تحریم های ایران و دور شدن ترامپ از بن‌بست

عبدالرضا فرجی‌راد،   3970719060
تحریم های ایران و دور شدن ترامپ از بن‌بست

طی روزهای اخیر خبرهایی منتشر شده است که برخی کشورها به شکل موردی از تحریم‌های آینده امریکا علیه ایران معاف شده‌اند.

معافیت‌هایی که اکنون مطرح است در خصوص سرمایه‌گذاری مشترک ایران و انگلیس در تولید گاز است که از قدیم وجود داشته و مورد دیگر در خصوص کشورهایی مانند هند است که احتمال دارد در خصوص خرید نفت از ایران برای این کشور معافیت‌هایی در نظر گرفته شود. برای برخی کشورهای دیگر نیز این احتمال وجود دارد که چنین کاری صورت گیرد. اما این اقدام به چند دلیل صورت می‌گیرد.

اول، واقعیت آن است که این کشورها در مقطع فعلی جایگزینی برای نفت ایران پیدا نمی‌کنند، زیرا اگر تولید و فروش نفت ایران به‌شدت کاهش پیدا کند در واقع می‌توان گفت که جهان با کمبود جدی نفت خام مواجه می‌شود و قیمت نفت به‌شدت افزایش پیدا می‌کند. اکنون نیز شاهد آن هستیم که با افزایش قیمت نفت دونالد ترامپ از این جریان به‌شدت ناراحت شده، زیرا باعث می‌شود قیمت بنزین افزایش پیدا کند و اگر این اتفاق رخ دهد بر انتخابات کنگره امریکا نیز تاثیرگذار است. از آنجایی که رییس‌جمهور از جمهوریخواهان امریکا است در واقع ممکن است نمایندگان جمهوریخواه برای انتخاب شدن شانس کمتری داشته باشند.

دوم، امریکایی‌ها در طول یک سال گذشته هرچند تبلیغ کردند که قصد دارند فروش نفت ایران را به صفر برسانند، اما واقعیت آن است که به صفر رساندن فروش نفت ایران با فشار بر کشورهای مختلف همراه است و این احتمال وجود دارد چنین اقداماتی با عکس‌العمل ایران روبه‌رو شود. از همین رو آنها قصد ندارند ایران را وادار به عکس‌العمل کنند زیرا نمی‌توانند شاهد اقدامات غیرقابل پیش‌بینی ایران باشند. طبیعتا سعی می‌کنند به نحوی اجازه دهند صادرات نفت ایران ادامه پیدا کند.

سوم، بعضی از کشورهای مهم مانند هند و چین اعلام کردند که قصد دارند حتی با پرداخت روپیه و یوان از ایران نفت خریداری کنند، از همین رو امریکا قصد ندارد که با همه این کشورها به صورت یکجا درگیر شود. وقتی که بخواهد این کشورها را جریمه کند به این معنی است که با دنیا درگیر می‌شود. نتیجه این اقدام برای امریکا مشخص نیست.

هرچند ممکن است که در مرحله اول امریکا ضربه‌ای را وارد کند، جریمه‌های سختی برقرار کند یا شرکت‌هایی را از ارتباط با ایران محروم کند، اما تجربه ثابت کرده است که این کشورها نیز عکس‌العمل نشان می‌دهند. به ویژه چینی‌ها که اکنون شاهد آن هستیم که چین به تعرفه‌های امریکا پاسخ متقابل می‌دهد.

چهارم، سازو کاری که اتحادیه اروپا ایجاد کرده، این سازو کار به کشورهای خارج از اتحادیه اروپا نیز کمک می‌کند که بتوانند از این ساختار جدید استفاده کنند.

پنجم، امریکایی‌ها نگران آن هستند که شاید نتوانند صادرات نفت ایران را به صفر برسانند که در عمل نیز نمی‌توانند و این تبدیل به یک آبروریزی برای امریکا خواهد شد. در حال حاضر وزارت خزانه‌داری امریکا با واقع‌بینی به خوبی تشخیص داده است که نباید ارتباط ایران با سوییفت قطع شود.

آنها بهتر از بخش‌های دیگر دولت یعنی وزارت خارجه و تیم امنیت ملی تشخیص دادند که باید بخشی از نفت ایران کماکان صادر شود و به برخی کشورهای نزدیک به امریکا نیز اجازه خرید آن داده شود نه مانند گذشته اما بتوانند بخشی از نفت مورد نیاز خود را از ایران تامین کنند. در زمان تحریم‌های دوره باراک اوباما، ملاحظاتی را روی کشورهای متحد خود داشتند و معافیت به برخی کشورها داده شد. اما مشخص نیست که در دوره دونالد ترامپ کشورهایی مانند کره و ژاپن از این معافیت برخوردار شوند. اما واقعیت آن است که ایالات متحده نمی‌خواهد این کشورها به عنوان متحد ضربه به اقتصادشان وارد شود و در واقع قصد دارد اقتصاد این کشورها ثبات داشته باشد. امریکایی‌ها اگر بخواهند به هند و ترکیه این معافیت را بدهند، دولت ترامپ نمی‌تواند در مقابل ژاپن و کره جنوبی که از مشتریان قدیمی نفت ایران هستند مقاومت کند.امریکا در قبال این معافیت‌ها یا باید استدلالی قوی داشته باشد یا اینکه به کشورهای دیگر نیز معافیت دهد. در حال حاضر شرایط برای امریکا به‌شدت سخت شده و در حال بررسی موضوع هستند.

اما مساله دیگری که در صحبت‌های سه‌شنبه شب آقای ترامپ در نشست مشترک با خانم هیلی مطرح شد، دوباره این بحث را عنوان کرد که امیدوارم با ایرانی‌ها وارد مذاکره شویم. این نشان می‌دهد که آنها هنوز امیدوار هستند که با ایران وارد مذاکره شوند و اینقدر شرایط را سخت نکنند که ایران عکس‌العمل تند نشان دهد و درهای مذاکره بسته شود. از نظر شخص بنده برخی کشورهای ثالث گفت‌وگوهایی را در این زمینه با ایالات متحده انجام داده‌اند. به‌طور مثال شاهد آن بودیم که وزیرخارجه آلمان به امریکا رفت و مذاکراتی داشت و پیش از نشست با مقام‌های امریکایی نیز اعلام شد که طرفین قصد دارند در خصوص ایران نیز گفت‌وگو کنند. که در این میان حتی احتمال وجود دارد که پیام‌هایی از سمت اروپایی‌ها منتقل شده باشد. در حال حاضر امریکایی‌ها به این تحلیل رسیده‌اند که بتوانند با فضایی که باز می‌گذارند تمام درهای مذاکراتی را نبندند، حتی آقای ظریف هم طی هفته‌های اخیر نیز در چندین مصاحبه اعلام کرد که تمام درهای مذاکراتی را نمی‌بندیم و شرط آن هم این است که امریکایی‌ها به وضعیت سابق یعنی برجام بازگردند و نشان دهند که هرچیزی را که توافق می‌کنند آن را نیز اجرایی می‌کنند، همین موضوع می‌تواند تحلیل‌های امریکایی‌ها را تغییر دهد.

حتی می‌توان خروج خانم نیکی هیلی از دولت امریکا را بخشی از این تغییر دانست. خانم هیلی فرد بسیار تندی بود و حضور در این پست نیز به نوعی نمایشی بود. او چیزی را که از این پست بنا بود به دست بیاورد را آورد. زیرا خانم هیلی یک فرماندار در ایالت کمتر مطرح کارولینای جنوبی بود، اما طی دوسال اخیر در امریکا به‌طور کامل شناخته شده است و حتی در سطح نظام بین‌الملل نیز مطرح شد و آرزوهایی برای خود دارد و تقریبا به اهداف شخصی که از این پست انتظار داشت رسید.

او در این مدت تندروی‌های بسیار زیادی در زمینه برخورد با ایران، روسیه، چین، کره شمالی و حتی اروپایی‌ها داشت. در حال حاضر در میان گزینه‌هایی که برای جانشینی خانم هیلی مطرح هستند که از جمله آن خانم دینا پاول است، وی مصری الاصل است که در گذشته عضو تیم امنیت ملی کاخ سفید بود. ایشان هنوز رویکرد مشخصی را نمایان نکرده، ولی به نظر نمی‌رسد ایشان در سازمان ملل به تندی خانم هیلی باشد. در کل نمی‌توان به‌طور دقیق گفت اما می‌توان به عنوان یک پارامتر بیان کرد که بعید به نظر نمی‌رسد که از دلایل خروج خانم نیکی هیلی از دولت همین تندروی‌هایی باشد که در رابطه با ایران انجام داد.

رفتاری که آقای بولتن، نیکی هیلی و بعضا مایک پمپئو علیه ایران انجام می‌دهند، یک رفتار خصومت‌آمیز جنگ‌طلبانه است. اما رفتاری که آقای ترامپ انجام می‌دهد و بعضا گفته‌های این افراد را نیز نادیده می‌گیرد یک رفتار منفعت‌طلبانه شخصی است. به این معنی که دنبال جنگ و دعوا نیست.آنچه که ترامپ به دنبال آن است نمایشی را در خارج اجرا کند که از منافع آن در داخل امریکا بهره‌برداری کند. هرکس دیگری که جایگزین خانم هیلی به عنوان سفیر امریکا شود بعید به نظر می‌رسد که از خانم هیلی تندتر باشد.

منبع:روزنامه اعتماد

عناوین مرتبط

پربحث‌های اخیر

 1. ازغدی: انتقاد را سرکوب نکنید/ نماز جمعه تریبون تکرار و کلی گویی بی فایده نیست/ رهبری هم باید پاسخگوی اختیارات خودش باشد/نهادهای حکومت در سه قوه و منصوب، باید شفاف و مسئولیت پذیر باشند

 2. صادق خرازی: تجربه سال ۸۴ را تکرار نخواهیم کرد

 3. پیش بینی احمد توکلی از وضعیت تورم در سال آینده

 4. تاکید آیت الله صدیقی در نماز جمعه به مساله ازدواج جوانان

 5. اقلامی که اروپایی‌ها وارداتش را به ایران فراهم خواهند کرد

 6. کی‌روش به مربیان داخلی: عذرخواهی‌ام را پذیرا باشید

 7. بانک مرکزی ارز خارج از کشور صادرکنندگان را می‌خرد

 8. رییس اتاق بازرگانی: تا توانستیم به پای فعالان اقتصادی بند بستیم

 9. شش پاسخ موسویان به ادعاهای مایک پمپئو علیه توان موشکی و دفاعی ایران

 10. بدترین کسی که روی زمین گام برمی‌دارد...  

 11. تشویق ۷۰ هزار نفری کاشیما در تبریز

 12. اداره سانسور چین فیلم لانتوری را بخاطر دینی بودن ممنوع کرد

 13. قرارداد عراق با آمریکا برای واردات گندم و برنج

 14. افزایش اعتراض ها در اردن، دستور پادشاه در عفو هزاران زندانی

 15. طلا در مسیر کاهش چشمگیر قیمت

 16. وزیر بهداشت در هند: جهان به ایران و ایران به جهان نیاز دارد

 17. ترکش افزایش قیمت خودرو برتن مددجویان کمیته امداد

 18. صادرات محصولات گروه ملی فولاد از سر گرفته می‌شود

 19. مایکل کوهن: ترامپ می‌دانست پرداخت حق‌السکوت اشتباه است

 20. سرنوشت قهرمانی نیم‌فصل در دست سپاهانی‌ها

 21. آتش‌سوزی در بیمارستان امام حسین (ع) محمدشهر

 22. ۱۵ جلسه محرومیت برای یک خط

 23. واعظی: توسعه روابط و همکاری‌های ایران و ترکیه به نفع دو ملت است

 24. چین افزایش تعرفه واردات بر کالاهای آمریکایی را به تعویق انداخت

 25. ثبت اضطراری دو ساختمان از دوره پهلوی‌ها در خیابان جمهوری

پربحث‌های دیروز

 1. ازغدی: انتقاد را سرکوب نکنید/ نماز جمعه تریبون تکرار و کلی گویی بی فایده نیست/ رهبری هم باید پاسخگوی اختیارات خودش باشد/نهادهای حکومت در سه قوه و منصوب، باید شفاف و مسئولیت پذیر باشند

 2. ۵ سناریو برای «بنزین»؛ از پیشنهاد یارانه ۶۰ هزارتومانی تا توزیع کوپن سوخت

 3. دادستان قم: وحید صیادی نصیری به دلیل بیماری کبد فوت کرد

 4. صادق خرازی: تجربه سال ۸۴ را تکرار نخواهیم کرد

 5. پیش بینی احمد توکلی از وضعیت تورم در سال آینده

 6. مصرف برق ایران در مرحله‌ انفجار

 7. رمز پیروزی

 8. کره شمالی: مذاکرات هسته ای با آمریکا به بن بست رسید

 9. تاکید آیت الله صدیقی در نماز جمعه به مساله ازدواج جوانان

 10. ۱۰ خبر پربازدید هفته/ از سخنرانی رئیسی در دانشگاه و درخواست پرداخت حقوق کارگران به جای حقوق مدیران تا نظر مردم درباره افزایش قیمت خودرو و پنج اشتباه درباره دختران خیابان انقلاب

 11. اقلامی که اروپایی‌ها وارداتش را به ایران فراهم خواهند کرد

 12. شگردهایت را تغییر بده رامبد

 13. ترامپ خطاب به نزدیکانش: نگران تهدید دموکرات‌ها به استیضاح هستم

 14. کارگران در نقاط مختلف چقدر حقوق می‌گیرند؟

 15. کی‌روش به مربیان داخلی: عذرخواهی‌ام را پذیرا باشید

 16. بانک مرکزی ارز خارج از کشور صادرکنندگان را می‌خرد

 17. شریعتمداری اعلام کرد: استعفای مدیران دو شغله سازمان ها وصندوق های تابعه وزارت کار

 18. قیمت‌گذاری خودرو در شرایط انحصار و تشدید تضییع حقوق مردم

 19. رییس اتاق بازرگانی: تا توانستیم به پای فعالان اقتصادی بند بستیم

 20. شش پاسخ موسویان به ادعاهای مایک پمپئو علیه توان موشکی و دفاعی ایران

 21. بدترین کسی که روی زمین گام برمی‌دارد...  

 22. کارخانه‌های اپل به آمریکا منتقل می‌شوند

 23. برای درد زانو تردمیل بهتر است یا دوچرخه ثابت؟

 24. نسخه‌ای برای پیشگیری از کابوس‌های شبانه/ چگونه بختک را به زانو در بیاوریم؟

 25. توزیع ۱۵ هزار حلقه لاستیک دولتی تا پایان آذر

پربحث‌های هفته

 1. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 2. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 3. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 4. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 5. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 6. برای این عکس شما تیتر بزنید  

 7. نگاهی به هزینه و فایده برجام

 8. از تزریق به ایرانیان در فرودگاه تفلیس تا دیپورت آنها به بهانه‌های واهی + عکس

 9. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 10. ضعیف‌ترین دوران وزارت خارجه ایران  

 11. مثل «لیلا حاتمی» نباشیم!

 12. وعده ارزانی ۲۰ درصدی با FATF، پس از گرانی ۲۰۰ درصدی با برجام!

 13. کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!

 14. مشاور نوبخت: مشکلات اقتصاد ایران، داخلی است نه سیاست خارجی/ باید از نفت فاصله بگیریم و پایه‌های مالیاتی را افزایش دهیم/ چون می‌دانند وابسته‌ایم، تحریم می‌کنند

 15. برایان هوک: موضوع فرزندان مقامات ایران را بررسی می‌کنیم

 16. به بهانه شاپرک شجری‌زاده؛ پنج اشتباه درباره دختر خیابان انقلاب

 17. تست موشک بالستیک تائید شد/ پاسخ سردار حاجی‌زاده به واکنش آمریکایی‌ها

 18. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

 19. روحانی: سال آینده به دلیل تحریم‌ها با مشکلاتی روبه رو خواهیم شد/ اشکال ما این است که فرصت‌ها را می‌سوزانیم

 20. حرف های یک مهندس برق مملکت

 21. چرا همیشه کارگران، یک بار هم به مدیران و مسئولان حقوق ندهید

 22. ایران خودرو لیاقت حمایت ندارد  

 23. درخواست بی‌شرمانه پسر ۹ ساله از یک زن

 24. پیشنهاد جدید بنزینی مجلس؛ سهمیه بنزین پول نقد می‎شود

 25. ۵۰ درصد مجلس به دنبال سقوط نظام هستند!  

پربحث‌های اخیر

 1. افزایش اعتراض ها در اردن، دستور پادشاه در عفو هزاران زندانی

 2. مایکل کوهن: ترامپ می‌دانست پرداخت حق‌السکوت اشتباه است

 3. چین افزایش تعرفه واردات بر کالاهای آمریکایی را به تعویق انداخت

 4. اسپوتنیک: عربستان صادرات نفت به آمریکا را کاهش می‌دهد

 5. الحوثی: فرزندان خاشقجی بخواهند، جسد پدرشان را جست‌وجو می‌کنیم

 6. شورای امنیت درباره حزب‌الله نشست برگزار می‌کند

 7. اردوغان: قاتل خاشقجی را می‌شناسم

 8. غزه آماده مشارکت در سی‌وهشتمین جمعه راهپیمایی بازگشت

 9. هنیه: صفحه جدیدی از درگیری با اسرائیل را آغشته به خون گشوده‌ایم

 10. بن سلمان درصدد دیدار با نتانیاهو و ترامپ

 11. چهارشنبه انتشار جزئیات توافق اروپا برای برگزیت

 12. درصورت خروج آمریکا از پیمان موشکی روسیه به آن پایبند نمی ماند

 13. هند و روسیه از پایگاه های نظامی یکدیگر استفاده می کنند

 14. چین به دانشمندان خود در سفر به آمریکا هشدار داد

 15. روسیه وچین تصمیم شورای امنیت برای ارسال کمک به مخالفان سوری را وتو کردند

 16. افزایش فروش نفت عربستان به چین

پربحث‌های دیروز

 1. کره شمالی: مذاکرات هسته ای با آمریکا به بن بست رسید

 2. ترامپ خطاب به نزدیکانش: نگران تهدید دموکرات‌ها به استیضاح هستم

 3. افزایش اعتراض ها در اردن، دستور پادشاه در عفو هزاران زندانی

 4. روسیه 12 بلوک نیروگاه هسته ای در هند می سازد

 5. انفجار از درون؛ آیا این اتفاق به دیگر اعضای اتحادیه اروپا نیز سرایت خواهد کرد؟

 6. الحوثی: فرزندان خاشقجی بخواهند، جسد پدرشان را جست‌وجو می‌کنیم

 7. شورای امنیت درباره حزب‌الله نشست برگزار می‌کند

 8. اردوغان: قاتل خاشقجی را می‌شناسم

 9. غزه آماده مشارکت در سی‌وهشتمین جمعه راهپیمایی بازگشت

 10. هنیه: صفحه جدیدی از درگیری با اسرائیل را آغشته به خون گشوده‌ایم

 11. بن سلمان درصدد دیدار با نتانیاهو و ترامپ

 12. چهارشنبه انتشار جزئیات توافق اروپا برای برگزیت

 13. درصورت خروج آمریکا از پیمان موشکی روسیه به آن پایبند نمی ماند

 14. هند و روسیه از پایگاه های نظامی یکدیگر استفاده می کنند

 15. چین به دانشمندان خود در سفر به آمریکا هشدار داد

 16. روسیه وچین تصمیم شورای امنیت برای ارسال کمک به مخالفان سوری را وتو کردند

 17. افزایش فروش نفت عربستان به چین

 18. گرجستان از مردم ایران عذرخواهی کند

 19. استقبال حزب‌الله از عملیات‌های شهادت‌طلبانه در قدس و رام‌الله

 20. مجلس نمایندگان آمریکا، میانمار را به "نسل کشی" علیه روهینگیا متهم کرد

 21. طرح عدم اعتماد به دولت مکرون رای نیاورد

 22. اسد: بازسازی اقتصاد سوریه 250 تا 400 میلیارد دلار هزینه دارد

 23. اتحادیه اروپا تحریم ها علیه روسیه را برای 6ماه دیگر تمدید کرد

 24. آمریکا دو پایگاه جدید در شمال سوریه احداث کرد

 25. تغییرات در حلقه نزدیکان به ولیعهد سعودی

پربحث‌های هفته

 1. برایان هوک: موضوع فرزندان مقامات ایران را بررسی می‌کنیم

 2. نحوه برخورد گرجستانی‌ها با مسافران ایرانی از زبان یک مسافر   

 3. رونمایی از کانال مالی اروپا برای ارتباط با ایران/ آیا اس پی وی کارآمد خواهد بود؟

 4. چرا ترامپ خود را به دیوانگی می‌زند؟

 5. گراهام: آمریکا نبود، ظرف یک هفته همه در عربستان فارسی حرف می‌زدند

 6. سفیر روسیه در ایران: اروپایی‌ها اهل حرفند نه عمل و هیچ چیزی به نفع ایران عملیاتی نخواهد شد

 7. ناکامی حامی بزرگ و آغاز روند نابودی و زوال اسرائیل

 8. میامی هرالد: اعزام ناوگروه ایران به ونزوئلا "مادر همه تحریکات" خواهد بود

 9. متن فایل صوتی لحظات آخر زندگی خاشقچی منتشر شد

 10. جزئیات تازه‌ای از نقش بن‌سلمان در قتل خاشقچی/ پای انگلیس هم به ماجرا باز شد

 11. عبور آرام دولت ایران از فرانسه ناآرام

 12. کره شمالی: مذاکرات هسته ای با آمریکا به بن بست رسید

 13. پایان شنبه سیاه در فرانسه با ۱۴۰۰ بازداشتی و ۱۴۰ مجروح

 14. موگرینی: حمایت از برجام باعث نمی‌شود از مسائل دیگر چشم‌پوشی کنیم

 15. ترامپ با فحاشی از خجالت تیلرسون درآمد

 16. سقوط یک قبیله!

 17. ترامپ: معترضان فرانسوی شعار می‌دهند ترامپ را می‌خواهیم!

 18. ترامپ خطاب به نزدیکانش: نگران تهدید دموکرات‌ها به استیضاح هستم

 19. ترامپ برای اروپا شمشیر را از رو بسته است

 20. تکرار صحنه‌های ۸۸ ایران در فرانسه  

 21. اردوغان: دموکراسی در اروپا شکست خورده است

 22. ماکرون در فرانسه وضعیت اضطراری اقتصادی اعلام کرد

 23. ترامپ: دولت من در دوسال بیش از هر دولت دیگر آمریکا دستاورد داشته است

 24. ظریف: برای رسیدن به منطقه ای قوی، نیازمند گفتگو هستیم

 25. الگوبرداری ماکرون از صدام

آخرین عناوین