حمله موشکی سپاه به مقر حزب دموکرات کردستان و پیام جمهوری اسلامی به آمریکا و متحدانش

امیر مسروری،   3970625061 ۱۰ نظر، ۳ در صف انتشار و ۶ تکراری یا غیرقابل انتشار
حمله موشکی سپاه به مقر حزب دموکرات کردستان و پیام جمهوری اسلامی به آمریکا و متحدانش

با تغییر راهبردهای آمریکا در غرب آسیا و حضور نظامی در این منطقه، محیط پیرامونی جمهوری اسلامی ایران به یک تهدید بالقوه برای امنیت ملی آن تبدیل شد. آمریکایی ها با حضور در نوار مرزی ایران تصور می کردند که طرح مهارِ محور شرارت را از مبدا شروع کردند و قطعا ایران دیگر نخواهد توانست نفوذ اجتماعی اش را در غرب آسیا گسترش دهد. اما واشنگتن یک خطای مهم و استراتژیک نشان داد.

آن ها با دستان خودشان دو عنصرِ محیطی ایران را حذف کردند و با عدم ثبات در دو کشور به ایران این فرصت را دادند تا نفوذ ژئوپلیتیک خود را گسترش دهد و با استفاده از همگرایی فرهنگی و باورهای اعتقادی در عراق و سوریه و لبنان، نفوذ خود رابه مدیترانه برساند.

درواقع ایران از بستر تهدید یک فرصت ایجاد کرد و موجب شد آمریکایی ها در پروژه محدود سازی ایران نه تنها شکست بخورند بلکه این واشنگتن بود که درمحدودیت های استراتژیک قرار گرفت. از سال گذشته اما نگاه آمریکایی ها در منطقه عوض شد. آن ها به این جمع بندی رسیدند پس از شکست داعش، دلیلی بر ماندن در منطقه وجود ندارد و طرح ایران برای افزایش هزینه تحرک استراتژیک واشنگتن موفقیت آمیز بوده و طرف آمریکایی قدرت یک جنگ جدید آن هم به طور مستقیم با ایران را ندارد.

بر همین اساس با تجربه از جنگ داعش با دولت مرکزی عراق و سوریه و رصد تحرکات نظامی – امنیتی ایران به این جمع بندی رسیدند که از راهبرد « هزینه سازی» برای حضور نظامی ایران در پسا مرزهای خود استفاده نکنند.

این راهبرد تا حدودی موفقیت آمیز بود. تلفیق این راهبرد با یک خط قدیمی داخلی موجب شد، سال گذشته ناگهان میان شعارهای اقتصادی و معیشتی در دی 96،شعار نه غزه نه لبنان سرداده شود. طرحی که از آن باید به عنوان قطع دستِ اژدها نام برد. آمریکایی ها معتقدند هر کاری کنند دست اژدها دوباره رشد می کند مگر این که سر این اژدها را هدف قرار دهند و از داخل نابود سازند.

 افزایش کانون های درگیری و فعال سازی هسته های خاموش سازمان منافقین و بعضی از عناصر سلطنت طلب توانست چندین شهر را در سال 96 با خود همراه سازد و کشور در معرض چالش امنیتی قرار گیرد اما اشتباهات راهبردی و تند شدن فضای امنیتی ظرف مدت کوتاهی، همراهی مردم را به دنبال نداشت و پروژه قطع دست اژدها ناکام ماند. طرف آمریکایی نیز فهمید تا زمانی که با ایران همزمان در داخل، محیط مرزی و خارج از مرزها درگیر نشود نمی تواند جمهوری اسلامی ایران را به سمت بحران سوق دهد.

بر همین اساس برای داخل ایران برنامه ریزی جامعی شد که می توان به بحران سازی اقتصادی و امنیتی و حتی استفاده از پوشش اصناف برای آشوب های خیابانی اشاره کرد.

در محیط خارجی نیز تسلیح گروه های معارض محور مقاومت و فشار خارجی به عناصر سیاسی برای مقابله با ایران همانند فشار به حیدرالعبادی برای پیوستن به تحریم ایران یا ایجاد چالش در دولت سازی لبنان پس از انتخابات یا حتی وعده های مختلف به دمشق برای بازسازی دستور کار قرار گرفت که بعضی موفق و بعضی دیگر ناکام ماند اما محیط مرزی متفاوت است.

گزارش ها حاکی از افزایش چشمگیر درگیری های مرزی در جنوب شرق، جنوب غرب و نوار غربی کشور است. گروه هایی که پیش از این رسما بیانیه پایان جنگ نظامی را با ایران صادر کرده بودند، ناگهان فراخوان نبرد نظامی با تهران صادر می کنند و مدعی هستند وقت مقابله با ایران برای بحران سازی امنیتی است. اتاق این عملیات در دو شهر منطقه غرب آسیا تشکیل می شود و یکی از این مراکز در اربیل مستقر شد. متاسفانه فشارهای پس از همه پرسی بارزانی به جای آن که او را سر عقل بیاورد، ترسش را برای از دست دادن قدرت بیشتر کرده و با وعده واشنگتن به دام یک طرح ضد ایرانی افتاد.

مسعود بارزانی با همکاری آمریکا بزرگ ترین سرکنسول گری آمریکا را در منطقه اربیل کلید زد و قرار است این مرکز به عنوان بزرگ ترین مجموعه دیپلماتیک کنسولی آمریکا شناخته شود. در کنار آن آموزش پیشمرگه ها در اختیار ارتش آمریکا قرار گرفت و شاهد افزایش حجم تسلیحات به کردستان عراق به بهانه تجهیز پیشمرگه ها بودیم.در چنین شرایطی چند حمله مهم توسط چند گروه شبه نظامی تروریستی در منطقه غربی کشورمان  رخ داد. پژاک که پیش از این در حمله به مقر تپه جاسوسان خسارت فراوانی متحمل شده بود، به داخل ایران وارد شد و بیش از خرابکاری ابزارهای راه سازی، به ترور و تیراندازی به سوی شهروندان غیر نظامی کرد روی آورد.

حزب دموکرات کردستان ایران و حزب دموکرات کردستان ( حدکا و حدک) که پیش از این با ایران توافق کرده بود نبرد نظامی نداشته باشد، به سلاح روی آورد و چندین مقر نظامی و یک روستا را هدف حمله خود قرار داد. در کنار آن عناصر کومله که سابقه جنایتکاری فراوانی در تاریخ کردستان داشتند فعال شدند و عناصری را جذب کردند و چند عملیات خرابکاری انجام دادند.

این رویکرد نشان داد کردستان در معرض خطر جدی قرار دارد و می رود به سمتی که اگر تهران، رفتار مناسبی نشان ندهد شاهد درگیری های مشابه سال ۵۷ و ۵۸ باشیم. درگیری هایی که هزاران شهروند بی گناه کرد را با حملات تروریستی این گروه ها به کام مرگ کشاند و به شهادت رساند. در همین زمینه تهران تصمیم سختی گرفت. هفت موشک کوتاه برد فاتح 110 با دقت بالا و اشراف اطلاعاتی به کردستان عراق شلیک شد. دو تیر از این موشک ها به مقر فرماندهی  جلسات سران حدکا و حدک اصابت کرد و پنج تیر به فاصله دقیق به مرکز آموزشی این حزب در کردستان عراق خورد.

بررسی ها نشان می دهد هرچقدر مسئولان کشورمان در پروژه ناآرامی های داخلی سعی کردند از برخورد سخت بکاهند، در موضوعات مرزی و محیط پیرامونی جدی هستند. صحبت های سردار جعفری (فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی) نشان می دهد، ایران در مواجهه با پروژه نوار مرزی و ایستادگی آمریکا در منطقه برای افزایش هزینه های امنیتی، بسیار جدی است. تحلیل راهبرد مسئولان کشورمان نشان دهنده این است که تهران به طور جدی با گروه های مرزی برخورد می کند و مایل نیست با صبر نظاره گر اقدامات تروریستی باشد. مشکلات داخلی مانع از اقدام سخت نمی شود و برنامه ریزان مقابله با ایران تصور نمی کردند این برخورد با همراهی افکار عمومی مواجه شود.

آن ها معتقد بودند با فشار مرزی و محیط پیرامونی و درگیر سازی و حمله سراسری به دست های اژدها و مغز او، در سیستم تصمیم گیری تهران ایجاد اختلال می کند و می توانند ایران را به بحرانی شبیه سوریه آلوده کنند. در حالی که اقدامات تروریستی مرزی با همراهی افکار عمومی داخل مواجه نشد و بالعکس پاسخ نظامی خواسته عمومی مردم برای تامین امنیت بود.

درواقع به نظر می رسد حمله موشکی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به مقر حزب دموکرات کردستان ایران (حدکا)، سه پیام را برای سه بازیگر به‌همراه داشت؛ این پیام به آمریکا و متحدانش منتقل شد که جمهوری اسلامی درخصوص مسائل مرتبط با امنیت ملی خود در مناطق مرزی، حساس است و به نقش‌آفرینی برخی گروهک‌ها که در چارچوب راهبرد آمریکا علیه ایران، در پی بی‌ثبات‌سازی و ناامن‌سازی این مناطق هستند قاطعانه پاسخ می‌دهد.

دولت عراق و مقامات اقلیم کردستان عراق نیز  باید برای برخورد با گروهک‌هایی که از درون خاک عراق، امنیت ملی ایران را مورد تهدید قرار می‌دهند اهتمام بیشتری داشته باشند و در نهایت، گروهک‌های ضد انقلاب نه‌تنها در نواحی مرزی با سد آهنین نیروهای نظامی ایران مواجه می‌شوند، بلکه مقرهای آنان در خاک کشوری دیگر هم می‌تواند هدف حمله‌ قرار گیرد و ابزارهای این حمله به راحتی در اختیار نیروهای نظامی ایران است.

خلاصه آن که خیالمان از تهدیدهای خارجی می تواند راحت باشد اما باید حواس مسئولان به شکاف های اجتماعی که بسیاری از آن ها قابل ترمیم نیز نیست، باشد. شکاف هایی که با سوءتدبیر می تواند فراگیر شود و بر امنیت ملی ایران اثر منفی بگذارد.

گوشی شاپ الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۲۷ مهر ۱۳۹۷نماینده ایران در سازمان ملل: آمریکا قاتل 66 کودک ایرانی است
۲۷ مهر ۱۳۹۷گاردین: انگیزه ترامپ از همسویی با سعودی، براندازی در ایران است
۲۶ مهر ۱۳۹۷معرفی طرحی در کنگره آمریکا برای مشروط کردن فروش سلاح به عربستان سعودی
۲۶ مهر ۱۳۹۷همکاری بین‌المللی در تحریم ایران متزلزل است/ ادامه صادرات غلات آمریکا به ایران باوجود تحریم‌ها
۲۶ مهر ۱۳۹۷جنگنده‌های آمریکایی مواضع کُردهای سوریه را بمباران کردند
۲۶ مهر ۱۳۹۷مقام آمریکایی: دنبال تغییر نظام ایران نیستیم
۲۶ مهر ۱۳۹۷ای‌بی‌سی‌نیوز اعلام کرد آمریکا به دنبال توافق تجاری با ژاپن، اتحادیه اروپا و انگلیس
۲۵ مهر ۱۳۹۷سناتور آمریکایی: عربستان دوست آمریکا نیست
۲۵ مهر ۱۳۹۷هدر ناوئرت، گزینه جانشینی هیلی
۲۵ مهر ۱۳۹۷یک استاد دانشگاه: ترامپ در جامعه آمریکا جایگاهی ندارد
۲۵ مهر ۱۳۹۷هزینه ۶۰۰۰۰۰۰ دلاری لابی سعودی‌ها در آمریکا
۲۵ مهر ۱۳۹۷پنس: افراد مسوول در ناپدید شدن خاشقجی مجازات می‌شوند

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۵۵۰۶۰۹۱۲:۰۱:۰۸ ۱۳۹۷/۶/۲۵
موشک ها ضامن امنیت ملی ما هستند و هرگونه مذاکره و معامله درباره برنامه موشکی باعث گسترده شدن سایه جنگ بر سر کشور خواهد شد.
احسان۵۵۰۶۴۹۱۲:۲۹:۰۶ ۱۳۹۷/۶/۲۵
تحلیل جالب و زیبایی بود. ممنون. سوالی دارم. چرا هر کسی شعار نه غزه نه لبنان بگه شما ربطش میدی به آمریکا؟ ..
ناشناس۵۵۰۷۹۳۱۳:۴۸:۰۶ ۱۳۹۷/۶/۲۵
شعار نه غزه نه لبنان در جهت منافع رژیم کودک کش صهیونیستی و امریکاست و فهم این مطلب خیلی سخت نیست .
ناشناس۵۵۰۸۵۰۱۴:۲۶:۳۵ ۱۳۹۷/۶/۲۵
جوابت تو خود سوال هست، چون این شعار یعنی تضمین امنیت اسراییل و دوستانش... البته میدونم که میدونید ولی علت چیز دیگری است...
ناشناس۵۵۱۰۳۶۱۵:۴۹:۰۹ ۱۳۹۷/۶/۲۵
برای اینکه این شعار هدفش گرفتن فشار از رژیم اشغالگر قدس است که این خود در راستای سیاست آمریکا و صهیونیسم است.
محمد ایرانی۵۵۰۶۵۵۱۲:۳۲:۳۳ ۱۳۹۷/۶/۲۵
چرا سپاه ریشه این راهزنان تروریست را که هر از چند گاهی سربازان مرزبان و جوان ما را به شهادت میرسانند نمیخشکاند؟ آیا ما اینقدر کشور ضعیفی هستیم که تعدادی یاغی مسلح تروریست جرات پیدا میکنند و به خاک کشور وارد شده و اقدام نظامی میکنند؟
محمد قاسمی۵۵۰۷۶۱۱۳:۲۹:۵۵ ۱۳۹۷/۶/۲۵
بار ها و بارها ساختمان مورد حمله رو دیدم چقدر حس غرور بهم دست میداد وقتی دقت موشک و قدرت فشار روی پرتاپ رو دیدم جاویدان ایران
ناشناس۵۵۰۹۵۴۱۵:۰۹:۵۴ ۱۳۹۷/۶/۲۵
ازاین مقاله فقط پاراگراف آخر : باید حواس مسئولان به شکاف های اجتماعی که بسیاری از آن ها قابل ترمیم نیست، باشد. شکاف هایی که با سوءتدبیر می تواند فراگیر شود و بر امنیت ملی ایران اثر منفی بگذارد.
ناشناس۵۵۱۲۴۸۱۸:۱۴:۱۵ ۱۳۹۷/۶/۲۵
این رازدیم تا صدایش را امریکا واسراییل بشنوند و بدانند روزی هم خودشان از موشک های سپاه در امان نخواهند بود.
حتی۵۵۲۷۷۸۱۷:۰۹:۱۵ ۱۳۹۷/۶/۲۶
صدهزار تا لایک طلایی
کلاسی نوجاباما-JB97DH3بیمه azki

پربحث‌های امروز

 1. عضو کمیسیون صنایع مجلس: برخی‌ها ‌از ۱۰۰ ‌تا ۵۰۰ میلیارد تومان ارز خریدند‌ اما هیچ ارزی مبادله نشد‌

 2. واگذاری جنجالی سهام صندوق فولاد؛ از عرضه زیر قیمت تا تخلف در فروش بلوکی سهام

 3. یارانه نقدی مهرماه واریز شد

 4. معاون وزیر نفت خبر داد: آخرین میزان تولید نفت ایران/ توتال اسناد فنی فاز ۱۱ را به CNPC تحویل داد

 5. انتخابات میان دوره‌ای کنگره آمریکا؛ همه پرسی درباره ترامپ و سرانجام تحریم‌ها علیه ایران

 6. انگشت اتهام بازار سرمایه به سمت حقوق‌ها

 7. لغزش پول در آستانه ورود به بانک‌ها

 8. گلاره و آرزویی که محقق شد

 9. چرا این ویترین‌ها خالی شده‌اند؟

 10. نماینده ایران در سازمان ملل: آمریکا قاتل 66 کودک ایرانی است

 11. ۸۹ حضور کی‌روش روی نیمکت ایران/ ادامه پیروزی‌های کم گل!

 12. رامبد جوان: «قانون مورفی» تازگی دارد

 13. المیادین: بولتون به بن‌سلمان گفته آمریکا تمام جزئیات قتل خاشقچی را می‌داند

 14. خبر بد برای پرسپولیس/ گادوین منشا مصدوم شد

 15. قارچ‌هایی که به دلیل عفونت در مغز رشد می‌کنند/ دمل‌های چرکی مغز را در نطفه خفه کنید

 16. چرا ساختمان بهشت بعد از قالیباف آرام نگرفت؟

 17. ماکرون از تصمیم اروپایی‌ها برای تعلیق سفرهای سیاسی به عربستان خبر داد

 18. از جمال عبدالناصر تا جمال خاشقچی؛ مرور طرح ترور آل سعود برای مخالفان

 19. گاردین: انگیزه ترامپ از همسویی با سعودی، براندازی در ایران است

 20. یوسفی: السد در تهران بسیار خطرناک است/ پرسپولیس مقابل نود ارومیه به هم ریخته بود

 21. روایتی تکان‌دهنده از حرمسرای قذافی

 22. ماجرای عجیب گلزنی محمد انصاری و خوشحالی پس از گل+ عکس

 23. انتقام و غول‌کشی گوش شکسته‌ها در سرزمین دانوب!

 24. معمای گنج همدان+ عکس

 25. آیا سربازی 24 ماه می‌شود؟

پربحث‌های دیروز

 1. دخیل بر آستان «سلبریتی»ها!

 2. نگذاشتند درباره"سیف" به رئیس‌جمهور تذکر دهم

 3. تشکیل اتاق جنگ اقتصادی/ با چه راهکاری دولت و مسئولین می‌توانند کشور را از شرایط خطیر کنونی عبور دهند؟

 4. حاجی‌بابایی: برخی افراد با دریافت ۲۴۰ میلیون یورو ارز ‌حتی یک قلم کالا هم وارد نکرده‌اند‌

 5. امشب در سر شوری دارم !

 6. مرگ مشکوک یکی از 15 مظنون قتل خاشقچی

 7. غذای ملی این کشور زیبا «کله پاچه» است  

 8. امیرعبداللهیان: ترور خاشقچی توسط سعودی دور از انتظار نیست

 9. اقدام جدید آلمان علیه عربستان

 10. علت شوره سر چیست؟

 11. نقشه داعش برای هدف قرار دادن بیجی نقش بر آب شد

 12. سردار پاکپور: تروریست‌ها وحدت مردم را هدف قرار داده اند

 13. فرود اضطراری پرواز تهران - بوشهر در شیراز

 14. کتف کامیابی‌نیا جا انداخته شد

 15. عمران خان برای دومین بار در یکماه به ریاض سفر می کند

 16. استراو: سیاست خارجی آمریکا در قبال ایران اشتباه جدی است

 17. پوتین: سیاست تحریمی آمریکا علیه ایران اشتباهی بزرگ است/ متقاعد کردن ایران برای خروج از سوریه وظیفه ما نیست

 18. فرانسه: هدف سازوکار ویژه مالی اتحادیه اروپا فراتر از ایران است

 19. المپیک جوانان آرژانتین؛ محمدی طلایی شد

 20. خواب شیرین هنگام سخنرانی جهانگیری در همایش  

 21. پرچم عربستان عوض شد/ کنایه‌های تصویری روزنامه‌نگاران جهان به آل‌سعود   

 22. نرخ برابری دلار دربرابر یورو ۵۰ درصد کاهش خواهد یافت

 23. ضرغامی: پس از عاشورای ۸۸ بسیاری از دست‌های پشت پرده رو شد

 24. آمریکا بسیج ایران را متهم به آموزش کودکان سرباز کرد

 25. دستمزد شبی ۳۰ میلیون تومانی مهناز افشار در «بینوایان»!

پربحث‌های هفته

 1. حضور زنان در ورزشگاه آزادی هیچ توجیه شرعی ندارد

 2. روحانی: به محض انتخاب من در سال ۹۲ قیمت دلار پایین افتاد، بازار آرام شد و امیدها بالا رفت/ به عنوان رئیس‌جمهور لیست قیمت اجناس را هر روز می‌بینم و می‌دانم وضع زندگی مردم چگونه است

 3. خیز نامحسوس دولت برای افزایش قیمت بنزین/ زمینه سازی دولت برای برگرداندن کارت سوخت/ مردم قربانی سیاست هویج و چماق

 4. قالیباف: نشستگانِ محترم و مسئول، لطفا برخیزید و اقدامی کنید+ عکس

 5. آقای رییس‌جمهوری! چرا نباید...

 6. محمود بهمنی: FATF را نمی‌توان به دلار وصل کرد/ با مدیریت عرضه و تقاضا قیمت دلار را بر روی ۲۹۰۰ تا ۳۰۰۰ تومان نگه داشتیم

 7. روحانی با پیشنهاد افزایش حقوق کارمندان موافقت کرد

 8. ابلاغ حکم ۷ ماه حبس قطعی حسن عباسی

 9. بهشت جای چه افرادی است؟/ آیا امکان دارد که غیرمسلمانان نیز وارد بهشت شوند؟

 10. سایه شهاب ایرانی بر آسمان حیفا و تل‌آویو + تصاویر

 11. پسته در بازار تهران کیلویی ۱۰ دلار

 12. لوطیان جاده‌ها یا مرگ قانون؟!/ سمندی که یخچال فریزر است!

 13. فرمانده ناجا: خاوری را می‌توانیم یک‌هفته‌ای بازداشت کنیم

 14. توکلی: سیاست تثبیت نرخ ارز و تخصیص اداری باید اعمال شود/ دولت اعلام کند بازار غیررسمی ارز را به هیچ وجه تحمل نخواهد کرد

 15. آیا قالیباف از کشور خارج شده است؟ + عکس

 16. اسامی ۹۶ نماینده مخالف لایحه CFT + اسامی غایبین

 17. تهاجم معماری «سبک اروپایی» به شهر قم!  

 18. اتهام‌زنی آمدنیوز به الف؛ قالیباف به الف سفارش خبر داد!

 19. نامه سرگشاده آیت‌الله مکارم شیرازی به رئیس قوه قضائیه؛ بیانات جنابعالی قانع کننده نبود

 20. دهک‌های پایین زیر چرخ‌های رکود تورمی و نیاز به سیاست‌های جبرانی

 21. خرید نفت کره‌جنوبی از ایران به صفر رسید

 22. واکنش مطهری به دادستان کل درباره حضور زنان در ورزشگاه‌ها

 23. فیش حقوقی مدیری که حاشیه‌ساز شد +عکس

 24. افشانی رفتنی شد؛ آغاز دوباره ماراتن انتخاب شهردار/گزینه های احتمالی برای حضور در بهشت/ محسن هاشمی شهردار می شود؟

 25. قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان، بازی های سیاسی و اشتیاق عجیب مدیران برای خدمت به مردم!

گوشی شاپ

پربحث‌های اخیر

 1. انتخابات میان دوره‌ای کنگره آمریکا؛ همه پرسی درباره ترامپ و سرانجام تحریم‌ها علیه ایران

 2. المیادین: بولتون به بن‌سلمان گفته آمریکا تمام جزئیات قتل خاشقچی را می‌داند

 3. ماکرون از تصمیم اروپایی‌ها برای تعلیق سفرهای سیاسی به عربستان خبر داد

 4. از جمال عبدالناصر تا جمال خاشقچی؛ مرور طرح ترور آل سعود برای مخالفان

 5. گاردین: انگیزه ترامپ از همسویی با سعودی، براندازی در ایران است

 6. روایتی تکان‌دهنده از حرمسرای قذافی

 7. نیویورک‌تایمز: سران عربستان یکی از مقامات اطلاعاتی و از مشاوران بن‌سلمان را مقصر قتل خاشقچی معرفی می‌کنند

 8. نقشه داعش برای هدف قرار دادن بیجی نقش بر آب شد

 9. عمران خان برای دومین بار در یکماه به ریاض سفر می کند

 10. استراو: سیاست خارجی آمریکا در قبال ایران اشتباه جدی است

 11. پوتین: سیاست تحریمی آمریکا علیه ایران اشتباهی بزرگ است/ متقاعد کردن ایران برای خروج از سوریه وظیفه ما نیست

 12. فرانسه: هدف سازوکار ویژه مالی اتحادیه اروپا فراتر از ایران است

 13. پرچم عربستان عوض شد/ کنایه‌های تصویری روزنامه‌نگاران جهان به آل‌سعود   

 14. آمریکا بسیج ایران را متهم به آموزش کودکان سرباز کرد

 15. نظامیان سعودی به منطقه شیعه‌نشین «قطیف» یورش بردند+تصاویر

 16. ترامپ؛ مکزیک را به اعزام ارتش تهدید کرد

 17. جو بایدن: اتهام‌های وارده به سعودی‌ها درباره خاشقچی، با رفتار آنها همخوانی دارد

 18. وزیر خزانه‌داری آمریکا هم از حضور در کنفرانس سرمایه‌گذاری عربستان انصراف داد

 19. یهودیان آمریکا از ترامپ رضایت ندارند در انتخابات به یک دموکرات رای می‌دهند

 20. زائران با مدارک رسمی و معتبر به مرز شلمچه مراجعه کنند

 21. سید حسن نصرالله: طرحهای فتنه افکنانه را همانند قبل خنثی خواهیم کرد

 22. مسکو و آنکارا زمان اجرای «توافق ادلب» را تمدید کردند

 23. ضرب‌الاجل ۷۲ ساعته واشنگتن به ریاض

 24. پوتین: روسیه اجازه نداد که دولت سوریه سقوط کند

 25. والی، رئیس امنیت ملی و فرمانده پلیس قندهار کشته شدند

پربحث‌های دیروز

 1. مرگ مشکوک یکی از 15 مظنون قتل خاشقچی

 2. امیرعبداللهیان: ترور خاشقچی توسط سعودی دور از انتظار نیست

 3. اقدام جدید آلمان علیه عربستان

 4. نقشه داعش برای هدف قرار دادن بیجی نقش بر آب شد

 5. عمران خان برای دومین بار در یکماه به ریاض سفر می کند

 6. استراو: سیاست خارجی آمریکا در قبال ایران اشتباه جدی است

 7. پوتین: سیاست تحریمی آمریکا علیه ایران اشتباهی بزرگ است/ متقاعد کردن ایران برای خروج از سوریه وظیفه ما نیست

 8. فرانسه: هدف سازوکار ویژه مالی اتحادیه اروپا فراتر از ایران است

 9. پرچم عربستان عوض شد/ کنایه‌های تصویری روزنامه‌نگاران جهان به آل‌سعود   

 10. آمریکا بسیج ایران را متهم به آموزش کودکان سرباز کرد

 11. نظامیان سعودی به منطقه شیعه‌نشین «قطیف» یورش بردند+تصاویر

 12. ترامپ؛ مکزیک را به اعزام ارتش تهدید کرد

 13. جو بایدن: اتهام‌های وارده به سعودی‌ها درباره خاشقچی، با رفتار آنها همخوانی دارد

 14. وزیر خزانه‌داری آمریکا هم از حضور در کنفرانس سرمایه‌گذاری عربستان انصراف داد

 15. یهودیان آمریکا از ترامپ رضایت ندارند در انتخابات به یک دموکرات رای می‌دهند

 16. زائران با مدارک رسمی و معتبر به مرز شلمچه مراجعه کنند

 17. سید حسن نصرالله: طرحهای فتنه افکنانه را همانند قبل خنثی خواهیم کرد

 18. مسکو و آنکارا زمان اجرای «توافق ادلب» را تمدید کردند

 19. ضرب‌الاجل ۷۲ ساعته واشنگتن به ریاض

 20. پوتین: روسیه اجازه نداد که دولت سوریه سقوط کند

 21. والی، رئیس امنیت ملی و فرمانده پلیس قندهار کشته شدند

 22. تحقیقات پرونده خاشقچی؛ پلیس ترکیه دو منطقه جدید در استانبول را تفتیش می‌کند

 23. تصویب طرح تامین امنیت اربعین در کربلای معلی/ ممنوعیت پرواز پهپاد و کواد کوپتر

 24. چه کسی از جنگ حماس و اسراییل سود می‌برد؟

 25. جنیو عبدو: در عراق نفوذ ایران و شکست آمریکا را دیدم

پربحث‌های هفته

 1. شوخی زشت سناتور آمریکایی: شاید دی‌ان‌ای من ایرانی باشد؛ وحشتناک است!

 2. اعتراف سفیر عربستان در ترکیه به قتل جمال خاشقچی + جزئیات

 3. شاخ و شانه العربیه برای ترامپ؛ نفت 200 دلاری در انتظارتان است

 4. آمریکا تحریم‌های جدیدی را علیه ایران اعلام کرد

 5. وقتی وقاحت رئیس‌جمهور آمریکا از حد می‌گذرد

 6. آل‌سعود با بن‌بستی بی‌سابقه مواجه است؛ آیا ریاض برای مقابله با ترامپ، با تهران آشتی می‌کند؟

 7. چالش ناپدید شدن خاشقچی و آینده سیاسی ولیعهد عربستان/ آیا محمدبن سلمان قربانی می شود؟

 8. سرانجام بسته پیشنهادی اروپا برای مقابله با تحریم‌های ثانویه آمریکا/ وعده‌های اروپایی‌ها محقق می‌شود؟

 9. عربستان در سراشیبی سقوط

 10. توضیح سناتور آمریکایی درباره سخنان توهین‌آمیز علیه ایرانی‌ها: جوک گفتم

 11. ایران ناگهان بزرگترین خریدار سویای آمریکا شد

 12. پلیس ترکیه: خاشقچی در داخل ساختمان کنسولگری سعودی کشته شده است

 13. وزیر خارجه انگلیس: اگر خاشقچی را نکشته‌اند، پس او کجاست؟

 14. روزنامه ترکیه‌ای قاتل خاشقچی را معرفی کرد

 15. واکنش مقتدی صدر به اظهارات ترامپ درباره قتل خاشقچی

 16. انتشار نوار صوتی تکان دهنده مربوط به قتل خاشقچی

 17. ظهور شاهزاده تاریکی از استانبول؛ ادامه زنجیره ناکامی‌های ولی‌عهد جوان سعودی

 18. بازی جدید ترامپ برای رهایی بن سلمان از ماجرای خاشقچی

 19. ترامپ: ایران باید با ما توافق واقعی کند نه معامله‌ای طنز مثل برجام

 20. خبر خوش سپاه پاسداران از هلاکت امیر داعش و طراح اصلی جنایت تروریستی اهواز در عملیات نیروهای مقاومت

 21. برایان هوک: هدفمان رساندن صادرات نفت ایران به صفر است

 22. مشاور ملک عبدالله: «خاشقجی» به قتل رسیده و جسدش از ترکیه خارج شده است

 23. واکنش نماینده ایران به ادعای امارات درباره جزایر۳گانه ایران+فیلم

 24. نظافتچی‌ها و پاکسازی کنسولگری از سرنخ‌های قتل خاشقجی+ عکس

 25. از شایعه تا واقعیت توئیت‌های ضدایرانی رئیس‌جمهور عراق

آخرین عناوین