دهک‌های پایین زیر چرخ‌های رکود تورمی و نیاز به سیاست‌های جبرانی

مصطفی نصر اصفهانی*،   3970720105 ۳۳ نظر، ۲ در صف انتشار و ۱۵ تکراری یا غیرقابل انتشار
دهک‌های پایین زیر چرخ‌های رکود تورمی و نیاز به سیاست‌های جبرانی

شوک وارد شده به نرخ ارز منجر به رکودی تورمی خواهد شد: چیزی که در شوک ارزی سال 91 هم تجربه کردیم.

تورم باعث کاهش قدرت خرید مردم می‌شود. این کاهش قدرت خرید در شرایط معمولی هم به دلیل توهم پولی پایدار خواهد بود، ولی وقتی رکود هم همراهش باشد موجِ بیکاری ایجادشده، کاهشِ بیشترِ نرخِ دستمزدِ واقعی را هم به همراه خواهد داشت.

بنابراین در یک خانوارِ دهکِ پائین، هم قدرتِ خریدِ دستمزدها(که معمولا ثابت است یا افزایشی متناسب تورم ندارد) کاهش پیدا می‌‍کند، و هم تعداد افرادِ شاغل کاهش پیدا می‌کند.

مطابق آماری که مربوط به پیش از جهش نرخ ارز شنیدم بیش از 3 میلیون خانوار با درآمد ماهانه کمتر از 500هزار تومان زندگی می‌کنند. اگر اندازه خانوار را بطور متوسط 3 نفر در نظر بگیریم این یعنی بیش از 9 میلیون نفر از جمعیت، با درآمد کمتر از 170هزار تومان در ماه زندگی می‌کنند!(یعنی از هر ده نفر بیش از یک نفر)

با این آمار می‌توان فهمید که وقتی گفته می‌شد افراد زیادی با همان یارانه 45 هزار تومان زندگی می‌کنند حرف نابجایی نبوده است!

ممکن است گفته شود که افراد فوق‌الذکر از دهکِ دهم درآمدی هستند و شاید اهمیت بالایی نداشته باشد، اما وضعیت دهک‌های بعدی هم چندان جذاب نیست: بیش از 9 میلیون خانوار درآمد ماهانه کمتر از 2 میلیون تومان دارند. این یعنی، اگر جمعیت خانوار را بطور متوسط 3 نفر در نظر بگیریم، بیش از 27 میلیون نفر از هموطنان با درآمد ماهانه کمتر از 700هزار تومان زندگی می‌کنند: یعنی بیش از یک سوم جمعیت!

وقتی از جنبه‌های مختلف به مسئله توجه می‌کنیم متوجه می‌شویم که آمار فوق، بسیار تکان‌دهنده و دردناک هستند! فارغ از جنبه‌های رفاهی، جنبه‌های اجتماعی مهمی هم وجود دارند. اختلاف طبقاتی در حال «ملموس‌تر» شدن است و ممکن است منجر به شورش‌ و ناامنی‌هایی برای کشور و دهک‌های بالای درآمدی بشود.

بنابراین باید در این وانفسا، سیاست‌هایی جبرانی برای حمایت از چند دهک پائین درآمدی طراحی کرد. اینکه این حمایت و جبران باید به چه صورت باشد مجالی دیگر می‌طلبد، اما در لزوم وجود آن هیچ شکی نیست.

*کارشناس اقتصادی

گوشی شاپ الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۵۹۰۵۳۶۱۷:۳۲:۰۵ ۱۳۹۷/۷/۲۰
تنها کمیت زندگی مهم نیست بلکه کیفیت آن به مراتب مهمتر است. متاسفانه با خراب شدن وضعیت اقتصادی کشور در یک سال اخیر، کیفیت زندگی اکثریت مردم چندین برابر کمیت زندگیشان نزول پیدا کرده است.
ناشناس۵۹۰۶۳۰۱۹:۰۲:۱۹ ۱۳۹۷/۷/۲۰
تنها راه حل مشکلات معیشتی مردم اینه که به مسئولین حداقل حقوق را بدن یعنی حدود 100 دلار در ماه که ببینند مردم چی میکشن بعد قول میدم به 3 سوت کیفیت و کمیت زندگی مردم درست میشه
ناشناس۵۹۱۲۸۸۱۱:۳۷:۴۳ ۱۳۹۷/۷/۲۱
داداش گلم تو کشورهای دیگه مردم کار میکنند تا زندگی کنن ما هر روز میمیریم بلکه یه روز بیشتر زنده بمونیم نه زندگی خصوصا قشر کارمند مرده اندو هیچی کی نیست نعششونو جع کنه کدوم گارمندی با این همه هزینه میتونه کل رو کم نیاره دولت هم که نشسته ماشاا... ماشاا... تکونی به خودش نمیده انگار نه انگار که ماهم انسانیم
ناشناس۵۹۱۳۹۵۱۲:۳۷:۰۰ ۱۳۹۷/۷/۲۱
حداقل حقوق حدود 80 دلار هست نه 100 دلار
ناشناس۵۹۰۷۲۳۲۰:۴۲:۱۶ ۱۳۹۷/۷/۲۰
مردم چوب انتخاب غلط خودشون در سالهای 92 و 96 را می خورند و خود کرده را تدبیر نیست .
ناشناس۵۹۱۴۱۶۱۲:۵۰:۱۸ ۱۳۹۷/۷/۲۱
البته چوب اصلی در سال 88 خورده شد.
ناشناس۵۹۱۶۱۹۱۴:۲۷:۲۷ ۱۳۹۷/۷/۲۱
ماهی گیری از آب گل آلود به روش جناحی می فرمایید
بهمن۵۹۰۸۰۵۲۲:۲۷:۵۹ ۱۳۹۷/۷/۲۰
ایرانی را چه به کیفیت زندگی !! خدا خدا میکنم تو این وانفسا گرسنگی زن و بچم ،بیماری و خسارات های دیگه گرفتارم نکنه، باور کنیین چند روزه باطری پرایدم خراب شده رفتم یکی بخرم با قیمت نجومی روبه رو شدم، منصرف شدم از خریدن، یه گوشه نشستم منتظرم ببینم قیمت پایین میاد یا نه، خدا نگذره از باعث و بانیانش،
ناشناس۵۹۰۵۵۲۱۷:۴۸:۴۹ ۱۳۹۷/۷/۲۰
بخدا ۸ سال توی یه شرکت کار کردم و الان بیکارم. نمیتونم که برم کمیته امداد. تو رو خدا سبد غذایی رو شامل همه بکنید تا ما هم بگیریم.
ناشناس۵۹۰۶۰۵۱۸:۳۷:۱۸ ۱۳۹۷/۷/۲۰
به تنها کسایی که نمیرسه ماهاست چون نه بیمه داریم نه بازنشته ایم نه بسیجیم نه کمیته امدادیم رفیق ما جزو نفوس این کشور نیستیم
ناشناس۵۹۰۶۳۱۱۹:۰۳:۲۵ ۱۳۹۷/۷/۲۰
حالا فکر می کنی سبد غذایی چی هست؟
ناشناس۵۹۰۷۲۰۲۰:۳۹:۵۸ ۱۳۹۷/۷/۲۰
واسه کسی که نداره اندکی کمک همین
ناشناس۵۹۰۶۸۸۱۹:۵۸:۳۹ ۱۳۹۷/۷/۲۰
دوست عزیز ما که گدا نیستیم ! من به عنوان یک شهروند شغل محترمانه و درامد معقول و مناسب می خوام که بتونم عزتمندانه زندگی کنم و خانواده ام را اداره کنم با این همه درامد نفت و گاز و فلزات و ... این درخواست بزرگی نیست
ناشناس۵۹۰۸۴۶۲۳:۲۳:۰۹ ۱۳۹۷/۷/۲۰
کارمون به کجا رسیده که التماس سبد غذایی رو میکنیم
ناشناس۵۹۰۵۵۹۱۷:۵۱:۳۲ ۱۳۹۷/۷/۲۰
تقریبا تمام قشر متوسط وارد گروه فقیر شده اند. جامعه ای که به دو قشر ثروتمند شدید و فقیر شدید تقسیم بندی شده است.
ناشناس۵۹۱۰۲۷۰۸:۵۷:۲۵ ۱۳۹۷/۷/۲۱
به دو بخش فقیر و مسئولین و فک و فامیلشون تقسیم شده
رضا۵۹۰۵۷۳۱۸:۰۰:۲۲ ۱۳۹۷/۷/۲۰
راهکار این حبران گران کردن مواردی همچون قیمت انرژی است که مصرف دهک های پایین خیلی کم است و پرداخت مابه التفاوت بصورت یارانه غیر نقدی به خانوارهای فقیر اما پوپولیست ها اجازه این کار را نمی دهند و می خواهند از فقرای گرسنه که خودرو هم ندارند با بنزین مجانی حمایت کنند اگر بنزین ۱۰ هزار تومان شود چقدر می شود سبد کالا به دهک های ۱ تا ۳ داد؟
عبدالله۵۹۰۶۴۱۱۹:۱۰:۱۰ ۱۳۹۷/۷/۲۰
دیگه گرانتر از این.بنزین هشتاد تومنی شده هزارتومن اما یارانه همون ۴۵هزارتومنه...در ضمن با افزایش حامل های انرژی دوباره یک افزایش قیمت در کالاها وخدمات صورت می گیرد و پدر مردم ضعیف درمیاد
رضا۵۹۰۷۶۱۲۱:۳۶:۲۷ ۱۳۹۷/۷/۲۰
برادر اولا یارانه باید به ۴۰‌درصد مردم داده شود نه همه ثانیا باید به صورت کالا و خدمات باشد نه پول که ایجاد تورم می کند دولت عمده می خرد پس ارزان می خرد و واسطه ها حذف می شوندثالتا نیاز فقرا غذاست نه بنزین و مصرف برق و گاز زیاد بهتر است پلکانی گران کنند و مابه التفاوت را به فقرا بدهند خانواده من چند ماشین دارد و این وضع به نفع من است اما نه انصاف است نه عقلانی
ناشناس۵۹۰۷۱۳۲۰:۲۹:۳۷ ۱۳۹۷/۷/۲۰
دقیقا درست گفتین باید بصورت یارانه پرداخت بشه ولی نمیزارن
امیر یوسفی۵۹۰۵۹۱۱۸:۲۱:۵۲ ۱۳۹۷/۷/۲۰
ما هر چند ماه یک بار به یکی از رستورانهای معروف کباب ترکی در تهران می رفتیم و همیشه برای سه نفر بین 50 تا 60 هزار تومان هزینه می شد امروز که رفتیم همون منوی همیشگی 95 هزار تومان شد تصمیم گرفتیم آخرین بارمان باشه که این کارو می کنیم حالا شما فکر کن چندین نفر مثل ما چنین تصمیمی بگیرند و اون رستوران مجبور به تعطیل شدن بشه علاوه بر بیکار شدن پرسنل اون رستوران کلی مشاغل دیگه از جمله نون فانتزی و قصابی و ... مشتری خودشون را از دست می دن این یک مثال بود شاید صرفه جویی کردن و پایین آوردن هزینه ها به ظاهر چاره ی کار باشه ولی عواقب وخیمی هم داره مثلا بسیاری از خانم ها به دلیل شرایط کنونی به آرایشگاه نمی رن و خودشون موهاشونو رنگ می کنن بنابراین آرایشگاهها کم مشتری و ورشکست می شن کسی برای تمیز کاری از خدمات شرکتهای نظافت منزل استفاده نمی کنه و به کافی شاپ نمی ره کمتر مهمونی می گیره و به باشگاه ورزشی نمی ره و .... در عوض بسیاری از این مشاغل خدماتی کوچک از بین می ره و به خیل بیکاران اضافه می شه و افسردگی و بیماری افزایش پیدا می کنه حتی پرسنل آموزشگاه زبان کنار محل کار من می گفتند که به دلیل کم بودن متقاضی مجبور به تعطیل شدن هستند یعنی آموزش کودکان هم در خطره بنابراین به قول اون دوستمون اشکنه خوردن فقط ظاهرا هزینه ها را پایین میاره ولی تبعات بدتر داره
ناشناس۵۹۰۶۰۱۱۸:۳۴:۲۵ ۱۳۹۷/۷/۲۰
دهک بالا هم مونده. الان استاد دانشگاه با حقوق 5تومن مونده تو خرج زندگی
رضا۵۹۰۶۲۱۱۸:۵۱:۳۶ ۱۳۹۷/۷/۲۰
من وضعیت افرادبادرآمدکمترازچهارپنج میلیون رادرک می کنم اماباورکنیدمتخصصین ردبالایی مثل اغلب اعضای هیات علمی دانشگاه ها داریم که برخی گریزی جزماندن وتحمل کردن ندارنداما آنهایی که متاع علمی قابل عرضه ای داشته باشندترک وطن خواهندکردخودم درچندروز اخیرشاهدتدارک برخی ازبهترین همکاران اغلب جوانم برای خروج ازکشوربوده ام توجیه خوبی هم دارند.علم مرز نمی شناسدرفتنمان خیانت نیست وقتی بمانیم ونتوانیم کارکنیم خیانت است .
ناشناس۵۹۰۷۰۵۲۰:۲۳:۳۵ ۱۳۹۷/۷/۲۰
کجا می روند؟ بردن متاع اینان، زیره به کرمان بردن است!!
ناشناس۵۹۰۶۳۵۱۹:۰۷:۰۴ ۱۳۹۷/۷/۲۰
شما جیب ما را نزن، جبرانی نذر گذشتگانتون.
ناشناس۵۹۰۹۹۵۰۸:۳۱:۲۰ ۱۳۹۷/۷/۲۱
سیستم گدا پروری واقعا کرامت ما ایرانیها در این اندازه هستش
ناشناس۵۹۱۱۸۸۱۰:۳۷:۱۹ ۱۳۹۷/۷/۲۱
پشت کامیونی نوشته بود : بسوز تا بدانی چه می کشم !! این سخن پرمعنایی است !! ... می توان از چند بُعد تحلیل و تفسیر کرد !! حالا منظور آن است که اگر دولتیان و مجلسیان ما یک صدم مسائل و مشکلات و دردها و ناراحتی ها و استرس ها و اضطراب های قشر های جامعه داشتند و واقعاً حس می کردند ، حتما و حتما اقدام یا اقداماتی می کردند !! ... برادر چی فرمودی ؟!! ... قبول دارم !! ... ملتفت هستم !! دولتیان و مجلسیان واقعاً از مشکلات مردم خبر دارند ، بی خبر نیستند !! اما حس کردن مشکلات غیر از آگاهی داشتن از مشکلات است !! .... بله برادر ! ... بسوز تا بدانی چه می کشم !!!!!
سیدرضا۵۹۱۱۸۹۱۰:۳۷:۲۸ ۱۳۹۷/۷/۲۱
متاسفانه مشکلات اقتصادی موجب بروز مشکلات روانی برای مردم شده است. اینکه بنشینیم تا ترامپ کنار برود که راهکارنیست.بایدباگفتگومشکلاتمان را برای همیشه با آمریکا حل کنیم.
ناشناس۵۹۱۲۹۶۱۱:۴۱:۵۹ ۱۳۹۷/۷/۲۱
منطقی ترین تحلیلی که تا امروز در سایت الف خواندم جدا دست مریزاد استاد
آرش۵۹۱۴۹۸۱۳:۲۳:۱۶ ۱۳۹۷/۷/۲۱
من به عنوان تولید کننده پنبه ورشکست شدم. الان زدم تو کار دلالی لوازم بهداشتی ماهی سی و پنج درامد دارم.با شغل من تورم به جنس مردم اضافه شده
ناشناس۵۹۱۶۱۷۱۴:۲۶:۵۶ ۱۳۹۷/۷/۲۱
تورم بالای 100 درصد، افزایش حقوق 9 درصد، این تصیمات دیگر قشر متوسط باقی گذاشته است، جامعه تقسیم به دو قشر غنی و فقیر شده است.
سعید۵۹۱۷۲۵۱۵:۲۸:۴۴ ۱۳۹۷/۷/۲۱
راهکار فقط قطع افرادی که درامد بالای 3 میلون دارند. قطع یارانه زن و شوهر کارمند و پزشگان پرستاران. و واریز ان یه دهک های پایین جامعه بهزیستی و کمیته امداد هست. لطفا زودتر اقدام کنید واقعا زیر فشار هستن با سبد غذایی مشگل حل نخواهد شد. اقشار ضعیف نیازمند پول نقد هم هستن.
بازنشته بانک تجارت۵۹۲۵۲۰۰۸:۵۱:۰۲ ۱۳۹۷/۷/۲۲
با سلام ما بازنشتگان بانک تجارت خواستار بررسی دقیق از دخل و خرج مدیران بانک تجارت و ظلم خیلی زیاد به ما بازنشتگان را داریم اکنون حقوق شاغلین در طول 5 سال 2.5 برابر ما حقوق میگیرند
کلاسی نوجاباما-JB97DH3بیمه azki

پربحث‌های امروز

 1. بنزین احتمالاً تا دو هفته آینده دو نرخی می‌شود

 2. گاف بزرگ مسیح علی‌نژاد، او را مجبور به عذرخواهی کرد!+ فیلم

 3. روحانی وزرای پیشنهادی خود را به مجلس معرفی کرد/ شریعتمداری، دژپسند، رحمانی و اسلامی برای ۴وزارتخانه خالی

 4. جهانگیری: افزایش نرخ بنزین در شرایط فعلی شدنی نیست/ تورم را تک نرخی کردیم

 5. آقای آخوندی کارنامه ۵ ساله وزارت خود را منتشر کنید/ عملکرد وزیر پرحاشیه؛ از هواپیماهای برجامی و مسکن اجتماعی تا اظهارنظرهای سیاسی/ آیا وزیر روحانی به خیابان بهشت می‌رود؟

 6. جایزه بی‌کفایت‌ترین وزیر جمهوری اسلامی   

 7. شریعتمداری: من را جای دیگر هم به کار نگیرید/ در چند ماه اخیر امتحان خوبی پس ندادیم

 8. چرا آخوندی استعفا کرد؟

 9. دلار آمریکا واحد پول کدام کشورها است؟

 10. بسته اروپایی‌ها باید قبل از تحریم‌های ۱۳ آبان اجرایی شود/ موضوع برجام با FATF متفاوت است/ نمی‌توان به اظهارات مقامات اروپایی اطمینان داشت

 11. ضرغامی: موافق حضور زنان در استادیوم هستم/ معتقدم آقای روحانی محافظه‌کاری می‌کنند

 12. مجری‌هایی که ممنوع‌التصویر شدند

 13. تشریح برنامه جدید بانک مرکزی برای تعادل در بازار ارز

 14. اعتراف عربستان به قتل خاشقچی، تشدید اختلاف در کاخ سفید و برگ برنده اردوغان

 15. تذکر امام خمینی به حاج احمد درباره بیت جماران

 16. حاجی‌بابایی: CFT یعنی آمریکا در بانکها سیستمی نصب می‌کند که براحتی به گردش مالی ایرانی‌ها دسترسی پیدا کند

 17. آقای روحانی! ۹۷ درصد، معرفی شریعتمداری بعنوان وزیر کار را "توهین به شعور مردم" می‌دانند

 18. سوابق تحصیلی و کاری گزینه پیشنهادی روحانی برای وزارت صمت

 19. واکنش رئیس سازمان پدافند غیرعامل به احتمال تحریم اینترنت ایران از سوی آمریکا

 20. زائران اربعین چگونه "۱۰۰ هزار دینار" بانک ملی را دریافت کنند؟

 21. آخوندی رفت...  

 22. محمد اسلامی؛ گزینه دولت برای وزارت راه را بهتر بشناسید

 23. رشد علمی کشور تا ۶ سال پیش ۱۳ برابر میانگین دنیا بود

 24. آقای روحانی به مشکلات اقتصادی و مطالبات مردم بی‌توجهی می‌کند/ چرا وزیری که ناکارآمد است کنار گذاشته نمی‌شود/ امروز نیازمند فرمانده هستیم

 25. کاهش قیمت دلار به ۱۳۸۰۰ تومان/ سکه ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان شد + جدول

پربحث‌های دیروز

 1. عباس آخوندی استعفا داد + تصویر نامه

 2. آخوندی: ساخت خانه در بیابان مثل «مسکن مهر»، راه‌حل نیست

 3. نامه سرگشاده اساتید به شورای نگهبان درباره لایحه CFT

 4. خداحافظی با وزیر پرحاشیه/ پشت پرده تلاش برای تخریب قالیباف/ سرانجام قباله اصلاح‌طلبی و اصلاح‌طلبان شناسنامه‌دار/ انتقاد زیباکلام از روحانی

 5. آمریکا با رب و روغن ما چه کار دارد؟

 6. روابط خارجی ایران؛ نگاه به شرق و چند نکته

 7. قیمت خودرو در سراشیبی سقوط/ دلالان هم فروشنده شدند!

 8. فوتبال مهم‌تر است یا مجلس؟

 9. واکنش کدخدایی به استعفای آخوندی: استعفا نشان داد چه کسی به ترکستان رسید  

 10. گزارش از پادگان 08 خاش/ سربازانی با ریش‌های سفید+ عکس

 11. همنشینی ۲ بازیگر با مجرم آشوب‌های پاسداران + عکس

 12. رئیس قرارگاه خاتم الانبیاء: شهرداری بدهی‌اش به سپاه را با املاک پرداخت کند

 13. عسگراولادی: به سیف گفتم دو ماهه مسئله ارز را حل می کنم/ آقای روحانی سخنران خوبی است، اما در عمل تیم اقتصادی ایشان موفق نبود/ تحریم ۱۳ آبان ترسی ندارد/ سلطان زیره شدم

 14. مثله کردن آنجلینا جولی و آزمون اردوغان

 15. اره‌ای که بدن خاشقچی را با آن تکه‌تکه کردند + عکس

 16. رئیس جمهور استعفای آخوندی و شریعتمداری را پذیرفت/ انتصاب سرپرست برای وزارتخانه های راه و شهرسازی و صمت

 17. وزیر کشور هم آمار نجومی داد؛ در دوران مسئولیت من ۷۰۰ هزار معتاد کم شد

 18. نظر علی علیزاده درباره قتل جمال خاشقچی  

 19. چرا افشانی برای ماندن دست و پا میزند؟  

 20. حضور زنان در ورزشگاه‌ها دغدغه عموم مردم ایران نیست

 21. ایرانیان از خاندان خاشقچی چه خاطراتی دارند؟

 22. هر ایرانی چقدر بنزین می‌سوزاند؟

 23. نوبخت: بودجه سال ۹۸ آماده شد

 24. اقتصاد خوانده‌هایی که اقتصاد دان نیستند

 25. آخوندی: امروز آخرین روز کاری‌ام است

پربحث‌های هفته

 1. حضور زنان در ورزشگاه آزادی هیچ توجیه شرعی ندارد

 2. روحانی: به محض انتخاب من در سال ۹۲ قیمت دلار پایین افتاد، بازار آرام شد و امیدها بالا رفت/ به عنوان رئیس‌جمهور لیست قیمت اجناس را هر روز می‌بینم و می‌دانم وضع زندگی مردم چگونه است

 3. آقای رییس‌جمهوری! چرا نباید...

 4. عباس آخوندی استعفا داد + تصویر نامه

 5. تحلیل احمد توکلی از اثرات افزایش نرخ ارز بر اقتصاد ایران/ پول ملی در سه ماه ۱۰۰ درصد ارزش خود را از دست داد/ مهار بازار تنها کمتر از یک ماه ممکن است

 6. روحانی با پیشنهاد افزایش حقوق کارمندان موافقت کرد

 7. ابلاغ حکم ۷ ماه حبس قطعی حسن عباسی

 8. سایه شهاب ایرانی بر آسمان حیفا و تل‌آویو + تصاویر

 9. پسته در بازار تهران کیلویی ۱۰ دلار

 10. آخوندی: ساخت خانه در بیابان مثل «مسکن مهر»، راه‌حل نیست

 11. فرمانده ناجا: خاوری را می‌توانیم یک‌هفته‌ای بازداشت کنیم

 12. دخیل بر آستان «سلبریتی»ها!

 13. توکلی: سیاست تثبیت نرخ ارز و تخصیص اداری باید اعمال شود/ دولت اعلام کند بازار غیررسمی ارز را به هیچ وجه تحمل نخواهد کرد

 14. تهاجم معماری «سبک اروپایی» به شهر قم!  

 15. اتهام‌زنی آمدنیوز به الف؛ قالیباف به الف سفارش خبر داد!

 16. بنزین احتمالاً تا دو هفته آینده دو نرخی می‌شود

 17. خرید نفت کره‌جنوبی از ایران به صفر رسید

 18. فرزند وزیر آموزش و پرورش چه می‌کند؟ خبرنگار، سرباز، طلبه یا معاون؟

 19. واکنش مطهری به دادستان کل درباره حضور زنان در ورزشگاه‌ها

 20. فیش حقوقی مدیری که حاشیه‌ساز شد +عکس

 21. افشانی رفتنی شد؛ آغاز دوباره ماراتن انتخاب شهردار/گزینه های احتمالی برای حضور در بهشت/ محسن هاشمی شهردار می شود؟

 22. نامه سرگشاده اساتید به شورای نگهبان درباره لایحه CFT

 23. قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان، بازی های سیاسی و اشتیاق عجیب مدیران برای خدمت به مردم!

 24. خداحافظی با وزیر پرحاشیه/ پشت پرده تلاش برای تخریب قالیباف/ سرانجام قباله اصلاح‌طلبی و اصلاح‌طلبان شناسنامه‌دار/ انتقاد زیباکلام از روحانی

 25. جلیلی: وعده هلو جواب نداد مردم را از لولو می‌ترسانند

علی بابا-AL97AB1گوشی شاپ

پربحث‌های اخیر

 1. بنزین احتمالاً تا دو هفته آینده دو نرخی می‌شود

 2. جهانگیری: افزایش نرخ بنزین در شرایط فعلی شدنی نیست/ تورم را تک نرخی کردیم

 3. آقای آخوندی کارنامه ۵ ساله وزارت خود را منتشر کنید/ عملکرد وزیر پرحاشیه؛ از هواپیماهای برجامی و مسکن اجتماعی تا اظهارنظرهای سیاسی/ آیا وزیر روحانی به خیابان بهشت می‌رود؟

 4. شریعتمداری: من را جای دیگر هم به کار نگیرید/ در چند ماه اخیر امتحان خوبی پس ندادیم

 5. دلار آمریکا واحد پول کدام کشورها است؟

 6. تشریح برنامه جدید بانک مرکزی برای تعادل در بازار ارز

 7. سوابق تحصیلی و کاری گزینه پیشنهادی روحانی برای وزارت صمت

 8. کاهش قیمت دلار به ۱۳۸۰۰ تومان/ سکه ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان شد + جدول

 9. سرپرست وزارت صنعت خبر داد: اختصاص ۱۰ میلیارد دلار به تولید داخل

 10. کالاهای دریافت‌کننده یارانه ارزی تا 74درصد گران شدند

 11. پورمختار: جایگزین سوئیفت راه اندازی می‌شود/ سیاسی کاری‌های واشنگتن عامل انزوای سوئیفت می‌شود

 12. ارزشمندترین برندهای خودرویی جهان را بشناسید

 13. وام مسکن ۳۰۰ میلیون تومان می‌شود؟

 14. نامه مرغداران به روحانی: مرغ‌ها گرسنه‌اند

 15. تقدیر جهانگیری از صادرکنندگان نمونه کشور

 16. تقوی نژاد خبرداد: ارائه پیشنهاد کاهش ۵ درصدی از مالیات تولید و بسته معافیت‌های مالیاتی به دولت/ بررسی صددرصد پرونده های مالیاتی در سامانه سنیم

 17. قیمت برخی خودروهای تولید داخل در بازار + جدول

 18. تزریق ۶۹ میلیون یورو ارز به بازار ثانویه؛ کاهش ۵۰۰ تومانی قیمت ارز صادراتی

 19. طرح اصلاح قانون بودجه، شش ماه مسکوت ماند

 20. خسروتاج: ۸۲ درصد صادرات بر عهده ۵۰۰ شرکت کشور است

 21. حق العمل کارانی که ۱ کیلو صادرات ندارند صادرکننده نمونه می‌شوند

 22. آخرین عناوین روزنامه‌های اقتصادی

 23. رئیس‌جمهور در انتخاب وزرا به نظر مجلس توجه کند

پربحث‌های دیروز

 1. قیمت خودرو در سراشیبی سقوط/ دلالان هم فروشنده شدند!

 2. عسگراولادی: به سیف گفتم دو ماهه مسئله ارز را حل می کنم/ آقای روحانی سخنران خوبی است، اما در عمل تیم اقتصادی ایشان موفق نبود/ تحریم ۱۳ آبان ترسی ندارد/ سلطان زیره شدم

 3. هر ایرانی چقدر بنزین می‌سوزاند؟

 4. نوبخت: بودجه سال ۹۸ آماده شد

 5. اقتصاد خوانده‌هایی که اقتصاد دان نیستند

 6. وجود بیش از ۳ میلیون بیکار مطلق در کشور

 7. چرا با ارز ۴۲۰۰ تومانی کالا‌های اساسی ۵۰ درصد گران شده است؟

 8. آخرین قیمت خودرو در بازار؛ پژو۲۰۷ اتوماتیک ۱۰۶ میلیون تومان شد

 9. اعلام قیمت و شرایط دریافت ۱۰۰ هزار دینار برای زائران اربعین

 10. نماینده مجلس: چرا دولت حقوق کارگران را مانند کارمندان افزایش نمی‌دهد؟

 11. افزایش واردات کالاهای اساسی به کشور

 12. وزرایی که نه استعفاء دادند نه برکنار شدند و نه استیضاح/ معطلی یک ماهه

 13. رستوران رفتن مردم شمال تهران ۳۰ درصد کاهش یافته، جنوب‌شهری‌ها ۷۰ درصد

 14. کاهش تدریجی قیمت خودرو

 15. تجمع مالباختگان سکه ثامن مقابل دادسرای عمومی و انقلاب تهران + تصاویر

 16. رئیس بانک مرکزی: ورود ارز به بازار ثانویه طی هفته‌های آینده شتاب می‌گیرد

 17. قرارداد 70 هزار میلیاردی برای بازآفرینی 100 هزار واحد مسکونی

 18. شاخص آزادی اقتصاد ایران ۱۹ پله صعود کرد

 19. قیمت طلا، سکه و ارز در بازار امروز

 20. بانک مرکزی موظف به ارائه پیشنهادات برای اصلاح نظام بانکی شد

 21. وزیر اقتصاد احمدی‌نژاد: ایران در جایگاه کشورهای با توسعه انسانی بالا قرار گرفته است

 22. بانک مرکزی موظف به ارائه پیشنهاد اجرایی برای اصلاح نظام بانکی شد

 23. خودکفایی و رشد ۶ درصدی گندم با وجود کاهش بارندگی

 24. واردات ۳ هزار و ۷۲۰ تن دارو به کشور

 25. گارد بسته مسئولان در استفاده از ابزارهای ویژه جنگ اقتصادی/ شیاطین باهوش اقتصاد در بازار مالی

پربحث‌های هفته

 1. تحلیل احمد توکلی از اثرات افزایش نرخ ارز بر اقتصاد ایران/ پول ملی در سه ماه ۱۰۰ درصد ارزش خود را از دست داد/ مهار بازار تنها کمتر از یک ماه ممکن است

 2. پسته در بازار تهران کیلویی ۱۰ دلار

 3. توکلی: سیاست تثبیت نرخ ارز و تخصیص اداری باید اعمال شود/ دولت اعلام کند بازار غیررسمی ارز را به هیچ وجه تحمل نخواهد کرد

 4. بنزین احتمالاً تا دو هفته آینده دو نرخی می‌شود

 5. خرید نفت کره‌جنوبی از ایران به صفر رسید

 6. وقتی مسئولان شعار شفافیت می‌دهند، اما مردم را محرم نمی‌دانند/ خبری از سامانه ثبت حقوق و مزایای مسئولان و دسترسی مردم نیست!

 7. توکلی: FATF تحفظ پذیر نیست/ از ترس مرگ نباید خودکشی کرد

 8. سیاست یک بام و دو هوای بانک مرکزی در برخورد با صعود و سقوط دلار

 9. حقوقهای زیر 3 میلیون بسته حمایتی دریافت می‌کنند

 10. جهانگیری: افزایش نرخ بنزین در شرایط فعلی شدنی نیست/ تورم را تک نرخی کردیم

 11. قیمت خودرو در سراشیبی سقوط/ دلالان هم فروشنده شدند!

 12. وزارت صنعت: سازمان حمایت در حال بررسی قیمت‌های جدید خودرو است

 13. آقای آخوندی کارنامه ۵ ساله وزارت خود را منتشر کنید/ عملکرد وزیر پرحاشیه؛ از هواپیماهای برجامی و مسکن اجتماعی تا اظهارنظرهای سیاسی/ آیا وزیر روحانی به خیابان بهشت می‌رود؟

 14. حاجی‌بابایی: برخی افراد با دریافت ۲۴۰ میلیون یورو ارز ‌حتی یک قلم کالا هم وارد نکرده‌اند‌

 15. چرا باید نگران نظام بانکی باشیم؟

 16. شریعتمداری: من را جای دیگر هم به کار نگیرید/ در چند ماه اخیر امتحان خوبی پس ندادیم

 17. دستان نامرئی و قدرت واقعی/ صنایع بزرگ حیاط خلوت سیاسیون/ رانت و فساد پشت انتخاب مدیران واحدهای بزرگ اقتصادی/ عده‌ای به دنبال آشوب هستند

 18. افزایش ۳۰ تا ۵۰ درصد قیمت کالاهای اساسی

 19. آخرین خبرها از تعیین قیمت‌ جدید خودروها

 20. تصمیم‌گیری برای ۲ نرخی شدن بنزین؛ هفته آینده روی میز کمیسیون انرژی

 21. کاهش قیمت سکه در بازار + آخرین نرخ ارز

 22. خادمی: بنزین با فعال شدن کارت سوخت "دو نرخی" می‌شود

 23. پیشنهاد اصلاح قیمت خودرو به ستاد تنظیم بازار رفت

 24. جزئیات دستگیری ۴۰ اخلالگر اقتصادی/ ضبط صد‌ها میلیون تومان وجه نقد

 25. عسگراولادی: به سیف گفتم دو ماهه مسئله ارز را حل می کنم/ آقای روحانی سخنران خوبی است، اما در عمل تیم اقتصادی ایشان موفق نبود/ تحریم ۱۳ آبان ترسی ندارد/ سلطان زیره شدم

آخرین عناوین