خرس روسی، شیر ایرانی و روبهکان کمینگاه

میرزاسعدین داورپناه، گروه تعاملی الف،   3970626086 ۹ نظر، ۷ در صف انتشار و ۱۷ تکراری یا غیرقابل انتشار
خرس روسی، شیر ایرانی و روبهکان کمینگاه

سخنان نماینده ایران در هیئت عامل اوپک* بحثی از مباحث بازار نفت و جایگاه اوپک است و ارزش پیامش به اندازه مطالعه یک چانه زنی تجاری، مهم محسوب می شود که البته تشریح آن از عهده متخصصین بازار نفت بر می آید. اما در میدان سیاست بین الملل روسیه عضو متعهد اوپک نیست و اگر نقش آفرینی روسیه طی جبران بخشی از خلا نفت تحریمی ایران در بازار، یک انتخاب حساب شده از میان گزینه های دیگر باشد در نتیجه تولید جبرانی در انحصار عربستان و امارات نخواهد بود و همچنین بدینوسیله زمینه سازی تشدید تحریم نفت صادراتی ایران امکاناتی فرای اراده شیوخ نیاز خواهد داشت. البته که تنوع منافع بازیگران بازار جبرانی برای ایران هم ترجیح دارد و اگر چه دستاویزی دیگر برای چانه زنی های سیاسی با واشنگتن به دست مسکو خواهد داد اما واقعبینانه باید پذیرفت که مسکو یک بازیگر جهانی است و از این فرصت ها نمی گذرد!

روابط ایران و روسیه هیچگاه استراتژیک به معنای مصطلح نبوده اگر چه عده ای احتمالا از شنیدن تعارفات دیپلماتیک در رسانه ها دچار سو برداشت شده اند و البته مغرضان که با ناله و مرثیه خوانی برای هر وضعیت جدیدی تعریف می شوند.

بسی شدیدتر از گلایه اخیر نماینده اوپکی ایران از امارات و عربستان و روسیه را می توان در رجزخوانی های میان مقامات ارشد امریکا با متحدین استراتژیکشان دید. جنگ لفظی امریکا با آلمان و کانادا به آن حد نرسید تا پاسخی به صراحت پاسخ «دونالد توسک» (رئیس شورای اروپا) به رئیس جمهور آمریکا بدهند که گفته بود «با داشتن چنین دوستانی دیگر به دشمن نیاز نداریم»!

فرای تعاملات دوستانه و متعارف، ایران خدمتی به روسیه نکرده پس توقع خاصی هم ندارد و فعلا به تداوم روابط غیر خصمانه قناعت می کند چون امورات ایران متوقف به خدمت روس ها نیست. ناگفته پیداست که هر کشور منافع ملی خود را ترجیح می دهد. آنچه همکاری تهران و مسکو در برخی موارد برشمرده می شود متاثر از اشتراک اهداف مقطعی ایشان است. البته که دیپلمات ها همواره می کوشند به هر همکاری دو جانبه عمق دهند اما روند توسعه روابط به عوامل متعددی بستگی دارد و آنچنان که با یک همصدایی این هدف برآورده نشده، با یک اختلاف نظر هم به بن بست و شکست نمی رسد.

تنظیم روابط خارجی در تهران پایبندی به اصول را می طلبد و در چارچوب تعریف شده ای پذیرفتنی است. حتی بلافاصله پس از انتشار خبر جنجالی توقف هواپیمای نظامی روسی در پایگاه نوژه همدان، آیت الله خامنه ای در سخنانی نسبت به نفی چتر نظام سلطه و قدرت استکباری آمریکا و «غیر آمریکا» تذکر داد.

منصفانه باید گفت که اگر در مقطع چند ساله اخیر یک طرف محق به گله مندی باشد، ان طرف مسکو است و نه تهران! البته این مانع طرح انتظارات مشروع ایران و مطالبه همکاری دوستانه از روسیه نیست ولی بعنوان مثال در یک نمونه مهم برای روس ها، دومای روسیه رسما در سال ۱۳۹۵ از مجلس شورای اسلامی ایران خواست که به رسمیت شناختن الحاق کریمه به خاک روسیه را بررسی کند اما این درخواست همچنان در ایران مسکوت مانده است. این موضع تهران برای مسکو در حد ابراز احترام یک همسایه بزرگ به موقعیت جدید حاکمیت ملی و تمامیت ارضی روسیه ارزش دارد و البته مانع آن هزینه هایی است که برای تهران در پی خواهد آورد.

مدت ها پیش از خروج آمریکا از برجام، مقامات دول اروپایی به هدف مصون سازی تجارت انرژی روسیه دربرابر تحریم های فرامرزی امریکا اعلام کرده بودند که در جستجوی راه رهایی از تسلط قوانین تحریمی واشنگتن هستند. اکنون نیز این تمایل را جهت جلب نظر تهران ابراز می کنند. با این وجود ایران و روسیه که هر دو بر اساس قانون کاتسا آماج تحریم های آمریکا قرار گرفته اند روابط متفاوتی با اروپا دارند. ایران از روابط خود با اوکراین و گرجستان صرف نظر نکرده است آنچنان که گسترش دامنه روابط روسیه نیز در گرو تمایل ایران نیست.

هیچ دورانی همچون دوران ریاست جمهوری حسن روحانی به روابط میان تهران و مسکو کمک نکرد و امروز نسبتا گرم ترین روابط میان مسکو و تهران برقرار است. اگر چه پوتین اخیرا هم گفت «در برجام ما فقط از تصمیم دوجانبه ایران و امریکا حمایت کردیم»، اما نقش برجامی مسکو به یک موهبت و فرصت جهت چانه زنی و ارتقای شخصیت بین المللی روسیه مبدل شده لذا برای هر چه طولانی تر کردن برجام از هیچ تحرک و تلاشی در حد توان دریغ نکرده و نخواهد کرد.

تثبیت استقرار و تقویت قوای روسیه در شرق مدیترانه وابسته به دلیلی است که بحث لزوم جلوگیری از جنگ میان ایران و اسرائیل آن را توجیه می کند لذا روس ها بیش از حفظ روابط با اسرائیل وحشی، به هماهنگی با ایران و نیروهای مقاومت متحد ایران نیاز دارند. در این فقره هم روس ها نسبت به تشدید هشدار جنگ بی میل نیستند تا شاید فرشته حافظ صلح به نظر برسند.

روسیه کاملا آگاه است که نقش آفرینی موثر در خاورمیانه با تکیه بر ظرفیت های ترکیه یا حتی عربستان حاصل نمی شود. همچنین طرفین هوشیارند که جغرافیای ایران و روسیه مکمل یکدیگر جهت گسترش نظارت بر هر کریدور اقتصادی شرق - غرب است. تعمیق شکاف میان این دو برای ایجاد فرصت آزادی عمل، تقلای قابل درک و البته مذبوحانه بسیاری بازیگران سیاسی اقتصادی جهان است که با توجه به واقع بینی بروز یافته در روابط مسکو و تهران، این سناریو دور از وقوع به نظر می رسد. با این وجود برشمردن مزایای تحقق شکاف چنان منافع عظیمی در ذهن سودجویان ترسیم می کند که برخی آرزومندان از هوس مداوم برای قمار بر سر آن فارغ نمی شوند.

ایران از سال ۲۰۱۵ تا امروز از قدرت نظامی و حتی گاهی از حق وتوی روسیه منتفع شده بی آنکه از منافع ملی خود چشم پوشی کند. در مقابل ثبات قدم و قابل پیش بینی بودن ایران آرامش خیالی به روس ها داده است. بستر های متعددی برای همکاری دوجانبه می توان بر شمرد اما همچنان تا تعریف اتحاد استراتژیک راهی بسیار دور و پر مانع در پیش دیده می شود. علی رغم همه اختلافات و نواقص، روابط حسنه کنونی میان ایران و روسیه ناشی از اراده گرایی محض نیست که به اراده یکی از طرفین مختل شود، آنچنانکه حتی یادآوری تاریخچه تقابلشان هم هیچگاه مانع بازگشت های این دو همسایه به یکدیگر نشد.

عربستان و امارات اوپک را به ابزار آمریکا تبدیل می‌کنند

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۵۵۲۳۵۴۱۳:۲۱:۲۷ ۱۳۹۷/۶/۲۶
روسیه نفت ایران رو می خره و در بازار به فروش میرسونه...این بخشی از دور زدن تحریم هاست..
شاهرخ۵۵۲۴۱۲۱۳:۵۵:۳۴ ۱۳۹۷/۶/۲۶
قطعا فی سبیل لله اینکارو نمی کنه.....چیزی هم نیست بشه مخفی کرد پس تا براش در محاسبات هزینه فایده به صرف نباشه دست به اینکار نمیزنه....ولی یک چیز مشهوده که هیچ دوره ایی مثل امروز روسیه و آمریکا بهم نزدیک نبودن.....و این مهم بیشتر به نفع منافع روسیه هست پس برای یک میلیون بشکه قطعا بی گدار به آب نمی زنه.......
ناشناس۵۵۲۳۵۸۱۳:۲۳:۲۰ ۱۳۹۷/۶/۲۶
خط تخریب روابط ایران با دو همسایه ( عراق و روسیه) توسط غربگرایان ایرانی ادامه داره...اینها پیاده نظام جنگ روانی دشمن اند.
ناشناس۵۵۲۴۴۴۱۴:۰۹:۴۸ ۱۳۹۷/۶/۲۶
ناگفته پیداست که هر کشور منافع ملی خود را ترجیح می دهد؟؟؟..
ناشناس۵۵۲۵۴۱۱۵:۰۲:۰۰ ۱۳۹۷/۶/۲۶
آقای میرزاسعدین داورپناه ما برای دفع خطر کشور اسلامی (عربستان و امارات) دست به دامان روسیه (پوتین بی دین یا حداقل مسیحی ) شدیم.آیا سیاست کشور ما که اسلام ناب محمدی شعارش هست چطوری توجیه میشود؟؟؟.همان کاری که استعمار در دوره صفوی بین ایران و عثمانی انجام داد و نتیجه اش تضعیف کشورهای اسلامی بود الان داره دوباره تکرار میگردد؟؟؟؟؟
به آفرید فارسی۵۵۲۸۵۳۱۸:۳۸:۰۲ ۱۳۹۷/۶/۲۶
در حوزه سیاست خارجی منافع ملی حرف اول و اخرو میزنه، ایدئولوژی ها و اندیشه های تئوکراتیک ابزارهایی جهت بست و گسترش این منافع برای کل جامعه می باشد.
ناشناس۵۵۲۸۳۳۱۸:۱۳:۳۴ ۱۳۹۷/۶/۲۶
نکنه سردمداران عربستان و امارات مسلمانند‌؟؟؟ والا پوتین در عمل خیلی به مسلمان نزدیکه تا پادشاهان اعراب
ناشناس۵۵۳۰۴۰۲۲:۲۵:۳۵ ۱۳۹۷/۶/۲۶
تلقی شما از اسلام در نگاه به داخل هم دیده میشود ؟ مثلا خانمی بی حجاب باشد ولی از خانم های محجه مسلمان تر !
ناشناس۵۵۳۶۹۵۱۱:۵۰:۴۰ ۱۳۹۷/۶/۲۷
درس سیاست بخوان تا متوجه شوی سیاست دین و ایمان ندارد برادر
کلاسی نوجاباما-JB97DH3بیمه azki

پربحث‌های اخیر

 1. از سرمایه‌های صدا و سیما درست استفاده کنیم/ نگاهی به حواشی این روزهای برنامه «نود»

 2. جهانگیری: در آینده با چالش بزرگی در صندوق‌های بازنشستگی مواجه خواهیم بود

 3. عراقچی در مجلس: بعضی از کشورهای دوست می‌گویند که اگر می‌خواهیم با شما مبادلات بانکی داشته باشیم، باید FATF را بپذیرید

 4. غائبین انقلاب

 5. اردوغان: قتل خاشقچی برنامه‌ریزی شده بود/ عاملان قتل باید در ترکیه محاکمه شوند

 6. تماس شبانه برخی نمایندگان از دفتر شهردار تهران برای جلوگیری از بازنشستگی افشانی

 7. فرار از شفافیت فیش‌های حقوقی

 8. نعمتی: اروپا قول داده از ۱۳ آبان موضوع سازوکارهای مالی را حل کند

 9. معاون ظریف در گفتگو با الف: ۱۳ آبان جز یک جنگ روانی هیچ چیزی نیست/ از رسانه‌ها گله‌مندیم ولی ناراحت نیستیم/ بزودی پیشنهادات اروپایی‌ها را دریافت خواهیم کرد

 10. تازه‌ترین هتاکی یک روزنامه اصلاح‌طلب + عکس

 11. ظریف در مجلس: اروپایی‌ها در CFT با ما همراه بودند/ در مهلت ۴ ماهه FATF باید سازوکاری تعیین شود و به تصویب نظام برسد

 12. ارجاع نامه دیده‌بان شفافیت و عدالت درباره سوابق تحصیلی در کنکور توسط واعظی

 13. نامه‌ای به منشی جهانگیری!  

 14. وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی: اولویتم «مسکن مهر» است

 15. معمای خودکشی‌ چند نوجوان تهرانی در یک شبانه روز

 16. ارسال پیامک به نمایندگان مجلس برای حمایت از وزیر پیشنهادی کار

 17. مخالفت وزارت ارتباطات با طرح جدایی مدیریت اینترنت از دولت

 18. توضیحات جهرمی درباره شیوه کلاهبرداری جدید از شهروندان

 19. رئیس اتاق بازرگانی ایران: قبول مسئولیت وزارت اقتصاد رفتن روی مین است

 20. تولید کلیه مصنوعی پوشیدنی امکان پذیر شد

 21. دزدان طلای کودکان دستگیر شدند

 22. گلزار و گودرزی بازیگران خوبی هستند اما مجری نه!

 23. توزیع بسته‌های حمایتی تکذیب شد + توضیحات

 24. آخرین جزئیات پرونده مرگ دکتر هکی

 25. وزیر اطلاعات خبر داد: شناسایی و انهدام ۳ تیم تروریستی در استان خوزستان

پربحث‌های دیروز

 1. مهرداد حسیبی درگذشت

 2. از سرمایه‌های صدا و سیما درست استفاده کنیم/ نگاهی به حواشی این روزهای برنامه «نود»

 3. جهانگیری: در آینده با چالش بزرگی در صندوق‌های بازنشستگی مواجه خواهیم بود

 4. یارانه سال 89 الان چقدر می‌ارزد؟  

 5. عراقچی در مجلس: بعضی از کشورهای دوست می‌گویند که اگر می‌خواهیم با شما مبادلات بانکی داشته باشیم، باید FATF را بپذیرید

 6. غائبین انقلاب

 7. اردوغان: قتل خاشقچی برنامه‌ریزی شده بود/ عاملان قتل باید در ترکیه محاکمه شوند

 8. تماس شبانه برخی نمایندگان از دفتر شهردار تهران برای جلوگیری از بازنشستگی افشانی

 9. فرار از شفافیت فیش‌های حقوقی

 10. ماجرای بخشنامه ممنوعیت سفر به کربلا معلمان چه بود؟

 11. روایت تلخ پدری که پاهای دختر ۷ ساله‌اش را «فلج» کرد

 12. نعمتی: اروپا قول داده از ۱۳ آبان موضوع سازوکارهای مالی را حل کند

 13. معاون ظریف در گفتگو با الف: ۱۳ آبان جز یک جنگ روانی هیچ چیزی نیست/ از رسانه‌ها گله‌مندیم ولی ناراحت نیستیم/ بزودی پیشنهادات اروپایی‌ها را دریافت خواهیم کرد

 14. ثبت لحظات خاص زیر پرچم امام حسین علیه السلام +تصاویر

 15. تازه‌ترین هتاکی یک روزنامه اصلاح‌طلب + عکس

 16. ظریف در مجلس: اروپایی‌ها در CFT با ما همراه بودند/ در مهلت ۴ ماهه FATF باید سازوکاری تعیین شود و به تصویب نظام برسد

 17. ارجاع نامه دیده‌بان شفافیت و عدالت درباره سوابق تحصیلی در کنکور توسط واعظی

 18. نامه‌ای به منشی جهانگیری!  

 19. وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی: اولویتم «مسکن مهر» است

 20. معمای خودکشی‌ چند نوجوان تهرانی در یک شبانه روز

 21. بکارگیری نیروهای شرکت‌های خدماتی برای نگهبانی جرم است؟

 22. جمعیت ایران در سال 1430 چند نفر می‌شود؟  

 23. ارسال پیامک به نمایندگان مجلس برای حمایت از وزیر پیشنهادی کار

 24. مخالفت وزارت ارتباطات با طرح جدایی مدیریت اینترنت از دولت

 25. توضیحات جهرمی درباره شیوه کلاهبرداری جدید از شهروندان

پربحث‌های هفته

 1. یارانه‌ی هر فقیر ۴۵ هزارتومان، یارانه‌ی هر خودرو ۱.۳میلیون تومان در ماه

 2. حضور زنان در ورزشگاه آزادی هیچ توجیه شرعی ندارد

 3. شریعتمداری: صدای رسای فقرا و گروه‌های خاموش در دولت و نظام خواهم بود

 4. آقای رییس‌جمهوری! چرا نباید...

 5. عباس آخوندی استعفا داد + تصویر نامه

 6. تحلیل احمد توکلی از اثرات افزایش نرخ ارز بر اقتصاد ایران/ پول ملی در سه ماه ۱۰۰ درصد ارزش خود را از دست داد/ مهار بازار تنها کمتر از یک ماه ممکن است

 7. روحانی با پیشنهاد افزایش حقوق کارمندان موافقت کرد

 8. جایزه بی‌کفایت‌ترین وزیر جمهوری اسلامی   

 9. بنزین احتمالاً تا دو هفته آینده دو نرخی می‌شود

 10. آقای آخوندی کارنامه ۵ ساله وزارت خود را منتشر کنید/ عملکرد وزیر پرحاشیه؛ از هواپیماهای برجامی و مسکن اجتماعی تا اظهارنظرهای سیاسی/ آیا وزیر روحانی به خیابان بهشت می‌رود؟

 11. قیمت خودرو در سراشیبی سقوط/ دلالان هم فروشنده شدند!

 12. گاف بزرگ مسیح علی‌نژاد، او را مجبور به عذرخواهی کرد!+ فیلم

 13. آخوندی: ساخت خانه در بیابان مثل «مسکن مهر»، راه‌حل نیست

 14. دخیل بر آستان «سلبریتی»ها!

 15. برنامه «نود» امشب پخش نمی‌شود+ توضیحات شبکه سه

 16. روحانیت بیدار شوید، به فکر علاج بدبختی‌های مردم باشید  

 17. فرزند وزیر آموزش و پرورش چه می‌کند؟ خبرنگار، سرباز، طلبه یا معاون؟

 18. واکنش مطهری به دادستان کل درباره حضور زنان در ورزشگاه‌ها

 19. شریعتمداری: من را جای دیگر هم به کار نگیرید/ در چند ماه اخیر امتحان خوبی پس ندادیم

 20. نامه سرگشاده اساتید به شورای نگهبان درباره لایحه CFT

 21. مهرداد حسیبی درگذشت

 22. روحانی وزرای پیشنهادی خود را به مجلس معرفی کرد/ شریعتمداری، دژپسند، رحمانی و اسلامی برای ۴وزارتخانه خالی

 23. خداحافظی با وزیر پرحاشیه/ پشت پرده تلاش برای تخریب قالیباف/ سرانجام قباله اصلاح‌طلبی و اصلاح‌طلبان شناسنامه‌دار/ انتقاد زیباکلام از روحانی

 24. جلیلی: وعده هلو جواب نداد مردم را از لولو می‌ترسانند

 25. آمریکا با رب و روغن ما چه کار دارد؟

علی بابا-AL97AB1گوشی شاپ

آخرین عناوین