بررسی عملکرد شوراها و شورای عالی استان‌ها؛ چمران: به جای حمله کار کنید!/ اقدام خاصی ندیدم

گروه اجتماعی الف،   3970716027 ۸ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲ تکراری یا غیرقابل انتشار
چمران: به جای حمله کار کنید!/ اقدام خاصی ندیدم

رییس سابق شورای عالی استان‌ها می‌گوید: مدیریت بوده که با بی‌پولی و مشکلات خط 6 مترو را که از شهرری به شمال غرب و سعادت‌آباد رسانده است، خط هفت که کار می‌کرد اما تعطیلش کردند و دیدند که هیچ اقدامی به روی آن نمی‌شود و مجبور شدند که پنج ایستگاه آن و خط فرودگاه را دوباره راه‌اندازی کنند.

صبح نو نوشت: بیشتر از یک‌سال از شروع به کار شوراهای شهر و شورای‌عالی استان‌ها در دوره پنجم می‌گذرد، در این دوره اتفاقات تلخ بسیاری از سوی نمایندگان پارلمان شهری رخ داد که کم و بیش همه تیترهای آن را در خبرگزاری‌ها و روزنامه‌ها خوانده و تاسف خورده‌ایم. در این دوره هر چند شوراها همسو با دولت در یک جبهه سیاسی حرکت کردند اما این حرکت موازی هم نتوانست به هدفی در مدیریت شهری برسد ولی نشان دادند استعداد عجیبی در حمله به کارنامه کاری گذشتگان دارند، کارنامه پر از مردودی شوراها در این دوره یاس و ناامیدی را در بین شهروندانی که فکر می‌کردند افراد درستی را انتخاب کرده‌اند، تزریق کرد.

شوراهای شهر مهم‌ترین پارلمان‌هایی هستند که باید در مورد اتفاقات شهری تصمیم بگیرند. با اینکه دوره پنجم این شورا هم اکنون در جریان است اما هنوز هم نتوانسته خود را به شکلی که باید نشان دهد در جریان شهری قرار دهند. فسادهای مالی گسترده، انحلال و درگیری در شوراها نشانه خوبی برای یک پارلمان شهری موفق نیست، شورای‌عالی استان‌ها که نهادی بالادستی محسوب می‌شود هم در این مدت نتوانسته است اقدام موثری در جهت بهبود اقدامات شوراها داشته باشد و خودی نشان دهد.
ساز مخالف دولت

مهدی چمران، رییس سابق شورای‌عالی استان‌ها در پاسخ به این سوال که شورای‌عالی استان‌ها یک نهاد بالادستی بوده و سال‌ها کار کرده تا قانون‌هایی مثل مدیریت یکپارچه را به تصویب برساند، امروز این قانون به کجا رسیده است، می‌گوید: «در شورای‌عالی استان‌ها برای مدیریت یکپارچه از دوره سوم فعالیت کردیم و این لایحه را به مجلس بردیم، مجلس هم وزارت کشور و هم شورای‌عالی استان‌ها را موظف کرد که لایحه این قانون را تهیه کنند و در دولت به تصویب برسانند چون دولت باید آن را به تصویب برساند.»

او ادامه می‌دهد: «ما هم این لایحه را تهیه کرده و به دولت بردیم، البته قبل از دولت آقای روحانی. تقریباً می‌شود گفت که بیش از دو سال در کمیسیون زیربنایی دولت که مسوولیت این کار را داشتند مطرح شد، خیلی چانه زدیم و از این 23 موردی که قرار بود به شهرداری‌ها واگذار شود تا حدود 17 مورد به تفاهم رسیدیم. من گفتم همین 17 مورد را که به تفاهم رسیده‌ایم اجرایی کنیم چون باید آزمایش خود را هم پس می‌دادند.»

امپراطوری وزرا
چمران اضافه می‌کند: «این 17‌مورد را به دولت بردند که تصویب شود اما متاسفانه در دولت تصویب نشد چون وزرا دیدند که ممکن است بخشی از اختیارات آن‌ها گرفته و امپراطوری‌شان کوچک شود و به‌همین دلیل هم این لایحه برگشت خورد. در دولت آقای روحانی خود وزارت کشور در ادامه بحث ما مصمم شد که مدیریت یکپارچه شهری را که ما به آن مدیریت هماهنگ شهری می‌گوییم دنبال کند. در شهرداری مرکز مطالعات و تحقیقات داشتیم که روی این لایحه اقداماتی انجام و لایحه را این بار با تغییرات به وزارت کشور داده بود.»

او توضیح می‌دهد: «این اقدامات، پایه‌ای برای کار وزارت کشور شد و این وزارتخانه در زمان دولت یازدهم ظرف یک سال آن را آماده کرد و در کمیسیون خاص خودش رفت که این بار دولت آقای روحانی کمیسیونی جدید را در دولت با نام کمیسیون شورای شهر تهران پیش‌بینی کرد. در این کمیسیون حدود 11 وزیر حضور داشت که موضوعات تهران را بررسی کنند، رییس شورای شهر تهران و شهردار تهران هم در این شورا عضو بودند. البته در دوره اول من عضو نبودم و آقای مسجد جامعی و شهردار تهران آقای قالیباف شرکت می‌کردند. البته سال بعد که من رییس شورا شدم به این کمیسیون رفتم.»

رییس سابق شورای‌عالی استان‌ها می‌گوید: «در این جلسات پیشنهاد دادم که رییس شورای‌عالی استان‌ها هم به نمایندگی از کل کشور در این کمیسیون حضور داشته باشد که این قبول شد، مدیریت یکپارچه شهری در این کمیسیون مدت‌ها بحث شد؛ به تصویب رسید و به هیات دولت رفت اما مثل دولت قبلی تصویب نشد. هنوز هم مسکوت مانده است، یعنی وزرای آقای روحانی هم نخواستند امپراطوری‌شان کوچک شود.»

مدیریتی برای برنامه‌های توسعه‌ای کشور

او با بیان اینکه مدیریت یکپارچه در برنامه سوم و چهارم توسعه مطرح و تصویب شده و باید انجام می‌شده، اما متاسفانه انجام نشد، اظهار می‌دارد: «زمانی که از این موضوع مایوس شدیم، قرار شد تا لایحه‌ای را در شورای‌عالی استان‌ها به مجلس ارائه دهیم که تصویب شود. یکی از کارهایی که در شورای‌عالی استان‌ها صورت گرفت این بود؛ با توجه به اینکه مجلس برای شوراها کمیسیون خاصی نداشت و شورای‌عالی استان‌ها می‌خواستند لایحه بدهند یا شوراها موضوعات خود را طرح کنند این موضوعات به کمیسیون سیاست خارجی و امنیت ملی ارجاع می‌شد.»

چمران ادامه می‌دهد: «این کمیسیون خودش به اندازه کافی گرفتاری دارد و فرصت زیادی برای این کارها نمی‌توانستند اختصاص دهند و این کار خیلی همگن امورات آن‌ها نبود، به‌همین دلیل پیشنهاد دادیم که مجلس کمیسیون خاص شوراها و مدیریت شهری تشکیل دهد که خوشبختانه در مجلس مطرح شد و این سومین دوره‌ای است که کمیسیون شورا هست و کارش را انجام می‌دهد. بنابراین با کمیسیون شوراها صحبت کردیم و آن‌ها گفتند که روی این موضوع کار شده و طرحی بدهید که زودتر در مجلس مطرح شود، ما هم قبول و همکاری کردیم. لایحه مدیریت یکپارچه شهری را آن‌ها آماده کردند اما کمیسیون شوراها هنوز این موضوع را در صحن مجلس مطرح نکرده است.»

درآمدهای پایدار را دولت تصویب نکرد
رییس سابق شورای‌عالی استان‌ها درباره سرنوشت طرح درآمدهای پایدار به‌عنوان یکی دیگر از طرح‌های موثر در اداره بهتر شهرها می‌گوید: «طرح دیگری به نام «درآمدهای پایدار» داشتیم که به هیات دولت رفت و تصویب نشد. این اتفاق دلایلی داشت. به‌عنوان مثال وزارت دارایی مالیات بر ارزش افزوده را مطرح و گفته بود که این مالیات باید دست این وزارتخانه باشد و ربطی به شوراها ندارد. الان حدود 30 درصد این مالیات برای شوراهاست که البته همه آن برای شورا بوده است، مالیات بر ارزش افزوده عوارض شهرداری است از اول هم خودشان می‌گرفتند، در سال 82 گفتند این عوارض باید تجمیع شود.»

او ادامه می‌دهد: «شهرداری‌ها عوارض کارخانه‌های اطراف شهر را وصول می‌کردند و راحت‌تر هم این کار صورت می‌گرفت، بعد گفتند استانداری‌ها باید مالیات‌ها را بگیرند و دوباره از استانداری‌ها به شهرداری‌ها توزیع شود که کار را سخت‌تر و پیچیده‌تر می‌کرد.»

رکب دولت به شوراها
چمران توضیح می‌دهد: «در آن زمان درآمدهای جامع را برداشتند و به مالیات ارزش افزوده تبدیل کردند و گفتند عوارضی را که شهرداری از کارخانه‌ها می‌گیرد را ما به صورت مالیات بر ارزش افزوده از محصولات آن‌ها می‌گیریم و بعد باز تجمیع عوارض را برداشتند. اینجا تبدیل به مالیات بر ارزش افزوده شد، در مجلس که می‌خواستند تصویب کنند، گفتند یک سری مالیات جدید می‌گیریم و به جای اینکه به درآمد شهرداری‌ها که از این نظر فشل هستند، اضافه کنند درصدی از آن را به شهرداری‌ها دادند و شاید بعد از 12 جلسه کمیسیون مجلس به 50-50 رسیدیم. سال بعد که مالیات بر ارزش افزوده افزایش یافت اینها به جای اینکه این درآمد اضافه را هم 50-50 کنند این کار را نکردند و تنها همان توافق اولیه را مد نظر قرار داده و اضافه آن مقدار را به وزارت دارایی دادند.»

رییس سابق شورای‌عالی استان‌ها ادامه می‌دهد: «یعنی به اسم عوارض این درآمدها به جیب دولت و خزانه رفت و الان سهم شهرداری حدود 32 درصد شده است. در قانون جدیدی که وزارت دارایی در مجلس به‌عنوان درآمد پایدار برای شهرداری‌ها داد، گفته بود مالیات بر ارزش افزوده عوارض نیست و همه آن باید به خزانه برود و بعد شهرداری‌ها باید براساس همین 32 درصد با سازمان برنامه و بودجه مثل وزارتخانه‌ها، تفاهمنامه بنویسند تا طرح بدهند و در صورتی که طرحشان قبول شد به آ‌ن‌ها بودجه بدهند.»

او می‌گوید: «با این وضعیت پول نقدی که قرار بود به شهرداری‌ها داده شود از بین می‌رفت که ما به شدت ایستادیم و در برنامه پنجم اجازه تصویب آن را ندادیم و خوشبختانه تصویب هم نشد، حتی این طرح به کمیسیون تلفیق هم رفته بود و اما حذف شد و قرار شد به همان صورت قبل باشد. ما این درآمدهای پایدار را در دولت پیگیری می‌کردیم که از شورای‌عالی استان‌ها بیرون آمدم، آقای مهندس افشانی، شهردار تهران زمانی که معاون عمرانی وزیر کشور بود این موضوع را به هیات دولت برد و با وزارت دارایی صحبت کرد و به این تفاهم رسیدند که این مبالغ به خزانه نرود.»

همسویی دولت و شوراها به نفع کیست؟

چمران در پاسخ به این سوال که جبهه‌گیری سیاسی شورای‌عالی استان‌ها و همسو بودن با دولت می‌تواند برای تصویب این طرح کمک کند، پاسخ می‌دهد: «آن زمانی که تلاش می‌کردیم بودجه بگیریم ممکن بود برخی از ما خوششان نیاید یا با آقای قالیباف در این زمینه جلسه‌ای برگزار نکنند، زمانی که آقای احمدی‌نژاد رییس‌جمهوری بود چند جلسه خصوصی گذاشتیم تا تفاهم به وجود بیاید و براساس همان می‌توانستیم بودجه بگیریم. برای خرید مترو و اتوبوس صحبت کردیم و به خاطر دارم که نزدیک به 1000 دستگاه اتوبوس برای تهران گرفتیم یعنی جیره یک ساله را نزدیک مهرماه وصول کردیم و آن سال وضع خیلی خوبی پیش آمد.»

او می‌گوید: «در دولت آقای روحانی هم این ارتباط بود و اگر 100 درصد از آنچه را که تصویب می‌شد نمی‌دادند حداقل 70 تا 80 درصد را می‌گرفتیم؛ با اینکه از نظر سیاسی همسو و هم جهت نبودیم. من انتظار داشتم که شورای‌عالی استان‌ها و شهرداری تهران و به نظر می‌رسد که رییس شورای شهر که جزء گروه‌های اصلاح‌طلب است و با آقای روحانی ملاقات می‌کنند باید خیلی نزدیک باشند اما با این نزدیکی‌ها تا به حال هیچ سودی برای شورای شهر تهران نداشته است نه برای مترو و نه اتوبوس.»

اقدام خاصی ندیدم
او با بیان اینکه شوراهای شهر و شورای‌عالی استان‌ها اقدامات چشمگیری نداشتند، در ارزیابی فعالیت یک سال گذشته این دو نهاد می‌گوید: «به نظرم کار عملی و اجرایی که نتیجه بخش باشد به جزء پیشنهادهایی که اعضای شورا در زمینه‌های مختلف داشتند چیز خاصی را عملاً ندیدم که اجرا شود.»

رییس سابق شورای عالی استان‌ها با اشاره به اینکه خیلی از اقدامات در دوره قبل شهرداری با مدیریت بالا صورت گرفته است، ادامه می‌دهد: «90 درصد خط 6 آماده است که این خط با پول مردم درست شده بود و پز دادن ندارد ولی بالاخره مدیریت بوده که با بی‌پولی و مشکلات خط 6 مترو را که از شهرری به شمال غرب و سعادت‌آباد رسانده است، خط هفت که کار می‌کرد اما تعطیلش کردند و دیدند که هیچ اقدامی به روی آن نمی‌شود و مجبور شدند که پنج ایستگاه آن و خط فرودگاه را دوباره راه‌اندازی کنند. این‌ها کار می‌کردند و اگر مشکلی هم داشت می‌توانست در طول انجام کار حل شود. مشکلات اساسی‌ای نبود.»

چشم‌اندازی مثبت برای آینده شهر
او درباره اینکه چشم‌انداز آینده شوراها را چطور می‌بیند، اضافه می‌کند: «چشم‌اندازی که دارم مثبت است، درست است که دچار مشکلاتی می‌شوند اما همه مشکلات بستگی به خودشان ندارد و مشکل‌آفرینی هم برایشان می‌شود، دولت و مجلس هنوز شوراها را خوب نپذیرفته‌اند و شاید چون آنها را رقیب خود می‌دانند. شورایی‌هایی که به مجلس وارد می‌شوند به نفع شوراها هستند که می‌توانیم درباره قوانین با آن‌ها تعامل کنیم، حدود 110 عضو شورا به مجلس ورود پیدا کردند که یا شهردار بوده‌اند یا عضو شورا. باید از مشکلات عبور کرد و این به نفع مردم، دولت و مجلس است.»

رییس سابق شورای عالی استان‌ها اضافه می‌کند: «با حضور شوراها دولت کوچک‌تر می‌شود و کارها سریع‌تر و ارزان‌تر انجام می‌شود تا سیستم‌های دولتی، البته این‌ها منوط به این است که نمایندگان دلسوزی را داشته باشند و به قسمی که یاد می‌کنند به آن پایبند هستند.»

گوشی شاپ الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۲۸ مهر ۱۳۹۷بهره برداری از ادامه شمالی بزرگراه صیاد شیرازی  
۲۷ مهر ۱۳۹۷ چرا ساختمان بهشت بعد از قالیباف آرام نگرفت؟
۲۵ مهر ۱۳۹۷دهقان: تیم اقتصادی دولت از نظرات اقتصاددانان حداکثر بهره را ببرد
۲۵ مهر ۱۳۹۷ آقای رییس‌جمهوری! چرا نباید...
۲۴ مهر ۱۳۹۷کنایه سنگین یک اصلاح طلب به شورای شهر تهران
۲۴ مهر ۱۳۹۷افشانی رفتنی شد؛ آغاز دوباره ماراتن انتخاب شهردار/گزینه های احتمالی برای حضور در بهشت/ محسن هاشمی شهردار می شود؟
۲۳ مهر ۱۳۹۷عضو شورای شهر: افشانی تا ۲۴ آبان شهرداری تهران را ترک می‌کند
۲۳ مهر ۱۳۹۷قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان، بازی های سیاسی و اشتیاق عجیب مدیران برای خدمت به مردم!
۲۲ مهر ۱۳۹۷در جلسه ۲ ساعته افشانی با شورای شهری‌ها چه گذشت؟
۲۲ مهر ۱۳۹۷عضو شورای شهر: هزینه ماهانه هر عضو شورا ۵.۹ میلیون است
۲۲ مهر ۱۳۹۷هاشمی: افشانی گفته اجازه بلبشو در شهرداری را نمی‌دهم
۲۲ مهر ۱۳۹۷نشست اعضای شورای شهر برای تعیین تکلیف شهردار آینده

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

مهران۵۸۴۱۹۳۰۷:۲۹:۲۴ ۱۳۹۷/۷/۱۶
انصافا این شورا که تنها کاری که کرده عوض کردن نام چند خیابان و قراردادن چند بنر اونم از نوع بحث برانگیز بوده هنوز بعد از دو سال یه شهردار درست نیومده کار بکنه البته توقعی نمیره وقتی عضو شورای شهر میگه وظیفه شهردار نیست کار اجرایی بکنه بهتر از این هم نباید باشه
ناشناس۵۸۴۲۳۶۰۸:۱۱:۵۹ ۱۳۹۷/۷/۱۶
نه اینکه شما خیلی کار کردید ؟
ناشناس۵۸۴۳۶۱۰۹:۲۴:۵۶ ۱۳۹۷/۷/۱۶
به قول شما اینان کار نکردند و اتوبانها و خطوط مترو و فضاهای سبزی که در 12 سال قبل ساخته شده همین جوری از زیر بوته به عمل آمده اند خوب حالا از دوستان شما خواسته کار کنند زیرا دیگر اتوبان و مترو از زیر بوته عمل نمی آید و تونل و ساخت و ساز هم همین جوری نمی شود شما چرا ناراحت شدی؟؟ یعنی می خواهید اینان هم مانند آنان کار نکنند؟؟؟
ناشناس۵۸۴۲۴۴۰۸:۱۴:۳۴ ۱۳۹۷/۷/۱۶
اقای چمران سکوت برای شما بهتر است حتی اگر دولت حاضر بدترین دولت از ابتدای تاریخ باشد عملکردش از شما که 20 سال اختیار تهران را در دست داشتید بهتر بوده
ناشناس۵۸۴۶۵۰۱۱:۱۵:۱۴ ۱۳۹۷/۷/۱۶
در 14 سال چمران تهران به اندازه 140 گذشته اش پیشرفت کرد.
ناشناس۵۸۴۶۵۷۱۱:۱۶:۵۰ ۱۳۹۷/۷/۱۶
بزرگترین کاری که اصلاح طلبان می توانند انجام دهند این است که مثلا پایه های پل های تهران را رنگ کنند.
ناشناس۵۸۴۶۵۸۱۱:۱۷:۱۵ ۱۳۹۷/۷/۱۶
به نظرم اون جوری کار کردن ادامه پیدا نکرد بهتره من بدون جناحی فکر کردم می گویم در دوره شهردار سابق عملا پاساژ سازی و ساخت ساختمانهای بلند مرتبه اداری و مسکونی رونق زیادی پیدا کرد و آرامش و آسایش رو از شهر گرفت نمونه قابل مشاهده ان هم ساخت چند ساختمان تجاری کنار پارک ساعی است سایه آن روی پارک را می پوشاند و کار بسیار غیر درستی بود بهتر بود بجای ساخت وسازهای اینگونه که پول آن برای جاهای دیگری خرج بشود اصلا نه ساخت ساز غیر اصولی انجام بشود نه کار عمرانی با پول آن
ناشناس۵۸۵۴۳۳۱۷:۱۷:۲۳ ۱۳۹۷/۷/۱۶
یکی به داد پل های عابرپیاده برسه تا فاجعه درست نشده، اکثر سایبان های پلهای مکانیزه تخریب شده و احتمالا در اولین بارندگی کلی هزینه روی دست شهرداری بزاره چون پله برقی ها به شدت خراب خواهن شد. کلی هزینه این سرمایه های شهر شده ، زمستان نزدیکه
کلاسی نوجاباما-JB97DH3بیمه azki

پربحث‌های امروز

 1. عباس آخوندی استعفا داد + تصویر نامه

 2. آخوندی: ساخت خانه در بیابان مثل «مسکن مهر»، راه‌حل نیست

 3. قیمت خودرو در سراشیبی سقوط/ دلالان هم فروشنده شدند!

 4. روابط خارجی ایران؛ نگاه به شرق و چند نکته

 5. گزارش از پادگان 08 خاش/ سربازانی با ریش‌های سفید+ عکس

 6. عسگراولادی: به سیف گفتم دو ماهه مسئله ارز را حل می کنم/ آقای روحانی سخنران خوبی است، اما در عمل تیم اقتصادی ایشان موفق نبود/ تحریم ۱۳ آبان ترسی ندارد/ سلطان زیره شدم

 7. فوتبال مهم‌تر است یا مجلس؟

 8. خداحافظی با وزیر پرحاشیه/ پشت پرده تلاش برای تخریب قالیباف/ سرانجام قباله اصلاح‌طلبی و اصلاح‌طلبان شناسنامه‌دار/ انتقاد زیباکلام از روحانی

 9. حضور زنان در ورزشگاه‌ها دغدغه عموم مردم ایران نیست

 10. هر ایرانی چقدر بنزین می‌سوزاند؟

 11. نوبخت: بودجه سال ۹۸ آماده شد

 12. اقتصاد خوانده‌هایی که اقتصاد دان نیستند

 13. آخوندی: امروز آخرین روز کاری‌ام است

 14. آمریکا با رب و روغن ما چه کار دارد؟

 15. کدخدایی: اطلاع از وظایف مجمع نیازی به نامه‌نگاری با رئیس مجلس نیست/ وزیر بیراهه نرود

 16. مثله کردن آنجلینا جولی و آزمون اردوغان

 17. چرا افشانی برای ماندن دست و پا میزند؟  

 18. حکایت نماینده ای که نخوانده به لایحه سی اف تی رای داد/ سپاه هدف کینه توزی آمریکاست

 19. رئیس قرارگاه خاتم الانبیاء: شهرداری بدهی‌اش به سپاه را با املاک پرداخت کند

 20. چرا با ارز ۴۲۰۰ تومانی کالا‌های اساسی ۵۰ درصد گران شده است؟

 21. نظر علی علیزاده درباره قتل جمال خاشقچی  

 22. همنشینی ۲ بازیگر با مجرم آشوب‌های پاسداران + عکس

 23. واکنش کدخدایی به استعفای آخوندی: استعفا نشان داد چه کسی به ترکستان رسید  

 24. پاسخ آخوندی به توییت کدخدایی

 25. ترامپ: توضیح ریاض درباره خاشقچی معتبر است/ برای مهار ایران به سعودی نیاز داریم

پربحث‌های دیروز

 1. روحانیت بیدار شوید، به فکر علاج بدبختی‌های مردم باشید  

 2. نژادپرستی علیه ایرانی ها پشت ویترین ترکیه ای!

 3. روایتی تکان‌دهنده از حرمسرای قذافی

 4. آخرین خبرها از تعیین قیمت‌ جدید خودروها

 5. خادمی: بنزین با فعال شدن کارت سوخت "دو نرخی" می‌شود

 6. آیت‌الله خاتمی: سازمان‌های بین‌المللی قابل اعتماد نیستند/ مشکلات کشور با عصبانیت حل نمی‌شود

 7. مجید شاکری: دولت نسخه‌ای برای اقتصاد نداشته و گوش شنوا هم برای هیچ راهکاری ندارد/ از اظهار نظر سیاسیون در حوزه‌های اقتصادی نگران هستیم/ رکورد تورمی خواهیم داشت

 8. جزئیات طرح «معلم تمام‌وقت»/ ابلاغ طرح از اوایل آبان‌ماه به استان‌ها

 9. چرا ساختمان بهشت بعد از قالیباف آرام نگرفت؟

 10. آزادسازی دوباره نرخ سود بانکی؛ بانک‌ها از ۱۵ تا ۲۳ درصد سود می دهند

 11. واکنش نماینده ولی فقیه در سپاه به ورود زنان به استادیوم

 12. عکسی که نشنال جئوگرافیک از دختر ایرانی منتشر کرد

 13. کاهش قیمت خودرو در بازار سرعت گرفت

 14. هشدار پرویز پرستویی درباره روندی بسیار خطرناک در سینما/ قرار نیست فقط نقش حاج کاظم بازی کنم

 15. انتخابات میان دوره‌ای کنگره آمریکا؛ همه پرسی درباره ترامپ و سرانجام تحریم‌ها علیه ایران

 16. چرت زدن اردوغان در یک برنامه زنده تلویزیونی سوژه رسانه ها شد  

 17. موگرینی: طرح کانال پرداخت مالی مستقیم با ایران طی هفته‌های آینده اجرایی می‌شود

 18. عملکرد نامطلوب خانه کارگری ها در وزارت کار

 19. گروه ویژه اقدام مالی تا فوریه 2019 به ایران مهلت داد

 20. ایرلاین‌ها؛ ارز نگیریم فقط ۳ ماه دوام می‌آوریم/اهمال بانک مرکزی در اختصاص ارز

 21. آیا سربازی 24 ماه می‌شود؟

 22. اطلاعیه مهم ایدرو؛ خودروسازان حق افزایش خودسرانه قیمت ندارند

 23. ایران در دو هفته اول ماه اکتبر 2.2 میلیون بشکه در روز نفت صادر کرد

 24. ماکرون از تصمیم اروپایی‌ها برای تعلیق سفرهای سیاسی به عربستان خبر داد

 25. معمای گنج همدان+ عکس

پربحث‌های هفته

 1. حضور زنان در ورزشگاه آزادی هیچ توجیه شرعی ندارد

 2. روحانی: به محض انتخاب من در سال ۹۲ قیمت دلار پایین افتاد، بازار آرام شد و امیدها بالا رفت/ به عنوان رئیس‌جمهور لیست قیمت اجناس را هر روز می‌بینم و می‌دانم وضع زندگی مردم چگونه است

 3. قالیباف: نشستگانِ محترم و مسئول، لطفا برخیزید و اقدامی کنید+ عکس

 4. آقای رییس‌جمهوری! چرا نباید...

 5. تحلیل احمد توکلی از اثرات افزایش نرخ ارز بر اقتصاد ایران/ پول ملی در سه ماه ۱۰۰ درصد ارزش خود را از دست داد/ مهار بازار تنها کمتر از یک ماه ممکن است

 6. روحانی با پیشنهاد افزایش حقوق کارمندان موافقت کرد

 7. ابلاغ حکم ۷ ماه حبس قطعی حسن عباسی

 8. عباس آخوندی استعفا داد + تصویر نامه

 9. سایه شهاب ایرانی بر آسمان حیفا و تل‌آویو + تصاویر

 10. پسته در بازار تهران کیلویی ۱۰ دلار

 11. آخوندی: ساخت خانه در بیابان مثل «مسکن مهر»، راه‌حل نیست

 12. لوطیان جاده‌ها یا مرگ قانون؟!/ سمندی که یخچال فریزر است!

 13. فرمانده ناجا: خاوری را می‌توانیم یک‌هفته‌ای بازداشت کنیم

 14. دخیل بر آستان «سلبریتی»ها!

 15. توکلی: سیاست تثبیت نرخ ارز و تخصیص اداری باید اعمال شود/ دولت اعلام کند بازار غیررسمی ارز را به هیچ وجه تحمل نخواهد کرد

 16. آیا قالیباف از کشور خارج شده است؟ + عکس

 17. تهاجم معماری «سبک اروپایی» به شهر قم!  

 18. اتهام‌زنی آمدنیوز به الف؛ قالیباف به الف سفارش خبر داد!

 19. نامه سرگشاده آیت‌الله مکارم شیرازی به رئیس قوه قضائیه؛ بیانات جنابعالی قانع کننده نبود

 20. خرید نفت کره‌جنوبی از ایران به صفر رسید

 21. فرزند وزیر آموزش و پرورش چه می‌کند؟ خبرنگار، سرباز، طلبه یا معاون؟

 22. واکنش مطهری به دادستان کل درباره حضور زنان در ورزشگاه‌ها

 23. فیش حقوقی مدیری که حاشیه‌ساز شد +عکس

 24. افشانی رفتنی شد؛ آغاز دوباره ماراتن انتخاب شهردار/گزینه های احتمالی برای حضور در بهشت/ محسن هاشمی شهردار می شود؟

 25. قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان، بازی های سیاسی و اشتیاق عجیب مدیران برای خدمت به مردم!

گوشی شاپ

پربحث‌های امروز

 1. آخوندی: ساخت خانه در بیابان مثل «مسکن مهر»، راه‌حل نیست

 2. گزارش از پادگان 08 خاش/ سربازانی با ریش‌های سفید+ عکس

 3. حضور زنان در ورزشگاه‌ها دغدغه عموم مردم ایران نیست

 4. رئیس قرارگاه خاتم الانبیاء: شهرداری بدهی‌اش به سپاه را با املاک پرداخت کند

 5. وزیر کشور هم آمار نجومی داد؛ در دوران مسئولیت من ۷۰۰ هزار معتاد کم شد

 6. صدور ویزای ۲۴ ساعته امکان ندارد/ صف خرید برای ویزای ۶۰۰ هزار تومانی! + عکس و فیلم

 7. سرانجام ازدواج‌های اینترنتی

 8. کاهش خروج غیرقانونی کالاهای اساسی/ مناطق آزاد، روزنه‌ای که بسته می‌شود

 9. محسنی اژه‌ای: احکام اخلالگران اقتصادی سریعاً اجرا شود

 10. نحوه مشارکت اندیشمندان در تکمیل و ارتقای الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت اعلام شد

 11. استندآپ جدید علی صبوری/ برخی مسئولان را باید با صندلی‌هایشان به خانه برد!   

 12. ۷ مدیر متخلف دانشگاه آزاد با دستور طهرانچی برکنار شدند

 13. ثبت‌نام یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر برای راهپیمایی اربعین

 14. رشد ۴۴ درصدی کشفیات مواد مخدر نسبت به پنج سال گذشته

 15. کلاف سردرگم رابطه کتاب‌های درسی، کمک درسی و کنکور

 16. استقبال دکتر نوربخش از وزارت دکتر شریعتمداری عضو هیات امناء تامین اجتماعی

 17. مشکل صدور ویزای اربعین رفع شد

 18. دستور فرمانده کل سپاه برای کمک به زائران پاکستانی اربعین

 19. بطحائی: تعلیم و تربیت منحرف شده و اصلاح آن از عهده یک وزیر برنمی‌آید

 20. رسیدگی به پرونده سکه ثامن در شعبه ویژه دادستانی تهران

 21. انتقال ۴۰۰ دانشجوی ایرانی به دلیل مشکلات ارزی به کشور

 22. ۴۳۰ پرواز فوق العاده برای زائران اربعین

 23. سرنوشت افشانی به کجا رسید؟

 24. بدهی 480 میلیارد تومانی دولت به بیمه آتیه سازان

 25. وضعیت جاده‌ها؛ بارش باران در برخی از محورها

پربحث‌های دیروز

 1. جزئیات طرح «معلم تمام‌وقت»/ ابلاغ طرح از اوایل آبان‌ماه به استان‌ها

 2. چرا ساختمان بهشت بعد از قالیباف آرام نگرفت؟

 3. آیا سربازی 24 ماه می‌شود؟

 4. رویگری ضمن تکذیب مصاحبه در حمایت از فردوسی‌پور: نباید در برابر سلسله مراتب تشکیلاتی بایستیم

 5. نوه ارشد امام خمینی(ره) کیست؟  

 6. اختصاص ۱۰۰ هزار دینار ویژه زائرین اربعین

 7. هواشناسی ایلام به زائران اربعین هشدار داد

 8. تعطیلی مدارس پیش‌دبستانی و ابتدایی ۱۰ شهر خوزستان

 9. آخرین وضعیت راه‌های کشور

 10. قیمت بلیت اتوبوس تهران تا مهران و برعکس ۷۰ تا ۱۵۰ هزار تومان

 11. بیشترین علت مراجعه زائران اربعین به پایگاه‌های هلال احمر

 12. شرایط پرداخت کمک هزینه ازدواج به بیمه‌شدگان تامین اجتماعی

 13. هفته پر بارش در راه است/ جزییات

 14. طرح ترافیکی ویژه اربعین از فردا

 15. ۱۰۰ پرواز فوق العاده به پرواز‌های اربعین اضافه شد

 16. اثرات بسیار مخرب کنکور سراسری در مسیر تربیت دانش‌‌آموزان

 17. فیلم| شور زوار پاکستانی در مرز میرجاوه  

 18. تمهیدات امدادی ویژه اربعین در سه مرز مهران، شملچه و چذابه

 19. به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر ۱۲ قاضی در محاکم فعالیت می‌کنند/ از هر ۱۰۰ قاضی ۸.۵ نفر زن هستند

 20. "لاکچری" بازی با حیوانات خانگی

 21. دفاتر زیارتی و صدور ویزا امروز باز هستند

 22. ممنوعیت ورود کامیون‌های بدون معاینه فنی به تهران

 23. صاعقه جان دو تن را در باغملک گرفت

پربحث‌های هفته

 1. حضور زنان در ورزشگاه آزادی هیچ توجیه شرعی ندارد

 2. آخوندی: ساخت خانه در بیابان مثل «مسکن مهر»، راه‌حل نیست

 3. لوطیان جاده‌ها یا مرگ قانون؟!/ سمندی که یخچال فریزر است!

 4. فرمانده ناجا: خاوری را می‌توانیم یک‌هفته‌ای بازداشت کنیم

 5. نامه سرگشاده آیت‌الله مکارم شیرازی به رئیس قوه قضائیه؛ بیانات جنابعالی قانع کننده نبود

 6. واکنش مطهری به دادستان کل درباره حضور زنان در ورزشگاه‌ها

 7. فیش حقوقی مدیری که حاشیه‌ساز شد +عکس

 8. افشانی رفتنی شد؛ آغاز دوباره ماراتن انتخاب شهردار/گزینه های احتمالی برای حضور در بهشت/ محسن هاشمی شهردار می شود؟

 9. تولد ۲۱۸۷ نوزاد لاکچری در تاریخ طلایی ۷مهر

 10. بخشنامه رییس قوه قضاییه برای جلوگیری از زندانی شدن محکومین مهریه

 11. سلبریتی‌ها با کمک‌های مردمی به زلزله‌زدگان چه کردند؟

 12. گزارش از پادگان 08 خاش/ سربازانی با ریش‌های سفید+ عکس

 13. آزمون سردفتری و سراب اشتغال جوانان تحصیل کرده!

 14. نتیجه تمیز کاری اعضای شورای شهر تهران  

 15. حکم دادگاه بدوی پرونده راننده لندکروز صادر شد

 16. شهید آمریکایی نهضت مشروطه / «تحلیل از فراز ابرها» و «اقدام در کف خیابان»

 17. جزئیات طرح «معلم تمام‌وقت»/ ابلاغ طرح از اوایل آبان‌ماه به استان‌ها

 18. چرا ساختمان بهشت بعد از قالیباف آرام نگرفت؟

 19. حضور زنان در ورزشگاه‌ها دغدغه عموم مردم ایران نیست

 20. ایران رتبه اول رشد علمی جهان در سال ۲۰۱۷

 21. امشب در سر شوری دارم !

 22. رئیس قرارگاه خاتم الانبیاء: شهرداری بدهی‌اش به سپاه را با املاک پرداخت کند

 23. جانشین خرم‌آبادی در مورد فیلترینگ چه نظری دارد؟  

 24. ناامیدی مردم تهران از لیست امید شورای شهر

 25. چند نفر در ایران از فیلترشکن استفاده می‌کنند؟

آخرین عناوین