دهک‌های پایین زیر چرخ‌های رکود تورمی و نیاز به سیاست‌های جبرانی

مصطفی نصر اصفهانی*،   3970720105 ۳۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۵ تکراری یا غیرقابل انتشار
دهک‌های پایین زیر چرخ‌های رکود تورمی و نیاز به سیاست‌های جبرانی

شوک وارد شده به نرخ ارز منجر به رکودی تورمی خواهد شد: چیزی که در شوک ارزی سال 91 هم تجربه کردیم.

تورم باعث کاهش قدرت خرید مردم می‌شود. این کاهش قدرت خرید در شرایط معمولی هم به دلیل توهم پولی پایدار خواهد بود، ولی وقتی رکود هم همراهش باشد موجِ بیکاری ایجادشده، کاهشِ بیشترِ نرخِ دستمزدِ واقعی را هم به همراه خواهد داشت.

بنابراین در یک خانوارِ دهکِ پائین، هم قدرتِ خریدِ دستمزدها(که معمولا ثابت است یا افزایشی متناسب تورم ندارد) کاهش پیدا می‌‍کند، و هم تعداد افرادِ شاغل کاهش پیدا می‌کند.

مطابق آماری که مربوط به پیش از جهش نرخ ارز شنیدم بیش از 3 میلیون خانوار با درآمد ماهانه کمتر از 500هزار تومان زندگی می‌کنند. اگر اندازه خانوار را بطور متوسط 3 نفر در نظر بگیریم این یعنی بیش از 9 میلیون نفر از جمعیت، با درآمد کمتر از 170هزار تومان در ماه زندگی می‌کنند!(یعنی از هر ده نفر بیش از یک نفر)

با این آمار می‌توان فهمید که وقتی گفته می‌شد افراد زیادی با همان یارانه 45 هزار تومان زندگی می‌کنند حرف نابجایی نبوده است!

ممکن است گفته شود که افراد فوق‌الذکر از دهکِ دهم درآمدی هستند و شاید اهمیت بالایی نداشته باشد، اما وضعیت دهک‌های بعدی هم چندان جذاب نیست: بیش از 9 میلیون خانوار درآمد ماهانه کمتر از 2 میلیون تومان دارند. این یعنی، اگر جمعیت خانوار را بطور متوسط 3 نفر در نظر بگیریم، بیش از 27 میلیون نفر از هموطنان با درآمد ماهانه کمتر از 700هزار تومان زندگی می‌کنند: یعنی بیش از یک سوم جمعیت!

وقتی از جنبه‌های مختلف به مسئله توجه می‌کنیم متوجه می‌شویم که آمار فوق، بسیار تکان‌دهنده و دردناک هستند! فارغ از جنبه‌های رفاهی، جنبه‌های اجتماعی مهمی هم وجود دارند. اختلاف طبقاتی در حال «ملموس‌تر» شدن است و ممکن است منجر به شورش‌ و ناامنی‌هایی برای کشور و دهک‌های بالای درآمدی بشود.

بنابراین باید در این وانفسا، سیاست‌هایی جبرانی برای حمایت از چند دهک پائین درآمدی طراحی کرد. اینکه این حمایت و جبران باید به چه صورت باشد مجالی دیگر می‌طلبد، اما در لزوم وجود آن هیچ شکی نیست.

*کارشناس اقتصادی

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۵۹۰۵۳۶۱۷:۳۲:۰۵ ۱۳۹۷/۷/۲۰
تنها کمیت زندگی مهم نیست بلکه کیفیت آن به مراتب مهمتر است. متاسفانه با خراب شدن وضعیت اقتصادی کشور در یک سال اخیر، کیفیت زندگی اکثریت مردم چندین برابر کمیت زندگیشان نزول پیدا کرده است.
ناشناس۵۹۰۶۳۰۱۹:۰۲:۱۹ ۱۳۹۷/۷/۲۰
تنها راه حل مشکلات معیشتی مردم اینه که به مسئولین حداقل حقوق را بدن یعنی حدود 100 دلار در ماه که ببینند مردم چی میکشن بعد قول میدم به 3 سوت کیفیت و کمیت زندگی مردم درست میشه
ناشناس۵۹۱۲۸۸۱۱:۳۷:۴۳ ۱۳۹۷/۷/۲۱
داداش گلم تو کشورهای دیگه مردم کار میکنند تا زندگی کنن ما هر روز میمیریم بلکه یه روز بیشتر زنده بمونیم نه زندگی خصوصا قشر کارمند مرده اندو هیچی کی نیست نعششونو جع کنه کدوم گارمندی با این همه هزینه میتونه کل رو کم نیاره دولت هم که نشسته ماشاا... ماشاا... تکونی به خودش نمیده انگار نه انگار که ماهم انسانیم
ناشناس۵۹۱۳۹۵۱۲:۳۷:۰۰ ۱۳۹۷/۷/۲۱
حداقل حقوق حدود 80 دلار هست نه 100 دلار
ناشناس۵۹۰۷۲۳۲۰:۴۲:۱۶ ۱۳۹۷/۷/۲۰
مردم چوب انتخاب غلط خودشون در سالهای 92 و 96 را می خورند و خود کرده را تدبیر نیست .
ناشناس۵۹۱۴۱۶۱۲:۵۰:۱۸ ۱۳۹۷/۷/۲۱
البته چوب اصلی در سال 88 خورده شد.
ناشناس۵۹۱۶۱۹۱۴:۲۷:۲۷ ۱۳۹۷/۷/۲۱
ماهی گیری از آب گل آلود به روش جناحی می فرمایید
بهمن۵۹۰۸۰۵۲۲:۲۷:۵۹ ۱۳۹۷/۷/۲۰
ایرانی را چه به کیفیت زندگی !! خدا خدا میکنم تو این وانفسا گرسنگی زن و بچم ،بیماری و خسارات های دیگه گرفتارم نکنه، باور کنیین چند روزه باطری پرایدم خراب شده رفتم یکی بخرم با قیمت نجومی روبه رو شدم، منصرف شدم از خریدن، یه گوشه نشستم منتظرم ببینم قیمت پایین میاد یا نه، خدا نگذره از باعث و بانیانش،
ناشناس۵۹۰۵۵۲۱۷:۴۸:۴۹ ۱۳۹۷/۷/۲۰
بخدا ۸ سال توی یه شرکت کار کردم و الان بیکارم. نمیتونم که برم کمیته امداد. تو رو خدا سبد غذایی رو شامل همه بکنید تا ما هم بگیریم.
ناشناس۵۹۰۶۰۵۱۸:۳۷:۱۸ ۱۳۹۷/۷/۲۰
به تنها کسایی که نمیرسه ماهاست چون نه بیمه داریم نه بازنشته ایم نه بسیجیم نه کمیته امدادیم رفیق ما جزو نفوس این کشور نیستیم
ناشناس۵۹۰۶۳۱۱۹:۰۳:۲۵ ۱۳۹۷/۷/۲۰
حالا فکر می کنی سبد غذایی چی هست؟
ناشناس۵۹۰۷۲۰۲۰:۳۹:۵۸ ۱۳۹۷/۷/۲۰
واسه کسی که نداره اندکی کمک همین
ناشناس۵۹۰۶۸۸۱۹:۵۸:۳۹ ۱۳۹۷/۷/۲۰
دوست عزیز ما که گدا نیستیم ! من به عنوان یک شهروند شغل محترمانه و درامد معقول و مناسب می خوام که بتونم عزتمندانه زندگی کنم و خانواده ام را اداره کنم با این همه درامد نفت و گاز و فلزات و ... این درخواست بزرگی نیست
ناشناس۵۹۰۸۴۶۲۳:۲۳:۰۹ ۱۳۹۷/۷/۲۰
کارمون به کجا رسیده که التماس سبد غذایی رو میکنیم
ناشناس۵۹۰۵۵۹۱۷:۵۱:۳۲ ۱۳۹۷/۷/۲۰
تقریبا تمام قشر متوسط وارد گروه فقیر شده اند. جامعه ای که به دو قشر ثروتمند شدید و فقیر شدید تقسیم بندی شده است.
ناشناس۵۹۱۰۲۷۰۸:۵۷:۲۵ ۱۳۹۷/۷/۲۱
به دو بخش فقیر و مسئولین و فک و فامیلشون تقسیم شده
رضا۵۹۰۵۷۳۱۸:۰۰:۲۲ ۱۳۹۷/۷/۲۰
راهکار این حبران گران کردن مواردی همچون قیمت انرژی است که مصرف دهک های پایین خیلی کم است و پرداخت مابه التفاوت بصورت یارانه غیر نقدی به خانوارهای فقیر اما پوپولیست ها اجازه این کار را نمی دهند و می خواهند از فقرای گرسنه که خودرو هم ندارند با بنزین مجانی حمایت کنند اگر بنزین ۱۰ هزار تومان شود چقدر می شود سبد کالا به دهک های ۱ تا ۳ داد؟
عبدالله۵۹۰۶۴۱۱۹:۱۰:۱۰ ۱۳۹۷/۷/۲۰
دیگه گرانتر از این.بنزین هشتاد تومنی شده هزارتومن اما یارانه همون ۴۵هزارتومنه...در ضمن با افزایش حامل های انرژی دوباره یک افزایش قیمت در کالاها وخدمات صورت می گیرد و پدر مردم ضعیف درمیاد
رضا۵۹۰۷۶۱۲۱:۳۶:۲۷ ۱۳۹۷/۷/۲۰
برادر اولا یارانه باید به ۴۰‌درصد مردم داده شود نه همه ثانیا باید به صورت کالا و خدمات باشد نه پول که ایجاد تورم می کند دولت عمده می خرد پس ارزان می خرد و واسطه ها حذف می شوندثالتا نیاز فقرا غذاست نه بنزین و مصرف برق و گاز زیاد بهتر است پلکانی گران کنند و مابه التفاوت را به فقرا بدهند خانواده من چند ماشین دارد و این وضع به نفع من است اما نه انصاف است نه عقلانی
ناشناس۵۹۰۷۱۳۲۰:۲۹:۳۷ ۱۳۹۷/۷/۲۰
دقیقا درست گفتین باید بصورت یارانه پرداخت بشه ولی نمیزارن
امیر یوسفی۵۹۰۵۹۱۱۸:۲۱:۵۲ ۱۳۹۷/۷/۲۰
ما هر چند ماه یک بار به یکی از رستورانهای معروف کباب ترکی در تهران می رفتیم و همیشه برای سه نفر بین 50 تا 60 هزار تومان هزینه می شد امروز که رفتیم همون منوی همیشگی 95 هزار تومان شد تصمیم گرفتیم آخرین بارمان باشه که این کارو می کنیم حالا شما فکر کن چندین نفر مثل ما چنین تصمیمی بگیرند و اون رستوران مجبور به تعطیل شدن بشه علاوه بر بیکار شدن پرسنل اون رستوران کلی مشاغل دیگه از جمله نون فانتزی و قصابی و ... مشتری خودشون را از دست می دن این یک مثال بود شاید صرفه جویی کردن و پایین آوردن هزینه ها به ظاهر چاره ی کار باشه ولی عواقب وخیمی هم داره مثلا بسیاری از خانم ها به دلیل شرایط کنونی به آرایشگاه نمی رن و خودشون موهاشونو رنگ می کنن بنابراین آرایشگاهها کم مشتری و ورشکست می شن کسی برای تمیز کاری از خدمات شرکتهای نظافت منزل استفاده نمی کنه و به کافی شاپ نمی ره کمتر مهمونی می گیره و به باشگاه ورزشی نمی ره و .... در عوض بسیاری از این مشاغل خدماتی کوچک از بین می ره و به خیل بیکاران اضافه می شه و افسردگی و بیماری افزایش پیدا می کنه حتی پرسنل آموزشگاه زبان کنار محل کار من می گفتند که به دلیل کم بودن متقاضی مجبور به تعطیل شدن هستند یعنی آموزش کودکان هم در خطره بنابراین به قول اون دوستمون اشکنه خوردن فقط ظاهرا هزینه ها را پایین میاره ولی تبعات بدتر داره
ناشناس۵۹۰۶۰۱۱۸:۳۴:۲۵ ۱۳۹۷/۷/۲۰
دهک بالا هم مونده. الان استاد دانشگاه با حقوق 5تومن مونده تو خرج زندگی
رضا۵۹۰۶۲۱۱۸:۵۱:۳۶ ۱۳۹۷/۷/۲۰
من وضعیت افرادبادرآمدکمترازچهارپنج میلیون رادرک می کنم اماباورکنیدمتخصصین ردبالایی مثل اغلب اعضای هیات علمی دانشگاه ها داریم که برخی گریزی جزماندن وتحمل کردن ندارنداما آنهایی که متاع علمی قابل عرضه ای داشته باشندترک وطن خواهندکردخودم درچندروز اخیرشاهدتدارک برخی ازبهترین همکاران اغلب جوانم برای خروج ازکشوربوده ام توجیه خوبی هم دارند.علم مرز نمی شناسدرفتنمان خیانت نیست وقتی بمانیم ونتوانیم کارکنیم خیانت است .
ناشناس۵۹۰۷۰۵۲۰:۲۳:۳۵ ۱۳۹۷/۷/۲۰
کجا می روند؟ بردن متاع اینان، زیره به کرمان بردن است!!
ناشناس۵۹۰۶۳۵۱۹:۰۷:۰۴ ۱۳۹۷/۷/۲۰
شما جیب ما را نزن، جبرانی نذر گذشتگانتون.
ناشناس۵۹۰۹۹۵۰۸:۳۱:۲۰ ۱۳۹۷/۷/۲۱
سیستم گدا پروری واقعا کرامت ما ایرانیها در این اندازه هستش
ناشناس۵۹۱۱۸۸۱۰:۳۷:۱۹ ۱۳۹۷/۷/۲۱
پشت کامیونی نوشته بود : بسوز تا بدانی چه می کشم !! این سخن پرمعنایی است !! ... می توان از چند بُعد تحلیل و تفسیر کرد !! حالا منظور آن است که اگر دولتیان و مجلسیان ما یک صدم مسائل و مشکلات و دردها و ناراحتی ها و استرس ها و اضطراب های قشر های جامعه داشتند و واقعاً حس می کردند ، حتما و حتما اقدام یا اقداماتی می کردند !! ... برادر چی فرمودی ؟!! ... قبول دارم !! ... ملتفت هستم !! دولتیان و مجلسیان واقعاً از مشکلات مردم خبر دارند ، بی خبر نیستند !! اما حس کردن مشکلات غیر از آگاهی داشتن از مشکلات است !! .... بله برادر ! ... بسوز تا بدانی چه می کشم !!!!!
سیدرضا۵۹۱۱۸۹۱۰:۳۷:۲۸ ۱۳۹۷/۷/۲۱
متاسفانه مشکلات اقتصادی موجب بروز مشکلات روانی برای مردم شده است. اینکه بنشینیم تا ترامپ کنار برود که راهکارنیست.بایدباگفتگومشکلاتمان را برای همیشه با آمریکا حل کنیم.
ناشناس۵۹۱۲۹۶۱۱:۴۱:۵۹ ۱۳۹۷/۷/۲۱
منطقی ترین تحلیلی که تا امروز در سایت الف خواندم جدا دست مریزاد استاد
آرش۵۹۱۴۹۸۱۳:۲۳:۱۶ ۱۳۹۷/۷/۲۱
من به عنوان تولید کننده پنبه ورشکست شدم. الان زدم تو کار دلالی لوازم بهداشتی ماهی سی و پنج درامد دارم.با شغل من تورم به جنس مردم اضافه شده
ناشناس۵۹۱۶۱۷۱۴:۲۶:۵۶ ۱۳۹۷/۷/۲۱
تورم بالای 100 درصد، افزایش حقوق 9 درصد، این تصیمات دیگر قشر متوسط باقی گذاشته است، جامعه تقسیم به دو قشر غنی و فقیر شده است.
سعید۵۹۱۷۲۵۱۵:۲۸:۴۴ ۱۳۹۷/۷/۲۱
راهکار فقط قطع افرادی که درامد بالای 3 میلون دارند. قطع یارانه زن و شوهر کارمند و پزشگان پرستاران. و واریز ان یه دهک های پایین جامعه بهزیستی و کمیته امداد هست. لطفا زودتر اقدام کنید واقعا زیر فشار هستن با سبد غذایی مشگل حل نخواهد شد. اقشار ضعیف نیازمند پول نقد هم هستن.
بازنشته بانک تجارت۵۹۲۵۲۰۰۸:۵۱:۰۲ ۱۳۹۷/۷/۲۲
با سلام ما بازنشتگان بانک تجارت خواستار بررسی دقیق از دخل و خرج مدیران بانک تجارت و ظلم خیلی زیاد به ما بازنشتگان را داریم اکنون حقوق شاغلین در طول 5 سال 2.5 برابر ما حقوق میگیرند

پربحث‌های امروز

 1. مجلسی این‌چنینم آرزوست

 2. جهانگیری: دولت برای مقاومت در برابر فشارها برنامه دارد

 3. علی علیزاده: اگر نابغه‌ای همچون امام خمینی نبود انقلاب اسلامی یکساله نمی‌شد

 4. مسکن در یک قدمی دلار قرار گرفت

 5. کاهش تعهدات برجامی از سوی ایران، ادامه تحریم آمریکا و انفعال اروپا/ سرانجام برجام چه خواهد شد؟

 6. جایگاه «پرستو» در فقه اسلامی چیست؟

 7. توقیف اکران «ماهمه باهم هستیم» در کرمان

 8. مکرون: تا 8 جولای فرصت داریم تا برای حفظ توافق هسته‌ای مذاکره کنیم

 9. همسان‌سازی حقوق کارکنان قراردادی و پیمانی در دستور کار دولت قرار دارد

 10. تصاویر خشن ترین ورزش جهان  

 11. روحانی: طرف مقابل ما یک عده سیاستمدار کم‌تجربه هستند/ باید در برابر بدخواهان‌ ایستادگی کنیم

 12. ادامه «دورهمی» با مهران مدیری منتفی شد

 13. قانونگرایی ساده‌انگارانه؟!

 14. آلمان: همه باید اثبات کنند که خواستار جنگ نیستند

 15. شمخانی: با پدیده‌ای جهانی به اسم ترامپیسم مواجهیم که سلیقه‌ای و شخصی است

 16. سردار سلیمانی: شما آمریکایی‌ها ریاض و عربستان را زیر آتش قرار دادید+ فیلم

 17. اصابت موشک به پادگان نیروهای آمریکایی در بغداد

 18. جلیلی: از بین بردن فشار اقتصادی آمریکا با مقاومت حاصل می‌شود

 19. آیت الله مکارم شیرازی: اعتماد شرط مذاکره است

 20. تعدادی از بازنشستگان مقابل مجلس تجمع کردند

 21. ترامپ حادثه دریای عمان را «بسیار جزئی» خواند

 22. اگر خلافی دارید؛ سریعتر پرداخت کنید

 23. ۵۰۰ هزار واحد ساختمانی بدون سکنه در پایتخت داریم

 24. جمعیت جهان تا سال 2100 به 10.9 میلیارد نفر می رسد

 25. پیکر محمد مرسی در شرق قاهره به خاک سپرده شد

پربحث‌های دیروز

 1. آیا به افراد مشهور و سلبریتی‌ها بدهکاریم؟

 2. قوه قضائیه درباره قتل علیرضا شیرمحمدعلی شفاف سازی کند+ اطلاعیه سازمان زندان‌ها

 3. محمد مُرسی رئیس جمهور برکنارشده مصر فوت کرد

 4. خانه‌های خالی بلای بازار مسکن/ قانونی که اجرا نمی‌شود!

 5. معجزه افزایش ۴۰ میلیاردی ذخایر ارزی بدون فروش نفت

 6. ماکرون: ایران در قبال برجام صبور و مسئول باشد

 7. جوابیه علی مطهری به الف/ پیگیری قتل شیرمحمدعلی در قوه قضاییه/ انتقاد از سفر خانوادگی معاون وزیر به آمریکا در پوشش سفر کاری

 8. واکنش دولت آلمان به اظهارات سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران

 9. جزئیات تغییر ساعت کاری ادارات

 10. شمارش معکوس برای تصمیم مهم ارزی سران قوا

 11. تصویری دیده نشده از بشار اسد  

 12. سخنگوی قوه قضاییه خبر داد: دستور رئیسی برای بررسی قصور احتمالی در مورد قتل اخیر در زندان تهران بزرگ

 13. چگونگی عملکرد پلیس راهور در مواجهه با کشف حجاب در خودرو

 14. درخواست از مردم برای مدیریت مصرف برق/افزایش۱۰۰۰مگاواتی مصرف

 15. انگلیس: همه گزینه‌ها را در برابر ایران بررسی می‌کنیم

 16. نمایندگان مجلس از وضعیت مسکن خود در تهران می گویند/ نمایندگان توان اجاره منزل را ندارند

 17. اطلاعیه سازمان زندان‌ها درباره جزئیات قتل شیرمحمدعلی در زندان فشافویه

 18. اردوغان: رحمت خداوند بر برادر شهید ما محمد مرسی باد

 19. واکنش سرخپوشان به خبر جدایی برانکو از پرسپولیس

 20. موگرینی: هدف ما حفظ برجام است/ملاک ارزیابی ما گزارشهای آژانس است

 21. چرا در کوچه‌ها و پارک‌ها درخت میوه نمی‌کاریم؟   

 22. واکنش‌های بین‌المللی به عبور قریب‌الوقوع ایران از سقف 300 کیلویی اورانیوم

 23. ترامپ، چین را به روسیه و ایران نزدیک می‌کند؟

 24. حاشیه های یک پرواز با هفت ساعت و 45 دقیقه تاخیر/از مریض بدحال و انتقال به بیمارستان تا عدم پرداخت خسارت به مسافران

 25. ترامپ به دور جدید غنی‌سازی اورانیوم در ایران واکنش نشان داد/عکس

پربحث‌های هفته

 1. less for less چیست و چرا ظریف عصبانی شد؟

 2. بررسی ابعاد حقوقی تذکر راننده اسنپ و اقدام مسافر در هتک حیثیت راننده/ خودرو حریم شخصی و خصوصی نیست

 3. شناسايي ضاربان بانوي آمر به معروف در رشت  

 4. روزی که ژاپنی‌ها به ایرانی‌ها حسرت زیادی خوردند!

 5. ادعای وطن‌دوستی رامبد با سفر به کانادا برای تولد فرزند!

 6. رئیس انجمن خودروسازان: قیمت تمام شده پراید ۳۹ میلیون‌تومان است

 7. پرستو یا آشیانه!؟

 8. واکنش کاربران توییتر به اظهارات جنجالی وزیر نیرو درباره مردم ایران و چین/ از فیش حقوقی مدیران تا مبارزه با فساد مسئولان نالایق به سبک چینی‌ها

 9. آمريكا ديگر چيز چنداني در چنته ندارد كه تاكنون نشان نداده باشد

 10. آقای روحانی، حالا وقت تعویض طلایی است

 11. روحانی: فشار آمریکا علیه ملت ایران، تخلیه خواهد شد/ ملت نسبت به یکسال گذشته آرامش بیشتری دارد/ بدخواهان را مجبور می‌کنیم اشتباه خود را بپذیرند

 12. رهبر انقلاب: ترامپ را شایسته مبادله پیام نمی‌دانم و با آمریکا مذاکره نخواهیم کرد/ ترامپ بعد از بازگشت از ژاپن، پتروشیمی ایران را تحریم کرد آیا این پیام صداقت است؟

 13. آلمان: سقوط برجام به منزله بازگشت همه تحریم‎ها است

 14. قالیباف در پیامی به جوانان: اگر به میدان انتخابات نیایید، در برهمان پاشنه خواهد چرخید/ نباید منتظر دستور از بالا به پایین باشیم

 15. مسافر جنجالی اسنپ : با میل خودم توییت عذرخواهی را زدم

 16. آیا به افراد مشهور و سلبریتی‌ها بدهکاریم؟

 17. قوه قضائیه درباره قتل علیرضا شیرمحمدعلی شفاف سازی کند+ اطلاعیه سازمان زندان‌ها

 18. سفر نوبخت به آمریکا برای دیدار با فرزندانش، انتخابات کمیسیون بهداشت را به تعویق انداخت/ پیام آقای نماینده از آن‌سوی دنیا

 19. چرا برخی فکر می‌کنند زبان دیپلماتیک یعنی انفعال ؟ / آقای ظریف مچکریم!

 20. آگهی هم‌خانه خانم مجرد!  

 21. دیدار رهبری و نخست‌وزیر ژاپن؛ ۶ درخواست و ۶ پاسخ

 22. مجلسی این‌چنینم آرزوست

 23. تجمع دانشجویان مقابل سفارت انگلیس   

 24. شعار انتخاباتی قالیباف/ علی مطهری و فریب مردم/ روایت باهنر از افطاری با حضور احمدی نژاد و ناطق نوری

 25. آقای نخست‌وزیر! چطور به جنایتکار جنگی اعتماد می‌کنید؟

پربحث‌های اخیر

 1. مسکن در یک قدمی دلار قرار گرفت

 2. همسان‌سازی حقوق کارکنان قراردادی و پیمانی در دستور کار دولت قرار دارد

 3. ‌انبار هزاران خودرو در پارکینگ‌های ‌ایران‌خودرو و سایپا؛ وزیر صنعت تذکر گرفت

 4. قیمت ارز در صرافی ملی/ دلار ۱۰۰ تومان کم شد

 5. یارانه نقدی هر ایرانی با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی چقدر می‌شود؟

 6. زنگنه مطرح کرد: وضع فعلی بازار نفت به نفع هیچکس نیست/ موافقت مشروط ایران با تغییر زمان برگزاری نشست اوپک

 7. حدود ۲۳ میلیون نفر درگیر تنش آبی هستند

 8. دسترسی سریع به منابع مالی با اصلاح نظام یارانه‌ها در کنار تامین حداقل معیشت مردم

 9. پرداخت ارز دولتی برای واردات به ضرر مصرف‌کننده است/ کمک به محرومان با یارانه نقدی

 10. صدور ۵۰ هزار مجوز استخدام در وزارتخانه های آموزش و پرورش و بهداشت و درمان

 11. رئیس اتاق بازرگانی ایران: تولیدمان کوچک شده است/ پولدار بی درد نیستیم

 12. ۱۰ نماینده مجلس عملکرد وزیر نفت را بررسی کردند

 13. سال گذشته 533 هزار میلیارد تومان یارانه سوخت پرداخت شد

 14. مذاکرات زنگنه و وزیر نفت روسیه بدون توافق بر سر تاریخ اجلاس اوپک پایان یافت

 15. چرا وزیر دادگستری اجرای حکم پرونده ۳۶ هزار کولرگازی‌های قاچاق را متوقف کرد؟

 16. آخرین عناوین روزنامه‌های اقتصادی

 17. پورابراهیمی: قیمت دلار با کاهش اثرات روانی واقعی می‌شود

 18. ۱۰۰ میلیون هکتار از اراضی کشور در معرض بیابانی شدن

 19. نیروگاه امیرکبیر وارد مدار شبکه سراسری برق شد

 20. بازگشت امیدواری به بورس

 21. واکنش سخنگوی وزارت خارجه به سخنان اخیر بن سلمان

 22. سلیمی: جلوی پیش‌فروش بدون تاریخ خودرو گرفته شود

پربحث‌های دیروز

 1. خانه‌های خالی بلای بازار مسکن/ قانونی که اجرا نمی‌شود!

 2. معجزه افزایش ۴۰ میلیاردی ذخایر ارزی بدون فروش نفت

 3. جزئیات تغییر ساعت کاری ادارات

 4. شمارش معکوس برای تصمیم مهم ارزی سران قوا

 5. درخواست از مردم برای مدیریت مصرف برق/افزایش۱۰۰۰مگاواتی مصرف

 6. در جلسه رییس بانک مرکزی با فعالان اقتصادی تبریز چه گذشت ؟

 7. وزیر ارتباطات در مجلس: ۲۷ هزار و ۸۶ روستا به اینترنت متصل هستند

 8. واکنش آذری جهرمی به دریافت کارت زرد از مجلس+ عکس

 9. جزئیات رشد اقتصادی فصل زمستان 97/ رشد صنعت منفی 12.2 درصد شد

 10. بانک مرکزی مسبب ورود ۲۰۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی به صنعت خودرو/ خودورهای تولید داخل در شان ملت ایران نیست

 11. پیش از واگذاری ۶۰۰بنگاه دولتی به تخلفات سازمان خصوصی سازی رسیدگی کنید/ چرا اشتباهات را تکرار می‌کنیم؟

 12. به جای کره‌ای‌ها، از تولیدکننده ایرانی حمایت کنید

 13. درآمدسازی هنگفت از دیرکرد

 14. نیروگاه امیرکبیر وارد مدار شبکه سراسری برق شد

 15. بازگشت امیدواری به بورس

 16. واکنش سخنگوی وزارت خارجه به سخنان اخیر بن سلمان

 17. سلیمی: جلوی پیش‌فروش بدون تاریخ خودرو گرفته شود

 18. ورود سازمان بازرسی کل کشور به بانک های خصوصی

 19. انتقاد از توسعه فروشگاه‌های زنجیره‌ای در شهرهای کوچک

 20. سه فقره شکایت زنگنه از نماینده مجلس/ خادمی: اسناد و مدارک تخلفات زنگنه را منتشر می‌کنم

 21. احتمال نتیجه‌دهی معکوس با مالیات‌ستانی از سکه‌های پیش‌فروش‌شده

 22. هشدار به مشتریان ارج

 23. قیمت طلا و ارز در بازار امروز

 24. فرهاد نیلی به‌عنوان نماینده ایران در بانک جهانی چه دستاوردی داشته است؟

 25. طرح ادغام خودروسازان از «بذرپاش» تا «ویسه»

پربحث‌های هفته

 1. رئیس انجمن خودروسازان: قیمت تمام شده پراید ۳۹ میلیون‌تومان است

 2. اعتراف صادقانه وزیر صنعت؛ حتی در پراید و سمند هم کامل خودکفا نیستیم

 3. خبر خوب وزیر اقتصاد برای مردم ایران

 4. توکلی: دلار ۴۲۰۰تومانی من‌دَرآوردی بود/ دولت چاره‌ای جز توزیع کالابرگ الکترونیکی ندارد/ قدرت خرید حقوق یک میلیون و ۳۵۰هزار تومانی کارگر در سال۹۷ حدود ۶۵۰هزار تومان شد

 5. خبرخوش درباره افزایش حقوق کارمندان

 6. خانه‌های خالی بلای بازار مسکن/ قانونی که اجرا نمی‌شود!

 7. معجزه افزایش ۴۰ میلیاردی ذخایر ارزی بدون فروش نفت

 8. خبر حمله به دو نفتکش قیمت نفت را بیش از 2.5 دلار بالا برد

 9. تهیه‌کننده شهرزاد، گوشت هم وارد می‌کرد!/ پای هادی رضوی چطور به واردات گوشت باز شد؟

 10. جزئیات تغییر ساعت کاری ادارات

 11. تاثیر سفر شینزو آبه بر بازار ارز و بورس

 12. شمارش معکوس برای تصمیم مهم ارزی سران قوا

 13. پاسخ دندان شکن پکن به آمریکا: بدون توجه به شرایط به توسعه روابط خود با ایران ادامه می‌دهیم

 14. درخواست بانک‌های خارجی برای پیوستن به جایگزین روسی سوئیفت

 15. ماجرای حقوق ۹۸ و تبعیض ناروا علیه حداقل بگیران/ پشت‎پرده حمایت از نجومی بگیران چیست؟+سند

 16. ادعای عجیب وزیر کشور درباره ارزانی کالاهای اساسی از کجا آمد؟!

 17. درخواست از مردم برای مدیریت مصرف برق/افزایش۱۰۰۰مگاواتی مصرف

 18. نرخ جدید شیرخام و لبنیات ابلاغ شد

 19. مسکن در یک قدمی دلار قرار گرفت

 20. پورابراهیمی: تحریم‌ها بی‌خاصیت شده/ آمریکا توانایی یک روز جنگ با ایران را ندارد

 21. خبر خوش برای بی‌خانمان‎ها/ کاهش ۳۰ درصدی قیمت مسکن در راه است

 22. وزیر صنعت: مجلس در صورت لزوم ازخودروسازان تحقیق و تفحص کند

 23. وجود ۹۱ میلیارد دلار خانه بی‌استفاده در ایران!/ وعده دولت محقق می‌شود؟

 24. نوبخت: طی امسال و سال آینده وابستگی بودجه به درآمدهای نفتی به ۱۰ درصد کاهش می‌یابد

 25. برنامه فوری یا فهرست آرزوها/ چرا باید جامعیت را فدای فوریت کنیم؟

آخرین عناوین