«بیمه مهریه» مرد را از پرداخت مهریه نجات می‌دهد؟

گروه اجتماعی الف،   3970702015 ۱۹ نظر، ۱۳ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

«بیمه مهریه» پیشنهادی بود که ابتدای دهه ۹۰ به عنوان راه حلی برای پرداخت مهریه از سوی برخی مسئولان حوزه زنان و همراهی یکی از شرکت‌های بیمه‌ای مطرح شد؛ پیشنهادی که اگرچه هیچوقت عملی نشد اما با سیر صعودی قیمت سکه و ناتوانی مردان برای پرداخت مهریه، بار دیگر قوت گرفته است.

ایسنا نوشت: درحالی که همزمان با نوسان قیمت سکه پیشنهادات متفاوتی از پرداخت سکه مهریه به قیمت روز عقد تا سقف پرداخت ۵۰ سکه برای حل مشکل پرداخت مهریه مطرح شده است، شهناز سجادی، دستیار حقوق شهروندی معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده از طرح دوباره پیشنهاد «بیمه مهریه» به عنوان یکی از راه‌های پیش رو از سوی معاونت امور زنان صحبت کرد، راه‌حلی که از سوی برخی از کارشناس عملیاتی شدنش با اما و اگرهای فراوانی روبرو است.

«بیمه مهریه»؛ پیشنهادی که سالها مسکوت مانده است

پیشنهاد «بیمه مهریه» برای اولین از سوی معاونت رئیس جمهوردر امور زنان و خانواده مطرح شد. زمانیکه زهره سادات لاجوردی، مدیر وقت سیاسی فرهنگی مرکز امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری، مرداد ماه سال ۹۱ درتشریح پیشنهاد "بیمه شدن مهریه زنان" از سوی مرکز زنان، گفته بود: براساس این پیشنهاد، مرد با توجه به وسع و توان مالی خود از ابتدای ازدواج، مبالغی را به صورت تدریجی به عنوان بخشی از مهریه برای زن پس‌انداز می‌کند.

به گفته وی بر اساس این پیشنهاد با همکاری شرکت‌های بیمه، شوهر مبلغی را برای زن به عنوان مهریه کنار می‌گذارد تا بدین‌ترتیب هم زن به مهریه خود می‌رسد و هم به مرد در پرداخت مهریه فشار نمی‌آید که لازم است در این زمینه با صندوق‌های بیمه مذاکراتی انجام شود.

اوایل سال ۹۲ نیز لاجوردی مدیرسیاسی - فرهنگی مرکز امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری نیز گفته بود که مسئولان نسبت به عملیاتی شدن پیشنهاد «بیمه مهریه» نظر مساعد دارند. با این حال منتظر تامین اعتبار «بیمه مهریه» هستیم. جلسات متعددی با رییس ستاد «دیه» داشته‌ایم و در این راستا کارگروهی با حضور مسئولان سازمان زندان‌ها، قوه قضاییه، روانشناسان و جامعه‌شناسان تشکیل داده‌ایم.

به گفته وی قرار بوده تا اعتبارلازم برای بیمه کردن مهریه به صورت پلکانی تخصیص یابد و ابتدا مهریه‌هایی که رقم خیلی بالایی ندارند مانند ۱۴ سکه، بیمه شوند. این درحالیست که پس از مدتی تامین نشدن اعتبار مالی و تغییر دولت، پیشنهاد «بیمه مهریه» بی‌نتیجه ماند؛ با این وجود مسوولان از آن به عنوان یک راه‌حل استقبال کردند و حتی بیمه ایران پیشنهاداتی در زمینه بیمه مهریه ارائه داد.

بحران سکه و مهریه در گیر و دار نوسانات ارزی

اگرچه سالها از مطرح شدن پیشنهاد «بیمه مهریه» گذشته است اما رشد حدود دو برابری قیمت سکه از خرداد تا شهریورماه سال جاری معاونت رئیس جمهور در امور زنان و خانواده را بنا داشته است تا بار دیگر این روش را به عنوان راه حل مشکل پرداخت مهریه زنان مطرح کند.

بر همین اساس شهناز سجادی دستیار حقوق شهروندی معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده در واکنش به اظهارات فاطمه ذوالقدر، نماینده مجلس شورای اسلامی که چندی پیش مطرح شدن پیشنهاد «پرداخت سکه مهریه به نرخ روز عقد» در کمیسیون اجتماعی مجلس را خبر داده بود، گفت که مشکل افزایش قیمت سکه در بازار به زنان ربطی ندارد و یک بحث اقتصادی است و قرار نیست زنان با حقوق خودشان تاوان مشکلات اقتصادی جامعه را بدهند.

این پیشنهاد زمانی مطرح شد که به گفته ذوالقدر در پی بالا رفتن قیمت سکه در ماه‌های اخیر، آمار محکومان مهریه افزایش یافته، همچنین عده‌ای به دلیل فرار از پرداخت مهریه به دنبال خروج از کشور هستند.

پیش از این نیز پیشنهاد کاهش سقف مهریه از ۱۱۰ به ۵۰ سکه به عنوان راه حلی برای این موضوع مطرح شد به طوریکه همین نماینده مجلس از بررسی این پیشنهاد در کمیسیون اجتماعی نیز خبر داده بود.

سجادی، معاون معاونت امور زنان ریاست جمهوری درباره حذف یا تغییر نحوه پرداخت مهریه براساس پیشنهادات مطرح شده در مجلس گفته بود که اگر بخواهند مهریه زنان را به دلیل شرایط اقتصادی بردارند یا کاهش دهند، تعادل حقوقی بین زنان و مردان به هم می‌خورد و زنان از نظر حقوقی تضعیف می شوند. بنابراین زمانی خوب است مهریه حذف شود یا کاهش یابد که از طرف دیگر حقوق مرد محدود به شرایطی شود؛ یعنی حق طلاقش مشروط شود، حق سکونت با جلب نظر زن باشد یا حتی حق ممنوع الخروج کردن از اختیار مردان خارج شود. به عبارت دیگر یعنی این موارد را باید همزمان انجام دهیم، نه اینکه تنها حق مهریه را از زنان سلب کنیم.

سجادی نیز از مطرح شدن دوباره پیشنهاد «بیمه مهریه» در این معاونت برای حل مشکل پرداخت مهریه خبر داده و گفته بود که در معاونت زنان هم شورای مشورتی فقهی و حقوقی زنان نگران این مساله است که در حقوق و اراده زنان در عرصه قانونگذاری دخالت شود اما راه‌کاری که مدت‌ها پیش نیز مطرح بوده است، بحث «بیمه مهریه» است تا چه زوج و چه زوجه مهریه خودشان را بیمه کنند. این کار می‌تواند حداقل مشکلات مالی زنان را رفع کند و مردی که زن را به راحتی طلاق می‌دهد دست کم پشتوانه مالی برای زن باقی بماند تا بتواند خودش را سرپرستی و اداره کند.

«بیمه مهریه» مرد را از پرداخت مهریه نجات می‌دهد؟

این درحالیست که مرضیه محبی رئیس کانون زنان حقوقدان سورا استفاده از «بیمه مهریه» برای حل این مشکل را امکان پذیر نمی‌داند و معتقد است: ممکن است فردی بدهی‌اش را بیمه کرده و اقساط یا مبلغ نقدی را برای این موضوع پرداخت کند، به طوریکه در صورت فوت یا طلاق مبلغی به همسرش پرداخت شود، اما سوال این است که آیا بیمه مهریه،  مرد را از پرداخت مهریه بری الذمه می‌کند؟ پاسخ این سوال منفی است.

این حقوق‌دان مطرح کردن «بیمه مهریه» را در طرح دعاوی مهریه بی‌تاثیر می‌داند و می‌گوید: زمان پرداخت این بیمه بین بیمه‌گر و بیمه‌گذار و رابطه بین آن دو تعیین می‌شود و زن به عنوان شخص ثالث در شرایط عقد بیمه دخالتی ندارد. بیمه‌هایی که تا کنون دیده‌ام نیز بحث پرداخت مهریه را در صورت طلاق و یا فوت مطرح کرده‌اند. همچنین در حالت سوم نیز اگر مرد بخواهد سرمایه‌ای که در اختیار شرکت بیمه گذاشته است را مستردد کند، می‌تواند پول سرمایه گذاری شده را بردارد، ولی اینکه زن بتواند هر زمانی به این سرمایه دسترسی پیدا کند، امکان پذیر نیست.

 به گفته وی امکان سوء استفاده‌های نظیر انجام طلاق توافقی نیز از جمله پیامدهای احتمالی این پیشنهاد خواهد بود. بیمه ایران تا کنون چنین چیزی را مطرح کرده اما این طرح ربطی به دعاوی مهریه ندارد بلکه برای مثال اگر مردی به ناگاه فوت کند زن او می‌تواند به مهریه‌اش برسد.

وی در ادامه با تاکید بر اهمیت فرهنگسازی در این حوزه معتقد است: به نظر می‌رسد فعلا باید قانون‌گذاری در حوزه را کنار بگذاریم و به جای آن فرهنگ سازی کنیم و بر شروط ضمن عقد متمرکز شویم. یعنی زوجین جوان را در معرض دو انتخاب قرار دهیم که یکی انتخاب قانون مدنی مبنی بر اینکه خانواده سنتی همان حقوق ناشی از قانون مدنی را بپذیرد است. یعنی زن در تمکین شوهر باشد، بدون اجازه از کشور خارج نشود، اشتغال و تحصیلش تحت ریاست شوهر باشد و در مقابل نیز به هر میزان که مورد توافق است تعیین شود و یا اینکه یک سری شروط ضمن عقد، مثل اشتغال، تحصیل، خروج از کشور، محل سکونت، حضانت فرزند، طلاق و ...در سند ازدواج درج شود و در مقابل نیز یا زن مهریه ناچیزی داشته باشد یا اصلا نداشته باشد.

این فعال حقوق زنان می‌افزاید: با توجه به وضعیت حال حاضر به نظر می‌رسد بیشتر مطالبات مهریه مربوط به حق دیگری است که در قانون مدنی نادیده انگاشته شده است و مهریه ابزاری برای تحت فشار قرار دادن مرد بوده است. اما می‌توان از این وضعیت مهریه که تبدیل به راه مشقت بار شده است با شروط ضمن عقد مشکل را حل کرد و زن و شوهر از حالت بدهکار نسبت به هم دربیایند و تبدیل به دو شهروند برابر با حقوق و تکالیف مشترک شوند.

یک بام و دو هوا بودن صندوق‌های بیمه‌ای در قبال «بیمه مهریه»

اگرچه بیش از ۵ سال از مطرح شدن پیشنهاد «بیمه مهریه» و اعلام آمادگی بیمه ایران در این مورد می‌گذرد اما یکی از کارشناسان این بیمه می‌گوید با وجود درج اطلاعاتی در سایت بیمه ایران به دلیل به صرفه نبودن و نداشتن توجیه اقتصادی، این طرح هیچگاه عملیاتی نشده است.

رئوفی با بیان اینکه پیشنهاد بیمه مهریه برای مدت کوتاهی در بیمه ایران مطرح شد اما هیچوقت عملیاتی نشد، می‌گوید: به دلیل آنکه معمولا سقف مهریه مبالغ بالایی را نشان می‌دهد و جزییات این طرح نیازمند صرف زمان زیادی است، بیمه ایران نیز این طرح را در دستور کار خودش قرار نداده است.

این درحالیست که سایت بیمه ایران در بخش بیمه مهریه توضیح داده است:که «بیمه مهریه تضمینی مطمئن برای پرداخت تمام یا قسمتی از مهریه و پشتیبانی مالی مناسب است که زوجه می تواند از مزایای آن بهره مند شود .در صورت فوت زوجه در طول مدت اعتبار بیمه نامه ( پس از گذشت حداقل ۶ ماه از تاریخ شروع بیمه نامه و پرداخت حق بیمه مربوطه ) ارزش بازخرید بیمه نامه در وجه بیمه گذار پرداخت خواهد شد.»

اگرچه به تازگی رئیس مرکز آمار و اطلاعات قوه قضاییه از «مطالبه مهریه» به عنوان پنجمین خواسته قضایی در کشور خبر داده و پیشنهاد «بیمه مهریه» نیز بار دیگر از سوی دولت به عنوان راه حلی برای پرداخت مهریه زنان و کاهش تعداد مردان زندانی ناشی از جرائم مربوطه مطرح شده است، اما بررسی‌ها نشان می‌دهد صندوق‌های بیمه‌ای نیز به دلیل نبود توجیه اقتصادی تمایلی به وارد شدن به حوزه بیمه مهریه از خود نشان نمی‌دهند. از سوی دیگر تاکنون نیز پیشنهاد جدی حمایت و یا تامین اعتبار نیز از سوی دولت به صندوق‌های بیمه‌ای ارائه نشده است، به همین دلیل امکان به سرانجام رسیدن این پیشنهاد و چگونگی اجرای آن با هاله‌ای از ابهام رو به رو شده است.

گوشی شاپ الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۵۶۰۳۳۰۰۷:۰۲:۲۰ ۱۳۹۷/۷/۲
بیمه مهریه !!!!!!!!!!!!!!!!!! خیلی شوخی باحالی هست. یکبار و فقط یکبار کافی هست به مسیله مهریه کاملا واقعی نگاه بشه. مهریه رو باید بر مبنای یک واقعیت در سند ازدواج ثبت کرد نه یک توهم برای چشم و هم چشمی و اهرمی برای فشار و زندان انداختن مرد. اگر دفاتر ثبت ازدواج هنگام ثبت مهریه در سند ازدواج که یکی از اسناد رسمی در کشور ما هست مستندات کافی دال بر توانائی مرد برای پرداخت دین متعهد شده رو مطالبه کنند و درج میزان مهریه به هر میزانی منوط به اثبات توانائی مرد بشه دیگه نه این هجم از پرونده های مهریه تشکیل خواهد شد نه کسی به زندان میره . از همه کسانی که مسئولیتی در این جامعه دارند و این متن رو می خونند خواهش میکنم راه حل منطقی و ساده رو بجای پیچیده کردن یک کار انجام بدن
ناشناس۵۶۰۳۴۹۰۷:۵۴:۵۴ ۱۳۹۷/۷/۲
همه فقط به فکر از بین بردن تنها حق زنها هستند ولی کسی به تمام قوانین ناعادلانه که زن را به شهروند درجه دو و دارای نیمی از حقوق انسانی می کند توجه نمی کند قوانین را مردان می نویسند و مردان اجرا می کنند توقع عدالت نباید داشته باشیم
ناشناس۵۶۰۳۷۵۰۸:۰۵:۳۰ ۱۳۹۷/۷/۲
جالبه خودمون برای خودمون مشکل درست می کنیم و بعد برای رفع این مشکل، مشکل دیگری درست می کنیم. به چه دلیل افراد جامعه باید چوب ندانم کاری فرد دیگری که از روی احساسات، خارج از حد توانش مهر کرده، بخورند.
ناشناس۵۶۰۳۸۵۰۸:۱۲:۲۵ ۱۳۹۷/۷/۲
... فعلا باید فرهنگ سازی کنیم...(خدایی برای روشن شدن من مخاطب چند نمونه از فرهنگ سازی های موفقتونو بیان کنید ... .) همش شدین حرف حرف حرف
میلاد حمیدی۵۶۰۴۲۵۰۸:۴۷:۲۳ ۱۳۹۷/۷/۲
باید مهریه های سنگین برچیده شود. بیمه مهریه خودش بر مهریه های بالا صحه گذاری میکند و مانع از تغییر قوانین قدیمی مهریه و نجات خانواده از منجلاب مهریه می شود.
ناشناس۵۶۰۷۸۲۱۲:۴۳:۴۱ ۱۳۹۷/۷/۲
مهریه صراحتا در قران و شرع ذکر شده بنابراین منجلاب نیست اگر قانون مهریه تغییر کنه بقیه ی قوانین شرع هم باید مطابق روز تغییر کنه یک بام و دو هوا که نمی شه
ناشناس۵۶۰۸۸۹۱۳:۳۶:۲۰ ۱۳۹۷/۷/۲
نیازی به تغییر قانون مهریه نیست، مهریه باید واقعی باشه و دفاتر ثبت ازدواج از درج مهریه هایی که مستندات مالی برای اثبات موجود بودن اون وجود نداره خودداری کنند به همین سادگی
میلاد حمیدی۵۶۱۰۷۱۱۵:۱۳:۱۰ ۱۳۹۷/۷/۲
وقتی نجومی میشه و از حد توان بالاتر میره و تازه صحبت از بیمه هم میشه دیگه منجلابه. لابد بیمه و زندان هم در قرآن اومده مصادر اموال هم در قرآن اومده
میلاد حمیدی۵۶۱۰۷۹۱۵:۱۵:۱۶ ۱۳۹۷/۷/۲
بقیه تغییر کرده فقط مهریه مونده که البته اینم تغییر کرده و خیلی توی تصویب قوانینش برای مردها سختگیری شده و تبصره و اینا کم داره مثلا وقتی زن بی دلیل زندگی رو بهم میزنه یا خیانت میکنه باید مهریه ناچیز بشه و تعلق نگیره یا مثلا تا 15 سال بعد از زندگی مستمر بدون دلیل نتونه اجرا گذاشته بشه. یا به ارث نرسه و ...
ناشناس۵۶۰۵۳۳۱۰:۰۵:۲۲ ۱۳۹۷/۷/۲
قوانین تشویقی برای طلاق.
ناشناس۵۶۰۵۵۲۱۰:۲۰:۰۳ ۱۳۹۷/۷/۲
مردان را از پرداخت مهریه نجات دهید ؟؟؟ بعد کی زنها را از این قوانین تبعیض آمیز نجات خواهد داد ؟؟
ناشناس۵۶۰۷۹۴۱۲:۴۸:۲۵ ۱۳۹۷/۷/۲
یک حجاب ۱۰ سانتی حداقلی دارند و در عوض هزاران سکه مهریه می خواهند. مرگ یکبار شیون هم یکبار. دیه برابر ، حل مسیله حجاب و در عوض حدف مهریه و ...! انوقت ببینید همین فمینیستها جیغشان به هوا بلند می شود یا خیر.
ناشناس۵۶۰۸۴۷۱۳:۱۴:۰۰ ۱۳۹۷/۷/۲
مجبورن مگه؟ نندازن زنا چیکار کنن
ناشناس۵۶۰۸۷۸۱۳:۳۱:۵۰ ۱۳۹۷/۷/۲
خدا وکیلی خیلی بی ربط نوشتی
آریابان۵۶۰۶۳۷۱۱:۰۰:۴۴ ۱۳۹۷/۷/۲
اینکه طی 100 سال اخیر در مغازه ای بنام "قهوه-خانه" دیگه اثری از "قهوه" !!! دیده نمیشه و باید تغییر نام بده به "چای-خانه" و ......؛ آیا این مصداق در فرهنگ دیروزین تا امروزین ما نمی تواند بخودی خود شاهدی باشد از دهها مثال عینی و ذهنی دیگر مبنی بر اینکه بسیاری از سنتهای گذشته یا کلا منسوخ شده اند و یا اینکه دست کم باید مورد بازنگری قرار بگیرند ؟!؟!؟!؟!؟ مهریه (مربوط به دوره ای بود که زن هایش بیسواد ، بی پناه ، ناامید و بدون تضمین بودند)، جهیزیه (بدهی پدر عروس بود به داماد که از اون به بعد سرور و ولی نعمت دخترش میشد)، کسب احازه زن از شوهر برای خروج از خونه و....و حق طلاق (؟؟؟؟) و ..... وووو ؟!؟!؟!؟ ؛
ناشناس۵۶۰۶۴۰۱۱:۰۱:۳۳ ۱۳۹۷/۷/۲
در این صورت مهریه اول کار جلوتر نقد دریافت می شود و تعداد ازدواج ها بشدت کاهش خواهد یافت
حسین۵۶۰۷۷۶۱۲:۴۱:۵۹ ۱۳۹۷/۷/۲
صندوقی جدید و دزدی های جدید ... پول مردم میخوان بخورن و برن
قاهر۵۶۰۷۸۸۱۲:۴۶:۳۰ ۱۳۹۷/۷/۲
تعیین سکه یا طلا برای مهریه را ممنوع کنند، به جای آن پول رایج کشور(نه ارز خارجی) تعیین شود انهم حداکثر به اندازه دیه یک شخص. که البته با تورم سالانه مقدار ان تغییر و ارزش آن به روز شود.
ناشناس۵۶۱۲۷۱۱۷:۰۴:۴۶ ۱۳۹۷/۷/۲
من یک نمونه همسرم بعداز خیانت حالا درخواست مهریه کرده وبعداز شرف و ابرو همه زندگیم رو هم می‌خواد به اینم فکر کنید
کلاسی نوجاباما-JB97DH3بیمه azki

پربحث‌های اخیر

 1. شریعتمداری: صدای رسای فقرا و گروه‌های خاموش در دولت و نظام خواهم بود

 2. آزموده را آزمون خطا است!/ رحمانی می‌تواند صنعت و تولید را رونق بخشد؟

 3. وزیر بهداشت: سرانه مصرف لبنیات در کشور پایین است

 4. خبر نماینده مجلس از امتناع دولت در مورد حفظ کارت سوخت

 5. نقوی حسینی: آب و نان مردم ارتباطی به آمریکا ندارد‌

 6. امیرعبداللهیان: ترامپ باید به خاطر ماجرای خاشقچی به جهان پاسخ دهد

 7. آخوندی رفت ولی دیر رفت!

 8. وزیر نفت: ترامپ دست از تحریم بردارد

 9. پرداخت ارز مسافری در خاک عراق از ساعت ۸ تا ۲۰ و تحویل در ۵۱ نقطه

 10. دستگیری یک زن مرتبط با حمله تروریستی اهواز

 11. آخوندی با شرمساری رفت

 12. رضا رویگری: بی‌پولی باعث شد درمانم را متوقف کنم

 13. جانشین دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام به نامه آخوندی پاسخ داد

 14. فرار بزرگ قالیباف

 15. ایرانی‌ها نصف میانگین جهانی هم لبنیات مصرف نمی‌کنند!

 16. وزیری که برای خودش نفرین خرید

 17. سفر تعدادی از نمایندگان مجلس به برزیل + تصاویر

 18. ماموریت واعظی برای محدود کردن اصلاح‌طلبان از طریق جهانگیری/ پشت‌پرده نقش رئیس دفتر روحانی در اختلافات

 19. با مظلوم نمایی نمی‌شود از بار مسئولیت افتضاح به بار آمده شانه خالی کرد آقای جهانگیری  

 20. اسیدپاشی به یک کارگردان پس از تماشای فیلم سینمایی

 21. سردار نجات: ربودن مرزبانان میرجاوه کاری پست و کثیف بود

 22. حضرتی: جهانگیری به احتمال زیاد از دولت می‌رود

 23. اسامی ۶۷ نفر از مدیران بازنشسته سراسر کشور + جدول

 24. گزارشگر پرسپولیس - السد مشخص شد

 25. وضعیت قرمز در فضای کسب و کار  

پربحث‌های دیروز

 1. یارانه‌ی هر فقیر ۴۵ هزارتومان، یارانه‌ی هر خودرو ۱.۳میلیون تومان در ماه

 2. شریعتمداری: صدای رسای فقرا و گروه‌های خاموش در دولت و نظام خواهم بود

 3. واکنش روزنامه‌ها به صحبت‌های روز گذشته جهانگیری؛ بفرمایید منزل سوپرمن هیچکاره  

 4. اولین تصویر از مرزبانان ربوده شده در میرجاوه

 5. تحلیل عباس عبدی از انتقادات دیروز معاون اول رئیس جمهور: دیر شده آقای جهانگیری

 6. واکنش وزارت خارجه به خبر کناره‌گیری ظریف: خبرسازی متوهمان ارزش تکذیب هم ندارد

 7. آزموده را آزمون خطا است!/ رحمانی می‌تواند صنعت و تولید را رونق بخشد؟

 8. پادشاه و ولیعهد عربستان مرگ خاشقجی را به خانواده‌اش تسلیت گفتند

 9. نشست سرّی حاکمان سعودی برای حل ماجرای خاشقچی/ راه حل های ملک سلمان برای رهایی از بحران/ آینده ولیعهد چه خواهد شد؟

 10. کیهان: آقای جهانگیری! «یادتان هست»؟!/ سوپرمن امروز اظهار عجز و ناتوانی می‌کند

 11. آقایان به امید دولت اوباما ماندند/ می‌گفتند کشور را گلستان می‌کنیم، گلستان امروز برای همه قابل ارزیابی است

 12. مزایای حذف دلار؛ کم اثر کردن تحریم‌ها و مقاوم‌سازی اقتصاد

 13. وزیر بهداشت: سرانه مصرف لبنیات در کشور پایین است

 14. اجازه آقای "رئیس" !؟

 15. تزریق ۴میلیارد یورو در بازار ثانویه/۶۰۰ میلیون یورو بدون مشتری ماند+جدول

 16. درسی که باروز به کشتی‌ ایران داد

 17. خبر نماینده مجلس از امتناع دولت در مورد حفظ کارت سوخت

 18. نقوی حسینی: آب و نان مردم ارتباطی به آمریکا ندارد‌

 19. امیرعبداللهیان: ترامپ باید به خاطر ماجرای خاشقچی به جهان پاسخ دهد

 20. آخوندی رفت ولی دیر رفت!

 21. احمد توکلی مطرح کرد: ۲۰ میلیارد دلاری که پتروشیمی‌ها به بازار عرضه نکردند  

 22. نماینده مجلس: دولت باید حقوق کارگران را هم افزایش دهد

 23. گاردین: فرستاده سلمان، به ترکیه التماس می‌کرد

 24. دور زدن تحریم با نفتکش های ارواح

 25. رادار ۲۰۳۱ موشک کروز نور + عکس

پربحث‌های هفته

 1. حضور زنان در ورزشگاه آزادی هیچ توجیه شرعی ندارد

 2. یارانه‌ی هر فقیر ۴۵ هزارتومان، یارانه‌ی هر خودرو ۱.۳میلیون تومان در ماه

 3. آقای رییس‌جمهوری! چرا نباید...

 4. عباس آخوندی استعفا داد + تصویر نامه

 5. تحلیل احمد توکلی از اثرات افزایش نرخ ارز بر اقتصاد ایران/ پول ملی در سه ماه ۱۰۰ درصد ارزش خود را از دست داد/ مهار بازار تنها کمتر از یک ماه ممکن است

 6. روحانی با پیشنهاد افزایش حقوق کارمندان موافقت کرد

 7. جایزه بی‌کفایت‌ترین وزیر جمهوری اسلامی   

 8. بنزین احتمالاً تا دو هفته آینده دو نرخی می‌شود

 9. آقای آخوندی کارنامه ۵ ساله وزارت خود را منتشر کنید/ عملکرد وزیر پرحاشیه؛ از هواپیماهای برجامی و مسکن اجتماعی تا اظهارنظرهای سیاسی/ آیا وزیر روحانی به خیابان بهشت می‌رود؟

 10. پسته در بازار تهران کیلویی ۱۰ دلار

 11. شریعتمداری: صدای رسای فقرا و گروه‌های خاموش در دولت و نظام خواهم بود

 12. گاف بزرگ مسیح علی‌نژاد، او را مجبور به عذرخواهی کرد!+ فیلم

 13. آخوندی: ساخت خانه در بیابان مثل «مسکن مهر»، راه‌حل نیست

 14. دخیل بر آستان «سلبریتی»ها!

 15. توکلی: سیاست تثبیت نرخ ارز و تخصیص اداری باید اعمال شود/ دولت اعلام کند بازار غیررسمی ارز را به هیچ وجه تحمل نخواهد کرد

 16. فرزند وزیر آموزش و پرورش چه می‌کند؟ خبرنگار، سرباز، طلبه یا معاون؟

 17. واکنش مطهری به دادستان کل درباره حضور زنان در ورزشگاه‌ها

 18. افشانی رفتنی شد؛ آغاز دوباره ماراتن انتخاب شهردار/گزینه های احتمالی برای حضور در بهشت/ محسن هاشمی شهردار می شود؟

 19. شریعتمداری: من را جای دیگر هم به کار نگیرید/ در چند ماه اخیر امتحان خوبی پس ندادیم

 20. نامه سرگشاده اساتید به شورای نگهبان درباره لایحه CFT

 21. روحانی وزرای پیشنهادی خود را به مجلس معرفی کرد/ شریعتمداری، دژپسند، رحمانی و اسلامی برای ۴وزارتخانه خالی

 22. خداحافظی با وزیر پرحاشیه/ پشت پرده تلاش برای تخریب قالیباف/ سرانجام قباله اصلاح‌طلبی و اصلاح‌طلبان شناسنامه‌دار/ انتقاد زیباکلام از روحانی

 23. جلیلی: وعده هلو جواب نداد مردم را از لولو می‌ترسانند

 24. شوخی زشت سناتور آمریکایی: شاید دی‌ان‌ای من ایرانی باشد؛ وحشتناک است!

 25. توکلی: FATF تحفظ پذیر نیست/ از ترس مرگ نباید خودکشی کرد

علی بابا-AL97AB1گوشی شاپ

پربحث‌های اخیر

 1. وزیری که برای خودش نفرین خرید

 2. اسامی ۶۷ نفر از مدیران بازنشسته سراسر کشور + جدول

 3. اتهام افساد فی‌الارض برای ۵ متهم پرونده جاسوسان محیط‌زیستی

 4. روایت تلخ پدری که پاهای دختر ۷ ساله‌اش را «لمس» کرد

 5. خودداری تعاونی‌های ترمینال غرب تهران از فروش بلیت به زائران اربعین/ نرخ بلیت‌۵۰درصدافزایش می‌یابد+ عکس

 6. عدم استقبال زائران از کشتی برای سفر به عراق

 7. ملزومات ضروری برای سفر اربعین

 8. عکس/وضعیت آب و هوا در ایام اربعین 1397

 9. میزان خسارت مالی قابل پرداخت به خودروها صرفاً تا میزان متناظروارده به گرانترین خودروی متعارف پیش بینی شده است

 10. تصاویر هوایی از حضور زائران اربعین در مهران  

 11. تهدید زائران اربعین حسینی توسط شرکت‌های مسافربری

 12. ضوابط حاکم بر«اینترنت اشیاء» در شبکه ملّی اطّلاعات تصویب شد

 13. پلیس راهور: زائران از مرزهای چذابه و شلمچه تردد کنند

 14. قیمت اتاق های هتــل های مشهد در آبان

 15. سرپرست وزارت رفاه: با بحران بازنشستگی مواجهیم/ رشد ۲برابری سالمندی نسبت به رشد عمومی جمعیت

 16. وضعیت ترافیکی مسیر تردد زائران

 17. بازداشت ۷ نفر از اعضا شورای شهرستان‌های استان تهران + جزئیات

 18. خرید دینار برای زائران اربعین حسینی از طریق پیام‌رسان بله

 19. مدیرعامل یک شرکت واردات موبایل محاکمه می‌شود

 20. دشمن به تلاطم بازار ارز و سکه امید بسته بود/ با کسانی که به دشمن در ضربه زدن به کشور کمک می‌کنند نمیتوان برخورد عاطفی کرد

 21. سخنگوی قوه قضائیه: وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه بشدت پیگیر رسیدگی به مفاسد اقتصادی هستند

 22. آخرین وضعیت مرزبانان ربوده شده ایرانی

 23. آیا کسرخدمت سربازی برای فعالان سمن‌ها و تشکل‌ها صحت دارد؟

پربحث‌های دیروز

 1. اجازه آقای "رئیس" !؟

 2. وزیری که برای خودش نفرین خرید

 3. اسامی ۶۷ نفر از مدیران بازنشسته سراسر کشور + جدول

 4. اتهام افساد فی‌الارض برای ۵ متهم پرونده جاسوسان محیط‌زیستی

 5. عدم استقبال زائران از کشتی برای سفر به عراق

 6. ملزومات ضروری برای سفر اربعین

 7. عکس/وضعیت آب و هوا در ایام اربعین 1397

 8. میزان خسارت مالی قابل پرداخت به خودروها صرفاً تا میزان متناظروارده به گرانترین خودروی متعارف پیش بینی شده است

 9. تصاویر هوایی از حضور زائران اربعین در مهران  

 10. تهدید زائران اربعین حسینی توسط شرکت‌های مسافربری

 11. ضوابط حاکم بر«اینترنت اشیاء» در شبکه ملّی اطّلاعات تصویب شد

 12. پلیس راهور: زائران از مرزهای چذابه و شلمچه تردد کنند

 13. قیمت اتاق های هتــل های مشهد در آبان

 14. سرپرست وزارت رفاه: با بحران بازنشستگی مواجهیم/ رشد ۲برابری سالمندی نسبت به رشد عمومی جمعیت

 15. وضعیت ترافیکی مسیر تردد زائران

 16. بازداشت ۷ نفر از اعضا شورای شهرستان‌های استان تهران + جزئیات

 17. خرید دینار برای زائران اربعین حسینی از طریق پیام‌رسان بله

 18. مدیرعامل یک شرکت واردات موبایل محاکمه می‌شود

 19. دشمن به تلاطم بازار ارز و سکه امید بسته بود/ با کسانی که به دشمن در ضربه زدن به کشور کمک می‌کنند نمیتوان برخورد عاطفی کرد

 20. سخنگوی قوه قضائیه: وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه بشدت پیگیر رسیدگی به مفاسد اقتصادی هستند

 21. آخرین وضعیت مرزبانان ربوده شده ایرانی

 22. آیا کسرخدمت سربازی برای فعالان سمن‌ها و تشکل‌ها صحت دارد؟

 23. آذری جهرمی: قانون بقای کلاهبردار و قاچاقچی از بین نمیروند بلکه از شکلی به شکل دیگر تغییر ابزار می‌دهند  

 24. امدادرسانی به ۵۶۰۰ زائر اربعین در مرز مهران

 25. امروز؛ آخرین مهلت ثبت شماره شبا برای سهام عدالت

پربحث‌های هفته

 1. حضور زنان در ورزشگاه آزادی هیچ توجیه شرعی ندارد

 2. آخوندی: ساخت خانه در بیابان مثل «مسکن مهر»، راه‌حل نیست

 3. واکنش مطهری به دادستان کل درباره حضور زنان در ورزشگاه‌ها

 4. افشانی رفتنی شد؛ آغاز دوباره ماراتن انتخاب شهردار/گزینه های احتمالی برای حضور در بهشت/ محسن هاشمی شهردار می شود؟

 5. بخشنامه رییس قوه قضاییه برای جلوگیری از زندانی شدن محکومین مهریه

 6. گزارش از پادگان 08 خاش/ سربازانی با ریش‌های سفید+ عکس

 7. رئیس قرارگاه خاتم الانبیاء: شهرداری بدهی‌اش به سپاه را با املاک پرداخت کند

 8. جزئیات طرح «معلم تمام‌وقت»/ ابلاغ طرح از اوایل آبان‌ماه به استان‌ها

 9. چرا ساختمان بهشت بعد از قالیباف آرام نگرفت؟

 10. وزیر کشور هم آمار نجومی داد؛ در دوران مسئولیت من ۷۰۰ هزار معتاد کم شد

 11. حضور زنان در ورزشگاه‌ها دغدغه عموم مردم ایران نیست

 12. امشب در سر شوری دارم !

 13. واکنش رئیس سازمان پدافند غیرعامل به احتمال تحریم اینترنت ایران از سوی آمریکا

 14. زائران اربعین چگونه "۱۰۰ هزار دینار" بانک ملی را دریافت کنند؟

 15. رشد علمی کشور تا ۶ سال پیش ۱۳ برابر میانگین دنیا بود

 16. اجازه آقای "رئیس" !؟

 17. محسن هاشمی: مدیریت شهری نتوانسته انتظار را تامین کند/ به گفته بعضی‌ها شهرداری آلوده به رانت است

 18. چند نفر در ایران از فیلترشکن استفاده می‌کنند؟

 19. هاشمی: از موضوع شنود بگذرید/حتی زن و شوهر نیز می‌توانند از این وسایل استفاده کنند

 20. مطهری: قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان شامل شهرداران نمی‌شود

 21. مشمولان بسته حمایتی دولت کدامند؟/ از قلم‌افتاده‌ها به بهزیستی و کمیته امداد بروند

 22. بطحائی: تعلیم و تربیت منحرف شده و اصلاح آن از عهده یک وزیر برنمی‌آید

 23. محسنی اژه‌ای: احکام اخلالگران اقتصادی سریعاً اجرا شود

 24. صدور ویزای ۲۴ ساعته امکان ندارد/ صف خرید برای ویزای ۶۰۰ هزار تومانی! + عکس و فیلم

 25. آیا سربازی 24 ماه می‌شود؟

آخرین عناوین