دهک‌های پایین زیر چرخ‌های رکود تورمی و نیاز به سیاست‌های جبرانی

مصطفی نصر اصفهانی*،   3970720105 ۳۳ نظر، ۲ در صف انتشار و ۱۵ تکراری یا غیرقابل انتشار
دهک‌های پایین زیر چرخ‌های رکود تورمی و نیاز به سیاست‌های جبرانی

شوک وارد شده به نرخ ارز منجر به رکودی تورمی خواهد شد: چیزی که در شوک ارزی سال 91 هم تجربه کردیم.

تورم باعث کاهش قدرت خرید مردم می‌شود. این کاهش قدرت خرید در شرایط معمولی هم به دلیل توهم پولی پایدار خواهد بود، ولی وقتی رکود هم همراهش باشد موجِ بیکاری ایجادشده، کاهشِ بیشترِ نرخِ دستمزدِ واقعی را هم به همراه خواهد داشت.

بنابراین در یک خانوارِ دهکِ پائین، هم قدرتِ خریدِ دستمزدها(که معمولا ثابت است یا افزایشی متناسب تورم ندارد) کاهش پیدا می‌‍کند، و هم تعداد افرادِ شاغل کاهش پیدا می‌کند.

مطابق آماری که مربوط به پیش از جهش نرخ ارز شنیدم بیش از 3 میلیون خانوار با درآمد ماهانه کمتر از 500هزار تومان زندگی می‌کنند. اگر اندازه خانوار را بطور متوسط 3 نفر در نظر بگیریم این یعنی بیش از 9 میلیون نفر از جمعیت، با درآمد کمتر از 170هزار تومان در ماه زندگی می‌کنند!(یعنی از هر ده نفر بیش از یک نفر)

با این آمار می‌توان فهمید که وقتی گفته می‌شد افراد زیادی با همان یارانه 45 هزار تومان زندگی می‌کنند حرف نابجایی نبوده است!

ممکن است گفته شود که افراد فوق‌الذکر از دهکِ دهم درآمدی هستند و شاید اهمیت بالایی نداشته باشد، اما وضعیت دهک‌های بعدی هم چندان جذاب نیست: بیش از 9 میلیون خانوار درآمد ماهانه کمتر از 2 میلیون تومان دارند. این یعنی، اگر جمعیت خانوار را بطور متوسط 3 نفر در نظر بگیریم، بیش از 27 میلیون نفر از هموطنان با درآمد ماهانه کمتر از 700هزار تومان زندگی می‌کنند: یعنی بیش از یک سوم جمعیت!

وقتی از جنبه‌های مختلف به مسئله توجه می‌کنیم متوجه می‌شویم که آمار فوق، بسیار تکان‌دهنده و دردناک هستند! فارغ از جنبه‌های رفاهی، جنبه‌های اجتماعی مهمی هم وجود دارند. اختلاف طبقاتی در حال «ملموس‌تر» شدن است و ممکن است منجر به شورش‌ و ناامنی‌هایی برای کشور و دهک‌های بالای درآمدی بشود.

بنابراین باید در این وانفسا، سیاست‌هایی جبرانی برای حمایت از چند دهک پائین درآمدی طراحی کرد. اینکه این حمایت و جبران باید به چه صورت باشد مجالی دیگر می‌طلبد، اما در لزوم وجود آن هیچ شکی نیست.

*کارشناس اقتصادی

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۵۹۰۵۳۶۱۷:۳۲:۰۵ ۱۳۹۷/۷/۲۰
تنها کمیت زندگی مهم نیست بلکه کیفیت آن به مراتب مهمتر است. متاسفانه با خراب شدن وضعیت اقتصادی کشور در یک سال اخیر، کیفیت زندگی اکثریت مردم چندین برابر کمیت زندگیشان نزول پیدا کرده است.
ناشناس۵۹۰۶۳۰۱۹:۰۲:۱۹ ۱۳۹۷/۷/۲۰
تنها راه حل مشکلات معیشتی مردم اینه که به مسئولین حداقل حقوق را بدن یعنی حدود 100 دلار در ماه که ببینند مردم چی میکشن بعد قول میدم به 3 سوت کیفیت و کمیت زندگی مردم درست میشه
ناشناس۵۹۱۲۸۸۱۱:۳۷:۴۳ ۱۳۹۷/۷/۲۱
داداش گلم تو کشورهای دیگه مردم کار میکنند تا زندگی کنن ما هر روز میمیریم بلکه یه روز بیشتر زنده بمونیم نه زندگی خصوصا قشر کارمند مرده اندو هیچی کی نیست نعششونو جع کنه کدوم گارمندی با این همه هزینه میتونه کل رو کم نیاره دولت هم که نشسته ماشاا... ماشاا... تکونی به خودش نمیده انگار نه انگار که ماهم انسانیم
ناشناس۵۹۱۳۹۵۱۲:۳۷:۰۰ ۱۳۹۷/۷/۲۱
حداقل حقوق حدود 80 دلار هست نه 100 دلار
ناشناس۵۹۰۷۲۳۲۰:۴۲:۱۶ ۱۳۹۷/۷/۲۰
مردم چوب انتخاب غلط خودشون در سالهای 92 و 96 را می خورند و خود کرده را تدبیر نیست .
ناشناس۵۹۱۴۱۶۱۲:۵۰:۱۸ ۱۳۹۷/۷/۲۱
البته چوب اصلی در سال 88 خورده شد.
ناشناس۵۹۱۶۱۹۱۴:۲۷:۲۷ ۱۳۹۷/۷/۲۱
ماهی گیری از آب گل آلود به روش جناحی می فرمایید
بهمن۵۹۰۸۰۵۲۲:۲۷:۵۹ ۱۳۹۷/۷/۲۰
ایرانی را چه به کیفیت زندگی !! خدا خدا میکنم تو این وانفسا گرسنگی زن و بچم ،بیماری و خسارات های دیگه گرفتارم نکنه، باور کنیین چند روزه باطری پرایدم خراب شده رفتم یکی بخرم با قیمت نجومی روبه رو شدم، منصرف شدم از خریدن، یه گوشه نشستم منتظرم ببینم قیمت پایین میاد یا نه، خدا نگذره از باعث و بانیانش،
ناشناس۵۹۰۵۵۲۱۷:۴۸:۴۹ ۱۳۹۷/۷/۲۰
بخدا ۸ سال توی یه شرکت کار کردم و الان بیکارم. نمیتونم که برم کمیته امداد. تو رو خدا سبد غذایی رو شامل همه بکنید تا ما هم بگیریم.
ناشناس۵۹۰۶۰۵۱۸:۳۷:۱۸ ۱۳۹۷/۷/۲۰
به تنها کسایی که نمیرسه ماهاست چون نه بیمه داریم نه بازنشته ایم نه بسیجیم نه کمیته امدادیم رفیق ما جزو نفوس این کشور نیستیم
ناشناس۵۹۰۶۳۱۱۹:۰۳:۲۵ ۱۳۹۷/۷/۲۰
حالا فکر می کنی سبد غذایی چی هست؟
ناشناس۵۹۰۷۲۰۲۰:۳۹:۵۸ ۱۳۹۷/۷/۲۰
واسه کسی که نداره اندکی کمک همین
ناشناس۵۹۰۶۸۸۱۹:۵۸:۳۹ ۱۳۹۷/۷/۲۰
دوست عزیز ما که گدا نیستیم ! من به عنوان یک شهروند شغل محترمانه و درامد معقول و مناسب می خوام که بتونم عزتمندانه زندگی کنم و خانواده ام را اداره کنم با این همه درامد نفت و گاز و فلزات و ... این درخواست بزرگی نیست
ناشناس۵۹۰۸۴۶۲۳:۲۳:۰۹ ۱۳۹۷/۷/۲۰
کارمون به کجا رسیده که التماس سبد غذایی رو میکنیم
ناشناس۵۹۰۵۵۹۱۷:۵۱:۳۲ ۱۳۹۷/۷/۲۰
تقریبا تمام قشر متوسط وارد گروه فقیر شده اند. جامعه ای که به دو قشر ثروتمند شدید و فقیر شدید تقسیم بندی شده است.
ناشناس۵۹۱۰۲۷۰۸:۵۷:۲۵ ۱۳۹۷/۷/۲۱
به دو بخش فقیر و مسئولین و فک و فامیلشون تقسیم شده
رضا۵۹۰۵۷۳۱۸:۰۰:۲۲ ۱۳۹۷/۷/۲۰
راهکار این حبران گران کردن مواردی همچون قیمت انرژی است که مصرف دهک های پایین خیلی کم است و پرداخت مابه التفاوت بصورت یارانه غیر نقدی به خانوارهای فقیر اما پوپولیست ها اجازه این کار را نمی دهند و می خواهند از فقرای گرسنه که خودرو هم ندارند با بنزین مجانی حمایت کنند اگر بنزین ۱۰ هزار تومان شود چقدر می شود سبد کالا به دهک های ۱ تا ۳ داد؟
عبدالله۵۹۰۶۴۱۱۹:۱۰:۱۰ ۱۳۹۷/۷/۲۰
دیگه گرانتر از این.بنزین هشتاد تومنی شده هزارتومن اما یارانه همون ۴۵هزارتومنه...در ضمن با افزایش حامل های انرژی دوباره یک افزایش قیمت در کالاها وخدمات صورت می گیرد و پدر مردم ضعیف درمیاد
رضا۵۹۰۷۶۱۲۱:۳۶:۲۷ ۱۳۹۷/۷/۲۰
برادر اولا یارانه باید به ۴۰‌درصد مردم داده شود نه همه ثانیا باید به صورت کالا و خدمات باشد نه پول که ایجاد تورم می کند دولت عمده می خرد پس ارزان می خرد و واسطه ها حذف می شوندثالتا نیاز فقرا غذاست نه بنزین و مصرف برق و گاز زیاد بهتر است پلکانی گران کنند و مابه التفاوت را به فقرا بدهند خانواده من چند ماشین دارد و این وضع به نفع من است اما نه انصاف است نه عقلانی
ناشناس۵۹۰۷۱۳۲۰:۲۹:۳۷ ۱۳۹۷/۷/۲۰
دقیقا درست گفتین باید بصورت یارانه پرداخت بشه ولی نمیزارن
امیر یوسفی۵۹۰۵۹۱۱۸:۲۱:۵۲ ۱۳۹۷/۷/۲۰
ما هر چند ماه یک بار به یکی از رستورانهای معروف کباب ترکی در تهران می رفتیم و همیشه برای سه نفر بین 50 تا 60 هزار تومان هزینه می شد امروز که رفتیم همون منوی همیشگی 95 هزار تومان شد تصمیم گرفتیم آخرین بارمان باشه که این کارو می کنیم حالا شما فکر کن چندین نفر مثل ما چنین تصمیمی بگیرند و اون رستوران مجبور به تعطیل شدن بشه علاوه بر بیکار شدن پرسنل اون رستوران کلی مشاغل دیگه از جمله نون فانتزی و قصابی و ... مشتری خودشون را از دست می دن این یک مثال بود شاید صرفه جویی کردن و پایین آوردن هزینه ها به ظاهر چاره ی کار باشه ولی عواقب وخیمی هم داره مثلا بسیاری از خانم ها به دلیل شرایط کنونی به آرایشگاه نمی رن و خودشون موهاشونو رنگ می کنن بنابراین آرایشگاهها کم مشتری و ورشکست می شن کسی برای تمیز کاری از خدمات شرکتهای نظافت منزل استفاده نمی کنه و به کافی شاپ نمی ره کمتر مهمونی می گیره و به باشگاه ورزشی نمی ره و .... در عوض بسیاری از این مشاغل خدماتی کوچک از بین می ره و به خیل بیکاران اضافه می شه و افسردگی و بیماری افزایش پیدا می کنه حتی پرسنل آموزشگاه زبان کنار محل کار من می گفتند که به دلیل کم بودن متقاضی مجبور به تعطیل شدن هستند یعنی آموزش کودکان هم در خطره بنابراین به قول اون دوستمون اشکنه خوردن فقط ظاهرا هزینه ها را پایین میاره ولی تبعات بدتر داره
ناشناس۵۹۰۶۰۱۱۸:۳۴:۲۵ ۱۳۹۷/۷/۲۰
دهک بالا هم مونده. الان استاد دانشگاه با حقوق 5تومن مونده تو خرج زندگی
رضا۵۹۰۶۲۱۱۸:۵۱:۳۶ ۱۳۹۷/۷/۲۰
من وضعیت افرادبادرآمدکمترازچهارپنج میلیون رادرک می کنم اماباورکنیدمتخصصین ردبالایی مثل اغلب اعضای هیات علمی دانشگاه ها داریم که برخی گریزی جزماندن وتحمل کردن ندارنداما آنهایی که متاع علمی قابل عرضه ای داشته باشندترک وطن خواهندکردخودم درچندروز اخیرشاهدتدارک برخی ازبهترین همکاران اغلب جوانم برای خروج ازکشوربوده ام توجیه خوبی هم دارند.علم مرز نمی شناسدرفتنمان خیانت نیست وقتی بمانیم ونتوانیم کارکنیم خیانت است .
ناشناس۵۹۰۷۰۵۲۰:۲۳:۳۵ ۱۳۹۷/۷/۲۰
کجا می روند؟ بردن متاع اینان، زیره به کرمان بردن است!!
ناشناس۵۹۰۶۳۵۱۹:۰۷:۰۴ ۱۳۹۷/۷/۲۰
شما جیب ما را نزن، جبرانی نذر گذشتگانتون.
ناشناس۵۹۰۹۹۵۰۸:۳۱:۲۰ ۱۳۹۷/۷/۲۱
سیستم گدا پروری واقعا کرامت ما ایرانیها در این اندازه هستش
ناشناس۵۹۱۱۸۸۱۰:۳۷:۱۹ ۱۳۹۷/۷/۲۱
پشت کامیونی نوشته بود : بسوز تا بدانی چه می کشم !! این سخن پرمعنایی است !! ... می توان از چند بُعد تحلیل و تفسیر کرد !! حالا منظور آن است که اگر دولتیان و مجلسیان ما یک صدم مسائل و مشکلات و دردها و ناراحتی ها و استرس ها و اضطراب های قشر های جامعه داشتند و واقعاً حس می کردند ، حتما و حتما اقدام یا اقداماتی می کردند !! ... برادر چی فرمودی ؟!! ... قبول دارم !! ... ملتفت هستم !! دولتیان و مجلسیان واقعاً از مشکلات مردم خبر دارند ، بی خبر نیستند !! اما حس کردن مشکلات غیر از آگاهی داشتن از مشکلات است !! .... بله برادر ! ... بسوز تا بدانی چه می کشم !!!!!
سیدرضا۵۹۱۱۸۹۱۰:۳۷:۲۸ ۱۳۹۷/۷/۲۱
متاسفانه مشکلات اقتصادی موجب بروز مشکلات روانی برای مردم شده است. اینکه بنشینیم تا ترامپ کنار برود که راهکارنیست.بایدباگفتگومشکلاتمان را برای همیشه با آمریکا حل کنیم.
ناشناس۵۹۱۲۹۶۱۱:۴۱:۵۹ ۱۳۹۷/۷/۲۱
منطقی ترین تحلیلی که تا امروز در سایت الف خواندم جدا دست مریزاد استاد
آرش۵۹۱۴۹۸۱۳:۲۳:۱۶ ۱۳۹۷/۷/۲۱
من به عنوان تولید کننده پنبه ورشکست شدم. الان زدم تو کار دلالی لوازم بهداشتی ماهی سی و پنج درامد دارم.با شغل من تورم به جنس مردم اضافه شده
ناشناس۵۹۱۶۱۷۱۴:۲۶:۵۶ ۱۳۹۷/۷/۲۱
تورم بالای 100 درصد، افزایش حقوق 9 درصد، این تصیمات دیگر قشر متوسط باقی گذاشته است، جامعه تقسیم به دو قشر غنی و فقیر شده است.
سعید۵۹۱۷۲۵۱۵:۲۸:۴۴ ۱۳۹۷/۷/۲۱
راهکار فقط قطع افرادی که درامد بالای 3 میلون دارند. قطع یارانه زن و شوهر کارمند و پزشگان پرستاران. و واریز ان یه دهک های پایین جامعه بهزیستی و کمیته امداد هست. لطفا زودتر اقدام کنید واقعا زیر فشار هستن با سبد غذایی مشگل حل نخواهد شد. اقشار ضعیف نیازمند پول نقد هم هستن.
بازنشته بانک تجارت۵۹۲۵۲۰۰۸:۵۱:۰۲ ۱۳۹۷/۷/۲۲
با سلام ما بازنشتگان بانک تجارت خواستار بررسی دقیق از دخل و خرج مدیران بانک تجارت و ظلم خیلی زیاد به ما بازنشتگان را داریم اکنون حقوق شاغلین در طول 5 سال 2.5 برابر ما حقوق میگیرند

پربحث‌های امروز

 1. توهین نماینده سراوان در مجلس به یک کارمند  

 2. اولین واکنش نماینده‌ مجلس به انتشار فیلم توهین‌اش به یک کارمند

 3. جشن مختلط طراحان یک مسجد جنجالی!   

 4. درباره کلیپ منتشر شده نماینده سراوان و چند نکته

 5. چرا روحانی زبان گفت‌وگو با آمریکا را ترک کرد؟

 6. استیضاح وزیر اقتصاد به علت توهین کارمند گمرک کلید خورد!

 7. عذرخواهی وزیر اقتصاد از نماینده‌ای که به کارمند گمرک توهین کرد!

 8. تحلیل جالب علی علیزاده از برخورد نماینده سراوان با کارمند گمرک

 9. پیشنهاد نمایندگان به خودروسازها درباره قیمت خودرو

 10. واکنش کاربران توییتر به فیلم منتشر شده از نماینده سراوان/ عذرخواهی عجیب از ترس استیضاح/ هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان کجاست؟

 11. متروسواری معصومه ابتکار در سه‌شنبه بدون خودرو  

 12. جهانگیری: بخش‌های مهم اقتصادی مورد تهاجم دشمن است/ آمریکا می‌خواهد مردم با تنگنا رو به رو شوند

 13. پیوند ترامپ با مغزهای کوچک زنگ زده

 14. ایرانی‌ها خانه‌هایشان در گرجستان را به حراج گذاشتند

 15. مجمع عمومی سازمان ملل ایران را به نقض حقوق بشر متهم کرد

 16. توضیح دژپسند در گفت‌وگو با الف در مورد عذرخواهی از نماینده سراوان

 17. گزافه‌گویی برایان هوک علیه ایران در گفتوگو با صدای آمریکا

 18. خرازی: اروپا تعهداتش را اجرا نکند متضرر می‌شود

 19. داستان اقتصاد و احتکار

 20. شروط نمایندگان اصفهان برای پس گرفتن استعفا

 21. تعدادی از کارگران گروه ملی فولاد اهواز بازداشت شدند

 22. سخنگوی هیات نظارت بر رفتار نمایندگان: رفتار نماینده سراوان با کارمند گمرک را بررسی می‌کنیم

 23. بررسی حواشی روز گذشته نماینده سراوان در جلسه غیر علنی مجلس

 24. یک مقام مسئول: ممکن است مرغ ۱۴ هزار تومان هم فروش رود ولی قیمت مصوب ۹۸۰۰ تومان است

 25. وزیر صنعت: خودروسازان در 8 ماه اخیر مشکل فروش داشته‌اند

پربحث‌های دیروز

 1. دولت زیر بار فرمول خودروسازان رفت؛ خودرو گران شد/ حواله کاهش قیمت به آینده‌ای نامعلوم/ پراید ۳۳میلیون و ۷۰۰ هزار تومان؟

 2. واکنش وزیر صنعت به انتصاب داماد رئیس‌جمهور؛ هرکس سوابق داماد روحانی را دید، تبریک گفت

 3. داماد روحانی استعفا کرد + متن استعفا

 4. اولین تصویر داماد حسن روحانی در سمت جدیدش  

 5. توضیحات سید احمد خاتمی درباره انتصاب دامادش در دولت روحانی + عکس

 6. سرانجام قیمت بنزین و سناریوهای مختلف برای آن

 7. تصمیم جدید نمایندگان مستعفی استان اصفهان

 8. تصویری از بچه‌های پایگاه بسیج شانزه‌لیزه  

 9. محسن رضایی: فشارهای اقتصادی آخرین تست دشمن است/ جمهوری اسلامی متعلق به ملت است

 10. ادعای نتانیاهو: جاسوسان اسراییلی به صورت عادی به ایران می‌روند!

 11. احمد توکلی خطاب به وزیر اقتصاد: جلوی خصوصی سازی خسارت بار آلومینیوم المهدی را بگیرید

 12. پاسخ جالب ظریف به سوال مجری درباره دخالت ایران در منطقه   

 13. «سردار مریم» تنها زن سردار ایرانی + عکس

 14. شکاف بین اصلاح طلبان بخاطر واعظی و لاریجانی/ حاشیه ماجرای دامادها/ کنایه جلیلی به روحانی و ظریف/ وقتی ناطق نوری آیت الله می شود

 15. سقوط قیمت‌ها به خودرو رسید/ قیمت خودروهای داخلی در بازار + جدول

 16. آملی لاریجانی: بی‌تدبیری‌ها موجب افزایش نرخ ارز شد/ نرخ ارز سیر نزولی دارد، اما برخی همچنان گرانفروشی می‌کنند/ دست اخلال گران اقتصادی را قطع خواهیم کرد

 17. واکنش محمود صادقی به خبر انتصاب داماد روحانی  

 18. جانبازان ۵۰ درصد از ممنوعیت به‌کارگیری بازنشسته‌ها مستثنی شدند

 19. نتانیاهو: ماموران ما داخل ایران هستند!

 20. سلیمی‌نمین: آمریکا برای ایران در سال۹۸ برنامه‌ریزی کرده است/ مشکلات ارزی و اقتصادی قابل تدبیر است/ فریب وعده و وعیدهای دشمنان را نخورید

 21. احضار وزیر صنعت به فراکسیون امید بابت انتصاب‌های اخیر/ اگر نمایندگان مجلس واقعا نماینده ملت باشند، استیضاح وزیر صنعت را باید در برنامه قرار دهند

 22. ارز 4200 تومانی  از کجا آمد؟

 23. «روحانی» و «احمد خاتمی» نسبت به انتصاب دامادهایشان اعلام برائت کنند  

 24. هاشمی‌طبا: اصلاح‌طلبان در انتخابات بعدی رای ندارند/ دولت روحانی به دنبال "لیبرالیسم کاذب" است

 25. وزیرصنعت: افزایش تولید، مشکلات خودرو را حل می‌کند

پربحث‌های هفته

 1. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 2. ایمانی در گفتگو با الف:خطر بازگشت پوپولیسم جدی است / احمدی‌نژاد به دنبال بهره‌برداری به نفع خود است

 3. دولت زیر بار فرمول خودروسازان رفت؛ خودرو گران شد/ حواله کاهش قیمت به آینده‌ای نامعلوم/ پراید ۳۳میلیون و ۷۰۰ هزار تومان؟

 4. برای این عکس شما تیتر بزنید  

 5. طمع همایونِ رضا پهلوی‎

 6. واکنش وزیر صنعت به انتصاب داماد رئیس‌جمهور؛ هرکس سوابق داماد روحانی را دید، تبریک گفت

 7. داماد روحانی استعفا کرد + متن استعفا

 8. اولین تصویر داماد حسن روحانی در سمت جدیدش  

 9. توهین نماینده سراوان در مجلس به یک کارمند  

 10. نگاهی به هزینه و فایده برجام

 11. چرا نباید حقوق کارمندان افزایش یابد؟

 12. توضیحات سید احمد خاتمی درباره انتصاب دامادش در دولت روحانی + عکس

 13. از تزریق به ایرانیان در فرودگاه تفلیس تا دیپورت آنها به بهانه‌های واهی + عکس

 14. اولین واکنش نماینده‌ مجلس به انتشار فیلم توهین‌اش به یک کارمند

 15. جشن مختلط طراحان یک مسجد جنجالی!   

 16. واکنش روحانی به حکم معاونت دامادش در وزارت صنعت

 17. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 18. ضعیف‌ترین دوران وزارت خارجه ایران  

 19. نوبخت در پاسخ به احمدی‌نژاد: امکان افزایش یارانه‌ها وجود ندارد/ فعلا باید بدهی‌های دولت قبل را بپردازیم

 20. وعده ارزانی ۲۰ درصدی با FATF، پس از گرانی ۲۰۰ درصدی با برجام!

 21. وقتی اقوام حسن روحانی در دولت پست می‌گیرند + جدول

 22. واکنش‌ها به انتصاب داماد رئیس‌جمهوری به معاونت وزیر؛ کلید روحانی قفل شاه داماد را باز کرد

 23. واکنش واعظی به پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی از سوی احمدی‌نژاد

 24. سرانجام قیمت بنزین و سناریوهای مختلف برای آن

 25. برایان هوک: موضوع فرزندان مقامات ایران را بررسی می‌کنیم

پربحث‌های امروز

 1. پیشنهاد نمایندگان به خودروسازها درباره قیمت خودرو

 2. ایرانی‌ها خانه‌هایشان در گرجستان را به حراج گذاشتند

 3. توضیح دژپسند در گفت‌وگو با الف در مورد عذرخواهی از نماینده سراوان

 4. یک مقام مسئول: ممکن است مرغ ۱۴ هزار تومان هم فروش رود ولی قیمت مصوب ۹۸۰۰ تومان است

 5. وزیر صنعت: خودروسازان در 8 ماه اخیر مشکل فروش داشته‌اند

 6. فرمان قیمت گذاری خودرو در دست کیست؟

 7. ترخیص خودروهای دپو شده در گمرک وظیفه کیست؟

 8. «همتی» قول داد، مشکلات ارزی تولیدکنندگان را رفع کند

 9. کارت سوخت از چه زمانی اجرایی می‌شود؟

 10. کاهش قیمت برخی خودروها/ پژو پارس یک میلیون تومان ارزان شد+جدول

 11. بازگشت گروه ملی فولاد به چرخه تولید از فردا/ تمام کارگران بازداشتی آزاد می‌شوند

 12. قیمت سکه و ارز/ دلار ۱۵۰ تومان گران شد

 13. فرصت ۶۰ روزه ناتو به روسیه برای اجرای INF

 14. کشف چند میلیارد تومان طلای قاچاق از مسافران فرودگاهی

 15. دیده‌بان شفافیت و عدالت: انتصاب بازرس سابق وزارت نفت در مقام مدیرکل بازرسی مصداق فاحش درب‌های چرخان است

 16. تفاهم‌نامه حج ۹۸ امضا شد

 17. آخرین قیمت سکه، دلار و ارز

 18. توضیحات زنگنه از تدابیر ایران برای مقابله با تحریم‌ها

 19. دستور وزیر اقتصاد برای بررسی ویژه درگیری نماینده مجلس و کارمند گمرک

 20. برندگان خوش شانس عید تا عید سکه مشخص شدند

 21. تاجگردون: یارانه و بنزین در سال آینده تغییری نمی‌کند

 22. نرخ خرید دلار ارزان‌تر شد

 23. حقوق آذرماه بازنشستگان کشوری پرداخت شد

 24. آزادراه تهران - شمال به امسال نمی‌رسد

 25. مراسم رونمایی از مستند «هاشمی زنده است» لغو شد

پربحث‌های دیروز

 1. دولت زیر بار فرمول خودروسازان رفت؛ خودرو گران شد/ حواله کاهش قیمت به آینده‌ای نامعلوم/ پراید ۳۳میلیون و ۷۰۰ هزار تومان؟

 2. سرانجام قیمت بنزین و سناریوهای مختلف برای آن

 3. احمد توکلی خطاب به وزیر اقتصاد: جلوی خصوصی سازی خسارت بار آلومینیوم المهدی را بگیرید

 4. سقوط قیمت‌ها به خودرو رسید/ قیمت خودروهای داخلی در بازار + جدول

 5. ارز 4200 تومانی  از کجا آمد؟

 6. وزیرصنعت: افزایش تولید، مشکلات خودرو را حل می‌کند

 7. هر کیلو آجیل شب یلدا 60 تا 100 هزار تومان/ سرمازدگی تولید پسته، فندق و گردو را کاهش داد

 8. یک اقتصاددان: ثروتمندان ۱۱ برابر فقرا یارانه دریافت می‌کنند/ گرفتار اقتصاد رانت‌آور هستیم

 9. رکوردشکنی قیمت مرغ/ نرخ به ۱۳ هزار تومان رسید

 10. توصیه ویژه جهانگیری به خودروسازان

 11. ممنوعیت صادرات ماشین آلات و تجهیزات خط تولید

 12. واریز بسته حمایتی کارگران از امروز

 13. لاریجانی مطرح کرد؛ تشریح نظرات رهبر انقلاب درباره اصلاح بودجه ۹۸

 14. افت ۲۸ درصدی تولید انرژی کشور درصورت پیوستن به توافق پاریس

 15. دژپسند: بخشی از نظام بانکی باید فورا اصلاح شود

 16. درخواست گمرک ایران از رانندگان و شهروندان

 17. وزیر اقتصاد:هفته آینده تکلیف تعهدات ارزی واردات مشخص می‌شود

 18. تعهد وزارت جهاد برای عرضه مرغ به قیمت 10 هزار و 800 تومان

 19. جریمه آجیل‌فروشان در آستانه شب یلدا  

 20. وزیر صنعت: واردات با ارز صادراتی بدون اولویت‌بندی مجاز است

 21. شرکت ملی اکتشاف نفت: متقلب فراری اکتشاف نفت در کانادا نیست/ توقیف اموال ربیع‌پور

 22. افت ناگهانی نرخ خودروی لوکس؛ مظنه امروز محصولات وطنی

 23.   پیمان الکتریک، ارائه‌دهنده انواع دستگاه‌های حفاظت از تجهیزات الکتریکی

 24. طراحی دفتر پلان آزاد چیست

 25. قاچاق پوشاک کاهش پیدا کرد

پربحث‌های هفته

 1. دولت زیر بار فرمول خودروسازان رفت؛ خودرو گران شد/ حواله کاهش قیمت به آینده‌ای نامعلوم/ پراید ۳۳میلیون و ۷۰۰ هزار تومان؟

 2. چرا نباید حقوق کارمندان افزایش یابد؟

 3. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 4. نوبخت در پاسخ به احمدی‌نژاد: امکان افزایش یارانه‌ها وجود ندارد/ فعلا باید بدهی‌های دولت قبل را بپردازیم

 5. سرانجام قیمت بنزین و سناریوهای مختلف برای آن

 6. چرا پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی مردود است؟

 7. ردپای افغانی ها در گرانی آجیل شب یلدا

 8. پیشنهاد جدید بنزینی مجلس؛ سهمیه بنزین پول نقد می‎شود

 9. ۵ سناریو برای «بنزین»؛ از پیشنهاد یارانه ۶۰ هزارتومانی تا توزیع کوپن سوخت

 10. بحران اقتصادی و گره‌زدن اقتصاد به برجام/ چه کسی مسوول وضعیت کنونی اقتصادی کشور است؟

 11. رشد ۲۵ درصدی خط فقر در تابستان ۹۷/ لزوم یکپارچه سازی سیاست‌های حمایتی

 12. کاهش قیمت لوازم خانگی از شنبه آینده + جزئیات

 13. دلار ۹ هزار تومان شد

 14. عرضه خودرو ۵ درصد زیر نرخ بازار/تفاوت نرخ باکارخانه درجیب خودروساز

 15. نوبخت: قیمت حامل‌های انرژی تغییر نکرده است که یارانه نقدی افزایش یابد

 16. احمد توکلی خطاب به وزیر اقتصاد: جلوی خصوصی سازی خسارت بار آلومینیوم المهدی را بگیرید

 17. اقلامی که اروپایی‌ها وارداتش را به ایران فراهم خواهند کرد

 18. کژراهه قیمت گذاری خودرو و چند نکته/ انتظاری بجا از وزیر صنعت

 19. دولت نمی‌تواند یارانه نقدی را افزایش دهد یا نمی‌خواهد؟ + جدول

 20. پیش بینی احمد توکلی از وضعیت تورم در سال آینده

 21. وزیر صنعت: افزایش 20 درصدی هزینه‌های خودروسازان را نپذیرفتیم

 22. پیشنهاد نمایندگان به خودروسازها درباره قیمت خودرو

 23. مصرف برق ایران در مرحله‌ انفجار

 24. سقوط قیمت‌ها به خودرو رسید/ قیمت خودروهای داخلی در بازار + جدول

 25. حاجی دلیگانی: مخالف افزایش قیمت بنزین هستیم

آخرین عناوین