آصفی در گفتگو با الف: آمریکایی‌ها همه جا میز مذاکرات را بهم می‌زنند/ رای دادگاه لاهه یک پیروزی سمبلیک برای ایران است/ باید تمام روزنه‌های نفوذ غرب در FATF را ببندیم

گروه سیاسی الف،   3970716060 ۱۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۷ تکراری یا غیرقابل انتشار
آصفی در گفتگو با الف: آمریکایی‌ها همه جا میز مذاکرات را بهم می‌زنند/ رای دادگاه لاهه یک پیروزی سمبلیک برای ایران است/ باید تمام روزنه‌های نفوذ غرب در FATF را ببندیم

دیپلمات کشورمان معتقد است که رای دادگاه لاهه یک پیروزی نمادین و سمبلیک برای ایران است که چهره واقعی آمریکا را نشان می دهد که هرکجا که کم بیاورد میز مذاکره و قانون بین المللی را بهم می‌زند. در مورد وضعیت اقتصادی هم باید گفت که ما در از این شرایط بد اقتصادی عبور خواهیم کرد، ما در جنگ بدتر از این شرایط را داشتیم که توانستیم از آن عبور کنیم.

به گزارش الف، دیوان بین‌المللی دادگستری روز چهارشنبه برای اعلام رای موقت خود درباره درخواست‌های ایران در ارتباط با پیمان مودت با آمریکا، تشکیل جلسه داد و نهایتا بخشی از تدابیر درخواستی ایران را پذیرفته و آمریکا را به رفع محدودیت‌های انسان‌دوستانه، کشاورزی و هوانوردی ملزم و طرفین را از اقداماتی که می‌تواند به تشدید مناقشه منجر شوند، منع کرد.

با این دستور موقت، از آمریکا خواسته شده تا مانع از تجارت آزاد و نقل و انتقال مالی مرتبط با دارو و اقلام درمانی، مواد غذایی و محصولات کشاورزی و لوازم یدکی و خدمات مرتبط با ایمنی و امنیت پروازهای غیرنظامی نشود.

حکم دیوان بین‌المللی دادگستری (لاهه) از نظر قانونی الزام‌آور است اما باید دید آیا دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا از این حکم پیروی خواهد کرد.

خبرنگار الف گفتگویی با حمیدرضا آصفی سفیر سابق ایران در فرانسه و دیپلمات کشورمان در مورد رای موقت دادگاه لاهه و قانون‌شکنی آمریکایی‌ها انجام داده است که در ادامه می‌خوانید:

ایران در دادگاه لاهه پیروز شد

*صدور رای دادگاه بین المللی لاهه را به نفع ایران را چطور ارزیابی می‌کنید و آیا این رای توانست آمریکا را در دیوان بین المللی لاهه نیز منزوی کند؟

بنده معتقد هستم که ایران در دادگاه لاهه پیروز شد، اگرچه این برنده شدن نسبی است و حکمی که این دیوان صادر کرد در اصل آن چیزی که ایران به طور کامل می‌خواست نبود، چراکه خواست مقامات کشورمان این بود که باید همه تحریم‌ها علیه ایران به طور موقت تعلیق شود تا حکم نهایی به صادر شود اما همین حکم هم باز نشان‌دهنده حقانیت ایران در عرصه بین المللی و منزوی شدن آمریکا چه در جهان و چه در دیوان بین المللی لاهه بود. این حکم یک پیروزی دیپلماتیک برای تهران پس از آن محسوب می‌شود که تحریم‌های جدید آمریکا را که بخش اول آن در ماه ژوئیه اعمال شد، به چالش کشید.

در مورد وضعیت اقتصادی هم باید گفت که ما در از این شرایط بد اقتصادی عبور خواهیم کرد، ما در جنگ بدتر از این شرایط را داشتیم که توانستیم از آن عبور کنیم.  

دادگاه لاهه نیز در حکم خود تاکید کرد که تحریم‌های آمریکا منجر به بروز خسارات جبران ناپذیر برای مردم ایران خواهد شد و آمریکا موظف است تا آنها را لغو کند. بنابراین واشنگتن باید صادرات کالاهای بشر دوستانه شامل تامین دارو و تجهیزات درمانی، تجهیزات کشاورزی و خدمات و قطعات حمل و نقل هوایی را به ایران تضمین کند. همین موضوع موجب عصبانیت آمریکا شد که آنها ادعا کردند که از دادگاه لاهه بیرون امده و به قوانین پایبند نیستند.

*رییس جمهوری را به تنهایی و بدبختی ترامپ ندیده‌ام/ اقدامات آمریکا به همه جهان ثابت کرد که اهل مذاکره نیست

*آیا این ادعاهای آمریکا و بیرون آمدنش از دادگاه لاهه می‌تواند اجماع جهانی علیه ایالات متحده را افزایش دهد؟

قطعا این اقدام آمریکا و زیرپاگذاشتن قوانین بین‌المللی، این کشور را منزوی‌تر خواهد کرد. این روزها اتفاقاتی از سوی دونالد ترامپ در حال رخ دادن است که هر چه جلوتر می‌رویم موجب می‌شود که آمریکا تنهاتر شود. بنده در این مدتی  که در مورد سیاست خارجی مطالعه کرد‌ه‌ام هیچ رییس جمهوری را به تنهایی و بدبختی ترامپ ندیده ام. حتی عربده‌های ترامپ هم از روی ترس است و آمریکا هر کجا که کم می آورد به روش‌های غیرمتعارف دست می‌زند.

باید به آمریکایی‌ها که گفت شما در دادگاه حاضر شدید و رای موقت هم به نفع ایران صادر شد، دیگر این همه هیاهو ندارد. اتفاقا این موضوع به جهان و به خصوص به مردم ایران ثابت کرد که اگر ما بخواهیم با آمریکایی‌ها هم وارد میز مذاکره شویم چون منطق ندارند هرکجا که کم بیاورند میز مذاکرات را بهم میریزند، لذا مذاکره کردن با آمریکایی‌ها بی‌معنا است.

آمریکایی‌ها نشان دادند که فقط به پشتوانه پول و سلاح می‌خواهند زندگی کنند و این با منطق کنونی جهان معاصر و متمدن سازوگار نیست. ما باید بپذیریم که در هیچ زمینه‌ای نمی‌توان به آمریکایی‌ها اعتماد کرد، چراکه در هرجایی که وارد می‌شوند بازی را بهم می زنند. اتفاقا ادعاهای آنها در مورد دادگاه لاهه برای دنیا برای دنیا بیشتر روشن کرد که آمریکا چه حکومت نامعقول و سرکشی است.

*ما از شرایط بد اقتصادی عبور خواهیم کرد/ ایران باید تمام موارد نقض آمریکا را مستند و به دادگاه لاهه ارائه دهد

*حال ایران باید چگونه عمل کند و گام بعدی چیست؟

همانطور که مشخص است همه تحریم‌ها به صورت موقت تعلیق نمی‌شود، اما خوب این پیروزی یک سمبلیک و نمادین برای ایران به حساب می‌آید. این یک رای الزام‌آور است و باید اجرا شود اما نکته مهم این است که دیوان لاهه ابزار نظارتی ندارد لذا آمریکا ممکن است این حکم را اجرا نکند، و هزاران بهانه بیاورد که در این چند روز هم همین کار را انجام داده است.

ایران باید اقدامات لازم را در این زمینه انجام دهد و همه کارشناسان باید موارد نقض را مستند و آماده ارائه به جلسات اصلی دادگاه دعوای ایران و آمریکا کنند.باید به مردم بگوییم که ایران در عرصه حقوقی توفیق به دست آورده و تمام تلاش خود را کرده است اما متاسفانه این آمریکا و کشورهای هم‌پیمانانش است که تمام قوانین بین‌المللی را زیر پا گذاشته و آن را اجرا نمی‌کند. مردم باید بدانند که این آمریکا است که همواره مقصر بوده و به هیچ قانونی پایبند نیست.

ما در آینده ۱۳ آبان را پیش رو داریم و قطعا تحریم‌های جدیدی علیه ایران وضع خواهد شد، اما باید این نکته را هم در نظر بگیریم که ما حکومتی مقتدر در منطقه داریم که در مقابل زورگویی‌های آمریکا و هم‌پیمانانش ایستاده است و باید از این موضوع خوشحال باشیم، چرا که در حال حاضر نیز ترامپ و سرمداران سعودی نیز در عرصه بین المللی خارو خفیف شده‌اند و همین موضوع موجب شده تا حقانیت ایران به همه دنیا ثابت شود.

در مورد وضعیت اقتصادی هم باید گفت که ما در از این شرایط بد اقتصادی عبور خواهیم کرد، ما در جنگ بدتر از این شرایط را داشتیم که توانستیم از آن عبور کنیم.  

*باید در اف ای تی اف تمام روزنه‌های غرب در مورد ایران را ببندیم

* تحلیل شما در مورد FATF چیست؟

در مورد اف ای تی اف مجلس شورای اسلامی نظراتش را در این خصوص گفت و رای هم آورد، اما از اینجا به عهده شورای نگهبان بوده و در مورد آن تصمیم‌گیری می‌کند که اگر به اختلاف بخورد به مجمع تشخیص مصلحت نظام می‌رود، اما نکته حایز اهمیت این است که اگر ملاحظات رهبری در نظر گرفته شود و تمام روزنه‌های نفوذ غرب در مورد ایران بسته شود؛ می‌توانیم بگوییم که حتما می‌تواند شرایط بهتری را برای ما رقم بزند به شرط اینکه روزنه‌های نفوذ آنها بسته شود و این‌طور نباشد که آنها شرایط را برای ما سخت تر کنند.

گوشی شاپ الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۲۶ مهر ۱۳۹۷سفیر ایران در لاهه: حکم دیوان بین المللی دادگستری در مورد رفع تحریمها برای همه کشورها لازم الاجرا است
۲۵ مهر ۱۳۹۷علی میرزاخانی: متاسفانه مردم به اشتباه فکر میکنند التهابات ارزی اخیر، تقصیر تحریم هاست  
۱۸ مهر ۱۳۹۷امروز، استماع دفاعیات ایران در لاهه در برابر آمریکا
۱۷ مهر ۱۳۹۷پمپئو: پرونده ایران در دادگاه لاهه باید مختومه شود
۱۶ مهر ۱۳۹۷آمریکا از دیوان «لاهه» خواست درخواست ایران را رد کند
۱۵ مهر ۱۳۹۷توضیحات جنیدی در ارتباط با رای اخیر دادگاه لاهه به نفع ایران
۱۵ مهر ۱۳۹۷دیوان بین‌المللی دادگستری کماکان مرجع ذیصلاح برای رسیدگی به دعوای ایران
۱۴ مهر ۱۳۹۷آمریکا مکلف به عدم مانع‌آفرینی در حوزه‌های دارو، غذا و تجهیزات پزشکی شده است
۱۲ مهر ۱۳۹۷ سفیر ایران در لاهه: اگر رای دیوان شکستی برای ایران بود، چرا آمریکا فورا از عهدنامه مودت خارج شد!
۱۲ مهر ۱۳۹۷رای لاهه؛ چند نکته و پیامدهای آن/ آیا رای دادگاه لاهه تحریم‌ها را لغو خواهد کرد؟
۱۲ مهر ۱۳۹۷سفیر ایران در لاهه:آمریکا در دیوان بین المللی دادگستری به اتفاق آراء منزوی شد
۱۲ مهر ۱۳۹۷ رای لاهه و وضعیت پیمان دوستی ایران و آمریکا

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۵۸۴۹۱۶۱۳:۱۴:۵۴ ۱۳۹۷/۷/۱۶
ظریف تیر ۹۵ پشت تریبون مجلس و در توجیه چرایی انجام شتابان تعهدات ایران : با این ابتکار ما ، امریکا دیگر بهانه ای ندارد...!!
ناشناس۵۸۵۰۳۲۱۳:۵۵:۴۹ ۱۳۹۷/۷/۱۶
خوبی این قانون اینکه پول های کشور دیگه برای یمن و سوریه و لبنان و ... خرج نمیشه
محمد قاسمی۵۸۵۳۸۱۱۶:۳۶:۵۴ ۱۳۹۷/۷/۱۶
چرا دشمنان ما در این کشورهایی که ذکر کردی پول خرج میکنن؟
ناشناس۵۸۷۴۹۳۰۹:۵۹:۲۰ ۱۳۹۷/۷/۱۸
چون ما خرج میکنیم
ناشناس۵۸۵۵۲۳۱۸:۱۱:۴۴ ۱۳۹۷/۷/۱۶
تبت یدا ابی لهب وتب
ali۵۸۵۱۱۵۱۴:۳۴:۳۸ ۱۳۹۷/۷/۱۶
حالا دیگه میخوان واسه FATF هم از این به بعد تعیین تکلیف کنن.
ناشناس۵۸۵۱۶۳۱۴:۵۳:۲۲ ۱۳۹۷/۷/۱۶
آقای آصفی لطفا اجازه بدهید آرامش به مردم بر گردد
ناشناس۵۸۵۱۹۶۱۵:۰۹:۰۷ ۱۳۹۷/۷/۱۶
خیلی وضعیت بدی شده جامعه در حال انفجاره امیدوارم تدبیری اندیشیده بشه دلار اگر نیاد زیر 4 تومن اقتصاد فلج میشه
ناشناس۵۸۵۶۱۵۱۹:۳۱:۳۲ ۱۳۹۷/۷/۱۶
در دوران برجام همه تلاش می‌کردند ایران را تحریم کنند و حالا همه تلاش می‌کنند ایران را تحریم نکنند.چرا نمی‌گویند شرایط ایران قبل از مذاکرات و توافق هسته‌ای چگونه بود. چرا آنها نمی‌گویند پول‌های ایران بلوکه شده بود و حتی در برخی موارد ایران مجبور بود مانند دوران قبل از اختراع پول مبادله کالا با کالا انجام دهد.
ناشناس۵۸۵۶۱۶۱۹:۳۲:۱۷ ۱۳۹۷/۷/۱۶
کاش برای یک بار هم که شده مخالفان برجام به مردم ایران می‌گفتند راهکار آنها برای اداره کشور در صورت نبود برجام چه بود؟ این سوالی است که هیچگاه مخالفان برجام در مورد آن صحبت نمی‌کنند.
ناشناس۵۸۵۷۴۳۲۱:۰۲:۴۴ ۱۳۹۷/۷/۱۶
آمریکا دیگر آبرویی در دنیا ندارد.
ناشناس۵۸۵۸۹۱۲۳:۴۹:۱۲ ۱۳۹۷/۷/۱۶
وقتی امریکا زیر همه چیز رو میزنه خوب چه نیازیه وارد این کنوانسیون بشیم چرا باعربستان که به اعتراف امریکا حامی القاعده وداعش بود برخورد نشده
کلاسی نوجاباما-JB97DH3بیمه azki

پربحث‌های امروز

 1. یارانه‌ی هر فقیر ۴۵ هزارتومان، یارانه‌ی هر خودرو ۱.۳میلیون تومان در ماه

 2. شریعتمداری: صدای رسای فقرا و گروه‌های خاموش در دولت و نظام خواهم بود

 3. واکنش روزنامه‌ها به صحبت‌های روز گذشته جهانگیری؛ بفرمایید منزل سوپرمن هیچکاره  

 4. تحلیل عباس عبدی از انتقادات دیروز معاون اول رئیس جمهور: دیر شده آقای جهانگیری

 5. اولین تصویر از مرزبانان ربوده شده در میرجاوه

 6. واکنش وزارت خارجه به خبر کناره‌گیری ظریف: خبرسازی متوهمان ارزش تکذیب هم ندارد

 7. آزموده را آزمون خطا است!/ رحمانی می‌تواند صنعت و تولید را رونق بخشد؟

 8. پادشاه و ولیعهد عربستان مرگ خاشقجی را به خانواده‌اش تسلیت گفتند

 9. نشست سرّی حاکمان سعودی برای حل ماجرای خاشقچی/ راه حل های ملک سلمان برای رهایی از بحران/ آینده ولیعهد چه خواهد شد؟

 10. کیهان: آقای جهانگیری! «یادتان هست»؟!/ سوپرمن امروز اظهار عجز و ناتوانی می‌کند

 11. آقایان به امید دولت اوباما ماندند/ می‌گفتند کشور را گلستان می‌کنیم، گلستان امروز برای همه قابل ارزیابی است

 12. مزایای حذف دلار؛ کم اثر کردن تحریم‌ها و مقاوم‌سازی اقتصاد

 13. وزیر بهداشت: سرانه مصرف لبنیات در کشور پایین است

 14. اجازه آقای "رئیس" !؟

 15. تزریق ۴میلیارد یورو در بازار ثانویه/۶۰۰ میلیون یورو بدون مشتری ماند+جدول

 16. درسی که باروز به کشتی‌ ایران داد

 17. خبر نماینده مجلس از امتناع دولت در مورد حفظ کارت سوخت

 18. نقوی حسینی: آب و نان مردم ارتباطی به آمریکا ندارد‌

 19. امیرعبداللهیان: ترامپ باید به خاطر ماجرای خاشقچی به جهان پاسخ دهد

 20. آخوندی رفت ولی دیر رفت!

 21. احمد توکلی مطرح کرد: ۲۰ میلیارد دلاری که پتروشیمی‌ها به بازار عرضه نکردند  

 22. نماینده مجلس: دولت باید حقوق کارگران را هم افزایش دهد

 23. گاردین: فرستاده سلمان، به ترکیه التماس می‌کرد

 24. دور زدن تحریم با نفتکش های ارواح

 25. رادار ۲۰۳۱ موشک کروز نور + عکس

پربحث‌های دیروز

 1. جایزه بی‌کفایت‌ترین وزیر جمهوری اسلامی   

 2. بنزین احتمالاً تا دو هفته آینده دو نرخی می‌شود

 3. آقای آخوندی کارنامه ۵ ساله وزارت خود را منتشر کنید/ عملکرد وزیر پرحاشیه؛ از هواپیماهای برجامی و مسکن اجتماعی تا اظهارنظرهای سیاسی/ آیا وزیر روحانی به خیابان بهشت می‌رود؟

 4. گاف بزرگ مسیح علی‌نژاد، او را مجبور به عذرخواهی کرد!+ فیلم

 5. شریعتمداری: من را جای دیگر هم به کار نگیرید/ در چند ماه اخیر امتحان خوبی پس ندادیم

 6. روحانی وزرای پیشنهادی خود را به مجلس معرفی کرد/ شریعتمداری، دژپسند، رحمانی و اسلامی برای ۴وزارتخانه خالی

 7. سلطانی فراتر از سکه/ وحید مظلومین در یک قدمی اعدام   

 8. جهانگیری: افزایش نرخ بنزین در شرایط فعلی شدنی نیست/ تورم را تک نرخی کردیم

 9. آقای روحانی به مشکلات اقتصادی و مطالبات مردم بی‌توجهی می‌کند/ چرا وزیری که ناکارآمد است کنار گذاشته نمی‌شود/ امروز نیازمند فرمانده هستیم

 10. دلار آمریکا واحد پول کدام کشورها است؟

 11. محمد اسلامی؛ گزینه دولت برای وزارت راه را بهتر بشناسید

 12. آقای روحانی! ۹۷ درصد، معرفی شریعتمداری بعنوان وزیر کار را "توهین به شعور مردم" می‌دانند

 13. محسنی اژه ای: حکم اعدام سلطان سکه و محمد سالم در دیوان عالی کشور تایید شد

 14. مجری‌هایی که ممنوع‌التصویر شدند

 15. چرا آخوندی استعفا کرد؟

 16. کاهش قیمت دلار به ۱۳۸۰۰ تومان/ سکه ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان شد + جدول

 17. بسته اروپایی‌ها باید قبل از تحریم‌های ۱۳ آبان اجرایی شود/ موضوع برجام با FATF متفاوت است/ نمی‌توان به اظهارات مقامات اروپایی اطمینان داشت

 18. قهر جهانگیری با دولت؟/ نارضایتی اصلاح طلبان از وزرای پیشنهادی/ روایت جلیلی از گلابی، هلو و لولو/ واکنش وزیر اصلاحات به نامزدی لاریجانی برای انتخابات 1400

 19. حاجی‌بابایی: CFT یعنی آمریکا در بانکها سیستمی نصب می‌کند که براحتی به گردش مالی ایرانی‌ها دسترسی پیدا کند

 20. ضرغامی: موافق حضور زنان در استادیوم هستم/ معتقدم آقای روحانی محافظه‌کاری می‌کنند

 21. سهم زنان از آینده کمتر از مردان نیست!

 22. تشریح برنامه جدید بانک مرکزی برای تعادل در بازار ارز

 23. اعتراف عربستان به قتل خاشقچی، تشدید اختلاف در کاخ سفید و برگ برنده اردوغان

 24. تذکر امام خمینی به حاج احمد درباره بیت جماران

 25. سوابق تحصیلی و کاری گزینه پیشنهادی روحانی برای وزارت صمت

پربحث‌های هفته

 1. حضور زنان در ورزشگاه آزادی هیچ توجیه شرعی ندارد

 2. یارانه‌ی هر فقیر ۴۵ هزارتومان، یارانه‌ی هر خودرو ۱.۳میلیون تومان در ماه

 3. آقای رییس‌جمهوری! چرا نباید...

 4. عباس آخوندی استعفا داد + تصویر نامه

 5. تحلیل احمد توکلی از اثرات افزایش نرخ ارز بر اقتصاد ایران/ پول ملی در سه ماه ۱۰۰ درصد ارزش خود را از دست داد/ مهار بازار تنها کمتر از یک ماه ممکن است

 6. روحانی با پیشنهاد افزایش حقوق کارمندان موافقت کرد

 7. جایزه بی‌کفایت‌ترین وزیر جمهوری اسلامی   

 8. بنزین احتمالاً تا دو هفته آینده دو نرخی می‌شود

 9. آقای آخوندی کارنامه ۵ ساله وزارت خود را منتشر کنید/ عملکرد وزیر پرحاشیه؛ از هواپیماهای برجامی و مسکن اجتماعی تا اظهارنظرهای سیاسی/ آیا وزیر روحانی به خیابان بهشت می‌رود؟

 10. پسته در بازار تهران کیلویی ۱۰ دلار

 11. شریعتمداری: صدای رسای فقرا و گروه‌های خاموش در دولت و نظام خواهم بود

 12. گاف بزرگ مسیح علی‌نژاد، او را مجبور به عذرخواهی کرد!+ فیلم

 13. آخوندی: ساخت خانه در بیابان مثل «مسکن مهر»، راه‌حل نیست

 14. دخیل بر آستان «سلبریتی»ها!

 15. توکلی: سیاست تثبیت نرخ ارز و تخصیص اداری باید اعمال شود/ دولت اعلام کند بازار غیررسمی ارز را به هیچ وجه تحمل نخواهد کرد

 16. تهاجم معماری «سبک اروپایی» به شهر قم!  

 17. خرید نفت کره‌جنوبی از ایران به صفر رسید

 18. فرزند وزیر آموزش و پرورش چه می‌کند؟ خبرنگار، سرباز، طلبه یا معاون؟

 19. واکنش مطهری به دادستان کل درباره حضور زنان در ورزشگاه‌ها

 20. فیش حقوقی مدیری که حاشیه‌ساز شد +عکس

 21. افشانی رفتنی شد؛ آغاز دوباره ماراتن انتخاب شهردار/گزینه های احتمالی برای حضور در بهشت/ محسن هاشمی شهردار می شود؟

 22. شریعتمداری: من را جای دیگر هم به کار نگیرید/ در چند ماه اخیر امتحان خوبی پس ندادیم

 23. نامه سرگشاده اساتید به شورای نگهبان درباره لایحه CFT

 24. قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان، بازی های سیاسی و اشتیاق عجیب مدیران برای خدمت به مردم!

 25. روحانی وزرای پیشنهادی خود را به مجلس معرفی کرد/ شریعتمداری، دژپسند، رحمانی و اسلامی برای ۴وزارتخانه خالی

علی بابا-AL97AB1گوشی شاپ

پربحث‌های امروز

 1. شریعتمداری: صدای رسای فقرا و گروه‌های خاموش در دولت و نظام خواهم بود

 2. تحلیل عباس عبدی از انتقادات دیروز معاون اول رئیس جمهور: دیر شده آقای جهانگیری

 3. اولین تصویر از مرزبانان ربوده شده در میرجاوه

 4. واکنش وزارت خارجه به خبر کناره‌گیری ظریف: خبرسازی متوهمان ارزش تکذیب هم ندارد

 5. کیهان: آقای جهانگیری! «یادتان هست»؟!/ سوپرمن امروز اظهار عجز و ناتوانی می‌کند

 6. آقایان به امید دولت اوباما ماندند/ می‌گفتند کشور را گلستان می‌کنیم، گلستان امروز برای همه قابل ارزیابی است

 7. نقوی حسینی: آب و نان مردم ارتباطی به آمریکا ندارد‌

 8. امیرعبداللهیان: ترامپ باید به خاطر ماجرای خاشقچی به جهان پاسخ دهد

 9. آخوندی رفت ولی دیر رفت!

 10. دستگیری یک زن مرتبط با حمله تروریستی اهواز

 11. آخوندی با شرمساری رفت

 12. جانشین دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام به نامه آخوندی پاسخ داد

 13. فرار بزرگ قالیباف

 14. سفر تعدادی از نمایندگان مجلس به برزیل + تصاویر

 15. ماموریت واعظی برای محدود کردن اصلاح‌طلبان از طریق جهانگیری/ پشت‌پرده نقش رئیس دفتر روحانی در اختلافات

 16. با مظلوم نمایی نمی‌شود از بار مسئولیت افتضاح به بار آمده شانه خالی کرد آقای جهانگیری  

 17. کدام افراد قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان را دور می‌زنند؟

 18. سردار نجات: ربودن مرزبانان میرجاوه کاری پست و کثیف بود

 19. حضرتی: جهانگیری به احتمال زیاد از دولت می‌رود

 20. رهبر انقلاب: مسئولان جز در موارد نظامی، امنیتی و اموری که با دشمن مقابله داریم، باید شفاف باشند

 21. گزارش روزنامه ابتکار درباره «درگذشت» امام حسین(ع)!  

 22. جهانگیری؛ شکست دیرهنگام سکوت

 23. چهار تفاوت بیانیه جدید FATF با بیانیه قبلی

 24. وصله پینه کابینه با وزیری که می‌خواهد نباشد!

 25. واکنش‌ها به اظهارات جهانگیری/ آخوندی، وزیر جمهوری اسلامی یا مرید نئولیبرالیسم؟ / علی مطهری و معضل سخنان نسنجیده

پربحث‌های دیروز

 1. جایزه بی‌کفایت‌ترین وزیر جمهوری اسلامی   

 2. گاف بزرگ مسیح علی‌نژاد، او را مجبور به عذرخواهی کرد!+ فیلم

 3. روحانی وزرای پیشنهادی خود را به مجلس معرفی کرد/ شریعتمداری، دژپسند، رحمانی و اسلامی برای ۴وزارتخانه خالی

 4. آقای روحانی به مشکلات اقتصادی و مطالبات مردم بی‌توجهی می‌کند/ چرا وزیری که ناکارآمد است کنار گذاشته نمی‌شود/ امروز نیازمند فرمانده هستیم

 5. محمد اسلامی؛ گزینه دولت برای وزارت راه را بهتر بشناسید

 6. آقای روحانی! ۹۷ درصد، معرفی شریعتمداری بعنوان وزیر کار را "توهین به شعور مردم" می‌دانند

 7. چرا آخوندی استعفا کرد؟

 8. بسته اروپایی‌ها باید قبل از تحریم‌های ۱۳ آبان اجرایی شود/ موضوع برجام با FATF متفاوت است/ نمی‌توان به اظهارات مقامات اروپایی اطمینان داشت

 9. قهر جهانگیری با دولت؟/ نارضایتی اصلاح طلبان از وزرای پیشنهادی/ روایت جلیلی از گلابی، هلو و لولو/ واکنش وزیر اصلاحات به نامزدی لاریجانی برای انتخابات 1400

 10. حاجی‌بابایی: CFT یعنی آمریکا در بانکها سیستمی نصب می‌کند که براحتی به گردش مالی ایرانی‌ها دسترسی پیدا کند

 11. ضرغامی: موافق حضور زنان در استادیوم هستم/ معتقدم آقای روحانی محافظه‌کاری می‌کنند

 12. تذکر امام خمینی به حاج احمد درباره بیت جماران

 13. آخوندی رفت...  

 14. لجاجت منتظری در برابر نصیحت‌های امام خمینی (ره)

 15. دودو کردن نمایندگان هنگام اعلام نام شریعتمداری/ مخالفت مجلس با وزیر پیشنهادی کار

 16. ماموریت لاریجانی به عارف برای حل مشکل اساتید و دانشجویان دانشگاه آزاد

 17. هشدارپوتین به آمریکا

 18. دوباره نگویید اگر "گلابی" و "هلو" نیامد "لولو" می خواهد بیاید...  

 19. سوابق اجرایی ۴ وزیر پیشنهادی دولت به مجلس

 20. ترقی: جابجایی شریعتمداری از وزارت صمت به وزارت کار مشکلی را حل نمی‌کند

 21. ارز جهانگیری خلق الساعه نبود؟  

 22. جهانگیری خطاب به شریعتمداری: پشت تریبون حرف می‌زند و می‌گوید بیکارم؛ در حالی است که همین امروز مطمئن شد وزیر بعدی است

 23. تغییر کابینه به سبک دولت دوازدهم!

 24. معاون قوانین مجلس: شهردار فعلی تهران باید استعفا دهد

 25. طرح مستثنی کردن برخی مدیران از قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان منتفی شد

پربحث‌های هفته

 1. حضور زنان در ورزشگاه آزادی هیچ توجیه شرعی ندارد

 2. آقای رییس‌جمهوری! چرا نباید...

 3. عباس آخوندی استعفا داد + تصویر نامه

 4. تحلیل احمد توکلی از اثرات افزایش نرخ ارز بر اقتصاد ایران/ پول ملی در سه ماه ۱۰۰ درصد ارزش خود را از دست داد/ مهار بازار تنها کمتر از یک ماه ممکن است

 5. روحانی با پیشنهاد افزایش حقوق کارمندان موافقت کرد

 6. جایزه بی‌کفایت‌ترین وزیر جمهوری اسلامی   

 7. شریعتمداری: صدای رسای فقرا و گروه‌های خاموش در دولت و نظام خواهم بود

 8. گاف بزرگ مسیح علی‌نژاد، او را مجبور به عذرخواهی کرد!+ فیلم

 9. توکلی: سیاست تثبیت نرخ ارز و تخصیص اداری باید اعمال شود/ دولت اعلام کند بازار غیررسمی ارز را به هیچ وجه تحمل نخواهد کرد

 10. فرزند وزیر آموزش و پرورش چه می‌کند؟ خبرنگار، سرباز، طلبه یا معاون؟

 11. نامه سرگشاده اساتید به شورای نگهبان درباره لایحه CFT

 12. قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان، بازی های سیاسی و اشتیاق عجیب مدیران برای خدمت به مردم!

 13. روحانی وزرای پیشنهادی خود را به مجلس معرفی کرد/ شریعتمداری، دژپسند، رحمانی و اسلامی برای ۴وزارتخانه خالی

 14. خداحافظی با وزیر پرحاشیه/ پشت پرده تلاش برای تخریب قالیباف/ سرانجام قباله اصلاح‌طلبی و اصلاح‌طلبان شناسنامه‌دار/ انتقاد زیباکلام از روحانی

 15. جلیلی: وعده هلو جواب نداد مردم را از لولو می‌ترسانند

 16. توکلی: FATF تحفظ پذیر نیست/ از ترس مرگ نباید خودکشی کرد

 17. آمریکا با رب و روغن ما چه کار دارد؟

 18. روحانیت بیدار شوید، به فکر علاج بدبختی‌های مردم باشید  

 19. روابط خارجی ایران؛ نگاه به شرق و چند نکته

 20. آقای روحانی به مشکلات اقتصادی و مطالبات مردم بی‌توجهی می‌کند/ چرا وزیری که ناکارآمد است کنار گذاشته نمی‌شود/ امروز نیازمند فرمانده هستیم

 21. طرح جدید نمایندگان برای ادامه کار استانداران بازنشسته

 22. فوتبال مهم‌تر است یا مجلس؟

 23. واکنش کدخدایی به استعفای آخوندی: استعفا نشان داد چه کسی به ترکستان رسید  

 24. تحلیل عباس عبدی از انتقادات دیروز معاون اول رئیس جمهور: دیر شده آقای جهانگیری

 25. محمد اسلامی؛ گزینه دولت برای وزارت راه را بهتر بشناسید

آخرین عناوین