تئاتر خصوصی بدون تبلیغات؛ دام‌ دولت برای تئاتر

گروه فرهنگی الف،   3970631160
تئاتر خصوصی بدون تبلیغات؛ دام‌ دولت برای تئاتر

تئاتر ایران سال‌هاست که در بخش غیرآزاد، درگیر موضوعی به نام فروش شده است. تئاتر که تا اواخر دهه هشتاد با حمایت مستقیم دولت روی صحنه می‌رفت و عوامل یک نمایش به واسطه اجرا از دولت دستمزد دریافت می‌کردند، ناگهان به سمت و سوی خصوصی‌سازی سوق داده شد.

احسان زیورعالم در خبرگزاری مهر نوشت:

۱. در پی انتشار یک ویدئو با محتوای تیزر تبلیغاتی و بخشی از تمرین یک گروه نمایشی – که از سوی شورای نظارت و ارزشیابی رد شده بود - دو تن از فعالان تئاتر به صورت موقت بازداشت شدند. اینکه چرا باید برای یک گروه نمایشی چنین اتفاقی رخ دهد. آن هم نمایشی که قرار بود پس از ایام محرم و صفر در سالن دیگری روی صحنه رود، اکنون با مشکل قضایی پیدا شده احتمالاً پرونده‌اش بسته می‌شود. تئاتر «رویای شب تابستان» قربانی چه جریان یا اندیشه‌ای شده است؟ آیا این اتفاق باز هم تکرار می‌شود؟ آیا تنها گروه نمایشی مذکور، مقصر اصلی ماجراست؟

به نظر می‌رسد که  ریشه ماجرا را باید در دو مقوله خصوصی‌سازی و تئاتر تجاری جست‌وجو کرد.

 تئاتر ایران سال‌هاست که در بخش غیرآزاد، درگیر موضوعی به نام فروش شده است. تئاتر که تا اواخر دهه هشتاد با حمایت مستقیم دولت روی صحنه می‌رفت و عوامل یک نمایش به واسطه اجرا از دولت دستمزد دریافت می‌کردند، ناگهان به سمت و سوی خصوصی‌سازی سوق داده شد.

در دهه نود همه چیز برای خصوصی‌سازی مهیا شد تا دولت، سایه حمایت مالی خود را از سر تئاتر برچیند و همه چیز تنها به کمک‌های مالی مختصر خلاصه شود. تا جایی که در سال گذشته از 64میلیارد هزینه توسعه تئاتر، تنها اندکی بیش از میلیارد هزینه تولید تئاتر شده است که آن هم به بیش از 200 نمایش تعلق گرفته است. این در حالی است که در سال گذشته متوسط تولید یک نمایش بین 50 تا 100 میلیون در نوسان بوده است. بخش مهمی از این هزینه متعلق به سالن‌های خصوصی است که کف فروشی بین یک‌ونیم تا سه میلیون تومان برای هر شب از یک نمایش دریافت می‌کردند. به عبارتی برای یک اجرای 30 شبه، یک گروه بایستی بین 45 تا 90 میلیون تومان هزینه اجاره سالن می‌کرده است. این وضعیت زمانی سخت‌تر می‌شود که در همان سالن دو نمایش دیگر نیز روی صحنه می‌رود تا شرایط اجرا با چنین هزینه‌ای مشکل شود.

با سخت شدن شرایط اجرا، مسائل اقتصادی به یک اصل بدل می‌شود و در همین نقطه است که مفهوم تهیه‌کننده در تئاتر مطرح می‌شود. افرادی که کارشان بستن قرارداد با سالن‌ها و کاستن شرایط مالی آنهاست. تهیه‌کنندگانی با نگاهی غیرهنری به ماجرا راه پیدا می‌کنند و هدف را فروش بیشتر می‌پندارند.

پس تئاتر ایران به سوی تجاری شدن سوق پیدا می‌کند تا جایی که ملاک موفقیت در سالن‌های نمایشی میزان فروش است. سالن‌های خصوصی نیز کمتر تمایل به اعلام فروش اجراهای خود می‌کنند تا مبادا بدنامی نفروختن گریبانگیر آنان شود. گروه‌های تجربه‌گرا آرام آرام به گوشه‌های نامکشوف تئاتری سوق می‌یابند تا تئاتر جولانگاه زرق‌وبرق بازیگرانش شود.

در چنین شرایطی،‌ گروه‌ها برای فروش بیشتر دست به هر ترفندی می‌زنند و کار به ساخت تیزرهای خلاق،‌ پوسترهای شگفت‌انگیز، محصولات جانبی و حتی خلق بازی‌های سرگرم‌کننده نیز کشیده می‌شود.حتی بعضا گروه‌ها را مجبور به طراحی پوستر می‌کند تا جایی که به گروه نمایشی اعلام می‌شود بدون داشتن پوستر، مجوز اجرا داده نمی‌شود!

بنابراین به نظر می‌رسد که دولت شرایط را برای تجاری شدن نگاه تئاتر مهیا می‌کند؛ اما بسترهای اولیه این تجاری شدن را مهیا نمی‌کند. بستری که در تبلیغات رقم می‌خورد.

۲.  فضای مجازی دستاویزی برای تبلیغات تئاتری‌هاست. جایی که می‌توان بدون هزینه‌ای تبلیغ کرد و البته بسترهای دیگر نیز به واسطه آن تبلیغات ویدئویی را بازنشر می‌دهند.

اما نکته این‌جا است که تئاتری‌ها از هیچ ابزار تبلیغاتی در تلویزیون بهره‌ای نبردند. برنامه‌ای در تلویزیون ندارند. به عبارتی از دید تلویزیون چیزی به اسم تئاتر وجود ندارد؛ در یک سال گذشته تنها گزارش‌های تلویزیون درباره تخلفات بوده است؛ اما درباره یک نمایش خوب و مناسب برای خانواده‌ها چیزی گفته نمی‌شود. تالار هنر به عنوان سالن تخصصی کودک حتی جایی در برنامه کودک ندارد. از بازیگرانش به مجموع ساعت‌های اختصاص یافته به کودک، ساعتی تعلق نمی‌گیرد. آن هم برای نمایش‌هایی که به شدت به آثار تلویزیون شباهت دارند و اساساً مشکل ممیزی هم ندارند.

پس یک بستر مرسوم تبلیغ عملاً حذف می‌شود و این در حالی است که مسائل فرهنگی چون تئاتر طبق مصوبات سازمان صدا و سیما مشمول حمایت است؛ اما واحد بازرگانی آن را لحاظ نمی‌کند. درآمد یک نمایش در بهترین حالت همان 50 تا 100 میلیون تومان است که بدون شک توانایی پرداخت هزینه‌های گزاف تبلیغات تلویزیون برای یک گروه تئاتر مهیا نیست. این نکته را نیز در نظر بگیریم که بخش عمده‌ای از تبلیغات تلویزیون محتوایی ضدفرهنگی همانند مصرف‌گرایی و تجمل‌پرستی دارد.

دومین بستر تبلیغاتی تئاتر فضاهای شهری است که در اختیار برخی شرکت‌های تلبیغاتی و در شکل عظیم‌ترش، سازمان زیباسازی شهرداری است. پیشتر شرایط برای تئاتر در تبلیغ شهری آسان بود. می‌شد با مذاکره حداقل 5 استرابورد شهری رایگان تهیه کرد و مناطق محاط بر تئاتر شهر و ایرانشهر، نمایش را به عموم معرفی کرد؛ اما در سال 97 و اساساً پس از حضور مدیریت جدید در این سازمان شرایط برای تئاتری‌ها سخت‌تر شد. یک استرابورد با قیمت 1میلیون تومان در اختیار گروه‌ها قرار داده می‌شد. با چنین رویه‌ای تهران از تبلیغات تئاتر محروم شد و دیگر تصویری از یک تئاتر در شهر دیده نشد.

پس همه چیز به همان فضای مجازی ختم می‌شود تا به هر نحوی گروه‌ها خود را به دیگران معرفی کنند و البته بفروشند. عدم‌فروش نمایش برابر با نوعی ورشکستگی بود. اگرچه ارقام نسبت به محتوای اقتصادی کشور کوچک است؛ اما برای جامعه تئاتر عظیم است.

۳. تئاتر اکنون خود را در یک موقعیت عجیب می‌یابد. از یک سو تجاری شده است و در بازار تجارت باید خود را معرفی و عرضه کند و در سوی دیگر چیزی به اسم بستر عرضه و تبلیغ وجود ندارد. می‌ماند فضای مجازی رایگان که خیل عظیمی از مخاطبان در آن سرگردان‌اند. در چنین شرایط یک رقابت برای تولید تیزرهای نامتعارف شکل می‌گیرد.

در جریان رویداد قضایی «رویای شب تابستان» نیز ملاک قضاوت یک تیزر است نه نمایش. به عبارتی پیرامتن اثر بر متن اثر چیره می‌شود. تئاتر در دام خود فروافتاده است. دامی که طعمه‌اش توسط دولت ریخته شده است. جالب آنکه در این مسیر دولت از عملکرد خود دفاع نمی‌کند. در جریان احضار یک هنرمند از مجوز داده شده به سختی می‌تواند دفاع کند؛ چرا که ساختاری برای چنین روزی تدارک ندیده است. ساختار قضایی تئاتر با توجه به تغییرات عمده تهی از رویکرد است.

۴. اینستاگرام مهمترین عرصه تبلیغات تئاتر است. هر روز در گشت و گذارم در این شبکه اجتماعی بیش از هر چیزی تبلیغ تئاتر می‌بینم. پوستر، تیزر، استاپ‌موشن و موشن‌گرافیک‌هایی که در قالب Post و Story خودنمایی می‌کنند. شرایطی عجیب که برای من به مثابه یک موزه دیجیتالی است. می‌توان ذائقه روز گرافیست‌ها را بررسی کرد و دید چه سرمایه عجیبی برای تبلیغ تئاتر مشغول به فعالیت هستند. چیزی که در کشورهای دیگر وجود ندارد.

اکنون فضا برای تئاتری‌ها سخت‌تر شده است. شورای نظارت به سالن‌دارها ابلاغ کرده است مسئولیت تیزرها با آنان است. با گشتی در اینستاگرام می‌توان یک مبلغ لوازم آرایشی را دید که با بیش از یک میلیون و 200 هزار دنبال کننده، تصویری از خود عرضه می‌کند که با تمام موازین قوه قضاییه در تناقض است. فرد مذکور در تالار وحدت برنامه اجرا می‌کند و آب از آب تکان نمی‌خورد.

۵. نمی‌توان گفت ماجرا به کجا ختم می‌شود؛ اما دولت موظف است رابطه خود با قوه قضاییه را بهبود بخشد. در جریان پرونده «رویای شب تابستان» دولت سازوکار مناسبی اتخاذ نمی‌کند. خبری از معاونان حقوقی و پارلمانی وزیر نیست تا شرایط قانونی این اتفاق را ارزیابی کنند و قوانین مناسبی برای عدم‌تکرار ماجرا به تصویب رسانند. دولت شرایط را برای کاستن فضای تجاری تئاتر را مهیا نمی‌کند. از 64میلیارد بودجه ابلاغی تنها 23 میلیارد به بدنه تئاتر تزریق شده است. این به معنای کوتاه بودن دست جامعه تئاتر از تمای نخیل‌هایی است که می‌تواند او را یاری رساند.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

کلاسی نوجاباما-JB97DH3بیمه azki

پربحث‌های امروز

 1. مهرداد حسیبی درگذشت

 2. جهانگیری: در آینده با چالش بزرگی در صندوق‌های بازنشستگی مواجه خواهیم بود

 3. یارانه سال 89 الان چقدر می‌ارزد؟  

 4. عراقچی در مجلس: بعضی از کشورهای دوست می‌گویند که اگر می‌خواهیم با شما مبادلات بانکی داشته باشیم، باید FATF را بپذیرید

 5. غائبین انقلاب

 6. اردوغان: قتل خاشقچی برنامه‌ریزی شده بود/ عاملان قتل باید در ترکیه محاکمه شوند

 7. تماس شبانه برخی نمایندگان از دفتر شهردار تهران برای جلوگیری از بازنشستگی افشانی

 8. فرار از شفافیت فیش‌های حقوقی

 9. ماجرای بخشنامه ممنوعیت سفر به کربلا معلمان چه بود؟

 10. روایت تلخ پدری که پاهای دختر ۷ ساله‌اش را «فلج» کرد

 11. نعمتی: اروپا قول داده از ۱۳ آبان موضوع سازوکارهای مالی را حل کند

 12. معاون ظریف در گفتگو با الف: ۱۳ آبان جز یک جنگ روانی هیچ چیزی نیست/ از رسانه‌ها گله‌مندیم ولی ناراحت نیستیم/ بزودی پیشنهادات اروپایی‌ها را دریافت خواهیم کرد

 13. ثبت لحظات خاص زیر پرچم امام حسین علیه السلام +تصاویر

 14. تازه‌ترین هتاکی یک روزنامه اصلاح‌طلب + عکس

 15. ظریف در مجلس: اروپایی‌ها در CFT با ما همراه بودند/ در مهلت ۴ ماهه FATF باید سازوکاری تعیین شود و به تصویب نظام برسد

 16. ارجاع نامه دیده‌بان شفافیت و عدالت درباره سوابق تحصیلی در کنکور توسط واعظی

 17. نامه‌ای به منشی جهانگیری!  

 18. وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی: اولویتم «مسکن مهر» است

 19. معمای خودکشی‌ چند نوجوان تهرانی در یک شبانه روز

 20. بکارگیری نیروهای شرکت‌های خدماتی برای نگهبانی جرم است؟

 21. جمعیت ایران در سال 1430 چند نفر می‌شود؟  

 22. ارسال پیامک به نمایندگان مجلس برای حمایت از وزیر پیشنهادی کار

 23. مخالفت وزارت ارتباطات با طرح جدایی مدیریت اینترنت از دولت

 24. توضیحات جهرمی درباره شیوه کلاهبرداری جدید از شهروندان

 25. رئیس اتاق بازرگانی ایران: قبول مسئولیت وزارت اقتصاد رفتن روی مین است

پربحث‌های دیروز

 1. یارانه‌ی هر فقیر ۴۵ هزارتومان، یارانه‌ی هر خودرو ۱.۳میلیون تومان در ماه

 2. شریعتمداری: صدای رسای فقرا و گروه‌های خاموش در دولت و نظام خواهم بود

 3. برنامه «نود» امشب پخش نمی‌شود+ توضیحات شبکه سه

 4. تحلیل عباس عبدی از انتقادات دیروز معاون اول رئیس جمهور: دیر شده آقای جهانگیری

 5. واکنش روزنامه‌ها به صحبت‌های روز گذشته جهانگیری؛ بفرمایید منزل سوپرمن هیچکاره  

 6. واکنش‌ها به اظهارات جهانگیری/ آخوندی، وزیر جمهوری اسلامی یا مرید نئولیبرالیسم؟ / علی مطهری و معضل سخنان نسنجیده

 7. اولین تصویر از مرزبانان ربوده شده در میرجاوه

 8. آزموده را آزمون خطا است!/ رحمانی می‌تواند صنعت و تولید را رونق بخشد؟

 9. فرار بزرگ قالیباف

 10. واکنش وزارت خارجه به خبر کناره‌گیری ظریف: خبرسازی متوهمان ارزش تکذیب هم ندارد

 11. رهبر انقلاب: مسئولان جز در موارد نظامی، امنیتی و اموری که با دشمن مقابله داریم، باید شفاف باشند

 12. «بازگشت» جهانگیری و سرانجام اصلاح طلبان و روحانی

 13. پادشاه و ولیعهد عربستان مرگ خاشقجی را به خانواده‌اش تسلیت گفتند

 14. اسامی ۶۷ نفر از مدیران بازنشسته سراسر کشور + جدول

 15. اسماعیلی: زمان اعدام سلطان سکه و سالم هنوز مشخص نشده است

 16. حضرتی: جهانگیری به احتمال زیاد از دولت می‌رود

 17. نشست سرّی حاکمان سعودی برای حل ماجرای خاشقچی/ راه حل های ملک سلمان برای رهایی از بحران/ آینده ولیعهد چه خواهد شد؟

 18. دور زدن تحریم با نفتکش های ارواح

 19. ظریف: ایران راه گفتگو را بازگذاشته؛ اما نشانی از آمادگی آمریکا نیست

 20. رئیس موساد: اگر ایران شکست نخورد، بی‌خانمان می‌شوم

 21. وزیر نفت: ترامپ دست از تحریم بردارد

 22. وزیر بهداشت: سرانه مصرف لبنیات در کشور پایین است

 23. کیهان: آقای جهانگیری! «یادتان هست»؟!/ سوپرمن امروز اظهار عجز و ناتوانی می‌کند

 24. آقایان به امید دولت اوباما ماندند/ می‌گفتند کشور را گلستان می‌کنیم، گلستان امروز برای همه قابل ارزیابی است

 25. مزایای حذف دلار؛ کم اثر کردن تحریم‌ها و مقاوم‌سازی اقتصاد

پربحث‌های هفته

 1. یارانه‌ی هر فقیر ۴۵ هزارتومان، یارانه‌ی هر خودرو ۱.۳میلیون تومان در ماه

 2. حضور زنان در ورزشگاه آزادی هیچ توجیه شرعی ندارد

 3. شریعتمداری: صدای رسای فقرا و گروه‌های خاموش در دولت و نظام خواهم بود

 4. آقای رییس‌جمهوری! چرا نباید...

 5. عباس آخوندی استعفا داد + تصویر نامه

 6. تحلیل احمد توکلی از اثرات افزایش نرخ ارز بر اقتصاد ایران/ پول ملی در سه ماه ۱۰۰ درصد ارزش خود را از دست داد/ مهار بازار تنها کمتر از یک ماه ممکن است

 7. روحانی با پیشنهاد افزایش حقوق کارمندان موافقت کرد

 8. جایزه بی‌کفایت‌ترین وزیر جمهوری اسلامی   

 9. بنزین احتمالاً تا دو هفته آینده دو نرخی می‌شود

 10. آقای آخوندی کارنامه ۵ ساله وزارت خود را منتشر کنید/ عملکرد وزیر پرحاشیه؛ از هواپیماهای برجامی و مسکن اجتماعی تا اظهارنظرهای سیاسی/ آیا وزیر روحانی به خیابان بهشت می‌رود؟

 11. پسته در بازار تهران کیلویی ۱۰ دلار

 12. قیمت خودرو در سراشیبی سقوط/ دلالان هم فروشنده شدند!

 13. گاف بزرگ مسیح علی‌نژاد، او را مجبور به عذرخواهی کرد!+ فیلم

 14. آخوندی: ساخت خانه در بیابان مثل «مسکن مهر»، راه‌حل نیست

 15. دخیل بر آستان «سلبریتی»ها!

 16. توکلی: سیاست تثبیت نرخ ارز و تخصیص اداری باید اعمال شود/ دولت اعلام کند بازار غیررسمی ارز را به هیچ وجه تحمل نخواهد کرد

 17. برنامه «نود» امشب پخش نمی‌شود+ توضیحات شبکه سه

 18. فرزند وزیر آموزش و پرورش چه می‌کند؟ خبرنگار، سرباز، طلبه یا معاون؟

 19. واکنش مطهری به دادستان کل درباره حضور زنان در ورزشگاه‌ها

 20. افشانی رفتنی شد؛ آغاز دوباره ماراتن انتخاب شهردار/گزینه های احتمالی برای حضور در بهشت/ محسن هاشمی شهردار می شود؟

 21. شریعتمداری: من را جای دیگر هم به کار نگیرید/ در چند ماه اخیر امتحان خوبی پس ندادیم

 22. نامه سرگشاده اساتید به شورای نگهبان درباره لایحه CFT

 23. روحانی وزرای پیشنهادی خود را به مجلس معرفی کرد/ شریعتمداری، دژپسند، رحمانی و اسلامی برای ۴وزارتخانه خالی

 24. خداحافظی با وزیر پرحاشیه/ پشت پرده تلاش برای تخریب قالیباف/ سرانجام قباله اصلاح‌طلبی و اصلاح‌طلبان شناسنامه‌دار/ انتقاد زیباکلام از روحانی

 25. جلیلی: وعده هلو جواب نداد مردم را از لولو می‌ترسانند

علی بابا-AL97AB1گوشی شاپ

پربحث‌های هفته

 1. دخیل بر آستان «سلبریتی»ها!

 2. تئاتر لاکچری؛ خودکرده را تدبیر نیست

 3. همنشینی ۲ بازیگر با مجرم آشوب‌های پاسداران + عکس

 4. مجری‌هایی که ممنوع‌التصویر شدند

 5. بازیگر نقش مختار کجاست؟/دلیل کم کاری فریبرز عرب‌نیا

 6. هشدار پرویز پرستویی درباره روندی بسیار خطرناک در سینما/ قرار نیست فقط نقش حاج کاظم بازی کنم

 7. اجازه آقای "رئیس" !؟

 8. رضا رویگری: بی‌پولی باعث شد درمانم را متوقف کنم

 9. معمای گنج همدان+ عکس

 10. «عثمان طه» کیست؟ / روایتی از دیدار و گفت‌وگو با خطاط مشهور قرآن

 11. گلزار و گودرزی بازیگران خوبی هستند اما مجری نه!

 12. داستان ازدواج شهید علیمحمدی، دانشمند هسته‌ای

 13. عذرخواهی خشایار اعتمادی به‌خاطر گاف ترانه جدیدش

 14. نام خلیج فارس ایران، جهانی شد

 15. زائرانی که پس از اربعین به کربلا می‌رسند

 16. گرفتار سینمای مبتذل‌ هستیم تا کمدی!

 17. جدیدترین آمارها از زائران اربعین خارج شده از کشور

 18. نمایش «تنگه ابوقریب» و «به وقت شام» برای زائرین اربعین

 19. قلدربازی خودروسازهای تهران در برابر بازرسی محیط زیستی

 20. دستمزد شبی ۳۰ میلیون تومانی مهناز افشار در «بینوایان»!

 21. تعداد متقاضیان سفر اربعین از مرز یک میلیون نفر گذشت

 22. اعتراف نیکول کیدمن درباره دلیل ازدواج با تام کروز

 23. پایتخت غذای ایران کجاست؟

 24. از سرمایه‌های صدا و سیما درست استفاده کنیم/ نگاهی به حواشی این روزهای برنامه «نود»

 25. آمادگی یک پزشک فیزیوتراپ برای انجام درمان رضا رویگری به صورت رایگان

آخرین عناوین