هاآرتص: طرح حمله به ایران، بلوف نتانیاهو برای امتیازگیری از اوباما بود

گروه جهان الف،   3970529134 ۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲ تکراری یا غیرقابل انتشار
هاآرتص: طرح حمله به ایران، بلوف نتانیاهو برای امتیازگیری از اوباما بود

یک محقق و استاد دانشگاه قدس اشغالی می‌گوید نخست‌وزیر و وزیر جنگ رژیم صهیونیستی در سال 2011 از حربه حمله به تاسیسات هسته‌ای ایران استفاده کرده و آمریکا را مجبور کردند تحریم‌های اقتصادی بین‌المللی علیه تهران اعمال کند.

به گزارش فارس، تحقیقات یک استاد دانشگاه قدس اشغالی نشان می‌دهد که یک دهه پیش «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر و «ایهود باراک» وزیر جنگ وقت رژیم صهیونیستی تلاش کرده بودند تا با ایجاد جوّ حمله به ایران، دولت وقت آمریکا به ریاست «باراک اوباما» را برای اتخاذ رویکرد سخت‌تر علیه تهران ترغیب کنند.

کابینه نتانیاهو حدود یک دهه قبل با این تهدید که ممکن است به صورت یک جانبه تاسیسات ایران را مورد حمله قرار دهد، توانست دولت اوباما را به اعمال تحریم‌های گسترده بین‌المللی علیه این کشور مجاب کند. در نهایت این اقدامات به حصول توافق هسته‌ای بین ایران و گروه موسوم به ۱+۵ منجر شد.

به نوشته روزنامه «هاآرتص» دکتر «دنیل سوبلمان» استاد روابط بین‌الملل در دانشگاه قدس اشغالی، در تحقیقات دوره فوق دکترای خود در دانشگاه هاروارد به بررسی این برهه زمانی با تمرکز روی سال‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ پرداخته و بر اساس مصاحبه‌هایی که با مقامات مختلف وقت و کنونی دو طرف داشت تحلیل کرد که برخی زمینه‌سازی‌های جدی در رژیم صهیونیستی برای حمله به تاسیسات اتمی ایران انجام شده بود و آمریکا هم اقدامات نظارتی گسترده بر آنها انجام داد تا تمایلات واقعی تل‌آویو را دریابد.

سوبلمان در بخشی از مقاله خود می‌نویسد که نتانیاهو و باراک عامدانه جوّ هراس از جنگ را به راه انداختند تا توانایی چانه‌زنی اسرائیل در برابر آمریکا را افزایش دهند. واشنگتن در آن زمان نگران بود که جنگ منطقه‌ای باعث آسیب رسیدن شدید به منافع خود در غرب آسیا می‌شود. آن دو مقام صهیونیست سپس از آمریکا تعهد گرفتند که ایران را از رسیدن به توانایی ساخت سلاح هسته‌ای بازدارد.

وی با اشاره به مذاکرات مخفی و غیرمستقیم آمریکا با ایران در سال ۲۰۱۱ از طریق عمان، نوشت که اسرائیل نیز بخش‌هایی از این مذاکرات را افشا کرد تا در روند آن سنگ‌اندازی کند. باراک در آن زمان گفته بود: «ما از تماس‌های غیرمستقیم آمریکا با ایران آگاه هستیم... بسیار نگرانم که لحن آمریکایی‌ها به قدری شفاف نبود که ایرانی‌ها را مجبور به اتخاذ تصمیم کند».

با افزایش تنش‌ها بین آمریکا و رژیم صهیونیستی که به مدت یک سال تا زمان انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۲ طول کشید، نتانیاهو و باراک به تهدید علنی و صحبت درباره حمله به ایران روی آوردند. مقامات آمریکایی هم به دلیل نگرانی از کشیده‌شدن به جنگ با ایران توسط اسرائیل داشتند، بارها اعلام کردند هیچ هماهنگی و موافقتی درباره حمله به تاسیسات اتمی ایران با رژیم صهیونیستی ندارند. آنها نگران بودند ایران در پاسخ به این حمله، نظامیان آنها در کشورهای مختلف غرب آسیا را هدف قرار دهند.

 

«لئون پانه‌تا» وزیر دفاع وقت آمریکا درباره احتمال شکست خوردن نظارت‌ها بر رژیم صهیونیستی، به سوبلمان گفت: «با اینکه منابع کافی مناسبی برای اطلاع یافتن از برنامه‌ریزی اسرائیل برای حمله داشتیم اما دولت پیچیده‌ای مانند آنها می‌توانست راه‌های موثری برای مخفی کردن طرح‌های خود پیدا کند. زیرا آنها می‌دانستند ما چه نوع منابعی در اختیار داریم».

بر اساس تحقیقات این استاد دانشگاه، پانه‌تا در سال ۲۰۱۱ به فلسطین اشغالی سفر کرده و از صهیونیست‌ها خواسته بود پیش از اجرای طرح‌هایشان، به آمریکا اطلاع دهند، اما تل‌آویو این درخواست وی را رد کرده بود. در پی این مخالفت بود که رئیس‌جمهور، وزیر دفاع و دیگر مقامات ارشد آمریکایی شدیدا به اسرائیل هشدار دادند عواقب جدی هرگونه اقدام خودسرانه و یک‌جانبه بر عهده خودشان خواهد بود.

سازمان‌های جاسوسی نظارت خود بر فعالیت‌های اسرائیل را افزایش داده و شنود مکالمات محرمانه مقامات صهیونیست از جمله دفتر نخست‌وزیری بیشتر شد. گفته می‌شود کارشناسان فضای مجازی آمریکا، دستگاه‌های مخابراتی جنگنده‌ها و پهپادهای نیروی هوایی رژیم صهیونیستی را هک کردند تا از برنامه‌هایی که به آنها داده می‌شود، اطلاع پیدا کنند.

«دنیل شاپیرو» سفیر وقت آمریکا در فلسطین اشغالی نیز این مسئله را تایید کرده و افزود: «ما کاملا مطمئن بودیم که اگر آنها به ما هشدار ندهند، ما نمی‌توانیم زودتر مطلع شویم. آنها به طور کامل توانایی غافل‌گیر کردن آمریکا را داشتند و (ممکن بود) بیشتر از یک یا دو ساعت پیش از حمله به ما اطلاع ندهند».

شاپیرو در آن زمان، طی یک پیام تلگراف به واشنگتن، هشدار داده بود که نمی‌تواند تضمین دهد اسرائیل پیش از اجرای جمله، با آمریکا مشورت خواهد کرد. پانه‌تا در دسامبر ۲۰۱۱ مجبور شد که علنا هشدار دهد هرگونه حمله صهیونیست‌ها به ایران می‌تواند به جنگ منطقه‌ای منجر شود که «همه را پشیمان خواهد کرد».

باراک با اشاره به لغو رزمایش نظامی مشترک با آمریکا در اوایل سال ۲۰۱۲، بیان کرد: «پانه‌تا فهمیده بود که اسرائیل جدی است و خواستار هشدار زودهنگام دو هفته‌ای شد. به او جواب رد دادم. نه دو هفته و نه حتی ۲۴ ساعت، بلکه گفتم زمان کافی به شما می‌دهیم که هیچ سرباز آمریکایی در خاورمیانه به خطر نیافتد».

 

سوبلمان می‌گوید در حالی که آمریکا نگران گرفتار شدن در یک تله بود، همزمان اسرائیل نیز نگران بود که آمریکا آنها را تنها بگذارد. تل‌آویو سپس تلاش کرد اوباما را به دادن تعهدی برای ممانعت از رسیدن ایران به سلاح هسته‌ای مجاب کند. ایده استفاده اسرائیل از اهرم تهدید به اقدام نظامی علیه ایران، برای محدود کردن قدرت مانور آمریکا بود.

«گری سیمور» هماهنگ‌کننده وقت امور تسلیحات کشتار جمعی در کاخ سفید به سوبلمان گفت که تا ژانویه ۲۰۱۲ همه مقامات دولت اوباما شدیدا نگران بودند که حمله اسرائیل به ایران حتمی است و فقط «جو بایدن» معاون رئیس‌جمهور آمریکا معتقد بود که این جنجال‌ها فقط «یک بلوف بزرگ» صهیونیست‌ها است.

باراک نیز با اشاره به نگرانی واشنگتن اذعان کرد که به صورت عامدانه اقداماتی را انجام دادند که آمریکایی‌ها را به این باور برساند که اسرائیل در حال آماده‌سازی برای حمله بود. آنها حتی از در میان گذاشتن حقیقت با برخی رؤسای امنیتی اسرائیل اجتناب کردند زیرا معتقد بودند برخی از آنها با آمریکایی‌ها در ارتباط هستند و ممکن است سوری بودن این تهدیدها لو برود.

سوبلمان می‌نویسد که در نهایت آمریکا چیزی که می‌خواست را از اسرائیل به دست آورد. جنگنده‌های صهیونیستی به ایران حمله نکردند و اوباما نیز تعهدی برای حمله به ایران نداد. فشارهای اسرائیل اما منجر به تحریم‌های اقتصادی بین‌المللی به رهبری آمریکا علیه ایران شد که دو سال بعد از آن توافق هسته‌ای را درپی داشت.

وی در پایان جمع‌بندی کرد که تا پایان سال ۲۰۱۲، اسرائیل عامدانه آمریکا را تحریک کرد تا حمله به ایران را باور کند؛ سناریویی که واشنگتن را بیشتر از برنامه‌ هسته‌ای ایران نگران کرد. اسرائیل توانست آمریکا را متقاعد کند تحریم‌ها علیه ایران را افزایش دهد اما اینکه حمله به ایران هیچوقت عملی نشد، قدرت چانه‌زنی کشور قوی‌تر (آمریکا) را نشان داد.

عناوین مرتبط

پربحث‌های امروز

 1. قائم مقام سایپا؛ مدیری با 5 شغل+ عکس

 2. روحانی: ملت پاسخ آمریکا را در روز ۲۲ بهمن امسال خواهد داد/ کالاهای اساسی در سال آینده با ارز ۴۲۰۰ تومان وارد می‌شود

 3. واعظی: مردم را نسبت به آینده نااُمید نکنیم

 4. تا ۱۴۰۰ عمیقا مچکریم روحانی  

 5. واکنش آخوندی به اعدام سلطان سکه

 6. ماجرای اعتراض کارگران نیشکر هفت تپه؛ داستان غم انگیز تولید و خصوصی سازی

 7. شکایت از قالیباف بخاطر عملکردش!  

 8. هشدار وزیر خارجه انگلیس به ایران!

 9. دستورالعمل جنجالی بانک مرکزی ابلاغ شد + جزئیات

 10. اسامی مدیران بازنشسته‌ا‌ی که هنوز مسند ریاست را رها نکرد‌ه‌اند

 11. عراقچی: تا زمانی که به نفع‌مان باشد در برجام می‌مانیم

 12. طرح جدید ارزی مجلس برای حمایت از اقشار کم‌درآمد + متن طرح

 13. کارگران پست کانادا و کارگران هفت تپه ی ایران

 14. باقری درمنی در آستانه رهایی از اعدام؟

 15. حق با آقای ظریف است!

 16. جاذبه‌ای به نام توالت! / عکس‌هایی از توالت‌های برتر جهان

 17. گران‎فروشی ۵۰درصدی قطعات خودرو در بازار/ قطعه ۷۵۰ هزار تومانی ال۹۰ را ۱.۵ میلیون می فروشند

 18. مایلی‌کهن: قهرمانی جهان با کی‌روش هم بی‌ارزش است/فکر می‌کند تیم ملی خانه خاله است!

 19. آیت‌الله نوری‌همدانی: مردم باید رفاه و ارزانی را در سفره‌هایشان لمس کنند

 20. آقای جهانگیری، فقط استادیوم آزادی عشق است؟  

 21. نقل قول مطهری از نظر وزیر اطلاعات درباره حناچی

 22. کاهش ۱۵۰ هزار تومانی قیمت سکه در بازار/ دلار ۱۳۵۰۰ تومان شد

 23. محسنی اژه‌ای: در شرایط جنگ اقتصادی مبارزه با مفاسد باید متناسب با شرایط جنگی باشد/ توضیحات درباره شبهات اعدام دو مفسد ارزی

 24. سرقتی از خزانه بانک‌پاسارگاد انجام نشده است

 25. وعده جهانگیری برای پرداخت حقوق کارگران نیشکر هفت تپه

پربحث‌های دیروز

 1. نمایندگان مجلس از ظریف شکایت کردند + اسامی

 2. آغاز طرح بسته حمایتی دولت/ واریز۲۰۰هزار تومان به حساب حقوق کارکنان و بازنشستگان

 3. قیمت پراید و تیبا در سوریه؛ ۱۳۲ تا ۱۴۰ میلیون تومان!

 4. دهقان: آقای ظریف! شما وزیر خارجه ایران هستید نه مترجم خواسته‌های FATF/ پنج سال کشور و ملت را سر کار گذاشتید

 5. حاشیه های مراسم ختم سلطان سکه

 6. بزرگترین عامل پولشویی در کشور  

 7. رشد قیمت سکه و ارز + جدول

 8. درخواست مردم؛ برخورد با دانه درشت‌های فساد اقتصادی است/ قوه قضاییه باید از آقای سیف در مورد اقدامات بانک مرکزی پاسخ بخواهد/ مفسدی که ۱۰ میلیون تومان از دولت حقوق می‌گرفت

 9. انتصابات لحظه‌آخری در شهرداری تهران و لزوم ورود نهادهای نظارتی/ اصلاح‌طلبان و دولت روحانی؛ خودکرده را تدبیر نیست/ قالیباف به‌دنبال ریاست مجلس آینده؟

 10. ظریف: نوار اظهاراتم درباره پولشویی وجود دارد

 11. «سلطان»ها، منقرض نمی شوند! 

 12. فساد سازمان‌یافته در مسیر واردات خودرو و مطالبه عمومی برای برخورد با تخلفات/ قوه قضائیه نتیجه پرونده ثبت سفارش خودرو را اعلام کند

 13. آیا ایران پولشویی می‌کند؟

 14. اعلام میانگین «حقوق» فرهنگیان و «تسهیلات بانکی» پرداختی به آنها

 15. پاسخی به ادعای عجیب عضو مجمع تشخیص درباره تصویب CFT

 16. آخرین وضعیت پرونده‌های حسین فریدون، مهدی جهانگیری و جواد لاریجانی

 17. ما عادت می‌کنیم لطفا شما عادت نکنید

 18. بابا کشاورز بود.. الان شده شهید مدافع حرم  

 19. وزیر کار: مردم ما تلاش خالصانه مسئولان دلسوز را می‌بینند/ امتحان خوبی در ایام تحریم پس ندادیم

 20. احتمال افزایش قیمت سوخت بالا رفت

 21. «ایران مال» مقصد جدید گردشگران ایرانی می‌شود/ دبی مال ، برج العرب و آبنمای برج خلیفه را فراموش کنید!

 22. اظهارات اخیر ظریف باعث شادمانی ترامپ و همفکرانش شد

 23. جابجایی مدیران مثل دانه‌های تسبیح در پُست‌ها  

 24. استیضاح وزرای خارجه و آموزش و پرورش در مجلس

 25. ماجرای زمین‌های ده ونک؛ از روایت تا واقعیت مالکیت زمین‌های اطراف دانشگاه الزهرا

پربحث‌های هفته

 1. سلطان سکه اعدام شد

 2. واکنش وزیر ارتباطات به انتشار تصاویری از خودروی شخصی‌اش

 3. تهمت بزرگ وزیر خارجه‌مان به نظام؛ آقای ظریف اگر مدرکی دارید، چرا به قوه قضائیه ارائه نمی‌دهید؟/ پولشویی کجا انجام می‌شود؟

 4. سوت و کف به افتخار ظریف

 5. این فیلم را ببینید؛ از احمد شیرزاد تا محمدجواد ظریف

 6. نوبخت: افزایش حقوق کارمندان در سال ۹۸ بیشتر از سال‌های قبل است

 7. آقای ظریف! مردم چرا باید برای این سطح ناشی گری دیپلماتیک هزینه دهند؟

 8. درگذشت نوربخش مدیرعامل تامین اجتماعی و معاونش در حادثه رانندگی/ جزئیات حادثه برای همراهان وزیر کار در گلستان+تصاویر

 9. جهانگیری: تصمیم گرفتیم تا کسی سرِ گرسنه بر زمین نگذارد/ ارزش روز سهام عدالت ۱۳ میلیون تومان شده است

 10. قائم مقام سایپا؛ مدیری با 5 شغل+ عکس

 11. جزئیات جدید افزایش ۵۰ درصدی حقوق کارکنان سازمان مالیاتی + سند

 12. نمایندگان مجلس از ظریف شکایت کردند + اسامی

 13. علی مطهری: اگر مقاومت کنیم تحریم‌کنندگان از راه‌شان بر می‌گردند

 14. به این مسئول چه می‌توان گفت؟  

 15. دفاع رئیس اتحادیه آجیل از قیمت ۲۰۰ هزار تومانی پسته

 16. پیروز حناچی شهردار تهران شد؛ صندلی بهشت به آخوندی نرسید + جزئیات

 17. فاتحه تهران را بخوانیم

 18. ظریف باید اسامی پولشویی کنندگان را نام ببرد وگرنه استیضاح می شود

 19. آیا حناچی همان فرشته نجات تهران است؟

 20. افزایش حقوق کارمندان ۲ دستگاه دولتی مجدد به جریان افتاد +سند

 21. تیم اقتصادی با اقدامات خود دولت را به انحراف برد/ نیلی در تشدید مشکلات اقتصادی نقش داشت و امروز به بن‌بست رسیده‌ است

 22. در پاسخ به حرفهایِ تکراریِ حسن عبّاسی

 23. آغاز طرح بسته حمایتی دولت/ واریز۲۰۰هزار تومان به حساب حقوق کارکنان و بازنشستگان

 24. ولی‌الله سیف: شوک ارزی پیش‌بینی شد ولی تدبیر نشد/ در طول مسوولیتم چندین بار استعفا و تقاضای کناره‌گیری کردم

 25. علت تصادف خودرو همراهان وزیر کار مشخص شد

پربحث‌های اخیر

 1. هشدار وزیر خارجه انگلیس به ایران!

 2. سکته صهیونیست‌ها در غزه

 3. نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی: باید با ایران مقابله کرد

 4. ادعاهای مضحک ملک سلمان علیه ایران

 5. «شاهزاده تاریکی» عربستان کیست؟

 6. انصراف دو وزیر رژیم صهیونیستی از استعفا

 7. آخرین خبر از وضعیت ابوبکر بغدادی

 8. موگرینی: نمی‌توانیم برای راه‌اندازی کانال مالی با ایران تاریخ مشخص کنیم

 9. فایل‌های صوتی قتل «خاشقچی» به‌زودی به صورت عمومی منتشر می‌شود

 10. ماموریت جرمی هانت در ایران چیست؟

 11. نتانیاهو دست به دامن برجام شد

 12. انگلیس: برجام برای دوام به تبعیت ۱۰۰ درصدی نیاز دارد

 13. وزیر خارجه انگلیس وارد تهران شد

 14. جلسه ویژه «معامله قرن»، این هفته با حضور ترامپ و مشاورانش

 15. ترزا می: هفته پرکاری در پیش خواهیم داشت

 16. نتانیاهو سرپرستی وزارت جنگ رژیم صهیونیستی را بر عهده گرفت

 17. نشست هلگا اشمیت با مقامات اروپایی برای بررسی ساز و کار ویژه مالی برجام

 18. اعلام آمادگی یمن برای توقف حملات نظامی علیه ائتلاف سعودی

 19. ترامپ از تغییرات احتمالی گسترده در دولتش خبر داد

 20. درآمد نفتی عراق 17 میلیارد دلار کاهش یافت

 21. ایران عملیات تروریستی در تکریت عراق را محکوم کرد

 22. نتانیاهو شخصا عهده دار وزارت جنگ رژیم صهیونیستی شد

پربحث‌های دیروز

 1. راکتی که صهیونیست‌ها از ترس آن مجبور به پذیرش آتش‌بس شدند

 2. کدام شهر جهان بیشترین گردشگر را دارد؟

 3. محمدبن سلمان و آینده نبرد در الحدیده/ جنگ یمن متفاوت از گذشته خواهد شد

 4. صدراعظم پیشین آلمان: آمریکا با ما مانند یک کشور اشغالی برخورد می‌کند

 5. پشت‌پرده ترور پدر معنوی طالبان

 6. جهنم در کالیفرنیا

 7. ایران عملیات تروریستی در تکریت عراق را محکوم کرد

 8. نتانیاهو شخصا عهده دار وزارت جنگ رژیم صهیونیستی شد

 9. حملات تند وزیر جنگ مستعفی اسرائیل به حماس

 10. پیام شاه عربستان به امیر کویت چه بود؟

 11. ادامه اعتراضات در فرانسه/ 400 نفر مجروح و صدها نفر بازداشت شدند

 12. وزیر انرژی روسیه: تحریم های آمریکا علیه ایران را به رسمیت نمی‌شناسیم

 13. محبوبیت رئیس‌جمهوری فرانسه با کاهشی شدید به ۲۵ درصد رسید

 14. ماکرون: اروپا نباید بازیچه قدرت‌های بزرگ شود

 15. کشف سلاح آمریکایی و اسرائیلی در حومه درعا

 16. سناتور آمریکایی: باور نمی‌کنم «بن‌سلمان» از قتل خاشقجی آگاه نبوده باشد

 17. آنکارا: اجزاء بدن «خاشقجی» احتمالا با چمدان از ترکیه خارج شده است

 18. سهم 13 درصدی ایران از بازار عراق

 19. آیا ترکیه به کردها در شرق فرات حمله می‌کند؟

 20. نتانیاهو: تا ابد در بلندی‌های جولان می‌مانیم

 21. معاون سفیر آلمان: تحریم های ثانویه آمریکا بر علیه ایران ضد قوانین تجاری است

 22. ترامپ: دوست ندارم فایل صوتی عذاب‌آور مرگ خاشقچی را بشنوم

 23. نتانیاهو همچنان مخالف برگزاری انتخابات زودهنگام

 24. رییس جمهوری عراق با شاه سعودی دیدار کرد

 25. اعتراضات سراسری در فرانسه ادامه دارد/ ۴۰۹ نفر زخمی شده‌اند

پربحث‌های هفته

 1. عراقچی: از اتحادیه اروپا انتظار داریم به تعهدات اقتصادی خود در برجام عمل کند/ اقدامات هنوز به راه حل عملی منجر نشده است

 2. پاسخ بی‌شرمانه پمپئو به توئیت «ظریف»

 3. بازگشت اثر تحریم ها و وعده های تمام نشدنی اروپایی ها/ راه حل جایگزین چیست؟

 4. هشدار وزیر خارجه انگلیس به ایران!

 5. ماجرای زندگی مولتی میلیاردری که شهید شد + عکس

 6. اولین پرواز اردوغان با هواپیمای اهدایی امیر قطر+عکس

 7. تصاویر هولناک تکه‌تکه کردن جسد جمال خاشقچی (۱۸+)  

 8. سردار سلامی: دورریز غذای ایرانی‌ها‌ 50 میلیون گرسنه آمریکایی را سیر می‌کند/ طرح صفر کردن صادرات نفت ایران شکست خورد

 9. اگر رای دادن چیزی را تغییر می داد، این کار را غیرقانونی می‌کردند

 10. فایل صوتی دوم درباره قتل خاشقجی پیدا شد

 11. بازگشت پیروزمندانه خبرنگار سی‌ان‌ان به کاخ سفید + تصاویر

 12. خرازی: تاکنون صبوری به خرج داده و در برجام مانده‌ایم/ مدارک علیه زاغری، باقر و سیامک نمازی‌ علنی می‌شود

 13. تهران طی دو هفته آینده درباره اروپا تصمیم بگیرد

 14. توطئه عربستان برای پیروزی در جنگ یمن و شکست انصارالله

 15. راکتی که صهیونیست‌ها از ترس آن مجبور به پذیرش آتش‌بس شدند

 16. دستور قطع خدمات بیمه‌ای به «بیمارستان ایرانیان» در امارات

 17. سازمان سیا: بن سلمان دستور قتل خاشقچی را صادر کرده است

 18. واکنش سفیر ایران در لندن به شروط 12گانه آمریکا

 19. طرح سعودی‌ها برای ترور دشمنان ایرانی و برگزاری نشستی در ریاض برای بررسی امکان ترور سردار سلیمانی

 20. شرکت روس: بعد از کاهش قطعات آمریکایی تحویل هواپیما به ایران را بررسی می‌کنیم

 21. کشورهای غربی، محمدبن سلمان را چگونه نجات می دهند؟

 22. رژیم صهیونیستی ساختمان شبکه الاقصی را با خاک یکسان کرد/ حزب‌الله: تجاوز اسرائیل اقدام تروریستی وحشیانه است

 23. ترامپ: کشورهای ثروتمند باید به آمریکا پول بدهند

 24. کدام شهر جهان بیشترین گردشگر را دارد؟

 25. محمدبن سلمان و آینده نبرد در الحدیده/ جنگ یمن متفاوت از گذشته خواهد شد

آخرین عناوین