کالاکارت به جنگ تورم می‌رود

گروه اقتصادی الف،   3970627064 ۴ نظر، ۳ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

درحالی‌که طی چند ماه اخیر نرخ ارز ۲۷۱درصد افزایش یافته، دولت می‌خواهد با ۱۰۰هزار تومان کاهش ۴۰درصدی قدرت خرید مردم را جبران کند.

 بسیاری از اقتصاددانان التهابات ارزی را حتی خطرناک‌تر از جنگ نظامی می‌دانند، متغیری که اقتصاد ایران را در چندین مقطع تاریخی مورد تهاجم قرار داده و نتایج آن در قالب کاهش ارزش پول ملی، کاهش شدید قدرت خرید مردم، ورود اقتصاد به دوره رکود تورمی و ده‌ها مشکل دیگر نمایان کرده است. اقتصاد ایران به‌واسطه ساختار ویژه خود در 10 سال اخیر در دو مقطع با دو سکته ارزی مواجه شده است که این امر در سکته سال 91 حدود 236 درصد و در سکته سال 97 حدود 271 درصد از ارزش پول ملی را کاهش داده است.

یکی از بخش‌هایی که آثار کاهش ارزش پول ملی با عریانی بیشتری در آن دیده می‌شود، زندگی روزمره مردم است که به‌واسطه کاهش شدید قدرت خرید، دچار ناملایمات شده است. در همین زمینه دولت برای تامین کالاهای اساسی 10 میلیون نفر از افراد کم‌درآمد کشور تصمیم دارد طرحی با عنوان «کالا کارت» اجرا کند که براساس آن، ماهانه مبلغ 100 هزار تومان در قالب کالا کارت  به ازای هر نفر اختصاص خواهد یافت. گفته می‌شود در این طرح قرار است کارت‌ بانکی فعلی یارانه نقدی سرپرستان خانوار به کالا کارت تبدیل شده تا خانوارها با مراجعه به فروشگاه‌ها بتوانند سهمیه کالایی‌شان را دریافت کنند. کارشناسان اقتصادی و فعالان کارگری می‌گویند قدرت خرید مردم بیش از 40 درصد کاهش یافته و اختصاص 100هزار تومان نمی‌تواند گرهی از مشکلات خانوارها باز کند.

در این زمینه احمد میدری، معاون وزیر رفاه با تایید این موضوع که در چند ماه اخیر قدرت خرید مردم 40 درصد کاهش یافته، به «فرهیختگان» می‌گوید اجرای طرح کالا کارت فقط بخشی از قدرت خرید اقشار آسیب‌پذیر را جبران خواهد کرد. در این بین چند سوال مطرح است که اولا منبع تامین مالی یارانه اعطایی ماهانه 100 هزار تومانی برای 10 میلیون نفر که سرجمع سالانه‌اش 10 هزار میلیارد تومان می‌شود، کجاست؟ ثانیا این مبلغ ناچیز قرار است چه گرهی از مشکلات مردم باز کند. همچنین ممکن است کالا کارت همانند بن الکترونیکی خرید کتاب و امثال آن به پول نقد تبدیل شده و خود به جای آنکه کمک‌خرجی برای کم‌درآمدها باشد، بار تورمی ایجاد کند. ایجاد رانت و ویژه‌خواری برای افرادی خاص از دیگر مسائلی است که طرح کالا کارت ممکن است با آن مواجه شود.

جواد اسماعیلی که به‌واسطه کارنامه 31 ساله‌اش در ستاد بسیج اقتصادی برای اجرای طرح کوپن، حالا همه او را با عنوان پدر کوپن ایران می‌شناسند، در گفت‌وگویی با «فرهیختگان» به بایدها و نبایدهای اجرای این طرح پرداخته که در ادامه آن را می‌خوانید.
 
 مبلغ ناچیز، اما از هیچ بهتر است

جواد اسماعیلی در پاسخ به این سوال که آیا 100 هزار تومان می‌تواند گرهی از مشکلات افراد کم‌درآمد باز کند یا نه، می‌گوید: «اولا باید ببینیم همین مقدار یارانه‌ای که قرار است به 10 میلیون کم‌درآمد داده شود، دولت توانایی تامین آن را دارد یا نه؟ اما درمورد اینکه کمک دولت به کم‌درآمدها لازم است یا نه، باید بگویم در شرایط فعلی با افزایش مشکلات معیشتی مردم، صدور کالاکارت یا هر طرحی که دست اقشار کم‌درآمد را بگیرد، لازم و ضروری است. اینکه 100 هزار تومان بسیار ناچیز است، با شما موافقم اما به‌نظر من این مبلغ در کنار یارانه نقدی ماهانه می‌تواند بخشی از نیاز خانوارهای بسیار کم‌درآمد را مرتفع کند. یک‌کیلو گوشت و یک‌کیلو برنج اینها هرچند ناچیز است، اما واقعا خانوارهایی هستند که تامین همین مقدار نیز برای آنها تبدیل به یک آرزو شده است.  البته در نظر داشته باشید که اگر کوپن الکترونیکی یا کوپن کالایی اجرا شود، دولت با همین 100 هزار تومان کالای بیشتری می‌تواند به مردم بدهد، دلیل هم این است که همه اقلام را به‌صورت یارانه‌ای می‌دهد، خودش وارد می‌کند و خودش توزیع می‌کند یا اینکه در قراردادهایی که با تولیدکنندگان می‌بندد، این ابتکار عمل را دارد که به تولیدکننده بگوید با خرید بیشتر، اقلام را با قیمت پایین‌تر به دست مصرف‌کننده برساند.»

 دولت کوپن الکترونیکی بدهد، نه کارت کالا

پدر کوپن ایران در ادامه در پاسخ به این سوال که آیا کارت‌کالا این قابلیت را دارد که مانند بن الکترونیکی کتاب از طرف برخی مصرف‌کنندگان تبدیل به پول شود، می‌گوید: «بله درست است، وقتی این کمک‌های یارانه‌ای دولت به کارت واریز می‌شود، هیچ تضمین و رصدی وجود ندارد که مبالغ کارت کالا دقیقا صرف کالا شود، زیرا فرد به‌راحتی می‌تواند با یک مغازه‌دار یا هر واحد تجاری تبانی کرده و با قیمت پایین، مبلغ واریزی دولت را به پول تبدیل کند. لذا ممکن است همین کارت‌ها بازار سیاه خرید و فروش کوپن را راه بیندازد که این امر تبعات خاص خود را دارد. درواقع این بزرگ‌ترین آسیبی است که کارت‌های الکترونیکی یا کالاکارت دولت با آن مواجه خواهد بود.

به هر دلیلی اگر خدای‌ناکرده دولت تصمیم گرفت (ان‌شاءالله که آن روز هیچ‌وقت پیش نیاد) کالاکارت را به مردم بدهد من به‌جای کارت الکترونیکی ترجیح می‌دهم از کوپن الکترونیکی استفاده شود و همین موضوع را به دولت پیشنهاد دادم. پیشنهاد بنده این بود در سیستمی که قرار است برای کمک دولت به کم‌درآمدها طراحی شود، به‌جای پول مانند کوپن‌های قدیمی، عنوان کالا تعریف شود. مثلا سه‌کیلو برنج، دوکیلو گوشت و... . به‌عبارت دیگر سیستمی باشد که فرد با کارت الکترونیکی فقط بتواند روغن بگیرد، برنج بگیرد، شکر بگیرد نه اینکه قابل تبدیل به پول باشد یا اینکه کارت به مصارف غیرضروری برسد.

 کوپن الکترونیکی درست اجرا شود، ضدتورم است

اسماعیلی با تاکید بر اینکه اگر دولت کارت‌های الکترونیکی را طوری طراحی کند که مبلغ واریزی قابل تبدیل به پول باشد، هم آثار تورمی این اقدام در بازار ظاهر خواهد شد و هم کوپن واریزی به سفره‌های خالی نخواهد رفت. همچنین اگر کوپن الکترونیکی قابل تبدیل به پول باشد، خب همین کارکرد را یارانه نقدی فعلی هم دارد و دیگر چه نیازی است که دولت یک پروژه دیگر را اجرا کند که هم هزینه دارد و هم تبعات.

عضو سابق ستاد بسیج اقتصادی می‌گوید: «یکی از موضوعاتی که ممکن است باعث مخالفت با طرح دولت شود، اثر تورمی این اقدام است. اما جهت اطلاع همه منتقدان عرض می‌کنم زمانی که کوپن برنج را به مردم می‌دادیم، اثر این طرح به این شکل بود که تا آخرین روزی که کوپن اعلام می‌شد، قیمت برنج از 1500 تومان بالاتر نرفت، اما زمانی که کوپن برنج قطع شد، من در مصاحبه‌ای اعلام کردم قیمت برنج در کوتاه‌ترین زمان بیش از سه‌برابر (5000 تومان) خواهد شد و همه دیدیم که این پیش‌بینی ظرف دوماه اتفاق افتاد و تخیل نبود. به‌عبارت دیگر، سیستم کوپنی سابق اثر تنظیم بازار را هم داشت و در حال حاضر نیز باید همین کار را انجام دهند؛ یعنی باید به مردم کالا بدهند و اطمینان حاصل شود که کارت الکترونیکی تبدیل به پول نقد نمی‌شود.

 رانت کالاکارت قابل کنترل است

اسماعیلی در پاسخ به سوال «فرهخیتگان» درمورد اینکه آیا هزار میلیارد تومانی که در قبال طرح کالا‌کارت به بازار تزریق می‌شود، موجب به وجود آمدن رانت و ویژه‌خواری برای برخی‌ها نخواهد شد، می‌گوید: «اگر طرح قدیمی ما در ستاد بسیج اقتصادی اجرا شود، هیچ ویژه‌خواری و رانتی به وجود نخواهد آمد. ما آن زمان در ستاد بسیج اقتصادی یک‌سری مغازه‌ها، تعاونی‌های مصرف و فروشگاه‌ها را شناسایی کردیم و با آنها قرارداد می‌بستیم و همه‌چیز در کنترل بود که کالا دقیقا به دست گروه‌های هدف برسد و اینکه این اقلام موجب ایجاد رانت، احتکار و فروش آزاد نشود. همین موضوع را می‌توان در شرایط فعلی نیز انجام داد، به‌طوری که برای کارتخوان طرف‌های قرارداد، برنامه‌ای طراحی کنیم که قابلیت خواندن کوپن الکترونیکی را داشته باشد.  همچنین هیچ محدودیتی وجود ندارد که دولت فقط با فروشگاه‌ها و عرضه‌کنندگان خاصی قرارداد ببندد، در همان زمان هم هر مغازه یا فروشگاهی که اعلام آمادگی می‌کرد، قراردادی با او منعقد می‌شد و در شرایط فعلی هم این کار قابل اجراست.»

 نیازمندان بیشتر از 10 میلیون نفر هستند

جواد اسماعیلی در پایان و در پاسخ به این سوال که آیا تعریف 10 میلیون نفر به‌عنوان نیازمند با واقعیت‌های آماری جمعیت نیازمند کشور مطابقت دارد یا نه، می‌گوید: «قطعا تعیین 10 میلیون نفر به‌عنوان نیازمند با تعداد نیازمندان کشور مطابقت ندارد. به‌نظر می‌رسد 10 میلیون نفر فقط افراد تحت پوشش کمیته امداد، بهزیستی و سایر نهادهای حمایتی دولتی هستند و قطعا با لحاظ تعداد افرادی که عضو کمیته امداد و بهزیستی نیستند یا فقط از حمایت‌های خیریه‌ها برخوردارند از 10 میلیون بیشتر خواهد بود و شاید رقمی بسیار درشت و قابل‌توجه.»

منبع:فرهیختگان

گوشی شاپ الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۳۰ مهر ۱۳۹۷وزیر پیشنهادی اقتصاد برنامه‌هایش را تشریح کرد؛ از ایجاد ثبات اقتصادی تا عبور از تلاطم
۳۰ مهر ۱۳۹۷نقوی حسینی: آب و نان مردم ارتباطی به آمریکا ندارد‌
۳۰ مهر ۱۳۹۷آقایان به امید دولت اوباما ماندند/ می‌گفتند کشور را گلستان می‌کنیم، گلستان امروز برای همه قابل ارزیابی است
۲۹ مهر ۱۳۹۷حاجی‌بابایی: CFT یعنی آمریکا در بانکها سیستمی نصب می‌کند که براحتی به گردش مالی ایرانی‌ها دسترسی پیدا کند
۲۹ مهر ۱۳۹۷جهانگیری: افزایش نرخ بنزین در شرایط فعلی شدنی نیست/ تورم را تک نرخی کردیم
۲۴ مهر ۱۳۹۷تب تند احتکار خانگی فروکش می‌کند، اگر...
۲۴ مهر ۱۳۹۷رحمانی‌فضلی: اگر واقعیت اقتصادی را به مردم بگوییم آنها مشارکت می‌کنند
۲۴ مهر ۱۳۹۷خوانساری: ۷۰ درصد فعالان اقتصادی نسبت به آینده خوشبین نیستند
۲۴ مهر ۱۳۹۷غایبان اقتصادی
۲۳ مهر ۱۳۹۷روحانی: آمریکا در بلند مدت قادر نیست به سیاست‌های ضدایرانی خود ادامه دهد/ به آینده بهتر، بسیار امیدوارم
۲۲ مهر ۱۳۹۷میرسلیم: دولت بدهکاری خود را از جیب مردم می‌دهد
۲۲ مهر ۱۳۹۷جهانگیری: مشتریان جدیدی برای نفت پیداکردیم

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۵۵۳۵۵۴۱۰:۲۹:۰۸ ۱۳۹۷/۶/۲۷
یک مومن از یک سوراخ یک بار گزیده میشه
کریم۵۵۳۵۷۰۱۰:۴۳:۵۹ ۱۳۹۷/۶/۲۷
مملکت رو بجائی رسوندن که به مردم به چشم یک عده بدبخت فلک زده نگاه می کنند و چنان در بوق وکرنا می کنند که ما میخواهیم سبد کالا بدهیم که هرکس نداند فکر میکند چه بسته مهم و بزرگی می خواهند بدهند .در اصل شما هستید که عامل بدبختی وفلاکت مردم هستید و حالا طوری رفتار میکنید که انگار دارید لطف در حق مردم می کنید .
ناشناس۵۵۳۷۰۲۱۱:۵۹:۴۷ ۱۳۹۷/۶/۲۷
عالی بود.
ناشناس۵۵۴۴۹۹۲۲:۲۱:۴۹ ۱۳۹۷/۶/۲۷
کل توانتون برای جنگ یک کالا کارت 100000 هزار تومانی معادل 6 دلار در ماه است خط فقر مطلق مطابق تعاریف جهانی 1 دلار به ازای هر نفر در روز است یعنی کمتر خط فقر مطلق هم هستیم
کلاسی نوجاباما-JB97DH3بیمه azki

پربحث‌های اخیر

 1. شریعتمداری: صدای رسای فقرا و گروه‌های خاموش در دولت و نظام خواهم بود

 2. آزموده را آزمون خطا است!/ رحمانی می‌تواند صنعت و تولید را رونق بخشد؟

 3. وزیر بهداشت: سرانه مصرف لبنیات در کشور پایین است

 4. خبر نماینده مجلس از امتناع دولت در مورد حفظ کارت سوخت

 5. نقوی حسینی: آب و نان مردم ارتباطی به آمریکا ندارد‌

 6. امیرعبداللهیان: ترامپ باید به خاطر ماجرای خاشقچی به جهان پاسخ دهد

 7. وزیر نفت: ترامپ دست از تحریم بردارد

 8. پرداخت ارز مسافری در خاک عراق از ساعت ۸ تا ۲۰ و تحویل در ۵۱ نقطه

 9. دستگیری یک زن مرتبط با حمله تروریستی اهواز

 10. آخوندی با شرمساری رفت

 11. رضا رویگری: بی‌پولی باعث شد درمانم را متوقف کنم

 12. جانشین دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام به نامه آخوندی پاسخ داد

 13. فرار بزرگ قالیباف

 14. ایرانی‌ها نصف میانگین جهانی هم لبنیات مصرف نمی‌کنند!

 15. وزیری که برای خودش نفرین خرید

 16. سفر تعدادی از نمایندگان مجلس به برزیل + تصاویر

 17. ماموریت واعظی برای محدود کردن اصلاح‌طلبان از طریق جهانگیری/ پشت‌پرده نقش رئیس دفتر روحانی در اختلافات

 18. با مظلوم نمایی نمی‌شود از بار مسئولیت افتضاح به بار آمده شانه خالی کرد آقای جهانگیری  

 19. سردار نجات: ربودن مرزبانان میرجاوه کاری پست و کثیف بود

 20. حضرتی: جهانگیری به احتمال زیاد از دولت می‌رود

 21. اسامی ۶۷ نفر از مدیران بازنشسته سراسر کشور + جدول

 22. گزارشگر پرسپولیس - السد مشخص شد

 23. وضعیت قرمز در فضای کسب و کار  

 24. سرقت دریچه‌های فاضلاب با ترفند جالب

 25. وزیر پیشنهادی اقتصاد برنامه‌هایش را تشریح کرد؛ از ایجاد ثبات اقتصادی تا عبور از تلاطم

پربحث‌های دیروز

 1. یارانه‌ی هر فقیر ۴۵ هزارتومان، یارانه‌ی هر خودرو ۱.۳میلیون تومان در ماه

 2. شریعتمداری: صدای رسای فقرا و گروه‌های خاموش در دولت و نظام خواهم بود

 3. واکنش روزنامه‌ها به صحبت‌های روز گذشته جهانگیری؛ بفرمایید منزل سوپرمن هیچکاره  

 4. اولین تصویر از مرزبانان ربوده شده در میرجاوه

 5. تحلیل عباس عبدی از انتقادات دیروز معاون اول رئیس جمهور: دیر شده آقای جهانگیری

 6. واکنش وزارت خارجه به خبر کناره‌گیری ظریف: خبرسازی متوهمان ارزش تکذیب هم ندارد

 7. آزموده را آزمون خطا است!/ رحمانی می‌تواند صنعت و تولید را رونق بخشد؟

 8. پادشاه و ولیعهد عربستان مرگ خاشقجی را به خانواده‌اش تسلیت گفتند

 9. نشست سرّی حاکمان سعودی برای حل ماجرای خاشقچی/ راه حل های ملک سلمان برای رهایی از بحران/ آینده ولیعهد چه خواهد شد؟

 10. کیهان: آقای جهانگیری! «یادتان هست»؟!/ سوپرمن امروز اظهار عجز و ناتوانی می‌کند

 11. آقایان به امید دولت اوباما ماندند/ می‌گفتند کشور را گلستان می‌کنیم، گلستان امروز برای همه قابل ارزیابی است

 12. مزایای حذف دلار؛ کم اثر کردن تحریم‌ها و مقاوم‌سازی اقتصاد

 13. وزیر بهداشت: سرانه مصرف لبنیات در کشور پایین است

 14. اجازه آقای "رئیس" !؟

 15. تزریق ۴میلیارد یورو در بازار ثانویه/۶۰۰ میلیون یورو بدون مشتری ماند+جدول

 16. درسی که باروز به کشتی‌ ایران داد

 17. خبر نماینده مجلس از امتناع دولت در مورد حفظ کارت سوخت

 18. نقوی حسینی: آب و نان مردم ارتباطی به آمریکا ندارد‌

 19. امیرعبداللهیان: ترامپ باید به خاطر ماجرای خاشقچی به جهان پاسخ دهد

 20. آخوندی رفت ولی دیر رفت!

 21. احمد توکلی مطرح کرد: ۲۰ میلیارد دلاری که پتروشیمی‌ها به بازار عرضه نکردند  

 22. نماینده مجلس: دولت باید حقوق کارگران را هم افزایش دهد

 23. گاردین: فرستاده سلمان، به ترکیه التماس می‌کرد

 24. دور زدن تحریم با نفتکش های ارواح

 25. رادار ۲۰۳۱ موشک کروز نور + عکس

پربحث‌های هفته

 1. حضور زنان در ورزشگاه آزادی هیچ توجیه شرعی ندارد

 2. یارانه‌ی هر فقیر ۴۵ هزارتومان، یارانه‌ی هر خودرو ۱.۳میلیون تومان در ماه

 3. آقای رییس‌جمهوری! چرا نباید...

 4. عباس آخوندی استعفا داد + تصویر نامه

 5. تحلیل احمد توکلی از اثرات افزایش نرخ ارز بر اقتصاد ایران/ پول ملی در سه ماه ۱۰۰ درصد ارزش خود را از دست داد/ مهار بازار تنها کمتر از یک ماه ممکن است

 6. روحانی با پیشنهاد افزایش حقوق کارمندان موافقت کرد

 7. جایزه بی‌کفایت‌ترین وزیر جمهوری اسلامی   

 8. بنزین احتمالاً تا دو هفته آینده دو نرخی می‌شود

 9. آقای آخوندی کارنامه ۵ ساله وزارت خود را منتشر کنید/ عملکرد وزیر پرحاشیه؛ از هواپیماهای برجامی و مسکن اجتماعی تا اظهارنظرهای سیاسی/ آیا وزیر روحانی به خیابان بهشت می‌رود؟

 10. پسته در بازار تهران کیلویی ۱۰ دلار

 11. شریعتمداری: صدای رسای فقرا و گروه‌های خاموش در دولت و نظام خواهم بود

 12. گاف بزرگ مسیح علی‌نژاد، او را مجبور به عذرخواهی کرد!+ فیلم

 13. آخوندی: ساخت خانه در بیابان مثل «مسکن مهر»، راه‌حل نیست

 14. دخیل بر آستان «سلبریتی»ها!

 15. توکلی: سیاست تثبیت نرخ ارز و تخصیص اداری باید اعمال شود/ دولت اعلام کند بازار غیررسمی ارز را به هیچ وجه تحمل نخواهد کرد

 16. فرزند وزیر آموزش و پرورش چه می‌کند؟ خبرنگار، سرباز، طلبه یا معاون؟

 17. واکنش مطهری به دادستان کل درباره حضور زنان در ورزشگاه‌ها

 18. افشانی رفتنی شد؛ آغاز دوباره ماراتن انتخاب شهردار/گزینه های احتمالی برای حضور در بهشت/ محسن هاشمی شهردار می شود؟

 19. شریعتمداری: من را جای دیگر هم به کار نگیرید/ در چند ماه اخیر امتحان خوبی پس ندادیم

 20. نامه سرگشاده اساتید به شورای نگهبان درباره لایحه CFT

 21. روحانی وزرای پیشنهادی خود را به مجلس معرفی کرد/ شریعتمداری، دژپسند، رحمانی و اسلامی برای ۴وزارتخانه خالی

 22. خداحافظی با وزیر پرحاشیه/ پشت پرده تلاش برای تخریب قالیباف/ سرانجام قباله اصلاح‌طلبی و اصلاح‌طلبان شناسنامه‌دار/ انتقاد زیباکلام از روحانی

 23. جلیلی: وعده هلو جواب نداد مردم را از لولو می‌ترسانند

 24. شوخی زشت سناتور آمریکایی: شاید دی‌ان‌ای من ایرانی باشد؛ وحشتناک است!

 25. توکلی: FATF تحفظ پذیر نیست/ از ترس مرگ نباید خودکشی کرد

علی بابا-AL97AB1گوشی شاپ

پربحث‌های اخیر

 1. آزموده را آزمون خطا است!/ رحمانی می‌تواند صنعت و تولید را رونق بخشد؟

 2. خبر نماینده مجلس از امتناع دولت در مورد حفظ کارت سوخت

 3. وزیر نفت: ترامپ دست از تحریم بردارد

 4. پرداخت ارز مسافری در خاک عراق از ساعت ۸ تا ۲۰ و تحویل در ۵۱ نقطه

 5. وضعیت قرمز در فضای کسب و کار  

 6. وزیر پیشنهادی اقتصاد برنامه‌هایش را تشریح کرد؛ از ایجاد ثبات اقتصادی تا عبور از تلاطم

 7. وزیر نیرو: در بخش برق نیازمند مدیریت مصرف هستیم

 8. اولین دستور کار وزیر جدید کار چه باید باشد؟

 9. تحقیق و تفحص از کشت و صنعت مغان منتظر رای کمیسیون اقتصادی مجلس

 10. وزیر کشور: شاهد ثبات و آرامش نسبی در بازار هستیم

 11. آخرین وضعیت پرداخت ارز اربعین

 12. اژه‌ای: اخلالگران اقتصادی در سایر استان‌ها به زودی محاکمه می‌شوند

 13. میزان خسارت مالی قابل پرداخت به خودروها صرفاً تا میزان متناظروارده به گرانترین خودروی متعارف پیش بینی شده است

 14. رویداد بین المللی «اینوکس کیش 2018 » کلید خورد

 15. اسماعیلی: زمان اعدام سلطان سکه و سالم هنوز مشخص نشده است

 16. ریزش ۱۷۰۰ واحدی شاخص بورس

 17. سکه ۴ میلیون و ۳۶۰ هزار تومان شد + آخرین قیمت دلار و ارز

 18. ۲۵ مهر ۹۶ چه اتفاقی در کشور افتاد ؟

 19. جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی با حضور جهانگیری برگزار شد

 20. افزایش دوباره قیمت نفت در بازار جهانی

پربحث‌های دیروز

 1. یارانه‌ی هر فقیر ۴۵ هزارتومان، یارانه‌ی هر خودرو ۱.۳میلیون تومان در ماه

 2. آزموده را آزمون خطا است!/ رحمانی می‌تواند صنعت و تولید را رونق بخشد؟

 3. مزایای حذف دلار؛ کم اثر کردن تحریم‌ها و مقاوم‌سازی اقتصاد

 4. تزریق ۴میلیارد یورو در بازار ثانویه/۶۰۰ میلیون یورو بدون مشتری ماند+جدول

 5. خبر نماینده مجلس از امتناع دولت در مورد حفظ کارت سوخت

 6. نماینده مجلس: دولت باید حقوق کارگران را هم افزایش دهد

 7. دور زدن تحریم با نفتکش های ارواح

 8. وزیر نفت: ترامپ دست از تحریم بردارد

 9. پرداخت ارز مسافری در خاک عراق از ساعت ۸ تا ۲۰ و تحویل در ۵۱ نقطه

 10. شورای عالی کار منتظر وزیر جدید/ مزد کارگران افزایش می‎یابد؟

 11. قیمت نجومی بلیط پرواز اربعین/ با گرانفروشان برخورد می‌شود؟ +اسناد

 12. وضعیت قرمز در فضای کسب و کار  

 13. وزیر پیشنهادی اقتصاد برنامه‌هایش را تشریح کرد؛ از ایجاد ثبات اقتصادی تا عبور از تلاطم

 14. وزیر نیرو: در بخش برق نیازمند مدیریت مصرف هستیم

 15. مذاکرات آمریکا با سوئیفت برای قطع دسترسی ایران

 16. توزیع سبد کالا آغاز شد + جزئیات

 17. واردات پوشاک ممنوع شد ولی قاچاق متوقف نشد

 18. وزیر کشور: شاهد ثبات و آرامش نسبی در بازار هستیم

 19. آخرین وضعیت پرداخت ارز اربعین

 20. اژه‌ای: اخلالگران اقتصادی در سایر استان‌ها به زودی محاکمه می‌شوند

 21. میزان خسارت مالی قابل پرداخت به خودروها صرفاً تا میزان متناظروارده به گرانترین خودروی متعارف پیش بینی شده است

 22. رویداد بین المللی «اینوکس کیش 2018 » کلید خورد

 23. اسماعیلی: زمان اعدام سلطان سکه و سالم هنوز مشخص نشده است

 24. ریزش ۱۷۰۰ واحدی شاخص بورس

 25. سکه ۴ میلیون و ۳۶۰ هزار تومان شد + آخرین قیمت دلار و ارز

پربحث‌های هفته

 1. یارانه‌ی هر فقیر ۴۵ هزارتومان، یارانه‌ی هر خودرو ۱.۳میلیون تومان در ماه

 2. تحلیل احمد توکلی از اثرات افزایش نرخ ارز بر اقتصاد ایران/ پول ملی در سه ماه ۱۰۰ درصد ارزش خود را از دست داد/ مهار بازار تنها کمتر از یک ماه ممکن است

 3. بنزین احتمالاً تا دو هفته آینده دو نرخی می‌شود

 4. آقای آخوندی کارنامه ۵ ساله وزارت خود را منتشر کنید/ عملکرد وزیر پرحاشیه؛ از هواپیماهای برجامی و مسکن اجتماعی تا اظهارنظرهای سیاسی/ آیا وزیر روحانی به خیابان بهشت می‌رود؟

 5. پسته در بازار تهران کیلویی ۱۰ دلار

 6. توکلی: سیاست تثبیت نرخ ارز و تخصیص اداری باید اعمال شود/ دولت اعلام کند بازار غیررسمی ارز را به هیچ وجه تحمل نخواهد کرد

 7. شریعتمداری: من را جای دیگر هم به کار نگیرید/ در چند ماه اخیر امتحان خوبی پس ندادیم

 8. توکلی: FATF تحفظ پذیر نیست/ از ترس مرگ نباید خودکشی کرد

 9. سلطانی فراتر از سکه/ وحید مظلومین در یک قدمی اعدام   

 10. حقوقهای زیر 3 میلیون بسته حمایتی دریافت می‌کنند

 11. جهانگیری: افزایش نرخ بنزین در شرایط فعلی شدنی نیست/ تورم را تک نرخی کردیم

 12. قیمت خودرو در سراشیبی سقوط/ دلالان هم فروشنده شدند!

 13. دلار آمریکا واحد پول کدام کشورها است؟

 14. دستان نامرئی و قدرت واقعی/ صنایع بزرگ حیاط خلوت سیاسیون/ رانت و فساد پشت انتخاب مدیران واحدهای بزرگ اقتصادی/ عده‌ای به دنبال آشوب هستند

 15. حاجی‌بابایی: برخی افراد با دریافت ۲۴۰ میلیون یورو ارز ‌حتی یک قلم کالا هم وارد نکرده‌اند‌

 16. آخرین خبرها از تعیین قیمت‌ جدید خودروها

 17. تصمیم‌گیری برای ۲ نرخی شدن بنزین؛ هفته آینده روی میز کمیسیون انرژی

 18. محسنی اژه ای: حکم اعدام سلطان سکه و محمد سالم در دیوان عالی کشور تایید شد

 19. اقتصاد خوانده‌هایی که اقتصاد دان نیستند

 20. خادمی: بنزین با فعال شدن کارت سوخت "دو نرخی" می‌شود

 21. پیشنهاد اصلاح قیمت خودرو به ستاد تنظیم بازار رفت

 22. جزئیات دستگیری ۴۰ اخلالگر اقتصادی/ ضبط صد‌ها میلیون تومان وجه نقد

 23. کاهش قیمت دلار به ۱۳۸۰۰ تومان/ سکه ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان شد + جدول

 24. عسگراولادی: به سیف گفتم دو ماهه مسئله ارز را حل می کنم/ آقای روحانی سخنران خوبی است، اما در عمل تیم اقتصادی ایشان موفق نبود/ تحریم ۱۳ آبان ترسی ندارد/ سلطان زیره شدم

 25. مجید شاکری: دولت نسخه‌ای برای اقتصاد نداشته و گوش شنوا هم برای هیچ راهکاری ندارد/ از اظهار نظر سیاسیون در حوزه‌های اقتصادی نگران هستیم/ رکورد تورمی خواهیم داشت

آخرین عناوین