟/ ۱۳ آبان و ناکامی آمریکا در تحریم ایران

گروه سیاسی الف،   3970812154 ۱۶ نظر، ۴ در صف انتشار و ۴ تکراری یا غیرقابل انتشار
اختیارات دولت کم است؟ پاسخ کرباسچی به صفایی فراهانی/ کلاف سر در گم شهرداری تهران؛ تهرانی‌ها چه گناهی کرده‌اند؟/ ۱۳ آبان و ناکامی آمریکا در تحریم ایران

هر روز اخبار مهمی در رسانه ها در حوزه های مختلف منتشر می شود. بعضاً این اخبار توسط خبرگزاری ها و رسانه ها مورد توجه قرار می گیرد و تحلیل می شود اما ممکن است برخی از اخبار چندان دیده نشود. الف در نظر دارد بسته خبری ویژه ای را منتشر نماید که اخبار مهم آن روز به صورت خلاصه جمع آوری شده و مخاطبان می توانند برای اطلاع کامل تر درباره آن موضوع به اصل خبر مراجعه کنند.

کلاف سر در گم شهرداری تهران؛ تهرانی‌ها چه گناهی کرده‌اند؟

ماجرای افشانی و شهرداری تهران همچنان ادامه دارد. جمشید انصاری رئیس سازمان اداری و استخدامی در نامه‌ای به محسن هاشمی اسامی ۱۲ نفر از داوطلبان شهرداری را که تا سه سال آینده بازنشسته نمی‌شوند اعلام کرده است.

اسامی ۱۲ کاندیدای غیربازنشسته برای تصدی سمت شهرداری تهران اعلام شد

از طرف دیگر، علی اعطا سخنگوی شورای شهر تهران از توقف فرایند انتخاب شهردار تهران تا تعیین تکلیف طرح استفساریه در مجلس خبر داد!

فرایند انتخاب شهردار تهران به تعویق افتاد

یکی از نمایندگان مجلس از لابی شورای شهر با اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس برای مستثنا کردن شهردار تهران از قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان خبر داد.

لابی شورای شهر برای تصویب استفساریه شهردار تهران

روزنامه صبح‌نو از ضیافت شام در منطقه ۲۲ تهران خبر داده است و نوشته است: «شنیده‌ها حکایت از آن است که مدیران موسسه همشهری و هم‌استانی افشانی در شهرداری تهران در رستوران آبشار منطقه‌۲۲ با محوریت رییس‌دفتر بازنشسته شهردار بازنشسته تهران گردهم آمدند تا تلاش‌ها برای قانع کردن نمایندگان مجلس برای مستثنا کردن افشانی از قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان را جدی‌تر از پیش پی بگیرند. پیش‌تر و در اقدامی بی‌سابقه، بررسی طرح استفساریه مستثنا شدن شهردار تهران از قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان که قرار است به مستثنا شدن شهرداران کلانشهرها تغییر یابد، علاوه بر آنکه یکشنبه در دستور کار کمیسیون اجتماعی قرار می‌گیرد، در دستور کار کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها هم قرار خواهد گرفت.

رییس دفتر بازنشسته شهردار بازنشسته تهران برآن است تا با کارگیری و هماهنگی میان همراهان شهردار تهران در شهرداری و مجلس، دوفوریت طرح مذکور را به صحن ببرد تا پیش از موعد قانونی بتوانند افشانی را در بهشت حفظ کنند. گفته می‌شود آقای محمدعلی وکیلی که پیشتر به نام روزنامه ابتکار برای دخترش طرح ترافیک خبرنگاری گرفت و همچنین خانم فریده اولادقباد، نماینده تهران در مجلس از فعالان مستثنا کردن شهردار تهران از قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان هستند.»

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس در گفت‌وگو با ایلنا پیش‌بینی کرد این استفساریه در کمیسیون اجتماعی رد خواهد شد. سلمان خدادادی در خصوص فرستادن استفساریه برای ماندن شهردار تهران به کمیسیون اجتماعی گفت: این استفساریه بار دیگر و طبق آئین‌نامه مجلس شورای اسلامی به کمیسیون اجتماعی فرستاده شده است و ما هم در کمیسیون بر اساس قانون باید آن را بررسی کنیم؛ اما این به معنی تائید و صحت  این موضوع نیست و به احتمال زیاد هم رد خواهد شد.

روزنامه سازندگی محسن هاشمی را تنها گزینه اصلاح‌طلبان برای رهایی از باتلاق شورای شهر و شهرداری تهران دانست.

روزنامه سازندگی نوشت:

«محسن هاشمی به نسبت دیگران جوانتر است، فن سالار است و نه چپ است و نه راست و می‌تواند به نقطه تفاهم حاکمیت و دولت و اصلاحات بدل شود. محسن هاشمی از بدنه شهرداری است و گرچه برخی مفهوم آقازادگی را به انحراف کشیده‌اند اما او فقط به فرزند آقای هاشمی بودن کفایت نکرده و در کف شهرداری بر قابلیت‌های خود افزوده است. از لحاظ سیاسی نیز در این یک سال به تعبیر خودش کار سیاسی را به خوبی آموخته است و تعامل با جناح‌های درون جبهه اصلاحات را فراگرفته است؛ تا جایی که بارها از نحوه ریاست او بر شورا از سوی بزرگان جبهه اصلاحات تقدیر شده است و یقینا در مقام شهردار نیز این تجربه را تعمیق خواهد کرد. رای بالای مردم تهران به او، که با فاصله قابل ملاحظه از فرد دوم رخ داد، نشانه اعتبار شخصی محسن هاشمی هم هست؛ گرچه هرگز این تبختر او را فرا نگرفت که برابر شورای شهر تهران ندای جداسری سر دهد و این تعهد تشکیلاتی را نسبت به حزب خویش، به عنوان رئیس شورای مرکزی هم انجام داده است بدون آنکه هویت کارگزارانی، هویت اصلا حطلبی و هویت اعتدالگرایی را در تعارض قرار دهد.»

شهرداری تهران به باتلاق اصلاح‌طلبان بدل شده است

روزنامه آفتاب یزد در مطلبی از تلاش برای بقای افشانی در شهرداری تهران حمایت کرده و نوشته است: «اگر شورا، مجددا مجبور به انتخاب فردی به غیر از افشانی شود و حضور شهردار جدید در آینده باعث تغییرات چندین و چند باره در مدیریت‌های عالی و میانی شهرداری تهران شود، تا زمان ثبات در خانه بهشت، دوره شورای پنجم به پایان خواهد رسید و این به معنای شکست این شورا مانند شورای اول شهر تهران خواهد بود... منطق نشان می‌دهد که شهرداری تهران باید در آرامش و ثبات کارش را انجام دهد. از همین رو اگر تفسیر قانون در گیرودار سیاست نیفتد و حقوقدانان و وکلای مردم در زمینه استفساریه اخیر پارلمان پیشقدم شوند و با تصویب فوریتش در راه ابقای افشانی در شهرداری همت کنند، می‌توان بیشتر به آینده تهران امیدوار بود. در این بین نباید از نقش کلیدی فراکسیون امید در این زمینه هم غافل شد.»

روزنامه ایران هم در مطلبی تلاش کرده است لزوم ثبات مدیریت در شهرداری را نشان دهد و از اینکه شهردار تهران مشمول قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان شده است انتقاد کرد. البته ناگفته پیداست دغدغه‌های حزبی و سیاه‌نمایی از شهرداری دوره قالیباف، چاشنی حمایت‌های روزنامه‌های اصلاح‌طلب از افشانی است.

عبدالله ناصری، سیاستمدار اصلاح‌طلب در یادداشتی در روزنامه شرق همین خط رسانه‌ای را پی گرفته و از استفساریه مجلس حمایت کرده است.

اما واقعیت ماجرا این است که تلاش اصلاح‌طلبان برای بقای افشانی تلاشی برای حفظ حیثیت اصلاح‌طلبان است، چون اگر افشانی بنا به قانون مجبور شود شهرداری را ترک کند، تهران در عرض ۱۵ ماه دو شهردار به خود دیده و با آنها خداحافظی کرده است. این روزها مشخص شده است نجفی همسر دومش را به شهرداری ترجیح داد و استعفا داد و افشانی هم علی‌رغم اطلاع از طرح مجلس به شهرداری تهران انتخاب شد. این تغییرات پی‌درپی از نظر افکار عمومی موجه نیست و طبیعتا تاثیر منفی خود را بر عملکرد شهرداری خواهد گذاشت. 

از طرفی دیگر اختلافات درون‌گروهی اصلاح‌طلبان در این ماجرا بی‌تاثیر نیست و شهرداری تهران با پست‌های مدیریتی زیاد مورد طمع گروه‌های مختلف سیاسی است. به‌همین جهت حزب کارگزاران سازندگی تلاش زیادی برای شهردارشدن محسن هاشمی دارد. افشانی از اعضای حزب اعتماد ملی است و طبیعتا الیاس حضرتی که اکنون عملا همه‌کاره حزب اعتماد ملی است و بقیه اعضای اعتماد ملی نمی‌خواهند شهرداری تهران را از دست دهند. به‌همین جهت همه تلاششان را برای بقای افشانی به‌کار بسته‌اند.

و در میانه تلاش‌ و لابی‌های اصلاح‌طلبان برای بقای افشانی و چشم‌انداز مبهم آینده مدیریت شهری، شهر تهران و شهروندان آن، حیران مانده‌اند و بلاتکلیف.

***

۱۳ آبان و ناکامی آمریکا در تحریم ایران

۲ روز مانده به اجرای تحریم‌های ۱۳ آبان علیه ایران، آمریکا در یک عقب‌نشینی آشکار ۸ کشور را از تحریم‌های جدید معاف کرد تا رسما سیاست «به صفر رساندن فروش نفت ایران» شکست بخورد.

روزنامه خراسان نوشت: 

روز گذشته در آستانه اعلام بازگشت تحریم ها، آمریکا ناچار شد به هشت کشور معافیت بدهد تا کماکان به خرید نفت از ایران ادامه دهند. این درحالی است که «دونالد ترامپ» رئیس جمهور و «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا، تاکنون بارها تاکید کرده بودند که در آبان فروش نفت ایران را به صفر خواهند رساند. با این حال شواهد و گزارش رسانه های بین المللی نشان می دهد که آمریکا در این خواسته شکست خورده است. این شکست در سه عرصه رخ داده است:
 
اول این که ایران با تغییر روش های فروش نفت و روی آوردن به تاکتیک های جدید همچنان مقادیر چشمگیری نفت راهی بازار می‌کند تا جایی که حتی آمارها نشان می دهد که برخلاف آن چه پیشتر گفته می شد که میزان روزانه فروش نفت ایران با کاهش 50 درصدی به حدود 1.2 میلیون بشکه رسیده است اما این میزان حدود دومیلیون بشکه است...
 
دوم این که آمریکا و متحد اصلی اش در منطقه یعنی عربستان سعودی در پرکردن نفت ایران در بازار موفق نبوده اند. 
 
سوم هم این که همین کاهش نسبی عرضه نفت به بازار از سوی ایران یکی از عوامل افزایش قیمت نفت در ماه های اخیر بوده به نحوی که عملا افزایش قیمت، کاهش عرضه نفت از سوی ایران را در بودجه کشورمان جبران کرده است.
این شرایط باعث شده تا آمریکا به هشت کشور معافیت تحریمی مشروط بدهد. هشت کشوری که عملا خریداران اصلی و بزرگ نفت ایران هستند و حدود 70 درصد نفت ایران را می خرند که شکست بزرگی برای آمریکا در تحریم نفت ایران است.»
 
داوود هرمیداس‌باوند در روزنامه آرمان نوشت: «عقب نشینی کنونی آمریکا از وضع تحریم برای کشورهایی که نفت ایران را می‌خرند چند علت دارد. نخست اینکه این تحریم‌ها به طور اتوماتیک قیمت نفت را بالا خواهد برد و همه کشورهایی که وارد کننده نفت هستند متضرر می‌شوند...
 
از طرف دیگر اروپایی‌ها قبلا گفته‌اند که به برجام پایبند هستند، درهر شرایطی یک سوم نفت ایران را خواهند خرید و به شرکت‌های کوچک‌تر نیز برای سرمایه‌گذاری در ایران توصیه می‌کنند، اما شرکت‌های بزرگ اروپایی قبل از 13 آبان شروع به عقب‌نشینی کردند. حتی برای ایجاد نهاد سرمایه‌گذاری در ارتباط با ایران که ربطی با آمریکا نداشته باشد نیز همه کشورهای عضو اتحادیه اروپا نظر مساعدی نداشتند. لذا اینطور نیست که اروپایی‌ها کاملا طرف ایران باشند...»
 
روزنامه وطن امروز نوشت: «اصلی‌ترین دلیل معافیتی که آمریکا برای برخی کشورهای آسیایی خریدار نفت‌خام ایران در نظر گرفته است شکست برنامه‌های قبلی برای جایگزینی نفت ایران و خریدن وقت برای یافتن و تجهیز کردن جایگزین‌های نفت ایران در بازار جهانی است. آن طور که مشخص است روسیه، عربستان سعودی و خود آمریکا می‌خواهند نقش ایران را در بازار ایفا کنند اما به دلیل اینکه این موضوع بسیار زمانبر است آمریکا اجازه داده است برخی کشورها با این تبصره که اولا خرید نفت خود را از ایران کم کنند، به خرید خود ادامه دهند.»
***
اختیارات دولت کم است؟ پاسخ کرباسچی به صفایی فراهانی
محسن صفایی فراهانی، سیاستمدار اصلاح‌طلب در گفت‌وگویی تفصیلی با روزنامه اعتماد درباره وضعیت مدیریتی کشور صحبت کرده است. صفایی فراهانی در بخشی از این مصاحبه گفته است: «من بارها گفته‌ام عملکرد دولت جای انتقاد زیاد دارد و خود من هم انتقاد زیادی به آن دارم اما آنچه در کشور ما اتفاق می‌افتد ناشی از فقط عملکرد قوه مجریه نیست، قوه مجریه در کشور کمتر از ۲۰ درصد اختیارات دارد و بدیهی است که در همین حد می‌توان از او انتظار داشت.»
 
صفایی فراهانی در ادامه مصاحبه یک بار دیگر با تاکید بر این گزاره اصرار می‌کند که «قوه مجریه بیشتر از ۲۰ درصد اختیار ندارد»
 
دست تقدیر، شرایط را طوری رقم زده است که پاسخ این حرف غلط در همان صفحه از قلم غلامحسین کرباسچی صادر شده است. غلامحسین کرباسچی به‌عنوان یک سیاستمدار اصلاح‌طلب برای همگان آشناست. امروز کرباسچی در روزنامه اعتماد مقاله‌ای با عنوان «اختیارات ریاست‌جمهوری» نوشته است. 
 
کرباسچی در این مقاله استدلال می‌کند اختیارات ریاست‌جمهوری کم نیست و اگر هم کم باشد هیچ رئیس‌جمهوری بعد از انتخاب‌شدن حق ندارد از اختیار کم خود گلایه کند؛ چون قبل از ریاست‌جمهوری از همه چیز مطلع بوده است.
 
کرباسچی نوشته است: «قوانین ما در حوزه اختیارات قوه مجریه در طول سه دهه گذشته هیچگاه تیغ تغییر و تحول شامل حالش نشده و افرادی که می‌خواهند پا در رقابت‌های ریاست‌جمهوری بگذارند از آن بی‌اطلاع نبودند و می‌دانستند اگر همه قدرت روسای دولت با این شرح و تفسیر ۲۰ درصد یا ۸۰ درصد است باید بر اساس آن صحبت کنند و بر اساس آن قول و قرار بگذارند. روی سخن در این نوشته با کسانی که در این زمینه وقتی به چون و چرای دولت حسن روحانی می‌رسیم به توجیه میزان اختیارات از قدرت متوسل می‌شوند.»

عناوین مرتبط

۱ بهمن ۱۳۹۷توصیه تاجیک به رئیس دولت اصلاحات/ دلیل عدم شرکت روحانی در جلسات مجمع تشخیص/بازدید مسئولین از مناطق محروم همراه با تشریفات!
۳۰ دی ۱۳۹۷با نهادهای موازی چه کنیم؟/ سهمیه‌ بنزین برای هر فرد در دستور کار مجلس/ فائزه هاشمی و مطالبه حقوق زنان در گفت‌وگو با بهاره رهنما!
۲۹ دی ۱۳۹۷در جلسه عراقچی با نمایندگان اروپایی چه گذشت؟/ مدافع تحریم‌ها در شورای شهر تهران/ فرزند کروبی یکی از دلایل تداوم حصر است
۲۶ دی ۱۳۹۷مناظره تاج‌زاده و زاکانی برای کشور مفید بود؟/ روایت نماینده مجلس هشتم از تصویب اعتبارنامه خدادادی/ انتقاد آیت‌الله جنتی از هجمه‌های اخیر به شورای نگهبان
۲۵ دی ۱۳۹۷چه کسی رئیس مجلس آینده می‌شود؟/ واکنش اصلاح‌طلبان به موسوی خوئینی‌ها/ دفاع حسین مرعشی از مجلس دوم
۲۴ دی ۱۳۹۷اختلاف هاشمی و رهبری درباره مشارکت مردم در انتخابات/ پاسخ داماد روحانی به اصلاح‌طلبان/ تغییر شرایط حصر موسوی و کروبی
۲۳ دی ۱۳۹۷اصلاح‌طلبان برای انتخابات ۹۸ چه خواهند کرد؟/ روحانی و بهره‌برداری سیاسی از هاشمی/ CFT به مجمع می‌رود

دیدگاه کاربران

ناشناس۶۲۰۲۴۴۱۹:۰۶:۵۱ ۱۳۹۷/۸/۱۲
دولت لیست ارزی رو منتشر نکرده چرا ؟!
ناشناس۶۲۰۵۶۹۲۳:۰۱:۵۶ ۱۳۹۷/۸/۱۲
کاسبان ارز
کرجی۶۲۰۲۴۶۱۹:۰۷:۳۴ ۱۳۹۷/۸/۱۲
روحانی اختیاراتش چند برابر تمام دولتهای قبل هست مشکل حال و عرضه کار است حکایت رقص بد عروس و‌ بهانه کجی زمینه ولی در پررویی لنگه ندارد این دولت و الا همان دور اول استعفا میداد
ناشناس۶۲۰۲۴۷۱۹:۰۷:۴۲ ۱۳۹۷/۸/۱۲
همه بودجه ها و وزارت نفت دست دولته ، اختیار کمه؟
ناشناس۶۲۰۶۰۰۲۳:۲۰:۰۱ ۱۳۹۷/۸/۱۲
در این مملکت معلوم نیست هر مسئولی چقدر اختیار دارد و در مورد چه چیزهایی پاسخگو باید باشد!
ناشناس۶۲۰۸۸۰۰۸:۵۱:۳۵ ۱۳۹۷/۸/۱۳
ای جان!! قانونا معلومه! یکم زحمت میخواد بخونی! اگه بحثت کوچه خیابونیه بله معلوم نیست و به قولی اسب تو اسبه
ناشناس۶۲۰۲۵۲۱۹:۱۰:۱۶ ۱۳۹۷/۸/۱۲
موقع امضای برجام ، ان را فتح الفتوح و حاصل دیپلماسی خودشون می دونستند و کلی لقب امیر کبیر و مصدق به هم می دادن..حالا که تو زرد در امده میگن تصمیم نظام و رهبری بود!!! بعید نیست کلا بگن اصلا تقصیر احمدی نژاد بود..
ناشناس۶۲۰۳۴۵۲۰:۰۴:۳۲ ۱۳۹۷/۸/۱۲
گناه تهرانی ها چه بود؟ سوالی فرافکنانه با جواب بدیهی: " تَکرار"
ناشناس۶۲۰۵۰۹۲۲:۰۱:۲۰ ۱۳۹۷/۸/۱۲
اگر پست و مسئولیت در این دولت آب و نان ندارد پس چرا بعضی‌ها برای ماندن در قدرت دست و پا می‌زنند. شهردار فعلی تهران چرا خود را کنار نمی‌کشد؟
ناشناس۶۲۰۵۱۰۲۲:۰۱:۵۱ ۱۳۹۷/۸/۱۲
تشکر و قدردانی گروهی از نمایندگان مجلس از آقای آخوندی وزیر راه و شهرسازی در حالی است که ایشان مسکن مهر را مزخرف دانسته و قدمی برای مسکن‌دار شدن افراد خانه به دوش برنداشت. چنین نمایندگانی مطمئن باشند دود این فراموش کردن مردم و توجه محض به جناح‌بازی به چشم خودشان خواهد رفت.
محسن۶۲۰۵۵۴۲۲:۵۳:۱۱ ۱۳۹۷/۸/۱۲
واقعا بیشرمانه ترین حرفی که شنیدم نسبت دادن برجام به رهبری است.خدارو شکر من کر نبودم و سخنان رهبری را در مورد برجام بارها و بارها شنیدم.نمی دانم امثال علی مطهری و دیگران با چه رویی این حرف را میزنند.خدایا ایران را نجات بده.آمین
معلم۶۲۰۷۳۰۰۳:۵۴:۴۷ ۱۳۹۷/۸/۱۳
مقام معظم رهبر ی موضع خود را به روشنی اعلام فرمودند و نیاز به تفسیر ندارد.
ناشناس۶۲۰۷۶۵۰۷:۱۰:۴۱ ۱۳۹۷/۸/۱۳
یعنی بجز "افشانی" کسی نیست شهرداری رو بچرخونه
ناشناس۶۲۰۸۰۳۰۷:۳۹:۴۹ ۱۳۹۷/۸/۱۳
اصلحطلبان تا بیرون از گود هستند میگن ما رو انتخاب کنید تا مشکلات رو حل کنیم همینکه به ریاست رسیدند میگن نمیزارن کار کنیم اختیاراتمان محدود است در حالی سعید لیلاز فعال اصلاحطلب گفت اگه این اختیاراتی که رهبری به ۳قوه داده به چوب داده بودن تا الان کاری کرده بود.
ناشناس۶۲۰۸۵۳۰۸:۳۰:۲۰ ۱۳۹۷/۸/۱۳
گناه تهرانیها انتخاب افراد نا لایق در مجلس، دولت و شورای شهر است. بچشید نتیجه این انتخاب ها را. نوش جانتان. ظلم این انتخابهای نادرست شما در حق مردم ایران قابل بخشش نیست.
ناشناس۶۲۰۸۶۴۰۸:۳۶:۰۰ ۱۳۹۷/۸/۱۳
آخوندی آماده خدمت به خلق الله است . فقط کافی یک تعارف بزنند. مسکن اجتمایی می سازد. مترو می سازد. جاده و اتوبان می سازد. همه کار هم بلد است

پربحث‌های امروز

 1. تشدید اختلافات ایران و اروپا، احتمال تحریم‌های جدید و فروپاشی برجام

 2. اسماعیل بخشی دستگیر شد

 3. روحانی: ما نمی‌توانیم با خواست عمومی مردم مبارزه کنیم، این نه قانونی است و نه شرعی/ اولین کسی که رادیو را ممنوع کرد پهلوی اول بود/ روزانه اگر فیلترشکن آمد چه خواهیم کرد؟

 4. روحانی از احمدی‌نژاد هم پایین‌تر است

 5. فقط ۳۰ ثانیه تا موفقیت

 6. ساختمان های خالی دانشگاه آزاد را به کسب و کارها بدهید، نه دانشجویان پولی

 7. چهار ماه کفاره برای یک نفر، چهار سال برای یک ملت

 8. روحانی و فیلترینگ؛ چه کسی خواستار برخورد با فیلتر‌شکن‌ها بود؟

 9. کرباسچی به زندان رفت + جزئیات

 10. واکنش سازمان بازرسی به افزایش ناگهانی قیمت محصولات سایپا و ایران‌خودرو: اگر مجوزی نداشته باشند، اقدام می‌کنیم!

 11. همتی اعلام کرد: آغاز واردات نفت از ایران توسط ژاپن از امروز/ بازار ارز و صرافی‌ها خلوت است؛ بانک مرکزی جور تقاضای ارز را هم می‌کشد

 12. پرواز هواپیماهای ماهان ایر به آلمان ممنوع شد

 13. مردم خواهان اجباری شدن نصب کارتخوان در مطب‌ها شدند/ درآمد یک پزشک یک میلیون تومان است!

 14. موگرینی: در نشست ورشو حضور نخواهم داشت

 15. راغفر: ما به‌تدریج شاهد فرسایش شدید آرمان‌ها و ارزش‌های انقلاب اسلامی مثل عدالت اجتماعی شدیم

 16. روحانی در واکنش به گزارش تخلف دارویی: ان‌شاءالله که صحت ندارد

 17. نظرسنجی AFC بین بیرانوند و دروازه‌بان عربستان + لینک

 18. جزئیات دستگیری اسماعیل بخشی؛ وی از صبح روز گذشته متواری شده بود

 19. خط فقر در تهران ۴ میلیون و ۵۹۲ هزار تومان است

 20. افشای لیست موسسات فرهنگی که کمک دریافت کرده‌اند  

 21. پوری حسینی: به من نگفته‌اند ممنوع‌الخروجم

 22. پست اینستاگرامی کی‌روش پس از پیروزی مقابل تیم ملی فوتبال عمان

 23. چرا بازرگان نتوانست با انقلاب همراه باشد؟

 24. ۴۰ سال پس از پیش‌بینی درست کارتر

 25. سکه ۴ میلیون و ۶۸ هزار تومان شد/ دلار ۱۱۶۵۰ تومان

پربحث‌های دیروز

 1. توزیع دو کیلو گوشت یخ‌زده با کارت ملی!/ برای گرفتن گوشت منجمد، منجمد شوید!

 2. کدامیک به برجام محتاج ترند، ایران یا اروپا؟

 3. فیلم اعترافات اسماعیل بخشی و همدستانش   

 4. «یک» بدعت خطرناک در لایحه بودجه/ مورادی که در بودجه مورد توجه نیست/ سرنوشت بودجه عمرانی و استان‌ها چیست؟

 5. رییس دادگستری تهران در گفتگو با الف: مرتضوی در زندان است/ به دروغ‌ها توجه نکنید

 6. واکنش‌ها به بازداشت مرضیه هاشمی چگونه بود؟ + تصاویر

 7. بی‌قانونی سایپا در افزایش قیمت محصولات/ تخلف قیمت هر محصول چقدر است؟+ جدول

 8. توکلی خطاب به رئیس و نمایندگان مجلس: از اقدام غیرقانونی دولت برای حذف دانشگاه‌های موفق جلوگیری کنید/ مانع ایجاد فرصت برای مقامات دولتی شوید

 9. مدیرعامل سایپا تغییر کرد

 10. جزئیات بازداشت همدست اسماعیل بخشی/ ضرب و شتم ضابطان زن قضایی توسط مهدی قلیان

 11. تعطیلی دولت آمریکا یکماهه شد/ صف غذای رایگان در بزرگترین اقتصاد دنیا+ تصاویر

 12. واکنش رحمانی به تغییر مدیرعامل سایپا/ اگر پراید صرفه ندارد محصول دیگری تولید کنند

 13. جزئیات طرح نمایندگان برای اختصاص سهمیه بنزین به ازای هر ایرانی

 14. گام‌هایی که برای تولید تانک در ایران برداشته شد+ عکس و فیلم

 15. ۴۸ درصد مردم آمریکا در مرز خط فقر زندگی می‌کنند

 16. پورابراهیمی: خودروسازان در ظاهر خصوصی سازی شده‌اند / وزیر صنعت هم پاسخگو نیست

 17. عروس داعشی که روزگار خانواده همسرش را سیاه کرد+ تصاویر

 18. اصلاح نظام بانکی و دست‌های پشت پرده؛ چه کسی می‌تواند انجام دهد؟/ آقای روحانی‌ ‌ترمز بانک‌ها را می‌کشد!

 19. طرح سهمیه‌بندی بنزین اعلام وصول شد

 20. حکم قطعی پرونده ۵ صراف صادر شد + جزئیات

 21. پوری‌حسینی با دستور بازپرس ممنوع‌الخروج شد

 22. دادگاه بعدی مرضیه هاشمی چهارشنبه آینده برگزار می‌شود

 23. کنفرانس ضد ایرانی ورشو؛ شکستی دیگر که ترامپ می‌خورد

 24. معصومه ابتکار در BRT  

 25. سرقت مسلحانه در رشت  

پربحث‌های هفته

 1. همسر شهید حججی ازدواج کرد؟

 2. غیرت برای زنان کجا رفته؟

 3. تشدید اختلافات ایران و اروپا، احتمال تحریم‌های جدید و فروپاشی برجام

 4. اروپا به ایران: نمی‌توانیم برنامه موشکی‌تان را تحمل کنیم/ لغزش اروپا به سمت ترامپ

 5. بازداشت خبرنگار پرس‌تی‌وی در آمریکا

 6. موشک ماهواره‌بر حامل «پیام» نشد!

 7. سقوط هواپیما حوالی صفادشت تهران/بوئینگ ۷۰۷ باری ارتش در فرودگاه فتح دچار سانحه شد/هواپیما 16 سرنشین داشت/15 کشته و یک مصدوم تا این لحظه/ اسامی کامل جانباختگان+تصاویر  

 8. تاج و داورزنی کنارخواننده معروف لس آنجلسی   

 9. اسماعیل بخشی دستگیر شد

 10. توزیع دو کیلو گوشت یخ‌زده با کارت ملی!/ برای گرفتن گوشت منجمد، منجمد شوید!

 11. جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام با حضور ظریف و احمدی‌نژاد  

 12. کدامیک به برجام محتاج ترند، ایران یا اروپا؟

 13. چرا پراید ۲۱ میلیون تومانی یک هفته‌ای ۳۶ میلیون تومان شد؟

 14. روحانی: ما نمی‌توانیم با خواست عمومی مردم مبارزه کنیم، این نه قانونی است و نه شرعی/ اولین کسی که رادیو را ممنوع کرد پهلوی اول بود/ روزانه اگر فیلترشکن آمد چه خواهیم کرد؟

 15. ویدئو/ آقای مترجم کار دست کی‌روش و خیابانی داد  

 16. روحانی از احمدی‌نژاد هم پایین‌تر است

 17. فیلم اعترافات اسماعیل بخشی و همدستانش   

 18. جدال اصلاح طلبان و دولت اعتدال/ خبری از حال و روز مردم دارند؟

 19. توکلی: سه قوه با تبانی برخورد با حقوق‌های نجومی را بر زمین گذاشتند

 20. فرشته نجات تنها سرنشین زنده مانده حادثه بوئینگ ۷۰۷

 21. آذری جهرمی: هزینه ساخت ماهواره پیام ۱.۲ میلیون یورو بود

 22. عسگراولادی: بعد از ۶۴سال، دو ماه است صادراتم را متوقف کردم

 23. واکنش پزشکیان به حاشیه‌های پیش آمده برای یکی از نمایندگان مجلس/ اتهام نماینده ملکان آشکار شود، غیرقابل گذشت است

 24. یارانه نقدی ۳۳۰ هزار میلیارد تومان را بلعید!

 25. امام جمعه اسالم؛ تلگرام را رفع فیلتر کنید

پربحث‌های امروز

 1. اسماعیل بخشی دستگیر شد

 2. روحانی: ما نمی‌توانیم با خواست عمومی مردم مبارزه کنیم، این نه قانونی است و نه شرعی/ اولین کسی که رادیو را ممنوع کرد پهلوی اول بود/ روزانه اگر فیلترشکن آمد چه خواهیم کرد؟

 3. روحانی از احمدی‌نژاد هم پایین‌تر است

 4. چهار ماه کفاره برای یک نفر، چهار سال برای یک ملت

 5. روحانی و فیلترینگ؛ چه کسی خواستار برخورد با فیلتر‌شکن‌ها بود؟

 6. کرباسچی به زندان رفت + جزئیات

 7. جزئیات دستگیری اسماعیل بخشی؛ وی از صبح روز گذشته متواری شده بود

 8. چرا بازرگان نتوانست با انقلاب همراه باشد؟

 9. ۴۰ سال پس از پیش‌بینی درست کارتر

 10. صورت دارایی خاندان پهلوی به نقل از خبرگزاری آمریکایی

 11. وقتی هشتگ سازی بی بی سی به نفع جمهوری اسلامی تمام شد!

 12. آصفی: شکست نشست ضد ایرانی لهستان حتمی است/ آمریکا با اجرای شو ورشو چه می‌خواهد؟/ مردم با اصل نظام مشکل ندارند؛ اما...

 13. توصیه تاجیک به رئیس دولت اصلاحات/ دلیل عدم شرکت روحانی در جلسات مجمع تشخیص/بازدید مسئولین از مناطق محروم همراه با تشریفات!

 14. کرباسچی به خانه بازگشت/ اجرای حکم محکومیت پس از تایید در دیوان عالی

 15. گزارشی از بلاتکلیفی اروپا بعد از برجام با ایران  

 16. نصب بنر بانوی معترض در مقابل مجمع تشخیص برای رد لوایح fatf   

 17. رئیس قوه قضاییه: دادستان کل کشور اقدامات قانونی برای آزادی مرضیه هاشمی انجام دهد/ استفاده ابزاری آمریکا و غرب از حقوق بشر

 18. علت محکومیت غلامحسین کرباسچی چیست؟

 19. شمخانی: ایران برای تقویت بنیه دفاعی سوریه به دمشق رفت/ مذاکره با آمریکا بی‌فایده است

 20. درخواست نماینده مجلس از "روحانی" درباره شفاف‌سازی بودجه دولت

 21. کرباسچی به اوین منتقل شد

 22. راهکار جهانگیری برای عبور از مشکلات

 23. اعلام عناوین روزهای دهه فجر ۹۷ + جدول

 24. واکنش سخنگوی وزارت خارجه خبر احضار کاردار ایران در آلمان

 25. چرا اصلاح‌طلبان به واعظی می‌تازند؟

پربحث‌های دیروز

 1. رییس دادگستری تهران در گفتگو با الف: مرتضوی در زندان است/ به دروغ‌ها توجه نکنید

 2. واکنش‌ها به بازداشت مرضیه هاشمی چگونه بود؟ + تصاویر

 3. توکلی خطاب به رئیس و نمایندگان مجلس: از اقدام غیرقانونی دولت برای حذف دانشگاه‌های موفق جلوگیری کنید/ مانع ایجاد فرصت برای مقامات دولتی شوید

 4. جزئیات بازداشت همدست اسماعیل بخشی/ ضرب و شتم ضابطان زن قضایی توسط مهدی قلیان

 5. گام‌هایی که برای تولید تانک در ایران برداشته شد+ عکس و فیلم

 6. دادگاه بعدی مرضیه هاشمی چهارشنبه آینده برگزار می‌شود

 7. با نهادهای موازی چه کنیم؟/ سهمیه‌ بنزین برای هر فرد در دستور کار مجلس/ فائزه هاشمی و مطالبه حقوق زنان در گفت‌وگو با بهاره رهنما!

 8. چرا فتنه ۸۸ عامل وضع مهم‌ترین تحریم‌های اقتصادی شد؟+ جدول

 9. سردار نقدی: هیچ بن‌بستی در کشور ‌نداریم

 10. خرازی: انقلاب تا یمن بینش و آگاهی به مردم داده است/ صفارهرندی: آمریکا هربدلی زدشکست خورد

 11. روسای قوا برای کمک به اشخاص چقدر بودجه می‌گیرند؟

 12. دهباشی: دولت فعلی بی‌جنبه است/ از نوشتن نطق روحانی پشیمان شدم

 13. صالحی در واکنش به اظهارات بولتون: مگر آقای بولتون حرف راست هم می‌زند؟

 14. حکم حبس حسین دهباشی قطعی شد  

 15. سرلشکر باقری: دشمن می خواهد رویکرد انقلابی جامعه ما را تغییر دهد

 16. «حاج قاسم» چگونه قدرت نظامی ایران را چند برابر کرد + عکس و فیلم

 17. فلاحت‌پیشه: مخالفان حق شرط‌های صیانتی قوی برای «CFT» ایجاد کردند/ از مخالفان تشکر می‌کنم

 18. انتقاد لاریجانی از برخورد غیرقانونی با خبرنگار پرس‌تی‌وی: آمریکا حقوق بشر را برای دیگران می‌سراید

 19. طرف تعمد دارد در جهل بماند اما نقد کند...  

 20. نقوی‌حسینی: اجلاس ضد ایرانی لهستان پروژه شکست خورده آمریکاست

 21. لایحه CFT به مجمع تشخیص مصلحت رفت + جزئیات

 22. هیات وزیران تایید نهایی لایحه الحاق به کنوانسیون «پالرمو» را ضروری دانست

 23. بعیدی نژاد: زاغری در دوران بازداشتش ۲۰۱ بار با دخترش ملاقات کرد

 24. آیت‌الله علم‌الهدی: تلاش دشمن قرار دادن مردم مقابل ولایت است

 25. تجمع دانشجویان مقابل سفارت سوئیس در تهران

پربحث‌های هفته

 1. بازداشت خبرنگار پرس‌تی‌وی در آمریکا

 2. موشک ماهواره‌بر حامل «پیام» نشد!

 3. اسماعیل بخشی دستگیر شد

 4. روحانی: ما نمی‌توانیم با خواست عمومی مردم مبارزه کنیم، این نه قانونی است و نه شرعی/ اولین کسی که رادیو را ممنوع کرد پهلوی اول بود/ روزانه اگر فیلترشکن آمد چه خواهیم کرد؟

 5. روحانی از احمدی‌نژاد هم پایین‌تر است

 6. جدال اصلاح طلبان و دولت اعتدال/ خبری از حال و روز مردم دارند؟

 7. توکلی: سه قوه با تبانی برخورد با حقوق‌های نجومی را بر زمین گذاشتند

 8. واکنش پزشکیان به حاشیه‌های پیش آمده برای یکی از نمایندگان مجلس/ اتهام نماینده ملکان آشکار شود، غیرقابل گذشت است

 9. کور هستید؛ برجام را هنوز اجرا می‌کنیم؛ دم از مذاکره می‌زنید/ نه سانتریفوژ می‌چرخد و نه چرخ زندگی مردم/ خودروی که تماما در ایران تولیدمی‌شود، نیازی به ارز ندارد!/معنی موفقیت را نفهمیدیم

 10. جدال دیپلماتیک ایران و آمریکا در عراق/ معنای سفر ظریف و پمپئو به بغداد چیست؟

 11. از خلع لباس تا خلع اعتماد

 12. روحانی: کشور در شرایط سخت قرار دارد/ نمی توان مشکلات را صفر کرد

 13. عارف: اگر مصمم باشیم تحریم‌ها اثری نخواهد داشت

 14. اختلاف هاشمی و رهبری درباره مشارکت مردم در انتخابات/ پاسخ داماد روحانی به اصلاح‌طلبان/ تغییر شرایط حصر موسوی و کروبی

 15. رییس دادگستری تهران در گفتگو با الف: مرتضوی در زندان است/ به دروغ‌ها توجه نکنید

 16. واکنش‌ها به بازداشت مرضیه هاشمی چگونه بود؟ + تصاویر

 17. عراقچی: برجام نشان داد آمریکا چقدر غیرقابل اطمینان است

 18. واکنش روزنامه شرق به افشاگری موسوی خویینی‌ها درباره هاشمی رفسنجانی؛ شما هم رادیکال بودید!

 19. توکلی خطاب به رئیس و نمایندگان مجلس: از اقدام غیرقانونی دولت برای حذف دانشگاه‌های موفق جلوگیری کنید/ مانع ایجاد فرصت برای مقامات دولتی شوید

 20. چهار ماه کفاره برای یک نفر، چهار سال برای یک ملت

 21. اسماعیل کوثری: فساد برخی افراد و مسئولین به معنی فراگیری فساد در جامعه نیست

 22. جزئیات بازداشت همدست اسماعیل بخشی/ ضرب و شتم ضابطان زن قضایی توسط مهدی قلیان

 23. روحانی: ملّت قدرشناس ایران در ۲۲ بهمن پاسخ قاطعی به دشمنان خواهد داد

 24. روحانی و فیلترینگ؛ چه کسی خواستار برخورد با فیلتر‌شکن‌ها بود؟

 25. سفرهای ظریف و تغییر نگاه در دستگاه دیپلماسی/ همزیستی با همسایگان؛ خوب یا بد؟

آخرین عناوین