قیمت آجیل و خشکبار سربه فلک کشید/ راهکار مهار افزایش نرخ پسته و گردو چیست؟

گروه اقتصادی الف،   3970616016 ۴۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۶ تکراری یا غیرقابل انتشار
 قیمت آجیل و خشکبار سربه فلک کشید/ راهکار مهار افزایش نرخ پسته و گردو چیست؟

این روزها با نوسان نرخ ارز، حباب افزایش قیمت در بازار آجیل و خشکبار به حدی چشمگیر است که به نظر می رسد بسیاری از خانوارها آن را از جیره غذایی خود حذف خواهند کرد.

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: این روزها با نوسان نرخ ارز،حباب افزایش قیمت در بازار آجیل و خشکبار به حدی چشمگیر است که به نظر می رسد بسیاری از خانوارها آن را از جیره غذایی خود حذف خواهند کرد.

با وجود افزایش بی حساب و کتاب قیمت انواع آجیل و خشکبار و سودجویی دلالان از این بازار،مسئولان باید تمهیداتی را بیندیشند تا در پی افزایش سرسام آور قیمت ها و حقوق های ناچیز کارمندی و کارگری این اقلام به عنوان خوراکی لوکس در سبد خانوار قرار نگیرد  و  قشرهای ضعیف جامعه  بتوانند براحتی این پروتئین با ارزش را تهیه کنند.

گشت و گذار در بازار تهران حکایت از آن دارد که قیمت هر کیلو‌پسته از ۹۰ تا ۱۶۰ هزار،بادام هندی ۱۰۰ تا ۱۴۰،فندق ۳۰ تا ۴۵،مغز گردو ۸۵ تا ۱۳۰،بادام درختی ۷۰ تا ۱۱۰،تخمه ژاپنی ۳۵ و تخمه آفتابگردان ۱۵ هزار تومان است.

یکی از فروشندگان آجیل و خشکبار می گوید: قیمت انواع آجیل و خشکبار به سبب سرمازدگی زودرس و نوسان نرخ ارز بهاره ۳۰ تا ۶۰ درصد در بازار افزایش داشته است که در صورت استمرار افزایش نرخ ارز و صادرات، مجددا قیمت محصولات صادراتی نظیر پسته،بادام،گردو و‌... با تغییر و تحولاتی در بازار روبرو خواهد شد.

محمد علی طهماسبی معاون وزیر جهاد کشاورزی در نشست خبری اخیر در جمع خبرنگاران کاهش تولید پسته را دلیل افزایش قیمت اعلام کرد و گفت: سال گذشته جوانه های پسته به سبب گرمای هوا از بین رفت و در بسیاری از استان ها مانند کرمان کاهش محصول داشته ایم .

وی صادرات محصول را دلیل دیگر افزایش قیمت دانست و افزود: سال گذشته ۱۶ هزار و ۶۵۰ تن پسته به ارزش یک‌ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار صادر شد که امسال برای حفظ برند ایرانی،صادرات باید مجددا ادامه یابد.

طهماسبی با اشاره به اینکه سال گذشته ۲۸۷ هزارتن پسته در کشور تولید شد،افزود: این درحالی است که امسال در خوش بینانه ترین حالت تولید به ۱۷۰ هزارتن می رسد.

مصطفی احمدی رییس اتحادیه آجیل و خشکبار، درباره آخرین وضعیت بازار آجیل و خشکبار اظهار کرد: قیمت آجیل و خشکبار تابع عواملی نظیر تولید سالانه محصول،نرخ ارز و عرضه و تقاضا در بازار است.

وی با اشاره به اینکه پسته محصول صادراتی بین المللی به شمار می رود،افزود: قیمت پسته در بازارهای جهانی بسته به کیفیت از ۸ تا ۱۵ دلار است و بدیهی است که با نوسان نرخ ارز،قیمت آن در بازارهای داخلی و خارجی دستخوش تغییر و تحولاتی قرار می گیرد.
احمدی ادامه داد: در سال جاری بخشی از تولید پسته و گردو به سبب سرمازگی شدید از بین رفت.

به گفته این مقام مسئول تولید پسته،بادام و گردو در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۶۰ تا ۷۰ درصد کاهش یافته است.

وی بازار آجیل و خشکبار در روزهای آتی را پیش بینی کرد و افزود: اگر کاهش تولید مغز بادام و گردو را نتوانیم از طریق واردات قانونی جبران کنیم،در تامین بازار داخل با مشکلاتی روبرو خواهیم شد.

رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار ادامه داد: دولت با بکارگیری برخی تمهیدات در بحث دلار و ارز می تواند قیمت ها را در سطح پایین نگه دارد در غیر این صورت احتمال افزایش مجدد قیمت در بازار دور از انتظار نیست.

وی در پایان با بیان اینکه قیمت تابع عرضه و تقاضا و نوسان نرخ ارز است، تصریح کرد: با توجه به افزایش چشمگیر قیمت و کاهش تقاضا در بازار پیش بینی می شود که روند کنونی قیمت در بازار ادامه یابد.

* عرضه مستقیم محصول توسط سازمان تعاون روستایی راهی برای کنترل قیمت

مسعود اسدی عضو شورای مرکزی خانه کشاورز، با اشاره به اینکه سرمازدگی و‌مشکلات کنونی پسته کاران بحرانی واقعی و جدی است،اظهار کرد: این موضوع در کاهش میزان تولید و افزایش قیمت تاثیر بسزایی دارد.

وی با اشاره به اینکه پسته کاران از افزایش کنونی قیمت رضایت ندارند،افزود: با توجه به آنکه پسته محصولی است که بازار خرید آن احتیاج به توانایی و قدرت خرید خانوار دارد؛ بنابراین در شرایط کنونی اقتصاد بسیاری از افراد به سبب نوسان شدید قیمت چاره ای جز حذف این محصول از سبد خود ندارند.

وی افزود: اگر باغات کشاورزان به معنای واقعی تحت پوشش صندوق بیمه محصولات کشاورزی قرار بگیرد بطوریکه در صورت خسارت وارده،غرامت کشاورزان  پرداخت شود، تا حدودی بر کنترل بازار تاثیر گذار خواهد بود،اما پرداخت غرامت کنونی صندوق بیمه به یک شوخی بیشتر شباهت دارد.

اسدی ادامه داد: از اتحادیه خشکبار و سازمان تعاون روستایی انتظار می رود که تمامی تلاش خود را برای عرضه مستقیم محصول به کار گیرند چرا که بخشی از این افزایش قیمت ناشی از سودجویی دلالان و واسطه هاست.

به گفته این مقام مسئول سرمازدگی اخیر به سبب کاهش تولید نوسان قیمت و حذف آجیل و خشکبار از سبد خانوار را به همراه داشته است.

اسدی افزود: با افزایش مجدد نرخ انواع آجیل و خشکبار،۹۵ درصد مردم امکان خرید و تناول این محصول غذایی با ارزش را ندارند.

وی با اشاره به تاثیر عرضه مستقیم محصول در تعدیل نرخ پسته گفت: دولت باید بستراز پسته کاران را هر چه سریع تر اعلام کند تا کشاورزان با اطمینان خاطر بیشتری به کار خود ادامه دهند.

عضو شورای مرکزی خانه کشاورز در پاسخ به این سوال که آیا امکان شوک مجدد قیمت آجیل و خشکبار در بازار وجود دارد،بیان کرد: با توجه به سرمازدگی اخیر آنچه که مسلم است،دولت باید از باغداران متضرر حمایت کند و سازمان تعاون روستایی با عرضه مستقیم محصول از ورود دلالان به بازار جلوگیری کند تا بخش قابل توجهی از مردم مجبور به حذف خشکبار از سبد غذایی خود نشوند.

هر کیلو پسته ایرانی با نرخ ۱۰ تا ۱۳ دلار به بازارهای جهانی صادر می شود

علیرضا ارزانی ممقانی رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار، از افزایش چشمگیر انواع آجیل و خشکبار در بازار خبر داد و گفت: با توجه به نوسان نرخ ارز،قیمت آجیل و خشکبار دستخوش تغییر و تحولاتی در بازار قرار گرفته است.

وی با اشاره به اینکه پسته یک محصول صادراتی است،افزود: با وجود آنکه هر کیلو پسته ایرانی با نرخ ۱۰ تا ۱۳ دلار به بازارهای جهانی صادر می شود از این رو امکان کاهش نرخ این اقلام به صورت دستوری در بازار داخل وجود ندارد.

ارزانی ممقانی با اشاره به اینکه امکان فروش محصولاتی نظیر پسته و گردو کمتر از نرخ جهانی در بازار داخل وجود ندارد،بیان کرد: برای باغدار پسته هیچ تفاوتی ندارد که پسته خود را در بازار داخل یا صادراتی عرضه کند. به سبب قرار گرفتن پسته،گردو و بادام در سبد صادرات،امکان عرضه محصول با نرخ های کمتر وجود ندارد.

به گفته این مقام مسئول تا زمانی که نرخ ارز در بازار ثابت نشود،مشکلات نوسان قیمت آجیل و خشکبار تحت تاثیر بازار ارز ادامه خواهد داشت.

ارزانی ممقانی از کاهش ۵۰ درصدی تولید پسته و گردو ناشی از سرمازدگی در بازار خبر داد و گفت: سال گدشته نرخ هر کیلو گردو ۵۰ هزار تومان بود که امسال به سبب کاهش عرضه به کیلویی ۱۲۰ تا ۱۳۰ هزار تومان در بازار رسیده است چرا که هم اکنون هر کیلو محصول حداقل با نرخ ۱۰ دلار در بازارهای جهانی عرضه می شود.

وی بازار آجیل و خشکبار در روزهای آتی را پیش بینی کرد و گفت: استمرار نوسان نرخ ارز در کنار کاهش چشمگیر تولید بر افزایش مجدد قیمت دامن می زند.

رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار در پایان نرخ واقعی هر کیلو گردو با پوست را ۴۰ هزار،مغز گردو ۸۵ تا ۱۳۰ هزار،پسته ۸۰ تا ۱۶۰ هزار،فندق ۳۰ تا ۴۵ هزار،مغز بادام درختی ۷۰ تا ۱۱۰ هزار،بادام هندی ۱۰۰ تا ۱۳۰ هزار،تخمه آفتابگردان ۱۵ هزار و تخمه ژاپنی را ۳۵ هزار تومان اعلام کرد.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۵۳۵۵۵۶۰۷:۱۹:۴۸ ۱۳۹۷/۶/۱۶
خدا شاهده اگر اجیل نخوریم هیییییییییییییچ اتفاقی نمی افته
ناشناس۵۳۵۷۵۷۱۰:۳۳:۲۳ ۱۳۹۷/۶/۱۶
کشورمان از بزرگترین تولیدکنندگان اجیل دنیاست و اجیل نخوریم هیییییییییییچ اتفاقی نمیفته!!! با این فرمون کشور را اداره کردین که اینجور شدیم افرین
ناشناس۵۳۵۸۷۳۱۱:۵۲:۵۳ ۱۳۹۷/۶/۱۶
همه میدانند نظیر میوه ،اجیل هم منافعش به عده ای دلال زالو صفت می‌رسد نه تولید کننده و باغدار پس بهتر است تحریم شود تا حاشیه سود دلالان بی خاصیت کاهش یابد
ناشناس۵۳۵۸۷۶۱۱:۵۴:۳۳ ۱۳۹۷/۶/۱۶
علت گرانی سرمازدگی درختان گردو بود و آنچه با قیمت های نجومی فروش می‌رود مربوط به دلالان وارد کننده گردوست که خون اشامانه به جان مردم افتاده اند
ناشناس۵۳۶۷۳۳۲۲:۴۵:۴۹ ۱۳۹۷/۶/۱۶
از کی گردوی تویسرکان که کیلویی 125000 تومان می فروشند وارداتی هست صد رحمت به گردوی وارداتی که ارزانتر هست
ناشناس۵۳۵۷۶۳۱۰:۳۷:۱۴ ۱۳۹۷/۶/۱۶
گردو درجه 1 آمریکایی کیلویی 7 دلار هست باید از آمریکا گردو وارد کنیم از داخل که کیلویی 122000 تومان می فروشند ارزانتر هست یا گردو کشور شیلی سفید و بزرگ و خوش طعم هست از گردو ایرانی نیز بسیار ارزانتر هست
مهران از برلين۵۳۶۳۵۴۱۶:۵۸:۰۱ ۱۳۹۷/۶/۱۶
بهترین گردو پسته جهان از ایران می اید!!! بخدا اینجا هم مال امریکا هست هم شیلی!!! مزه هیچ کدوم مثل مزه پسته و گردو ایران نیست!!! قیمت گردو ایرانی در بازار جهانی ۱۰ دلار !!! با دلار ۱۳۰۰۰ تومان میشه کلویی ۱۳۰۰۰۰ تومان
ناشناس۵۳۵۸۴۲۱۱:۲۷:۵۳ ۱۳۹۷/۶/۱۶
اخوی! آجیل نخوریم ، گوشت نخوریم ، برنج نخوریم ، مرغ نخوریم ، تخم مرغ نخوریم ، میوه نخوریم ، لوازم خانگی نخریم ، پوشک برای بچه نخریم و ... پس چکار کنبم؟ لابد سرمون را بذاریم زمین بمیریم؟
ناشناس۵۳۵۸۷۰۱۱:۵۱:۱۴ ۱۳۹۷/۶/۱۶
مبارزه با گران‌فروشی تحریم کالاست
ناشناس۵۳۵۹۲۴۱۲:۲۶:۰۹ ۱۳۹۷/۶/۱۶
به مرور زمان که دچار انواع سوءتغذیه ها و کمبود ویتامینهای مختلف و بالتبع بروز بیماریهای مختلف شدید متوجه میشید که چقدر هم مشکل ساز هست!
ناشناس۵۳۵۹۵۱۱۲:۳۸:۱۴ ۱۳۹۷/۶/۱۶
فقط هوا بخوریم چطوره. مرغ . گوشت میوه و خشکبار هیچی نمیخوریم ماشین و موبایل و لوازم خانگی.... هم نمیخریم . بگو بمیریم
ناشناس۵۳۶۰۷۱۱۳:۴۸:۳۳ ۱۳۹۷/۶/۱۶
آجیل برای سلامتی مردم مفید حرف بی ربط نزنید
ناشناس۵۳۶۰۹۸۱۳:۵۷:۱۸ ۱۳۹۷/۶/۱۶
اینکه پسته 60 تومنی شده 140 تومن جای سوال داره. مگه برای تولید پسته از دلار استفاده می شه؟ علت اینه که پسته رو صادر می کنن. اگر نه همون 60 تومنی رو هم خیلی ها نمی خوردن. کلا اگه اجیل نخوریم، ماشین نداشته باشیم و هزار تا چیز دیگه ممکنه اتفاق خاصی در دنیا نیافته. اما اینکه عده ای به جاش هزاران هزار میلیارد سرمایه مملکت رو می خورن زور داره.
ناشناس۵۳۶۲۳۴۱۵:۲۲:۱۱ ۱۳۹۷/۶/۱۶
ببینید نمیشه که هم اجیل نخورد هم خاویار هم شیر هم گوجه هم گوشت هم تخم مرغ و.. بدن کم میاره چون فقط باید نان خورد این تفکر که هر چه میره بالا نخور که باعث میشه کلا منقرض بشیم چیزی دیگه باقی نمی ماند وقتی وضع ما اینجوریه یعنی ادمای فقیر واقعا سوء تغذیه پیدا میکنن
ناشناس۵۳۶۵۲۵۱۹:۵۵:۳۰ ۱۳۹۷/۶/۱۶
بمیریم هم طوری نمی شه جا واسه یه عده بازتر میشه تا چاق تر شن
ناشناس۵۳۵۷۲۴۱۰:۰۷:۱۷ ۱۳۹۷/۶/۱۶
آخه کدوم باغدار ایرانی هست که بتونه مستقیم خودش صادر کند که شما از زبان اون صحبت میکنید؟!! دلالان یا به زعم شما صادرکنندگان نمونه به ثمن بخس محصولات را از ایشان میخرند و به قیمت بالا و بصورت فله ای صادر میکنند تا در ترکیه، دبی، لبنان و ... بسته بندی شه و به اسم محصولات آنها صادر شه
ناشناس۵۳۵۷۳۳۱۰:۱۶:۵۴ ۱۳۹۷/۶/۱۶
توی این دوره زمونه آجیل خوردن فقط برای شب عید نوروز و شب یلداست. ضمناً جایگزین هم داره! مردم نیازهای اساسی مهمتری دارن! دولت باید بیشتر به فکر کالاهای اساسی مردم باشه تا شب چره!
ناشناس۵۳۶۵۵۵۲۰:۲۲:۵۹ ۱۳۹۷/۶/۱۶
ضمنا مگر قبلا مردم کیلوکیلو آجیل می خریدند قبل از این وضعیت هم جزو سبد خانوار اکثر خانواده ها نبوده است درباره قیمت تخم مرغ و مرغ گوشت ماکارونی ماست شیر و... صحبت و اعتراض کنید
ناشناس۵۳۵۷۴۳۱۰:۲۳:۳۳ ۱۳۹۷/۶/۱۶
این هم یکی دیگر ای بابا بی خیال.
ناشناس۵۳۵۷۴۵۱۰:۲۴:۲۹ ۱۳۹۷/۶/۱۶
تولید داخلی چرا گران است این مشکل به امریکا ربطی ندارد ونشان ازسقوط اقتصاد کشور است
m.a۵۳۶۴۸۵۱۹:۰۵:۳۹ ۱۳۹۷/۶/۱۶
این محصول صادراتی هست وقیمت اون مستقیما به دلاروابسته هست.سالهای قبل باقیمت غیرواقعی دلارعملاکاشت پسته درحال ازبین رفتن بود.ومحصولات آب برجای اون رو می گرفتن.
ناشناس۵۳۵۷۶۴۱۰:۳۸:۲۴ ۱۳۹۷/۶/۱۶
آجیل که ایرانی هست باید گران فروشان را اعدام کرد
ناشناس۵۳۵۹۳۶۱۲:۳۱:۵۵ ۱۳۹۷/۶/۱۶
دوست عزیز همون باغدار وقتی هر چیز مسخره بیش از صد در صد افزایش داره به نظرتون چیکار کنه...
ناشناس۵۳۶۷۶۹۲۳:۱۰:۰۲ ۱۳۹۷/۶/۱۶
آنهای هم که هر چیز مسخره ای را گران کردند باید اعدام شوند
امین۵۳۵۹۹۱۱۳:۱۱:۱۹ ۱۳۹۷/۶/۱۶
دارنده باغ گردو و فروشنده گردو کالا را از منو شما به دلار بخرند اما کالای خود را به ریال و قیمت اندک به ما بدهند ؟!!! جالب است بخدا البته مهمترین عامل گرانیهای فعلی ...سود سرشار فروشندگان است از پوشاک تا ارزاق عمومی 70 تا 150 درصد سود میکنن و کوتاهم نمی آیند
ناشناس۵۳۶۳۰۶۱۶:۰۶:۴۵ ۱۳۹۷/۶/۱۶
واقعا. دیگه یک عده من نمیدونم بی خدا واقعا تور پهن کردند تو این شرایط
ناشناس۵۳۶۵۵۸۲۰:۲۴:۵۶ ۱۳۹۷/۶/۱۶
آره جانم. کلا همه مردم رو باید اعدام کرد. اینطوری هم مشکلات اقتصادی حل میشه و هم مشکلات سیاسی!!!
ناشناس۵۳۵۷۹۶۱۰:۵۸:۳۵ ۱۳۹۷/۶/۱۶
واکنش مسئولین : هیچ مشکلی در مورد تامین آجیل و خشکبار نداریم واکنش بازار : سی چهل درصد افزایش قیمت پس از اعلام مسئولین واکنش ملت : حمله به بازار و خرید زیاد چون میخواد گرون تر بشه
ناشناس۵۳۵۸۰۳۱۱:۰۰:۴۹ ۱۳۹۷/۶/۱۶
سلام یک کارشناس گفته برای باغ دارفرقی ندارد صادرکند یابه بازارداخل بدهد باغ داردنبال سودش است خوب باغ دارازتمام امکانات وسوبسید های کشوراستفاده کند وملت دستش به محصولش نرسد ودرایند ماباید عکس پسته رامثل عکس تخم خاویر مشاهده کنیم این چه کشو ری است که روزبه رو ملتش فقیرترمی شوند ومسولینش مشغول ...
ناشناس۵۳۵۸۴۰۱۱:۲۶:۲۱ ۱۳۹۷/۶/۱۶
ای خدا مارو زودتر نجات بده
علی۵۳۵۸۹۶۱۲:۱۱:۴۶ ۱۳۹۷/۶/۱۶
من تولید کننده گردو هستم و حاضرم گردو را به نصف قیمت به مصرف کننده واقعی بدهم نه به دلال زالو صفت لطفا مکانی را به من در تهران اختاص دهید تا محصولم را به طور مستقیم به مردم ارایه دهم کشاورزان در ایران خیلی مظلوم هستند تنها دلالان این وسط مقصر هستند
ناشناس۵۳۶۷۶۱۲۳:۰۴:۱۲ ۱۳۹۷/۶/۱۶
شما می توانید با میادین میوه تربار صحبت کنید
ناشناس۵۳۵۹۲۶۱۲:۲۷:۳۰ ۱۳۹۷/۶/۱۶
راه کاهش قیمت همه چیز کاهش قیمت دلاره . چرا نمی فهمید
ناشناس۵۳۵۹۲۹۱۲:۲۸:۵۲ ۱۳۹۷/۶/۱۶
چی ارزون است وقتی خودرو گاها بیش از ۱۲۰ درصد افزایش دارد میوه تابستان بیش از ۱۵۰ درصد افزایش داره
علی۵۳۵۹۳۹۱۲:۳۲:۳۵ ۱۳۹۷/۶/۱۶
صادرات اقلام خوراکی که به پشتوانه انرژی مفت واب مجانی تولید می شوند امروزه برای. صادرات فرصت ایده الی پیدا کرده اند صادرات این اقلام به نسبت برخورداری ازارز ۴۲۰۰ وسایر حمایتها باید با حساسیت بیشتری انجام شود
رضا۵۳۵۹۸۸۱۳:۰۹:۱۳ ۱۳۹۷/۶/۱۶
پسته کیلویی ده دلار زیاده؟ بابا انصاف داشته باشید، با واحد پول ایران کاری ندارم چون بی ارزشه، ولی شما هم تبلیغ منفی نکنید، یک کیلو پسته ده دلار واقعاً مفته.
پیمان۵۳۶۲۶۵۱۵:۴۴:۵۰ ۱۳۹۷/۶/۱۶
از باغدار ایرانی که کیلوی 28 هزار تومان خریدن!
ناشناس۵۳۶۲۷۰۱۵:۴۶:۴۱ ۱۳۹۷/۶/۱۶
گردوی اکثر مناطق دچار سرما زدگی شده در ضمن پسته صادراتی هم دوارده دلار نیست بین 8 تا 10 دلار است . نوع غیر قابل صادراتی اش وارد بازار میشود با این برابری ارزهای خلرجی همه بفکر صادرات هستند که خودش به قیمت صادراتی لطمه میزند .
ناشناس۵۳۶۳۶۹۱۷:۱۶:۳۹ ۱۳۹۷/۶/۱۶
راهکارش اینه که نخریم وقتی رو دستشون موند خودشون قیمتو میارن پایین در ضمن شما اضافه آجیل عید رو تو کیسه پلاستیک بریز وبعد بذار تو یه سطل پلاستیک در دار بذار فریزر عید بعدی که بیاری رو دست انگار همین دیروز خریدی !
ناشناس۵۳۶۳۸۵۱۷:۳۰:۰۹ ۱۳۹۷/۶/۱۶
ایران یکی از دو بزرگترین تولید کننده کان محصولاتی مثل پسته بادام و گردو هست و هر جای دنیا بری این محصولات ایرانی رو تو مغازها میبینی. ولی مشکل اینجاست که صادر کننده گان این محصول اولا یا تولید کننده نیستند، یا اگر هستند حالت فعودالی دارن، یعنی کل باغات فلان محصول تو فلان قسمت کشور متعلق به اوناست. وقتی که این دوستان صادرکننده محصولات رو به خارج صادر میکنن، اون ارز حاصل رو به کشور وارد نمیکنن و مستقیم در خارج سرمایه گذاری میشه. به عبارت دیگر این افراد از خاک و آب و کارگر ارزان این مملکت استفاده میکنند و بدون حتی دادن مالیات سودهای هنگفتی میبرن و کشور رو بی نصیب میزارن. یکی از علت مشکلات کشور ما و عقب ماندگی اقتصاد همین صادر کنندگان (بخوانید استعمارگران داخلی) هست
ناشناس۵۳۶۴۱۰۱۷:۴۵:۱۸ ۱۳۹۷/۶/۱۶
بهترین کار نصیحت کردن گران فروشان و وعده جهنم برای این مفسدان وبعد تماشاکردن است
ناشناس۵۳۶۶۳۷۲۱:۳۲:۳۹ ۱۳۹۷/۶/۱۶
به دلیل زمستان گرم ۹۶ ، باغات پسته آسیب دیده اند ، امسال پسته ای وجود ندارد
ناشناس۵۳۶۶۵۵۲۱:۴۷:۰۲ ۱۳۹۷/۶/۱۶
بنده یکروز کارم را باید بدم یک کیلو پسته بخرم! آخه اینم وضعه برا این ملت درست کردید؟
ناشناس۵۳۶۷۴۷۲۲:۵۵:۴۵ ۱۳۹۷/۶/۱۶
بالاخره از صحبت اعضای اتحادیه، خانه کشاورز و معاون وزیر ( بخوانید دست اندرکاران صادرات خشکبار) نفهمیدیم کیلوئی 10 دلار قیمت فروش صادراتی مزه داده یا سرما زده محصول کمه؟
ناشناس۵۳۶۸۹۷۰۰:۲۳:۴۶ ۱۳۹۷/۶/۱۷
کسی که حقوقش زیر یه ملیونه باید چی کار کنه،با سه تا بچه مدرسه ای

پربحث‌های امروز

 1. کودتا در ونزوئلا علیه مادورو/ کاراکاس دیپلمات‌های آمریکایی را اخراج کرد/ گوآیدو: نروید!/ حمایت چین، روسیه و ایران از دولت و ملت ونزوئلا

 2. ونزوئلا روابط دیپلماتیک با آمریکا را قطع کرد/مادورو: تسلیم نمی‌شوم

 3. «مرضیه هاشمی» بعد از ۱۱ روز بازداشت در آمریکا آزاد شد

 4. روسیه و حملات رژیم صهیونیستی به مواضع ایران در سوریه

 5. آشوب در ونزوئلا‎  

 6. اشتباه رسانه‌ها در انتشار تصویر همسر شاهزاده سعودی+ عکس

 7. فساد آمریکا از این سیستماتیک‌تر؟!

 8. اصطلاحاتی که فقط سربازها می‌دانند!

 9. مشروعیت‌زدایی به سبک اینستاگرام!

 10. بیشتر چه نوع کالاهایی از روسیه وارد ایران می‌شود؟

 11. گام پنجم ایران برای قهرمانی در آسیا با طعم انتقام ۱۵ ساله/ شکست چین به لذت یک ضربه «چیپ»

 12. ابراز تمایل فیلیپ ششم برای سفر به ایران

 13. واکنش کشورهای آمریکایی به اعلام ریاست‌جمهوری گوآیدو در ونزوئلا

 14. نماینده مجلس: سهمیه‌بندی روزی یک لیتر بنزین برای هر فرد زیبنده ملت ایران نیست

 15. راه‌آهن تهران - مشهد کی برقی می‌شود؟

 16. عامل انتحاری پمپ بنزینی در لنگرود فاقد سلامت روان بوده است

 17. آلومینیوم المهدی به مدیریت جدید تحویل داده شد

 18. پمپئو: دیپلمات هایمان را از کاراکاس خارج نمی کنیم

 19. خواهش فوتبالیست ساکن واشنگتن از کادر فنی تیم ملی

 20. بیماری های عامل چاقی را بشناسید

 21. آمریکا به دنبال مجاب کردن فرانسه برای تحریم هواپیمایی ماهان است

 22. فرانسه: درباره ونزوئلا با شرکای اروپایی رایزنی می‌کنیم

 23. پلیس اصفهانی چک سفید امضا را به مالکش بازگرداند

 24. چهارمین عامل خطر مرگ در دنیا

 25. عکس دیده نشده از احمدی‌نژاد و فرزندانش   

پربحث‌های دیروز

 1. از بازداشت یا گروگان‌کِشی مرضیه هاشمی تا مجمسه آزادی!

 2. آیت‌الله مکارم‌شیرازی: وام‌ قرض الحسنه بانک‌ها رباخواری آشکار و خلاف شرع است

 3. مدیرعامل سابق سایپا: پراید گران نیست/ وزیر صنعت طرفدار افزایش قیمت خودروهای داخلی است

 4. رهبر مخالفان ونزوئلا خود را رئیس جمهور خواند/ ترامپ به رسمیت شناخت

 5. تاجزاده: مردم از اعتراف گیری بخشی راضی نیستند/ زاکانی: صریحا بگوئید آمریکا را دشمن می‌دانید یا خیر؟

 6. نماینده مجلس: مالیات پزشکان ۷۲۰۰ میلیارد تومان است

 7. مجمع تشخیص جلوی این گروگان‌گیری و راهزنی را بگیرد

 8. حکم دادگاه یاشار سلطانی صادر شد

 9. پورابراهیمی: سال ۹۸ سخت، اما قابل مدیریت است

 10. شایعه قومیتی جدید با انتشار تصویر بازیگر زن عرب  

 11. انتقاد آیت الله مکارم شیرازی از سخنان روحانی: رئیس جمهور باید به قسم خود پایبند باشد

 12. پیشنهاد بانک‌ها برای جلوگیری از خروج سپرده‌ها

 13. نقاط قوت ایران در برابر آمریکا از نگاه یک نشریه عربی/ تحریم‌ها علیه ایران به شکست می‌خورد و احتمال جنگ بسیار ضعیف است

 14. جهانگیری: در صورت فینالیست شدن تیم ملی به امارات می‌روم

 15. دژپسند خطاب به پوری‌حسینی: به دنبال کار برای خودت باش، در تیم من جایی نداری!

 16. اضافه کار و رفاهیات کارمندان در سال ۹۸ چقدر پیش‌بینی شد + جدول

 17. آیت‌الله جنتی: مدتی است گرانی‌ کالاهای اساسی ذهنم را مشغول کرده است

 18. بخشی در روزهای بازداشت: دوست داشتم مشهور شوم!

 19. چه کسی نمی‌گذارد حقوق مدیران شفاف شود؟/ نگرانی آیت‌الله جنتی درباره گرانی/ سرمایه اجتماعی روحانی افت کرده است

 20. کانال مالی ایران و سوئیس آماده راه‌اندازی شد

 21. فرانسه: کانال ویژه مالی با ایران احتمالاً ظرف روزهای آینده راه‌اندازی می‌شود

 22. پاسخ تامین اجتماعی به برخی اعتراضات و پرسش‌ها درباره «بسته حمایتی»

 23. قیمت بلیت هواپیما برای تعطیلات ۲۲ بهمن میلیونی شد+ عکس

 24. بطحایی: تنها راه نجات آموزش و پرورش بازنگری کلی مسیر است

 25. نوبخت: عیدی کارمندان و بازنشستگان با حقوق بهمن واریز می‌شود

پربحث‌های هفته

 1. نظر شما در مورد فرار مالیاتی پزشکان و عدم نصب کارتخوان در مطب‌ها چیست؟

 2. غیرت برای زنان کجا رفته؟

 3. از بازداشت یا گروگان‌کِشی مرضیه هاشمی تا مجمسه آزادی!

 4. تشدید اختلافات ایران و اروپا، احتمال تحریم‌های جدید و فروپاشی برجام

 5. اروپا به ایران: نمی‌توانیم برنامه موشکی‌تان را تحمل کنیم/ لغزش اروپا به سمت ترامپ

 6. الف منتشر کرد: طرح مجلس برای بنزین؛ اختصاص سهمیه به هر ایرانی ۲۴ لیتر در ماه/ قیمت بنزین خارج از سهمیه برمبنای ۹۰ درصد فوب خلیج فارس

 7. جهانگیری: ما برای برون رفت از مشکلات برنامه داریم/ نظام اسلامی را از رانت و فساد پاک می‌کنیم

 8. تاج و داورزنی کنارخواننده معروف لس آنجلسی   

 9. اسماعیل بخشی دستگیر شد

 10. توزیع دو کیلو گوشت یخ‌زده با کارت ملی!/ برای گرفتن گوشت منجمد، منجمد شوید!

 11. جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام با حضور ظریف و احمدی‌نژاد  

 12. کدامیک به برجام محتاج ترند، ایران یا اروپا؟

 13. روحانی از احمدی‌نژاد هم پایین‌تر است

 14. روحانی: ما نمی‌توانیم با خواست عمومی مردم مبارزه کنیم، این نه قانونی است و نه شرعی/ اولین کسی که رادیو را ممنوع کرد پهلوی اول بود/ روزانه اگر فیلترشکن آمد چه خواهیم کرد؟

 15. چرا پراید ۲۱ میلیون تومانی یک هفته‌ای ۳۶ میلیون تومان شد؟

 16. به جای کوکب خانم و پترس فداکار و چوپان دروغگو، بیرانوند را قصه کتابهای درسی کنید

 17. فقط ۳۰ ثانیه تا موفقیت

 18. ویدئو/ آقای مترجم کار دست کی‌روش و خیابانی داد  

 19. فیلم اعترافات اسماعیل بخشی و همدستانش   

 20. آیت‌الله مکارم‌شیرازی: وام‌ قرض الحسنه بانک‌ها رباخواری آشکار و خلاف شرع است

 21. سوختن سیم‌کارت در صورت استفاده از فیلترشکن!  

 22. مدیرعامل سابق سایپا: پراید گران نیست/ وزیر صنعت طرفدار افزایش قیمت خودروهای داخلی است

 23. آذری جهرمی: هزینه ساخت ماهواره پیام ۱.۲ میلیون یورو بود

 24. آقای روحانی! اینجا که واتیکان نیست!

 25. یارانه نقدی ۳۳۰ هزار میلیارد تومان را بلعید!

پربحث‌های اخیر

 1. بیشتر چه نوع کالاهایی از روسیه وارد ایران می‌شود؟

 2. نماینده مجلس: سهمیه‌بندی روزی یک لیتر بنزین برای هر فرد زیبنده ملت ایران نیست

 3. راه‌آهن تهران - مشهد کی برقی می‌شود؟

 4. آلومینیوم المهدی به مدیریت جدید تحویل داده شد

 5. معاملات عجیب ژیان در بازار خودرو

 6. از نظر سوئیفت تحریم‌های آمریکا مهم‌تر است یا استانداردهای FATF؟

 7. عضو کمیسیون برنامه و بودجه: قیمت بنزین در سال ۹۸ افزایش نمی‌یابد

 8. قیمت گوشت، مرغ و برنج در بازار

 9. آیا حساب‌های مردم برای واریز سبد حمایتی چِک می‌شود؟! + سند

 10. جدیدترین قیمت خودروهای خارجی در بازار

 11. آیا گرانی به اقلام اساسی شب عید می‌رسد؟

 12. زنگنه: روند اجرایی فازهای ۱۳ و ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی تسریع می‌شود

 13. افزایش دلار و سکه پایان یافت/ زمان موازنه در معاملات ارز

 14. فشار نظام پزشکی برای اجرا نشدن قانون مالیات

 15. واردات نفت توسط ژاپن به کمترین میزان رسید

 16. دلار کاهشی شد

 17. مهلت ثبت سفارش‌ واردات ۳ ماه زیاد می‌شود

 18. تناقض مسئولان درباره مشمولان بسته حمایتی

 19. پنج آمار گازی طی ۴۰ سال

 20. ۷۰ درصد از نقدینگی‌ها دست یک درصد از شرکت‌ها!

 21. از سیم‌کارتی‌ که بدون اطلاع شما ثبت‌شده خبر دارید؟!

 22. آخرین عناوین روزنامه‌های اقتصادی

 23. یورش تشدید شده غول های خودروسازی جهان به کارگران

 24. با ۱۰ میلیون تومان چه خودروهایی می‌توان خرید؟

 25. آلمان با تحریم ماهان ایر کنوانسیون شیکاگو را نقض کرد

پربحث‌های دیروز

 1. آیت‌الله مکارم‌شیرازی: وام‌ قرض الحسنه بانک‌ها رباخواری آشکار و خلاف شرع است

 2. مدیرعامل سابق سایپا: پراید گران نیست/ وزیر صنعت طرفدار افزایش قیمت خودروهای داخلی است

 3. پورابراهیمی: سال ۹۸ سخت، اما قابل مدیریت است

 4. پیشنهاد بانک‌ها برای جلوگیری از خروج سپرده‌ها

 5. دژپسند خطاب به پوری‌حسینی: به دنبال کار برای خودت باش، در تیم من جایی نداری!

 6. اضافه کار و رفاهیات کارمندان در سال ۹۸ چقدر پیش‌بینی شد + جدول

 7. کانال مالی ایران و سوئیس آماده راه‌اندازی شد

 8. قیمت بلیت هواپیما برای تعطیلات ۲۲ بهمن میلیونی شد+ عکس

 9. نوبخت: عیدی کارمندان و بازنشستگان با حقوق بهمن واریز می‌شود

 10. بررسی عملکرد قرض‌الحسنه بانک‌ها

 11. دهقان خبرداد: قاچاق ۱۷۰۰ کانتینر ظروف کریستال از طریق کارت‌های اجاره‌ای توسط آقای ه.الف+ عکس

 12. نسل جدید کابینت روشویی ها

 13. جزئیات تغییرات تورم یکساله ۱۰دهک جامعه/افزایش فاصله تورمی دهک‌ها

 14. عیدی ۹۷ چقدر است؟

 15. پاسخ وزارت نفت به مطالبه مردمی درباره مدیران پروازی/ فراخوان دیده‌بان: مدیران پروازی را معرفی کنید

 16. آغاز مذاکرات دستمزد ۹۸ از هفته آینده

 17. فروش بلیت‌های سیستمی به صورت چارتری ممنوع شد

 18. موضوع افزایش قیمت بنزین در کمیسیون انرژی مطرح نیست

 19. معاملات عجیب ژیان در بازار خودرو

 20. از نظر سوئیفت تحریم‌های آمریکا مهم‌تر است یا استانداردهای FATF؟

 21. پاسخ سازمان برنامه و بودجه کشوربه برخی خبرهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی

 22. داستان رزمایش قطع اینترنت از زبان آذری جهرمی

 23. زنگنه: چاه اکتشافی آبادان به نفت رسیده است/ درباره میزان تولید نفت حرف نمی‌زنم

 24. با ۱۰ میلیون تومان چه خودروهایی می‌توان خرید؟

 25. آلمان با تحریم ماهان ایر کنوانسیون شیکاگو را نقض کرد

پربحث‌های هفته

 1. الف منتشر کرد: طرح مجلس برای بنزین؛ اختصاص سهمیه به هر ایرانی ۲۴ لیتر در ماه/ قیمت بنزین خارج از سهمیه برمبنای ۹۰ درصد فوب خلیج فارس

 2. توزیع دو کیلو گوشت یخ‌زده با کارت ملی!/ برای گرفتن گوشت منجمد، منجمد شوید!

 3. چرا پراید ۲۱ میلیون تومانی یک هفته‌ای ۳۶ میلیون تومان شد؟

 4. آیت‌الله مکارم‌شیرازی: وام‌ قرض الحسنه بانک‌ها رباخواری آشکار و خلاف شرع است

 5. مدیرعامل سابق سایپا: پراید گران نیست/ وزیر صنعت طرفدار افزایش قیمت خودروهای داخلی است

 6. آذری جهرمی: هزینه ساخت ماهواره پیام ۱.۲ میلیون یورو بود

 7. یارانه نقدی ۳۳۰ هزار میلیارد تومان را بلعید!

 8. «یک» بدعت خطرناک در لایحه بودجه/ مورادی که در بودجه مورد توجه نیست/ سرنوشت بودجه عمرانی و استان‌ها چیست؟

 9. فرمان قیمت در بازار خودرو و چند ابهام

 10. قیمت محصولات سایپا دوباره افزایش یافت

 11. نوبخت: درآمد برخی خانواده ها از محل یارانه هاست/به پرداخت یارانه ها افتخار می کنم

 12. مردم در تنگنا هستند

 13. واکنش سازمان بازرسی به افزایش ناگهانی قیمت محصولات سایپا و ایران‌خودرو: اگر مجوزی نداشته باشند، اقدام می‌کنیم!

 14. بی‌قانونی سایپا در افزایش قیمت محصولات/ تخلف قیمت هر محصول چقدر است؟+ جدول

 15. نوبخت: در حوزه صادرات نفتی مشکل داریم

 16. مدیرعامل سایپا تغییر کرد

 17. خودروسازی؛ صنعتی که چرخش به نفع خریدار نمی‌چرخد/ چرا شفاف نیستند؟

 18. چرا گوشت گوسفندی حکم طلا را پیدا کرده؟

 19. فشار معیشتی خانوار افزایش یافت، دولت اقدام کند، منتظر نماند/ میزان خط فقر چقدر است؟

 20. پورابراهیمی: سال ۹۸ سخت، اما قابل مدیریت است

 21. افزایش 60 هزار تومانی حق مسکن کارگران/مذاکرات مزد 98 از هفته آینده آغاز می شود

 22. کاهش ۳۰ درصدی قیمت ساخت مسکن در سال آینده

 23. همتی اعلام کرد: آغاز واردات نفت از ایران توسط ژاپن از امروز/ بازار ارز و صرافی‌ها خلوت است؛ بانک مرکزی جور تقاضای ارز را هم می‌کشد

 24. واکنش رحمانی به تغییر مدیرعامل سایپا/ اگر پراید صرفه ندارد محصول دیگری تولید کنند

 25. جزئیات طرح نمایندگان برای اختصاص سهمیه بنزین به ازای هر ایرانی

آخرین عناوین