تحقیر و باج گیری علنی ترامپ از عربستان/ دلیل سکوت ریاض چیست؟

گروه جهان الف،   3970714204 ۱۶ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
تحقیر و باج گیری علنی ترامپ از عربستان/ دلیل سکوت ریاض چیست؟

رویه دونالد ترامپ از زمان آغاز مبارزات انتخاباتی و پیش از به قدرت رسیدن تحقیر ریاض و تلاش برای کسب حداکثر سود از خاندان آل سعود بوده است. در این بین حاکمان عربستان نیز بدلیل سیاست های تخاصمی، دخالت های گسترده در کشورهای منطقه و عدم برخورداری از مولفه های راهبردی قدرت چاره ای جز سر فرود آوردن و کرنش در برابر درخواست های رئیس جمهور آمریکا نداشته اند.

به گزارش الف، چند روز قبل دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در گردهمایی انتخاباتی در ویرجینیا و می‌سی‌سی‌پی خطاب به حاکمان عربستان گفته است: ما از شما مراقبت می‌کنیم، شما بدون ما حتی دو هفته هم دوام نمی‌آورید، پس باید پول این مراقبت را بپردازید همانطور که ژاپن و کره‌جنوبی پرداخت می‌کنند. عربستان سعودی و حکومت پادشاهی آن نمی‌تواند بدون حمایت آمریکا ادامه داشته باشد.

ترامپ همچنین گفته بود که در تماس تلفنی با ملک سلمان به او گفته در صورت قطع حمایت‌های نظامی واشنگتن، ایرانی‌ها ظرف ۲ هفته عربستان را فتح می‌کنند. واشنگتن پست هم مدعی شده ترامپ برای مقابله با قدرت ایران و محور مقاومت در سوریه خواستار پرداخت 4 میلیارد دلار از ملک سلمان شده است.

محمدبن سلمان، ولیعهد عربستان دیروز به سخنان تحقیرکننده ترامپ واکنش نشان داده است. بن سلمان در این باره گفته است: باید قبول کرد که دوستان چیزهای خوب و بد درباره ما می‌گویند. شما نمی‌توانید دوستانی داشته باشید که ۱۰۰ درصد چیزهای خوبی درباره شما می‌گویند. این ماجرا حتی درون خانواده‌ها هم صادق است. همیشه سوءتفاهم‌هایی وجود دارد و ما سخنان ترامپ را هم در همین دسته طبقه‌بندی می‌کنیم.

درباره این که چرا دونالد ترامپ از این نوع ادبیات(که به روایت بلومبرگ گستاخانه است) استفاده می کند تقریبا تردیدی وجود ندارد کاخ سفید در تلاش است تا با برجسته کردن دشمن فرضی یعنی ایران تا حد امکان ریاض را بترساند و این گونه بهره حداکثری از خزانه آل سعود ببرد. در واقع سیاست ترامپ در راستای ایران هراسی، ترساندن و فشار آوردن بیشتر به آل سعود برای اخاذی ازآنها است.  در این صورت از دیدگاه نئومحافظه کاران حاکم بر کاخ سفید ضمن اینکه چند صد میلیارد دلار از عربستان به سمت اقتصاد آمریکا سرازیر خواهد شد می توان کشورهای منطقه جنوب غرب آسیا را در راستای در حاشیه قرار گرفتن و تامین امنیت اسرائیل با هم درگیر نمود.

بیشتر بخوانید:

نظر فعالان عربستانی درباره اهانت ترامپ به پادشاه

ترامپ: بر خلاف رسومات، مقابل شاه عربستان خم نشدم

از سوی دیگر با توجه به سیاست خارجی تهاجمی رئیس جمهور آمریکا و همچنین وابستگی عربستان سعودی به واشنگتن، ریاض چاره ای جز موضع گیری های ضعیف و بی اثر در قبال چنین سخنانی ندارد. عامل دیگری که از نگاه رسانه ها موجب موضع گیری منفعلانه ریاض شده در پیش بودن موعد انتخابات کنگره آمریکا است که همین امر می تواند زمینه واکنش شدیدتر دونالد ترامپ را برای حفظ حداقل وجه ظاهری به همراه داشته باشد. به عبارتی بهتر وقتی در شرایط عادی ریاض توانایی پاسخگویی به زیاده خواهی و تحقیر رئیس جمهور آمریکا را ندارد نباید انتظار داشت هنگام نزدیک شدن به انتخابات کنگره واکنش ویژه و خاصی نشان دهد؛ اتفاقی که در صورت انجام آن به قیمت کنار رفتن ملک سلمان و پسرش از پادشاهی عربستان تمام خواهد شد.

گفتنی است در چند سال گذشته خاندان سلمان در عربستان سعودی به پشتوانه آمریکا و البته رژیم صهیونیستی و با وجود محدودیت های جدی در دو جبهه داخلی و خارجی اقدامات و بلندپروازی هایی را آغاز کرده که هر آن می توانند موجودیت خود را در خطر و از دست رفته ببینند. همین مسائل نیز سبب وابستگی آنها به بیرون برای حفظ تاج و تخت شده است. در عرصه داخلی قلع و قمع شاهزادگان برای به قدرت رسیدن محمدبن سلمان و تلاش برای رواج ارزش های غربی در ساختار سنتی و قبیله ای عربستان و کنار زدن مفتی ها بخشی از این برنامه ها و اقدامات است. در عرصه خارجی عربستان با وجود عدم امکانات و توانمندی های لازم برای ایفای نقش در حد و اندازه های یک قدرت منطقه ای دخالت های گسترده ای را در کشورهای مختلف از جمله عراق، لبنان، سوریه، قطر، بحرین، لیبی، مصر و ... انجام داده است.  

البته به این مسائل باید به نقش آمریکا در ائتلاف عربی و جنگ علیه ملت یمن اشاره کرد که از اشتباه محاسباتی سعودی ها و بمباران های بی وقفه  حدوداً سه سال و نیم گذشته اما تحول خاصی در میدان نبرد رخ نداده و بدون شک در صورت سلب حمایت واشنگتن، احتمال فتح عربستان و سقوط خاندان آل سعود توسط انصارالله نیز وجود دارد.

عدم موضع گیری بن سلمان در قبال ترامپ در حالی است که تا پیش از این ریاض بواسطه دلارهای نفتی مواضع تندی در قبال اختلافاتی که با کشورهایی مانند عربستان، کانادا و آلمان بروز می کرد نشان می داد.

با رویه ای که دونالد ترامپ در قبال عربستان در پیش گرفته و با توجه به سیاست های عصبی و تند محمد بن سلمان در داخل و خارج نمی توان حداقل در مقطع زمانی کوتاه مدت انتظار بهبود اوضاع منطقه را انتظار داشت. ترامپ در دوران رقابت های انتخاباتی از عربستان به عنوان گاو شیرده یاد کرده بود که وقتی شیر آن تمام شد باید سرش آن را برید. اما اگر این سناریو را کنار بگذاریم باید گفت حداقل راهبرد اول آمریکای ترامپ و دلارهای نفتی عربستان به مثابه عوامل تسریع کننده در تشدید تنش های منطقه عمل می کنند و مشخص نیست رئیس جمهور آمریکا تا کجا به باج گیری خود از ریاض ادامه خواهد داد.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۵۸۲۲۷۵۰۸:۲۱:۴۶ ۱۳۹۷/۷/۱۵
رفتار تحقیرآمیز آمریکا با عربستان باید مایه عبرت برای غرب‌زدگان داخلی شود. امتیازات متعددی این رژیم به آمریکا داد، رژیم نامشروع صهیونیستی را به رسمیت شناخت برای خدمت به آمریکا و رژیم صهیونیستی به کشورهای همسایه تجاوز کرد و دیکته‌های آمریکا این کشور را وارد جنگ‌های نیابتی کرد و... اظهارات اخیر ترامپ ننگ دیگری بر پیشانی آل‌سعود و درسی برای برخی داخلی‌هاست که همانند آل‌سعود فکر می‌کنند.
ناشناس۵۸۳۹۳۲۲۱:۴۸:۲۵ ۱۳۹۷/۷/۱۵
هموطن عزیز هیچکس در ایران خواهان ذلت مردم و مملکت نیست.اختلاف نظر است برخی گفتگو و مذاکره برد برد را راه حل میدانند و برخی مقاومت سرسختانه. البته هر دو طیف خوبند ...برخی که ایرانی و صاحب مقامند و دشمن اول ایرانند بدترین دشمنند حتی از آمریکا
احسان۵۸۲۳۲۵۰۸:۵۸:۴۴ ۱۳۹۷/۷/۱۵
فکرنکنم حکومت پادشاهی که ۳۲۰سال دوام آورده به این ضعفی باشه که شما میگید. اخاذی ترامپ از چین و ژاپن وکره جنوبی وکانادا واتحادیه اروپا کمتر از اخاذی از عربستان نیست. یادمان نره که آمریکاهمیشه ازحق (ظلم) وتو بنفع عربستان استفاده کرده. نمونه اش هم جنگ یمنه!! سیاست هنر واقعیتهاست نه آرمانها!!
ناشناس۵۸۴۰۷۴۰۰:۲۰:۰۱ ۱۳۹۷/۷/۱۶
دوست عزیز پادشاهی عربستان 320 سال عمر داره!!!این عدد رو چه جوری در اوردی
ناشناس۵۸۲۷۶۴۱۱:۳۷:۳۵ ۱۳۹۷/۷/۱۵
سکوت عربستان فقط به دلیل حماقت سران کشور عربستان هست شاید عقل ناقص اونها اینو بشارت میده که این حماقتها نشانه نزدیکی به فرهنگ غرب و پیشرفت است !!!! و مردم عربستان نباید این تحقیر رو تحمل کنند.
ناشناس۵۸۳۰۷۲۱۳:۰۹:۴۳ ۱۳۹۷/۷/۱۵
امتیازاتی که سعودی به غرب داده میتونست فقر رو در خاور میانه ریشه کن کنه.
ناشناس۵۸۳۳۲۳۱۴:۴۶:۲۸ ۱۳۹۷/۷/۱۵
الان مثلا ما که به غرب امتیاز ندادیم فقر در کشورمون ریشه کن شده.......مگه آل سعود مسوول ریشه کنی فقر در خاورمیانه هست؟ هر کشوری باید به فکر رفاه مردمش باشه
مهدی۵۸۳۱۸۹۱۳:۵۱:۰۸ ۱۳۹۷/۷/۱۵
برای عزت همه باید به دامان اسلام پناه ببریم
ناشناس۵۸۳۲۳۹۱۴:۱۴:۰۷ ۱۳۹۷/۷/۱۵
دلیل سکوت ریاض ترس از کشورهای همسایه است
ناشناس۵۸۳۳۱۲۱۴:۴۳:۴۵ ۱۳۹۷/۷/۱۵
ما باید با تعمیق روابط با عربستان و سایر همسایگان عربمان جلوی نفوذ آمریکا در این کشور و سایر کشورهای مسلمان منطقه را میگرفتیم. تنش زدایی و دوستی با همسایگان مسلمان باید دیپلماسی بلند مدت و همیشگی ما باشد تا پوزه آمریکا و رژیم صهیونیستی را راحتتر به خاک بمالیم. جهان اسلام باید متحد بماند.
ناشناس۵۸۳۵۴۹۱۷:۰۰:۵۶ ۱۳۹۷/۷/۱۵
ترامپ مثل یک پدربزرگ غرغرو هست... زیاد نباید به غرغرها توجه کرد و عربستان این رو خوب فهمیده
ناشناس۵۸۳۶۶۷۱۸:۲۰:۳۸ ۱۳۹۷/۷/۱۵
واقعا سعودی ها دست نشانده و ذلیل هستند. هیچ عزتی ندارند. واقعیت این است که آنها جنگ منطقه ایی را هم به ایران باخته اند و در موضع تدافعی قرار گرفته اند. البته متاسفانه نفت گران آنها را دوباره قدرتمند می کند. امید آنها به اپوزیسیون ایران هم از بین رفته است. امید به ناآرامی دی ماه هم از بین رفت. حالا امید به اعتصاب کامیون دارها و بازاریان داشتند که آنهم نقش بر آب شد. حالا فقط به ترامپ امید دارند. اما ترامپ در خود آمریکا و اروپا و متحدان نزدیکش مقبولیتی ندارد. در آمریکا دموکراتها بزودی به قدرت می رسند و ترامپ باید کاخ سفید را ترک کند.
ناشناس۵۸۳۷۸۴۱۹:۳۷:۳۳ ۱۳۹۷/۷/۱۵
خب راست گفته. آمریکا عاشق ایران و‌ کره شمالی به این شکله. اگه کره شمالی اینجوری نبود که نمی تونست از‌ژاپن و کره جنوبی به بهانه حفظ امنیت باج بگیره. همین کار رو‌هم داره با عربستان در‌قبال ایران میکنه
ناشناس۵۸۳۹۲۶۲۱:۴۳:۴۲ ۱۳۹۷/۷/۱۵
دشمنی ایران و عربستان فقط به نفع استکبار جهانی به رهبری غرب و روسیه است
ناشناس۵۸۴۱۷۷۰۷:۰۱:۴۱ ۱۳۹۷/۷/۱۶
هزینه سازش، خداییش آدم زیر بار تحریم بمیره بهتر از اینه که یه لمپن بی همه چیز مثل ترامپ اینجور هر روز تحقیر کنه
ناشناس۵۸۴۲۱۰۰۷:۴۹:۲۸ ۱۳۹۷/۷/۱۶
یک کشور ثروتمند را داده اند به یک خانواده! طبیعیه که بعلت ضعف مفرط باید به قلدر محله باج بده تا در امان بمونه!

پربحث‌های امروز

 1. توهین نماینده سراوان در مجلس به یک کارمند  

 2. اولین واکنش نماینده‌ مجلس به انتشار فیلم توهین‌اش به یک کارمند

 3. جشن مختلط طراحان یک مسجد جنجالی!   

 4. درباره کلیپ منتشر شده نماینده سراوان و چند نکته

 5. چرا روحانی زبان گفت‌وگو با آمریکا را ترک کرد؟

 6. استیضاح وزیر اقتصاد به علت توهین کارمند گمرک کلید خورد!

 7. عذرخواهی وزیر اقتصاد از نماینده‌ای که به کارمند گمرک توهین کرد!

 8. تحلیل جالب علی علیزاده از برخورد نماینده سراوان با کارمند گمرک

 9. پیشنهاد نمایندگان به خودروسازها درباره قیمت خودرو

 10. واکنش کاربران توییتر به فیلم منتشر شده از نماینده سراوان/ عذرخواهی عجیب از ترس استیضاح/ هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان کجاست؟

 11. متروسواری معصومه ابتکار در سه‌شنبه بدون خودرو  

 12. جهانگیری: بخش‌های مهم اقتصادی مورد تهاجم دشمن است/ آمریکا می‌خواهد مردم با تنگنا رو به رو شوند

 13. پیوند ترامپ با مغزهای کوچک زنگ زده

 14. ایرانی‌ها خانه‌هایشان در گرجستان را به حراج گذاشتند

 15. مجمع عمومی سازمان ملل ایران را به نقض حقوق بشر متهم کرد

 16. توضیح دژپسند در گفت‌وگو با الف در مورد عذرخواهی از نماینده سراوان

 17. گزافه‌گویی برایان هوک علیه ایران در گفتوگو با صدای آمریکا

 18. خرازی: اروپا تعهداتش را اجرا نکند متضرر می‌شود

 19. داستان اقتصاد و احتکار

 20. شروط نمایندگان اصفهان برای پس گرفتن استعفا

 21. تعدادی از کارگران گروه ملی فولاد اهواز بازداشت شدند

 22. سخنگوی هیات نظارت بر رفتار نمایندگان: رفتار نماینده سراوان با کارمند گمرک را بررسی می‌کنیم

 23. بررسی حواشی روز گذشته نماینده سراوان در جلسه غیر علنی مجلس

 24. یک مقام مسئول: ممکن است مرغ ۱۴ هزار تومان هم فروش رود ولی قیمت مصوب ۹۸۰۰ تومان است

 25. وزیر صنعت: خودروسازان در 8 ماه اخیر مشکل فروش داشته‌اند

پربحث‌های دیروز

 1. دولت زیر بار فرمول خودروسازان رفت؛ خودرو گران شد/ حواله کاهش قیمت به آینده‌ای نامعلوم/ پراید ۳۳میلیون و ۷۰۰ هزار تومان؟

 2. واکنش وزیر صنعت به انتصاب داماد رئیس‌جمهور؛ هرکس سوابق داماد روحانی را دید، تبریک گفت

 3. داماد روحانی استعفا کرد + متن استعفا

 4. اولین تصویر داماد حسن روحانی در سمت جدیدش  

 5. توضیحات سید احمد خاتمی درباره انتصاب دامادش در دولت روحانی + عکس

 6. سرانجام قیمت بنزین و سناریوهای مختلف برای آن

 7. تصمیم جدید نمایندگان مستعفی استان اصفهان

 8. تصویری از بچه‌های پایگاه بسیج شانزه‌لیزه  

 9. محسن رضایی: فشارهای اقتصادی آخرین تست دشمن است/ جمهوری اسلامی متعلق به ملت است

 10. ادعای نتانیاهو: جاسوسان اسراییلی به صورت عادی به ایران می‌روند!

 11. احمد توکلی خطاب به وزیر اقتصاد: جلوی خصوصی سازی خسارت بار آلومینیوم المهدی را بگیرید

 12. پاسخ جالب ظریف به سوال مجری درباره دخالت ایران در منطقه   

 13. «سردار مریم» تنها زن سردار ایرانی + عکس

 14. شکاف بین اصلاح طلبان بخاطر واعظی و لاریجانی/ حاشیه ماجرای دامادها/ کنایه جلیلی به روحانی و ظریف/ وقتی ناطق نوری آیت الله می شود

 15. سقوط قیمت‌ها به خودرو رسید/ قیمت خودروهای داخلی در بازار + جدول

 16. آملی لاریجانی: بی‌تدبیری‌ها موجب افزایش نرخ ارز شد/ نرخ ارز سیر نزولی دارد، اما برخی همچنان گرانفروشی می‌کنند/ دست اخلال گران اقتصادی را قطع خواهیم کرد

 17. واکنش محمود صادقی به خبر انتصاب داماد روحانی  

 18. جانبازان ۵۰ درصد از ممنوعیت به‌کارگیری بازنشسته‌ها مستثنی شدند

 19. نتانیاهو: ماموران ما داخل ایران هستند!

 20. سلیمی‌نمین: آمریکا برای ایران در سال۹۸ برنامه‌ریزی کرده است/ مشکلات ارزی و اقتصادی قابل تدبیر است/ فریب وعده و وعیدهای دشمنان را نخورید

 21. احضار وزیر صنعت به فراکسیون امید بابت انتصاب‌های اخیر/ اگر نمایندگان مجلس واقعا نماینده ملت باشند، استیضاح وزیر صنعت را باید در برنامه قرار دهند

 22. ارز 4200 تومانی  از کجا آمد؟

 23. «روحانی» و «احمد خاتمی» نسبت به انتصاب دامادهایشان اعلام برائت کنند  

 24. هاشمی‌طبا: اصلاح‌طلبان در انتخابات بعدی رای ندارند/ دولت روحانی به دنبال "لیبرالیسم کاذب" است

 25. وزیرصنعت: افزایش تولید، مشکلات خودرو را حل می‌کند

پربحث‌های هفته

 1. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 2. ایمانی در گفتگو با الف:خطر بازگشت پوپولیسم جدی است / احمدی‌نژاد به دنبال بهره‌برداری به نفع خود است

 3. دولت زیر بار فرمول خودروسازان رفت؛ خودرو گران شد/ حواله کاهش قیمت به آینده‌ای نامعلوم/ پراید ۳۳میلیون و ۷۰۰ هزار تومان؟

 4. برای این عکس شما تیتر بزنید  

 5. طمع همایونِ رضا پهلوی‎

 6. واکنش وزیر صنعت به انتصاب داماد رئیس‌جمهور؛ هرکس سوابق داماد روحانی را دید، تبریک گفت

 7. داماد روحانی استعفا کرد + متن استعفا

 8. اولین تصویر داماد حسن روحانی در سمت جدیدش  

 9. توهین نماینده سراوان در مجلس به یک کارمند  

 10. نگاهی به هزینه و فایده برجام

 11. چرا نباید حقوق کارمندان افزایش یابد؟

 12. توضیحات سید احمد خاتمی درباره انتصاب دامادش در دولت روحانی + عکس

 13. از تزریق به ایرانیان در فرودگاه تفلیس تا دیپورت آنها به بهانه‌های واهی + عکس

 14. اولین واکنش نماینده‌ مجلس به انتشار فیلم توهین‌اش به یک کارمند

 15. جشن مختلط طراحان یک مسجد جنجالی!   

 16. واکنش روحانی به حکم معاونت دامادش در وزارت صنعت

 17. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 18. ضعیف‌ترین دوران وزارت خارجه ایران  

 19. نوبخت در پاسخ به احمدی‌نژاد: امکان افزایش یارانه‌ها وجود ندارد/ فعلا باید بدهی‌های دولت قبل را بپردازیم

 20. وعده ارزانی ۲۰ درصدی با FATF، پس از گرانی ۲۰۰ درصدی با برجام!

 21. وقتی اقوام حسن روحانی در دولت پست می‌گیرند + جدول

 22. واکنش‌ها به انتصاب داماد رئیس‌جمهوری به معاونت وزیر؛ کلید روحانی قفل شاه داماد را باز کرد

 23. واکنش واعظی به پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی از سوی احمدی‌نژاد

 24. سرانجام قیمت بنزین و سناریوهای مختلف برای آن

 25. برایان هوک: موضوع فرزندان مقامات ایران را بررسی می‌کنیم

پربحث‌های اخیر

 1. چرا روحانی زبان گفت‌وگو با آمریکا را ترک کرد؟

 2. مجمع عمومی سازمان ملل ایران را به نقض حقوق بشر متهم کرد

 3. گزافه‌گویی برایان هوک علیه ایران در گفتوگو با صدای آمریکا

 4. خرازی: اروپا تعهداتش را اجرا نکند متضرر می‌شود

 5. سفر هیات رژیم صهیونیستی به قاهره

 6. «نیویورک تایمز» کشتار شیعیان نیجریه‌ای را تایید کرد

 7. عقب‌نشینی داووس در برابر روسیه

 8. اعتراض جلیقه زردها و پیمان آب و هوایی پاریس/ سیاست‌های انقباضی و نارضایتی‌های مشترک در اروپا

 9. رئیس جمهور چین: به دنبال هژمونی در نظام بین الملل نیستیم

 10. کابینه عراق باز هم تکمیل نشد

 11. یک گام به جلو برای تشکیل کابینه عادل عبدالمهدی

 12. موگرینی: بدون برجام مذاکره با ایران درباره برنامه موشکی‌اش سخت‌تر است

 13. پوتین: آمریکا مدت‌ها پیش INF را نقض کرده بود

 14. عکسی دیدنی از امروز لواسان  

 15. رکورد مرگ با سلاح گرم در آمریکا

 16. ترافیک دیپلماتیک در جاده منتهی به دمشق!

 17. هشدار پلیس فرانسه به دولت مکرون

 18. آمریکا: نمی‌خواهیم بشار اسد را ساقط کنیم

 19. سند دروغگویی مشاور سابق ترامپ در پرونده روسیه

 20. هدف واقعی اردوغان از حمله به شمال سوریه چیست؟

 21. آغاز آتش‌بس در الحدیده یمن

 22. سفر البشیر به سوریه و دو تحول دیگر در پرونده سوریه

پربحث‌های دیروز

 1. تصویری از بچه‌های پایگاه بسیج شانزه‌لیزه  

 2. ادعای نتانیاهو: جاسوسان اسراییلی به صورت عادی به ایران می‌روند!

 3. پاسخ جالب ظریف به سوال مجری درباره دخالت ایران در منطقه   

 4. نتانیاهو: ماموران ما داخل ایران هستند!

 5. ترامپ: پاریس در حال سوختن/ جهان بیرون در حال انفجار است!

 6. گاردین: کشورها در اجرای توافق پاریس تجدیدنظر کنند/ پیروزی معترضان و شکست توافق پاریس در گام نخست

 7. یک شهرک نشین صهیونیست جوان فلسطینی را با خودرو زیر گرفت

 8. ولید المعلم: اولویت ما آزادسازی ادلب است

 9. شرط آمدن عبدالمهدی به پارلمان برای تکمیل کابینه

 10. شریک اروپایی عربستان در فاجعه انسانی یمن

 11. آیا اوکراین در پی حمله به روسیه است؟

 12. سازمان ملل: آتش‌بس در الحدیده ساعت ۲۴ آغاز می‌شود

 13. نتیجه نشست لاریجانی با مجمع نمایندگان استان اصفهان

 14. ایران در کویت سفیر جدید معرفی کرد

 15. روسیه ادعاهای اسرائیل را رد کرد

 16. سفر ظریف به سوییس برای شرکت در نشست مشورتی ژنو

 17. عقب‌نشینی وزیر خارجه ترکیه از اظهاراتش درباره همکاری با بشار اسد

 18. سفیر ایران خواستار بازنگری در توافق روادید با گرجستان شد

 19. شریک ایرانی-آمریکایی مشاور سابق ترامپ به تلاش برای استرداد «گولن» متهم شدند

 20. واکنش پاکستان به گفتگوهای نمایندگان طالبان و آمریکا

 21. فیسبوک به مسدود کردن 24 ساعته صفحه پسر نتانیاهو بسنده کرد

 22. دیدار وزرای خارجه ایران، روسیه و ترکیه درباره سوریه

 23. نتانیاهو: در حال ساخت موشک‌هایی هستیم که به هر جایی می‌رسد

 24. آمریکا: اعمال تحریم‌های جدید علیه روسیه را رد نمی‌کنیم

 25. بازی سازش از پکن و مسکو تا تهران

پربحث‌های هفته

 1. برایان هوک: موضوع فرزندان مقامات ایران را بررسی می‌کنیم

 2. چرا روحانی زبان گفت‌وگو با آمریکا را ترک کرد؟

 3. نحوه برخورد گرجستانی‌ها با مسافران ایرانی از زبان یک مسافر   

 4. مظلومی که داستان ندارد

 5. تصویری از بچه‌های پایگاه بسیج شانزه‌لیزه  

 6. رونمایی از کانال مالی اروپا برای ارتباط با ایران/ آیا اس پی وی کارآمد خواهد بود؟

 7. برنامه گسترده گروه اقدام برای مقابله با ایران؛ از راه اندازی جنگ تبلیغاتی تا فعال شدن گروه های تروریستی و تخریب مقامات سیاسی

 8. ادعای نتانیاهو: جاسوسان اسراییلی به صورت عادی به ایران می‌روند!

 9. اقتصاد جهانی منهای آمریکا

 10. پاسخ جالب ظریف به سوال مجری درباره دخالت ایران در منطقه   

 11. جزئیات تازه‌ای از نقش بن‌سلمان در قتل خاشقچی/ پای انگلیس هم به ماجرا باز شد

 12. عبور آرام دولت ایران از فرانسه ناآرام

 13. نتانیاهو: ماموران ما داخل ایران هستند!

 14. دوره کاری «بانوی صورتی» در تلویزیون کره شمالی پایان یافت

 15. کره شمالی: مذاکرات هسته ای با آمریکا به بن بست رسید

 16. سقوط یک قبیله!

 17. ترامپ خطاب به نزدیکانش: نگران تهدید دموکرات‌ها به استیضاح هستم

 18. ترامپ برای اروپا شمشیر را از رو بسته است

 19. بحران در روابط آمریکا با عربستان/ توصیه های اندیشکده واشنگتن به ترامپ برای اصلاح ارتباطات با ریاض

 20. آغاز «پنجمین شنبه سیاه» فرانسه؛ مردم به خیابان‌ها آمدند + عکس

 21. مجمع عمومی سازمان ملل ایران را به نقض حقوق بشر متهم کرد

 22. بیدار بمان آقای فوکویاما

 23. گزافه‌گویی برایان هوک علیه ایران در گفتوگو با صدای آمریکا

 24. خرازی: اروپا تعهداتش را اجرا نکند متضرر می‌شود

 25. ترامپ: پاریس در حال سوختن/ جهان بیرون در حال انفجار است!

آخرین عناوین