کلانتری: رهبری به شدت روی مسائل محیط زیست اصرار دارند

گروه اجتماعی الف،   3970806123 ۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲ تکراری یا غیرقابل انتشار

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: نعمتی که ما امروز داریم داشتن رهبری محیط زیستی است، رهبری به شدت روی مسائل محیط زیست اصرار دارند و یکی از دغدغه‌های اصلی ایشان حفظ محیط زیست است اما واقعا ما خودمان را سرباز خوبی برای اهدافشان نمی‌بینیم و با توجه به ایده‌آل‌هایی که از ایشان می‌شناسم بنده به عنوان رئیس سازمان محیط زیست خودم را در حد انتظارات ایشان نمی‌بینم.

به گزارش تسنیم، عیسی کلانتری امروز در حاشیه جلسه شورای اداری لرستان در استانداری لرستان برگزار شد با بیان اینکه در 40 سال گذشته تولید ناخالص سرانه کره زمین بیش از 3 برابر شده است، اظهارداشت: افزایش تولید ناخالص همراه با توزیع نامتوازن این درآمد و توسعه اختلاف طبقاتی سبب تخریب به مراتب بیشتر از افزایش تولید ناخالص شده است.

وی افزود: متاسفانه پیامدهای مسائل بین‌المللی ابتدا گریبان کشور ایران را گرفته است، افزود: اثرات تخریبی تغییر اقلیم در دنیا بیشترین تاثیر را بر کشور ایران گذاشته است و در کنار آن اثرات تخریب توسعه نامتوازن در سرزمینمان را داریم در حالی که کشور ما واقعا ظرفیت تخریب بیشتر را ندارد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور  عنوان کرد: حدود 60 سال پیش اصلا محیط زیست تخریب نمی‌شد حتی اگر همه مردم هم می‌خواستند محیط زیست را تخریب کنند توان‌ آن را نداشتند اما به تدریج گران شدن نفت، ورود تکنولوژی و عدم داشتن فرهنگ استفاده از تکنولوژی ما را جزو کشورهای پیشرفته تخریب محیط زیست دنیا قرار داده است و بخش اعظمی از امانت نسل‌های آتی را به ارزانی فروختیم؛ جمعیت کشورمان زیاد شده بود اما فرهنگ عمومی را برای حفظ محیط زیست آماده نکرده بودیم.

وی بیان کرد: متاسفم از اینکه مدیر کل محیط زیست ما در لرستان در طول این چند سال جلسه‌ای با تشکل‌های محیط زیستی نداشته است، باید توضیح دهد چون واقعا شعار اول ما در سازمان محیط زیست داشتن 80 میلیون محیط بان است ما با 3000 هزار محیط بان چگونه می‌توانیم محیط زیست کشور را حفظ کنیم.

کلانتری با بیان اینکه مدیر کل محیط زیست لرستان باید تجدید نظر کند و فردا اولین جلسه صبح را با حضور تشکل‌ها بگذارد گفت: بسیاری از تشکل‌های ما در برخورد با مسائل زیست محیطی مقداری احتیاط می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: نعمتی که ما امروز داریم داشتن رهبری محیط زیستی است، رهبری به شدت روی مسائل محیط زیست اصرار دارند و یکی از دغدغه‌های اصلی ایشان حفظ محیط زیست است اما واقعا ما خودمان را سرباز خوبی برای اهدافشان نمی‌بینیم و با توجه به ایده‌آل‌هایی که از ایشان می‌شناسم بنده به عنوان رئیس سازمان محیط زیست خودم را در حد انتظارات ایشان نمی‌بینم.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور به لزوم تشویق مردم برای حفظ محیط زیست تاکید کرد و اظهارداشت: اگر ما می‌خواهیم محیط زیست مورد انتظار مقام معظم رهبری را داشته باشیم و به آنچه رئیس جمهور از ما می‌خواهد عمل کنیم، باید بسیاری از سیاست‌ها تغییر پیدا کند.

وی افزود: شدت انرژی بالاتر از حد عربستان سعودی در کشورمان، محیط زیستی برای ما باقی نمی‌گذارد در حالی که بهره‌وری انرژی ما به شدت پایین است.

کلانتری با بیان اینکه هنگام سردی هوا اکثر کلان شهرهای کشور غیر قابل زیست است، عنوان کرد: امروز 40 درصد از انرژی‌ کشور آلمان که بیش از تولید کل انرژی کشور ماست از راه انرژی باد تامین می‌شود یعنی بیش از 60 هزار مگاوات ساعت برق را از باد تولید می‌کند در حالی که کل تولید انرژی ما در نیروگاه‌هایمان 53 هزار مگاوات ساعت است.

وی به وسعت و ظرفیت کشور اشاره کرد و گفت: انرژی‌های تجدید پذیر ما منهای آب، کمتر از نیم درصد از انرژی کل کشور است که این اصلاح ساختار و سیاست‌ها را می‌خواهد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور بیان کرد: اگر محیط زیست خوب می‌خواهیم سازمان‌های مردم نهاد باید یک مقدار پا را فراتر از محیط طبیعی بگذارند به محیط انسانی وارد شوند چون واقعا بدون مردم و بدون تغییر در دیدگاه‌های کلان کشور نمی‌توانیم کاری انجام دهیم.

کلانتری اظهارداشت: آب، انرژی و پاکیزگی را امنیتی نکنیم. به مردم توضیح دهیم که آب زیادی مصرف می‌کنیم، مهم نیست در وهله اول بهره‌وری آن چند درصد است این حق نسل‌های بعدی ما در این سرزمین نیست که بیش از 100 درصد از آب تجدید پذیر مصرف کنیم.

وی افزود: چون ایران کشور خشکی است و به آب نیاز دارد حداکثر تا 50 درصد از آب استفاده کنیم، آب مصرفی ما باید 45 میلیارد متر مکعب کاهش پیدا کند نه 36 میلیارد متر مکعب افزایش داشته باشد؛ این در قانون برنامه ششم مجلس مصوب شده تا دولت اجرا کند اما ما در قوانین متضاد زندگی می‌کنیم.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور اولیه‌ترین نیاز بشر را تنفس دانست و گفت: ما نمی‌توانیم بگوییم که یک کارخانه با هر شدت انرژی تولید کند. تولید داخل خوب و مهم است و رهبری برای حمایت از تولید دستور داده است اما رهبری برای کاهش شدت انرژی دستور اکید دادند پس نباید به هر قیمتی انرژی تولید شود چون ضد اخلاقی، ضد محیط زیست و خلاف شرع است.

وی تصریح کرد: صنایع و نیروگاه‌های ما باید دگرکون شوند؛ باید ما محیط زیستی‌ها و طرفداران محیط زیست مردم را روشن کنیم چون واقعا زمستان‌ها در کلان شهرها با ماشین‌هایی که با گازوئیل حرکت می‌کنند و در تابستان با بنزین، مشکل داریم.

کلانتری اظهارداشت: دولت در بخش‌های مختلف بابت محیط زیست بیش از 30 هزار میلیارد تومان هزینه می‌کند یعنی بیش از 30 برابر بودجه سازمان محیط زیست در بخش‌های مختلفی مانند جنگل‌ها، مراتع و پسماند هزینه می‌کند ولی ما برای سیاست گذاری اصلاح ساختار می‌خواهیم.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور عنوان کرد: سازمان‌های مردم نهاد که برای حفظ محیط زیست اصرار دارند اگر بفهمند مقام معظم رهبری چقدر بالاتر از آنها در راستای محیط زیست دستور داده و خواهان محیط زیست هستند ادعاهایشان را به مراتب بیشتر از این می‌کنند.

وی عنوان کرد: در آزمایشگاهایمان، دانشگاهیان و دولتمان در به روی مردم بسته است. مردم حق سوال دارند، شفافیت حقشان است و ما نباید ناراحت شویم چون اگر این شفافیت نباشد بعدا سیاست‌ها کارایی نخواهند داشت و سیاست‌ها غلط خواهند بود.

کلانتری بیان کرد: قانون گذاران ما نباید در درهای بسته قانون گذاری کنند که قوانین متصاد داشته باشیم. ما امانتدارهای خوبی برای نسل بعد نیستیم، توسعه پایدار چه بدی دارد که ما توسعه پایدار را زیر پا بگذاریم.

وی با بیان اینکه توسعه پایدار سرمایه گذاری را مشروط کرده است، گفت: در توسعه پایدار پول دور ریز نداریم و  سرمایه گذاری که انجام می‌شود باید  توجیه اقتصادی داشته باشد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور با تاکید بر اینکه نباید از توسعه پایدار بترسیم، تصریح کرد: سرمایه گذاری نباید محیط زیست را به هم بریزد چرا که محیط زیست یکی از چهار شرط توسعه پایدار است.

وی خاطرنشان کرد: چهارمین شرط توسعه پایدار این است که اگر سرمایه گذاری می‌کنید و می‌خواهید توسعه بدهید، حق ندارید حقوق نسل‌های بعد را پایمال کنید؛ استراتژی ما در محیط زیست خواسته‌های توسعه پایدار و رهبری است.

کلانتری با بیان اینکه هر استانی برای خود محیط زیستش را حفظ کند، اظهار داشت: در تهران خبری نیست بنده 100 درصد اختیاراتم را به استان‌ها تفویض کرده‌ام به طوری که اکنون مدیر کل هر استان جز در موارد محدود که قانون گذار تفویض اختیار را منع کرده است،  اختیاراتی دارد که رئیس سازمان محیط زیست دارد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور در رابطه با اهمیت زیستگاه‌ها نیز عنوان کرد: در ضوابط بین المللی 17 درصد خاک هر کشوری اعم از جنگل و کویر باید برای حفظ منافع نسل‌های آینده دست باید دست نخورده باقی بماند.

وی بیان کرد: در سازمان ملل شعار محیط زیست این است که محیط زیست ارث پدری نیست بلکه امانت نسل‌های بعد است اما واقعیت این است که مردمان امروز کره زمین، امانت داران خوبی نیستند. مصرف بیش از حد توسعه غیر متوازن سبب شده تا نخستین قربانی امانت نسل های بعد باشد.

عناوین مرتبط

پربحث‌های اخیر

 1. صدای خاموش تجرد قطعی

 2. ظریف: ما پای میز مذاکره هستیم؛ آمریکا میز مذاکره را ترک کرده

 3. مرگ غم انگیز مادر و پسر در شب چهلم

 4. کیهان به اروپا: 365 روز گذشته چه غلطی کردید که 120 روز دیگر مهلت می‌خواهید؟!

 5. سلیمی‌نمین: احمدی‌نژادی‌ها درمانده شده‌اند

 6. روزنامه دولت: ریزش قیمت خودرو آغاز شده است

 7. دستگیری 2 زورگیر که گوش طعمه‌هایشان را می‌بریدند

 8. گزینه‌های روحانی برای سخنگویی دولت

 9. ماجراهای تاسف بار و دردناک زن 48 ساله: شوهرم می خواهد طلاقم دهد

 10. اگر حسین هدایتی پرسپولیس را خریده بود، الان این تیم چه وضعی داشت؟

 11. نسخه عضو جبهه پایداری برای خروج از برجام

 12. راهکار مجلس برای مدیریت بازار مسکن

 13. ادعای وزیر دفاع موقت آمریکا درباره جنگ با ایران

 14. پمپئو هم از تندروی بولتون نگران شد

 15. قرارداد تراکتور با لیکنز فسخ شد

 16. سخنگوی شورای عالی امنیت ملی: به هیچ وجه مذاکره‌ با آمریکا در کار نخواهد بود

 17. دانش‌آموزان شین‌آبادی لیزردرمانی می‌شوند

 18. برخورد شدید خودرو پلیس با قطار  

 19. بیانیه جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی به مناسبت سالروز فتح خرمشهر

 20. بشار رسن برای ماندن چه‌قدر می‌خواهد؟

 21. دستگیری سارق خیر نما

 22. پیشنهاد سه ساله باشگاه استقلال به سرمربی ایتالیایی سابق اینترمیلان

 23. واشنگتن: درباره وقوع حمله شیمیایی در سوریه به جمع‌بندی نرسیده‌ایم

 24. واکنش جواد زرینچه به سرمربی‌گری مجیدی در استقلال

 25. تردد ماشین‌های سنگین در شب‌های لیلالی قدر ممنوع شد

پربحث‌های دیروز

 1. صدای خاموش تجرد قطعی

 2. ظریف: ما پای میز مذاکره هستیم؛ آمریکا میز مذاکره را ترک کرده

 3. مرگ غم انگیز مادر و پسر در شب چهلم

 4. کیهان به اروپا: 365 روز گذشته چه غلطی کردید که 120 روز دیگر مهلت می‌خواهید؟!

 5. بی‌توجهی به پیام‌های تصویری که می‌فرستیم

 6. سلیمی‌نمین: احمدی‌نژادی‌ها درمانده شده‌اند

 7. روزنامه دولت: ریزش قیمت خودرو آغاز شده است

 8. دستگیری 2 زورگیر که گوش طعمه‌هایشان را می‌بریدند

 9. گزینه‌های روحانی برای سخنگویی دولت

 10. ماجراهای تاسف بار و دردناک زن 48 ساله: شوهرم می خواهد طلاقم دهد

 11. اگر حسین هدایتی پرسپولیس را خریده بود، الان این تیم چه وضعی داشت؟

 12. نسخه عضو جبهه پایداری برای خروج از برجام

 13. راهکار مجلس برای مدیریت بازار مسکن

 14. ادعای وزیر دفاع موقت آمریکا درباره جنگ با ایران

 15. پمپئو هم از تندروی بولتون نگران شد

 16. بیانیه جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی به مناسبت سالروز فتح خرمشهر

 17. بشار رسن برای ماندن چه‌قدر می‌خواهد؟

 18. دستگیری سارق خیر نما

 19. پیشنهاد سه ساله باشگاه استقلال به سرمربی ایتالیایی سابق اینترمیلان

 20. واشنگتن: درباره وقوع حمله شیمیایی در سوریه به جمع‌بندی نرسیده‌ایم

 21. واکنش جواد زرینچه به سرمربی‌گری مجیدی در استقلال

 22. تردد ماشین‌های سنگین در شب‌های لیلالی قدر ممنوع شد

 23. استقبال «برنی سندرز» از ایده استیضاح ترامپ

 24. سقوط مرگبار ۴ کارگر در چاه

 25. کاهش نرخ رشد اقتصادی عربستان در سال جاری

پربحث‌های هفته

 1. کشتیم که کشتیم دیه‌شو میدیم! / نظر شما درباره‌ی این فیلم چیست؟!

 2. آیا دوچرخه سواری بانوان جرم است؟

 3. لفاظی تازه ترامپ علیه ایران: هرگز دوباره آمریکا را تهدید نکنید

 4. محکومیت «یاسین رامین» در پرونده شیرخشک‌های آلوده وارداتی به ۱۷ سال حبس

 5. برجام؛ ترامپ و توافق جدید

 6. عابربانک پرسپولیس و وزیر سابق کجا شلاق می‌خورند؟

 7. فرار از جنگ صلح به بار نمی‌‌آورد

 8. واکنش‌ها به درخواست روحانی برای اختیارات ویژه/ تاکتیک دو سر برد رئیس جمهور/ بگوید در چه مواردی محدودیت دارد/ خیری ندیده ایم از این اختیارها

 9. صدای خاموش تجرد قطعی

 10. توضیح نماینده خرمشهر درباره انتشار عکسی افطاری وی در فضای مجازی

 11. محسنی اژه‌ای: از بی‌عفتی فیلم بگیرید و برای ما بفرستید/ روحانی چه اختیار ویژه‌ای می‌خواهد؟/ رضایت اصحاب رسانه از جلسه با رئیسی

 12. تخریب ویلاهای خاص با قاطعیت دستگاه قضا/ از ویلای داماد شمخانی تا دختر وزیر سابق

 13. اوباما همزمان لبخند می‌زد و تحریم می‌کرد/ روحانی و جهانگیری چه وعده‌های به ملت دادند؛ جوابگو باشند/ اصلاح‌طلبان بعد از رای آوردن بجای پاسخگویی می‌گویند اختیار نداشتیم

 14. هشدار شديد دهقان به روسای قوا؛ دستورالعمل چپاول اموال مردم را لغو كنيد

 15. چراغ‌های روشن به هنگام سحر  

 16. پاسخ به چند شبهه پرتکرار در موضوع حجاب

 17. اژه‌ای:‌ دشمن به دنبال رواج بی‌عفتی و بی‌اخلاقی در جامعه است/ چرا فیلم قانون‌گریزی‌ها را برای مقامات قضایی نمی‌فرستید؟

 18. روحانی: قیمت ارز ۱۳ هزار تومان و حتی ۸ هزار تومان نیست / بنگاه‌های دولتی باید واگذار شود

 19. آموزش فریب دادن زنان متاهل در سریال نمایش خانگی!

 20. رفتار عجیب نمایندگان برای تعویق کنکور/ موافقت 81 نفر به رغم فریادی های 150 نماینده

 21. دولت فعّال يا قوّال

 22. آدرس را اشتباه نرویم!

 23. صالحی امیری: با هر دولتی به‌جز دولت روحانی، شرایط بدتر می‌شد/ قیمت خودرو در انتظار تصمیم شورای رقابت/ بعد از سرافراز، اصلاح ساختار صدا و سیما منتفی شد

 24. پوتین درباره ایران دقیقا چه گفت؟

 25. شریعتمداری: علیرغم تلاش دولت همچنان مردم در شرایط مطلوبی به سر نمی‌برند

پربحث‌های هفته

 1. کشتیم که کشتیم دیه‌شو میدیم! / نظر شما درباره‌ی این فیلم چیست؟!

 2. آیا دوچرخه سواری بانوان جرم است؟

 3. محکومیت «یاسین رامین» در پرونده شیرخشک‌های آلوده وارداتی به ۱۷ سال حبس

 4. عابربانک پرسپولیس و وزیر سابق کجا شلاق می‌خورند؟

 5. صدای خاموش تجرد قطعی

 6. تخریب ویلاهای خاص با قاطعیت دستگاه قضا/ از ویلای داماد شمخانی تا دختر وزیر سابق

 7. اژه‌ای:‌ دشمن به دنبال رواج بی‌عفتی و بی‌اخلاقی در جامعه است/ چرا فیلم قانون‌گریزی‌ها را برای مقامات قضایی نمی‌فرستید؟

 8. حکم حسین هدایتی اعلام شد

 9. هادی رضوی در دادگاه: من مفسد اقتصادی نیستم/ از سرمایه‌گذاری با پول معلمان برای خرید خودروهای لوکس تا سفر به ۵۰ کشور

 10. هادی رضوی در دادگاه: اروپاگردی در کار نبوده، من کاسب و بازرگان بودم

 11. حقوق شهردار تهران چقدر است؟ + جدول

 12. رئیس قوه قضائیه: در رسیدگی به پرونده‌های مفاسد اقتصادی تفاوتی بین دانه درشت‌ها و ریز‌ها نیست

 13. فیلترینگ اینستاگرام؛ آری یا خیر؟

 14. کاهش پخش یک تبلیغ تلویزیونی در پی درخواست‌های مردمی

 15. تجملات لاکچری‌پسند ازدواج؛ از خواستگاری خانم بازیگر در زیر آب تا پرواز عروس هنگام عقد

 16. آخرین وضعیت جمعیتی ایران تا سال ۱۴۳۰ / کشوری سالخورده می‌شویم!

 17. قدیمی‌ترین سکونتگاه انسان در ایران کجاست؟

 18. رئیس قوه قضائیه: افزایش اعتماد مردم به نظام موجب اقتدار ملی خواهد شد

 19. امضای طومار برای برخورد با مسبب ناآرامی‌های دانشگاه تهران

 20. پلنگ لوچ، ایرانی نیست

 21. ۳۵۰۰ زندانی مهریه داریم

 22. توضیحات وزیر آموزش و پرورش درباره تحصیل دانش‌آموزان افغان در مدارس

 23. تخریب ویلای دختر وزیر سابق به کجا رسید؟ + فیلم

 24. پیامدهای فرار دختران از خانه/ مهم‌ترین عواملی که موجب فرار می‌شود چیست؟

 25. لاکچری بازهای خیابانگرد نقره داغ می‌شوند؟

آخرین عناوین