بازار مسکن در رکود و مردم در انتظار کاهش قیمت‌ها

گروه اقتصادی الف،   3970621040 ۲۹ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
بازار مسکن در رکود و مردم در انتظار کاهش قیمت‌ها

تحولات اخیر در بخش مسکن نشان می دهد که رشد قیمت مسکن در ماههای گذشته موجب کاهش قدرت و رکود معاملات در شهریور ماه شد و این امر باعث شده متقاضیان خرید مسکن در انتظار کاهش قیمت ها باشند.

به گزارش فارس، گزارش بانک مرکزی از بازار مسکن تهران در مردادماه نشان می دهد که در ادامه روند رشد قیمت مسکن در ماه‌های اخیر، این نرخ در مردادماه به بالاترین میزان خود طی ۵ سال گذشته رسیده و رشد 62 درصد را نسبت به ماه مشابه سال قبل به ثبت رسانده است.

اگر چه نایب رئیس اتحادیه املاک معتقد است که نباید مسکن را با نرخ ارز و سکه مقایسه کرد و نباید هر روز منتظر افزایش قیمت آن بود اما بر اساس تجربیات قبلی هر زمان که نرخ ارز روند صعودی به خود گرفته قیمت مسکن نیز رو به رشد بوده است.

بانک مرکزی در گزارش تحولات خود از بازار مسکن در مرداد ماه که حاکی از کاهش معاملات مسکن بود آورده است این گونه از سوی متقاضیان مسکن استنباط شد که ادامه رکود شاید منجر به کاهش قیمت مسکن شود.

موضوعی که از سوی فروشندگان و سازندگان مسکن رد می شود.

* سازندگان: قیمت تمام شده مسکن با رشد نرخ ارز بالا رفته است‌

سازندگان و فروشندگان مسکن بر این باور هستند که قیمت تمام شده مسکن با رشد نرخ ارز هر روز افزایش می‌یابد و نمی‌توان انتظار داشت که قیمت نهایی مسکن کاهش یابد.

از سوی دیگر روند رکودی در بخش مسکن که یک ماه است آغاز شده اگر ادامه یابد هر چند می تواند از رشد قیمت مسکن جلوگیری کند و تا حدودی به نفع متقاضیان باشد اما این رکود می‌تواند موجب کاهش اشتغال در این بخش که اشتغالزاترین بخش اقتصادی است شود.

* دو ماه آینده بهترین زمان خرید مسکن است

برخی از مشاوران املاک نیز می‌گویند این روزها فروشنده مسکن به ندرت پیدا می‌شود و اغلب فروشندگان منتظر هستند که ببینند وضعیت بازار مسکن چه خواهد شد.

این مشاوران املاک می گویند به دلیل آغاز ماه محرم روند رکود بازار مسکن تشدید خواهد شد بنابراین احتمال اینکه برخی فروشندگان از قیمت های پیشنهادی خود عقب نشینی کنند وجود دارد بنابراین اگر متقاضیان مسکن قصد خرید مسکن دارند این دو ماه بهترین زمان برای خرید مسکن است.

طبق گزارش بانک مرکزی تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در مردادماه سال 1397 به 12 هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب 11.2 و 33.2 درصد کاهش نشان می‌دهد.

اما نکته جالب این گزارش نیز این است که در مرداد ماه متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی شهر تهران 74 میلیون ریال بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب 6.1 و 62.1 درصد افزایش نشان می‌دهد.

از میان مناطق 22 گانه شهر تهران منطقه 5 با سهم 13.3 درصدی از کل معاملات، بیشترین تعداد قراردادهای مبایعه نامه را به خود اختصاص داده است. همچنین مناطق 4 و 2 به ترتیب با سهم‌های 9.7 و 8.4 درصد در رتبه‌های بعدی قرار گرفته اند.
بیشترین رشد متوسط قیمت در این ماه نسبت به ماه مشابه سال قبل به منطقه 5 معادل 81.8 درصد و کمترین میزان رشد به منطقه 12 معادل 25.3 درصد تعلق دارد.

بیشترین متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای مسکونی نیز معادل 15 میلیون و 760 هزار تومان به منطقه 1 و کمترین آن با 3 میلیون و 110 هزار تومان به منطقه 18 تعلق داشته است.این ارقام نشان می دهد که نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب 59.3 و 37.4 درصد افزایش داشته است.

به هر حال برخی کارشناسان مسکن معتقد هستند که رشدی که در قیمت مسکن در ماه‌های ابتدایی سال جاری رخ داد حباب بوده است و به همین دلیل است که معاملات مسکن ۳۰ درصد تنزل پیدا کرده است. پس افت قیمت‌ها در آینده نزدیک نباید دور از ذهن باشد.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۵۴۴۶۷۱۰۸:۴۴:۰۰ ۱۳۹۷/۶/۲۱
162 درصد رشد کرده و نه 62 درصد..تا وقتی حقیقت را نمی گویید و مدام از امارهای ..می نویسید نمی توانید راه کاری برایش پیدا کنید..
ناشناس۵۴۴۷۸۳۱۰:۱۸:۱۸ ۱۳۹۷/۶/۲۱
قیمت مصالح سه برابر شده است ولی هنوز در منطقه ما نارمک اپارتمان دو برابر نشده است
ناشناس۵۴۵۸۸۱۲۲:۰۳:۵۵ ۱۳۹۷/۶/۲۱
مگه قیمت ساختمان همه اش مصالحه؟
ناشناس۵۴۵۹۳۲۲۲:۵۲:۳۴ ۱۳۹۷/۶/۲۱
اگر دلار و کالا ها و ماشین و .... لوازم بهداشتی و سیم و پریز و و ... پکیچ شوفاژ و کولر و .... ارزان شد و از رکود در آمد مسکن هم از رکود در خواهد آمد !
ناشناس۵۴۴۸۳۰۱۰:۵۲:۴۶ ۱۳۹۷/۶/۲۱
افزایش قیمت آپارتمان و ملک زیر سر پزشکان و دکترها میباشد که با درآمد کلان تمام ملک ها و آپارتمان ها را میخرند.
ناشناس۵۴۴۶۸۱۰۸:۵۷:۲۸ ۱۳۹۷/۶/۲۱
قیمت های ساله گذشته هم به مراتب بیشتر از قدرت خرید مردم بوده و با نخریدن مردم باید منظر پایین آمدن قیمت ها بود. بیشتر این گزارش ها برای بازار گرمی قیمت مسکن هست.
ناشناس۵۴۴۶۹۱۰۹:۰۸:۱۴ ۱۳۹۷/۶/۲۱
در اروپا و آمریکا کسانی که اقدام به خرید خانه می کنند تا 30 سال حق فروش ندارند درصورتی که بفروشند می بایستی 60 تا 70 درصد قیمت خانه مالیات بدهند با این کار سفته بازی و دست دلالان کوتاه می شود و افراد واقعی جامعه اقدام به خرید می کنند و ملک از حالت کالای سرمایه ای خارج می شود و افزایش قیمت نداره اگر مسئولین عزم داشته باشند
ناشناس۵۴۴۹۰۲۱۱:۳۰:۲۳ ۱۳۹۷/۶/۲۱
آلمان رو میدونم اینجوریه صدرصد جون یکی از فامیل های ما اونجاست
ناشناس۵۴۵۹۳۶۲۲:۵۴:۱۸ ۱۳۹۷/۶/۲۱
ببخشید آلمان اصلا اینطوری نیست کی این دروغ ها را بافته نه آلمان نه فرانسه نه آمریکا اصلا اینطوری نیست !
ناشناس۵۴۴۶۹۲۰۹:۰۹:۰۲ ۱۳۹۷/۶/۲۱
میلگرد 1200 تومنی شده 4800 تومن به نظرتون چرا باید مسکن ارزون شه؟؟؟؟؟
ناشناس۵۴۴۷۷۷۱۰:۱۵:۲۹ ۱۳۹۷/۶/۲۱
شده 7000 تومن
منهدم۵۴۴۹۴۷۱۱:۴۵:۱۸ ۱۳۹۷/۶/۲۱
بدلیل اینکه تو قیمت 1200 تومنی هم سازنده 150 درصد سود میبرد ، اون موقع هم قیمت واقعی نبود
ناشناس۵۴۴۷۰۳۰۹:۲۲:۴۹ ۱۳۹۷/۶/۲۱
قیمت مسکن را بگونه ای تنظیم کنید که یک کارتن خواب کشورهای همسایه بتواند با ریال بی ارزش ایران یک قصر بخرد. آفرین به این همه تدبیر!
ناشناس۵۴۴۷۰۶۰۹:۲۶:۲۱ ۱۳۹۷/۶/۲۱
کارگری که به نان شب محتاج است شاید نمیفهمد که آمار بیکاری و تورم و رکود و غیره یعنی چی ولی اینرا خوب میفهمد که هرچه بیشتر کار میکند بیشتر فقیر میشود و همه میفهمند که اگر چوب اقتصاد کشور را مدیریت میکرد وضع و حال مردم خیلی بهتر از این میبود!!!
ناشناس۵۴۴۷۱۳۰۹:۲۹:۰۰ ۱۳۹۷/۶/۲۱
بیش از 60% جامعه مصرف محصولات سوپری شان را کمتر از نصف کردند، فکر میکنید غیر سفته بازی دلالها کسی دنبال خرید خانه است؟ هرکی بچه کوچک داره میدونه که فقط ماهی 250 تومن پول پوشک میشه!!! با حقوق 3 تومن کجای کاری؟ اخوی؟ خونه بخرند مردم؟ اون موج بالارفتن را هم نه مردم راه انداختند و نه پرداخت اضافه وام!! اون موج پارسال تا اردیبهشت هم محصول دست و کلاه به کلاه بانکها و دلالها بود و بس. یه دونه اپارتمان واقعی برای مصرف خرید و فروش نشد.
ناشناس۵۴۴۷۲۷۰۹:۴۳:۵۱ ۱۳۹۷/۶/۲۱
عجب کارشناس هایی داری .قیمت آهن و لوله و سیم برق و کابینت و چوب و خیلی چیزهای دیگه 2 برابر شده میگی حبابه؟ منتظر گرون شدن باشین نه ارزون تر شدن.
ناشناس۵۴۴۷۲۹۰۹:۴۴:۰۳ ۱۳۹۷/۶/۲۱
به امید خدا این ...صفتان ضررهای هنگفت کنن تا دیگه اینجور خون مردم رو تو شیشه نکنن ...
ناشناس۵۴۵۵۹۶۱۷:۴۹:۵۶ ۱۳۹۷/۶/۲۱
ان شالله به حق این ایام خدا همه سوداگران و سفته بازان از خدا بی خبر رو به خاک سیاه بنشونه
ناشناس۵۴۴۷۸۷۱۰:۲۳:۲۵ ۱۳۹۷/۶/۲۱
تجربه بار قبلی که در زمان احمدی نژاد قیمت ارز افزایش داشت نشان می دهد که قیمت مسکن از حدود ۶ ماه بعد از افزایش ارز تازه شروع به افزایش می کند بنابراین هنوز افزایش چندانی نداشته ایم و هر کس می خواهد خرید کند سریعتر انجام ندهد این کامنت من را یادتان باشد. در ضمن در جواب انهایی که می گویند قدرت خرید نیست شما را ارجاع می دهم به ان ۶ میلیون نفر ی که می خواستند خودرو ثبت نام کنند
ناشناس۵۴۵۳۵۳۱۵:۲۸:۳۹ ۱۳۹۷/۶/۲۱
۶ میلیون نفر با نهایتاً ۲۵ میلیون تومن میخواستند ثبت نام حودرو انجام بدن خرید یک آپارتمان حداقل در محلات پایین شهرها حدود ۲۵۰ میلیون پول میخواد یعنی ده برابر، پس مقایسه درستی نیست
ناشناس۵۴۵۵۸۹۱۷:۴۵:۰۵ ۱۳۹۷/۶/۲۱
بساز بفروش عزیز! این تو بمیری از اون تو بمیری ها نیست و اگه قیمتها به شدت کاهش پیدا نکنه باید اینقدر معطل فروش خونه هاتون بمونید که زیرپاتون علف سبز بشه.
ناشناس۵۴۵۵۹۴۱۷:۴۸:۲۰ ۱۳۹۷/۶/۲۱
قیمت مسکن رو داری با قیمت خودرو‌ مقایسه میکنی؟؟؟ چه قیاس مع الفارقی!!!
ناشناس۵۴۴۹۰۷۱۱:۳۰:۵۹ ۱۳۹۷/۶/۲۱
یه عده از مردم هم میخوان تلافی تمام ضررها شون در قیمت دلار و طلا و تورم را یک جا در قیمت خانه هایشان جبران کنند
علی۵۴۴۹۱۴۱۱:۳۳:۰۳ ۱۳۹۷/۶/۲۱
سکه نسبت به اوایل سال قبل 4برابر شده دلار هم 4 برابر شده که تأثیر روی اقلام گذاشته و مردم را بدبخت کرده اگر دولت همین راه بی تفاوتی را که پیش گرفته طی کند . در آینده ای نزدیک قیمت مسکن سرسام آور گران می شود چه قدرت خرید باشد چه نباشد. این آشی است که دولت برای ملت پخته است .
ناشناس۵۴۴۹۷۷۱۲:۰۰:۵۰ ۱۳۹۷/۶/۲۱
مسکن تا 50% دیگر هم قابلیت رشد دارد.
ناشناس۵۴۵۵۹۱۱۷:۴۶:۵۴ ۱۳۹۷/۶/۲۱
هه هه! با کدوم مشتری؟؟؟فقط بین خودتون میتونید خونه بازی بکنید و دلتون خوش باشه.
ناشناس۵۴۵۲۳۰۱۴:۲۲:۴۵ ۱۳۹۷/۶/۲۱
علی برت الله...فقط و فقط
ناشناس۵۴۵۲۵۴۱۴:۳۱:۵۹ ۱۳۹۷/۶/۲۱
منطقه 12 خیابان شکوفه، شهدا ، عظیم زادگان، فخرآباد و پیچ شمیران، اپارتمان نوساز را طرف دو ماه گذشته از تیر تا امروز 21 شهریور97، از متری 6 الی 7 میلیون به 10 الی 13 میلیون رسانده اند! تازه خیلی ها هنوز فروشنده نیستند.... اما من متوجه نمیشوم چرا بی جهت می گویید کاهش پیدا میکند و مردم را فریب میدهید...
ناشناس۵۴۷۲۷۰۰۲:۰۴:۰۴ ۱۳۹۷/۶/۲۳
اگر قیمت مسکن هم بخواد بیاد پایین با افزایش وام مسکن نمیزارن این اتفاق بیفته

پربحث‌های امروز

 1. دردسرهای قولنامه، صدای رئیس قوه را هم درآورد

 2. هانی‌زاده: آمریکایی‌ها فهمیدن تهدیدات نظامی علیه ایران کارساز نیست/ عربستان به دنبال ائتلاف ضدایرانی در منطقه است/ ترامپ می‌خواهد معادله قرن را تا ماه آینده عملیاتی کند

 3. ظریف: لقب «تروریست» فقط برازنده ترامپ است/ ایران پایان او را خواهد دید

 4. گفتگوی جذاب عادل فردوسی‌پور با ژاوی بعد از خداحافظی +فیلم  

 5. شلوار ترامپ سوژه رسانه‌ها شد/عکس  

 6. آیت‌الله موحدی کرمانی: بیت‌المال باید به همه برسد نه عده‌ای خاص/ از ثروتمندان مالیات بیشتری گرفته شود

 7. جبران خسارت‌های سیل از بودجه ۹۸ امکان‌پذیر نیستن

 8. توضیح دبیر انجمن صنایع لبنی برای بالا رفتن قیمت شیر

 9. ماجرای تیراندازی خیابان جشنواره چه بود؟

 10. توئیت واعظی درباره انتخاب سخنگوی دولت  

 11. دستگیری ۳۰ مرد و زن در کلاس مختلط یوگا

 12. توقف سیاست تک فرزندی در چین پس از ۳۵ سال

 13. فیلم| پرواز اقتدار؛ پرش چتربازان سپاه پاسداران از برج میلاد  

 14. قیمت وام مسکن برای اقشار مختلف

 15. خطیب جمعه اصفهان: اطلاعیه دادستان اصفهان مطابق قانون و فتوای مراجع بود

 16. گزینه‌های احتمالی برای نخست‌وزیری انگلیس

 17. شرط صدور اعلامیه تامین ارز برای واردکنندگان به بانک‌ها ابلاغ شد

 18. نعمت‌زاده حکم وزیر صنعت در پارس جنوبی را نپذیرفت

 19. بخشایش: با توجه به سابقه آمریکایی‌ها کسی نباید با آنها مذاکره کند

 20. بذرباش: مسئولان بین اشرافی‌گری و خدمت به مردم یکی را انتخاب کنند

 21. روسیه به معاون پیشین وزیر خارجه آمریکا روادید نداد

 22. اعمال شب‌ نوزدهم ماه مبارک رمضان

 23. انتقاد دوباره حیدر العبادی از اوضاع سیاسی و دولت عراق

 24. فرشید اسماعیلی سکوتش را درباره چیپ جنجالی دربی شکست

 25. خوش چشم: باید مشخص شود ظریف با چه مجوزی با آمریکایی‌ها دیدار کرده است

پربحث‌های دیروز

 1. صدای خاموش تجرد قطعی

 2. ظریف: ما پای میز مذاکره هستیم؛ آمریکا میز مذاکره را ترک کرده

 3. مرگ غم انگیز مادر و پسر در شب چهلم

 4. کیهان به اروپا: 365 روز گذشته چه غلطی کردید که 120 روز دیگر مهلت می‌خواهید؟!

 5. بی‌توجهی به پیام‌های تصویری که می‌فرستیم

 6. سلیمی‌نمین: احمدی‌نژادی‌ها درمانده شده‌اند

 7. روزنامه دولت: ریزش قیمت خودرو آغاز شده است

 8. دستگیری 2 زورگیر که گوش طعمه‌هایشان را می‌بریدند

 9. گزینه‌های روحانی برای سخنگویی دولت

 10. ماجراهای تاسف بار و دردناک زن 48 ساله: شوهرم می خواهد طلاقم دهد

 11. اگر حسین هدایتی پرسپولیس را خریده بود، الان این تیم چه وضعی داشت؟

 12. نسخه عضو جبهه پایداری برای خروج از برجام

 13. راهکار مجلس برای مدیریت بازار مسکن

 14. ادعای وزیر دفاع موقت آمریکا درباره جنگ با ایران

 15. پمپئو هم از تندروی بولتون نگران شد

 16. بیانیه جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی به مناسبت سالروز فتح خرمشهر

 17. بشار رسن برای ماندن چه‌قدر می‌خواهد؟

 18. دستگیری سارق خیر نما

 19. پیشنهاد سه ساله باشگاه استقلال به سرمربی ایتالیایی سابق اینترمیلان

 20. واشنگتن: درباره وقوع حمله شیمیایی در سوریه به جمع‌بندی نرسیده‌ایم

 21. واکنش جواد زرینچه به سرمربی‌گری مجیدی در استقلال

 22. تردد ماشین‌های سنگین در شب‌های لیلالی قدر ممنوع شد

 23. استقبال «برنی سندرز» از ایده استیضاح ترامپ

 24. سقوط مرگبار ۴ کارگر در چاه

 25. کاهش نرخ رشد اقتصادی عربستان در سال جاری

پربحث‌های هفته

 1. کشتیم که کشتیم دیه‌شو میدیم! / نظر شما درباره‌ی این فیلم چیست؟!

 2. آیا دوچرخه سواری بانوان جرم است؟

 3. لفاظی تازه ترامپ علیه ایران: هرگز دوباره آمریکا را تهدید نکنید

 4. محکومیت «یاسین رامین» در پرونده شیرخشک‌های آلوده وارداتی به ۱۷ سال حبس

 5. برجام؛ ترامپ و توافق جدید

 6. عابربانک پرسپولیس و وزیر سابق کجا شلاق می‌خورند؟

 7. فرار از جنگ صلح به بار نمی‌‌آورد

 8. واکنش‌ها به درخواست روحانی برای اختیارات ویژه/ تاکتیک دو سر برد رئیس جمهور/ بگوید در چه مواردی محدودیت دارد/ خیری ندیده ایم از این اختیارها

 9. صدای خاموش تجرد قطعی

 10. توضیح نماینده خرمشهر درباره انتشار عکسی افطاری وی در فضای مجازی

 11. محسنی اژه‌ای: از بی‌عفتی فیلم بگیرید و برای ما بفرستید/ روحانی چه اختیار ویژه‌ای می‌خواهد؟/ رضایت اصحاب رسانه از جلسه با رئیسی

 12. تخریب ویلاهای خاص با قاطعیت دستگاه قضا/ از ویلای داماد شمخانی تا دختر وزیر سابق

 13. اوباما همزمان لبخند می‌زد و تحریم می‌کرد/ روحانی و جهانگیری چه وعده‌های به ملت دادند؛ جوابگو باشند/ اصلاح‌طلبان بعد از رای آوردن بجای پاسخگویی می‌گویند اختیار نداشتیم

 14. هشدار شديد دهقان به روسای قوا؛ دستورالعمل چپاول اموال مردم را لغو كنيد

 15. چراغ‌های روشن به هنگام سحر  

 16. پاسخ به چند شبهه پرتکرار در موضوع حجاب

 17. اژه‌ای:‌ دشمن به دنبال رواج بی‌عفتی و بی‌اخلاقی در جامعه است/ چرا فیلم قانون‌گریزی‌ها را برای مقامات قضایی نمی‌فرستید؟

 18. روحانی: قیمت ارز ۱۳ هزار تومان و حتی ۸ هزار تومان نیست / بنگاه‌های دولتی باید واگذار شود

 19. آموزش فریب دادن زنان متاهل در سریال نمایش خانگی!

 20. رفتار عجیب نمایندگان برای تعویق کنکور/ موافقت 81 نفر به رغم فریادی های 150 نماینده

 21. دولت فعّال يا قوّال

 22. آدرس را اشتباه نرویم!

 23. صالحی امیری: با هر دولتی به‌جز دولت روحانی، شرایط بدتر می‌شد/ قیمت خودرو در انتظار تصمیم شورای رقابت/ بعد از سرافراز، اصلاح ساختار صدا و سیما منتفی شد

 24. پوتین درباره ایران دقیقا چه گفت؟

 25. شریعتمداری: علیرغم تلاش دولت همچنان مردم در شرایط مطلوبی به سر نمی‌برند

پربحث‌های امروز

 1. جبران خسارت‌های سیل از بودجه ۹۸ امکان‌پذیر نیستن

 2. توضیح دبیر انجمن صنایع لبنی برای بالا رفتن قیمت شیر

 3. قیمت وام مسکن برای اقشار مختلف

 4. شرط صدور اعلامیه تامین ارز برای واردکنندگان به بانک‌ها ابلاغ شد

 5. نعمت‌زاده حکم وزیر صنعت در پارس جنوبی را نپذیرفت

 6. کدام واحدهای اجاره‌ای مشمول مالیات می‌شوند؟

 7. افزایش ذخیره نفت ایران در ساحل و بر روی آب

 8. فیس‌بوک از ارز دیجیتالی خود به زودی رونمایی می‌کند

 9. خریداران چینی از خیر نفت آمریکا گذشتند

 10. امام جمعه فردیس: وام های متعددی به اقوام نمایندگان مجلس داده می شود

 11. واردات غذای سگ و گربه ممنوع شد

 12. خیز طلا برای افزایش دوباره قیمت

 13. قاضی‌زاده هاشمی: دولت قصد افزایش قیمت بنزین را داشت اما مجلس جلویش را گرفت

 14. ایمن‌ترین خودروهای شاسی‌بلند کدامند؟

 15. کاهش ۳۰ درصدی هزینه قبوض برق برای کم‌مصرف‌ها

 16. شروط جدید صادرات محصولات کشاورزی/صادرات فقط با کارت بازرگانی 

 17. نفت ایران، برگ برنده چین در مقابله با آمریکا

 18. افزایش نرخ کرایه تاکسی در ۶۰ خط پایتخت بین ۵ تا ۱۰ درصد

 19. همتی: ارز نیمایی حذف نمی‌شود/ فعالیت بازار متشکل ارزی در مرحله پایلوت قرار دارد

 20. پیش‌بینی ۲۰۰ هزار میلیارد تومان برای تأمین کالای ضروری مردم در مجلس

 21. پیشرفت چشمگیر وزارت ارتباطات در گسترش شبکه ملی اطلاعات طی ۲ سال اخیر/ متولیان لایه‌های خدمات و محتوای شبکه ملی اطلاعات ضرورت مساله را باور نکرده‌اند

 22. ‌قطار تهران _آنکارا راه اندازی می‌شود

 23. سبحانی‌فر: طرح ساماندهی بازار خودرو در بلند مدت در مدیریت بازار موثر خواهد بود

 24. تکذیب اظهارات متهم نفتی در دادگاه

 25. کوچک ترین اشتباه آمریکا نفت را به ۲۰۰ دلار می رساند

پربحث‌های دیروز

 1. روزنامه دولت: ریزش قیمت خودرو آغاز شده است

 2. راهکار مجلس برای مدیریت بازار مسکن

 3. پاسخ متکبرانه رئیس سازمان خصوصی سازی به مطالبه دانشجویی

 4. صادرات پیاز و سیب‌زمینی آزاد شد

 5. چرا ۴۰۰ هزار تومان از حقوق اردیبهشت فرهنگیان کم شد؟

 6. آمار برآوردهای غلط در مورد خسارات در سیل اخیر

 7. مسیر دریایی هندوستان- قشم افتتاح شد

 8. نماینده مجلس: افزایش حقوق کارمندان شفاف سازی شود

 9. ظریف ازمسیر دریایی بین بنادر شهید کلانتری و شهید بهشتی بازدید کرد

 10. نماینده مجلس: مـردم مایلند واردات خـودرو آزاد شود

 11. چرا طلا از چشم هندی‌ها افتاد؟

 12. مهم‌ترین اولویت اوپک پلاس چیست؟

 13. رهاسازی بازار خودرو پایان می یابد؟

 14. ثروتمندترین افراد تاریخ کدامند؟

 15. اختیارات و تصمیمات اقتصادی که معطل اجراست

 16. تغییر فاز مسکن از تابستان؟

 17. دادگاه به متهمان پرونده شرکت پدیده مهلت داد

 18. پراید ۱۸.۵ میلیونی در صورت مالی سالیانه شرکت سایپا

 19. چه کسانی خودرو را گران کردند؟

 20. چرا نباید یارانه نقدی داد؟

 21. آخرین قیمت خودروهای داخلی در بازار

 22. برترین کشورهای جهان برای کارکنان خارجی

 23. نمی‌گوییم چقدر حقوق می‌گیریم!

 24. موقعیت جدید معامله‌گران دلار

 25. تورم ۲۰ تا ۱۳۶ درصدی کالا و خوارکی‌ها

پربحث‌های هفته

 1. هشدار شديد دهقان به روسای قوا؛ دستورالعمل چپاول اموال مردم را لغو كنيد

 2. روحانی: قیمت ارز ۱۳ هزار تومان و حتی ۸ هزار تومان نیست / بنگاه‌های دولتی باید واگذار شود

 3. آدرس را اشتباه نرویم!

 4. شریعتمداری: علیرغم تلاش دولت همچنان مردم در شرایط مطلوبی به سر نمی‌برند

 5. ارز ۴۲۰۰ تومانی را حذف کنید، یارانه نقدی بدهید

 6. گرانی و بازار مسکن/ وام‌هایی که دیگر کارایی ندارد!

 7. ارز ۴۲۰۰ تومانی را تمام کنید!

 8. افزایش شدید اجاره بها به نحو عجیبی آغاز شده است

 9. رونق تولید از مسیر فناوری اطلاعات

 10. رئیس کل بانک مرکزی : مردم دربازار ارز سرمایه گذاری نکنند/ کاهش۲هزارتومانی دلار

 11. ادامه کاهش قیمت‌ خودرو در بازار + جدول

 12. دریافت ۸میلیون دلار ارز دولتی توسط یک خیریه/ تحقیق و تفحص از ارز ۴۲۰۰تومانی

 13. بازار مسکن یا تونل وحشت؟!

 14. خجسته: ما توانستیم «ریگی» را از هواپیما به زمین بیاوریم چگونه نمی‌توانیم اخلالگران بازار را دستگیر کنیم

 15. وزیر راه: با افزایش تولید مسکن، قیمت آن را کاهش می‌دهیم

 16. احتمال تغییر ساعت کاری ادارات

 17. واردات خودروی هیبریدی همچنان ممنوع است

 18. شورای رقابت دوباره قیمت‌گذار خودرو شد

 19. قرار جلب پوری حسینی به دادرسی صادر شد

 20. باز هم گرانی خودرو، باز هم سکوت سازمان حمایت/ انفعال در برابر خودروسازان تا کی ادامه دارد!؟

 21. واردات غذای سگ و گربه به کشور ۵ برابر شد+ سند

 22. کاهش ۹ میلیونی قیمت پراید در بازار

 23. واکنش خودروسازان به مصوبه مجلس؛ شورای رقابت را نمی‌پذیریم

 24. گذر از خام‌فروشی نفت و رونق صنعت پالایشی معطل تصمیم بهارستان/ آیا مجلس به کنگره آمریکا پاسخ قاطع می‌دهد؟

 25. همتی به ادعای نامه‌نگاری هادی رضوی با بانک مرکزی پاسخ داد

آخرین عناوین