نیکی هیلی چرا استعفا داد؟

گروه جهان الف،   3970718031 ۵ نظر، ۳ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار
نیکی هیلی چرا استعفا داد؟

دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا شب گذشته استعفای نیکی هیلی از سمتش به‌عنوان سفیر و نماینده دائم ایالات متحده نزد سازمان‌ملل را پذیرفت. استعفایی که برخی دلیل آن را انتشار مقاله بدون اسم دانستند که ماه گذشته در روزنامه نیویورک‌تایمز منتشر شد.

صبح‌نو نوشت: شبکه خبری سی‌ان‌ان به نقل از یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا گفت: خانم هیلی روز سه‌شنبه تصمیم خود را به اطلاع کارمندانش رسانده است.

نیکی هیلی از اعضای اصلی هدایت‌کننده تیم سیاست خارجی دولت ترامپ بوده است که با همراهی مایک پمپئو و جان بولتون، وزیر خارجه و مشاور امنیت ملی رییس‌جمهوری، مثلث سیاست تهاجمی ترامپ در عرصه دیپلماسی را تشکیل می‌دادند.

از سویی دونالد ترامپ نیز در توییتی خانم هیلی را «دوست» خود نامیده و اعلام کرده که با وی در کاخ سفید دیدار خواهد داشت.

استعفای این مقام بلندپایه دولت ترامپ که دلیل آن هنوز مشخص نیست در حالی صورت گرفته که کمتر از یک ماه به انتخابات میاندوره‌ای کنگره باقی مانده است و برخی تحلیلگران وی را یکی از رقبای دونالد ترامپ در عرصه سیاسی توصیف کردند.

نیکی هیلی مواضع سرسختانه‌ای در مقابل ایران داشت و از طرفداران سرسخت انتقال سفارت آمریکا به بیت‌المقدس بود. نیکی هیلی، هندی‌تبار و جمهوری‌خواه است که پیش از نمایندگی آمریکا در سازمان‌ملل، فرماندار کارولینای جنوبی بود. او در طول مبارزات انتخاباتی از منتقدان دونالد ترامپ بود و در ابتدا از کاندیداتوری سناتور مارکو روبیو و سپس از سناتور تد کروز در میان دیگر نامزدهای جمهوری‌خواه حمایت کرد. با این حال در ادامه با دونالد ترامپ همراه شد و متعاقب پیروزی وی در انتخابات از تمایل خود برای عضویت در کابینه آقای ترامپ و تیم مشاور امنیت ملی آمریکا سخن گفت.
برخی تحلیلگران آمریکایی‌، علت استعفای نیکی هیلی را انتشار مقاله ضد ترامپ در روزنامه نیویورک‌تایمز می‌دانند که شهریورماه گذشته بدون اسم منتشر شد.

نویسنده این مقاله بدون امضاء که خود را یکی از «مقامات ارشد دولت ترامپ» معرفی کرده رییس‌جمهوری آمریکا را «دمدمی»، «کوته‌فکر» و «غیر موثر» خوانده است. او خود را عضوی از دایره «مقاومت» در دولت کنونی آمریکا معرفی می‌کند که به‌دنبال ایستادگی در برابر رییس‌جمهوری در راستای حفظ منافع کشور است.

البته دونالد ترامپ در واکنش به انتشار این مقاله آن را «بزدلانه» خواند و از «خیانت» سخن گفت. پس از این اظهار نظر ترامپ بود که دست‌کم ۱۱ نفر از مقامات ارشد دولت آمریکا از جمله مایک پنس، معاون رییس‌جمهوری تاکید کرده‌اند که نویسنده این مقاله نیستند.

همچنین، دونالد ترامپ رییس‌جمهوری آمریکا شب گذشته، زمان کناره‌گیری نیکی هیلی نماینده مستعفی این کشور در سازمان‌ملل از دولت خود را را پایان سال‌۲۰۱۸ میلادی اعلام کرد. اما سی‌ان‌ان در گزارش دیگری عنوان کرده که دونالد ترامپ گفته است تا دو، سه هفته آینده جانشین نیکی هیلی را تعیین می‌کند.

ایزدی: رفتارهای ضد روس و انتشار مقاله بدون اسم از دلایل احتمالی استعفای هیلی است

فواد ایزدی، کارشناس مسائل آمریکا در گفت‌وگو با خبرنگار روزنامه «صبح‌نو» با اشاره به استعفای «‌نیکی هیلی»‌ گفت: رسانه‌های آمریکایی دلایل مهمی که منجر به استعفای خانم هیلی از تصدی سفیر ایالات‌متحده نزد سازمان‌ملل‌متحد شده است را در سه بخش می‌دانند.

این کارشناس مسائل آمریکا، افزود: در نخستین تحلیل رسانه‌های آمریکایی به روی کارآمدن آقای کاوانا اشاره شده است فردی که دادگاه عالی آمریکا وی را به رابطه جنسی اخیراً مورد محاکمه قرار داده بود و پس از خبری ساز شدن این داستان و مطرح شدن آن در کنگره و جمهوری‌خواهان، شاهد این بودیم که خانم هیلی هم نسبت به موضوع تعرض به زنان حساسیت نشان داده بود و مخالفت‌هایی هم در این باره مطرح کرده بود. شاید ادامه حرکت دونالد ترامپ در این موضوع و حمایت از آقای کاوانا و همچنین رفتارهای نیکی هیلی نسبت به این منجر به استعفای وی شده است.
 ایزدی، ادامه داد: یکی دیگر از موضوعاتی که در استعفای خانم هیلی وارد می‌دانند مربوط به انتشار نامه‌ای است که ماه گذشته در رسانه نیویورک تایمز خبر ساز شد.انتشار مقاله‌ای از یک مقام ارشد کاخ سفید در روزنامه نیویورک‌تایمز که بدون اسم هم منتشر شده بود جنجال سیاسی در کاخ سفید به راه انداخت. برخی تحلیلگران آمریکایی معتقدند شاید دونالد ترامپ، هویت نویسنده این مقاله را کشف کرده و خانم هیلی را در انتشارآن وارد می‌داند، که این موضوع منجر به استعفای وی شده است.

این کارشناس مسائل بین‌المللی افزود: اختلاف دیگری که رسانه‌های آمریکایی به آن اشاره می‌کنند اختلاف ترامپ و خانم هیلی درباره موضوع روسیه است. هیلی مواضعی ضد روس داشت و در این‌باره اختلاف نظرهایی میان دونالد ترامپ و خانم هیلی وجود داشت، شاید این هم دلیلی مبنی‌بر استعفای وی باشد.

کارنامه ضد ایرانی خانم کلانتر

تا قبل از سمت سفیر، بالاترین شغلی که خانم هیلی داشت فرمانداری ایالت کارولینای جنوبی، یکی از نژاد‌پرست‌ترین و راستگراترین ایالت‌های آمریکا بود. نیکی هیلی، سفیر واشنگتن در سازمان‌ملل، پیش از آنچه فکر می‌شد خود را از قامت فرماندار ایالت کارولینای جنوبی خارج کرد و در مقام سفیری در نیویورک نشست. ۴۵ساله است و درحالی‌که برخی تحلیل‌ها او را گزینه تحمیلی به ترامپ می‌دانستند، او به‌دست راست رییس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا در سیاست خارجی تبدیل شد.

در دوران فرمانداری‌اش هم چهره‌ای ضدایرانی داشت. بعد از دستیابی طرفین به برجام، زمانی‌که باراک اوباما در مقام ریاست‌جمهوری قصد داشت از فرمانداران بخواهد تحریم‌های ایالتی علیه ایران را لغو کنند، هیلی جزء چند فرمانداری بود که در نامه به اوباما اعلام کرد که این تحریم را لغو نخواهد کرد.

او در یکی از نشست‌های سال گذشته سازمان‌ملل در مقابل دیگر سفرا، خود را «کلانتر» معرفی کرد و گفته بود که آمده ‌آن‌ها را به خط کند؛ او در این مدت ماموریت‌هایی را انجام داده که نشان می‌داد دونالد ترامپ بیش از دیگران به او اعتماد دارد، این را به‌ویژه در ماموریت‌هایی که در مورد ایران و برجام به او داده‌شده بود، می‌توان به خوبی درک کرد.

برخی همتایان هیلی در نیویورک او را می‌ستایند و برخی دیگر از او دوری می‌جویند. اندکی تامل در ماموریت‌هایی که به او واگذار می‌شود، نشان می‌دهد که «خانم کلانتر» مامور خوبی برای اجرای فرمان‌های آقای ترامپ بود، نیکی هیلی، برای مذاکره با یوکیا آمانو به وین و برای مذاکرات حقوق‌بشری به ژنو می‌رفت و هفته‌ای یکی، دوبار هم موضع‌گیری‌های ضدایرانی اتخاذ می‌کرد. اما گویی این فرد مورد اعتماد ترامپ هم به ضد او تبدیل شده است.

ماموریت‌های مهم

حدود ۱۰ شهریورماه 96 که نیکی هیلی، برای ماموریت ضدبرجامی دونالد ترامپ، راهی وین شد. او در آن‌جا با یوکیا آمانو مدیرعامل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم گفت‌وگو کرد و استارت دوباره بحث بازدید از اماکن نظامی ایران را مطرح کرد. بحثی که چند روز قبل از برجام، در قالب حل‌و‌فصل «پی‌ام دی» به پایان رسیده‌است.

همچنین در 24 آذرماه 96؛ درجمع خبرنگاران در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک، با نمایش لاشه موشک شلیک شده از یمن به سمت ریاض در اوایل نوامبر 2017، ادعا کرد ایران برای جنبش انصارالله یمن (حوثی‌ها) سلاح ارسال می‌کند. نماینده آمریکا در سازمان‌ملل سپس به موضوع «برجام» اشاره کرد و مدعی شد این توافق فقط مربوط به برنامه هسته‌ای ایران نیست. اما این شوی هیلی شکستی دیگر برای آمریکا رقم زد.

آمریکا که پس از این شو می‌خواست قطعنامه ضد ایرانی با هدف اعمال فشار علیه ایران درپی ادعاهای ارسال سلاح برای انصارالله را در شورای امنیت به تصویب برساند، توسط روسیه وتو شد و شکستی دیگر در کارنامه هیلی ثبت شد. 

گوشی شاپ الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۲۹ مهر ۱۳۹۷ترامپ: از موضع عربستان درباره مرگ خاشقجی راضی نیستم
۲۸ مهر ۱۳۹۷ترامپ از ادعای شورش هر روزه در ایران به شورش در آخر هفته‌ها رسید
۲۸ مهر ۱۳۹۷ترامپ: توضیح ریاض درباره خاشقچی معتبر است/ برای مهار ایران به سعودی نیاز داریم
۲۸ مهر ۱۳۹۷ترامپ گزینه تحریم عربستان به دلیل قتل خاشقجی را مطرح کرد
۲۷ مهر ۱۳۹۷گاردین: انگیزه ترامپ از همسویی با سعودی، براندازی در ایران است
۲۶ مهر ۱۳۹۷ترامپ: عربستان سعودی متحد مهم آمریکا است؛ از ما سلاح می‌خرد
۲۵ مهر ۱۳۹۷یک استاد دانشگاه: ترامپ در جامعه آمریکا جایگاهی ندارد
۲۵ مهر ۱۳۹۷واکنش مقتدی صدر به اظهارات ترامپ درباره قتل خاشقچی
۲۵ مهر ۱۳۹۷پامپئو: رهبران سعودی‌ نمی‌دانند در کنسولگری چه شده است/ ترامپ: اگر بدانند، بد است
۲۵ مهر ۱۳۹۷شکست زودهنگام برنامه ترامپ برای "صفر شدن صادرات نفت ایران"/ یک "بلوف سیاسی" که نگرفت
۲۵ مهر ۱۳۹۷تماس تلفنی رییس‌جمهوری آمریکا با ولیعهد عربستان
۲۴ مهر ۱۳۹۷ترامپ؛ از رقص شمشیر با شاه سعودی تا تهدید با همان شمشیر

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۵۸۷۷۳۷۱۲:۲۸:۱۵ ۱۳۹۷/۷/۱۸
در راستای مذاکرات گام به گام ایران و آمریکا می باشد.
ناشناس۵۸۷۸۸۱۱۳:۳۳:۵۸ ۱۳۹۷/۷/۱۸
احتمالا قراره یک فرد ضد ایرانی تر بیاد سر کار . مثل سفیر امریکا در آلمان
ناشناس۵۸۸۰۰۴۱۴:۳۱:۰۴ ۱۳۹۷/۷/۱۸
یکی از دلایلش را تو سی ان ان نوشته بود که ایشون میخواد بره دنبال پول. تو امریکا فاسد - بقول شما البته - فردی به این مهمی با درامد معمولی زندگی میکنه حتی مشکل اقتصادی هم دارد. حالا کاری با مواضع کاملا اشتباهش ندارم ولی در مجموع سیستمشون سالمه‌. بچاپ بچاپ و دزدی تو سیستم سیاسیشون نیست.
ناشناس۵۸۸۴۲۳۱۹:۲۷:۵۷ ۱۳۹۷/۷/۱۸
چقدر راحت حرف سی ان ان رو قبول کردی هموطن! هدف اصلی احتمالا فراغت بال بیشتر برای شرکت در کمپین انتخابات 2020 آمریکاست.
شمسایی۵۸۸۱۲۶۱۵:۳۸:۰۶ ۱۳۹۷/۷/۱۸
شما که امریکا را دشمن خود میدانید پس چرا اینقدر در باره تحولات در داخل امریکا تفسیر و تحلیل میکنید؟
کلاسی نوجاباما-JB97DH3بیمه azki

پربحث‌های اخیر

 1. عباس آخوندی استعفا داد + تصویر نامه

 2. خداحافظی با وزیر پرحاشیه/ پشت پرده تلاش برای تخریب قالیباف/ سرانجام قباله اصلاح‌طلبی و اصلاح‌طلبان شناسنامه‌دار/ انتقاد زیباکلام از روحانی

 3. فوتبال مهم‌تر است یا مجلس؟

 4. هر ایرانی چقدر بنزین می‌سوزاند؟

 5. نوبخت: بودجه سال ۹۸ آماده شد

 6. آخوندی: امروز آخرین روز کاری‌ام است

 7. آمریکا با رب و روغن ما چه کار دارد؟

 8. حکایت نماینده ای که نخوانده به لایحه سی اف تی رای داد/ سپاه هدف کینه توزی آمریکاست

 9. رئیس قرارگاه خاتم الانبیاء: شهرداری بدهی‌اش به سپاه را با املاک پرداخت کند

 10. همنشینی ۲ بازیگر با مجرم آشوب‌های پاسداران + عکس

 11. واکنش کدخدایی به استعفای آخوندی: استعفا نشان داد چه کسی به ترکستان رسید  

 12. پاسخ آخوندی به توییت کدخدایی

 13. وجود بیش از ۳ میلیون بیکار مطلق در کشور

 14. ایرانیان از خاندان خاشقچی چه خاطراتی دارند؟

 15. رئیس جمهور استعفای آخوندی و شریعتمداری را پذیرفت/ انتصاب سرپرست برای وزارتخانه های راه و شهرسازی و صمت

 16. وزیر کشور هم آمار نجومی داد؛ در دوران مسئولیت من ۷۰۰ هزار معتاد کم شد

 17. بازیگر نقش مختار کجاست؟/دلیل کم کاری فریبرز عرب‌نیا

 18. 4 وزیری که روحانی به مجلس معرفی می‌کند

 19. اعلام قیمت و شرایط دریافت ۱۰۰ هزار دینار برای زائران اربعین

 20. اختلاف آخوندی با‌ رئیس جمهور از کجا شروع شد؟

 21. صدور ویزای ۲۴ ساعته امکان ندارد/ صف خرید برای ویزای ۶۰۰ هزار تومانی! + عکس و فیلم

 22. وزرایی که نه استعفاء دادند نه برکنار شدند و نه استیضاح/ معطلی یک ماهه

 23. سرانجام ازدواج‌های اینترنتی

 24. آخرین قیمت خودرو در بازار؛ پژو۲۰۷ اتوماتیک ۱۰۶ میلیون تومان شد

 25. کاهش خروج غیرقانونی کالاهای اساسی/ مناطق آزاد، روزنه‌ای که بسته می‌شود

پربحث‌های دیروز

 1. عباس آخوندی استعفا داد + تصویر نامه

 2. آخوندی: ساخت خانه در بیابان مثل «مسکن مهر»، راه‌حل نیست

 3. قیمت خودرو در سراشیبی سقوط/ دلالان هم فروشنده شدند!

 4. روابط خارجی ایران؛ نگاه به شرق و چند نکته

 5. خداحافظی با وزیر پرحاشیه/ پشت پرده تلاش برای تخریب قالیباف/ سرانجام قباله اصلاح‌طلبی و اصلاح‌طلبان شناسنامه‌دار/ انتقاد زیباکلام از روحانی

 6. گزارش از پادگان 08 خاش/ سربازانی با ریش‌های سفید+ عکس

 7. عسگراولادی: به سیف گفتم دو ماهه مسئله ارز را حل می کنم/ آقای روحانی سخنران خوبی است، اما در عمل تیم اقتصادی ایشان موفق نبود/ تحریم ۱۳ آبان ترسی ندارد/ سلطان زیره شدم

 8. فوتبال مهم‌تر است یا مجلس؟

 9. حضور زنان در ورزشگاه‌ها دغدغه عموم مردم ایران نیست

 10. هر ایرانی چقدر بنزین می‌سوزاند؟

 11. نوبخت: بودجه سال ۹۸ آماده شد

 12. اقتصاد خوانده‌هایی که اقتصاد دان نیستند

 13. آخوندی: امروز آخرین روز کاری‌ام است

 14. آمریکا با رب و روغن ما چه کار دارد؟

 15. کدخدایی: اطلاع از وظایف مجمع نیازی به نامه‌نگاری با رئیس مجلس نیست/ وزیر بیراهه نرود

 16. مثله کردن آنجلینا جولی و آزمون اردوغان

 17. چرا افشانی برای ماندن دست و پا میزند؟  

 18. حکایت نماینده ای که نخوانده به لایحه سی اف تی رای داد/ سپاه هدف کینه توزی آمریکاست

 19. رئیس قرارگاه خاتم الانبیاء: شهرداری بدهی‌اش به سپاه را با املاک پرداخت کند

 20. چرا با ارز ۴۲۰۰ تومانی کالا‌های اساسی ۵۰ درصد گران شده است؟

 21. نظر علی علیزاده درباره قتل جمال خاشقچی  

 22. همنشینی ۲ بازیگر با مجرم آشوب‌های پاسداران + عکس

 23. واکنش کدخدایی به استعفای آخوندی: استعفا نشان داد چه کسی به ترکستان رسید  

 24. پاسخ آخوندی به توییت کدخدایی

 25. ترامپ: توضیح ریاض درباره خاشقچی معتبر است/ برای مهار ایران به سعودی نیاز داریم

پربحث‌های هفته

 1. حضور زنان در ورزشگاه آزادی هیچ توجیه شرعی ندارد

 2. روحانی: به محض انتخاب من در سال ۹۲ قیمت دلار پایین افتاد، بازار آرام شد و امیدها بالا رفت/ به عنوان رئیس‌جمهور لیست قیمت اجناس را هر روز می‌بینم و می‌دانم وضع زندگی مردم چگونه است

 3. آقای رییس‌جمهوری! چرا نباید...

 4. تحلیل احمد توکلی از اثرات افزایش نرخ ارز بر اقتصاد ایران/ پول ملی در سه ماه ۱۰۰ درصد ارزش خود را از دست داد/ مهار بازار تنها کمتر از یک ماه ممکن است

 5. روحانی با پیشنهاد افزایش حقوق کارمندان موافقت کرد

 6. ابلاغ حکم ۷ ماه حبس قطعی حسن عباسی

 7. عباس آخوندی استعفا داد + تصویر نامه

 8. سایه شهاب ایرانی بر آسمان حیفا و تل‌آویو + تصاویر

 9. پسته در بازار تهران کیلویی ۱۰ دلار

 10. آخوندی: ساخت خانه در بیابان مثل «مسکن مهر»، راه‌حل نیست

 11. فرمانده ناجا: خاوری را می‌توانیم یک‌هفته‌ای بازداشت کنیم

 12. دخیل بر آستان «سلبریتی»ها!

 13. توکلی: سیاست تثبیت نرخ ارز و تخصیص اداری باید اعمال شود/ دولت اعلام کند بازار غیررسمی ارز را به هیچ وجه تحمل نخواهد کرد

 14. تهاجم معماری «سبک اروپایی» به شهر قم!  

 15. اتهام‌زنی آمدنیوز به الف؛ قالیباف به الف سفارش خبر داد!

 16. خرید نفت کره‌جنوبی از ایران به صفر رسید

 17. فرزند وزیر آموزش و پرورش چه می‌کند؟ خبرنگار، سرباز، طلبه یا معاون؟

 18. واکنش مطهری به دادستان کل درباره حضور زنان در ورزشگاه‌ها

 19. فیش حقوقی مدیری که حاشیه‌ساز شد +عکس

 20. افشانی رفتنی شد؛ آغاز دوباره ماراتن انتخاب شهردار/گزینه های احتمالی برای حضور در بهشت/ محسن هاشمی شهردار می شود؟

 21. قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان، بازی های سیاسی و اشتیاق عجیب مدیران برای خدمت به مردم!

 22. شوخی زشت سناتور آمریکایی: شاید دی‌ان‌ای من ایرانی باشد؛ وحشتناک است!

 23. وقتی مسئولان شعار شفافیت می‌دهند، اما مردم را محرم نمی‌دانند/ خبری از سامانه ثبت حقوق و مزایای مسئولان و دسترسی مردم نیست!

 24. توکلی: FATF تحفظ پذیر نیست/ از ترس مرگ نباید خودکشی کرد

 25. سیاست یک بام و دو هوای بانک مرکزی در برخورد با صعود و سقوط دلار

گوشی شاپ

پربحث‌های اخیر

 1. ایرانیان از خاندان خاشقچی چه خاطراتی دارند؟

 2. اروپا: تحقیقات بین‌المللی درباره قتل «خاشقجی» فورا آغاز شود

 3. هشدار پاکستان به هند درباره خرید اس-۴۰۰ از روسیه

 4. خاشقچی، از مَحرم تا مقتول خاندان سعودی

 5. ترامپ: از موضع عربستان درباره مرگ خاشقجی راضی نیستم

 6. حمایت اتحادیه عرب از عربستان در پرونده خاشقجی

 7. مسکو: آمریکا به دنبال بهانه برای تحریم روسیه می گردد

 8. تعطیلی مرکز ملک عبدالله در وین به دلیل قتل خاشقجی

 9. پاریس: هنوز بسیاری از سوالات مربوط به قتل خاشقچی بدون جواب مانده است

 10. آلمان: توضیحات ریاض کافی نیست

 11. اشپیگل: بن سلمان از قاتلان خواسته بود قتل خاشقچی وحشتناک باشد

 12. گفتگوی وزرای کشور ایران و پاکستان درباره مرزبانان ربوده‌شده

 13. دبیرکل سازمان‌ملل: عاملان قتل «خاشقجی» باید مجازات شوند

 14. ترامپ: درباره تنظیم قوانین مهاجرتی جدید، با من تماس بگیرید

 15. شلیک موشک «زلزال۱» به سمت مواضع شبه‌نظامیان ائتلاف سعودی

 16. شرکت هواپیمایی لبنان؛ هواپیمای ایرانی ادعایی فاکس نیوز حامل سلاح نبود

 17. ادعاهای متوهمانه مقامات آمریکایی درباره دخالت ایران در انتخابات کنگره

 18. رژیم صهیونیستی استاندار «قدس» را ربود

 19. کنگره خواستار تغییر بنیادین در روابط آمریکا و سعودی شدند

 20. قانون «احمقانه‌ای» که مانع ازسرگیری روابط ایران-کانادا شد

 21. آیا آمریکا آل‌سعود را تنبیه خواهد کرد؟

 22. لیونی: دولت نتانیاهو تسلیم حماس شده است

 23. 13 کشته در حمله انتحاری به مرکز رای‌گیری در کابل

 24. امارات، بحرین و مصر باز هم از عربستان سعودی حمایت کردند

 25. خاشقچی در آخرین مصاحبه با نیوزویک: بن سلمان یک رهبر قبیله‌ای اُمُّل است

پربحث‌های دیروز

 1. ترامپ: توضیح ریاض درباره خاشقچی معتبر است/ برای مهار ایران به سعودی نیاز داریم

 2. بن سلمان بر این باور است که ترامپ ریاض را از بحران نجات می هد/ اردوغان در حال مدیریت ماجرای خاشقچی است

 3. ایرانیان از خاندان خاشقچی چه خاطراتی دارند؟

 4. عربستان به قتل «خاشقچی» اعتراف کرد

 5. واکنش مجتهد به اعتراف عربستان به کشته شدن خاشقچی

 6. اروپا: تحقیقات بین‌المللی درباره قتل «خاشقجی» فورا آغاز شود

 7. هشدار پاکستان به هند درباره خرید اس-۴۰۰ از روسیه

 8. خاشقچی، از مَحرم تا مقتول خاندان سعودی

 9. اظهارات یک مقام سعودی درباره جسد خاشقچی

 10. مسکو: آمریکا به دنبال بهانه برای تحریم روسیه می گردد

 11. تعطیلی مرکز ملک عبدالله در وین به دلیل قتل خاشقجی

 12. پاریس: هنوز بسیاری از سوالات مربوط به قتل خاشقچی بدون جواب مانده است

 13. آلمان: توضیحات ریاض کافی نیست

 14. اشپیگل: بن سلمان از قاتلان خواسته بود قتل خاشقچی وحشتناک باشد

 15. گفتگوی وزرای کشور ایران و پاکستان درباره مرزبانان ربوده‌شده

 16. دبیرکل سازمان‌ملل: عاملان قتل «خاشقجی» باید مجازات شوند

 17. ترامپ: درباره تنظیم قوانین مهاجرتی جدید، با من تماس بگیرید

 18. شلیک موشک «زلزال۱» به سمت مواضع شبه‌نظامیان ائتلاف سعودی

 19. شرکت هواپیمایی لبنان؛ هواپیمای ایرانی ادعایی فاکس نیوز حامل سلاح نبود

 20. ادعاهای متوهمانه مقامات آمریکایی درباره دخالت ایران در انتخابات کنگره

 21. رژیم صهیونیستی استاندار «قدس» را ربود

 22. کنگره خواستار تغییر بنیادین در روابط آمریکا و سعودی شدند

 23. قانون «احمقانه‌ای» که مانع ازسرگیری روابط ایران-کانادا شد

 24. آیا آمریکا آل‌سعود را تنبیه خواهد کرد؟

 25. لیونی: دولت نتانیاهو تسلیم حماس شده است

پربحث‌های هفته

 1. شوخی زشت سناتور آمریکایی: شاید دی‌ان‌ای من ایرانی باشد؛ وحشتناک است!

 2. اعتراف سفیر عربستان در ترکیه به قتل جمال خاشقچی + جزئیات

 3. نژادپرستی علیه ایرانی ها پشت ویترین ترکیه ای!

 4. شاخ و شانه العربیه برای ترامپ؛ نفت 200 دلاری در انتظارتان است

 5. آمریکا تحریم‌های جدیدی را علیه ایران اعلام کرد

 6. روایتی تکان‌دهنده از حرمسرای قذافی

 7. آل‌سعود با بن‌بستی بی‌سابقه مواجه است؛ آیا ریاض برای مقابله با ترامپ، با تهران آشتی می‌کند؟

 8. چالش ناپدید شدن خاشقچی و آینده سیاسی ولیعهد عربستان/ آیا محمدبن سلمان قربانی می شود؟

 9. عربستان در سراشیبی سقوط

 10. توضیح سناتور آمریکایی درباره سخنان توهین‌آمیز علیه ایرانی‌ها: جوک گفتم

 11. ایران ناگهان بزرگترین خریدار سویای آمریکا شد

 12. پلیس ترکیه: خاشقچی در داخل ساختمان کنسولگری سعودی کشته شده است

 13. وزیر خارجه انگلیس: اگر خاشقچی را نکشته‌اند، پس او کجاست؟

 14. پوتین: روسیه اجازه نداد که دولت سوریه سقوط کند

 15. واکنش مقتدی صدر به اظهارات ترامپ درباره قتل خاشقچی

 16. ظهور شاهزاده تاریکی از استانبول؛ ادامه زنجیره ناکامی‌های ولی‌عهد جوان سعودی

 17. انتخابات میان دوره‌ای کنگره آمریکا؛ همه پرسی درباره ترامپ و سرانجام تحریم‌ها علیه ایران

 18. بازی جدید ترامپ برای رهایی بن سلمان از ماجرای خاشقچی

 19. ترامپ: ایران باید با ما توافق واقعی کند نه معامله‌ای طنز مثل برجام

 20. ترامپ: توضیح ریاض درباره خاشقچی معتبر است/ برای مهار ایران به سعودی نیاز داریم

 21. بن سلمان بر این باور است که ترامپ ریاض را از بحران نجات می هد/ اردوغان در حال مدیریت ماجرای خاشقچی است

 22. موگرینی: طرح کانال پرداخت مالی مستقیم با ایران طی هفته‌های آینده اجرایی می‌شود

 23. خبر خوش سپاه پاسداران از هلاکت امیر داعش و طراح اصلی جنایت تروریستی اهواز در عملیات نیروهای مقاومت

 24. برایان هوک: هدفمان رساندن صادرات نفت ایران به صفر است

 25. مشاور ملک عبدالله: «خاشقجی» به قتل رسیده و جسدش از ترکیه خارج شده است

آخرین عناوین