چگونه فرآورده‌های سنتی مجاز و عطاری‌های قانونی را شناسایی کنیم؟

گروه اجتماعی الف،   3970730012

مدیر اداره نظارت و ارزیابی فراورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ضمن تشریح بایدها و نبایدهای فعالیت عطاری‌ها، بر ممنوعیت مشاوره و فروش فرآورده دارویی در عطاری، ممنوعیت خرید و فروش اینترنتی و ماهواره‌ای مکمل و فراورده‌های طبیعی و ضرورت تقویت قوانین برخورد با عطاری‌های غیرمجاز تاکید کرد.

دکتر رزیتا خوئینی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اهم فعالیت‌های  نظارتی، آموزشی و بررسی شکایات در این اداره کل، اظهار کرد: نظارت بر فعالیت مراکز عرضه شامل عطاری‌ها، باشگاه‌های ورزشی، فروشگاه‌های مکمل فروشی، شرکت‌های تولیدی فرآورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل‌ها، شرکت‌های توزیع فراورده‌های طبیعی، سنتی، مکمل‌ها و همچنین نظارت بر فرآورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل در داروخانه‌ها جزو وظایف این حوزه از معاونت غذا و داروی دانشگاه است.

وی با اشاره به فعالیت گسترده عطاری‌ها در سطح شهرها و روستاها و ضرورت نظارت بر فعالیت آنها، عنوان کرد: عطاری صرفا محل فروش گیاهان خشک به صورت مفرده و عرقیجات دارای سیب سلامت بوده و فروش هر نوع فرآورده دارویی در عطاری ممنوع است.

دخالت عطاری‌ها در امور پزشکی و دارویی، ممنوع

وی با تاکید بر این که عطاری‌ها به هیچ عنوان حق دخالت در امور پزشکی و دارویی حتی در حوزه طب سنتی را ندارند، عنوان کرد: به عبارت دیگر عطاری‌ها حق ارایه مشاوره به مراجعان حتی در حیطه طب سنتی و در موضوعاتی مانند لاغری، ترک اعتیاد یا هر مساله دیگری را ندارند.

وی با بیان اینکه افراد نیازمند مشاوره در زمینه داروهای سنتی و طبیعی باید به سلامتکده‌های مجاز مراجعه کنند، گفت: در سلامتکده، پزشک متخصص طب سنتی حضور داشته و پس از ویزیت بیمار نسبت به تجویز دارو اقدام می‌کند.

ارایه فرآورده‌های طبیعی و سنتی مجاز در داروکده‌ها

خویینی با تاکید بر اینکه هرگونه مشاوره یا ارایه دارو در عطاری خلاف قوانین موجود است، گفت: افراد می‌توانند داروهای طبیعی و سنتی مورد نیاز خود را از دواکده‌های مجاز تهیه کنند؛  چراکه فروش فرآورده گیاهی و دارویی در عطاری ممنوع بوده و تنها فروش گیاه خشک و عرقیجات دارای نشان سیب سلامت در عطاری مجاز است.

مدیر اداره نظارت بر فرآورده‌های طبیعی معاونت غذا و دارو دانشگاه با بیان اینکه فرآورده‌های طبیعی و سنتی علاوه بر دواکده‌ها،  در داروخانه‌ها هم موجود است، تصریح کرد: فراورده‌های داخل عطاری‌ها یا تقلبی و قاچاق بوده و یا خارج از شبکه توزیع رسمی، عرضه شده است. به عبارت دیگر حتی اگر فرآورده مجازی در عطاری ارایه شده، خارج از شبکه رسمی توزیع بوده و توسط شرکت‌های مجاز در عطاری‌ها توزیع نشده و در نتیجه شرایط و اصول نگهداری آن رعایت نشده و بنابراین فروش و عرضه هیچ فرآورده‌ای در عطاری مورد تایید ما نیست.

ممنوعیت مشاوره و عرضه مکمل‌های رژیمی در باشگاه‌های ورزشی

وی در ادامه با اشاره به نظارت معاونت غذا و دارو بر فعالیت باشگاه‌ها و سالن‌های ورزشی مناطق تحت پوشش،  اظهار کرد: متاسفانه یکی از مشکلات اصلی در این رابطه، ارایه مشاوره‌های دارویی از طریق مربیان ورزشی و همچنین توزیع غیرمجار مکمل‌های ورزشی در باشگاه‌هاست که یا در همان باشگاه توزیع می‌شود یا از طریق پست به منازل افراد ارسال می‌شود که در این رابطه یکی از مسئولیت‌های معاونت غذا و دارو شناسایی، مبارزه و برخورد با این اقدامات غیرقانونی است.

خوئینی با بیان اینکه متولی بازرسی از باشگاه‌های ورزشی، اداره کل ورزش و جوانان و در دانشگاه معاونت بهداشتی است، افزود: اداره نظارت بر فرآورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل نیز همگام با سایر متولیان، بازرسی مشترک انجام می‌دهد که هم به صورت ادواری و هم درصورت وجود شکایت برای بازرسی اقدام می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه مکمل‌های ورزشی نیز صرفا باید از طریق داروخانه‌ها توزیع شوند، اظهار کرد: مکمل ها توسط شرکتهای مجاز در داروخانه ها توزیع و عرضه می شوند. بنابراین اگر فرآورده، دارو یا مکمل در عطاری، باشگاه یا در هر جایی غیر از داروخانه کشف شود، تخلف محسوب شده و فرد متخلف به دادسرای جرایم پزشکی ارجاع داده می‌شود.

هشدار نسبت به فروش مکمل‌های قاچاق و غیرمجاز

وی با بیان اینکه برخی از ورزشکاران برای دستیابی سریع‌تر به اهداف ورزشی خود از مکمل های دارویی استفاده می کنند، تاکید کرد: این دسته از افراد باید برای اخذ مشاوره به پزشک، داروساز و یا متخصصین تغذیه مراجعه کنند نه افراد غیرمتخصص؛  چراکه هدف برخی افراد سودجو تنها فروش بیشتر محصولات وارداتی خود بوده و در این راستا با ارایه توصیه هایی غیرعلمی و غیر کارشناسی، جان متقاضی را به خطر می اندازند.

چگونه صحت داروهای طبیعی، سنتی و مکمل را تایید کنیم؟

مدیر اداره نظارت بر فرآورده‌های طبیعی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در رابطه با نحوه تشخیص صحت و سلامت داروهای طبیعی، سنتی و مکمل های ورزشی، عنوان کرد:  داروها، مکمل‌ها و فرآورده طبیعی باید دارای  مجوز وزارت بهداشت بوده و محصولات وارداتی نیز  باید برچسب "تی تک" داشته باشد. برچسب "تی تک" بروی اقلام و داروهای مکمل وارداتی نصب شده و مشخصات آن نیز به این شرح است: برچسبی زرد رنگ با نشانی سایت ttac.ir  و درج شماره‌های ۲۰۰۰۸۸۲۲ و۶۱۸۵ . بنابراین مردم باید آگاه باشند که در صورت درج مشخصاتی غیر از این، برچسب و محصول مربوطه تقلبی بوده و باید مراتب را به مراجع ذیصلاح اطلاع دهند.

داروخانه و سلامتکده امن‌ترین مکان تهیه فرآورده‌های طبیعی و سنتی

وی با بیان اینکه داروخانه‌ها  و سلامتکده‌ها امن‌ترین محل برای تهیه داروها و فرآورده‌های طبیعی و سنتی است، گفت: فرآورده‌های فاقد این برچسب و مشخصات حتما قاچاق و یا حتی تقلبی است. همچنین داروخانه‌ها نیز موظفند مکمل‌های ورزشی و دارویی دارای برچسب و توزیع شده توسط  شرکت‌های مجاز را عرضه کنند.

"فروشگاه‌های مکمل فروشی" غیرقانونی هستند

خویینی با تاکید بر اینکه وجود مراکزی با عنوان "فروشگاه مکمل فروشی" تخلف محسوب می شود، خاطرنشان کرد: در کل فروشگاه و صنفی با عنوان "مکمل فروشی" نداریم و وجود این مراکز نیز غیرقانونی و غیرمجاز است. در صورت برخورد با چنین مراکزی در سطح شهر به سرعت با آنها برخورد شده و با اخذ دستور قضایی، پلمب می شوند، حتی اگر اقلام عرضه شده در آنها مجاز باشد.

وی با بیان اینکه بازرسی از داروخانه ها توسط اداره امور دارو و با هدف بررسی فرآورده های سنتی، طبیعی و مکمل ها توسط اداره نظارت بر فرآورده‌های طبیعی معاونت غذا و دارو انجام می شود، عنوان کرد: در این بازرسی ها علاوه بر برچسب ها، تاریخ تولید، انقضا و قیمت محصولات نیز بررسی و نظارت می شود.

خرید و فروش اینترنتی و ماهواره‌ای مکمل و فراورده طبیعی مورد تایید نیست

این کارشناس در بخش دیگری از این گفت و گو با تاکید بر اینکه هیچ گونه خرید و فروش اینترنتی از سایت های غیرمعتبر و یا ماهواره ای دارو، مکمل و فراورده های طبیعی و سنتی مورد تایید نیست، ادامه داد: این محصولات باید صرفا از طریق داروخانه ها خریداری شوند. همچنین برخی از داروخانه ها می توانند با اخذ مجوزهای لازم نسبت به راه‌اندازی سایت و فروش فرآورده‌های سنتی و مکمل‌ها اقدام کنند.

درصد زیادی از عطاری‌ها جواز کسب ندارند

خویینی با بیان اینکه درصد زیادی از عطاری‌ها جواز کسب ندارند، عنوان کرد: اغلب عطاری‌ها با قوانین حاکم بر عطاری آشنا نبوده و بنابراین گاها به دلیل عدم آگاهی از قوانین خواسته یا ناخواسته دچار برخی تخلفات می‌شوند. در همین راستا اداره نظارت بر فرآورده‌های طبیعی پکیج، پوستر و پمفلت‌های آموزشی با هدف آشناسازی عطاری‌ها با قوانین و مقررات آماده و در سطح شهر  توزیع می‌کند. همچنین دوره‌های آموزشی آشنایی با قوانین و مقررات عطاری‌ها و همچنین آشنایی با گیاهان دارویی در دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران، ایران و شهیدبهشتی برگزار می‌شود.

۵۰۰ بازرسی طی سال گذشته

این مقام مسئول در بخش دیگری از این گفت و گو با اشاره به آمار بازرسی های این اداره طی سال گذشته، گفت: سال گذشته بیش از۵۰۰ بازرسی  از عطاری‌ها، باشگاه‌های ورزشی، فروشگاه‌های مکمل فروشی و واحدهای تولیدی فرآورده‌های طبیعی و سنتی صورت گرفت.

فعالیت ۱۰۰ عطاری همنام در حوزه تحت پوشش دانشگاه

وی با بیان اینکه اکثر عطاری ها باهم در ارتباط هستند، گفت: به گونه ای که تنها در حوزه تحت پوشش دانشگاه شهید بهشتی بیش از ۱۰۰ عطاری همنام وجود دارد که متصدی تمامی آنها یک نفر است.

وی با اشاره به سایر مشکلات عطاری‌ها، عنوان کرد: گاها مسئول و متصدی فروش در عطاری‌ها نوجوانان زیر سن قانونی و غیرکارشناس هستند که هیچ اطلاعی از اصول عطاری نداشته و در نتیجه توصیه‌هایی غیر اصولی به مشتری ارایه کرده و سلامت جامعه را به خطر می‌اندازند.

ضرورت تقویت قوانین برخورد با عطاری‌های غیرمجاز

خویینی با تاکید بر ضرورت تقویت قوانین برخورد با عطاری‌ها و مکمل فروشی‌های غیرمجاز و غیرقانونی، عنوان کرد: باید قوانین محکم‌تری برای برخورد با این مراکز وضع شده و دستورات و احکام صادره از مراجع قضایی بازدارنده‌تر باشد، چراکه فعالیت غیرقانونی این مراکز با جان و سلامت شهروندان ارتباط مستقیم دارد.

عطاری مجاز و قانونی را چگونه شناسایی کنیم؟

مدیر اداره نظارت بر فرآورده‌های طبیعی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به برخی از ویژگی های عطاری مجاز و قانونی برای سهولت شناسایی توسط مردم عادی، عنوان کرد: عطاری ها باید پروانه کسب داشته و آن را در معرض دید عموم قرار دهند. همچنین فروش فرآورده گیاهی و دارویی در عطاری ممنوع است و وجود همین فرآورده‌ها خود دلیلی است بر فعالیت غیرمجاز، چرا که فروش فرآورده دارویی در عطاری قاچاق بوده و نشان دهنده آن است که متصدی آن نیز کلا عطار نیست. عطاری یعنی جایی که تنها گیاه خشک بسته بندی شده و به صورت بهداشتی و یا عرقیجات مجاز گیاهی را توزیع می کند تا جایی که حتی فروش گیاهان خشک به صورت ترکیبی نیز غیرمجاز است.

خویینی در ادامه با بیان اینکه شرکت های بسته بندی محصولات طبیعی نیز باید دارای مجوز بهداشت باشند، عنوان کرد: سازمان غذا و دارو به دنبال تسهیل ارایه مجوز برای شرکت های بسته بندی بوده تا بتواند از این طریق رویه بسته بندی بهداشتی گیاهان دارویی را تسهیل و ترویج کند.

وی با اشاره به اقدامات این اداره کل برای آموزش و آگاه سازی شهروندان نیز، عنوان کرد: در این راستا بروشورهایی با موضوع نحوه فعالیت‌های مجاز عطاری، تداخلات داروهای شیمیایی با گیاهان دارویی، عطاری کجاست؟، چه درخواستی از عطاری داشته باشیم؟ و غیره تهیه شده و از طریق داروخانه ها و سرای محلات در اختیار شهروندان قرار گرفته است.

پرطرفدارترین گیاهان دارویی

وی  در ادامه با اشاره به آمارگیری صورت گرفته درباره گیاهان دارویی پرمصرف از عطاری‌های حوزه نظارت دانشگاه، گفت: به عنوان نمونه بر این اساس، گل گاوزبان، بابونه و زنجبیل جزو گیاهان پرمصرف بودند که در همین رابطه بروشورهایی برای آگاه سازی عموم جامعه درباره این گیاهان تهیه و توزیع شد.

وی همچنین با اشاره به تهیه و توزیع بروشورهایی در رابطه با مکمل های دارویی و ورزشی، عنوان کرد: بازرسی های صورت گرفته نشان دهنده آن است که مکمل های ایرانی نیز قابل اعتماد بوده و شهروندان برای استفاده از آنها اطمینان داشته باشند. در این رابطه حدود ۹ کارخانه تولید مکمل ایرانی زیرمجموعه ماست که دائما تحت نظارت بوده و مشکلی ندارند.

راه‌های کسب اطلاع و ارایه شکایت از عطاری‌ها و مکمل فروشی‌های غیرمجاز

مدیر اداره نظارت بر فرآورده‌های طبیعی و سنتی معاونت غذا و دارو در خاتمه با بیان اینکه شهروندان می‌توانند برای ارایه شکایات خود از عطاری ها، باشگاه ها و مراکز توزیع کننده مکمل های رژیمی با مراکز نظارت دانشگاههای علوم پزشکی منطقه خود تماس بگیرند، اعلام کرد: هر دانشگاه علوم پزشکی بخشی از مناطق استان تهران را پوشش می دهد در این راستا مناطق ۱-۳-۴-۷-۸-۱۲-۱۳-۱۴ و۱۵ تا مشیریه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بوده و شهروندان برای دریافت اطلاعات و ارایه شکایات می توانند با شماره‌های ۸۴۲۴۸ داخلی ۶۶۹۰ تماس بگیرند. در همیت راستا مناطق ۱۰-۱۱- ۱۵از مشیریه به بعد، ۱۶-۱۷-۱۹ و۲۰ تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی تهران با شماره تماس ۶۴۴۳۲۴۵۷  و مناطق ۲-۵-۶-۹-۱۸-۲۱-۲۲ تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی ایران با شماره تلفن ۸۸۷۷۹۱۱۸ داخلی ۱۲۰ می‌باشد.

وی با بیان اینکه در سال ۹۶ تعداد ۶۵پرونده عطاری و فروش مکمل دارویی به دادسرا و تعزیرات فرستاده شد، تصریح کرد: به برخی از متخلفان یک فرم تعهد به صورت آموزشی و با هدف آگاه سازی در اختیار آنها قرار می گیرد تا از تکرار تخلفات جلوگیری شود. البته اگر در زمان بازرسی مواد مخدر جزو اقلام مکشوفه باشد فرد متخلف از همان ابتدا به دادسرا معرفی می شود.

خویینی در خاتمه با بیان اینکه فرم تعهد آموزشی تاثیرگذار بوده است، اظهار کرد: عطاری‌های حوزه تحت پوشش دانشگاه در سطوح A  تا D سطح بندی شده‌اند که بسته به کیفیت و رعایت اصول و قوانین مربوطه سطح بندی شده و ارتقا پیدا می‌کنند.

عناوین مرتبط

پربحث‌های امروز

 1. تشدید اختلافات ایران و اروپا، احتمال تحریم‌های جدید و فروپاشی برجام

 2. اسماعیل بخشی دستگیر شد

 3. روحانی: ما نمی‌توانیم با خواست عمومی مردم مبارزه کنیم، این نه قانونی است و نه شرعی/ اولین کسی که رادیو را ممنوع کرد پهلوی اول بود/ روزانه اگر فیلترشکن آمد چه خواهیم کرد؟

 4. روحانی از احمدی‌نژاد هم پایین‌تر است

 5. فقط ۳۰ ثانیه تا موفقیت

 6. ساختمان های خالی دانشگاه آزاد را به کسب و کارها بدهید، نه دانشجویان پولی

 7. چهار ماه کفاره برای یک نفر، چهار سال برای یک ملت

 8. روحانی و فیلترینگ؛ چه کسی خواستار برخورد با فیلتر‌شکن‌ها بود؟

 9. کرباسچی به زندان رفت + جزئیات

 10. واکنش سازمان بازرسی به افزایش ناگهانی قیمت محصولات سایپا و ایران‌خودرو: اگر مجوزی نداشته باشند، اقدام می‌کنیم!

 11. همتی اعلام کرد: آغاز واردات نفت از ایران توسط ژاپن از امروز/ بازار ارز و صرافی‌ها خلوت است؛ بانک مرکزی جور تقاضای ارز را هم می‌کشد

 12. پرواز هواپیماهای ماهان ایر به آلمان ممنوع شد

 13. مردم خواهان اجباری شدن نصب کارتخوان در مطب‌ها شدند/ درآمد یک پزشک یک میلیون تومان است!

 14. موگرینی: در نشست ورشو حضور نخواهم داشت

 15. راغفر: ما به‌تدریج شاهد فرسایش شدید آرمان‌ها و ارزش‌های انقلاب اسلامی مثل عدالت اجتماعی شدیم

 16. روحانی در واکنش به گزارش تخلف دارویی: ان‌شاءالله که صحت ندارد

 17. نظرسنجی AFC بین بیرانوند و دروازه‌بان عربستان + لینک

 18. جزئیات دستگیری اسماعیل بخشی؛ وی از صبح روز گذشته متواری شده بود

 19. خط فقر در تهران ۴ میلیون و ۵۹۲ هزار تومان است

 20. افشای لیست موسسات فرهنگی که کمک دریافت کرده‌اند  

 21. پوری حسینی: به من نگفته‌اند ممنوع‌الخروجم

 22. پست اینستاگرامی کی‌روش پس از پیروزی مقابل تیم ملی فوتبال عمان

 23. چرا بازرگان نتوانست با انقلاب همراه باشد؟

 24. ۴۰ سال پس از پیش‌بینی درست کارتر

 25. سکه ۴ میلیون و ۶۸ هزار تومان شد/ دلار ۱۱۶۵۰ تومان

پربحث‌های دیروز

 1. توزیع دو کیلو گوشت یخ‌زده با کارت ملی!/ برای گرفتن گوشت منجمد، منجمد شوید!

 2. کدامیک به برجام محتاج ترند، ایران یا اروپا؟

 3. فیلم اعترافات اسماعیل بخشی و همدستانش   

 4. «یک» بدعت خطرناک در لایحه بودجه/ مورادی که در بودجه مورد توجه نیست/ سرنوشت بودجه عمرانی و استان‌ها چیست؟

 5. رییس دادگستری تهران در گفتگو با الف: مرتضوی در زندان است/ به دروغ‌ها توجه نکنید

 6. واکنش‌ها به بازداشت مرضیه هاشمی چگونه بود؟ + تصاویر

 7. بی‌قانونی سایپا در افزایش قیمت محصولات/ تخلف قیمت هر محصول چقدر است؟+ جدول

 8. توکلی خطاب به رئیس و نمایندگان مجلس: از اقدام غیرقانونی دولت برای حذف دانشگاه‌های موفق جلوگیری کنید/ مانع ایجاد فرصت برای مقامات دولتی شوید

 9. مدیرعامل سایپا تغییر کرد

 10. جزئیات بازداشت همدست اسماعیل بخشی/ ضرب و شتم ضابطان زن قضایی توسط مهدی قلیان

 11. تعطیلی دولت آمریکا یکماهه شد/ صف غذای رایگان در بزرگترین اقتصاد دنیا+ تصاویر

 12. واکنش رحمانی به تغییر مدیرعامل سایپا/ اگر پراید صرفه ندارد محصول دیگری تولید کنند

 13. جزئیات طرح نمایندگان برای اختصاص سهمیه بنزین به ازای هر ایرانی

 14. گام‌هایی که برای تولید تانک در ایران برداشته شد+ عکس و فیلم

 15. ۴۸ درصد مردم آمریکا در مرز خط فقر زندگی می‌کنند

 16. پورابراهیمی: خودروسازان در ظاهر خصوصی سازی شده‌اند / وزیر صنعت هم پاسخگو نیست

 17. عروس داعشی که روزگار خانواده همسرش را سیاه کرد+ تصاویر

 18. اصلاح نظام بانکی و دست‌های پشت پرده؛ چه کسی می‌تواند انجام دهد؟/ آقای روحانی‌ ‌ترمز بانک‌ها را می‌کشد!

 19. طرح سهمیه‌بندی بنزین اعلام وصول شد

 20. حکم قطعی پرونده ۵ صراف صادر شد + جزئیات

 21. پوری‌حسینی با دستور بازپرس ممنوع‌الخروج شد

 22. دادگاه بعدی مرضیه هاشمی چهارشنبه آینده برگزار می‌شود

 23. کنفرانس ضد ایرانی ورشو؛ شکستی دیگر که ترامپ می‌خورد

 24. معصومه ابتکار در BRT  

 25. سرقت مسلحانه در رشت  

پربحث‌های هفته

 1. همسر شهید حججی ازدواج کرد؟

 2. غیرت برای زنان کجا رفته؟

 3. تشدید اختلافات ایران و اروپا، احتمال تحریم‌های جدید و فروپاشی برجام

 4. اروپا به ایران: نمی‌توانیم برنامه موشکی‌تان را تحمل کنیم/ لغزش اروپا به سمت ترامپ

 5. بازداشت خبرنگار پرس‌تی‌وی در آمریکا

 6. موشک ماهواره‌بر حامل «پیام» نشد!

 7. سقوط هواپیما حوالی صفادشت تهران/بوئینگ ۷۰۷ باری ارتش در فرودگاه فتح دچار سانحه شد/هواپیما 16 سرنشین داشت/15 کشته و یک مصدوم تا این لحظه/ اسامی کامل جانباختگان+تصاویر  

 8. تاج و داورزنی کنارخواننده معروف لس آنجلسی   

 9. اسماعیل بخشی دستگیر شد

 10. توزیع دو کیلو گوشت یخ‌زده با کارت ملی!/ برای گرفتن گوشت منجمد، منجمد شوید!

 11. جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام با حضور ظریف و احمدی‌نژاد  

 12. کدامیک به برجام محتاج ترند، ایران یا اروپا؟

 13. چرا پراید ۲۱ میلیون تومانی یک هفته‌ای ۳۶ میلیون تومان شد؟

 14. روحانی: ما نمی‌توانیم با خواست عمومی مردم مبارزه کنیم، این نه قانونی است و نه شرعی/ اولین کسی که رادیو را ممنوع کرد پهلوی اول بود/ روزانه اگر فیلترشکن آمد چه خواهیم کرد؟

 15. ویدئو/ آقای مترجم کار دست کی‌روش و خیابانی داد  

 16. روحانی از احمدی‌نژاد هم پایین‌تر است

 17. فیلم اعترافات اسماعیل بخشی و همدستانش   

 18. جدال اصلاح طلبان و دولت اعتدال/ خبری از حال و روز مردم دارند؟

 19. توکلی: سه قوه با تبانی برخورد با حقوق‌های نجومی را بر زمین گذاشتند

 20. فرشته نجات تنها سرنشین زنده مانده حادثه بوئینگ ۷۰۷

 21. آذری جهرمی: هزینه ساخت ماهواره پیام ۱.۲ میلیون یورو بود

 22. عسگراولادی: بعد از ۶۴سال، دو ماه است صادراتم را متوقف کردم

 23. واکنش پزشکیان به حاشیه‌های پیش آمده برای یکی از نمایندگان مجلس/ اتهام نماینده ملکان آشکار شود، غیرقابل گذشت است

 24. یارانه نقدی ۳۳۰ هزار میلیارد تومان را بلعید!

 25. امام جمعه اسالم؛ تلگرام را رفع فیلتر کنید

پربحث‌های اخیر

 1. فقط ۳۰ ثانیه تا موفقیت

 2. مردم خواهان اجباری شدن نصب کارتخوان در مطب‌ها شدند/ درآمد یک پزشک یک میلیون تومان است!

 3. راغفر: ما به‌تدریج شاهد فرسایش شدید آرمان‌ها و ارزش‌های انقلاب اسلامی مثل عدالت اجتماعی شدیم

 4. محسنی اژه‌ای: مرتضوی در زندان است و در ایران و غیرایران به کاری مشغول نشده است

 5. متهم بانک سرمایه: هدایتی را با سرچ گوگل شناختم/ عضویت در هیات مدیره استیل آذین برایم جذابیتی نداشت

 6. مشروح دومین جلسه محاکمه ۳ متهم پرونده بانک سرمایه؛ ماجرای امضای پرویز کاظمی بر اسناد مشکل دار در بانک سرمایه/ نماینده دادستان: آقایان در بانک، وظیفه امانت داری را رعایت نمی‌کردند

 7. زنگ ورزش مدارس تهران فردا سه شنبه لغو شد

 8. رانندگی خوب مردم و کسری بودجه دولت!

 9. شایعه «اقدام عجیب پلیس» در جاده خوی - ماکو تکذیب شد

 10. روایتی متفاوت از ناایمن‌ترین ساختمان‌های پایتخت

 11. ناجا: سردار اشتری توئیتر ندارد

 12. هوای سرد تا آخر هفته در کشور ماندگار است

 13. دومین جلسه دادگاه متهمان بانک سرمایه پایان یافت

 14. اخطار آذری جهرمی به فروشندگان سیم‌کارت‌های تبلیغاتی  

 15. وجود ۱۵ تا ۱۹ هزار معتاد متجاهر در تهران

 16. ۷۰ درصد از واگن‌های مترو تهران همچنان در گمرک

پربحث‌های دیروز

 1. توکلی خطاب به رئیس و نمایندگان مجلس: از اقدام غیرقانونی دولت برای حذف دانشگاه‌های موفق جلوگیری کنید/ مانع ایجاد فرصت برای مقامات دولتی شوید

 2. حکم قطعی پرونده ۵ صراف صادر شد + جزئیات

 3. سگ گردانی در پارک‌های لواسان ممنوع شد

 4. چه کسی شهیدان بهشتی و رجایی را غسل داد؟

 5. سریال آزمون‌های استخدامی؛ پایانی خوش برای اشتغال جوانان وجود دارد؟

 6. تصویب کلیات طرح حمایت از پیام رسان های داخلی

 7. آخرین اخبار از پرونده واردات خودرو/ بازداشت ۱۰ دلال و ۴ کارمند وزارت صمت

 8. «آتش نشانی» به مشاغل سخت و زیان آور پیوست

 9. سردار کمالی: تکلیف قطعی جریمه ریالی سربازی برای سال آینده مشخص شد

 10. مدیریت بحران قبل و بعد از «پلاسکو»

 11. انتقال خاک به خارج از کشور ممنوع است

 12. مرگ پیرترین مرد روی زمین  

 13. تکلیف دولت درباره تامین هزینه رهن منزل برای دانشجویان متاهل

 14. عامل اصلی ناهنجاری‌های کشور از دید رحمانی فضلی

 15. منوی باز قلیان‌سرا‌ها از دو سیب تا افزودنی غیرمجاز!

 16. سرنوشت ۱۴ صیاد ربوده شده اسیر الشباب چه شد؟

 17. ضربه وزارت اطلاعات به باند قاچاق نقره از چین

 18. چه کسانی می‌توانند در آستان قدس رضوی سرباز شوند؟

 19. دادستان کرج: صدور حکم اعدام برای شهردار کرج صحت ندارد

 20. توضیحات رئیس پلیس تهران درباره فرار ۳ اخلالگر بازار کاغذ

 21. ماه گرفتگی یکم بهمن ۹۷ در ایران قابل مشاهده است؟

 22. بارش برف و کاهش دید در جاده‌های کشور

 23. حل مشکل آلودگی با حمل و نقل عمومی

پربحث‌های هفته

 1. همسر شهید حججی ازدواج کرد؟

 2. فقط ۳۰ ثانیه تا موفقیت

 3. بررسی حقوقی واقعه حمله سگ به دختر ده ساله در لواسان/ مجازات صاحب سگ چیست؟

 4. جزئیات حادثه حمله دو سگ به دختر ۱۰ ساله در لواسان + عکس

 5. توکلی خطاب به رئیس و نمایندگان مجلس: از اقدام غیرقانونی دولت برای حذف دانشگاه‌های موفق جلوگیری کنید/ مانع ایجاد فرصت برای مقامات دولتی شوید

 6. واکنش نظام پزشکی به ۲ مصوبه مالیاتی پزشکان

 7. وام های غیرقانونی بانک سرمایه به حسین هدایتی، مدلل، هادی رضوی، گروه جهانبانی و ...

 8. دادستان کل: ادعای اسماعیل بخشی درباره شکنجه دروغ بوده است

 9. آیت‌الله مکارم شیرازی: فضای مجازی برای همه تریبون درست کرده است

 10. دادستان تهران: ۳ متهم گرانی کاغذ از کشور فرار کردند

 11. سرنوشت محموله گوشت هواپیمای سانحه دیده

 12. مردم خواهان اجباری شدن نصب کارتخوان در مطب‌ها شدند/ درآمد یک پزشک یک میلیون تومان است!

 13. راغفر: ما به‌تدریج شاهد فرسایش شدید آرمان‌ها و ارزش‌های انقلاب اسلامی مثل عدالت اجتماعی شدیم

 14. مقصر آقای پول است!

 15. حکم قطعی پرونده ۵ صراف صادر شد + جزئیات

 16. جدیدترین ترفند در سرقت خودرو را بدانید+ عکس

 17. طرح «خرید خدمات آموزشی»، ذبح کیفیت برای کاهش هزینه

 18. بررسی موضوع حمله دو سگ به دختر ۱۰ ساله از زبان یک حقوقدان

 19. چرا برخی جوانان به کلی قید ازدواج را می‌زنند؟

 20. محسن هاشمی: شهرداری موظف به اخذ عوارض تردد خودروها در تونل‌های شهری است

 21. سگ گردانی در پارک‌های لواسان ممنوع شد

 22. آخرین وضعیت کنکور در گفتگوی الف با دبیر کارگروه آموزش دیده‌بان شفافیت و عدالت

 23. افزایش نشاط سربازان در دستور کار نیروهای مسلح

 24. اصفهان تا ۲۰۲۵ خالی از سکنه می‌شود؟

 25. پرونده بوی بد در تهران بدون اعلام نتیجه مختومه شد

آخرین عناوین