چگونه می‌توان ترامپ را در زمینه تحریم‌ها خلع سلاح کرد؟

گروه جهان الف،   3970624190 ۴۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۲ تکراری یا غیرقابل انتشار
چگونه می‌توان ترامپ را در زمینه تحریم‌ها خلع سلاح کرد؟

دونالد ترامپ علاقه ویژه‌ای به استفاده از ابزار تحریم‌ها علیه کشورهای مخالف آمریکا برای پیشبرد سیاست خارجی دارد و در این راه توجهی به همراه کردن متحدان سنتی ایالات متحده نیز ندارد؛ عدم استفاده از رویکردهای اجماع محور، فرصت مناسبی برای کشورهای مخالف بوجود آورده تا مشروعیت ابزار تحریم را برای همیشه با چالش مواجه سازند.

به گزارش الف، از زمان روی کار آمدن دونالد ترامپ در سال 2016، کاخ سفید رویه و فرایندهای سیاست خارجی خود را به شدت تغییر داده است. در زمان روسای جمهور گذشته در ایالات متحده تلاش می شد تا در هر اقدام بین المللی که معطوف به کشورهای دیگر است از رویه  اجماع سازی جهانی استفاده شود اما ترامپ ارزش چندانی برای این مسائل قائل نیست. حتی در زمان جورج بوش پسر نیز چنین رویه ای سابقه نداشته که واشنگتن راساً سازمان های بین المللی را تهدید کند، متحدان اروپایی را در تصمیم گیری های بین المللی به حساب نیاورد و جنگ تجاری گسترده ای را علیه شرکاء و رقبای کاخ سفید به اجرا درآورد.

در واقع در گفتمان دونالد ترامپ و نومحافظه کاران اطراف وی، بی توجهی به نهادهای بین المللی، تلاش برای استیلای سلطه جهانی ایالات متحده و در هم شکستن مخالفان آمریکا بدون توجه به خواسته متحدان در راستای تشکیل جهانی تک قطبی موج می زند.

این در حالی است که تجربه چند دهه اخیر ثابت کرده تحریم های آمریکا بیشتر بر مردم(به خصوص طبقات اقتصادی ضعیف تر و زنان و کودکان) تاثیرگذار است و از این رو می توان گفت با منشور حقوق بشر سازمان ملل مغایرت دارد. همچنین از جهت تجارت بین المللی آزاد نیز که کشورهای غربی مدعی آن هستند در تضاد و تعارض است.

در واقع هدف از اعمال تحریم ها این است کشوری که با سیاست ها و برنامه های آمریکا در زمینه ای مخالف است از طریق در تنگنا قرار گرفتن مردمش ناچار به عقب نشینی و پذیرش خواسته های کشور تحریم کننده شود. ناگفته پیداست که استفاده از این ابزار غیرانسانی می تواند منجر به مشکلات جدی برای شهروندان یک کشور شود که با تضعیف بنیه اقتصادی آن کشور زمینه گسترش فقر را فراهم کند.

بر این اساس است که دونالد ترامپ به طور بی سابقه ای به استفاده از ابزار تحریم در سیاست خارجی روی آورده است. این در حالی است که در مورد برخی از کشورها از جمله ایران نه تنها هیچ ائتلاف جدی صورت نگرفته بلکه اختلافات جدی نیز بین آمریکا، اتحادیه اروپا، روسیه و چین بروز کرده است. اما واشنگتن تلاش می کند از طریق اعمال زور کشورهای جهان را به تبعیت از تحریم های جدید مجبور نماید.

بر اساس اخبار منتشر شده از زمان روی کار آمدن ترامپ تا کنون تحریم‌هایی علیه کشورهای ایران، ترکیه، روسیه، چین، کره شمالی، پاکستان، سوریه، ونزوئلا، کوبا، لیبی، کلمبیا و ... وضع شده است. نگاهی گذرا به این لیست تائید کننده این است که اولین وجه اشتراک و دلیل اصلی وضع تحریم های آمریکا علیه کشورهای فوق، مخالفت با سیاست های واشنگتن در عرصه منطقه ای یا جهانی بوده است.

رویکرد دو سطحی برای مقابله با تحریم ها

همان گونه که گفته شد برای اولین بار در تاریخ آمریکا، دولتی بر سر کار آمده که به صورت جدی در پی بهره گیری از ابزار تحریم ها علیه کشورهای مخالف است و استفاده بی محابا از این ابزار می تواند مشروعیت آن را در افکار جهانی مخدوش نماید.

اما کشورهای هدف در قبال تحریم های آمریکا چگونه باید  برخورد کنند؟ پاسخ به این سوال تا حدود زیادی می تواند تیغ تیز تحریم ها را تا حدود زیادی کند نماید.

ریچارد نفیو، طراح تحریم های دوران اوباما در کتاب هنر تحریم ها می نویسد: آنچه سرنوشت جنگ تحریمی را مشخص خواهد کرد، «هنر استقامت» در ابعاد مختلف آن و به‌کارگیری روش‌های مختلف سنتی و خلاقانه است که در گام آخر می‌تواند نفع دیپلماتیک را برای کشور تحت تحریم رقم زند و بدون ساختن بستر استقامت می‌تواند نتایج معکوس به بار آورد.

در واقع به نظر می رسد به طور کلی کشور مورد تحریم می باید اقدامات، سیاست ها و برنامه ریزی های خود را در دو جبهه ساماندهی نماید. بخشی از اقدامات ناظر به درون کشور است. در این حوزه کشورهایی مانند ایران می باید راه هایی برای مقاوم کردن اقتصاد داخلی پیدا کنند، با فساد مبارزه کنند، با تغییر در ساختار بوروکراسی داخلی آن را چابک سازند، بودجه ای معقول و منطقی وضع کنند، از اقشار ضعیف در دوران تحریم ها حمایت کنند و ...

از سوی دیگر کشورهای مورد تحریم ضرورت دارد اقداماتی  مشترک در سطح منطقه ای و بین المللی انجام دهند. بدلیل بهره گیری گسترده آمریکا از ابزار تحریم، کشورهای هدف می توانند در قالب تشکل و نهادی گردهم جمع شوند و اتحادیه ای علیه تحریم های ظالمانه ایالات متحده تشکیل دهند و اقدامات متعددی در حوزه های مختلف انجام دهند. همان گونه که گفته شد انجام تمامی این اقدامات در راستای تسهیل تبادلات تجاری و مشروعیت زدایی بکارگیری از ابزار تحریم در مراوادات است.

 چنین کشورهایی می توانند ضمن شکایت به نهادهای بین المللی، تبادلات اقتصادی بین خود را گسترش دهند، از تجربیات یکدیگر بهره گیرند، روش دور زدن تحریم ها را بین یکدیگر به اشتراک بگذارند، دلار را از معاملات ارزی رسمی و تجارت درون گروهی حذف نمایند، از شخصیت های جهانی برای انتقال پیام مردمی که بر اثر تحریم های صدمه دیده اند استفاده کنند.

بدون شک اگر همگرایی لازم بین کشورهایی که مورد تحریم آمریکا قرار گرفته اند بوجود آید با استفاده از قابلیت ها و ظرفیت هایی که هر کدام از این کشورها دارا هستند مقابله با اقدامات یکجانبه کاخ سفید با هزینه بسیار کمتری عملیاتی خواهد شد. به خصوص این که در دنیای امروز دوران زورگویی و تحمیل اراده ها و خواسته ها به پایان رسیده و بر اساس همان ارزش های مورد قبول کشورهای مدعی لیبرالیسم، دوره گسترش مراودات بین المللی، همکاری و  احترام متقابل در قالب سازمان های جهانی است.

از این لحاظ شاید بتوان گفت استفاده گسترده رئیس جمهور آمریکا از ابزار تحریم، فرصت کم نظیری نصیب کشورهای هدف قرار داده تا مشروعیت این ابزار را به چالش بکشند وبکارگیری از  آن را در آینده مشکل تر سازند. در این صورت بازی سیاست نیز به نفع کشورهای به ظاهر قربانی تغییر خواهد کرد.

عناوین مرتبط

۱۹ آذر ۱۳۹۷ ترامپ: دولت من در دوسال بیش از هر دولت دیگر آمریکا دستاورد داشته است
۱۸ آذر ۱۳۹۷لودریان: ترامپ در امور داخلی فرانسه دخالت نکند
۱۸ آذر ۱۳۹۷چرا ترامپ خود را به دیوانگی می‌زند؟
۱۸ آذر ۱۳۹۷هشدار بجایِ روحانی
۱۷ آذر ۱۳۹۷دونالد ترامپ: «جان کلی» تا خاتمه سال جاری میلادی در سمتش باقی می‌ماند
۱۷ آذر ۱۳۹۷لاریجانی: شورای امنیت به وظایف خود عمل نمی‌کند/ رفتارهای ترامپ نظامات حقوق بشر را له کرده است
۱۷ آذر ۱۳۹۷روحانی: با تضعیف ایران، خیلی‌ها در امان نخواهند بود/ اجازه نخواهیم داد آمریکا از هزینه خسارت‌ها و ویرانی‌ها بگریزد
۱۷ آذر ۱۳۹۷روحانی چگونه می‌تواند ترامپ را شکست دهد؟
۱۷ آذر ۱۳۹۷ترامپ با فحاشی از خجالت تیلرسون درآمد
۱۷ آذر ۱۳۹۷اتحادیه اروپا درباره اعمال «تحریم‌های محدود» علیه ایران بحث می‌کند
۱۷ آذر ۱۳۹۷آیا دونالد ترامپ یک برتری طلب سفیدپوست است؟
۱۷ آذر ۱۳۹۷ترامپ نامزد تصدی ریاست ستاد مشترک ارتش آمریکا را معرفی می‌کند

دیدگاه کاربران

ناشناس۵۵۱۶۶۰۰۰:۳۰:۵۵ ۱۳۹۷/۶/۲۶
ترامپ به اقرار همه ثبات شخصیتی ندارد اما سوال اینجاست که با روسای قبل که اهل منطق روابط بین الملل بودند چرا مصالحه نکردیم
ناشناس۵۵۲۰۹۲۱۱:۰۸:۵۳ ۱۳۹۷/۶/۲۶
به اقرار خودشان داعش فرزند همانهایی بود که شما می فرمایید اهل منطق بودند.یعنی آنها اهل منطقشان هم ، منطقش داعشی است. یکی از آنهایی که شما می فرمایید اهل منطق بودن دریک مصاحبه رسمی اعلام کرد که باید ریشه ملت ایران خشکانده شود و بابت سخن خودش هم هیچوقت عذرخواهی نکرد. بیشترین تحریمها بر علیه ملت ایران در زمان همین به قول شما اهل منطق اعمال شده است. هیچ گروهی در آمریکا آسایش و پیشرفت مردم ایران را دوست ندارد. فقط نقش پلیس خوب و بد را بازی میکنند. یک عده ساده لوح هم بازی می خورند. تنها راه حل مشکلات اعتماد به توانمندیهای جوانان کشور و تکیه به امکانات و سرمایه های داخلی است که کم هم نیستند. ولیکن برای بکارگیری آنها نیاز به مدیریت چابک و توانمند هست. که متاسفانه اعتماد به غرب گرایان و انتخاب اشتباه این امکان را از سیستم اجرائی کشور گرفته است.
ناشناس۵۵۲۹۷۹۲۱:۳۵:۵۷ ۱۳۹۷/۶/۲۶
دست از توهمات دایی جان ناپلوینی بردار داعش فرزند حماقت و بی عقلی مردم منطقه هست چرا در کشورهای دیگر وحوشی مثل داعش و طالبان نیست
نورا۵۵۴۶۴۳۰۲:۰۸:۱۴ ۱۳۹۷/۶/۲۸
توهم چیه مرد حسابی خود هیلاری کلینتون توی کتاب خاطراتش به اسم گزینه های سخت میگه که تو چه سالی تصمیم گرفتن داعش را چجوری بوجود بیارند کاملا هم مستند بعدش شما دایه مهربانتر از مادری وقتی صراحتا ترامپ میگه اوباما و هیلاری داعش را بوجود آوردند عجبا
ناشناس۵۵۵۹۳۷۱۸:۵۱:۰۱ ۱۳۹۷/۶/۲۹
.. باید دست از توهمات دایی جان ناپلوئنی برداریم. مگر توی همین کشور خودمان افراد بسیار متعصب و افراطی شبه داعشی کم داریم؟ که جرات نمیکنیم یک کلمه منطقی خارج از خط قرمزها...بزنیم. دشمنان فقط از این افراد بطور غیر مستقیم در جهت اهدافشان سو استفاده میکنند...
ناشناس۵۵۶۲۸۸۰۶:۲۳:۲۷ ۱۳۹۷/۶/۳۰
من نمیفهمم چه کسی این شایعه راجع به هیلاری کلینتون رو در ایران راه انداخته؟! شما کتابش رو خواندی؟‌ اصلا همچین حرفی نزده! برخی اصولگرایان میگویند برجام باعث شده ترامپ پر رو شده و فکر کند که میتواند با تحریم ایران رو تسلیم کند. با منطق شما اصولگرایان میگویند که خود ایران تحریم رو بر خودش وضع کرده!!!‌ حرف کلینتون این بود که سیاست های آمریکا مثل نابود نکردن اسد در همان ابتدای اعتراضات داخلی سوریه فضا رو برای بوجود آمدن داعش فراهم کرد!!! این کجا و ادعای شما و برخی دیگران در داخل ایران کجا!!!
ناشناس۵۵۲۱۸۸۱۱:۴۹:۰۲ ۱۳۹۷/۶/۲۶
چگونه؟؟ بوسیله انبار کردن کالاهای ضروری مردم در انبارها برای سود میلیاردی
ناشناس۵۵۲۳۶۱۱۳:۲۴:۵۷ ۱۳۹۷/۶/۲۶
یک نفر نیست بیاد بگه اقایون ریالی از سرمایه شما کاسته نمیشه که شما اجناس مانده از قبل رو اینهمه گرون کردین این گرونفروشی نیست پس چیه ؟ وظیفه تعزیرات نیست که رسیدگی کنه ؟ طرف کامپیوتر رو نشون میده ببین فلان کالا قیمت الانش تو کارخونه این شده ( دو تا سه برابر ) می گیم اقا اینا که تاریخ تولید هم خورده قیمتش باید مال اون زمون باشه به هیچ صراطی مستقیم نیستند خجالت آوره وقتی تعزیرات نمیخواد رسیدگی کنه کارکنانش برای چی حقوق می گیرند اصلا چرا تاسیس شده تاریخ تولید یعنی چی ؟
ناشناس۵۵۶۲۸۹۰۶:۲۵:۵۴ ۱۳۹۷/۶/۳۰
دوست گرامی حرف شما اصلا منطقی نیست. مگه آن کسی که کامپیوتر میفروشد باید اجاره خانه تاریخ تولید کامپیوتر رو بدهد؟ یا وقتی میخواهد برای بچه اش دارو یا غذا بگیرد باید قیمت های زمان تولید کامپیوتر رو حساب بکند که همچین توقعی دارید؟‌ یکم فکر کن!
ناشناس۵۵۵۹۲۶۱۸:۳۵:۳۱ ۱۳۹۷/۶/۲۹
به جهت ...داخلی!
ناشناس۵۵۱۶۶۲۰۰:۳۱:۳۷ ۱۳۹۷/۶/۲۶
ترام\ فقط می خواد تحریم کنه الان بهترین فرصته که ایران بتونه با سیاست خارجی قوی نقش آمریکا را از جهان کمرنگ کرده یا از بین ببره البته با ظریف امکان نداره
ناشناس۵۵۲۱۰۱۱۱:۱۲:۴۲ ۱۳۹۷/۶/۲۶
با دلار 15 هزار تومنی حتما. البته این قیمت به تاریخ امرو هست. ممکنه خواننده این کامنت بگه عجب روزگاری بود، دلار چقد مفت بود! همش 15 هزار تومن !
ناشناس۵۵۲۷۹۶۱۷:۲۱:۲۹ ۱۳۹۷/۶/۲۶
همین دلار 15 هزار تومان هم حاصل اعتماد به غربگرایان و رقصیدن به ساز در برجام است.
ناشناس۵۵۶۲۹۰۰۶:۳۰:۱۹ ۱۳۹۷/۶/۳۰
«ایران بتونه با سیاست خارجی قوی نقش آمریکا را از جهان کمرنگ کرده یا از بین ببره» ایران نقش آمریکا از جهان رو از بین ببره؟ از تی شرت و شلوار جینی که میپوشی تا آن موبایل و اینترنت و کامپیوتر و نرم افزارش که شما داری باهاش این نظرات بچه گانه رو میدی همه و همه آمریکایی هست! شما میخواهی با قالی دست باف و پسته بری نقش آمریکا رو از جهان حذف کنی؟!
ناشناس۵۵۱۶۷۷۰۰:۴۸:۳۸ ۱۳۹۷/۶/۲۶
فقط مذاکره اینم از روسیه چین وترکیه هم اگه به هدفشون برسن پشت ایران رو خالی میکنن الان دوران سیاست بازیه جان کری هم بازی میده تا نفس ایران بریده بشه بعد تسلیم واون موقع نهایت فشار رو به ایران میارن دموکرات وجمهوری خواه همه سیاستهای امریکا رو پیش میبرن مسئولان ما هم در خواب
ناشناس۵۵۳۵۶۳۱۰:۳۵:۲۹ ۱۳۹۷/۶/۲۷
امریکا و اروپا در مذاکرات فقط منافع خودشون رو دنبال می کنند و بدنبال تامین منافع ما و لغو تحریمها نیستن درست همانند برجام بی فرجام .
ناشناس۵۵۶۰۲۴۲۰:۲۳:۵۶ ۱۳۹۷/۶/۲۹
معلومه خب هر کشوری منافع ملی خودشو دنبال میکنه بجز ما
ناشناس۵۵۱۷۰۴۰۱:۰۹:۲۶ ۱۳۹۷/۶/۲۶
البته این بهترین راه حل هست به شرطی که کشورها مثل امروز فقط به دنبال منافع خود نباشن و ریسک متحد شدن رو قبول کنن که این کار به خاطر تنیده شدن اقتصاد غرب و شرق به همدیگه خیلی مشکله
ناشناس۵۵۱۷۱۳۰۱:۲۵:۲۳ ۱۳۹۷/۶/۲۶
نباید خباثت شیطان را محدود به ترامپ معرفی کرد. ______________ اگر کسی یا جریانی امپریالیسم را به خوب و بد تقسیم کند ، دانسته و یا عمداً نادانسته مرتکب خیانت و رزالت شده.
مجتبی۵۵۱۷۵۸۰۶:۵۲:۱۳ ۱۳۹۷/۶/۲۶
مهمترین حربه ترامپ در جنگ کنونی علیه ایران، اعتبار زدایی از نظام حکومتی با برجسته کردن نقاط ضعف آن است.
ناشناس۵۵۴۳۶۷۱۹:۴۲:۴۹ ۱۳۹۷/۶/۲۷
این ها که متاسفانه خوب بهانه دست آنها می دهند
اسدی۵۵۶۰۲۸۲۰:۲۸:۱۲ ۱۳۹۷/۶/۲۹
درست است موافقم دولتمردها نیز باید خیلی حواسشان به این موضوع باشد
ناشناس۵۵۱۷۹۳۰۷:۴۳:۵۸ ۱۳۹۷/۶/۲۶
درسته اونا وضعیت داخلی و خارجی همه کشورها رو قبل از اینکه تحریم کنن بررسی کردن و میدونن کدوم کشور رو باید تحت فشار بزارن و کدوم رو امتیاز بدن تحلیل شما کاملا درسته و نشون میده با توجه به مواردی که گفتید کشورهایی که تحریم شدن در هیچ کدوم از موارد مورد اشاره اجماع ندارند و در نتیجه نتیجه معکوس که در متن اشاره شده بدست میاد. " از طریق در تنگنا قرار گرفتن مردمش ناچار به عقب نشینی و پذیرش خواسته های کشور تحریم کننده شود" "بدون ساختن بستر استقامت می‌تواند نتایج معکوس به بار آورد"
ناشناس۵۵۱۸۲۸۰۸:۲۲:۲۸ ۱۳۹۷/۶/۲۶
فعلا که دلار اقتصاد ایران را خلع سلاح کرده. با واقعیت تحلیل و زندگی کنید
ناشناس۵۵۲۱۰۰۱۱:۱۲:۳۸ ۱۳۹۷/۶/۲۶
اگر تیم اقتصادی دولت مجرب بود و تخصص لازم را داشت ، اینها هم می توانستند دلار را خلع سلاح کنند.
ناشناس۵۵۲۳۴۹۱۳:۱۵:۵۸ ۱۳۹۷/۶/۲۶
دلار ٧ تومان ٣٥٠٠ كردن تيم قبلى ٥٠٠ برابر نه ٤ برابر اين تيم و اكر همان. سيستم حاكم در راس قدرت مانده ١٧٥٠٠٠٠ تومان بدون تحريم قيمت واقعى دلار با تحريم خودتون حساب كنيد
ناشناس۵۵۲۳۷۱۱۳:۳۴:۰۲ ۱۳۹۷/۶/۲۶
بله تیم اقتصادی مجرب دلار چاپ می کرد !
ناشناس۵۵۲۸۰۰۱۷:۲۴:۲۷ ۱۳۹۷/۶/۲۶
نه عزیزجان ، تیم اقتصادی مجرب دلار و سکه پخش نمی کرد.
ناشناس۵۵۲۷۰۱۱۶:۲۸:۴۳ ۱۳۹۷/۶/۲۶
اره تیم اقتصادی دلار چاپ میکرد شما هم شعار میدادی درست میشد
ناشناس۵۵۲۱۰۹۱۱:۱۸:۱۰ ۱۳۹۷/۶/۲۶
این ناتوانی تیم اقتصادی دولت است که به اقتصاد ما آسیب زده نه لار . اگر دولت به توصیه های اساتید اقتصاد دانشگاهها توجه می کرد و مدیران اقتصادی توانمند به کار می گرفت ، دلار نمی توانست به اقتصاد ما آسیب بزند
ناشناس۵۵۶۰۴۸۲۰:۴۹:۵۶ ۱۳۹۷/۶/۲۹
سیاستهای کلان اشتباه باعث عقب ماندگی بوده است
ناشناس۵۵۱۸۷۶۰۸:۵۰:۲۲ ۱۳۹۷/۶/۲۶
متاسفانه با ترامپ های داخلی بیشتر مشکل داریم تا ترامپ آمریکایی، ایرانیانی که فقط شناسنامه ایرانی دارند و در واقع از هر دشمنی برای این ملت دشمنتر هستند، آنهایی که در صنعت خودرو، در پتروشیمی ها، در صنایع سلولوزی و .... بر مسند کارند و تنها به فکر سود خود و از پای درآوردن ایران و ایرانی هستند. دلار پتروشیمی ها که نفت دولتی می گیرند کجاست؟! خودروای هایی که با حمایت دولت 40 سال است بصورت مطلق بازار خودرویی ایارن را در اختیار دارند و هر گاری بی کیفیتی را به قیمتی ها بالا به مردم می فروشند در این روزهای سخت کجا هستند؟ و دیگران.... ترامپ تنها باعث شد تا ما ترامپ های داخلی را بهتر بشناسیم
ناشناس۵۵۱۸۸۷۰۸:۵۷:۳۳ ۱۳۹۷/۶/۲۶
ایران بهترین کشور دنیا برای پول ساختن وفراراز حسابگریست چون اولا نظام مالیاتی آن عملا راه گریز وفرارمالیاتی را فراهم آورده وسبب انباشت سرمایه های کلان می شود. ثانیا نظام بانکی بسیار ناکارامد وبنگاه محوردارد که با تخصیص سرمابه برای تولیدبه دلیل بنگاه داری مخالف است ودرآخر مدیران بی سواد وسودجو. رانت خوارو اختلاس گر درآن فراوان است راه نجات کشور اراین مصیبت اقتصادی تمرکز بردارایی های نامشروع رسیدگی به حسابهای کلان ومالیات افرادبرچیدن بانکهای خصوصی بنگاه محوروکاهش نقدینگی بی حساب که اکثرا دردستان عده معدودی که.رانت اطلاعاتی دارنددرچرخش غیر مولد است وبرچیدن عدالت اجتماعی را.فراهم نموده است ...
کارآفرین اشتغالزا ولی درمانده۵۵۵۹۹۴۱۹:۴۵:۵۴ ۱۳۹۷/۶/۲۹
ولی همین سیستم مالیاتی تیشه به ریشه کارافرینان خرد و اشخاص حقیقی و حقوقی صادق و زحمت کش زده و میزند با تاسف و تالم فراوان باید گفت فقط بیش از 30 تا 90 درصد از وقت و درآمد مدیران این مجموعه های خرد صرف امورات مالیاتی و بیمه میشود و از آن بدتر اینکه کسی هم بفکر چرایی از بین رفتن این شغلها نیست.
علی کریمی۵۵۱۹۲۴۰۹:۱۹:۲۶ ۱۳۹۷/۶/۲۶
مسئول محترم گروه جهان الف بهترین و موثرترین سلاح در مقابل سلاح تحریم ایجاد اتحاد حداکثری بین ملت و حاکمیت است که در حال حاضر مطلوب نیست.
ناشناس۵۵۱۹۸۳۱۰:۰۴:۰۳ ۱۳۹۷/۶/۲۶
نویسنده: کشورهایی مانند ایران می باید راه هایی برای مقاوم کردن اقتصاد داخلی پیدا کنند، با فساد مبارزه کنند، با تغییر در ساختار بوروکراسی داخلی آن را چابک سازند، بودجه ای معقول و منطقی وضع کنند، از اقشار ضعیف در دوران تحریم ها حمایت کنند و... اگر ............ اینهایی که گفتی اصلا شدنی نیست.
ناشناس۵۵۲۰۲۹۱۰:۳۶:۴۳ ۱۳۹۷/۶/۲۶
با فساد ورانت ورشوه نمیشود با تحریم مبارزه کرد
ناشناس۵۵۲۰۳۰۱۰:۳۶:۴۹ ۱۳۹۷/۶/۲۶
همه این راه حل ها رو یه بچه دبستانی هم می دونه. چابک سازی اقتصاد، مبارزه با فساد، گسترش روابط با کشورهای دیگه. ولی سوال اینه که وقتی در شرایط عادی مملکت خیلی از کارها رو نتونستیم انجام بدیم یا (مسئولین به هر دلیل نخواستند انجام بدند) مثل چابک سازی اقتصاد و مبارزه با فساد در شرایط حاضر که که حمایت اعتماد و حمایت مردم خدشه دار شده چطور انجام این کارها امکان پذیر خواهد بود.
حسینی۵۵۶۰۵۷۲۱:۰۱:۲۷ ۱۳۹۷/۶/۲۹
درست گفتید. بطور خوشبینانه: فعلا مسئولین در حال مبارزه بی امان و بی وقفه با فساد و تبعیض و....در جهان هستند و فرصت فکر کردن به مشکلات داخلی را ندارند. بطور بدبینانه: مسئولین عوامفریبانه عمل میکنند.
ناشناس۵۵۲۱۲۸۱۱:۲۷:۱۳ ۱۳۹۷/۶/۲۶
تا زمانی که اقتصاد کشور به سمت حمایت از سرمایه های معنوی نرود و بر پایه تملک فیزیکی باشه با تحریم بی تحریم ره به جایی نمیبریم. باید به سمت اقتصاد دانش بنیان بریم در این صورت همین نقدینگی که باعث تورم شده باعث پیشرفت خواهد شد. هر چه سریعتر باید زمین و دیگر کالاهای فیزیکی از حالت سرمایه ای خارج شود تا مشکل تورم حل شود. البته اینکار زیرساختهای قضایی مناسب و قدرتمند میخواهد
ناشناس۵۵۶۰۶۳۲۱:۰۶:۳۶ ۱۳۹۷/۶/۲۹
البته این سیستمی که پیشنهاد دادید به نظام سوسیالیستی نزدیکه که زیاد مناسب نیست با این حال از این درهم برهمی خیلی بهتره
هموطن۵۵۲۳۲۴۱۳:۰۳:۱۴ ۱۳۹۷/۶/۲۶
اگر قانون ممنوعیت اشتغال بازنشسته ها را درست اجرا کنیم و رصد کنیم بعد از اجرا، تا مدیران بازنشسته به مرکز خصولتی کوچ نکنند در این صورت به صورت چراغ خاموش یک تغییر عالی اتفاق می افتد و نسل جوان، فرمان این کشتی را به دست خواهد گرفت
ناشناس۵۵۲۵۰۷۱۴:۴۱:۲۲ ۱۳۹۷/۶/۲۶
ما از تحریم های ترامپ نمی ترسیم ذولتمردان ایرانی ترس دارند چون هیچ تصمیمی برای مهار تورم وآشفتگی بازار وگرانی کالای ایرانی ندارند
ناشناس۵۵۲۸۹۰۱۹:۲۹:۵۸ ۱۳۹۷/۶/۲۶
با کنار کشیدن و تحویل دادن اداره کشور به اهلش
ناشناس۵۵۵۱۹۸۲۰:۰۱:۴۹ ۱۳۹۷/۶/۲۸
البته این اتفاق باید درهمه دولت اتفاق بیفتد نه در بعضی وزارتخانه ها
ناشناس۵۵۳۰۱۹۲۲:۰۸:۵۹ ۱۳۹۷/۶/۲۶
با زندگی اشرافی مسوولان وزندگی در کاخهای دربسته وماشینهای ضد گلوله ودارای حصار ونرده جدایی از مردم با تحریم نمیشود مبارزه کرد در ابن حالت کافیست ترامپ بر علیه ایران یک حرف بزند در کل اقتصاد ایران بهم میریزد
ناشناس۵۵۵۶۶۰۱۳:۴۸:۲۲ ۱۳۹۷/۶/۲۹
همراهی کشور هایی که تحت تحریم هستند در عمل یعنی جوری که همه آنها با همکاری با هم از این فرصت به گفته نویسنده سود ببرند امکان ناپذیر نیست مگر در بعد تبلیغات و رسانه ها وگرنه باید دید اقتصاد آنها مکمل هم هست یا خیر . مثلا اقتصاد کره شمالی چه چیز دارد که به اقتصاد ایران بدهد ؟ کاهوی کیمچی ؟ یا ایران و روسیه که هردو تولید کننده نفت خام هستند در صورت تحریم نفت ایران چه چیزی دارند که ارزانی هم بکنند ؟تنها روسیه می تواند ترانزیت قاچاق برای ایران باشد وگرنه تحریم نفت ایران به سود روسیه است کما این که کاهش تولید نفت ایران با افزایش تولید روسیه همراه شد . می گوید دلار را حذف کنند می پرسم ارز جایگزینش چه باشد ؟وون کره شمالی ؟ روبل روسیه ؟نکته بعدی این که آیا کشورهای تحت تحریم واقعا چنین قصد و نیتی دارند که با هم متحد بشوند؟ مثلا روس ها به ایران به چشم کارت بازی و راهی برای فرار از تحریم نگاه نمی کنند ؟البته با رفتار ی که زمامداران ایران دارند که مذاکره باامریکا برایشان تابو است درواقع بهترین فرصت برای روس ها برای افزایش توانشان دراین راه را فراهم می کنند چون ماهیت روابط کشورها با این دید ساده ....که تو بدی با تو قهرم ...همخوانی نداد یعنی راهی برای ارتباط همیشه موجود است دراین پروسه عامدانه ایرانی ها خودشان را خلع سلاح می کنند و توان روس ها را افزایش می دهند

پربحث‌های اخیر

 1. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 2. چرا ترامپ خود را به دیوانگی می‌زند؟

 3. جلیلی: برخی مسئولان تازه به شناخت ۷۰ سال پیش دانشجویان از آمریکا رسیدند/ حفظ برجام با جیب ملت ایران خوابی است که برای اروپا تعبیر نخواهد شد

 4. محدودیت تراکنش بانکی برای هر کدملی آغاز شد/ سقف تراکنش ۱۰۰ میلیون تومان در ۲۴ ساعت

 5. دهقان: عقب‌نشینی مقابل آمریکا پایانی نخواهد داشت/ کنار آمدن با آمریکا یعنی جنگ داخلی و فروپاشی در کشور

 6. گراهام: آمریکا نبود، ظرف یک هفته همه در عربستان فارسی حرف می‌زدند

 7. قالیباف: مردم نباید هزینه خطای مدیریتی را بدهند/ شهردار تهران اصلا نمی‌دانست خط هفت مترو کجاست!

 8. جهانگیری: مردم نباید برای کالاهای شب عید دغدغه داشته باشند

 9. واکنش عجیب مهناز افشار به خبر احضارش  

 10. تسهیلات ساخت مسکن ۱۱۰ میلیون تومان شد

 11. حکم اعدام باقری‌درمنی تایید شد/ پاسخ ظریف به نامه دادستان بدون ارائه اسناد/ آخرین وضعیت پرونده سیف

 12. واکنش سیداحمد خمینی به انتشار عکسی جنجالی تفریح لاکچری

 13. سخنگوی قوه قضائیه: پرونده عراقچی ۹ متهم دارد/ دادگاه علنی با اجازه قاضی

 14. حکم مدیر جدید شبکه افق صادر شد

 15. ثبت تصویر پلنگ در منطقه حفاظت‌شده طارم

 16. تکرار صحنه‌های ۸۸ ایران در فرانسه  

 17. مهناز افشار به دادسرا احضار شد

 18. سپاهانی‌ها هم پرچم ژاپن به ورزشگاه بردند  

 19. کاهش قیمت فرآورده‌های لبنی از امروز

 20. واکنش پیامکی حناچی به انتقاد اینستاگرامی کرباسچی

 21. اینفوگرافی/ چگونگی بستن تنگه هرمز  

 22. اولین حضور سیاسی رئیسی پس از انتخابات/ چرا روحانی مثل احمدی‌نژاد سخن می‌گوید؟/ آیت‌الله هاشمی؛ «معیار» ارزیابی افراد؟

 23. فیلم/ جزئیات درگیری و اخراج کمال کامیابی‌نیا و کی روش  

 24. وزیر بهداشت: چرخه درمان با توانبخشی کامل می شود

 25. مشاور روحانی استعفا کرد

پربحث‌های دیروز

 1. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 2. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 3. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 4. مثل «لیلا حاتمی» نباشیم!

 5. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

 6. ۵۰ درصد مجلس به دنبال سقوط نظام هستند!  

 7. واکنش سازمان حمایت به افزایش قیمت برخی خودروها

 8. طرح انتقال آب از دریای خزر به سمنان از سر گرفته شد

 9. مدیرعامل جدید شستا انتخاب شد + سوابق

 10. پایان شنبه سیاه در فرانسه با ۱۴۰۰ بازداشتی و ۱۴۰ مجروح

 11. نه چپ نه راست، دعوت به ساختارشکنی

 12. شرکت بول فرانسه مدعی طلب 1.9 میلیون یورویی از سازمان مالیاتی شد +سند

 13. چرا ترامپ خود را به دیوانگی می‌زند؟

 14. خاطره‌ای از لحظه اعدام سردار ملی ایران + عکس

 15. ایران خودرو لیاقت حمایت ندارد  

 16. چرا نرخ دلار پایین آمد اما اجناس ارزان نشد؟

 17. جلیلی: برخی مسئولان تازه به شناخت ۷۰ سال پیش دانشجویان از آمریکا رسیدند/ حفظ برجام با جیب ملت ایران خوابی است که برای اروپا تعبیر نخواهد شد

 18. محدودیت تراکنش بانکی برای هر کدملی آغاز شد/ سقف تراکنش ۱۰۰ میلیون تومان در ۲۴ ساعت

 19. دهقان: عقب‌نشینی مقابل آمریکا پایانی نخواهد داشت/ کنار آمدن با آمریکا یعنی جنگ داخلی و فروپاشی در کشور

 20. تردید در حسن نیت یک ادعا

 21. در طبقات منفی تهران چه می‌گذرد؟  

 22. گراهام: آمریکا نبود، ظرف یک هفته همه در عربستان فارسی حرف می‌زدند

 23. قالیباف: مردم نباید هزینه خطای مدیریتی را بدهند/ شهردار تهران اصلا نمی‌دانست خط هفت مترو کجاست!

 24. اگر به این ۷ دلیل ازدواج می کنید، شاید شکست بخورید

 25. جهانگیری: مردم نباید برای کالاهای شب عید دغدغه داشته باشند

پربحث‌های هفته

 1. خانم سلحشوری چادر حرمت دارد؛ لطفا صداقت داشته باشید

 2. پاسخ جالب مردم درباره نمایندگان مجلس؛ استعفا بدید/ مشکل ما رفع حصر است؟  

 3. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 4. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 5. استعفای دسته‌ جمعی ۱۸ نماینده مجلس + عکس

 6. حیف از نام هنرمند که برای سلبریتی‌های بی‌سواد استفاده می‌شود   

 7. بخش دوم/ گفت‌وگو با مردم درباره نمایندگان مجلس؛ از دختر صفدر حسینی تا نمایندگانی که اسم‌شان را هم نمی‌دانیم  

 8. نماینده مجلس: به FATF رای می‌دهم؛ تا بیشتر بسوزید!  

 9. آقای مطهری! این ادعاها بدون استدلال پذیرفتنی نیست

 10. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 11. عامل آتش زدن مردم در پارکها دستگیر شد+ فیلم

 12. مشاور نوبخت: مشکلات اقتصاد ایران، داخلی است نه سیاست خارجی/ باید از نفت فاصله بگیریم و پایه‌های مالیاتی را افزایش دهیم/ چون می‌دانند وابسته‌ایم، تحریم می‌کنند

 13. تلاش گسترده خودروسازان برای آزادسازی قیمت خودرو در بازار رها شده/ قیمت خودرو گران خواهد شد؟ نظر دولت چیست؟

 14. هشدار توکلی به روسای قوای سه‌گانه: از نارضایتی مردم مستضعف بپرهیزید/ از سیاست‌های صندوق بین‌المللی پول دست بشویید/ برای عبور از بحران فکری کنید

 15. روحانی با افزایش قیمت خودرو مخالفت کرد

 16. حرف های یک مهندس برق مملکت

 17. انتقاد کرباسچی از دوچرخه سواری پیروز حناچی  

 18. در دنیای پروانه سلحشوری‌ها، سمیه حیدری باشید  

 19. یادداشت حسین شریعتمداری/ فقط روماتیسم را می‌شناسم!

 20. آزمایش موشکی ایران و نقشه جدید آمریکا/ همراهی اروپا با ترامپ

 21. قالیباف: در اقتصاد کارنامه قابل قبولی نداریم/ با بی‌تدبیری‌تان طبقه متوسط را هر روز ضعیف‌تر می‌کنید

 22. تکرار حادثه تلخ مدرسه معین/ 4 دانش آموز اصفهانی قربانی آزار جنسی

 23. مثل «لیلا حاتمی» نباشیم!

 24. خودروسازان قیمت‌ها را افزایش دادند؛ سازمان حمایت هنوز مشغول محاسبه است

 25. چند نکته در مورد بازار خودرو

پربحث‌های اخیر

 1. چرا ترامپ خود را به دیوانگی می‌زند؟

 2. گراهام: آمریکا نبود، ظرف یک هفته همه در عربستان فارسی حرف می‌زدند

 3. تکرار صحنه‌های ۸۸ ایران در فرانسه  

 4. لودریان: ترامپ در امور داخلی فرانسه دخالت نکند

 5. نیک آیرز هم از کاخ سفید می‌رود

 6. پشت پرده تحولات داخلی عربستان/ خاشقجی در جنگ قدرت پسر عمو‌ها چه نقشی داشت؟

 7. ترامپ: دولت من در دوسال بیش از هر دولت دیگر آمریکا دستاورد داشته است

 8. کاخ سفید یا کاخ سعود؟!

 9. تیراندازی در نزدیکی رام‌الله و زخمی شدن ۹ شهرک‌نشین

 10. واکنش پدافندی سوریه به موشک‌های مهاجم در فرودگاه دمشق

 11. امیر عبداللهیان؛ از شورای همکاری خلیج فارس نه «شورا» مانده و نه «همکاری»

 12. نامزد خاشقچی درخواست ترامپ را رد کرد

 13. تحلیل رسانه اسرائیلی از نمایش قدرت و ثبات ایران

 14. احتمال صدور حکم حبس برای ترامپ پس از پایان ریاست جمهوری

 15. کابوس ایران و حزب‌الله لبنان لحظه‌ای نتانیاهو را رها نمی‌کند

 16. حمله با سلاح سرد در فرانسه سه زخمی بر جای گذاشت

 17. چین سفیر آمریکا را احضار کرد

 18. توافق سوریه و اردن درباره بازسازی ویرانه‌های سوریه

 19. رئیس‌جمهور در جلسه هیات دولت: اهتمام ایران شکستی دیگر را برای آمریکا رقم زد

 20. موضع گیری خصمانه الجبیر علیه ایران و حزب الله لبنان

 21. بیانیه پایانی سی و نهمین نشست شورای همکاری خلیج فارس

 22. ترامپ: اعترافات مدیر پیشین اف‌بی‌آی در کنگره دروغ است

 23. حضور تیم «بن سلمان» در تونس برای تخریب انتخابات

 24. سفارش ویژه تل‌آویو به دولت ترامپ

 25. احتمال پولشویی ۳۰ میلیارد یورویی مافیا در بازار مسکن آلمان

پربحث‌های دیروز

 1. پایان شنبه سیاه در فرانسه با ۱۴۰۰ بازداشتی و ۱۴۰ مجروح

 2. چرا ترامپ خود را به دیوانگی می‌زند؟

 3. گراهام: آمریکا نبود، ظرف یک هفته همه در عربستان فارسی حرف می‌زدند

 4. تکرار صحنه‌های ۸۸ ایران در فرانسه  

 5. الگوبرداری ماکرون از صدام

 6. آنچه درباره اعتراضات فرانسه نمی‌دانیم

 7. ماکرون رفتنی است؟

 8. اردوغان: دموکراسی در اروپا شکست خورده است

 9. لودریان: ترامپ در امور داخلی فرانسه دخالت نکند

 10. تیراندازی در نزدیکی رام‌الله و زخمی شدن ۹ شهرک‌نشین

 11. واکنش پدافندی سوریه به موشک‌های مهاجم در فرودگاه دمشق

 12. امیر عبداللهیان؛ از شورای همکاری خلیج فارس نه «شورا» مانده و نه «همکاری»

 13. نامزد خاشقچی درخواست ترامپ را رد کرد

 14. تحلیل رسانه اسرائیلی از نمایش قدرت و ثبات ایران

 15. احتمال صدور حکم حبس برای ترامپ پس از پایان ریاست جمهوری

 16. کابوس ایران و حزب‌الله لبنان لحظه‌ای نتانیاهو را رها نمی‌کند

 17. حمله با سلاح سرد در فرانسه سه زخمی بر جای گذاشت

 18. چین سفیر آمریکا را احضار کرد

 19. توافق سوریه و اردن درباره بازسازی ویرانه‌های سوریه

 20. رئیس‌جمهور در جلسه هیات دولت: اهتمام ایران شکستی دیگر را برای آمریکا رقم زد

 21. موضع گیری خصمانه الجبیر علیه ایران و حزب الله لبنان

 22. بیانیه پایانی سی و نهمین نشست شورای همکاری خلیج فارس

 23. ترامپ: اعترافات مدیر پیشین اف‌بی‌آی در کنگره دروغ است

 24. حضور تیم «بن سلمان» در تونس برای تخریب انتخابات

 25. سفارش ویژه تل‌آویو به دولت ترامپ

پربحث‌های هفته

 1. آزمایش موشکی ایران و نقشه جدید آمریکا/ همراهی اروپا با ترامپ

 2. جلسه شورای امنیت درباره ایران به درخواست فرانسه و انگلیس

 3. آمریکا تحریم‌ها را بازگرداند و صادرات به ایران را ۷ برابر کرد

 4. اگر عین اتفاقات فرانسه در ایران رخ میداد..  

 5. سفیر روسیه در ایران: اروپایی‌ها اهل حرفند نه عمل و هیچ چیزی به نفع ایران عملیاتی نخواهد شد

 6. ناکامی حامی بزرگ و آغاز روند نابودی و زوال اسرائیل

 7. اما و اگرها درباره کانال ویژه مالی اروپا/ واکنش ایران به بسته پیشنهادی اروپایی ها چه خواهد بود؟

 8. عراقچی: اعضای برجام برای جبران خروج آمریکا در حال برنامه‌ریزی هستند

 9. سفیر سابق ایران در فرانسه: اروپا در وضعیت اقتصادی بد و رکود به سر می‌برد/ اعتراض مردم فرانسه به سیاست‌های ماکرون است/ حاشیه‌نشینی و فقر در فرانسه زیاد است

 10. میامی هرالد: اعزام ناوگروه ایران به ونزوئلا "مادر همه تحریکات" خواهد بود

 11. انتشار تصاویر بازداشت دانش‌آموزان فرانسوی خشم افکار عمومی را برانگیخت+ عکس

 12. پایان شنبه سیاه در فرانسه با ۱۴۰۰ بازداشتی و ۱۴۰ مجروح

 13. بازی خطرناک نتانیاهو و بن سلمان برای فرار از بحران/ پیام مهم حزب الله لبنان به اسرائیل/ احتمال شروع یک جنگ تمام عیار وجود دارد

 14. نشست شورای امنیت سازمان ملل درباره آزمایش موشکی ایران برگزار شد

 15. ترامپ با فحاشی از خجالت تیلرسون درآمد

 16. چرا ترامپ خود را به دیوانگی می‌زند؟

 17. ترامپ: معترضان فرانسوی شعار می‌دهند ترامپ را می‌خواهیم!

 18. واکنش گرجستان به مشکل ورود ایرانیان به این کشور

 19. ناتو از ایران درخواست کمک کرد + جزئیات

 20. معترض جلیقه زرد زیر مشت و لگد دسته جمعی پلیس فرانسه+ فیلم

 21. مذاکرات اوپک درباره کاهش تولید نفت به بن‌بست خورد

 22. زنگنه در اوپک: کاهش تولید نفت، خط قرمز ایران است

 23. گراهام: آمریکا نبود، ظرف یک هفته همه در عربستان فارسی حرف می‌زدند

 24. واکنش ظریف به حمله تروریستی چابهار: تروریست‌ها را به سزای اعمالشان می‌رسانیم

 25. عقب نشینی ماکرون در برابر جلیقه زردها/ افزایش مالیات لغو شد

آخرین عناوین