فلسفه عزای حسینی و عده‌ای که از آگاهی مردم واهمه دارند

گروه فرهنگی الف،   3970628002 ۰ نظر، ۲ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

با شروع ایام محرم و برگزاری جلسات عزاداری امام حسین( ع)، حمله‌ها برای منحرف کردن فلسفه عزاداری شدت گرفته و جریان‌های خاصی آروغ روشنفکری از خود سر می‌دهند تا با بوی به ظاهر خوش اما گندیده آن فضای جامعه را آلوده کنند.

فارس در یادداشتی به قلم رضا صفری از فعالان حوزه و دانشگاه نوشت: با شروع ایام محرم و برگزاری جلسات عزاداری امام حسین علیه السلام، حمله‌ها برای منحرف کردن فلسفه عزاداری شدت گرفته و جریان های خاصی آروغ روشنفکری از خود سر می دهند تا با بوی به ظاهر خوش اما گندیده آن فضای جامعه را آلوده کنند.

گذشته نشان داده است که در این طیف، از روحانی نما و سکولار گرفته تا سلبریتی کم سواد و پیاده شده از فرهنگ، چه بخواهند و چه نخواهند، همه یک هدف را دنبال می کنند و آن نبود شور حسینی در جامعه و یا فراموش شدن فلسفه قیام امام حسین علیه السلام است؛ فلسفه ای که در آن اصلاح امت پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم و قیام مظلوم در برابر ظالم  و پیروزی حق بر باطل به بلندای تاریخ زندگی بشر نهفته است.

برخی از افراد منفعت طلب – مخصوصاً سیاسی - که از آگاهی مردم واهمه دارند، می‌گویند: مجلس امام حسین علیه السلام جای بحث های سیاسی و جناح بازی نیست، نباید شخصیت برخی از افراد در آنجا مورد خدشه قرار گیرد، باید برای مظلومیت امام حسین علیه السلام و یارانشان گریست، انتقاد از مسئولین نباید در هیئات مذهبی صورت بگیرد، مداح اهل بیت باید نزاکت داشته باشد و فقط روضه بخواند، منبری هم فقط باید  از دین حرف بزند و به مردم مصائب را یادآوری کند و از عبادت و مسائل اخلاقی صحبت کند  و وارد مباحث سیاسی نشود؛ اگر هم می خواهد مباحث سیاسی را بگوید، از آمریکا و استکبار حرف بزند و کلی گویی کند و به افراد داخلی کاری نداشته باشد.

برای پاسخ به ادعاهای ذکر شده بیان چند نکته لازم است:

آن گونه که این افراد ادعا می کنند هیئات مذهبی در سیاست بازی غرق نشده اند، بلکه سعی دارند در گفتن حقایق، همان سیاست حسین بن علی را دنبال کنند؛ مداحان اهل بیت علیهم السلام متناسب با شرایط نوحه ها و مراثی، گاهی گریزی به مسائل روز می زنند؛ سخنرانان مذهبی نیز ضمن بیان مصائب عاشورا، در مورد مسائل مرتبط با آن و نیاز های روز برای مردم روشنگری می کنند؛ هر چند ممکن است در این زمینه به طور موردی افراط هایی هم وجود داشته باشد اما غالباً مجالس مذهبی در همان مسیر سابق خود هستند.

نقل می کنند که امام حسین علیه السلام به دشمنان خود در ماجرای کربلا گفته اند که شکم های شما از حرام پر شده است و به همین دلیل است که حرف حق در شما تاثیر ندارد؛ آیا به این بهانه که هیئت، میتینگ سیاسی نشود، نباید  برای مردم از خیانت کنندگان به اسلام و بیت المال مسلمین و از حرام خوری های منافقانه حرفی زد؟

ما اسلام ابوموسی اشعری و خوارج را نمی خواهیم؛ اسلام ساده لوحانه، هنگامه پیروزی علی در صفین را به ضربت سر او در محراب مسجد کوفه و ماجرای غم انگیز عاشورا می کشاند.

برخی می گویند که با این کارها مساجد و هیئت ها خالی می شوند؛ اتفاقاً به عکس، برای پر شدن مساجد و زنده بودن راه امام حسین علیه السلام، علاوه بر ذکر مصیبت، باید از کسانی حرف زد که به نام انقلاب و اسلام، برای خود کیسه دوخته و نامی دست و پا کرده اند و اکنون می ترسند که آگاهی مردم سوزن به کیسه های نخ نمای آنها بزند؛ اینها بدتر از کفار هستند، چرا که از پشت به مردم خنجر می زنند.

مگر معاویه نماز نمی خواند؛ مگر عمرو عاص در ظاهر مسلمان نبود؛ مگر نمی گویند که شمر جانباز صفین علی است؛ چرا امام علی و اهل بیت علیهم السلامهرجا که صلاح می دیدند بر ضد اینها حرف می زدند؟ شایدبرخی آقایان این موارد را نعوذ بالله خلاف اخلاق و نزاکت می دانند!!!

برخی نزاکت و اخلاق را در این می بینند که به خورندگان و به باد دهندگان سرمایه های مادی و معنوی کشور کاری نداشته باشیم؛ اگر نوکران امام حسین علیه السلام از فضاحت ها و ساده لوحی‌ نوکران آمریکا و نفوذی ها در کشور، چیزی به مردم نگویند، چه بگویند؟

جا دارد که آمریکا و اسرائیل و پیاده نظام های آنان در کشور، برای برگزاری مجالس بی روح و خشک، که هدف از عاشورا را فقط در گریه کردن و گریاندن مردم خلاصه می کنند، پول هم به ما بدهد؛ اسلامی که مصادیق شمر، یزید، عمر سعد،ابن مرجانه و ابن زیاد زمان را برای مردم زمانه اش بیان نکند و فقط به خم و راست شدن و گریه کردن اکتفاء کند، نه تنها خطری برای ستمگران و مفسدان ندارد، که هم راستای با استعمار و استثمار و عقب افتادگی کشورهای مسلمان است.

آیا سکوت در برابر جریانی که از کربلا درس مذاکره و صلح می گیرد، ظلم به کربلا و عاشورای حسین نیست؛ ظلم به طفل چند ماهه ی کربلا نیست؟ اگر انحراف از مسیر عاشورا، در مجلس عاشورایی گفته نشود در کجا گفته شود؟

چرا ما از جانب مردم سخن می گوییم؟ هرجا که مردم احساس کنند که جناح بازی در هیئات مذهبی صورت گرفته است، خودشان خیر و شر را می فهمند و به سخن ناحق واکنش نشان می دهند و آن مجالس را ترک خواهند کرد؛ اما گفتن واقعیت های جامعه که همگان با گوشت و پوست خود آن را لمس می کنند، نامش میتینگ سیاسی نیست؛ از طرفی، معمولاًجریانی چنین سخنانی را در مورد مجالس امام حسین علیه السلام می گویند که ادعای آزادی بیان آنها گوش فلک را کر کرده است!!

بسیاری از افراد همین جریان فریاد راه امام خمینی از خود سر می دهند و با بعضی از افراد بیت امام هم نشست و برخاست دارند؛ آیا  یادشان رفته که شروع انقلاب اسلامی ایران از سخنرانی تاریخی امام خمینی در عصر عاشورای سال 1342 شمسی و در مدرسه فیضیه بود؟ آیا امام آنجا فقط مردم را گریاندند؟

اگر تاریخ را مرور کنیم می بینیم که ساواک تهدید کرده بود که در مجالس بر ضد شخص شاه سخنی گفته نشود،از اسرائیل و آنچه مربوط به اسرائیل است چیزی نگویند، وگفته نشود که اسلام و قرآن در خطر است و دستگاه را ضد اسلامی بخوانند؛ امام خمینی نیز در آستانه محرم با صدور بیانیه ای گفتند که سکوت در این ایام تایید دستگاه جبار و کمک به دشمنان اسلام است؛

آیا سکوت کردن در برابر کسانی که باعث پایمال شدن خون هزاران شهید و جانباز و آزاده می شوند و زحمت های میلیون ها مرد وزنرا برای به بار نشستن درخت انقلاب هدر می دهند، همراهی کردن با ظالم نیست؟

اینکه این عده به این شکل از هیئات مذهبی وحشت دارند، نشان دهنده این است که عاشورا هنوز نمرده است و کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا در لابه لای صفحات تاریخ نفس می کشد و اکنون صدای نفس هایش شدیدتر شده است تا در آینده دمی مسیحایی باشد بر پیکرحقی که در کره زمین مظلوم واقع شده است.

در دیدگاه امام خمینی ره، عاشورا هم مانند سایر گزاره های مذهبی با سیاست آمیخته شده است (( ...بیخود بعضی از ائمه ما نمی فرمایند که برای من در منابر روضه بخوانند، بیخود نمی گویند ائمه ما به اینکه هرکس که بگرید، بگریاند یا به صورت گریه، گریه کردن به خودش بگیرد اجرش فلان و فلان است؛ مساله، مساله گریه نیست، مساله مساله تباکی نیست، مساله، مساله سیاسی است که ائمه ما با همان دید الهی که داشتند، می خواستند که این ملت ها را با هم بسیج کنند و یک پارچه کنند از راه های مختلف، این ها را یک پارچه کنند تا آسیب پذیر نباشند؛ مسائل اسلام، مسائل سیاسی است و سیاستش غلبه دارد بر چیزهای دیگرش.... ،صحیفه نور ج13 –ص 154))

عناوین مرتبط

پربحث‌های امروز

 1. توهین نماینده سراوان در مجلس به یک کارمند  

 2. اولین واکنش نماینده‌ مجلس به انتشار فیلم توهین‌اش به یک کارمند

 3. جشن مختلط طراحان یک مسجد جنجالی!   

 4. درباره کلیپ منتشر شده نماینده سراوان و چند نکته

 5. چرا روحانی زبان گفت‌وگو با آمریکا را ترک کرد؟

 6. استیضاح وزیر اقتصاد به علت توهین کارمند گمرک کلید خورد!

 7. عذرخواهی وزیر اقتصاد از نماینده‌ای که به کارمند گمرک توهین کرد!

 8. تحلیل جالب علی علیزاده از برخورد نماینده سراوان با کارمند گمرک

 9. پیشنهاد نمایندگان به خودروسازها درباره قیمت خودرو

 10. واکنش کاربران توییتر به فیلم منتشر شده از نماینده سراوان/ عذرخواهی عجیب از ترس استیضاح/ هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان کجاست؟

 11. متروسواری معصومه ابتکار در سه‌شنبه بدون خودرو  

 12. جهانگیری: بخش‌های مهم اقتصادی مورد تهاجم دشمن است/ آمریکا می‌خواهد مردم با تنگنا رو به رو شوند

 13. پیوند ترامپ با مغزهای کوچک زنگ زده

 14. ایرانی‌ها خانه‌هایشان در گرجستان را به حراج گذاشتند

 15. مجمع عمومی سازمان ملل ایران را به نقض حقوق بشر متهم کرد

 16. توضیح دژپسند در گفت‌وگو با الف در مورد عذرخواهی از نماینده سراوان

 17. گزافه‌گویی برایان هوک علیه ایران در گفتوگو با صدای آمریکا

 18. خرازی: اروپا تعهداتش را اجرا نکند متضرر می‌شود

 19. داستان اقتصاد و احتکار

 20. شروط نمایندگان اصفهان برای پس گرفتن استعفا

 21. تعدادی از کارگران گروه ملی فولاد اهواز بازداشت شدند

 22. سخنگوی هیات نظارت بر رفتار نمایندگان: رفتار نماینده سراوان با کارمند گمرک را بررسی می‌کنیم

 23. بررسی حواشی روز گذشته نماینده سراوان در جلسه غیر علنی مجلس

 24. یک مقام مسئول: ممکن است مرغ ۱۴ هزار تومان هم فروش رود ولی قیمت مصوب ۹۸۰۰ تومان است

 25. وزیر صنعت: خودروسازان در 8 ماه اخیر مشکل فروش داشته‌اند

پربحث‌های دیروز

 1. دولت زیر بار فرمول خودروسازان رفت؛ خودرو گران شد/ حواله کاهش قیمت به آینده‌ای نامعلوم/ پراید ۳۳میلیون و ۷۰۰ هزار تومان؟

 2. واکنش وزیر صنعت به انتصاب داماد رئیس‌جمهور؛ هرکس سوابق داماد روحانی را دید، تبریک گفت

 3. داماد روحانی استعفا کرد + متن استعفا

 4. اولین تصویر داماد حسن روحانی در سمت جدیدش  

 5. توضیحات سید احمد خاتمی درباره انتصاب دامادش در دولت روحانی + عکس

 6. سرانجام قیمت بنزین و سناریوهای مختلف برای آن

 7. تصمیم جدید نمایندگان مستعفی استان اصفهان

 8. تصویری از بچه‌های پایگاه بسیج شانزه‌لیزه  

 9. محسن رضایی: فشارهای اقتصادی آخرین تست دشمن است/ جمهوری اسلامی متعلق به ملت است

 10. ادعای نتانیاهو: جاسوسان اسراییلی به صورت عادی به ایران می‌روند!

 11. احمد توکلی خطاب به وزیر اقتصاد: جلوی خصوصی سازی خسارت بار آلومینیوم المهدی را بگیرید

 12. پاسخ جالب ظریف به سوال مجری درباره دخالت ایران در منطقه   

 13. «سردار مریم» تنها زن سردار ایرانی + عکس

 14. شکاف بین اصلاح طلبان بخاطر واعظی و لاریجانی/ حاشیه ماجرای دامادها/ کنایه جلیلی به روحانی و ظریف/ وقتی ناطق نوری آیت الله می شود

 15. سقوط قیمت‌ها به خودرو رسید/ قیمت خودروهای داخلی در بازار + جدول

 16. آملی لاریجانی: بی‌تدبیری‌ها موجب افزایش نرخ ارز شد/ نرخ ارز سیر نزولی دارد، اما برخی همچنان گرانفروشی می‌کنند/ دست اخلال گران اقتصادی را قطع خواهیم کرد

 17. واکنش محمود صادقی به خبر انتصاب داماد روحانی  

 18. جانبازان ۵۰ درصد از ممنوعیت به‌کارگیری بازنشسته‌ها مستثنی شدند

 19. نتانیاهو: ماموران ما داخل ایران هستند!

 20. سلیمی‌نمین: آمریکا برای ایران در سال۹۸ برنامه‌ریزی کرده است/ مشکلات ارزی و اقتصادی قابل تدبیر است/ فریب وعده و وعیدهای دشمنان را نخورید

 21. احضار وزیر صنعت به فراکسیون امید بابت انتصاب‌های اخیر/ اگر نمایندگان مجلس واقعا نماینده ملت باشند، استیضاح وزیر صنعت را باید در برنامه قرار دهند

 22. ارز 4200 تومانی  از کجا آمد؟

 23. «روحانی» و «احمد خاتمی» نسبت به انتصاب دامادهایشان اعلام برائت کنند  

 24. هاشمی‌طبا: اصلاح‌طلبان در انتخابات بعدی رای ندارند/ دولت روحانی به دنبال "لیبرالیسم کاذب" است

 25. وزیرصنعت: افزایش تولید، مشکلات خودرو را حل می‌کند

پربحث‌های هفته

 1. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 2. ایمانی در گفتگو با الف:خطر بازگشت پوپولیسم جدی است / احمدی‌نژاد به دنبال بهره‌برداری به نفع خود است

 3. دولت زیر بار فرمول خودروسازان رفت؛ خودرو گران شد/ حواله کاهش قیمت به آینده‌ای نامعلوم/ پراید ۳۳میلیون و ۷۰۰ هزار تومان؟

 4. برای این عکس شما تیتر بزنید  

 5. طمع همایونِ رضا پهلوی‎

 6. واکنش وزیر صنعت به انتصاب داماد رئیس‌جمهور؛ هرکس سوابق داماد روحانی را دید، تبریک گفت

 7. داماد روحانی استعفا کرد + متن استعفا

 8. اولین تصویر داماد حسن روحانی در سمت جدیدش  

 9. توهین نماینده سراوان در مجلس به یک کارمند  

 10. نگاهی به هزینه و فایده برجام

 11. چرا نباید حقوق کارمندان افزایش یابد؟

 12. توضیحات سید احمد خاتمی درباره انتصاب دامادش در دولت روحانی + عکس

 13. از تزریق به ایرانیان در فرودگاه تفلیس تا دیپورت آنها به بهانه‌های واهی + عکس

 14. اولین واکنش نماینده‌ مجلس به انتشار فیلم توهین‌اش به یک کارمند

 15. جشن مختلط طراحان یک مسجد جنجالی!   

 16. واکنش روحانی به حکم معاونت دامادش در وزارت صنعت

 17. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 18. ضعیف‌ترین دوران وزارت خارجه ایران  

 19. نوبخت در پاسخ به احمدی‌نژاد: امکان افزایش یارانه‌ها وجود ندارد/ فعلا باید بدهی‌های دولت قبل را بپردازیم

 20. وعده ارزانی ۲۰ درصدی با FATF، پس از گرانی ۲۰۰ درصدی با برجام!

 21. وقتی اقوام حسن روحانی در دولت پست می‌گیرند + جدول

 22. واکنش‌ها به انتصاب داماد رئیس‌جمهوری به معاونت وزیر؛ کلید روحانی قفل شاه داماد را باز کرد

 23. واکنش واعظی به پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی از سوی احمدی‌نژاد

 24. سرانجام قیمت بنزین و سناریوهای مختلف برای آن

 25. برایان هوک: موضوع فرزندان مقامات ایران را بررسی می‌کنیم

پربحث‌های هفته

 1. خداوند از علما، عهد و پیمان گرفته که در برابر شکم‌بارگی ستم‌گران و گرسنگی مظلومان سکوت نکنند  

 2. بیماری ناشناخته، مجید خراطها را گرفتار کرد  

 3. شگردهایت را تغییر بده رامبد

 4. انتقاد شدید آیت‌الله سبحانی به اجرای تئاتر بازیگران زن با کلاه گیس

 5. توضیح فریبرز عرب‌نیا درباره زندگی‌اش در کانادا/ راننده بیماران هستم!

 6. رئیس سازمان صداوسیما: اینترنت مخرب هویت جوامع اخلاق‌گرا شده است

 7. اداره سانسور چین فیلم لانتوری را بخاطر دینی بودن ممنوع کرد

 8. بدترین کسی که روی زمین گام برمی‌دارد...  

 9. مراسم تشییع پیکر پیام صابری

 10. پیش شرطهای وحدت حوزه و دانشگاه

 11. صفر تا صد هزینه تولید یک فیلم سینمایی در ایران + جدول

 12. «محب اهری» از بیمارستان مرخص شد

 13. فروش ۴۳۲ میلیون دلاری تور موسیقی۲۰۱۸ «اِد شیرِن»

 14. توضیحاتی درباره مسجد چهارراه ولی‌عصر (عج)

 15. «خوب، بد، جلف ۲» مجوز ساخت گرفت

 16. چرا امام رضا (ع) لقب «معصومه» را برای خواهرش انتخاب کرد

 17. همه بازیگران «ژن خوک» سعید سهیلی

 18. محمدحسین مهدویان: کلمه «بین‌المللی» در جشنواره‌ها فقط یک اسم سنجاق شده است

 19. نماینده سینمای ایران از اسکار ۲۰۱۹ حذف شد

 20. برپایی موکب‌ عراقی‌ها در قم + عکس‌ و‌ فیلم

 21. بدبیاری‌های پیاپی اردشیر در «دنگ و فنگ روزگار»/ تصادف خنده‌دار دوقلوها در مراسم ولیمه عمه!

 22. ویژه برنامه‌های شب یلدا؛ از اجرای علی‌ضیا تا مجری‌گری حمید گودرزی

 23. بازیگر زن: تعداد فالوور اینستاگرام ملاک انتخاب بازیگران شده/ وضعیت سینما ناراحت کننده است

 24. احتمال حضور بازیگران خارجی در سریال «موسی (ع)»

 25. ۴ بازیگر جدید در «زیر همکف»

آخرین عناوین