آل‌سعود با بن‌بستی بی‌سابقه مواجه است؛ آیا ریاض برای مقابله با ترامپ، با تهران آشتی می‌کند؟

گروه جهان الف،   3970723030 ۱۵ نظر، ۷ در صف انتشار و ۵ تکراری یا غیرقابل انتشار
آل‌سعود با بن‌بستی بی‌سابقه مواجه است؛ آیا ریاض برای مقابله با ترامپ، با تهران آشتی می‌کند؟

مشاور اقتصادی کاخ سفید هشدار داد رئیس‌جمهور آمریکا در تهدیدها علیه عربستان بسیار جدی است. چه‌بسا مجازات واشنگتن علیه ریاض در صورت ثابت شدن مداخله‌‌اش در قتل روزنامه‌نگار، بلوکه کردن دارایی‌ها و سپرده‌های بالغ بر دو تریلیون سعودی‌ها در آمریکا باشد.

«عبدالباری عطوان» تحلیلگر مطرح جهان عرب در سرمقاله روزنامه فرامنطقه‌ای «رای‌الیوم» نوشت: بیانیه‌ای که حکومت سعودی، روز یکشنبه آن را صادر و در آن تهدیدهای آمریکایی مبنی بر مجازات اقتصادی و چه‌بسا سیاسی علیه ریاض در صورت اثبات دست داشتن آن در ربایش و قتل «جمال خاشقجی» روزنامه‌نگار منتقد، را رد کرد، در وهله نخست جدیت این تهدیدها( از سوی آمریکا)، و در وهله دوم نگرانی از آن، و در وهله سوم تمایل «خودکشی» در رویارویی با آن( تهدیدها) را نشان می‌دهد. این نخستین بار از 80 سال پیش است که «دو همپیمان» این تهدیدها را به صورت علنی و به صورتی که ما آن را مشاهده می‌کنیم، رد و بدل می‌کنند.

به نظر می‌رسد «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا تحت فشارهای «موسسه» یا دولت عمیق آمریکا و موسسات آن قرار دارد و لذا مجبور شد از مواضع سابق خود، که طی آنها از اهمیت جنایت کاسته و خود را از هرگونه تحرک علیه سعودی‌ها دور کرده بود، عقب‌نشینی کند. ترامپ در گفت‌وگویی با شبکه تلویزیونی «فاکس‌نیوز» گفته بود: «خاشقجی آمریکایی نیست و این جنایت در آمریکا اتفاق نیفتاده است. قرارداد تسلیحاتی با عربستان سعودی به ارزش بیش از 110 میلیارد دلار وجود دارد که نمی‌توان از آن صرف‌نظر کرد؛ چرا که آن باعث ایجاد اشتغال و تداوم شکوفایی اقتصاد آمریکا می‌شود.»

ترامپ لحن خود را تغییر داد و تهدید کرد در صورتی‌که ثابت شود خاشقجی در داخل کنسولگری عربستان سعودی در استانبول کشته شده است «مجازات شدیدی» در انتظار آن خواهد بود. رئیس‌جمهوری آمریکا به ماهیت این مجازات اشاره‌ای نکرد ولی در عین حال خاطرنشان کرد که جنایت قتل عملا صورت گرفته است و «همپیمانان تُرک» دلایل و شواهد قاطعی در این‌باره در اختیار وی قرار داده‌اند.

قدر مسلم آن است که ترامپ، که بیش از 4 بار در کمتر از دو هفته گذشته به عربستان سعودی به شیوه باج‌خواهانه بسیار زشت حمله، و طی آنها از عبارات مشابه مبنی بر برخوردای این رژیم از ثروت عظیم استفاده کرده است و گفته که عربستان از حمایت رایگان آمریکا برخوردار است، این باج‌خواهی را در جریان کارزار انتخاباتی حزب جمهوری‌خواه همزمان با نزدیک شدن به موعد انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره- که سه هفته دیگر برگزار می‌شود، به خدمت می‌گیرد. او باید متوجه شده باشد که افکار عمومی آمریکا در حال حاضر در وضعیتی از شوک در نتیجه گزارش‌های رسانه‌های کشورشان درباره ناپدید شدن خاشقجی و احتمالا قتل وی در کنسولگری کشورش در استانبول، به‌سر می‌برد. از این‌رو، ترامپ می‌خواهد از همان حالت شوکه، که با خشم همراه است، در راستای منافع انتخاباتی‌اش بهره‌مند شود و در قامت مردی قدرتمند، که در مجازات مسئولان جنایت تردید نمی‌کند، ظاهر شود.

ترامپ، سعودی‌ها را دوست ندارد و از اعراب و مسلمانان متنفر است ولی او عشقش به ثروت‌های عربستان سعودی و کشورهای عربی حوزه خلیج‌فارس را کتمان نمی‌کند و معتقد است که باید بر بخش بزرگی از آن ثروت دست یافت از این جهت که کشورش طی نزدیک به 80 سال از این کشورها حمایت می‌کند.

«لاری کودولو» مشاور اقتصادی کاخ سفید، که به همان اندازه ترامپ در قبال اعراب و مسلمانان نژادپرست است، هشدار داد که رئیس‌جمهوری آمریکا در این تهدیدهایش «بسیار بسیار جدی است». این بدان معناست که این تدابیر چه‌بسا در صورت ثابت شدن مداخله سعودی در این جنایت، اتخاذ شود. بعید نیست که از جمله این تدابیر، بلوکه کردن دارایی‌ها، سپرده‌ها و سرمایه‌گذاری عربستان در آمریکا باشد که بالغ بر 2 تریلیون دلار است. همان‌گونه که دولت آمریکا بعد از سقوط شاه در ایران و پیروزی انقلاب در سال 1979 میلادی، اموال و سپرده‌های ایران در بانک‌های آمریکا را مصادره کرد.

فعالان «سرشناس» عربستان سعودی در شبکه‌های اجتماعی برخی از ابعاد واکنش احتمالی کشورشان، که در بیانیه‌ رسمی( ریاض) آمده است، تشریح و اعلام کرده‌اند که این واکنش‌ها قاطعانه‌تر خواهد بود و از قدرت اقتصادی و مالی عربستان به‌عنوان سلاح استفاده خواهد شد. آنها به این موضوع نیز اشاره کرده‌اند که کشورشان برای خرید تسلیحات به سمت روسیه و چین بروند و چه بسا اقدامی فراتر از آن انجام دهند؛ یعنی آشتی با ایران و همپیمانی با آن در رویارویی با غرب و آمریکا.

این موضوع، که حکومت سعودی شاهزاده «خالد الفیصل» را در راس هیاتی به آنکارا برای رایزنی با همتای ترکیه‌‌ای خود درباره نحوه همکاری برای دستیابی به راه‌حلی برای این بحران اعزام کرده، بدان معناست که آن از مواجهه با آنکارا اجتناب می‌کند و دیپلماسی را ترجیح می‌دهد. شاهزاده خالد الفیصل، مشاور پادشاه سعودی است که گفته می‌شود نسبت به شاهزاده‌های دیگر از حکمت و خرد بیشتری برخوردار است و افزون بر این، او شاعر، نقاش، فرهیخته و حاکم منطقه مکه مکرمه است که از دوستی قوی با مقام‌های ترکیه برخوردار است. این شاهزاده همچنین با خاشقجی، زمانی‌که سردبیر روزنامه «الوطن» در ابها بود، رابطه‌ای خوب داشت.

رهبری سعودی با بن‌بستی بی‌سابقه مواجه است؛ همدردی با خاشقجی – خواه در سطح داخل عربستان، خواه در میان کشورهای عربی و خواه بین‌المللی- تمامی مرزها را درنوردیده، و اتهام مطرح شده علیه ریاض مبنی بر قتل این روزنامه‌نگار تقریبا قطعی شده است و حمایت‌ها از آن به نظر اندک است به جز برخی شخصیت‌های و طرف‌های بسیار نزدیک. معتقد نیستیم که اعزام هیاتی به آنکارا می‌تواند بسیاری از این واقعیت‌ها را تغییر دهد.

13 روز از «ناپدید شدن» خاشقجی گذشت و بخش امنیتی ترکیه تهدید می‌کند که فایلی تصویری از این عملیات قتل در داخل کنسولگری را در اختیار دارد و از هیات اعزامی سعودی انتظار دارد که جسد یا بقایای آن را تحویل دهد وگرنه نیروهای امنیتی ترکیه داخل کنسولگری و منزل سرکنسول خواهند شد و نتیجه تحقیقات و توجیه اتهامات را رسما اعلام می‌کند و آن را به قضیه‌ای بین‌المللی تبدیل می‌کند که چه بسا به بازخواست شخصیت‌های بسیار بلندپایه در حکومت سعودی منجر شود.

33 میلیارد دلار خسارت بورس و سهام در عربستان سعودی فقط در روز یکنشبه بود، برخی از شرکت‌ها و شخصیت‌های بین‌المللی در حوزه‌های اقتصاد و رسانه‌ای از مشارکت در کنفرانس سرمایه‌گذاری، که هفته آینده در ریاض برگزار خواهد شد، در اعتراض به ناپدید شدن خاشقجی انصراف داده‌اند. وزرای خارجه بریتانیا، آلمان و فرانسه بیانیه‌ای مشترک صادر کرده و در آن خواستار تحقیقاتی موثق برای شفاف کردن واقعیت‌ها در کنسولگری سعودی و شناسایی هویت مسئولان( در قتل خاشقجی) و محاکمه آنها شده‌اند. چه بسا، همین مساله دستیابی عربستان سعودی به قراردادهای تسلیحاتی را دشوارتر کند و تاثیری منفی بر جنگ در یمن بگذارد.

نفرین جمال خاشقجی، دامن‌گیر عربستان سعودی و مقام‌های ارشد آن برای چندین ماه و شاید چند سال آینده خواهد شد به‌ویژه آن‌که آمریکا و کشورهای اروپایی پوشش امنیتی و حمایتی( از این رژیم) را برداشته‌اند.

این جنایت، در صورتی‌که دست داشتن مسئولان سعودی در آن ثابت شود، تغییرات بسیار و چه‌بسا بنیادی در داخل عربستان و خارج از آن ایجاد خواهد کرد و نقطه عطفی بین دو مرحله کاملا متفاوت خواهد بود و چه بسا وضعیت عربستان دیگر مثل قبل نخواهد شد. باید منتظر ماند.

منبع:تسنیم

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۵۹۴۴۴۱۱۰:۲۵:۲۸ ۱۳۹۷/۷/۲۳
بسیار ساده لوحانه نوشته است . آمریکا مرغ تخم طلای خود را نمی کشد بلکه فشارش را بیشتر میکند تا شیر بیشتری از گاو شیرده بدوشد . برای آمریکا و ترامپ ، حقوق بشر و جان انسانها در مقابل دلار بی ارزش هستند . با یک قرار داد 100میلیارد دلاری ، همه چیز دوباره مثل گذشته خواهد شد . دلخوش به این تحلیلهای آبکی نباشید .
کریم۵۹۴۴۵۴۱۰:۳۳:۲۶ ۱۳۹۷/۷/۲۳
تحلیل انجام شده خیلی دور از ذهن هست به چند دلیل : 1- امریکا شدیدا خواهان ثروت عربستانه و بخشی از پیشرفت اقتصادش رو وابسته به اون میدونه. 2- به عربستان بعنوان یک متحد جهت مقابله با ایران نیاز داره. 3- به عربستان بعنوان لیدر کشورهای عربی در مقابله با عربستان نیاز دارد. 4- به عربستان بعنوان کشوری که راه را برای ارتباط بین عربها واسرائیل هموار می کند نیاز دارد .
مثبت نگر۵۹۴۴۷۷۱۰:۴۹:۱۶ ۱۳۹۷/۷/۲۳
منافع باعث میشه که طی چند روز اینده کشورهای ذینفع بلوای جدیدی درست کنند و برای همیشه ماجرای جمال خاشقجی فراموش می شود واذهان عمومی رو درگیر ماجرای جدید می کنند
ناشناس۵۹۴۵۰۳۱۱:۱۲:۳۲ ۱۳۹۷/۷/۲۳
اقای تحلیل گر مطرح، روابط سعود و امریکا بیش از دو تریلیون می ارزد. روابط غرب با سعود سر این گونه موارد به هم نمی خورد.
سعید۵۹۵۳۱۱۲۰:۲۳:۲۴ ۱۳۹۷/۷/۲۳
امیدوارم سیاستمداران ایرانی هوشمندانه و فعالانه بتوانند از این ماجرا به نفع ایران استفاده کنند خارج از احساسات با عزت و حکمت .و تدبیر....فرصت خوبی راکه ایجاد شده از دست ندهند
ناشناس۵۹۴۵۹۴۱۲:۰۸:۰۱ ۱۳۹۷/۷/۲۳
دوستی با حکومت جنایت کار عربستان خیانت به کشور
ناشناس۵۹۴۷۷۱۱۳:۳۹:۱۸ ۱۳۹۷/۷/۲۳
اصلا عربستان سمت ایران نمیاد
ناشناس۵۹۴۹۲۹۱۵:۱۶:۳۲ ۱۳۹۷/۷/۲۳
دوستی با عربستان به نفع دو کشور ومسلمین است اصلاً چرا دوکشور بزرگ اسلامی وقطب نفت بایدباهم دشمن باشند ؟ تادیگران سودش راببرند ؟!باتفرقه انداختن ثروت همه ما رابه صورتهای متفاوت می چاپن وماهم دست رو دست گذاشتیم به ریش یکدیگرمی خندیم
ناشناس۵۹۵۲۸۱۱۹:۵۹:۴۷ ۱۳۹۷/۷/۲۳
به گمانم حج خیلی خوش گذشته بهت
عبدالله۵۹۴۶۶۳۱۲:۴۹:۰۲ ۱۳۹۷/۷/۲۳
عنقریب اتفاق مهم و عجیبی در دنیا می افتد و خاشخچی برای همیشه فراموش خواهد شد.
ناشناس۵۹۴۷۷۴۱۳:۴۰:۰۰ ۱۳۹۷/۷/۲۳
امیدوارم انتقام خون شهدای منا از این شاهزاده در همین دنیا گرفته بشه
ف.خ۵۹۴۸۳۲۱۴:۰۹:۵۱ ۱۳۹۷/۷/۲۳
دشمنی با عربستان ما را به جایی نمی رساند.
ناشناس۵۹۵۴۹۳۲۳:۴۶:۳۳ ۱۳۹۷/۷/۲۳
سعودیها خیلی دیر به فکر درخواست کمک از ایران مقتدر افتاده اند. ال سعود لب پرگاه است و بزودی آزادگان جهان نابودیش را جشن خواهند گرفت. و پسوند سعودی از نام کشور عربستان حذف خواهد شد.
کرمعلی۵۹۴۸۷۱۱۴:۳۴:۳۱ ۱۳۹۷/۷/۲۳
عربستان بیچاره وبدبخت شد
ناشناس۵۹۵۱۵۴۱۷:۵۵:۱۸ ۱۳۹۷/۷/۲۳
برجهای 11 سپتامبر رو زدند هیچی نشد قاشیقچی فقط یه نفره

پربحث‌های امروز

 1. تشدید اختلافات ایران و اروپا، احتمال تحریم‌های جدید و فروپاشی برجام

 2. اسماعیل بخشی دستگیر شد

 3. روحانی از احمدی‌نژاد هم پایین‌تر است

 4. روحانی: ما نمی‌توانیم با خواست عمومی مردم مبارزه کنیم، این نه قانونی است و نه شرعی/ اولین کسی که رادیو را ممنوع کرد پهلوی اول بود/ روزانه اگر فیلترشکن آمد چه خواهیم کرد؟

 5. فقط ۳۰ ثانیه تا موفقیت

 6. چهار ماه کفاره برای یک نفر، چهار سال برای یک ملت

 7. ساختمان های خالی دانشگاه آزاد را به کسب و کارها بدهید، نه دانشجویان پولی

 8. واکنش سازمان بازرسی به افزایش ناگهانی قیمت محصولات سایپا و ایران‌خودرو: اگر مجوزی نداشته باشند، اقدام می‌کنیم!

 9. کرباسچی به زندان رفت + جزئیات

 10. همتی اعلام کرد: آغاز واردات نفت از ایران توسط ژاپن از امروز/ بازار ارز و صرافی‌ها خلوت است؛ بانک مرکزی جور تقاضای ارز را هم می‌کشد

 11. راغفر: ما به‌تدریج شاهد فرسایش شدید آرمان‌ها و ارزش‌های انقلاب اسلامی مثل عدالت اجتماعی شدیم

 12. چرا بازرگان نتوانست با انقلاب همراه باشد؟

 13. روحانی و فیلترینگ؛ چه کسی خواستار برخورد با فیلتر‌شکن‌ها بود؟

 14. افشای لیست موسسات فرهنگی که کمک دریافت کرده‌اند  

 15. پست اینستاگرامی کی‌روش پس از پیروزی مقابل تیم ملی فوتبال عمان

 16. موگرینی: در نشست ورشو حضور نخواهم داشت

 17. ۴۰ سال پس از پیش‌بینی درست کارتر

 18. مردم خواهان اجباری شدن نصب کارتخوان در مطب‌ها شدند/ درآمد یک پزشک یک میلیون تومان است!

 19. جزئیات دستگیری اسماعیل بخشی؛ وی از صبح روز گذشته متواری شده بود

 20. روحانی در واکنش به گزارش تخلف دارویی: ان‌شاءالله که صحت ندارد

 21. صورت دارایی خاندان پهلوی به نقل از خبرگزاری آمریکایی

 22. محسنی اژه‌ای: مرتضوی در زندان است و در ایران و غیرایران به کاری مشغول نشده است

 23. نظرسنجی AFC بین بیرانوند و دروازه‌بان عربستان + لینک

 24. وقتی هشتگ سازی بی بی سی به نفع جمهوری اسلامی تمام شد!

 25. قیمت امروز دلار در بانک‌ها

پربحث‌های دیروز

 1. توزیع دو کیلو گوشت یخ‌زده با کارت ملی!/ برای گرفتن گوشت منجمد، منجمد شوید!

 2. کدامیک به برجام محتاج ترند، ایران یا اروپا؟

 3. فیلم اعترافات اسماعیل بخشی و همدستانش   

 4. «یک» بدعت خطرناک در لایحه بودجه/ مورادی که در بودجه مورد توجه نیست/ سرنوشت بودجه عمرانی و استان‌ها چیست؟

 5. رییس دادگستری تهران در گفتگو با الف: مرتضوی در زندان است/ به دروغ‌ها توجه نکنید

 6. واکنش‌ها به بازداشت مرضیه هاشمی چگونه بود؟ + تصاویر

 7. بی‌قانونی سایپا در افزایش قیمت محصولات/ تخلف قیمت هر محصول چقدر است؟+ جدول

 8. مدیرعامل سایپا تغییر کرد

 9. جزئیات بازداشت همدست اسماعیل بخشی/ ضرب و شتم ضابطان زن قضایی توسط مهدی قلیان

 10. توکلی خطاب به رئیس و نمایندگان مجلس: از اقدام غیرقانونی دولت برای حذف دانشگاه‌های موفق جلوگیری کنید/ مانع ایجاد فرصت برای مقامات دولتی شوید

 11. تعطیلی دولت آمریکا یکماهه شد/ صف غذای رایگان در بزرگترین اقتصاد دنیا+ تصاویر

 12. واکنش رحمانی به تغییر مدیرعامل سایپا/ اگر پراید صرفه ندارد محصول دیگری تولید کنند

 13. جزئیات طرح نمایندگان برای اختصاص سهمیه بنزین به ازای هر ایرانی

 14. گام‌هایی که برای تولید تانک در ایران برداشته شد+ عکس و فیلم

 15. ۴۸ درصد مردم آمریکا در مرز خط فقر زندگی می‌کنند

 16. پورابراهیمی: خودروسازان در ظاهر خصوصی سازی شده‌اند / وزیر صنعت هم پاسخگو نیست

 17. عروس داعشی که روزگار خانواده همسرش را سیاه کرد+ تصاویر

 18. اصلاح نظام بانکی و دست‌های پشت پرده؛ چه کسی می‌تواند انجام دهد؟/ آقای روحانی‌ ‌ترمز بانک‌ها را می‌کشد!

 19. طرح سهمیه‌بندی بنزین اعلام وصول شد

 20. حکم قطعی پرونده ۵ صراف صادر شد + جزئیات

 21. پوری‌حسینی با دستور بازپرس ممنوع‌الخروج شد

 22. دادگاه بعدی مرضیه هاشمی چهارشنبه آینده برگزار می‌شود

 23. کنفرانس ضد ایرانی ورشو؛ شکستی دیگر که ترامپ می‌خورد

 24. معصومه ابتکار در BRT  

 25. سرقت مسلحانه در رشت  

پربحث‌های هفته

 1. همسر شهید حججی ازدواج کرد؟

 2. غیرت برای زنان کجا رفته؟

 3. اروپا به ایران: نمی‌توانیم برنامه موشکی‌تان را تحمل کنیم/ لغزش اروپا به سمت ترامپ

 4. بازداشت خبرنگار پرس‌تی‌وی در آمریکا

 5. تشدید اختلافات ایران و اروپا، احتمال تحریم‌های جدید و فروپاشی برجام

 6. موشک ماهواره‌بر حامل «پیام» نشد!

 7. سقوط هواپیما حوالی صفادشت تهران/بوئینگ ۷۰۷ باری ارتش در فرودگاه فتح دچار سانحه شد/هواپیما 16 سرنشین داشت/15 کشته و یک مصدوم تا این لحظه/ اسامی کامل جانباختگان+تصاویر  

 8. تاج و داورزنی کنارخواننده معروف لس آنجلسی   

 9. توزیع دو کیلو گوشت یخ‌زده با کارت ملی!/ برای گرفتن گوشت منجمد، منجمد شوید!

 10. اسماعیل بخشی دستگیر شد

 11. جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام با حضور ظریف و احمدی‌نژاد  

 12. کدامیک به برجام محتاج ترند، ایران یا اروپا؟

 13. چرا پراید ۲۱ میلیون تومانی یک هفته‌ای ۳۶ میلیون تومان شد؟

 14. ویدئو/ آقای مترجم کار دست کی‌روش و خیابانی داد  

 15. جدال اصلاح طلبان و دولت اعتدال/ خبری از حال و روز مردم دارند؟

 16. توکلی: سه قوه با تبانی برخورد با حقوق‌های نجومی را بر زمین گذاشتند

 17. فرشته نجات تنها سرنشین زنده مانده حادثه بوئینگ ۷۰۷

 18. فیلم اعترافات اسماعیل بخشی و همدستانش   

 19. آذری جهرمی: هزینه ساخت ماهواره پیام ۱.۲ میلیون یورو بود

 20. عسگراولادی: بعد از ۶۴سال، دو ماه است صادراتم را متوقف کردم

 21. واکنش پزشکیان به حاشیه‌های پیش آمده برای یکی از نمایندگان مجلس/ اتهام نماینده ملکان آشکار شود، غیرقابل گذشت است

 22. یارانه نقدی ۳۳۰ هزار میلیارد تومان را بلعید!

 23. امام جمعه اسالم؛ تلگرام را رفع فیلتر کنید

 24. کور هستید؛ برجام را هنوز اجرا می‌کنیم؛ دم از مذاکره می‌زنید/ نه سانتریفوژ می‌چرخد و نه چرخ زندگی مردم/ خودروی که تماما در ایران تولیدمی‌شود، نیازی به ارز ندارد!/معنی موفقیت را نفهمیدیم

 25. سروش: سهم سایپا از فروش هر پراید ۲۰۰۰ دلار است/ پراید تولیدی امروز با پراید قبلی متفاوت است

پربحث‌های اخیر

 1. تشدید اختلافات ایران و اروپا، احتمال تحریم‌های جدید و فروپاشی برجام

 2. موگرینی: در نشست ورشو حضور نخواهم داشت

 3. نتانیاهو: نیروی هوایی ما به سوریه حمله کرد

 4. طعنه ترامپ به پلوسی: خیابانهای سان فرانسیسکو را تمیز کنید؛ چندش‌آور است

 5. انفجار خودروی بمب‌گذاری شده علیه نیروهای آمریکایی در سوریه

 6. پرواز هواپیماهای ماهان ایر به آلمان ممنوع شد

 7. جاسوسی جدید از فرماندهان «حماس» لو رفت

 8. دومین جلسه دادگاه «مرضیه هاشمی» چهارشنبه تشکیل می‌شود

 9. آمریکا نخست‌وزیر عراق را تحت فشار قرار داده است

 10. پشت پرده عملیات انتحاری علیه نیروهای آمریکایی در سوریه/ آیا پای مخالفان ترامپ در میان است؟

 11. آقای پمپئو تاریخ‌ کشورتان را بخوانید

 12. آلمان هواپیمایی ماهان را تحریم می‌کند

 13. حمله اسرائیل به سوریه پیامی برای ایران بود؟

 14. پیامدهای اقتصادی بریگزیت چیست؟

 15. اردوغان: عملیات ترکیه در عفرین در یادها خواهد ماند

 16. عمران‌خان به قطر می‌رود

 17. فرستاده سازمان ملل به یمن امروز به صنعا می‌رود

 18. حال سید حسن نصرالله خوب است

 19. یک شعار صرفاً فریبنده!

 20. بیانیه کاخ سفید درباره خروج از برجام و احیای تحریم‌های ضدایرانی توسط ترامپ

 21. تجاوز هوایی و موشکی رژیم صهیونیستی به خاک سوریه نا کام ماند+ عکس و فیلم

 22. گفت‌وگوی تلفنی ترامپ و اردوغان درباره سوریه

 23. توطئه تازه آمریکا علیه حزب‌الله

 24. کاخ‌سفید هیچ برنامه‌ای برای بعد از خروج از سوریه ندارد

 25. تشدید شکاف میان تکفیری‌ها

پربحث‌های دیروز

 1. تعطیلی دولت آمریکا یکماهه شد/ صف غذای رایگان در بزرگترین اقتصاد دنیا+ تصاویر

 2. ۴۸ درصد مردم آمریکا در مرز خط فقر زندگی می‌کنند

 3. عروس داعشی که روزگار خانواده همسرش را سیاه کرد+ تصاویر

 4. کنفرانس ضد ایرانی ورشو؛ شکستی دیگر که ترامپ می‌خورد

 5. پاسخ سوریه به حملات هوایی اسرائیل در جنوب دمشق

 6. نامزد جمال خاشقجی ماه آینده اسراری را فاش خواهد کرد

 7. افزایش ۲۳ درصدی فروش نوارکاست در آمریکا

 8. کاردار ایران به وزارت خارجه آلمان احضار شد

 9. نتانیاهو: اخبار مهمی در راه است

 10. گاردین: اقتصاد ترامپ برای میلیاردرها عالی است نه برای قشر کارگر

 11. هزینه نیم میلیون دلاری سعودی‌ها برای فرار از تبعات قتل خاشقچی

 12. توطئه تازه آمریکا علیه حزب‌الله

 13. کاخ‌سفید هیچ برنامه‌ای برای بعد از خروج از سوریه ندارد

 14. تشدید شکاف میان تکفیری‌ها

 15. علت مشارکت امیر قطر در نشست اقتصادی بیروت

 16. اکثریت فرانسوی‌ها از «امانوئل ماکرون» ناراضی‌اند

 17. چرایی سفر معاون وزیر خارجه آمریکا به منطقه

 18. باسیل: مسئولیت ناپدید شدن امام موسی صدر بر عهده لیبی است

 19. هشدار حشد الشعبی به رژیم صهیونیستی

 20. موضع گیری خصمانه سخنگوی ائتلاف ضد یمن علیه ایران

 21. حمله مجدد ترامپ به پلوسی و دمکرات‌ها

 22. مسکو: دفاع هوایی سوریه حمله اسرائیل را دفع کرد

 23. نتانیاهو: سیاست ما در قبال ایران تغییری نمی‌کند

 24. لیبرمن: به نوار غزه حمله خواهم کرد

 25. تاثیر توییت‌های ترامپ بر نوسان نرخ دلار در ترکیه

پربحث‌های هفته

 1. اروپا به ایران: نمی‌توانیم برنامه موشکی‌تان را تحمل کنیم/ لغزش اروپا به سمت ترامپ

 2. تشدید اختلافات ایران و اروپا، احتمال تحریم‌های جدید و فروپاشی برجام

 3. تکلیف ما و اروپای در حال گذار

 4. تعطیلی دولت آمریکا یکماهه شد/ صف غذای رایگان در بزرگترین اقتصاد دنیا+ تصاویر

 5. دونالد ترامپ و حنایی که دیگر رنگی ندارد/ آیا سال ۲۰۱۸ نقطه اوج سقوط آمریکا بود؟

 6. ترامپ: کاری که با ایران کردم، معجزه‌آسا بود

 7. ظریف: بازداشت خبرنگار پرس‌تی‌وی نقض آزادی بیان است

 8. ۴۸ درصد مردم آمریکا در مرز خط فقر زندگی می‌کنند

 9. عروس داعشی که روزگار خانواده همسرش را سیاه کرد+ تصاویر

 10. از ملانی فرانکلین تا مرضیه هاشمی

 11. ترامپ به پرتاب ماهواره‌بر ایرانی واکنش نشان داد

 12. ترامپ به استعفا یا استیضاح نزدیک‌تر می‌شود

 13. فرزندان مجری بازداشت‌شده پرس‌تی‌وی به دادگاه آمریکا احضار شده‌اند

 14. کنفرانس ضد ایرانی ورشو؛ شکستی دیگر که ترامپ می‌خورد

 15. روسیه: مذاکره درباره برنامه موشکی ایران تحت فشار آمریکا نشدنی است

 16. ائتلاف شوم عربستان و امارات برای شکست قطر

 17. موگرینی در نشست ضد ایرانی لهستان شرکت نمی‌کند

 18. آمادگی افغانستان برای تامین نیاز کارخانجات ایران

 19. پاسخ سوریه به حملات هوایی اسرائیل در جنوب دمشق

 20. موگرینی: در نشست ورشو حضور نخواهم داشت

 21. ضرورت حمایت از موضع مستقل مالزی در برابر اسرائیل

 22. سرانجام مبهم برگزیت و بحران در دولت انگیس/ جدال کوربین و ترزا می به کجا خواهد انجامید

 23. ترامپ: ما داعش را برای چه کسانی می‌کشیم؟

 24. لاوروف: نشست ضدایرانی ورشو غیرسازنده است

 25. پمپئو پرتاب ماهواره پیام را تهدیدی برای خاورمیانه خواند

آخرین عناوین