حل معمای ایجاد شغل در شرایط رشد منفی اقتصاد

گروه اقتصادی الف،   3970727068

پیش بینی رشد منفی اقتصادی از سوی صندوق بین المللی پول و مرکز پژوهش‌های مجلس اقتصاد را با سه چالش رشد منفی، هدف گذاری برای ایجاد یک میلیون شغل و کاهش تورم روبرو کرده است که حل این معادله پیچیدگی خاصی دارد.

به گزارش فارس، چند روز پیش مقام معظم رهبری در جلسه‌ای با حضور اعضای شورای عالی هماهنگی اقتصادی، به مسئولان توصیه کردند که در خصوص مسائل اصلی و چالش‌های مهم اقتصاد تصمیم‌های قاطع و راهگشا اتخاذ کنند و گفتند: برای حل برخی مسائل کلیدیِ اقتصاد مانند مشکلات نظام بانکی، نقدینگی، اشتغال، تورم و فرایند بودجه‌ریزی باید تصمیم‌های جدی و عملیاتی بگیرید.

کلید واژه‌های یاد شده همان مسائل ریشه‌ای و ساختاری اقتصاد کشور است که در ماه‌های اخیر زمینه ساز نوسانات ارزی شدید شد.

* رشد اقتصادی ناپایدار کشور

رشد اقتصادی عصاره اقتصاد و نشان دهنده عملکرد اجزا و شاخص‌های اقتصادی است که اگر حال آنها خوب و رو به جلو باشد می‌توان امیدوار بود موتور محرکه اقتصاد به درستی حرکت می‌کند. بعد از سقوط نرخ رشد اقتصادی سال ۹۰- ۹۱ به دلیلی تحریم‌های همه‌جانبه، با روی کارآمدن دولت یازدهم مسئولان تلاش کردند با تهیه سیاست‌هایی البته با حفظ ساختار موجود روند رشد اقتصادی را بهبود ببخشند که در نتیجه آمارهای مثبتی به ثبت رسید. هرچند عده‌ای از اقتصاددانان این رشد را ناشی از فعالیت‌های درون‌زای بخش‌های تولید و فعالیت‌ همه اجزا سازنده رشد نمی‌دانستند و ظرفیت‌های خالی نفت بیشترین سهم را در ارتقای آن داشت.

* زنگ هشدار شاخص‌های اقتصادی برای ورود به رکود

در حال حاضر نیز صندوق بین المللی پول در جدیدترین گزارش خود رشد اقتصادی ایران در سال 2018 را که بیش از 2 ماه تا پایان آن مانده است، منفی اعلام کرد و به منفی 1.5 درصد کاهش داد. نرخ تورم ایران در سال 2018 برابر با 29.6 درصد پیش‌بینی شده است.

منفی شدن نرخ رشد اقتصادی به این معنا است که اوضاع شاخص‌های اقتصادی مناسب نیست و واحدهای صنعتی هم از این امر بسیار متاثر می‌شوند. در این شرایط هم میزان تولیدات این واحدها کاهش می‌یابد که این امر خود در میزان درآمدهای کشور و تولید تاثیر منفی دارد و هم باعث افزایش تعدیل نیرو و افزایش تعداد بیکاران می‌شود.

در این حال چنانچه شاخص رشد اقتصادی به این روند ادامه دهد اشتغال و ناتوانی صنایع اولین امری است که اتفاق می‌افتد و ایجاد اشتغالی که از مسیر صنایع می‌گذرد، مسدود خواهد شد.

تاثیر رشد اقتصادی بر اشتغال

واقعیت این است که منفی شدن رشد اقتصاد اثر مستقیم بر سطح اشتغال و بسیاری از متغیرهای اقتصاد کلان دارد. بدان معنا که با رکود تولید و صنایع مختلف، کشاورزی، خدمات و سایر بخش‌ها منطق اقتصادی به ما می‌گوید که سطح اشتغال موجود کاهش خواهد یافت.

حال آنکه دولت برای هدف گذاری نرخ بیکاری تک رقمی براساس سیاست‌ها و قوانین بالادستی به دنبال ایجاد اشتغال با تامین اعتبار و تزریق آن بخش های مختلف است.

برای سال جاری هدف گذاری ایجاد بیش از یک میلیون شغل پیش بینی شده است تا سطح اشتغال موجود حفظ و نرخ بیکاری اندکی کاهش یابد. سوال جدی اینجاست با تزریق منابع می‌توان نرخ بیکاری را در این شرایط کاهش داد و شغل ایجاد کرد؟

* تاثیر منفی رشد اقتصادی روی ایجاد اشتغال

برای پاسخ به این سوال می‌توان به اظهارنظر کارشناسان اقتصادی نزدیک به دولت که بخش مهمی از سیاست‌های دولت با نظر آنها پایه‌گذاری شده رجوع کرد. حسن طایی که دوره‌ای معاون اشتغال وزارت کار دولت یازدهم بود در رابطه با رشد اقتصادی سال‌های گذشته معتقد است: نرخ منفی رشد در اولین گام اشتغال را تحت تاثیر قرار می‌دهد. این موضوعی است که این اقتصاددان بر آن تاکید می‌کند. اگر نرخی که اعلام شده نرخ رشد اقتصادی واقعی ما باشد، اوضاع اشتغال از این هم وخیم‌تر خواهد شد. مگر آنکه دولت بتواند با مثبت کردن نرخ رشد اقتصادی مشکل اشتغال را حل کند.

*اولین تبعات نرخ رشد منفی کاهش نرخ اشتغال است

پویا جبل عاملی که در معاونت ارزی بانک مرکزی اشتغال دارد در تشریح تبعات منفی نرخ رشد اقتصادی فعلی معتقد است: در اولین گام دولت نمی‌تواند فرصت شغلی جدیدی ایجاد کند. این به آن معنا است که اگرچه ما نیروی کار کافی و جوان در اختیار داریم، اما نرخ رشد منفی اقتصادی نشان می‌دهد که سرمایه کافی برای ایجاد اشتغال برای این نیروهای کار وجود ندارد. عارضه دوم آن است که سطح رفاه عمومی کاهش می‌یابد.

وی می‌افزاید:‌ با کاهش رفاه مردم، توجه دولت‌ها از امور زیرساختی و زیربنایی توسعه‌ای به تامین حداقلی معیشت جلب می‌شود. این یعنی خاموش شدن چراغ پروژه‌های زیرساختی و توسعه‌ای به نفع معیشت و رفاه مردم؛ اما این تمام تبعات منفی نیست. در این حالت استهلاک زیرساخت‌ها هم افزایش می‌یابد. جبل‌عاملی تحریم‌ها و ناکارآمدی دولت گذشته را عامل اصلی کاهش نرخ رشد اقتصادی ذکر کرد.

بایزید مردوخی هم مانند دیگر اقتصاددانان بر اثرات منفی شدن رشد روی متغیرهای اقتصادی تاکید می‌کند و آن را یکی از مهم‌ترین تبعات نرخ رشد اقتصادی منفی می‌داند.

وی تاکید می‌کند نرخ رشد اقتصادی منفی یعنی آنکه همه بخش‌های اقتصاد تاثیر منفی داشته‌اند و تمام بخش‌های اقتصادی مهم، رشد منفی بر جای گذاشته‌اند. این به آن معنا است که نه تنها ارزش افزوده‌ای ایجاد نشده است، بلکه سرمایه موجود هم کاهش یافته است. این مساله سبب ایجاد رکود می‌شود. اولین عارضه این حالت هم این است که چون در شرایط رکود بنگاه‌های اقتصادی مازاد تولید و حتی تولید عادی هم ندارند، مجبور به تعدیل نیرو می‌شوند. این اتفاق از یک سو تعداد بیکاران را افزایش می‌دهد و از طرف دیگر ایجاد اشتغال را با مشکل مواجه می‌کند.

در همین راستا نیز مسعود نیلی مشاور اقتصادی رئیس جمهور با تاکید بر اینکه دستاورهای بدست آمده مربوط به سال‌های قبل از نوسانات ارزی را در چارچوب ساختارهای موجود می‌داند و در ادامه کار دولت بیان می‌کند آنچه عمیقاً به آن نیاز داریم تداوم عقلانیت اما با اراده قوی برای «تغییر ساختارهای موجود» اقتصاد کشور است.

عدم اصلاح زیرساخت‌ها و پایه‌های اقتصاد شرایط را از سال ۹۳ تا ۹۶ به گونه‌ای رقم زد که علی رغم هشدار بسیاری از کارشناسان اقتصادی مشکلات ناشی از نظام بانکی و نقدینگی تجمع یافته در بانک‌ها به مشکلات اقتصادی افزود. در همین راستا عده‌ای تحلیل می‌کنند که التهاب بازار ارز ناشی از همین تکانه‌ها است.

تیمور رحمانی به مجموعه‌ای سرفصل‌ها و سیاست‌های برای مدیریت اقتصاد و بازار ارز اشاره کرده و بیان می‌کند: سر و سامان دادن به وضعیت نظام بانکی یکی از ضروریات امروز است.

وی می‌افزاید در سال‌های اخیر منشا اصلی رشد پایه پولی که مشکل‌آفرین شده مربوط به اضافه برداشت بانک‌ها بوده که معنای آن بروز مشکل در ترازنامه بانک‌ها است و نیاز به ساماندهی دارد.

عامل دیگری که از نگاه این اقتصاددان ضرورت دارد سیاست‌گذاری پولی است. وی می‌گوید به طور مشخص بانک مرکزی متغیری را رصد و اصطلاحاً لنگری برای انتظارات ایجاد کند. پیشنهاد این است مانند روش مرسوم در دنیا بانک مرکزی باید نرخ سود را کنترل کند، کنترل بدان معنا نیست که آن را دستوری بالا و پایین ببرد، با استفاده از ابزارهای نوین که اکنون از سوی بانک مرکزی در حال طراحی است بتواند نرخ سود را کنترل کند و به جامعه اینگونه القاء کند که به تعهدات خود پایبند است و به دنبال مدیریت اقتصاد کلان است.

همچنین مرکز پژوهش‌های مجلس در تحلیلی راجع به رشد اقتصادی سال ۹۷ گزارش داد مهمترین عامل موثر بر عملکرد اقتصاد ایران در سال 1397 خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌های فراسرزمینی( ثانویه) این کشور و نوع واکنش اقتصادی ما به این تحریم‌هاست. با توجه به جایگاه این کشور در اقتصاد جهانی و به خصوص نظام مالی بین المللی و نیز ابعاد نسبتاً وسیع تحریم های آن کشور که از بخش نفت تا نظام بانکی و بانک مرکزی، صنایع کلیدی، حمل ونقل بین المللی و بیمه را دربرمی گیرد، انتظار می رود که بازگشت آنها بخش حقیقی و تولید اقتصاد ایران را حتی در سال جاری نیز متاثر گرداند.

با این حال، میزان تاثیر آن به برخی عوامل ازجمله اراده کشورهای دیگر برای همراهی یا مقابله با تحریمها و مدیریت داخلی کشور در شرایط بحران بستگی دارد. از میان کشورهای تاثیرگذار و دارای روابط عمده اقتصادی با ایران، با توجه به موضع به طور نسبی شفاف و ثابت چین و روسیه در همکاری نسبی با ایران از یک طرف و موضع همکارانه کشورهایی نظیر ژاپن و کره جنوبی با آمریکا، نقش اتحادیه اروپا و تا حدی هندوستان در این میان دارای اهمیت راهبردی است.

بی‌شک در شرایطی که تحریم‌های ظالمانه قصد ایجاد شوک و تکانه‌های شدید در اقتصاد کشور را دارد و آثار آن منجر به کاهش رشد اقتصادی می‌شود. ایجاد فرصت‌های شغلی جدید و کاهش تورم با وجود افزایش چند برابری قیمت‌ها ناشی از بالا رفتن ارز کاری سخت و پیچیده به نظر می‌رسد که در صورت عدم توفیق در این زمینه علاوه بر از دست رفتن منابع با پول‌پاشی برای اشتغال، با لشگر بیکاران بدهکار نیز روبرو خواهیم بود.

از طرفی تمرکز برای اصلاح ساختارهای اقتصادی نیز که باید در شرایط ثبات از سوی مسئولان عملیاتی می شد راه به جایی نبرده و با روحیه و اراده فعلی دولت چنین انتظاری بعید اما شدنی است.

عناوین مرتبط

پربحث‌های امروز

 1. صدای خاموش تجرد قطعی

 2. ظریف: ما پای میز مذاکره هستیم؛ آمریکا میز مذاکره را ترک کرده

 3. مرگ غم انگیز مادر و پسر در شب چهلم

 4. کیهان به اروپا: 365 روز گذشته چه غلطی کردید که 120 روز دیگر مهلت می‌خواهید؟!

 5. بی‌توجهی به پیام‌های تصویری که می‌فرستیم

 6. سلیمی‌نمین: احمدی‌نژادی‌ها درمانده شده‌اند

 7. روزنامه دولت: ریزش قیمت خودرو آغاز شده است

 8. دستگیری 2 زورگیر که گوش طعمه‌هایشان را می‌بریدند

 9. گزینه‌های روحانی برای سخنگویی دولت

 10. ماجراهای تاسف بار و دردناک زن 48 ساله: شوهرم می خواهد طلاقم دهد

 11. اگر حسین هدایتی پرسپولیس را خریده بود، الان این تیم چه وضعی داشت؟

 12. نسخه عضو جبهه پایداری برای خروج از برجام

 13. راهکار مجلس برای مدیریت بازار مسکن

 14. ادعای وزیر دفاع موقت آمریکا درباره جنگ با ایران

 15. پمپئو هم از تندروی بولتون نگران شد

 16. ظریف ازمسیر دریایی بین بنادر شهید کلانتری و شهید بهشتی بازدید کرد

 17. نماینده مجلس: مـردم مایلند واردات خـودرو آزاد شود

 18. گزارش تصویری/ سفره کرامت رضوی  

 19. تیلرسون: ترامپ در دیدار با پوتین شکست خورد

 20. چرا طلا از چشم هندی‌ها افتاد؟

 21. مهم‌ترین اولویت اوپک پلاس چیست؟

 22. این شعرخوانی‌ها و بهانه‌های ما برای گریستن!

 23. رهاسازی بازار خودرو پایان می یابد؟

 24. ثروتمندترین افراد تاریخ کدامند؟

 25. جاده ‌های ایران بوی مرگ می‌دهند

پربحث‌های دیروز

 1. برجام؛ ترامپ و توافق جدید

 2. عابربانک پرسپولیس و وزیر سابق کجا شلاق می‌خورند؟

 3. واکنش‌ها به درخواست روحانی برای اختیارات ویژه/ تاکتیک دو سر برد رئیس جمهور/ بگوید در چه مواردی محدودیت دارد/ خیری ندیده ایم از این اختیارها

 4. توضیح نماینده خرمشهر درباره انتشار عکسی افطاری وی در فضای مجازی

 5. محسنی اژه‌ای: از بی‌عفتی فیلم بگیرید و برای ما بفرستید/ روحانی چه اختیار ویژه‌ای می‌خواهد؟/ رضایت اصحاب رسانه از جلسه با رئیسی

 6. چراغ‌های روشن به هنگام سحر  

 7. اژه‌ای:‌ دشمن به دنبال رواج بی‌عفتی و بی‌اخلاقی در جامعه است/ چرا فیلم قانون‌گریزی‌ها را برای مقامات قضایی نمی‌فرستید؟

 8. روحانی: قیمت ارز ۱۳ هزار تومان و حتی ۸ هزار تومان نیست / بنگاه‌های دولتی باید واگذار شود

 9. رفتار عجیب نمایندگان برای تعویق کنکور/ موافقت 81 نفر به رغم فریادی های 150 نماینده

 10. ارز ۴۲۰۰ تومانی را حذف کنید، یارانه نقدی بدهید

 11. فیلم | بیرانوند به این دلیل تا اطلاع ثانوی محروم شد!  

 12. مادر تهرانی به زندگی خود و پسرش پایان داد

 13. ادامه کاهش قیمت‌ خودرو در بازار + جدول

 14. پهلوی چگونه بحرین را واگذار کرد؟

 15. رئیس قوه قضائیه: در رسیدگی به پرونده‌های مفاسد اقتصادی تفاوتی بین دانه درشت‌ها و ریز‌ها نیست

 16. خطر محرومیت از میزبانی و پاداش‌های فیفا در انتظار فوتبال ایران/ "با این شرایط فقط باید جام رمضان را برگزار کنیم!"

 17. مطالباتی فراتر از اینستکس

 18. ظریف: آمریکا باید جنگ اقتصادی علیه ایران را متوقف کند

 19. همتی به ادعای نامه‌نگاری هادی رضوی با بانک مرکزی پاسخ داد

 20. مهم‌ترین انگیزه‌ "شریعتمداری" برای وزیر رفاه شدن

 21. وزیر علوم: آمریکا برای اساتید ایرانی تله گذاشته است

 22. رهبر انقلاب: مشکلات نظام پارلمانی از نظام ریاستی بیشتر است/ گاهی اشتباه کارگزاران در جامعه شکاف بزرگ ایجاد می‌کند/الزامات و راههای ورود نسل جوان حزب‌اللهی به مدیریت کشور

 23. تاکيد روسیه، آلمان و فرانسه بر حفظ برجام و همکاری‌های اقتصادی

 24. ورود گردشگران به ابیانه بدون راهنمای محلی ممنوع شد + عکس

 25. عربستان و اجماع سازی شکست‌ خورده علیه ایران

پربحث‌های هفته

 1. کشتیم که کشتیم دیه‌شو میدیم! / نظر شما درباره‌ی این فیلم چیست؟!

 2. آیا دوچرخه سواری بانوان جرم است؟

 3. حضور دو بازیگر مشهور در افطاری احمدی‌نژاد  

 4. لفاظی تازه ترامپ علیه ایران: هرگز دوباره آمریکا را تهدید نکنید

 5. محکومیت «یاسین رامین» در پرونده شیرخشک‌های آلوده وارداتی به ۱۷ سال حبس

 6. برجام؛ ترامپ و توافق جدید

 7. عابربانک پرسپولیس و وزیر سابق کجا شلاق می‌خورند؟

 8. فرار از جنگ صلح به بار نمی‌‌آورد

 9. واکنش‌ها به درخواست روحانی برای اختیارات ویژه/ تاکتیک دو سر برد رئیس جمهور/ بگوید در چه مواردی محدودیت دارد/ خیری ندیده ایم از این اختیارها

 10. صدای خاموش تجرد قطعی

 11. افشاگری دختری که همراه مهدی قائدی در ارابه مرگ بود/ خانم «ل» سکوت خود را شکست!

 12. توضیح نماینده خرمشهر درباره انتشار عکسی افطاری وی در فضای مجازی

 13. محسنی اژه‌ای: از بی‌عفتی فیلم بگیرید و برای ما بفرستید/ روحانی چه اختیار ویژه‌ای می‌خواهد؟/ رضایت اصحاب رسانه از جلسه با رئیسی

 14. تخریب ویلاهای خاص با قاطعیت دستگاه قضا/ از ویلای داماد شمخانی تا دختر وزیر سابق

 15. اوباما همزمان لبخند می‌زد و تحریم می‌کرد/ روحانی و جهانگیری چه وعده‌های به ملت دادند؛ جوابگو باشند/ اصلاح‌طلبان بعد از رای آوردن بجای پاسخگویی می‌گویند اختیار نداشتیم

 16. هشدار شديد دهقان به روسای قوا؛ دستورالعمل چپاول اموال مردم را لغو كنيد

 17. کشف اسکلت ۲۰۰۰ ساله شاهزاده ایرانی  

 18. چراغ‌های روشن به هنگام سحر  

 19. پاسخ به چند شبهه پرتکرار در موضوع حجاب

 20. اظهارات عجیب استاندار خوزستان درباره کمک رسانی در سیل  

 21. بخشی از حقوق‌بگیران از مصوبات حقوق سال ۹۸ مستثنی شدند+سند

 22. اژه‌ای:‌ دشمن به دنبال رواج بی‌عفتی و بی‌اخلاقی در جامعه است/ چرا فیلم قانون‌گریزی‌ها را برای مقامات قضایی نمی‌فرستید؟

 23. روحانی: قیمت ارز ۱۳ هزار تومان و حتی ۸ هزار تومان نیست / بنگاه‌های دولتی باید واگذار شود

 24. آموزش فریب دادن زنان متاهل در سریال نمایش خانگی!

 25. نسخه‌ای برای درمان اقتصاد

پربحث‌های اخیر

 1. روزنامه دولت: ریزش قیمت خودرو آغاز شده است

 2. راهکار مجلس برای مدیریت بازار مسکن

 3. ظریف ازمسیر دریایی بین بنادر شهید کلانتری و شهید بهشتی بازدید کرد

 4. نماینده مجلس: مـردم مایلند واردات خـودرو آزاد شود

 5. چرا طلا از چشم هندی‌ها افتاد؟

 6. مهم‌ترین اولویت اوپک پلاس چیست؟

 7. رهاسازی بازار خودرو پایان می یابد؟

 8. ثروتمندترین افراد تاریخ کدامند؟

 9. اختیارات و تصمیمات اقتصادی که معطل اجراست

 10. تغییر فاز مسکن از تابستان؟

 11. دادگاه به متهمان پرونده شرکت پدیده مهلت داد

 12. پراید ۱۸.۵ میلیونی در صورت مالی سالیانه شرکت سایپا

 13. چه کسانی خودرو را گران کردند؟

 14. چرا نباید یارانه نقدی داد؟

 15. آخرین قیمت خودروهای داخلی در بازار

 16. برترین کشورهای جهان برای کارکنان خارجی

 17. نمی‌گوییم چقدر حقوق می‌گیریم!

 18. موقعیت جدید معامله‌گران دلار

 19. تورم ۲۰ تا ۱۳۶ درصدی کالا و خوارکی‌ها

 20. برق پرمصرف‌ها را می‌گیرد!

 21. معاون بازرگانی مستعفی معاون بازرگانی روحانی می‌شود؟!

 22. نماینده مجلس: تمام سلطان‌ها در حوزه واردات ایجاد شدند‌

 23. ابهام در بازار تلفن همراه/ مشخص نیست آینده چه می‌شود

 24. آخرین عناوین روزنامه‌های اقتصادی

پربحث‌های دیروز

 1. روحانی: قیمت ارز ۱۳ هزار تومان و حتی ۸ هزار تومان نیست / بنگاه‌های دولتی باید واگذار شود

 2. ارز ۴۲۰۰ تومانی را حذف کنید، یارانه نقدی بدهید

 3. ادامه کاهش قیمت‌ خودرو در بازار + جدول

 4. همتی به ادعای نامه‌نگاری هادی رضوی با بانک مرکزی پاسخ داد

 5. میزان تسهیلات پرداختی ۷ بانک به شرکت‌های زیرمجموعه+ جدول

 6. قیمت سکه در بازار به ۴میلیون و ۸۱۷هزار تومان رسید + جدول

 7. ماده ۲۹ قانون برنامه ششم و سال سوم فرار از شفافیت/ توپ سامانه اعلام حقوق مدیران در زمین وزارت اقتصاد/ کوتاهی مجلس در مقابل شانه خالی کردن دولت از اجرای قانون

 8. پنهان ماندن اطلاعات شفاف و کامل ارزهای تخصیصی و برنگشته از دید نهادهای نظارتی/ توهم طبقه بندی اطلاعات/ نارضایتی دیوان محاسبات از بانک مرکزی

 9. سود سهام عدالت "فوت‌شدگان" چه می‌شود؟

 10. ۵ مصوبه ستاد تنظیم بازار برای واردات گوشت

 11. خجسته: حقوق‌ها افزایش نیابد سوال و استیضاح را کلید می‌زنیم

 12. کاهش قیمت تخم مرغ/ صادرات آزاد شد

 13. میرکاظمی: دور زدن تحریم‌های نفتی کاملاً امکان‌پذیر است

 14. تعهد ساخت ۶۰ هزار واحد مسکونی برای سیل‌زدگان

 15. افتتاح نخستین جایگاه شارژ خودروهای برقی کشور

 16. بسیج مسکن ۲۰ هزار سیل زده را می سازد/ تا آخر کنار مردم هستیم

 17. تشریح بسته سياستی نحوه برگشت ارز صادراتی/ ۶۰ درصد ارز پتروشیمی‌ها برگشت

 18. مخالفت مجلس با هر نوع سهمیه‌بندی سوخت

 19. قول سازمان اداری و استخدامی درباره حقوق دانشجو معلمان

 20. قرارداد احداث واحد تصفيه نفت كوره پالايشگاه اصفهان امضاء‌ شد 

 21. صدور انواع ضمانت‌نامه‌های بانکی، جهت تسهیل مبادلات اقتصادی و تجاری در بانک‌پاسارگاد

 22. با ۲۰۰ میلیون تومان کجا می‌توان‌ خانه‌ خرید؟  

 23. راهکار ویژه ابر آروان، ضامن امنیت بانک‌ها و سرویس‌های مالی

 24. جدیدترین ارزیابی کیفی خودروهای سواری

 25. قیمت نفت کاهش یافت

پربحث‌های هفته

 1. هشدار شديد دهقان به روسای قوا؛ دستورالعمل چپاول اموال مردم را لغو كنيد

 2. بخشی از حقوق‌بگیران از مصوبات حقوق سال ۹۸ مستثنی شدند+سند

 3. روحانی: قیمت ارز ۱۳ هزار تومان و حتی ۸ هزار تومان نیست / بنگاه‌های دولتی باید واگذار شود

 4. نسخه‌ای برای درمان اقتصاد

 5. آدرس را اشتباه نرویم!

 6. شریعتمداری: علیرغم تلاش دولت همچنان مردم در شرایط مطلوبی به سر نمی‌برند

 7. ارز ۴۲۰۰ تومانی را حذف کنید، یارانه نقدی بدهید

 8. گرانی و بازار مسکن/ وام‌هایی که دیگر کارایی ندارد!

 9. ارز ۴۲۰۰ تومانی را تمام کنید!

 10. افزایش شدید اجاره بها به نحو عجیبی آغاز شده است

 11. رونق تولید از مسیر فناوری اطلاعات

 12. رئیس کل بانک مرکزی : مردم دربازار ارز سرمایه گذاری نکنند/ کاهش۲هزارتومانی دلار

 13. ادامه کاهش قیمت‌ خودرو در بازار + جدول

 14. دریافت ۸میلیون دلار ارز دولتی توسط یک خیریه/ تحقیق و تفحص از ارز ۴۲۰۰تومانی

 15. بازار مسکن یا تونل وحشت؟!

 16. خجسته: ما توانستیم «ریگی» را از هواپیما به زمین بیاوریم چگونه نمی‌توانیم اخلالگران بازار را دستگیر کنیم

 17. وزیر راه: با افزایش تولید مسکن، قیمت آن را کاهش می‌دهیم

 18. چرا خصوصی‌سازی در ایران شکست خورد؟/ از واگذاری‌های پشت‌پرده در دولت هاشمی تا حراج بی برنامه

 19. احتمال تغییر ساعت کاری ادارات

 20. واردات خودروی هیبریدی همچنان ممنوع است

 21. شورای رقابت دوباره قیمت‌گذار خودرو شد

 22. قرار جلب پوری حسینی به دادرسی صادر شد

 23. باز هم گرانی خودرو، باز هم سکوت سازمان حمایت/ انفعال در برابر خودروسازان تا کی ادامه دارد!؟

 24. واردات غذای سگ و گربه به کشور ۵ برابر شد+ سند

 25. کاهش ۹ میلیونی قیمت پراید در بازار

آخرین عناوین