حمله موشکی سپاه به مقر حزب دموکرات کردستان و پیام جمهوری اسلامی به آمریکا و متحدانش

امیر مسروری،   3970625061 ۱۰ نظر، ۳ در صف انتشار و ۶ تکراری یا غیرقابل انتشار
حمله موشکی سپاه به مقر حزب دموکرات کردستان و پیام جمهوری اسلامی به آمریکا و متحدانش

با تغییر راهبردهای آمریکا در غرب آسیا و حضور نظامی در این منطقه، محیط پیرامونی جمهوری اسلامی ایران به یک تهدید بالقوه برای امنیت ملی آن تبدیل شد. آمریکایی ها با حضور در نوار مرزی ایران تصور می کردند که طرح مهارِ محور شرارت را از مبدا شروع کردند و قطعا ایران دیگر نخواهد توانست نفوذ اجتماعی اش را در غرب آسیا گسترش دهد. اما واشنگتن یک خطای مهم و استراتژیک نشان داد.

آن ها با دستان خودشان دو عنصرِ محیطی ایران را حذف کردند و با عدم ثبات در دو کشور به ایران این فرصت را دادند تا نفوذ ژئوپلیتیک خود را گسترش دهد و با استفاده از همگرایی فرهنگی و باورهای اعتقادی در عراق و سوریه و لبنان، نفوذ خود رابه مدیترانه برساند.

درواقع ایران از بستر تهدید یک فرصت ایجاد کرد و موجب شد آمریکایی ها در پروژه محدود سازی ایران نه تنها شکست بخورند بلکه این واشنگتن بود که درمحدودیت های استراتژیک قرار گرفت. از سال گذشته اما نگاه آمریکایی ها در منطقه عوض شد. آن ها به این جمع بندی رسیدند پس از شکست داعش، دلیلی بر ماندن در منطقه وجود ندارد و طرح ایران برای افزایش هزینه تحرک استراتژیک واشنگتن موفقیت آمیز بوده و طرف آمریکایی قدرت یک جنگ جدید آن هم به طور مستقیم با ایران را ندارد.

بر همین اساس با تجربه از جنگ داعش با دولت مرکزی عراق و سوریه و رصد تحرکات نظامی – امنیتی ایران به این جمع بندی رسیدند که از راهبرد « هزینه سازی» برای حضور نظامی ایران در پسا مرزهای خود استفاده نکنند.

این راهبرد تا حدودی موفقیت آمیز بود. تلفیق این راهبرد با یک خط قدیمی داخلی موجب شد، سال گذشته ناگهان میان شعارهای اقتصادی و معیشتی در دی 96،شعار نه غزه نه لبنان سرداده شود. طرحی که از آن باید به عنوان قطع دستِ اژدها نام برد. آمریکایی ها معتقدند هر کاری کنند دست اژدها دوباره رشد می کند مگر این که سر این اژدها را هدف قرار دهند و از داخل نابود سازند.

 افزایش کانون های درگیری و فعال سازی هسته های خاموش سازمان منافقین و بعضی از عناصر سلطنت طلب توانست چندین شهر را در سال 96 با خود همراه سازد و کشور در معرض چالش امنیتی قرار گیرد اما اشتباهات راهبردی و تند شدن فضای امنیتی ظرف مدت کوتاهی، همراهی مردم را به دنبال نداشت و پروژه قطع دست اژدها ناکام ماند. طرف آمریکایی نیز فهمید تا زمانی که با ایران همزمان در داخل، محیط مرزی و خارج از مرزها درگیر نشود نمی تواند جمهوری اسلامی ایران را به سمت بحران سوق دهد.

بر همین اساس برای داخل ایران برنامه ریزی جامعی شد که می توان به بحران سازی اقتصادی و امنیتی و حتی استفاده از پوشش اصناف برای آشوب های خیابانی اشاره کرد.

در محیط خارجی نیز تسلیح گروه های معارض محور مقاومت و فشار خارجی به عناصر سیاسی برای مقابله با ایران همانند فشار به حیدرالعبادی برای پیوستن به تحریم ایران یا ایجاد چالش در دولت سازی لبنان پس از انتخابات یا حتی وعده های مختلف به دمشق برای بازسازی دستور کار قرار گرفت که بعضی موفق و بعضی دیگر ناکام ماند اما محیط مرزی متفاوت است.

گزارش ها حاکی از افزایش چشمگیر درگیری های مرزی در جنوب شرق، جنوب غرب و نوار غربی کشور است. گروه هایی که پیش از این رسما بیانیه پایان جنگ نظامی را با ایران صادر کرده بودند، ناگهان فراخوان نبرد نظامی با تهران صادر می کنند و مدعی هستند وقت مقابله با ایران برای بحران سازی امنیتی است. اتاق این عملیات در دو شهر منطقه غرب آسیا تشکیل می شود و یکی از این مراکز در اربیل مستقر شد. متاسفانه فشارهای پس از همه پرسی بارزانی به جای آن که او را سر عقل بیاورد، ترسش را برای از دست دادن قدرت بیشتر کرده و با وعده واشنگتن به دام یک طرح ضد ایرانی افتاد.

مسعود بارزانی با همکاری آمریکا بزرگ ترین سرکنسول گری آمریکا را در منطقه اربیل کلید زد و قرار است این مرکز به عنوان بزرگ ترین مجموعه دیپلماتیک کنسولی آمریکا شناخته شود. در کنار آن آموزش پیشمرگه ها در اختیار ارتش آمریکا قرار گرفت و شاهد افزایش حجم تسلیحات به کردستان عراق به بهانه تجهیز پیشمرگه ها بودیم.در چنین شرایطی چند حمله مهم توسط چند گروه شبه نظامی تروریستی در منطقه غربی کشورمان  رخ داد. پژاک که پیش از این در حمله به مقر تپه جاسوسان خسارت فراوانی متحمل شده بود، به داخل ایران وارد شد و بیش از خرابکاری ابزارهای راه سازی، به ترور و تیراندازی به سوی شهروندان غیر نظامی کرد روی آورد.

حزب دموکرات کردستان ایران و حزب دموکرات کردستان ( حدکا و حدک) که پیش از این با ایران توافق کرده بود نبرد نظامی نداشته باشد، به سلاح روی آورد و چندین مقر نظامی و یک روستا را هدف حمله خود قرار داد. در کنار آن عناصر کومله که سابقه جنایتکاری فراوانی در تاریخ کردستان داشتند فعال شدند و عناصری را جذب کردند و چند عملیات خرابکاری انجام دادند.

این رویکرد نشان داد کردستان در معرض خطر جدی قرار دارد و می رود به سمتی که اگر تهران، رفتار مناسبی نشان ندهد شاهد درگیری های مشابه سال ۵۷ و ۵۸ باشیم. درگیری هایی که هزاران شهروند بی گناه کرد را با حملات تروریستی این گروه ها به کام مرگ کشاند و به شهادت رساند. در همین زمینه تهران تصمیم سختی گرفت. هفت موشک کوتاه برد فاتح 110 با دقت بالا و اشراف اطلاعاتی به کردستان عراق شلیک شد. دو تیر از این موشک ها به مقر فرماندهی  جلسات سران حدکا و حدک اصابت کرد و پنج تیر به فاصله دقیق به مرکز آموزشی این حزب در کردستان عراق خورد.

بررسی ها نشان می دهد هرچقدر مسئولان کشورمان در پروژه ناآرامی های داخلی سعی کردند از برخورد سخت بکاهند، در موضوعات مرزی و محیط پیرامونی جدی هستند. صحبت های سردار جعفری (فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی) نشان می دهد، ایران در مواجهه با پروژه نوار مرزی و ایستادگی آمریکا در منطقه برای افزایش هزینه های امنیتی، بسیار جدی است. تحلیل راهبرد مسئولان کشورمان نشان دهنده این است که تهران به طور جدی با گروه های مرزی برخورد می کند و مایل نیست با صبر نظاره گر اقدامات تروریستی باشد. مشکلات داخلی مانع از اقدام سخت نمی شود و برنامه ریزان مقابله با ایران تصور نمی کردند این برخورد با همراهی افکار عمومی مواجه شود.

آن ها معتقد بودند با فشار مرزی و محیط پیرامونی و درگیر سازی و حمله سراسری به دست های اژدها و مغز او، در سیستم تصمیم گیری تهران ایجاد اختلال می کند و می توانند ایران را به بحرانی شبیه سوریه آلوده کنند. در حالی که اقدامات تروریستی مرزی با همراهی افکار عمومی داخل مواجه نشد و بالعکس پاسخ نظامی خواسته عمومی مردم برای تامین امنیت بود.

درواقع به نظر می رسد حمله موشکی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به مقر حزب دموکرات کردستان ایران (حدکا)، سه پیام را برای سه بازیگر به‌همراه داشت؛ این پیام به آمریکا و متحدانش منتقل شد که جمهوری اسلامی درخصوص مسائل مرتبط با امنیت ملی خود در مناطق مرزی، حساس است و به نقش‌آفرینی برخی گروهک‌ها که در چارچوب راهبرد آمریکا علیه ایران، در پی بی‌ثبات‌سازی و ناامن‌سازی این مناطق هستند قاطعانه پاسخ می‌دهد.

دولت عراق و مقامات اقلیم کردستان عراق نیز  باید برای برخورد با گروهک‌هایی که از درون خاک عراق، امنیت ملی ایران را مورد تهدید قرار می‌دهند اهتمام بیشتری داشته باشند و در نهایت، گروهک‌های ضد انقلاب نه‌تنها در نواحی مرزی با سد آهنین نیروهای نظامی ایران مواجه می‌شوند، بلکه مقرهای آنان در خاک کشوری دیگر هم می‌تواند هدف حمله‌ قرار گیرد و ابزارهای این حمله به راحتی در اختیار نیروهای نظامی ایران است.

خلاصه آن که خیالمان از تهدیدهای خارجی می تواند راحت باشد اما باید حواس مسئولان به شکاف های اجتماعی که بسیاری از آن ها قابل ترمیم نیز نیست، باشد. شکاف هایی که با سوءتدبیر می تواند فراگیر شود و بر امنیت ملی ایران اثر منفی بگذارد.

عناوین مرتبط

۱۸ آذر ۱۳۹۷چرا ترامپ خود را به دیوانگی می‌زند؟
۱۸ آذر ۱۳۹۷آمریکا علیه اوپک‌!
۱۸ آذر ۱۳۹۷کره شمالی درخواست مقام‌های آمریکایی‌ها برای دیدار را نادیده گرفته است
۱۷ آذر ۱۳۹۷آمریکا از افغانستان خارج شود، ۱۱ سپتامبر دیگری اتفاق می‌افتد!
۱۷ آذر ۱۳۹۷پرواز هواپیمای جاسوسی آمریکا بر فراز پایگاه‎های نظامی روسیه
۱۷ آذر ۱۳۹۷روحانی: با تضعیف ایران، خیلی‌ها در امان نخواهند بود/ اجازه نخواهیم داد آمریکا از هزینه خسارت‌ها و ویرانی‌ها بگریزد
۱۷ آذر ۱۳۹۷ظریف: آمریکایی‌ها برای ایجاد مزاحمت در روابط ایران و اروپا تلاش می‌کنند
۱۷ آذر ۱۳۹۷ناکامی حامی بزرگ و آغاز روند نابودی و زوال اسرائیل
۱۷ آذر ۱۳۹۷آیا دونالد ترامپ یک برتری طلب سفیدپوست است؟
۱۷ آذر ۱۳۹۷دانشجویان آمریکایی چه امکانات تفریحی دارند؟
۱۵ آذر ۱۳۹۷واشنگتن تاجر نزدیک به «هیلاری کلینتون» را به نقض تحریم‌های ایران متهم کرد
۱۵ آذر ۱۳۹۷آمریکا دیدار وزیر انرژی سعودی با «برایان هوک» را تایید کرد/ ریاض تکذیب کرد

دیدگاه کاربران

ناشناس۵۵۰۶۰۹۱۲:۰۱:۰۸ ۱۳۹۷/۶/۲۵
موشک ها ضامن امنیت ملی ما هستند و هرگونه مذاکره و معامله درباره برنامه موشکی باعث گسترده شدن سایه جنگ بر سر کشور خواهد شد.
احسان۵۵۰۶۴۹۱۲:۲۹:۰۶ ۱۳۹۷/۶/۲۵
تحلیل جالب و زیبایی بود. ممنون. سوالی دارم. چرا هر کسی شعار نه غزه نه لبنان بگه شما ربطش میدی به آمریکا؟ ..
ناشناس۵۵۰۷۹۳۱۳:۴۸:۰۶ ۱۳۹۷/۶/۲۵
شعار نه غزه نه لبنان در جهت منافع رژیم کودک کش صهیونیستی و امریکاست و فهم این مطلب خیلی سخت نیست .
ناشناس۵۵۰۸۵۰۱۴:۲۶:۳۵ ۱۳۹۷/۶/۲۵
جوابت تو خود سوال هست، چون این شعار یعنی تضمین امنیت اسراییل و دوستانش... البته میدونم که میدونید ولی علت چیز دیگری است...
ناشناس۵۵۱۰۳۶۱۵:۴۹:۰۹ ۱۳۹۷/۶/۲۵
برای اینکه این شعار هدفش گرفتن فشار از رژیم اشغالگر قدس است که این خود در راستای سیاست آمریکا و صهیونیسم است.
محمد ایرانی۵۵۰۶۵۵۱۲:۳۲:۳۳ ۱۳۹۷/۶/۲۵
چرا سپاه ریشه این راهزنان تروریست را که هر از چند گاهی سربازان مرزبان و جوان ما را به شهادت میرسانند نمیخشکاند؟ آیا ما اینقدر کشور ضعیفی هستیم که تعدادی یاغی مسلح تروریست جرات پیدا میکنند و به خاک کشور وارد شده و اقدام نظامی میکنند؟
محمد قاسمی۵۵۰۷۶۱۱۳:۲۹:۵۵ ۱۳۹۷/۶/۲۵
بار ها و بارها ساختمان مورد حمله رو دیدم چقدر حس غرور بهم دست میداد وقتی دقت موشک و قدرت فشار روی پرتاپ رو دیدم جاویدان ایران
ناشناس۵۵۰۹۵۴۱۵:۰۹:۵۴ ۱۳۹۷/۶/۲۵
ازاین مقاله فقط پاراگراف آخر : باید حواس مسئولان به شکاف های اجتماعی که بسیاری از آن ها قابل ترمیم نیست، باشد. شکاف هایی که با سوءتدبیر می تواند فراگیر شود و بر امنیت ملی ایران اثر منفی بگذارد.
ناشناس۵۵۱۲۴۸۱۸:۱۴:۱۵ ۱۳۹۷/۶/۲۵
این رازدیم تا صدایش را امریکا واسراییل بشنوند و بدانند روزی هم خودشان از موشک های سپاه در امان نخواهند بود.
حتی۵۵۲۷۷۸۱۷:۰۹:۱۵ ۱۳۹۷/۶/۲۶
صدهزار تا لایک طلایی

پربحث‌های اخیر

 1. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 2. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 3. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 4. مثل «لیلا حاتمی» نباشیم!

 5. ۵۰ درصد مجلس به دنبال سقوط نظام هستند!  

 6. چرا ترامپ خود را به دیوانگی می‌زند؟

 7. خاطره‌ای از لحظه اعدام سردار ملی ایران + عکس

 8. ایران خودرو لیاقت حمایت ندارد  

 9. جلیلی: برخی مسئولان تازه به شناخت ۷۰ سال پیش دانشجویان از آمریکا رسیدند/ حفظ برجام با جیب ملت ایران خوابی است که برای اروپا تعبیر نخواهد شد

 10. محدودیت تراکنش بانکی برای هر کدملی آغاز شد/ سقف تراکنش ۱۰۰ میلیون تومان در ۲۴ ساعت

 11. دهقان: عقب‌نشینی مقابل آمریکا پایانی نخواهد داشت/ کنار آمدن با آمریکا یعنی جنگ داخلی و فروپاشی در کشور

 12. گراهام: آمریکا نبود، ظرف یک هفته همه در عربستان فارسی حرف می‌زدند

 13. قالیباف: مردم نباید هزینه خطای مدیریتی را بدهند/ شهردار تهران اصلا نمی‌دانست خط هفت مترو کجاست!

 14. اگر به این ۷ دلیل ازدواج می کنید، شاید شکست بخورید

 15. جهانگیری: مردم نباید برای کالاهای شب عید دغدغه داشته باشند

 16. واکنش عجیب مهناز افشار به خبر احضارش  

 17. تسهیلات ساخت مسکن ۱۱۰ میلیون تومان شد

 18. حکم اعدام باقری‌درمنی تایید شد/ پاسخ ظریف به نامه دادستان بدون ارائه اسناد/ آخرین وضعیت پرونده سیف

 19. معاون روحانی: فساد اصلی ناشی از ساختار دولت است

 20. واکنش سیداحمد خمینی به انتشار عکسی جنجالی تفریح لاکچری

 21. سخنگوی قوه قضائیه: پرونده عراقچی ۹ متهم دارد/ دادگاه علنی با اجازه قاضی

 22. حکم مدیر جدید شبکه افق صادر شد

 23. ثبت تصویر پلنگ در منطقه حفاظت‌شده طارم

 24. تکرار صحنه‌های ۸۸ ایران در فرانسه  

 25. برنامه دولت برای افزایش یارانه نقدی نیازمندان در سال ۹۸

پربحث‌های دیروز

 1. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 2. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 3. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 4. مثل «لیلا حاتمی» نباشیم!

 5. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

 6. ۵۰ درصد مجلس به دنبال سقوط نظام هستند!  

 7. واکنش سازمان حمایت به افزایش قیمت برخی خودروها

 8. طرح انتقال آب از دریای خزر به سمنان از سر گرفته شد

 9. مدیرعامل جدید شستا انتخاب شد + سوابق

 10. پایان شنبه سیاه در فرانسه با ۱۴۰۰ بازداشتی و ۱۴۰ مجروح

 11. نه چپ نه راست، دعوت به ساختارشکنی

 12. شرکت بول فرانسه مدعی طلب 1.9 میلیون یورویی از سازمان مالیاتی شد +سند

 13. چرا ترامپ خود را به دیوانگی می‌زند؟

 14. خاطره‌ای از لحظه اعدام سردار ملی ایران + عکس

 15. ایران خودرو لیاقت حمایت ندارد  

 16. چرا نرخ دلار پایین آمد اما اجناس ارزان نشد؟

 17. جلیلی: برخی مسئولان تازه به شناخت ۷۰ سال پیش دانشجویان از آمریکا رسیدند/ حفظ برجام با جیب ملت ایران خوابی است که برای اروپا تعبیر نخواهد شد

 18. محدودیت تراکنش بانکی برای هر کدملی آغاز شد/ سقف تراکنش ۱۰۰ میلیون تومان در ۲۴ ساعت

 19. دهقان: عقب‌نشینی مقابل آمریکا پایانی نخواهد داشت/ کنار آمدن با آمریکا یعنی جنگ داخلی و فروپاشی در کشور

 20. تردید در حسن نیت یک ادعا

 21. در طبقات منفی تهران چه می‌گذرد؟  

 22. گراهام: آمریکا نبود، ظرف یک هفته همه در عربستان فارسی حرف می‌زدند

 23. قالیباف: مردم نباید هزینه خطای مدیریتی را بدهند/ شهردار تهران اصلا نمی‌دانست خط هفت مترو کجاست!

 24. اگر به این ۷ دلیل ازدواج می کنید، شاید شکست بخورید

 25. جهانگیری: مردم نباید برای کالاهای شب عید دغدغه داشته باشند

پربحث‌های هفته

 1. خانم سلحشوری چادر حرمت دارد؛ لطفا صداقت داشته باشید

 2. پاسخ جالب مردم درباره نمایندگان مجلس؛ استعفا بدید/ مشکل ما رفع حصر است؟  

 3. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 4. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 5. استعفای دسته‌ جمعی ۱۸ نماینده مجلس + عکس

 6. حیف از نام هنرمند که برای سلبریتی‌های بی‌سواد استفاده می‌شود   

 7. بخش دوم/ گفت‌وگو با مردم درباره نمایندگان مجلس؛ از دختر صفدر حسینی تا نمایندگانی که اسم‌شان را هم نمی‌دانیم  

 8. نماینده مجلس: به FATF رای می‌دهم؛ تا بیشتر بسوزید!  

 9. آقای مطهری! این ادعاها بدون استدلال پذیرفتنی نیست

 10. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 11. عامل آتش زدن مردم در پارکها دستگیر شد+ فیلم

 12. مشاور نوبخت: مشکلات اقتصاد ایران، داخلی است نه سیاست خارجی/ باید از نفت فاصله بگیریم و پایه‌های مالیاتی را افزایش دهیم/ چون می‌دانند وابسته‌ایم، تحریم می‌کنند

 13. تلاش گسترده خودروسازان برای آزادسازی قیمت خودرو در بازار رها شده/ قیمت خودرو گران خواهد شد؟ نظر دولت چیست؟

 14. هشدار توکلی به روسای قوای سه‌گانه: از نارضایتی مردم مستضعف بپرهیزید/ از سیاست‌های صندوق بین‌المللی پول دست بشویید/ برای عبور از بحران فکری کنید

 15. روحانی با افزایش قیمت خودرو مخالفت کرد

 16. حرف های یک مهندس برق مملکت

 17. انتقاد کرباسچی از دوچرخه سواری پیروز حناچی  

 18. در دنیای پروانه سلحشوری‌ها، سمیه حیدری باشید  

 19. یادداشت حسین شریعتمداری/ فقط روماتیسم را می‌شناسم!

 20. آزمایش موشکی ایران و نقشه جدید آمریکا/ همراهی اروپا با ترامپ

 21. قالیباف: در اقتصاد کارنامه قابل قبولی نداریم/ با بی‌تدبیری‌تان طبقه متوسط را هر روز ضعیف‌تر می‌کنید

 22. تکرار حادثه تلخ مدرسه معین/ 4 دانش آموز اصفهانی قربانی آزار جنسی

 23. مثل «لیلا حاتمی» نباشیم!

 24. خودروسازان قیمت‌ها را افزایش دادند؛ سازمان حمایت هنوز مشغول محاسبه است

 25. چند نکته در مورد بازار خودرو

پربحث‌های اخیر

 1. چرا ترامپ خود را به دیوانگی می‌زند؟

 2. گراهام: آمریکا نبود، ظرف یک هفته همه در عربستان فارسی حرف می‌زدند

 3. تکرار صحنه‌های ۸۸ ایران در فرانسه  

 4. الگوبرداری ماکرون از صدام

 5. آنچه درباره اعتراضات فرانسه نمی‌دانیم

 6. لودریان: ترامپ در امور داخلی فرانسه دخالت نکند

 7. کاخ سفید یا کاخ سعود؟!

 8. تیراندازی در نزدیکی رام‌الله و زخمی شدن ۹ شهرک‌نشین

 9. واکنش پدافندی سوریه به موشک‌های مهاجم در فرودگاه دمشق

 10. امیر عبداللهیان؛ از شورای همکاری خلیج فارس نه «شورا» مانده و نه «همکاری»

 11. نامزد خاشقچی درخواست ترامپ را رد کرد

 12. تحلیل رسانه اسرائیلی از نمایش قدرت و ثبات ایران

 13. احتمال صدور حکم حبس برای ترامپ پس از پایان ریاست جمهوری

 14. کابوس ایران و حزب‌الله لبنان لحظه‌ای نتانیاهو را رها نمی‌کند

 15. حمله با سلاح سرد در فرانسه سه زخمی بر جای گذاشت

 16. چین سفیر آمریکا را احضار کرد

 17. توافق سوریه و اردن درباره بازسازی ویرانه‌های سوریه

 18. رئیس‌جمهور در جلسه هیات دولت: اهتمام ایران شکستی دیگر را برای آمریکا رقم زد

 19. موضع گیری خصمانه الجبیر علیه ایران و حزب الله لبنان

 20. بیانیه پایانی سی و نهمین نشست شورای همکاری خلیج فارس

 21. ترامپ: اعترافات مدیر پیشین اف‌بی‌آی در کنگره دروغ است

 22. حضور تیم «بن سلمان» در تونس برای تخریب انتخابات

 23. سفارش ویژه تل‌آویو به دولت ترامپ

 24. احتمال پولشویی ۳۰ میلیارد یورویی مافیا در بازار مسکن آلمان

 25. دولت بلژیک در آستانه بحران قرار گرفت

پربحث‌های دیروز

 1. پایان شنبه سیاه در فرانسه با ۱۴۰۰ بازداشتی و ۱۴۰ مجروح

 2. چرا ترامپ خود را به دیوانگی می‌زند؟

 3. گراهام: آمریکا نبود، ظرف یک هفته همه در عربستان فارسی حرف می‌زدند

 4. تکرار صحنه‌های ۸۸ ایران در فرانسه  

 5. الگوبرداری ماکرون از صدام

 6. آنچه درباره اعتراضات فرانسه نمی‌دانیم

 7. ماکرون رفتنی است؟

 8. اردوغان: دموکراسی در اروپا شکست خورده است

 9. لودریان: ترامپ در امور داخلی فرانسه دخالت نکند

 10. تیراندازی در نزدیکی رام‌الله و زخمی شدن ۹ شهرک‌نشین

 11. واکنش پدافندی سوریه به موشک‌های مهاجم در فرودگاه دمشق

 12. امیر عبداللهیان؛ از شورای همکاری خلیج فارس نه «شورا» مانده و نه «همکاری»

 13. نامزد خاشقچی درخواست ترامپ را رد کرد

 14. تحلیل رسانه اسرائیلی از نمایش قدرت و ثبات ایران

 15. احتمال صدور حکم حبس برای ترامپ پس از پایان ریاست جمهوری

 16. کابوس ایران و حزب‌الله لبنان لحظه‌ای نتانیاهو را رها نمی‌کند

 17. حمله با سلاح سرد در فرانسه سه زخمی بر جای گذاشت

 18. چین سفیر آمریکا را احضار کرد

 19. توافق سوریه و اردن درباره بازسازی ویرانه‌های سوریه

 20. رئیس‌جمهور در جلسه هیات دولت: اهتمام ایران شکستی دیگر را برای آمریکا رقم زد

 21. موضع گیری خصمانه الجبیر علیه ایران و حزب الله لبنان

 22. بیانیه پایانی سی و نهمین نشست شورای همکاری خلیج فارس

 23. ترامپ: اعترافات مدیر پیشین اف‌بی‌آی در کنگره دروغ است

 24. حضور تیم «بن سلمان» در تونس برای تخریب انتخابات

 25. سفارش ویژه تل‌آویو به دولت ترامپ

پربحث‌های هفته

 1. آزمایش موشکی ایران و نقشه جدید آمریکا/ همراهی اروپا با ترامپ

 2. جلسه شورای امنیت درباره ایران به درخواست فرانسه و انگلیس

 3. آمریکا تحریم‌ها را بازگرداند و صادرات به ایران را ۷ برابر کرد

 4. اگر عین اتفاقات فرانسه در ایران رخ میداد..  

 5. سفیر روسیه در ایران: اروپایی‌ها اهل حرفند نه عمل و هیچ چیزی به نفع ایران عملیاتی نخواهد شد

 6. ناکامی حامی بزرگ و آغاز روند نابودی و زوال اسرائیل

 7. اما و اگرها درباره کانال ویژه مالی اروپا/ واکنش ایران به بسته پیشنهادی اروپایی ها چه خواهد بود؟

 8. عراقچی: اعضای برجام برای جبران خروج آمریکا در حال برنامه‌ریزی هستند

 9. سفیر سابق ایران در فرانسه: اروپا در وضعیت اقتصادی بد و رکود به سر می‌برد/ اعتراض مردم فرانسه به سیاست‌های ماکرون است/ حاشیه‌نشینی و فقر در فرانسه زیاد است

 10. میامی هرالد: اعزام ناوگروه ایران به ونزوئلا "مادر همه تحریکات" خواهد بود

 11. انتشار تصاویر بازداشت دانش‌آموزان فرانسوی خشم افکار عمومی را برانگیخت+ عکس

 12. پایان شنبه سیاه در فرانسه با ۱۴۰۰ بازداشتی و ۱۴۰ مجروح

 13. بازی خطرناک نتانیاهو و بن سلمان برای فرار از بحران/ پیام مهم حزب الله لبنان به اسرائیل/ احتمال شروع یک جنگ تمام عیار وجود دارد

 14. نشست شورای امنیت سازمان ملل درباره آزمایش موشکی ایران برگزار شد

 15. ترامپ با فحاشی از خجالت تیلرسون درآمد

 16. چرا ترامپ خود را به دیوانگی می‌زند؟

 17. ترامپ: معترضان فرانسوی شعار می‌دهند ترامپ را می‌خواهیم!

 18. واکنش گرجستان به مشکل ورود ایرانیان به این کشور

 19. ناتو از ایران درخواست کمک کرد + جزئیات

 20. معترض جلیقه زرد زیر مشت و لگد دسته جمعی پلیس فرانسه+ فیلم

 21. مذاکرات اوپک درباره کاهش تولید نفت به بن‌بست خورد

 22. زنگنه در اوپک: کاهش تولید نفت، خط قرمز ایران است

 23. گراهام: آمریکا نبود، ظرف یک هفته همه در عربستان فارسی حرف می‌زدند

 24. واکنش ظریف به حمله تروریستی چابهار: تروریست‌ها را به سزای اعمالشان می‌رسانیم

 25. عقب نشینی ماکرون در برابر جلیقه زردها/ افزایش مالیات لغو شد

آخرین عناوین