چند نکته قابل تامل در مورد فراز و فرود نرخ ارز / آیا موج دوم کاهش نرخ ارز به‌زودی آغاز خواهد شد؟

احمدرضا هدایتی،   3970717142 ۵۰ نظر، ۷ در صف انتشار و ۹ تکراری یا غیرقابل انتشار
چند نکته قابل تامل در مورد فراز و فرود نرخ ارز / آیا موج دوم کاهش نرخ ارز به‌زودی آغاز خواهد شد؟

اگرچه به‌نظر می‌رسد سیاستگذاری‌های دولتمردان محترم کشور در جهت به اصطلاح، «واقعی کردن قیمت‌ها» امکان بازگشت نرخ ارز (دلار) به قیمت قبلی آن در ابتدای سال را ناممکن ساخته است، اما بررسی‌ها حکایت از آن دارد که به‌زودی موج دوم کاهش نرخ ارز آغاز و احتمالاً پس از نوسانات احتمالی، بین ۵۰۰۰ تا ۷۰۰۰ تومان تثبیت خواهد شد.

با این‌حال همچنان این پرسش‌ها مطرح است که مهمترین علل افزایش نجومی قیمت ارز و سکه در بازار و بروز آشفتگی در عرصه اقتصادی کشور چه بوده و متعاقباً چه عامل یا عواملی باعث کاهش یکباره قیمت ارز شده است.

صرف‌نظر از این که طبق معمول، بخش عمده افزایش قیمت سکه و ارز، عامل روانی داشته و ناشی از تاثیرپذیری برخی از افراد نگران و نادان یا منفعت‌طلب و سودجو از تبلیغات دشمن در شبکه‌های ماهواره‌ای و فضای مجازی بوده است، اما عوامل دیگر مانند؛ اقدامات افراد فرصت‌طلب و نفوذی در پیکره دولت و نیز نقش عناصر مزدور دشمن در ایجاد این هرج و مرج بی‌تاثیر نبوده است.

البته از مولفه‌های دیگری مانند؛ سوءمدیریت‌ها، اعمال سلیقه‌های شخصی، بی‌ثباتی و همچنین ضعف و خلاءهای قانونی، عدم اجرای دقیق و کامل قوانین و مقررات موجود و تا حدودی تحریم‌ها نیز می‌توان به عنوان عوامل ایجاد و تشدید شرایط ناامن اقتصادی در چندماه گذشته نام برد.

اما کارشناسان امور اقتصادی در بیان علل سقوط نرخ ارز، به موارد متعددی اشاره نموده و در عین حال امیدوارند که پس از رفع ابهامات ناشی از مصوبه چند روز پیش مجلس شورای اسلامی، این روند مجدداً با شتاب بیشتری تا حد منطقی شدن قیمت‌ها ادامه یابد.

مهمترین علل سقوط نرخ ارز در روزهای اخیر:

رشد نجومی نرخ ارز در چند ماه گذشته تابع هیچ‌گونه دلیل موجه و اقتصادی نبوده و لذا اصولاً این افزایش قیمت، از همان ابتدا غیرمنطقی به‌نظر می‌رسید و نمی‌توانست تداوم داشته باشد.

نقدینگی موجود در دست مردم و اشباع قیمت‌ها و در نتیجه کاهش قدرت خرید افرادی که مایل به سرمایه‌گذاری در این زمینه بودند، امکان استمرار حضور زالوصفتان فرصت‌طلب را از آنان سلب نمود و در نتیجه بازار پس از مدتی مجدداً با کاهش قیمت‌ها مواجه شد.

گروهی از صاحب‌نظران نیز معتقدند علی‌رغم انکار دولت، با توجه به توضیح مورد اشاره در بند قبل و نیز نگرانی شدید مردم از وضعیت ایجاد شده و فشار افکار عمومی جامعه برای کنترل شرایط توسط دولتمردان، مرحله اول کسب درآمد و جذب نقدینگی موجود در جامعه توسط دولت نیز پایان یافته و لذا نرخ ارز در مسیر کاهش برای رسیدن به قیمت به‌اصطلاح واقعی قرار گرفته است.

همان‌گونه که اشاره شد؛ مطالبه‌گری عمومی برای مقابله با اخلاگران بازار ارز و طلا و دستگیری و صدور حکم تعدادی از مفسدین اقتصادی در حد اعدام و زندان طویل‌‌‌‌‌‌‌‌المدت نیز، عامل دیگری است که نگرانی و عقب‌نشینی افراد نفوذی و فرصت‌طلبان و به دنبال آن، کاهش قیمت ارز را در پی داشته است.

شاید بتوان از تداوم اقدامات کنترلی و امنیتی پلیس برای شناسایی و دستگیری تعدادی از اخلالگران و دست‌اندرکاران نابسامانی‌های اخیر و همچنین تعطیل نمودن صرافی‌های غیرمجاز و ایجاد محدودیت برای دلالان و واسطه‌های فرصت‌طلب، به عنوان یکی از موثرترین عوامل در این زمینه نام برد.

اقدام ارزشمند دولت ترکیه در زمینه دستگیری تعدادی از عناصر داخلی و خارجی ذیربط در آشفتگی ارزی ایران که به کار انتقال ارز ایران به خارج از کشور مشغول بوده‌اند، اگرچه بیانگر وجود دست‌های پنهان و یک شبکه سازمان‌یافته برای ضربه اقتصادی و ایجاد آشوب در کشور است، اما این اقدام نیز تا حدودی دست اخلالگران را از بازار ارز و سکه ایران کوتاه و به سقوط نرخ ارز کمک نمود.

بی‌شک بخش عمده امنیت روحی و روانی جامعه متاثر از اقتدار نیروهای مسلح و قدرت ملی کشور است و لذا تاثیر قدرت‌نمایی سپاه در هدف قراردادن تروریست‌های تکفیری در خاک سوریه نیز، اعتمادسازی و امیدواری عمومی را در پی داشته و روند کاهش نرخ ارز را سرعت بخشیده است.

اگرچه از همان ابتدا برای اکثر افراد جامعه روشن بود که حضور ناوهای آمریکا در منطقه، جنبه سیاهی لشکر داشته و این تجهیزات به علل مختلف فاقد توان عملیاتی هستند، اما خروج تدریجی ناوهای آمریکا از خلیج فارس، به خصوص پس از حمله موشکی سپاه و اعلام آمادگی سایر نیروهای مسلح برای دفاع از منافع کشور نیز، باعث تقویت امنیت روانی جامعه گردیده و طبیعتاً تا حدودی در این زمینه تاثیرگذار بوده است.

به‌نظر می‌رسد، برخی اقدامات کنترلی و نظارتی بانک مرکزی و مجموعه دولت، از جمله؛ صدور مجوز ادامه کار صرافان، اعلام لیست دریافت‌کنندگان ارز دولتی، معرفی و پیگیری مجازات تعدادی از متخلفین نظام ارزی و همچنین اعلام آمادگی برای عرضه نامحدود ارز هم تا حدودی توانسته است در این زمینه موثر واقع شود.

قطعاً روشنگری رسانه ملی و فعالان فضای مجازی در جهت افشا و اثبات ماهیت پلید و نقش مخرب گروه‌های معاند و ضدانقلاب و کشورهای حامی آنها و نیز شبکه‌های ماهواره‌ای و فضای مجازی وابسته به این افراد و گروه‌ها در بروز این نابسامانی‌ها نیز، در اعتمادسازی و بازگشت آرامش نسبی به بازار ارز و کاهش قیمت‌ها تاثیر اساسی داشته است.

همواره در افکار عمومی جامعه، افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی، به مفهوم افزایش درآمد برای دولت تلقی شده و افزایش درآمد دولت نیز به معنای رونق بازار به‌ویژه در بخش تولید و اجرای پروژه‌های عمرانی خواهد بود، لذا افزایش قیمت این محصول استراتژیک طی روزها گذشته، ضمن آشکار نمودن ناتوانی آمریکا برای کنترل و تاثیرگذاری بی قیدوشرط بر تمام امور بین‌المللی از جمله قیمت نفت، سبب شد تا حد قابل‌توجهی امنیت روانی جامعه در این خصوص تقویت و در نهایت به کاهش نرخ ارز منجر گردد.

با این حال؛ همانگونه که اشاره شد، احتمالاً این کاهش قیمت به معنای بازگشت کامل به قیمت‌های ابتدای سال ۹۷ نیست و لذا قوای سه‌گانه باید با پیش‌بینی و اتخاذ تدابیر لازم و تمهیدات مناسب برای تحقق راهبرد بزرگ «اقتصاد مقاومتی»، زمینه را برای خوداتکایی و خودکفایی نسبی در جهت بهبود کامل بخش تولید و رفع حداکثری وابستگی اقتصادی و در نتیجه کاهش معقول و منطقی قیمت‌ها، فراهم نمایند.

*کارشناس ارشد مدیریت

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۳۰ مهر ۱۳۹۷«بازگشت» جهانگیری و سرانجام اصلاح طلبان و روحانی
۳۰ مهر ۱۳۹۷سکه ۴ میلیون و ۳۶۰ هزار تومان شد + آخرین قیمت دلار و ارز
۳۰ مهر ۱۳۹۷آزموده را آزمون خطا است!/ رحمانی می‌تواند صنعت و تولید را رونق بخشد؟
۳۰ مهر ۱۳۹۷مقصران شرایط امروز اقتصادی چه کسانی هستند؟/ جنگ اقتصادی؛ پرسش عباس میرزا و دولت‌های توسعه گرا
۳۰ مهر ۱۳۹۷مزایای حذف دلار؛ کم اثر کردن تحریم‌ها و مقاوم‌سازی اقتصاد
۳۰ مهر ۱۳۹۷تزریق ۴میلیارد یورو در بازار ثانویه/۶۰۰ میلیون یورو بدون مشتری ماند+جدول
۳۰ مهر ۱۳۹۷ وقتی بخشنامه کانون صرافان یک روزهم اجرایی نشد!
۲۹ مهر ۱۳۹۷تزریق ۶۹ میلیون یورو ارز به بازار ثانویه؛ کاهش ۵۰۰ تومانی قیمت ارز صادراتی
۲۹ مهر ۱۳۹۷تشریح برنامه جدید بانک مرکزی برای تعادل در بازار ارز
۲۸ مهر ۱۳۹۷شاخص آزادی اقتصاد ایران ۱۹ پله صعود کرد
۲۸ مهر ۱۳۹۷رئیس بانک مرکزی: ورود ارز به بازار ثانویه طی هفته‌های آینده شتاب می‌گیرد
۲۸ مهر ۱۳۹۷۵ پاشنه آشیل رقابت پذیری اقتصاد ایران

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۵۸۶۶۹۳۱۴:۵۴:۴۲ ۱۳۹۷/۷/۱۷
والا موج اولش کجا بود که دومیش باشه
ناشناس۵۸۶۸۳۵۱۶:۲۴:۱۷ ۱۳۹۷/۷/۱۷
از 4 بردن به 18 بعد اوردن به 14 میگن کاهش! عامو الان کل بازار رکود رو هم رد کرده دیگه کلا باید تعطیل کنه! تازه بعد تحریمهای ابان و عدم فروش نفت دلار از کجا میخواهید بیاورید بدهید به صرافی ها؟ من موندم در کار این اشخاص! نرخ واقعی دلار را دکتر شاکری فرموند که 1800 تومنه یعنی زیر 2 تومن هست
ناشناس۵۸۷۰۷۶۲۰:۰۳:۵۸ ۱۳۹۷/۷/۱۷
۱۸۰۰ تومن مسلمون؟ دلار ۱۸۰۰ تومن یعنی کل مایحتایج زندگی در ایران رو از چین وارد کن، کل پولدار ها هم با گوشه جیبشون یه خونه ۲۵۰ هزاردلاری توی ترکیه بخرن و تشریف ببرن. یعنی نفت بفروش بده به پولدار ها از ایران برن
ناشناس۵۸۶۸۹۵۱۷:۱۱:۲۹ ۱۳۹۷/۷/۱۷
توی دولت حبابی، حتی موجها هم حبابی هستند...
سرباز۵۸۷۱۱۵۲۰:۴۳:۵۸ ۱۳۹۷/۷/۱۷
راستی این طرفداران دولت بی کفایت و fatf الان کجان راستی ؟؟ دلار کشید بالا بازم فحشش رو ما میخوریم....
ناشناس۵۸۷۰۸۸۲۰:۱۶:۵۶ ۱۳۹۷/۷/۱۷
بانک مرکزی هفته گذشته 30 میلیون دلار وارد بازار کرد و بازار کاهشی شد اما امروز دوباره از 15000 تومان عبور کرد و افزایشی شد.
ناشناس۵۸۶۶۹۴۱۴:۵۵:۱۶ ۱۳۹۷/۷/۱۷
جناب جهانگیری امروز اعلام کردند که پول نیست. و اگر پول و امکانات مالی بود ننه جان من هم اقتصاد را اداره می کرد. این یعنی افزایش بیشتر ارز و بدبختی بیشتر مردم. پس گرانی بیشتری در راه است.
ناشناس۵۸۶۹۷۷۱۸:۲۴:۵۷ ۱۳۹۷/۷/۱۷
چرا وارانه میگید منظور این بود مدیریت با امکانت و پول که مدیریت نیست مدیر اینه که بدون پول کار کنه
ناشناس۵۸۷۳۱۷۰۱:۴۹:۵۵ ۱۳۹۷/۷/۱۸
پس عمق بی هنری مدیران ایران را ببین که حتی با وجود ثروتهای افسانه هم، کشور و ملت را به این حال و روز انداخته اند.
ناشناس۵۸۷۳۳۴۰۳:۳۰:۳۷ ۱۳۹۷/۷/۱۸
خوب پس خود جهانگیری باید اول از همه در مظن این ادعا گیرد.
رضا۵۸۷۴۶۷۰۹:۴۲:۱۴ ۱۳۹۷/۷/۱۸
برادر به این نمی گویند مدیریت می گویند کلاشی و کلاه برداری که پیمانکار را وادار به کارکنی ولی پولش را ندهی و بعد نرخ ارز را افزایش دهی و کل طلب او را دود کنی و به هوا بفرستی.هروقت دولتی ها و خصولتی ها یاد گرفتند که باید پول کالا و خدمات خریداری شده را حداکثر ظرف یک هفته پرداخت کنند مملکت به سمت توسعه و اصلاح حرکت خواهد کرد.
ناشناس۵۸۶۷۰۰۱۴:۵۸:۰۱ ۱۳۹۷/۷/۱۷
معتقدم به زودی موج دوم افزایش قیمت ارز آغاز خواهد شد.
فرزند وطن۵۸۶۸۹۳۱۷:۱۰:۴۶ ۱۳۹۷/۷/۱۷
خبر موثق و دقیق دارم دلار به زودی میاد پایین این کامنت رو ذخیر کن و بعدا قضاوت کن
ناشناس۵۸۷۳۴۰۰۵:۳۹:۵۴ ۱۳۹۷/۷/۱۸
از کجا خبر میگیری داداش؟ به من هم بگو که کلی سوال بی جواب دارم
ناشناس۵۸۷۳۵۲۰۶:۵۰:۴۸ ۱۳۹۷/۷/۱۸
جناب مطلع، یه نگاهی به قیمتها بنداز بعد بیا نظر بده. مجبور نیستی که ساز مخالف با مردم بزنی خداروشکر مردم کاملا آگاه شدن و میدونن داره چه اتفاقی میفته اطلاع دقیقتم بزار واسه خودت و رفیقات
ناشناس۵۸۷۶۰۹۱۱:۲۳:۵۰ ۱۳۹۷/۷/۱۸
ای دولتی کجا بودی وقتی داشت میرفت بالا خبر بدی
ناشناس۵۸۷۰۷۸۲۰:۰۵:۱۶ ۱۳۹۷/۷/۱۷
ممنون، به سهم خودت، سیگنال دادی به بازار. شب بخیر
ناشناس۵۸۷۶۱۱۱۱:۲۴:۳۷ ۱۳۹۷/۷/۱۸
جمشید بسم الله بود
رضا۵۸۷۸۴۶۱۳:۱۹:۰۷ ۱۳۹۷/۷/۱۸
تعدادکامنت های مثبت خیلی عجیب است اما ارز ابزار واردات کالاست و نه وسیله ای که در گاوصندوق بگزاریم پس چون هیچ کالایی که با ارز بالای 10 هزار تومان وارد شود آنقدر ارزان نیست که مردم بتوانند آن را بخرند،قیمت ارز تا محدوده 10 هزار تومان کاهش خواهد یافت و به نرخ نیما نزدیک می شود.
ناشناس۵۸۶۷۰۲۱۴:۵۸:۴۰ ۱۳۹۷/۷/۱۷
دوباره داره گرون میشه آقای کارشناس ارشد مدیریت !!!
ناشناس۵۸۶۷۱۲۱۵:۰۳:۵۱ ۱۳۹۷/۷/۱۷
این ارز ارزون که میگین کجا میدن؟شما یه زنگ بزن صرافی اپراتور نرخ رو هوا میده فروش هم ندارن . بعد میگه رو موبایلم بزنگ ....همه جا همینطوره . لطفا چاپ کنین . امروز هر چی براتون کامنت گذاشتم سانسورم کردین
ناشناس۵۸۶۷۱۸۱۵:۰۸:۲۰ ۱۳۹۷/۷/۱۷
واقعیت اینه این دو روز دوباره بی سر و صدا قیمتها رفته روی کانال ۱۴ هزار این یعنی استارت افزایش دوباره قیمتها
ناشناس۵۸۶۷۲۰۱۵:۰۹:۲۶ ۱۳۹۷/۷/۱۷
مقاله ای سراسر چرت و پرت میگن آنچه هستی با آنچه ادعا میکنی هستی رابطه عکس دارن پس معلم، کارگری که چندرغاز حقوقش رو از ترس کاهش ارزش به دلار تبدیل میکنه زالو صفت نه نام!!
حسن۵۸۷۰۶۰۱۹:۳۸:۳۶ ۱۳۹۷/۷/۱۷
اتفاقا باید زالو صفت نامید.اگر کسی واقعا به فکر حفظ ارزش پول خودش باشه بهتره اول از همه ارزش پول خودش رو حفظ کنه.نه اینکه مثل زامبی ها و قحطی زده ها هجوم بیارید واسه خرید دلار و سکه و یورو!لااقل از مردم ترکیه یاد بگیرید.
ناشناس۵۸۶۷۲۴۱۵:۱۴:۰۸ ۱۳۹۷/۷/۱۷
فغلا موج هزارم افزایشی شروع شده..
ناشناس۵۸۶۷۳۱۱۵:۲۰:۰۹ ۱۳۹۷/۷/۱۷
تو همون بظاهر موج اول کاهش هم هیچکی نمیفروخت همش شو بود
خروف۵۸۶۷۴۵۱۵:۲۶:۵۳ ۱۳۹۷/۷/۱۷
موج دوم کاهش قیمت از ساعت یک بعد از ظهر امروز شروع شد
ناشناس۵۸۷۲۱۲۲۲:۱۸:۲۳ ۱۳۹۷/۷/۱۷
فکر کنم نماز آیات واجبه بخونیم!
فرهنگی بازنشسته۵۸۶۷۵۲۱۵:۲۹:۳۰ ۱۳۹۷/۷/۱۷
ارز وقتی ارزان می شودکه سکه هم به قیمت قبل برگردد لوازم خانگی مواد غذایی ماشین مسکن وسایرمایحتاج مردم به قیمت قبل برگردد دیگه ... هم حدی داردهمه چیز چندبرابرشده چطوردلارفقط بایدپایین بیاید؟همه رابه قیمت اول برگردانیددلارخودبه خودپایین می آید.
ناشناس۵۸۶۸۹۰۱۷:۰۸:۳۷ ۱۳۹۷/۷/۱۷
شما مثل اینکه علت و معلول رو جا به جا گرفتی :|
ناشناس۵۸۷۰۴۰۱۹:۱۵:۳۹ ۱۳۹۷/۷/۱۷
جالبه کامنت کاملن اشتباه این همه لایک مثبت گرفته. به سواد مردم شک دارم
تولیدکننده۵۸۶۷۹۱۱۶:۰۰:۳۲ ۱۳۹۷/۷/۱۷
فعلا دلار که وسیله ای برای تخلیه حباب قیمت شده برای دست اندرکاران از صراف و واسطه و دلال و زبانم لال دولت اما این آشوب به قیمت نابود کردن تولید مشرف به موت داخلی است
ناشناس۵۸۶۸۲۲۱۶:۱۹:۴۲ ۱۳۹۷/۷/۱۷
جناب کارشناس ارشد مدیریت یا به روز نیستی ، یا مقاله شما را با تاخیر چاپ کرده اند ، که اگه دومی باشه باید به الف اعتراض کنی الان سه روزه که روند افزایشی شده ، درحال حاضر که این مطلب رو مینویسم 3000 دلار رو 14800 فروختم و برگشتم بیایید واقع بین باشیم کاهش هفته قبل مانند کش تیرکمانی بود که تا درجه 10 به پایین کشیده شد و ول شده است تا به سیبل 25000 تومن یا 40000 تومن راغفربرسه جشن صدا و سیما و دولتیان هم که تو این چند روز نطقشون بازشده بود تموم شد
ناشناس۵۸۷۰۸۱۲۰:۰۷:۵۳ ۱۳۹۷/۷/۱۷
شما هم سیگنال ۱۴/۸۰۰ رو دادی. ممنون. شب خوش
گواه۵۸۸۱۳۶۱۵:۴۱:۴۵ ۱۳۹۷/۷/۱۸
اگه معتقدی که می ره تا 40000تومن راغفر پس چرا 14800فروختی دادا؟؟؟>...
ناشناس۵۸۶۸۳۹۱۶:۲۶:۰۴ ۱۳۹۷/۷/۱۷
یک موضوعی که تو نظرات ارسالی توجهی بهش نمیشه اینه که نرخ واقعی ارز بر اساس تولید ناخالص داخلی و تورم دو کشور تقریبا مشخصه؛ بنابراین دیر یا زود نرخ باید بره سر جای خودش و این بالا رفتن ها و پایین اومدن ها موقتی هست، پس ورود در بازاری که نرخ فعلیش از نرخ واقعیش بالاتره برای نابلد اشتباه محضه.
حسین زاده۵۸۶۹۲۴۱۷:۳۷:۵۵ ۱۳۹۷/۷/۱۷
با افزایش قیمت ارز بعد از مدتی فرمولهای اقتصادی هم درست میشوندمثلا با ادامه شرایط حاضر قدرت خرید مردم و قدرت تولید تولید کننده بنا به دلایل مختلف (عدم امکان فروش یا صادرات مشکلات نقدینگی و تهیه مواد اولیه و قطعات ماشین الات و...) کاهش پیدا میکندو باعث کاهش تولید ناخالص داخلی شده و فرمول مد نظر شما مثلا با دلار 14 هزار تومن و حتی بالاتر میخواند یامثلا بعد از افزایش قیمت ارزبعد از مدتی قیمتها افزایش پیدا میکند و اینکه میگویند افزایش قیمت نرخ ارز بایدمتناسب باشد با مجموع تورم داخلی منهای تورم خارجی اینهم درست میشود
ناشناس۵۸۶۹۰۳۱۷:۱۹:۰۲ ۱۳۹۷/۷/۱۷
توی این مملکت چی بوده که قیمت اش رفته باشه ودوباره برگشته باشه سرجاش !!؟؟؟؟
ناشناس۵۸۶۹۴۵۱۷:۵۶:۳۶ ۱۳۹۷/۷/۱۷
چرا تیتر خوشحالی و ارزانی دلار را دیگه نمیزنید..
خسرو۵۸۷۰۳۱۱۹:۱۰:۳۰ ۱۳۹۷/۷/۱۷
با اعلان صندوق بین المللی از وضع آینده اقتصادایران نباید انتظاری بجز گرانی داشت.
سید۵۸۷۰۷۴۲۰:۰۰:۵۴ ۱۳۹۷/۷/۱۷
موج اول کی بود !!! یعنی الان باید خداروشکر کنیم که دلار ۳ تومانی نشد ۳۰ تومان . خداروشکر که الان ۱۵ تومانه
ناشناس۵۸۷۰۸۶۲۰:۱۵:۳۵ ۱۳۹۷/۷/۱۷
دلار قطعا میاد پایین روی ۷-۸ تومن. دولت با روش پلکانی دلار رو داره میاره پایین. ارجاعتون میدم به تحلیل های مجید شاکر
ناشناس۵۸۷۱۱۰۲۰:۴۰:۴۵ ۱۳۹۷/۷/۱۷
دولت باید این وضعیت فسادزای ارز چند نرخی رو جمع کنه. یک نرخ برای کالاهای اساسی و بقیه اش بصورت آزاد. بازار ثانویه و صرافی بی معنیه. حتی کالاهای اساسی هم باید به تدریج با نرخ آزاد ارایه بشه و به افراد کم درآمد یارانه مستقیم داده بشه.
ناشناس۵۸۷۲۰۵۲۲:۱۱:۱۲ ۱۳۹۷/۷/۱۷
گول دلال وصراف را نخورید دلارهاتون را بفروشید بیشتر ضرر نکنید حداکثر تا ۱۳ آبان موج کاهش شروع میشه واینقدر دلار بیاد تو بازار که با التماس ۴تومن هم ازتون نخرند.اینا بازار گرمی میکنن که زیاد ضرر نکنن.
ناشناس۵۸۷۲۲۲۲۲:۳۵:۵۲ ۱۳۹۷/۷/۱۷
دلارارزان نشده بود هیاهو بود برای هیچ انشالله ارزان شود انشالله اما تا بحال که ارزان نشده بودگرانتر نشد وگرنه ارزان به ان صورتی که دولت امد به ان افتخار کرد و میخواست توی دهن ملت بزندنشد هیاهو برای هیچ بود واقعا
جلال۵۸۷۲۵۴۲۳:۱۸:۴۸ ۱۳۹۷/۷/۱۷
اگر دولت اجازه دهد دلار پایین می اید .... تا وقتی که دولت بخواهد با دلالی ایجاد درامد کند کشور هرج و مرج است .... دولت هیچ برنامه اقتصادی ندارد و توانایی اداره اقتصاد کشور را ندارد الان یک بچه خردسال هم متوجه میشود عامل تمام گرفتاری های اقتصادی خود دولت است
ناشناس۵۸۷۲۷۵۲۳:۵۸:۵۶ ۱۳۹۷/۷/۱۷
دلار در ابتدای دولت روحانی 3000 تومان بود در طول دولت اول آقای روحانی میزان نقدینگی 3 برابر شد در دولت دوم ایشان رشد حجم نقدینگی ادامه داره در تمام طول این مدت رشد اقتصادی منفی بوده وابستگی به واردات افزایش یافته آسونه خیلی آسونه می تونید در معادله بالا قیمت دلار در پایان دولت روحانی پیدا کنید ؟00000000000
ناشناس۵۸۷۳۳۹۰۴:۴۲:۳۴ ۱۳۹۷/۷/۱۸
دولت باید اول اقتصاد را سر و سامان دهد نه اینکه مصنوعا ارز را پائین بیاورد. اقتصاد ایران مولد نیست و نفتی و واسطه گری است. به این دولت امید نیست و باید دولت بعدی جراحی بزرگی بر روی اقتصاد کند. الان مسکن به قیمت دلار 5 هزار تومان است؟ یا ماشین و کالاهای دیگر به قیمت 5 هزار تومان است؟
ناشناس۵۸۷۴۲۱۰۹:۰۱:۳۹ ۱۳۹۷/۷/۱۸
فعلا که دوباره رفت بالا. عجب ژیمناستیکی بلده این دلار. هفته گذشته هم به صورت مصنوعی دلار آورد ژایین. خودشون اومدن تو بازار و فقط الکی بین خودشون معامله میکردن
ناشناس۵۸۸۳۹۷۱۹:۰۷:۰۳ ۱۳۹۷/۷/۱۸
نویسنده این جمله اش خیلی باحال بود: افشاگری رسانه ملی.... بنده خدا کی رسانه ملی رو تحویل می گیریه؟ حالا هرچی بخواد بگه.
کلاسی نوجاباما-JB97DH3بیمه azki

پربحث‌های اخیر

 1. از سرمایه‌های صدا و سیما درست استفاده کنیم/ نگاهی به حواشی این روزهای برنامه «نود»

 2. جهانگیری: در آینده با چالش بزرگی در صندوق‌های بازنشستگی مواجه خواهیم بود

 3. عراقچی در مجلس: بعضی از کشورهای دوست می‌گویند که اگر می‌خواهیم با شما مبادلات بانکی داشته باشیم، باید FATF را بپذیرید

 4. غائبین انقلاب

 5. اردوغان: قتل خاشقچی برنامه‌ریزی شده بود/ عاملان قتل باید در ترکیه محاکمه شوند

 6. تماس شبانه برخی نمایندگان از دفتر شهردار تهران برای جلوگیری از بازنشستگی افشانی

 7. فرار از شفافیت فیش‌های حقوقی

 8. نعمتی: اروپا قول داده از ۱۳ آبان موضوع سازوکارهای مالی را حل کند

 9. معاون ظریف در گفتگو با الف: ۱۳ آبان جز یک جنگ روانی هیچ چیزی نیست/ از رسانه‌ها گله‌مندیم ولی ناراحت نیستیم/ بزودی پیشنهادات اروپایی‌ها را دریافت خواهیم کرد

 10. تازه‌ترین هتاکی یک روزنامه اصلاح‌طلب + عکس

 11. ظریف در مجلس: اروپایی‌ها در CFT با ما همراه بودند/ در مهلت ۴ ماهه FATF باید سازوکاری تعیین شود و به تصویب نظام برسد

 12. ارجاع نامه دیده‌بان شفافیت و عدالت درباره سوابق تحصیلی در کنکور توسط واعظی

 13. نامه‌ای به منشی جهانگیری!  

 14. وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی: اولویتم «مسکن مهر» است

 15. معمای خودکشی‌ چند نوجوان تهرانی در یک شبانه روز

 16. ارسال پیامک به نمایندگان مجلس برای حمایت از وزیر پیشنهادی کار

 17. مخالفت وزارت ارتباطات با طرح جدایی مدیریت اینترنت از دولت

 18. توضیحات جهرمی درباره شیوه کلاهبرداری جدید از شهروندان

 19. رئیس اتاق بازرگانی ایران: قبول مسئولیت وزارت اقتصاد رفتن روی مین است

 20. تولید کلیه مصنوعی پوشیدنی امکان پذیر شد

 21. دزدان طلای کودکان دستگیر شدند

 22. گلزار و گودرزی بازیگران خوبی هستند اما مجری نه!

 23. توزیع بسته‌های حمایتی تکذیب شد + توضیحات

 24. آخرین جزئیات پرونده مرگ دکتر هکی

 25. وزیر اطلاعات خبر داد: شناسایی و انهدام ۳ تیم تروریستی در استان خوزستان

پربحث‌های دیروز

 1. مهرداد حسیبی درگذشت

 2. از سرمایه‌های صدا و سیما درست استفاده کنیم/ نگاهی به حواشی این روزهای برنامه «نود»

 3. جهانگیری: در آینده با چالش بزرگی در صندوق‌های بازنشستگی مواجه خواهیم بود

 4. یارانه سال 89 الان چقدر می‌ارزد؟  

 5. عراقچی در مجلس: بعضی از کشورهای دوست می‌گویند که اگر می‌خواهیم با شما مبادلات بانکی داشته باشیم، باید FATF را بپذیرید

 6. غائبین انقلاب

 7. اردوغان: قتل خاشقچی برنامه‌ریزی شده بود/ عاملان قتل باید در ترکیه محاکمه شوند

 8. تماس شبانه برخی نمایندگان از دفتر شهردار تهران برای جلوگیری از بازنشستگی افشانی

 9. فرار از شفافیت فیش‌های حقوقی

 10. ماجرای بخشنامه ممنوعیت سفر به کربلا معلمان چه بود؟

 11. روایت تلخ پدری که پاهای دختر ۷ ساله‌اش را «فلج» کرد

 12. نعمتی: اروپا قول داده از ۱۳ آبان موضوع سازوکارهای مالی را حل کند

 13. معاون ظریف در گفتگو با الف: ۱۳ آبان جز یک جنگ روانی هیچ چیزی نیست/ از رسانه‌ها گله‌مندیم ولی ناراحت نیستیم/ بزودی پیشنهادات اروپایی‌ها را دریافت خواهیم کرد

 14. ثبت لحظات خاص زیر پرچم امام حسین علیه السلام +تصاویر

 15. تازه‌ترین هتاکی یک روزنامه اصلاح‌طلب + عکس

 16. ظریف در مجلس: اروپایی‌ها در CFT با ما همراه بودند/ در مهلت ۴ ماهه FATF باید سازوکاری تعیین شود و به تصویب نظام برسد

 17. ارجاع نامه دیده‌بان شفافیت و عدالت درباره سوابق تحصیلی در کنکور توسط واعظی

 18. نامه‌ای به منشی جهانگیری!  

 19. وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی: اولویتم «مسکن مهر» است

 20. معمای خودکشی‌ چند نوجوان تهرانی در یک شبانه روز

 21. بکارگیری نیروهای شرکت‌های خدماتی برای نگهبانی جرم است؟

 22. جمعیت ایران در سال 1430 چند نفر می‌شود؟  

 23. ارسال پیامک به نمایندگان مجلس برای حمایت از وزیر پیشنهادی کار

 24. مخالفت وزارت ارتباطات با طرح جدایی مدیریت اینترنت از دولت

 25. توضیحات جهرمی درباره شیوه کلاهبرداری جدید از شهروندان

پربحث‌های هفته

 1. یارانه‌ی هر فقیر ۴۵ هزارتومان، یارانه‌ی هر خودرو ۱.۳میلیون تومان در ماه

 2. حضور زنان در ورزشگاه آزادی هیچ توجیه شرعی ندارد

 3. شریعتمداری: صدای رسای فقرا و گروه‌های خاموش در دولت و نظام خواهم بود

 4. آقای رییس‌جمهوری! چرا نباید...

 5. عباس آخوندی استعفا داد + تصویر نامه

 6. تحلیل احمد توکلی از اثرات افزایش نرخ ارز بر اقتصاد ایران/ پول ملی در سه ماه ۱۰۰ درصد ارزش خود را از دست داد/ مهار بازار تنها کمتر از یک ماه ممکن است

 7. روحانی با پیشنهاد افزایش حقوق کارمندان موافقت کرد

 8. جایزه بی‌کفایت‌ترین وزیر جمهوری اسلامی   

 9. بنزین احتمالاً تا دو هفته آینده دو نرخی می‌شود

 10. آقای آخوندی کارنامه ۵ ساله وزارت خود را منتشر کنید/ عملکرد وزیر پرحاشیه؛ از هواپیماهای برجامی و مسکن اجتماعی تا اظهارنظرهای سیاسی/ آیا وزیر روحانی به خیابان بهشت می‌رود؟

 11. قیمت خودرو در سراشیبی سقوط/ دلالان هم فروشنده شدند!

 12. گاف بزرگ مسیح علی‌نژاد، او را مجبور به عذرخواهی کرد!+ فیلم

 13. آخوندی: ساخت خانه در بیابان مثل «مسکن مهر»، راه‌حل نیست

 14. دخیل بر آستان «سلبریتی»ها!

 15. برنامه «نود» امشب پخش نمی‌شود+ توضیحات شبکه سه

 16. روحانیت بیدار شوید، به فکر علاج بدبختی‌های مردم باشید  

 17. فرزند وزیر آموزش و پرورش چه می‌کند؟ خبرنگار، سرباز، طلبه یا معاون؟

 18. واکنش مطهری به دادستان کل درباره حضور زنان در ورزشگاه‌ها

 19. شریعتمداری: من را جای دیگر هم به کار نگیرید/ در چند ماه اخیر امتحان خوبی پس ندادیم

 20. نامه سرگشاده اساتید به شورای نگهبان درباره لایحه CFT

 21. مهرداد حسیبی درگذشت

 22. روحانی وزرای پیشنهادی خود را به مجلس معرفی کرد/ شریعتمداری، دژپسند، رحمانی و اسلامی برای ۴وزارتخانه خالی

 23. خداحافظی با وزیر پرحاشیه/ پشت پرده تلاش برای تخریب قالیباف/ سرانجام قباله اصلاح‌طلبی و اصلاح‌طلبان شناسنامه‌دار/ انتقاد زیباکلام از روحانی

 24. جلیلی: وعده هلو جواب نداد مردم را از لولو می‌ترسانند

 25. آمریکا با رب و روغن ما چه کار دارد؟

علی بابا-AL97AB1گوشی شاپ

پربحث‌های اخیر

 1. وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی: اولویتم «مسکن مهر» است

 2. رئیس اتاق بازرگانی ایران: قبول مسئولیت وزارت اقتصاد رفتن روی مین است

 3. بدل ایران به تحریم سوئیفت

 4. وزیر پیشنهادی: مسکن مهر باید سریعتر با همکاری دیگر دستگاه‌ها تمام شود

 5. آغاز رسمی پروازهای اربعین از امروز/انجام روزانه ۳۵ پرواز به بغداد و نجف

 6. بنیاد تعاون سپاه از شرکت توسعه اعتماد مبین خارج شد

 7. بانک مرکزی عراق برای تامین ارز زائران اربعین همکاری نمی کند

 8. وزیر نفت: شدت مصرف انرژی در کشور وحشتناک است

 9. روزانه ۳۵ میلیون دلار یارانه بنزین در ایران پرداخت می‌شود

 10. شریعتمداری: با تکیه بر خرد جمعی می‌توان مشکلات را حل کرد

 11. آیت‌الله علوی گرگانی: سود وامی که بانک‌ها از مردم می‌گیرند باید کاهش پیدا کند

 12. وزیر نفت: تصمیم دولت افزایش قیمت بنزین نیست/ سهمیه‌بندی بنزین به‌طور جدی مطرح است

 13. وزیر نفت: کیفیت گازوئیل کشور مطلوب است/باید امید را در بین مردم تقویت کنیم

 14. مدیران نظارت ارز و بین الملل بانک مرکزی منصوب شدند

 15. توزیع سبد حمایتی در سه مرحله ۲۰۰هزار تومانی تا پایان سال

 16. افزایش نرخ تورم به ۱۳.۴ درصد/ تورم نقطه به نقطه ۳۲.۸ درصد + جدول

 17. حمل‌ونقل مشکل جدید واحدهای تولید آب معدنی/ مواد اولیه بطری‌ها 3 برابر شده است

 18. نوبخت: برای تامین رفاه مردم از هیچ کوششی دریغ نمی‌کنیم

 19. قیمت امروز خودرو در بازار + جدول

 20. آخرین قیمت ارز و سکه در بازار؛ دلار در کانال ۱۰ هزار تومان

 21. وقتی درآمد هر ایرانی ۶ میلیون تومان شد بعد قیمت بنزین را آزاد کنید

 22. ماجرای رایگان شدن بنزین در تایوان چیست؟

 23. رشد تعداد بی‌مسکن‌ها در دوره وزارت آخوندی

 24. باجه‌های ارزی در عراق شبانه‌روزی شدند

 25. ۷ قلم کالا از گروه دریافت ارز دولتی حذف شدند

پربحث‌های دیروز

 1. وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی: اولویتم «مسکن مهر» است

 2. رئیس اتاق بازرگانی ایران: قبول مسئولیت وزارت اقتصاد رفتن روی مین است

 3. بدل ایران به تحریم سوئیفت

 4. میرسلیم: پذیرش کاهش ارزش پول ملی نوعی عقب نشینی در جنگ اقتصادی با آمریکا بود

 5. بنیاد تعاون سپاه از شرکت توسعه اعتماد مبین خارج شد

 6. بانک مرکزی عراق برای تامین ارز زائران اربعین همکاری نمی کند

 7. وزیر نفت: شدت مصرف انرژی در کشور وحشتناک است

 8. روزانه ۳۵ میلیون دلار یارانه بنزین در ایران پرداخت می‌شود

 9. شریعتمداری: با تکیه بر خرد جمعی می‌توان مشکلات را حل کرد

 10. آیت‌الله علوی گرگانی: سود وامی که بانک‌ها از مردم می‌گیرند باید کاهش پیدا کند

 11. وزیر نفت: تصمیم دولت افزایش قیمت بنزین نیست/ سهمیه‌بندی بنزین به‌طور جدی مطرح است

 12. وزیر نفت: کیفیت گازوئیل کشور مطلوب است/باید امید را در بین مردم تقویت کنیم

 13. مدیران نظارت ارز و بین الملل بانک مرکزی منصوب شدند

 14. توزیع سبد حمایتی در سه مرحله ۲۰۰هزار تومانی تا پایان سال

 15. افزایش نرخ تورم به ۱۳.۴ درصد/ تورم نقطه به نقطه ۳۲.۸ درصد + جدول

 16. حمل‌ونقل مشکل جدید واحدهای تولید آب معدنی/ مواد اولیه بطری‌ها 3 برابر شده است

 17. نوبخت: برای تامین رفاه مردم از هیچ کوششی دریغ نمی‌کنیم

 18. قیمت امروز خودرو در بازار + جدول

 19. آخرین قیمت ارز و سکه در بازار؛ دلار در کانال ۱۰ هزار تومان

 20. وقتی درآمد هر ایرانی ۶ میلیون تومان شد بعد قیمت بنزین را آزاد کنید

 21. ماجرای رایگان شدن بنزین در تایوان چیست؟

 22. رشد تعداد بی‌مسکن‌ها در دوره وزارت آخوندی

 23. باجه‌های ارزی در عراق شبانه‌روزی شدند

 24. ۷ قلم کالا از گروه دریافت ارز دولتی حذف شدند

 25. زنگنه: صادرات نفت ایران متوقف‌شدنی نیست

پربحث‌های هفته

 1. یارانه‌ی هر فقیر ۴۵ هزارتومان، یارانه‌ی هر خودرو ۱.۳میلیون تومان در ماه

 2. تحلیل احمد توکلی از اثرات افزایش نرخ ارز بر اقتصاد ایران/ پول ملی در سه ماه ۱۰۰ درصد ارزش خود را از دست داد/ مهار بازار تنها کمتر از یک ماه ممکن است

 3. بنزین احتمالاً تا دو هفته آینده دو نرخی می‌شود

 4. آقای آخوندی کارنامه ۵ ساله وزارت خود را منتشر کنید/ عملکرد وزیر پرحاشیه؛ از هواپیماهای برجامی و مسکن اجتماعی تا اظهارنظرهای سیاسی/ آیا وزیر روحانی به خیابان بهشت می‌رود؟

 5. قیمت خودرو در سراشیبی سقوط/ دلالان هم فروشنده شدند!

 6. شریعتمداری: من را جای دیگر هم به کار نگیرید/ در چند ماه اخیر امتحان خوبی پس ندادیم

 7. سلطانی فراتر از سکه/ وحید مظلومین در یک قدمی اعدام   

 8. حقوقهای زیر 3 میلیون بسته حمایتی دریافت می‌کنند

 9. جهانگیری: افزایش نرخ بنزین در شرایط فعلی شدنی نیست/ تورم را تک نرخی کردیم

 10. آزموده را آزمون خطا است!/ رحمانی می‌تواند صنعت و تولید را رونق بخشد؟

 11. دلار آمریکا واحد پول کدام کشورها است؟

 12. دستان نامرئی و قدرت واقعی/ صنایع بزرگ حیاط خلوت سیاسیون/ رانت و فساد پشت انتخاب مدیران واحدهای بزرگ اقتصادی/ عده‌ای به دنبال آشوب هستند

 13. حاجی‌بابایی: برخی افراد با دریافت ۲۴۰ میلیون یورو ارز ‌حتی یک قلم کالا هم وارد نکرده‌اند‌

 14. آخرین خبرها از تعیین قیمت‌ جدید خودروها

 15. محسنی اژه ای: حکم اعدام سلطان سکه و محمد سالم در دیوان عالی کشور تایید شد

 16. اقتصاد خوانده‌هایی که اقتصاد دان نیستند

 17. خادمی: بنزین با فعال شدن کارت سوخت "دو نرخی" می‌شود

 18. پیشنهاد اصلاح قیمت خودرو به ستاد تنظیم بازار رفت

 19. کاهش قیمت دلار به ۱۳۸۰۰ تومان/ سکه ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان شد + جدول

 20. عسگراولادی: به سیف گفتم دو ماهه مسئله ارز را حل می کنم/ آقای روحانی سخنران خوبی است، اما در عمل تیم اقتصادی ایشان موفق نبود/ تحریم ۱۳ آبان ترسی ندارد/ سلطان زیره شدم

 21. مجید شاکری: دولت نسخه‌ای برای اقتصاد نداشته و گوش شنوا هم برای هیچ راهکاری ندارد/ از اظهار نظر سیاسیون در حوزه‌های اقتصادی نگران هستیم/ رکورد تورمی خواهیم داشت

 22. اسماعیلی: زمان اعدام سلطان سکه و سالم هنوز مشخص نشده است

 23. هر ایرانی چقدر بنزین می‌سوزاند؟

 24. نوبخت: بودجه سال ۹۸ آماده شد

 25. آزادسازی دوباره نرخ سود بانکی؛ بانک‌ها از ۱۵ تا ۲۳ درصد سود می دهند

آخرین عناوین