آل‌سعود با بن‌بستی بی‌سابقه مواجه است؛ آیا ریاض برای مقابله با ترامپ، با تهران آشتی می‌کند؟

گروه جهان الف،   3970723030 ۱۵ نظر، ۷ در صف انتشار و ۵ تکراری یا غیرقابل انتشار
آل‌سعود با بن‌بستی بی‌سابقه مواجه است؛ آیا ریاض برای مقابله با ترامپ، با تهران آشتی می‌کند؟

مشاور اقتصادی کاخ سفید هشدار داد رئیس‌جمهور آمریکا در تهدیدها علیه عربستان بسیار جدی است. چه‌بسا مجازات واشنگتن علیه ریاض در صورت ثابت شدن مداخله‌‌اش در قتل روزنامه‌نگار، بلوکه کردن دارایی‌ها و سپرده‌های بالغ بر دو تریلیون سعودی‌ها در آمریکا باشد.

«عبدالباری عطوان» تحلیلگر مطرح جهان عرب در سرمقاله روزنامه فرامنطقه‌ای «رای‌الیوم» نوشت: بیانیه‌ای که حکومت سعودی، روز یکشنبه آن را صادر و در آن تهدیدهای آمریکایی مبنی بر مجازات اقتصادی و چه‌بسا سیاسی علیه ریاض در صورت اثبات دست داشتن آن در ربایش و قتل «جمال خاشقجی» روزنامه‌نگار منتقد، را رد کرد، در وهله نخست جدیت این تهدیدها( از سوی آمریکا)، و در وهله دوم نگرانی از آن، و در وهله سوم تمایل «خودکشی» در رویارویی با آن( تهدیدها) را نشان می‌دهد. این نخستین بار از 80 سال پیش است که «دو همپیمان» این تهدیدها را به صورت علنی و به صورتی که ما آن را مشاهده می‌کنیم، رد و بدل می‌کنند.

به نظر می‌رسد «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا تحت فشارهای «موسسه» یا دولت عمیق آمریکا و موسسات آن قرار دارد و لذا مجبور شد از مواضع سابق خود، که طی آنها از اهمیت جنایت کاسته و خود را از هرگونه تحرک علیه سعودی‌ها دور کرده بود، عقب‌نشینی کند. ترامپ در گفت‌وگویی با شبکه تلویزیونی «فاکس‌نیوز» گفته بود: «خاشقجی آمریکایی نیست و این جنایت در آمریکا اتفاق نیفتاده است. قرارداد تسلیحاتی با عربستان سعودی به ارزش بیش از 110 میلیارد دلار وجود دارد که نمی‌توان از آن صرف‌نظر کرد؛ چرا که آن باعث ایجاد اشتغال و تداوم شکوفایی اقتصاد آمریکا می‌شود.»

ترامپ لحن خود را تغییر داد و تهدید کرد در صورتی‌که ثابت شود خاشقجی در داخل کنسولگری عربستان سعودی در استانبول کشته شده است «مجازات شدیدی» در انتظار آن خواهد بود. رئیس‌جمهوری آمریکا به ماهیت این مجازات اشاره‌ای نکرد ولی در عین حال خاطرنشان کرد که جنایت قتل عملا صورت گرفته است و «همپیمانان تُرک» دلایل و شواهد قاطعی در این‌باره در اختیار وی قرار داده‌اند.

قدر مسلم آن است که ترامپ، که بیش از 4 بار در کمتر از دو هفته گذشته به عربستان سعودی به شیوه باج‌خواهانه بسیار زشت حمله، و طی آنها از عبارات مشابه مبنی بر برخوردای این رژیم از ثروت عظیم استفاده کرده است و گفته که عربستان از حمایت رایگان آمریکا برخوردار است، این باج‌خواهی را در جریان کارزار انتخاباتی حزب جمهوری‌خواه همزمان با نزدیک شدن به موعد انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره- که سه هفته دیگر برگزار می‌شود، به خدمت می‌گیرد. او باید متوجه شده باشد که افکار عمومی آمریکا در حال حاضر در وضعیتی از شوک در نتیجه گزارش‌های رسانه‌های کشورشان درباره ناپدید شدن خاشقجی و احتمالا قتل وی در کنسولگری کشورش در استانبول، به‌سر می‌برد. از این‌رو، ترامپ می‌خواهد از همان حالت شوکه، که با خشم همراه است، در راستای منافع انتخاباتی‌اش بهره‌مند شود و در قامت مردی قدرتمند، که در مجازات مسئولان جنایت تردید نمی‌کند، ظاهر شود.

ترامپ، سعودی‌ها را دوست ندارد و از اعراب و مسلمانان متنفر است ولی او عشقش به ثروت‌های عربستان سعودی و کشورهای عربی حوزه خلیج‌فارس را کتمان نمی‌کند و معتقد است که باید بر بخش بزرگی از آن ثروت دست یافت از این جهت که کشورش طی نزدیک به 80 سال از این کشورها حمایت می‌کند.

«لاری کودولو» مشاور اقتصادی کاخ سفید، که به همان اندازه ترامپ در قبال اعراب و مسلمانان نژادپرست است، هشدار داد که رئیس‌جمهوری آمریکا در این تهدیدهایش «بسیار بسیار جدی است». این بدان معناست که این تدابیر چه‌بسا در صورت ثابت شدن مداخله سعودی در این جنایت، اتخاذ شود. بعید نیست که از جمله این تدابیر، بلوکه کردن دارایی‌ها، سپرده‌ها و سرمایه‌گذاری عربستان در آمریکا باشد که بالغ بر 2 تریلیون دلار است. همان‌گونه که دولت آمریکا بعد از سقوط شاه در ایران و پیروزی انقلاب در سال 1979 میلادی، اموال و سپرده‌های ایران در بانک‌های آمریکا را مصادره کرد.

فعالان «سرشناس» عربستان سعودی در شبکه‌های اجتماعی برخی از ابعاد واکنش احتمالی کشورشان، که در بیانیه‌ رسمی( ریاض) آمده است، تشریح و اعلام کرده‌اند که این واکنش‌ها قاطعانه‌تر خواهد بود و از قدرت اقتصادی و مالی عربستان به‌عنوان سلاح استفاده خواهد شد. آنها به این موضوع نیز اشاره کرده‌اند که کشورشان برای خرید تسلیحات به سمت روسیه و چین بروند و چه بسا اقدامی فراتر از آن انجام دهند؛ یعنی آشتی با ایران و همپیمانی با آن در رویارویی با غرب و آمریکا.

این موضوع، که حکومت سعودی شاهزاده «خالد الفیصل» را در راس هیاتی به آنکارا برای رایزنی با همتای ترکیه‌‌ای خود درباره نحوه همکاری برای دستیابی به راه‌حلی برای این بحران اعزام کرده، بدان معناست که آن از مواجهه با آنکارا اجتناب می‌کند و دیپلماسی را ترجیح می‌دهد. شاهزاده خالد الفیصل، مشاور پادشاه سعودی است که گفته می‌شود نسبت به شاهزاده‌های دیگر از حکمت و خرد بیشتری برخوردار است و افزون بر این، او شاعر، نقاش، فرهیخته و حاکم منطقه مکه مکرمه است که از دوستی قوی با مقام‌های ترکیه برخوردار است. این شاهزاده همچنین با خاشقجی، زمانی‌که سردبیر روزنامه «الوطن» در ابها بود، رابطه‌ای خوب داشت.

رهبری سعودی با بن‌بستی بی‌سابقه مواجه است؛ همدردی با خاشقجی – خواه در سطح داخل عربستان، خواه در میان کشورهای عربی و خواه بین‌المللی- تمامی مرزها را درنوردیده، و اتهام مطرح شده علیه ریاض مبنی بر قتل این روزنامه‌نگار تقریبا قطعی شده است و حمایت‌ها از آن به نظر اندک است به جز برخی شخصیت‌های و طرف‌های بسیار نزدیک. معتقد نیستیم که اعزام هیاتی به آنکارا می‌تواند بسیاری از این واقعیت‌ها را تغییر دهد.

13 روز از «ناپدید شدن» خاشقجی گذشت و بخش امنیتی ترکیه تهدید می‌کند که فایلی تصویری از این عملیات قتل در داخل کنسولگری را در اختیار دارد و از هیات اعزامی سعودی انتظار دارد که جسد یا بقایای آن را تحویل دهد وگرنه نیروهای امنیتی ترکیه داخل کنسولگری و منزل سرکنسول خواهند شد و نتیجه تحقیقات و توجیه اتهامات را رسما اعلام می‌کند و آن را به قضیه‌ای بین‌المللی تبدیل می‌کند که چه بسا به بازخواست شخصیت‌های بسیار بلندپایه در حکومت سعودی منجر شود.

33 میلیارد دلار خسارت بورس و سهام در عربستان سعودی فقط در روز یکنشبه بود، برخی از شرکت‌ها و شخصیت‌های بین‌المللی در حوزه‌های اقتصاد و رسانه‌ای از مشارکت در کنفرانس سرمایه‌گذاری، که هفته آینده در ریاض برگزار خواهد شد، در اعتراض به ناپدید شدن خاشقجی انصراف داده‌اند. وزرای خارجه بریتانیا، آلمان و فرانسه بیانیه‌ای مشترک صادر کرده و در آن خواستار تحقیقاتی موثق برای شفاف کردن واقعیت‌ها در کنسولگری سعودی و شناسایی هویت مسئولان( در قتل خاشقجی) و محاکمه آنها شده‌اند. چه بسا، همین مساله دستیابی عربستان سعودی به قراردادهای تسلیحاتی را دشوارتر کند و تاثیری منفی بر جنگ در یمن بگذارد.

نفرین جمال خاشقجی، دامن‌گیر عربستان سعودی و مقام‌های ارشد آن برای چندین ماه و شاید چند سال آینده خواهد شد به‌ویژه آن‌که آمریکا و کشورهای اروپایی پوشش امنیتی و حمایتی( از این رژیم) را برداشته‌اند.

این جنایت، در صورتی‌که دست داشتن مسئولان سعودی در آن ثابت شود، تغییرات بسیار و چه‌بسا بنیادی در داخل عربستان و خارج از آن ایجاد خواهد کرد و نقطه عطفی بین دو مرحله کاملا متفاوت خواهد بود و چه بسا وضعیت عربستان دیگر مثل قبل نخواهد شد. باید منتظر ماند.

منبع:تسنیم

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۵۹۴۴۴۱۱۰:۲۵:۲۸ ۱۳۹۷/۷/۲۳
بسیار ساده لوحانه نوشته است . آمریکا مرغ تخم طلای خود را نمی کشد بلکه فشارش را بیشتر میکند تا شیر بیشتری از گاو شیرده بدوشد . برای آمریکا و ترامپ ، حقوق بشر و جان انسانها در مقابل دلار بی ارزش هستند . با یک قرار داد 100میلیارد دلاری ، همه چیز دوباره مثل گذشته خواهد شد . دلخوش به این تحلیلهای آبکی نباشید .
کریم۵۹۴۴۵۴۱۰:۳۳:۲۶ ۱۳۹۷/۷/۲۳
تحلیل انجام شده خیلی دور از ذهن هست به چند دلیل : 1- امریکا شدیدا خواهان ثروت عربستانه و بخشی از پیشرفت اقتصادش رو وابسته به اون میدونه. 2- به عربستان بعنوان یک متحد جهت مقابله با ایران نیاز داره. 3- به عربستان بعنوان لیدر کشورهای عربی در مقابله با عربستان نیاز دارد. 4- به عربستان بعنوان کشوری که راه را برای ارتباط بین عربها واسرائیل هموار می کند نیاز دارد .
مثبت نگر۵۹۴۴۷۷۱۰:۴۹:۱۶ ۱۳۹۷/۷/۲۳
منافع باعث میشه که طی چند روز اینده کشورهای ذینفع بلوای جدیدی درست کنند و برای همیشه ماجرای جمال خاشقجی فراموش می شود واذهان عمومی رو درگیر ماجرای جدید می کنند
ناشناس۵۹۴۵۰۳۱۱:۱۲:۳۲ ۱۳۹۷/۷/۲۳
اقای تحلیل گر مطرح، روابط سعود و امریکا بیش از دو تریلیون می ارزد. روابط غرب با سعود سر این گونه موارد به هم نمی خورد.
سعید۵۹۵۳۱۱۲۰:۲۳:۲۴ ۱۳۹۷/۷/۲۳
امیدوارم سیاستمداران ایرانی هوشمندانه و فعالانه بتوانند از این ماجرا به نفع ایران استفاده کنند خارج از احساسات با عزت و حکمت .و تدبیر....فرصت خوبی راکه ایجاد شده از دست ندهند
ناشناس۵۹۴۵۹۴۱۲:۰۸:۰۱ ۱۳۹۷/۷/۲۳
دوستی با حکومت جنایت کار عربستان خیانت به کشور
ناشناس۵۹۴۷۷۱۱۳:۳۹:۱۸ ۱۳۹۷/۷/۲۳
اصلا عربستان سمت ایران نمیاد
ناشناس۵۹۴۹۲۹۱۵:۱۶:۳۲ ۱۳۹۷/۷/۲۳
دوستی با عربستان به نفع دو کشور ومسلمین است اصلاً چرا دوکشور بزرگ اسلامی وقطب نفت بایدباهم دشمن باشند ؟ تادیگران سودش راببرند ؟!باتفرقه انداختن ثروت همه ما رابه صورتهای متفاوت می چاپن وماهم دست رو دست گذاشتیم به ریش یکدیگرمی خندیم
ناشناس۵۹۵۲۸۱۱۹:۵۹:۴۷ ۱۳۹۷/۷/۲۳
به گمانم حج خیلی خوش گذشته بهت
عبدالله۵۹۴۶۶۳۱۲:۴۹:۰۲ ۱۳۹۷/۷/۲۳
عنقریب اتفاق مهم و عجیبی در دنیا می افتد و خاشخچی برای همیشه فراموش خواهد شد.
ناشناس۵۹۴۷۷۴۱۳:۴۰:۰۰ ۱۳۹۷/۷/۲۳
امیدوارم انتقام خون شهدای منا از این شاهزاده در همین دنیا گرفته بشه
ف.خ۵۹۴۸۳۲۱۴:۰۹:۵۱ ۱۳۹۷/۷/۲۳
دشمنی با عربستان ما را به جایی نمی رساند.
ناشناس۵۹۵۴۹۳۲۳:۴۶:۳۳ ۱۳۹۷/۷/۲۳
سعودیها خیلی دیر به فکر درخواست کمک از ایران مقتدر افتاده اند. ال سعود لب پرگاه است و بزودی آزادگان جهان نابودیش را جشن خواهند گرفت. و پسوند سعودی از نام کشور عربستان حذف خواهد شد.
کرمعلی۵۹۴۸۷۱۱۴:۳۴:۳۱ ۱۳۹۷/۷/۲۳
عربستان بیچاره وبدبخت شد
ناشناس۵۹۵۱۵۴۱۷:۵۵:۱۸ ۱۳۹۷/۷/۲۳
برجهای 11 سپتامبر رو زدند هیچی نشد قاشیقچی فقط یه نفره

پربحث‌های امروز

 1. چرا سامان قدوس در بازی با ترینیدادوتوباگو غایب بود؟

 2. کابینه نتانیاهو سقوط کرد

 3. آمریکا اروپا را تهدید کرد

 4. مایک پنس: پیشرفت بزرگی در مساله کره شمالی به دست آمده

 5. اخبار ضد و نقیض درباره وخامت حال رئیس‌جمهوری مستعفی یمن

 6. عمار حکیم: آمریکا به دنبال شکستن اراده جمهوری اسلامی است

 7. حضور ناو هواپیمابر آمریکا در آبهای مدیترانه

 8. عرضه نفت خام در بورس ادامه دارد

 9. برف و باران در 16 استان کشور

 10. حال این روزهای صرافی‌ها

 11. کردهای سوریه در دیرالزور به دنبال ابوبکر بغدادی

 12. برای جولیان آسانژ در آمریکا کیفرخواست محرمانه صادر شده

 13. ۸ توصیه برای افزایش طول عمر دوربین عکاسی

 14. اینترنت پُرسرعت جان صدها پرنده را در هلند گرفت+ فیلم

 15. ترزا می احتمال استعفایش را رد کرد

 16. مرگ سالانه ده‌ها هزار آفریقایی به دلیل مصرف داروهای تقلبی

 17. زلزله 6.6 ریشتری در جزایر سلیمان

 18. بارش سنگین برف در گردنه‌های لرستان

 19. پوتین: از نفت ۷۰ دلاری راضی‌ام

 20. طلای جهانی گران‌تر شد

 21. هفته گذشته آمریکا در دیرالزور سوریه 44 کودک را کشت

 22. امروز تمام دنیا با نگاه صدق و امانت به جمهوری اسلامی نگاه می کنند

 23. قیمت نفت بازهم افزایش یافت

 24. واگذاری معادن سودده به افراد خاص

 25. راه روسیه از اوپک جدا می‌شود؟

پربحث‌های دیروز

 1. واکنش کیهان به اعدام سلطان سکه  

 2. درگذشت نوربخش مدیرعامل تامین اجتماعی و معاونش در حادثه رانندگی/ جزئیات حادثه برای همراهان وزیر کار در گلستان+تصاویر

 3. ماجرای زندگی مولتی میلیاردری که شهید شد + عکس

 4. دلار وارد کانال ۱۱ هزار تومان شد

 5. بازگشت اثر تحریم ها و وعده های تمام نشدنی اروپایی ها/ راه حل جایگزین چیست؟

 6. دستمزد کارگران و کارمندان در سال آینده چقدر باید افزیش یابد؟

 7. کشورهای غربی، محمدبن سلمان را چگونه نجات می دهند؟

 8. میوه‌ای که سرخوشتان می‌کند

 9. ترامپ یک مقام کاخ سفید را با توصیه همسرش برکنار کرد

 10. همدردی ایران با مردم آمریکا

 11. کاهش ۶۸۰هزار تومانی قیمت سکه در یک هفته/قیمت دلار ۸درصد ارزان شد

 12. سبدهای معیشتی جای ترمیم ریالی مزد را نمی‌گیرند

 13. توصیه محمود صادقی به صداوسیما

 14. اضافه‌وزن؛ افسردگی به بار می‌آورد

 15. چگونه بهبود زخم‌ها را سرعت بخشیم؟

 16. سرماخوردگی کهنه را از طریق این داروی گیاهی درمان کنید

 17. مرگ یک یوزپلنگ در اثر برخورد با یک دستگاه خودرو

 18. عصبانیت سعودی‌ها از معافیت تحریمی آمریکا به مشتری‌های نفت ایران

 19. تیراندازی در مراسم عزاداری در شادگان

 20. زاهدی: اوراق مشارکت هم کارگشا بدهی دولت نیست

 21. دیوید میلیبند: سکوت جامعه بین‌المللی در برابر فاجعه یمن شرم‌آور است

 22. انحراف اتوبوس در کاشان ۲۷ مصدوم برجای گذاشت

 23. حمله توئیتری ترامپ به «فیس‌بوک»، «گوگل» و «توئیتر»

 24. حفاظت از 23 میلیون هکتار از مراتع به مردم واگذار شد

 25. شرکت روس: بعد از کاهش قطعات آمریکایی تحویل هواپیما به ایران را بررسی می‌کنیم

پربحث‌های هفته

 1. سلطان سکه اعدام شد

 2. ادامه تخریب آیت‌الله یزدی با انتشار تصویری از نوه

 3. تهمت بزرگ وزیر خارجه‌مان به نظام؛ آقای ظریف اگر مدرکی دارید، چرا به قوه قضائیه ارائه نمی‌دهید؟/ پولشویی کجا انجام می‌شود؟

 4. سوت و کف به افتخار ظریف

 5. روحانی: تحریم‌های ۱۳ آبان هیچ تاثیری در روند اقتصادی کشور نداشت/ اولین بسته حمایت غذایی آبان داده می‌شود/ برای حقوق پیش‌بینی‌هایی شده تا مشکلات اقتصادی تا حدی جبران شود

 6. تیتر روزنامه استقلال بعد از نایب قهرمانی پرسپولیس در آسیا  

 7. این فیلم را ببینید؛ از احمد شیرزاد تا محمدجواد ظریف

 8. آخوندی: کار درستی کردم که حتی ۱ واحد مسکن مهر افتتاح نکردم

 9. دولت بداند سال آینده تورم بیشتری در اقتصاد ایران بروز خواهد کرد/ دفاع از توزیع کوپن در واکنش به اتهامات کوپونیسم و کمونیسم/ ۱۷ سیاست و بسته پیشنهادی برای خروج از بحران

 10. آقای ظریف! مردم چرا باید برای این سطح ناشی گری دیپلماتیک هزینه دهند؟

 11. جهانگیری: تصمیم گرفتیم تا کسی سرِ گرسنه بر زمین نگذارد/ ارزش روز سهام عدالت ۱۳ میلیون تومان شده است

 12. جزئیات جدید افزایش ۵۰ درصدی حقوق کارکنان سازمان مالیاتی + سند

 13. حضور دختران برانکو، علی پروین و محمود خوردبین در استادیوم آزادی + تصاویر  

 14. به این مسئول چه می‌توان گفت؟  

 15. دفاع رئیس اتحادیه آجیل از قیمت ۲۰۰ هزار تومانی پسته

 16. پیروز حناچی شهردار تهران شد؛ صندلی بهشت به آخوندی نرسید + جزئیات

 17. فاتحه تهران را بخوانیم

 18. ظریف باید اسامی پولشویی کنندگان را نام ببرد وگرنه استیضاح می شود

 19. مردم بدانند این جماعت نسبتی با انقلاب اسلامی و ولایت فقیه ندارند

 20. آخوندی لواسان‌نشین است و خوی اشرافی‌گری دارد

 21. جریان اصلاح طلبی باید پاسخگوی ناکارآمدی دولت کنونی باشد/ اصلاح طلبی را در پای آنها که اصلاح طلب نبودند ذبح کردند/ دو جریان اصلی برای‌‌ نجات خود باید پوست اندازی کنند

 22. اندر حکایت شهرداری تهران / چرا مردم باید هزینه دعواهای سیاسی اصلاح‌طلبان را بدهند؟

 23. آیا حناچی همان فرشته نجات تهران است؟

 24. آقایان! عذرخواهی کنید

 25. افزایش حقوق کارمندان ۲ دستگاه دولتی مجدد به جریان افتاد +سند

پربحث‌های امروز

 1. کابینه نتانیاهو سقوط کرد

 2. آمریکا اروپا را تهدید کرد

 3. مایک پنس: پیشرفت بزرگی در مساله کره شمالی به دست آمده

 4. اخبار ضد و نقیض درباره وخامت حال رئیس‌جمهوری مستعفی یمن

 5. حضور ناو هواپیمابر آمریکا در آبهای مدیترانه

 6. کردهای سوریه در دیرالزور به دنبال ابوبکر بغدادی

 7. برای جولیان آسانژ در آمریکا کیفرخواست محرمانه صادر شده

 8. ترزا می احتمال استعفایش را رد کرد

 9. هفته گذشته آمریکا در دیرالزور سوریه 44 کودک را کشت

 10. بحرین 912 میلیون دلار بالگرد تهاجمی از آمریکا می‌خرد

 11. گوترش خواهان مجازات عاملان قتل خاشقجی شد

 12. انتقاد واتیکان از تحریم های امریکا علیه ایران

 13. کردستان عراق واردات از ایران را تکذیب کرد

 14. رای مثبت سازمان ملل به قطعنامه حمایت از حق تعیین سرنوشت ملت فلسطین

 15. عفو بین الملل: نتایج تحقیقات دادستان عربستان نامعتبر است

 16. کره شمالی یک "سلاح تاکتیکی فوق مدرن" آزمایش کرد

 17. آخرین رهبران خمرهای سرخ به حبس ابد محکوم شدند

 18. بالا گرفتن جنگ لفظی استرالیا و مالزی بر سر طرح انتقال سفارت استرالیا به قدس

 19. آمریکا علیه حاکمیت ارضی سوریه بر جولان رای می دهد

 20. ارتش آمریکا برخلاف ترامپ مهاجران را دشمن نمی بیند

 21. اسرائیلی‌ها خواهان استعفای نتانیاهو شدند

 22. ۵۵ درصد کره‌ای‌ها مالک مسکن هستند

 23. پامپئو: آمریکا همچنان به تحقیقات درباره قتل خاشقجی ادامه می‌دهد

 24. الجبیر: سیاسی کردن پرونده خاشقجی و دخالت در امور عربستان را نمی‌پذیریم

 25. هر زن آفریقایی روزی 6 کیلومتر برای تهیه آب شرب راه می‌رود

پربحث‌های دیروز

 1. ماجرای زندگی مولتی میلیاردری که شهید شد + عکس

 2. بازگشت اثر تحریم ها و وعده های تمام نشدنی اروپایی ها/ راه حل جایگزین چیست؟

 3. کشورهای غربی، محمدبن سلمان را چگونه نجات می دهند؟

 4. ترامپ یک مقام کاخ سفید را با توصیه همسرش برکنار کرد

 5. همدردی ایران با مردم آمریکا

 6. عصبانیت سعودی‌ها از معافیت تحریمی آمریکا به مشتری‌های نفت ایران

 7. دیوید میلیبند: سکوت جامعه بین‌المللی در برابر فاجعه یمن شرم‌آور است

 8. حمله توئیتری ترامپ به «فیس‌بوک»، «گوگل» و «توئیتر»

 9. شرکت روس: بعد از کاهش قطعات آمریکایی تحویل هواپیما به ایران را بررسی می‌کنیم

 10. رئیس جمهور عراق شنبه به ایران سفر می‌کند

 11. سنای آمریکا به قطعنامه «قطع فروش سلاح به بحرین» رای نداد

 12. سردار سلامی: دورریز غذای ایرانی‌ها‌ 50 میلیون گرسنه آمریکایی را سیر می‌کند/ طرح صفر کردن صادرات نفت ایران شکست خورد

 13. کاخ سفید استرداد «فتح‌الله گولن» را بررسی می‌کند

 14. عفو بین‌الملل: تحقیقات عربستان سعودی در مورد قتل خاشقچی فاقد اعتبار است

 15. هشدار آمریکا به بانک‌ها و شرکت‌های اروپایی درباره مبادله با ایران

 16. دوما، توافق منطقه آزاد تجاری بین ایران و اتحادیه اوراسیا را تصویب کرد

 17. اتحادیه اروپا و آفریقای جنوبی در بیانیه مشترک، از برجام حمایت کردند

 18. واکنش دادستان کل ترکیه به اظهارات وزیر خارجه سعودی

 19. پاکستان: ۵ مرزبان آزادشده میرجاوه به ایران تحویل داده شدند

 20. عراقچی: از اتحادیه اروپا انتظار داریم به تعهدات اقتصادی خود در برجام عمل کند/ اقدامات هنوز به راه حل عملی منجر نشده است

 21. خزانه‌داری آمریکا ۱۷ سعودی را به دلیل قتل خاشقچی تحریم می‌کند

 22. الجبیر: مخالف سیاسی کردن قضیه قتل خاشقچی هستیم

 23. در دیدار هیئت سوری با امیرعبداللهیان چه گذشت؟

 24. نشست چهارجانبه آمریکا، انگلیس، عربستان و امارات درباره یمن

 25. ولخرجی عجیب شاهزاده بحرینی برای دیدار با ستاره‌های بالیوود

پربحث‌های هفته

 1. پاسخ بی‌شرمانه پمپئو به توئیت «ظریف»

 2. علت اصلی مشکلات اقتصادی ایران چیست؟/ بسیار بعید است تحریم‌ها باعث مشکلی حاد برای ایران شود

 3. ماجرای زندگی مولتی میلیاردری که شهید شد + عکس

 4. اولین پرواز اردوغان با هواپیمای اهدایی امیر قطر+عکس

 5. بازگشت اثر تحریم ها و وعده های تمام نشدنی اروپایی ها/ راه حل جایگزین چیست؟

 6. افشاگری خبرنگار گاردین: قتل خاشقچی به‌دلیل افشای حمایت بن‌سلمان از ایران‌اینترنشنال/ خطر تهدید جانی خبرنگار گاردین/ واکنش سفیر ایران

 7. اگر رای دادن چیزی را تغییر می داد، این کار را غیرقانونی می‌کردند

 8. ظریف: علیرغم تلاش‌های آمریکا به پیشرفت خود ادامه می‌دهیم

 9. آیا پاکستان میزبان جت نتانیاهو شده است؟ + تصاویر

 10. بن‌سلمان: پرونده «خاشقچی» نباید جهان را از ایران غافل کند!

 11. خرازی: تاکنون صبوری به خرج داده و در برجام مانده‌ایم/ مدارک علیه زاغری، باقر و سیامک نمازی‌ علنی می‌شود

 12. تهران طی دو هفته آینده درباره اروپا تصمیم بگیرد

 13. توطئه عربستان برای پیروزی در جنگ یمن و شکست انصارالله

 14. قدرت شلیک حزب‌الله بیش از ۹۵ درصد ارتش‌های جهان است

 15. لودریان خطاب به ظریف: باید راهی برای معامله با ایران پیدا کنیم

 16. واکنش سفیر ایران در لندن به شروط 12گانه آمریکا

 17. طرح سعودی‌ها برای ترور دشمنان ایرانی و برگزاری نشستی در ریاض برای بررسی امکان ترور سردار سلیمانی

 18. مرکل: یمن شاهد بدترین فاجعه انسانی در کره‌زمین است

 19. وزیر انرژی سابق آمریکا: هیچ حمایت بین‌المللی از تحریم‌های آمریکا علیه ایران وجود ندارد

 20. کشورهای غربی، محمدبن سلمان را چگونه نجات می دهند؟

 21. رژیم صهیونیستی ساختمان شبکه الاقصی را با خاک یکسان کرد/ حزب‌الله: تجاوز اسرائیل اقدام تروریستی وحشیانه است

 22. ترامپ: کشورهای ثروتمند باید به آمریکا پول بدهند

 23. آخرین حرف‌های خاشقچی قبل از کشته شدنش؛ "دارم خفه می‌شم"

 24. ترامپ: ایده ماکرون برای ایجاد ارتش اروپایی بسیار توهین‌آمیز است

 25. بولتون: امکان اعمال تحریم‌های بیشتر علیه ایران وجود دارد

آخرین عناوین