پور ابراهیمی: جهانگیری موفق عمل نکرد/ تحریم های آبان آمریکا اثری بر نرخ ارز ندارد

گروه اقتصادی الف،   3970719021 ۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان این که عملکرد معاون اول رییس جمهور موفقیت آمیز نیست، گفت: بررسی های بنده نشان می دهد، که تحریم های آمریکا در آبان اثری بر نرخ ارز ندارد.

 

محمدرضا پور ابراهیمی، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی و نماینده مردم کرمان و راور مصاحبه ای با مهر داشته که این گفتگو در ادامه می آید:

* مطالبی در خصوص تعمدی بودن افزایش قیمت ارز در گوشه در برخی محافل شنیده می شود، از طرفی نیز باید بپذیریم، این افزایش به دلیل تحریم ها نمی توانست باشد، نظر شما در این خصوص چیست؟ فکر می کنید، هدف ایجاد بدبینی نسبت به نظام بوده است، یا هدف خاص دیگری دنبال می کنند.

یک سری مباحث در خصوص افزایش نرخ ارز مطرح می شود، که برخی سیاسی و برخی اقتصادی است، من تصور نمی کنم، دولتی برای جبران کسری بودجه تغییر نرخ ارز را پیش بگیرد، لذا منطقی و عقلایی نیست که دولتی برای جبران کسری بودجه اقدام به تغییر نرخ ارز کند.

دولت ها خود مصرف کننده هستند، یعنی افزایش درآمد، خود به افزایش مصرف منجر می شود، از طرفی تبعات ناشی از این افزایش نرخ ارز آن قدر سنگین است، که دولت نمی تواند آن را بپذیرد، لذا از نظر تخصصی این صحبت ها منطقی نیست.

از نظر این که تغییر نرخ ارز عامدانه و یا غیر عمدی و با یک هدف خاص است، باید بگوییم، تصمیمات غیر کارشناسی است، اما این که عامدانه باشد، را شخص بنده به این موضوع نرسیدم و نمی توان بدون اطمینان مطلبی را مطرح کرد و بگوییم پشت افزایش نرخ ارز ماجرایی بوده است.

البته مطالبی مطرح می شود، که می خواهند نظام را به ستوه بیاورند و پس از آن مانند جریان پذیرش قطعنامه، نظام در جایگاه تصمیم قرار بگیرد، اما من به این امر نرسیده ام و گمان می کنم علت افزایش نرخ ارز عمدتا به دلیل تصمیمات غیرکارشناسی و غیر تخصصی بوده است.

* وزیر خارجه به صراحت اعلام کرده است، که رییس جمهور قولی برای کاهش مشکلات اقتصادی مردم با پیوستن به FATF نمی دهد، پس چه ضرورتی برای پیوستن به این کنوانسیون وجود داشت و این امر چه مشکلی از مشکلات کشور خواهد کاست؟

در خصوص FATF باید بگوییم، که این لوایح شفافیت را به دنبال نداشته و گروه اقدام مالی تناقض های متعددی دارد و مانند موضوعات حقوق بشر است، که بستر سیاسی علیه جمهوری اسلامی ایران شده است و شفافیتی را دنبال نمی کند.

کسی در دنیا شک ندارد، که عربستان عقبه تامین مالی تروریسم است، اما گروه اقدام مالی هیچ گاه این کشور را در لیست سیاه قرار نداده است و لذا این گروه رفتاری سیاسی و غیر علمی دارد، موضوع شفافیت اساسا درست است، هیچ کشوری نباید از تروریسم حمایت کند، این خیلی خوب است، اما متاسفانه این گروه ابزاری برای اهداف دیگر شده است.

سابقه FATF در کشور ما به تعهداتی برمی گردد که آقای طیب نیا، وزیر اقتصاد وقت در سال ۹۵ به این گروه داده بود، بررسی های مجلس نشان می داد، که اقدامات وی خلاف قانون اساسی است، چرا که باید مجوز برای این تعهدات ابتدا از مجلس اخذ می شد و پس از آن تعهد می دادیم، جلساتی با آقای طیب نیا گذاشتیم و در این خصوص بحث کردیم، اما وی این امر را نمی پذیرفت.

لذا اولین گزارش مجلس در کمیسیون اقتصادی که امضایFATF را تخلف دولت دانست ۷ مهرماه ۹۵ بود، که بعدها این گزارش از کمیسیون اقتصادی گرفته شد و به کمیسیون قضایی مجلس و سپس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی رفت.

نگاه بنده هم این بود، که این لوایح استعماری بود، در گزارش نیز به همین مطلب اشاره کردیم، اما در هر صورت برای این امر تصمیم گیری و تصویب شد و به اینجا رسید، اما ما از اساس با این امر مخالف بودیم، حتی به دولت پیشنهاد هم دادیم، که ۲ لایحه که تصویب شده است، را به شکلی پیگیری کنید و به گروه اقدام مالی بدهید و اجرای لوایح دیگر را به عنوان تضمین اقدام اجرایی این کنوانسیون نگه دارد.

اما بدانید، اگر این ۴ لایحه تصویب نهایی و ابلاغ شود، باز هم بالاتر از برجام نخواهد بود، در برجام تضمین گرفتیم ولی مراوداتی با ما انجام ندادند، اگر این لوایح ابلاغ هم بشود، بنده عرض می کنم، هیچ تاثیری در مراودات بانکی نخواهد شد.

* گویا چین و روسیه اعلام کرده بودند، اگر در لیست سیاهFATF قرار بگیریم، نمی توانند با ما مراودات اقتصادی داشته باشند؟

نه، چین و روسیه اعلام می کردند، که ایران باید بهانه FATF را از طرف های دیگر بگیرد، اما تضمین نمی کردند، که با پیوستن به FATF مراودات بانکی بدون مشکل انجام می شود.

برداشت خود بنده این است، که دشمن رفتار کارشناسی و علمی ندارد و تایید نهایی این ۴ لایحه نیز هیچ تاثیری در حوزه اقتصادی جمهوری اسلامی ایران نخواهد داشت و ما به لیست سفیدFATF نمی آییم.

* برخی بانک ها ضمانت های بانکی بدون پشتوانه صادر می کنند، که این امر می تواند بحران جدی برای بانک های مذکور ایجاد کندف چرا بانک مرکزی در این خصوص نظارتی ندارد؟

بله، برخی از بانک ها اقدامات عجیب کرده و کشور را دچار چالش می کنند و ریشه اصلی آن نیز عدم نظارت بانک مرکزی است، در حال حاضر متاسفانه باید بگوییم ساختار بانک مرکزی سنتی است و لذا نظارتی بر عملکرد برخی بانک ها ندارد، به همین دلیل ۲ سال است، که در حال بازنگری جدی هستیم و اصلاحاتی که باید انجام بدهیم، از دوره قبل مجلس آغاز شده و در ۲ سال گذشته مجلس نیز توانستیم ۲ قانون مهم کشور را بازنگری بکنیم، که یک قانون اصلاح قانون بانک مرکزی است، که ساختار بانک مرکزی در کشور ما عوض خواهد شد، ساختار جدید این بانک بر مبنای حوزه نظارتی و مشابه کشورهای توسعه یافته است.

این طرح تا اواسط آبان ماه به صحن علنی می رود، کار بسیار بزرگی است و تا قبل از بودجه ۹۸ مصوب می شود، اگر این ساختار قبلا اصلاح شده بود، ما شاهد چنین وضعیتی در بازار ارز نمی بودیم.

* چرا با شفافیت رای در خصوص FATF مخالفت شد؟

این که چرا مخالفت شد، را باید مخالفان پاسخ دهند، اما ما نامه ای به رییس مجلس نوشتیم و اعلام کردیم، که رای ما را اعلام کنند، ما می توانیم بخواهیم رای ما را به این موضوع اطلاع رسانی کنند.

* آیا شما امیدوار هستید، که وضع معیشت مردم به گذشته و نرخ دلار به ۷ الی ۸ هزار تومان بازگردد یا خیر؟

معمولا زمانی که شوک ارزی در کشوری اتفاق می افتد وضعیت درآمد ارزی کشورها تغییر می یابد، ما یک شانسی که داریم، این است، که بخش عمده ای از درآمدهای کشور وابسته به صادرات است و تاحدی می تواند این شوک ارزی را جبران کند.

کشورهایی مانند ایران برای جبران میزان قدرت خرید مردم طرح هایی را اجرا می کنند، بخشی از این جبران از طریق سبدهای حمایتی است، در جلسه روز سه شنبه نیز روی بسته حمایتی کار کردیم، که ببینیم، چه میزان درآمد مازاد بر بودجه داریم، افزایش قیمت نفت سبب جبران کاهش میزان فروش می شود و افزایش درآمد داریم، البته به قبل که قطعا نمی توانیم بازگردیم، اما بخشی از این شوک جبران می شود.

تنها راه برگشت به قبل این است، که هرچه می توانیم به کاهش قیمت دلار کمک کنیم.

* یکی از نگرانی های مردم این است، که با تحریم های آبان ماه آمریکایی ها مجددا شاهد افزایش نرخ ارز و موج جدید گرانی ها باشیم، تحلیل شما در این خصوص چیست؟

من فکر می کنم، تحریم های جدید تاثیر جدیدی ندارد، مسئولان این تحریم ها را پیش بینی کرده و اقدامات خنثی کننده را انجام دادند، چیزی بیشتر از این در حوزه ارز رخ نخواهد داد، البته بانک مرکزی باید بسیار با هوشیاری و درایت عمل و اوضاع را مدیریت کند.

در تامین کالاهای اساسی مردم پیش بینی تامین ارز به خوبی شده است، در خصوص تامین کالاهای مورد نیاز مردم که البته جزو کالاهای اساسی نیز نیست، بخش عمده از طرف سامانه نیما تامین می شود و نیاز جزئی ان نیز توسط صرافی ها تامین خواهد شد.

به همین دلیل تاثیرگذاری این تحریم ها بسیار کم است، کما این که اقدامات اخیر بانک مرکزی در بازار ارز تاثیرات مثبتی داشته است.

در حوزه اقتصادی باید بپذیریم، که نرخ ارز بیش از ۵۰ الی ۶۰ درصد از نرخ ترجیحی توجیهی ندارد و به همین دلیل می بایست نرخ ها برگشت پیدا کرده و به نرخ واقعی خود برسد.

* لطفا پیش بینی خود از آینده آقایان شریعتمداری، سیف، جهانگیری و آخوندی را در دولت بگویید.

آقای شریعتمداری هفته گذشته با بنده صحبت کرد و گفت رییس جمهور از وی خواسته برنامه خود برای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را ارائه کند، بنده به ایشان گفتم، اگر کسی برای وزیر صنعت شدن باید ۱۰۰ امتیاز داشته باشد، برای وزیر تعاون شدن باید ۳۰۰ امتیاز کسب کند، چرا که این وزارتخانه بخش اعظمی از چرخه های تولید کشور و بنگاه های اقتصادی را بر عهده دارد.

در خصوص آقای سیف نیز از رییس جمهور برای حکم مشاوری برای وی گلایه داریم و معتقدیم نباید حاشیه امن برای او ایجاد شود، تا پاسخگوی اقداماتی که انجام داده باشد، اما مسیری که آقای رییس جمهور برای آقای سیف انتخاب کرده چیزی نیست، که جامعه در پی آن باشد.

در مورد آقای جهانگیری نیز پیش بینی می کنم، به دلیل عدم موفقیت اقتصادی جایگاه خوبی نداشته باشد، مگر این که تغییرات اقتصادی اخیر در کابینه منجر به موفقیت شود، اما آن چه امروز از تصمیمات آقای جهانگیری مخصوصا در دولت دوازدهم می بینیم، عدم موفقیت است.

در خصوص آقای آخوندی نیز به نظر می رسد، فعالیت وی در جایگاه وزیر راه به زودی به پایان برسد.

عناوین مرتبط

۱۷ آذر ۱۳۹۷پورابراهیمی: پیشنهاد دولت ارز ۵۵۰۰ تومانی برای بودجه ۹۸ است
۱۴ آذر ۱۳۹۷پورابراهیمی: رقم پیشنهادی مجلس برای افزایش حقوق بیش از ۲۰ درصد است
۱۲ آذر ۱۳۹۷پورابراهیمی: بخشنامه بازگشت ارز اصلاح شود/ دژپسند: اصلاح مکرر ارزش بخشنامه‌ها را کم می‌کند
۱۰ آذر ۱۳۹۷پورابراهیمی: اثر تحریم بر درآمدهای نفتی در سال ۹۷ بسیار ناچیز است/ درآمد ارزی ما از نفت تحقق پیدا خواهد کرد
۵ آذر ۱۳۹۷پورابراهیمی: دولت با عدم واگذاری سهام عدالت "تخلف" کرده است
۲ آذر ۱۳۹۷ارزش سهام عدالت چقدر است؟
۳۰ آبان ۱۳۹۷پورابراهیمی: از نسبت ناروای ظریف علیه مخالفان FATF نخواهیم گذشت
۳۰ آبان ۱۳۹۷پورابراهیمی: دولت می‌تواند حقوق کارمندان را در ۳ ماهه آخر سال افزایش دهد
۲۹ آبان ۱۳۹۷پورابراهیمی: اظهارات نسنجیده ظریف دولت را زیر سوال برد
۲۹ آبان ۱۳۹۷پورابراهیمی: ظریف دولت و نظام را زیر سوال برد
۲۹ آبان ۱۳۹۷جلسه ویژه مجلس با «همتی» و «دژپسند» برای مقابله با تحریم‌ها
۲۴ آبان ۱۳۹۷توصیه محمود صادقی به صداوسیما

دیدگاه کاربران

ناشناس۵۸۸۹۹۵۰۹:۴۳:۴۵ ۱۳۹۷/۷/۱۹
پورابراهیمی نوبت ما مردم کرمان و راور هم خواهد رسید. تو فقط حرف میزنی ولی عملی از تو دیده نشده است دقیقا مثل رئیست یک دیکلمه از روی کاغذ میخوانی و دیگر هیچ. مردم از مجلس انتظار عمل و پافشاری دارند نه وادادگی.
ناشناس۵۸۹۵۳۹۱۸:۱۸:۱۲ ۱۳۹۷/۷/۱۹
ما همچنان منتظر شفاف سازی آقای پور ابراهیمی در خصوص اظهارات وزیر کار در جلسه استیضاح هستیم که آقای پور ابراهیمی وزیر رو تهدید کردن که اگه فلان شخص را به سمت رییس شرکت ملی مس نزاری استیضاحت میکنم و ایشون در دفاع گفتن وزیر کار به من افترا زدند و من به زودی افشاگری میکنم چی شدپس آقای پور ابراهیمی؟؟؟؟

پربحث‌های اخیر

 1. ازغدی: انتقاد را سرکوب نکنید/ نماز جمعه تریبون تکرار و کلی گویی بی فایده نیست/ رهبری هم باید پاسخگوی اختیارات خودش باشد/نهادهای حکومت در سه قوه و منصوب، باید شفاف و مسئولیت پذیر باشند

 2. صادق خرازی: تجربه سال ۸۴ را تکرار نخواهیم کرد

 3. پیش بینی احمد توکلی از وضعیت تورم در سال آینده

 4. تاکید آیت الله صدیقی در نماز جمعه به مساله ازدواج جوانان

 5. اقلامی که اروپایی‌ها وارداتش را به ایران فراهم خواهند کرد

 6. کی‌روش به مربیان داخلی: عذرخواهی‌ام را پذیرا باشید

 7. بانک مرکزی ارز خارج از کشور صادرکنندگان را می‌خرد

 8. رییس اتاق بازرگانی: تا توانستیم به پای فعالان اقتصادی بند بستیم

 9. شش پاسخ موسویان به ادعاهای مایک پمپئو علیه توان موشکی و دفاعی ایران

 10. تشویق ۷۰ هزار نفری کاشیما در تبریز

 11. اداره سانسور چین فیلم لانتوری را بخاطر دینی بودن ممنوع کرد

 12. قرارداد عراق با آمریکا برای واردات گندم و برنج

 13. افزایش اعتراض ها در اردن، دستور پادشاه در عفو هزاران زندانی

 14. طلا در مسیر کاهش چشمگیر قیمت

 15. وزیر بهداشت در هند: جهان به ایران و ایران به جهان نیاز دارد

 16. میناوند: کی‌روش از پیروانی خواست علیه برانکو مصاحبه کند/ مربیان تیم ملی به دنبال شریک جرم برای ناکامی در جام ملت‌ها هستند

 17. طرح گروهی از نمایندگان کنگره آمریکا برای تشدید تحریم‌ها علیه نظام بانکی ایران

 18. ترامپ برای «جان کلی» جایگزین موقت معرفی کرد

 19. تامین معیشت مردم از اوجب واجبات است

 20. ایرانی‌ها به کدام کشورها بیشتر سفر کرده‌اند؟

 21. ردپای افغانی ها در گرانی آجیل شب یلدا

 22. کلانی: پرسپولیس شایسته سومین قهرمانی است

 23. ترامپ: آمریکا برای مذاکره هسته‌ای با کره شمالی عجله‌ای ندارد

 24. واعظی: از گسترش همکاری‌های فعالان اقتصادی ایران و ترکیه حمایت می‌کنیم

 25. صادرات محصولات گروه ملی فولاد از سر گرفته می‌شود

پربحث‌های دیروز

 1. ازغدی: انتقاد را سرکوب نکنید/ نماز جمعه تریبون تکرار و کلی گویی بی فایده نیست/ رهبری هم باید پاسخگوی اختیارات خودش باشد/نهادهای حکومت در سه قوه و منصوب، باید شفاف و مسئولیت پذیر باشند

 2. ۵ سناریو برای «بنزین»؛ از پیشنهاد یارانه ۶۰ هزارتومانی تا توزیع کوپن سوخت

 3. دادستان قم: وحید صیادی نصیری به دلیل بیماری کبد فوت کرد

 4. صادق خرازی: تجربه سال ۸۴ را تکرار نخواهیم کرد

 5. پیش بینی احمد توکلی از وضعیت تورم در سال آینده

 6. مصرف برق ایران در مرحله‌ انفجار

 7. رمز پیروزی

 8. کره شمالی: مذاکرات هسته ای با آمریکا به بن بست رسید

 9. تاکید آیت الله صدیقی در نماز جمعه به مساله ازدواج جوانان

 10. ۱۰ خبر پربازدید هفته/ از سخنرانی رئیسی در دانشگاه و درخواست پرداخت حقوق کارگران به جای حقوق مدیران تا نظر مردم درباره افزایش قیمت خودرو و پنج اشتباه درباره دختران خیابان انقلاب

 11. اقلامی که اروپایی‌ها وارداتش را به ایران فراهم خواهند کرد

 12. شگردهایت را تغییر بده رامبد

 13. ترامپ خطاب به نزدیکانش: نگران تهدید دموکرات‌ها به استیضاح هستم

 14. کارگران در نقاط مختلف چقدر حقوق می‌گیرند؟

 15. کی‌روش به مربیان داخلی: عذرخواهی‌ام را پذیرا باشید

 16. بانک مرکزی ارز خارج از کشور صادرکنندگان را می‌خرد

 17. شریعتمداری اعلام کرد: استعفای مدیران دو شغله سازمان ها وصندوق های تابعه وزارت کار

 18. قیمت‌گذاری خودرو در شرایط انحصار و تشدید تضییع حقوق مردم

 19. رییس اتاق بازرگانی: تا توانستیم به پای فعالان اقتصادی بند بستیم

 20. شش پاسخ موسویان به ادعاهای مایک پمپئو علیه توان موشکی و دفاعی ایران

 21. بدترین کسی که روی زمین گام برمی‌دارد...  

 22. کارخانه‌های اپل به آمریکا منتقل می‌شوند

 23. برای درد زانو تردمیل بهتر است یا دوچرخه ثابت؟

 24. نسخه‌ای برای پیشگیری از کابوس‌های شبانه/ چگونه بختک را به زانو در بیاوریم؟

 25. توزیع ۱۵ هزار حلقه لاستیک دولتی تا پایان آذر

پربحث‌های هفته

 1. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 2. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 3. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 4. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 5. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 6. برای این عکس شما تیتر بزنید  

 7. نگاهی به هزینه و فایده برجام

 8. از تزریق به ایرانیان در فرودگاه تفلیس تا دیپورت آنها به بهانه‌های واهی + عکس

 9. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 10. ضعیف‌ترین دوران وزارت خارجه ایران  

 11. مثل «لیلا حاتمی» نباشیم!

 12. وعده ارزانی ۲۰ درصدی با FATF، پس از گرانی ۲۰۰ درصدی با برجام!

 13. کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!

 14. مشاور نوبخت: مشکلات اقتصاد ایران، داخلی است نه سیاست خارجی/ باید از نفت فاصله بگیریم و پایه‌های مالیاتی را افزایش دهیم/ چون می‌دانند وابسته‌ایم، تحریم می‌کنند

 15. برایان هوک: موضوع فرزندان مقامات ایران را بررسی می‌کنیم

 16. به بهانه شاپرک شجری‌زاده؛ پنج اشتباه درباره دختر خیابان انقلاب

 17. تست موشک بالستیک تائید شد/ پاسخ سردار حاجی‌زاده به واکنش آمریکایی‌ها

 18. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

 19. روحانی: سال آینده به دلیل تحریم‌ها با مشکلاتی روبه رو خواهیم شد/ اشکال ما این است که فرصت‌ها را می‌سوزانیم

 20. حرف های یک مهندس برق مملکت

 21. چرا همیشه کارگران، یک بار هم به مدیران و مسئولان حقوق ندهید

 22. ایران خودرو لیاقت حمایت ندارد  

 23. درخواست بی‌شرمانه پسر ۹ ساله از یک زن

 24. پیشنهاد جدید بنزینی مجلس؛ سهمیه بنزین پول نقد می‎شود

 25. ۵۰ درصد مجلس به دنبال سقوط نظام هستند!  

پربحث‌های دیروز

 1. ۵ سناریو برای «بنزین»؛ از پیشنهاد یارانه ۶۰ هزارتومانی تا توزیع کوپن سوخت

 2. پیش بینی احمد توکلی از وضعیت تورم در سال آینده

 3. مصرف برق ایران در مرحله‌ انفجار

 4. اقلامی که اروپایی‌ها وارداتش را به ایران فراهم خواهند کرد

 5. کارگران در نقاط مختلف چقدر حقوق می‌گیرند؟

 6. بانک مرکزی ارز خارج از کشور صادرکنندگان را می‌خرد

 7. شریعتمداری اعلام کرد: استعفای مدیران دو شغله سازمان ها وصندوق های تابعه وزارت کار

 8. قیمت‌گذاری خودرو در شرایط انحصار و تشدید تضییع حقوق مردم

 9. رییس اتاق بازرگانی: تا توانستیم به پای فعالان اقتصادی بند بستیم

 10. کارخانه‌های اپل به آمریکا منتقل می‌شوند

 11. توزیع ۱۵ هزار حلقه لاستیک دولتی تا پایان آذر

 12. قرارداد عراق با آمریکا برای واردات گندم و برنج

 13. طلا در مسیر کاهش چشمگیر قیمت

 14. ترکش افزایش قیمت خودرو برتن مددجویان کمیته امداد

 15. لایحه بودجه 1398 در دستور کار مجلس

 16. هند از لیر ترکیه و وون کره در تجارت استفاده می کند

 17. احتمال توافق با آمریکا برای معاف شدن از تحریم های ضدایرانی

 18. احداث شهرک های صنعتی مشترک با عراق راه حل مشکل کولبری

 19. پورابراهیمی: پرداخت یارانه در بودجه 98 نیاز به بازنگری دارد

 20. ضرورت کاهش بیشتر تولید نفت اوپک در آینده

 21. پیش‌بینی زودتر از موعد برای کمبود عرضه نفت در سال آینده

 22. رایزنی با کشورهای همسایه برای حذف تعرفه‌های وارداتی

 23. سرنوشت خدمات پس از فروش لوازم خانگی خارجی

 24. بودجه در شرایط جنگ اقتصادی منعکس‌کننده تصمیمات مالی نظام است

 25. جزئیات پرداخت تسهیلات ارزی در ۹ بخش بزرگ اقتصادی

پربحث‌های هفته

 1. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 2. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 3. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 4. کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!

 5. مشاور نوبخت: مشکلات اقتصاد ایران، داخلی است نه سیاست خارجی/ باید از نفت فاصله بگیریم و پایه‌های مالیاتی را افزایش دهیم/ چون می‌دانند وابسته‌ایم، تحریم می‌کنند

 6. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

 7. چرا همیشه کارگران، یک بار هم به مدیران و مسئولان حقوق ندهید

 8. ایران خودرو لیاقت حمایت ندارد  

 9. پیشنهاد جدید بنزینی مجلس؛ سهمیه بنزین پول نقد می‎شود

 10. نظر مخاطبان الف در مورد افزایش قیمت خودرو/ انحصار و نبود رقابت در بازار/ سپاه و ارتش خودرو تولید کنند/ خودرو برای تحویل نداشتند؛ پس تحویل فوری چیه؟/ تحویل تکنولوژی ۳۰سال قبل به مردم

 11. بحران اقتصادی و گره‌زدن اقتصاد به برجام/ چه کسی مسوول وضعیت کنونی اقتصادی کشور است؟

 12. رشد ۲۵ درصدی خط فقر در تابستان ۹۷/ لزوم یکپارچه سازی سیاست‌های حمایتی

 13. دلار ۹ هزار تومان شد

 14. روش جدید قیمت‌گذاری خودرو/ رئیس سازمان حمایت: برای برخورد با خودروسازان منتظر واکنش بازار هستیم

 15. کاهش قیمت لوازم خانگی از شنبه آینده + جزئیات

 16. ۵ سناریو برای «بنزین»؛ از پیشنهاد یارانه ۶۰ هزارتومانی تا توزیع کوپن سوخت

 17. نوبخت: قیمت حامل‌های انرژی تغییر نکرده است که یارانه نقدی افزایش یابد

 18. وزیر صنعت: با افزایش تولید خودرو قیمت‌ها اصلاح می‌شود

 19. افزایش قیمت محصولات ایران خودرو غیرقانونی است؟

 20. واکنش سازمان حمایت به افزایش قیمت برخی خودروها

 21. دولت نمی‌تواند یارانه نقدی را افزایش دهد یا نمی‌خواهد؟ + جدول

 22. توضیحات معاون ایران خودرو درباره فروش تحویل فوری ۴ محصول

 23. شرکت بول فرانسه مدعی طلب 1.9 میلیون یورویی از سازمان مالیاتی شد +سند

 24. خطیبی: اوپک تصمیم اقتصادی گرفت؛ فشار‌ آمریکا جواب نداد/ نباید نگران سقوط قیمت طلای سیاه باشیم/ پیش‌بینی نفت ۷۰ دلاری/ قیمت و میزان فروش نفت در بودجه محقق می‌شود؟

 25. وزیر صنعت: افزایش 20 درصدی هزینه‌های خودروسازان را نپذیرفتیم

آخرین عناوین