ایرانِ آریائی و پارادوکسِ قوم گرایی

امین میرزائی، گروه تعاملی الف،   3970707088 ۵ نظر، ۵ در صف انتشار و ۲ تکراری یا غیرقابل انتشار
ایرانِ آریائی و پارادوکسِ قوم گرایی

صدّام به بهانه فارس بودنِ ایرانیان جنگ ایران و عراق را آغاز کرد و شووِنیست هایِ ایرانی با توجّه به "قادسیه" بود که به سِرِه نویسی پارسی رو کردند. امروزه نیز تلاش مُعتنابهی صورت می گیرد تا اسلام را دینی تازی و حاصل هجوم اعراب بدانند و رابطه اسلام و ایران را منکر شوند.

گذشته از خطر ملّی گرایی در دامن زدن به جنگ های قومی و نژادی اصولاً این طرز تلقّی از ملیّت از مبنای قویم علمی برخوردار نیست. این مساله وقتی به وادی طنز نزدیک می شود که ژرمنهایِ نژادپرستِ آلمانِ هیتلری با ژاپنی هایِ زردپوستِ آسیایِ شرقی همپیمان می شوند، و شرکای یهودیِ همپیمان با هیتلر (شرکتِ تراست اند ترانسفر آو حعاوارا) به برخورد یهودیانِ صفاردی و اشکنازی دامن می زنند! و این یکی از اشتباهاتِ صهیونیسم بود که به پان عربیسمِ ناصری دامن زد و ترکیبِ رنگین کمانیِ خاورمیانه را به قومیت گراییِ کور و باطل بدل کرد.

اگر مرزبندی هایِ نژادی دلیل معتبری برای تقسیم بندی جوامع بشری ست ملاک تعیین این حدود چه دورانی ست؟ پیش از مهاجرت سادات هاشمی به نواحی شرقی تر آسیا یا پس از مهاجرتِ نژاد زرد به مناطقِ غربی تر آمریکا؟ در دورانی که قاره جدید مورد تاخت و تازِ کاشفانِ اسپانیایی و پرتغالی قرار گرفت، یا امروزه و مهاجرتِ سوری ها و سومالیایی ها و افغان ها به اروپا؟ قبل از سقوط عثمانی یا بعد از آن؟ پیش از قرارداد ترکمانچای یا پس از آن؟ قیل از تقسیم دو کُره یا پس از اتّحاد مجدّد دو آلمان؟

فی المثل نوه جان کری - وزیر خارجه سابق آمریکا- ایرانی ست یا آمریکایی ؟! برانکو - مربّی کُرُوات پرسپولیس(کروات= خراسان) ایرانی ست یا اروپایی؟! جیم الخلیلی (مجریِ فیزیکدانِ بی بی سی با اقوام مقیم ایران، پدر عراقی و مادر انگلیسی ) عرب است یا ایرانی یا بریتانیایی؟! میچیو کاکو (فیزیکدانِ معاصر) آمریکایی ست یا آسیایی؟! امید کردستانی شرقی ست یا غربی؟! فیروزِ نادری ایرانی ست یا آمریکائی؟! مریم میرزاخانی اهل کرج بود یا می سی سی پی؟! ترامپ روس است یا آمریکائی؟! هیتلر هندی بود یا آلمانی؟! اوباما آمریکایی ست یا آفریقایی؟! مولانا بلخی بود یا پارسی یا قونوی؟! و بوعلی افغانی بود یا همدانی؟!

چنان که در مقالاتِ متعددی اشاره کرده ام قوم گرایی به پارادوکسی ذاتی دچار است که تاکنون کمتر به آن توجه شده یا به گونه ای عمدی مورد غفلت قرارگرفته. این پارادوکس زمانی به اوج می رسد که به تاریخ گذشته دو قوم آریایی و سامی مراجعه کنیم و به شیعه بودن اکثر آریائیان مسلمان و سنّی بودن سامی نژادان عرب زبان پی ببریم. به عبارتی رهبران فقهی، کلامی و رواییِ اهل سنّت ایرانی بوده اند و امامانِ معصومِ و سادات ایرانی هاشمی اند!

اگر نسل نبی اکرم را همان نجلِ ابراهیم بدانیم خاندان هاشمی اعرابی غیر خالص- یعنی مُستعربه- هستند! با توجّه به آمدن ابراهیم و سارا از شهر کلدانیِ اور، غیر عرب بودن هاجر، و ربط وثیقی که میان نسلِ ابراهیم با زرتشت وجود دارد. بگذریم از این که همسر موسی علیه السلام (دختر شعیب یا حباب) عرب بوده است و بنابراین بنی اسرائیل از جانب مادر عرب هستند. با این حال یهودانِ ارتودکسِ غیرِ رفورمیست، شرط یهودی بودن را اسرائیلی بودن مادر می دانند و از این که آغاز سالِ قِبطی، عربی و عبری هر سه اوّل محرّم است، و این که قبطیان آغاز محرّم را -صرفنظر از آن که در کجایِ سالِ شمسی قرار گیرد- به لفظِ فارسیِ "نوروز" می خوانند چشم می پوشند. این سومریها و بابِلی ها بودند که بر مبنایِ عدد نویسی شصت شصتی، به ساعت و دقیقه و ثانیه امکان وجود دادند و این حمورابی و امثالِ او بودند که پایه هایِ هلاخا (نظام تشریعی یهود) را بنا گذاشتند و هفته را به هفت روز و سال را به 365 روز تقسیم و آخر هفته (یوم السبت) را تعطیل کردند.

وجه تسمیه قبیله "قریش" (اسم تصغیر از قورُش) انتساب این تیره از قبایل حجاز به کورش یا ذوالقرنین (=دارایِ دو شاخ، کنایه از کلاه کورش و صور اسرافیل) و عنوانِ اطلاق شده بر این دودمان، واژه ای مُعرَّب و اصلاً پارسی ست! آذرِ دینِ زرتشتی با اوزیریس مصری، و آذر-عموی ابراهیم - با اتروپات ،آذرباد یا آذربایجان به هم مربوطند. غارگُزینی ابراهیم در دوران کودکی با غار محل تولّد زرتشت و اسطوره مغاره افلاطون ارتباط دارد. آتشی که بر ابراهیم گلستان شد با تقدّس آتش در ادیانِ زردشتی (= شتر زرد) و ودایی (= ریشه سانسکریتِ wit و wisdom )به هم پیوند می خورند. سنّتِ سبزه ریختنِ با عدس در مصر باستان ریشه دارد و به اُزیریس مصری باز می گردد . عیدِ سِنت پاتریک در اوّل فروردین وعید پاک در حوالیِ سیزده بدر ما برگزار می شود و سفره هفت سین ما با سفره عیدِ پاک مشابهت دارد. Fools Day غربیان یادآور "میرِ نوروزی" ما و دروغ اوّل آوریل همان دروغ سیزده است. مسیحیان ایرلندی با ایرانیان هم ریشه اند و تنها مسیحیانی هستند که همچون برادران و خواهرانِ عربِ خود به یسوع یا یشوع ، "عیسی" می گویند. تقارنِ شب ولادتِ عیسی با شب یلدا از همین مناسبت ریشه می گیرد و درختِ سرو ایرانی به کاجِ نوئل تبدیل می شود! مشابه این پیوند بین قوم سکّا (سیستانی ها) باساکسون ها و ژرمنها (اهالی اسکاندیناوی و انگلستان) قابل پیگیری ست. چنانکه بین کاله فرانسه و کاله مازندران ربطی وثیق وجود دارد و شباهت لهجه مازنی با زبانِ فرانسوی از چند هزار واژه فراتر می رود.

همین مساله درباره ریشه قومیِ مشترکِ بخشی از ساکنان خاور دور - من جمله تایلند - با شیخ احمد و محمّد سعید قمّی و اشتراکِ زبانی موجود بین زبان سواحیلی و شیرازی قابلِ مشاهده است. از اردوگاه سلطان غزنوی و زبانِ اردو چیزی نمی گویم و بنیادهای عربی و عِبری قابل شناسایی در بخشی از مهاجران باستانیِ باب برینگ و وجود اسطوره طوفان در اقوام آزتک و اینکا - سرخپوستان آمریکای جنوبی- را به وقتی دیگر موکول می کنم و از آنکه "الله" عربی و "ئیل" یا "الواه" عِبری و آرامی همان "لوه" به معنی "نور" در سانسکریت (ریشه light در لاتین)است چشم می پوشم.

بگذریم ....

نسل بشر به کولونی کوچکی بر می گردد که در ساواناهای آفریقا می زیسته اند و همه مردم جهان از طریق کروموزوم Y به آدم اولیه و از طریق کروموزوم X میتو کُندری ، به حوّایِ نخستینِ آن مجموعه باز می گردند. این مجموعه به نواحی شرقی خاورمیانه (غربِ آسیا ) مهاجرت کرده و از آنجا تا به اقصایِ جهان پراکنده شده. در این حال همه اهل جهان خویشاوندان یک قومند و از پدر و مادر مشترکی به چند دستگی و چند رنگیِ کنونی رسیده اند.

به عنوانِ فیلسوفِ دین پژوهی که سال ها است به مطالعه اقوام و ادیان اشتغال دارم این یگانگی در عقاید را در میان عرفایِ بزرگ شاهد بوده ام. به همین دلیل است که به شخصیت های عارفی چون مایستر اکهارت آلمانی و ویلیام بلِیک انگلیسی، به همان سان که به دانته ایتالیایی، و حافظ و مولانایِ پارسی، و محیی الدّین عربی/اسپانیایی، و تالستوی و داستایفسکی و چخوفِ روسی، و بودا و شانکارای هندی و لائوتسه و استاد کونگ( کنفوسیوس) چینی ارادت می ورزم.

مولانا "همدلی" را از "همزبانی" خوش تر می داند. زبان همدلی یعنی سفر فضانوردان آمریکایی با سایوزِ روسی به ایستگاه بین المللی فضایی، و نشستن آنان بر سر خوان غذا با منویِ انگلیسی، و نماز خواندنِ فضانوردِ مالزیایی در آنجا به زبان عربی. یا متحد شدن بخشی از یهودیانِ عِبری زبانِ آمریکائی با فلسطینیانِ عرب زبان، بر سر تحریم کالاهای اسرائیلی.

در وادی عرفانِ حقیقی سخنی از چند دستگی نیست و مرزهای جغرافیایی و نژادی تنها روی نقشه های مجازی وجود دارند. به نقلِ یانی (موسیقی دان یونانی/آمریکائی) از فضانوردی در ایستگاه فضایی: " از بالا که می نگری خطوط فاصلی وجود ندارد که بین نژادی با نژادی و سرزمینی با آن دیگری فاصله بیندازند و بین طلوعِ ماهِ نویِ دو شهر مرزی، شبانه روزی فاصل شوند!".

 

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۵۶۹۲۲۱۱۱:۲۴:۲۰ ۱۳۹۷/۷/۷
فارسی را پاس بداریم!
ناشناس۵۶۹۲۳۷۱۱:۳۰:۱۴ ۱۳۹۷/۷/۷
ان اکرمکم عندالله اتقاکم
ناشناس۵۶۹۲۷۲۱۱:۴۵:۵۰ ۱۳۹۷/۷/۷
این همه صغرا کبرا کردی که چی بگی
ناشناس۵۶۹۳۴۵۱۲:۱۳:۲۲ ۱۳۹۷/۷/۷
قوم گرایی و ملی گرایی و مذهب گرایی سه گونه متفاوتند، در حالیکه شما همه را در هم امیخته اید!! اما آنچه نظر من است و در دنیا تجربه و نتایج آن مشخص است اینست که ملی گرایی موفقترین گرایش در میان این سه حالت است و مذهب گرایی و اعتقاد گرایی همواره در طول تاریخ ناموفق بوده است.
ناشناس۵۷۰۱۲۲۱۷:۱۰:۱۱ ۱۳۹۷/۷/۷
شما را از زن و مرد و نژادها و رنگهای مختلف آفریدیم و محبوب ترین شما نزد خداوند پرهیز کار ترین شماست.
کلاسی نوجاباما-JB97DH3بیمه azki

پربحث‌های امروز

 1. مهرداد حسیبی درگذشت

 2. جهانگیری: در آینده با چالش بزرگی در صندوق‌های بازنشستگی مواجه خواهیم بود

 3. یارانه سال 89 الان چقدر می‌ارزد؟  

 4. عراقچی در مجلس: بعضی از کشورهای دوست می‌گویند که اگر می‌خواهیم با شما مبادلات بانکی داشته باشیم، باید FATF را بپذیرید

 5. غائبین انقلاب

 6. اردوغان: قتل خاشقچی برنامه‌ریزی شده بود/ عاملان قتل باید در ترکیه محاکمه شوند

 7. تماس شبانه برخی نمایندگان از دفتر شهردار تهران برای جلوگیری از بازنشستگی افشانی

 8. فرار از شفافیت فیش‌های حقوقی

 9. ماجرای بخشنامه ممنوعیت سفر به کربلا معلمان چه بود؟

 10. روایت تلخ پدری که پاهای دختر ۷ ساله‌اش را «فلج» کرد

 11. نعمتی: اروپا قول داده از ۱۳ آبان موضوع سازوکارهای مالی را حل کند

 12. معاون ظریف در گفتگو با الف: ۱۳ آبان جز یک جنگ روانی هیچ چیزی نیست/ از رسانه‌ها گله‌مندیم ولی ناراحت نیستیم/ بزودی پیشنهادات اروپایی‌ها را دریافت خواهیم کرد

 13. ثبت لحظات خاص زیر پرچم امام حسین علیه السلام +تصاویر

 14. تازه‌ترین هتاکی یک روزنامه اصلاح‌طلب + عکس

 15. ظریف در مجلس: اروپایی‌ها در CFT با ما همراه بودند/ در مهلت ۴ ماهه FATF باید سازوکاری تعیین شود و به تصویب نظام برسد

 16. ارجاع نامه دیده‌بان شفافیت و عدالت درباره سوابق تحصیلی در کنکور توسط واعظی

 17. نامه‌ای به منشی جهانگیری!  

 18. وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی: اولویتم «مسکن مهر» است

 19. معمای خودکشی‌ چند نوجوان تهرانی در یک شبانه روز

 20. بکارگیری نیروهای شرکت‌های خدماتی برای نگهبانی جرم است؟

 21. جمعیت ایران در سال 1430 چند نفر می‌شود؟  

 22. ارسال پیامک به نمایندگان مجلس برای حمایت از وزیر پیشنهادی کار

 23. مخالفت وزارت ارتباطات با طرح جدایی مدیریت اینترنت از دولت

 24. توضیحات جهرمی درباره شیوه کلاهبرداری جدید از شهروندان

 25. رئیس اتاق بازرگانی ایران: قبول مسئولیت وزارت اقتصاد رفتن روی مین است

پربحث‌های دیروز

 1. یارانه‌ی هر فقیر ۴۵ هزارتومان، یارانه‌ی هر خودرو ۱.۳میلیون تومان در ماه

 2. شریعتمداری: صدای رسای فقرا و گروه‌های خاموش در دولت و نظام خواهم بود

 3. برنامه «نود» امشب پخش نمی‌شود+ توضیحات شبکه سه

 4. تحلیل عباس عبدی از انتقادات دیروز معاون اول رئیس جمهور: دیر شده آقای جهانگیری

 5. واکنش روزنامه‌ها به صحبت‌های روز گذشته جهانگیری؛ بفرمایید منزل سوپرمن هیچکاره  

 6. واکنش‌ها به اظهارات جهانگیری/ آخوندی، وزیر جمهوری اسلامی یا مرید نئولیبرالیسم؟ / علی مطهری و معضل سخنان نسنجیده

 7. اولین تصویر از مرزبانان ربوده شده در میرجاوه

 8. آزموده را آزمون خطا است!/ رحمانی می‌تواند صنعت و تولید را رونق بخشد؟

 9. فرار بزرگ قالیباف

 10. واکنش وزارت خارجه به خبر کناره‌گیری ظریف: خبرسازی متوهمان ارزش تکذیب هم ندارد

 11. رهبر انقلاب: مسئولان جز در موارد نظامی، امنیتی و اموری که با دشمن مقابله داریم، باید شفاف باشند

 12. «بازگشت» جهانگیری و سرانجام اصلاح طلبان و روحانی

 13. پادشاه و ولیعهد عربستان مرگ خاشقجی را به خانواده‌اش تسلیت گفتند

 14. اسامی ۶۷ نفر از مدیران بازنشسته سراسر کشور + جدول

 15. اسماعیلی: زمان اعدام سلطان سکه و سالم هنوز مشخص نشده است

 16. حضرتی: جهانگیری به احتمال زیاد از دولت می‌رود

 17. نشست سرّی حاکمان سعودی برای حل ماجرای خاشقچی/ راه حل های ملک سلمان برای رهایی از بحران/ آینده ولیعهد چه خواهد شد؟

 18. دور زدن تحریم با نفتکش های ارواح

 19. ظریف: ایران راه گفتگو را بازگذاشته؛ اما نشانی از آمادگی آمریکا نیست

 20. رئیس موساد: اگر ایران شکست نخورد، بی‌خانمان می‌شوم

 21. وزیر نفت: ترامپ دست از تحریم بردارد

 22. وزیر بهداشت: سرانه مصرف لبنیات در کشور پایین است

 23. کیهان: آقای جهانگیری! «یادتان هست»؟!/ سوپرمن امروز اظهار عجز و ناتوانی می‌کند

 24. آقایان به امید دولت اوباما ماندند/ می‌گفتند کشور را گلستان می‌کنیم، گلستان امروز برای همه قابل ارزیابی است

 25. مزایای حذف دلار؛ کم اثر کردن تحریم‌ها و مقاوم‌سازی اقتصاد

پربحث‌های هفته

 1. یارانه‌ی هر فقیر ۴۵ هزارتومان، یارانه‌ی هر خودرو ۱.۳میلیون تومان در ماه

 2. حضور زنان در ورزشگاه آزادی هیچ توجیه شرعی ندارد

 3. شریعتمداری: صدای رسای فقرا و گروه‌های خاموش در دولت و نظام خواهم بود

 4. آقای رییس‌جمهوری! چرا نباید...

 5. عباس آخوندی استعفا داد + تصویر نامه

 6. تحلیل احمد توکلی از اثرات افزایش نرخ ارز بر اقتصاد ایران/ پول ملی در سه ماه ۱۰۰ درصد ارزش خود را از دست داد/ مهار بازار تنها کمتر از یک ماه ممکن است

 7. روحانی با پیشنهاد افزایش حقوق کارمندان موافقت کرد

 8. جایزه بی‌کفایت‌ترین وزیر جمهوری اسلامی   

 9. بنزین احتمالاً تا دو هفته آینده دو نرخی می‌شود

 10. آقای آخوندی کارنامه ۵ ساله وزارت خود را منتشر کنید/ عملکرد وزیر پرحاشیه؛ از هواپیماهای برجامی و مسکن اجتماعی تا اظهارنظرهای سیاسی/ آیا وزیر روحانی به خیابان بهشت می‌رود؟

 11. پسته در بازار تهران کیلویی ۱۰ دلار

 12. قیمت خودرو در سراشیبی سقوط/ دلالان هم فروشنده شدند!

 13. گاف بزرگ مسیح علی‌نژاد، او را مجبور به عذرخواهی کرد!+ فیلم

 14. آخوندی: ساخت خانه در بیابان مثل «مسکن مهر»، راه‌حل نیست

 15. دخیل بر آستان «سلبریتی»ها!

 16. توکلی: سیاست تثبیت نرخ ارز و تخصیص اداری باید اعمال شود/ دولت اعلام کند بازار غیررسمی ارز را به هیچ وجه تحمل نخواهد کرد

 17. برنامه «نود» امشب پخش نمی‌شود+ توضیحات شبکه سه

 18. فرزند وزیر آموزش و پرورش چه می‌کند؟ خبرنگار، سرباز، طلبه یا معاون؟

 19. واکنش مطهری به دادستان کل درباره حضور زنان در ورزشگاه‌ها

 20. افشانی رفتنی شد؛ آغاز دوباره ماراتن انتخاب شهردار/گزینه های احتمالی برای حضور در بهشت/ محسن هاشمی شهردار می شود؟

 21. شریعتمداری: من را جای دیگر هم به کار نگیرید/ در چند ماه اخیر امتحان خوبی پس ندادیم

 22. نامه سرگشاده اساتید به شورای نگهبان درباره لایحه CFT

 23. روحانی وزرای پیشنهادی خود را به مجلس معرفی کرد/ شریعتمداری، دژپسند، رحمانی و اسلامی برای ۴وزارتخانه خالی

 24. خداحافظی با وزیر پرحاشیه/ پشت پرده تلاش برای تخریب قالیباف/ سرانجام قباله اصلاح‌طلبی و اصلاح‌طلبان شناسنامه‌دار/ انتقاد زیباکلام از روحانی

 25. جلیلی: وعده هلو جواب نداد مردم را از لولو می‌ترسانند

علی بابا-AL97AB1گوشی شاپ

آخرین عناوین