فاز جدید «طرح کاهش» از ۱۰ روز دیگر در تهران آغاز می‌شود/ جریمه ۵۰هزار تومانی در انتظار خودروهای فاقد معاینه فنی

گروه اجتماعی الف،   3970720071 ۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۵ تکراری یا غیرقابل انتشار
فاز جدید «طرح کاهش» از ۱۰ روز دیگر در تهران آغاز می‌شود/ جریمه ۵۰هزار تومانی در انتظار خودروهای فاقد معاینه فنی

آبان ماه سال ۹۵، برای اولین بار طرح کاهش (LEZ)، تنها در سطح محدوده طرح ترافیک و زوج و فرد اجرایی شد، ملاک اجرای این طرح بروی کنترل معاینه فنی متمرکز بود و مسئولان بارها اعلام کردند اگر خودرویی فاقد معاینه فنی باشد، جریمه ۵۰هزار تومانی در انتظارش است و حالا براساس تصمیمات مسئولان،از اول آبان ماه امسال طرح کاهش در سراسر شهر تهران و به صورت ۲۴ساعته و کل روزهای هفته اجرایی می شود.

محسن پورسید آقایی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اجرای فاز دوم طرح کاهش از ابتدای آبان ماه  امسال گفت: براساس گزارش وزارت بهداشت سالانه ۴۰۰۰ تا ۵۰۰۰ نفر از شهروندان تهرانی بر اثر آلودگی هوا جان خود را از دست می‌دهند و این در حالی است که براساس گزارش بانک جهانی سالانه ۱۲ هزار میلیارد تومان خسارت آلودگی هوا در شهر تهران  تخمین زده شده است.

وی با بیان اینکه به دلیل اثرگذاری آلودگی هوا بر سلامت مردم و همچنین خسارات مالی فراوان، لازم است که فکری  عاجل به حال کاهش و از بین بردن آلودگی هوا در شهر تهران کنیم، افزود: به همین دلیل طرح کاهش (کنترل آلودگی هوای شهر) در تهران اجرایی شد و حالا زمان آن رسیده که مرحله دوم آن اجرایی شود و به همین دلیل از اول آبان ماه مرحله دوم طرح کاهش به صورت ۲۴ ساعته و در کل هفته اجرایی می‌شود.

وی با بیان اینکه فاز دوم طرح کاهش با هدف معاینه فنی خودروها،‌ اتوبوس‌ها و ناوگان حمل بار اجرایی می‌شود، اظهار کرد: سیاست‌های کاهش آلودگی هوا با تاکید بر کاهش ذرات معلق تنظیم شده است چراکه مهمترین آلاینده شهر تهران ذرات معلق به ویژه ذرات کوچکتر از ۲.۵ میکرون است که عموما ناشی از وسایل نقلیه موتوری به ویژه ناوگان خودروهای دیزلی، خودروهای سواری فرسوده دودزا و موتورسیکلت‌ها هستند.

زمان اجرای فاز سوم طرح کاهش مشخص نیست

مراجعه  بیش از دو میلیون  خودروی سبک  به مراکز معاینه فنی در فاز اول

وی با بیان اینکه براساس مصوبات متعدد طرح کاهش نهایتا در سه فاز توسط دولت تایید شد، گفت: در فاز یک اعمال قانون خودروهای فاقد معاینه فنی در محدوده طرح زوج و فرد و طرح ترافیک مصوب شد که از ابتدای آبان ۹۵ اجرایی شده و قرار بر این است که در فاز دوم، خودروهای فاقد معاینه فنی در کل شهر تهران به صورت شبانه روزی کنترل شوند که این مهم نیز از ابتدای آبان امسال اجرایی می‌شود و در فاز سوم نیز محدودیت تردد خودروهای فاقد معاینه فنی در کل شهر تهران و منع تردد خودروهای کاربراتوری به محدوده در دستورکار قرار دارد اما زمان اجرای فاز سوم مشخص نیست.

پورسید آقایی با بیان اینکه در فاز اول طرح کاهش از مجموع دو میلیون و ۵۴۴ هزار و ۸۱۵ خودروی سبک مراجعه کننده به مراکز ۷۰ درصد جز مراجعات اول و ۳۰ درصد مراجعه مجدد بوده‌اند،‌ گفت: میزان مراجعات کل خودروها به مراکز معاینه فنی در سال ۹۶ نسبت به مدت مشابه سال قبل به دلیل اجرای طرح کاهش ۳۶ درصد افزایش داشته است.

 

برگه معاینه فنی اصلی‌ترین شرط اجرای طرح کاهش است

میزان آلایندگی، میزان فرسودگی و معاینه فنی ملاک تردد خودروها سه مولفه طرح کاهش

تجهیز دوربین های پایتخت به کد تخلف معاینه فنی

وی با بیان اینکه برگه معاینه فنی اصلی‌ترین شرط اجرای طرح کاهش است، یادآور شد: در حال حاضر طرح کاهش از ساعت ۶:۳۰ صبح آغاز و در ساعت ۱۹ به اتمام می‌رسد و همچنین این طرح در روز پنجشنبه اجرا نمی‌شود اما از این پس در طرح کاهش به جای زوج و فرد بودن پلاک، سه مولفه میزان آلایندگی، میزان فرسودگی و معاینه فنی ملاک تردد خودروها در محدوده مرکزی شهر هستند.

وی با بیان اینکه عدم اخذ مجوز معاینه فنی از مراکز تحت پوشش سامانه سیمفا، موجب می‌شود که برای مالک خودرو جریمه ۵۰ هزار تومانی در نظر گرفته شود، ‌گفت: دوربین‌های ثبت تخلف به کد معاینه فنی تجهیز شده ‌اند و از این پس تخلفات در این حوزه جهت اعمال قانون به پلیس ارجاع داده می‌شوند.

سهم ۸۰درصدی وسایل حمل و نقل موتوری از کل آلودگی هوای پایتخت

تولید ۳۲ درصد از آلودگی هوای شهر تهران تنها توسط ۱۰ درصد از خودروها

پورسیدآقایی  با بیان اینکه بنا بر مطالعات شرکت کنترل کیفیت هوا سهم وسایل حمل و نقل موتوری از کل آلودگی هوای پایتخت حدود ۸۰ درصد است و بر همین اساس خودروها و موتورسیکلت‌های کاربراتوری سهم قابل توجهی در آلایندگی هوای شهر دارند، ادامه داد: سهم آلایندگی خودروهای کاربراتوری و فرسوده در آلودگی شهر تهران حدود ۳۲ درصد است یعنی ۳۲ درصد از آلودگی هوای شهر تهران تنها توسط ۱۰ درصد از خودروها تولید می‌شوند.

 

سهم ۳۰درصدی اتوبوس‌ها در تولید ذرات معلق

بازخورد مثبت ضربت الاجل معاون شهردار برای اتوبوس های دودزا

بازرسی نامحسوس از وضعیت اتوبوس های پایتخت

 

وی در ادامه با اشاره به اینکه مطابق بررسی‌های انجام شده حدود ۳۰ درصد از کل ذرات معلق موجود در هوای شهر تهران متعلق به اتوبوس‌های حامل مسافر است، گفت: با توجه به سهم بالای اتوبوس‌ها در آلودگی هوا، بخشنامه‌ای ابلاغ شد که براساس آن تردد کلیه اتوبوس‌های دودزا و فاقد معاینه فنی در تهران ممنوع و ضرب‌الاجلی را تا اول مهرماه برای تحقق این مهم تعیین کردیم که براساس آن اتوبوس‌های شرکت واحد باید به صورت ضربتی مورد بازدید قرار گیرند و از ابتدای مهر تردد همه اتوبوس‌های فاقد معاینه فنی معتبر ممنوع شد.

 معاون حمل ونقل و ترافیک شهرداری تهران با بیان اینکه مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی نیز موظف شده است که در صورت مشاهده هر نوع اتوبوس دودزا با شرکت خصوصی ممنوعه برخورد کرده و آن را جریمه کند و در صورت تکرار مجوز آن شرکت لغو شود، اضافه کرد: همچنین بازرسی‌های نامحسوسی توسط معاونت حمل و نقل ایجاد شده است که به صورت سرزده نسبت به رصد وضعیت معاینه فنی اتوبوس‌ها اقدام کنند.

اندازه گیری دود خروجی اتوبوس‌هایی که معاینه فنی دارند

۱۲ درصد کل آلودگی هوای تهران به ویژه ذرات معلق ناشی از اتوبوس‌های شرکت واحد است

پورسیدآقایی با بیان اینکه بازرسان به صورت موردی نسبت به کنترل اتوبوس‌هایی که معاینه فنی دارند،‌ اقدام کرده و با استفاده از دستگاه‌های خاص، دود اگزوز خارج شده از اتوبوس‌ها را اندازه گیری کرده و اگر میزان آلایندگی آن زیاد باشد، به مراکز معاینه فنی اعزام می‌کنند،‌ خاطرنشان کرد: متاسفانه به دلیل افزایش سن فرسودگی اتوبوس‌ها و همچنین کمبودها در این حوزه شاهد آن هستیم که پنج درصد اتوبوس‌های پایتخت نتوانستند که معاینه فنی دریافت کنند اما برای ما سلامت مردم از همه چیز مهمتر است و به دلیل آلایندگی این اتوبوس‌ها به آنها اجازه تردد در شهر تهران داده نشد.

وی با بیان اینکه در حوزه تعمیر اتوبوس، تعمیر قطعات و ... مشکلات زیادی داریم چراکه هزینه‌های تعمیرات اتوبوس چهار برابر شده است گفت: با این حال در مقابل جان مردم مسئول هستیم و با وجود سخت تر شدن شرایط  نسبت به سال‌های گذشته باز هم این کار را انجام می‌دهیم هرچند که ما معتقدیم اگر از سال‌های قبل که شرایط مالی شهرداری بهتر بود، این فشارها بر روی شبکه اتوبوسرانی اعمال می‌شد قطعا موفق تر می‌بودیم اما به هر حال امروز با همه گران شدن قطعات و کمبود تجهیزات، جان مردم برای ما اهمیت ویژه‌ای دارد.

پورسیدآقایی  با بیان اینکه براساس تصمیم کارگروه آلودگی هوا، اتوبوس‌های بخش خصوصی ملزم شدند که معاینه فنی خود را تنها از مراکز معاینه فنی تهران اخذ کنند، تصریح کرد: چراکه شرایط مراکز معاینه فنی تهران سختگیرانه تر خواهد بود و دقیق تر میزان آلایندگی را اندازه گیری می‌کند و بر همین اساس سه مرکز معاینه فنی شهرداری، صرفا وظیفه معاینه اتوبوس‌های شرکت واحد را برعهده دارد.

نظارت در مراکز معاینه فنی تهران شدیدتر خواهد شد

 معاون حمل ونقل و ترافیک شهرداری تهران با بیان اینکه نظارت در مراکز معاینه فنی تهران شدیدتر خواهد بود، گفت: رانندگان اتوبوس می‌دانند که نحوه گاز دادن در اندازه گیری خروجی آلایندگی تاثیر دارد و به همین دلیل برای پاس شدن کمتر گاز می‌دهند اما حالا براساس بخشنامه جدید راننده از اتوبوس پیاده شده و کارشناسان معاینه فنی تمامی مراحل کنترل اتوبوس را بدون حضور راننده انجام می‌دهند.

وی با بیان اینکه ۱۲ درصد کل آلودگی هوای تهران به ویژه ذرات معلق، ناشی از اتوبوس‌های شرکت واحد است، اظهار کرد: با وجود محدودیت‌های مذکور نمی‌توانیم آلایندگی این اتوبوس‌ها را به صفر برسانیم اما می‌توانیم درصد زیادی از آن را کاهش دهیم.

پورسیدآقایی با بیان اینکه براساس بخشنامه باید تمامی اتوبوس‌های پایتخت تا مهرماه جاری معاینه فنی داشته باشند،‌ گفت:  بررسی‌ها نشان می‌دهد که هشت آیتم دلیل ردی اتوبوس‌های شرکت واحد در آزمون معاینه فنی است که دودزایی رتبه هفتم را داشته و شکستگی شیشه، چراغ و لاستیک صاف بیشترین علت مردود شدن اتوبوس‌ها در قسمت عیوب ظاهری هستند.

 

استفاده از اتوبوس‌های فاقد معاینه فنی بعنوان سرویس ادرات،ممنوع!

معاون حمل ونقل و ترافیک شهرداری تهران تصریح کرد: براساس بخشنامه استانداری و شورای تامین استان نیز از کلیه شرکت‌ها،‌ کارخانه‌ها و ادارات خواسته شده تا از عقد قرارداد یا استفاده امانی از اتوبوس‌های فاقد معاینه فنی خودداری کنند و به آنها هشدار داده شده است که در صورت مشاهده تخلف، ضمن اعمال قانون، مراتب به وزارتخانه‌های مسئول اعلام می‌شود.

وی با بیان اینکه اتوبوس‌های سازمان‌ها و سرویس ادارات وضعیت بدتری نسبت به اتوبوس‌های شرکت واحد دارند،‌ گفت: ۱۸ درصد کل آلودگی هوای پایتخت مربوط به اتوبوس‌های سرویس سازمان‌ها و شرکت‌ها است و از آنجایی که این اتوبوس‌ها زیر نظر شهرداری نیستند و کنترلی بر عملکرد آنها نداریم، مجاب کردن آنها برای نوسازی و اخذ معاینه فنی سخت است.

پورسیدآقایی با بیان اینکه کارگروه ملی آلودگی هوا و کارگروه آلودگی هوای استان تهران مصوب کرده‌ است که تمام اتوبوس‌ها باید از اول‌ آبان ماه معاینه فنی داشته باشند و ذی‌حساب دستگاه‌های زیربط اجازه پرداخت وجه به پیمانکاران اتوبوس فاقد معاینه فنی را ندارند، ادامه داد: همچنین سامانه جدیدی راه‌اندازی شده است که هر اتوبوسی که در سطح شهر تردد می‌کند باید در این سامانه ثبت نام و مسیر رفت و آمد خود را اعلام کند و اتوبوس‌هایی می‌توانند در این سامانه ثبت نام کرده و بعد از آن در شهر تردد کنند که معاینه فنی داشته باشند در غیر این صورت پلیس مدارک آنها را کنترل و نسبت به توقیف خودروهای فاقد معاینه فنی اقدام می‌کند.

 معاون حمل ونقل و ترافیک شهرداری تهران با بیان اینکه معاینه فنی اتوبوس‌ها به صورت آنلاین از سرور راهداری چک می‌شود و اگر اتوبوس معاینه فنی نداشته باشد، اجازه تردد در شهر را ندارد، گفت: خوشبختانه استانداری اعلام کرده است که تمامی سرویس‌های دستگاه‌های انتظامی، کشوری و ... باید معاینه فنی داشته باشند و معاینه آنها حتما چک می‌شود و اگر از اول آبان این اتوبوس‌ها برگه معاینه فنی نداشته باشند سرویس کارکنان به پارکینگ منتقل شده و ذی‌حساب نیز اجازه پرداخت پول ندارد.

از اول آبان هیچ عذر و بهانه ای، پذیرفتنی نیست!

به گفته پور سید آقایی اگر موفق شویم که معاینه فنی سرویس ادارات و دستگاه‌های مختلف را کنترل کنیم بخش زیادی از آلایندگی شهر تهران کاسته می‌شود.

وی با بیان اینکه برآورد ما این است که به اندازه اتوبوس‌های شرکت واحد اتوبوسرانی، سرویس اتوبوسی در تهران داریم، گفت: از ماه‌ها قبل اطلاع‌رسانی در این حوزه آغاز شده و از اول آبان مرحله دوم طرح کاهش آغاز می‌شود و هیچ عذر و بهانه‌ای قبول نیست و از دقایق ابتدایی اول آبان ماه رصد خودروها آغاز می‌شود.

تکمیل رینگ دوربین های  اطراف تهران

۲۳ درصد از کل ذرات معلق موجود در هوای شهر تهران متعلق به ناوگان بار است

وی درمورد کنترل دوربینی تخلف معاینه فنی یادآور شد: به ۷۸۰ دوربین جدید کد تخلف معاینه فنی داده شده است و برای تکمیل رینگ اطراف تهران نیز ۴۳ سامانه جدید دوربینی طراحی شده است که حلقه دور شهر تهران را تکمیل می‌کند که دوربین‌های این سامانه‌ها خریداری شده است.

پورسید آقایی در ادامه درخصوص ساماندهی ناوگان بار نیز با بیان اینکه سخت ترین بخش کار در این قسمت است چراکه کامیون‌های برون شهری زیر نظر وزارت راه هستند، گفت: البته در  خصوص کامیون های برون شهری، مشکلی نداریم چراکه صدور بارنامه و کارت سوخت منوط به داشتن معاینه فنی شده است و بر همین اساس تمامی کامیون‌های برون شهری معاینه فنی دارند.

وی با بیان اینکه براساس محاسبات انجام شده حدود ۲۳ درصد از کل ذرات معلق موجود در هوای شهر تهران متعلق به ناوگان بار است،‌ خاطر نشان کرد: با توجه به سهم بالای ناوگان بار در آلودگی هوا ضروری است که سیاست‌هایی در راستای کاهش تولید ذرات معلق مربوط به این ناوگان را در دستورکار قرار دهیم که بر همین اساس در کارگروه کاهش آلودگی هوای استان تهران مقرر شد که صدور باربرگ در سامانه شهرداری تهران تنها منوط به داشتن معاینه فنی معتبر از مراکز معاینه فنی باشد.

پورسیدآقایی  با بیان اینکه براساس موافقتامه‌ای، سازمان محیط زیست که مسئولیت نظارت بر مراکز معاینه فنی را برعهده دارد، نظارت بر مراکز معاینه فنی استان تهران و البرز را برعهده شهرداری تهران گذاشته است، گفت: این یک فرصت است که شهرداری بتواند نسبت به کنترل و نظارت مراکز معاینه فنی شهرهای اطرافش اقدام کند و سختگیری‌های بیشتری را داشته باشد.

 

رصد ۳۰۰۰ کامیون پیمانکاران شهرداری

اتصال به سامانه شهرسازی برای کنترل کامیون های حمل نخاله

نصب دوربین روی "باسکول" برای کنترل معاینه فنی خودروهای حمل زباله

 

وی درمورد وضعیت کامیون‌های درون شهری با بیان اینکه ۳۰۰۰ کامیون و ماشین آلات سنگین به خصوص در حوزه جمع آوری زباله در اختیار پیمانکاران شهرداری تهران است گفت: ما معتقدیم که باید نظارت را از خودمان شروع کنیم و برهمین اساس پیرو تصمیمات اتخاذ شده دوربین‌های نظارتی در مراکز کار این کامیونت‌ها نصب می‌شود و از این پس بر روی باسکول‌هایی که این کامیونت‌ها می‌روند دوربین‌ها نصب می‌شود و این دوربین‌ها به کد معاینه فنی مجهز هستند تا اگر کامیون پیمانکار شهرداری معاینه فنی نداشته باشد همان موقع در محل‌های دپوی نخاله شناسایی شوند.

وی با بیان اینکه با سامانه شهرسازی نیز یکپارچه شده‌ایم تا نسبت به رصد کامیون‌های حمل نخاله که از شهرداری مجوز می‌گیرند اقدام کنیم گفت: کامیون‌های حمل نخاله نیز به صورت آنلاین معاینه فنی‌شان چک می‌شود و از این پس دریافت مجوز حمل نخاله منوط به مثبت بودن استعلام معاینه فنی خواهد بود.

 

سهم ۱۰ درصدی موتورسیکلت‌ها   از تولید ذرات معلق  در هوای تهران

وی با بیان اینکه حدود ۱۰ درصد از کل ذرات معلق موجود در هوای شهر تهران به موتورسیکلت‌ها اختصاص دارد،‌ افزود: از این نظر لزوم اعمال سیاست‌های کنترلی در این حوزه نیز ضروری است. اما ساماندهی موتورسیکلت‌ها کار امروز و چند ماه نیست بلکه باید درمورد فرهنگ موتورسیکلت‌ سواری فکری کرد و بر همین اساس تا هنگامی که موتورسیکلت‌ها هویت بخشی نشوند قابل کنترل نیستند.

نحوه شماره گذاری و انتقال سند موتورها باید همچون خودروها شود​

وی با بیان اینکه باید نحوه شماره گذاری و انتقال سند موتورها همچون خودروها شود، گفت: طی این سال‌ها هنوز در مورد نصب پلاک در جلوی موتورها بین موسسه استاندارد و دستگاه‌های شماره گذار مشکل وجود دارد و هنوز هم حل نشده است و تا این اشکالات ساختاری رفع نشود نمی‌توان کاری کرد هرچند که در حوزه کاهش آلودگی هوای موتورسیکلت‌ها، پروژه تبدیل موتور کاربراتوری به انژکتوری را در دستورکار قرار دادیم و ۵۰ موتور را به عنوان نمونه تحویل دو شرکت داده‌ایم تا نسبت به تبدیل کاربراتوری به انژکتوری اقدام کنند که اگر این پروژه مثبت شود میزان آلایندگی موتورها به یک پنجم کاهش می‌یابد.

حل مشکل استعلام آنلاین از سیمفا در مرحله دوم اجرای طرح کاهش

پورسیدآقایی در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برخی‌ها معتقدند با وجود ورود به محدوده کاهش باز هم جریمه نمی‌شوند اظهار کرد: قبلا مشکلی درمورد استعلام تعداد خودروها در سامانه سیمفا وجود داشت و بیش از ۸۰ هزار استعلام نمی‌توانستند از سامانه سیمفا و پلیس داشته باشند اما حالا کاملا شرایط متفاوت است و وزارت کشور نیز متعهد شده است که اگر لازم باشد تعداد استعلام‌ها به بیش از ۸۰۰ هزار استعلام در روز می‌رسد. همچنین تمام خودروهایی که از مراکز معاینه فنی تهران، معاینه فنی گرفته باشند نیاز به کنترل سیمفا ندارند چراکه اطلاعاتشان در سامانه شهرداری موجود است.

چگونه می توانند پلاک خودوریشان را در فاز دوم طرح کاهش بپوشانند؟

درآمد شهرداری از جرایم معاینه فنی

معاون حمل ونقل و ترافیک شهرداری تهران درمورد پدیده پوشاندن پلاک نیز با بیان اینکه برخورد با تخلف پوشاندن پلاک برعهده پلیس است، ادامه داد: البته ماشین‌های سیار نیز در داخل محدوده تردد می‌کنند و رینگ دوربینی در داخل محدوده نیز تکمیل شده است و بعد از مدتی رانندگان متخلف نیز متوجه می‌شوند که پوشاندن پلاک راه حل نیست چراکه کل سطح شهر تهران زیر پوشش دوربینی و همچنین رصد ماموران پلیس است و چگونه می‌توانند کل مسیرشان را با پلاک پوشانده شده حرکت کنند.

وی در مورد درآمد شهرداری از محل جرایم معاینه فنی با بیان اینکه در بودجه امسال ۱۵۰ میلیارد تومان درآمد از این محل برای شهرداری تهران در نظر گرفته شده که تاکنون ۱۰۵ میلیارد تومان آن ابلاغ شده است گفت: البته پلیس پولی را که به خزانه واریز می‌کند به تفکیک جرایم نیست و مشخص نیست که چه جریمه و پولی بابت سرعت، و چه جریمه‌ای بابت معاینه فنی است و ما نیازمند آن هستیم که پلیس نحوه واریز را از مبدا تعیین کند،  یعنی آنکه کد تخلف معاینه فنی را مشخص کرده  و  جرایم نداشتن معاینه فنی را به حساب دیگری واریز کنند.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۵۹۰۲۳۹۱۲:۳۳:۳۱ ۱۳۹۷/۷/۲۰
مردم باید دوربین ها را بکنند تا درامد این ها صفر شود
ناشناس۵۹۰۴۵۴۱۶:۱۱:۴۱ ۱۳۹۷/۷/۲۰
باید ریشه این جماعت کنده شود که در شرایط گرانی خودرو به مردم فشار وارد میکنند
ناشناس۵۹۰۴۸۷۱۶:۳۸:۱۴ ۱۳۹۷/۷/۲۰
بابا عجب بلبشویی ، هر روز قطعات یدکی گران می شود ، معاینه فنی سخت تر می شود ، و دولت تدبیر و امید فقط و فقط بدنبال پیدا نمودن راه های برای جبران کسری بودجه
مصطفی۵۹۰۵۵۰۱۷:۴۶:۳۳ ۱۳۹۷/۷/۲۰
این مراکز معاینه فنی میدونید چقدر درآمد باد آورده دارن؟ باز میگید نقدینگی زیاده! خب مگه ما نقدینگی رو زیاد کردیم که تاوانش رو ما باید بدیم.
ناشناس۵۹۰۷۲۱۲۰:۴۰:۵۲ ۱۳۹۷/۷/۲۰
فقط وفقط دنبال سوراخی برای ایجاد منبع درآمدهستند و بس. تنها روش حل مشکلات کشور فقط دست درازی به جیب مردم است. دیگه تمام سازمانها و اداره جات و دستگاههای کشور بدون استثنا استاد این روش کار شده اند. تازه جالب اش اینجاست که در موقع بروز مشکل هم هیچکدامشان مسئولیت قبول نمی کنند. این به گردن اون و اون به گردن این می اندازند.ولی در مورد کسب درآمد و بودجه همه شان انواع و اقسام وظایف و مسئولیت برای خودشان استخراج و کشف می کنند
جلال۵۹۰۸۱۶۲۲:۳۸:۱۰ ۱۳۹۷/۷/۲۰
عجب آشفته بازاریست ایران هرروز یک بامبول
ناشناس۵۹۰۸۹۷۰۲:۱۱:۵۴ ۱۳۹۷/۷/۲۱
یک داستان جدید برای جیب مردم البته با بهانه مردم! مگر خودروهای داخلی ،با این کیفیت را مردم ساخته اند که باید تاوان رساندن به استاندارد آقایان را پرداخت کنند؟ اگر آقایان فقط به درآمد زایی با استفاده از رانت فکر نمی کنند ، بیاییند و قطعات مرغوب را با قیمت کمتر از بازار در اختیار رانندگان قرار دهند، بعد خواهید دید که همه دوست دارند خودروی خوبی داشته باشند تو این کشور ، هیچکس به مشکلات مردم به شکل جامع نگاه نمیکند و هر سازمان و ارگان فقط بفکر منفعت خود است که شهرداری هم در راس آنها قرار دارد

پربحث‌های امروز

 1. فیلمی از جلسه غیرعلنی دیروز مجلس درباره نماینده سراوان  

 2. دست خط رئیس جمهور برای حل مشکل آب استان اصفهان/ استعفاء نتیجه داد

 3. وزیر کار خبر داد: احتمال ترمیم و افزایش مجدد دستمزد کارگران

 4. بعد از سهمیه بندی بنزین، کم مصرف ها را تشویق کنید

 5. واکنش آیت‌الله مکارم شیرازی به اظهارات رحیم‌پور ازغدی در نماز جمعه تهران

 6. احمد توکلی خبرداد: دستور وزیر اقتصاد در مورد توقف واگذاری آلومینیوم المهدی/ پیگیری شکایت دیده‌بان شفافیت و عدالت در مورد پرداخت رشوه توتال به یک مقام سابق ایرانی

 7. بهانه افزایش قیمت خودرو و صنعت افسارگسیخته

 8. خانه ملت در آزمون نظارت بر رفتار نمایندگان

 9. پیشنهاد یک نماینده برای افزایش یارانه نقدی در سال آینده

 10. افزایش یارانه‌ مردم چرا نه؟

 11. سخنگوی وزارت خارجه: ظریف هدفی برای انتخابات ریاست جمهوری ندارد/ وزیر فردی فراجناحی است

 12. بچه‌هایی که همچنان در مدرسه می‌سوزند

 13. ماجرای قتل ۲ راننده در یاسوج

 14. نگاه ضد مردمی ۴۰ نماینده مجلس  

 15. چرا نسخه تکمیلی مستشاری نظامی در سوریه و عراق اجرا نمی‌شود؟

 16. جلسه غیرعلنی مجلس برای بررسی حاشیه‌های نماینده سراوان

 17. رفتار متفاوت یک معلم و یک نماینده مجلس  

 18. درگذشت سومین کودک مصدوم سانحه آتش سوزی در زاهدان

 19. قیمت انواع موبایل در بازار  

 20. کنایه سنگین ابطحی به واعظی  

 21. اطلاعیه گمرک درباره مشاجره نماینده سراوان

 22. اعلام وصول طرحی درباره بکارگیری نیروها در استان‌های مرزی

 23. دومینوی آتش‌سوزی مدارس و ۴ قربانی دیگر

 24. توضیحات کریمی‌قدوسی درباره توئیت بحث‌برانگیزش

 25. وضعیت جسمانی حسین محب‌اهری بهتر است

پربحث‌های دیروز

 1. توهین نماینده سراوان در مجلس به یک کارمند  

 2. درباره کلیپ منتشر شده نماینده سراوان و چند نکته

 3. اولین واکنش نماینده‌ مجلس به انتشار فیلم توهین‌اش به یک کارمند

 4. جشن مختلط طراحان یک مسجد جنجالی!   

 5. چرا روحانی زبان گفت‌وگو با آمریکا را ترک کرد؟

 6. استیضاح وزیر اقتصاد به علت توهین کارمند گمرک کلید خورد!

 7. عذرخواهی وزیر اقتصاد از نماینده‌ای که به کارمند گمرک توهین کرد!

 8. واکنش کاربران توییتر به فیلم منتشر شده از نماینده سراوان/ عذرخواهی عجیب از ترس استیضاح/ هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان کجاست؟

 9. دلیل مشاجره نماینده مجلس با کارمند گمرک

 10. درخواست رفراندوم برای FATF/ نماینده سراوان و تبعات توهین به کارمند گمرک/ وزارت خارجه به‌دنبال برجام منطقه‌ای است؟

 11. سنگ‌تمام محکومان امنیتی برای آزادی مفسد اقتصادی+سند وثیقه 500 هزار مترمربعی هنگامه شهیدی برای باقری درمنی

 12. تحلیل جالب علی علیزاده از برخورد نماینده سراوان با کارمند گمرک

 13. پیشنهاد نمایندگان به خودروسازها درباره قیمت خودرو

 14. توضیح دژپسند در گفت‌وگو با الف در مورد عذرخواهی از نماینده سراوان

 15. شهردار تهران با تاکسی به محل کارش رفت  

 16. متروسواری معصومه ابتکار در سه‌شنبه بدون خودرو  

 17. جهانگیری: بخش‌های مهم اقتصادی مورد تهاجم دشمن است/ آمریکا می‌خواهد مردم با تنگنا رو به رو شوند

 18. وزیر صنعت: خودروسازان در 8 ماه اخیر مشکل فروش داشته‌اند

 19. فوت چند دانش‌آموز در آتش‌سوزی مدرسه/ بازداشت مدیر و مربی آموزشی + تصاویر

 20. رهبر انقلاب: نباید دنبال ریاست بدویم

 21. پیوند ترامپ با مغزهای کوچک زنگ زده

 22. ظریف: نتانیاهو ایران را به نابودی با سلاح اتمی تهدید می‌کند

 23. ضرغامی : بگذارید آدم ها زندگیشان را بکنند/طرح دوقطبی فیلترینگ کلاً نادرست است

 24. دیده‌بان شفافیت و عدالت: انتصاب بازرس سابق وزارت نفت در مقام مدیرکل بازرسی مصداق فاحش درب‌های چرخان است

 25. مغالطه عجیب صادق زیباکلام علیه رحیم‌پور ازغدی

پربحث‌های هفته

 1. ایمانی در گفتگو با الف:خطر بازگشت پوپولیسم جدی است / احمدی‌نژاد به دنبال بهره‌برداری به نفع خود است

 2. دولت زیر بار فرمول خودروسازان رفت؛ خودرو گران شد/ حواله کاهش قیمت به آینده‌ای نامعلوم/ پراید ۳۳میلیون و ۷۰۰ هزار تومان؟

 3. برای این عکس شما تیتر بزنید  

 4. طمع همایونِ رضا پهلوی‎

 5. توهین نماینده سراوان در مجلس به یک کارمند  

 6. واکنش وزیر صنعت به انتصاب داماد رئیس‌جمهور؛ هرکس سوابق داماد روحانی را دید، تبریک گفت

 7. داماد روحانی استعفا کرد + متن استعفا

 8. اولین تصویر داماد حسن روحانی در سمت جدیدش  

 9. درباره کلیپ منتشر شده نماینده سراوان و چند نکته

 10. چرا نباید حقوق کارمندان افزایش یابد؟

 11. توضیحات سید احمد خاتمی درباره انتصاب دامادش در دولت روحانی + عکس

 12. از تزریق به ایرانیان در فرودگاه تفلیس تا دیپورت آنها به بهانه‌های واهی + عکس

 13. اولین واکنش نماینده‌ مجلس به انتشار فیلم توهین‌اش به یک کارمند

 14. جشن مختلط طراحان یک مسجد جنجالی!   

 15. واکنش روحانی به حکم معاونت دامادش در وزارت صنعت

 16. ضعیف‌ترین دوران وزارت خارجه ایران  

 17. نوبخت در پاسخ به احمدی‌نژاد: امکان افزایش یارانه‌ها وجود ندارد/ فعلا باید بدهی‌های دولت قبل را بپردازیم

 18. وقتی اقوام حسن روحانی در دولت پست می‌گیرند + جدول

 19. واکنش‌ها به انتصاب داماد رئیس‌جمهوری به معاونت وزیر؛ کلید روحانی قفل شاه داماد را باز کرد

 20. واکنش واعظی به پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی از سوی احمدی‌نژاد

 21. سرانجام قیمت بنزین و سناریوهای مختلف برای آن

 22. برایان هوک: موضوع فرزندان مقامات ایران را بررسی می‌کنیم

 23. فرزندان مقامات ایران از آمریکا اخراج می‌شوند؟/ انتقاد از روحانی در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی/ پایان اصولگرایی و اصلاح‌طلبی

 24. به بهانه شاپرک شجری‌زاده؛ پنج اشتباه درباره دختر خیابان انقلاب

 25. چرا روحانی زبان گفت‌وگو با آمریکا را ترک کرد؟

پربحث‌های اخیر

 1. بچه‌هایی که همچنان در مدرسه می‌سوزند

 2. دومینوی آتش‌سوزی مدارس و ۴ قربانی دیگر

 3. نهاوندیان: رفع تنش آبی با منابع دولتی امکان ندارد

 4. اتفاقی که بدتر از توهین نماینده سراوان است  

 5. تخریب ۷ رستوران در فرحزاد

 6. وضعیت باتری خودرو خود را به صورت رایگان تست کنید!

 7. دادستان تهران خبر داد: رد مال ۱۱۰۰ میلیاردی باقری درمنی

 8. جریمه ۵۰۰ هزار خودروی فاقد معاینه فنی توسط پلیس

 9. رئیس سازمان بسیج: برای حفظ انقلاب باید حضور موثر در فضای مجازی داشته باشیم

 10. باران و برف در راه تهران و چند استان‌

 11. متهمه فراریِ ۸۰۰ میلیارد تومانی به کشور بازگردانده شد

 12. آخرین وضعیت پرونده «احمد عراقچی» از زبان رئیس دادگستری استان تهران

 13. آخرین وضعیت هوای پایتخت

 14. مافیای «کنکور» و «مشق شب» به هم گره خورده‌اند

 15. "با نمک‌ترین" استان ایران کجاست؟+تصاویر

 16. روایت شریعتمداری از روز تصادف نوربخش

 17. اگر مشکوک به ایدز هستید، به این مراکز مراجعه کنید

 18. هرسال 100 هزار ایرانی سکته مغزی می‌کنند

 19. مردم دانش‌آموزان مصدوم را دعا کنند

 20. ستاد فرمان اجرایی امام(ره) فروش زمین به پروژه «اطلس مال» را تکذیب کرد

 21. دستور ویژه بطحایی برای بررسی علل حادثه آتش‌سوزی مدرسه زاهدان

 22. تهران ۹ درجه سردتر می‌شود/ بارش برف در ارتفاعات

 23. مجریان شب یلدای تلویزیون چه کسانی هستند؟

 24. فردا در زاهدان عزای عمومی اعلام شد

 25. واکنش ناجا به انتشار فیلم ضرب و شتم برادران افاغنه توسط سرباز ناجا

پربحث‌های دیروز

 1. واکنش کاربران توییتر به فیلم منتشر شده از نماینده سراوان/ عذرخواهی عجیب از ترس استیضاح/ هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان کجاست؟

 2. شهردار تهران با تاکسی به محل کارش رفت  

 3. متروسواری معصومه ابتکار در سه‌شنبه بدون خودرو  

 4. تعدادی از کارگران گروه ملی فولاد اهواز بازداشت شدند

 5. دستور ویژه بطحایی برای بررسی علل حادثه آتش‌سوزی مدرسه زاهدان

 6. تهران ۹ درجه سردتر می‌شود/ بارش برف در ارتفاعات

 7. مجریان شب یلدای تلویزیون چه کسانی هستند؟

 8. فردا در زاهدان عزای عمومی اعلام شد

 9. واکنش ناجا به انتشار فیلم ضرب و شتم برادران افاغنه توسط سرباز ناجا

 10. امام جمعه مشهد: طلبه شدن به معنای دست برداشتن از دانشگاه نیست

 11. افتتاح مدارس و خانه بهداشت در روستاهای خراسان جنوبی

 12. خرید خدمت سربازی در سال ۹۸ امکانپذیر است؟

 13. بارش برف در ۹ استان کشور

 14. محسن هاشمی: جریانات افراطی رهبران انقلاب اسلامی را هدف حملات تروریستی قرار دادند

 15. تجمع جمعی از بازنشستگان نیروهای مسلح مقابل مجلس

 16. جاده‌ها لغزنده است، مراقب باشید

 17. محسنی‌اژه‌ای مطرح کرد: سه اشتباه بانک مرکزی در دوران ریاست سیف/ چرا مسئول حراست بانک مرکزی دستگیر شد؟

 18. هوای تهران پاک شد

 19. «قلعه محرومیت» در حاشیه تهران+ عکس

 20. 500 میلیون یورو در پیچ و خم رسیدن به صنعت داروسازی

پربحث‌های هفته

 1. واکنش کاربران توییتر به فیلم منتشر شده از نماینده سراوان/ عذرخواهی عجیب از ترس استیضاح/ هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان کجاست؟

 2. تاکید آیت الله صدیقی در نماز جمعه به مساله ازدواج جوانان

 3. خاک ایران همچنان قاچاق می‌شود

 4. آملی لاریجانی: بی‌تدبیری‌ها موجب افزایش نرخ ارز شد/ نرخ ارز سیر نزولی دارد، اما برخی همچنان گرانفروشی می‌کنند/ دست اخلال گران اقتصادی را قطع خواهیم کرد

 5. ترکان: در شرایط اقتصادی امروز، گروه‌های فقیر بیشتر شده‌اند

 6. زندگی لاکچری

 7. راه‌اندازی گشت ویژه تعزیرات برای کنترل بازار شب یلدا/ علت گرانی پسته سرمازدگی است

 8. بازنشستگان و ناکارآمدی نظام‌های اجرایی و تصمیم‌گیری

 9. شهردار تهران با تاکسی به محل کارش رفت  

 10. متروسواری معصومه ابتکار در سه‌شنبه بدون خودرو  

 11. زمان بازنشستگی «زیباکلام» از دانشگاه تهران مشخص شد

 12. نسخه‌ای برای پیشگیری از کابوس‌های شبانه/ چگونه بختک را به زانو در بیاوریم؟

 13. حضور مهناز افشار در دادسرای تهران/ تعهد خانم بازیگر برای اصلاح سخنانش

 14. دادستان تهران خبر داد: شناسایی ۱۷ ملک و تعدادی خودرو‌ی گران قیمت از وحید مظلومین

 15. وزیر ارشاد: میانگین بالای سن ازدواج نگران کننده است/ با خانواده می‌توان به آینده ایران امیدوار بود

 16. 92 درصد از بیمه شدگان کمتر از 3 میلیون تومان درآمد دارند

 17. واردات واکسنی که در تولید آن خودکفا هستیم!

 18. روایت متفاوت مهناز افشار از حضورش در دادگاه/ عکس

 19. مصرف مشروب به سنین مدرسه رسیده است

 20. شیوع مصرف قلیان در بین زنان/ این سفره‌خانه مجردی نیست!

 21. بچه‌هایی که همچنان در مدرسه می‌سوزند

 22. تعدادی از کارگران گروه ملی فولاد اهواز بازداشت شدند

 23. ادامه یک قانون عجیب در آموزش و پرورش!

 24. علم فضایی منطقه در تسخیر ایران/ از پرتاب ماهواره‌های دانشجویی ایرانی تا برنامه‌ریزی برای اعزام انسان به فضا

 25. هدف "کلانتری" از ارائه "آمار نادرست" چیست؟

آخرین عناوین