واکنش‌ها به اظهارات جهانگیری/ آخوندی، وزیر جمهوری اسلامی یا مرید نئولیبرالیسم؟ / علی مطهری و معضل سخنان نسنجیده

گروه سیاسی الف،   3970730107 ۲۱ نظر، ۵ در صف انتشار و ۹ تکراری یا غیرقابل انتشار
واکنش‌ها به اظهارات جهانگیری/ آخوندی، وزیر جمهوری اسلامی یا مرید نئولیبرالیسم؟ / علی مطهری و معضل سخنان نسنجیده

هر روز اخبار مهمی در رسانه ها در حوزه های مختلف منتشر می شود. بعضاً این اخبار توسط خبرگزاری ها و رسانه ها مورد توجه قرار می گیرد و تحلیل می شود اما ممکن است برخی از اخبار چندان دیده نشود. الف در نظر دارد بسته خبری ویژه ای را منتشر نماید که اخبار مهم آن روز به صورت خلاصه جمع آوری شده و مخاطبان می توانند برای اطلاع کامل تر درباره آن موضوع به اصل خبر مراجعه کنند.

واکنش‌ها به اظهارات جهانگیری 

اظهارات دیروز اسحاق جهانگیری با واکنش‌های بسیاری همراه شد.

بیشتر بخوانید:

«بازگشت» جهانگیری و سرانجام اصلاح طلبان و روحانی

واکنش روزنامه‌ها به صحبت‌های روز گذشته جهانگیری؛ بفرمایید منزل سوپرمن هیچکاره

برخی از اصلاح‌طلبان تلاش کردند به روحانی یادآوری کنند که «این رسمش نیست» و دولت باید از توان جهانگیری استفاده کند. جعفرزراده ایمن‌ابادی نماینده اصلاح‌طلب رشت در روزنامه آرمان نوشت که حسن روحانی و دولت به اسحاق جهانگیری مدیون است و باید تا فرصت باقی است، دل جهانگیری را به دست آورد و او را مورد تفقد قرار دهد.

برخی مانند عطریانفر در مصاحبه با اعتماد بالکل منکر ماجرا شدند و مدعی شدند جریان اصلاحات همچنان با روحانی تا ۱۴۰۰ ادامه می‌دهد. عطریانفر گفته است: 

«به نظر من نقش اسحاق جهانگیری به هیچ عنوان در دولت کمرنگ نشده است و اتفاقا ایشان محکم در دولت با حفظ مواضع خود ایستاده است؛ لذا آنچه مطرح می‌شود تنها گمانه‌هایی است که مطرح می‌شود مضاف بر آنکه جهانگیری ماموریت‌های مهمی را هم از سوی دولت انجام می‌دهد و این موضوع نمی‌تواند به معنای کمرنگ شدن نقش جهانگیری باشد.
 
نکته‌ای که لازم است در این رابطه بیان شود این است که ما باید بپذیریم معاون اول بخش قابل توجهی از ماموریت‌های خود را به تبع رییس‌جمهور عهده‌دار می‌شود؛ به عبارت دیگر وقتی ماموریتی را رییس‌جمهور تعریف کنند، معاون اول آن ماموریت را عهده‌دار می‌شود. آقای جهانگیری روابط شخصی، دولتی و کاری‌اش با رییس‌جمهور یک رابطه محکم و استوار است که هیچ خدشه‌ای به آن وارد نخواهد شد. من به این موضوع که گفته می‌شود موقعیت آقای جهانگیری در دولت تضعیف شده است باور ندارم....
 
شما می‌گویید به کمرنگ شدن نقش اسحاق جهانگیری در دولت را باور ندارید و او رابطه محکمی دارد این درحالی است که آقای جهانگیری رسما اعلام می‌کند اجازه برکناری منشی خودم را ندارم.
 
چه کسی این حرف را زده است؟
 
این صحبتی است که شخص آقای جهانگیری در مراسم روز ملی صادرات مطرح کردند.
 
امکان ندارد ایشان چنین صحبتی کرده باشند. ایشان در آن سخنرانی منظورشان مربوط به تغییر وزیر بود که من هم گفتم تغییر وزیر با دولت است. طبیعی است که این در حوزه وظایف رییس‌جمهور تعریف می‌شود؛ لذا این موضوعاتی که مطرح می‌شود از اساس باطل است.»
 
عباس عبدی در یادداشتی در اعتماد نوشت: «وضعیت آقای‌جهانگیری مصداق خودکرده را تدبیر نیست شده است. باید همان پارسال تابستان تصمیم نهایی را می‌گرفت. یا استعفا می‌داد یا به طور کلی در مقام یک معاون اول معمولی انجام وظیفه می‌کرد و هیچ مسوولیت مستقیمی را نمی‌پذیرفت، و درباره دلار 4200 تومانی نیز اظهارنظر نمی‌کرد. متاسفانه حالا دیگر برای هر اقدامی خیلی دیر شده است.»
 
 
در مقابل، روزنامه کیهان با یادآوری مناظره‌های ریاست جمهوری خطاب به جهانگیری نوشته است: «جهانگیری از سوی حامیان دولت در سال‌های گذشته یک سوپرمن معرفی شده بود، بعد از آنکه جهانگیری روز دوشنبه 20فروردین سال جاری از دلار 4200 تومانی که بعدها به دلار جهانگیری مشهور شد رونمایی کرد روزنامه سازندگی مرتبط با حزب کارگزاران در صفحه نخست شماره چهارشنبه 22 فروردین از وی تصویر یک سوپرمن را تداعی کرد که به جنگ دلار رفته و در حال سرکوب و پائین آوردن نرخ آن است!»
 
 
روزنامه فرهیختگان به بهانه گفته‌های جهانگیری به بررسی رابطه اصلاح‌طلبان و دولت پرداخت: «آقای جهانگیری نمی‌خواهد توضیح دهد که آیا آن زمان که در انتخابات 96 وعده‌های سنگین می‌داد و سراب دولت دوازدهم را ترسیم می‌کرد هم اختیار نداشته که منشی‌اش را عوض کند یا تازه به این بلیه دچار شده؟ آیا باورپذیر است که جهانگیری سوپرمن هیچ‌کاره بوده؟ آیا اسحاق جهانگیری با هم‌حزبی‌هایش در مورد اختیارات صادق بوده؟
 
پروژه مرز‌بندی اسحاق جهانگیری با حسن روحانی بخشی از پروژه عبور اصلاح‌طلبان از روحانی است. اما مشکل کجاست که آنها هم می‌خواهند از روحانی عبور کنند هم نمی‌خواهند. چه می‌شود که قدرت را با دست پس می‌دهند و با پا پیش می‌کشند؟
 
مساله مهم اما انسداد سیاسی اصلاح‌طلبانه است، آیا آنها می‌توانند پاسخ روشنی به افکار عمومی ارائه کنند که آن تکرار‌ها و آن جملات «ما تضمین روحانی هستیم»‌‌ها چه بود و این عبور و مرور‌ها چیست؟ آن تشویق و تحریک‌ها برای چه بود و این بهانه‌ها برای چیست؟»
 
اینکه جهانگیری در رسانه‌های رسمی لب به اعتراض باز کند شاید نشانه‌ای از عبور اصلاح طلبان از روحانی باشد هرچند چنانکه دیدیم عطریانفر این مسئله را رد کرده است و مصطفی تاج‌زاده در گفت‌وگو با جماران گفته است: «ما در دوره آقای هاشمی حاضر نشدیم پرچمدار عبور از وی شویم. در دوره آقای خاتمی نیز چنین راهبردی را تایید نکردیم. امروز هم پرچمدار عبور از روحانی نخواهیم شد، اما این اصلا بدان معنا نیست که به آقای روحانی انتقاد وارد نباشد.»
 
***
 
آخوندی، وزیر جمهوری اسلامی یا مرید نئولیبرالیسم؟
عباس آخوندی در متن استعفانامه‌اش خطاب به روحانی نوشت: «من بر این اعتقاد هستم که سه اصل پایبندی به قانون،‌احترام به قانون مالکیت و اقتصاد بازار رقابتی را در هیچ شرایطی نباید زیر پا گذاشت.»
 
اما بیان این سه اصل که از اصول اقتصاد نئولیبرال است از زبان کسی که چهل سال در سطح وزیر و معاون وزیر در جمهوری اسلامی کار کرده است بسیار عجیب است. 
 
پرویز امینی، تحلیلگر سیاسی در کانال تلگرامش در این رابطه نوشت: «برای آشکارتر شدن این کمدی_تراژدی گفتن این نکته خالی از لطف نیست که این موضع آخوندی درباره اصل "بازار آزاد رقابتی تحت هر شرایطی" به معنای "عدم دخالت دولت در اقتصاد تحت هر شرایطی" مربوط به به یکی از رادیکال‌ترین گرایش‌ها در سنت لیبرالیزم یعنی لیبرتارین‌ها مثل فریدمن و فون هایک و...است و دارای خصم های بزرگ و مهمی در درون خود سنت لیبرالیزم از جمله اگال‌ترین هایی(برابری طلبان) مثل جان راولز معروف به مهمترین فیلسوف سیاسی قرن بیستم و آمارتیاسن و اقتصادان های بزرگی مثل کینز و...است .
 
کینز تکیه کلام معروفی در مخالفت با عدم دخالت دولت در بازار و رها کردن برای تنظیم خودجوش آن داشت و میگفت در "دراز مدت همه ما مرده ایم" و نمی توان بازار را به حال خود رها کرد. از اینها جالب تر موضع فوکویاماست که روزگاری لیبرال دموکراسی را پایان تاریخ میدانست و اینک از ناموفق بودن اولین دولت های نئولیبرال در دهه هشتاد در آمریکا(ریگان) و انگلیس(تاچر) صحبت میکند و از مداخله دولت در بازتویع دفاع میکند.
 
حالا در چنین وضعیتی که وزیر جمهوری اسلامی ایران در موضعی کاتولیک تر از پاپ با نئولیبرلیزم برای جمهوری اسلامی قمپوز در می‌کند چه حد و مرزی از یک کمدی_تراژدی را به نمایش میگذارد؟»
 
روزنامه وطن امروز هم در یادداشتی به نقد این موضع‌ آخوندی پرداخت و نوشت: «نامه استعفای آقای آخوندی حاوی نکته مهمی است و آن اینکه آخوندی با تاکید مجدد بر گزاره‌های حقوق مالکیت، بازار آزاد و حاکمیت قانون، مجددا ارادت خود را به ساحت قدسی(!) نولیبرالیسم نشان می‌دهد اما همزمانی تصادفی انتشار این نامه (در تاریخ 10 شهریور نگاشته شده)، با مصاحبه نشریه بریتانیایی «نیواستیت‌من» با فرانسیس فوکویاما، تئوریسین نظریه «پایان تاریخ» که در دهه 90 و پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، لیبرالیسم را نقطه پایانی تکامل ایدئولوژیک بشر و جهانی شدن اندیشه لیبرال- دموکراسی را به عنوان آخرین نوع حکومت بشری تلقی می‌کرد و همچنین انتقادات علمی شدید دکتر فرشاد مومنی به نظریات «اقتصاد بازار» دولت که در موسسه مطالعات دین و اقتصاد مطرح شد، بی‌اعتباری نگاه ایدئولوژیک آخوندی به اقتصاد بازار را بیش از پیش نشان داد.»
 
***
 
علی مطهری و معضل سخنان نسنجیده
 
در این چند روز دو اظهارنظر از علی مطهری منتشر شد که هر دو سخنانی نسنجیده و غلط بود. نخست اظهار نظر مطهری درباره شمول قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان بر شهرداری تهران است که جناب مطهری اظهار کرده‌اند که به نظر ایشان شامل شهردار تهران نمی‌شود چون شهرداری مقامی انتخابی است!
 
در این زمینه باید گفت اساسا کسی نظر شخصی آقای مطهری را جویا نشده است. نهادهای قانونی در این زمینه باید اظهار نظر کنند و نظر شخصی ایشان، شان قانونی ندارد. تاکنون که همه نهادهای قانونی مانند دیوان محاسبات و معاونت قوانین مجلس و معاونت حقوقی ریاست‌جمهوری گفته‌اند این قانون شامل شهردار تهران هم می‌شود. اما متاسفانه شورای شهر تهران و شهردار تهران با لجبازی زیر بار قانون نمی‌روند.
 
اظهارنظر دوم مطهری در رابطه با قتل خاشقچی بود که این اظهارنظر با واکنش جدی روزنامه جوان روبرو شد. روزنامه جوان در مطلبی با تیتر «آقای مطهری! در مثال‌تان مناقشه و تحلیلتان افتضاح است» ، درباره مقایسه قتل خاشقچی و قتل‌های زنجیره‌ای توسط علی مطهری نوشت: « ماجرا فقط قیاس نادرست دو اتفاق نیست؛ گرچه خود این قیاس نادرست نشان می‌دهد مطهری چقدر بر ماجرا اشراف ندارد! در قتل خاشقجی عامل خود حکومت بود و در یکی از مراکز حکومتی آل‌سعود هم این اتفاق روی داد و در برابر اوج فشار بین‌المللی ۱۷ روز به دروغ گفت که خاشقجی از کنسولگری خارج شده است! اما قتل‌های زنجیره‌ای کار عوامل خودسر بود و خود دولت ایران به ماجرا رسیدگی کرد و پرونده را پیش برد، بدون دخالت خارجی....

اکنون این سوال از مطهری مطرح است که رسانه‌های آزاد از قتل خاشقچی جلوگیری کردند که در قتل‌های زنجیره‌ای نکرده‌اند. در هر دو جا قتل محقق شده است و بود و نبود رسانه‌ها هم تاثیری در وقوع قتل نداشته است این قیاس مع‌الفارق مال کلاس اول سیاست است نه نائب رئیس مجلس شورای اسلامی ایران...»
 
***
دفاع رهبری از شفافیت
 
سایت دفتر رهبری امروز سخنان ایشان را در ابتدای درس خارج فقه ۲۳ مهرماه منتشر کرد. رهبری در این سخنان، با نگاهی به «نامه‌ی حضرت امیرالمومنین (علیه‌السلام) خطاب به مسئولان و فرماندهان نظامی» بر ضرورت شفافیت مسئولین با مردم تاکید کردند.
 
 
دفاع رهبری از شفافیت می‌تواند کمک بسیاری به پیشبرد مطالبه شفافیت داشته باشد.
 
***
 
واکنش‌ها به وزرای پیشنهادی
معرفی وزرای پیشنهادی توسط رئیس‌جمهور با واکنش‌های مختلفی روبرو شد.
 
 
روزنامه جوان در این‌ زمینه نوشت: «در وزارت صنعت معدن و تجارت، عملکرد غیرقابل دفاع و پراشکالی داشت، حتی تا مرحله استیضاح هم پیش رفت و تنها وزیری است که رئیس‌جمهور از حوزه مسئولیت او به‌خاطر رانت واردات ۶ هزار خودروی غیرمجاز به دستگاه قضا شکایت کرد. اما از آنجا که دکتر روحانی اراده‌ای برای از دست دادن رئیس ستاد انتخاباتی خود ندارد، شریعتمداری در یک تصمیم هماهنگ استعفا داد تا مدیریت ناکارآمد او گرفتار استیضاح نشود و با معرفی به عنوان گزینه پیشنهادی به وزارت کار برود و در واقع هزینه برکناری دوست رئیس‌جمهور به گردن مجلس بیفتد. محمد شریعتمداری گرچه گفته است دیگر هیچ مسئولیتی را نخواهد پذیرفت و «می‌خواهد نباشد»، اما برخی شواهد حاکی از آن است که لابی گسترده‌ای در مجلس و رسانه‌ها در جریان است تا او به وزارت «کار» گمارده شود. هرچند نمایندگان خانه ملت چندان به این وصله‌پینه روی خوش نشان نداده‌اند... »
 
علی تاجرنیا فعال سیاسی اصلاح‌طلب در گفت‌وگو با آفتاب‌یزد گفت: استفاده از چهره‌های تکراری و عوض کردن جای مهره‌ها کمک‌کننده نیست و این نشان می‌دهد دست دولت خالی است... اینکه از آدم‌هایی که بیست سال پیش وزیر بودند، بهره‌گیری کنیم نشان‌دهنده تجربه نیست نشان دهنده این است که دولت چقدر دستش خالی است که نمی‌تواند چهره‌های جدیدتری را معرفی کند... معتقدم اعتماد بین مردم و دولت آسیب جدی دیده است، آنان این احساس را دارند که دولت نسبت به مشکلات کشور بی‌توجه است.

عناوین مرتبط

۲۵ آذر ۱۳۹۷افزایش شکاف بین اصلاح طلبان و اعتدالی ها/ تعارض منافع؛ این بار در سازمان محیط زیست/ حاشیه‌های ادامه‌دار انتصاب داماد رئیس‌جمهور
۲۴ آذر ۱۳۹۷داماد روحانی از معاونت وزارت صنعت عزل شد؟/ انتقاد روزنامه اصلاح‌طلب از حضور حزبی ظریف/ در این مجلس کسی به فکر منافع ملی نیست
۲۱ آذر ۱۳۹۷فرزندان مقامات ایران از آمریکا اخراج می‌شوند؟/ انتقاد از روحانی در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی/ پایان اصولگرایی و اصلاح‌طلبی
۲۰ آذر ۱۳۹۷ارز 4200 تومانی دستپخت چه کسی بود؟/ واکنش تند کرباسچی به اظهارات آشنا/ شرمندگی زیباکلام از عملکرد روحانی
۱۹ آذر ۱۳۹۷نظر اصلاح‌طلبان درباره ریاست‌جمهوری سردار سلیمانی/ کاسبی با حصر/ انتقاد معاون رئیس جمهور از حجاریان
۱۸ آذر ۱۳۹۷اولین حضور سیاسی رئیسی پس از انتخابات/ چرا روحانی مثل احمدی‌نژاد سخن می‌گوید؟/ آیت‌الله هاشمی؛ «معیار» ارزیابی افراد؟
۱۷ آذر ۱۳۹۷نامه جهانگیری به مقامات عالی نظام/ روایت دو دانشجوی منتقد از بیان انتقادات در دیدار با رهبری/ استراتژی اصلاح‌طلبان برای انتخابات 1400
۱۴ آذر ۱۳۹۷انتقاد روزنامه اصلاح طلب از صادق زیباکلام/ کاسبی برخی نمایندگان مجلس/ آقای رحمانی فضلی به این تناقض پاسخ دهید
۱۳ آذر ۱۳۹۷واکنش سلحشوری به تقطیع سخنانش درباره حجاب/ مناظره غیابی سعید حجاریان و بهزاد نبوی/ وزیر دولت اصلاحات: حمایت از روحانی اشتباه بود
۱۲ آذر ۱۳۹۷مشابهت‌های رفتاری واعظی و مشایی/ بهزاد نبوی از چه چیزی گلایه می‌کند؟/ پوپولیسم در انتصاب مدیران جوان
۱۱ آذر ۱۳۹۷نظر رهبری درباره فیلم «مارمولک»/ رونق فضای شعر و شاعری در مجلس/ نامزد اتاق فکر دولت برای انتخابات ریاست جمهوری/ سپاه روی موشک می‌نویسد، موشک؟
۱۰ آذر ۱۳۹۷کنگره حزب کارگزاران؛ آغاز عبور از روحانی/ اصولگرایان با استیضاح ظریف موافقند؟/ انتقاد کیهان از علی‌اکبر صالحی

دیدگاه کاربران

ناشناس۶۰۴۳۸۲۲۱:۰۳:۳۳ ۱۳۹۷/۷/۳۰
اقای مطهری تا اعتبار پدر را خدشه دار نکرده از سیاست استعفا دهد
برادر علی مطهری!۶۰۴۹۱۴۱۱:۰۰:۵۸ ۱۳۹۷/۸/۱
ناراحت نباش ! دیگر چیزی ازش نمانده
ناشناس۶۰۴۹۶۲۱۱:۳۸:۱۱ ۱۳۹۷/۸/۱
همین سالم بودن مطهری هست که شما ها رو ناراحت میکند
ناشناس۶۰۴۳۸۴۲۱:۰۵:۱۷ ۱۳۹۷/۷/۳۰
چرا محیط را متشنج میکنید ،ما مردم خواهان محاکمه علنی متهمان مالی شامل مهدی جهانگیری ،حسین فریدون ،احمد عراقچی و شبنم نعمت زاده هستیم مگر با وثیقه چقدر میشود از محکمه بدور ماند
مجتبی سبزواری۶۰۴۹۲۳۱۱:۰۵:۴۱ ۱۳۹۷/۸/۱
بعضی ها حتی مخالف برگزاری "دادگاه و بررسی "شکایات علیه مهدی جهانگیری حسین فریدون احمد عراقچی و شبنم نعمت زاده (مظلومین کشور در امور اقتصادی هستند) چه قدر باحالن درود بر شفافیت و عدالت
ناشناس۶۰۴۳۸۹۲۱:۰۶:۴۴ ۱۳۹۷/۷/۳۰
واقعاً جای تعجبه اینکه امثال مطهری و سلحشور و صادقی و حضرتی و ....... با این افاضات و سوتی هاشون نماینده مجلس هستن!!!!! و بزرگان و آگاهان به مجلس نرفتن!!!!!!!!!! باید مردم در انتخاب خودشون دقت کنن. ‌‌واقعا بعضی اشتباهات قابل جبران نیست.
ناشناس۶۰۴۴۰۵۲۱:۱۸:۱۶ ۱۳۹۷/۷/۳۰
این چرندیات چیه نوشتید
ناشناس۶۰۴۴۲۵۲۱:۳۳:۲۲ ۱۳۹۷/۷/۳۰
اخوندی ، رییس ستاد موسوی سال ۸۸ بوده و احتمالا قرار بوده وزیر دولتش باشد...خدا به ملت رحم کرد که سال ۸۸ موسوی پیروز نشد...و الا این کابینه فاجعه رو ۴ سال زودتر شاهد بودیم..
ناشناس۶۰۴۴۳۰۲۱:۳۴:۵۰ ۱۳۹۷/۷/۳۰
حکایت مطهری ،حکایت « پلیس بیا منو بگیره»!
ناشناس۶۰۴۴۸۶۲۲:۳۷:۴۵ ۱۳۹۷/۷/۳۰
فکر میکنم علی مطهری کلا نظر نده بهتره
ناشناس۶۰۴۴۹۳۲۲:۴۸:۳۰ ۱۳۹۷/۷/۳۰
مطهری دیگر در سپهر سیاسی ایران جایگاهی ندارد چون فاقد تفکر و اندیشه است و این افراد بخاطر کج سلیقگیها تا همپیمانی با دشمنان هم خواهند رفت
ناشناس۶۰۴۴۹۵۲۲:۴۸:۵۸ ۱۳۹۷/۷/۳۰
کنار رفتن آخوندی از وزارت از طریق استعفا دلیل بر وجود اختلاف در پیکره دولت است. وقتی دولتمردان یکدیگر را قبول ندارند و با این حال همدیگر را در قدرت شریک می‌کنند برایشان مهم نیست بر سر ملت و کشور چه می‌آید.
ناشناس۶۰۴۴۹۶۲۲:۵۰:۰۵ ۱۳۹۷/۷/۳۰
کنار رفتن آخوندی از وزارت راه و شهرسازی کافی نیست. ایشان 5 سال تمام مسکن مهر را بلاتکلیف نگه داشتند بدون اینکه هیچ‌گونه جایگزینی داشته باشند و بسیاری از خانواده‌ها بیچاره شدند. ایشان باید پاسخگوی این خسارت‌ها باشند. مدعی‌العموم و مجلس به سادگی از کنار این همه خسارت‌هایی که ایشان به وجود آورده‌اند نگذرند.
ناشناس۶۰۴۴۹۹۲۲:۵۱:۰۹ ۱۳۹۷/۷/۳۰
با تعقیب لحظه‌ای قیمت‌ها توسط آقای رئیس‌جمهور دردی از این مردم درمان نمی‌شود. گرانی و تورم لجام‌گسیخته مردم را به ستوه آورده است.
ناشناس۶۰۴۶۲۱۰۲:۰۵:۰۰ ۱۳۹۷/۸/۱
خداییش ملت رو به مسخره گرفتین
ناشناس۶۰۴۶۶۱۰۷:۳۱:۳۰ ۱۳۹۷/۸/۱
"چون شهرداری مقامی انتخابی است!" مگه بقیه مادرزادی مقام به دست می آورند.
ناشناس۶۰۴۶۹۶۰۸:۱۳:۰۱ ۱۳۹۷/۸/۱
زنده باد مطهری و مطهری هااااا
ناشناس۶۰۴۷۱۲۰۸:۲۸:۵۰ ۱۳۹۷/۸/۱
اقازاده واشخاص لیبرال و نوچه های استعمار نوین مصیبتی شدن برای چ.ا.ا تا۱۴۰۰ با روحانی
ناشناس۶۰۴۷۸۳۰۹:۲۲:۰۸ ۱۳۹۷/۸/۱
اتفاقا اقای مطهری خیلی خوب گفته قتل های زنجیره ای خیلی وخیم تر و فاجعه بار تر از قتل خاشقچی بود منتها هر جور بود سرشو زدن و بعد هم گفتن عوامل خودسر این عوامل خودسر این همه قدرت رو از کجا میارن مگر اینکه به بالا وصل باشن آقای مطهری خیلی مردی
ناشناس۶۰۴۹۰۸۱۰:۵۳:۵۰ ۱۳۹۷/۸/۱
مطهری چه حرف ناحقی زده؟ یا شایدم حرفاش حق بودن ولی به مصلحت نبودن گفته بشه البته به مصلحت اقایان !!!!
ناشناس۶۰۵۱۰۸۱۳:۱۹:۴۶ ۱۳۹۷/۸/۱
به اصلاح طلبان میگیم چرا وضعیت اقتصادی اینطوره میگن ما اختیاری نداریم، به اصولگرایان میگیم میگن دولت دست اصلاح طلبانه. اینه وضعیت مسئولیت پذیری و شفافیت در کشورما!

پربحث‌های امروز

 1. طمع همایونِ رضا پهلوی‎

 2. ایمانی در گفتگو با الف:خطر بازگشت پوپولیسم جدی است / احمدی‌نژاد به دنبال بهره‌برداری به نفع خود است

 3. واکنش روحانی به حکم معاونت دامادش در وزارت صنعت

 4. چرا پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی مردود است؟

 5. حراج اطلاعات کشور، با چه قیمتی

 6. بازار آجیل شب یلدا   

 7. مردم از فقر و تبعیض ناراحت اند، با برجام، FATF و بازی سیاسی شما کار ندارند

 8. جهانگیری: هدف از تحریم این بوده که اقتصاد کشور با فروپاشی مواجه و مردم به تنگ بیایند

 9. عضو فراکسیون امید: وزیر صنعت با انتصاب داماد روحانی به لبه تیغ استیضاح نزدیک شد/ نمی‌توانم باور کنم روحانی در جریان این انتصاب نبوده/ سرمایه اجتماعی روحانی بازهم کاهش پیدا خواهد کرد

 10. صحنه وحشتناکی که کارمند تنها در شرکت با آن مواجه شد  

 11. حاجی دلیگانی: مخالف افزایش قیمت بنزین هستیم

 12. دوروف  چگونه به تلگرام طلایی شما پیام فرستاد؟

 13. پیشنهاد جدید مجلس برای سهمیه‎بندی بنزین در سال ۹۸

 14. زمان بازنشستگی «زیباکلام» از دانشگاه تهران مشخص شد

 15. خوب بد زشت سخنان ظریف

 16. یکی از نشانه‌های وقاحت در برخی مسئولان  

 17. FATF بخشی از ساختار وزارت خزانه‌داری آمریکاست

 18. سرعت رشد مسکن در آذر + جدول قیمت

 19. بلاتکلیفی جاماندگان دریافت بسته حمایتی دولت/ خانواده‌هایی که مشمول بسته حمایتی نشده‌اند، چه کنند؟

 20. همسر «مهندس بازرگان» درگذشت

 21. سفره کارگران چیده می‌شود

 22. یادداشت مطهری درباره بدعت مجمع تشخیص مصلحت نظام!

 23. کار تراشی معاون روحانی برای شرکتی که از آن سهم می‌برد + سند

 24. وزیر دفاع: بخش دفاعی کشور نگاه به بیرون ندارد/ اتخاذ تدابیر صحیح رهبری موجب شکست آمریکایی‌ها شد

 25. انتقاد کامیابی‌نیا از فهرست ۳۵ نفره کی‌روش/ هرکسی سرش به کار تیم خودش باشد بهتر است

پربحث‌های دیروز

 1. چرا نباید حقوق کارمندان افزایش یابد؟

 2. نوبخت در پاسخ به احمدی‌نژاد: امکان افزایش یارانه‌ها وجود ندارد/ فعلا باید بدهی‌های دولت قبل را بپردازیم

 3. وقتی اقوام حسن روحانی در دولت پست می‌گیرند + جدول

 4. واکنش‌ها به انتصاب داماد رئیس‌جمهوری به معاونت وزیر؛ کلید روحانی قفل شاه داماد را باز کرد

 5. واکنش واعظی به پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی از سوی احمدی‌نژاد

 6. چرا کانال مالی اروپا شکل نمی گیرد؟

 7. ردپای افغانی ها در گرانی آجیل شب یلدا

 8. مظلومی که داستان ندارد

 9. روحانی استاد فرافکنی در تحمیل FATF است/ FATF هم مانند برجام چرخ زندگی مردم را نمی‌چرخاند

 10. سعید جلیلی: باید نشان دهیم می‌شود ایستاد، پیروز شد، پیشرفت کرد و تکثیر شد

 11. چرا با کاهش قیمت دلار، نرخ اجناس کم نمی‌شود؟  

 12. باهنر: دولت فعلی دولت پیرمردهاست/ مردم گرفتارند دلمان میسوزد

 13. نمایندگان مجلس از ظریف به قوه قضائیه شکایت می‌کنند

 14. محمود عزیزی: «قلاده‌های طلا» در تاریخ سینمای ایران می‌ماند   

 15. ظریف: ایران هنر گریز از تحریم‌ها را به دیگران هم آموزش خواهد داد

 16. اقتصاد جهانی منهای آمریکا

 17. ظریف کافه را بهم ریخت / ادعایی که زود تکذیب شد  

 18. خداوند از علما، عهد و پیمان گرفته که در برابر شکم‌بارگی ستم‌گران و گرسنگی مظلومان سکوت نکنند  

 19. داماد روحانی از معاونت وزارت صنعت عزل شد؟/ انتقاد روزنامه اصلاح‌طلب از حضور حزبی ظریف/ در این مجلس کسی به فکر منافع ملی نیست

 20. درباره وظایف ذاتی وزارت خارجه؛ دیپلماسی کوبیدن به در و دیوار؟!

 21. راز جسد سوخته زن جوان در کوه‌های مشهد

 22. خاک ایران همچنان قاچاق می‌شود

 23. واکنش مهاجرانی به سخنان امروز رضا پهلوی!  

 24. ترکان: در شرایط اقتصادی امروز، گروه‌های فقیر بیشتر شده‌اند

 25. اگر برجام نباشد چه می‌شود؟

پربحث‌های هفته

 1. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 2. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 3. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 4. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 5. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 6. برای این عکس شما تیتر بزنید  

 7. طمع همایونِ رضا پهلوی‎

 8. ایمانی در گفتگو با الف:خطر بازگشت پوپولیسم جدی است / احمدی‌نژاد به دنبال بهره‌برداری به نفع خود است

 9. نگاهی به هزینه و فایده برجام

 10. چرا نباید حقوق کارمندان افزایش یابد؟

 11. از تزریق به ایرانیان در فرودگاه تفلیس تا دیپورت آنها به بهانه‌های واهی + عکس

 12. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 13. ضعیف‌ترین دوران وزارت خارجه ایران  

 14. مثل «لیلا حاتمی» نباشیم!

 15. نوبخت در پاسخ به احمدی‌نژاد: امکان افزایش یارانه‌ها وجود ندارد/ فعلا باید بدهی‌های دولت قبل را بپردازیم

 16. وعده ارزانی ۲۰ درصدی با FATF، پس از گرانی ۲۰۰ درصدی با برجام!

 17. وقتی اقوام حسن روحانی در دولت پست می‌گیرند + جدول

 18. کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!

 19. واکنش‌ها به انتصاب داماد رئیس‌جمهوری به معاونت وزیر؛ کلید روحانی قفل شاه داماد را باز کرد

 20. واکنش واعظی به پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی از سوی احمدی‌نژاد

 21. برایان هوک: موضوع فرزندان مقامات ایران را بررسی می‌کنیم

 22. فرزندان مقامات ایران از آمریکا اخراج می‌شوند؟/ انتقاد از روحانی در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی/ پایان اصولگرایی و اصلاح‌طلبی

 23. به بهانه شاپرک شجری‌زاده؛ پنج اشتباه درباره دختر خیابان انقلاب

 24. تست موشک بالستیک تائید شد/ پاسخ سردار حاجی‌زاده به واکنش آمریکایی‌ها

 25. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

پربحث‌های امروز

 1. ایمانی در گفتگو با الف:خطر بازگشت پوپولیسم جدی است / احمدی‌نژاد به دنبال بهره‌برداری به نفع خود است

 2. واکنش روحانی به حکم معاونت دامادش در وزارت صنعت

 3. حراج اطلاعات کشور، با چه قیمتی

 4. جهانگیری: هدف از تحریم این بوده که اقتصاد کشور با فروپاشی مواجه و مردم به تنگ بیایند

 5. عضو فراکسیون امید: وزیر صنعت با انتصاب داماد روحانی به لبه تیغ استیضاح نزدیک شد/ نمی‌توانم باور کنم روحانی در جریان این انتصاب نبوده/ سرمایه اجتماعی روحانی بازهم کاهش پیدا خواهد کرد

 6. خوب بد زشت سخنان ظریف

 7. یکی از نشانه‌های وقاحت در برخی مسئولان  

 8. همسر «مهندس بازرگان» درگذشت

 9. یادداشت مطهری درباره بدعت مجمع تشخیص مصلحت نظام!

 10. کار تراشی معاون روحانی برای شرکتی که از آن سهم می‌برد + سند

 11. وزیر دفاع: بخش دفاعی کشور نگاه به بیرون ندارد/ اتخاذ تدابیر صحیح رهبری موجب شکست آمریکایی‌ها شد

 12. توضیحات یک مقام آگاه درباره پرونده «وحید صیادی نصیری»

 13. نعمتی: بودجه ۹۸ باید واقعی بسته شود/ ارائه بودجه به مجلس طی ۱۰ روز آینده

 14. تجمع نمایندگان اصفهان در دفتر آیت‌الله طباطبایی‌نژاد

 15. مواد منفجره حادثه چابهار چگونه به کشور وارد شد؟

 16. فرمانده ارتش: تدابیر رهبر انقلاب قطب‌نمایی برای پیشرفت است

 17. مطهری و صادقی کجاء مجلس نشسته‌اند؟  

 18. جلسه غیرعلنی تمام شد؛ آغاز جلسه علنی مجلس

 19. عکسی از امام خمینی (ره) که رسانه‌ها را به اشتباه انداخت!

 20. ابزار‌های نظارتی مجلس کارآمدتر می‌شود

 21. افزایش شکاف بین اصلاح طلبان و اعتدالی ها/ تعارض منافع؛ این بار در سازمان محیط زیست/ حاشیه‌های ادامه‌دار انتصاب داماد رئیس‌جمهور

 22. محکومیت‌های «اسفندیار رحیم مشایی» تایید شد

 23. کلیات طرح تجمعات و راه‌پیمایی‌ها تصویب شد

 24. مدیرمسئول روزنامه شرق مجرم شناخته شد

 25. وحید صیادی نصیری که بود و چگونه درگذشت؟/ جزئیات فعالیت های یک گروهک تروریستی

پربحث‌های دیروز

 1. وقتی اقوام حسن روحانی در دولت پست می‌گیرند + جدول

 2. واکنش‌ها به انتصاب داماد رئیس‌جمهوری به معاونت وزیر؛ کلید روحانی قفل شاه داماد را باز کرد

 3. واکنش واعظی به پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی از سوی احمدی‌نژاد

 4. مظلومی که داستان ندارد

 5. روحانی استاد فرافکنی در تحمیل FATF است/ FATF هم مانند برجام چرخ زندگی مردم را نمی‌چرخاند

 6. سعید جلیلی: باید نشان دهیم می‌شود ایستاد، پیروز شد، پیشرفت کرد و تکثیر شد

 7. چرا با کاهش قیمت دلار، نرخ اجناس کم نمی‌شود؟  

 8. باهنر: دولت فعلی دولت پیرمردهاست/ مردم گرفتارند دلمان میسوزد

 9. نمایندگان مجلس از ظریف به قوه قضائیه شکایت می‌کنند

 10. ظریف: ایران هنر گریز از تحریم‌ها را به دیگران هم آموزش خواهد داد

 11. ظریف کافه را بهم ریخت / ادعایی که زود تکذیب شد  

 12. داماد روحانی از معاونت وزارت صنعت عزل شد؟/ انتقاد روزنامه اصلاح‌طلب از حضور حزبی ظریف/ در این مجلس کسی به فکر منافع ملی نیست

 13. درباره وظایف ذاتی وزارت خارجه؛ دیپلماسی کوبیدن به در و دیوار؟!

 14. واکنش مهاجرانی به سخنان امروز رضا پهلوی!  

 15. اگر برجام نباشد چه می‌شود؟

 16. حاجی‌بابایی: اعتماد کردن مجدد به آمریکا اشتباه محض است

 17. فلاحت‌پیشه: بنده نشنیده‌ام که تاکنون کسی بگوید با FATF اسلام زیر سوال می‌رود

 18. واعظی در واکنش به مصاحبه حجاریان: با اصلاح‌طلبان تندرو روابط خوبی نداریم/ با هیچ گروهی ائتلاف نکردیم

 19. کدخدایی: شورای نگهبان نمی‌تواند از ایرادات CFT چشم پوشی کند

 20. جنجال ضدانقلاب روی عکس آیت‌الله کاشانی + تصاویر

 21. کاظم جلالی: خبری از اجرای SPV نیست

 22. «دولت» خبر انتصاب داماد روحانی در وزارت صمت را تایید کرد

 23. انصاری: حتماً ضعف‌هایی دولت‌ وجود دارد/ نگه ‌داشتن نرخ ارز و ترامپ باعث مشکلات ارزی شد

 24. دیدار نمایندگان مستعفی با امام جمعه موقت اصفهان

 25. غیبت ۱۴ عضو مجمع تشخیص در جلسه امروز + اسامی

پربحث‌های هفته

 1. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 2. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 3. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 4. ایمانی در گفتگو با الف:خطر بازگشت پوپولیسم جدی است / احمدی‌نژاد به دنبال بهره‌برداری به نفع خود است

 5. نگاهی به هزینه و فایده برجام

 6. از تزریق به ایرانیان در فرودگاه تفلیس تا دیپورت آنها به بهانه‌های واهی + عکس

 7. ضعیف‌ترین دوران وزارت خارجه ایران  

 8. وعده ارزانی ۲۰ درصدی با FATF، پس از گرانی ۲۰۰ درصدی با برجام!

 9. وقتی اقوام حسن روحانی در دولت پست می‌گیرند + جدول

 10. واکنش‌ها به انتصاب داماد رئیس‌جمهوری به معاونت وزیر؛ کلید روحانی قفل شاه داماد را باز کرد

 11. واکنش واعظی به پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی از سوی احمدی‌نژاد

 12. فرزندان مقامات ایران از آمریکا اخراج می‌شوند؟/ انتقاد از روحانی در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی/ پایان اصولگرایی و اصلاح‌طلبی

 13. به بهانه شاپرک شجری‌زاده؛ پنج اشتباه درباره دختر خیابان انقلاب

 14. تست موشک بالستیک تائید شد/ پاسخ سردار حاجی‌زاده به واکنش آمریکایی‌ها

 15. روحانی: سال آینده به دلیل تحریم‌ها با مشکلاتی روبه رو خواهیم شد/ اشکال ما این است که فرصت‌ها را می‌سوزانیم

 16. ازغدی: انتقاد را سرکوب نکنید/ نماز جمعه تریبون تکرار و کلی گویی بی فایده نیست/ رهبری هم باید پاسخگوی اختیارات خودش باشد/نهادهای حکومت در سه قوه و منصوب، باید شفاف و مسئولیت پذیر باشند

 17. ۵۰ درصد مجلس به دنبال سقوط نظام هستند!  

 18. حجاریان؛ از پراگماتیسم تا اپورتونیسم

 19. واکنش روحانی به حکم معاونت دامادش در وزارت صنعت

 20. صادق زیباکلام: به‌خاطر دفاع از روحانی شرمنده‌ایم

 21. حراج اطلاعات کشور، با چه قیمتی

 22. مظلومی که داستان ندارد

 23. اولین حضور سیاسی رئیسی پس از انتخابات/ چرا روحانی مثل احمدی‌نژاد سخن می‌گوید؟/ آیت‌الله هاشمی؛ «معیار» ارزیابی افراد؟

 24. روحانی استاد فرافکنی در تحمیل FATF است/ FATF هم مانند برجام چرخ زندگی مردم را نمی‌چرخاند

 25. دادستان قم: وحید صیادی نصیری به دلیل بیماری کبد فوت کرد

آخرین عناوین