تکلیف بانک مرکزی و مردم و بازار ارز

محمد حقگو،   3970719067 ۲۶ نظر، ۱ در صف انتشار و ۵ تکراری یا غیرقابل انتشار
تکلیف بانک مرکزی و مردم و بازار ارز
نرخ ارز امروز چند است؟ سکه چند شده؟ جست وجو برای پاسخ به این سوال‌ها باعث می‌شود که هر روز حداقل یک بار قیمت‌ها را یا از بقیه بپرسیم یا سریع موبایل مان را روشن کنیم و سری به سایت‌ها و کانال‌های اعلام نرخ بزنیم. بعد از آن، با یک حساب دو دوتا چهارتای ساده تصمیم بگیریم که مثلاً بعد از افزایش نرخ ها، برویم بازار و بیشتر خرید کنیم، سپرده‌های خودمان را تبدیل به ارز و طلا کنیم یا این که در هیچ یک از این حالت ها، صرفاً نگران دارایی‌هایی شویم که با تورم آب می‌شوند. البته عکس آن هم با رویه‌ای معکوس ممکن است اتفاق بیفتد.
 
این کار را بقیه هم انجام می‌دهند و همین هم هست که فارغ از این که چقدر اقتصاد ملی و منافع جمعی از این رفتارهای ما صدمه می‌بیند، هنگام مشاهده رشد روزافزون قیمت ها، صف‌های خرید در فروشگاه‌ها و بازار طلا و ارز تشکیل می‌شود. طبیعی هم هست. قاعده‌های اقتصادی حکم می‌کند که به هنگام افزایش قیمت ها، مصرف جلو و از سوی دیگر فروش به تعویق بیفتد.
 
عیارسنجی تصمیم گیری این روزهای ما
اما بگذارید با ذکر چند سوال، به یک نکته ظریف اشاره کنیم. از کجا معلوم آن نرخ ارز و طلایی که منشا همه تحرکات فوق شد، درست بوده و هست؟ آیا به سوگند ادعایی صاحب یک کانال در خصوص قیمت درست بازار واقعاً اعتماد داریم؟ آیا این نرخ‌ها مطابق با همان بازار دلالی (با فرض پذیرش رسمیت آن) هست؟ و در مرتبه بالاتر، آیا هماهنگی بین این کانال‌های اطلاع رسانی رسمی واقعاً ما را قانع کرده است تا میانگینی از نرخ‌های آن‌ها را ملاک عمل اقدام اقتصادی خود قرار دهیم؟
 
متاسفانه به نظر می‌رسد، هم اکنون، هیچ تضمینی برای این که پاسخ سوالات فوق مثبت باشد، وجود ندارد. کانال‌های اطلاع رسانی، سایت‌های قیمتی ولو این که بسیار عظیم باشند مانند TGJU هیچ کدام مورد اعتماد نیستند. نشان به آن نشان که هم اینک گفته می‌شود سکاندار یکی از همین سایت‌هایی که مدت زیادی با نام اتحادیه طلا و جواهر تهران فعالیت می‌کرد و بعد از چندی، نام اتحادیه را از عنوان خود برداشت، در خارج از کشور است و از آن جا این سایت را با همه امکانات و تجهیزات نرم افزاری اش راهبری می‌کند.
 
یا این که نرخ‌هایی که در کف بازار غیر رسمی اعلام و کشف می‌شود، حاصل فعل و انفعالاتی است که قطعاً بخشی از آن را می‌توان «بازی دلالان و نرخ‌های صوری» نام نهاد و هم اینک شگردهای آنان افشا می‌شود. با این شرایط جهت اصلی انتقاد، متوجه مسئولان است. هم اکنون خلا جدی که احساس می‌شود، نه تنها نبود یک مرجع قیمتی، بلکه حداقل نبود یک مرجع اطلاع رسانی قیمتی است. به طوری که مردم با استناد به آن، از نرخ واقعی و معامله شده ارز و طلا در بازار (چه رسمی و چه غیر رسمی) مطلع شوند.
 
هم اکنون به رغم تاکید مسئولان بانک مرکزی بر اطلاع رسانی سریع و شفاف، مراجع قیمتی این بانک اعم از وب سایت بانک مرکزی و سامانه سنا به هیچ عنوان جایی در اطلاع یابی فعالان بازار از نرخ‌های بازار ندارد. باید توجه داشت که در شرایط کنونی، نیاز مردم و فعالان بازار به اطلاعات قیمت در بازار، از مصرفی به تصمیم گیری برای سرمایه گذاری تغییر کرده است. اکنون ابزارهای کنونی رسمی، هیچ یک چنین ظرفیتی ندارند و شاید یکی از دلایل رواج گرفتن برخی سایت‌های قیمتی تاکنون، امکانات آن‌ها در این زمینه بوده است.
 
از سوی دیگر زمینه سازی برای پوشش قیمت‌های واقعی ولو بازارهای رسمی، از دیگر مواردی است که به نظر می‌رسد تدبیر مسئولان بانک مرکزی برای اطلاع رسانی صحیح قیمتی را می‌طلبد.
 
نقش مردم در بروز این معضل چیست؟
از سوی دیگر، یک پایه نرخ‌های لرزان بازار، برخی از مردم هم هستند. آن‌ها اولا به هر مرجع اطلاعاتی اعتماد می‌کنند و ثانیاً با اطلاعات کم از شرایط بازار و حداقل‌های دانش سرمایه گذاری، نظیر آن چه در بورس به کار گرفته می‌شود، اقدام به حضور در بازار در نقش یک سرمایه گذار می‌کنند. نتیجه این اقدام هم رونق مراجع اطلاع رسانی غیر رسمی، داغ شدن بازار دلالان و تقویت آن برای علامت دهی غیر واقعی به اقتصاد را رقم می‌زند. یعنی همین وضعیتی که الان شاهد هستیم.
 
تکلیف بانک مرکزی و مردم
در پایان باید گفت که عبور از شرایط خاص این روزهای بازار که در آن قیمت‌ها بر خلاف متغیرهای واقعی، از این سو به آن سو کشیده می‌شوند، در درجه اول تدبیر مسئولان بانک مرکزی برای اطلاع رسانی بهتر نرخ‌ها و ایجاد مرجع قیمتی را می‌طلبد. در درجه دوم نیز تکلیف مردم برای سرمایه‌های خرد، پرهیز از رفتارهای هیجانی با تکیه بر اطلاعات آنی  و زودگذر بازار است. تجربه بازارهای مالی تاکنون در دنیا نشان داده است که صرفاً تکیه بر واقعیت‌ها می‌تواند سود سرمایه گذاران در بازارهای مالی را رقم بزند و رفتارهای هیجانی بدون منطق، عمدتاً راه به زیان خواهند برد.
 
منبع: خراسان

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۵۸۹۰۱۲۰۹:۵۸:۱۴ ۱۳۹۷/۷/۱۹
از کجا معلوم که قیمت بانک مرکزی درست باشد؟؟؟؟
ناشناس۵۸۹۰۵۰۱۰:۲۷:۱۲ ۱۳۹۷/۷/۱۹
فعلا که دولت و آن بخش رانتی که از ... زادگان و از و ما بهتران تشکیل شده ،خوب ثروتی بهم زدن ، کی بود تو اون بوق صدا و سیما قیمت دلار ۷ هزار تومانی میداد و مردم را تشویق به فروش دلارهاشون میکرد ؟ و خبر از سکته مردم در اخبار رسمی کشور میداد ؟ اینها هم از اسراییل و عربستان و آمریکا بودند ؟ چی شد دوباره دلار رو به بالا شد ؟ ارز را گران به مردم نگران و مضطرب فروختند و دوباره ارزان از همان مردم نگران از تبلیغات رسمی صدا و سیما و سایت های حکومتی خریدند و دوباره بازی از سر ..... و البته این وسط دوستان ثروت روی ثروت بگذارند ... باشد شاید اینها علیرغم ظاهر و ادعایشان اعتقادی به روز جزا نداشته باشند ولی حتما و حتما و حتما مکافات این ظلم به روح و روان و زدن جیب مردم و جامعه را خواهند دید ...
ناشناس۵۸۹۰۷۸۱۰:۴۸:۰۹ ۱۳۹۷/۷/۱۹
سیستم آنقدر دوست داره آزمون و خطا را تست کنه که اینکار شده برایش یک تفریح..چندین ساله که دلار شروع به بالا رفتن کرده بارها و بارها و بارها با بستن سایتها و نرخ های دستوری و هجوم ماموران به بازار و دستگیری و اعلام جرم و قاچاق کردن برای کسانی که دلار دارند و نام بردن از اسامی ساختگی مانند جمشید بسم الله و انداختن تقصیر به انواع و اقسام سایتها و برنامه ها مانند تلگرام و غیره شانه از مقصر بودن خود خالی می کنند..و مردم بیچاره...الان هم که سایت اتحادیه طلا را بستن..شما بفرمایید اگر کسی نیاز به پول داشته باشه و بخواهد 1 ریال طلایی که داره بفروشه و به زخم زندگی خود بزنه باید از کجا قیمت بگیره..برود بازار با هزار جور قیمت طرفه...راه کار این نیست..
ناشناس۵۸۹۰۸۴۱۰:۵۳:۴۳ ۱۳۹۷/۷/۱۹
بهانه های مختلف برای انداختن تقصیر به گردن سایت ها حال برای رفع این بحران فقط کافی ارز به بازار تزریق بشه و ریش و قیچی هم دست دولت است ظرف یک ساعت قیمت ارز تثبیت خواهد شد حال چرا به دنبال مقصر میگردن خدا داند
ناشناس۵۸۹۲۹۲۱۳:۴۹:۴۹ ۱۳۹۷/۷/۱۹
وقتی طرح استیضاح روحانی در مجلس مطرح شد بانک مرکزی 30 میلیون دلار ارز تزریق بازار کرد و نرخ دلار به 11000 تومان کاهش یافت .
ناشناس۵۸۹۱۰۷۱۱:۱۱:۵۳ ۱۳۹۷/۷/۱۹
دولت باید قدرت خودش در پایین آوردن دلار به رخ بازار بکشه . خودتان گفتید زیر ده تومن پس باید اینکار بشه زودتر
ناشناس۵۸۹۱۱۲۱۱:۱۵:۳۶ ۱۳۹۷/۷/۱۹
بانک مرکزی که کلا نظاره‌گره و در همین حد کار انجام میده، مردم هم که اصولا نامحرم هستند و بی چشم و رو دایم بیخودی بدون اینکه بدونن چه خبره نق میزنن، بازار ارز هم دست یک سری از ما بهترونه که هر وقت پول کم میارن گرون میکنن و میفروشن و هر وقت پول دستشون میرسه ارزون میکنن و میخرن و گرنه مملکتی که تحریم اقتصادیه و پاسپورتش رو هم جایی راه نمیدن مردمش ارز به کارشون نمیاد.
ناشناس۵۸۹۱۲۹۱۱:۳۰:۵۳ ۱۳۹۷/۷/۱۹
کمر مردم رو شکوندید هنوز هم توهم دشمن خارجی دارید؟
بهزاد۵۸۹۱۳۲۱۱:۳۱:۴۵ ۱۳۹۷/۷/۱۹
چه حرفیه میزنی برادر من. صرافی ها تابلو دارن بیرون مغازه و قیمت زدن برای عموم. به طور مثال دیروز من چک کردم چند تا صرافی رو تو محدوه میدان کاج خرید دلار در حدود ۱۴۷۰۰ و فروش طبق دستور بانک مرکزی یه درصد بالاتر. این کشف قیمت ۱۴۷۰۰ دست دو تا دلال و چهار تا کانال تلگرامی نیست .این قیمت رو بانک مرکزی به عنوان بازار ساز و نفر اصلی این قضیه برای اسکناس تعیین کرده. چرا به خودمون دروغ میگیم .
ناشناس۵۸۹۱۴۲۱۱:۴۰:۱۸ ۱۳۹۷/۷/۱۹
اینکه قیمت ارزها چنده مهم نیست.مهم اینه که مردم وقتی میرن بازار قیمت کالاها براساس همین نرخ دلال ها و سایت ها براشون محاسبه میشه. حتی سبزی که همه چیزش داخلیه
ناشناس۵۸۹۴۹۱۱۷:۱۵:۳۵ ۱۳۹۷/۷/۱۹
فکر میکنید قیمت ارز پایین بیاد فروشنده ها چی مگن؟ با ارز 20 هزار تومنی خریدیم!!!!
ناشناس۵۸۹۱۴۷۱۱:۴۹:۰۵ ۱۳۹۷/۷/۱۹
وقتی اقایون بانک مرکزی میفرمایند دلار زیر ۷ و۸ هزار تومان است چطور خود بانک ۱۱ هزار خرید داره ؟!
ناشناس۵۸۹۱۵۰۱۱:۵۰:۵۸ ۱۳۹۷/۷/۱۹
چه به سرمان آوردند که باالتماس حاضریم ارز ۳۵۰۰ تومان زیر ۱۰ هزار تومان بشه
ناشناس۵۸۹۱۶۵۱۲:۱۳:۴۱ ۱۳۹۷/۷/۱۹
زنده با مدیری که توان ندارد و استعفا میده زنده باد
ناشناس۵۸۹۱۸۶۱۲:۳۱:۵۰ ۱۳۹۷/۷/۱۹
سیستمش ساده است : خریدار باشی 14500 فروشنده باشی 10500 نه خریدار باشی نه فروشنده 4200
ناشناس۵۸۹۵۴۱۱۸:۲۰:۳۱ ۱۳۹۷/۷/۱۹
برای ارز سامانه نیما خریدار چندانی نبود برای همین مقامات قیمت ارز را از 10000 تومان به 19000 تومان رساندند تا ارز در سامانه نیما فروش رود که این اتفاق افتاد تمام گران فروشی ها و دزدی ها دست خود آقایان هست
علی۵۸۹۲۶۹۱۳:۴۰:۳۴ ۱۳۹۷/۷/۱۹
اینهمه مطلب بی محتوا ! من برای کشف قیمت دلار در بازار ، قیمت طلا در بازار را با یک فرمول ساده به دلار تبدیل میکنم. اگر این اختلاف زیاد باشد حتما طلا از کشور به بیرون قاچاق میشود و دلار وارد میشود و برعکس. معمولا این سکه طلا است که به دلار خط میدهد و نه بر عکس. به کانالهای تلگرامی هم کاری ندارم .
ناشناس۵۸۹۲۸۲۱۳:۴۵:۵۹ ۱۳۹۷/۷/۱۹
کشور تحریم دلار و دلاری نیست پس آقایان بهترین کار چاپ اسکناس جعلی :))
جلال۵۸۹۳۷۳۱۴:۴۹:۰۸ ۱۳۹۷/۷/۱۹
وقتی رئیس جمهور شب در مصاحبه میگه قیمت دلار ۳تومن و قول میده قیمت دلار ۳۴۰۰ میماند صبح قیمت بنزین میشه ۸ باید این رئیس جمهور همون صبح استعفا بده چون یا بلد نیست و یا قدرت و توان اداره بازار نداره یا اجازه نمیدهند کار کنه در هر حالتی ایشان مقصر است
ناشناس۵۸۹۴۹۳۱۷:۱۶:۳۱ ۱۳۹۷/۷/۱۹
مسئله تنها ارز نیست، آیا مسکن را کسی حاضر است به قیمت پارسال بفروشد؟ ماشین و سایر کالاها هم همینطور؟ دولت همه چیز را گران کرد.
مصطفی۵۸۹۵۲۸۱۸:۰۳:۲۰ ۱۳۹۷/۷/۱۹
میدونستید اگه توی همین آمارات توی یه رستورانی درخواست یه لیوان آب بکنید 5 دلار براتون هزینه داره؟ حساب کنید به پول بی ارزش ایران چقدر میشه؟
علی۵۸۹۶۰۲۱۹:۰۴:۵۶ ۱۳۹۷/۷/۱۹
همه چی رو دارن به فرسایش میکشونن تولید تجارت مصرف همه و همه. من صادر کننده کارتن گیرم نمیاد,
ناشناس۵۸۹۶۵۰۱۹:۵۰:۳۳ ۱۳۹۷/۷/۱۹
همه چی خیلی گرون شده این مقاومت نیست شما همه امکانات رو داشته باشی مردم از گرسنگی بمیرن دلار رو بیارین پایین دولت کسری هاشو با بالا بردن قیمت ارز میخواد تامین کنه رو همه چی خیلی اثر گذاشته بانک مرکزی فقط تماشا میکنه
ناشناس۵۸۹۷۲۰۲۰:۵۳:۵۲ ۱۳۹۷/۷/۱۹
هرج ومرج است. واقعیت است
ناشناس۵۹۰۰۲۲۰۹:۴۰:۲۷ ۱۳۹۷/۷/۲۰
چرا وقتی دلار رو به بالا رفتن است بانک مرکزی سقفی براش نمیذاره مثلا بگه 15 هزار تومن.ولی تو پایین رفتن با دستپاچگی کف قیمت را اعلام کرد مبادا پایین تر مردم دلارهاشونو بفروشن.
ناشناس۵۹۰۳۴۳۱۴:۱۱:۴۴ ۱۳۹۷/۷/۲۰
بنده برای چاپ مقاله نیاز به دلار برای پرداخت هزینه چاپ دارم. کجا به من دلار کمتر از صرافی آزاد میده؟ خواهشن کمک کنید. کلافه هستم

پربحث‌های امروز

 1. دولت زیر بار فرمول خودروسازان رفت؛ خودرو گران شد/ حواله کاهش قیمت به آینده‌ای نامعلوم/ پراید ۳۳میلیون و ۷۰۰ هزار تومان؟

 2. واکنش وزیر صنعت به انتصاب داماد رئیس‌جمهور؛ هرکس سوابق داماد روحانی را دید، تبریک گفت

 3. اولین تصویر داماد حسن روحانی در سمت جدیدش  

 4. توضیحات سید احمد خاتمی درباره انتصاب دامادش در دولت روحانی + عکس

 5. داماد روحانی استعفا کرد + متن استعفا

 6. سرانجام قیمت بنزین و سناریوهای مختلف برای آن

 7. تصمیم جدید نمایندگان مستعفی استان اصفهان

 8. تصویری از بچه‌های پایگاه بسیج شانزه‌لیزه  

 9. واکنش محمود صادقی به خبر انتصاب داماد روحانی  

 10. جانبازان ۵۰ درصد از ممنوعیت به‌کارگیری بازنشسته‌ها مستثنی شدند

 11. نتانیاهو: ماموران ما داخل ایران هستند!

 12. احضار وزیر صنعت به فراکسیون امید بابت انتصاب‌های اخیر/ اگر نمایندگان مجلس واقعا نماینده ملت باشند، استیضاح وزیر صنعت را باید در برنامه قرار دهند

 13. «روحانی» و «احمد خاتمی» نسبت به انتصاب دامادهایشان اعلام برائت کنند  

 14. هاشمی‌طبا: اصلاح‌طلبان در انتخابات بعدی رای ندارند/ دولت روحانی به دنبال "لیبرالیسم کاذب" است

 15. «سردار مریم» تنها زن سردار ایرانی + عکس

 16. ایران به سراغ ساخت زیردریایی‌ ۳۲۰۰ تُنی می‌رود + جزئیات و عکس

 17. سهیلا جلودارزاده: آقای روحانی اعصاب ندارد/ عملکرد روحانی در برخی موارد باعث فقیرتر شدن مردم شد

 18. هر کیلو آجیل شب یلدا 60 تا 100 هزار تومان/ سرمازدگی تولید پسته، فندق و گردو را کاهش داد

 19. آشنا: برجام بعد از خروج آمریکا آسیب دیده است

 20. سلیمی‌نمین: آمریکا برای ایران در سال۹۸ برنامه‌ریزی کرده است/ مشکلات ارزی و اقتصادی قابل تدبیر است/ فریب وعده و وعیدهای دشمنان را نخورید

 21. محسن رضایی: فشارهای اقتصادی آخرین تست دشمن است/ جمهوری اسلامی متعلق به ملت است

 22. یک اقتصاددان: ثروتمندان ۱۱ برابر فقرا یارانه دریافت می‌کنند/ گرفتار اقتصاد رانت‌آور هستیم

 23. درخواست زیباکلام از اصلاح‌طلبان: روحانی را تحت فشار بگذارید

 24. فواید شگفت‌انگیز مصرف یک موز در روز

 25. رکوردشکنی قیمت مرغ/ نرخ به ۱۳ هزار تومان رسید

پربحث‌های دیروز

 1. ایمانی در گفتگو با الف:خطر بازگشت پوپولیسم جدی است / احمدی‌نژاد به دنبال بهره‌برداری به نفع خود است

 2. طمع همایونِ رضا پهلوی‎

 3. واکنش روحانی به حکم معاونت دامادش در وزارت صنعت

 4. حراج اطلاعات کشور، با چه قیمتی

 5. چرا پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی مردود است؟

 6. افزایش شکاف بین اصلاح طلبان و اعتدالی ها/ تعارض منافع؛ این بار در سازمان محیط زیست/ حاشیه‌های ادامه‌دار انتصاب داماد رئیس‌جمهور

 7. عضو فراکسیون امید: وزیر صنعت با انتصاب داماد روحانی به لبه تیغ استیضاح نزدیک شد/ نمی‌توانم باور کنم روحانی در جریان این انتصاب نبوده/ سرمایه اجتماعی روحانی بازهم کاهش پیدا خواهد کرد

 8. جهانگیری: هدف از تحریم این بوده که اقتصاد کشور با فروپاشی مواجه و مردم به تنگ بیایند

 9. عرضه خودرو ۵ درصد زیر نرخ بازار/تفاوت نرخ باکارخانه درجیب خودروساز

 10. بازار آجیل شب یلدا   

 11. صحنه وحشتناکی که کارمند تنها در شرکت با آن مواجه شد  

 12. مردم از فقر و تبعیض ناراحت اند، با برجام، FATF و بازی سیاسی شما کار ندارند

 13. یکی از نشانه‌های وقاحت در برخی مسئولان  

 14. محکومیت‌های «اسفندیار رحیم مشایی» تایید شد

 15. حاجی دلیگانی: مخالف افزایش قیمت بنزین هستیم

 16. بازنشستگان و ناکارآمدی نظام‌های اجرایی و تصمیم‌گیری

 17. دوروف  چگونه به تلگرام طلایی شما پیام فرستاد؟

 18. پیشنهاد جدید مجلس برای سهمیه‎بندی بنزین در سال ۹۸

 19. سفره کارگران چیده می‌شود

 20. وحید صیادی نصیری که بود و چگونه درگذشت؟/ جزئیات فعالیت های یک گروهک تروریستی

 21. زمان بازنشستگی «زیباکلام» از دانشگاه تهران مشخص شد

 22. پرداخت هزار و 100 میلیارد تومان حقوق مازاد در طول سال به کارکنان ایران‌خودرو و سایپا

 23. خوب بد زشت سخنان ظریف

 24. تجمع نمایندگان اصفهان در دفتر آیت‌الله طباطبایی‌نژاد

 25. نرخ رشد علمی ایران ۱۱ برابر نرخ رشد میانگین جهانی

پربحث‌های هفته

 1. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 2. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 3. ایمانی در گفتگو با الف:خطر بازگشت پوپولیسم جدی است / احمدی‌نژاد به دنبال بهره‌برداری به نفع خود است

 4. برای این عکس شما تیتر بزنید  

 5. طمع همایونِ رضا پهلوی‎

 6. نگاهی به هزینه و فایده برجام

 7. دولت زیر بار فرمول خودروسازان رفت؛ خودرو گران شد/ حواله کاهش قیمت به آینده‌ای نامعلوم/ پراید ۳۳میلیون و ۷۰۰ هزار تومان؟

 8. چرا نباید حقوق کارمندان افزایش یابد؟

 9. واکنش وزیر صنعت به انتصاب داماد رئیس‌جمهور؛ هرکس سوابق داماد روحانی را دید، تبریک گفت

 10. اولین تصویر داماد حسن روحانی در سمت جدیدش  

 11. از تزریق به ایرانیان در فرودگاه تفلیس تا دیپورت آنها به بهانه‌های واهی + عکس

 12. واکنش روحانی به حکم معاونت دامادش در وزارت صنعت

 13. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 14. ضعیف‌ترین دوران وزارت خارجه ایران  

 15. نوبخت در پاسخ به احمدی‌نژاد: امکان افزایش یارانه‌ها وجود ندارد/ فعلا باید بدهی‌های دولت قبل را بپردازیم

 16. وعده ارزانی ۲۰ درصدی با FATF، پس از گرانی ۲۰۰ درصدی با برجام!

 17. وقتی اقوام حسن روحانی در دولت پست می‌گیرند + جدول

 18. کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!

 19. توضیحات سید احمد خاتمی درباره انتصاب دامادش در دولت روحانی + عکس

 20. واکنش‌ها به انتصاب داماد رئیس‌جمهوری به معاونت وزیر؛ کلید روحانی قفل شاه داماد را باز کرد

 21. واکنش واعظی به پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی از سوی احمدی‌نژاد

 22. برایان هوک: موضوع فرزندان مقامات ایران را بررسی می‌کنیم

 23. فرزندان مقامات ایران از آمریکا اخراج می‌شوند؟/ انتقاد از روحانی در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی/ پایان اصولگرایی و اصلاح‌طلبی

 24. داماد روحانی استعفا کرد + متن استعفا

 25. به بهانه شاپرک شجری‌زاده؛ پنج اشتباه درباره دختر خیابان انقلاب

پربحث‌های امروز

 1. دولت زیر بار فرمول خودروسازان رفت؛ خودرو گران شد/ حواله کاهش قیمت به آینده‌ای نامعلوم/ پراید ۳۳میلیون و ۷۰۰ هزار تومان؟

 2. سرانجام قیمت بنزین و سناریوهای مختلف برای آن

 3. هر کیلو آجیل شب یلدا 60 تا 100 هزار تومان/ سرمازدگی تولید پسته، فندق و گردو را کاهش داد

 4. یک اقتصاددان: ثروتمندان ۱۱ برابر فقرا یارانه دریافت می‌کنند/ گرفتار اقتصاد رانت‌آور هستیم

 5. رکوردشکنی قیمت مرغ/ نرخ به ۱۳ هزار تومان رسید

 6. واریز بسته حمایتی کارگران از امروز

 7. لاریجانی مطرح کرد؛ تشریح نظرات رهبر انقلاب درباره اصلاح بودجه ۹۸

 8. افت ۲۸ درصدی تولید انرژی کشور درصورت پیوستن به توافق پاریس

 9. توصیه ویژه جهانگیری به خودروسازان

 10. جریمه آجیل‌فروشان در آستانه شب یلدا  

 11. وزیر صنعت: واردات با ارز صادراتی بدون اولویت‌بندی مجاز است

 12. احمد توکلی خطاب به وزیر اقتصاد: جلوی خصوصی سازی خسارت بار آلومینیوم المهدی را بگیرید

 13. شرکت ملی اکتشاف نفت: متقلب فراری اکتشاف نفت در کانادا نیست/ توقیف اموال ربیع‌پور

 14. ارز 4200 تومانی  از کجا آمد؟

 15. افت ناگهانی نرخ خودروی لوکس؛ مظنه امروز محصولات وطنی

 16.   پیمان الکتریک، ارائه‌دهنده انواع دستگاه‌های حفاظت از تجهیزات الکتریکی

 17. سقوط قیمت‌ها به خودرو رسید/ قیمت خودروهای داخلی در بازار + جدول

 18. طراحی دفتر پلان آزاد چیست

 19. قاچاق پوشاک کاهش پیدا کرد

 20. رشد ۵۵ درصدی درآمد نفتی دولت + جزئیات

 21. آخرین قیمت سکه و طلا

 22. حذف یارانه سه دهک در لایحه بودجه سال ۹۸

 23. دلار ۹۹۹۰ تومان شد/ آخرین قیمت ارز در صرافی‌ها و بانک‌ها

 24. قیمت امروز ارزهای دولتی

 25. حداقل دستمزد یک میلیون و ۳۰۰ تومان / حداقل هزینه‌ها ۲ میلیون و ۷۴۶ هزار تومان

پربحث‌های دیروز

 1. چرا پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی مردود است؟

 2. عرضه خودرو ۵ درصد زیر نرخ بازار/تفاوت نرخ باکارخانه درجیب خودروساز

 3. حاجی دلیگانی: مخالف افزایش قیمت بنزین هستیم

 4. پیشنهاد جدید مجلس برای سهمیه‎بندی بنزین در سال ۹۸

 5. سفره کارگران چیده می‌شود

 6. پرداخت هزار و 100 میلیارد تومان حقوق مازاد در طول سال به کارکنان ایران‌خودرو و سایپا

 7. FATF بخشی از ساختار وزارت خزانه‌داری آمریکاست

 8. سرعت رشد مسکن در آذر + جدول قیمت

 9. بلاتکلیفی جاماندگان دریافت بسته حمایتی دولت/ خانواده‌هایی که مشمول بسته حمایتی نشده‌اند، چه کنند؟

 10. نوسان دلار در دامنه ۹۹۰۰ تا 10100 تومان/ افت ۷۰ هزار تومانی قیمت سکه + جدول

 11. مطالبه مردمی؛ مبلغی ثابت به حقوق کلیه کارمندان اضافه کنید

 12. وزیر اقتصاد: با ثبات در بازار ارز به ثبات اقتصادی می‌رسیم/ بازار ارز در حال حرکت به سمت نرخ تعادلی است

 13. ثبت‌نام کارت سوخت المثنی تمدید شد + جزئیات

 14. قیمت دلار در کانال ۹ هزار تومان

 15. نوبخت: لایحه بودجه ۹۸ یکشنبه هفته آینده به مجلس تقدیم می‌شود

 16. آخرین خبر از تصمیم مجلس برای تشکیل بانک فرهنگیان

 17. دادستان تهران: تصمیمات نادرست بانک مرکزی از مهم‌ترین آسیب‌های مبارزه با فساد است

 18. آخرین قیمت مرغ و مشتقاتش در بازار

 19. پردیس چه امکاناتی دارد

 20. برای پنجمین بار برگزار می‌کند/ بامیلو مبدع حراج شب یلدا در ایران

 21. احتمال ارائه بودجه ۹۸ با دو سقف متفاوت!

 22. چه عواملی بر قیمت خودرو تاثیرگذار هستند؟

 23. تعداد یارانه‌بگیران کم نشد که هیچ، بیشتر هم شد!

 24. اتاق تعاون: فعالیت شرکت‎های تعاونی سهام عدالت ادامه دارد

 25. جزئیات دستورالعمل جدید خرید و فروش ارز برای صرافی‌ها

پربحث‌های هفته

 1. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 2. دولت زیر بار فرمول خودروسازان رفت؛ خودرو گران شد/ حواله کاهش قیمت به آینده‌ای نامعلوم/ پراید ۳۳میلیون و ۷۰۰ هزار تومان؟

 3. چرا نباید حقوق کارمندان افزایش یابد؟

 4. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 5. نوبخت در پاسخ به احمدی‌نژاد: امکان افزایش یارانه‌ها وجود ندارد/ فعلا باید بدهی‌های دولت قبل را بپردازیم

 6. کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!

 7. سرانجام قیمت بنزین و سناریوهای مختلف برای آن

 8. چرا همیشه کارگران، یک بار هم به مدیران و مسئولان حقوق ندهید

 9. چرا پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی مردود است؟

 10. ردپای افغانی ها در گرانی آجیل شب یلدا

 11. پیشنهاد جدید بنزینی مجلس؛ سهمیه بنزین پول نقد می‎شود

 12. نظر مخاطبان الف در مورد افزایش قیمت خودرو/ انحصار و نبود رقابت در بازار/ سپاه و ارتش خودرو تولید کنند/ خودرو برای تحویل نداشتند؛ پس تحویل فوری چیه؟/ تحویل تکنولوژی ۳۰سال قبل به مردم

 13. ۵ سناریو برای «بنزین»؛ از پیشنهاد یارانه ۶۰ هزارتومانی تا توزیع کوپن سوخت

 14. بحران اقتصادی و گره‌زدن اقتصاد به برجام/ چه کسی مسوول وضعیت کنونی اقتصادی کشور است؟

 15. رشد ۲۵ درصدی خط فقر در تابستان ۹۷/ لزوم یکپارچه سازی سیاست‌های حمایتی

 16. کاهش قیمت لوازم خانگی از شنبه آینده + جزئیات

 17. دلار ۹ هزار تومان شد

 18. عرضه خودرو ۵ درصد زیر نرخ بازار/تفاوت نرخ باکارخانه درجیب خودروساز

 19. نوبخت: قیمت حامل‌های انرژی تغییر نکرده است که یارانه نقدی افزایش یابد

 20. وزیر صنعت: با افزایش تولید خودرو قیمت‌ها اصلاح می‌شود

 21. اقلامی که اروپایی‌ها وارداتش را به ایران فراهم خواهند کرد

 22. کژراهه قیمت گذاری خودرو و چند نکته/ انتظاری بجا از وزیر صنعت

 23. دولت نمی‌تواند یارانه نقدی را افزایش دهد یا نمی‌خواهد؟ + جدول

 24. پیش بینی احمد توکلی از وضعیت تورم در سال آینده

 25. وزیر صنعت: افزایش 20 درصدی هزینه‌های خودروسازان را نپذیرفتیم

آخرین عناوین