همت کرده و هزینه اصلاح نظام بانکی کشور را پرداخت کنید

احمد قیدی، گروه تعاملی الف،   3970624028 ۱۴ نظر، ۱۳ در صف انتشار و ۲ تکراری یا غیرقابل انتشار
همت کرده و هزینه اصلاح نظام بانکی کشور را پرداخت کنید

بنظر می رسد افکار عمومی جامعه، اگرچه ناخواسته و نامطلوب، جهش تا به امروز چهار برابری نرخ ارز طی شش ماه گذشته را پذیرفته و هضم کرده باشد. اما منطق و مکانیسم درونی این افزایش چه بوده؟ پاسخ به این سوالات محل بحث و فحص بوده و هر فرد به ظن و گمان خود و، طبق معمول، با توجه به ذهنیت سیاسی خود به این سوال میپردازد. البته تاثیر گیری ذهنیت از شبکه های اجتماعی رسانه ای و نیز شبکه های ماهواره ای که در آنها انبوه تحلیل های یک یا حداکثر دو سطری وجود دارد قابل انکار نیست.

بحث من اما مستقل از تمامی محیط های رسانه ای و خاص خودم است و تمام مسوولیت های آن نیز بخودم باز می گردد. برای شروع بحث ابتدا مروری بر تاریخ اوایل انقلاب کشورمان و سایر نقاط جهان ضروری است.
در شروع انقلاب کشور ما بناگهان در معرض تاخت و تاز تمامی قدرت های جهان از ریز و درشت قرار گرفت، علت: خارج شدن ایران از حلقه نفوذ امریکا و از دست رفتن یکی از قمرهای ارزشمند امریکا. ایران می خواست مستقل باشد: سنگی بزرگ که متاسفانه تا بحال نتوانسته ایم آن را کامل بلند کنیم و این به عدم آمادگی جسمانی و فکری همه ما مربوط می شود. امروز برخی، در داخل و خارج، به بازگشت به روزهای قبل و تبدیل ایران به جزیره ثبات و آرامش می اندیشند و ادامه روند افزایشی نرخ ارز را نیز در همان راستا می انگارند! بحث من اما این نیست که چرا مستقل نتوانستیم بشویم و یا کجا مستقل شدیم و کجا نه.

مرور نرخ رسمی و آزاد ارز در سال های جنگ پس از انقلاب نشان می دهد که بعنوان مثال در شهریور 1361 (سپتامبر 1982) هر دلار امریکا معادل 95 ریال ایران بوده و در تاریخ شهریور 1366 (پنج سال بعد) ریال ایران قویتر از قبل هم گردیده است. نرخ آزاد ارز هم در سال 1361 برابر35 تومان و پنجسال بعد حدود 99 تومان بوده است. بعبارت دیگر در این فاصله پنج ساله نرخ آزاد ارز بطور متوسط سالانه از رشدی معادل 28 درصد برخوردار بوده است. جهت یادآوری به خوانندگان جوان، این دوره زمانی است که اولا تمامی شهرهای کشور زیر موشک و راکت و بمباران نیروهای جهانی به نمایندگی صدام حسین بوده و ضمنا اقتصاد کشور در تحریم کامل اقتصادی هم قرار داشته است.

واقعیت این است که در دوران نوزایی انقلاب تمامی مسوولین و آحاد مردم شوق و انگیزه خدمت و دفاع از میهن را به حرف و عمل داشتند و از این همدلی هم نتیجه دلخواه عایدشان شد و مرزهای کشور حفظ و قحط و غلایی هم اصولا در هیچ نقطه کشور مشاهده نشد. اما امروز ...

امروز رییس جمهور جدید امریکا حرف هایی بر علیه نظام و ملت ایران بزبان رانده، اینها حرف های تازه ای نیست، گلوله ای این بار شلیک نشده، که شاید جرات آنرا نداشته باشند. پس چرا نرخ ارز از ابتدای سال تا امروز رشدی معادل 329 درصد (یا معادل روزانه 2.2 درصد) برخوردار بوده است؟ عقل سلیم این رشد را مربوط به سخنان فلان و یا تحریم و غیرو نمی داند. علت را جای دیگر باید جست و یکی از این منابع "ناخدمتی" به جامعه، وجود شبکه ابتر و دیسفونکسینل (فشل) پولی و بانکی کشور، و بخصوص ضمیمه من درآوردی آن موسوم به شبکه صرافی است که عمدتا در مرکز تهران و جایی واقع است که هیچ ربطی به مسافر و فرودگاه ندارد.

سوال: در کدام کشور شبکه صرافی خصوصی مستقل از نهاد بانک به این گستردگی و آزادی عمل است؟ چه منطقی اجازه فعالیت به این شبکه آنهم در محیطی نامانوس با ماهیت این فعالیت را داده است؟ مالکین اصلی این شبکه چه افرادی هستند و چه کسی تا بحال از دارایی و ثروت و نحوه اثر گذاری آنها بر اقتصاد اطلاع دارد؟ چه منطقی مجددا به این مغازه های چند میلیاردی اجازه فروش ارز اسکناس داد و چرا؟ چرا از در بیرون میروند و از پنجره بازمی گردند؟ آیا چنین شبکه ای در میدان اصلی پایتخت کشور عراق هم بعنوان مثال وجود دارد؟ این کشور تقریبا محلی از عمران و آبادانی برایش باقی نمانده اما تغییرات نرخ ارز این کشور چگونه بوده است؟ در این کشور در سال 2012 هر دلار معادل 1164 دینار و در سال 2018 این مبلغ به 1194 دینار بالغ شده (رشد متوسط سالانه کمتر از نیم درصد)

اینجانب شاید بیست سال در کشورهای امریکای شمالی زندگی کرده باشم، هرگز نهاد و موسسه ای به این اسم آنجا وجود ندارد. علاوه بر صرافی هایی که عمدتا در رابطه با ریال ایران فعالیت دارند، یک موسسه موسوم به western union وجود دارد که با هزینه نسبتا بالا به نقاط مختلف جهان پول (در حد معین) حواله می کند و تمام فعالیت آن زیر نظر نهادهای بالادستی قرار دارد. نکته مهم این است که این نهادها آنقدر کوچکند که مطلقا اثری بر نوسان نرخ های ارز نمی توانند داشته باشند.

در کشور ما متاسفانه اختیار عمل بعهده این شبکه واگذار شده که اهداف آن علاوه بر سوددهی می تواند مخرب و ضد منافع ملی هم باشد. تنها تصور کنید که هزینه اجاره یکی از این صرافی ها در خیابان فردوسی چقدر است و از کجا این هزینه های هنگفت تامین مالی می شوند. یکی از نمودهای اقتصاد فرهنگی ما (نمایندگی بنگاه انتشارات امیرکبیر) در چهارراه استانبول ضلع جنوب غربی آن که اخیرا مدت ها به نمایندگی نوشت افزار اختصاص داشت (به همان هم دلمان خوش بود) امروز با تابلوی عریض و طویل و پر طمطراق صرافی آراسته شده است (بخوانید بلعیده شده است). براستی محل تامین درآمد حقیقی این شبکه از کجا است؟ اگر صرفا از محل اختلاف قیمت خرید و فروش ارز باشد تضمین میکنم که هیچکدام قادر به پوشش هزینه اجاره خود هم نباشند. براستی چرا شبکه پیچیده و هزارتویی با اسم صرافی به شبکه بانکی کشور وصل شده که فعالیت خصوصی (بخوانید خودسرانه) دارد؟ [...] هدف غایی این شبکه چیست؟

هدف غایی بنظرم مخرب است اما هدف فوری آنها ایجاد تقاضای القایی است. کافی است همه چیز (خرید و فروش ارز) به این شبکه واگذار شود. آنوقت کافی است از فروش ارز امساک کنند (این روزها مدت ها است شاهد این پدیده هستیم) این همان تقاضای القایی است، به این معنی که خریدار می فهمد که قیمت آن بالا خواهد رفت. پس عطش و حرص خرید بیشتر میشود و با افزایش قیمت، حرص خرید و احتکار آن بالاتر هم خواهد رفت. داستان به همین سادگی است. متاسفانه قلب اقتصاد کشور به این نهاد خودسر واگذار شده است. می گویم قلب چون متاسفانه ما نتوانسته ایم خود را از قید دلار خارج کنیم و هنوز اصرار (بی معنی) بر ورود به بازار جهانی داریم بدون آنکه بتوانیم از آن نفعی ببریم، نقشی که امروز بازار جهانی برای ما قائل است فروش نفت و گاز و فرش و نخود و لوبیاست که رقابت این سه قلم خارجی هم دارد از دست می رود و با تورمی که تحت تاثیر چند برابر شدن ارز ایجاد شده بازار این محصولات هم بدون شک از دست خواهد رفت.

راه حل تغییرات اساسی در ساختار شبکه بانکی کشور است. باید شبکه بانکی کشور اصلاح اساسی شود، برای این منظور پاکسازی ارکان پرسنلی آن از صدر تا ذیل و از بین بردن رابطه های هزارتو شرط لازم است. وظیفه اصلی بانک جلب سپرده مردم و بجریان انداختن آن در سرمایه گذاری های مولد است نه وام دادن با نرخ صفر به نزدیکان، کارکنان، و مدیران بالادستی و پایین دستی و خرید و فروش بنگاه! مدیر بانک می بایست از حقوقی هم رتبه خود (حداکثر مدیر مدرسه) برخوردار باشد و نه بیشتر. واقعیت صد و هشتاد درجه خلاف این است.

اقتصاد را سالم و ساده کنیم: اصلاح اساسی شبکه بانکی کشور و نظارت اکید بر فعالیت های آن (نظارت های قبلی هم متاسفانه از روی نفع متقابل بوده و همین وضع موجود نشان دهنده این است که ماهیت نظارت قبلی و موجود هم محل ایراد است). همزمان با این اصلاح، حدف کارکردی شبکه صرافی بالاخص بطور مکانی از منطقه ای که امروز محل تردد دلالان غیر مولد است در صورتی که روزگاری محل تردد اهل فرهنگ و همچنین محل مبارزات مردمی کشور برای خلاص شدن از یوغ استبداد قاجار و پهلوی بوده است. منطقا باید تمامی فعالیت های ارزی توسط شبکه رسمی بانکی کشور انجام شود و شبکه صرافی اصولا نقشی در اثرگذاری بر متغیرهای کلان اقتصادی نداشته باشد. این عمل اما یقینا موجب بلند شدن سروصدای خیلی ها خواهد شد، باید همت داشت و هزینه اش را پرداخت کرد.

گوشی شاپ الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۵۴۸۴۶۵۰۸:۴۳:۰۷ ۱۳۹۷/۶/۲۴
اصلاح طلبان چرا نظام بانکی ، مالیاتی ، پرداخت یارانه و سوبسیت را اصلاح نمی کنند؟ فقط کنسرت و بزن و برقص اصلاحاته؟!
ناشناس۵۴۸۶۱۴۱۰:۰۵:۰۸ ۱۳۹۷/۶/۲۴
هر کجا که یک فساد اقتصادی رخ داده پای یک بانک و یک مدیر بانکی در میان بوده است
ناشناس۵۴۸۷۱۳۱۱:۰۷:۳۸ ۱۳۹۷/۶/۲۴
بحران از اونجایی شروع شد که هر نهاد و سازمانی تصمیم گرفت برای پرداخت حقوق پرسنلش بانک بزنه! و 6 بانک وابسته به چند نهاد به بانکهای کشور اضافه و رقیب بانکهای کوچک خصوصی شدند.
ناشناس۵۴۸۴۷۳۰۸:۵۱:۳۴ ۱۳۹۷/۶/۲۴
ظاهرا نویسنده صرافی ها را مقصر کار می داند؟! در صورتی که بانک مرکزی زمانی که برای گران کردن دلار عرضه دلار را به صرافی ها کم و قطع می کند تا قیمت ارز را مصنوعی بالا ببرد صرافی ها باید از کجا ارز پیدا کنند؟! صرافی ها هیچ قدرتی در مقابل میلیاردها دلار ارز بانک مرکزی که ارز نفت و گاز کشور را در دست گرفته و آنرا قطره چکانی به بازار تزریق می کند تا قیمت ارز پایین نیاید و مصنوعی بالا باشد ندارند آن هم وقتی که بانک مرکزی از افراد خودش مثل سلطان سکه استفاده می کند تا سکه های بازار را جمع کند که قیمت ها مصنوعی بالا بمانند!
ناشناس۵۴۸۶۱۹۱۰:۰۸:۱۰ ۱۳۹۷/۶/۲۴
در کنار رسیدگی به مفاسد اقتصادی باید به نقش پر رنگ بانک ها در همکاری و تبانی با مفسدین دقت بیشتری کرد و انها را نیز محاکمه کرد اگر بانک ها جاده صاف کن فساد های اقتصادی نبودند شاهد این همه فساد اقتصادی در کشور نبودیم
ناشناس۵۴۸۴۹۴۰۸:۵۸:۴۹ ۱۳۹۷/۶/۲۴
«مدیر بانک می بایست از حقوقی هم رتبه خود (حداکثر مدیر مدرسه) برخوردار باشد و نه بیشتر. واقعیت صد و هشتاد درجه خلاف این است.» مدیر با سابقه بسیار بالا در مدرسه حداکثر 3.5 میلیون دریافتی دارد و چاره ای جز آن ندارد که با این حقوق اندک بسازد ولی مدیر کم سابقه بانک اگر کمتر از 10 میلیون نگیرد دست به اختلاسهای بزرگ خواهد زد.
کبیری۵۴۸۵۵۷۰۹:۳۳:۱۴ ۱۳۹۷/۶/۲۴
متاسفانه بسیاری از بانک های کشور برای برطرف کردن زیان های خود با منابع در اختیار اقدام به خرید مقادیر زیادی سکه و ارز نمودند و به تلاطم اقتصادی دامن بیشتری زدند سازمان بازرسی و سازمان های مردم نهاد نباید از این موضوع به راحتی بگذرند و باید مدیران عامل این بانک ها را دادگاهی نمایند
کبیری۵۴۸۵۶۰۰۹:۳۶:۴۵ ۱۳۹۷/۶/۲۴
با توجه به بحران موسسات برای کشور دولت به منظور جلوگیری از بحران در بانک ها و پوشش بدهی های خود به بانک ها و تامین کسری خود و جلوگیری از ورشکستگی دو خودرو ساز کشور با سو استفاده از تحریم ها اقدام به دستکاری قیمت ارز نمود تا چه در نظر اید و چه مقبول افتد
ناشناس۵۴۸۵۶۵۰۹:۳۷:۴۶ ۱۳۹۷/۶/۲۴
چرا اقتصاددانهای مملکت جلسه ای نمی گذارند ,دور هم وبرای اقتصاد مملکت تصمیم اساسی نمی گیرند ؟فکری برای ارزش پول ملی نمی کنند ؟تا کی این وضع باید ادامه پیداکند ؟چرا هیچ کس کاری نمی کند !!!
ناشناس۵۴۸۵۹۵۰۹:۵۵:۱۴ ۱۳۹۷/۶/۲۴
پناه بر خدا! آن چه در این مقاله نوشته شده مسئولان ما نیز می دانند....یعنی دانسته مردم را در باتلاق فقر فروکرده اند؟؟!!!
ناشناس۵۴۸۸۱۱۱۱:۵۴:۰۰ ۱۳۹۷/۶/۲۴
به قوله ما ولکها ها کاکا
حمید۵۴۹۱۱۳۱۳:۴۴:۵۸ ۱۳۹۷/۶/۲۴
راهش اینه که این دولت بی عرضه و بی رمق را جمیعا به قعر خلیج فارس بفرستیم
نسل سوخته۵۴۹۲۸۶۱۴:۵۸:۱۹ ۱۳۹۷/۶/۲۴
بسیار مقاله جذابی و درست درمونی بود با سپاس از جناب قیدی که گفتنی هایی رو که باید فرمودند
سالک۵۴۹۳۰۷۱۵:۰۷:۴۸ ۱۳۹۷/۶/۲۴
یک تصمیم دوطرفه برای ایران گرفته شده و آن فشار از بیرون و انفعال از درون است!!
کلاسی نوجاباما-JB97DH3بیمه azki

پربحث‌های اخیر

 1. جایزه بی‌کفایت‌ترین وزیر جمهوری اسلامی   

 2. آقای آخوندی کارنامه ۵ ساله وزارت خود را منتشر کنید/ عملکرد وزیر پرحاشیه؛ از هواپیماهای برجامی و مسکن اجتماعی تا اظهارنظرهای سیاسی/ آیا وزیر روحانی به خیابان بهشت می‌رود؟

 3. روحانی وزرای پیشنهادی خود را به مجلس معرفی کرد/ شریعتمداری، دژپسند، رحمانی و اسلامی برای ۴وزارتخانه خالی

 4. جهانگیری: افزایش نرخ بنزین در شرایط فعلی شدنی نیست/ تورم را تک نرخی کردیم

 5. شریعتمداری: من را جای دیگر هم به کار نگیرید/ در چند ماه اخیر امتحان خوبی پس ندادیم

 6. سلطانی فراتر از سکه/ وحید مظلومین در یک قدمی اعدام   

 7. دلار آمریکا واحد پول کدام کشورها است؟

 8. بسته اروپایی‌ها باید قبل از تحریم‌های ۱۳ آبان اجرایی شود/ موضوع برجام با FATF متفاوت است/ نمی‌توان به اظهارات مقامات اروپایی اطمینان داشت

 9. ضرغامی: موافق حضور زنان در استادیوم هستم/ معتقدم آقای روحانی محافظه‌کاری می‌کنند

 10. تشریح برنامه جدید بانک مرکزی برای تعادل در بازار ارز

 11. اعتراف عربستان به قتل خاشقچی، تشدید اختلاف در کاخ سفید و برگ برنده اردوغان

 12. حاجی‌بابایی: CFT یعنی آمریکا در بانکها سیستمی نصب می‌کند که براحتی به گردش مالی ایرانی‌ها دسترسی پیدا کند

 13. آقای روحانی! ۹۷ درصد، معرفی شریعتمداری بعنوان وزیر کار را "توهین به شعور مردم" می‌دانند

 14. سوابق تحصیلی و کاری گزینه پیشنهادی روحانی برای وزارت صمت

 15. واکنش رئیس سازمان پدافند غیرعامل به احتمال تحریم اینترنت ایران از سوی آمریکا

 16. زائران اربعین چگونه "۱۰۰ هزار دینار" بانک ملی را دریافت کنند؟

 17. آخوندی رفت...  

 18. محمد اسلامی؛ گزینه دولت برای وزارت راه را بهتر بشناسید

 19. آقای روحانی به مشکلات اقتصادی و مطالبات مردم بی‌توجهی می‌کند/ چرا وزیری که ناکارآمد است کنار گذاشته نمی‌شود/ امروز نیازمند فرمانده هستیم

 20. کاهش قیمت دلار به ۱۳۸۰۰ تومان/ سکه ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان شد + جدول

 21. محسن هاشمی: مدیریت شهری نتوانسته انتظار را تامین کند/ به گفته بعضی‌ها شهرداری آلوده به رانت است

 22. مطهری: قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان شامل شهرداران نمی‌شود

 23. لجاجت منتظری در برابر نصیحت‌های امام خمینی (ره)

 24. دودو کردن نمایندگان هنگام اعلام نام شریعتمداری/ مخالفت مجلس با وزیر پیشنهادی کار

 25. ماموریت لاریجانی به عارف برای حل مشکل اساتید و دانشجویان دانشگاه آزاد

پربحث‌های دیروز

 1. جایزه بی‌کفایت‌ترین وزیر جمهوری اسلامی   

 2. بنزین احتمالاً تا دو هفته آینده دو نرخی می‌شود

 3. آقای آخوندی کارنامه ۵ ساله وزارت خود را منتشر کنید/ عملکرد وزیر پرحاشیه؛ از هواپیماهای برجامی و مسکن اجتماعی تا اظهارنظرهای سیاسی/ آیا وزیر روحانی به خیابان بهشت می‌رود؟

 4. گاف بزرگ مسیح علی‌نژاد، او را مجبور به عذرخواهی کرد!+ فیلم

 5. روحانی وزرای پیشنهادی خود را به مجلس معرفی کرد/ شریعتمداری، دژپسند، رحمانی و اسلامی برای ۴وزارتخانه خالی

 6. جهانگیری: افزایش نرخ بنزین در شرایط فعلی شدنی نیست/ تورم را تک نرخی کردیم

 7. شریعتمداری: من را جای دیگر هم به کار نگیرید/ در چند ماه اخیر امتحان خوبی پس ندادیم

 8. سلطانی فراتر از سکه/ وحید مظلومین در یک قدمی اعدام   

 9. چرا آخوندی استعفا کرد؟

 10. دلار آمریکا واحد پول کدام کشورها است؟

 11. بسته اروپایی‌ها باید قبل از تحریم‌های ۱۳ آبان اجرایی شود/ موضوع برجام با FATF متفاوت است/ نمی‌توان به اظهارات مقامات اروپایی اطمینان داشت

 12. ضرغامی: موافق حضور زنان در استادیوم هستم/ معتقدم آقای روحانی محافظه‌کاری می‌کنند

 13. مجری‌هایی که ممنوع‌التصویر شدند

 14. تشریح برنامه جدید بانک مرکزی برای تعادل در بازار ارز

 15. اعتراف عربستان به قتل خاشقچی، تشدید اختلاف در کاخ سفید و برگ برنده اردوغان

 16. تذکر امام خمینی به حاج احمد درباره بیت جماران

 17. حاجی‌بابایی: CFT یعنی آمریکا در بانکها سیستمی نصب می‌کند که براحتی به گردش مالی ایرانی‌ها دسترسی پیدا کند

 18. آقای روحانی! ۹۷ درصد، معرفی شریعتمداری بعنوان وزیر کار را "توهین به شعور مردم" می‌دانند

 19. سوابق تحصیلی و کاری گزینه پیشنهادی روحانی برای وزارت صمت

 20. واکنش رئیس سازمان پدافند غیرعامل به احتمال تحریم اینترنت ایران از سوی آمریکا

 21. زائران اربعین چگونه "۱۰۰ هزار دینار" بانک ملی را دریافت کنند؟

 22. آخوندی رفت...  

 23. محمد اسلامی؛ گزینه دولت برای وزارت راه را بهتر بشناسید

 24. رشد علمی کشور تا ۶ سال پیش ۱۳ برابر میانگین دنیا بود

 25. آقای روحانی به مشکلات اقتصادی و مطالبات مردم بی‌توجهی می‌کند/ چرا وزیری که ناکارآمد است کنار گذاشته نمی‌شود/ امروز نیازمند فرمانده هستیم

پربحث‌های هفته

 1. حضور زنان در ورزشگاه آزادی هیچ توجیه شرعی ندارد

 2. آقای رییس‌جمهوری! چرا نباید...

 3. عباس آخوندی استعفا داد + تصویر نامه

 4. تحلیل احمد توکلی از اثرات افزایش نرخ ارز بر اقتصاد ایران/ پول ملی در سه ماه ۱۰۰ درصد ارزش خود را از دست داد/ مهار بازار تنها کمتر از یک ماه ممکن است

 5. روحانی با پیشنهاد افزایش حقوق کارمندان موافقت کرد

 6. جایزه بی‌کفایت‌ترین وزیر جمهوری اسلامی   

 7. پسته در بازار تهران کیلویی ۱۰ دلار

 8. آخوندی: ساخت خانه در بیابان مثل «مسکن مهر»، راه‌حل نیست

 9. دخیل بر آستان «سلبریتی»ها!

 10. توکلی: سیاست تثبیت نرخ ارز و تخصیص اداری باید اعمال شود/ دولت اعلام کند بازار غیررسمی ارز را به هیچ وجه تحمل نخواهد کرد

 11. تهاجم معماری «سبک اروپایی» به شهر قم!  

 12. بنزین احتمالاً تا دو هفته آینده دو نرخی می‌شود

 13. خرید نفت کره‌جنوبی از ایران به صفر رسید

 14. فرزند وزیر آموزش و پرورش چه می‌کند؟ خبرنگار، سرباز، طلبه یا معاون؟

 15. واکنش مطهری به دادستان کل درباره حضور زنان در ورزشگاه‌ها

 16. فیش حقوقی مدیری که حاشیه‌ساز شد +عکس

 17. افشانی رفتنی شد؛ آغاز دوباره ماراتن انتخاب شهردار/گزینه های احتمالی برای حضور در بهشت/ محسن هاشمی شهردار می شود؟

 18. نامه سرگشاده اساتید به شورای نگهبان درباره لایحه CFT

 19. قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان، بازی های سیاسی و اشتیاق عجیب مدیران برای خدمت به مردم!

 20. خداحافظی با وزیر پرحاشیه/ پشت پرده تلاش برای تخریب قالیباف/ سرانجام قباله اصلاح‌طلبی و اصلاح‌طلبان شناسنامه‌دار/ انتقاد زیباکلام از روحانی

 21. جلیلی: وعده هلو جواب نداد مردم را از لولو می‌ترسانند

 22. شوخی زشت سناتور آمریکایی: شاید دی‌ان‌ای من ایرانی باشد؛ وحشتناک است!

 23. وقتی مسئولان شعار شفافیت می‌دهند، اما مردم را محرم نمی‌دانند/ خبری از سامانه ثبت حقوق و مزایای مسئولان و دسترسی مردم نیست!

 24. توکلی: FATF تحفظ پذیر نیست/ از ترس مرگ نباید خودکشی کرد

 25. آقای آخوندی کارنامه ۵ ساله وزارت خود را منتشر کنید/ عملکرد وزیر پرحاشیه؛ از هواپیماهای برجامی و مسکن اجتماعی تا اظهارنظرهای سیاسی/ آیا وزیر روحانی به خیابان بهشت می‌رود؟

علی بابا-AL97AB1گوشی شاپ

آخرین عناوین