لارنس کراوس، داعش، داوکینز، تتلو و معجزه حسین (ع)

امین میرزائی، گروه تعاملی الف،   3970704074 ۰ نظر، ۳ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
لارنس کراوس، داعش، داوکینز، تتلو و معجزه حسین (ع)

صحبت از معجزه که می شود دنبال شکافتن دریا و اژدها شدن عصا می روند و از مرجانِ محجوب و کم ادّعای قعر اقیانوس چیزی نمی گویند . خودش می داند و خدایش ! نه گیاه است و نه جانور . در عین حال هر دو هم هست ! کیهان شناس نشده و عزایش عالَم و آدم را به جان هم نینداخته و صندلیِ چرخ دارش شهرتی جهانی به هم نزده. روزی هم که به دنیا آمد کسی آمدنش را به معجزه حمل نکرد.

حیاتِ مرجان از نظر من معجزه است . از منظر "خلاء کوانتومیِ" (quantum vacuum state) لارنس کراوس امّا، مثل بالا زدن آبِ گوارا از چاهِ فاضلاب است! خود به خود و بدون علّت ، گُتره ای و از سر شکم سیری ! به قول فلاسفه اگزیستانس ، "اراده معطوف به قدرت" کرد و از ناکجا آباد سر برآورد.

من امّا هنوز به این جهان عادت نکرده ام و همین را که هستی همیشه هست ( وجوب وجود را) معجزه الهی می دانم . تعجّب من زمانی سر بر می آوَرَد که چیزی نباشد و هستی -کلّ هستی - به عدمِ مطلق برگردد.

وجود محدود می شود و در قالب خر و قاطر و فلان فرد اختلاس گر ( کالانعام بل هم اضلّ!) سر بر می آوَرَد . ولی وجود مطلقِ بدون حدّ ( اَحدِ واحدِ لایتناهی) همیشه هست ! این است که موسی که از بالای کوهِ وجودش پائین آمد از قلّه وجود نه به فلان بُتِ آنتروپرومورفیکِ کوه اُلَمپ (مثلاً زئوس یا ونوس)، که به "یهوه" (او که همیشه هست، برگرفته ازواژه عِبری اهیه = همیشه هستم) یاد کرد. همان تِهی بودائیان و همان بَرَهمنِ هندوان ، و همان هو الاوّل و الاخِر و الظّاهرُ و الباطنی که قرآن محمّد به او اشاره دارد و هرجا رو بگردانی، رویِ او می داند : "فاینَما تُولّوآ فَثَمَّ وَجهُ الله ( بقره / 115)".

من فیلسوف و دین پژوهم . فلسفه با دلیل و مدرک سر و کار دارد . قُطر خورشید چهارصد برابر قطر ماه و فاصله آن تا زمین چهارصد برابر فاصله ما تا ماه است. معجزه ای که به خسوف و کسوف و جزر و مد و حیات منِ خداپرست ، و البته داوکینز و هاوکینگ و لارنس کراوس (دانشمندان مشهور آته ئیست خدا ناپرست) فرصت نفس کشیدن داده و دماغ ها را ( به هردو معنی بینی و مغز ) رو به بالا برافراشته !

در دوریِ من از آته ئیسمِ مُدرن همین بس که نه فقط به امامانِ معصوم شیعه، که به اجساد سالم مانده قدّیسین کاتولیک ایمان دارم. البته بدون آن که حماقت نهفته در تثلیث یا فساد رخنه کرده در کلیسا ( از جمله سوء استفاده جنسی کشیشان از کودکان) در ایمانم به مُعجزه "لورد" (زیارتگاه برنادت) خللی وارد کند. شاید به همین دلیل است که بر خلاف ابلهِ بیسوادِ دشنام گویی چون "تتلو"، از ارادتم به ابا عبدالله الحسین اندکی کاسته نشده است. حتّی اگر به عربده کشی و فالش خوانیِ مدّاحانِ پُست مدرن معترض باشم و علیه بدعتِ در عزاداری لب به اعتراض بگشایم.

سالها قبل در هیئتی خدمت می کردم و از ساز و دُهُل و نقاره به آشپزخانه پناه برده بودم. زمستانها دستم خُشکه می زند و تا هفته ها از گوش و کنارِ آن خون می تراود . آن روز هم همین شد .این بار دلیلِ خون ریزی نه هوایِ سرد و خشکِ زمستان که ظرفهایِ داغ آشپزخانه بود. دستم از شدّتِ داغی ظرفهای روحی و آلومینیومی تاول زد . تاولها چنان آبدار بودند که گمان می کردم از دو دست فلج شده ام . نیمساعت بعد نه از تاول خبری بود و نه از درد. فیلسوفی را نمی شناسم که برای خوب شدنِ آنیِ تاولِ دستِ من قادر به توجیهِ "تلقین" باشد ، حتّی اگر همه روانشناسانِ آته ئیست به اثرِ پلاسیبو(= دارو نمای) معجزه قائل باشند. دیوید هیومِ -فیلسوفِ مخالف معجزه- هم در اینجا کم می آوَرَد .

چنان که در نوشته ای دیگر گفته ام اگر حقیقت "عبودیت" که کُنه آن "ربوبیت" است بر داعشیان معلوم می شد می دانستند که سرّ آن که نبی مکرّم اسلام خود را "عبد" و نه فرزند خدا می خواندند چه بوده است.چه اگر اراده عبد در اراده ربّ مُستحیل شد در آن صورت بنده دیگر از خود چیزی ندارد و نشان "الفقرُ فخری" کنایه از همین فقر - به معنی نیاز محض - است.در این حالت ذات عابد به "نی میان تهی" یا مجرای فیض الهی بدل می شود و هر آنچه اراده کند اراده خداست که تخلّف نمی پذیرد. که "ما رَمَیتَ اذ رَمیت" را به همین معنا گرفته اند و عبادت را نه آن امر مضحکه آمیزی که داعشیان دل به آن خوش کرده اند - به تعبیر معصوم علیه السلام نه مانند چهارپا خم شدن و بی اندیشه پیشانی خود را بر زمین کوبیدن- که لَیس(=عدمِ) ذاتی و اَیس(=بودنِ) به غیر ( =ربطِ محضِ معلول به علّت العلل) دانسته اند.

وهابیان که ولایتِ حقیقی و اعتباری را با هم خلط می کنند ، پیش از آن که به تخریب قبور ائمّه بیندیشند ، برای گسترش "سِعِه وجودی" خود کاری بکنند که کمال و علم و تقوی و رحم و حکمت همه صفات وجودیند، و به بود و نبود و کمبود صفات وجوبی "ربّ" در "عبد" اشاره دارند. وگرنه ولایتِ اعتباری به همان ناکجایی می انجامد که ابن ابی الحدید مُعتزلی آن را تقدّم مفضول از صحابه (جنابِ عمر) بر فاضل بل افضلِ آنها (علی بن ابی طالب علیه الصلوه و السلام) می داند.

اگر کسی عبد محضِ خدا (نِیِ میان تُهی و مظهرِ تجلّیِ هستیِ نامتناهی) شد، یعنی همه اعراض وجودیش به کنار رفت، یعنی همه حدود و ابعاد مرسوم از برابرش رخت بست و مرز ذهنی بین طبقه و جنسیت و ملیّت و امثل آن از برابرش برداشته شد (چنان که برای کُره‌ای که از درون یک سطحِ مُسطّحِ دو بعدی عبور می‌کند چنین است)، ما عبور او را در میانه جمع چند نفره خودمان صرفاً از ناحیه درک محدود و تک بُعدیِ افراد حاضر فهم می‌کنیم (چنانکه درباره دوایرمُماس یا متداخلی که کُره‌ای از سطح آن‌ها عبور می‌کند، فهم دوایراز کُره به مجموعه گذران و تاریخمندی از دایره هایِ کوچک و بزرگی محصور می‌شوند که از دری می‌آیند و از دری دیگر می‌روند). این‌‌ همان نزولِ عالمِ غیب است، که همچون نفسِ مطهّرِ ائمه اطهار در ماتریکسی فرا‌تر از زمکانِ موجود در سیلان، و به امعاء و احشاء و خبایایِ ذهن ما محیط و قادر به دخل و تصرّف در آن است. مکان که به سمتِ صفر میل کند ، زمان از ازل تا ابد کِش می آید ، و زمان که به سوی صفر برود همه مکانها در سیطره آن که با سرعتِ نور حرکت کند قرار می گیرد.

این است که "لا تَعطیلَ لَها فی کُلِ مَکانٍ "( هیچ مکانی نیست که از ذواتِ مقدّسه تُهی ست) . این است که "لا فَرقَ بینَکَ و بینَهمُ الّا انّهُم عِبادُک "(فرقی بین نور الهی و باطن نورانی اولیاء جز به ربوبیت و عبودیت نیست) . این است که نفسِ مقدّسِ حسین شفا می‌دهد ، امّا پزشکانِ آته ئیست از فهمِ این استشفاء و آن شفاء ناتوانند .

...و این است که ظاهرگرایانِ سیاستمدار از تشخیصِ ظلمتِ نهفته در باطن امثالِ "تتلو" در می مانند ، و در نمایشی مُضحک او را بر صدر می نشانند ، و معیار تشخیص حق از باطل و توّاب وهنرمند قلمداد می کنند .... و این است که کثرتِ پیروانِ ابلهِ احمقی را مایه عُجب خود می انگارند و آیه کریمه "قُلْ لا یَسْتَوِی الْخَبِیثُ وَ الطَّیِّبُ وَ لَوْ اَعْجَبَکَ کَثْرَهُ الْخَبِیث"(مائده/100) را به فراموشی می سپارند و - به گمانِ بر آب رفته خود - سبدِ رایشان را در پیروانِ خبیثِ امثالِ تتلو می جویند ، بی آن که تفاوت حال و ملکه را بدانند .

چنان که در نوشته سال گذشته خود در همین الف اشاره کردم همچنانکه بین اصطلاح فلسفی/عرفانی "ملکه" با تاج ملکه انگلیس فرق است ، بین "حال کردن" تتلو و حال عرفانی هم تفاوت وجود دارد.

گوشی شاپ الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

کلاسی نوجاباما-JB97DH3بیمه azki

پربحث‌های امروز

 1. یارانه‌ی هر فقیر ۴۵ هزارتومان، یارانه‌ی هر خودرو ۱.۳میلیون تومان در ماه

 2. شریعتمداری: صدای رسای فقرا و گروه‌های خاموش در دولت و نظام خواهم بود

 3. واکنش روزنامه‌ها به صحبت‌های روز گذشته جهانگیری؛ بفرمایید منزل سوپرمن هیچکاره  

 4. اولین تصویر از مرزبانان ربوده شده در میرجاوه

 5. تحلیل عباس عبدی از انتقادات دیروز معاون اول رئیس جمهور: دیر شده آقای جهانگیری

 6. واکنش وزارت خارجه به خبر کناره‌گیری ظریف: خبرسازی متوهمان ارزش تکذیب هم ندارد

 7. آزموده را آزمون خطا است!/ رحمانی می‌تواند صنعت و تولید را رونق بخشد؟

 8. پادشاه و ولیعهد عربستان مرگ خاشقجی را به خانواده‌اش تسلیت گفتند

 9. نشست سرّی حاکمان سعودی برای حل ماجرای خاشقچی/ راه حل های ملک سلمان برای رهایی از بحران/ آینده ولیعهد چه خواهد شد؟

 10. کیهان: آقای جهانگیری! «یادتان هست»؟!/ سوپرمن امروز اظهار عجز و ناتوانی می‌کند

 11. آقایان به امید دولت اوباما ماندند/ می‌گفتند کشور را گلستان می‌کنیم، گلستان امروز برای همه قابل ارزیابی است

 12. مزایای حذف دلار؛ کم اثر کردن تحریم‌ها و مقاوم‌سازی اقتصاد

 13. وزیر بهداشت: سرانه مصرف لبنیات در کشور پایین است

 14. اجازه آقای "رئیس" !؟

 15. تزریق ۴میلیارد یورو در بازار ثانویه/۶۰۰ میلیون یورو بدون مشتری ماند+جدول

 16. درسی که باروز به کشتی‌ ایران داد

 17. خبر نماینده مجلس از امتناع دولت در مورد حفظ کارت سوخت

 18. نقوی حسینی: آب و نان مردم ارتباطی به آمریکا ندارد‌

 19. امیرعبداللهیان: ترامپ باید به خاطر ماجرای خاشقچی به جهان پاسخ دهد

 20. آخوندی رفت ولی دیر رفت!

 21. احمد توکلی مطرح کرد: ۲۰ میلیارد دلاری که پتروشیمی‌ها به بازار عرضه نکردند  

 22. نماینده مجلس: دولت باید حقوق کارگران را هم افزایش دهد

 23. گاردین: فرستاده سلمان، به ترکیه التماس می‌کرد

 24. دور زدن تحریم با نفتکش های ارواح

 25. رادار ۲۰۳۱ موشک کروز نور + عکس

پربحث‌های دیروز

 1. جایزه بی‌کفایت‌ترین وزیر جمهوری اسلامی   

 2. بنزین احتمالاً تا دو هفته آینده دو نرخی می‌شود

 3. آقای آخوندی کارنامه ۵ ساله وزارت خود را منتشر کنید/ عملکرد وزیر پرحاشیه؛ از هواپیماهای برجامی و مسکن اجتماعی تا اظهارنظرهای سیاسی/ آیا وزیر روحانی به خیابان بهشت می‌رود؟

 4. گاف بزرگ مسیح علی‌نژاد، او را مجبور به عذرخواهی کرد!+ فیلم

 5. شریعتمداری: من را جای دیگر هم به کار نگیرید/ در چند ماه اخیر امتحان خوبی پس ندادیم

 6. روحانی وزرای پیشنهادی خود را به مجلس معرفی کرد/ شریعتمداری، دژپسند، رحمانی و اسلامی برای ۴وزارتخانه خالی

 7. سلطانی فراتر از سکه/ وحید مظلومین در یک قدمی اعدام   

 8. جهانگیری: افزایش نرخ بنزین در شرایط فعلی شدنی نیست/ تورم را تک نرخی کردیم

 9. آقای روحانی به مشکلات اقتصادی و مطالبات مردم بی‌توجهی می‌کند/ چرا وزیری که ناکارآمد است کنار گذاشته نمی‌شود/ امروز نیازمند فرمانده هستیم

 10. دلار آمریکا واحد پول کدام کشورها است؟

 11. محمد اسلامی؛ گزینه دولت برای وزارت راه را بهتر بشناسید

 12. آقای روحانی! ۹۷ درصد، معرفی شریعتمداری بعنوان وزیر کار را "توهین به شعور مردم" می‌دانند

 13. محسنی اژه ای: حکم اعدام سلطان سکه و محمد سالم در دیوان عالی کشور تایید شد

 14. مجری‌هایی که ممنوع‌التصویر شدند

 15. چرا آخوندی استعفا کرد؟

 16. کاهش قیمت دلار به ۱۳۸۰۰ تومان/ سکه ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان شد + جدول

 17. بسته اروپایی‌ها باید قبل از تحریم‌های ۱۳ آبان اجرایی شود/ موضوع برجام با FATF متفاوت است/ نمی‌توان به اظهارات مقامات اروپایی اطمینان داشت

 18. قهر جهانگیری با دولت؟/ نارضایتی اصلاح طلبان از وزرای پیشنهادی/ روایت جلیلی از گلابی، هلو و لولو/ واکنش وزیر اصلاحات به نامزدی لاریجانی برای انتخابات 1400

 19. حاجی‌بابایی: CFT یعنی آمریکا در بانکها سیستمی نصب می‌کند که براحتی به گردش مالی ایرانی‌ها دسترسی پیدا کند

 20. ضرغامی: موافق حضور زنان در استادیوم هستم/ معتقدم آقای روحانی محافظه‌کاری می‌کنند

 21. سهم زنان از آینده کمتر از مردان نیست!

 22. تشریح برنامه جدید بانک مرکزی برای تعادل در بازار ارز

 23. اعتراف عربستان به قتل خاشقچی، تشدید اختلاف در کاخ سفید و برگ برنده اردوغان

 24. تذکر امام خمینی به حاج احمد درباره بیت جماران

 25. سوابق تحصیلی و کاری گزینه پیشنهادی روحانی برای وزارت صمت

پربحث‌های هفته

 1. حضور زنان در ورزشگاه آزادی هیچ توجیه شرعی ندارد

 2. یارانه‌ی هر فقیر ۴۵ هزارتومان، یارانه‌ی هر خودرو ۱.۳میلیون تومان در ماه

 3. آقای رییس‌جمهوری! چرا نباید...

 4. عباس آخوندی استعفا داد + تصویر نامه

 5. تحلیل احمد توکلی از اثرات افزایش نرخ ارز بر اقتصاد ایران/ پول ملی در سه ماه ۱۰۰ درصد ارزش خود را از دست داد/ مهار بازار تنها کمتر از یک ماه ممکن است

 6. روحانی با پیشنهاد افزایش حقوق کارمندان موافقت کرد

 7. جایزه بی‌کفایت‌ترین وزیر جمهوری اسلامی   

 8. بنزین احتمالاً تا دو هفته آینده دو نرخی می‌شود

 9. آقای آخوندی کارنامه ۵ ساله وزارت خود را منتشر کنید/ عملکرد وزیر پرحاشیه؛ از هواپیماهای برجامی و مسکن اجتماعی تا اظهارنظرهای سیاسی/ آیا وزیر روحانی به خیابان بهشت می‌رود؟

 10. پسته در بازار تهران کیلویی ۱۰ دلار

 11. شریعتمداری: صدای رسای فقرا و گروه‌های خاموش در دولت و نظام خواهم بود

 12. گاف بزرگ مسیح علی‌نژاد، او را مجبور به عذرخواهی کرد!+ فیلم

 13. آخوندی: ساخت خانه در بیابان مثل «مسکن مهر»، راه‌حل نیست

 14. دخیل بر آستان «سلبریتی»ها!

 15. توکلی: سیاست تثبیت نرخ ارز و تخصیص اداری باید اعمال شود/ دولت اعلام کند بازار غیررسمی ارز را به هیچ وجه تحمل نخواهد کرد

 16. تهاجم معماری «سبک اروپایی» به شهر قم!  

 17. خرید نفت کره‌جنوبی از ایران به صفر رسید

 18. فرزند وزیر آموزش و پرورش چه می‌کند؟ خبرنگار، سرباز، طلبه یا معاون؟

 19. واکنش مطهری به دادستان کل درباره حضور زنان در ورزشگاه‌ها

 20. فیش حقوقی مدیری که حاشیه‌ساز شد +عکس

 21. افشانی رفتنی شد؛ آغاز دوباره ماراتن انتخاب شهردار/گزینه های احتمالی برای حضور در بهشت/ محسن هاشمی شهردار می شود؟

 22. شریعتمداری: من را جای دیگر هم به کار نگیرید/ در چند ماه اخیر امتحان خوبی پس ندادیم

 23. نامه سرگشاده اساتید به شورای نگهبان درباره لایحه CFT

 24. قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان، بازی های سیاسی و اشتیاق عجیب مدیران برای خدمت به مردم!

 25. روحانی وزرای پیشنهادی خود را به مجلس معرفی کرد/ شریعتمداری، دژپسند، رحمانی و اسلامی برای ۴وزارتخانه خالی

علی بابا-AL97AB1گوشی شاپ

آخرین عناوین