از تهران تا سوچی؛ چرا نظر مسکو درباره حمله نظامی به ادلب تغییر کرد؟

گروه جهان الف،   3970627107 ۰ نظر، ۴ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

توافقات صورت گرفته بین روسیه و ترکیه درباره لغو عملیات نظامی در استان ادلب، که ظاهرا با توافق دمشق و استقبال تهران مواجه شده، تنها در صورت داشتن نتایج شفاف و سریع باعث حل و فصل اوضاع خواهد شد.

به گزارش تسنیم، "ولادیمیر پوتین" و "رجب طیب اردوغان"، روسای جمهوری روسیه و ترکیه به توافق رسیدند که تا تاریخ 15 اکتبر (23 مهرماه) در استان ادلب سوریه با خروج گروه‌های مسلح از آن، یک منطقه غیرنظامی ایجاد شود. این توافق بی‌سابقه بین رهبران دو کشور در نتیجه مذاکرات بسیار سختی که بیش از چهار ساعت به طول انجامید، به دست آمد. برغم همه دشواری‌ها، مسکو و آنکارا قاطعانه سعی دارند تا راه حل و فصل سیاسی در سوریه را در پیش بگیرد. مقامات دو کشور وعده داده‌اند که خاک سوریه از وجود تروریست‌ها پاک شود، در عین حال عملیات نظامی جدید در این کشور انجام نشود.

روزنامه «کامرسانت»، چاپ مسکو در این باره نوشت: عملیات نظامی در استان ادلب انجام نخواهد شد. این نتیجه مذاکرات روز سه شنبه روسای جمهوری روسیه و ترکیه در بندر سوچی است. وزرای دفاع دو کشور نیز در حضور پوتین و اردوغان، یادداشت تفاهمی درباره ثبات اوضاع در این استان و ایجاد یک منطقه غیرنظامی در امتداد خط ارتباطی بین نیروهای دولتی سوریه و مخالفان مس3لح امضاء کردند.

چند ماه قبل "بشار اسد" رئیس جمهوری سوریه وعده داده بود که آزادسازی استان ادلب از دست تروریست ها و کنترل نیروهای دولتی بر آن را اولویت خویش قرار خواهد داد. البته آغاز عملیات نظامی در این منطقه جان بیش از سه و نیم میلیون نفر ساکنین غیرنظامی آن را در معرض تهدید قرار می‌داد و روسیه تلاش کرد تا این مسئله را از طریق مذاکره حل و فصل نمایند.

مذاکرات پیرامون وضعیت استان ادلب در نشست سران سه‌جانبه 7 سپتامبر (16 شهریور) در تهران بسیار دشوار بود و نتوانست به نتیجه مشخصی در این باره بیانجامد. مواضع مسکو و تهران در این رابطه یکسان بود، ولی آنکارا شدیدا مخالف اجرای عملیات نظامی و تحت کنترل دمشق قرار گرفتن این منطقه بود تنها چیزی که همه طرفین در مورد آن توافق داشتند، این بود که استان ادلب باید از وجود تروریست‌ها پاک شود.

رئیس جمهوری ترکیه وعده داد که در آینده نزدیک به مذاکرات خود با ولادیمیر پوتین ادامه دهد و این شد که رهبران دو کشور روز گذشته در سوچی با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو کردند.

رئیس جمهوری روسیه در اظهارات خود در پایان مذاکراتش با اردوغان خطر تهدیدات ناشی از گروه‌های مسلح تروریستی مستقر در ادلب برای ساکنین شهرها در استان‌های همجوار و همچنین برای پایگاه های نظامی روسیه در طرطوس و حمیمیم را مورد تاکید قرار داد. به عقیده مسکو تروریست‌ها بارها نیروهای روسی و سوریه را نسبت به اقدامات علیه آنها تحریک کرده‌اند.

برخی منابع خبری این روزنامه یادآور شدند که مشکل‌ترین مسئله برای تحقق یادداشت تفاهم روسیه و ترکیه، سازماندهی خروج گروه‌های مسلح تندرو از منطقه ادلب است. به گفته آنها، توافق سوچی راه حلی موقت است و دیر یا زود این منطقه باید تحت کنترل نیروهای دولتی  قرار بگیرند.

البته چند ساعت پس از امضای این سند، به منطقه لاذقیه در نزدیکی پایگاه هوایی "حمیمیم" روسیه، حمله موشکی از دریا صورت گرفت.گفته می شود، این حمله چندین تأسیسات را هدف قرار داده بود. پدافند هوایی ارتش سوریه بخشی از این موشک‌ها را قبل از رسیدن به هدف سرنگون کرد. طبق اطلاعات برخی رسانه‌های عرب‌زبان، این حمله مشترکی از سوی اسرائیل و ائتلاف غربی بود. پس از آن، وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که این حمله توسط چهار فروند هواپیمای اف-16 اسرائیلی صورت گرفته است.

تهران از تلاش‌های مسکو و آنکارا برای حل مشکلات ادلب استقبال می‌کند

روزنامه «نیزاویسیمایا گازیتا»، نیز در این رابطه می‌نویسد: ‌"سرگئی شایگو" وزیر دفاع روسیه پس از امضای یادداشت تفاهم درباره ایجاد منطقه غیرنظامی در ادلب، یادآور شد که این توافقات مورد موافقت مقامات دمشق قرار گرفته و مسکو قصد دارد تا توافقات بدست آمده را با مقامات تهران نیز در میان بگذارد .

البته کمی بعد از پایان مذاکرات سوچی، "بهرام قاسمی" سخنگوی وزارت خارجه ایران تاکید کرد که جمهوری اسلامی خواستار حل و فصل اوضاع در ادلب است و به همین دلیل به طور کامل از تلاش های مسکو و آنکارا حمایت می‌کند. به گفته وی، البته تهران علاقه مند است تا نیروهای دولتی کنترل اوضاع در سراسر خاک سوریه را در دست داشته باشند.

پس از مذاکرات پوتین و اردوغان در بندر سوچی، دیدار مجدد رئیس جمهوری روسیه با "حسن روحانی" همتای ایرانی نیز بعید نیست. "دمیتری پسکوف" سخنگوی کاخ کرملین اعلام کرد که چنین دیداری برنامه‌ریزی نشده، ولی بعید نیست که در صورت ضرورت تماس‌ها با طرف ایرانی نیز صورت بگیرد. به همین دلیل اگر لازم باشد چنین دیداری انجام خواهد شد.

چرا مسکو در نهایت با خواسته آنکارا درباره اوضاع ادلب موافقت کرد؟

روزنامه «ایزوستیا»، چاپ مسکو با اشاره به اینکه مواضع ترکیه در نشست سران تهران باعث شد تا توافق نهایی برای حل و فصل اوضاع در استان ادلب حاصل نشود، نوشت خودداری روسیه و ایران از بررسی امکان برقراری مصالحه در این منطقه، علامت مشخصی برای ترکیه بود که دیر یا زود عملیات ضدتروریستی در این منطقه انجام خواهد گرفت.

این در حالیست که مواضع بین‌المللی ترکیه به خاطر تیرگی روابط روابطش با کشورهای غربی تضعیف شده است. اروپا و آمریکا با وجود نگرانی از تشدید خشونت‌ها در استان ادلب، حاضر نیستند از مواضع ترکیه در این رابطه حمایت کنند. این مسائل باعث شد تا مقامات آنکارا تلاش کنند با مسکو درباره حل و فصل اوضاع به توافق دست یابند.

توافق صورت گرفته بین طرف روسی و ترکیه‌ای شامل چند جنبه مهم بهم مرتبط است: در وهله نخست، صحبت بر سر اقداماتی برای تفکیک مخالفان میانه‌رو و تروریستها، تقویت پست‌های بازرسی ترکیه و همچنین افزایش مناطق امن باید خطر حملات تروریستی به سایر مناطق سوریه، از جمله پایگاه‌های نظامی روسیه را به حداقل برساند. ضمن اینکه گروه‌های تروریستی که از شهروندان غیرنظامی و مخالفان میانه‌رو فاصله دارند، ممکن است در آینده نزدیک با هماهنگی نزدیک نیروهای نظامی ترکیه، سوریه و روسیه نابود شوند.

در ثانی، اکنون روند حل و فصل سیاسی اوضاع تحریک مثبت می‌یابد. در این بین بار سنگینی بر عهده ترکیه گذاشته شده که باید مخالفان میانه‌رو را برای مذاکره با دولت سوریه متقاعد سازد. در ضمن ترکیه پایبندی خود به مکانیزم مذاکرات آستانه و مذاکرات سیاسی بین نیروهای سوری را نیز مورد تاکید قرار داده است.

به نوشته این روزنامه، مواضع اصولی روسیه در رابطه با حل و فصل اوضاع در استان ادلب شامل از بین‌رفتن تهدیدات تروریستی در سوریه و تبدیل مناقشات نظامی به حل و فصل سیاسی اوضاع است. به همین دلیل مقامات مسکو در نهایت با خواسته طرف ترکیه‌ای برای عدم انجام عملیات نظامی در استان ادلب موافقت کردند. ضمن اینکه لغو عملیات نظامی به درخواست مقامات آنکارا باعث تقویت مکانیسم همکاری‌های دوجانبه در زمینه حل و فصل اوضاع در سوریه نیز خواهد شد و این مسئله می‌تواند به نفع روسیه تمام شود.

روسیه در ازای گرفتن چه امتیازی، با ترکیه به توافق رسیده است؟

روزنامه اینترنتی «وزگلیاد»، این سئوال را مطرح کرده که راه‌حل غیرمنتظره عدم اجرای عملیات نظامی در استان ادلب سوریه چگونه پیدا شد. هنوز مشخص نیست که مسکو در ازای تحقق این درخواست آنکارا،  چه سودی برده است؟ آیا این سود مالی بوده و بازار ترکیه به روی کالاهای روسی باز خواهد شد یا معنوی بوده و مواضع کلیسای ارتدوکس در اوکراین که زیرنفوذ ترکیه قرار دارد، تقویت خواهد شد؟ به بیان ساده تر، آیا ادلب با قسطنطنیه معاوضه خواهد شد؟

"سیمون باگداساروف" مدیر مرکز مطالعات خاورمیانه و آسیای مرکزی معتقد است، گسترش صادرات کالاهای روسی به بازار ترکیه می‌تواند بخشی از معامله دو طرف بر سر ادلب باشد. وی یادآور شد که البته چنین توافقی کاملا درست بود و روسیه دیگر به اجرای عملیات نظامی در این منطقه اصرار نخواهد داشت. وی بعید ندانست که شاید توسعه روابط تجاری، تنها امتیاز طرف ترکیه‌ای نباشد و روابط کلیساهای ارتدوکس اوکراین و ترکیه نیز در این مسئله دخیل بود. ولی در نهایت مشخص است که روسیه از دستیابی به چنین توافقی رضایت دارد.

"آنتون مارداسوف" شرق شناس روس نیز در گفت‌وگو با این روزنامه گفت، در هر صورت توافقات حاصله بین مسکو و آنکارا ممکن است نه تنها از سوی گروه‌های مسلح تندرو، بلکه توسط برخی شبه‌نظامیان متحد نیروهای دولتی علاقه‌مند به اجرای عملیات نظامی در ادلب هستند نیز شکسته شود.

وی یادآور شد، البته بعید است حفظ وضعیت نامشخص در ادلب به نفع دمشق باشد. هرچند توافق کنونی بین روسیه و ترکیه به طور موقت به نفع دولت سوریه است و می‌تواند از این مسئله برای اعمال فشار بر کردها دارای تمایلات جدایی طلبانه استفاده کند. ولی مقامات دمشق برای مدت طولانی با وضعیت نامشخص استان ادلب کنار نخواهند آمد. در این رابطه روسیه باید تلاش مضاعفی به کار بندد تا توافقات مربوط به نابودی گروه های تروریستی تندرو بطور کامل تحقق یافته و مخالفان میانه‌رو نیز با دولت سوریه به توافق برسند.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۱۷ مهر ۱۳۹۷تاثیر خروج تسلیحات سنگین بر معادله میدانی در ادلب/ بازیگران جدید مذاکرات سیاسی سوریه
۲۷ شهریور ۱۳۹۷کرملین: اجرای توافق روسیه و ترکیه درباره «ادلب» متوقف نمی‌شود
۲۷ شهریور ۱۳۹۷واکنش اتحادیه اروپا به توافق روسیه و ترکیه
۲۷ شهریور ۱۳۹۷تماس چاووش اوغلو با ظریف درباره توافق ادلب/نشست ایران، روسیه و ترکیه در نیویورک
۲۷ شهریور ۱۳۹۷واکنش دمشق به توافق روسیه-ترکیه درباره ادلب
۲۷ شهریور ۱۳۹۷اجرای توافق ادلب در سه مرحله؛ آیا ترکیه می‌تواند به تعهداتش عمل کند؟
۲۱ شهریور ۱۳۹۷فتح ادلب هزینه زیادی برای اردوغان خواهد داشت
۱۴ شهریور ۱۳۹۷چرا نبرد ادلب و توافق هسته‌ای، حضور ایران در سوریه را حتمی می‌کند؟
۸ شهریور ۱۳۹۷نگرانی شدید گوترش از احتمال وقوع فاجعه‌ای انسانی در ادلب
۸ شهریور ۱۳۹۷اجماع روسیه و ترکیه درباره عملیات نظامی در ادلب
۷ شهریور ۱۳۹۷ترکیه کوتاه بیاید امریکا کاری نمی تواند بکند
۷ شهریور ۱۳۹۷نقشه جدید آمریکا برای سوریه/ محور روسیه، ترکیه و ایران در نشست تبریز چه پاسخی به غرب خواهد داد؟

وب‌گردی

کلاسی نوجاباما-JB97DH3بیمه azki

پربحث‌های اخیر

 1. از سرمایه‌های صدا و سیما درست استفاده کنیم/ نگاهی به حواشی این روزهای برنامه «نود»

 2. جهانگیری: در آینده با چالش بزرگی در صندوق‌های بازنشستگی مواجه خواهیم بود

 3. عراقچی در مجلس: بعضی از کشورهای دوست می‌گویند که اگر می‌خواهیم با شما مبادلات بانکی داشته باشیم، باید FATF را بپذیرید

 4. غائبین انقلاب

 5. اردوغان: قتل خاشقچی برنامه‌ریزی شده بود/ عاملان قتل باید در ترکیه محاکمه شوند

 6. تماس شبانه برخی نمایندگان از دفتر شهردار تهران برای جلوگیری از بازنشستگی افشانی

 7. فرار از شفافیت فیش‌های حقوقی

 8. نعمتی: اروپا قول داده از ۱۳ آبان موضوع سازوکارهای مالی را حل کند

 9. معاون ظریف در گفتگو با الف: ۱۳ آبان جز یک جنگ روانی هیچ چیزی نیست/ از رسانه‌ها گله‌مندیم ولی ناراحت نیستیم/ بزودی پیشنهادات اروپایی‌ها را دریافت خواهیم کرد

 10. تازه‌ترین هتاکی یک روزنامه اصلاح‌طلب + عکس

 11. ظریف در مجلس: اروپایی‌ها در CFT با ما همراه بودند/ در مهلت ۴ ماهه FATF باید سازوکاری تعیین شود و به تصویب نظام برسد

 12. ارجاع نامه دیده‌بان شفافیت و عدالت درباره سوابق تحصیلی در کنکور توسط واعظی

 13. نامه‌ای به منشی جهانگیری!  

 14. وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی: اولویتم «مسکن مهر» است

 15. معمای خودکشی‌ چند نوجوان تهرانی در یک شبانه روز

 16. ارسال پیامک به نمایندگان مجلس برای حمایت از وزیر پیشنهادی کار

 17. مخالفت وزارت ارتباطات با طرح جدایی مدیریت اینترنت از دولت

 18. توضیحات جهرمی درباره شیوه کلاهبرداری جدید از شهروندان

 19. رئیس اتاق بازرگانی ایران: قبول مسئولیت وزارت اقتصاد رفتن روی مین است

 20. تولید کلیه مصنوعی پوشیدنی امکان پذیر شد

 21. دزدان طلای کودکان دستگیر شدند

 22. گلزار و گودرزی بازیگران خوبی هستند اما مجری نه!

 23. توزیع بسته‌های حمایتی تکذیب شد + توضیحات

 24. آخرین جزئیات پرونده مرگ دکتر هکی

 25. وزیر اطلاعات خبر داد: شناسایی و انهدام ۳ تیم تروریستی در استان خوزستان

پربحث‌های دیروز

 1. مهرداد حسیبی درگذشت

 2. از سرمایه‌های صدا و سیما درست استفاده کنیم/ نگاهی به حواشی این روزهای برنامه «نود»

 3. جهانگیری: در آینده با چالش بزرگی در صندوق‌های بازنشستگی مواجه خواهیم بود

 4. یارانه سال 89 الان چقدر می‌ارزد؟  

 5. عراقچی در مجلس: بعضی از کشورهای دوست می‌گویند که اگر می‌خواهیم با شما مبادلات بانکی داشته باشیم، باید FATF را بپذیرید

 6. غائبین انقلاب

 7. اردوغان: قتل خاشقچی برنامه‌ریزی شده بود/ عاملان قتل باید در ترکیه محاکمه شوند

 8. تماس شبانه برخی نمایندگان از دفتر شهردار تهران برای جلوگیری از بازنشستگی افشانی

 9. فرار از شفافیت فیش‌های حقوقی

 10. ماجرای بخشنامه ممنوعیت سفر به کربلا معلمان چه بود؟

 11. روایت تلخ پدری که پاهای دختر ۷ ساله‌اش را «فلج» کرد

 12. نعمتی: اروپا قول داده از ۱۳ آبان موضوع سازوکارهای مالی را حل کند

 13. معاون ظریف در گفتگو با الف: ۱۳ آبان جز یک جنگ روانی هیچ چیزی نیست/ از رسانه‌ها گله‌مندیم ولی ناراحت نیستیم/ بزودی پیشنهادات اروپایی‌ها را دریافت خواهیم کرد

 14. ثبت لحظات خاص زیر پرچم امام حسین علیه السلام +تصاویر

 15. تازه‌ترین هتاکی یک روزنامه اصلاح‌طلب + عکس

 16. ظریف در مجلس: اروپایی‌ها در CFT با ما همراه بودند/ در مهلت ۴ ماهه FATF باید سازوکاری تعیین شود و به تصویب نظام برسد

 17. ارجاع نامه دیده‌بان شفافیت و عدالت درباره سوابق تحصیلی در کنکور توسط واعظی

 18. نامه‌ای به منشی جهانگیری!  

 19. وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی: اولویتم «مسکن مهر» است

 20. معمای خودکشی‌ چند نوجوان تهرانی در یک شبانه روز

 21. بکارگیری نیروهای شرکت‌های خدماتی برای نگهبانی جرم است؟

 22. جمعیت ایران در سال 1430 چند نفر می‌شود؟  

 23. ارسال پیامک به نمایندگان مجلس برای حمایت از وزیر پیشنهادی کار

 24. مخالفت وزارت ارتباطات با طرح جدایی مدیریت اینترنت از دولت

 25. توضیحات جهرمی درباره شیوه کلاهبرداری جدید از شهروندان

پربحث‌های هفته

 1. یارانه‌ی هر فقیر ۴۵ هزارتومان، یارانه‌ی هر خودرو ۱.۳میلیون تومان در ماه

 2. حضور زنان در ورزشگاه آزادی هیچ توجیه شرعی ندارد

 3. شریعتمداری: صدای رسای فقرا و گروه‌های خاموش در دولت و نظام خواهم بود

 4. آقای رییس‌جمهوری! چرا نباید...

 5. عباس آخوندی استعفا داد + تصویر نامه

 6. تحلیل احمد توکلی از اثرات افزایش نرخ ارز بر اقتصاد ایران/ پول ملی در سه ماه ۱۰۰ درصد ارزش خود را از دست داد/ مهار بازار تنها کمتر از یک ماه ممکن است

 7. روحانی با پیشنهاد افزایش حقوق کارمندان موافقت کرد

 8. جایزه بی‌کفایت‌ترین وزیر جمهوری اسلامی   

 9. بنزین احتمالاً تا دو هفته آینده دو نرخی می‌شود

 10. آقای آخوندی کارنامه ۵ ساله وزارت خود را منتشر کنید/ عملکرد وزیر پرحاشیه؛ از هواپیماهای برجامی و مسکن اجتماعی تا اظهارنظرهای سیاسی/ آیا وزیر روحانی به خیابان بهشت می‌رود؟

 11. قیمت خودرو در سراشیبی سقوط/ دلالان هم فروشنده شدند!

 12. گاف بزرگ مسیح علی‌نژاد، او را مجبور به عذرخواهی کرد!+ فیلم

 13. آخوندی: ساخت خانه در بیابان مثل «مسکن مهر»، راه‌حل نیست

 14. دخیل بر آستان «سلبریتی»ها!

 15. برنامه «نود» امشب پخش نمی‌شود+ توضیحات شبکه سه

 16. روحانیت بیدار شوید، به فکر علاج بدبختی‌های مردم باشید  

 17. فرزند وزیر آموزش و پرورش چه می‌کند؟ خبرنگار، سرباز، طلبه یا معاون؟

 18. واکنش مطهری به دادستان کل درباره حضور زنان در ورزشگاه‌ها

 19. شریعتمداری: من را جای دیگر هم به کار نگیرید/ در چند ماه اخیر امتحان خوبی پس ندادیم

 20. نامه سرگشاده اساتید به شورای نگهبان درباره لایحه CFT

 21. مهرداد حسیبی درگذشت

 22. روحانی وزرای پیشنهادی خود را به مجلس معرفی کرد/ شریعتمداری، دژپسند، رحمانی و اسلامی برای ۴وزارتخانه خالی

 23. خداحافظی با وزیر پرحاشیه/ پشت پرده تلاش برای تخریب قالیباف/ سرانجام قباله اصلاح‌طلبی و اصلاح‌طلبان شناسنامه‌دار/ انتقاد زیباکلام از روحانی

 24. جلیلی: وعده هلو جواب نداد مردم را از لولو می‌ترسانند

 25. آمریکا با رب و روغن ما چه کار دارد؟

علی بابا-AL97AB1گوشی شاپ

پربحث‌های اخیر

 1. اردوغان: قتل خاشقچی برنامه‌ریزی شده بود/ عاملان قتل باید در ترکیه محاکمه شوند

 2. تکه‌هایی از جسد خاشقچی در چاهی در محوطه کنسولگری عربستان پیدا شد

 3. ترامپ، تجسم روح دوران ما؛ "احمقی" که تاریخ را تغییر می‌دهد

 4. وزیر خارجه آمریکا: روادید عاملان قتل خاشقچی لغو می‌شود/ روابط استراتژیک با ریاض حفظ می‌شود

 5. احتمال چرخش شرکت‌های سعودی به سمت روسیه و چین در سایه تشدید روابط با غرب

 6. ترامپ: سرپوش گذاشتن بر قتل خاشقجی، بدترین مورد در تاریخ بود

 7. جان بولتون: با استقرار موشک‌هایمان در اروپا فاصله زیادی داریم

 8. پوتین در ملاقات با بولتون: روسیه از گام‌های غیردوستانه ترامپ متعجب است

 9. اذعان فرمانده آمریکایی به تلاش برای اخلال در فعالیت‌های منطقه‌ای ایران

 10. تلویزیون عراق: کابینه عبدالمهدی فردا به پارلمان معرفی می‌شود

 11. اشرف‌غنی: پاکستان طراحان قتل ژنرال «عبدالرازق» را به ما تحویل دهد

 12. «گروه ۷» خواستار تضمین عدم تکرار حادثه مشابه «خاشقجی» شد

 13. پیدا شدن وسایل شخصی خاشقجی در خودرو دیپلماتیک کنسولگری عربستان

 14. سی‌‌ان‌ان: ترامپ احساس می‌کند سعودی‌ها در ماجرای خاشقجی به او خیانت کرده‌اند

 15. آمریکا نام دو فرد ایرانی را در فهرست تحریم‌ها قرار داد

 16. روحانی: آمریکا نمی‌تواند ۱۳ آبان را به خاطره تلخ مردم ایران تبدیل کند

 17. مایک پنس: تصمیم تحریم عربستان سعودی با ترامپ است

 18. مراجعه نامزد «خاشقچی» به پارلمان اروپا

 19. اردوغان با خانواده خاشقچی تماس گرفت

 20. نخستین واکنش رسمی قطر به پرونده خاشقچی

 21. بیانیه وزارت امور خارجه هند در خصوص نشست شورای موافقت‌نامه چابهار

 22. اعتصاب در نیویورک بر ضد جنایات عربستان

 23. زنگنه: روش های مقابله با تحریم های آمریکا گفتنی نیست

 24. سوالات بی پاسخ اردوغان درباره قتل خاشقچی  

 25. سفیر آمریکا در انگلیس: یا با آمریکا یا با ایران!

پربحث‌های دیروز

 1. اردوغان: قتل خاشقچی برنامه‌ریزی شده بود/ عاملان قتل باید در ترکیه محاکمه شوند

 2. تکه‌هایی از جسد خاشقچی در چاهی در محوطه کنسولگری عربستان پیدا شد

 3. بن سلمان، صدام کوچک!

 4. ترامپ: سرپوش گذاشتن بر قتل خاشقجی، بدترین مورد در تاریخ بود

 5. جان بولتون: با استقرار موشک‌هایمان در اروپا فاصله زیادی داریم

 6. پوتین در ملاقات با بولتون: روسیه از گام‌های غیردوستانه ترامپ متعجب است

 7. اذعان فرمانده آمریکایی به تلاش برای اخلال در فعالیت‌های منطقه‌ای ایران

 8. تلویزیون عراق: کابینه عبدالمهدی فردا به پارلمان معرفی می‌شود

 9. اشرف‌غنی: پاکستان طراحان قتل ژنرال «عبدالرازق» را به ما تحویل دهد

 10. «گروه ۷» خواستار تضمین عدم تکرار حادثه مشابه «خاشقجی» شد

 11. پیدا شدن وسایل شخصی خاشقجی در خودرو دیپلماتیک کنسولگری عربستان

 12. سی‌‌ان‌ان: ترامپ احساس می‌کند سعودی‌ها در ماجرای خاشقجی به او خیانت کرده‌اند

 13. آمریکا نام دو فرد ایرانی را در فهرست تحریم‌ها قرار داد

 14. روحانی: آمریکا نمی‌تواند ۱۳ آبان را به خاطره تلخ مردم ایران تبدیل کند

 15. مایک پنس: تصمیم تحریم عربستان سعودی با ترامپ است

 16. مراجعه نامزد «خاشقچی» به پارلمان اروپا

 17. اردوغان با خانواده خاشقچی تماس گرفت

 18. نخستین واکنش رسمی قطر به پرونده خاشقچی

 19. بیانیه وزارت امور خارجه هند در خصوص نشست شورای موافقت‌نامه چابهار

 20. اعتصاب در نیویورک بر ضد جنایات عربستان

 21. زنگنه: روش های مقابله با تحریم های آمریکا گفتنی نیست

 22. سوالات بی پاسخ اردوغان درباره قتل خاشقچی  

 23. سفیر آمریکا در انگلیس: یا با آمریکا یا با ایران!

 24. دیدار شاه سعودی با برخی اعضای خانواده «خاشقچی»  

 25. بولتون: «پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد» منسوخ شده است

پربحث‌های هفته

 1. نژادپرستی علیه ایرانی ها پشت ویترین ترکیه ای!

 2. روایتی تکان‌دهنده از حرمسرای قذافی

 3. پادشاه و ولیعهد عربستان مرگ خاشقجی را به خانواده‌اش تسلیت گفتند

 4. اره‌ای که بدن خاشقچی را با آن تکه‌تکه کردند + عکس

 5. توضیح سناتور آمریکایی درباره سخنان توهین‌آمیز علیه ایرانی‌ها: جوک گفتم

 6. ایرانیان از خاندان خاشقچی چه خاطراتی دارند؟

 7. نشست سرّی حاکمان سعودی برای حل ماجرای خاشقچی/ راه حل های ملک سلمان برای رهایی از بحران/ آینده ولیعهد چه خواهد شد؟

 8. اعتراف عربستان به قتل خاشقچی، تشدید اختلاف در کاخ سفید و برگ برنده اردوغان

 9. پوتین: روسیه اجازه نداد که دولت سوریه سقوط کند

 10. واکنش مقتدی صدر به اظهارات ترامپ درباره قتل خاشقچی

 11. اردوغان: قتل خاشقچی برنامه‌ریزی شده بود/ عاملان قتل باید در ترکیه محاکمه شوند

 12. ظریف: ایران راه گفتگو را بازگذاشته؛ اما نشانی از آمادگی آمریکا نیست

 13. رئیس موساد: اگر ایران شکست نخورد، بی‌خانمان می‌شوم

 14. سه احتمال الجزیره درباره سرنوشت جسد جمال خاشقچی

 15. انتخابات میان دوره‌ای کنگره آمریکا؛ همه پرسی درباره ترامپ و سرانجام تحریم‌ها علیه ایران

 16. ترامپ: توضیح ریاض درباره خاشقچی معتبر است/ برای مهار ایران به سعودی نیاز داریم

 17. بن سلمان بر این باور است که ترامپ ریاض را از بحران نجات می هد/ اردوغان در حال مدیریت ماجرای خاشقچی است

 18. موگرینی: طرح کانال پرداخت مالی مستقیم با ایران طی هفته‌های آینده اجرایی می‌شود

 19. منبع آگاه: جسد خاشقجی ۱۵ تکه شد/ افشا فردی که جسد را از ترکیه خارج کرد + عکس

 20. گاردین: فرستاده سلمان، به ترکیه التماس می‌کرد

 21. گروه ویژه اقدام مالی تا فوریه 2019 به ایران مهلت داد

 22. شورش خاموش علیه بن‌سلمان

 23. متن کامل بیانیه پایانی نشست اکتبرFATF درباره ایران

 24. شرط آمریکا برای معافیت خریداران نفت ایران/ عقب نشینی از به صفر رساندن صادرات ایران

 25. متن بیانیه رسمی عربستان درباره کشته شدن خاشقچی

آخرین عناوین