«بیمه مهریه» مرد را از پرداخت مهریه نجات می‌دهد؟

گروه اجتماعی الف،   3970702015 ۱۹ نظر، ۱۳ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

«بیمه مهریه» پیشنهادی بود که ابتدای دهه ۹۰ به عنوان راه حلی برای پرداخت مهریه از سوی برخی مسئولان حوزه زنان و همراهی یکی از شرکت‌های بیمه‌ای مطرح شد؛ پیشنهادی که اگرچه هیچوقت عملی نشد اما با سیر صعودی قیمت سکه و ناتوانی مردان برای پرداخت مهریه، بار دیگر قوت گرفته است.

ایسنا نوشت: درحالی که همزمان با نوسان قیمت سکه پیشنهادات متفاوتی از پرداخت سکه مهریه به قیمت روز عقد تا سقف پرداخت ۵۰ سکه برای حل مشکل پرداخت مهریه مطرح شده است، شهناز سجادی، دستیار حقوق شهروندی معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده از طرح دوباره پیشنهاد «بیمه مهریه» به عنوان یکی از راه‌های پیش رو از سوی معاونت امور زنان صحبت کرد، راه‌حلی که از سوی برخی از کارشناس عملیاتی شدنش با اما و اگرهای فراوانی روبرو است.

«بیمه مهریه»؛ پیشنهادی که سالها مسکوت مانده است

پیشنهاد «بیمه مهریه» برای اولین از سوی معاونت رئیس جمهوردر امور زنان و خانواده مطرح شد. زمانیکه زهره سادات لاجوردی، مدیر وقت سیاسی فرهنگی مرکز امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری، مرداد ماه سال ۹۱ درتشریح پیشنهاد "بیمه شدن مهریه زنان" از سوی مرکز زنان، گفته بود: براساس این پیشنهاد، مرد با توجه به وسع و توان مالی خود از ابتدای ازدواج، مبالغی را به صورت تدریجی به عنوان بخشی از مهریه برای زن پس‌انداز می‌کند.

به گفته وی بر اساس این پیشنهاد با همکاری شرکت‌های بیمه، شوهر مبلغی را برای زن به عنوان مهریه کنار می‌گذارد تا بدین‌ترتیب هم زن به مهریه خود می‌رسد و هم به مرد در پرداخت مهریه فشار نمی‌آید که لازم است در این زمینه با صندوق‌های بیمه مذاکراتی انجام شود.

اوایل سال ۹۲ نیز لاجوردی مدیرسیاسی - فرهنگی مرکز امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری نیز گفته بود که مسئولان نسبت به عملیاتی شدن پیشنهاد «بیمه مهریه» نظر مساعد دارند. با این حال منتظر تامین اعتبار «بیمه مهریه» هستیم. جلسات متعددی با رییس ستاد «دیه» داشته‌ایم و در این راستا کارگروهی با حضور مسئولان سازمان زندان‌ها، قوه قضاییه، روانشناسان و جامعه‌شناسان تشکیل داده‌ایم.

به گفته وی قرار بوده تا اعتبارلازم برای بیمه کردن مهریه به صورت پلکانی تخصیص یابد و ابتدا مهریه‌هایی که رقم خیلی بالایی ندارند مانند ۱۴ سکه، بیمه شوند. این درحالیست که پس از مدتی تامین نشدن اعتبار مالی و تغییر دولت، پیشنهاد «بیمه مهریه» بی‌نتیجه ماند؛ با این وجود مسوولان از آن به عنوان یک راه‌حل استقبال کردند و حتی بیمه ایران پیشنهاداتی در زمینه بیمه مهریه ارائه داد.

بحران سکه و مهریه در گیر و دار نوسانات ارزی

اگرچه سالها از مطرح شدن پیشنهاد «بیمه مهریه» گذشته است اما رشد حدود دو برابری قیمت سکه از خرداد تا شهریورماه سال جاری معاونت رئیس جمهور در امور زنان و خانواده را بنا داشته است تا بار دیگر این روش را به عنوان راه حل مشکل پرداخت مهریه زنان مطرح کند.

بر همین اساس شهناز سجادی دستیار حقوق شهروندی معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده در واکنش به اظهارات فاطمه ذوالقدر، نماینده مجلس شورای اسلامی که چندی پیش مطرح شدن پیشنهاد «پرداخت سکه مهریه به نرخ روز عقد» در کمیسیون اجتماعی مجلس را خبر داده بود، گفت که مشکل افزایش قیمت سکه در بازار به زنان ربطی ندارد و یک بحث اقتصادی است و قرار نیست زنان با حقوق خودشان تاوان مشکلات اقتصادی جامعه را بدهند.

این پیشنهاد زمانی مطرح شد که به گفته ذوالقدر در پی بالا رفتن قیمت سکه در ماه‌های اخیر، آمار محکومان مهریه افزایش یافته، همچنین عده‌ای به دلیل فرار از پرداخت مهریه به دنبال خروج از کشور هستند.

پیش از این نیز پیشنهاد کاهش سقف مهریه از ۱۱۰ به ۵۰ سکه به عنوان راه حلی برای این موضوع مطرح شد به طوریکه همین نماینده مجلس از بررسی این پیشنهاد در کمیسیون اجتماعی نیز خبر داده بود.

سجادی، معاون معاونت امور زنان ریاست جمهوری درباره حذف یا تغییر نحوه پرداخت مهریه براساس پیشنهادات مطرح شده در مجلس گفته بود که اگر بخواهند مهریه زنان را به دلیل شرایط اقتصادی بردارند یا کاهش دهند، تعادل حقوقی بین زنان و مردان به هم می‌خورد و زنان از نظر حقوقی تضعیف می شوند. بنابراین زمانی خوب است مهریه حذف شود یا کاهش یابد که از طرف دیگر حقوق مرد محدود به شرایطی شود؛ یعنی حق طلاقش مشروط شود، حق سکونت با جلب نظر زن باشد یا حتی حق ممنوع الخروج کردن از اختیار مردان خارج شود. به عبارت دیگر یعنی این موارد را باید همزمان انجام دهیم، نه اینکه تنها حق مهریه را از زنان سلب کنیم.

سجادی نیز از مطرح شدن دوباره پیشنهاد «بیمه مهریه» در این معاونت برای حل مشکل پرداخت مهریه خبر داده و گفته بود که در معاونت زنان هم شورای مشورتی فقهی و حقوقی زنان نگران این مساله است که در حقوق و اراده زنان در عرصه قانونگذاری دخالت شود اما راه‌کاری که مدت‌ها پیش نیز مطرح بوده است، بحث «بیمه مهریه» است تا چه زوج و چه زوجه مهریه خودشان را بیمه کنند. این کار می‌تواند حداقل مشکلات مالی زنان را رفع کند و مردی که زن را به راحتی طلاق می‌دهد دست کم پشتوانه مالی برای زن باقی بماند تا بتواند خودش را سرپرستی و اداره کند.

«بیمه مهریه» مرد را از پرداخت مهریه نجات می‌دهد؟

این درحالیست که مرضیه محبی رئیس کانون زنان حقوقدان سورا استفاده از «بیمه مهریه» برای حل این مشکل را امکان پذیر نمی‌داند و معتقد است: ممکن است فردی بدهی‌اش را بیمه کرده و اقساط یا مبلغ نقدی را برای این موضوع پرداخت کند، به طوریکه در صورت فوت یا طلاق مبلغی به همسرش پرداخت شود، اما سوال این است که آیا بیمه مهریه،  مرد را از پرداخت مهریه بری الذمه می‌کند؟ پاسخ این سوال منفی است.

این حقوق‌دان مطرح کردن «بیمه مهریه» را در طرح دعاوی مهریه بی‌تاثیر می‌داند و می‌گوید: زمان پرداخت این بیمه بین بیمه‌گر و بیمه‌گذار و رابطه بین آن دو تعیین می‌شود و زن به عنوان شخص ثالث در شرایط عقد بیمه دخالتی ندارد. بیمه‌هایی که تا کنون دیده‌ام نیز بحث پرداخت مهریه را در صورت طلاق و یا فوت مطرح کرده‌اند. همچنین در حالت سوم نیز اگر مرد بخواهد سرمایه‌ای که در اختیار شرکت بیمه گذاشته است را مستردد کند، می‌تواند پول سرمایه گذاری شده را بردارد، ولی اینکه زن بتواند هر زمانی به این سرمایه دسترسی پیدا کند، امکان پذیر نیست.

 به گفته وی امکان سوء استفاده‌های نظیر انجام طلاق توافقی نیز از جمله پیامدهای احتمالی این پیشنهاد خواهد بود. بیمه ایران تا کنون چنین چیزی را مطرح کرده اما این طرح ربطی به دعاوی مهریه ندارد بلکه برای مثال اگر مردی به ناگاه فوت کند زن او می‌تواند به مهریه‌اش برسد.

وی در ادامه با تاکید بر اهمیت فرهنگسازی در این حوزه معتقد است: به نظر می‌رسد فعلا باید قانون‌گذاری در حوزه را کنار بگذاریم و به جای آن فرهنگ سازی کنیم و بر شروط ضمن عقد متمرکز شویم. یعنی زوجین جوان را در معرض دو انتخاب قرار دهیم که یکی انتخاب قانون مدنی مبنی بر اینکه خانواده سنتی همان حقوق ناشی از قانون مدنی را بپذیرد است. یعنی زن در تمکین شوهر باشد، بدون اجازه از کشور خارج نشود، اشتغال و تحصیلش تحت ریاست شوهر باشد و در مقابل نیز به هر میزان که مورد توافق است تعیین شود و یا اینکه یک سری شروط ضمن عقد، مثل اشتغال، تحصیل، خروج از کشور، محل سکونت، حضانت فرزند، طلاق و ...در سند ازدواج درج شود و در مقابل نیز یا زن مهریه ناچیزی داشته باشد یا اصلا نداشته باشد.

این فعال حقوق زنان می‌افزاید: با توجه به وضعیت حال حاضر به نظر می‌رسد بیشتر مطالبات مهریه مربوط به حق دیگری است که در قانون مدنی نادیده انگاشته شده است و مهریه ابزاری برای تحت فشار قرار دادن مرد بوده است. اما می‌توان از این وضعیت مهریه که تبدیل به راه مشقت بار شده است با شروط ضمن عقد مشکل را حل کرد و زن و شوهر از حالت بدهکار نسبت به هم دربیایند و تبدیل به دو شهروند برابر با حقوق و تکالیف مشترک شوند.

یک بام و دو هوا بودن صندوق‌های بیمه‌ای در قبال «بیمه مهریه»

اگرچه بیش از ۵ سال از مطرح شدن پیشنهاد «بیمه مهریه» و اعلام آمادگی بیمه ایران در این مورد می‌گذرد اما یکی از کارشناسان این بیمه می‌گوید با وجود درج اطلاعاتی در سایت بیمه ایران به دلیل به صرفه نبودن و نداشتن توجیه اقتصادی، این طرح هیچگاه عملیاتی نشده است.

رئوفی با بیان اینکه پیشنهاد بیمه مهریه برای مدت کوتاهی در بیمه ایران مطرح شد اما هیچوقت عملیاتی نشد، می‌گوید: به دلیل آنکه معمولا سقف مهریه مبالغ بالایی را نشان می‌دهد و جزییات این طرح نیازمند صرف زمان زیادی است، بیمه ایران نیز این طرح را در دستور کار خودش قرار نداده است.

این درحالیست که سایت بیمه ایران در بخش بیمه مهریه توضیح داده است:که «بیمه مهریه تضمینی مطمئن برای پرداخت تمام یا قسمتی از مهریه و پشتیبانی مالی مناسب است که زوجه می تواند از مزایای آن بهره مند شود .در صورت فوت زوجه در طول مدت اعتبار بیمه نامه ( پس از گذشت حداقل ۶ ماه از تاریخ شروع بیمه نامه و پرداخت حق بیمه مربوطه ) ارزش بازخرید بیمه نامه در وجه بیمه گذار پرداخت خواهد شد.»

اگرچه به تازگی رئیس مرکز آمار و اطلاعات قوه قضاییه از «مطالبه مهریه» به عنوان پنجمین خواسته قضایی در کشور خبر داده و پیشنهاد «بیمه مهریه» نیز بار دیگر از سوی دولت به عنوان راه حلی برای پرداخت مهریه زنان و کاهش تعداد مردان زندانی ناشی از جرائم مربوطه مطرح شده است، اما بررسی‌ها نشان می‌دهد صندوق‌های بیمه‌ای نیز به دلیل نبود توجیه اقتصادی تمایلی به وارد شدن به حوزه بیمه مهریه از خود نشان نمی‌دهند. از سوی دیگر تاکنون نیز پیشنهاد جدی حمایت و یا تامین اعتبار نیز از سوی دولت به صندوق‌های بیمه‌ای ارائه نشده است، به همین دلیل امکان به سرانجام رسیدن این پیشنهاد و چگونگی اجرای آن با هاله‌ای از ابهام رو به رو شده است.

عناوین مرتبط

۳۰ آبان ۱۳۹۷حبس مرد بخاطر عدم پرداخت مهریه روزی ۱۵۰ هزار تومان هزینه دارد/معیار 110 سکه با شرایط معیشتی زندانیان همخوانی ندارد
۲ آبان ۱۳۹۷بازداشت افراد به لحاظ مهریه هیچ گونه توجیه شرعی ندارد
۲۵ مهر ۱۳۹۷روزنامه دولت: مهریه ابزار دست خانم‌ها شده است
۲۲ مهر ۱۳۹۷ضرغامی : با همین آیین دادرسی موجود هم می‌توان بسیاری از زندانیان را آزاد کرد
۲۱ مهر ۱۳۹۷نامه سرگشاده آیت‌الله مکارم شیرازی به رئیس قوه قضائیه؛ بیانات جنابعالی قانع کننده نبود
۱۸ مهر ۱۳۹۷پاسخ رئیس قوه قضائیه به اظهارات اخیر برخی از بزرگان حوزه/ از انتقاد‌های دلسوزانه استقبال می‌کنیم
۱۷ مهر ۱۳۹۷ورود زندانیان مهریه، دو برابر خروجی
۱۵ مهر ۱۳۹۷طرح جدید نمایندگان مجلس برای همسان‌سازی درآمد و مهریه
۱۲ مهر ۱۳۹۷دادخواست تعدیل پرداخت اقساط مهریه در صدر پرونده های خانوادگی
۸ مهر ۱۳۹۷مهریه همسر ملک‌الشعرای بهار چقدر بود؟+سند ازدواج
۲۷ شهریور ۱۳۹۷افزایش زندانیان مهریه بدلیل وضعیت اقتصادی
۱۷ شهریور ۱۳۹۷اما و اگرهای حذف مهریه

دیدگاه کاربران

ناشناس۵۶۰۳۳۰۰۷:۰۲:۲۰ ۱۳۹۷/۷/۲
بیمه مهریه !!!!!!!!!!!!!!!!!! خیلی شوخی باحالی هست. یکبار و فقط یکبار کافی هست به مسیله مهریه کاملا واقعی نگاه بشه. مهریه رو باید بر مبنای یک واقعیت در سند ازدواج ثبت کرد نه یک توهم برای چشم و هم چشمی و اهرمی برای فشار و زندان انداختن مرد. اگر دفاتر ثبت ازدواج هنگام ثبت مهریه در سند ازدواج که یکی از اسناد رسمی در کشور ما هست مستندات کافی دال بر توانائی مرد برای پرداخت دین متعهد شده رو مطالبه کنند و درج میزان مهریه به هر میزانی منوط به اثبات توانائی مرد بشه دیگه نه این هجم از پرونده های مهریه تشکیل خواهد شد نه کسی به زندان میره . از همه کسانی که مسئولیتی در این جامعه دارند و این متن رو می خونند خواهش میکنم راه حل منطقی و ساده رو بجای پیچیده کردن یک کار انجام بدن
ناشناس۵۶۰۳۴۹۰۷:۵۴:۵۴ ۱۳۹۷/۷/۲
همه فقط به فکر از بین بردن تنها حق زنها هستند ولی کسی به تمام قوانین ناعادلانه که زن را به شهروند درجه دو و دارای نیمی از حقوق انسانی می کند توجه نمی کند قوانین را مردان می نویسند و مردان اجرا می کنند توقع عدالت نباید داشته باشیم
ناشناس۵۶۰۳۷۵۰۸:۰۵:۳۰ ۱۳۹۷/۷/۲
جالبه خودمون برای خودمون مشکل درست می کنیم و بعد برای رفع این مشکل، مشکل دیگری درست می کنیم. به چه دلیل افراد جامعه باید چوب ندانم کاری فرد دیگری که از روی احساسات، خارج از حد توانش مهر کرده، بخورند.
ناشناس۵۶۰۳۸۵۰۸:۱۲:۲۵ ۱۳۹۷/۷/۲
... فعلا باید فرهنگ سازی کنیم...(خدایی برای روشن شدن من مخاطب چند نمونه از فرهنگ سازی های موفقتونو بیان کنید ... .) همش شدین حرف حرف حرف
میلاد حمیدی۵۶۰۴۲۵۰۸:۴۷:۲۳ ۱۳۹۷/۷/۲
باید مهریه های سنگین برچیده شود. بیمه مهریه خودش بر مهریه های بالا صحه گذاری میکند و مانع از تغییر قوانین قدیمی مهریه و نجات خانواده از منجلاب مهریه می شود.
ناشناس۵۶۰۷۸۲۱۲:۴۳:۴۱ ۱۳۹۷/۷/۲
مهریه صراحتا در قران و شرع ذکر شده بنابراین منجلاب نیست اگر قانون مهریه تغییر کنه بقیه ی قوانین شرع هم باید مطابق روز تغییر کنه یک بام و دو هوا که نمی شه
ناشناس۵۶۰۸۸۹۱۳:۳۶:۲۰ ۱۳۹۷/۷/۲
نیازی به تغییر قانون مهریه نیست، مهریه باید واقعی باشه و دفاتر ثبت ازدواج از درج مهریه هایی که مستندات مالی برای اثبات موجود بودن اون وجود نداره خودداری کنند به همین سادگی
میلاد حمیدی۵۶۱۰۷۱۱۵:۱۳:۱۰ ۱۳۹۷/۷/۲
وقتی نجومی میشه و از حد توان بالاتر میره و تازه صحبت از بیمه هم میشه دیگه منجلابه. لابد بیمه و زندان هم در قرآن اومده مصادر اموال هم در قرآن اومده
میلاد حمیدی۵۶۱۰۷۹۱۵:۱۵:۱۶ ۱۳۹۷/۷/۲
بقیه تغییر کرده فقط مهریه مونده که البته اینم تغییر کرده و خیلی توی تصویب قوانینش برای مردها سختگیری شده و تبصره و اینا کم داره مثلا وقتی زن بی دلیل زندگی رو بهم میزنه یا خیانت میکنه باید مهریه ناچیز بشه و تعلق نگیره یا مثلا تا 15 سال بعد از زندگی مستمر بدون دلیل نتونه اجرا گذاشته بشه. یا به ارث نرسه و ...
ناشناس۵۶۰۵۳۳۱۰:۰۵:۲۲ ۱۳۹۷/۷/۲
قوانین تشویقی برای طلاق.
ناشناس۵۶۰۵۵۲۱۰:۲۰:۰۳ ۱۳۹۷/۷/۲
مردان را از پرداخت مهریه نجات دهید ؟؟؟ بعد کی زنها را از این قوانین تبعیض آمیز نجات خواهد داد ؟؟
ناشناس۵۶۰۷۹۴۱۲:۴۸:۲۵ ۱۳۹۷/۷/۲
یک حجاب ۱۰ سانتی حداقلی دارند و در عوض هزاران سکه مهریه می خواهند. مرگ یکبار شیون هم یکبار. دیه برابر ، حل مسیله حجاب و در عوض حدف مهریه و ...! انوقت ببینید همین فمینیستها جیغشان به هوا بلند می شود یا خیر.
ناشناس۵۶۰۸۴۷۱۳:۱۴:۰۰ ۱۳۹۷/۷/۲
مجبورن مگه؟ نندازن زنا چیکار کنن
ناشناس۵۶۰۸۷۸۱۳:۳۱:۵۰ ۱۳۹۷/۷/۲
خدا وکیلی خیلی بی ربط نوشتی
آریابان۵۶۰۶۳۷۱۱:۰۰:۴۴ ۱۳۹۷/۷/۲
اینکه طی 100 سال اخیر در مغازه ای بنام "قهوه-خانه" دیگه اثری از "قهوه" !!! دیده نمیشه و باید تغییر نام بده به "چای-خانه" و ......؛ آیا این مصداق در فرهنگ دیروزین تا امروزین ما نمی تواند بخودی خود شاهدی باشد از دهها مثال عینی و ذهنی دیگر مبنی بر اینکه بسیاری از سنتهای گذشته یا کلا منسوخ شده اند و یا اینکه دست کم باید مورد بازنگری قرار بگیرند ؟!؟!؟!؟!؟ مهریه (مربوط به دوره ای بود که زن هایش بیسواد ، بی پناه ، ناامید و بدون تضمین بودند)، جهیزیه (بدهی پدر عروس بود به داماد که از اون به بعد سرور و ولی نعمت دخترش میشد)، کسب احازه زن از شوهر برای خروج از خونه و....و حق طلاق (؟؟؟؟) و ..... وووو ؟!؟!؟!؟ ؛
ناشناس۵۶۰۶۴۰۱۱:۰۱:۳۳ ۱۳۹۷/۷/۲
در این صورت مهریه اول کار جلوتر نقد دریافت می شود و تعداد ازدواج ها بشدت کاهش خواهد یافت
حسین۵۶۰۷۷۶۱۲:۴۱:۵۹ ۱۳۹۷/۷/۲
صندوقی جدید و دزدی های جدید ... پول مردم میخوان بخورن و برن
قاهر۵۶۰۷۸۸۱۲:۴۶:۳۰ ۱۳۹۷/۷/۲
تعیین سکه یا طلا برای مهریه را ممنوع کنند، به جای آن پول رایج کشور(نه ارز خارجی) تعیین شود انهم حداکثر به اندازه دیه یک شخص. که البته با تورم سالانه مقدار ان تغییر و ارزش آن به روز شود.
ناشناس۵۶۱۲۷۱۱۷:۰۴:۴۶ ۱۳۹۷/۷/۲
من یک نمونه همسرم بعداز خیانت حالا درخواست مهریه کرده وبعداز شرف و ابرو همه زندگیم رو هم می‌خواد به اینم فکر کنید

پربحث‌های امروز

 1. برای این عکس شما تیتر بزنید  

 2. از تزریق به ایرانیان در فرودگاه تفلیس تا دیپورت آنها به بهانه‌های واهی + عکس

 3. دولت نمی‌تواند یارانه نقدی را افزایش دهد یا نمی‌خواهد؟ + جدول

 4. بحران اقتصادی و گره‌زدن اقتصاد به برجام/ چه کسی مسوول وضعیت کنونی اقتصادی کشور است؟

 5. قاضی‌زاده خبر داد: ترک خدمت صدها نفر از نیروهای بازنشسته شاغل در نهادهای زیرنظر رهبر انقلاب

 6. به بهانه شاپرک شجری‌زاده؛ پنج اشتباه درباره دختر خیابان انقلاب

 7. کاهش قیمت لوازم خانگی از شنبه آینده + جزئیات

 8. راه‌اندازی گشت ویژه تعزیرات برای کنترل بازار شب یلدا/ علت گرانی پسته سرمازدگی است

 9. نامه نمایندگان اصفهان به "روحانی" درباره احیای زاینده‌ رود

 10. ترامپ برای اروپا شمشیر را از رو بسته است

 11. ورود هواپیما به ایران تسهیل می‌شود/ نیاز کشور به ۵۰۰ فروند هواپیما

 12. دلار ۱۰۱۰۰ تومان شد/ احتمال ورود به کانال ۹ هزار تومان

 13. آیت‌الله جنتی: دولت موانع تولید را به طور جدی رفع کند/ علت نابسامانی اوضاع کشور باید بررسی شود

 14. توییت میرسلیم از زمان بر حق بودن FATF  

 15. یک آدم عاقل از تیم اقتصادی دولت بیاید برای مناظره  

 16. دلار ۹ هزار تومان شد

 17. «محسنی بندپی» استاندار تهران شد

 18. هشدار رهبر انقلاب: همه حواسشان را جمع کنند؛ ممکن است برای سال ۹۸ نقشه کشیده باشند!/ مسئولان فریب زبان‌بازی دشمن را نخورند/ جوان‌ها و جریان‌های سیاسی میدان را برای دشمن آماده نکنند

 19. در سیستان و بلوچستان چه می‌گذرد؟

 20. درگیری دولتی‌ها با یاران اصلاح‎طلب بر سر دلار ۴۲۰۰ تومانی و رانت ۱۸ میلیارد دلاری

 21. بی‌تاثیری وعده‌ها و سخنرانی‌های روحانی در جامعه

 22. آقای روحانی، بجای ترساندن مردم، مشکلات اقتصادی را حل کنید

 23. ایرج دانایی‌فر درگذشت

 24. ضعیف‌ترین دوران وزارت خارجه ایران  

 25. چرا ارزش پول ملی کم شد؟

پربحث‌های دیروز

 1. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 2. نگاهی به هزینه و فایده برجام

 3. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 4. وعده ارزانی ۲۰ درصدی با FATF، پس از گرانی ۲۰۰ درصدی با برجام!

 5. تست موشک بالستیک تائید شد/ پاسخ سردار حاجی‌زاده به واکنش آمریکایی‌ها

 6. صادق زیباکلام: به‌خاطر دفاع از روحانی شرمنده‌ایم

 7. نحوه برخورد گرجستانی‌ها با مسافران ایرانی از زبان یک مسافر   

 8. دانشجویی که دست رد به سینه شرکت آمریکایی زد

 9. رشد ۲۵ درصدی خط فقر در تابستان ۹۷/ لزوم یکپارچه سازی سیاست‌های حمایتی

 10. نوبخت: قیمت حامل‌های انرژی تغییر نکرده است که یارانه نقدی افزایش یابد

 11. واکنش یک روزنامه به صحبت‌های دیروز روحانی  

 12. فقط طرفداران رئیسی و قالیباف بخوانند

 13. وزیر صنعت: افزایش 20 درصدی هزینه‌های خودروسازان را نپذیرفتیم

 14. ارز 4200 تومانی دستپخت چه کسی بود؟/ واکنش تند کرباسچی به اظهارات آشنا/ شرمندگی زیباکلام از عملکرد روحانی

 15. عبور آرام دولت ایران از فرانسه ناآرام

 16. لاستیک گران شد

 17. عروس «قزاق»  

 18. انتقاد شدید آیت‌الله سبحانی به اجرای تئاتر بازیگران زن با کلاه گیس

 19. جهانگیری: بازگشت ثبات اقتصادی به کشور مهمترین اولویت‌ دولت است

 20. سقف معافیت مالیاتی در بودجه ۹۸

 21. فروکش تلاطم بازار مسکن نزدیک است؟

 22. فیلم/ جنجال ممنوع! سند بیاورید  

 23. محمد قوچانی: جهانگیری از روحانی در جریان ترمیم کابینه دلخور شد/ روحانی را از موسوی خوئینی‌ها هم اصلاح‌طلب‌تر می‌دانم/ نمی‌توانیم وسط‌های راه زیر میز بزنیم

 24. غذای لاکچری نشین‎ها از «ژامبون گوزن» تا «سیب چوبی و موز قرمز» + تصاویر

 25. دوچرخه‌سواری حناچی در سومین سه‌شنبه کاری خود + عکس

پربحث‌های هفته

 1. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 2. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 3. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 4. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 5. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 6. استعفای دسته‌ جمعی ۱۸ نماینده مجلس + عکس

 7. نگاهی به هزینه و فایده برجام

 8. حیف از نام هنرمند که برای سلبریتی‌های بی‌سواد استفاده می‌شود   

 9. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 10. بخش دوم/ گفت‌وگو با مردم درباره نمایندگان مجلس؛ از دختر صفدر حسینی تا نمایندگانی که اسم‌شان را هم نمی‌دانیم  

 11. مثل «لیلا حاتمی» نباشیم!

 12. نماینده مجلس: به FATF رای می‌دهم؛ تا بیشتر بسوزید!  

 13. وعده ارزانی ۲۰ درصدی با FATF، پس از گرانی ۲۰۰ درصدی با برجام!

 14. آقای مطهری! این ادعاها بدون استدلال پذیرفتنی نیست

 15. کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!

 16. عامل آتش زدن مردم در پارکها دستگیر شد+ فیلم

 17. مشاور نوبخت: مشکلات اقتصاد ایران، داخلی است نه سیاست خارجی/ باید از نفت فاصله بگیریم و پایه‌های مالیاتی را افزایش دهیم/ چون می‌دانند وابسته‌ایم، تحریم می‌کنند

 18. تست موشک بالستیک تائید شد/ پاسخ سردار حاجی‌زاده به واکنش آمریکایی‌ها

 19. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

 20. برای این عکس شما تیتر بزنید  

 21. روحانی: سال آینده به دلیل تحریم‌ها با مشکلاتی روبه رو خواهیم شد/ اشکال ما این است که فرصت‌ها را می‌سوزانیم

 22. حرف های یک مهندس برق مملکت

 23. انتقاد کرباسچی از دوچرخه سواری پیروز حناچی  

 24. چرا همیشه کارگران، یک بار هم به مدیران و مسئولان حقوق ندهید

 25. یادداشت حسین شریعتمداری/ فقط روماتیسم را می‌شناسم!

پربحث‌های اخیر

 1. راه‌اندازی گشت ویژه تعزیرات برای کنترل بازار شب یلدا/ علت گرانی پسته سرمازدگی است

 2. «محسنی بندپی» استاندار تهران شد

 3. در سیستان و بلوچستان چه می‌گذرد؟

 4. انتقاد پلیس فتا از امنیت پایین سایت‌هایی مانند دیوار

 5. بدهکار بزرگ بانکی در مازندران دستگیر شد

 6. هوای تهران در مرز ناسالم قرار گرفت

 7. حقوق سوم معوق کارگران هفت تپه پرداخت شد

 8. بطحایی: معافت مدارس از پرداخت هزینه انرژی مشروط به رعایت جدول الگوی مصرف است

 9. آخرین وضعیت بارش‌های ایران + جدول

 10. چالوس جمعه یکطرفه می‌شود

 11. موافقت‌ سازمان هواپیمایی با ورود هواپیما‌ی سوخو

 12. پوچی وعده شهردار سابق تهران

 13. آیا امکان ابطال کارت ملی هوشمند در صورت مفقودی وجود دارد؟

 14. بیماری که به سادگی جانتان را می‌گیرد/ کرونری قلب (CHD) چیست؟

 15. انتقال گران قیمت آب خزر!

 16. 2 مامور نیروی انتظامی شهید و زخمی شدند

 17. چند میلیون تومان برای خسارت تلفات 5قلاده پلنگ پرداخت شد؟

 18. انهدام 2 باند مسلح قاچاق مواد مخدر/ کشف بیش از یک تن مواد افیونی

 19. واکنش بیت آیت الله سعادت پرور به برخی حواشی اخیر

 20. بازی زیبا بروفه و همسر مرحومش در یک سریال قدیمی  

پربحث‌های دیروز

 1. دانشجویی که دست رد به سینه شرکت آمریکایی زد

 2. غذای لاکچری نشین‎ها از «ژامبون گوزن» تا «سیب چوبی و موز قرمز» + تصاویر

 3. دوچرخه‌سواری حناچی در سومین سه‌شنبه کاری خود + عکس

 4. کارت‌ های ملی قدیمی تا کی اعتبار دارند؟

 5. پیشنهاد یک نماینده برای افزایش وام ازدواج

 6. چند میلیون تومان برای خسارت تلفات 5قلاده پلنگ پرداخت شد؟

 7. انهدام 2 باند مسلح قاچاق مواد مخدر/ کشف بیش از یک تن مواد افیونی

 8. واکنش بیت آیت الله سعادت پرور به برخی حواشی اخیر

 9. بازی زیبا بروفه و همسر مرحومش در یک سریال قدیمی  

 10. روحانی: حضور بسیج در ۸ سال دفاع مقدس از نمادهای مهم اثربخش بودن روحیه انقلابی است/ اخلاق از اهداف اصلی انقلاب بود

 11. توصیه آیت‌الله جوادی آملی به مازندرانی ها

 12. آغاز برنامه «بنیامین بهادری» در شبکه سه/ «تب‌تاب» از امشب روی آنتن می‌‌رود

 13. «تبلیغات صدا و سیما» به توهم یادگیری در خانواده‌ها دامن می‌زند

 14. افزایش آلاینده‌ها‌ در هوای پایتخت/بارش برف در برخی مناطق

 15. مجتمع برکت شهیدحججی، هدیه‌ی مقام معظم رهبری به مردم نجف‌آباد

 16. اوضاع تکان‌دهنده ایرانی‌ها در صربستان

 17. ماجرای کلاهبرداری ۲ هزار میلیاردی باقری درمنی

 18. ارسال پرونده باقری درمنی به اجرای احکام

 19. بهبود فضای کسب و کار به واسطه اصلاح نظام ورشکستگی

پربحث‌های هفته

 1. پای خانم هنرمند در کفش پزشکان متخصص! + فیلم  

 2. واکنش سیداحمد خمینی به انتشار عکسی جنجالی تفریح لاکچری

 3. واکنش نمایندگان به سخنان روحانی درباره انتقال آب خزر به سمنان؛ دریای خزر بیهوش شد!

 4. معاون دادستان کشور: فیلترینگ تلگرام موفقیت آمیز بود

 5. دانشجویی که دست رد به سینه شرکت آمریکایی زد

 6. چرا مهناز افشار مسئولیت‌ حرفش را نمی‌پذیرد؟

 7. حکم نهایی دیوان محاسبات کشور درباره بورسیه‌های دولت دهم صادر شد+ سند

 8. طرح انتقال آب از دریای خزر به سمنان از سر گرفته شد

 9. شمال کویر می‌شود؟

 10. تذکر جدی پلیس فتا به "شیپور و دیوار"

 11. راه‌اندازی گشت ویژه تعزیرات برای کنترل بازار شب یلدا/ علت گرانی پسته سرمازدگی است

 12. علیخانی: پولی شدن طرح زوج و فرد فعلا در رسانه‌ها مطرح شده/ در کاهش ترافیک نقش دارد، اما.../ مشکل اصلی نبود مدیریت یکپارچه در مورد تصمیم گیری‌ها است

 13. درخواست نمایندگان مجلس از روحانی: از بیان اظهارات تبلیغاتی پرهیز کنید/ خزر را فدای زادگاهتان نکنید

 14. تهران، کلانشهر غالباً پر ترافیک، چه زمان به سامان خواهد رسید!

 15. دسته گلی که قلب شما را به آتش می کشد!

 16. جنگ اقتصادی و نوع برخورد با متهمان اقتصادی

 17. حکم اعدام باقری‌درمنی تایید شد/ پاسخ ظریف به نامه دادستان بدون ارائه اسناد/ آخرین وضعیت پرونده سیف

 18. وزیر نیرو: زمستان پر بارش نخواهد بود

 19. زنده باد فریاد!

 20. سخنان بی‌پرده آزاده نامداری درباره ممنوع‌التصویری‌اش در تلویزیون و اختلافش با فرزاد حسنی

 21. دانشجویان آمریکایی چه امکانات تفریحی دارند؟

 22. اگر به این ۷ دلیل ازدواج می کنید، شاید شکست بخورید

 23. آمار گردشگران خارجی در ایران اعلام شد/ عراق همچنان در صدر

 24. مهناز افشار به دادسرا احضار شد

 25. اولویت تامین ارز مناسب برای سفر حج/تلاش برای افزایش سهمیه

آخرین عناوین