خرس روسی، شیر ایرانی و روبهکان کمینگاه

میرزاسعدین داورپناه، گروه تعاملی الف،   3970626086 ۹ نظر، ۷ در صف انتشار و ۱۷ تکراری یا غیرقابل انتشار
خرس روسی، شیر ایرانی و روبهکان کمینگاه

سخنان نماینده ایران در هیئت عامل اوپک* بحثی از مباحث بازار نفت و جایگاه اوپک است و ارزش پیامش به اندازه مطالعه یک چانه زنی تجاری، مهم محسوب می شود که البته تشریح آن از عهده متخصصین بازار نفت بر می آید. اما در میدان سیاست بین الملل روسیه عضو متعهد اوپک نیست و اگر نقش آفرینی روسیه طی جبران بخشی از خلا نفت تحریمی ایران در بازار، یک انتخاب حساب شده از میان گزینه های دیگر باشد در نتیجه تولید جبرانی در انحصار عربستان و امارات نخواهد بود و همچنین بدینوسیله زمینه سازی تشدید تحریم نفت صادراتی ایران امکاناتی فرای اراده شیوخ نیاز خواهد داشت. البته که تنوع منافع بازیگران بازار جبرانی برای ایران هم ترجیح دارد و اگر چه دستاویزی دیگر برای چانه زنی های سیاسی با واشنگتن به دست مسکو خواهد داد اما واقعبینانه باید پذیرفت که مسکو یک بازیگر جهانی است و از این فرصت ها نمی گذرد!

روابط ایران و روسیه هیچگاه استراتژیک به معنای مصطلح نبوده اگر چه عده ای احتمالا از شنیدن تعارفات دیپلماتیک در رسانه ها دچار سو برداشت شده اند و البته مغرضان که با ناله و مرثیه خوانی برای هر وضعیت جدیدی تعریف می شوند.

بسی شدیدتر از گلایه اخیر نماینده اوپکی ایران از امارات و عربستان و روسیه را می توان در رجزخوانی های میان مقامات ارشد امریکا با متحدین استراتژیکشان دید. جنگ لفظی امریکا با آلمان و کانادا به آن حد نرسید تا پاسخی به صراحت پاسخ «دونالد توسک» (رئیس شورای اروپا) به رئیس جمهور آمریکا بدهند که گفته بود «با داشتن چنین دوستانی دیگر به دشمن نیاز نداریم»!

فرای تعاملات دوستانه و متعارف، ایران خدمتی به روسیه نکرده پس توقع خاصی هم ندارد و فعلا به تداوم روابط غیر خصمانه قناعت می کند چون امورات ایران متوقف به خدمت روس ها نیست. ناگفته پیداست که هر کشور منافع ملی خود را ترجیح می دهد. آنچه همکاری تهران و مسکو در برخی موارد برشمرده می شود متاثر از اشتراک اهداف مقطعی ایشان است. البته که دیپلمات ها همواره می کوشند به هر همکاری دو جانبه عمق دهند اما روند توسعه روابط به عوامل متعددی بستگی دارد و آنچنان که با یک همصدایی این هدف برآورده نشده، با یک اختلاف نظر هم به بن بست و شکست نمی رسد.

تنظیم روابط خارجی در تهران پایبندی به اصول را می طلبد و در چارچوب تعریف شده ای پذیرفتنی است. حتی بلافاصله پس از انتشار خبر جنجالی توقف هواپیمای نظامی روسی در پایگاه نوژه همدان، آیت الله خامنه ای در سخنانی نسبت به نفی چتر نظام سلطه و قدرت استکباری آمریکا و «غیر آمریکا» تذکر داد.

منصفانه باید گفت که اگر در مقطع چند ساله اخیر یک طرف محق به گله مندی باشد، ان طرف مسکو است و نه تهران! البته این مانع طرح انتظارات مشروع ایران و مطالبه همکاری دوستانه از روسیه نیست ولی بعنوان مثال در یک نمونه مهم برای روس ها، دومای روسیه رسما در سال ۱۳۹۵ از مجلس شورای اسلامی ایران خواست که به رسمیت شناختن الحاق کریمه به خاک روسیه را بررسی کند اما این درخواست همچنان در ایران مسکوت مانده است. این موضع تهران برای مسکو در حد ابراز احترام یک همسایه بزرگ به موقعیت جدید حاکمیت ملی و تمامیت ارضی روسیه ارزش دارد و البته مانع آن هزینه هایی است که برای تهران در پی خواهد آورد.

مدت ها پیش از خروج آمریکا از برجام، مقامات دول اروپایی به هدف مصون سازی تجارت انرژی روسیه دربرابر تحریم های فرامرزی امریکا اعلام کرده بودند که در جستجوی راه رهایی از تسلط قوانین تحریمی واشنگتن هستند. اکنون نیز این تمایل را جهت جلب نظر تهران ابراز می کنند. با این وجود ایران و روسیه که هر دو بر اساس قانون کاتسا آماج تحریم های آمریکا قرار گرفته اند روابط متفاوتی با اروپا دارند. ایران از روابط خود با اوکراین و گرجستان صرف نظر نکرده است آنچنان که گسترش دامنه روابط روسیه نیز در گرو تمایل ایران نیست.

هیچ دورانی همچون دوران ریاست جمهوری حسن روحانی به روابط میان تهران و مسکو کمک نکرد و امروز نسبتا گرم ترین روابط میان مسکو و تهران برقرار است. اگر چه پوتین اخیرا هم گفت «در برجام ما فقط از تصمیم دوجانبه ایران و امریکا حمایت کردیم»، اما نقش برجامی مسکو به یک موهبت و فرصت جهت چانه زنی و ارتقای شخصیت بین المللی روسیه مبدل شده لذا برای هر چه طولانی تر کردن برجام از هیچ تحرک و تلاشی در حد توان دریغ نکرده و نخواهد کرد.

تثبیت استقرار و تقویت قوای روسیه در شرق مدیترانه وابسته به دلیلی است که بحث لزوم جلوگیری از جنگ میان ایران و اسرائیل آن را توجیه می کند لذا روس ها بیش از حفظ روابط با اسرائیل وحشی، به هماهنگی با ایران و نیروهای مقاومت متحد ایران نیاز دارند. در این فقره هم روس ها نسبت به تشدید هشدار جنگ بی میل نیستند تا شاید فرشته حافظ صلح به نظر برسند.

روسیه کاملا آگاه است که نقش آفرینی موثر در خاورمیانه با تکیه بر ظرفیت های ترکیه یا حتی عربستان حاصل نمی شود. همچنین طرفین هوشیارند که جغرافیای ایران و روسیه مکمل یکدیگر جهت گسترش نظارت بر هر کریدور اقتصادی شرق - غرب است. تعمیق شکاف میان این دو برای ایجاد فرصت آزادی عمل، تقلای قابل درک و البته مذبوحانه بسیاری بازیگران سیاسی اقتصادی جهان است که با توجه به واقع بینی بروز یافته در روابط مسکو و تهران، این سناریو دور از وقوع به نظر می رسد. با این وجود برشمردن مزایای تحقق شکاف چنان منافع عظیمی در ذهن سودجویان ترسیم می کند که برخی آرزومندان از هوس مداوم برای قمار بر سر آن فارغ نمی شوند.

ایران از سال ۲۰۱۵ تا امروز از قدرت نظامی و حتی گاهی از حق وتوی روسیه منتفع شده بی آنکه از منافع ملی خود چشم پوشی کند. در مقابل ثبات قدم و قابل پیش بینی بودن ایران آرامش خیالی به روس ها داده است. بستر های متعددی برای همکاری دوجانبه می توان بر شمرد اما همچنان تا تعریف اتحاد استراتژیک راهی بسیار دور و پر مانع در پیش دیده می شود. علی رغم همه اختلافات و نواقص، روابط حسنه کنونی میان ایران و روسیه ناشی از اراده گرایی محض نیست که به اراده یکی از طرفین مختل شود، آنچنانکه حتی یادآوری تاریخچه تقابلشان هم هیچگاه مانع بازگشت های این دو همسایه به یکدیگر نشد.

عربستان و امارات اوپک را به ابزار آمریکا تبدیل می‌کنند

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۵۵۲۳۵۴۱۳:۲۱:۲۷ ۱۳۹۷/۶/۲۶
روسیه نفت ایران رو می خره و در بازار به فروش میرسونه...این بخشی از دور زدن تحریم هاست..
شاهرخ۵۵۲۴۱۲۱۳:۵۵:۳۴ ۱۳۹۷/۶/۲۶
قطعا فی سبیل لله اینکارو نمی کنه.....چیزی هم نیست بشه مخفی کرد پس تا براش در محاسبات هزینه فایده به صرف نباشه دست به اینکار نمیزنه....ولی یک چیز مشهوده که هیچ دوره ایی مثل امروز روسیه و آمریکا بهم نزدیک نبودن.....و این مهم بیشتر به نفع منافع روسیه هست پس برای یک میلیون بشکه قطعا بی گدار به آب نمی زنه.......
ناشناس۵۵۲۳۵۸۱۳:۲۳:۲۰ ۱۳۹۷/۶/۲۶
خط تخریب روابط ایران با دو همسایه ( عراق و روسیه) توسط غربگرایان ایرانی ادامه داره...اینها پیاده نظام جنگ روانی دشمن اند.
ناشناس۵۵۲۴۴۴۱۴:۰۹:۴۸ ۱۳۹۷/۶/۲۶
ناگفته پیداست که هر کشور منافع ملی خود را ترجیح می دهد؟؟؟..
ناشناس۵۵۲۵۴۱۱۵:۰۲:۰۰ ۱۳۹۷/۶/۲۶
آقای میرزاسعدین داورپناه ما برای دفع خطر کشور اسلامی (عربستان و امارات) دست به دامان روسیه (پوتین بی دین یا حداقل مسیحی ) شدیم.آیا سیاست کشور ما که اسلام ناب محمدی شعارش هست چطوری توجیه میشود؟؟؟.همان کاری که استعمار در دوره صفوی بین ایران و عثمانی انجام داد و نتیجه اش تضعیف کشورهای اسلامی بود الان داره دوباره تکرار میگردد؟؟؟؟؟
به آفرید فارسی۵۵۲۸۵۳۱۸:۳۸:۰۲ ۱۳۹۷/۶/۲۶
در حوزه سیاست خارجی منافع ملی حرف اول و اخرو میزنه، ایدئولوژی ها و اندیشه های تئوکراتیک ابزارهایی جهت بست و گسترش این منافع برای کل جامعه می باشد.
ناشناس۵۵۲۸۳۳۱۸:۱۳:۳۴ ۱۳۹۷/۶/۲۶
نکنه سردمداران عربستان و امارات مسلمانند‌؟؟؟ والا پوتین در عمل خیلی به مسلمان نزدیکه تا پادشاهان اعراب
ناشناس۵۵۳۰۴۰۲۲:۲۵:۳۵ ۱۳۹۷/۶/۲۶
تلقی شما از اسلام در نگاه به داخل هم دیده میشود ؟ مثلا خانمی بی حجاب باشد ولی از خانم های محجه مسلمان تر !
ناشناس۵۵۳۶۹۵۱۱:۵۰:۴۰ ۱۳۹۷/۶/۲۷
درس سیاست بخوان تا متوجه شوی سیاست دین و ایمان ندارد برادر

پربحث‌های اخیر

 1. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 2. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 3. مثل «لیلا حاتمی» نباشیم!

 4. چرا ترامپ خود را به دیوانگی می‌زند؟

 5. خاطره‌ای از لحظه اعدام سردار ملی ایران + عکس

 6. جلیلی: برخی مسئولان تازه به شناخت ۷۰ سال پیش دانشجویان از آمریکا رسیدند/ حفظ برجام با جیب ملت ایران خوابی است که برای اروپا تعبیر نخواهد شد

 7. محدودیت تراکنش بانکی برای هر کدملی آغاز شد/ سقف تراکنش ۱۰۰ میلیون تومان در ۲۴ ساعت

 8. دهقان: عقب‌نشینی مقابل آمریکا پایانی نخواهد داشت/ کنار آمدن با آمریکا یعنی جنگ داخلی و فروپاشی در کشور

 9. گراهام: آمریکا نبود، ظرف یک هفته همه در عربستان فارسی حرف می‌زدند

 10. قالیباف: مردم نباید هزینه خطای مدیریتی را بدهند/ شهردار تهران اصلا نمی‌دانست خط هفت مترو کجاست!

 11. جهانگیری: مردم نباید برای کالاهای شب عید دغدغه داشته باشند

 12. واکنش عجیب مهناز افشار به خبر احضارش  

 13. تسهیلات ساخت مسکن ۱۱۰ میلیون تومان شد

 14. حکم اعدام باقری‌درمنی تایید شد/ پاسخ ظریف به نامه دادستان بدون ارائه اسناد/ آخرین وضعیت پرونده سیف

 15. معاون روحانی: فساد اصلی ناشی از ساختار دولت است

 16. واکنش سیداحمد خمینی به انتشار عکسی جنجالی تفریح لاکچری

 17. سخنگوی قوه قضائیه: پرونده عراقچی ۹ متهم دارد/ دادگاه علنی با اجازه قاضی

 18. حکم مدیر جدید شبکه افق صادر شد

 19. ثبت تصویر پلنگ در منطقه حفاظت‌شده طارم

 20. تکرار صحنه‌های ۸۸ ایران در فرانسه  

 21. مهناز افشار به دادسرا احضار شد

 22. سپاهانی‌ها هم پرچم ژاپن به ورزشگاه بردند  

 23. کاهش قیمت فرآورده‌های لبنی از امروز

 24. واکنش پیامکی حناچی به انتقاد اینستاگرامی کرباسچی

 25. اینفوگرافی/ چگونگی بستن تنگه هرمز  

پربحث‌های دیروز

 1. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 2. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 3. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 4. مثل «لیلا حاتمی» نباشیم!

 5. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

 6. ۵۰ درصد مجلس به دنبال سقوط نظام هستند!  

 7. واکنش سازمان حمایت به افزایش قیمت برخی خودروها

 8. طرح انتقال آب از دریای خزر به سمنان از سر گرفته شد

 9. مدیرعامل جدید شستا انتخاب شد + سوابق

 10. پایان شنبه سیاه در فرانسه با ۱۴۰۰ بازداشتی و ۱۴۰ مجروح

 11. نه چپ نه راست، دعوت به ساختارشکنی

 12. شرکت بول فرانسه مدعی طلب 1.9 میلیون یورویی از سازمان مالیاتی شد +سند

 13. چرا ترامپ خود را به دیوانگی می‌زند؟

 14. خاطره‌ای از لحظه اعدام سردار ملی ایران + عکس

 15. ایران خودرو لیاقت حمایت ندارد  

 16. چرا نرخ دلار پایین آمد اما اجناس ارزان نشد؟

 17. جلیلی: برخی مسئولان تازه به شناخت ۷۰ سال پیش دانشجویان از آمریکا رسیدند/ حفظ برجام با جیب ملت ایران خوابی است که برای اروپا تعبیر نخواهد شد

 18. محدودیت تراکنش بانکی برای هر کدملی آغاز شد/ سقف تراکنش ۱۰۰ میلیون تومان در ۲۴ ساعت

 19. دهقان: عقب‌نشینی مقابل آمریکا پایانی نخواهد داشت/ کنار آمدن با آمریکا یعنی جنگ داخلی و فروپاشی در کشور

 20. تردید در حسن نیت یک ادعا

 21. در طبقات منفی تهران چه می‌گذرد؟  

 22. گراهام: آمریکا نبود، ظرف یک هفته همه در عربستان فارسی حرف می‌زدند

 23. قالیباف: مردم نباید هزینه خطای مدیریتی را بدهند/ شهردار تهران اصلا نمی‌دانست خط هفت مترو کجاست!

 24. اگر به این ۷ دلیل ازدواج می کنید، شاید شکست بخورید

 25. جهانگیری: مردم نباید برای کالاهای شب عید دغدغه داشته باشند

پربحث‌های هفته

 1. خانم سلحشوری چادر حرمت دارد؛ لطفا صداقت داشته باشید

 2. پاسخ جالب مردم درباره نمایندگان مجلس؛ استعفا بدید/ مشکل ما رفع حصر است؟  

 3. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 4. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 5. استعفای دسته‌ جمعی ۱۸ نماینده مجلس + عکس

 6. حیف از نام هنرمند که برای سلبریتی‌های بی‌سواد استفاده می‌شود   

 7. بخش دوم/ گفت‌وگو با مردم درباره نمایندگان مجلس؛ از دختر صفدر حسینی تا نمایندگانی که اسم‌شان را هم نمی‌دانیم  

 8. نماینده مجلس: به FATF رای می‌دهم؛ تا بیشتر بسوزید!  

 9. آقای مطهری! این ادعاها بدون استدلال پذیرفتنی نیست

 10. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 11. عامل آتش زدن مردم در پارکها دستگیر شد+ فیلم

 12. مشاور نوبخت: مشکلات اقتصاد ایران، داخلی است نه سیاست خارجی/ باید از نفت فاصله بگیریم و پایه‌های مالیاتی را افزایش دهیم/ چون می‌دانند وابسته‌ایم، تحریم می‌کنند

 13. تلاش گسترده خودروسازان برای آزادسازی قیمت خودرو در بازار رها شده/ قیمت خودرو گران خواهد شد؟ نظر دولت چیست؟

 14. هشدار توکلی به روسای قوای سه‌گانه: از نارضایتی مردم مستضعف بپرهیزید/ از سیاست‌های صندوق بین‌المللی پول دست بشویید/ برای عبور از بحران فکری کنید

 15. روحانی با افزایش قیمت خودرو مخالفت کرد

 16. حرف های یک مهندس برق مملکت

 17. انتقاد کرباسچی از دوچرخه سواری پیروز حناچی  

 18. در دنیای پروانه سلحشوری‌ها، سمیه حیدری باشید  

 19. یادداشت حسین شریعتمداری/ فقط روماتیسم را می‌شناسم!

 20. آزمایش موشکی ایران و نقشه جدید آمریکا/ همراهی اروپا با ترامپ

 21. قالیباف: در اقتصاد کارنامه قابل قبولی نداریم/ با بی‌تدبیری‌تان طبقه متوسط را هر روز ضعیف‌تر می‌کنید

 22. تکرار حادثه تلخ مدرسه معین/ 4 دانش آموز اصفهانی قربانی آزار جنسی

 23. مثل «لیلا حاتمی» نباشیم!

 24. خودروسازان قیمت‌ها را افزایش دادند؛ سازمان حمایت هنوز مشغول محاسبه است

 25. چند نکته در مورد بازار خودرو

آخرین عناوین