اگر هنوز FATF را خیانت نمی‌دانید این گزارش را بخوانید

گروه سیاسی الف،   3970715029 ۹۱ نظر، ۲۵ در صف انتشار و ۳۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
اگر هنوز FATF را خیانت نمی‌دانید این گزارش را بخوانید

کیهان نوشت: پیوستن به FATF و پذیرفتن دستورات این سازمان مافیایی، خیانت به کشور است. با عضویت در کنوانسیون‌ها و نسخه‌های استعماری همچون CFT نه تنها مشکلی از کشور حل نمی‌شود بلکه برعکس به مشکلات افزوده شده و با دست خودمان، ابزاری بین‌المللی دیگری نیز به دست دشمن داده می‌شود تا علیه ایران اقدام نماید. لازم و ضروری است تا نمایندگان مجلس هوشیارانه اقدام کرده و لوایح استعماری را از دستور کار خارج کنند.

امروز(یکشنبه) لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم (CFT) در صحن علنی مجلس مورد بررسی و رای‌گیری قرار می‌گیرد.

لایحه مذکور چهارمین لایحه درخواستی کارگروه ویژه اقدام مالی (FATF) از ایران است. با توجه به اختلاف نظر فراوان درباره این موضوع و بخصوص عدم تعیین تکلیف مذاکرات با اروپا، نمایندگان مجلس در جلسه 20‌خردادماه، بررسی این لایحه را دو ماه مسکوت گذاشته بودند.

در هفته‌ها و روزهای اخیر رسانه‌های زنجیره‌ای مدعی اصلاحات با هیاهو و تبلیغات گسترده به تعریف و تمجید از FATF و لزوم پیوستن به این سازمان پرداخته و منتقدان را نیز آماج حمله قرار داده‌اند.

FATF یک سازمان همکاری میان دولت‌هاست که ظاهرا به منظور مبارزه با پول‌شویی و مبارزه با تروریسم شکل گرفته است.اما حقیقت ماجرا عبارت است از‌ اشراف اطلاعاتی بر منابع و سیستم‌های مالی کشورها و اعمال خواست‌های غرب در کشورهای مختلف در مورد افراد و شرکت‌هایی است که مورد تحریم ظالمانه آنها قرار گرفته‌اند.

پیوستن به FATF و پذیرفتن دستورات این سازمان مافیایی، خیانت به کشور است. چرا؟! به این موارد توجه کنید:

موضوع فنی یا دعوای سیاسی؟!

منتقدان FATF همواره با استناد به دلایل کارشناسی و فنی به نقد موضوع پیوستن ایران به این سازمان مافیایی پرداخته‌اند. در سوی مقابل، مدافعان FATF به این دلیل که دستشان از استنادات کارشناسی و فنی خالیست، تعمدا این مسئله فنی را به یک دعوای سیاسی تقلیل داده‌اند.

هدف اصلی بزک‌کنندگان FATF از تقلیل یک مسئله فنی به دعوای سیاسی، ایجاد یک فضای دو قطبی و سپس ماهیگیری از این فضا است.

طیف مدعی اصلاحات همزمان با دوقطبی کردن فضای کشور، در اقدامی مسبوق به سابقه معیشت مردم را گروگان گرفته و با ایجاد دوگانه‌های دروغین همچون «FATF، معیشت» اینگونه القاء می‌کند که اگر بنا به خواست آنان عمل شود کشور گلستان شده و اگر خلاف آن عمل شود، کشور دچار مصیبت و فاجعه اقتصادی می‌شود!

بزک‌کنندگان FATF با حمله به منتقدان، هر فردی را که با پیوستن به این سازمان مافیایی مخالف است، «مدافع پولشویی» و «مدافع قاچاق» و «مخالف شفافیت» و «جماعتی که ریگی به کفش دارد» معرفی می‌کند.

این طیف در ماجرای برجام نیز به دلیل آنکه دستش از استنادات کارشناسی و فنی خالی بود، ضمن «کاسب تحریم» نامیدن منتقدان، با ایجاد دوگانه «هسته‌ای-معیشت» اینگونه القاء کرد که اگر برجام امضا و اجرا شود، کشور گلستان شده و اگر برجام اجرا نشود، معیشت مردم نابود می‌شود.

افکار عمومی هنوز وعده‌های اقتصادی دولتمردان و طیف اصلاح‌طلب درخصوص برجام را فراموش نکرده است. وعده‌هایی از قبیل «لغو یکباره همه تحریم‌ها از جمله تحریم‌های مالی و بانکی»، «کاهش قیمت ارز»، «رفع مشکل بیکاری، گرانی و رکود»، «سرازیر شدن سرمایه خارجی به کشور»، «به تاریخ پیوستن همه تحریم ها» و...

بدون برجام دلار 3300 تومان بود و با برجام به مرز 19 هزارتومان هم رسید. پراید 40 میلیونی و سکه 5 میلیونی و افزایش 72 درصدی قیمت مسکن در یکسال و گرانی سرسام آور اقلام ضروری خانوار همگی نتیجه اجرای برجام و به عبارت دیگر نتیجه غفلت از ظرفیت‌های عظیم داخلی و بی‌توجهی به مقاوم سازی اقتصاد کشور است.

رسانه‌ها و شخصیت‌هایی که پیش از امضای برجام و اجرایی شدن آن حل همه مشکلات کشور از اقتصادی تا آب خوردن مردم را به برجام منوط کرده و هر روز تاخیر در تصویب آن را موجب تحمیل هزار میلیارد تومان خسارت به کشور می‌دانستند امروز نیز پایان مشکلات را به تصویب FATF مرتبط می‌کنند، واقعیت آن است که برجام داشته‌های هسته‌ای را برد و مشکلات اقتصادی را حل نکرد و FATF نیز امنیت و اقتصاد کشور را قربانی خواهد ساخت.

اجرای FATF از سال 95

حامیان FATF اینگونه القاء می‌کنند که ایران تاکنون ارتباطی با این سازمان نداشته و اگر در آینده به آن بپیوندد و دستورات آن را اجرایی کند، فتح الفتوحی اقتصادی رخ خواهد داد.

این ادعا در حالی است که در خرداد 95 وزارت خارجه و وزارت اقتصاد دولت روحانی بدون هماهنگی و یا اخذ مجوز از مجلس و یا از شورایعالی امنیت ملی، اقدام به «توافق محرمانه»! با FATF کرده و متعهد و موظف شد 41 مورد دستورات گروه مذکور را که در قالب «برنامه اقدام Action Plan» پذیرفته بود، در زمان‌بندی‌های مشخص، به اجرا در آورد.

لازم به ذکر است که پس از افشای توافق صورت گرفته با «گروه ویژه اقدام مالی FATF»در رسانه ها؛ وزرای خارجه و اقتصاد و رئیس‌بانک مرکزی- 12 مرداد 95- از اینکه اقدام به توافقی کرده‌اند که در صلاحیتِ دستگاه‌های دیپلماسی و اقتصادی نبوده و جنبه‌های متعدد سیاسی و امنیتی آنها را در توافق در نظر نگرفته بودند، مورد توبیخ قرار گرفتند.

دولت و وزارت خارجه در اقدامی تامل برانگیز از سال 95 تاکنون 37 بند از 41 بند تعهداتی را که مخفیانه به FATF داده‌اند، اجرا کرده‌اند و تنها وقتی نوبت به مطالبات مربوط به اصلاح قوانین رسیده، مجبور شده‌اند مجلس را با ارسال لایحه مطلع کنند!

پس علی‌رغم ادعای بزک‌کنندگان FATF، اینطور نیست که در آینده دستورالعمل FATF را اجرا کرده و از منافع اقتصادی آن بهره‌مند شویم، بلکه اکنون بیش از 2 سال است که دولت اجرای دستورالعمل‌های این سازمان را آغاز کرده ولی هیچ تغییری در مبادلات بانکی ایران با بانک‌های خارجی و همچنین وضع معشیتی مردم ایجاد نشده است.

لازم به ذکر است که در روزهای گذشته یکی از کارشناسان اقتصادی گفته بود که اطلاعات 400 صرافی در شرایط تحریمی در قالب FATF به طرف‌های خارجی ارائه شد و همین اقدام خسارت آفرین منجر به تشدید شوک ارزی در ماه‌های اخیر شد.

علاوه‌بر این «محمود واعظی» رئیس‌دفتر رئیس‌جمهور- 7 مهر 97- در گفت‌و‌گویی تلویزیونی ریشه گرانی بازار ارز را توطئه رژیم سعودی و آمریکا دانسته و اعلام کرد که آمریکا، امارات و رژیم سعودی بازارهایی در سلیمانیه، هرات و دوبی درست کرده‌اند که ارز را در این بازارهای کوچک بالا برده و بازار ایران هم از آنها تبعیت می‌کند.

با توجه به این اظهارنظر و اظهارات مشابه دیگر، بیش از پیش ثابت می‌شود که حامیان و اربابان شبکه اخلالگر ارزی دقیقا همان کشورهایی هستند که FATF را پخت و پز کرده و براساس منافع خود تنظیم کرده‌اند.حال سوال این است که با چه منطق و استدلالی ما باید به یک سازمان بین دولتی مافیایی بپیوندیم که ساز و کار آن در اختیار اربابان شبکه اخلالگر ارزی است؟!

تحریف نظر رهبری!

حامیان FATF تاکنون بارها با طرح مباحثی همچون «رهبر انقلاب در موضوع FATF اختیار را به مجلس و دولت دادند» و «مقام معظم رهبری با FATF موافق هستند» و موارد مشابه دیگر با مغلطه به دنبال هموارسازی تصویب لوایح خسارت بار مرتبط با FATF هستند.

این در حالی است که نسبت مدیریتی ولی‌فقیه با دستگاه‌های حاکمیتی- که همه، مشروعیت خود را از ولایت دارند- یک مدیریت کلان ارزشی است. به این معنی که هر مسئول و نهاد و دستگاهی در نظام جمهوری اسلامی شرعا و قانونا موظف است سیاست‌های کلی ترسیم شده از سوی ولی‌فقیه را در جهت‌گیری، رفتار، موضع‌گیری و تصمیم‌گیری خود لحاظ کند. 

در ماجرای FATF متاسفانه در رعایت مبانی و سیاست‌های کلی انقلاب اسلامی کوتاهی صورت گرفته بود که رهبر حکیم انقلاب در دیدار 30 خرداد 97 به آن‌ اشاره کردند. مقام معظم رهبری 30 خرداد در دیدار رئیس، نمایندگان و جمعی از کارکنان مجلس شورای اسلامی پیرامون نوع مواجهه مجلس با کنوانسیون‌های بین‌المللی فرمودند: «این معاهدات ابتدا در اتاق‌های فکر قدرت‌های بزرگ و برای تامین منافع و مصالح آنها پخت و پز می‌شود و سپس با پیوستن دولت‌های همسو یا دنباله‌رو یا مرعوب، شکلِ به ظاهر بین‌المللی می‌گیرد به‌گونه‌ای که اگر کشور مستقلی مانند ایران، آنها را قبول نکند او را مورد هجوم شدید قرار می‌دهند که مثلاً ۱۵۰ کشور پذیرفته‌اند شما چطور آن را رد می‌کنید؟».

رهبر انقلاب همچنین در تبیین راه صحیح برخورد با این گونه کنوانسیون‌ها افزودند: «همان‌گونه که درباره «برخی کنوانسیون‌های بین‌المللیِ اخیراً مطرح شده در مجلس» گفتیم، مجلس شورای اسلامی که رشید و بالغ و عاقل است، باید مستقلاً در موضوعاتی مثل مبارزه با تروریسم یا مبارزه با پولشویی قانونگذاری کند». ایشان افزودند: «البته ممکن است برخی مفاد معاهدات بین‌المللی خوب باشد اما هیچ ضرورتی ندارد با استناد به این مفاد به کنوانسیون‌هایی بپیوندیم که از عمق اهداف آنها آگاه نیستیم یا می‌دانیم که مشکلاتی دارند».

گفتنی است برخی نمایندگان اصلاح‌طلب مجلس در ماه‌های اخیر برای تحمیل خواسته زیان‌بار خود و بستن دهان منتقدان به دروغ ادعای موافقت دفتر رهبری با لوایح مرتبط با FATF را مطرح کردند.

اما اقدام غیراخلاقی و رفتار دوگانه این طیف پس از اعلام نظر صریح رهبر معظم انقلاب در مورد لایحه زیان‌بار  FATF نشان داد که این جریان نه مصلحت و منافع مردم و کشور بلکه اهداف دیگری را دنبال می‌کنند.

لازم به ذکر است که رویکرد مدعیان اصلاحات در موضوع FATF دقیقا مشابه رویکرد این طیف در موضوع برجام است. یکی از پرتکرارترین دروغ‌های مدعیان اصلاحات در پسابرجام این بوده است که برجام زیر نظر رهبری امضا و اجرا شد! این دروغ پرتکرار با ۲ هدف عمده صورت گرفت. اول شانه خالی کردن از مسئولیت خسارت محض برجام و دوم بستن دهان منتقدان.

خروج از لیست سیاه

بزک‌کنندگان FATF مدعی هستند که با پذیرش دستورات این سازمان، از لیست سیاه خارج شده و زمینه مبادلات بانکی فراهم می‌شود.

برخلاف این ادعا، با توجه به سازوکار اجماعی تصمیم‌گیری در FATF و عضویت آمریکا، عربستان و رژیم صهیونیستی (به عنوان ناظر) برخورد با ایران سیاسی بوده و امکان خروج از لیست سیاه نیست.

دروغی به نام «حق شرط»

با توجه به اینکه برای عضویت در FATF نیاز به پذیرش چند کنوانسیون و بومی‌سازی تعدادی از قوانین بین‌المللی است، حامیان FATF مسئله‌ای  به‌نام «حق شرط»  که در حقوق بین‌الملل به جهت محدودسازی توان ارزش اجبارکننده معاهدات بین‌المللی گنجانده می‌شود را بارها تکرار کرده‌اند. 

اما برخلاف این ادعا با نگاهی به مفاد FATF مشاهده می‌کنیم که حق شرط از ایران گرفته شده است.

در ماده 6 کنوانسیون بین‌المللی مبارزه با تامین مالی تروریسم CFT آمده است:«هر کشور عضو در صورت لزوم، اقداماتی را از جمله در صورت اقتضاء از طریق تدوین قانون داخلی اتخاذ خواهد نمود تا اطمینان حاصل نماید اعمال کیفری در حیطه شمول این کنوانسیون، تحت هیچ شرایطی با ملاحظات سیاسی، فلسفی، عقیدتی، نژادی، قومی، مذهبی و یا سایر ملاحظات با ماهیت مشابه قابل توجیه نباشد».

همین یک پاراگراف برای از بین بردن حق شرط ایران در الحاق به CFT کافی است زیرا اعضای ناظر بر FATF که شامل عربستان و رژیم صهیونیستی می‌شود اجازه هیچ ترجمه‌ای غیر از آن را به ایران نمی‌دهند.

اهمیت داشتن حق شرط برای آن است که اگر ما چنین حقی را نداشته باشیم با توجه به کنوانسیون CFT، و حضور لیست «فهرست تحریم Specially Designated Nationals (SDN) List » طبق توصیه شماره ۴، بندهای 11 تا 18 برنامه اقدام Acction Plan، بند ۱۷ و بسیاری از قسمت‌‌های دیگر ابتدا کشورهای عضو باید اعضای حاضر در SDN را از لحاظ مالی تحت فشار گذاشته دارایی آنها را مسدود و حتی به دادگاه‌های کشورهایی چون آمریکا تحویل دهند. در این لیست که در تاریخ 24 می ‌2017 به‌روز‌رسانی شده است نام سردار قاسم سلیمانی و بسیاری نهادها و سازمان‌ها و حتی وزارتخانه‌های داخلی وجود دارد.

خودتحریمی

منتقدان برجام تاکنون بارها با استناد به دلایل کارشناسی تاکید کرده بودند که یکی از مضرات پیوستن به سازمان مافیایی FATF، داخلی‌سازی تحریم‌های ضدایرانی و به عبارتی اجرای «خودتحریمی» است.

متاسفانه پس از توافق وزارت اقتصاد و وزارت خارجه دولت یازدهم با FATF در سال 95، این خودتحریمی توسط برخی از بانک‌ها از جمله بانک سپه و بانک ملت اجرایی شد.

بر همین اساس بانک‌های ایرانی متعهد شدند که افراد حقیقی یا حقوقی که ظالمانه مورد تحریم غرب قرار گرفته بودند را در ساز و کار مالی داخلی هم مورد تحریم قرار دهند.

در راستای اجرای خودتحریمی که بانک‌های کشور به واسطه پذیرفتن رهنمودهای FATF دچار آن شدند بانک مسکن در سال 95 در بیانیه‌ای با عنوان «بیانیه و سیاست مبارزه با پولشویی» تاکید کرد:«بانک مسکن در همین راستا بیانیه و سیاست مبارزه با پولشویی خود را به شرح ذیل اعلام می‌دارد: بانک مسکن هنگام برقراری روابط کارگزاری، رهنمودها و توصیه‌های گروه ویژه اقدام مالی (FATF) را ملحوظ نظر قرار می‌دهد... بانک مسکن سوابق اطلاعات مربوط به شناسایی مشتریان و تراکنش‌های آنها را وفق ضوابط و مقررات مربوطه حفظ و نگهداری می‌نماید.» این یعنی هرگاه FATF ادعایی در مورد شخص یا شرکتی داشته باشد این بانک موظف است این سوابق را در اختیار آنها قرار دهد.

بانک مسکن همچنین در نامه‌ای به تاریخ 10 دی 96 که توسط معاون اداره کل امور شعب استان تهران تنظیم شده نوشته است: «با عنایت به تاکیدات مکرر و متعدد قبلی درخصوص ضرورت اجرای صحیح و دقیق ضوابط و مقررات مربوط به مبارزه با پولشویی و قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم توسط واحدهای تابعه ... و نظر به احتمال بازرسی جامع ... و ارسال گزارش به FATF زمینه آمادگی پاسخگویی و همکاری لازم با بازرسان نهاد مذکور را ... فراهم آورید.»

مدیرعامل بانک کشاورزی نیز-8 شهریور 95- در گفت‌وگو با یکی از پایگاه‌های خبری با بیان اینکه اجرای FATF از سوی بانک مرکزی به این بانک ابلاغ شده است، گفته بود:«تمام نرم‌افزارهای لازم برای FATF هم در بانک کشاورزی آماده است و در این زمینه ما رتبه نخست را در بین بانک‌ها در دست داریم».

بانک کشاورزی همچنین در تاریخ 96/3/8 در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: «در راستای الزام نهادهای ناظر داخلی و بین‌المللی درخصوص رعایت قوانین و مقررات مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم و به تبع آن ممنوعیت ارائه خدمات مالی به کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی و گروه‌های تحریمی ... طبق لیست اعلامی ازسوی سازمان‌های بین‌المللی (نظیر سازمان ملل، اتحادیه اروپا، وزارت خارجه آمریکا، خزانه‌داری آمریکا و ...) کلیه لیست‌های تحریمی اعلامی ازسوی بانک مرکزی ... برای همکاران ذی‌مدخل در واحدها قابل استرس می‌باشد...».

علاوه‌بر این-10 مرداد 95- واحد مستقل ارزی خطاب به مدیریت شعبه  بانک سپه در نامه‌ای در جواب درخواست یک شرکت برای ضمانت‌نامه‌های ارزی آورده است:«...در شرایط فعلی و با عنایت به مفاد نامه بازگشتی مبنی بر نامبرده شدن متقاضی ضمانت‌نامه‌ها در لیست‌اشخاص تحریمی، اجابت درخواست متقاضی امکان‌پذیر نیست».

همچنین در بهار سال 95 در نامه بانک ملت در پاسخ به درخواست قرارگاه خاتم‌الانبیا (ص) برای نقل و انتقالات ارزی؛ آمده بود:«کارسازی کلیه خدمات ارزی (بین‌المللی) برای آن دسته از مشتریان که نامشان در لیست تحریم اتحادیه اروپا و یا لیست تحریم مشترک اتحادیه اروپا و سازمان ملل می‌باشد امکان‌پذیر نیست».

در حال حاضر، حدود 285 شخص، موسسه و شرکت ایرانی در لیست تحریم‌ها قرار دارند و دولت ایران با پیوستن به FATF، متعهد به اعمال تحریم‌ها علیه آنها در داخل کشور شده است! برخی از مهم‌ترین این موسسات عبارتند از: صدا و سیما، وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، قرارگاه خاتم‌الانبیا(ص)، وزارت اطلاعات، سازمان صنایع دفاعی، دانشگاه مالک‌اشتر، گروه صنایع صنام، صنایع شهید صیاد شیرازی، صنایع شهید باقری، باتری‌سازی نیرو، صنایع پارچین و هواپیمایی مرکز تحقیقات و فناوری دفاعی و... این فهرست - که در‌برگیرنده جمعی از بهترین متخصصین و مدیران کشور نیز هست- به لطف FATF مشمول تحریم‌های داخلی شده و خواهند شد!

طبق منویات مافیای حاکم بر FATF، قاسم سلیمانی‌ها و حسین همدانی‌ها متهم محسوب می‌شوند، باید اطلاعات آنها را بی‌اغماض به دشمن داد و مورد تحریم قرار داد! در نگاه همین مافیای آمریکایی-اروپایی، جتایتکارانی مانند سازمان تروریستی منافقین، آزادیخواهانی هستند که مجازند در پاریس و نیویورک و لندن، پایگاه و دفتر و میتینگ داشته باشند و تامین مالی شوند.

لازم به ذکر است که روزنامه کیهان-13 شهریور 95- در گزارشی با عنوان «بانک‌های داخلی با اجرای FATF خودتحریمی را کلید زدند!» به تشریح اجرای دستورات FATF توسط برخی از بانک‌های کشور پرداخت.

شفافیت در آراء

نمایندگان حامی FATF یکی از دلایل حمایت خود از پیوستن ایران به این سازمان را پیاده‌سازی «شفافیت» در کشور نامیده‌اند. اگر این نمایندگان اینقدر به شفافیت و شفاف سازی علاقه‌مند هستند، پیش از رای‌گیری لایحه CFT طرح «شفافیت آرای نمایندگان» را اجرا کنند تا مشخص شود که چه کسانی مُهر تایید پای این اقدام خسارت بار می‌زنند تا فردا که رسوایی برجام تکرار شد، مسببان وضع موجود نتوانند از زیر بار مسئولیت فرار کنند.

لازم به ذکر است که حامیان FATF از مخالفان جدی شفاف‌سازی در کشور هستند. وقتی مردم مطالبه شفافیت و مبارزه با مدیران نجومی و رانت‌خواران و محتکران ارز و سکه و خودرو و اقلام ضروری خانوار را مطرح می‌کنند، دولت و مدعیان اصلاحات می‌گویند نمی‌توانیم به حساب و حریم خصوصی مردم (بخوانید نجومی بگیران و مافیای رانت و احتکار) سرک بکشیم(!) اما به FATF که می‌رسد، نوبت شفاف سازی-البته برای دشمن- می‌شود.

تسهیل در مبادلات بانکی

حامیان FATF بارها مدعی شده‌اند که یکی از فواید پیوستن به این سازمان مافیایی، تسهیل در مبادلات بانکی است.اما بازهم با تدقیق در بند‌های موجود مشاهده می‌شود مبادلات بانکی در FATF سرابی بیش نیست.

بعد از برجام، فضای اقتصادی ایران به دو بخش تحریمی و غیرتحریمی تقسیم شده است و آمریکا برای اینکه بخش تحریمی را تضعیف کند، به دنبال شناسایی دقیق‌تر نهادها، شرکت‌ها و افرادی است که به صورت پوششی و نامحسوس برای این بخش تحریمی کار می‌کنند. به واسطه اجرای استانداردهای FATF در ایران، اطلاعات اقتصادی کشور به خارج منتقل خواهد شد و نتیجه این روند، شناسایی راحت‌تر شرکت‌ها و نهادها برای آمریکا و تحریم آسان‌تر آنان خواهد بود. بنابراین امکان دارد تعداد افراد، نهادها و شرکت‌های ایرانی داخل لیست تحریمی آمریکا (SDN)، از 285 فرد و نهاد کنونی به چند هزار فرد و نهاد برسد. با افزایش تعداد افراد و نهادهای ایرانی داخل لیست تحریم‌های آمریکا، ریسک همکاری با ایران برای بانک‌های خارجی افزایش می‌یابد. بنابراین اجرای استانداردهای FATF باعث افزایش لیست تحریمی آمریکا و در نتیجه افزایش ریسک همکاری با ایران خواهد شد و در نتیجه، همکاری‌های بانکی با ایران کمتر می‌شود.
از سوی دیگر نوع مواجهه دولت با مسئله FATF دقیقا مشابه موضوع برجام است. دولت مصمم است ابتدا تعهدات خود را قبول و انجام دهد و سپس در انتظار تسهیل در مبادلات بانکی بنشیند و این چیزی نیست جز تکرار «اقدامات نقد در مقابل وعده‌های نسیه».

نسخه‌های استعماری

عضویت در کنوانسیون‌های بین‌المللی از جمله کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم(CFT) تکمیل‌کننده پازل آمریکا و افتادن در دام اوست. با توجه به وضعیت نقض عهدهای متعدد آمریکا در برجام و در آخر خروج آمریکا از برجام، چرا باید مجددا از سوراخ دیگری گزیده شویم. با عضویت در اینگونه کنوانسیون‌ها و نسخه‌های استعماری نه تنها مشکلی از کشور حل نمی‌شود بلکه برعکس به مشکلات افزوده شده و با دست خودمان، ابزاری بین‌المللی دیگری نیز به دست دشمن داده می‌شود تا علیه ایران اقدام نماید.

لازم و ضروری است تا نمایندگان مجلس هوشیارانه اقدام کرده و لوایح استعماری را از دستور کار خارج کنند.

منبع:کیهان

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۵۸۲۳۰۷۰۸:۴۸:۲۵ ۱۳۹۷/۷/۱۵
ما خواهان سیستم شفاف مالی هستیم تا مشخص شود این همه پول و سرمایه میلیاردی این کشور به کجا میرود که ما مردم این چنین در فقر و نداری زندگی میکنیم
ناشناس۵۸۳۱۶۰۱۳:۴۱:۱۲ ۱۳۹۷/۷/۱۵
جواب رئیس جمهور: این سرک کشیدن به حساب مردم است :))))
ناشناس۵۸۳۶۰۸۱۷:۴۰:۳۶ ۱۳۹۷/۷/۱۵
برو عزیز...رئیس جمهور که موافق این لایحه است..رهبر هم نظرشان را موکول به قانون کرده اند و کار را به نمایندگان مردم در مجلس سپرده اند تا دموکراسی کشور حفظ شود.
رضا۵۸۳۱۹۶۱۳:۵۲:۳۲ ۱۳۹۷/۷/۱۵
از حالا به بعد معنی دقیق فقر و نداری رو متوجه می شی
ناشناس۵۸۳۳۶۴۱۵:۰۸:۲۳ ۱۳۹۷/۷/۱۵
سلام بله شفافیت برای خودمان نه برای دشمنان. سامانه های داخلی برای شفافیت ایجاد بشه. fatf شفافیت برای دشمن ایجاد میکنه نه مردم
ناشناس۵۸۳۳۹۱۱۵:۲۴:۰۰ ۱۳۹۷/۷/۱۵
شفافیت مالی هیچ ایرادی نداره فقط برای کسانی که دنبال دلالی و پولشویی هستن موجب ضررات جبران ناپذیره
جواد۵۸۳۳۹۷۱۵:۲۶:۲۹ ۱۳۹۷/۷/۱۵
شفافیت هست اما برای خارجی ها نه مردم خودمون!!! ندیدی مجلس طرح شفافیت آرای نمایندگان را از دستور خارج کرد! ندیدی دولت قانون شفافیت حقوق مدیران دولتی را که باید روی سایت بگذارد، عمل نمیکنه!
ناشناس۵۸۳۵۰۴۱۶:۲۹:۱۹ ۱۳۹۷/۷/۱۵
بنده خدا اینها یک فیش حقوق را حاضر نشدند شفاف سازی کنند این شفاف سازی را برای کدخدا می خواهند که ما نتوانیم تحریمها را دور بزنیم
ناشناس۵۸۳۵۲۹۱۶:۴۳:۲۸ ۱۳۹۷/۷/۱۵
خیلی ساده لوحی که فکر میکنی FATF برای مردم شفافیت میاره
ناشناس۵۸۳۵۴۴۱۶:۵۵:۳۷ ۱۳۹۷/۷/۱۵
مگر مشاهده نفرمودین تیتر این مطلب رو؟گفته اگر با شفافیت مالی موافقین این مطلب رو بخونین تا مخالف شوید پس الان من مخالف شفافیت هستم از هر نوع
ناشناس۵۸۳۶۸۶۱۸:۳۸:۴۴ ۱۳۹۷/۷/۱۵
سالها بعد در کتب تاریخی این روز رو بعنوان روز ذلت خواهند نوشت
رضا۵۸۳۸۲۳۲۰:۱۷:۰۵ ۱۳۹۷/۷/۱۵
چرا مغلطه میکنید اتفاقا برجام تحریم نفت،پتروشیمی،کشتیرانی،بیمه...برداشته شد و کلی عایدات داشتیم اگر دلواپسان اجازه استفاده میدانند،ولی این مشکلاتی که بر شمردند راجع به نرخ ارز،سکه و مسکن نتیجه مشکلات بنیادی و ساختاری بوده که با خروج برجام برجسته تر شد
ناشناس۵۸۳۸۳۱۲۰:۲۴:۵۳ ۱۳۹۷/۷/۱۵
اگر یه ریال از این شفاف سازی رو به من و شما اطلاع دادن همه حق با شماست. مشکل اینه که مردم نامحرم هستن اما آمریکاییها محرم اسرار.
ناشناس۵۸۲۳۱۷۰۸:۵۳:۳۷ ۱۳۹۷/۷/۱۵
از ۴۱ الزام fatf , دولت ۴۰ مورد ان را بدون اجازه مجلس و تحت عنوان داوطلبانه انجام داد..نتیجه اش شد دلار ۱۹ هزارتومانی و سکه ۵ میلیونی..
ناشناس۵۸۳۵۹۷۱۷:۳۲:۵۸ ۱۳۹۷/۷/۱۵
از کجا به این نتیجه گیری داهیانه و عالمانه رسیدید که این ارقام حاصل پذیرش FATFبوده؟ شاید هم شهامتش رو ندارید بگید اگر اجرا نشده بود الان دلار 100 هزار تومن بود؟
ناشناس۵۸۳۸۰۹۲۰:۰۱:۵۷ ۱۳۹۷/۷/۱۵
اشتباه نکن, اجرای FATF ویا امثال برجام باعث بالا رفتن قیمت سکه و دلار نشده بلکه دلیل اصلی این وضعیت پول هایی بود در دولت نهم و دهم گم شدن و هیچ وقت معلوم نشد سر کجا در اوردن.
ناشناس۵۸۲۳۲۹۰۹:۰۱:۰۹ ۱۳۹۷/۷/۱۵
ما که چه خیانت بدانیم چه ندانیم توفیر نمیکند ، اگر این مورد به رای گذاشته میشد میشد وقت گذاشت و مطلب شما را خواند ، اساسا رد یا قبول این موارد اصلا فنی نیست و غالبا برای اغراض سیاسی گروهی خاص انجام میشود.
ناشناس۵۸۲۳۴۷۰۹:۰۸:۱۸ ۱۳۹۷/۷/۱۵
تنها راه اینه که دولت بره مذاکره جدید در مورد fatf . بهانه هم داره، میتونه بگه با خروج امریکا از برجام ، شرایط عوض شده و نیاز به مذاکره دوباره س. مخالفان این طرح مشخص نمیکنن که چرا دولت اصرار داره؟ دولت هم نمیگه چرا توضیحی در مورد علاقه شدیدش به تصویب این طرح نمیده. گفتگو هم صورت نمیگیره. مثل همیشه لجبازی، مثل همیشه گند زدن به منافع ملی
فرناز۵۸۲۳۵۳۰۹:۱۱:۱۳ ۱۳۹۷/۷/۱۵
سلام. تا جایی که من اطلاع دارم، در زمان دولت آقای احمدی نژاد بحث پیوستن به این تشکیلات مطرح بوده ولی این حجم سر و صدا به پا نشد. در ضمن اگر ایران به این گروه نپیوندد چه کار می خواهد بکند؟ در آن صورت مبادلات بانکی(در حتی بدون تحریم هم قابل انجام نیست) امیدوارم این کامنت منتشر شود.
ناشناس۵۸۲۳۵۵۰۹:۱۱:۵۷ ۱۳۹۷/۷/۱۵
لطفاً به این سوال هم پاسخ دهید که آیا 200 دولت جهان همه به کشورهایشان خیانت کرده‌اند که به این پیمان پیوسته‌اند؟
محمد۵۸۳۲۴۱۱۴:۱۴:۲۷ ۱۳۹۷/۷/۱۵
اگه 5 دقیقه وقت بگذارید در خصوص fatf به زبان انگلیسی سرچ بفرمایید متوجه خواهید شد که تنها 37 کشور و سازمان عضو این کنوانسیون هستند نه 200 کشور
ناشناس۵۸۳۵۶۶۱۷:۱۰:۳۵ ۱۳۹۷/۷/۱۵
همه یا عضوند یا عضو پیمان های وابسته که همان الزامات را دارد حرفای دیگران را کپی می منید کمی هم خود تحقیق منید
فرزاد۵۸۳۷۶۴۱۹:۲۴:۲۱ ۱۳۹۷/۷/۱۵
نه عزیز اول کشورها وارد کارگروه ها منطقه ای میشند بعد وارد کار گروه های اصلی میشند ۲۰۰ کشور با اجازه تون درسته
ناشناس۵۸۳۳۰۰۱۴:۳۶:۱۷ ۱۳۹۷/۷/۱۵
34 تا
ناشناس۵۸۳۳۶۶۱۵:۰۹:۳۳ ۱۳۹۷/۷/۱۵
سلام - کجا 200 دولت عضو شدن؟ بنظر کمتر از 40 تا هستن. - منافع کدومشون به اندازه ایران با آمریکا تضاد به این شکل داره؟
ناشناس۵۸۳۳۷۴۱۵:۱۲:۴۴ ۱۳۹۷/۷/۱۵
این عدد ۲۰۰ رودقیقا از کجا آوردی؟
ناشناس۵۸۳۳۷۷۱۵:۱۳:۳۷ ۱۳۹۷/۷/۱۵
نه آخه ما تافته جدا بافته ایم...
ناشناس۵۸۳۴۱۲۱۵:۳۴:۳۶ ۱۳۹۷/۷/۱۵
تمام آنها با اسراییل رابطه دارند بله برای اونها که مدت هاست تسلیمند فرقی نمیکند
ناشناس۵۸۳۵۵۹۱۷:۰۷:۰۹ ۱۳۹۷/۷/۱۵
تعداد اعضا ان فقط 37 کشور است و همه کشورها جهان عضو ان نیستن لینک سایت اف ای تی اف
ناشناس۵۸۲۳۶۹۰۹:۲۲:۵۰ ۱۳۹۷/۷/۱۵
من فکر کردم روی مفاد لایحه می خواید بحث و تحلیل حقوقی کنین. این که یه نوشته ژورنالیستی بیشتر نبود.
ناشناس۵۸۳۰۸۴۱۳:۱۳:۲۷ ۱۳۹۷/۷/۱۵
همین نوشته به خوبی تبعات پیوستن ایران به FATF رو کاملا"روشن کرد.
حسین۵۸۳۶۰۹۱۷:۴۰:۳۸ ۱۳۹۷/۷/۱۵
اره برای کسایی که عادت دارن به شنیدن حرف بی سند و مدرک همین جور مطالب کافیه اما کسی که با فکر تصمیم می گیره و نظر می ده اصل مطلب مهمه و روی بند های توافق یا قرارداد کنکاش میکنه
ناشناس۵۸۳۶۳۴۱۷:۵۳:۰۹ ۱۳۹۷/۷/۱۵
اگه دنبال حقیقت بودی، بحث حقوقی هم در این سایت، زیاد گذاشتند.
لادن۵۸۲۳۸۱۰۹:۳۱:۰۹ ۱۳۹۷/۷/۱۵
دولت خودش یک شبه دلار کشید پایین تا اگر fatf تصویب نشد بکشه بالا و مظلومیت نمایی کنه کلا با اعصاب مردم بازی میکنه دولت ناامید بی تدبیر
حسین۵۸۲۴۰۸۰۹:۴۳:۲۷ ۱۳۹۷/۷/۱۵
با خواندن این مطلب، برایم واضح شد که مخالفان تصویب این قانون، واقعاً دلائل تخصصی و کارشناسی برای مخالفت خود ندارند.
ناشناس۵۸۳۳۶۸۱۵:۱۰:۵۱ ۱۳۹۷/۷/۱۵
بنظر میرسه اونچیزی که دوست داشتید را فهمیدید در جاهای مختلف بنظر جزئیات بیان شده. کمی جستجو کنید تا پیدا کنید.
ناشناس۵۸۲۴۱۲۰۹:۴۴:۲۵ ۱۳۹۷/۷/۱۵
خلاصه اینکه اگه FATF تصویب نشه، همون اجماع جهانی که سال 91 برای تحریم های ایران وجود داشت، دوباره راه میفته و عملا خودمون رو تحریم میکنیم.حالا شما مرتبط حاشیه برید ...
ناشناس۵۸۲۴۲۳۰۹:۴۹:۰۵ ۱۳۹۷/۷/۱۵
193 کشور جهان از جمله کشورهای دوست و برادر مانند عراق و لبنان و سوریه FATF رو پذیرفتند . یعنی ما تنها کشور آگاه و دانای جهانیم ؟.
ناشناس۵۸۳۳۶۹۱۵:۱۱:۴۶ ۱۳۹۷/۷/۱۵
سلام چرا دروغ؟ کجا اینها عضو شدن؟
جواد۵۸۲۴۲۴۰۹:۴۹:۲۱ ۱۳۹۷/۷/۱۵
نه خیانت نمیدانم
ناشناس۵۸۲۴۲۷۰۹:۵۰:۱۱ ۱۳۹۷/۷/۱۵
یعنی تمام کشور های دنیا ، به غیر از ما همه به ملت هود خیانت کردند !!؟
ناشناس۵۸۲۴۳۵۰۹:۵۱:۳۹ ۱۳۹۷/۷/۱۵
با مدیرانی که ماداریم اف ای تی اف که سهله تمام منابع دنیا هم داشته باشیم باز 8 مون گرو 9
ناشناس۵۸۲۴۷۶۱۰:۰۷:۱۱ ۱۳۹۷/۷/۱۵
تردید نداشته باشید که عدم تصویب FATFما وارد مسیری خواهیم شد که امریکا سریع تر به اهدافش خواهد رسید چون بانک ها ی خارجی خارج از تهدیدات امریکا مستقلا از همکاری با ما امتناع خواهند کرد . حال چه هدفی را عده ای در داخل دنبال میکنند چرا نظر بازرگانان ایرانی را جویا نمیشوند هنوز اتفاقی نیافتاده بانکهای ترکیه در خواست مسدود کردن حساب ما را میدهند .
مهدی۵۸۲۴۸۴۱۰:۱۰:۲۳ ۱۳۹۷/۷/۱۵
1/6 برجام لنگید دلار شد 20000 تومان. اگه کلش بلنگه دلار چند میشه؟
علی۵۸۲۵۱۷۱۰:۲۵:۲۹ ۱۳۹۷/۷/۱۵
تا بحال نمیدانستم که حکومت های غربی و اروپایی که عضو FATF هستند و بشدت با پولشویی و اختلاس و رانت مبارزه میکنند به ملت های خود خیانت میکنند، متشکرم که چشم من را باز کردید.!!!!
ناشناس۵۸۲۵۳۱۱۰:۲۹:۴۸ ۱۳۹۷/۷/۱۵
دریغ از یک نظر خواهی از فعالان واقعی بازار که عملا کارشان تحت تاثیر این لوایح است تنها راهی که برای این عده در صورت عدم تصویب این لوایح اخذ ملیت دیگری بغیر از ایران است تا بتوانند با بانک های خارجی کار کنند .
ناشناس۵۸۲۵۳۶۱۰:۳۱:۱۰ ۱۳۹۷/۷/۱۵
خیانت بردن سرمایه ملتی که خودش نیازمند سرمایه است به سوریه و لبنان و ... است
رزمنده دیروز۵۸۲۵۴۸۱۰:۳۵:۳۹ ۱۳۹۷/۷/۱۵
در یک کلام دنیا می خواهد بفهمد که ی موقع تکه تکه ایران را نفروشید وسلام
ناشناس۵۸۳۵۴۷۱۶:۵۹:۰۱ ۱۳۹۷/۷/۱۵
زنده باد
ناشناس۵۸۲۵۵۱۱۰:۳۷:۱۴ ۱۳۹۷/۷/۱۵
مقام معظم رهبری با این لایحه مخالفتی ندارند ، شما بدلیل بازیهای جناحی مخالف تصویب هستید.
ناشناس۵۸۳۳۷۲۱۵:۱۲:۲۰ ۱۳۹۷/۷/۱۵
چرا دروغ میگید؟
ناشناس۵۸۲۵۵۵۱۰:۳۸:۴۳ ۱۳۹۷/۷/۱۵
چقدر راحت قضاوت می کنید...
ناشناس۵۸۲۶۲۴۱۱:۰۴:۵۲ ۱۳۹۷/۷/۱۵
منبع : کیهان .....
ناشناس۵۸۲۶۴۷۱۱:۱۳:۲۵ ۱۳۹۷/۷/۱۵
وقتی منبع مقاله کیهان باشه شک مکنید عدم تصویبش خیانت بود که خداروشکر تصویب شد.
علی۵۸۲۶۶۴۱۱:۱۶:۰۹ ۱۳۹۷/۷/۱۵
بعد از خواندن این مطلب بیشتر مطمئن شدم که پیوستن به این کنوانسیون خوب و ضروری است.و نیز از دلایل درداور بودن این قضیه برای مخالفان بیشتر آگاه شدم.
ناشناس۵۸۲۶۸۹۱۱:۲۰:۲۷ ۱۳۹۷/۷/۱۵
هنوز حضور عربستان در FATF تایید نشده چطور می خواد نظر بده که ایران عضو میشه یا نه؟
ناشناس۵۸۲۷۲۲۱۱:۲۵:۳۴ ۱۳۹۷/۷/۱۵
چرا بندهای FATF را منتشر نمی کنید تا همه بدانندچیست تمام اتفاقی افتاده دعوای زرگری دو جناح الکی هست منتشر کنید تا همه خودشان قضاوت کنند این که منتشر نمیشود نشان میدهد که چیزی هست
ناشناس۵۸۲۷۷۰۱۱:۴۰:۱۸ ۱۳۹۷/۷/۱۵
آقا ما میخوایم یه ملت نرمال باشیم
ناشناس۵۸۲۸۰۴۱۱:۴۸:۳۹ ۱۳۹۷/۷/۱۵
مقاله را خوانزم و هنوز تصویب آن را خیانت نمیدانم. بلکه خدمت میدانم
ناشناس۵۸۲۸۲۶۱۱:۵۲:۴۲ ۱۳۹۷/۷/۱۵
FATF خیانت است شما اون رو تصویب نکن برا ما اهمیتی نداره اقتصاد چرا اینجوری شده شما مگر اداره کشور را بر عهده دارید پاسخگو هستید
ناشناس۵۸۲۸۶۴۱۲:۰۴:۰۴ ۱۳۹۷/۷/۱۵
تیتر نوشته رو که خوندم خیلی نگران شدم ولی وقتی منبع رو دیدم خیالم راحت شد.
ناشناس۵۸۲۸۷۴۱۲:۰۷:۰۸ ۱۳۹۷/۷/۱۵
من هرکس را که به جای تحلیل شفاف و علمی با جوسازی می خواهد جلوی تصویب این لایحه را بگیرد خائن می دانم.
ناشناس۵۸۳۳۸۱۱۵:۱۵:۰۶ ۱۳۹۷/۷/۱۵
این همه تحلیل های شفاف را ندیدی؟ حداقل الان برو ببین
ناشناس۵۸۲۹۰۴۱۲:۱۸:۱۸ ۱۳۹۷/۷/۱۵
اول اینکه همه دیدیم با خارج شدن امریکا از برجام وضعیت کشور به کجا رسید. ثانیا این همه دزدی و اختلاس دیگه انجام نمیشه. الان هر کی میتونه مقدار زیادی پول رو از اینجا برداره ببره بدون اینکه هیچ سیستمی بتونه جلوش رو بگیره. خاوری ها رو یادتون رفته؟
ناشناس۵۸۲۹۷۳۱۲:۴۰:۲۴ ۱۳۹۷/۷/۱۵
در بیست سال گذشته میزان شفافیت و صداقت کیهان برای ملت کاملا روشن شده و امروز اکثریت ملت می داند که راه درست همانی است که کیهان نفی می کند
ناشناس۵۸۲۹۷۹۱۲:۴۲:۲۴ ۱۳۹۷/۷/۱۵
حضرت اقا هم که فرمودن با بررسی این لایحه مخالفتی ندارن بررسی میتونه رای مثبت یا منفی داشته باشه
ناشناس۵۸۳۰۱۹۱۲:۵۲:۲۵ ۱۳۹۷/۷/۱۵
فعلا که رهبری هم مخالفت نکردن، مطمئنا اگه ایشون مخالف بودن هیچگاه این معاهده تصویب نمیشد
ناشناس۵۸۳۴۱۸۱۵:۳۹:۵۵ ۱۳۹۷/۷/۱۵
رهبری مخالف ننگ و ذلت هست ...وموافق پیشرفت و اقتصاد داخلی .واینکه با توکل به خداوند ما می توانیم .حالا با توجه به روحیات رهبر به نظر شما ایشون موافق هستند؟
ناشناس۵۸۳۰۵۲۱۳:۰۲:۴۲ ۱۳۹۷/۷/۱۵
بعد از آن مقدمه طویل درباره فنی بودن مخالفت و مظلوم نمایی برای متهم شدن به سیاسی کاری، بقیه متن هیچ چیزی بجز سیاسی کاری نبود. دریغ از یک نکته فنی!
ناشناس۵۸۳۰۹۰۱۳:۱۵:۱۷ ۱۳۹۷/۷/۱۵
درود بر FATF ؛ مرگ بر ضد ولایت فقیه.
ناشناس۵۸۳۰۹۹۱۳:۱۸:۳۹ ۱۳۹۷/۷/۱۵
دیگه دیر شد
ناشناس۵۸۳۱۱۲۱۳:۲۲:۵۴ ۱۳۹۷/۷/۱۵
عقل هم خوب چیزیه
ناشناس۵۸۳۱۴۶۱۳:۳۵:۳۵ ۱۳۹۷/۷/۱۵
اول بنویسید مال کیهان زحمت خوندن به خودمون ندیم
ناشناس۵۸۳۱۵۰۱۳:۳۶:۱۴ ۱۳۹۷/۷/۱۵
خب به نظرم اتهام خیانت به نمایندگان مردم کم اتهامی نیست. باید بهش رسیدگی بشه
پیمان۵۸۳۱۵۹۱۳:۴۰:۱۳ ۱۳۹۷/۷/۱۵
زنده باید شفافیت.
از سار کاشان۵۸۳۱۷۲۱۳:۴۵:۵۲ ۱۳۹۷/۷/۱۵
عینک خیانت را در بیاورید و از عینک دقیق منافع ایران استفاده کنید .
ناشناس۵۸۳۳۷۶۱۵:۱۳:۳۴ ۱۳۹۷/۷/۱۵
با استفاده از عینک دقیق منافع ایران به این نتیجه میرسیم که برجام و fatf و 2030 همگی خیانت هایی بسیار بزرگ به کشور هستند. فقط کافیه کمی بخونیدشون و منصفانه بررسی کنید
ناشناس۵۸۳۶۲۵۱۷:۴۶:۵۸ ۱۳۹۷/۷/۱۵
چرا اکثریت مردم با نظر شما مخالفند؟...اگر راست میگویید پس کاری کنید که رای اکثریت مردم با شما یکی شود در غیر اینصورت بگذارید دموکراسی حاکم باشد برادر عزیز...منافع ملی ایران عزیز را قربانی منافع حزبی نکنیم. عدم تصویب FATF و CFT = تبدیل تحریم های یک جانبه(آمریکا) به "همه جانبه"(+روسیه و چین) علیه ایران عزیز.
۱۲۰ مخالف۵۸۳۱۹۰۱۳:۵۱:۱۵ ۱۳۹۷/۷/۱۵
نمایندگان به اصلاح ملت طرح شفافیت مالی رو تصویب کردن اما خودشون حاضر نیستن رایشون شفاف باشه این چه معنی ای میده؟ رایشون که هیچی داراییهای خودشون رو هم شفاف نکردن با این عجله به کجا دارید میرید؟؟؟؟؟؟
ناشناس۵۸۳۳۵۸۱۵:۰۷:۱۲ ۱۳۹۷/۷/۱۵
از کیهان همان تراود که در اوست .
ناشناس۵۸۳۴۲۳۱۵:۴۲:۰۰ ۱۳۹۷/۷/۱۵
رهبری انسان فهیم و مدبری است. هیچ گروهی نمیتونه نظرش رو تحمیل کنه از جمله دارودسته شریعتمداری
ناشناس۵۸۳۴۲۹۱۵:۴۵:۱۶ ۱۳۹۷/۷/۱۵
ما خیانت میدانیم ولی به نظر مجلس پایبندیم
جاوید۵۸۳۴۴۵۱۵:۵۳:۴۸ ۱۳۹۷/۷/۱۵
زمانی که ذوالنور و کریمی قدوسی و روزنامه کیهان مخالف یه طرحی هستند چشم بسته باید موافق بود
ناشناس۵۸۳۴۷۹۱۶:۱۵:۴۸ ۱۳۹۷/۷/۱۵
مرحله به مرحله داریم به سمت واقعیتها حرکت میکنیم واقعا الان هر فرد ایرانی یک سیاستمداره همه چیز را میداند علی برکت الله
ناشناس۵۸۳۵۷۱۱۷:۱۱:۴۷ ۱۳۹۷/۷/۱۵
چه حقایقی در مورد بعضی رسانه های داخلی در آینده فاش بشه !!!!
ناشناس۵۸۳۵۷۷۱۷:۱۵:۱۲ ۱۳۹۷/۷/۱۵
مشکل اینه که کیهان یک کاری کرده هرچی میگه آدم فکر می کنه برعکسش به نفع کشوره.
ناشناس۵۸۳۶۱۱۱۷:۴۰:۵۹ ۱۳۹۷/۷/۱۵
کشورهای زیر عضو FATF هستند: آرژانتین استرالیا اتریش بلژیک برزیل کانادا چین دانمارک اتحادیه اروپا فنلاند فرانسه آلمان یونان شورای همکاری کشورهای عرب خلیج فارس هنگ کنگ ایسلند هند مالزی جمهوری ایرلند ایتالیا ژاپن کره جنوبی هلند (متشکل از هلند, آروبا, کوراسائو و سنت مارتین) لوکزامبورگ مکزیک نیوزیلند نروژ پرتغال روسیه سنگاپور آفریقای جنوبی اسپانیا سوئد سوئیس ترکیه بریتانیا ایالات متحده آمریکا
ناشناس۵۸۳۶۲۰۱۷:۴۴:۲۵ ۱۳۹۷/۷/۱۵
Aftf یعنی مبارزه با دزدی و قاچاق چرا بعضیا اینقدر جوش آوردند؟؟؟؟
ناشناس۵۸۳۶۳۰۱۷:۵۱:۰۳ ۱۳۹۷/۷/۱۵
بعضیها میگن این باعث میشه نتونیم به حزب الله لبنان و ... پول بدیم مگر ما تا حالا مخفیانه کمک می کردیم و مگر ما از کمک به حق ترس داریم؟ به نظر من این کنوانسیون اول باید در داخل کشور مشخص کنه کی چقدر در آمد داره و از چه راهی و داره کا خرج میکنه به خصوص بانکهای ایرانی و دولت مردان ما از شفافیت نباید ترسید ترس بعضیها از این هست که دستشون رو بشه اطلاهات مالی کشور ما چرا باید مخفی باشه مگر اطلاعات نظامی هست که مخفی کنیم نهایت اون بعد نظامی اون هم میتونه مخفی بمونه البته اگر واقعا نیاز باشه . مکتب ما مکتب شفافیت هست قران میگه من مبین هستم خدا حرفش رو رک و ی پرده زده اگر کسی انتقادی داره بسم الله
ناشناس۵۸۳۷۱۰۱۸:۵۱:۰۶ ۱۳۹۷/۷/۱۵
شما که مخالفین خودتون رو خائن قلمداد و نامگذاری میکنید فضای مناسبی برای بررسی منافع ملی ایجاد میکنید؟
ناشناس۵۸۳۷۱۵۱۸:۵۴:۵۶ ۱۳۹۷/۷/۱۵
خیانت رفتار شماست که به فکر منافع خود هستید نه مردم

پربحث‌های امروز

 1. دولت زیر بار فرمول خودروسازان رفت؛ خودرو گران شد/ حواله کاهش قیمت به آینده‌ای نامعلوم/ پراید ۳۳میلیون و ۷۰۰ هزار تومان؟

 2. واکنش وزیر صنعت به انتصاب داماد رئیس‌جمهور؛ هرکس سوابق داماد روحانی را دید، تبریک گفت

 3. اولین تصویر داماد حسن روحانی در سمت جدیدش  

 4. توضیحات سید احمد خاتمی درباره انتصاب دامادش در دولت روحانی + عکس

 5. داماد روحانی استعفا کرد + متن استعفا

 6. سرانجام قیمت بنزین و سناریوهای مختلف برای آن

 7. تصمیم جدید نمایندگان مستعفی استان اصفهان

 8. تصویری از بچه‌های پایگاه بسیج شانزه‌لیزه  

 9. واکنش محمود صادقی به خبر انتصاب داماد روحانی  

 10. جانبازان ۵۰ درصد از ممنوعیت به‌کارگیری بازنشسته‌ها مستثنی شدند

 11. نتانیاهو: ماموران ما داخل ایران هستند!

 12. احضار وزیر صنعت به فراکسیون امید بابت انتصاب‌های اخیر/ اگر نمایندگان مجلس واقعا نماینده ملت باشند، استیضاح وزیر صنعت را باید در برنامه قرار دهند

 13. «روحانی» و «احمد خاتمی» نسبت به انتصاب دامادهایشان اعلام برائت کنند  

 14. هاشمی‌طبا: اصلاح‌طلبان در انتخابات بعدی رای ندارند/ دولت روحانی به دنبال "لیبرالیسم کاذب" است

 15. «سردار مریم» تنها زن سردار ایرانی + عکس

 16. ایران به سراغ ساخت زیردریایی‌ ۳۲۰۰ تُنی می‌رود + جزئیات و عکس

 17. سهیلا جلودارزاده: آقای روحانی اعصاب ندارد/ عملکرد روحانی در برخی موارد باعث فقیرتر شدن مردم شد

 18. هر کیلو آجیل شب یلدا 60 تا 100 هزار تومان/ سرمازدگی تولید پسته، فندق و گردو را کاهش داد

 19. آشنا: برجام بعد از خروج آمریکا آسیب دیده است

 20. سلیمی‌نمین: آمریکا برای ایران در سال۹۸ برنامه‌ریزی کرده است/ مشکلات ارزی و اقتصادی قابل تدبیر است/ فریب وعده و وعیدهای دشمنان را نخورید

 21. محسن رضایی: فشارهای اقتصادی آخرین تست دشمن است/ جمهوری اسلامی متعلق به ملت است

 22. یک اقتصاددان: ثروتمندان ۱۱ برابر فقرا یارانه دریافت می‌کنند/ گرفتار اقتصاد رانت‌آور هستیم

 23. درخواست زیباکلام از اصلاح‌طلبان: روحانی را تحت فشار بگذارید

 24. فواید شگفت‌انگیز مصرف یک موز در روز

 25. رکوردشکنی قیمت مرغ/ نرخ به ۱۳ هزار تومان رسید

پربحث‌های دیروز

 1. ایمانی در گفتگو با الف:خطر بازگشت پوپولیسم جدی است / احمدی‌نژاد به دنبال بهره‌برداری به نفع خود است

 2. طمع همایونِ رضا پهلوی‎

 3. واکنش روحانی به حکم معاونت دامادش در وزارت صنعت

 4. حراج اطلاعات کشور، با چه قیمتی

 5. چرا پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی مردود است؟

 6. افزایش شکاف بین اصلاح طلبان و اعتدالی ها/ تعارض منافع؛ این بار در سازمان محیط زیست/ حاشیه‌های ادامه‌دار انتصاب داماد رئیس‌جمهور

 7. عضو فراکسیون امید: وزیر صنعت با انتصاب داماد روحانی به لبه تیغ استیضاح نزدیک شد/ نمی‌توانم باور کنم روحانی در جریان این انتصاب نبوده/ سرمایه اجتماعی روحانی بازهم کاهش پیدا خواهد کرد

 8. جهانگیری: هدف از تحریم این بوده که اقتصاد کشور با فروپاشی مواجه و مردم به تنگ بیایند

 9. عرضه خودرو ۵ درصد زیر نرخ بازار/تفاوت نرخ باکارخانه درجیب خودروساز

 10. بازار آجیل شب یلدا   

 11. صحنه وحشتناکی که کارمند تنها در شرکت با آن مواجه شد  

 12. مردم از فقر و تبعیض ناراحت اند، با برجام، FATF و بازی سیاسی شما کار ندارند

 13. یکی از نشانه‌های وقاحت در برخی مسئولان  

 14. محکومیت‌های «اسفندیار رحیم مشایی» تایید شد

 15. حاجی دلیگانی: مخالف افزایش قیمت بنزین هستیم

 16. بازنشستگان و ناکارآمدی نظام‌های اجرایی و تصمیم‌گیری

 17. دوروف  چگونه به تلگرام طلایی شما پیام فرستاد؟

 18. پیشنهاد جدید مجلس برای سهمیه‎بندی بنزین در سال ۹۸

 19. سفره کارگران چیده می‌شود

 20. وحید صیادی نصیری که بود و چگونه درگذشت؟/ جزئیات فعالیت های یک گروهک تروریستی

 21. زمان بازنشستگی «زیباکلام» از دانشگاه تهران مشخص شد

 22. پرداخت هزار و 100 میلیارد تومان حقوق مازاد در طول سال به کارکنان ایران‌خودرو و سایپا

 23. خوب بد زشت سخنان ظریف

 24. تجمع نمایندگان اصفهان در دفتر آیت‌الله طباطبایی‌نژاد

 25. نرخ رشد علمی ایران ۱۱ برابر نرخ رشد میانگین جهانی

پربحث‌های هفته

 1. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 2. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 3. ایمانی در گفتگو با الف:خطر بازگشت پوپولیسم جدی است / احمدی‌نژاد به دنبال بهره‌برداری به نفع خود است

 4. برای این عکس شما تیتر بزنید  

 5. طمع همایونِ رضا پهلوی‎

 6. نگاهی به هزینه و فایده برجام

 7. دولت زیر بار فرمول خودروسازان رفت؛ خودرو گران شد/ حواله کاهش قیمت به آینده‌ای نامعلوم/ پراید ۳۳میلیون و ۷۰۰ هزار تومان؟

 8. چرا نباید حقوق کارمندان افزایش یابد؟

 9. واکنش وزیر صنعت به انتصاب داماد رئیس‌جمهور؛ هرکس سوابق داماد روحانی را دید، تبریک گفت

 10. اولین تصویر داماد حسن روحانی در سمت جدیدش  

 11. از تزریق به ایرانیان در فرودگاه تفلیس تا دیپورت آنها به بهانه‌های واهی + عکس

 12. واکنش روحانی به حکم معاونت دامادش در وزارت صنعت

 13. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 14. ضعیف‌ترین دوران وزارت خارجه ایران  

 15. نوبخت در پاسخ به احمدی‌نژاد: امکان افزایش یارانه‌ها وجود ندارد/ فعلا باید بدهی‌های دولت قبل را بپردازیم

 16. وعده ارزانی ۲۰ درصدی با FATF، پس از گرانی ۲۰۰ درصدی با برجام!

 17. وقتی اقوام حسن روحانی در دولت پست می‌گیرند + جدول

 18. کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!

 19. توضیحات سید احمد خاتمی درباره انتصاب دامادش در دولت روحانی + عکس

 20. واکنش‌ها به انتصاب داماد رئیس‌جمهوری به معاونت وزیر؛ کلید روحانی قفل شاه داماد را باز کرد

 21. واکنش واعظی به پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی از سوی احمدی‌نژاد

 22. برایان هوک: موضوع فرزندان مقامات ایران را بررسی می‌کنیم

 23. فرزندان مقامات ایران از آمریکا اخراج می‌شوند؟/ انتقاد از روحانی در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی/ پایان اصولگرایی و اصلاح‌طلبی

 24. داماد روحانی استعفا کرد + متن استعفا

 25. به بهانه شاپرک شجری‌زاده؛ پنج اشتباه درباره دختر خیابان انقلاب

پربحث‌های امروز

 1. واکنش وزیر صنعت به انتصاب داماد رئیس‌جمهور؛ هرکس سوابق داماد روحانی را دید، تبریک گفت

 2. اولین تصویر داماد حسن روحانی در سمت جدیدش  

 3. توضیحات سید احمد خاتمی درباره انتصاب دامادش در دولت روحانی + عکس

 4. داماد روحانی استعفا کرد + متن استعفا

 5. تصمیم جدید نمایندگان مستعفی استان اصفهان

 6. واکنش محمود صادقی به خبر انتصاب داماد روحانی  

 7. جانبازان ۵۰ درصد از ممنوعیت به‌کارگیری بازنشسته‌ها مستثنی شدند

 8. احضار وزیر صنعت به فراکسیون امید بابت انتصاب‌های اخیر/ اگر نمایندگان مجلس واقعا نماینده ملت باشند، استیضاح وزیر صنعت را باید در برنامه قرار دهند

 9. «روحانی» و «احمد خاتمی» نسبت به انتصاب دامادهایشان اعلام برائت کنند  

 10. هاشمی‌طبا: اصلاح‌طلبان در انتخابات بعدی رای ندارند/ دولت روحانی به دنبال "لیبرالیسم کاذب" است

 11. «سردار مریم» تنها زن سردار ایرانی + عکس

 12. ایران به سراغ ساخت زیردریایی‌ ۳۲۰۰ تُنی می‌رود + جزئیات و عکس

 13. سهیلا جلودارزاده: آقای روحانی اعصاب ندارد/ عملکرد روحانی در برخی موارد باعث فقیرتر شدن مردم شد

 14. آشنا: برجام بعد از خروج آمریکا آسیب دیده است

 15. سلیمی‌نمین: آمریکا برای ایران در سال۹۸ برنامه‌ریزی کرده است/ مشکلات ارزی و اقتصادی قابل تدبیر است/ فریب وعده و وعیدهای دشمنان را نخورید

 16. محسن رضایی: فشارهای اقتصادی آخرین تست دشمن است/ جمهوری اسلامی متعلق به ملت است

 17. درخواست زیباکلام از اصلاح‌طلبان: روحانی را تحت فشار بگذارید

 18. طلاق دختر نماینده مجلس به خاطر هدف شوم داماد  

 19. کمال خرازی: انتظار است اروپا در موضوع سازوکار مالی گام‌های عملی بردارد

 20. بازرگانی اصلاح‌طلبان از نام «مهندس بازرگان»

 21. یادداشت حسین شریعتمداری/ بعد از فروش پس گرفته نمی‌شود

 22. استعفای صوری یا واقعی؟ جلسه لاریجانی با 19 نماینده مستعفی اصفهان

 23. نامه اعتراضی کمیسیون امنیت‌ملی به دولت درباره بودجه دفاعی سال آینده

 24. حناچی: تهران قدمتی 8 هزار ساله دارد/ بندپی: نقش استاندار، هماهنگی است

 25. شکاف بین اصلاح طلبان بخاطر واعظی و لاریجانی/ حاشیه ماجرای دامادها/ کنایه جلیلی به روحانی و ظریف/ وقتی ناطق نوری آیت الله می شود

پربحث‌های دیروز

 1. ایمانی در گفتگو با الف:خطر بازگشت پوپولیسم جدی است / احمدی‌نژاد به دنبال بهره‌برداری به نفع خود است

 2. واکنش روحانی به حکم معاونت دامادش در وزارت صنعت

 3. حراج اطلاعات کشور، با چه قیمتی

 4. افزایش شکاف بین اصلاح طلبان و اعتدالی ها/ تعارض منافع؛ این بار در سازمان محیط زیست/ حاشیه‌های ادامه‌دار انتصاب داماد رئیس‌جمهور

 5. عضو فراکسیون امید: وزیر صنعت با انتصاب داماد روحانی به لبه تیغ استیضاح نزدیک شد/ نمی‌توانم باور کنم روحانی در جریان این انتصاب نبوده/ سرمایه اجتماعی روحانی بازهم کاهش پیدا خواهد کرد

 6. جهانگیری: هدف از تحریم این بوده که اقتصاد کشور با فروپاشی مواجه و مردم به تنگ بیایند

 7. یکی از نشانه‌های وقاحت در برخی مسئولان  

 8. محکومیت‌های «اسفندیار رحیم مشایی» تایید شد

 9. وحید صیادی نصیری که بود و چگونه درگذشت؟/ جزئیات فعالیت های یک گروهک تروریستی

 10. خوب بد زشت سخنان ظریف

 11. تجمع نمایندگان اصفهان در دفتر آیت‌الله طباطبایی‌نژاد

 12. نرخ رشد علمی ایران ۱۱ برابر نرخ رشد میانگین جهانی

 13. همسر «مهندس بازرگان» درگذشت

 14. یادداشت مطهری درباره بدعت مجمع تشخیص مصلحت نظام!

 15. فرمانده قرارگاه ثامن‌الائمه(ع) سپاه به لقاء‌الله پیوست

 16. کار تراشی معاون روحانی برای شرکتی که از آن سهم می‌برد + سند

 17. وزیر دفاع: بخش دفاعی کشور نگاه به بیرون ندارد/ اتخاذ تدابیر صحیح رهبری موجب شکست آمریکایی‌ها شد

 18. توضیحات یک مقام آگاه درباره پرونده «وحید صیادی نصیری»

 19. نعمتی: بودجه ۹۸ باید واقعی بسته شود/ ارائه بودجه به مجلس طی ۱۰ روز آینده

 20. صحبت‌های لاریجانی درباره استعفای نمایندگان اصفهان

 21. پزشکیان: از نامه اصلاح‌طلب‌ها به رهبری برای برگزاری همه‌پرسی اطلاعی ندارم

 22. مواد منفجره حادثه چابهار چگونه به کشور وارد شد؟

 23. فرمانده ارتش: تدابیر رهبر انقلاب قطب‌نمایی برای پیشرفت است

 24. مطهری و صادقی کجاء مجلس نشسته‌اند؟  

 25. جلسه غیرعلنی تمام شد؛ آغاز جلسه علنی مجلس

پربحث‌های هفته

 1. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 2. ایمانی در گفتگو با الف:خطر بازگشت پوپولیسم جدی است / احمدی‌نژاد به دنبال بهره‌برداری به نفع خود است

 3. نگاهی به هزینه و فایده برجام

 4. واکنش وزیر صنعت به انتصاب داماد رئیس‌جمهور؛ هرکس سوابق داماد روحانی را دید، تبریک گفت

 5. اولین تصویر داماد حسن روحانی در سمت جدیدش  

 6. از تزریق به ایرانیان در فرودگاه تفلیس تا دیپورت آنها به بهانه‌های واهی + عکس

 7. واکنش روحانی به حکم معاونت دامادش در وزارت صنعت

 8. ضعیف‌ترین دوران وزارت خارجه ایران  

 9. وعده ارزانی ۲۰ درصدی با FATF، پس از گرانی ۲۰۰ درصدی با برجام!

 10. وقتی اقوام حسن روحانی در دولت پست می‌گیرند + جدول

 11. توضیحات سید احمد خاتمی درباره انتصاب دامادش در دولت روحانی + عکس

 12. واکنش‌ها به انتصاب داماد رئیس‌جمهوری به معاونت وزیر؛ کلید روحانی قفل شاه داماد را باز کرد

 13. واکنش واعظی به پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی از سوی احمدی‌نژاد

 14. فرزندان مقامات ایران از آمریکا اخراج می‌شوند؟/ انتقاد از روحانی در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی/ پایان اصولگرایی و اصلاح‌طلبی

 15. داماد روحانی استعفا کرد + متن استعفا

 16. به بهانه شاپرک شجری‌زاده؛ پنج اشتباه درباره دختر خیابان انقلاب

 17. تست موشک بالستیک تائید شد/ پاسخ سردار حاجی‌زاده به واکنش آمریکایی‌ها

 18. روحانی: سال آینده به دلیل تحریم‌ها با مشکلاتی روبه رو خواهیم شد/ اشکال ما این است که فرصت‌ها را می‌سوزانیم

 19. تصمیم جدید نمایندگان مستعفی استان اصفهان

 20. ازغدی: انتقاد را سرکوب نکنید/ نماز جمعه تریبون تکرار و کلی گویی بی فایده نیست/ رهبری هم باید پاسخگوی اختیارات خودش باشد/نهادهای حکومت در سه قوه و منصوب، باید شفاف و مسئولیت پذیر باشند

 21. حراج اطلاعات کشور، با چه قیمتی

 22. افزایش شکاف بین اصلاح طلبان و اعتدالی ها/ تعارض منافع؛ این بار در سازمان محیط زیست/ حاشیه‌های ادامه‌دار انتصاب داماد رئیس‌جمهور

 23. حجاریان؛ از پراگماتیسم تا اپورتونیسم

 24. صادق زیباکلام: به‌خاطر دفاع از روحانی شرمنده‌ایم

 25. مظلومی که داستان ندارد

آخرین عناوین