چگونه می‌توان ترامپ را در زمینه تحریم‌ها خلع سلاح کرد؟

گروه جهان الف،   3970624190 ۴۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۲ تکراری یا غیرقابل انتشار
چگونه می‌توان ترامپ را در زمینه تحریم‌ها خلع سلاح کرد؟

دونالد ترامپ علاقه ویژه‌ای به استفاده از ابزار تحریم‌ها علیه کشورهای مخالف آمریکا برای پیشبرد سیاست خارجی دارد و در این راه توجهی به همراه کردن متحدان سنتی ایالات متحده نیز ندارد؛ عدم استفاده از رویکردهای اجماع محور، فرصت مناسبی برای کشورهای مخالف بوجود آورده تا مشروعیت ابزار تحریم را برای همیشه با چالش مواجه سازند.

به گزارش الف، از زمان روی کار آمدن دونالد ترامپ در سال 2016، کاخ سفید رویه و فرایندهای سیاست خارجی خود را به شدت تغییر داده است. در زمان روسای جمهور گذشته در ایالات متحده تلاش می شد تا در هر اقدام بین المللی که معطوف به کشورهای دیگر است از رویه  اجماع سازی جهانی استفاده شود اما ترامپ ارزش چندانی برای این مسائل قائل نیست. حتی در زمان جورج بوش پسر نیز چنین رویه ای سابقه نداشته که واشنگتن راساً سازمان های بین المللی را تهدید کند، متحدان اروپایی را در تصمیم گیری های بین المللی به حساب نیاورد و جنگ تجاری گسترده ای را علیه شرکاء و رقبای کاخ سفید به اجرا درآورد.

در واقع در گفتمان دونالد ترامپ و نومحافظه کاران اطراف وی، بی توجهی به نهادهای بین المللی، تلاش برای استیلای سلطه جهانی ایالات متحده و در هم شکستن مخالفان آمریکا بدون توجه به خواسته متحدان در راستای تشکیل جهانی تک قطبی موج می زند.

این در حالی است که تجربه چند دهه اخیر ثابت کرده تحریم های آمریکا بیشتر بر مردم(به خصوص طبقات اقتصادی ضعیف تر و زنان و کودکان) تاثیرگذار است و از این رو می توان گفت با منشور حقوق بشر سازمان ملل مغایرت دارد. همچنین از جهت تجارت بین المللی آزاد نیز که کشورهای غربی مدعی آن هستند در تضاد و تعارض است.

در واقع هدف از اعمال تحریم ها این است کشوری که با سیاست ها و برنامه های آمریکا در زمینه ای مخالف است از طریق در تنگنا قرار گرفتن مردمش ناچار به عقب نشینی و پذیرش خواسته های کشور تحریم کننده شود. ناگفته پیداست که استفاده از این ابزار غیرانسانی می تواند منجر به مشکلات جدی برای شهروندان یک کشور شود که با تضعیف بنیه اقتصادی آن کشور زمینه گسترش فقر را فراهم کند.

بر این اساس است که دونالد ترامپ به طور بی سابقه ای به استفاده از ابزار تحریم در سیاست خارجی روی آورده است. این در حالی است که در مورد برخی از کشورها از جمله ایران نه تنها هیچ ائتلاف جدی صورت نگرفته بلکه اختلافات جدی نیز بین آمریکا، اتحادیه اروپا، روسیه و چین بروز کرده است. اما واشنگتن تلاش می کند از طریق اعمال زور کشورهای جهان را به تبعیت از تحریم های جدید مجبور نماید.

بر اساس اخبار منتشر شده از زمان روی کار آمدن ترامپ تا کنون تحریم‌هایی علیه کشورهای ایران، ترکیه، روسیه، چین، کره شمالی، پاکستان، سوریه، ونزوئلا، کوبا، لیبی، کلمبیا و ... وضع شده است. نگاهی گذرا به این لیست تائید کننده این است که اولین وجه اشتراک و دلیل اصلی وضع تحریم های آمریکا علیه کشورهای فوق، مخالفت با سیاست های واشنگتن در عرصه منطقه ای یا جهانی بوده است.

رویکرد دو سطحی برای مقابله با تحریم ها

همان گونه که گفته شد برای اولین بار در تاریخ آمریکا، دولتی بر سر کار آمده که به صورت جدی در پی بهره گیری از ابزار تحریم ها علیه کشورهای مخالف است و استفاده بی محابا از این ابزار می تواند مشروعیت آن را در افکار جهانی مخدوش نماید.

اما کشورهای هدف در قبال تحریم های آمریکا چگونه باید  برخورد کنند؟ پاسخ به این سوال تا حدود زیادی می تواند تیغ تیز تحریم ها را تا حدود زیادی کند نماید.

ریچارد نفیو، طراح تحریم های دوران اوباما در کتاب هنر تحریم ها می نویسد: آنچه سرنوشت جنگ تحریمی را مشخص خواهد کرد، «هنر استقامت» در ابعاد مختلف آن و به‌کارگیری روش‌های مختلف سنتی و خلاقانه است که در گام آخر می‌تواند نفع دیپلماتیک را برای کشور تحت تحریم رقم زند و بدون ساختن بستر استقامت می‌تواند نتایج معکوس به بار آورد.

در واقع به نظر می رسد به طور کلی کشور مورد تحریم می باید اقدامات، سیاست ها و برنامه ریزی های خود را در دو جبهه ساماندهی نماید. بخشی از اقدامات ناظر به درون کشور است. در این حوزه کشورهایی مانند ایران می باید راه هایی برای مقاوم کردن اقتصاد داخلی پیدا کنند، با فساد مبارزه کنند، با تغییر در ساختار بوروکراسی داخلی آن را چابک سازند، بودجه ای معقول و منطقی وضع کنند، از اقشار ضعیف در دوران تحریم ها حمایت کنند و ...

از سوی دیگر کشورهای مورد تحریم ضرورت دارد اقداماتی  مشترک در سطح منطقه ای و بین المللی انجام دهند. بدلیل بهره گیری گسترده آمریکا از ابزار تحریم، کشورهای هدف می توانند در قالب تشکل و نهادی گردهم جمع شوند و اتحادیه ای علیه تحریم های ظالمانه ایالات متحده تشکیل دهند و اقدامات متعددی در حوزه های مختلف انجام دهند. همان گونه که گفته شد انجام تمامی این اقدامات در راستای تسهیل تبادلات تجاری و مشروعیت زدایی بکارگیری از ابزار تحریم در مراوادات است.

 چنین کشورهایی می توانند ضمن شکایت به نهادهای بین المللی، تبادلات اقتصادی بین خود را گسترش دهند، از تجربیات یکدیگر بهره گیرند، روش دور زدن تحریم ها را بین یکدیگر به اشتراک بگذارند، دلار را از معاملات ارزی رسمی و تجارت درون گروهی حذف نمایند، از شخصیت های جهانی برای انتقال پیام مردمی که بر اثر تحریم های صدمه دیده اند استفاده کنند.

بدون شک اگر همگرایی لازم بین کشورهایی که مورد تحریم آمریکا قرار گرفته اند بوجود آید با استفاده از قابلیت ها و ظرفیت هایی که هر کدام از این کشورها دارا هستند مقابله با اقدامات یکجانبه کاخ سفید با هزینه بسیار کمتری عملیاتی خواهد شد. به خصوص این که در دنیای امروز دوران زورگویی و تحمیل اراده ها و خواسته ها به پایان رسیده و بر اساس همان ارزش های مورد قبول کشورهای مدعی لیبرالیسم، دوره گسترش مراودات بین المللی، همکاری و  احترام متقابل در قالب سازمان های جهانی است.

از این لحاظ شاید بتوان گفت استفاده گسترده رئیس جمهور آمریکا از ابزار تحریم، فرصت کم نظیری نصیب کشورهای هدف قرار داده تا مشروعیت این ابزار را به چالش بکشند وبکارگیری از  آن را در آینده مشکل تر سازند. در این صورت بازی سیاست نیز به نفع کشورهای به ظاهر قربانی تغییر خواهد کرد.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۱ آبان ۱۳۹۷ سفیر آمریکا در انگلیس: یا با آمریکا یا با ایران!
۱ آبان ۱۳۹۷ظریف در مجلس: اروپایی‌ها در CFT با ما همراه بودند/ در مهلت ۴ ماهه FATF باید سازوکاری تعیین شود و به تصویب نظام برسد
۱ آبان ۱۳۹۷نعمتی: اروپا قول داده از ۱۳ آبان موضوع سازوکارهای مالی را حل کند
۱ آبان ۱۳۹۷معاون ظریف در گفتگو با الف: ۱۳ آبان جز یک جنگ روانی هیچ چیزی نیست/ از رسانه‌ها گله‌مندیم ولی ناراحت نیستیم/ بزودی پیشنهادات اروپایی‌ها را دریافت خواهیم کرد
۱ آبان ۱۳۹۷جان بولتون: تحریم‌های ایران بر قیمت نفت تاثیر گذاشته است
۱ آبان ۱۳۹۷ترامپ: من ناسیونالیست هستم
۱ آبان ۱۳۹۷رایزنی وزیر خزانه‌داری آمریکا با بن سلمان درباره اجرای تحریم‌های ایران
۳۰ مهر ۱۳۹۷جان بولتون: هدف تحریم‌ها تغییر رفتار ایران است
۳۰ مهر ۱۳۹۷سجادی: ترامپ مرد جنگ نیست/ تلاش آمریکا برای ایجاد بحران معیشتی در ایران
۳۰ مهر ۱۳۹۷وزیر نفت: ترامپ دست از تحریم بردارد
۳۰ مهر ۱۳۹۷مذاکرات آمریکا با سوئیفت برای قطع دسترسی ایران
۳۰ مهر ۱۳۹۷ترامپ در انتخابات ۲۰۲۰ شرکت نمی‌کند؟

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۵۵۱۶۶۰۰۰:۳۰:۵۵ ۱۳۹۷/۶/۲۶
ترامپ به اقرار همه ثبات شخصیتی ندارد اما سوال اینجاست که با روسای قبل که اهل منطق روابط بین الملل بودند چرا مصالحه نکردیم
ناشناس۵۵۲۰۹۲۱۱:۰۸:۵۳ ۱۳۹۷/۶/۲۶
به اقرار خودشان داعش فرزند همانهایی بود که شما می فرمایید اهل منطق بودند.یعنی آنها اهل منطقشان هم ، منطقش داعشی است. یکی از آنهایی که شما می فرمایید اهل منطق بودن دریک مصاحبه رسمی اعلام کرد که باید ریشه ملت ایران خشکانده شود و بابت سخن خودش هم هیچوقت عذرخواهی نکرد. بیشترین تحریمها بر علیه ملت ایران در زمان همین به قول شما اهل منطق اعمال شده است. هیچ گروهی در آمریکا آسایش و پیشرفت مردم ایران را دوست ندارد. فقط نقش پلیس خوب و بد را بازی میکنند. یک عده ساده لوح هم بازی می خورند. تنها راه حل مشکلات اعتماد به توانمندیهای جوانان کشور و تکیه به امکانات و سرمایه های داخلی است که کم هم نیستند. ولیکن برای بکارگیری آنها نیاز به مدیریت چابک و توانمند هست. که متاسفانه اعتماد به غرب گرایان و انتخاب اشتباه این امکان را از سیستم اجرائی کشور گرفته است.
ناشناس۵۵۲۹۷۹۲۱:۳۵:۵۷ ۱۳۹۷/۶/۲۶
دست از توهمات دایی جان ناپلوینی بردار داعش فرزند حماقت و بی عقلی مردم منطقه هست چرا در کشورهای دیگر وحوشی مثل داعش و طالبان نیست
نورا۵۵۴۶۴۳۰۲:۰۸:۱۴ ۱۳۹۷/۶/۲۸
توهم چیه مرد حسابی خود هیلاری کلینتون توی کتاب خاطراتش به اسم گزینه های سخت میگه که تو چه سالی تصمیم گرفتن داعش را چجوری بوجود بیارند کاملا هم مستند بعدش شما دایه مهربانتر از مادری وقتی صراحتا ترامپ میگه اوباما و هیلاری داعش را بوجود آوردند عجبا
ناشناس۵۵۵۹۳۷۱۸:۵۱:۰۱ ۱۳۹۷/۶/۲۹
.. باید دست از توهمات دایی جان ناپلوئنی برداریم. مگر توی همین کشور خودمان افراد بسیار متعصب و افراطی شبه داعشی کم داریم؟ که جرات نمیکنیم یک کلمه منطقی خارج از خط قرمزها...بزنیم. دشمنان فقط از این افراد بطور غیر مستقیم در جهت اهدافشان سو استفاده میکنند...
ناشناس۵۵۶۲۸۸۰۶:۲۳:۲۷ ۱۳۹۷/۶/۳۰
من نمیفهمم چه کسی این شایعه راجع به هیلاری کلینتون رو در ایران راه انداخته؟! شما کتابش رو خواندی؟‌ اصلا همچین حرفی نزده! برخی اصولگرایان میگویند برجام باعث شده ترامپ پر رو شده و فکر کند که میتواند با تحریم ایران رو تسلیم کند. با منطق شما اصولگرایان میگویند که خود ایران تحریم رو بر خودش وضع کرده!!!‌ حرف کلینتون این بود که سیاست های آمریکا مثل نابود نکردن اسد در همان ابتدای اعتراضات داخلی سوریه فضا رو برای بوجود آمدن داعش فراهم کرد!!! این کجا و ادعای شما و برخی دیگران در داخل ایران کجا!!!
ناشناس۵۵۲۱۸۸۱۱:۴۹:۰۲ ۱۳۹۷/۶/۲۶
چگونه؟؟ بوسیله انبار کردن کالاهای ضروری مردم در انبارها برای سود میلیاردی
ناشناس۵۵۲۳۶۱۱۳:۲۴:۵۷ ۱۳۹۷/۶/۲۶
یک نفر نیست بیاد بگه اقایون ریالی از سرمایه شما کاسته نمیشه که شما اجناس مانده از قبل رو اینهمه گرون کردین این گرونفروشی نیست پس چیه ؟ وظیفه تعزیرات نیست که رسیدگی کنه ؟ طرف کامپیوتر رو نشون میده ببین فلان کالا قیمت الانش تو کارخونه این شده ( دو تا سه برابر ) می گیم اقا اینا که تاریخ تولید هم خورده قیمتش باید مال اون زمون باشه به هیچ صراطی مستقیم نیستند خجالت آوره وقتی تعزیرات نمیخواد رسیدگی کنه کارکنانش برای چی حقوق می گیرند اصلا چرا تاسیس شده تاریخ تولید یعنی چی ؟
ناشناس۵۵۶۲۸۹۰۶:۲۵:۵۴ ۱۳۹۷/۶/۳۰
دوست گرامی حرف شما اصلا منطقی نیست. مگه آن کسی که کامپیوتر میفروشد باید اجاره خانه تاریخ تولید کامپیوتر رو بدهد؟ یا وقتی میخواهد برای بچه اش دارو یا غذا بگیرد باید قیمت های زمان تولید کامپیوتر رو حساب بکند که همچین توقعی دارید؟‌ یکم فکر کن!
ناشناس۵۵۵۹۲۶۱۸:۳۵:۳۱ ۱۳۹۷/۶/۲۹
به جهت ...داخلی!
ناشناس۵۵۱۶۶۲۰۰:۳۱:۳۷ ۱۳۹۷/۶/۲۶
ترام\ فقط می خواد تحریم کنه الان بهترین فرصته که ایران بتونه با سیاست خارجی قوی نقش آمریکا را از جهان کمرنگ کرده یا از بین ببره البته با ظریف امکان نداره
ناشناس۵۵۲۱۰۱۱۱:۱۲:۴۲ ۱۳۹۷/۶/۲۶
با دلار 15 هزار تومنی حتما. البته این قیمت به تاریخ امرو هست. ممکنه خواننده این کامنت بگه عجب روزگاری بود، دلار چقد مفت بود! همش 15 هزار تومن !
ناشناس۵۵۲۷۹۶۱۷:۲۱:۲۹ ۱۳۹۷/۶/۲۶
همین دلار 15 هزار تومان هم حاصل اعتماد به غربگرایان و رقصیدن به ساز در برجام است.
ناشناس۵۵۶۲۹۰۰۶:۳۰:۱۹ ۱۳۹۷/۶/۳۰
«ایران بتونه با سیاست خارجی قوی نقش آمریکا را از جهان کمرنگ کرده یا از بین ببره» ایران نقش آمریکا از جهان رو از بین ببره؟ از تی شرت و شلوار جینی که میپوشی تا آن موبایل و اینترنت و کامپیوتر و نرم افزارش که شما داری باهاش این نظرات بچه گانه رو میدی همه و همه آمریکایی هست! شما میخواهی با قالی دست باف و پسته بری نقش آمریکا رو از جهان حذف کنی؟!
ناشناس۵۵۱۶۷۷۰۰:۴۸:۳۸ ۱۳۹۷/۶/۲۶
فقط مذاکره اینم از روسیه چین وترکیه هم اگه به هدفشون برسن پشت ایران رو خالی میکنن الان دوران سیاست بازیه جان کری هم بازی میده تا نفس ایران بریده بشه بعد تسلیم واون موقع نهایت فشار رو به ایران میارن دموکرات وجمهوری خواه همه سیاستهای امریکا رو پیش میبرن مسئولان ما هم در خواب
ناشناس۵۵۳۵۶۳۱۰:۳۵:۲۹ ۱۳۹۷/۶/۲۷
امریکا و اروپا در مذاکرات فقط منافع خودشون رو دنبال می کنند و بدنبال تامین منافع ما و لغو تحریمها نیستن درست همانند برجام بی فرجام .
ناشناس۵۵۶۰۲۴۲۰:۲۳:۵۶ ۱۳۹۷/۶/۲۹
معلومه خب هر کشوری منافع ملی خودشو دنبال میکنه بجز ما
ناشناس۵۵۱۷۰۴۰۱:۰۹:۲۶ ۱۳۹۷/۶/۲۶
البته این بهترین راه حل هست به شرطی که کشورها مثل امروز فقط به دنبال منافع خود نباشن و ریسک متحد شدن رو قبول کنن که این کار به خاطر تنیده شدن اقتصاد غرب و شرق به همدیگه خیلی مشکله
ناشناس۵۵۱۷۱۳۰۱:۲۵:۲۳ ۱۳۹۷/۶/۲۶
نباید خباثت شیطان را محدود به ترامپ معرفی کرد. ______________ اگر کسی یا جریانی امپریالیسم را به خوب و بد تقسیم کند ، دانسته و یا عمداً نادانسته مرتکب خیانت و رزالت شده.
مجتبی۵۵۱۷۵۸۰۶:۵۲:۱۳ ۱۳۹۷/۶/۲۶
مهمترین حربه ترامپ در جنگ کنونی علیه ایران، اعتبار زدایی از نظام حکومتی با برجسته کردن نقاط ضعف آن است.
ناشناس۵۵۴۳۶۷۱۹:۴۲:۴۹ ۱۳۹۷/۶/۲۷
این ها که متاسفانه خوب بهانه دست آنها می دهند
اسدی۵۵۶۰۲۸۲۰:۲۸:۱۲ ۱۳۹۷/۶/۲۹
درست است موافقم دولتمردها نیز باید خیلی حواسشان به این موضوع باشد
ناشناس۵۵۱۷۹۳۰۷:۴۳:۵۸ ۱۳۹۷/۶/۲۶
درسته اونا وضعیت داخلی و خارجی همه کشورها رو قبل از اینکه تحریم کنن بررسی کردن و میدونن کدوم کشور رو باید تحت فشار بزارن و کدوم رو امتیاز بدن تحلیل شما کاملا درسته و نشون میده با توجه به مواردی که گفتید کشورهایی که تحریم شدن در هیچ کدوم از موارد مورد اشاره اجماع ندارند و در نتیجه نتیجه معکوس که در متن اشاره شده بدست میاد. " از طریق در تنگنا قرار گرفتن مردمش ناچار به عقب نشینی و پذیرش خواسته های کشور تحریم کننده شود" "بدون ساختن بستر استقامت می‌تواند نتایج معکوس به بار آورد"
ناشناس۵۵۱۸۲۸۰۸:۲۲:۲۸ ۱۳۹۷/۶/۲۶
فعلا که دلار اقتصاد ایران را خلع سلاح کرده. با واقعیت تحلیل و زندگی کنید
ناشناس۵۵۲۱۰۰۱۱:۱۲:۳۸ ۱۳۹۷/۶/۲۶
اگر تیم اقتصادی دولت مجرب بود و تخصص لازم را داشت ، اینها هم می توانستند دلار را خلع سلاح کنند.
ناشناس۵۵۲۳۴۹۱۳:۱۵:۵۸ ۱۳۹۷/۶/۲۶
دلار ٧ تومان ٣٥٠٠ كردن تيم قبلى ٥٠٠ برابر نه ٤ برابر اين تيم و اكر همان. سيستم حاكم در راس قدرت مانده ١٧٥٠٠٠٠ تومان بدون تحريم قيمت واقعى دلار با تحريم خودتون حساب كنيد
ناشناس۵۵۲۳۷۱۱۳:۳۴:۰۲ ۱۳۹۷/۶/۲۶
بله تیم اقتصادی مجرب دلار چاپ می کرد !
ناشناس۵۵۲۸۰۰۱۷:۲۴:۲۷ ۱۳۹۷/۶/۲۶
نه عزیزجان ، تیم اقتصادی مجرب دلار و سکه پخش نمی کرد.
ناشناس۵۵۲۷۰۱۱۶:۲۸:۴۳ ۱۳۹۷/۶/۲۶
اره تیم اقتصادی دلار چاپ میکرد شما هم شعار میدادی درست میشد
ناشناس۵۵۲۱۰۹۱۱:۱۸:۱۰ ۱۳۹۷/۶/۲۶
این ناتوانی تیم اقتصادی دولت است که به اقتصاد ما آسیب زده نه لار . اگر دولت به توصیه های اساتید اقتصاد دانشگاهها توجه می کرد و مدیران اقتصادی توانمند به کار می گرفت ، دلار نمی توانست به اقتصاد ما آسیب بزند
ناشناس۵۵۶۰۴۸۲۰:۴۹:۵۶ ۱۳۹۷/۶/۲۹
سیاستهای کلان اشتباه باعث عقب ماندگی بوده است
ناشناس۵۵۱۸۷۶۰۸:۵۰:۲۲ ۱۳۹۷/۶/۲۶
متاسفانه با ترامپ های داخلی بیشتر مشکل داریم تا ترامپ آمریکایی، ایرانیانی که فقط شناسنامه ایرانی دارند و در واقع از هر دشمنی برای این ملت دشمنتر هستند، آنهایی که در صنعت خودرو، در پتروشیمی ها، در صنایع سلولوزی و .... بر مسند کارند و تنها به فکر سود خود و از پای درآوردن ایران و ایرانی هستند. دلار پتروشیمی ها که نفت دولتی می گیرند کجاست؟! خودروای هایی که با حمایت دولت 40 سال است بصورت مطلق بازار خودرویی ایارن را در اختیار دارند و هر گاری بی کیفیتی را به قیمتی ها بالا به مردم می فروشند در این روزهای سخت کجا هستند؟ و دیگران.... ترامپ تنها باعث شد تا ما ترامپ های داخلی را بهتر بشناسیم
ناشناس۵۵۱۸۸۷۰۸:۵۷:۳۳ ۱۳۹۷/۶/۲۶
ایران بهترین کشور دنیا برای پول ساختن وفراراز حسابگریست چون اولا نظام مالیاتی آن عملا راه گریز وفرارمالیاتی را فراهم آورده وسبب انباشت سرمایه های کلان می شود. ثانیا نظام بانکی بسیار ناکارامد وبنگاه محوردارد که با تخصیص سرمابه برای تولیدبه دلیل بنگاه داری مخالف است ودرآخر مدیران بی سواد وسودجو. رانت خوارو اختلاس گر درآن فراوان است راه نجات کشور اراین مصیبت اقتصادی تمرکز بردارایی های نامشروع رسیدگی به حسابهای کلان ومالیات افرادبرچیدن بانکهای خصوصی بنگاه محوروکاهش نقدینگی بی حساب که اکثرا دردستان عده معدودی که.رانت اطلاعاتی دارنددرچرخش غیر مولد است وبرچیدن عدالت اجتماعی را.فراهم نموده است ...
کارآفرین اشتغالزا ولی درمانده۵۵۵۹۹۴۱۹:۴۵:۵۴ ۱۳۹۷/۶/۲۹
ولی همین سیستم مالیاتی تیشه به ریشه کارافرینان خرد و اشخاص حقیقی و حقوقی صادق و زحمت کش زده و میزند با تاسف و تالم فراوان باید گفت فقط بیش از 30 تا 90 درصد از وقت و درآمد مدیران این مجموعه های خرد صرف امورات مالیاتی و بیمه میشود و از آن بدتر اینکه کسی هم بفکر چرایی از بین رفتن این شغلها نیست.
علی کریمی۵۵۱۹۲۴۰۹:۱۹:۲۶ ۱۳۹۷/۶/۲۶
مسئول محترم گروه جهان الف بهترین و موثرترین سلاح در مقابل سلاح تحریم ایجاد اتحاد حداکثری بین ملت و حاکمیت است که در حال حاضر مطلوب نیست.
ناشناس۵۵۱۹۸۳۱۰:۰۴:۰۳ ۱۳۹۷/۶/۲۶
نویسنده: کشورهایی مانند ایران می باید راه هایی برای مقاوم کردن اقتصاد داخلی پیدا کنند، با فساد مبارزه کنند، با تغییر در ساختار بوروکراسی داخلی آن را چابک سازند، بودجه ای معقول و منطقی وضع کنند، از اقشار ضعیف در دوران تحریم ها حمایت کنند و... اگر ............ اینهایی که گفتی اصلا شدنی نیست.
ناشناس۵۵۲۰۲۹۱۰:۳۶:۴۳ ۱۳۹۷/۶/۲۶
با فساد ورانت ورشوه نمیشود با تحریم مبارزه کرد
ناشناس۵۵۲۰۳۰۱۰:۳۶:۴۹ ۱۳۹۷/۶/۲۶
همه این راه حل ها رو یه بچه دبستانی هم می دونه. چابک سازی اقتصاد، مبارزه با فساد، گسترش روابط با کشورهای دیگه. ولی سوال اینه که وقتی در شرایط عادی مملکت خیلی از کارها رو نتونستیم انجام بدیم یا (مسئولین به هر دلیل نخواستند انجام بدند) مثل چابک سازی اقتصاد و مبارزه با فساد در شرایط حاضر که که حمایت اعتماد و حمایت مردم خدشه دار شده چطور انجام این کارها امکان پذیر خواهد بود.
حسینی۵۵۶۰۵۷۲۱:۰۱:۲۷ ۱۳۹۷/۶/۲۹
درست گفتید. بطور خوشبینانه: فعلا مسئولین در حال مبارزه بی امان و بی وقفه با فساد و تبعیض و....در جهان هستند و فرصت فکر کردن به مشکلات داخلی را ندارند. بطور بدبینانه: مسئولین عوامفریبانه عمل میکنند.
ناشناس۵۵۲۱۲۸۱۱:۲۷:۱۳ ۱۳۹۷/۶/۲۶
تا زمانی که اقتصاد کشور به سمت حمایت از سرمایه های معنوی نرود و بر پایه تملک فیزیکی باشه با تحریم بی تحریم ره به جایی نمیبریم. باید به سمت اقتصاد دانش بنیان بریم در این صورت همین نقدینگی که باعث تورم شده باعث پیشرفت خواهد شد. هر چه سریعتر باید زمین و دیگر کالاهای فیزیکی از حالت سرمایه ای خارج شود تا مشکل تورم حل شود. البته اینکار زیرساختهای قضایی مناسب و قدرتمند میخواهد
ناشناس۵۵۶۰۶۳۲۱:۰۶:۳۶ ۱۳۹۷/۶/۲۹
البته این سیستمی که پیشنهاد دادید به نظام سوسیالیستی نزدیکه که زیاد مناسب نیست با این حال از این درهم برهمی خیلی بهتره
هموطن۵۵۲۳۲۴۱۳:۰۳:۱۴ ۱۳۹۷/۶/۲۶
اگر قانون ممنوعیت اشتغال بازنشسته ها را درست اجرا کنیم و رصد کنیم بعد از اجرا، تا مدیران بازنشسته به مرکز خصولتی کوچ نکنند در این صورت به صورت چراغ خاموش یک تغییر عالی اتفاق می افتد و نسل جوان، فرمان این کشتی را به دست خواهد گرفت
ناشناس۵۵۲۵۰۷۱۴:۴۱:۲۲ ۱۳۹۷/۶/۲۶
ما از تحریم های ترامپ نمی ترسیم ذولتمردان ایرانی ترس دارند چون هیچ تصمیمی برای مهار تورم وآشفتگی بازار وگرانی کالای ایرانی ندارند
ناشناس۵۵۲۸۹۰۱۹:۲۹:۵۸ ۱۳۹۷/۶/۲۶
با کنار کشیدن و تحویل دادن اداره کشور به اهلش
ناشناس۵۵۵۱۹۸۲۰:۰۱:۴۹ ۱۳۹۷/۶/۲۸
البته این اتفاق باید درهمه دولت اتفاق بیفتد نه در بعضی وزارتخانه ها
ناشناس۵۵۳۰۱۹۲۲:۰۸:۵۹ ۱۳۹۷/۶/۲۶
با زندگی اشرافی مسوولان وزندگی در کاخهای دربسته وماشینهای ضد گلوله ودارای حصار ونرده جدایی از مردم با تحریم نمیشود مبارزه کرد در ابن حالت کافیست ترامپ بر علیه ایران یک حرف بزند در کل اقتصاد ایران بهم میریزد
ناشناس۵۵۵۶۶۰۱۳:۴۸:۲۲ ۱۳۹۷/۶/۲۹
همراهی کشور هایی که تحت تحریم هستند در عمل یعنی جوری که همه آنها با همکاری با هم از این فرصت به گفته نویسنده سود ببرند امکان ناپذیر نیست مگر در بعد تبلیغات و رسانه ها وگرنه باید دید اقتصاد آنها مکمل هم هست یا خیر . مثلا اقتصاد کره شمالی چه چیز دارد که به اقتصاد ایران بدهد ؟ کاهوی کیمچی ؟ یا ایران و روسیه که هردو تولید کننده نفت خام هستند در صورت تحریم نفت ایران چه چیزی دارند که ارزانی هم بکنند ؟تنها روسیه می تواند ترانزیت قاچاق برای ایران باشد وگرنه تحریم نفت ایران به سود روسیه است کما این که کاهش تولید نفت ایران با افزایش تولید روسیه همراه شد . می گوید دلار را حذف کنند می پرسم ارز جایگزینش چه باشد ؟وون کره شمالی ؟ روبل روسیه ؟نکته بعدی این که آیا کشورهای تحت تحریم واقعا چنین قصد و نیتی دارند که با هم متحد بشوند؟ مثلا روس ها به ایران به چشم کارت بازی و راهی برای فرار از تحریم نگاه نمی کنند ؟البته با رفتار ی که زمامداران ایران دارند که مذاکره باامریکا برایشان تابو است درواقع بهترین فرصت برای روس ها برای افزایش توانشان دراین راه را فراهم می کنند چون ماهیت روابط کشورها با این دید ساده ....که تو بدی با تو قهرم ...همخوانی نداد یعنی راهی برای ارتباط همیشه موجود است دراین پروسه عامدانه ایرانی ها خودشان را خلع سلاح می کنند و توان روس ها را افزایش می دهند
کلاسی نوجاباما-JB97DH3بیمه azki

پربحث‌های امروز

 1. مهرداد حسیبی درگذشت

 2. جهانگیری: در آینده با چالش بزرگی در صندوق‌های بازنشستگی مواجه خواهیم بود

 3. یارانه سال 89 الان چقدر می‌ارزد؟  

 4. عراقچی در مجلس: بعضی از کشورهای دوست می‌گویند که اگر می‌خواهیم با شما مبادلات بانکی داشته باشیم، باید FATF را بپذیرید

 5. غائبین انقلاب

 6. اردوغان: قتل خاشقچی برنامه‌ریزی شده بود/ عاملان قتل باید در ترکیه محاکمه شوند

 7. تماس شبانه برخی نمایندگان از دفتر شهردار تهران برای جلوگیری از بازنشستگی افشانی

 8. فرار از شفافیت فیش‌های حقوقی

 9. ماجرای بخشنامه ممنوعیت سفر به کربلا معلمان چه بود؟

 10. روایت تلخ پدری که پاهای دختر ۷ ساله‌اش را «فلج» کرد

 11. نعمتی: اروپا قول داده از ۱۳ آبان موضوع سازوکارهای مالی را حل کند

 12. معاون ظریف در گفتگو با الف: ۱۳ آبان جز یک جنگ روانی هیچ چیزی نیست/ از رسانه‌ها گله‌مندیم ولی ناراحت نیستیم/ بزودی پیشنهادات اروپایی‌ها را دریافت خواهیم کرد

 13. ثبت لحظات خاص زیر پرچم امام حسین علیه السلام +تصاویر

 14. تازه‌ترین هتاکی یک روزنامه اصلاح‌طلب + عکس

 15. ظریف در مجلس: اروپایی‌ها در CFT با ما همراه بودند/ در مهلت ۴ ماهه FATF باید سازوکاری تعیین شود و به تصویب نظام برسد

 16. ارجاع نامه دیده‌بان شفافیت و عدالت درباره سوابق تحصیلی در کنکور توسط واعظی

 17. نامه‌ای به منشی جهانگیری!  

 18. وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی: اولویتم «مسکن مهر» است

 19. معمای خودکشی‌ چند نوجوان تهرانی در یک شبانه روز

 20. بکارگیری نیروهای شرکت‌های خدماتی برای نگهبانی جرم است؟

 21. جمعیت ایران در سال 1430 چند نفر می‌شود؟  

 22. ارسال پیامک به نمایندگان مجلس برای حمایت از وزیر پیشنهادی کار

 23. مخالفت وزارت ارتباطات با طرح جدایی مدیریت اینترنت از دولت

 24. توضیحات جهرمی درباره شیوه کلاهبرداری جدید از شهروندان

 25. رئیس اتاق بازرگانی ایران: قبول مسئولیت وزارت اقتصاد رفتن روی مین است

پربحث‌های دیروز

 1. یارانه‌ی هر فقیر ۴۵ هزارتومان، یارانه‌ی هر خودرو ۱.۳میلیون تومان در ماه

 2. شریعتمداری: صدای رسای فقرا و گروه‌های خاموش در دولت و نظام خواهم بود

 3. برنامه «نود» امشب پخش نمی‌شود+ توضیحات شبکه سه

 4. تحلیل عباس عبدی از انتقادات دیروز معاون اول رئیس جمهور: دیر شده آقای جهانگیری

 5. واکنش روزنامه‌ها به صحبت‌های روز گذشته جهانگیری؛ بفرمایید منزل سوپرمن هیچکاره  

 6. واکنش‌ها به اظهارات جهانگیری/ آخوندی، وزیر جمهوری اسلامی یا مرید نئولیبرالیسم؟ / علی مطهری و معضل سخنان نسنجیده

 7. اولین تصویر از مرزبانان ربوده شده در میرجاوه

 8. آزموده را آزمون خطا است!/ رحمانی می‌تواند صنعت و تولید را رونق بخشد؟

 9. فرار بزرگ قالیباف

 10. واکنش وزارت خارجه به خبر کناره‌گیری ظریف: خبرسازی متوهمان ارزش تکذیب هم ندارد

 11. رهبر انقلاب: مسئولان جز در موارد نظامی، امنیتی و اموری که با دشمن مقابله داریم، باید شفاف باشند

 12. «بازگشت» جهانگیری و سرانجام اصلاح طلبان و روحانی

 13. پادشاه و ولیعهد عربستان مرگ خاشقجی را به خانواده‌اش تسلیت گفتند

 14. اسامی ۶۷ نفر از مدیران بازنشسته سراسر کشور + جدول

 15. اسماعیلی: زمان اعدام سلطان سکه و سالم هنوز مشخص نشده است

 16. حضرتی: جهانگیری به احتمال زیاد از دولت می‌رود

 17. نشست سرّی حاکمان سعودی برای حل ماجرای خاشقچی/ راه حل های ملک سلمان برای رهایی از بحران/ آینده ولیعهد چه خواهد شد؟

 18. دور زدن تحریم با نفتکش های ارواح

 19. ظریف: ایران راه گفتگو را بازگذاشته؛ اما نشانی از آمادگی آمریکا نیست

 20. رئیس موساد: اگر ایران شکست نخورد، بی‌خانمان می‌شوم

 21. وزیر نفت: ترامپ دست از تحریم بردارد

 22. وزیر بهداشت: سرانه مصرف لبنیات در کشور پایین است

 23. کیهان: آقای جهانگیری! «یادتان هست»؟!/ سوپرمن امروز اظهار عجز و ناتوانی می‌کند

 24. آقایان به امید دولت اوباما ماندند/ می‌گفتند کشور را گلستان می‌کنیم، گلستان امروز برای همه قابل ارزیابی است

 25. مزایای حذف دلار؛ کم اثر کردن تحریم‌ها و مقاوم‌سازی اقتصاد

پربحث‌های هفته

 1. یارانه‌ی هر فقیر ۴۵ هزارتومان، یارانه‌ی هر خودرو ۱.۳میلیون تومان در ماه

 2. حضور زنان در ورزشگاه آزادی هیچ توجیه شرعی ندارد

 3. شریعتمداری: صدای رسای فقرا و گروه‌های خاموش در دولت و نظام خواهم بود

 4. آقای رییس‌جمهوری! چرا نباید...

 5. عباس آخوندی استعفا داد + تصویر نامه

 6. تحلیل احمد توکلی از اثرات افزایش نرخ ارز بر اقتصاد ایران/ پول ملی در سه ماه ۱۰۰ درصد ارزش خود را از دست داد/ مهار بازار تنها کمتر از یک ماه ممکن است

 7. روحانی با پیشنهاد افزایش حقوق کارمندان موافقت کرد

 8. جایزه بی‌کفایت‌ترین وزیر جمهوری اسلامی   

 9. بنزین احتمالاً تا دو هفته آینده دو نرخی می‌شود

 10. آقای آخوندی کارنامه ۵ ساله وزارت خود را منتشر کنید/ عملکرد وزیر پرحاشیه؛ از هواپیماهای برجامی و مسکن اجتماعی تا اظهارنظرهای سیاسی/ آیا وزیر روحانی به خیابان بهشت می‌رود؟

 11. پسته در بازار تهران کیلویی ۱۰ دلار

 12. قیمت خودرو در سراشیبی سقوط/ دلالان هم فروشنده شدند!

 13. گاف بزرگ مسیح علی‌نژاد، او را مجبور به عذرخواهی کرد!+ فیلم

 14. آخوندی: ساخت خانه در بیابان مثل «مسکن مهر»، راه‌حل نیست

 15. دخیل بر آستان «سلبریتی»ها!

 16. توکلی: سیاست تثبیت نرخ ارز و تخصیص اداری باید اعمال شود/ دولت اعلام کند بازار غیررسمی ارز را به هیچ وجه تحمل نخواهد کرد

 17. برنامه «نود» امشب پخش نمی‌شود+ توضیحات شبکه سه

 18. فرزند وزیر آموزش و پرورش چه می‌کند؟ خبرنگار، سرباز، طلبه یا معاون؟

 19. واکنش مطهری به دادستان کل درباره حضور زنان در ورزشگاه‌ها

 20. افشانی رفتنی شد؛ آغاز دوباره ماراتن انتخاب شهردار/گزینه های احتمالی برای حضور در بهشت/ محسن هاشمی شهردار می شود؟

 21. شریعتمداری: من را جای دیگر هم به کار نگیرید/ در چند ماه اخیر امتحان خوبی پس ندادیم

 22. نامه سرگشاده اساتید به شورای نگهبان درباره لایحه CFT

 23. روحانی وزرای پیشنهادی خود را به مجلس معرفی کرد/ شریعتمداری، دژپسند، رحمانی و اسلامی برای ۴وزارتخانه خالی

 24. خداحافظی با وزیر پرحاشیه/ پشت پرده تلاش برای تخریب قالیباف/ سرانجام قباله اصلاح‌طلبی و اصلاح‌طلبان شناسنامه‌دار/ انتقاد زیباکلام از روحانی

 25. جلیلی: وعده هلو جواب نداد مردم را از لولو می‌ترسانند

علی بابا-AL97AB1گوشی شاپ

پربحث‌های امروز

 1. اردوغان: قتل خاشقچی برنامه‌ریزی شده بود/ عاملان قتل باید در ترکیه محاکمه شوند

 2. تکه‌هایی از جسد خاشقچی در چاهی در محوطه کنسولگری عربستان پیدا شد

 3. بن سلمان، صدام کوچک!

 4. اعتصاب در نیویورک بر ضد جنایات عربستان

 5. سوالات بی پاسخ اردوغان درباره قتل خاشقچی  

 6. سفیر آمریکا در انگلیس: یا با آمریکا یا با ایران!

 7. دیدار شاه سعودی با برخی اعضای خانواده «خاشقچی»  

 8. بولتون: «پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد» منسوخ شده است

 9. ملک سلمان: عاملان قتل خاشقچی هرکه باشند مجازات می‌شوند

 10. هاآرتص: برکناری بن‌سلمان برای اسرائیل ویرانگر است

 11. برادر بن سلمان پیش از قتل خاشقجی با او دیدار کرده بود

 12. بازار همچنان متشنج در سایه تحریم‌های ایران/ احتمال تلافی عربستان بر سر موضوع خاشقچی

 13. رژیم صهیونیستی حزب‌الله لبنان را به "جاسوسی" متهم کرد

 14. چاووش اوغلو: اعتراف عربستان به قتل خاشقچی امری مهم است

 15. آمریکا بن‌سلمان را کنار می‌گذارد

 16. جان بولتون: تحریم‌های ایران بر قیمت نفت تاثیر گذاشته است

 17. منابع ترکیه‌ای: تیم ترور خاشقجی از قتل و مثله کردن جسد او تصویربرداری کرده‌اند

 18. ترامپ: من ناسیونالیست هستم

 19. احتمال کودتای محمد بن سلمان علیه پدرش بالا گرفت

 20. عربستان: تمامی مسئولان قتل «خاشقچی» بازداشت می‌شوند

 21. سقف فشار واشنگتن به ریاض

 22. رایزنی وزیر خزانه‌داری آمریکا با بن سلمان درباره اجرای تحریم‌های ایران

 23. حکیم: شایسته‌سالاری و حرفه‌ای‌گرایی مبنای تشکیل کابینه منسجم است

 24. رویترز: بن سلمان در صدد قربانی کردن مشاور خود در پرونده قتل خاشقچی است

 25. چرا نشست امروز رییس‌جمهور ترکیه مهم و راهبردی است؟

پربحث‌های دیروز

 1. پادشاه و ولیعهد عربستان مرگ خاشقجی را به خانواده‌اش تسلیت گفتند

 2. نشست سرّی حاکمان سعودی برای حل ماجرای خاشقچی/ راه حل های ملک سلمان برای رهایی از بحران/ آینده ولیعهد چه خواهد شد؟

 3. ظریف: ایران راه گفتگو را بازگذاشته؛ اما نشانی از آمادگی آمریکا نیست

 4. رئیس موساد: اگر ایران شکست نخورد، بی‌خانمان می‌شوم

 5. منبع آگاه: جسد خاشقجی ۱۵ تکه شد/ افشا فردی که جسد را از ترکیه خارج کرد + عکس

 6. گاردین: فرستاده سلمان، به ترکیه التماس می‌کرد

 7. شورش خاموش علیه بن‌سلمان

 8. ترامپ: توضیحات سعودی از مرگ خاشقچی راضی کننده نیست

 9. عمران‌خان: مرگ «خاشقجی» شوک آور است اما نیازمند پول هستیم

 10. افشای هویت فردی که با لباس خاشقچی از کنسولگری عربستان در استانبول خارج شد+ عکس

 11. ترامپ در انتخابات ۲۰۲۰ شرکت نمی‌کند؟

 12. فیلم جدید از جزئیات قتل و بدل خاشقچی   

 13. انتشار تصاویر جدید از خاشقجی و نامزدش در استانبول

 14. تاکید اردوغان و ترامپ بر افشای ابهامات پرونده خاشقچی

 15. آمریکا؛ امپراتوری محکوم به شکست

 16. ترکیه تصاویر جدیدی از ورود خاشقچی به کنسولگری عربستان سعودی منتشر کرد+ عکس

 17. دیدار بن سلمان و وزیر خزانه‌داری آمریکا در ریاض

 18. مرکل: قتل خاشقچی وحشیانه بود

 19. عربستان: کاهش صادرات نفت ایران و کشورهای دیگر را نمی‌توانیم جبران کنیم

 20. رژیم صهیونیستی، اردن را به قطع آب تهدید کرد

 21. حزب الله لبنان: وزارتخانه ها سهمیه شخصیت ها و مذاهب نیستند

 22. نخست‌وزیر انگلیس:95 درصد برگزیت نهایی شده است

 23. جان بولتون: هدف تحریم‌ها تغییر رفتار ایران است

 24. سناتور جمهوریخواه؛ اگر «خاشقجی» در دعوا کشته شده؛ چه نیازی به اره استخوان‌بُر بود؟

 25. سجادی: ترامپ مرد جنگ نیست/ تلاش آمریکا برای ایجاد بحران معیشتی در ایران

پربحث‌های هفته

 1. شوخی زشت سناتور آمریکایی: شاید دی‌ان‌ای من ایرانی باشد؛ وحشتناک است!

 2. نژادپرستی علیه ایرانی ها پشت ویترین ترکیه ای!

 3. آمریکا تحریم‌های جدیدی را علیه ایران اعلام کرد

 4. روایتی تکان‌دهنده از حرمسرای قذافی

 5. پادشاه و ولیعهد عربستان مرگ خاشقجی را به خانواده‌اش تسلیت گفتند

 6. اره‌ای که بدن خاشقچی را با آن تکه‌تکه کردند + عکس

 7. توضیح سناتور آمریکایی درباره سخنان توهین‌آمیز علیه ایرانی‌ها: جوک گفتم

 8. ایرانیان از خاندان خاشقچی چه خاطراتی دارند؟

 9. پلیس ترکیه: خاشقچی در داخل ساختمان کنسولگری سعودی کشته شده است

 10. نشست سرّی حاکمان سعودی برای حل ماجرای خاشقچی/ راه حل های ملک سلمان برای رهایی از بحران/ آینده ولیعهد چه خواهد شد؟

 11. اعتراف عربستان به قتل خاشقچی، تشدید اختلاف در کاخ سفید و برگ برنده اردوغان

 12. پوتین: روسیه اجازه نداد که دولت سوریه سقوط کند

 13. واکنش مقتدی صدر به اظهارات ترامپ درباره قتل خاشقچی

 14. اردوغان: قتل خاشقچی برنامه‌ریزی شده بود/ عاملان قتل باید در ترکیه محاکمه شوند

 15. ظریف: ایران راه گفتگو را بازگذاشته؛ اما نشانی از آمادگی آمریکا نیست

 16. رئیس موساد: اگر ایران شکست نخورد، بی‌خانمان می‌شوم

 17. سه احتمال الجزیره درباره سرنوشت جسد جمال خاشقچی

 18. انتخابات میان دوره‌ای کنگره آمریکا؛ همه پرسی درباره ترامپ و سرانجام تحریم‌ها علیه ایران

 19. بازی جدید ترامپ برای رهایی بن سلمان از ماجرای خاشقچی

 20. ترامپ: توضیح ریاض درباره خاشقچی معتبر است/ برای مهار ایران به سعودی نیاز داریم

 21. بن سلمان بر این باور است که ترامپ ریاض را از بحران نجات می هد/ اردوغان در حال مدیریت ماجرای خاشقچی است

 22. موگرینی: طرح کانال پرداخت مالی مستقیم با ایران طی هفته‌های آینده اجرایی می‌شود

 23. خبر خوش سپاه پاسداران از هلاکت امیر داعش و طراح اصلی جنایت تروریستی اهواز در عملیات نیروهای مقاومت

 24. منبع آگاه: جسد خاشقجی ۱۵ تکه شد/ افشا فردی که جسد را از ترکیه خارج کرد + عکس

 25. گاردین: فرستاده سلمان، به ترکیه التماس می‌کرد

آخرین عناوین