تحقیر و باج گیری علنی ترامپ از عربستان/ دلیل سکوت ریاض چیست؟

گروه جهان الف،   3970714204 ۱۶ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
تحقیر و باج گیری علنی ترامپ از عربستان/ دلیل سکوت ریاض چیست؟

رویه دونالد ترامپ از زمان آغاز مبارزات انتخاباتی و پیش از به قدرت رسیدن تحقیر ریاض و تلاش برای کسب حداکثر سود از خاندان آل سعود بوده است. در این بین حاکمان عربستان نیز بدلیل سیاست های تخاصمی، دخالت های گسترده در کشورهای منطقه و عدم برخورداری از مولفه های راهبردی قدرت چاره ای جز سر فرود آوردن و کرنش در برابر درخواست های رئیس جمهور آمریکا نداشته اند.

به گزارش الف، چند روز قبل دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در گردهمایی انتخاباتی در ویرجینیا و می‌سی‌سی‌پی خطاب به حاکمان عربستان گفته است: ما از شما مراقبت می‌کنیم، شما بدون ما حتی دو هفته هم دوام نمی‌آورید، پس باید پول این مراقبت را بپردازید همانطور که ژاپن و کره‌جنوبی پرداخت می‌کنند. عربستان سعودی و حکومت پادشاهی آن نمی‌تواند بدون حمایت آمریکا ادامه داشته باشد.

ترامپ همچنین گفته بود که در تماس تلفنی با ملک سلمان به او گفته در صورت قطع حمایت‌های نظامی واشنگتن، ایرانی‌ها ظرف ۲ هفته عربستان را فتح می‌کنند. واشنگتن پست هم مدعی شده ترامپ برای مقابله با قدرت ایران و محور مقاومت در سوریه خواستار پرداخت 4 میلیارد دلار از ملک سلمان شده است.

محمدبن سلمان، ولیعهد عربستان دیروز به سخنان تحقیرکننده ترامپ واکنش نشان داده است. بن سلمان در این باره گفته است: باید قبول کرد که دوستان چیزهای خوب و بد درباره ما می‌گویند. شما نمی‌توانید دوستانی داشته باشید که ۱۰۰ درصد چیزهای خوبی درباره شما می‌گویند. این ماجرا حتی درون خانواده‌ها هم صادق است. همیشه سوءتفاهم‌هایی وجود دارد و ما سخنان ترامپ را هم در همین دسته طبقه‌بندی می‌کنیم.

درباره این که چرا دونالد ترامپ از این نوع ادبیات(که به روایت بلومبرگ گستاخانه است) استفاده می کند تقریبا تردیدی وجود ندارد کاخ سفید در تلاش است تا با برجسته کردن دشمن فرضی یعنی ایران تا حد امکان ریاض را بترساند و این گونه بهره حداکثری از خزانه آل سعود ببرد. در واقع سیاست ترامپ در راستای ایران هراسی، ترساندن و فشار آوردن بیشتر به آل سعود برای اخاذی ازآنها است.  در این صورت از دیدگاه نئومحافظه کاران حاکم بر کاخ سفید ضمن اینکه چند صد میلیارد دلار از عربستان به سمت اقتصاد آمریکا سرازیر خواهد شد می توان کشورهای منطقه جنوب غرب آسیا را در راستای در حاشیه قرار گرفتن و تامین امنیت اسرائیل با هم درگیر نمود.

بیشتر بخوانید:

نظر فعالان عربستانی درباره اهانت ترامپ به پادشاه

ترامپ: بر خلاف رسومات، مقابل شاه عربستان خم نشدم

از سوی دیگر با توجه به سیاست خارجی تهاجمی رئیس جمهور آمریکا و همچنین وابستگی عربستان سعودی به واشنگتن، ریاض چاره ای جز موضع گیری های ضعیف و بی اثر در قبال چنین سخنانی ندارد. عامل دیگری که از نگاه رسانه ها موجب موضع گیری منفعلانه ریاض شده در پیش بودن موعد انتخابات کنگره آمریکا است که همین امر می تواند زمینه واکنش شدیدتر دونالد ترامپ را برای حفظ حداقل وجه ظاهری به همراه داشته باشد. به عبارتی بهتر وقتی در شرایط عادی ریاض توانایی پاسخگویی به زیاده خواهی و تحقیر رئیس جمهور آمریکا را ندارد نباید انتظار داشت هنگام نزدیک شدن به انتخابات کنگره واکنش ویژه و خاصی نشان دهد؛ اتفاقی که در صورت انجام آن به قیمت کنار رفتن ملک سلمان و پسرش از پادشاهی عربستان تمام خواهد شد.

گفتنی است در چند سال گذشته خاندان سلمان در عربستان سعودی به پشتوانه آمریکا و البته رژیم صهیونیستی و با وجود محدودیت های جدی در دو جبهه داخلی و خارجی اقدامات و بلندپروازی هایی را آغاز کرده که هر آن می توانند موجودیت خود را در خطر و از دست رفته ببینند. همین مسائل نیز سبب وابستگی آنها به بیرون برای حفظ تاج و تخت شده است. در عرصه داخلی قلع و قمع شاهزادگان برای به قدرت رسیدن محمدبن سلمان و تلاش برای رواج ارزش های غربی در ساختار سنتی و قبیله ای عربستان و کنار زدن مفتی ها بخشی از این برنامه ها و اقدامات است. در عرصه خارجی عربستان با وجود عدم امکانات و توانمندی های لازم برای ایفای نقش در حد و اندازه های یک قدرت منطقه ای دخالت های گسترده ای را در کشورهای مختلف از جمله عراق، لبنان، سوریه، قطر، بحرین، لیبی، مصر و ... انجام داده است.  

البته به این مسائل باید به نقش آمریکا در ائتلاف عربی و جنگ علیه ملت یمن اشاره کرد که از اشتباه محاسباتی سعودی ها و بمباران های بی وقفه  حدوداً سه سال و نیم گذشته اما تحول خاصی در میدان نبرد رخ نداده و بدون شک در صورت سلب حمایت واشنگتن، احتمال فتح عربستان و سقوط خاندان آل سعود توسط انصارالله نیز وجود دارد.

عدم موضع گیری بن سلمان در قبال ترامپ در حالی است که تا پیش از این ریاض بواسطه دلارهای نفتی مواضع تندی در قبال اختلافاتی که با کشورهایی مانند عربستان، کانادا و آلمان بروز می کرد نشان می داد.

با رویه ای که دونالد ترامپ در قبال عربستان در پیش گرفته و با توجه به سیاست های عصبی و تند محمد بن سلمان در داخل و خارج نمی توان حداقل در مقطع زمانی کوتاه مدت انتظار بهبود اوضاع منطقه را انتظار داشت. ترامپ در دوران رقابت های انتخاباتی از عربستان به عنوان گاو شیرده یاد کرده بود که وقتی شیر آن تمام شد باید سرش آن را برید. اما اگر این سناریو را کنار بگذاریم باید گفت حداقل راهبرد اول آمریکای ترامپ و دلارهای نفتی عربستان به مثابه عوامل تسریع کننده در تشدید تنش های منطقه عمل می کنند و مشخص نیست رئیس جمهور آمریکا تا کجا به باج گیری خود از ریاض ادامه خواهد داد.

گوشی شاپ الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۲۶ مهر ۱۳۹۷ضرب‌الاجل ۷۲ ساعته واشنگتن به ریاض
۲۴ مهر ۱۳۹۷ترامپ: با ولیعهد سعودی تلفنی صحبت کردم/ اطلاعی درباره خاشقچی ندارد
۲۴ مهر ۱۳۹۷ترامپ؛ از رقص شمشیر با شاه سعودی تا تهدید با همان شمشیر
۲۳ مهر ۱۳۹۷آل‌سعود با بن‌بستی بی‌سابقه مواجه است؛ آیا ریاض برای مقابله با ترامپ، با تهران آشتی می‌کند؟
۱۹ مهر ۱۳۹۷واشنگتن: از سفیر عربستان درباره «خاشقچی» توضیح خواسته‌ایم
۱۹ مهر ۱۳۹۷واشنگتن پست: ترامپ چگونه ولیعهد سعودی را به ارتکاب بی‌پروای اقدامات خشونت‌آمیز تشویق کرد؟
۱۸ مهر ۱۳۹۷نکات قابل تامل در صحبت‌های تحقیرآمیز ترامپ علیه سعودی‌ها
۱۶ مهر ۱۳۹۷سناتور گراهام: ماجرای خاشقچی می‌تواند روابط آمریکا و عربستان را ویران کند
۱۳ مهر ۱۳۹۷نظر فعالان عربستانی درباره اهانت ترامپ به پادشاه
۱۳ مهر ۱۳۹۷ترامپ: بر خلاف رسومات، مقابل شاه عربستان خم نشدم
۱۱ مهر ۱۳۹۷ترامپ: پادشاه عربستان بدون ما "دو هفته" هم دوام نمی‌آورد
۸ مهر ۱۳۹۷تماس ترامپ با پادشاه عربستان درباره عرضه نفت

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۵۸۲۲۷۵۰۸:۲۱:۴۶ ۱۳۹۷/۷/۱۵
رفتار تحقیرآمیز آمریکا با عربستان باید مایه عبرت برای غرب‌زدگان داخلی شود. امتیازات متعددی این رژیم به آمریکا داد، رژیم نامشروع صهیونیستی را به رسمیت شناخت برای خدمت به آمریکا و رژیم صهیونیستی به کشورهای همسایه تجاوز کرد و دیکته‌های آمریکا این کشور را وارد جنگ‌های نیابتی کرد و... اظهارات اخیر ترامپ ننگ دیگری بر پیشانی آل‌سعود و درسی برای برخی داخلی‌هاست که همانند آل‌سعود فکر می‌کنند.
ناشناس۵۸۳۹۳۲۲۱:۴۸:۲۵ ۱۳۹۷/۷/۱۵
هموطن عزیز هیچکس در ایران خواهان ذلت مردم و مملکت نیست.اختلاف نظر است برخی گفتگو و مذاکره برد برد را راه حل میدانند و برخی مقاومت سرسختانه. البته هر دو طیف خوبند ...برخی که ایرانی و صاحب مقامند و دشمن اول ایرانند بدترین دشمنند حتی از آمریکا
احسان۵۸۲۳۲۵۰۸:۵۸:۴۴ ۱۳۹۷/۷/۱۵
فکرنکنم حکومت پادشاهی که ۳۲۰سال دوام آورده به این ضعفی باشه که شما میگید. اخاذی ترامپ از چین و ژاپن وکره جنوبی وکانادا واتحادیه اروپا کمتر از اخاذی از عربستان نیست. یادمان نره که آمریکاهمیشه ازحق (ظلم) وتو بنفع عربستان استفاده کرده. نمونه اش هم جنگ یمنه!! سیاست هنر واقعیتهاست نه آرمانها!!
ناشناس۵۸۴۰۷۴۰۰:۲۰:۰۱ ۱۳۹۷/۷/۱۶
دوست عزیز پادشاهی عربستان 320 سال عمر داره!!!این عدد رو چه جوری در اوردی
ناشناس۵۸۲۷۶۴۱۱:۳۷:۳۵ ۱۳۹۷/۷/۱۵
سکوت عربستان فقط به دلیل حماقت سران کشور عربستان هست شاید عقل ناقص اونها اینو بشارت میده که این حماقتها نشانه نزدیکی به فرهنگ غرب و پیشرفت است !!!! و مردم عربستان نباید این تحقیر رو تحمل کنند.
ناشناس۵۸۳۰۷۲۱۳:۰۹:۴۳ ۱۳۹۷/۷/۱۵
امتیازاتی که سعودی به غرب داده میتونست فقر رو در خاور میانه ریشه کن کنه.
ناشناس۵۸۳۳۲۳۱۴:۴۶:۲۸ ۱۳۹۷/۷/۱۵
الان مثلا ما که به غرب امتیاز ندادیم فقر در کشورمون ریشه کن شده.......مگه آل سعود مسوول ریشه کنی فقر در خاورمیانه هست؟ هر کشوری باید به فکر رفاه مردمش باشه
مهدی۵۸۳۱۸۹۱۳:۵۱:۰۸ ۱۳۹۷/۷/۱۵
برای عزت همه باید به دامان اسلام پناه ببریم
ناشناس۵۸۳۲۳۹۱۴:۱۴:۰۷ ۱۳۹۷/۷/۱۵
دلیل سکوت ریاض ترس از کشورهای همسایه است
ناشناس۵۸۳۳۱۲۱۴:۴۳:۴۵ ۱۳۹۷/۷/۱۵
ما باید با تعمیق روابط با عربستان و سایر همسایگان عربمان جلوی نفوذ آمریکا در این کشور و سایر کشورهای مسلمان منطقه را میگرفتیم. تنش زدایی و دوستی با همسایگان مسلمان باید دیپلماسی بلند مدت و همیشگی ما باشد تا پوزه آمریکا و رژیم صهیونیستی را راحتتر به خاک بمالیم. جهان اسلام باید متحد بماند.
ناشناس۵۸۳۵۴۹۱۷:۰۰:۵۶ ۱۳۹۷/۷/۱۵
ترامپ مثل یک پدربزرگ غرغرو هست... زیاد نباید به غرغرها توجه کرد و عربستان این رو خوب فهمیده
ناشناس۵۸۳۶۶۷۱۸:۲۰:۳۸ ۱۳۹۷/۷/۱۵
واقعا سعودی ها دست نشانده و ذلیل هستند. هیچ عزتی ندارند. واقعیت این است که آنها جنگ منطقه ایی را هم به ایران باخته اند و در موضع تدافعی قرار گرفته اند. البته متاسفانه نفت گران آنها را دوباره قدرتمند می کند. امید آنها به اپوزیسیون ایران هم از بین رفته است. امید به ناآرامی دی ماه هم از بین رفت. حالا امید به اعتصاب کامیون دارها و بازاریان داشتند که آنهم نقش بر آب شد. حالا فقط به ترامپ امید دارند. اما ترامپ در خود آمریکا و اروپا و متحدان نزدیکش مقبولیتی ندارد. در آمریکا دموکراتها بزودی به قدرت می رسند و ترامپ باید کاخ سفید را ترک کند.
ناشناس۵۸۳۷۸۴۱۹:۳۷:۳۳ ۱۳۹۷/۷/۱۵
خب راست گفته. آمریکا عاشق ایران و‌ کره شمالی به این شکله. اگه کره شمالی اینجوری نبود که نمی تونست از‌ژاپن و کره جنوبی به بهانه حفظ امنیت باج بگیره. همین کار رو‌هم داره با عربستان در‌قبال ایران میکنه
ناشناس۵۸۳۹۲۶۲۱:۴۳:۴۲ ۱۳۹۷/۷/۱۵
دشمنی ایران و عربستان فقط به نفع استکبار جهانی به رهبری غرب و روسیه است
ناشناس۵۸۴۱۷۷۰۷:۰۱:۴۱ ۱۳۹۷/۷/۱۶
هزینه سازش، خداییش آدم زیر بار تحریم بمیره بهتر از اینه که یه لمپن بی همه چیز مثل ترامپ اینجور هر روز تحقیر کنه
ناشناس۵۸۴۲۱۰۰۷:۴۹:۲۸ ۱۳۹۷/۷/۱۶
یک کشور ثروتمند را داده اند به یک خانواده! طبیعیه که بعلت ضعف مفرط باید به قلدر محله باج بده تا در امان بمونه!
کلاسی نوجاباما-JB97DH3بیمه azki

پربحث‌های امروز

 1. پامپئو: مصمم به اعمال حداکثر فشار علیه ایران هستیم

 2. درخواست ۴۰ نماینده آمریکا از ترامپ برای اعمال تحریم‌های سخت علیه عربستان

 3. وزارت‌خارجه‌آمریکا: پامپئو به هیچ نواری درباره ناپدید شدن خاشقجی گوش نداده است

 4. عضو کمیسیون صنایع مجلس: برخی‌ها ‌از ۱۰۰ ‌تا ۵۰۰ میلیارد تومان ارز خریدند‌ اما هیچ ارزی مبادله نشد‌

 5. واگذاری جنجالی سهام صندوق فولاد؛ از عرضه زیر قیمت تا تخلف در فروش بلوکی سهام

 6. یارانه نقدی مهرماه واریز شد

 7. معاون وزیر نفت خبر داد: آخرین میزان تولید نفت ایران/ توتال اسناد فنی فاز ۱۱ را به CNPC تحویل داد

 8. انتخابات میان دوره‌ای کنگره آمریکا؛ همه پرسی درباره ترامپ و سرانجام تحریم‌ها علیه ایران

 9. انگشت اتهام بازار سرمایه به سمت حقوق‌ها

 10. لغزش پول در آستانه ورود به بانک‌ها

 11. گلاره و آرزویی که محقق شد

 12. چرا این ویترین‌ها خالی شده‌اند؟

 13. نماینده ایران در سازمان ملل: آمریکا قاتل 66 کودک ایرانی است

 14. ۸۹ حضور کی‌روش روی نیمکت ایران/ ادامه پیروزی‌های کم گل!

 15. رامبد جوان: «قانون مورفی» تازگی دارد

 16. المیادین: بولتون به بن‌سلمان گفته آمریکا تمام جزئیات قتل خاشقچی را می‌داند

 17. خبر بد برای پرسپولیس/ گادوین منشا مصدوم شد

 18. قارچ‌هایی که به دلیل عفونت در مغز رشد می‌کنند/ دمل‌های چرکی مغز را در نطفه خفه کنید

 19. چرا ساختمان بهشت بعد از قالیباف آرام نگرفت؟

 20. ماکرون از تصمیم اروپایی‌ها برای تعلیق سفرهای سیاسی به عربستان خبر داد

 21. از جمال عبدالناصر تا جمال خاشقچی؛ مرور طرح ترور آل سعود برای مخالفان

 22. گاردین: انگیزه ترامپ از همسویی با سعودی، براندازی در ایران است

 23. یوسفی: السد در تهران بسیار خطرناک است/ پرسپولیس مقابل نود ارومیه به هم ریخته بود

 24. روایتی تکان‌دهنده از حرمسرای قذافی

 25. ماجرای عجیب گلزنی محمد انصاری و خوشحالی پس از گل+ عکس

پربحث‌های دیروز

 1. دخیل بر آستان «سلبریتی»ها!

 2. نگذاشتند درباره"سیف" به رئیس‌جمهور تذکر دهم

 3. تشکیل اتاق جنگ اقتصادی/ با چه راهکاری دولت و مسئولین می‌توانند کشور را از شرایط خطیر کنونی عبور دهند؟

 4. حاجی‌بابایی: برخی افراد با دریافت ۲۴۰ میلیون یورو ارز ‌حتی یک قلم کالا هم وارد نکرده‌اند‌

 5. امشب در سر شوری دارم !

 6. مرگ مشکوک یکی از 15 مظنون قتل خاشقچی

 7. غذای ملی این کشور زیبا «کله پاچه» است  

 8. امیرعبداللهیان: ترور خاشقچی توسط سعودی دور از انتظار نیست

 9. اقدام جدید آلمان علیه عربستان

 10. علت شوره سر چیست؟

 11. نقشه داعش برای هدف قرار دادن بیجی نقش بر آب شد

 12. سردار پاکپور: تروریست‌ها وحدت مردم را هدف قرار داده اند

 13. فرود اضطراری پرواز تهران - بوشهر در شیراز

 14. کتف کامیابی‌نیا جا انداخته شد

 15. عمران خان برای دومین بار در یکماه به ریاض سفر می کند

 16. استراو: سیاست خارجی آمریکا در قبال ایران اشتباه جدی است

 17. پوتین: سیاست تحریمی آمریکا علیه ایران اشتباهی بزرگ است/ متقاعد کردن ایران برای خروج از سوریه وظیفه ما نیست

 18. فرانسه: هدف سازوکار ویژه مالی اتحادیه اروپا فراتر از ایران است

 19. المپیک جوانان آرژانتین؛ محمدی طلایی شد

 20. خواب شیرین هنگام سخنرانی جهانگیری در همایش  

 21. پرچم عربستان عوض شد/ کنایه‌های تصویری روزنامه‌نگاران جهان به آل‌سعود   

 22. نرخ برابری دلار دربرابر یورو ۵۰ درصد کاهش خواهد یافت

 23. ضرغامی: پس از عاشورای ۸۸ بسیاری از دست‌های پشت پرده رو شد

 24. آمریکا بسیج ایران را متهم به آموزش کودکان سرباز کرد

 25. دستمزد شبی ۳۰ میلیون تومانی مهناز افشار در «بینوایان»!

پربحث‌های هفته

 1. حضور زنان در ورزشگاه آزادی هیچ توجیه شرعی ندارد

 2. روحانی: به محض انتخاب من در سال ۹۲ قیمت دلار پایین افتاد، بازار آرام شد و امیدها بالا رفت/ به عنوان رئیس‌جمهور لیست قیمت اجناس را هر روز می‌بینم و می‌دانم وضع زندگی مردم چگونه است

 3. خیز نامحسوس دولت برای افزایش قیمت بنزین/ زمینه سازی دولت برای برگرداندن کارت سوخت/ مردم قربانی سیاست هویج و چماق

 4. قالیباف: نشستگانِ محترم و مسئول، لطفا برخیزید و اقدامی کنید+ عکس

 5. آقای رییس‌جمهوری! چرا نباید...

 6. محمود بهمنی: FATF را نمی‌توان به دلار وصل کرد/ با مدیریت عرضه و تقاضا قیمت دلار را بر روی ۲۹۰۰ تا ۳۰۰۰ تومان نگه داشتیم

 7. روحانی با پیشنهاد افزایش حقوق کارمندان موافقت کرد

 8. ابلاغ حکم ۷ ماه حبس قطعی حسن عباسی

 9. بهشت جای چه افرادی است؟/ آیا امکان دارد که غیرمسلمانان نیز وارد بهشت شوند؟

 10. سایه شهاب ایرانی بر آسمان حیفا و تل‌آویو + تصاویر

 11. پسته در بازار تهران کیلویی ۱۰ دلار

 12. لوطیان جاده‌ها یا مرگ قانون؟!/ سمندی که یخچال فریزر است!

 13. فرمانده ناجا: خاوری را می‌توانیم یک‌هفته‌ای بازداشت کنیم

 14. توکلی: سیاست تثبیت نرخ ارز و تخصیص اداری باید اعمال شود/ دولت اعلام کند بازار غیررسمی ارز را به هیچ وجه تحمل نخواهد کرد

 15. آیا قالیباف از کشور خارج شده است؟ + عکس

 16. اسامی ۹۶ نماینده مخالف لایحه CFT + اسامی غایبین

 17. تهاجم معماری «سبک اروپایی» به شهر قم!  

 18. اتهام‌زنی آمدنیوز به الف؛ قالیباف به الف سفارش خبر داد!

 19. نامه سرگشاده آیت‌الله مکارم شیرازی به رئیس قوه قضائیه؛ بیانات جنابعالی قانع کننده نبود

 20. دهک‌های پایین زیر چرخ‌های رکود تورمی و نیاز به سیاست‌های جبرانی

 21. خرید نفت کره‌جنوبی از ایران به صفر رسید

 22. واکنش مطهری به دادستان کل درباره حضور زنان در ورزشگاه‌ها

 23. فیش حقوقی مدیری که حاشیه‌ساز شد +عکس

 24. افشانی رفتنی شد؛ آغاز دوباره ماراتن انتخاب شهردار/گزینه های احتمالی برای حضور در بهشت/ محسن هاشمی شهردار می شود؟

 25. قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان، بازی های سیاسی و اشتیاق عجیب مدیران برای خدمت به مردم!

گوشی شاپ

پربحث‌های اخیر

 1. درخواست ۴۰ نماینده آمریکا از ترامپ برای اعمال تحریم‌های سخت علیه عربستان

 2. وزارت‌خارجه‌آمریکا: پامپئو به هیچ نواری درباره ناپدید شدن خاشقجی گوش نداده است

 3. انتخابات میان دوره‌ای کنگره آمریکا؛ همه پرسی درباره ترامپ و سرانجام تحریم‌ها علیه ایران

 4. المیادین: بولتون به بن‌سلمان گفته آمریکا تمام جزئیات قتل خاشقچی را می‌داند

 5. ماکرون از تصمیم اروپایی‌ها برای تعلیق سفرهای سیاسی به عربستان خبر داد

 6. از جمال عبدالناصر تا جمال خاشقچی؛ مرور طرح ترور آل سعود برای مخالفان

 7. گاردین: انگیزه ترامپ از همسویی با سعودی، براندازی در ایران است

 8. روایتی تکان‌دهنده از حرمسرای قذافی

 9. نیویورک‌تایمز: سران عربستان یکی از مقامات اطلاعاتی و از مشاوران بن‌سلمان را مقصر قتل خاشقچی معرفی می‌کنند

 10. نقشه داعش برای هدف قرار دادن بیجی نقش بر آب شد

 11. عمران خان برای دومین بار در یکماه به ریاض سفر می کند

 12. استراو: سیاست خارجی آمریکا در قبال ایران اشتباه جدی است

 13. پوتین: سیاست تحریمی آمریکا علیه ایران اشتباهی بزرگ است/ متقاعد کردن ایران برای خروج از سوریه وظیفه ما نیست

 14. فرانسه: هدف سازوکار ویژه مالی اتحادیه اروپا فراتر از ایران است

 15. پرچم عربستان عوض شد/ کنایه‌های تصویری روزنامه‌نگاران جهان به آل‌سعود   

 16. آمریکا بسیج ایران را متهم به آموزش کودکان سرباز کرد

 17. نظامیان سعودی به منطقه شیعه‌نشین «قطیف» یورش بردند+تصاویر

 18. ترامپ؛ مکزیک را به اعزام ارتش تهدید کرد

 19. جو بایدن: اتهام‌های وارده به سعودی‌ها درباره خاشقچی، با رفتار آنها همخوانی دارد

 20. وزیر خزانه‌داری آمریکا هم از حضور در کنفرانس سرمایه‌گذاری عربستان انصراف داد

 21. یهودیان آمریکا از ترامپ رضایت ندارند در انتخابات به یک دموکرات رای می‌دهند

 22. زائران با مدارک رسمی و معتبر به مرز شلمچه مراجعه کنند

 23. سید حسن نصرالله: طرحهای فتنه افکنانه را همانند قبل خنثی خواهیم کرد

 24. مسکو و آنکارا زمان اجرای «توافق ادلب» را تمدید کردند

 25. ضرب‌الاجل ۷۲ ساعته واشنگتن به ریاض

پربحث‌های دیروز

 1. مرگ مشکوک یکی از 15 مظنون قتل خاشقچی

 2. امیرعبداللهیان: ترور خاشقچی توسط سعودی دور از انتظار نیست

 3. اقدام جدید آلمان علیه عربستان

 4. نقشه داعش برای هدف قرار دادن بیجی نقش بر آب شد

 5. عمران خان برای دومین بار در یکماه به ریاض سفر می کند

 6. استراو: سیاست خارجی آمریکا در قبال ایران اشتباه جدی است

 7. پوتین: سیاست تحریمی آمریکا علیه ایران اشتباهی بزرگ است/ متقاعد کردن ایران برای خروج از سوریه وظیفه ما نیست

 8. فرانسه: هدف سازوکار ویژه مالی اتحادیه اروپا فراتر از ایران است

 9. پرچم عربستان عوض شد/ کنایه‌های تصویری روزنامه‌نگاران جهان به آل‌سعود   

 10. آمریکا بسیج ایران را متهم به آموزش کودکان سرباز کرد

 11. نظامیان سعودی به منطقه شیعه‌نشین «قطیف» یورش بردند+تصاویر

 12. ترامپ؛ مکزیک را به اعزام ارتش تهدید کرد

 13. جو بایدن: اتهام‌های وارده به سعودی‌ها درباره خاشقچی، با رفتار آنها همخوانی دارد

 14. وزیر خزانه‌داری آمریکا هم از حضور در کنفرانس سرمایه‌گذاری عربستان انصراف داد

 15. یهودیان آمریکا از ترامپ رضایت ندارند در انتخابات به یک دموکرات رای می‌دهند

 16. زائران با مدارک رسمی و معتبر به مرز شلمچه مراجعه کنند

 17. سید حسن نصرالله: طرحهای فتنه افکنانه را همانند قبل خنثی خواهیم کرد

 18. مسکو و آنکارا زمان اجرای «توافق ادلب» را تمدید کردند

 19. ضرب‌الاجل ۷۲ ساعته واشنگتن به ریاض

 20. پوتین: روسیه اجازه نداد که دولت سوریه سقوط کند

 21. والی، رئیس امنیت ملی و فرمانده پلیس قندهار کشته شدند

 22. تحقیقات پرونده خاشقچی؛ پلیس ترکیه دو منطقه جدید در استانبول را تفتیش می‌کند

 23. تصویب طرح تامین امنیت اربعین در کربلای معلی/ ممنوعیت پرواز پهپاد و کواد کوپتر

 24. چه کسی از جنگ حماس و اسراییل سود می‌برد؟

 25. جنیو عبدو: در عراق نفوذ ایران و شکست آمریکا را دیدم

پربحث‌های هفته

 1. شوخی زشت سناتور آمریکایی: شاید دی‌ان‌ای من ایرانی باشد؛ وحشتناک است!

 2. اعتراف سفیر عربستان در ترکیه به قتل جمال خاشقچی + جزئیات

 3. شاخ و شانه العربیه برای ترامپ؛ نفت 200 دلاری در انتظارتان است

 4. آمریکا تحریم‌های جدیدی را علیه ایران اعلام کرد

 5. وقتی وقاحت رئیس‌جمهور آمریکا از حد می‌گذرد

 6. آل‌سعود با بن‌بستی بی‌سابقه مواجه است؛ آیا ریاض برای مقابله با ترامپ، با تهران آشتی می‌کند؟

 7. چالش ناپدید شدن خاشقچی و آینده سیاسی ولیعهد عربستان/ آیا محمدبن سلمان قربانی می شود؟

 8. سرانجام بسته پیشنهادی اروپا برای مقابله با تحریم‌های ثانویه آمریکا/ وعده‌های اروپایی‌ها محقق می‌شود؟

 9. عربستان در سراشیبی سقوط

 10. توضیح سناتور آمریکایی درباره سخنان توهین‌آمیز علیه ایرانی‌ها: جوک گفتم

 11. ایران ناگهان بزرگترین خریدار سویای آمریکا شد

 12. پلیس ترکیه: خاشقچی در داخل ساختمان کنسولگری سعودی کشته شده است

 13. وزیر خارجه انگلیس: اگر خاشقچی را نکشته‌اند، پس او کجاست؟

 14. روزنامه ترکیه‌ای قاتل خاشقچی را معرفی کرد

 15. واکنش مقتدی صدر به اظهارات ترامپ درباره قتل خاشقچی

 16. انتشار نوار صوتی تکان دهنده مربوط به قتل خاشقچی

 17. ظهور شاهزاده تاریکی از استانبول؛ ادامه زنجیره ناکامی‌های ولی‌عهد جوان سعودی

 18. بازی جدید ترامپ برای رهایی بن سلمان از ماجرای خاشقچی

 19. ترامپ: ایران باید با ما توافق واقعی کند نه معامله‌ای طنز مثل برجام

 20. خبر خوش سپاه پاسداران از هلاکت امیر داعش و طراح اصلی جنایت تروریستی اهواز در عملیات نیروهای مقاومت

 21. برایان هوک: هدفمان رساندن صادرات نفت ایران به صفر است

 22. مشاور ملک عبدالله: «خاشقجی» به قتل رسیده و جسدش از ترکیه خارج شده است

 23. واکنش نماینده ایران به ادعای امارات درباره جزایر۳گانه ایران+فیلم

 24. نظافتچی‌ها و پاکسازی کنسولگری از سرنخ‌های قتل خاشقجی+ عکس

 25. از شایعه تا واقعیت توئیت‌های ضدایرانی رئیس‌جمهور عراق

آخرین عناوین