آیا چندماه آینده ایران گرفتار تورم بی‌سابقه خواهد شد؟!

گروه اقتصادی الف،   3970719069 ۲۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۴ تکراری یا غیرقابل انتشار

این روزها شایعه‌ای با عنوان "تورم بی‌سابقه ایران را در برمی‌گیرد" در بین محافل دهان به دهان می‌چرخد.

آیا چندماه آینده ایران گرفتار تورم بی‌سابقه خواهد شد؟!
باشگه خبرنگاران نوشت: طی روزهای گذشته صندوق بین المللی پول در جدیدترین گزارش خود با کاهش پیش بینی  از نرخ رشد اقتصاد جهانی در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ اعلام کرد،  این صندوق  در این گزارش رشد اقتصادی ایران را در سال 2018 منفی 1.5 درصد برآورد کرد، این در حالی است که این صندوق در گزارش قبلی نرخ رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۱۸ را ۴درصد پیش‌بینی کرده بود. نرخ تورم در ایران هم در سال ۲۰۱۹ برابر با ۲۹.۶ درصد پیش‌بینی شده است.
 
اما به نظر می‌رسد این پیش‌بینی‌ها چندان بر پایه تحولات اقتصادی ایران صورت نگرفته است. البته برخی از کارشناسان اقتصادی معتقدند این نرخ تورم اعلامی از سوی صندوق بین‌المللی پولی، تورم نقطه به نقطه در کالاهای اساسی است که به عنوان نرخ تورم کلی بیان شده است. در این گزارش رشد یا تراز اقتصادی ایران منفی ۱.۵ درصد بیان شده است که با توجه به افزایش نرخ ارزها در ماه‌های گذشته و همچنین تاثیر آن بر واردات و کالاهای اساسی این امر یک اتفاق طبیعی است.
 
تیمور رحمانی، کارشناس مسائل اقتصادی در این باره می‌گوید: بسیاری از اطلاعات مالی برای تحلیل این صندوق بین‌المللی از طریق کارشناسان داخلی تامین می‌شود اما ما تاکنون که با افزایش قیمت‌های زیادی روبه‌رو بودیم، تورم بالای ۱۳ درصد را تجربه نکرده‌ایم.
 
وی با بیان اینکه احتمالا پیش‌بینی این صندوق به صورت سالیانه و دراز مدت نبوده است، تصریح کرد: کارشناس‌های اقتصادی کشور افزایش قیمت چشمگیر و زیادی را در چند ماه آینده پیش‌بینی نمی‌کنند.
 
این کارشناس مسائل اقتصادی در ادامه به نقش پررنگ دولت برای کنترل بازارهای داخلی اشاره کرده و گفت: تمام ارکان در تلاشند تا بتوانند ۲۰ درصد تاثیر تحریم‌ها در داخل را کاهش دهند، اما اینکه برخی از رسانه‌ها با بال و پر دادن به موضوع تورم بعد از تحریم رقم عجیب و غریبی نظیر تورم‌های ۱۰۰ تا ۱۲۰درصدی را می‌دهند اصلا درست نیست.
 
وی بیان کرد: معتقدم افزایش قیمت‌ها اتفاق افتاده و مردم در ماه‌های آینده نگرانی مبنی بر صعود فضایی قیمت کالا نداشته باشند. اما نباید فراموش کرد که برای خنثی کردن تحریم‌ها باید با تمام قدرت به خنثی سازی این فشارها توجه کنیم. امیدواریم دولت با تلاش‌هایی که این روزها برای برقراری روابط با کشورهای دیگر و تسهیل روابط بانکی انجام می‌دهد، بتواند شرایط را همین طور نگاه دارد. در آینده مشکلی ما را تهدید نخواهد کرد زیرا با حداقل فروش نفت به کشورهایی که اکنون با آنها در ارتباط هستیم وضعیت ما را بهبود می بخشد. این را هم توجه داشته باشید که برخی از گزارش‌ها جنبه‌های سیاسی به خود می‌گیرد.
 
برخی آمارهای اقتصادی، دچار فیلتر سیاسی شده است
بهادر احرامیان، عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران با اشاره به وضعیت فعلی بازارها و ماه‌های آینده، گفت: اینکه در بازارهای کشور نوسانات رخ داده است انکار ناپذیر است اما به نظر می‌رسد آمار تورم 30 درصدی صندوق بین المللی پول دچار فیلتر سیاسی شده است.
 
وی افزود: بازارها این روزها آرامش نسبی را تجربه می‌کنند و تقریبا با افزایش تقاضاها که بعضا تقاضاهای کاذب هستند روبه‌رو نیست. این نوع تقاضا که منجر به افزایش شدید قیمت‌ها در بازار می‌شود تنها با برخی دست کاری‌ها در افکار عمومی مبنی بر نایاب شدن برخی کالاها به وجود می‌آید.
 
عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران با اشاره به تاثیر شفافیت بر کاهش نرخ تورم فعلی گفت:  این که در آینده بازار دچار تورم شدیدی خواهد شد، صحت ندارد اما دولت باید در جهت شفاف سازی و آگاهی بخشی به جامعه کمک کند، یکی از این کارها که در دست اجراست ورود بسته‌های حمایتی به بازارهاست، همچنین راه حل دیگری که از ایجاد تنش و تورم در بازارها جلوگیری می‌کند، اعلام وجودی انبارهاست.
 
وی افزود: تورم در کشور بیشتر از داخل سرچشمه می‌گیرد و مردم با احساس اینکه کالایی نایاب شده است نسبت به خرید بی رویه آن اقدام می‌کنند پس در نتیجه اگر میزان کالاهای درون انبار مشخص باشد دیگر هجوم برای خرید و افزایش قیمت وجود ندارد، بنابراین تحریم‌ها تاثیر آنچنانی نخواهد داشت.
 
 احرامیان  تصریح کرد: این روش ( ایجاد ذخایر راهبردی)  زمانی در کشورهایی که در بحران اقتصادی قرار داشتند اجرا شده است و نتایج مطلوبی را به دنبال داشته است.
 
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه کدام گروه کالایی با مشکل جدی رو به رو خواهد بود، بیان کرد: زمانی که محدودیت‌های خارجی با محدودیت‌های داخلی همراه شود تقریبا تمام بازارها دچار کمبود و در نهایت تورم‌ بالا می‌رود، اما زمانی که برای تولیدات مواد اولیه مناسبی تهیه و برای واردات کالاهای اساسی تصمیمات منطقی‌تری گرفته شود، بازارهای داخلی کمترین نوسانات را لمس خواهند کرد.
 
اقتصاد ایران گرفتار شرطی شدن به خبرهاست
حجت‌الله عبدالملکی، عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق(ع) بر تاثیر برخی عوامل خارجی بر اقتصاد ایران اشاره کرده و می‌گوید: شرطی شدن اقتصاد ایران نسبت به خبرهای خارجی یکی از اتفاقاتی است که همواره درگیر آن هستیم. برای مثال برخی می‌گویند این وضعیت را تحریم‌ها رقم زده است. در صورتی که اقتصاد ما به خبر تحریم، شرطی شده و تحریم‌ها این وضعیت را ایجاد نکرده است، اصلا در این دوران ۶ ماهه تحریم جدیدی اعمال نشده  است. البته برخی از تحریم‌هایی که رئیس جمهور آمریکا ۱۸ اردیبهشت گفته بود از ۱۵ مرداد برگشته است. در واقع از ۱۸ اردیبهشت تا اواسط مرداد ماه که اصل اتفاقات و نوسانات اقتصادی در کشور رخ داده است فضای تحریمی ما هیچ تغییری نکرده است.
 
وی افزود: در واقع باید برای جلوگیری از تاثیر اتفاقات در بازارها، بر تاثیر گرفتن بازارها از اخبار منفی کار کرد. اگر یک قراری با خودمان بگذاریم که در زمان تحریم، خودمان، خودمان را تحریم نکنیم هیچ یک از اخبار و حتی آمارهای خارجی بر کشور ما تاثیرگذار نخواهد بود. در نهایت معتقدیم که تیم اقتصادی دولت در حال حاضر با همین افراد هم اگر به راهنمایی‌های کارشناسان توجه کند به راحتی، کشور در مرحله تراز مثبت اقتصادی پیش خواهد رفت.
 
محمد کشتی آرای، رئیس اتحادیه طلا و جواهر سازی اظهار کرد: در حال حاضر نوسانات در تمامی بازارها حس می‌شود و مسئولان باید برای حل این نوسانات با توان داخلی تلاش کنند و به نظر نمی‌رسد این موضوع تنها به مسائل خارجی ربط داشته باشد.
 
بنا براین گزارش، تیم دولت برای کاهش اثر تورم به مشاغل آزاد بسته حمایتی را ترتیب داده است و قصد دارد با افزایش قیمت خرید دولتی شیر، چای و غیره و همچنین افزایش میزان خرید تضمینی محصولات کشاورزی از وارد شدن ضربه‌های مهلک به بدنه این صنایع و بازارها جلوگیری کند.
 

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

تبریزی۵۸۹۰۳۰۱۰:۰۸:۱۱ ۱۳۹۷/۷/۱۹
شما حالتون خوبه؟ همین حالا در حال تجربه تورم بی سابقه هستیم. اگه سابقه داره بفرمایید در کدوم دوره تاریخی، ایران شاهد چنینی تورم بوده؟
ناشناس۵۸۹۱۱۵۱۱:۲۰:۲۲ ۱۳۹۷/۷/۱۹
تورم بالای 300 درصده. حقوق کارمندان دولت فقط 6 درصد اضافه شده. کاش من هم یک پزشک بودم/
ناشناس۵۸۹۲۷۶۱۳:۴۳:۲۰ ۱۳۹۷/۷/۱۹
درس می خوندی پزشک می شدی!
ناشناس۵۸۹۸۶۶۰۰:۰۵:۱۹ ۱۳۹۷/۷/۲۰
من هم یک پزشک هستم . نه هوش بالایی داشتم و نه زیاد درس خوندم.
ناشناس۵۸۹۳۸۵۱۴:۵۷:۰۳ ۱۳۹۷/۷/۱۹
چی میگه این نویسنده و یا کارشناستون سایت محترم الف !!! هان چه میگه !!!! دلار ۱۵ هزار تومانی را نمیبینید یورو ۱۷ هزار تومانی سکه ۴/۵۰۰ملیونی آپارتمانهای گران قیمت و اجاره های سرسام اور پراید چند شده پرشیا و پژو سمند چند راستی هندونه کیلوچند ؟ پسته ۲۰۰ هزار تومان یک کیلو خورده ای همش صادر میشه بجاش ادامس وارد میشه اونهم قاچاق میوه فروش محلتون گوجه کیلو چند میده جمع کنید بساط توجیهات را ، ۴۰ سال است راه اقتصاد و سیاست و اخلاق و درس و مدرسه کشورمان در راه غلط حرکت میکند
بیگی29۵۸۹۰۳۷۱۰:۱۳:۳۵ ۱۳۹۷/۷/۱۹
وقتی من سیم لحیم کیلویی ۸۰تومن قبل از عید راباید کیلویی ۴۰۰ تومن بخرم،پمپ ۱۳۰ تومنی را ۳۶۰ تومن بخرم،آهن ترانسغفور موتور ۳۰۰۰ تومنی قبل از عید را بالای ده هزار تومن بخرم،سیگار ۲۰۰۰ تومنی را ۶۰۰۰بخرم آلومینیوم.... برنج....قیمت محصول چند در صد افزایش می یابد؟...میگویم همه این آمار ها "کشک" است .نه شما راست میگوئید نه بانک جهانی
ناشناس۵۸۹۳۳۶۱۴:۲۳:۱۳ ۱۳۹۷/۷/۱۹
بانک جهانی مستقلا آمار ندارد و آمارش بر اساس آمار اعلامی کشورهاست .
آرش۵۸۹۰۶۸۱۰:۳۸:۵۵ ۱۳۹۷/۷/۱۹
اصلا نیازی به پیش بینی صندوق بین المللی و آقای فلانی و آقای بهمانی نداره . خود مردم دارن میبیند که هر هفته داره چند درصد به تورم افزوده میشه . حالا شما اسمش رو بذار نقطه به نقطه ، یا کلی یا ..... بهر حال مردم خیلی خوب دارن درک میکنن این موضوع رو و با گزارشات اعلامی هم این موضوع بیشتر تقویت میشه ، حتی اگر گزارشات درست نباشند .
ناشناس۵۸۹۰۸۱۱۰:۵۱:۰۸ ۱۳۹۷/۷/۱۹
الانشم تورم 350 درصد شده.یه جنسی که 500 تومن بود حالا شده 2000 تومان تورم چند درصد میشه ؟ مثلا پکیج بوتان 1.800 تومن بود الان شده 5.700 تومن تورم چند درصد میشه ؟
ناشناس۵۸۹۰۹۵۱۰:۵۸:۵۷ ۱۳۹۷/۷/۱۹
ابر تورم در انتظارمان است...
ناشناس۵۸۹۱۰۴۱۱:۰۹:۴۹ ۱۳۹۷/۷/۱۹
فکر نکنم جایی باقی مونده باشه که تورم بی سابقه نداشته باشیم جنس ها همه بالای 3 برابر رو رفته اگه جا داره باور کنید مردم جا ندارن!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ناشناس۵۸۹۱۱۳۱۱:۱۷:۴۶ ۱۳۹۷/۷/۱۹
یکی از اونهای که نرخ تورم را اعلام میکنه نوبخته که فرق ماشین هیبریدی ومعمولی را نمیدونه.خوب فکر میکنید این ادم میدونه نرخ تورم چیه.
ناشناس۵۸۹۱۳۳۱۱:۳۲:۱۱ ۱۳۹۷/۷/۱۹
اکثر اجناس حداقل 2 تا 2.5 برابر شده اند و به عبارت دیگر، حداقل تورم در کشور 100 تا 150 درصد است. بنابراین به جای جستجو و خیالبافی برای آینده نامعلوم، کافیست تورم امروز کشور را ببینیم
ناشناس۵۸۹۱۹۰۱۲:۳۷:۰۰ ۱۳۹۷/۷/۱۹
این به اصطلاح کارشناسان واقعا مقیم ایرانند یا چون خودشان خرید نمی کنند از قیمت ها خبر ندارند؟
ناشناس۵۸۹۲۱۱۱۲:۵۴:۴۵ ۱۳۹۷/۷/۱۹
جالبه اگه صندوق بین المللی پول رشد اقتصادی ایران رو مثبت ارزیابی بکنه رسانه ها بهش استناد می کنن و میگن ایران رشد اقتصادی داشته ولی همین حالا که این صندوق رشد منفی رو نشون میده میگن قابل استناد نیست. #هست_یا_نیست_؟
بی سواد۵۸۹۲۱۶۱۳:۰۱:۲۷ ۱۳۹۷/۷/۱۹
دولت قیمت چند قلم از کالاهای اساسی را مثل برنج و روغن و... تقریبا ثابت نگه داشته که ضریب بالایی در محاسبه نرخ تورم دارد اما بسیاری از کالاها که در محاسبه تورم ضریب پایینی دارند یا اصلا در فرمول محاسبه نرخ تورم نیست و محاسبه نمی شوند بسیار گران و چند برابر کرده است تا نرخ تورم اعلامی از سوی مرکز آمار و بانک مرکزی کم نشان داده شود و این فریب کاری مردم است.!؟
ناشناس۵۸۹۲۳۸۱۳:۱۶:۱۵ ۱۳۹۷/۷/۱۹
نرخ واقعی تورم رو از آقای آمار ساز دولت یعنی نوبخت بپرسید که فکر کنم در ماه جدید اعلام میکنه نرخ تورم ۹/۳۲۱ است.
ناشناس۵۸۹۴۲۷۱۵:۴۵:۲۷ ۱۳۹۷/۷/۱۹
خلایق هر چه لایق !
ناشناس۵۸۹۴۴۰۱۶:۰۸:۱۹ ۱۳۹۷/۷/۱۹
تورم سیصد درصد در عرض یکماه فقط
سهیل۵۸۹۴۶۱۱۶:۴۰:۴۴ ۱۳۹۷/۷/۱۹
همه ی امار ها تو کشور ما دیری است که سیاست زده شده اند....
پیمان۵۸۹۵۳۰۱۸:۰۷:۵۵ ۱۳۹۷/۷/۱۹
پول ایران رو 400% بی ارزش کردید بعد توقع دارید اجناس 400% گرون نشن؟ مگه میشه؟ مگه داریم؟
ناشناس۵۸۹۵۷۳۱۸:۴۱:۴۶ ۱۳۹۷/۷/۱۹
با این مسولین از تورم بی سابقه عبور کرده ایم داریم به قحطی میرسیم
ناشناس۵۸۹۵۹۴۱۸:۵۹:۵۷ ۱۳۹۷/۷/۱۹
یه روزی میاد که ارزو کنیم کاش مثل ونزئولا بودیم حداقل!!!!
سید۵۸۹۸۱۸۲۲:۵۷:۰۲ ۱۳۹۷/۷/۱۹
یه پوشک سه برابر گرون شده بقیه اقلام بماند....با پدیده ای رو به رو هستیم تو چشم نگاه میکنه میگه تورم منفیه°°!!!
سروش۵۸۹۸۴۳۲۳:۲۲:۵۲ ۱۳۹۷/۷/۱۹
شیر هر روز بطری ۳۰۰ تومن داره گرون میشه ! ۱۸۰۰ بود تا دو سه ماه پیش الان شده ۳۹۰۰
علیرضا۵۸۹۸۵۰۲۳:۳۵:۱۸ ۱۳۹۷/۷/۱۹
کاش فردا روز آخر دولت روحانی می بود
ناشناس۵۹۱۰۰۰۰۸:۳۶:۱۴ ۱۳۹۷/۷/۲۱
تورم 300 درصد، اما افزایش حقوق قشر ضعیف کارمند و کارگر 10 درصد، نوبخت هم فردا میگه تورم زیر 5 درصد؟؟؟؟؟

پربحث‌های دیروز

 1. خیر‌خواهان خوب _ خیر‌خواهان بد/چه کسی دچار سندرم توهم توطئه است؟

 2. زمان خلاصی از شر كرونا/ طرح سه فوریتی تعطیلی کامل کشور/قرنطینه در تهران شکسته شد!

 3. اژدهای رسانه‌ها و پادشاه فیلترشکن‌ها: کرونا ! ...

 4. ضدعفونی‌کردن قم توسط حشدالشعبی

 5. تهران را در برابر کرونا بی دفاع نکنیم!...

 6. روحانی مدعی طب اسلامی بازداشت شد + عکس

 7. عادت‌هایی که نباید از نقی، ارسطو و بهتاش یاد بگیریم

 8. فارین پالیسی: کمک های کرونایی روسیه و چین، خیرخواهانه نیست

 9. روایت گلوبال ریسرچ از چهره مخفی و زشت نامزد دموکرات‌ها

 10. مرکز نقاهتگاه ایران مال

 11. نامه مردم مغان به آیت الله رییسی برای ابطال یک واگذاری ناعادلانه

 12. جهانگیری: در تحریم ظالمانه‌ای از سوی آمریکا به سر می‌بریم/ رئیس جمهور با تمام توان برای مقابله با کرونا پای کار است

 13. قربانیان کرونا در آمریکا از ۷ هزار نفر فراتر رفت/ تعداد مبتلایان به ۲۷۳ هزار نفر رسید

 14. مشاهده علائم شدید کووید-۱۹ در جوانان

 15. شنیده شدن صدای انفجار شدید در بغداد

 16. بهترین محافظ در برابر کرونا

 17. واکنش کاربران توئیتر به سریال پایتخت۶

 18. معاون سیما: نوروز امسال پرمخاطب‌ترین سال تلویزیون در یک دهه گذشته بود

 19. روحانی: طرح فاصله گذاری اجتماعی به فاصله‌گذاری هوشمند تبدیل می‌شود/ هر تصمیمی که در دولت گرفته می‌شود مبتنی بر مطالعات دقیق علمی است

 20. الجبوری خروج آمریکا از عراق را منتفی دانست

 21. اتحادیه اروپا خواستار «معافیت بشردوستانه» تحریم‌های ایران شد

پربحث‌های هفته

 1. آقای رئیس‌جمهور، اندکی سنجیده تر!..

 2. آقای مطهری، «دست الهی مجلس را تعطیل کرد»؟!

 3. کرونا اثبات کرد خدا فقط "رخنه پوش" نیست

 4. نمایندگان خواستار همسان سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران کارگران شدند

 5. خوش بود گر محک کرونا آید به میان سلبریتی ها

 6. چرا مردم بايد قرباني منافع فعالان ارز شوند؟! 

 7. خیر‌خواهان خوب _ خیر‌خواهان بد/چه کسی دچار سندرم توهم توطئه است؟

 8. زمان خلاصی از شر كرونا/ طرح سه فوریتی تعطیلی کامل کشور/قرنطینه در تهران شکسته شد!

 9. سی ان ان: ترامپِ دروغ گو و مسئولیت ناپذیر، حریف کرونا نمی شود

 10. اژدهای رسانه‌ها و پادشاه فیلترشکن‌ها: کرونا ! ...

 11. پشت پرده مخالفت برخی مسئولین وزارت بهداشت با توزیع داروی موثر در درمان کرونا

 12. طلاب ایرانی، پرستار سالمندان آمریکایی و اروپایی

 13. کرونا و برخوردهای جناحی

 14. گرامیداشت روز جمهوری اسلامی، آن هم وسط بحران کرونا !؟

 15. بی‌هراس از کرونا در جستجوی زندگی در سطل‌های زباله

 16. ضدعفونی‌کردن قم توسط حشدالشعبی

 17. وزیر بهداشت: روزهای آینده وضعیت مقابله ایران با کرونا در جهان متحول می‌شود

 18. کرونا و اشک کباب! ...

 19. روحانی خطاب به وزیر بهداشت: تمامی فعالیت‌های اقتصادی از ۲۰ فروردین باید با پروتکل آغاز شود

 20. نامه وزیر بهداشت به روحانی و اعتراض به دستورالعمل بازگشایی مشاغل

 21. زائری: این نقی دیگر «معمولی» نیست/ نظارت‌های صداوسیما حداقلی و ظاهری است/ رواج حجم بالایی از «دروغ» در میان خانواده

 22. تهران را در برابر کرونا بی دفاع نکنیم!...

 23. روحانی مدعی طب اسلامی بازداشت شد + عکس

 24. عادت‌هایی که نباید از نقی، ارسطو و بهتاش یاد بگیریم

 25. نامه ۱۹۱ منتخب مجلس یازدهم به رهبر انقلاب با موضوع تحقق شعار سال

پربحث‌های هفته

 1. چرا مردم بايد قرباني منافع فعالان ارز شوند؟! 

 2. نامه ۱۹۱ منتخب مجلس یازدهم به رهبر انقلاب با موضوع تحقق شعار سال

 3. لطفا برای جهش تولید دنبال "راهکار" نروید، فقط موانع را بردارید !

 4. وزیر کار؛ حقوق بازنشستگان ۱۵ تا ۷۷ درصد افزایش می‌یابد

 5. تداوم جدی روند مدیریت علمی و بدون هیجان بازار ارز

 6. روحانی: ۴میلیون تُن کالا وارد کشور خواهد شد/ کرونا ممکن است تا پایان سال باشد

 7. کاهش قیمت جهانی مواد غذایی رکورد زد

 8. نامه ۵۰ اقتصاددان به روحانی برای مدیریت تبعات اقتصادی کرونا

 9. احساس شرمندگی نوبخت به خاطر عدم تعیین دستمزد کارگران

 10. آمادگی بانک مرکزی برای اجرای گسترده عملیات بازار باز

 11. کمک مالی ۲۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومانی برای ۳ میلیون نفر

 12. نامه مردم مغان به آیت الله رییسی برای ابطال یک واگذاری ناعادلانه

 13. جزئیات تازه از افزایش حقوق بازنشستگان در سال ۹۹

 14. قیمت سکه رکورد شکست

 15. کرونا بهانه جدید اخراج کارگران

 16. کرونا و مشکل اجاره‌نشین‌ها/ مستأجرانی که نمی‌توانند خانه پیدا کنند

 17. توضیحات شرکت توسکا درباره نحوه همکاری با صدا و سیما

 18. جهش قیمت مسکن بعد از افزایش قیمت بنزین

 19. تداوم برداشت‌ غیرمجاز از حساب‌ها/بانکها حرف رئیس‌کل رانمی‌خوانند؟

 20. سکه ۶ میلیون و ۳۶۰ هزار تومان شد

 21. پیش بینی بازار مسکن در سال جاری

 22. پیش بینی قیمت نفت در سال ۹۹

 23. جزئیات دستورالعمل اختصاص کارت اعتباری ۱ و ۲ میلیون تومانی به اقشار آسیب‌پذیر

 24. نوبخت: افزایش حقوق کارگران خارج از اختیار من است

 25. ستاری: در ایران سه گروه مستقل برای تولید واکسن کرونا کار می‌کنند

آخرین عناوین