حل معمای ایجاد شغل در شرایط رشد منفی اقتصاد

گروه اقتصادی الف،   3970727068

پیش بینی رشد منفی اقتصادی از سوی صندوق بین المللی پول و مرکز پژوهش‌های مجلس اقتصاد را با سه چالش رشد منفی، هدف گذاری برای ایجاد یک میلیون شغل و کاهش تورم روبرو کرده است که حل این معادله پیچیدگی خاصی دارد.

به گزارش فارس، چند روز پیش مقام معظم رهبری در جلسه‌ای با حضور اعضای شورای عالی هماهنگی اقتصادی، به مسئولان توصیه کردند که در خصوص مسائل اصلی و چالش‌های مهم اقتصاد تصمیم‌های قاطع و راهگشا اتخاذ کنند و گفتند: برای حل برخی مسائل کلیدیِ اقتصاد مانند مشکلات نظام بانکی، نقدینگی، اشتغال، تورم و فرایند بودجه‌ریزی باید تصمیم‌های جدی و عملیاتی بگیرید.

کلید واژه‌های یاد شده همان مسائل ریشه‌ای و ساختاری اقتصاد کشور است که در ماه‌های اخیر زمینه ساز نوسانات ارزی شدید شد.

* رشد اقتصادی ناپایدار کشور

رشد اقتصادی عصاره اقتصاد و نشان دهنده عملکرد اجزا و شاخص‌های اقتصادی است که اگر حال آنها خوب و رو به جلو باشد می‌توان امیدوار بود موتور محرکه اقتصاد به درستی حرکت می‌کند. بعد از سقوط نرخ رشد اقتصادی سال ۹۰- ۹۱ به دلیلی تحریم‌های همه‌جانبه، با روی کارآمدن دولت یازدهم مسئولان تلاش کردند با تهیه سیاست‌هایی البته با حفظ ساختار موجود روند رشد اقتصادی را بهبود ببخشند که در نتیجه آمارهای مثبتی به ثبت رسید. هرچند عده‌ای از اقتصاددانان این رشد را ناشی از فعالیت‌های درون‌زای بخش‌های تولید و فعالیت‌ همه اجزا سازنده رشد نمی‌دانستند و ظرفیت‌های خالی نفت بیشترین سهم را در ارتقای آن داشت.

* زنگ هشدار شاخص‌های اقتصادی برای ورود به رکود

در حال حاضر نیز صندوق بین المللی پول در جدیدترین گزارش خود رشد اقتصادی ایران در سال 2018 را که بیش از 2 ماه تا پایان آن مانده است، منفی اعلام کرد و به منفی 1.5 درصد کاهش داد. نرخ تورم ایران در سال 2018 برابر با 29.6 درصد پیش‌بینی شده است.

منفی شدن نرخ رشد اقتصادی به این معنا است که اوضاع شاخص‌های اقتصادی مناسب نیست و واحدهای صنعتی هم از این امر بسیار متاثر می‌شوند. در این شرایط هم میزان تولیدات این واحدها کاهش می‌یابد که این امر خود در میزان درآمدهای کشور و تولید تاثیر منفی دارد و هم باعث افزایش تعدیل نیرو و افزایش تعداد بیکاران می‌شود.

در این حال چنانچه شاخص رشد اقتصادی به این روند ادامه دهد اشتغال و ناتوانی صنایع اولین امری است که اتفاق می‌افتد و ایجاد اشتغالی که از مسیر صنایع می‌گذرد، مسدود خواهد شد.

تاثیر رشد اقتصادی بر اشتغال

واقعیت این است که منفی شدن رشد اقتصاد اثر مستقیم بر سطح اشتغال و بسیاری از متغیرهای اقتصاد کلان دارد. بدان معنا که با رکود تولید و صنایع مختلف، کشاورزی، خدمات و سایر بخش‌ها منطق اقتصادی به ما می‌گوید که سطح اشتغال موجود کاهش خواهد یافت.

حال آنکه دولت برای هدف گذاری نرخ بیکاری تک رقمی براساس سیاست‌ها و قوانین بالادستی به دنبال ایجاد اشتغال با تامین اعتبار و تزریق آن بخش های مختلف است.

برای سال جاری هدف گذاری ایجاد بیش از یک میلیون شغل پیش بینی شده است تا سطح اشتغال موجود حفظ و نرخ بیکاری اندکی کاهش یابد. سوال جدی اینجاست با تزریق منابع می‌توان نرخ بیکاری را در این شرایط کاهش داد و شغل ایجاد کرد؟

* تاثیر منفی رشد اقتصادی روی ایجاد اشتغال

برای پاسخ به این سوال می‌توان به اظهارنظر کارشناسان اقتصادی نزدیک به دولت که بخش مهمی از سیاست‌های دولت با نظر آنها پایه‌گذاری شده رجوع کرد. حسن طایی که دوره‌ای معاون اشتغال وزارت کار دولت یازدهم بود در رابطه با رشد اقتصادی سال‌های گذشته معتقد است: نرخ منفی رشد در اولین گام اشتغال را تحت تاثیر قرار می‌دهد. این موضوعی است که این اقتصاددان بر آن تاکید می‌کند. اگر نرخی که اعلام شده نرخ رشد اقتصادی واقعی ما باشد، اوضاع اشتغال از این هم وخیم‌تر خواهد شد. مگر آنکه دولت بتواند با مثبت کردن نرخ رشد اقتصادی مشکل اشتغال را حل کند.

*اولین تبعات نرخ رشد منفی کاهش نرخ اشتغال است

پویا جبل عاملی که در معاونت ارزی بانک مرکزی اشتغال دارد در تشریح تبعات منفی نرخ رشد اقتصادی فعلی معتقد است: در اولین گام دولت نمی‌تواند فرصت شغلی جدیدی ایجاد کند. این به آن معنا است که اگرچه ما نیروی کار کافی و جوان در اختیار داریم، اما نرخ رشد منفی اقتصادی نشان می‌دهد که سرمایه کافی برای ایجاد اشتغال برای این نیروهای کار وجود ندارد. عارضه دوم آن است که سطح رفاه عمومی کاهش می‌یابد.

وی می‌افزاید:‌ با کاهش رفاه مردم، توجه دولت‌ها از امور زیرساختی و زیربنایی توسعه‌ای به تامین حداقلی معیشت جلب می‌شود. این یعنی خاموش شدن چراغ پروژه‌های زیرساختی و توسعه‌ای به نفع معیشت و رفاه مردم؛ اما این تمام تبعات منفی نیست. در این حالت استهلاک زیرساخت‌ها هم افزایش می‌یابد. جبل‌عاملی تحریم‌ها و ناکارآمدی دولت گذشته را عامل اصلی کاهش نرخ رشد اقتصادی ذکر کرد.

بایزید مردوخی هم مانند دیگر اقتصاددانان بر اثرات منفی شدن رشد روی متغیرهای اقتصادی تاکید می‌کند و آن را یکی از مهم‌ترین تبعات نرخ رشد اقتصادی منفی می‌داند.

وی تاکید می‌کند نرخ رشد اقتصادی منفی یعنی آنکه همه بخش‌های اقتصاد تاثیر منفی داشته‌اند و تمام بخش‌های اقتصادی مهم، رشد منفی بر جای گذاشته‌اند. این به آن معنا است که نه تنها ارزش افزوده‌ای ایجاد نشده است، بلکه سرمایه موجود هم کاهش یافته است. این مساله سبب ایجاد رکود می‌شود. اولین عارضه این حالت هم این است که چون در شرایط رکود بنگاه‌های اقتصادی مازاد تولید و حتی تولید عادی هم ندارند، مجبور به تعدیل نیرو می‌شوند. این اتفاق از یک سو تعداد بیکاران را افزایش می‌دهد و از طرف دیگر ایجاد اشتغال را با مشکل مواجه می‌کند.

در همین راستا نیز مسعود نیلی مشاور اقتصادی رئیس جمهور با تاکید بر اینکه دستاورهای بدست آمده مربوط به سال‌های قبل از نوسانات ارزی را در چارچوب ساختارهای موجود می‌داند و در ادامه کار دولت بیان می‌کند آنچه عمیقاً به آن نیاز داریم تداوم عقلانیت اما با اراده قوی برای «تغییر ساختارهای موجود» اقتصاد کشور است.

عدم اصلاح زیرساخت‌ها و پایه‌های اقتصاد شرایط را از سال ۹۳ تا ۹۶ به گونه‌ای رقم زد که علی رغم هشدار بسیاری از کارشناسان اقتصادی مشکلات ناشی از نظام بانکی و نقدینگی تجمع یافته در بانک‌ها به مشکلات اقتصادی افزود. در همین راستا عده‌ای تحلیل می‌کنند که التهاب بازار ارز ناشی از همین تکانه‌ها است.

تیمور رحمانی به مجموعه‌ای سرفصل‌ها و سیاست‌های برای مدیریت اقتصاد و بازار ارز اشاره کرده و بیان می‌کند: سر و سامان دادن به وضعیت نظام بانکی یکی از ضروریات امروز است.

وی می‌افزاید در سال‌های اخیر منشا اصلی رشد پایه پولی که مشکل‌آفرین شده مربوط به اضافه برداشت بانک‌ها بوده که معنای آن بروز مشکل در ترازنامه بانک‌ها است و نیاز به ساماندهی دارد.

عامل دیگری که از نگاه این اقتصاددان ضرورت دارد سیاست‌گذاری پولی است. وی می‌گوید به طور مشخص بانک مرکزی متغیری را رصد و اصطلاحاً لنگری برای انتظارات ایجاد کند. پیشنهاد این است مانند روش مرسوم در دنیا بانک مرکزی باید نرخ سود را کنترل کند، کنترل بدان معنا نیست که آن را دستوری بالا و پایین ببرد، با استفاده از ابزارهای نوین که اکنون از سوی بانک مرکزی در حال طراحی است بتواند نرخ سود را کنترل کند و به جامعه اینگونه القاء کند که به تعهدات خود پایبند است و به دنبال مدیریت اقتصاد کلان است.

همچنین مرکز پژوهش‌های مجلس در تحلیلی راجع به رشد اقتصادی سال ۹۷ گزارش داد مهمترین عامل موثر بر عملکرد اقتصاد ایران در سال 1397 خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌های فراسرزمینی( ثانویه) این کشور و نوع واکنش اقتصادی ما به این تحریم‌هاست. با توجه به جایگاه این کشور در اقتصاد جهانی و به خصوص نظام مالی بین المللی و نیز ابعاد نسبتاً وسیع تحریم های آن کشور که از بخش نفت تا نظام بانکی و بانک مرکزی، صنایع کلیدی، حمل ونقل بین المللی و بیمه را دربرمی گیرد، انتظار می رود که بازگشت آنها بخش حقیقی و تولید اقتصاد ایران را حتی در سال جاری نیز متاثر گرداند.

با این حال، میزان تاثیر آن به برخی عوامل ازجمله اراده کشورهای دیگر برای همراهی یا مقابله با تحریمها و مدیریت داخلی کشور در شرایط بحران بستگی دارد. از میان کشورهای تاثیرگذار و دارای روابط عمده اقتصادی با ایران، با توجه به موضع به طور نسبی شفاف و ثابت چین و روسیه در همکاری نسبی با ایران از یک طرف و موضع همکارانه کشورهایی نظیر ژاپن و کره جنوبی با آمریکا، نقش اتحادیه اروپا و تا حدی هندوستان در این میان دارای اهمیت راهبردی است.

بی‌شک در شرایطی که تحریم‌های ظالمانه قصد ایجاد شوک و تکانه‌های شدید در اقتصاد کشور را دارد و آثار آن منجر به کاهش رشد اقتصادی می‌شود. ایجاد فرصت‌های شغلی جدید و کاهش تورم با وجود افزایش چند برابری قیمت‌ها ناشی از بالا رفتن ارز کاری سخت و پیچیده به نظر می‌رسد که در صورت عدم توفیق در این زمینه علاوه بر از دست رفتن منابع با پول‌پاشی برای اشتغال، با لشگر بیکاران بدهکار نیز روبرو خواهیم بود.

از طرفی تمرکز برای اصلاح ساختارهای اقتصادی نیز که باید در شرایط ثبات از سوی مسئولان عملیاتی می شد راه به جایی نبرده و با روحیه و اراده فعلی دولت چنین انتظاری بعید اما شدنی است.

عناوین مرتبط

۲۷ آبان ۱۳۹۷جزئیات ایجاد ۸۲ هزار شغل در حوزه کشاورزی
۲۴ آبان ۱۳۹۷دلیل کاهش نرخ ارز مسایل اقتصادی نیست
۲۷ مهر ۱۳۹۷میرسلیم: دولت از طرفی بازار ارز را آشفته می‌کند و از طرفی می‌گوید بسته حمایتی درست کرده‌ایم!
۱۳ مهر ۱۳۹۷آیا درآمد ناشی از خرید و فروش ارز در شرایط نوسان حلال است؟
۲۵ شهریور ۱۳۹۷سهم 70 درصدی مسائل داخلی در التهاب بازار ارز
۲۴ شهریور ۱۳۹۷سرپرست وزارت کار: از پاییز ۹۳ تا زمستان ۹۶ دولت تقریباً ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار فرصت شغلی ایجاد کرده است
۲۱ مرداد ۱۳۹۷دیوان محاسبات: افزایش نرخ سکه و ارز هدایت شده بود
۱۱ مرداد ۱۳۹۷امیرقلعه‌نوعی: نوسانات ارز به فوتبال هم سرایت کرده است
۷ مرداد ۱۳۹۷اطلاعیه بانک مرکزی درباره تحولات بازار ارز/ برنامه‌های مقتضی و رویکرد‌های جدیدی عملیاتی می شود
۲۳ تیر ۱۳۹۷ربیعی: دولت به دنیال پول‌پاشی برای اشتغال نیست
۲۲ تیر ۱۳۹۷۶۰هزارمیلیارد تومان اعتبار برای ایجاد یک میلیون شغل/ سهم هر شغل ۶۰میلیون تومان
۱۳ تیر ۱۳۹۷ربیعی: ایجاد حدود یک میلیون شغل قبل از اقدامات آمریکا در نظر گرفته شده بود

پربحث‌های امروز

 1. انتقاد از پرداخت یارانه نقدی در جلسه کمیسیون برنامه مجلس با وزیر اقتصاد

 2. هفت تپه و ۹ نکته

 3. یک داعشی و وعده صادقی که محقق شد

 4. گزارشی از محتوای منتشر‌نشده مذاکرات «جرمی هانت» در ایران

 5. خودروسازان؛ حاشیه بازار و خواب افزایش قیمت‌ها/ اگر قیمت خودرو افزایش یابد، آیا کیفیت هم بهتر شده است؟

 6. جلسه علنی مجلس آغاز شد

 7. سه کشته در تصادف خودروی سمند با پژو

 8. چهلم خاشقچی، بوسه بر دستان قاتل

 9. تاثیر گردو در حفظ سلامت دستگاه گوارش

 10. پورابراهیمی: دولت می‌تواند حقوق کارمندان را در ۳ ماهه آخر سال افزایش دهد

 11. صدای هفت‌تپه در دشت مغان هم شنیده می‌شود

 12. صدها نظامی آمریکایی در شمال شرقی سوریه مستقر شدند

 13. شوخی‌های بی‌مزه‌ای که مردم را نمی‌خنداند

 14. برای مقابله با بد قولی اروپایی‌ها چه اقدامی انجام داده‌ایم؟

 15. آخرین عناوین روزنامه‌های اقتصادی

 16. آخرین عناوین روزنامه‌های ورزشی

 17. آخرین عناوین روزنامه‌های سیاسی

 18. معضلی به نام "مدیرانِ بازنشسته بیکار" در صنعت نفت / آغاز لابی‌گری برای مدیریت بخش خصوصی و خصولتی

 19. ادعای مضحک اصلاح‌طلبان درباره قالیباف؛ پولشویی در زمان شهرداری تهران

 20. حبس مرد بخاطر عدم پرداخت مهریه روزی ۱۵۰ هزار تومان هزینه دارد/معیار 110 سکه با شرایط معیشتی زندانیان همخوانی ندارد

 21. دلخراش‌ترین و ناراحت‌کننده‌ترین مصدومیت‌های قرن 21   

 22. احتمال بیکاری ۱۰۰ هزار نفری کارگران قطعه‌ساز

 23. از تساوی تشریفاتی پرتغال و لهستان تا رسیدن روسیه به سطح A. لیگ ملت‌های اروپا

 24. برتری‌های مشابه فرانسه، ایتالیا و برزیل در شب مصدومیت نیمار و امباپه

 25. مطالبات کارگران گروه ملی صنعتی فولاد هفته آینده پرداخت می‌شود

پربحث‌های دیروز

 1. آقای سفیر! وزیرخارجه‌‌‌تان را قبل از سفر به ایران توجیه می‌کردید

 2. انتصابات مغایر با قانون توسط وزیر نفت!

 3. استیضاح ظریف در مجلس کلید خورد

 4. عباس عراقچی چه بلایی سر خودش آورد؟

 5. تهدید امنیتی - اقتصادی یک پرایدساز علیه دولت

 6. پافشاری بر سیاست‌های شکست‌خورده؛ به چه قیمت؟

 7. پوری حسینی: از واگذاری نیشکر هفت تپه دفاع می کنم/ نمی‌گذارند خصوصی‌سازی کارش را انجام دهد

 8. واقعا در کره‌ شمالی چه می‌گذرد؟

 9. وعده‌ووعید اروپایی‌ها و تکرار دوباره پلیس بد و پلیس خوب

 10. استدلال‌های غلط برای توجیه طرح افزایش حداقل سن ازدواج

 11. حجاریان دچار حواس پرتی شد

 12. تا بوده همین بوده

 13. قلیان سرگرمی ۸۰ درصد جوانان ایرانی

 14. ویلای لاکچری در اوشان برای کیست؟  

 15. شعار جوانگرایی و ۵ سال به کارگیری مدیران بازنشسته در دولت

 16. زندگی عجیب زن پولدار: شوهرم به شدت خسیس است!

 17. مجالی برای آشتی با مرگ

 18. روابط عمومی فدراسیون تکواندو در گفتگو با الف: کمیته برگزاری رقابت ها اشتباه سرود را دانلود کرده بود

 19. برجام ، نسیه برای ایران ، نقد برای دشمنان

 20. حاج قاسم؛ قوی‌ترین ژنرال خاورمیانه و معمار استراتژی قدرتمند ایران + عکس و فیلم

 21. نوجوان حادثه دیده انفجار مین جان باخت

 22. وزیر خارجه آمریکا: تعهد ما به عربستان سعودی، کاملاً حیاتی است

 23. مصدومیت ستاره برزیل و تعویض او در دقیقه 8

 24. بروجردی: در موضوع ظریف و پولشویی باید آتش بس اعلام شود

 25. قتل مادر و فرزند ۱۰ساله در تبریز

پربحث‌های هفته

 1. سلطان سکه اعدام شد

 2. آقای سفیر! وزیرخارجه‌‌‌تان را قبل از سفر به ایران توجیه می‌کردید

 3. واکنش وزیر ارتباطات به انتشار تصاویری از خودروی شخصی‌اش

 4. این فیلم را ببینید؛ از احمد شیرزاد تا محمدجواد ظریف

 5. نوبخت: افزایش حقوق کارمندان در سال ۹۸ بیشتر از سال‌های قبل است

 6. آغاز طرح بسته حمایتی دولت/ واریز۲۰۰هزار تومان به حساب حقوق کارکنان و بازنشستگان

 7. واکنش آخوندی به اعدام سلطان سکه

 8. قائم مقام سایپا؛ مدیری با 5 شغل+ عکس

 9. درگذشت نوربخش مدیرعامل تامین اجتماعی و معاونش در حادثه رانندگی/ جزئیات حادثه برای همراهان وزیر کار در گلستان+تصاویر

 10. انتصابات مغایر با قانون توسط وزیر نفت!

 11. نمایندگان مجلس از ظریف شکایت کردند + اسامی

 12. علی مطهری: اگر مقاومت کنیم تحریم‌کنندگان از راه‌شان بر می‌گردند

 13. به این مسئول چه می‌توان گفت؟  

 14. دفاع رئیس اتحادیه آجیل از قیمت ۲۰۰ هزار تومانی پسته

 15. ظریف باید اسامی پولشویی کنندگان را نام ببرد وگرنه استیضاح می شود

 16. ماجرای اعتراض کارگران نیشکر هفت تپه؛ داستان غم انگیز تولید و خصوصی سازی

 17. روحانی: ملت پاسخ آمریکا را در روز ۲۲ بهمن امسال خواهد داد/ کالاهای اساسی در سال آینده با ارز ۴۲۰۰ تومان وارد می‌شود

 18. آیا حناچی همان فرشته نجات تهران است؟

 19. تیم اقتصادی با اقدامات خود دولت را به انحراف برد/ نیلی در تشدید مشکلات اقتصادی نقش داشت و امروز به بن‌بست رسیده‌ است

 20. در پاسخ به حرفهایِ تکراریِ حسن عبّاسی

 21. ولی‌الله سیف: شوک ارزی پیش‌بینی شد ولی تدبیر نشد/ در طول مسوولیتم چندین بار استعفا و تقاضای کناره‌گیری کردم

 22. علت تصادف خودرو همراهان وزیر کار مشخص شد

 23. اعدام مظلومین زنگ خطر را برای مقصران بزرگ عرضه سکه و دلار به صدا در آورد!

 24. تا ۱۴۰۰ عمیقا مچکریم روحانی  

 25. توکلی: حرف ظریف درباره پولشویی خطا بود

پربحث‌های اخیر

 1. خودروسازان؛ حاشیه بازار و خواب افزایش قیمت‌ها/ اگر قیمت خودرو افزایش یابد، آیا کیفیت هم بهتر شده است؟

 2. پورابراهیمی: دولت می‌تواند حقوق کارمندان را در ۳ ماهه آخر سال افزایش دهد

 3. آخرین عناوین روزنامه‌های اقتصادی

 4. معضلی به نام "مدیرانِ بازنشسته بیکار" در صنعت نفت / آغاز لابی‌گری برای مدیریت بخش خصوصی و خصولتی

 5. احتمال بیکاری ۱۰۰ هزار نفری کارگران قطعه‌ساز

 6. مطالبات کارگران گروه ملی صنعتی فولاد هفته آینده پرداخت می‌شود

 7. تصمیمات جدید ارزی در آستانه ابلاغ

 8. حمایت اتحادیه اروپا از عضویت ایران در سازمان تجارت جهانی

 9. چند می‌گیری «مدیرکل» بشی؟/ انتشار حقوق استاندار و مدیران کل یک استان

 10. ورود وزارت جهاد کشاورزی به کشت فراسرزمینی در 5 کشور

 11. انتصاب اعضای جدید هیئت مدیره شرکت ملی نفت قانونی است

 12. مزایده ۲ موتور بابک زنجانی به قیمت ۱.۷میلیارد/ فروش ماشین‌های نجومی آقای ب.ز!  

 13. سازمان حمایت: افزایش قیمت شیرخام غیرقانونی است

 14. یک مقام بانک مرکزی: ۷۰ درصد پولشویی دنیا در آمریکا و اروپاست

 15. چرا یارانه پر در آمدها حذف نشد!/ ثروتمندان سالی ۲۰ هزار میلیارد تومان یارانه می‌گیرد

 16. نماینده مجلس: دبیرکل اتاق بازرگانی تا ۵۷ میلیون تومان حقوق می‌گیرد

 17. قیمت انواع خودروهای داخلی در بازار+ جدول

 18. قیمت خُرده فروشی ۹ گروه موادخوراکی افزایش یافت

 19. توقف فروش یورو صحت ندارد/ آخرین قیمت دلار

پربحث‌های دیروز

 1. انتصابات مغایر با قانون توسط وزیر نفت!

 2. تهدید امنیتی - اقتصادی یک پرایدساز علیه دولت

 3. پوری حسینی: از واگذاری نیشکر هفت تپه دفاع می کنم/ نمی‌گذارند خصوصی‌سازی کارش را انجام دهد

 4. تصمیمات جدید ارزی در آستانه ابلاغ

 5. حمایت اتحادیه اروپا از عضویت ایران در سازمان تجارت جهانی

 6. چند می‌گیری «مدیرکل» بشی؟/ انتشار حقوق استاندار و مدیران کل یک استان

 7. ورود وزارت جهاد کشاورزی به کشت فراسرزمینی در 5 کشور

 8. انتصاب اعضای جدید هیئت مدیره شرکت ملی نفت قانونی است

 9. مزایده ۲ موتور بابک زنجانی به قیمت ۱.۷میلیارد/ فروش ماشین‌های نجومی آقای ب.ز!  

 10. سازمان حمایت: افزایش قیمت شیرخام غیرقانونی است

 11. یک مقام بانک مرکزی: ۷۰ درصد پولشویی دنیا در آمریکا و اروپاست

 12. چرا یارانه پر در آمدها حذف نشد!/ ثروتمندان سالی ۲۰ هزار میلیارد تومان یارانه می‌گیرد

 13. نماینده مجلس: دبیرکل اتاق بازرگانی تا ۵۷ میلیون تومان حقوق می‌گیرد

 14. قیمت انواع خودروهای داخلی در بازار+ جدول

 15. قیمت خُرده فروشی ۹ گروه موادخوراکی افزایش یافت

 16. توقف فروش یورو صحت ندارد/ آخرین قیمت دلار

 17. صدور حکم متهمان پرونده اختلاط خاک و گندم در شیراز

 18. آخرین قیمت سکه و ارز در بازار امروز

 19. قاچاق سوخت کاهش یافت

 20. ۲۰۰ هزار تومان به حساب چه کسانی واریز شد؟

 21. قیمت امروز موبایل در بازار تهران

 22. حساب های فاقد اطلاعات کامل در بانک ملی ایران مسدود شد

 23. صادرات نفت عربستان رکورد زد

 24. وزیر اقتصاد گفته افزایش قیمت بنزین در دستور کار دولت نیست/دولت خودسرانه حق افزایش قیمت را ندارد

 25. 15 کارگر بازداشتی نیشکر هفت تپه آزاد شدند

پربحث‌های هفته

 1. واکنش وزیر ارتباطات به انتشار تصاویری از خودروی شخصی‌اش

 2. نوبخت: افزایش حقوق کارمندان در سال ۹۸ بیشتر از سال‌های قبل است

 3. آغاز طرح بسته حمایتی دولت/ واریز۲۰۰هزار تومان به حساب حقوق کارکنان و بازنشستگان

 4. قائم مقام سایپا؛ مدیری با 5 شغل+ عکس

 5. انتصابات مغایر با قانون توسط وزیر نفت!

 6. دفاع رئیس اتحادیه آجیل از قیمت ۲۰۰ هزار تومانی پسته

 7. ماجرای اعتراض کارگران نیشکر هفت تپه؛ داستان غم انگیز تولید و خصوصی سازی

 8. تیم اقتصادی با اقدامات خود دولت را به انحراف برد/ نیلی در تشدید مشکلات اقتصادی نقش داشت و امروز به بن‌بست رسیده‌ است

 9. ولی‌الله سیف: شوک ارزی پیش‌بینی شد ولی تدبیر نشد/ در طول مسوولیتم چندین بار استعفا و تقاضای کناره‌گیری کردم

 10. اعدام مظلومین زنگ خطر را برای مقصران بزرگ عرضه سکه و دلار به صدا در آورد!

 11. قیمت پراید و تیبا در سوریه؛ ۱۳۲ تا ۱۴۰ میلیون تومان!

 12. ۳ مدیر ارشد «بانک رفاه» ۱ میلیارد تومان حقوق و مزایا ناخالص گرفتند! + سند

 13. اعدام سلطان سکه آغاز راه است/ مطالبه‌ای از دستگاه قضا

 14. بازار خودرو و فرصتی بی‌نظیر برای وزارت صنعت/ قیمت بازاری خودرو سقوط خواهد کرد؟

 15. پیشنهاد افزایش ۲۰درصدی حقوق کارگران در سال ۹۸

 16. حاشیه های مراسم ختم سلطان سکه

 17. بزرگترین عامل پولشویی در کشور  

 18. دلار وارد کانال ۱۱ هزار تومان شد

 19. رشد قیمت سکه و ارز + جدول

 20. درخواست مردم؛ برخورد با دانه درشت‌های فساد اقتصادی است/ قوه قضاییه باید از آقای سیف در مورد اقدامات بانک مرکزی پاسخ بخواهد/ مفسدی که ۱۰ میلیون تومان از دولت حقوق می‌گرفت

 21. سقوط قیمت دلار به مرز ۱۲ هزار تومان

 22. دستورالعمل جنجالی بانک مرکزی ابلاغ شد + جزئیات

 23. تصاویر منتشر شده از لحظاتی قبل از اعدام سلطان سکه  

 24. «سلطان»ها، منقرض نمی شوند! 

 25. فرار لیبرال‌ها

آخرین عناوین